#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Shqiptarët i kanë marrë në mbrojtje hebrenjtë për shkak të besës?

Nga Mustafa Nano

 

Është një fakt i pamohueshëm, dhe i dokumentuar nga historia, që shqiptarët i kanë marrë në mbrojtje hebrenjtë gjatë luftës së dytë botërore. Si shpjegohet kjo sjellje humane në një klimë paragjykimesh e përndjekjesh ndaj hebrenjve? Historiografia shqiptare, në tentativën për të dhënë përgjigjen e vet, është ndalur më së shumti tek ca cilësi sui generis të sojit shqiptar. Në këtë linjë ka ecur dhe kryeministri ynë në një shkrim që ka bërë për gazetën e Kongresit amerikan The Hill. Ja ç’thotë ai: “Besa për shqiptarët nënkupton kodet më të larta etike në vend. Besa do të thotë që të mbash fjalën e të kujdesesh për njerëzit e tu, burra e gra, nuk ka rëndësi nga vijnë apo çfarë besojnë, në mënyrë që njerëzit në nevojë të na besojnë jetën e tyre”.

E vërteta është se shpjegime kaq sempliciste e vizione kaq të romanticizuara të tipareve idiosinkratike të kombit të vet mund të marrin një farë kuptimi kur dalin nga goja e një kryeministri, por s’kanë asnjë kuptim kur dalin nga pena e historianëve tanë. Këta të fundit kanë për detyrë t’i futen më thellë kësaj çështjeje. Përndryshe, i bie që shpjegimin “me besën shqiptare” ta besojnë që të gjithë, përveç shqiptarëve.

 

http://respublica.al/artikuj/2012/6/4/shqiptaret-i-kane-marre-ne-mbrojtje-hebrenjte-per-shkak-te-beses

50 komente në “Shqiptarët i kanë marrë në mbrojtje hebrenjtë për shkak të besës?”

 1. Sem Luma says:

  Po he zoti M. Nano, sipas teje, ku qedron shkaku qe shqiptaret nuk u dorezuan herbrenjet gjermaneve gjate luftes se dyte boterore!?
  Nga shkrimet dhe fjalet (ne tv) nuk mund t´a besoje qe zotrote mjaftohesh vetem me hedhjen e gurit ne lume duke mos ditur shkakuk dhe vendin se ku eshte hedhur guri… Madje ti si publicist mund te jesh me “dore-shlire” ne tezat e tua se sa historianet qe ngadonjhere ndjehen te shtrenguar nga rregullat e metodoligjise historike qe te jene me “goje-shtrenguar” ne kete pune.
  Apo edhe per kete ceshtje duhet te presim ndonje oliver schmit nga zvicra qe te na tregoje te “verteten dhe vetem te verteten” historike ne albanezeve ballkanas per te berat dhe te pa-berat tona!!!???

  1. Vlora1912 says:

   Eshte e vertet se shqiptaret mbrojten hebrejt gjat WWII. Por a e di ndonje shqIpo se ku realisht
   u strehuan ata, ne c’pjes te vendit.
   Sepse koncepti “Bese” nuk eshte I shtrir ne te gjith shqiperin por ne
   ate pjes te saj ku pabesia eshte zakon.

   Dhe un nuk di shum Hebrenj te strehuar andej ku pebesia e ka ber
   te domosdoshme “Besen”.

   Eshte e poshter, manipuluese, vjedhje vlere dhe e pabese madje
   te lidhesh shpetimin e hebrenjve me nocionin Bese.

   Eshte, ne fakt , nje reklam per pabesin e ca te ashtuquajturve
   Shqiptar

   1. Tironsi says:

    PER KURIOZITET;

    Sa Hebrej jane strehuar ne zonen e VICIDOLIT?

    A ka mundesi te na e shkruaje ndonje???

   2. raimondi says:

    Vlora 1912 –Ti je nje hajvan qe nuk ka mundesi te jesh nga Vlora

    Koncepti Bese eshte i shtrire ne gjithe Shqiperine se rjedh nga Kanuani
    –dhe qe ta dish ti more debil

    Sic ka qene Kanuni i Leke dukagjinit ka qene edhe Kanuni i Laberise , por ne jug u harua kanuni , se njerezit iknin ne emigracion, ndersa andej nga veriu nuk leviznin shume

    Po ju te Temes pse i fshihni keto komentet historike qe bej une ,
    -Une po them te verteten , ndersa ju te Temes i fshihni komentet e verteta , per te lejuar vetem propaganden percarese te ketyre palacove te grekut qe shkruajne ketu

  2. analist says:

   Po kush ju tha juve se “shqiptaret” paskan shpetuar “cifutet” gjate Luftes II Boterore? E nisur nga ndonje fakt sporadik,e verteta eshte hiperbolizuar tej mase,marre shkak dhe nga tentativa e qeverise se kohes se Shqiperise per strehimin e nje albanologu te njohur.
   Por po ashtu jane fakte qe shqiptaret te organizuar ne divizionin nazist “Skanderbeg” (dhe jo vetem) kane perndjekur,arrestuar,derguar ne kampe perqendrimi,por dhe ekzekutuar cifute.
   Po te keni fakte hapini ne tavoline:Jane shpetuar me shume,apo jane masakruar me shume cifute gjate luftes ne territoret e shtetit shqiptar te kohes?

   1. Ben Chicago says:

    z.analist
    mendoj qe e ke gabim qe shqiptaret jane organizuar ne divizionin nazist Skenderbeg
    ata kane qene kosovare
    edhe vendet arabe flasin nje gjuhe por jane kombe te ndryshem

    1. analist says:

     …ne nje fare menyre ke te drejte…

   2. Artur Duka says:

    Gjermania naziste njohu pavaresine e Shqiperise ne kufijte e saj etnike. Ndaj Shqiperia nuk kishte statusin e vendeve te pushtura si shume shtet te tjera te Evropes. Per kete arsye gjermanet nuk fusnin shume hundet ne punet e administrates shqiptare qe leshoi dokumente fallso me shumice per ebrejte e ardhur qe ne kohen e pushtimit italian.

    Divizioni SS “Skanerbeg” u ngrit ne Kosove dhe pas 7-8 muajsh 95% e efektivit te tij dezertoi duke mos u angazhuar kurre ne luftime serioze.

  3. Tironsi "ZZ" says:

   Per shka te beses????!!!!
   Po ushtaret e demobilizuar italjane gjate LB II, per shkak te beses.
   Me thoni nje cifut dhe nje ushtar italjan qe eshte strehuar me Veri dhe ka shpetuar!!!
   Apo besa eshte gjeografike?

