Sulmet në emër të ‘nderit të familjes’ (FOTOT e tmerrshme) | Gazeta Tema
 

Sulmet në emër të ‘nderit të familjes’ (FOTOT e tmerrshme)

Postuar në: Lifestyle |

Pas gjashtë vitesh abuzim, Allah Rakhi po bëhej gati t’i jepte fund martesës saj, kur i shoqi goditi sërish. Me një thikë në dorë, ai i preu asaj hundën. “Nuk je më e bukur,” i ulëriti.

“Një grua është grua vetëm në shtëpi, jashtë saj është vetëm një kurvë,” tha ai, ndërkohë që e shoqja ishte shtrirë në mes të rrugës e gjakosur.

Kjo ndodhi 32 vite më parë.

Në atë kohë Rakhi e fshihte fytyrën e saj me një vello. Por në mars të këtij viti, një kirurg mori mish nga brinjët e saj dhe i rregulloi asaj një hundë, duke i transformuar jetën.

Ndërkohë që detajet e çdo rasti të dhunës ndaj grave në Pakistan ndryshojnë nga njëra- tjetra, përgjithësisht ato bazohen tek koncepti i ‘nderit të familjes’.

Gratë sulmohen pas dyshimeve për një aferë, sepse duan divorcin ose sepse vishen në mënyrë të papërshtatshme.

Qindra gra vriten çdo vit për shkak të këtyre dyshimeve të pabazuara.

Hunda konsiderohet si simbol i nderit familjar në Pakistan, çka shpjegon se pse burrat kanë si shënjestër hundën. Një lutje që bëjnë prindërit për fëmijët e tyre është ‘kujdesu për hundën tonë’, që do të thotë mos na dëmto reputacionin e familjes.

Gjykatat në Pakistan japin vetëm dënime të lehta për këto raste. Dhe ta mendosh se shumë pak raste shkojnë në gjykatë.

Për shembull burri i Rakhi bëri dhjetë muaj burg përpara se të lirohej me kusht që të paguante faturat shëndetësore të ish-të shoqes. Nuk e bëri kurrë këtë.

Komisioni për të Drejtat e Njeriut në Pakistan thotë se vetëm vitin që shkoi të paktën 943 gra u vranë, 9 grave iu pre hunda, 98 u torturuan, 47 grave iu vu flaka dhe 38 u sulmuan me acid. Përpjekjet për të paraqitur një ligj të fortë për ndëshkimet ndaj atyre që dhunojnë gratë janë penguar nga një parti islamike, që mbështet publikisht talibanët. Partia është në koalicion qeverisës. Një senator i kësaj partie tha se nëse do e bëjnë këtë gjë, do shkatërrohen vlerat e familjes.

Allah Rakhi

18 Pergjigje per Sulmet në emër të ‘nderit të familjes’ (FOTOT e tmerrshme)

 1. Laura K  --  2 Qershor, 2012 në 7:41 pm

  O zot!
  Njerez jane keta?!!!
  Net, ti i mbron keta?!!!
  Tmerr!

  Përgjigjjuni

  • saimiri  --  2 Qershor, 2012 në 8:26 pm

   nje mashkull ne rast se tradhetohet nuk ka pse shkatarron dy jete!shume thjeshte mund ti jape ish partneres rrugen qe kerkoj.dhe nuk ka pse te bej keto akte mostruoze.

   Përgjigjjuni

   • Genti35  --  2 Qershor, 2012 në 11:40 pm

    Si svjen ndonjeri tja prese hunden Berishes se perdite po i zmadhohet nga mashtrimet.

    Përgjigjjuni

 2. gallata  --  2 Qershor, 2012 në 7:54 pm

  Ne djall neti me gjithe keta byrazeret e tij qe vetem qenie humane s’mund te quhen…talebane bastarde !

  Përgjigjjuni

 3. 1444  --  2 Qershor, 2012 në 8:18 pm

  “Një grua është grua vetëm në shtëpi, jashtë saj është vetëm një kurvë,”

  O NET TE KAM DHJERE ME MUT!

  Përgjigjjuni

 4. AY  --  2 Qershor, 2012 në 8:27 pm

  Mulla Rrjeta tani po kerkon ne internet ndonje gje te keqe qe ndodh ne perendim, dhe me te do te na beje karshillek.
  Dil o mulla Rrjeta se po te shajne byrazeret!

