Të rinjtë e Gjirokastrës restaurojnë me paratë e xhepit memorialin e rilindësve | Gazeta Tema
 

Të rinjtë e Gjirokastrës restaurojnë me paratë e xhepit memorialin e rilindësve

Postuar në: Aktualitet,Kryesore,Sociale |

Pasi kanë bërë disa herë thirrje për të shpëtuar memorialin e rilindësve, të rinjtë e Gjirokastrës i kanë hyrë vetë punës. Siç raporton e përditshmja Shqip, të rinjtë e bashkuar rreth lëvizjes “Djemtë e Gjirokastrës” kanë nxjerrë secili lek nga xhepi për të blerë materialet e nevojshme për restaurim.

Përveç rehabilitimit të pesë varreve ku prehen eshtrat e Çerçiz Topullit, Bajo Topullit, Koto Hoxhit, Pandeli Sotorit dhe Andon Zako Çajupit, këta të rinj kanë pastruar edhe ambientin përreth dhe i kanë rikthyer memorialit shqiponjën dhe një flamur. Simboli i vendosur lart në kullë ishte katandisur në një skelet që nuk kuptohej më se çfarë ishte.

Por të rinjtë mendojnë të mos ndalen me kaq. Ata thonë se kanë ngritur një grup pune me studentë, për të parë shpenzimet që duhen për të restauruar të gjitha monumentet historike në krahinën e Gjirokastrës. Ata thonë se kanë nisur mbledhjen e fondeve për ndërtimin e pesë busteve të 5 rilindësve të harruar, Elmaz Boce, Bajram Ligu, Bajo Topullit, Zeman Mashkullores dhe bashkë me “Djemtë e Përmetit” do ngrenë bustin e Abdyl Frashërit në këtë qytet.

47 Pergjigje per Të rinjtë e Gjirokastrës restaurojnë me paratë e xhepit memorialin e rilindësve

 1. Meri  --  6 Qershor, 2012 në 11:12 am

  Bravi…..ju jeni e ardhmja:

  Përgjigjjuni

  • raimondi  --  6 Qershor, 2012 në 1:32 pm

   Bravo Gjirokastritet e rinj !

   Ne fakt Shqiperia gjithmone syte i ka pasur nga rinia gjirokastrite , se keta jane me te vertete Inteligjente , qytetare dhe patriote

   Përgjigjjuni

   • Vlora1912  --  6 Qershor, 2012 në 6:30 pm

    Bravo djemt e Gjirokastres!!!

    Ju jeni patriotet e VERTET. Ju qe nuk keni nevoj te bertisni e zhgrryheni rrugve me shprehjen “Oh sa mir me ken Skiptar”.

    Ju veproni dhe kjo eshte shenja me e dukshme e atdhedashurise..

    Ju edhe mund ti kursenit ato lek xhepi e mund ti perdornit per pak Xhel Flokesh (Si ben p.sh. ai Krey i AKZI-se) apo nevoja te tjera rinore.

    Leket e studentit,kuptohet te pakta, kane brenda mesazhin, fisnikrine dhe mbi te gjitha tregojne pergjegjshmerine tuaj per te ardhmen e vendit.

    Tregojne ate pergjegjshmeri ndaj vendit qe mungon tek shtetaret e sotem dhe tek ata pseudopatriot qe me Nacionalizmin e tyre FALLCO kerkojne te hypin ne nje karrike te ndyre pushteti.

    Ju uroj gjith te mirat me mos bini viktim e levizjeve fallco qe do tentojne t’ju kopjojne apo perdorin.

    Përgjigjjuni

    • Juela  --  7 Qershor, 2012 në 7:03 am

     Bravo cuna! Me vjen mire qe ne qytetin tim te lindjes jane rikthyer vlerat!!

     Jam shumefish e gezuar per kete lajm sepse pervecse jam nga ai qytet, une vet kam bere shkollen 8-vjecare aty ku ndodhet memoriali dhe varret e rilindasve. Megjithese isha e vogel, gjithmone e kam konsideruar ate vend si nje vend te shenjte. Jam me fat qe nuk e kam pare te demtuar sepse do me pikonte ne shpirt.
     Jam gjithashtu e gezuar sepse une vet jam pasardhese e motres se Bajos dhe Cerciz Topullit dhe jam krenare per ate qe ata lane pas – nje shembull sublim te sakrifices per Atdhe!

     Na jepni mundesine t’ju ndihmojme financiarisht. Eshte me e pakta qe mund te bejme per te ndihmuar djem me zemer si ju.

     Përgjigjjuni

 2. dritani  --  6 Qershor, 2012 në 11:12 am

  Shyqyr nje xhest qytetarie!
  Nje keshille: tregohuni te paturpshem me te pasurit e qytetit se nga zori do ta nxjerrin ndonje lek nga xhepi.

  Përgjigjjuni

 3. salistalin  --  6 Qershor, 2012 në 11:13 am

  Ah more djem te ishim te gjithe si gjitokastritet !
  Ju lumte cunave dhe vajzave gjirokastrite !

  Përgjigjjuni

 4. Illyrians  --  6 Qershor, 2012 në 11:13 am

  Bravo, ju jeni shqiptare te vertete.

  Përgjigjjuni

 5. vlora_1912  --  6 Qershor, 2012 në 11:27 am

  Ju lumte djemeve gjirokastrit!! Keto gjera mbeten ne histori per te mire. Jo si politikane dhe pushtetaret qe vjedhin sa munde kete popull.

  A keni ndonje numer llogarie bankare?

  Përgjigjjuni

 6. 100 vjet shtet  --  6 Qershor, 2012 në 11:29 am

  Ju lumte o patriote te vertete te Shqiperise (jo vetem te Gjirokastres).
  Kujdes se mos jua quajne veprimtari pa leje keto horrat e Saliut, sepse nuk duan keto qe ti behet karshillek nga askush.
  Shembullin tuaj duhet ta ndjekin edhe te rinj te tjere ne te gjithe vendin se nuk ka mbet lapidar dhe permendore pa u perdhunuar ose zhdukur fare nga keto bashibozuke qe drejtojne vendin tone.

  Përgjigjjuni

 7. tropojani-tr  --  6 Qershor, 2012 në 11:33 am

  Bravo ketyre , nuk bejen si ata studentet e shkodres vetem shkruajne eltra..si ne kohen e xhaxhit

  Përgjigjjuni

 8. al  --  6 Qershor, 2012 në 11:43 am

  degjon kete lajm dhe themi me te vertet ska per te vdek shqipteria
  bravo dhe u befshit shembell per te tjere, dhe mire do ishte te perhapej si fryme ne mbare shqiperine. ju lumte patrioteve te rin j .keto veprime duhet ti beje pushteti lokal dhe qeveria.

  Përgjigjjuni

 9. anticensurë  --  6 Qershor, 2012 në 12:22 pm

  bravo çuna!!
  dhe vajza!
  se mos na mërziten këta të shoqërisë civile dhe na ndryshojnë hymnin!

  Përgjigjjuni

 10. Ivani i madh  --  6 Qershor, 2012 në 12:27 pm

  Bravo te rinjve GJirokastrit per kete nisme sa historike e patriotike po me kete veprim i treguan kesaj palio qeverie e tellallve te saj ne medje me ne krye pisanjozin Cani se si jane e cfare mund te bejne te rinjte gjirokastrite ju lumte e pershendetje nga Korca e shkolles shqipe dhe petriotizmit shqiptar

  Përgjigjjuni

 11. Bujari  --  6 Qershor, 2012 në 12:40 pm

  Bravo të rinjeve të Gjirokastës,por mos harroni dhe djalin tuaj zotin Hamit Melin që ndodhet në Amerike.

  Përgjigjjuni

 12. namik  --  6 Qershor, 2012 në 12:46 pm

  PO DO THONI JU CU BERE PSE NUK KE ARDHE ME PARE………

  BRAVO DJEMT E GJIROKASTRES,,,,,NGA JU TE MARRE SHEMBULL GJITHE POLITIKA SHQIPTARE…..

  ME RESPEKT MALLAKASTRIOTI…..

  Përgjigjjuni

 13. fane mirdite  --  6 Qershor, 2012 në 1:02 pm

  me vjen turp ndihem shum keq, jeni me te vertet te jashtezakonshem bravo bravo bravo ne te gjith po te jemi si djemte e GJIROKASTRES politika do dridhesh atje ne karrige ku eshte dhe nje her BRAVO .

  Përgjigjjuni

 14. irena  --  6 Qershor, 2012 në 1:36 pm

  Bravo
  Bravo
  Bravo,
  prej jush duhet te marrin shembull edhe te rinjte e Beratit, se atje ka edhe nje Universitet tashme edhe duhet patjeter te angazhohen ne mbrojtjejn e qytetit te tyre.

  Përgjigjjuni

 15. ilir  --  6 Qershor, 2012 në 1:57 pm

  si mund ti ndimojme dhe neve finaciarisht se me zemer jemi me TE RINJTE GJIROKASTRIT. web site te dhene te tjera nr llogarie ??e ka kjo organizate???jam i disponueshem te ndihmoje edhe une…ju lutem nje kontakt…

  Përgjigjjuni

  • dritani  --  6 Qershor, 2012 në 2:18 pm

   E drejte!!!
   Ta shtrijne ne gjithe vendin dhe me pas po paten mendere te bejne parti, t’iau fusin ketyre legenave qe po luajne prej 20 vjetesh çil-e-mbyll me kete popull.

   Po te mbarojne njehere kete pune qe kane nisur edhe me ndihmen tone.

   Përgjigjjuni

  • ALBI KOCI  --  6 Qershor, 2012 në 4:34 pm

   00355695543043 nr im personal …

   Përgjigjjuni

 16. ARBEN  --  6 Qershor, 2012 në 1:58 pm

  Jam i emocionuar. Nuk gjej fjale te pershkruaj kete akt te te rinjve gjirokastrite. Ketu ku jam ndihem krenar qe vendi im ka njerez te tille qe nuk harrojne nga kane ardhur, e dine mire kush jane dhe te sigurte do te dine se ku do te shkojne. Rrespekte per punen qe keni bere ne te mire te kombit.

  Përgjigjjuni

 17. Joni  --  6 Qershor, 2012 në 2:39 pm

  Ju lumte o cuna te Gjirokastres! Me ne fund nje lajm i bukur nga Shqiperia jone.

  Përgjigjjuni

 18. genti  --  6 Qershor, 2012 në 2:57 pm

  BRAVO e madhe per ju dhe per gkithe qytetin tuaj te mbrekullush jam gati t e kondriboj sado pak per atdhetarizmin dhe nje here Bravo

  Përgjigjjuni

 19. Dr.Adem Harxhi  --  6 Qershor, 2012 në 3:08 pm

  Te dashur djem gjirokastrite,
  Gezimi qe ndjeva sot, ketu, shume larg Gjirokastres time te dashur,me ktheu rinine.
  U pergezoj nga zemra per nismen dhe jame pjese e nismes tuaj moralisht dhe financiarisht.
  Jam i bindur se shembulli juaj do te do te ngjalle shpresat e humbura.
  Gjirokastra, qyteti i traditave patriotike, ku une u linda, u rrita dhe punova pjesen me te madhe te jetes time, me ben te ndjehem krenar dhe nisma juaj, ma shtoi krenarine.
  Uroj cdo te mire, shendet e suksese juve dhe gjithe qytetareve te Gjirokastres.
  Ju perqafoj me shume mall
  Dr. Adem Harxhi

  P.S. U lutem me kontaktoni ne e-mailin tim: harxhi@yahoo.com

  Përgjigjjuni

 20. I.Troplini  --  6 Qershor, 2012 në 3:29 pm

  Rrespekt.!!! Nje komb qe nuk eshte ne gjendje te nderoje historine e tij, eshte nje gomar i ngordhur. Nese iniciativa te tilla do ndermerreshin edhe ne drejtime te tjera te jetes se perditshme, Shqiperia do ishte nje vend me i mire per te jetuar. Ka ardhur koha qe shoqeria civile te marre ne dore pergjegjesine qe i takon ne nje vend te qyteteruar. Kete qyteterim nuk mund ta gjejme dhe ta presim te vije nga ata qe e dogjen vendin ne 97.Prej tyre mund te presesh vetem marrezeriat e rradhes por asgje pozitive. Do ishin te gatshem ta linin monumentin e Cerciz Topullit te rrenohej fare dhe ne vend te tij te vinin bustin e Sali Ram Berishes.