   1. raimondi says:

    Meqe flisni per veriun ju palacot ketu , ja te jam une nje shembull tipik

    ___Xhaferr Deva, kur ju kerkua nga komnda gjermane te dorezoje listen e cifuteve qe jetojne ne Shqiperi , ai deklaroi se ne Shqiperi
    nuk jeton asnje cifut—–Kete thote zonja qe eshte drejtuese e muzeumit te Holokaustit ne Washington, e cila u shpetua nga nje familje shqiptare ne Kavaje , dhe te cilen Sala e dekoroi

    __Pra qe ta dini ju more te ligj , cifutet i ka mbrojntur si Veriu edhe jugu –Edhe shqiptaret qe ishin ne qeverine kolaboracioniste me Nazistet nuk dorezuan asnje cifut kur ua krkroi Gjemrani
    Ndaj shut up !
    Ju bastarde te qelbur te grekut

    PO ashtu edhe Mbreti Zog ka dhene ndihmen me kryesore per fizikantin e shquar cifut Ajnshtajnin

    Ajnshtajni para se te fillonte lufta e dyte boterore donte te largohej nga Gjermnia per ne USA–mirpo nazistet qe ishin ne pushtet nuk i jepnin pashaporten per tu larguar

    Ajnshtajni ju kerkoi ta ndihmonin te gjitha amabsadave perendimore ne Berlin por asnjera nga ato nuk e ndihmoi, sepse nuk donin te prishnin maredhenjet me Hitelrin

    Atehere Ajshtajni vajti ne ambasaden Shqiptare –Dhe Zogu e ndihmoi
    Aijshtajni erdhi ne Shqiperi–Mori pashaporte shqiptare , dhe iku ne USA si shtetas shqiptar , duke i shpetuar vdekjes se sigurte nga nazistet

    Keshtu pra , mbreti Zog, matjan , u tregua njeriu me human dhe me dinjitoz i Europes
    duke i shpetuar jeten Shkencetarit me te shquar te te gjitha koherave
    –Albert Einstein– i cili erdhi ketu ne USA si qytetar shqiptar

    Ndaj , qe ta merni vesh ju akrepet qe ulerini ketu , Hebrejte jane ndihmuar si nga veriu edhe nga jugu ,

    1. Ku e ke degjuar kete perralle ti raimond? Ainshtain si erdhi ashtu edhe iku. Nuk i dha njeri passaporte shqiptare.

    2. analist says:

     Cfare? Ajnshajni paska ardhur ne Shqiperi te marre pasaporte shqiptare? Ik mor budalla me keto idiotizma! Ajnshajni ka qene nenshtetas pervecse gjerman,edhe zviceran e amerikan.
     Ajnshtajni ka ikur nga Gjermania perpara se nazistet te vinin ne fuqi (ka ikur me 1932) dhe nuk eshte kthyer me ne Gjermani.
     Mbreti Zog i shqiptareve s ka dite te veshi breket e veta e jo te ndihmonte Ajnshtajnin te arratisej…pfyh budallenj berishiste viQidoli!

     1. Andi says:

      o analist o gomar te tere e dine qe Anjshtajni ka qene ne shqiperi para se te ikte ne amerike ne kohen e zogut.

      1. analist says:

       Eshte e pervuajshme te merresh me kere rang budallenjsh qe na lidh ky forum,budallenj qe nuk dine as te lexojne:Po kush ju tha mor truleshe se nuk ka qene Ajnshtajni ne Shqiperi?
       Thashe qe nuk u rratis nga Gjermania nepermjet Shqiperise dhe as me ndihmen e Zogut (te zi…ne Tirane) sepse ka ikur nga Gjermania akoma ma ardhur Hitleri ne Fuqi,or zoterinj budalenj te ViQidolit prej Mati!

    3. Ilir Gruda says:

     Kujt do tja tregosh’ analistit,???? Antishqiptareve??????greko-sllaveve. apo dis injornteve me dy kembe e koke njeriu qe edhe ushqehen prej tyre……Nje kushri i yni ka rrezikuar shume vehten e familjen duke strehuar hebrenj..ata i jane mirenjohes atij e popullit shqiptare…ndersa ‘analistet, terbohen…Eshte e vertete e pa mohueshme se ne shqiperi nuk u vr asnje prej tyre -me dekumente te vete hebrenjve- Ne krejt territoret shqiptare..Biles ne ballkan jane mbrojtur,me disa perjashtime ne Slloveni e Kroaci,per disa lidhje qe kishin me Austrine etj…..Lufta anti-fashiste eshte pjese e krenarise tone..Ne cdo shoqeri ne kohe lufte ka edhe ‘kundershtare’ qe ne rastin tone nuk kane pase shume mbashtetje…Ketu ne Londer kame takuar shume Hebrenj qe te paren gje qe dine edhe se ata u mbrojten nga populli shqiptare pa dallim krahinash qe bejne dis mij nevojtoresh……

     1. Historiani says:

      @ Ilir Gruda – Nuk kam degjuar per ndonje me mbiemer Gruda te kete strehuar cifute!
      Na u bene cifutet si lapidaret e labit ne tren …

  4. Nikiu says:

   Po normale qe i mbrojten per florinjte qe kishin… Ne vrasim vellain per nje cope gardh, ti kujton se do na rruhej per Hebrenjte?

 2. Kalorsi i zi says:

  Po shqiptaret kane strehuar dhe italjanet mbas kapitullimit po ashtu qeveria e Sali berishes ka strehuar edhe kriminele te AL Kaedes, mafjoze shqiptare e shume te tjere. Besa e shqiptareve te tranzicionit berrishist shprehet edhe me faktin e vajzave shqiptare te shitura neper rruget e BE. Nqse shqiptari njihej per besen e dhene faktet e Sali Berrishes flasin te kunderten. Nuk harrojme besen e dhene per firmat piramidale ose, ose,,,

 3. Claus says:

  Per “bese” as qe mund te behet fjale. Nuk e kuptoj kete term ne ambjentin shqiptar ku ngjarjet e perditshme i shohim dhe i degjojme.
  Kjo frazeologji folklorike ka mbetur nga koha moniste kur ushqeheshim me shprehjet “populli trim e besnik”, ” i pathyeshem”, qe “ka care rrugen e historise me shpate ne dore”.
  Per dijeni nuk jemi popull me i mire se te tjeret, as me trima dhe as me besnike dhe me shume bese se te tjeret nuk kemi.
  Fakt eshte qe cifutet jane ndjekur qe ne koherat biblike, ne shek. e 14-15 me vone dhe deri ne kohen e luftes se dyte. Perndjekja e tyre lidhej per arsye qe nuk dua ti permend ketu. Fakt eshte qe aty ku kishte zhvillim, qyteterim aty ishin ngulitur edhe ata.
  C`te benin ne Shqiperi ne mocalet dhe balterat e Tiranes dhe Durresit per te mos zene ne goje zonat e malesise ku kerciste pushka dhe per jastek kishin cung druri?
  Ne asnje rast gjermanet nuk kane kerkuar cifute ne Shqiperi se kishin halle te tjera. Sikur te kishin vene para per koke ndoshta do te kishte ndodhur ndryshe.
  Apo ndoshta kane paguar para cifutet familjeve qe i kane strehuar? Edhe kjo mund te diskutohet. Ne Shqiperi zor se mund ti zihej bese dikujt.
  A mund ti zihet bese tropojanit Sali?
  Nuk ka moral qe te dalim ne si me te beses se te tjeret, kur vendin e kemi cope-cope te shitur dhe te vjedhur tek te huajt.

  1. Leo says:

   Ti duhet te kesh jetuar ne ato kohe qe e njeh se sa bese paskan patur shqipetaret. Mos ngatero koherat, e vertete qe sot koncepti bese eshte shkaterruar jo pa qellim te shqipetaret por jo e gjitha besoj se ka ende njerez qe dine ta mbajne ate. E sa per perndjekjet biblike kjo eshte per tu pare. Perndjekja e tyre gjate luftes II Boterore a nuk ishte po prej nje kopilit te tyre pra nje cifuti sikunder ishin dhe nje pjese e mire e oficereve te ushtrise naziste. Pra duket pak e stisur dhe nuk mendoj se eshte aq sa reklamohet. Shqiptaret bene ate qe duhej, mbrojten njerezoren sepse kete ua thote kodi i tyre gjenetik si te parekrijuar te kesaj toke dhe si ata te cilet kane krijuar cdo civilizim te madh qe njohim sot por qe na i kane mesuar krejt ndryshe dhe shkenca dita-dites po e verteton. Nuk eshte faj i popullit qe ka pasur e ka ne krye te shtetit nga ajo kohe e deri me sot pushtetare qe mendojne vetem per veten e tyre dhe jane gati te shesin edhe te jemen per interesat e tyre. Per nje gje jam dakort qe sot duhet te ngreme vlerat e moralit te shoqerise njerezore per ta ngritur kete vend e komb aty ku ai e meriton dhe kete mund ta bejme vetem ne. (Ps… ai qe udhehiqte hebrejte ne bibel fliste shqip e jo hebraisht…)

 4. populli shqiptar says:

  berisha te ka ardhur fundi,duhet te jesh shume i trashe berisha qe te shpresosh se mund ta besh HOLLIBURTON te vere doren ne zemer per ty meqe shqiptaret strehuan cifute kur ti kishe bythen me mut!

  hak pa marre, dhe gjak pa lare thone andej nga anet e tua nuk ka! do i paguash nje me nje te gjithe ata qe ke vrare… gerdec, 21 janar…

 5. Zigur Qarri says:

  Berisha e perdor rastin e ndihmes se hebrejve vend e pa vend per perfitime politike,kurse Mustafa Nano si kundershtar i Berishes ka alergji nga inerpretimet e tij ne dukje naive per kodin moral shqiptar.
  Shkaqet morale dhe e verteta historike eshte sqaruar dhe e dokumentuar
  tashme.Kushdo qe te vije ne krye do perdori kete fakt per akses politik,natyrisht me nuanca romantike qe efekti te jete sa me i madh,sidomos ne Amerike ku dihet fuqia e lobit Hebre.
  Por sido qe te shperdorohet dhe interpretohet ky humanizem i shqiptareve nga disa politikane,fakti historik eshte i padiskutueshem, dhe padiskutim per tu krenuar nga cilido shqiptar.
  E gjitha kjo nuk ishte rastesi.Mbi 3500 hebrej dhe mbi 35 mije ushtare dezertor italjan te strehuar ne shtepijat e shqiptareve.
  Për shkak të luftës civile ne Greqi, 1946-1949, erdhën në Shqipëri një numër i madh grekësh.Ku kanë ardhur 980 ushtarë demokratë, 6780 civilë refugjatë, 289 ushtarë monarkistë të sjellë prej ushtarëve demokratë dhe 75 ushtarë monarkistë të zënë rob me armë në dorë brenda territorit shqiptar. Në vitin 1950 Shqipëria strehon akoma edhe 856 refugjatë demokratë grekë, prej të cilëve 615 ishin me bagëti, ndërsa diferenca ishin vendosur nëpër kampe dhe ferma të ndryshme pune, riatdhesimi i tyre u bë nga vitet 1955 deri në vitin 1963.

  Shqiptaret i mbrojten hebrejt,ndersa greket shrytezuan shancin historik per ti shafarosur nga Selaniku dhe Janina ne bashkepunim me nazistet.

  1. eleYΘeriskepsi says:

   Ju jeni pa dyshim injorant .Idiotizmi juaj qendron vetem nuk e keni iden e historis se ketij vendi. Nuk kam asnjne dyshim se ju paguheni te beni propagand dhe te shkruani keto perralla. Hebrenjte dhe Greket kan 2000 vjete qe jetojn bashke.Gjate gjithe periudhes se bashkejeteses hebrenjte ne epokat e ndryshme te historis kan luajtur role pozitive si edhe negative ne Greqi.Herbrenjt ne Selanik jan nga me te respektuarit.
   Lezoni dhe mjaft treguat perralla

   History of the Jews in Greece
   http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Greece

   1. One Stab says:

    Ju flisni njesoj si nje politikan. Provojeni kete karriere se eshte me shume vlere, sidomos ne nje gadishull si ai Ballkanik, ku behesh milioner brenda pak vitesh.

    “Gjate gjithe periudhes se bashkejeteses hebrenjte ne epokat e ndryshme te historis kan luajtur role pozitive si edhe negative ne Greqi.”