  Përgjigjjuni

 5. tourkofagos  --  2 Qershor, 2012 në 8:32 pm

  pune korrakesh,una rraza una facia…..

  Përgjigjjuni

  • Burgaxhiu UK  --  2 Qershor, 2012 në 8:59 pm

   di merda pero

   Përgjigjjuni

   • turkofagos  --  2 Qershor, 2012 në 9:54 pm

    Kemi dhe ne Greqi raste te tilla, po ato rkyen nga meshkujt, kundra meshkujve, dmth ata qe ne quajme meshkuj ne Greqi..

    Përgjigjjuni

    • beni-bence  --  3 Qershor, 2012 në 12:40 am

     o palle po ik e komento ne sajt grek o bq .ne greqi keni raste kur meshkujt si puna jote perdhunojne femijt e tyre o legen .leri krahasimet o pederast…..

     Përgjigjjuni

 6. Marin  --  2 Qershor, 2012 në 11:42 pm

  Mire keta talebanucet qe ju hedhin acid, po gjykata cfare ben? Sehir? Apo kenaq syte me keto “panorama” te bukura?

  Përgjigjjuni

 7. Drini  --  2 Qershor, 2012 në 11:56 pm

  Mos ja fut kot o bucofagos, po ku ka burra ne Greqi? ja mer ty prsh. ti je nje goxha transvestit qe darkat i kalon ne kalithea, atje ku eshte qendra.
  Mos u tall kur thua burrat ne greqi, yyyyyyyyyt kolopusti.

  Përgjigjjuni

 8. Cakalli7  --  3 Qershor, 2012 në 12:03 am

  India edhe pakistani i njejti popull, e njejta race, shikoni ndryshimet edhe e kuptoni vete ku eshte dallimi (tek feja e qunit te abdullahut).

  Përgjigjjuni

  • Teto Sotirica  --  3 Qershor, 2012 në 1:02 pm

   Reference me te vertete e goditur. Edhe une do te desha te merrni mundimin te komentoni dy pyetje:
   1- Si shpjegohet qe myslimanet jane popuj qe kane vetm nje liber ne biblioteke, kuranin?
   2- Po ashtu doja te dija, se perse nje femije i lindur, ta zeme, ne Afganistan, po te rritet ne kete vend ka propabilitet te behet nje taleban, kur po te njejtin femij, i lindur sic tham ne Afganistan, po ta cosh qysh te vogel ne perendim ka shume gjasa te behet edhe Nobelist?

   Përgjigjjuni

   • Cakalli7  --  5 Qershor, 2012 në 7:19 am

    e thjeshte sepse ata jetojne 500 vjet prapa ne histori, ne ate kohe ne evrope kisha te digjte te gjalle po te sheroje njerezit, prandaj njerezit e hoqen fene nga shteti edhe nxorren shtetin civil, po me gamilexhinjte vlen di dhia ceshte tagjia

    Përgjigjjuni

 9. zhaku i pamposhtur  --  3 Qershor, 2012 në 6:11 am

  po vertet eshte nje fenomen teper i keq dhe i ulet per shoqerine njerezore por mendoj se pakistani jeton ne ‘epoken e gurit’dhe nuk kemi pse habitemi…une mendoj qe shume persona futen ketu ne forum dhe replikojne per te ngritur vlerat e njeres pale apo per te nenvleftesuar palen tjeter (kristian-mysliman psh…)jam sh dakort per kete fenomen qe eshte teper shokues e duhet denuar por te mos harrojme varrezat e fresketa masive te serbeve qe u kryen ‘konform ligjeve’ nga nje shtet ‘demokratik’ sic eshte serbia(e cila po shperblehet duke u pranuar ne BE) ne dem te popullsise myslimane dhe kjo nuk ndodhi as ne pakistan dhe as ne epoken e gurit por ne zemer te evropes dhe jo ne mesjete por vetem 13 vjet me pare…

  Përgjigjjuni

 10. "Jo racizmit"  --  4 Qershor, 2012 në 10:19 am

  Tema: Ju lutem mos futni komente te racizmit ekstrem!!!

  Përgjigjjuni

 11. 'kodoshi'  --  3 Qershor, 2012 në 10:39 pm

  ene janollati kshu menon si ti hi hi hiiiii!!!!!!

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *