#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Europa dridhet, Spanja kërkon zyrtarisht ndihmë nga BE

Gjërat po shkojnë shumë larg. Ky lajm përflitej prej ditësh, madje sot mediat zienin nga një fakti i tillë. Vetëm para pak minutash është konfirmuar. Spanja kërkon nga Bashkimi Europian ndihmë për të shpëtuar bankat e saj. Lajmin e bëri të ditur Ministri i Financave i Spanjës, Luis de Guindos, të shtunën në mbrëmje në një konferencë për shtyp.

Vendet e eurozonës kanë pranuar që të japin një ndihmë që mund të shkojë deri në 100 miliard euro.

Spanja bëhet vendi i katërt pa Greqisë, Irlandës dhe Portugalisë që kërkon ndihmë nga fondi i shpëtimit i eurozonës.

Sipas FMN, Spanja ka nevojë për të paktën 40 miliard euro për të shpëtuar bankat e saj. Por natyrisht ky është vetëm fillimi. Kërkesat financiare do jenë shumë më të mëdha.

Alarmi i krijuar në eurozonë pas njoftimit shokues të FMN bëri që ministrat e Financave të eurozonës të diskutojnë në një konferencë telefonike që zgjati mbi dy orë e gjysëm. Edhe shefja e FMN mori pjesë në konferencën telefonike.

44 komente në “Europa dridhet, Spanja kërkon zyrtarisht ndihmë nga BE”

 1. tourkofagos says:

  kujtoj;SS-et gjermane vrane gjysmen e evropes,mes tyre edhe shume nga gjysherit e shqiptareve,kshq mos simpatizoni killer-et e te pareve tuaj…..!Merkel eshte vazhduese e Hitlerit…..

  1. tekniku says:

   Me sa duket Rahju i trete nuk kishte nevoje per nje burre por duhej nje grua me mustaqe alla Hitler.Gjermanet nuk mund te dalin dot kurre nga vetvehtja.Ata jane ata qe jane.Le ta paguajne tani haracin e perandorise se tyre te re.

   1. tourkofagos says:

    Gjermanet i diktojne grekeve se duhet te luftojne korrupsionin,ne te njejten kohe,mbajne te strehuar kryemafiozin ekonomik,bashkepuntor te shume” pazareve”te bera midis Siemens,firmave te prodhimit te armatimit gjerman te shitura ndaj Greqise,grekogjermanin Kristoforako!!!Extradimi i tij drejt Greqise[kerkuar disa here nga drejtesia greke] do te tregonte fytyren e vertete te SS-ve gjermane…..!

    1. Tamara says:

     Uuu pika qe ste bie qe te ka rene ty siraja mor debil te besh politike te madhe!

     1. tourkofagos says:

      Nai mori kounistra,do te te marrim doren ty,per te bere politike.
      Shiko ton karagiozi sou,ante palio kounistra………!

      1. atdhetari says:

       u te qifsha politiqine tate…

     2. AHA says:

      NA’SE KALA TAMARA,NE VEND QE TE KETE MENDIEN SE MOS I FUTIN MISH DERRI TE PRISHUR KUR PRET RRADHEN PER SUFLAQ ME DIPLI PITA…!

    2. Ramy says:

     hahahaha shikoni kush na flet pêr politikê, evgjitofagos

    3. atdhetari says:

     bravo tamara, ashtu e meriton ky plehra greke

    4. atdhetari says:

     ashtu do ikni ju greket per lesh, halet e gjirokastriteve e himarioteve do lani. kot s’thone kjo bote rrotullohet… kot s’thone popull pederast per ju

   2. Dean says:

    C’a faji paskan Gjermanet, mer plako???????????
    Gjermanet e paskan fajin pse vetem Real Madrid ka me shume borxhe se gjitha ekipet gjermane te Bundesliges te marra se bashku??????
    E ka fajin mentaliteti plako,jo gjermanet.I vetmi ndryshim midis Gjermanise dhe shumices se vendeve te tjera te Evropes eshte se Gjermanet nuk harxhojne me shume se c’kane dhe paralelisht heqin dicka menjane per 1 dite te keqe.Ndersa te tjeret kane bo ”Fiesta” ket dekaden e fundit.Koha per te paguar BORXHET tashme.
    Leni perrallat si ne kohen e xhaxhit qe na zberthente ”Dramat” ne Lindjen e Mesme dhe ”kujdesej” per perhapjen e Komunizmit neper bote.Boll degjove TV greke,spanjolle dhe italiane se ato ket pune kane.Ne vend te ulin koken dhe te pranojne Gabimet dhe Deshtimet e Politikave dhe Mentalitetit te tyre,po shkojne e akuzojne Gjermanine per 1 ”Krim” qe e kan vetkonsumu.
    Ti ”my albanian brother”,perqendrohu ne punet e Shqiperise,se Spanjollit nuk i plas maja e k….,per fatin e Shqiptareve.
    Ne hale te gomareve te vene spanjollet.Kujt i plasi?

    1. Tironci Lugano says:

     Sa te qa shpirti edeh ty per pak Fista…

     1. Dean says:

      Hahahahaaaaaaaa…
      Nuk jam kondra(si do thoshte Jovan Bregu) per pak ”Fista” plako,por me karar.Kur ham,ham,kur bojme Party,bojm party,kur punojme,punojme,kur q….,e keshtu me rradhe.
      Po jo non stop si greket e spanjollet e tani shajne Gjermonet se po sjellin ne fuqi ”Rajhun e Katert” ne fakt,pasi i Treti perfundoji ne 1945,po ”tekniku” se ka marre vesh akoma.
      Ja fusin kot plako,dhe ty te duhesh t’i degjosh me vemendje se merziten ata.
      Pa lene mo kur Debatojne 2 Shqiptar per Iluminatin,plako.Flasin me aq pasion dhe me aq ”Fakte” sa te vje ”turp” nga vetja per informacioni teper te kufizuar qe disponon……Lol
      Nuk na mjafto Shqiperia ku i kena humb te gjith betejat me vetveten,por na duhet me u marre ene me hallet e Greqise dhe te Spanjes tani.
      Ne jemi GALLATE,plako,po hajde mo.
      Ty si te kan ec punet,Tironci Lugano????

      1. Tironci Lugano says:

       Dean
       ne skemi halle fare plako ndaj merremi me punet e dynjose.po mire duhet me thone ne te pergjithshmen se me i hy masanej tek e tek dalin pune.lol
       pershnetje

  2. Tani says:

   @Turko-puco-ngrenes, gjermanet kane mbajtur me buke per 200 vjet greke si puna jote mosmirenjohes.
   hakun e gjysherve tane nga serbet-greket, kemi per ta marre ti mos u merakos.

 2. Cakalli7 says:

  e shkreta evrope ameriqeni me arapet ua futen prape

  1. net says:

   cifutet kan ne dore sistemin bankar.

   i boshatisen njerzit me kamate dhe pasi mbushen arkat e bankave te tyre me flori, kete flori e derguan ne jeruzalem.
   bankat mbeten bosh.
   tani gjoja me pretekstin se po ndihmojne bankat FMN edhe kjo po vegel cifute jep borxh shteteve per te nidhmuar bankat, ne fakt kjo eshte pastrim i paster parash.

   pasi tu jepet borxh keto para te pa lara te FMN shkojn gjoja ne bankat e caktuar me nevoje, por perseri shkojne ne xhepat e cifuteve,
   borxhin e lajne popujt te cilet presin te gezuar “ndihmen” nga fmn.

   sa ameriqi dhe arab ska lidhje fare, shum shpejt edhe ameriqija dhe edhe arabet e pasur do te kene te njejtin fund shum shpejt.
   dhe cifutet do te triumfojne te gezuar si shteti numer 1 ne bote, por edhe keta nuk do ta shijojne shum kete gezime se bota po zgjohet dhe po meson dredhite e tyre ne prej rolit te viktimes

   1. Ton says:

    O gje e trashe! Te jesh shteti numer nje nuk mjaftojne vetem parate. Por s’ke faj ti, fajin e ka hoxha qe te ka mesuar ty perrallat me Ali Baben. Pastaj o debil, po ra Amerika mori,fund cdo gje. edhe arabet e tu.

 3. Ne e kemi ne "bythe" says:

  Mos u merzisni o shqipetare se ne e kemi ne “bythe” …. prisni edhe pak sa te na hyje me thelle pastaj do ta ndjejme.
  Do ta pesojme me keq se Greqia.
  Priteni kur t’na trokase tek dera shtepise atehere do behemi si ne 97-ten. …. por atehere do jete shume vone.

  1. cika says:

   sa here lexoj keto komente qe thone,do ta pesojme me keq se Greqia,pyes veten,valle keta njerez jetojne ne kete bote apo jo.
   Ne jemi me keq nga Somalia c Greqi.Shqiperia eshte vendi me i varfer ne Evrope c presim per me keq.

 4. shvejk says:

  Ore penis fagos me shume Shqiptare se ka vrare greku nuk ka vrare kurre hitleri, nuk jua ka fajin Merkeli grekve ,e kane fajin vete se kujtuan se do ta shtynin tere jeten ne buzuq me paret e taksapaguesve evropiane.

 5. Hesapi says:

  Vrane gjermanet ne luften e dyte boterore po per fat te keq te lane ty mbrapa ,o Tourkofagos qe po qelb shqiperine ,o gjak rrumtigaxha,ti duhet te besh vetevrasje o rrace e ndyre me bythe te shqyer,akoma gjalle .V F.C.eshte pak.

 6. SHPATI says:

  Ne bythe e kemi te gjithe,i lumte Tourkofagos qe se ndjene se ja kane hapur ne burg.

  1. Zigur Qarri says:

   Mos e ke fjalen per ate rastin kur e plasen mbrenda per pislleqe ne Turqi???Ky eshte rasti i fundit i tij.

 7. Duket se edhe Spanja po shkon per lesh. Keshtu eshte kur abuzohet me pushtetin. http://mdcal.blogspot.com/2012/06/lefter-koxhaj-1969-2001-deshmor-i.html

 8. x says:

  Spanien bekommt 100 Miliarden…und ich muss arbeiten bis 67 jahre:!! Danke ku..va Merkel.

  1. Kritiku says:

   Kujdes kur shprehesh sepse e ke shkruajtur gabim. Ti nuk do te punosh deri ne 67 vjet, por deri ne moshen 67. Ke gabim ne formulim te fjalise. Nuk ta ka fajin Merkeli qe greket, spanjollet dhe italianet me perpare e kane mendjen tek qejfi se sa te ulin koken dhe te punojne. Merkelit i ka zene rrota bishtin me pertacet e Europes. Ndihma do tu jepet ketyre shteteve pertace vetem sepse te menjanohet kriza ekonomike qe do te shkaktohet ne Gjermani per shkak te mbylljes se tregjeve te huaja. Ne nje fare menyre eshte investim kjo dhenie e ndihmes.

  2. atdhetari says:

   keine Ursache

 9. Te na e rruaj Euro!! says:

  Hahahahahaha, e ka fajin Greqia!!

  Le te shikojme se ku do ti dali fundi kesaj!!

  Gjithsesi, pergatituni per dite me te veshtira! Sinqerisht.

 10. Adi says:

  100 miljarde euro i duhen Spanjes. Euro eshte de fakto e falimentuar, thjesht ne Bruksel nuk po vijne ne term me realitetin ehidhur!

  1. Begati-Mizerja says:

   shiko vidh ndonji anonim ti se gje tjeter nuk di,

   1. Adi says:

    C’thua o koqe kandari… Mos me ngaterron me ndonje tjeter

  2. Argita_B says:

   Si qenka e falimentuar se 100 miliarde i duhen Spanjes!!
   Se pari nuk i duhen Spanjes, po rikapitalizimit te bankave private spanjolle, pra fondi evropian i huazon bankave direkt e jo shtetit spanjoll.
   Se dyti, Amerika ka mbi 17 000 miliarde euro borxh, vendet e zones se Euros kane 5900 miliarde euro borxh, pra tre here me pak se sa Amerika.

 11. ora says:

  Prej cdo kombi kam njohur edhe njerez te mire. 7 a 8 spanjolle qe kam patur te bej me ta njeri me bastard se tjetri. Mire do te ishte ti lene edhe keta te ngordhin se sbehen njerez. Te pabese, mashtruese dhe hileqare ne cdo hap.

 12. banka says:

  KRISHTIN e sakrifikuan kur perzuri ”SHITSIT E LEKEVE” NGA TEMPULLI. TANI, e tutje kjo do jete RUROPA.

 13. 007 says:

  Mos u frikesoni ore shqipetare,as ju greker.Kriza ne Greqi dhe ne Spanje eshte nje ogur i mire per ne.”Sa me keq aq me mire”.Ne shqipetaret s kemi c humbim,me dekada jemi ne krize.Zonja Merkel do te deshmoje se eshte nje zonje e rende vetem atehere kur ti largoje nga eurozona keta popuj dembele.Nga ana tjeter integrimi yne do jete shume me i lehte.

 14. dinjiteti says:

  TOURKOFAKOS MORE HAJVAN MORE TRAP O ME KEQ NJERI I KEQ.çar duhet me be gjermania me hap dyert e pareve sin kontroll,si mendoni se fajin e ka gjermania o o po ku keshtu more kok palare o jeni mesuar me berishen qe ben keq dhe fajin e ka opozita.more idijoter po si guxoni te shkuani me kaq papergjegjsi.kriza e spanjes nuk ka te bej me krizen greke ne spanje shteti nuk tundet jane arkat e kursimit dhe jo bangat qe kane probleme.po ju jap nje shembull ekonomia greke ne bipin e europes eshte 2 perqind kurse e spanjes 17 18 PERQIND.SI MENDONI QE NE DO PERFITOJME,KUSH MENDON KESHTU NUK KA NJE GISHT BALLE..

  1. tourkofagos says:

   Gyzel Instambouli,komento per temen e mos u jep te tjereve mend se cfare duhet te thone,ok!Nga menyra sesi shkruan dukesh qe je ”peshngrites”por neve na ngrihet vet e nuk kemi nevoj ”masazhin tend,ok!
   Ade karagiozi,re karagiozi……sikter rasat!