   2. Tomorri i Epirit says:

    Qirje eleYΘeriskepsi , meqe permende hebrenjte e Selanikut , a mund te na thuash se ku kane perfunduar keta hebrenje, se sot per sot nje hebre te vetem nuk gjen ? Mesa dime , hebrenjte kane te pakten rreth 100 vjete qe greket nga Anadolli, Pondi dhe Etiopia dhe qe e vetquajne veten helenas ,i perzune me dhune nga shtepite dhe pronat e tyre shekullore prej Thesaloniqit, apo jo ?

    1. eleYΘeriskepsi says:

     @ Elnik ,nuk me quajn Eleftheria. Emri im fillon me X.
     Kalimera

   3. raimondi says:

    Elefteria ato qe thua ti jane genjeshtra bajate

    ____Sipas librit te diaspores cifute ne United AStates –Greqia ke dorezuar
    tek nazistet gjermane 98,000 Cifute –Shumcia dermuese e ketyre ishin nga Selaniku

    Diaspora Cifute ka qene ne lufte te perjeteshme me ate greke ,. porse
    tani nga fundi jane pajtuar , per shkak se cifutet u prishen me Turqine

    Porse ne librin e diaspores cifute greket mbahen si nje popull qe bashekpunoi me nazistet kunder hebrejve

    Sorosi psh u hakmor ndaj grekeve duke sponsorizuar studimin e geneve greke
    tek profesoret gjenetsite amerikane te kryesuar nga Dr.Quintero
    te cilet i nxoren grenet greke nga familja e Etiopise

    Po te duash ta sjell librin e diasporse hebreje qe flet per krimet e grekve ndaj cifuteve ne luften e 2 -te boterore

   4. Zigur Qarri says:

    eleYΘeriskepsi Jevgjitja,greket kan hyre ne histori si te pabese dhe genjeshtare dhe ashtu do ta mbarojn.

    terminal 119

    [ Αύγουστος / 2009]

    Ανοιχτή επιστολή προς την συντακτική επιτροπή του «Konkret»

    Ελληνική μυθολογία

    Στο τεύχος σας 6/2009 δημοσιεύτηκε ένα άρθρο με τον τίτλο «στο όνομα του Λαού», σχετικά με την αθώωση του νεοναζί Πλεύρη από αθηναϊκό δικαστήριο. Με το παρόν θέλουμε να επιστήσουμε τη προσοχή σε ορισμένα ακραία λάθη του αρθρογράφου Eberhard Rondholz.

    Μας εκπλήσσει από που και με πια στοιχεία εκφράζεται η αντίληψη ότι «η Ελλάδα άνηκε στις λίγες από τους γερμανούς καταχτημένες χώρες, στις οποίες οι εβραίοι σχεδόν παντού μπορούσαν να υπολογίσουν σε προστασία και βοήθεια».

    Ακόμα χειρότερα: Αυτή η αντίληψη ενισχύει τον ήδη διαδεδομένο μύθο για τη τάχα μου βοήθεια και συμπαράσταση των χριστιανών ελλήνων προς τους εβραίους συμπατριώτες τους. Απαριθμούμε ορισμένα μόνο από την πληθώρα στοιχείων, ξεκινώντας από παλιότερα για να καταδείξουμε ότι ο αντιεβραϊσμός και αντισημιτισμός ήταν και είναι ένα από την σύσταση της ελληνικής κοινωνίας μέχρι σήμερα εποικοδομητικό στοιχείο της.

    1) Πριν το Άουσβιτς. Το 1931 πραγματοποίησαν 2.000 έλληνες εθνικιστές ένα πογκρόμ στην εβραϊκή συνοικία Καμπελ της Θεσσαλονίκης. Η συνοικία καταστράφηκε εντελώς. 10.000 έλληνες εβραίοι αναγκάστηκαν να μετακομίσουν στην Παλαιστίνη για να σωθούν. Μερικά χρόνια νωρίτερα, μετά την καταστροφική πυρκαγιά του 1917 (στην οποία όλες σχεδόν οι εβραϊκές συνοικίες της Θεσσαλονίκης καταστράφηκαν), κατέσχεσε ο τότε πρωθυπουργός Βενιζέλος τις περιουσίες των ελλήνων εβραίων και τους επέτρεπε να ζουν μόνο έξω από το κέντρο της πόλης. Με ειδικούς νόμους, τους ανάγκασε να ασκούν τα εκλογικά τους δικαιώματα σε ξεχωριστά από τους υπόλοιπους πολίτες εκλογικά κέντρα, απαγόρεψε το Σάββατο σαν αργία τους και τους ανάγκασε να δεχτούν τη Κυριακή σαν αργία κλπ. Αυτά μόνο μερικά από τα μέτρα διακρίσεων που επεβλήθησαν.

    Το αντιεβραϊκό μίσος ήταν τόσο παλιό όσο και οι πολυάριθμες σφαγές ενάντια στον εβραϊκό πληθυσμό στην περίοδο της επανάστασης των «ελλήνων» ενάντια στους Οθωμανούς, μια και οι εβραίοι θεωρούνταν ως φιλικοί προς τους Οθωμανούς (η γνωστότερη σφαγή ήταν αυτή της Τριπολιτσάς, όπου εξοντώθηκαν 32.000 εβραίοι και τούρκοι, σχεδόν όλα τα θύματα γυναικόπαιδα. Αυτή ακριβώς η σφαγή ενέπνευσε μάλιστα τόσο τον εθνικό ποιητή Σολωμό, που την εγκωμίασε ποιητικά με το ποίημα του «ο ύμνος για την ελευθερία» και που έγινε ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας!)

    2) Περίοδος της αντίστασης. Πριν το πόλεμο ζούσαν στην Ελλάδα 80.000 εβραίοι σε συνολικά 31 κοινότητες. Στο ολοκαύτωμα εξοντώθηκε από τους γερμανούς το 87% του εβραϊκού πληθυσμού, στην Θεσσαλονίκη μάλιστα το 96%. Η Ελλάδα ανήκει δηλαδή στις χώρες με τα μεγαλύτερα ποσοστά εξόντωσης (στην Δανία πχ. που σύμφωνα με τον αρθρογράφο δεν τους βοήθησε κανείς, εξοντώθηκε το 2%). Σημαίνει δηλαδή με αυτή τη λογική ότι αν οι έλληνες χριστιανοί «βοηθούσαν» λιγότερο, θα σωζόταν περισσότεροι?

    Όχι φυσικά. Ο ελληνοχριστιανικός πληθυσμός όχι μόνο στην συντριπτική πλειοψηφία του δεν έδειξε το παραμικρό ενδιαφέρον για το πεπρωμένο των συμπατριωτών του αλλά και ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις χάρηκε για τις συλλήψεις των συμπατριωτών του και το αξιοποίησε μάλιστα με «κέρδος».

    Η οργανωμένη αντίσταση (εαμ/ελας) όχι μόνο δεν κούνησε ούτε ένα δακτυλάκι της αλλά δεν έδωσε και την ελάχιστη σημασία στην εκτόπιση και εξόντωση. Στο σύνολο του αντιστασιακού τύπου (που έβγαινε τότε σε εκατοντάδες χιλιάδες αντίτυπα) δεν αναφέρονται ούτε με μια λέξη οι μαζικές συλλήψεις και οι εκτοπίσεις! Μέχρι σήμερα κρατούνται ερμητικά κλειστά στα αρχεία τους οι αποφάσεις των οργάνων του εαμ, του ελας και κκε σε σχέση με στάση τους να μην κάνουν τίποτε, μια και αυτή η στάση τους δεν ταιριάζει στους με επιμονή διαδεδομένους μύθους για ακηλίδωτη αντίσταση. Για αυτό καλύτερα να σκεπαστούν με το πέπλο της σιωπής…

    Οι μεμονωμένες περιπτώσεις, που αναφέρει και ο αρθρογράφος (αλλά και άλλες, ακόμη και από τοπικές ομάδες του εαμ/ελας) που φυσικά αξίζουν όλο μας το σεβασμό και αναγνώριση ήταν μόνο από ιδιωτική ή τοπική πρωτοβουλία. Η στάση της απόλυτης πλειοψηφίας του χριστιανικού πληθυσμού απέναντι στους εκτοπισμούς και στο ολοκαύτωμα ήταν είτε ουδέτερη είτε θετική (λόγω του επικρατούντα αντισημιτισμού αλλά και λόγω των -μετά τους εκτοπισμούς – ακολουθούντων πλιάτσικων και κατασχέσεων των περιουσιών των ελλήνων εβραίων). Έτσι ούτε οι προσπάθειες του αρχιεπισκόπου δαμασκηνού αλλά και άλλων, δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την εξόντωση σχεδόν του ήμισυ των εβραίων της Αθήνας (από τους 3.500 μόνο 1.800 σώθηκαν). Επομένως η έκφραση ότι «έσωσε τους περισσότερους αθηναίους εβραίους» είναι, τουλάχιστον από μαθηματικής πλευράς λάθος.

    Στην υπόλοιπη Ελλάδα δεν ήταν καλύτερα. Στην Ρόδο πχ. από τους 2.200 εβραίους εξοντώθηκαν 2.000 (όταν εκεί το 2002 γινόταν η ανέγερση του μνημείου του ολοκαυτώματος, ήταν αυτό δυνατόν μόνο με την φύλαξή του από την αστυνομία επί 24ωρου βάσεως, λόγω των επιθέσεων ενάντια στούς εργάτες και στο κτίσμα από «αντιστεκόμενους» έλληνες.

    Στα Ιωάννινα από τους 1.850 εξοντώθηκαν 1.860 (πριν 3 εβδομάδες καταστράφηκαν πάλι ταφόπετρες στο εκεί εβραϊκό νεκροταφείο, για τρίτη μέσα σε μερικούς μήνες φορά).

    Σήμερα υπάρχουν μόνο 9 από τις 31 κοινότητες με ελάχιστα μέλη. Η εβραϊκή ζωή έχει σχεδόν εξαφανιστεί από την Ελλάδα. Αυτοί οι ακραίοι αριθμοί ήταν δυνατοί, γιατί ο πληθυσμός και η αντίσταση ΔΕΝ τους συμπαραστάθηκε και ΔΕΝ τους βοήθησε, όπως πχ. στην γειτονική Βουλγαρία (εκεί σώθηκε το 90% του εβραϊκού πληθυσμού).

    3) η στάση του πληθυσμού. Στις 11 Ιουλίου του 1942 διέταξαν οι γερμανοί τους εβραίους της Θεσσαλονίκης, να μαζευτούν όλοι όσοι ήταν μεταξύ 18 και 45 χρονών, στην πλατεία ελευθερίας. Οι ελληνορθόδοξοι μαζεύτηκαν επίσης… εθελοντικά.. περίεργοι…μαζικά, για να απολαύσουν το θέαμα. Έτρωγαν ηλιόσπορα (παραδοσιακό έθιμο σε υπαίθριες εκδηλώσεις) και γλεντούσαν με τα «καψώνια» που έκαναν οι γερμανοί στους εβραίους, οι οποίοι έπρεπε να ανεχτούν όλους τους εξευτελισμούς σε μορφή γυμναστικής. Όταν κάποιος από τα θύματα τους δεν άντεχε και έπεφτε, έβαζαν τα σκυλιά τους κατά πάνω του, κάτω από τα γέλια των χριστιανών θεατών.

    Όταν οι εβραίοι αναγκάστηκαν να φοράν το κίτρινο άστρο, έγραφε η «απογευματινή», εκφράζοντας τα συναισθήματα των αναγνωστών της „από τώρα θα είναι οι δρόμοι γεμάτοι φωτεινά αστέρια, που θα φοράνε οι σκατοεβραίοι».

    Στην διάρκεια ακόμη της εκτόπισης των εβραίων της Κέρκυρας, εισέβαλε ο ελληνικός όχλος στην εβραϊκή συνοικία και επιβλήθηκε στο πλιάτσικο της. Ο δυναμισμός του ήταν τόσο ακραίος που ανάγκασε τους γερμανούς να βγάλουν ένα διάταγμα απειλώντας με εκτέλεση τους πλιατσικολόγους (ως γνωστό οι γερμανοί έκαναν ακόμη και τα μεγαλύτερα τους εγκλήματα με τάξη).

    Οι ίδιες εικόνες στα Ιωάννινα, στη Ρόδο, στην Θεσσαλονίκη, για να αναφέρουμε μόνο τις μεγαλύτερες κοινότητες.

    Στην Θεσσαλονίκη εκπλήρωσαν οι γερμανοί (για να κερδίσουν τη συνεργασία των ελλήνων) το επί 15 χρόνια ανοιχτό αίτημα τους και τους πρόσφεραν το παλιότερο εβραϊκό νεκροταφείο της Ευρώπης, με πάνω από 300.000 τάφους, ελεύθερο προς κατάσχεση και πλιάτσικο.

    Μια εβδομάδα μετά την διορία μεταφοράς των λείψανων, εισόρμησαν οι χριστιανοί έλληνες στο νεκροταφείο και ξήλωσαν ότι μπορούσαν να κουβαλήσουν. Μέχρι και σήμερα συναντά κανείς ταφόπετρες από το νεκροταφείο, είτε σε σκάλες, είτε σε ταράτσες και τοίχους είτε σε αυλές σαν διακοσμητικό στοιχείο (έχτισαν μάλιστα με τις ταφόπετρες ακόμη και εκκλησία, τον άγιο Δημήτριο)

    Συνολικά, κατασχέθηκαν και καταστράφηκαν 550.000 τμ. Πάνω στο νεκροταφείο κτίστηκε το αριστοτέλειο πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Οι έλληνες καθηγητές και οι νέοι διδάσκουν και μαθαίνουν – επί λέξη – για την ζωή, πάνω στα λείψανα των εβραίων. Και κάπου-κάπου πραγματοποιούνται εκεί και τελετές απονομής τιμητικών τίτλων και μεταλλίων για ανθρωπισμό και άλλα επαγγέλματα…

    «Όταν βγήκαν οι νόμοι της Νυρεμβέργης» γράφει η ιστορικός Ρένα Μόλχο «οι εβραίοι αφέθηκαν μόνοι και αβοήθητοι».

    Σύμφωνα με τον Σταυριανό, ένα τρίτο του χριστιανικού πληθυσμού της Θεσσαλονίκης είχε κέρδος από την εκτόπιση και το ολοκαύτωμα, γύρω στα 50.000 άτομα. Όταν οι ελάχιστοι επιζώντες γύρισαν πίσω, δεν μπορούσαν να μπουν στα σπίτια τους, γιατί είχαν ήδη καταληφθεί. Επιζώντες και οι απόγονοι τους, περιγράφουν τις πολύχρονες δικαστές προσπάθειες τους, να πάρουν πίσω τα σπίτια τους! Με ελάχιστη επιτυχία. Μόνο 5% των επιζώντων και των απόγονων τους επανέκτησαν τα σπίτια τους. Από τα 12.000 κτίρια που κατασχέθηκαν, μόνο 300 επανήλθαν στους ιδιοκτήτες τους. Από αυτά μόνο 30 ήταν σε κατοικήσιμη κατάσταση (ανάμεσα στα αλλά και επειδή πολλοί έλληνες τα κατέστρεφαν, ή σκάβανε υπόγεια και τοίχους για να ανακαλύψουν «τις λίρες των εβραίων»). Από τα 2.300 μαγαζιά και επιχειρήσεις μόνο 50 επιστράφηκαν. Αυτοί οι αριθμοί λενε μόνο ότι ίσως ήταν καλύτερα για τους εβραίους της Θεσσαλονίκης εάν η ελληνική κοινωνία στέκονταν αδιάφορη απέναντι στην τύχη των εβραίων.

    4) Σήμερα

    Ακόμη και για σήμερα δεν μπορούμε να μιλάμε για αδιαφορία.

    Στη διάρκεια της δίκης (περιλαμβανόμενης και της έφεσης) προσφέρθηκε η αντιεξουσιαστική εφημερίδα «Βαβυλωνία» σαν μάρτυρας υπεράσπισης του Πλεύρη, για να προστατέψει την «ελευθερία του λόγου», όπως έγραφε.

    Στη διάρκεια της δίκης καλούσε η ελληνική αντιφα να μην υποστηριχτεί το ΚΙΣ διότι όπως έγραφε, πρόκειται για πράκτορες του Ισραήλ!

    Στην διάρκεια της δίκης είχε μετατραπεί η ισραηλινή πρεσβεία σε λαϊκό προσκύνημα αριστερών και ακροαριστερών ομάδων, όπου σε εβδομαδιαία διαστήματα διαδήλωναν ενάντια στο Ισραήλ, λόγω του πόλεμου στην Γάζα.

    Στη διάρκεια της δίκης βεβηλώνονταν συναγωγές (πχ. Βόλος) από ακροαριστερές ομάδες

    με αντισημιτικά συνθήματα.

    Όχι αδιαφορία αλλά απόλυτη συνένωση, σε ότι αφορά τους εβραίους, ισχύει ανάμεσα στον πληθυσμό και ανάμεσα στην αριστερά.

    Για αυτό ακριβώς τον λόγο και για κανέναν άλλο δεν υπάρχουν ανοιχτές αντιπαραθέσεις σε αυτό το θέμα. Γιατί να τσακώνονται για την τύχη των εβραίων όταν υπάρχει ομοφωνία?

    Και να ολοκληρώσουμε, το πασοκ με τον απαίσιο αντισημιτισμό του δεν στέκει μόνο του. Η εφημερίδα του ΚΚΕ ο ριζοσπάστης, δημοσιεύει στην ιστοσελίδα του – σύμφωνα με το σλόγκαν , μια εικόνα λεει περισσότερα από χίλια λόγια- εδώ και χρόνια σε κάθε ευκαιρία μια γραφική εικόνα, στην οποία τα άστρα της σημαίας των ηπα μετατρέπονται πρώτα σε άστρα του Δαβίδ και μετά σε αγκυλωτούς σταυρούς.

    Η ριζοσπαστική εφημερίδα της αριστεράς «Πριν» του ΝΑΡ, του κόμματος στο οποίο ήταν υποψήφια η Jutta Ditfurth στις ευρωεκλογές του 1999, είχε σαν κύριο τίτλο της το 2006, «Εβραίοι δολοφόνοι θα πληρώσετε» κλπ., κλπ.

    Ο αντισημιτισμός είναι σήμερα στην Ελλάδα (στην μορφή του αντισιωνισμού, αλλά όχι μόνο) μια από τις σημαντικότερες προϋποθέσεις για κέρδος μελών και δυναμώματος των αριστερών γραμμών. Με αφορμή τη διένεξη στην μέση ανατολή, βεβηλώνονται μνημεία ολοκαυτώματος, (πχ. το 2006 από το κκε στην Θεσσαλονίκη), λερώνονται συναγωγές, δυσφημίζεται το ΚΙΣ σαν πράκτορες κλπ. (ο στο κείμενο αναφερόμενος αντιφασίστας και ακούραστος αγωνιστής ενάντια στον αντισημιτισμό και ρατσισμό Ανδρέας Χριστινίδης ανήκει – πιο σωστά ανήκε* – στις ελάχιστες σταγόνες στον αντισημιτικό ωκεανό).