  Djem e vajza si keta, ja zbardhin faqen evendit.

  Përgjigjjuni

 21. tourkofagos  --  6 Qershor, 2012 në 3:29 pm

  si gjithmone jeni komentues viktima,mashtroheni menjehere.
  Davoutoglou,eshte sponsori ekonomik me ndermjetes Spahiun,ndersa ”djemte e Argirokastros”punetoret zbatues……!!!
  Nje plan tjeter,sipas[shekulli/kulture] ka nje fond 4 mln dollars per riparimin e 5 xhamive ne shqiperi,A.Bumja ka bere njoftimin,sponsorizuar nga [lexojeni me kujdes kete];TINKA[firma turke],qe eshte sponsori dhe bashkepunetori kryesor i ministrise se kultures se shqiperise!!!!!!O Zot,cfare do te na degjojne me veshet!!!?

  Përgjigjjuni

  • KERCOVARI  --  6 Qershor, 2012 në 5:11 pm

   GJIROKASTER o CERGAR turkoMUT dhe se harrojm kur QAMERIN
   TROJET ILIRE DERI PARA ATHINES ..

   Përgjigjjuni

  • ALBI KOCI  --  6 Qershor, 2012 në 5:13 pm

   nuk na njeh e nuk te njohim por gabon kur flet ashtu si flet or trim nuk na meson njeri ne te duam bashke lagjasin tone cerciz topullin bajo topullin KU JEMOI RITUR NE VENDIN KU ESHTE RIT AI …DHE NE RAST SE ISTITUCIONET NUK I RESPEKTOJNE KUSH DO QOFIM NE DO TI REPEKTOJNE ME HIROSE ME PAHIR .nuk na meson ne n jeri te duam rilindasit tane te krahines tone dhe heronjve te mbare kombit shqipetare .na del ne TI E na thua se ne djmete e gjirokastren na financoka turku ETJ ETJ .FJALET NUK KANE VLERE ME KANE VLERE VEPRIMET DHE NE PO VEPROJME …
   PO TE FINACOHESHIM NE NGA ATA QE THUA NUK DO HIPNIM VET MAJ LABIDARIT NE 10 M LARTESI PA ANJE MJET SIGURIE TE VENDOSNIM SHQIPONJEN QE PESHONTE 70 KG DJEMTE E GJIROKASTRES NE KRAH E MOREN VETE DHE E VENDOSEN SE PO TE ISHTE ASHTU NE MEERNIM NJE FIRM PRIVATE DHE E BENTE AJO NE I BEREM VET OOVET TE GJITHA PUNIMET ME LOPAT E KAZMA …KETO TI THEM PO NUK JE PROVOKATOR I NDYRE …

   Përgjigjjuni

   • tourkofagos  --  6 Qershor, 2012 në 5:46 pm

    arapi mou,nga menyra se si shkruan me jep idene se,po qe se je ti autori” arkitekt” i lapidarit apo shqiponjes[vendosjen] fatkeqesisht do te bjere shume shpejt,me furtunen e pare!!!!
    geia sou cok gyzel e mos e vri me mendjen per ksisoj ”veprash” se do ta mbushesh vatan me skoupidia……!!!!!!

    Përgjigjjuni

    • shqiponja  --  7 Qershor, 2012 në 6:37 am

     Vazhdoni cuna ne rrugen qe keni nisur. Mos u merrni me plehra si ky turkofagu. Fakti qe ky eshte terbuar kaq shume tregon qe ju jeni me te vertete ne rruge te mbare!!
     Na tregoni si mund t’ju ndihmojme financiarisht. Mund te hapni psh. nje faqe interneti ku te mund te shkojme dhe te bejme dhurime(donacione). Mund te kontaktoni stafin e Gazetes Tema tju ndihmojne per kete gje. Tema e ka nje hapesire ne faqen e saj te pare ku ne klikojme sa here qe bejme dhurime per gazeten. Suksese cuna!!