  2. Landi- Sverige says:

   O dinjitet! Po cfar ke more djale qe leshon vrere nga goja?! Mbreme BE u mblodh urgjentisht per te aprovuar kerkesen e qeverise spanjolle per nje kredi per bankat e saj 40+40 miljard euro, te cilat do te jepen ne FROB (Fondo de Reestructuracion Ordenada Bancaria), ku mund te shkojne deri 100 miljard euro. Keto kredi nga EFSF/ESM per momentin do te ndihmojne vetem bankat spanjolle per ti mbajtur ato ne kufijte e sigurise. Cfar ka ketu per te mos kuptuar dhe si spaska lidhje me bankat spanjolle sipas teje??!! Nuk e kuptoj se perse ngaterrohesh me krizen greke dhe ekonomine e saj qe ze vetem 2% te asaj europiane apo akoma me keq me stuaten ne Albanistan (!!!!), kur ketu akoma me keq per Europen flitet per situaten me te rende te ekonomise se katert te saj me rreth 20%, e cila ngriti duart perpjete ne pamundesi per te perballuar krizen. Ky qenka shteti sipas teje qe nuk tundet?! Ne kete rast qe smund te paguaj as pensionet deri ne fund te javes, ti si ja ve emrin atij shteti te patundur dhe ku dridhjet e termetit po shkojne drejt Italise, pa llogaritur ketu vendet e tjera periferike? Po te dhenat e fundit te ekonomise gjermane cfar tregojne, mos vall sukses te politikes Merkel? Une di te them vetem kete; qe Europa sot ndodhet ne situaten me te rende te historise se saj ku suksesi me katastrofen jan shume afer njera me tjetren dhe se cfar sjell momenti nuk mund te sjell nje shekull i tere. Por le te shpresojme qe historia e viteve 1930 te Europes te mos perseritet edhe nje here tjeter!

   1. eleYΘeriskepsi says:

    Landi ,
    gazeta prestigjioze Guardian në versionin e saj sot, shpjegon se shkaktaret e krizes ne Evrop jan bankat dhe bankeret.
    “ti kani mjau mjau sta qeramidhia””!!!!!????

    Persa i perket llogjikes se “fermereve te Berishes qe perdorin internet” u pershtatet teresisht shprehja…
    “”””«Από την Πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα .. και βγάζω το καπέλο μου να μην βραχεί η ομπρέλα”””” Pjesa e pare e shprehjes ne fakt ka kuptim tjeter.

    Euro crisis: it’s the banks, stupid!
    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/jun/06/euro-crisis-spain
    gia soy

 15. shqiptare says:

  DEAN, JO ç’do gje qe ti shkruan eshte apsolute.si TI’ DHE UNE ,e gjithe ata qe shkruajne ketu,flasim mbi ato informacione qe lexojme ,ato informacione qe edhe ti lexon.pra se si te gjithe jemi te kondicionuar ne baze te informacionit,qe na serviret.

  1. Dean says:

   Po,eshte e vertet ajo qe thua.Ne te gjithe shpalosim Njohurite,Perceptimin dhe Aftesine tone perkundrejt 1 teme te caktuar.E Ardhmja verteton se kush ishte ”Gabim” dhe kush kish te ”Drejt”.
   Megjithate Une i besoj ato qe shkruaj dhe them,dhe nuk do hezitoja te thosha ”me fal” nese do dilte se une isha Gabim.
   Pak a shume Informacioni qe disponojme eshte i njejti,por ndryshimi qendro ke Aftesia/Zgjuarsia e Individit per me bo Seleksionimin e Informacionit,me qellim qe te nxjerre perfundime te sakta.
   Sido qe te jete puna,nderhyrja jote ishte me vend.
   Nuk jam aq Egoist sa dukem,pavarsisht ”absolutes” me te cilen mundohem me ”vesh” komentet e mija.Thell,thell une e di shume mire se propabiliteti per me pas te ”drejt” dhe me qene i ”gabuar” eshte 50-50 dhe nuk kam nder mend me u tall me veten time.
   Gjith te mirat.

 16. dinjiteti says:

  MORE TOURKOFAGOS UNE JAM DURRSAK DHE NUK E NGE PRAPANIÇEN SI TI,KUJDES QE MUTI TE MOS RRESKASI DHE TE SHKOJE NE TRU..

 17. shqiptare says:

  bravo DEAN U drejtova tek JU,sepse me dukeni pak me moderator. MENDOJ qe niveli i komentusve nuk eshte i barabarte.POR KJO nuk i jep te drejten asnjerit qe te ofendoje tjetrin.KA edhe ‘provokator’ po mendoj te kontribojme per te moderuar GJUHEN tone SHQIPE DHE KETE gazete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8998
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 8998
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X