    Η καταστροφική κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα φαίνεται καθαρά και από τους επικριτές και τις καταγγελίες τους για την αθώωση του Πλεύρη από το αθηναϊκό δικαστήριο. Θεωρούν την απόφαση ντροπή γιατί αυτό θα βλάψει «την ελληνική δικαιοσύνη στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο» (αντί να χαίρονται… ότι κάτι είναι και αυτό).

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

    Terminal 119

    για την ατομική και κοινωνική αυτονομία,

    Θεσσαλονίκη, 17.06.2009

    *Ο Ανδρέας Χριστινίδης πέθανε σε ηλικία 78 ετών στις 2 Ιουνίου 2009 στην Αθήνα

   5. Doni ALBO says:

    Ju jevget keni kulture per respektimin e kombesive tjera, po ec kur u ban nazi-fashistat grek shpetues te hebrejve kur pikerisht ne selanik ate “respekte te madh” qe keni pas ndaj hebrejve keni be nje pogrom ndaj tyre.

  2. Futja kot says:

   ku i ke marre keto te dhena ti lexojme dhe ne, qe na ishin ne shqiperi 3500 hebrej mos i ke shtuar nja 2 zero ketij numri??

 6. One Stab says:

  Po pse o Zoti Mustafa, vetem sepse Berisha permend fjale “Bese”, apo “Shqiptare” apo ndonje dicka tjeter, patjeter duhet qe meqenese kemi problem me percuesin e mesazhit, atehere duhet te sulmojme detyrimisht mesazhin.
  Nese jeni i irrituar me popullin qe nuk e heq dot, nje krijese, qe ju Zoti Mustafa e shume te tjere jeni pergjegjes kryesore per keqinformimin me analizat tuaja shume sempliciste dhe ultrapartiake, kjo nuk do te thote se duke sulmuar ato cfare thote ky njeri, ju do fitoni simpatine apo do shfajsoheni nga detyra mediokre qe keni kryer deri tani per te informuar publikun shqiptar sic duhet rreth aferave te gjithe politikaneve shqiptare.

  Lere Besen, se nuk ka takat intelektual njeri sot per sot ne Shqiperi, por as ne Bote te analizoj kodet mijeravjecare te Lekeve, madje dhe po te kishte shume pak do ishin ne gjendje ti pertypnin mesazhet. Qe te kuptohet se cfare eshte Besa, duhet te hiqet nje mal i madh me pislliqe toksike qe jane mbivendosur pala pale si shtresa gjeologjike mbi psikozen jo vec te Shqiptarit, por gjithe globit, sepse Besa eshte kod funksional i kahmotshem, qe predaton cdo gje, e mbi te gjitha shkrimin.

 7. karaduz shpellar says:

  nje popull qe i falet zotit ne te njejten menyre sikur serbet greket ruset sllavet nuk ka bese,,kete e tregon jeta,,greko serb sllavo rus minoritar vlleho bullgar rumun maqedonas te pabese,,

 8. "Hamza Kastrioti" says:

  Ku lindi BESA ??!! ne veri te Shqiperise!! Ku jane te pabeset???!!- ne veri te Shqiperise! Sa Hebrej u strehuan ne veri te shqiperise???!!!….dhe pse jo???!! Kete kerkojeni ne dokumentet e administrates se Zogut!! ( sigurisht kush deshiron ta njohe ne menyre objektive dhe jo pasionante historine !!Tung !!

  1. Kodoshi says:

   O Hamza do qe te ta tregoj un ku lindi besa ? ku jan te pabeset ? ne veri jan te gjith se ska pas jug atehere ju jugoret jeni ma cifuta se cifuti prandaj shkoni mire ju me njeri tjetrin kjo eshte e vertet Tung

   1. bujar hoti says:

    NUK DUHET TI PERGJIGJESH ASHTU NJE TRU_THARI Krahinat shqiptare nuk duhen te fyhen per asnje cmim-politik,ideologjik,fetare etj…Besa nuk i prish kujt pune nqs perdoret si duhet—Pa besia ne pergjithsi ka qene dhe eshte e anti-shqiptareve

 9. AHA says:

  nuk mundohem te kuptoj nga buron ky cinizem,kjo auto sarkazem,e denigrim njeres krahine apo tjetres, faktet jane fakte e shume nga ju qe komentoni ,me rezerva e them kete, as artikullshkruesi nuk kane idene e fakteve historike !shume vende fqinje krijuan ligje qe jo vetem i denigronin cifutet e i izolonin ata shoqerisht por edhe krijuan nje ambjent te tille qe me ardhjen e nazisteve te ishte me se e natyreshme shfarosja e tyre ndersa tek ne dolen ligje qe lejonin nderrimin e emrit me proces te pershpejtuar e praktikisht gjermanet nuk gjeten asnje arkiv (kryesorja sic e thashe ishin emrat)nga te niseshin e te kerkonin kete rrace e mos kujtoni se u fshehen neper papafingo si ne filmin ANA FRANK ,jo,ata thjesht u deklaruan myslimane e te krishtere e asnje nuk i kallexoj ndryshe ,sic thashe ,me ate qe ndodhi me vendet fqinje qe ja ofruan te gateshme gjermaneve,pra i lane atyre vetem punen e piset,eliminimin fizik te tyre.

 10. TEFTA ALIKAJ says:

  SHQIPETARI MORI NEN BESE TE GJITHE USHTARET ITALJANE PAS KAPITULLIMIT TE ITALISE NE FAMILIET E TYRE DHE I MBROJTI NGA USHTRIA GJERMANE DERI SA ERDHI CLIRIMI I SHQIPERISE ; DHE ATA U KTHYEN NE VENDIN E TYRE NE ITALI( FAMILIA IME ALIKAJ NGA VLORA E KA BERE KETE)

  1. zqk says:

   Jo vetem kaq, por shume prej ish ushtareve italiane luftuan kunder nazisteve krah per krah partizaneve shqiptare njelloj si te luftonin per atdheun e tye, Italine. Ata ndihmuan, sidomos, me dijet e tyre ne perdorimin e teknikes ushtarake. Shume prej tyre dhane edhe jeten. Pas Clirimit u larguan te percjelle me nderime ushtarake duke mare me vete armatimin personal.

 11. Beluli says:

  Gjermanet Shqiperine e kishin rruge kalimi dhe jo vend pushtimi Cifutet ne Shqiperi ishin apo nuk ishin 10 familje dhe as qe u morren gjermanet me ta ,mos harroni se deri ne vitet 90 ne cdo tre njerez njeri ishte spiun pra i pabese doni me per belulin.

 12. Mandi says:

  ka te drejte Saliu..Mic Sokoli prandaj i vuri gjoksin topit…se strehoje hebrej dhe i mbrojti ata

 13. Astriti, Detroit, Michigan, USA. says:

  A jemi ne shqiptaret te beses ???

  Qe t’i bejme qejfin vehtes ..po jemi.
  Qe t’e themi te verteten ..nje mut jemi !!

  Ne jemi te pabese, hileqare dhe ziliqare.
  Askush ne te verte nuk gezohet per suksesin (ne cilindo drejtim)
  te komshiut. Ka shume e shume shqiptare ketu ne Amerike, ne Michigan sidomos ku une jetoj qe nuk e thone nje fjale te mire per komshiun e tyre ne Michigan, qe vellai nuk flet me vellain (te dy me familje ne Michigan), qe vellai sherranjoset, xhelozohet dhe TERBOHET per sukseset e familjes se motres se tij…keto lloj shqiptaresh jemi ne emigrantet e sotem , te pakten ne Amerike.

  Shqiptaret e luftes se dyte boterore…spiunonin njeri tjetrin pa asnje lloj pagese dhe perfitimi.

  Kjo eshte e verteta..duam apo nuk duam.

 14. Bostonian says:

  Z Nano.. kur te shkruani mos shkruani vetem per ne por per te gjitha shtresat e popullsise..perdorimi vend e pavend i fjaleve te huaja i ul vleren asaj qe keni dhash te thoni..merre si nje keshille miqsore

 15. bobi says:

  pse ca kerkoje ti more gazetar te thencin, qe shqiptaret te dilnin dhe t’u thonin gjermaneve “ne u kemi dhene besen hebrenjve dhe nuk e shkelim” sepse ne provimin qe do jepnin para kanunit nuk donin te ngelnin ne lenden e besedhenies. ata thjesht pane disa njerez hallexhinj, te trembur,te perzene kemba kembes per t’i vrare nga ushtri shfarosese dhe njerezisht u erdhi keq dhe i strehuan. kjo eshte sjellja sipas kodit zakonor te shqiptareve dhe nje nga shfaqjet e cilesise fisnike te beses. fenomenet ndodhin pastaj u vihet emri, nuk eshte e kunderta.

 16. tana says:

  Nje milion shqiptare ne Europe,
  gjysem milioni neper bote,
  ku e ke kujdesin per njerzit qe i hodhe ne rruge te madhe,
  i xhvate me firmat piramidale
  dhe i vrave me kallashet e 97-tes;
  o krimineli i kombit shqiptar, Sali Ram Berisha?!

 17. Xhema nga Tirana says:

  Tërë këto diskutime me këndvështrime të kundërta (të faktuara dhe të pafaktuara)që janë shkruar në blogjet e mësipërme tregojnë qartazi që Z. Mustafa Nano paska mjaft të drejtë me pyetjet pa përgjigje të këtij artikulli që i ka përmbledhur vetëm me një sugjerim :” …Historianët e kanë për detyrë që t’i futën më thellë kësaj çështjeje. Përndryshe…”.
  XHEMA !

 18. Latif Dreqi says:

  Kapiteni J.Hibberdine – Ditari Personal, Shënimi: 23. shkurt 1943

  “Sa i lumtur do të isha nëse do të rikthehesha përsëri në botën e civilizuar. Të kisha mundësi që të bëja një banjë me ujë të ngrohtë si dhe të lahesha kur të doja, të isha midis njerëzve të cilët ti ju ke besën, të ulesha në karrige dhe jo përtokë, të haja ushqim të gatuar për sëmbari dhe të shërbyer në mënyrë të kulturuar dhe jo të rrethohem nga pisllëku, qelbësirat dhe njerëzit pa edukatë. Dy muaj në këtë vend, janë sa për dy vjet në shërbim jashtë vendit.
  Ka kaq shumë pak mirënjohje në këtë vend, saqë këta njerëz e kanë të vështirë të besojnë se dikush mund të vijë që nga ana e anës për t’i ndihmuar dhe meqenëse nuk gjejnë asnjë motiv për prezencën tonë këtu, janë shumë dyshues për ne. Duke mos pasur asnjë besë tek njëri-tjetri, janë të paaftë për të luftuar pasi kanë dyshime se sapo të fillojë beteja, secili do ja mbathë duke e lënë tjetrin në baltë. Janë mendjemëdhenj dhe mburravecë, duke mos pasur asnjë arsye të jenë të tillë.Nuk kanë kurajë, këmbëngulje, vazhdimësi dhe ju mungon sensi i nderit.Janë si fëmijë, dhe si të tillë zihen me njëri-tjetrin. Qeshin vetëm me fatkeqësitë e të tjerëve dhe me siguri që do të vdisnin së qeshuri nëse ndonjëri nga ne do të rrëzohej në greminë. Është një fatkeqësi e madhe që një vend kaq i bukur nuk banohet nga një racë më e civilizuar

  1. Beluli says:

   pershkrim me te sakte nuk kam lexuar ai sikur ka jetuar sot,keshtu ka qene dhe keshtu eshte.

 19. shvejk says:

  Me siguri i kane strehuar per pare, sic strehuan kosovaret para dhjete vjetesh.

 20. beso says:

  Ndihma ndaj ebrenjve nuk besoj te jete kushtezuar nga insitutucioni i Beses,sepse besa eshte nje kontrate midis dy personave,ose me shume personave.çfare eshte”besa”?Eshte kontrate,apo jo?Jo vetem ebrenjte,por shqiptaret dhe familjet e varfra strehuan edhe ushtaret italiane,pas kapitullimit,pasi gjermanet i burgosnin dhe i vrisnin.Pra,jo sensi i”beses”por sensi human i shpetimit te jetes,qe eshte universal,ne tere boten,i shtuy familjet te ndihmojne abrenjte.Natyrisht,ky sens eshte me i forte ne njerezit e thjeshte,qe nuk ndajne me persekutoret interesa dhe shperblime.Sempliciste ka dashur te thote te thjeshtezuara,romanticiste mendoj romantike,por idiosinkratike me duhet te konsultohem me orakullin e Delfit;ca me thjeshte z.Nano,se jemi fshatare!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24974
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24974
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X