     Përgjigjjuni

  • Palla  --  6 Qershor, 2012 në 5:15 pm

   Ti antonimi turkofagut (grekofon) ben mire kur nuk ke gje per te thene, mos fol fare. Ne shqipetaret nuk jemi shitur as turkut as grekut(ti ke nje te drejte se i mat te tjeret me kutin tend). Po te kesh jetuar ne Gjirokaster do te dish se kemi jetuar e jetojme ne harmoni me minoritaret dhe respektojme njeri tjetrin. Dhe nqse do te riparojne edhe xhami mire bejne sepse eshte pjese e kultures, e historise, sic jane edhe kishat(qe ka riparuar greku)
   Ti, or lum miku, je nje urith qe te vret syte drita e shqiptarizmit, keq per ty se nje dite keta djemte dhe vajzat gjirokastrite, por edhe ajo qe do te bejne shoket e shoqet e tyre ne mbare Shqiperine do te te lere qorr.
   Nuk vdes Shqiperia, urith, sepse edhe ca si puna jote na ndihmojne qe te kerikohemi me tej.
   Rrofsh e qofsh ne ato gjirize ku ha e rritesh, aty e ke vendin ti, me sakte e ke zgjedhur vete, nuk ta ka fajin askush.

   Përgjigjjuni

 22. malo fusha  --  6 Qershor, 2012 në 3:54 pm

  Ju lumshin duart djema bravo bravo bravo.Jugu te mos presi gje nga sali legeni.

  Përgjigjjuni

 23. unterbute  --  6 Qershor, 2012 në 4:09 pm

  Gjirokaster o software i Shqiperise

  Përgjigjjuni

 24. Fatmir97  --  6 Qershor, 2012 në 4:24 pm

  Bravo. Sot u kujtua dikush për Çerçiz Topullin, Bajo Topulli, Koto Hoxhi, Andon Zako Çajupit, etj,…… Po kur të vdesë maloku, si do ta trajtojnë!!!

  Përgjigjjuni

 25. E.H  --  6 Qershor, 2012 në 4:39 pm

  bravooo :)

  Përgjigjjuni

 26. Obergruppenfuhrer  --  6 Qershor, 2012 në 4:39 pm

  Bravo cuna! Rrofte Aleanca! Rrofte Shqiperia! Vdekje rracave inferiore aziatiko afrikane!

  Përgjigjjuni

 27. ALBI KOCI  --  6 Qershor, 2012 në 4:42 pm

  Kush do qe do te jete ne krahun tone NE RUGEN TONE TE SHENJT te kontaktoj me ne ne nr 00355695543043
  ALBI KOCI

  Përgjigjjuni

  • tourkofagos  --  6 Qershor, 2012 në 5:24 pm

   KOCALB,cila eshte rruga juaj e shenjt!!!???
   nje fjale e urte greke thote; O,ti lampei,den einai xrusos!!![jo cdo gje qe ndricon,eshte flori]
   kshq pak me i hollsishem per shenjtesine e rruges suaj…..!!!

   Përgjigjjuni

 28. Drenica e Kuqe  --  6 Qershor, 2012 në 5:27 pm

  Vepra me e qelluar per keto 20-vjete “tranzicioni” prapaktheu “demokratik”… Rilindja shqiptare eshte ajo qe nuk duhet te harrohet kurre dhe idealet e saj duhet te na sherbejne per berjen e Shqiperise. Ju lumte dhe mbreterofte nderi ne familjet tuaja shqiptare!

  Drenica e Kuqe

  Përgjigjjuni

 29. safo  --  6 Qershor, 2012 në 5:50 pm

  Hera e pare qe ndihet ne shqiperi vullneti i te rinjve.Ju lumte djem te gjirokastres,shembullin tuaj duhet te ndjekin te rinjte e krujes per te ringjallur rrenojat e kalase te mbuluara me lokale.te rinjte e beratit per te mirembajtur e rivleresuar qytetin e vjeter historik ,te rinjte e cdo kendi piktoresk ne shqiperi qe askush nuk mendon ti mirembaje e ti beje te vizitueshem nga te gjithe vendas e te huaj.Shqiperia ka peisazhe te mrekullueshme por cdo qeveri qe ka ardhur e ikur ka menduar vetem cfare mund te zhvatet nga to dhe jo te beje dicka qe ti sherbeje te ardhmes ,prandaj mos prisni nga te tjeret o djema ,pervishni menget se ne te ardhmen femijet tuaj do enden neper bote si arixhinjte pa identitet nqs nuk vleresoni cdo gur qe naq kane lene te paret.pershendetje.

  Përgjigjjuni

 30. landi  --  6 Qershor, 2012 në 6:10 pm

  nje veprim me te vertete per tu admiruar. bravo dhe ju lumte dora. kujt nuk i pelqen ky veprim te hiqer menjeane e te mos shkruaje bedadalleqe te tilla ne mess.zoti ja u sjellte mbare ne cdo aktivitet tjeter.

  Përgjigjjuni

 31. ALBI KOCI  --  7 Qershor, 2012 në 12:06 am

  tourkofagos …te falenderoj per vrejtjet e tua me vend …i pranojme te degjojme por NE VAZHDOJME ME MENDJEN TONE VAZHDOJME RUGEN TONE TE SHENJTE VAZHDOJME LLUFTEN TONE TE SHENJT …ZOTI NA KA BEKUAR E NDJEME DITE PER DITE SHENJTERINE ERUGES TONE SE NE MOMENTIN E FUNDIT GJITHMON NDIHMA NA VJEN …

  Përgjigjjuni

 32. Mallakastra  --  7 Qershor, 2012 në 12:46 am

  tourkofagos o djali i fjaleve te urta “greke” shyqyr zoti ne gjuhen Shqipe egzistojne aq fjale te urta sa nuk ke mundesi ti shfletoshe ok! Ne nuk i bejem gjerat me fjale po me vepra,dhe realiteti flete vete pa shtuar asgje me teper dhe pa hequr aspak nga realiteti!

  Përgjigjjuni

 33. Bandat e Çecos ...  --  8 Qershor, 2012 në 11:55 am

  Djemte me te mire te gjirokastres me ne krye ALBI KOCI djlein me te mire dhe me trim dhe me te zgjuar dhe me te …i kane dal zot Gjirokastres i kane bere barikade shvinisteve g… dhe shovinisteve te hareses te historise te lavdishme te kombit shqipetare
  ASKUSH NUK MUND TE ALUDOJ PER KETA DJEM , SE JANE TE KULLUAR SI UJI I BRATIT NE CAJUPIN E LUNXHERI …

  PO TUNDIN E PREKIN ATE QE PER 100 VJET SKA GUXUAR TE PREK E E SHKUND NJERI .

  Përgjigjjuni

 34. Argjirokastra KUQ E ZI  --  8 Qershor, 2012 në 4:10 pm

  ”DJEMTE E GJIROKASTRES”

  … ESHTE LEVIZJA RINORE PATRIOTIKE LOKALE E JASHTEZAKONESHME …

  KETA DJEM JANE PER TI PIRE NDODHINE … KRAHINA E GJIROKASTRES KA NXJERE NJERZ TE ”CUTITESHEM” QE KANE UDHEHEQUR …
  ESHTE NE GJAKE JANE RACE SHQIPETARE E CUDITESHME …ATA DINE TE VEPROJNE DHE TE TRIUFOJNE …

  Përgjigjjuni

 35. PENDA E ARTE  --  8 Qershor, 2012 në 4:13 pm

  albi koci kryetar bashkie te gjirokastres ../////te shpetojme nga FLAMUR BIMET NGA BINBASHI .VETEM ALBKOCI MUND TA MUND …

  Fatosi

  Përgjigjjuni

 36. petrit alibeu  --  21 Korrik, 2013 në 6:27 pm

  Ju lumte!
  Pune e mencur dhe e ndritur,rrofte shiptaria,rrofte gjirokastra e jataganit dhe e penes.

  Respekte per te gjithe ju
  Boston_SHBA

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *