#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Flamuri ynë!

Nga Mero Baze

 

Edhe pse shumica me humor, qindra mesazhe më kanë mbërritur këtë të shtunë pas emërimit të Flamurit Ministër i Brendshëm. Shumë njerëz të PD, që dërgojnë mesazhe, janë seriozë dhe më hakërrehen se unë duke u tallur me një personazh të krijuar tek rubrika Antena dhe duke e bërë si lolon e pushtetit, arrita ta bëj nga një i papunë që ngjiste postera me lek, në një milioner dhe njeri të gjithëpushtetshëm tek PD. Të tjerë, kryesisht kolegë apo njerëz të opozitës, tallen dhe thonë se Doktori nga inati i rubrikës ‘Antena brenda Familjes’, që i prish gjakun çdo mëngjes ka graduar personazhin kryesor të saj dhe e ka bërë ministër. Në të vërtetë nuk kanë të drejtë as ata njerëz të PD e ish miq të mi që hakërrehen se u bëra një idiot ministër, dhe as opozitarët apo gazetarët që nuk pushojnë së qeshuri duke shqiptuar fjalinë “Muli ministër”.

Në të vërtetë “fenomeni Flamuri”, i cili u përgjithësua nga Antena duke u bërë një personazh superpopullor si lolo i pushtetit nuk ishte fantazia jonë, por realiteti i PD, që po degradonte. Ne nuk bëmë asgjë tjetër veçse pikasëm dëshirën e Sali Berishës për të degraduar nivelin e qeverisjes me figura qesharake që t’i kishte nën kontroll dhe përpjekjen e tij për të shmangur një qendër të re pushteti në selinë e PD dhe këto nevoja atij nuk kish kush t’ia plotësonte veçse një njeri qesharak që mund të kyçte PD e të mbante çelësat në qafë dhe të ishte linja informale e pushtetit të tij nga Tirana në fshatin më të humbur të Shqipërisë. I pagdhendur, provincial, i paditur, i palexuar, i palarë, i pangopur, i pafytyrë dhe i patru, siç ishte gatuar, ky njeri ishte kyçi i artë për Sali Berishën që ia zgjidhte gjithë problemet në strategjinë e tij për të mbajtur gjithë pushtete vetë. Figurat politike të PD dhe ish- disidentët e Berishës, të kthyer kokulur në oborrin e tij, kishin tani një dënim të ri, të mos kishin punë me Sali Berishën, por lolon ku ai kishte deleguar pushtetin. Militantët e PD, ata që shpresonin se kishte ardhur dita e tyre dhe i dërgonin SMS Doktorit, çuditeshin kur përgjigjet i merrnin nga lolo i tij. Ministrat e PD, që nga ata që kanë pordhë të mëdha si intelektualë dhe deri tek ata që janë si Muli, filluan të ishin të gjithë nën kontrollin e lolos së pushtetit. Nënkryetarët e PD, por sidomos sekretarët e saj, nuk guxuan që nga viti 2005 të shkonin ndonjëherë në zyrat e tyre në PD, pasi çelësat i kishte lolo i PD, dhe nëse ata do t’i kërkonin të shkonin në punë pa leje të atij lart, dyshoheshin për komplot.

Në biografinë e këtij njeriu nuk ka asgjë se ç’të mbash shënim. Në vitin 1990 ai ka tentuar të futet ilegalisht në Kosovë, është ndaluar nga policia serbe, është mbajtur disa ditë në zyrat e policisë, ka firmosur një procesverbal dhe është lënë i lire në tokën shqiptare. Sot, që për turpin e këtij vendi është emëruar Ministër i Brendshëm, është mirë të dalë para Komisionit të Sigurisë Kombëtare dhe të japë shpjegime çfarë i ka ndodhur me shërbimin sekret serb dhe çfarë ka firmosur. Ndoshta ka qenë një procedurë formale emigranti, por ai duhet të shprehet zyrtarisht dhe parlamenti duhet t’i kërkojë police serbe të japë informacion për këtë.

Më pas ai erdhi në Tiranë si një student që ia nxori shkollën partia dhe filloi Fakultetin e Mjekësisë, të cilin nuk do ta kishte mbaruar kurrë sikur të mos binte gjithnjë një telefon nga PD e tipit “është ai djali që mban foninë në miting, ka një provim, kaloje pak”. Kështu zvarrë pas PD për të marrë ndonjë provim, për të ngjitur ndonjë poster, për të dalë në ndonjë foto me Berishën, ky njeri arriti jo vetëm të merrte një diplomë mjekësie pa ditur të bëjë dhe një injeksion, por të specializohet si pasuniversitar për fat të mirë në një degë ku shumica e pacientëve nuk kanë shanse të jetojnë, në onkologji. Kaq është gjithë dija, intelekti dhe CV e tij, e cila fillon të shkëlqejë pas vitit 2005 kur Berisha i besoi detyrat që përshkrova më lart si lolo i partisë.

Atëherë do të desha të pyes ata që duken të zemëruar dhe ata që duan të tallen me këtë emërim, se kush e ka fajin për këtë degradim të pushtetit në Shqipëri? Pa diskutim ne të gjithë. Së pari miqtë e mi në PD që sonte janë të shokuar se si një budalla u bëhet ministër. Janë ata që u hapin rrugë budallenjve, mediokërve dhe njerëzve që Berisha i përdor si lolo për të fyer çdo personalitet të PD dhe për tu treguar se pushteti është një pasuri e tij që ai ia hedh dhe qenit (kupto: ia jep Flamurit) dhe atyre nuk ua jep. Nga ana tjetër dhe miqtë e mi të opozitës dhe kolegët gazetarë, që gajasen e thonë ‘Muli ministër, është mirë të bëhen pak më seriozë’. Unë nuk e bëra Flamurin ministër. Thjesht e kuptova këtë 5 vite më parë kur të gjithë e injoronin rrezikun që Berisha kish nisur rrugën e dikurshme të mandatit të fundit të Ramiz Alisë, për të zgjedhur Lenkën, Palin, Simonin dhe lolo të tjerë të tij në pushtet. Për ta kuptuar ç’e ka gjetur Partinë Demokratike, shikoni me kë e nisi e me kë po e mbaron, e nisi me Pashkon, e mbyll me Boden, e nisi me Koplikun, e mbyll me Flamurin, e nisi me Zogajn, e mbyll me Aldon, e nisi me Selamin dhe po e mbyll po me Flamurin, i cili ka në dorë dhe partinë.

Ndaj “fenomeni Flamuri” nuk duhet parë as si aksident që të revolton, as si humor që ta prodhon pushteti, por si një fenomen i rrezikshëm i degradimit të pushtetit, i cili rrezikon çdo njeri në këtë vend. Është fjala për një idiot, i cili edhe mund të hapë zjarr, edhe mund të prishë e të shkatërrojë, edhe mund të hedhë në erë zgjedhjet që vijnë po mori urdhër. Eshtë një njeri i korruptuar, që është bërë milioner pa pasur brekë në bythë. Dy vëllezërit e tij kanë arritur të marrin shtëpi dhe në Sarandë nga Enti Kombëtar i Banesave, ndërkohë që shtëpinë e kanë në Kukës dhe banimin në Tiranë. Eshtë një njeri që ka mbledhur gjoba e bakshishe për çdo emërim nga çdo cep i Shqipërisë, një njeri që ka ngritur kompani e biznese me fushatat elektorale të PD, një njeri që ka kontrolluar luftën e klasave kundër “armiqve të pushtetit” në PD për ta paraqitur si arsye dhe leje për të vjedhur. E kam provuar vetë si hakërrehej ndaj çdo njeriu që i dilte para në administratë apo në rrugë me mbiemrin tim, si çonte fadromat para shtëpisë së prindërve të mi për t’i prishur që t’i bënte qejfin Sali Berishës dhe si terrorizonte ministrat që dyshohej se mund të kishin folur në telefon me mua apo ndonjë gazetar, armik të qeverisë. Eshtë një krijesë e pështirë alla kocixoxe, një njeri që ka më shumë makina se çorape siç thotë një kolegu im në këto raste dhe pa diskutim një fenomen që dëshmon se Sali Berisha jeton me paranojën e tradhtisë nga gjithë bashkëpunëtorët e vet dhe është kruspulluar tek një rreth njerëzish që i nxjerrin frikën ngaqë e shikojnë në sy dhe i thonë “hap gojën se na ke gati”. Mos e merrni për budalla Flamurin, edhe pse është i tillë, dhe as mos e merrni për aksident emërimin e tij edhe nëse e vlerësoni seriozisht qeverinë. Ai është Flamuri ynë, i të gjithëve ne që i kemi hapur rrugë një plaku të rrjedhur në pushtet që në fund po ikën duke e bërë qesharak dhe të papërgjegjshëm pushtetin.

86 komente në “Flamuri ynë!”

 1. Eni says:

  Me mire se ty kete plak te rrjedhur, nuk e ka njohur asnje o Mero. Po pse e mbeshtete pas 97, nuk na e sqarove kurre.

  1. asim says:

   Sepse keshtu llapin shqipetaret po u prish pazari dhe nuk i dhe ndonje kocke.

   1. Shefqet Cela says:

    Nuk gjete ndonje marifet tjeter per te mbrojtur Saliun, por zgjodhe sharjet per Mero Bazen?
    Duhet te dini dy gjera:
    1.-Mero Baze e ka njohur deri ne rrenje Saline. Kur ja ka pare kellirat ne shpirt, i dha munxet.
    2.- Ate qe i ben Mero Baze Saliut, nuk po ja ben as perendija.
    I KA NJE BORXH TE MADH E GJITHE SHQIPERIJA.
    T U N G !

    1. Belaja says:

     Ti thu po ja nxin Mero Dr.Berishes. Me vjen shum keq per injorancen tende.
     A ben ma dit sa here ju eshte pergjigj Meros Berisha per shpifjet?

  2. alban says:

   C’do gje ben vaki. Dhe ne mund te spekulojme sa te duam. Por nese nisemi dhe i referohemi ketij shkrimi te Meros lexohet qarte qe Mero ka vleresuar PD e Pashkos dhe Zogajt me shume se kete te sotmen. Pra, arsyetimi i Meros eshte se eshte PD qe ka ndryshuar e para dhe jo ai. Une do te shtoja se PD tashme eshte nje prone private qe ska lidhje me njerezit e theshte me bindje te djathta. FRD eshte shpresa e vetme per nje te Djathte dinjitoze qe respekton njeriun e moralshem dhe perfaqeson vlerat me te mira Europiane.

 2. zenun vichidoli says:

  lexoj ketokohet e funit anten brenda familjes,por do te doja nga mero baze te shpiegoj se pse e ka kaq shume me Mulin e Mugabez.Eshte ber flamuri si personzh fiction spese keshtu ka me shume vlera.Dua te di pse antena fillon e mbaron me Flamur Topuz Noka?

 3. nebra says:

  Mero komplimente per shkrimin,ke paraqitur fytyren e vertete te pushtetit te sotem.Eshte nje pushtet qesharak por i rrezikshem,eshte nje teater kukullash i pavlere por teper i demshem per te sotmen dhe te ardhmen e popullit shqiptar,nje pushtet qe duhet te bjere por kur?

 4. arjani says:

  Shume e dhimbeshmer o mero, por problemi qendron se Ai nuk iken.

 5. Ed says:

  Mero! Me vjen keq per ata qe mendojne se shqiptaret jane aq budallenj sa te mendojne se satira ose ironia e Antenes sherbeu per “rritjen e figures se mulit” brenda PD. Po! emerimi i tij eshte cinik, i rrezikshem dhe shume i kalkuluar. Kur lexoj emrin e tij me me me me vjen ne mend 97 dhe greva e gjimnazisteve te Tiranes dhe Muli duke zbritur nga furgonat e paramilitareve te Saliut, me shkopinj ne duar. God helps us!

 6. lymi says:

  Mero, ti me te drejte thua se ne e lejuam berishen. Do te ishte e nevojshme nje analize e ftohte e historise se PD-se me shprese per te ardhmen. Kush ishin personat me mundesi reale per te kundershtuar Salen dhe pse deshtuan? Ti mer nisjen me Gramozin, une po ta kthej me Meksin, kryetari i pare i PD-se per nje nate. A mund te na tregosh me qarte mendimet e tua per keto histori te trishtueshme te Shqiperise qe na perfundoi me Berishen qe po na mer shpirtin?

  A ka te njejtin rrezik sot PS? Edhe kjo parti qe paraqet shprese per tere kundershtaret e Berishes, po tregon mjaftueshem shenja degradimi qe te lejne te besosh se me te ardhur ne fuqi do te perfundoje si PD e sotme.

  Edhe keto dy partite e reja, AKZ dhe FRD, nuk mbahen me mire. AKZ ka vetem nje fytyre, dhe kjo eshte shume e peshtire per mua, ndersa FRD akoma nuk di cfare deshiron te beje. E nisi si nje grupim i personave te PD-se me dhjetor 1990, dhe perfundoi me ministrin e Sales per Gerdecin (ti qe thua qe Sala nuk be asgje rastesisht cfare mendimi ke per Oketen minister te mbrojtjes pas Gerdecit?) ne krye. Deri sa te vi i parazgjedhuri, Bamiri i paces se dites se shtune.

  Une te lexoj me kujdes dhe shoh se si t’i perpiqesh te analizosh tejmase me kembe ne toke problemet e shoqerise shqiptare. Por ceshtjen e liderave dhe partive s’para e prek. Te ftoj, perzemersisht, t’i dedikosh ndonje rrjesht me shume.

 7. Ilir says:

  Kush e ka fajin për këtë degradim të pushtetit në Shqipëri? Ka vetem nje fajtor,Edi Rama me gjasme opoziten e tij.
  Sali berisha ne ikje?E kemi degjuar edhe ne 2009,edhe ne greven e kutive,edhe pas 21 Janarit.Ndodhi vetem nje gje,qe per aq kohe sa Edi Rama mban flamurin e opozites Saliu shton qetesisht pushtetin dhe krimet e tij.
  Ky Flamur zagari ogur i keq per zgjedhjet?E c’rendesi ka nje provincial idiot si ai.Ne se nga krahu tjeter do te vazhdoje te jete Rama kandidat per ti zene vendin Saliut,Berisha e ka te marre viston dhe per ca vite te tjera ne pushtet.

  1. genti55555 says:

   Ore po Rama ç’far lidhje ka ketu ? Nuk e kuptoi ! Saliu vjeh nga mengjezi deri ne darke e ju thoni qe fain e ka Rama.E kam te pa mundur ta kuptoi…..

 8. mira says:

  Vertet, si Enveri para se te vdiste.
  saliserbi jeton me paranojën e tradhtisë nga gjithë bashkëpunëtorët e vet dhe po ashtu si idhulli i tij Enveri,para se te largohej nga kjo bote la nje pushtet te degjeneruar dhe me lolo te papergjegjshem.
  sali, po te pret Enveri!!!

 9. Lex Rex says:

  Degradimi verehet kudo, jo vetem tek PD. P.sh. ne te njejten dite me Flamurin shkoi per dekretim edhe veterineri Edmond Panariti si minister i Jashtem

 10. Olti says:

  Zoti Mero, Ne ju marrim seriozisht, po Shqiptaret nuk e vrasin Mendjen shume!
  Sala eshte Njish: me Kushtetut vuni Ministrin e brendshem President, xhahilin e politizuar ne ekstrem e ben Minister te Brendshem per zgjedhje, tani vetem Edvinin se ka heq akoma ta boj Shqiperine etnike per se mbari!
  Mero shum i ke ra Ne qafe MURIT tek Antena edhe Ti?????
  Ndroje pllaken sa nuk eshte vone dhe bjeri shalegjatit; ndonje llaf i mire per Tosin do Ti rregulloje aksionet tek Balozi edhe Ty se te shkoji jeta nlufte!
  REspect!

 11. H. Malo says:

  Bo, bo ç’na béri Saliu. Ishim mésuar me Flamurin si mbajtés çelsash
  né PD. Po sikur Saliu t’ja vari çelsat Mesilés? Kjo me siguri do t’i
  vari te palma e vet. Hajde t’i gjejmé pastaj.

 12. gjetja says:

  doiki berisha do iki, se do e heq edi…mavria, e mori ne qafe opozoiten. eshte tu shkru kurban nishanin keto dite…dhe po skicon librin tjter kur te humb zgjedhet qe nga burime te brendshme do e titulloj “Mu befshi kurban”. ska faja berisha ka kur ka nje opozite leshi. bej nje parti o mero se do fitosh shume.Partia Antena e familijes. (PAF)

  1. anonim says:

   Derisa ky vend ka GJETJA, ne kete derexhe do katandiset…

 13. fush-miloti says:

  KUR DO TA DEKOMPOZOJE KETE PLEHERE KRYEMINISTER,
  POPULLISHQIPTARE.
  KOMPLIMENTET E MIA TE SINQERTA PER SHKRIMIN.

 14. faik konica says:

  MERO BAZE!Ju po beni detyren tuaj si intelektual ne menyre shume te larte.Ate arme qe keni ne dore po e perdorni me se miri.Per dashurine qe kemi te gjithe ndaj atij vendi do te doja qe ta benin kete gje dhe shume e shume intelektuale te tjere (perfshi dhe veten time).Ne kete mes ata qe zhgenjejne me shume jane gazetaret shqipetare(ose te ashtuquajtur te tille)ata qe kane kurajo te meren me big brother-et dhe me shume karagjoslleqe te tjera nderkohe qe vendi ka probleme mbijetese.Vazhdo keshtu sepse cdo nate presim editorialin tend.Pershendetje!

  1. Nik Kodra says:

   Ne se zotrote je nje intelektual i vertete (jo frikacak) del me emrin tend te vertete. Mos u fshi pas emtit te te madhit Faik Konica!

   Guxim dhe megallomani budallai te perdoresh emrin e madh “Faik Konica”

   Z. Baze pershendetje dhe faleminderit shume per nivelin teper te larte te satires dhe ironise therese qe perdor per te karakterizuar bajlozin dhe langaraqet e tij.

   Nik

   1. NjeQytetarOptimist says:

    Nik…Nuk ke p’se te ofendosh…Ai s’po ofendon njeri..Madje prandaj perdor pseudonimin e nje shkrimtari te madh si Faik Konica, sepse ndjehet krenar per c’fare ai ka bere…Megjithate, ti mos u kap personalisht, jo per gje por mund ta kishte shkruajtur pseudonimin “Faik Strufja” edhe hajde pastaj si do reagoje ti…Reverse psychology…

 15. Milosao says:

  kapercim i dukshem cilesor nga KOPI tek SHKOPI,

 16. gjergji usa says:

  Duket qe ky editorial eshte shkruar me nerv dhe pak i nxituar.Nuk eshte mire te godasesh kaq ashper nje gomar kur mbi te cilin eshte shaluar kryeqelbesira e shqiperise S.E.R.B.
  Katastrofa me e madhe ishte ai qe iku nga kjo ministri se sa ky lolua qe po vjen.
  E them kete se ministri i mbrendshem i cdo kryeministri supozohet te jete koburja e tij.Pra njeriu qe mban kete lloj posti konsiderohet ne pese vetat e kupoles se larte te PD gje e cila presupozohej te mos ndodhte emrimi i cunit te faik mehmetit.HESHTJA E TURPSHME E OPOZITES PER B.MEHMETIN DHE NGAZELLIMI I AMBASADOREVE SIKUR KISHIN ARRITUR ORGAZMEN ME NISHANIN JANE SHKELMI I FUNDIT QE JU VU DEMOKRACISE.
  KA KALUAR AJO FAZE QE E KAM PER TURP TE JEM SHQIPTAR.KESHTU SI PO SHKOJNE PUNET NE SHQIPERI PO VJEN KOHA QE TE MOS KRENOHEMI QE JEMI QYTETARE AMERIKANE ME KETE SJELLJE TE DIPLLOMACISE AMERIKANE DUKE BERE TEATER ME SERBOFILIN BERISHE.I KERKOJ FALJE SHQIPTAREVE PER KETO SJELLJE..PO KALOHEN LIMITIT NJERZORE TE DURIMIT…

  1. Hithri says:

   Gjergj O bir,

   Po pse s’hap nje blog or djale e shprehi mendimet e tua atje perdite. Ke per te pasur shume pasues. Se pervec patriotizmit shkruan edhe bukur zotrote.

   Dhe po ta them, jam 100% dakort me ty per ato qe shkruan.

  2. AHA says:

   O GJERGJ qe me paske goxha emer ,po mos e ngatero kombesine mor djale me politiken… nuk eshte hera e pare qe shqiperia bie ne diktature ,nuk na ka faj njeri jo ,sali berisha eshte investimi me i mire i qarqeve antishqipetare ,ata bene te pamunduren qe ai te kthehej ne pushtet ne menyre qe ajo qe ndodhi me 97 te perseritet me pasoja shkaterruese per shqiperine ,shqipetaret pse e lejuan?
   Paradite lexova nje artikull per gjendjen politike ne ballkan e me pak fjale situata ne shqiperi pershkruhej keshtu:
   Sali Berisha me nje grup njerezish rreth tij kane instaluar nje DIKTATURE PARLAMENTARE ,pra ai togfjaleshi DEMOKRACI FUNKSIONALE qe e kane shume qejf keta pushtetaret tane perkthehet diktature jashte e megjithate ai e shpura e tija jane te ndergjegjshem per kete e nuk duan tja dine per pershtypjet ata duan rezultate e rezultati me i mire eshte jetegjatesia ne pushtet

 17. tomori i beratit says:

  I dashur Mero.Me dhimbje e them por paskemi qen populli me MUT ne bot.Lexoj parafolesit e mi qe per te gjithe kete shkaterim te çdo gjeje ne Shqiperi fajesojn Edi Ramen Po Perse? Edi Rama nuk ka qene kure k-minister por kryetar bashkie.I ka bere te gjitha format ,qe nga protestat qe sali kadafi i shtypi me GJAK,grevat e uris,denoncimet publike te ketij regjimi fashist ne kancelarit europiane e sh.b.a.POR:Eurpa eshte KURV E BIJ KURVE.Ish ambasadori i osbe Lohan flitej se merte nga berisha e klani i tij 15.000 euro ne muaj ryshfet.U MAJM thataniku Lohan i puthi doren berishes e u kthye ne Bruksel si miliarder duke thene se si berisha nuk ka.Shikoni kete te sotmin.Me lapanjoz,lyrash,drogmen,pijanec e derdimen zor se gjen.Sigurisht qe eshte e pa diskutueshme qe paguhet nga klanet mafioze te familjes ne pushtet,dhe ky qafir ne çdo mbledhje a takim ne bruksel opoziten e ben fajtore dhe kur ze ne goje emrin e saliut kalon ne orgazem.E keshtu si keta dy derdimen Europa ka me qindra.Pra te nderuar parafoles,NJE DHE VETEM NJE ESHTE qelbesira e shqiperis.sali berisha do te ngelet ne jete te jeteve si njeriu me negativ i te gjitha kohrave.Njeriu qe ka sabotuar ndare e shkateruar jo vetem Shqiperin por gjith kombin shqiptar.Por per deri sa tek ne ekzistojn njerez qe shikojn gjurmet e nuk shikojn UJKUN sali tranzicioni yne do te vije por me shume DHIMBJE.

  1. Ilir says:

   Per aq kohe qe ka ky vend me shumice toca gjize si puna jote,mire na e bejne si Saliu qe na i grabit pa te keq fare jeten,pronat dhe paret,ashtu edhe ai palloshi pervers i dhjere qe vazhdon ta ngrohe i pashqetesuar karrigen e kryeopozitarit humbje pas humbje.Perpara drejt disfates perfundimtare!

  2. AHA says:

   kuptoje BABATOMORR ,ne kete vend njerezit pertojne te mendojne e pranojne te vertete ate qe i serviret me thjesht,pra armiku i klases ,kulaku,opozita,ED RAMA…ETJ

 18. Adriatik says:

  Ao Flamuri qe po ja degradoni zellin e tij per tu servilosur nje dite to tua ktheje kritikat ne menyren me te eger bizantine qe kurre nuk u ka shkuar ne mend. Dhe degjoni mire, e perseris, degjojeni mire: Kompleksi i inferioritetit njerzor eshte me i rrezikshme dhe qe ka prodhuar krimet me te perbindeshme. Si shembuj paraprake shihni fshataret e Vicidolit dhe te Cepanit se si kryejne veprime sadiste dhe cinike ne menyren me te ngadalte qe masa e njerzve mbi te cilen kryhet veprimi i paligjshem te mund ta ndjeje deri ne palce te gjitha rrjedhjet e peshtira te sadizmit dhe cinizmit qe i karakterizon si flamurin e vogel qe sot u be minister (dhe i kujt pa) ashtu dhe flamuet e injorances skajore te funderrinave fshatare se fshatarit ata i marin te keqen. TE gjithe e dime cpo ndodh, zjarri vjen dhe shtohet, ai ecen me shpejtesi vit per vit dhe perlan ne rrugen e tij me miliarda euro pasuri te djerses se shqiptareve te te gjithe shekullit te pavarsise. Po ju lutem, a ka njeri te na mesoje se si ndalohet ky zjarr? Vetem me pordhe mos me thoni pa krisma le te kete sa te doje. Bota i rrezon rregjimet fashiste me arme, keshtu ka bere Spanja, Italia, Kili Gjermaia, vendet e Afrikes, Indonezia, Filipinet dhe qindra vende te tjere. Po ku keni pare ju qe demokracia fitohet me pordhet e Korkodilit, te Fyles etj etj, ? Donte Enver Hoxha te na mbushte mendjen se shqiptaret jane trim, liridashes dhe te bese. 22 vite te roberis fashiste tregojne se shqipet jane frikacake, derra te skllaveruar dhe mga me te pabeset dhe me te paburret. I vetim zgjim i shqiptareve per te permbgysur rregjimin dallkauk ishte 97 kur populli u ngrit ne kembe si nje trup i vetem dhe politikanet ne fuqi ja mbadhen ne Greqi, Serbi dhe itali kurse politkanet e opozites u fshehen nga frika se mos u thoshte Saliu dhe Evropa komunista dhe rrevolucionare. Po evropianet kane derdhur gjake per demokracine mor politkane te menderosur. A doni shembuj?

 19. Cecua me bicak says:

  Mjere ky vend qe per ca u be cmendine, e per te cmendurit parajse!

 20. hasan says:

  Mor po do ti beje dot te dyja detyrat Muli tani apo jo?Le qe i ben se jesmen eshte ai.Nuk ka ndonje ndryshim te madh,ate ka bere e ate do te beje.

 21. a.shehi ny says:

  Nuk kam asnje verejtje per kete shkrim qe ve ne dukje nje hap tjeter te degradimit psiqik jo vetem te berishes por dhe te gjithe shoqerise shqiptare dhe te ambasdoreve perendimore qe jane ca “lej fene” qe nuk i pjerdh njeri as ne qeverite e tyre .Jane thjesht te punesuar hallexhinj ne prag pensioni dhe marrin ndonje bonus nga trustet e lulelakrave qe i kane emruar..
  Ky editorial pasqyron vetem nje detaj te vogel te asaj katastrofe qe ka filluar ne 1991-1992 dhe qe ka marre permasa te frikeshme sidomos mbas gerdecit ku dhe nje denoncues “grindavec” u egzekutua ne nje menyre te tille qe filmat me mafie te hollivudit duken si romanca.Mos harrojme qe ne holokaustin e gerdecit jane te implikuar disa hebrenj xhepa-medhenj miq te berishes ne washington,izrael,dhe zvicerr qe te masin koken “me fijen e perit” si puna e Kostes dhe atij te oficerit shikut qe e dogjen te gjalle.
  Ceshtja e ketij Flamurtari nuk me duket aq tragjike.Thjesht berisha
  ka zgjedhur nje njeri qe eshte “kobure” nga trute dhe per nje k/m egomaniak qe shikon armiq ne cdo skute kjo eshte shume normale.
  Me kuadro nga trekendeshin TROPOJE-KUKES-PUKE jane mbushur krejt ministrite sidomos kjo e brendeshme.Pa permendur nje detashment paramilitaresh tropojanesh qe jane si “gestapo” e berishes dhe funksionojne paralelisht me ato zyrtare tamam si serbet e kosoves ne mitrovice.Keto jane pare ne fillim ne protestat e 26 majit 1996 kur i thyen dhembet arben fuckimamit ,ne kacaket e 97 qe shkuan per te shtypur revoltat ne jug dhe kur shkaterruan shtetin shqiptar ne 98′.
  Ne raste fushatash zgjedhore ky detashment s/s shumefishohet dhe behet korparmate duke marre krejt familjaret dhe bashkatnaret e tyre nga periferite si dhe duke u mbeshtetur nga formacjonet e kosovareve si ai i nazisteve te “scanderbeg-ut ne kohen e xhaferr deves.
  U lemerisa kur lexova se komandanti i gardes qenka nga bajram curri
  me emrin artan hoxha me lidhje krushqie me berishen.Duke menduar qe dhe
  agron kulici eshte superpolic nga tropoja ngelet te themi qe na drejtojne tribute e malsise tropojes qe kane dale jashte kontrolli.
  Cfare po ndodh sot ne shqiperi eshte vecse nje rrezatim atomik e bombes me emrin berishe te hedhur nga rajersoni ne 1991 me marke “made in udb”.Sot pa frike mund te themi qe kemi jo vetem nje shtet me k/m fashisto-mafjoz por dhe institucjone te militarizuara me ne krye komsomolas,kembesore,artiliere,nishan-dhjere dhe tani se fundi me kete shefin e kancerozeve te PD.Me zgjedhjen e ketij dordoleci inferior te neveritshem qe thonte para viteve 90′ kur zbrisnin ne kryeqytet “kenka bo tirona si kuksi” po benet realitet tani ne vitin 2012 nga humor ne realitet.Tani e kuptoi dhe hoshimini i rruges elbasanit cfare do te thote qe te perkrahe amerika njerez qe dine vecse “hajde dru me pre” ose me ndryshe qe barbaret e kane pushtuar kete vend dhe e kane bere si druret e egzekutuara te parku i kryeqytetit .Ose si ato kater burrat qe u sharruan ne 21 janar 2011 ku dhe sharrxhiu arvizu dha ndihmen bashke me impotentin dhe fryksin edi roma.

 22. berti says:

  Kam qene pjesetar ne tubimet qe u bene nga studentet te korpusi i Universitetit Politeknik te Tiranes, ne Janar te vitit 1997 dhe jemi rrethuar nga disa tropojane dhe kukesiane te Unionit Studentor, midis te cileve dora vet Flamur Noka.
  Ky i fundit ushtronte dhune ndaj studenteve qe donin te bashkoheshin me ne tek shkallet e korpusit.
  Mbaj mend se pak me vone erdhi dhe Monika Kryemadhi e cila u perpoq te organizonte studentet dhe te merrte drejtimin e tyre.
  Nuk me harrohet sa agresiv dhe i dhunshem ishte ky Mul fshatari…
  Aferim PD-se ku u katandis…, ngadale ngadale po vjen 97 ku nuk do te ngele godine PD-je pa u djegur dhe PD-iste pa u lincuar.Ajo qe u sabotua nga Nano dhe PS-ja e degjeneruar besoj do te cohet ne fund kesaj here.
  Rrofte Shqiperia e lire nga funderinat.

 23. ajdin says:

  I nderuar baze ;sahere ke dhene analiza shume te mira,teqelluara sipas kohes kete rralle jo 50 per 50 perqin.ESHTE VLERSIMI

 24. Ne vigjilje te zgjedhjeve vendore te 2003-se ky Flamuri me disa antare te Rinise P.D-se thyente pemet te rruga Komuna e Parisit qe i kishte mbjelle Edi Rama.Kemi dale nje grupe banoresh e i kemi perzene ca me dhune e teshara.ky vandal na u be minister i zgjedhjeve e sigurise

 25. MARKSI says:

  HISTORINE nuk e bejne popujt, por ata qe kane leke.PRANDAJ POPULLI nuk eshte objekt historik, por bashke historik.

 26. babale says:

  Edhe munde te duket jashte temes se sotme,por desha te kujtoje me respekt,te vetmit qe kane sfiduar diktaturat ne Shqiperi:Arrixhinjet shqiptar.Nje popull qe ka ne DNA jne menyre te lire per te jetuar,nuk mund tija imponoshe diktaturen.Rispekt per ata,me mire i lire e pa shtet,se me shtete te liq,fallso,vjedhes,mafios,injorant.Te mesojme nga ata ç’do te thote liria e personit.Diktaturat po nuk i krijon dhe i mbane populli nuk vine nga qelli.Ashtu si ne jete,ç’do popull meriton qeverit e tij.Me grande rispekt per popullin Arrixhi(Zingar)shqiptar,le te mesojme nga ata.

 27. drite Migjenit says:

  ADRIATIK,te pershendes per mendimin e shqipetarizmin por harrojme te gjithe nje gje:Shqipetaret kane marre arratine si ne kohrat e TITOS kosovaret(gjenocid me dixhital)e me e keqja inteligjenca e brezi i 30 vjeçareve qe perben te ardhmen e nje vendi.
  NE NJE MILION E GJYSEM SHQIPETARE TE ‘ARRATISUR’ NE VITET ’90 NJE E TRETA OSE GJYSEM MILION SIPAS GRUP MOSHAVE NGA 1-30 VJEç NUK DI SHKRIM E KENDIM SHQIP.ATA MUND TI QUAJME SHQIPETARE?Respekt

 28. KAPITALIZMI ESHTE NJE ‘doktrine’ qe mendon qe ‘burimet’ jane pa mbarim, dhe rritja ekonomike eshte pa mbarim. NE FAKT ‘BURIMET’ kane nje limit, keshtu qe ky sistem ka vdekur qe ne nisje.TANI ndodhemi ne nje ambient te shkatruar e miliarda njerz te varfer.

 29. shqiptar says:

  Zoti Baze, meritoni levdata te shumta per guximin qe tregoni ne denoncimin e kesaj palo qeverie qe na drejton. Ama, sipas kendveshtrimit tim, ka vetem nje arsye te qenesishme se pse Berisha me larot e tij rrezikon te vazhdoje te jete ne krye; Edi Rama me biznesmenet qe e rrethojne dhe e mbajne peng. Ju pershendes!

 30. Shkodrani zotni says:

  Ka te drejte z.Baze kur thote flamuri yne . Asnje njeri ne bote ne te gjithe historine e njerezimit nuk e ka fituar pushtetin , por ia kane dhuruar . Ne populli i thjesht ia kemi dhuruar me vote pushtetin flamurit , berishes , jozefines ,fatosit , ramizit , enverit etj etj etj . <> me lufte e me gjak , ndersa <>.

 31. askushi says:

  Politika e emrimeve te Berishes, ka qellimin, ne KLONIMIN e te gjithve per ti sherbyer MBRETIT si ushtare.
  Flamuri per te nuk ka rendesi fare,ai e komandon ate me bateri te shkarkuara.Per te ka rendesi qe njerzit te mendojne se nuk ka rendesi te kesh dije,te jesh talent,Pro.Dok.,shkencetar,perfaqsues i Institucioneve Nderkombetare etj,por te jesh BESNIK i pushtetit te MBRETIT.Keta ROBOT jane te pa dukshem nga Drejtersia.
  Berisha komandon sot te gjitha pushtetet,njerzit duhet te jene te tipit ROBOT,zbatues te urdherave,pa e nxjerre ne skene ate.
  Emerimet jane shprheje e renies se Institucioneve,forme e maskuar e drejtimit te Shqiperise nga Berisha.

 32. shvejk says:

  Ke bere detyren tende si shef kuadri i PD . Ska asgje per tu cuditur o Mero ,nuk eshte hera e pare.

 33. genti says:

  Ehhhhh,ku katandisem..

 34. Kuksjani Ajdin says:

  I vetmi njeri qe nuk ka frik eshte Mero Baze.E them kete se lexoj edhe gazetat e tjera.TE GJITHE KANE FRIKE edhe kur shkruajne nje artikull kundra qeveris,te nesermen shikoj qe shkrujne pro,per kete me linde dushimi.KURSE BAZE I KA DIREKTE PA JU TREMUR SYRI e kam ndjeker edhe kur jepte emisjonin tek VIZION PLUS Keta nuk i bene ase gazeta zeri popullit TE GJITHE KANE FRIKE shikoni pak EDI RAMEN del e shkruan e fshifet si frikacak.SALI BERISHA e do ne lulet ballit e jo shkuaj dy llafe e fshiu.

 35. dumdum says:

  Shprehja “hapi rrugë budallait” është shprehje që duhet hequr nga fjalori.
  Budallai, injoranti, trapi nuk duhet lënë të kalojë. Ne duhet të marrim fatet tona në dorë përditë, në çdo situatë, jo të lejojmë budallenjtë të na vjedhin e të na turpërojnë.

  Bravo Tema po tregoni shembull qytetarie!

 36. geno says:

  Zoti Mero, ky nuk duhet perkedhelur me emrin MULI, por MUTI

 37. Drini says:

  Z.Baze:Pershkrimi qe i beni kesa figure te peshtire qe per fat te keq te ketij vendi sot minister,e per fat te mir te perandorise otomane qe drejton sot kete kodosh vend te bene te qeshesh kur e lexon e te qash kur e mendon!Merite per kete i nderuar z.Baze ka vetem perandoria nga e cila perzgjidhen edhe keta emra pavaresisht inteligjences se tyre.Te hiqet edhe “Lavirja e bulevardit” e pasketaj te realizohet ajo qe eshte planizuar me kete vend.N.q.se fuqite e medha me 1913 ndane trojet shqipetare tani pas 100 vjetesh perandoria otomane qe ka zaptuar e drejton kete klike kodoshe,kerkon te ndaje shqiperine pergjysem!Te rojme e te shikojme.

 38. Edhe une jam dakort me tymin.Por mire Flamuri,po keto skraparllinjte e LSI-se çfare jane dhe qe kane 20% te pushtetit, ku Edmond Panariti arriti te jete minister i jashtem. Nderkohe qe Ilir Meta nje flamur, po nga Skrapari ishte edhe kryeminister, po ashtu edhe Majko ne moshen 25-26 vjeç.Minister ishte dhe Igli Toska, dhenderri i Bashkim Zenelit dhe miku i Fatos Nanos.Keshtuqe jami mesuar ne shqiptaret.Ndoshta neser do kemi minister te Brendshem Pjerin Ndreun. Duhet te ikin te gjithe qe te shpetojme, pasi edhe Edi Rama po e drejton aopziten permes telefonit Apple me Twiter

 39. labi tragjas says:

  edhe sa legena kan ngelur pa u bere ministra te brendshem,kjo per mendimin tim duhet te quhet ministria e budallenjve se deri me sot s’kemi pare njeri te sakt ta drejtoj perjashto vetem lul bashen(po flas per intelekt)per te drejtuar buallenjte(polic dhe inspektor policie) duhen ven ne krye malok se ata ua din gjuhen.ka ngel me malok koktrash ne qarkullim apo te gjith jane neper ministri???

 40. mantova says:

  Sa te kete shqiptare qe besone akoma tek berisha mire ti behet

 41. meri says:

  Nuk ka problem te madh zgjedhja e ketij debili zoti Mero ,me luften kunder komunizmit ku jemi ?Kemi 20 vjet qe na çate bythen komunizmi dhe komunizmi ndersa çakejte e demokracise bejne kerdine .

 42. meri says:

  Ky stan kete bulmet ka o Mero !Te ishte vetem Flamuri o Mero hallall.Aty jane te tere Flamur .Mortja qe sna ha si komb qe si vime te kemba as Egjyptit qe nuk pordhi per ambasadoren e amerikes por e vuri tek qoshja dhe i tha “gek “.Nje 97 do mbahet mend ne ate vend dhe jam krenare qe kam marre pjese qe ne oren e pare e deri tek ikja e tij eshoqeruar me bresheri armesh .Mezi pres oren te perseritet 97 dhe pastaj te vdes ,por di qe dokemi zhdukur armpkun me te ndyre te kombit shqiptar .Uroj qe fest

 43. meri says:

  Ne 97 i ve kapak te gjithave .Po duam vertete ta shporrim qelbesiren gjithe populli ne kembe si ne 97 dhe çdo gje do vere ne vend pastaj le ta luajne bishtin te tjeret .Kini vene re politikanet si flasin per 97 se e dine shume mire qe per ta nuk do kete me te ardhme ,e qe mos te na shohin me syte flamure te tjere bejme dhe nje 97 dhe le te mbyllim ne syte e femijet tane nje te ardhme me te mire .

 44. bexheti says:

  Vendosja e Flamut Nokes ne krye te MPB eshte nje zgjidhje perfekte e dr.evilit sepse ky shqipfoles ka dy parametra shume te mire per kete pune:
  1-Ka qene gjithmone nje skifter i “grupeve te gateshme te berishes”
  qe ne rinine e hereshme ne skalionet e para te mitingjeve te tij
  dhe pjestar i guerilasve te Azem Hajkarit (ARKANI I TROPOJES)
  2-Qe nga 2005 ky onkologen eshte nje njohes shkelqyer dhe “kirurg” ne veprimtarine kriminale me listat e votuesve shqiptare sidomos ne 2009 dhe votimet e tiranes.Nuk eshte sekret te thuhet se berisha ka nje “institut kombetar te votimeve” qe vepron me persosmeri dhe me eksperiencen qe kane tani do te fitojne cdo lloj votimi ne shqiperi.”Drejtori” ilegal i ketij instituti kriminal eshte dhe ky dr.evili nr. 2 i nokajve
  Por e keqja e atij vendi nuk vjen me keto Flamure dhe Bujare.Mendoj se admistrata amerikane kete vit amnistoi dhe legalizoi nje regjim kriminal duke e kembyer kete stabilitet pervers me perdhosje kombetare qe po na behet.Puna ka arritur deri atje sa amb.arvizu ka marre nje pamje te mjeruar si shefi i opozites qe ben thirrje per protesta per “plehra dhe drure” por nuk dalin me teper se nje autobuz me njerez se u vrane kater veta dhe ky zgerdhihej me salen dhe me luc bashen para kufomave te 21 janarit.
  Kurse kryeopozitari eshte kthyer vetem si zedhenes lajmesh i opozites
  Me vjen turp si qytetar amerikan me origjine shqiptare qe shteti amerikan po riciklon qeverine kriminale te berishes dhe kur ambasadori arvizu ngjason si nje nenpunes i pavlere i pallatit te endrrave.
  Nuk dyshon me njeri qe shqiperia ka mbaruar por tani kuptohet se kjo
  katastrofe eshte e pariparueshme dhe e pakthyeshme.Ate qe nuk e bene serbet per shekuj kunder shqiptarve me arme e arriten me berishen i cili cuditerisht ka nje mbeshtetje konstante nga segmente pro serbe ne washingtion dhe bruksel.Dy gjera themelore sot jane me tragjike:
  -VRASJA PERFUNDIMISHT E NDERGJEGJES KOMBETARE
  -MASAKRIMI I TE DREJTES PER PROTESTE(21 JANARI)..dead end

 45. Matjani says:

  Une jam deshmitare i nje fakti tjeter. Te gjithe kandidatet e PD-se per kryetare te komunave ne rrethet Mat, Bulqize e Diber jane falur te ky Muli i PD-se. Burime te sigurta informacioni bejne me dije se kane paguar tek ai 15-20 mije euro per t’u perfshire ne listat e kandidimit. Po te jene burra keto kryetare ia thone publikisht cfare u ka kerkuar dhe cfare i kane dhene atij. Pas kesaj poshtersie bindi Saliun dhe eshte i deleguari i PD-se per Qarkun e Dibres. E vuri emrin per te qene i pari ne listen e deputeteve, duke spostuar keshtu patriotin e tij, Jemin Gjana. Xhevahire te tjera do te publikojme per Mulin e PD-se. Jo minister te behet, po edhe mbret, tani ai nuk ka asnje vlere dhe nuk tremb askend.

 46. FEVZIU--DUCE says:

  FRIKA E ADMINISTRATES AMERIKANE FANTAZMA KOMUNIZEM,E CILA U ‘LUFTUA’ ME SHURRANJOZET E ISH BLLOKUT QE MBAS SHKATERRIMIT PER FAT TE KEQ I KEMI AKOMA NE KURRIZ(pollo,Berisha,Bisha,Nano,Gjinushi,Pashko,Ruli,Bulku,Bisha,Berisha e tere lukunija)

 47. Treviso says:

  Me shkuarjen e Flamurit minister, ne na u mbyll nje penxhere humori.
  Une nuk e dija se kush ishte Flamuri,por tani qe u ba minister e njofta dhe me vjen keq qe u bo minister se nuk kemi ma humor prej tije, por shpresoj qe do ngelet gjithmone po ai Flamur i gazetarit te madh e te nderuar Mero Baze.

 48. skenderi says:

  i dashur mero ne si race meritojme me teper se flamuri,raca pellazge nuk ka pse trishtohet

 49. kel ukaj says:

  Z. Mero je nje talent. Ben analiza te jashtezakonshme. Megjithese une nuk ndaj fjalorin qe perdor “idiot” etj, etj. Une jam burre malsie e kanuni e nuk perdor nje fjalor te tille. Secili – thote kanuni – peshon ne kanar te vet 400 derhem. Nuk i them kujt “se nuk eshte burre” por them se Sali Rame Berisha eshte kriminel, eshte çakall, eshte si Gedafi e ka thene edhe Regjep Qosja. Megjithate Zoteria Juaj me sjell prova e argumente se Sali Ram Berisha eshte nje Enverist ne menyra e metoda qe perdor. Si nje antikomunist i oreve te para une kisha vene re metoda Staliniste, hitlerjane, e enveriste nga ana e Sali Berishes. Nuk ka debat idesh, nuk ka diskutime, nuk ka alternativa ne PD, ka vetem nje stalinist Sali Rame Berisha. Edhe Stalini ka pas mbaruar shkolle per prift dmth ka studiuar per Krishtin qe eshte kryqezuar per t’na shpetuar dhe ishte me i madhi antikrisht. Meqenese kam mbrojt teorine se Saliu ndryshon me Enverin si Stalini me Leninin, ja Flamur Ndoka eshte nje prove e gjalle. Te rinjte e sotem nuk e dine se ministra te Enverit ishin Hekuran Isaj, Themije Thomaj, Pali Miska etj etj. Ishin njerz te cilet nuk kane kryer asnje krim, te vetmin krim qe kane bere eshte se ishin ministra aq te paafte sa ishin te rrezikshem per shoqerine, po aq besnike te verber te Partise e Enverit. Edhe Z. Flamur Ndoka me duket se eshte keshtu. Meqenese ai eshte mjek çfare e lidh me Ministrine e Brenshme si profesion! asgje? Keshtu na lind e drejta te themi se Z.Ndoka eshte i paafte duke qene i paafte sigurisht do te jete nje qen i superqenit Sali Ram Barisha. Ai do te jete nje marionete ne duart e Salise, dhe shoqerisht shume i rrezikshem e me pasoja per zgjedhjet e 2013. Ai do te jete si Gjenerali i Famshem Unik ne Histori Ndre Prendi i cili qellon mbi njerz te paarmatosur. Pergadituni per dite te veshtira ne fushen e lirive dhe te drejtave njerzore. Vehtes ja keni bere e do ta paguani shtrejt. Kete fat ka e mjera shqiperi.

 50. skenderi says:

  sdo mend e kalem berishe plehren e mban amerikani ne kembe se po te doje ja tregon vendin per 24 ore,poltikat na i bejne te huajt me ane te plehrave shqipfolese,kurse ne jemi trungje me u pre,

 51. Eduart says:

  Mero, i sakte si gjithmone.
  Nje sugjerim kisha per redaksine: Krijoni mundesine qe per cdo artikull apo koment te bere nga lexuesi, cdo njeri te kete mundesine te japi vlersimin e tij me nje klikim te (+) ose te (-).Eshte me e lehte per lexuesit dhe ne te njejten kohe krijohet dhe nje opinion me real se cfar mendon lexuesi per tema te ndryshme.Nje mundesi te tille p.sh. e ka B92 online, ne serbisht dhe anglisht.
  Faleminderit.

 52. L6 says:

  zoti naruajte nga budallejte!

  e more Mero, ke shkruar shum pak per kete Lolo por ja qe koha ndryshon, njehre e nje kohe fuste koken ne Bulevard Kafe se nuk e qaste njeri ne tavoline tani minister “shejtan budalla” nje zot e di se cfare mund te beje ky njeri
  di gje po Visin do ta marri me vete apo i duhet tek shtypshkronja…

  http://www.respublica.al/permbajtje/2012/6/24/arenca-trashani-eshte-me-e-trashe-se-sa-duket-ish-ministre-e-integrimit-dhe-s-0

 53. Edor says:

  Lajmi tanime ka marre dhene. Qeveria “Berisha” ka kaluar ne rikonstruksion. Jo per t’u kthyer ne identitet, por te identifikuar armiqte e pushtetit. Dhe si ?!. Thjesht duke qarkulluar ministrat. Thjesht duke vene ministra “lolo”. Dhe kujt i sherbejne me mire se Sali Berishes ?!. Na kujtohet se si ne periudhen e krizes me nderkombetaret, BE-SHBA, 1996-1997, per te ruajtur pushtetin pas raportit se zgjedhjet u manipuluan dhe piramidat kishin rrenuar ekonomine, Berisha rinovonte qeverine. Hoqi te hekurtin ne Kryesine e PD-se Agron Musarajin dhe kryeministrin Meksi me pas. Vendosi Halit Shamaten dhe i dha kompetenca me shume kryepolicit Agim Shehu. Shamata me profesion mesues gjuhe-letersie, apo sic quhej poet. Por nuk i duhej per poezi, po per te zbatuar urdhrat. Ishte ministria e Brendshme, me e rendesishmja. Kurse te ushtria kishte stacionuar Zhulalin. Ministra qe njiheshin si te urte, babaxhane dhe qe bindeshin kollaj. Dhe ne fakt dolen jashte loje, pasi nuk kuptonin asgje se cfare ndodhte. Nuk kuptoi as zevendeskryeministri Tritan Shehu kur “i pabesi” Berisha e nisi drejt Lushnjes per ta sakrifikuar Naivin minister I Jashtem dhe zevendeskryeminister. Dhe ndodhi ajo qe ndodhi. Zoteronte SHIK dhe perseri u pa se çfare ndodhi. Kishte po kete Bode qe ka sot dhe fundi dihet, pasi guvernatori ishte arratisur ne lemeri e siper. I kishte mbetur nje prokuror kukull, kryetar SHIK-u e drejtor policie te degjueshem dhe ministra naive. Kujtojme se Zef Brozi ishte arratisur me kohe nen kercenimet per jete, kurse kreu i opozites se atehershme ishte ne burg dhe mbahej aty fal kolones se peste te quajtur Ilir Meta-Kastriot Islami.
  Dhe e njejta situate aktualisht. Po i njejti Kastriot Islami, vecse i perjashtuar nga PS. Po i njejti Nano qe ben te semurin e Sindromes se Stokholmit, duke u dashuruar me armikun e tij. Dhe po i njejti Ilir Meta. Po qeveris bashke me ta sikurse ka bere ne 22 vjet. E thene ndryshe, “80 lekeshit” dhe “aparatcinjte e komunizmit” ne nje tavoline, ku njeri e shtron dhe tjetri mbledh therrimet qe bien. Ministrat nuk kane rendesi. Po i njejti Bode i degjueshem. Po i njejti Poni qe di vetem te vjedhe vota. Atekohe kishte Shamaten, kurse tani ka emeruar Flamur Noken. Nuk thote asnjehere jo dhe per me teper eshte njeriu i Jozefina Topallit. Me nje gur goditen dy zogj dhe kryeparlamentarja qetesohet. Ja dhe Ilir Meta. Hoqi “Lenken” dhe vuri “Prenken”. Nje minister i Jashtem me profesion veteriner, per ta perdorur Berisha siç do. Per Haxhinaston eshte e kot te flasesh, pasi po merr shperblimin per dhuraten e Monikes, nje bust i teri Svarovski (cmimin gjejani vete). Kurse per Vangjel Tavon, thjesht nje presion kartoni, por qe nuk mund te kundershtoje, ca per shkak te te qenit minoritar dhe ca per shkak te dosjes se vjeter te fatkeqesise familjare qe ia mbylli Nano dikur. Me keta ministra, bashkangjitur te tjeret si Bregu, qe eshte bere si kasete e prishur me “fajin e ka opozita” edhe pse perfaqeson Integrimin. Apo Eduart Halimi i komisionit te “21 Janarit”, i cili kerkon ndeshkim gjyqtaresh se denuan me dy vjet djalin e deputetes per vrasje, por nuk e kerkon te njejten mase kur lirohet nje tjeter vrases, vetem pse eshte mik i pushtetit. Le pastaj ministra te tipit Myqerem Tafaj e Genc Pollo qe per profesionalizem nuk nxjerrin dot as qimen nga qulli. Tafaj kenaqet me burast e vajzes e familjes, ca shkolla e para shtese, ca libra e leke ne dore. Kurse Pollo mjafton t’i permendesh Permetin 1997 dhe e qep vete gojen, sikur te mos kete ekzistuar fare. Vetem Berisha dhe Nano ia kane dosjen si drejtonte operacionin e SHIK ne Permet ku vrau 6 vete me gjakftohtesi pse protestonin. Pollo thjesht jepte urdhra drejtimi nga Tirana nepermjet Postes se qytetit….Per Imamin nuk ia vlen te flasesh, sepse ai edhe kur drejton ministri i duket se po aktron. I kane dhene endrren e vjeter, tanke e aeroplane (qe nuk ekzistojne ne inventar), teksa i sherben trafikanteve nderkombetar te armeve, te kerkuar edhe nga OKB.Per Spiro Kseren nuk besojme se ka nevoje per shpjegime, sepse ne fund te fundit eshte figurativ dhe asgje me teper. Kurse per Kulturen, mjaftosh te teshtish dhe Aldo Bumçi e kupton se duhet te struket dhe mjaftohet me ndonje “lepirese”….Kujt i sherben kjo qeveri me ministra “lolo”…?! Askujt tjeter veçse Sali Berishes, qe do mbaje mbi supe cdo kosto te nisur nga dita e sotme dhe ne vazhdim….Urojme qe Meta ndonje dite te mos e braktise befasisht dhe pasi te hipe ne bordin e ndonje helikopteri t’i thote “hasta la vista” prej Gjirit te Lalzit…..Kambanat po bien per ditë te keqia. Me nje status te humbur per here te trete dhe me nje kabinet medioker, jo vetem krimi e korrupsioni do jene sheshit, por edhe baterdia njerezore nuk mund te parashikohet me…Qofshim te gabuar, por keto ndryshime qeveritare nuk bien ere e mire…Urojme te mos na bjere m….Ruajna Zot nga keta “lolo”, ruajna nga “mbreti mbi mbreter”….

 54. real says:

  Reformer,
  na habite qe na e nxore Berishen radikal te djathte.Po si spjegohet qe nje pjese e mire e juaja e quajne cdo dite komunist te vendosur e mik te Ramizit dhe Enverit.Mjaft na derdelliset me shpifje e genjeshtra,ikni e fshihuni se iu shqyu me gjith lecka ujku Nano,juve bashke me Ramen e pelivanin shumumfaqesh Baze…

 55. realiteti says:

  Mos,more gjrgji usa,
  se na tromakse e na trishtove keqes,nese ti ndryshon opinjon per Shqiperine dhe Ameriken.Do te jete nje fatkeqesi e madhe ne ndodhte kjo qe na paralajmeron…

  1. gjergji usa says:

   harrova pa komentuar se sapo u ktheva nga ndeshja e futbollit midis NY dhe Washington DC qe u luajt RED BULL ARENA NJ.
   Ishim me shume se 500 shqiptare te mbledhur apo te shperndare ne stadium por qe binte ne sy si komuniteti me i madh ne ate stadium vetem pse luajti Hamdi Salihi me D.C. United i cili fatkeqsisht luajti vetem pjesen e pare.
   Ajo qe dua te them eshte se te shikoje ato flamuj te shumte shqiptare te medhenj dhe te vegjel dhe parrulla e madhe”ALBANIAN ROOTS” nuk kishe si te mos emocionohesh.
   Ideja eshte qe jane keto 1 miljon e 200 mije emigranet ne gjithe globin qe po e mbajne gjalle ate vend dhe ndigjojeni falet e tyre qofte edhe ato te hidhurat.

 56. zemreku says:

  Duhet nje si Flamuri,se do rregullohen votat ne 2013.Edhe OSBE me Salen e Flamurin jane.Po keshtu edhe Arvizu. Prandaj OSBE nuk pranon numeromin elektronik qe ato (fletet) te rregullohen mire e mire (siç u be per bashkine e Tiranes )dhe pastaj te numerohen me dore.Kur shifet se po fiton PS (p.sh) ndalohet numerimi,krijohet rremuja ,”rregulllohen fletet” pastaj del “rezultati”.Pra ,u vertetua thenia e Enver Hoxhes se borgjezia pranon demokracine borgjeze dhe jo ate te verteten.Kur fitojne perfaqesuesit e vertete te popullit,borgjezia nuk njeh zgjedhjet,shperndan parlamentin dhe rremben votat me dhune. Vetem nje revolucion kulturor proletar si ne Kine dikur mund te zgjidhi shume nyje qe jane lidhur keq e me keq çdo dite qe kalon.Por tek ne nuk ka proletariat,as sindikata,as udheheqesa proletare,por te blere e kusare,prandaj ky popull eshte i denuar te vuaj.Nese do ndodhi lufta e trete boterore dhe do fitoje modeli kinez politik dhe ekonomik e kulturor,demokracia e vertete mund te lulezoje..Keta borgjeze qe shanin revolucionin kulturor proletar kinez ate kohe,sot shikojne me zili se si Kina sot eshte superfuqi,jo duke grabitur naften e irakeneve,por me mendjen dhe djersen e popullit te vet.Kina eshte nje mister boteror,nje enderr njerezore,ku çdo njeri eshte i lumtur ne shtepine e tij.Ne,shqiptaret(me perjashtim te kusareve)sot nuk jemi te lumtur,nuk jemi te garantuar nga drejtesia,nuk kemi te sigurte punen dhe jeten ,dhe per me keq,kemi humbur shpresen per dite me te mira.Numerimi elektronik nuk do zgjidhte gjthçka ,por do ishte nje shprese per votime te rregullta,me gjithe te metat.Si do qe te ishte ,me i mire se dora e sales do ishte,por borgjezia nuk do drejtesi popullore,ajo do drejtesine per vete.Llapi nje muaj rresht per president konsensual dhe ne fund tha shume mire u be keshtu.Hajt…….

 57. charli says:

  bejme nji marveshje, e majta me te djthten? e majta te heqi Ramen e Rucin dhe e djathta Berishen. them se do te fitojme te tere.

 58. Qytetari i Vertete says:

  Z.Mero!Kam lexuar me vemendje editorialet Tuaja dhe te shume analisteve te tjere te cilet me kuaraje qytetare shkruajne per te keqijat e ketij pushteti dhe bemat e padegjueshme te pushtetareve.Te gjithe bashke jeni duke dhene nje kontribut te vlefshem per te bere te mundur qe edhe i verbri te shikoje dhe shurdhi te degjoje te keqijat e paimagjinueshme te regjimit te sotem.Por une si nje qytetar i tjeshte i ketij vendi besoj se ju keni mbetur deri ketu dhe akoma nuk keni filluar te ecni me tej.Po te keni qene i vemendshem ndaj komentuesve te artikujve Tuaj(besoj se e keni mare mundimin ti lexoni ne respekt te tyre)do te shikoni se shume prej tyre e kane shume te qarte se kush eshte e keqja e ketij populli,por se edhe shume te tjere nuk shikojme asnje shprese tek opozita e sotme, pra ne zgjedhjet e rradhes do te shtohet numri i atyre qe do te bojkotojne votimet.Besoj se ky numer po shtohet.Keto jane votat qe edhe megjithe vjedhjet e mundhsme qe mund te bejne te mundur rrezimin e regjimit te sotem.Deri tani te gjithe Ju se bashku analiste te mediave vizive dhe mediave te shkruara,shoqeri civile e intelektuale keni bere punen e nje laboratori klinik te mirefillte,keni zbuluar semundjen e ketij vendi dhe virusin qe e ka shkaktuar.Por a keni siguri ne ate qe do te bej te mundur kurimin deri ne sherim te kesaj semundje.Shume e shikojne sot kete gje tek opozita e sotme dhe lideret e saj.Po Z.Edi RAMA e ka menduar seriozisht kete gje dhe te marre pergjegjesi per ta sheruar kete vend nga semundja qe vuan?Deri tani nuk ka dhene asnje shenje te vertete prej nje burre shteti.
  Mendoj se tani ka ardhe koha per opoziten te beje te qarte se me ke do te qeverise kete vend.Qe tani Z.Edi RAMA duhet te nxjerre qeverine e tij ne drite dhe jo ta mbaj ne hije ,se hija nuk sheron dhe nuk te ngroh por te ftoh.Duhet te propozohen per cdo vend ne kabinetin e neserm qeveritar ashtu edhe per ata te varesise nga pese kanditatura konkrete te zgjedhura dy nga forumet e P.S dhe tre te tjere nga strukturat e shoqerise civile dhe nga publiku i gjere.Ketu vazhdon puna e lene ne mes nga Ju dhe koleget Tuaj z.Mero.Ju me mundesite tuaja mediatike, njohjet shoqerore nepermjet rubrikave te vecanta beni te mundur evidentimin e njerzve me te mire te cilet njihen nga opinioni i gjere dhe kane dhene prova qe mund te bejne te mundur te sherojne kete vend nga kjo semundje.Opozita me strukturat e saj ne rrethe e deri ne lagje te evidentoje njerez te cilet mund te japin nje kontribut te madh per te ardhmen e ketij vendi.Z.Edi RAMA te deklaroje se cfare do te behet me te gjitha pasurite te vena ne menyre kriminale dhe korruptive .Vetem njerezit e mire do ta rregullojne kete vend dhe jo e keqja me e vogel.E keqja e keqe mbetet sado e vogel te jete.

 59. Vezhguesi says:

  O Mero, a i ke thene lexuesve te tu pse i di kaq mire gjerat qe ndodhin ne hanet e politikes? dhe pse nuk je me pjese e tyre? Do e vleresojme shume sinqeritetin tuaj dhe me pas te vleresonim te gjithe “gjetjet/parashikimet” qe bene vazhdimisht…

 60. Gjin Musa says:

  Shqiperi te mori lumi
  te mori lumi e te ra pika
  qe kure erdhe Sali Berisha
  ka ministra delenzhi
  te korruptuare e faqe zi.
  Tashe qe zgjodhi Flamur Ndoken
  renit mire ja ka ba gropen
  thone Flamuri ashte doktore
  po te reni cfare kerkon?
  kete e di baca Sali
  si ne vitin 97-
  Shqiperise done meje vu flaken
  tuje shpadhe lufte Amerikes.
  Jepi Sali trimi,se tashti ashte tuje te ardhe fundi
  funde i keqe me faqe te zeze
  si Gadafi ke meu fshehe.
  Ku do te hyshe kena mete gjete
  Gjadhe ne GerdeC kena me te pjeke.
  ……………..ky ashte pra nji falmeshenet
  fundi jote do jete i mjere,anti plumin mose e hiqe
  te mbane nxete …..shterngoje forte.
  Gj.Musa

 61. dantes says:

  Z baze ne pergjithsi ata njerez q kane nderuar emrinpaskan pas fat se emri ju paska qene pengese ka qene per ta nje njolle e te kaluares, te tille si flamuri apo henri cili apo presidenti duket se kane bere gjenen e duhur kane ndryshuar identifikimin e vendosur nga te tjere prinderit dhe kane marre persiper tu dalin zot fatit te tyre dhe gjen e pare qe kane bere kane nderruar identiten njesoj si te ndryshosh nje dosje demokracia ja ka dhenne kete mundesi te bejne nje jete me nje emer qe duan ata , pra duket se faji ka qene emri qe ata nuk bene dot para ne sistemin e dikurshem .heri ka dal pak sakson mire goxha bujari ka qellu ne shenj ka pasur nishan nje gje dalluse mire dhe ky flamuri apo muli si do ta quash ka qelluar me sakte ai tashme eshte simboli i PD kuptohet i injorances se PS por jo thjeshte me flamurin ne dore po pregatiten manipulimet e rradhes se zgjedhjeve berisha ka nje simbolike ketu ka marr medjan e nderruar tipik henri cili ka nje president te nderruar nishaniliu pra drejtesia e kapur e tija dhe nje zbatues urdherash nje luli tjeter po me malok dhe me koktrashe qe nuk ja ben kurre fjalen dysh berishes flamuri .nje gjelle e keqe po gatuhet ne guxhinen e berishajve dhe kjo gje nuk eshte hic per te qeshur . kohet duket se do te jene te zymta per kundershtaret e berishes por kjo tregon se fundi i berishes do jete i afert por me shume dhimbje duke dashur ta quaj shume problematike per fatet e demokracise ne vend kete qe po ben saliu do te doja qe antene ta zevendesonit me nje kronike tjeter sepse eshte shume tragjike ajo qe po vendoset tek ne per fatet lirise dhe demokracise tashme kemi nje kloun ne krye te qeverise por kemi edhe nje arlekim pra nje tragjikomizem qe jane fatet e njerzve . qe here do te duhet te qeshin nga zori me pahir here duhet te qajne fshehurazi ma frike .padiskutim qe kemi dhe ata qe do te perplasin duart ne kete pjese si qiftexhiu apo birrapiresi por ama kemi dhe nje drite te dukshme per ata qe duan te miren e vertete te ketije vendi SHBA qe thote koha eshte sot protestoni . po valle a jemi ne nje popull qe dime te rrezojme nje diktature me protesta dhe me levizje popullore? rrezojeni sot qeverine e saliut o njerez se neser do te jet shume vone dhe me shume kosto ngirhunidheprotestoni per cdo pradejtesi qe ne kete regjim jane te shumta dhe te perditshm

 62. Djathtas majtas says:

  Replike shokut Mero Baze

  Lere humorin, ato “ qindra mesazhet “ qe te kane derguar këtë të shtunë pas emërimit të Flamurit Ministër i Brendshëm,seriozitetin e tyre etj.dhe shkruaj si duhet shkruar.Ma merr mendja se edhe ti se bashku opozitarët apo gazetarët edhe ne keto moment nuk keni pushuar së qeshuri duke shqiptuar fjalinë “Muli ministër”?!!! C’do Minister jo vetem “Muli “ sic e quan ti,zgjidhen nga ajo force politike qe ka tagrin ligjor dhe sipas kritereve.Ti si ekspert i te dy kraheve politike majtas e djathtas je i “ afte “ dhe ke intuite qe te …” pikasësh dëshirën e zotit Sali Berisha për të degraduar nivelin e qeverisjes me figura qesharake…”Po nuk thua shyqyr qe ai mendon edhe per argetimin tuaj,qe jut e qeshni,sepse mjaft kini qare keto vitet e fundit?!!!Diku me poshte na permend CV-ne e zotit Flamur Noka por nuk na thua asgje ndaj permbajtjes se saj?!!!Ne c’do CV me sa di nuk pasqyrohet aftesia e tij per tu bere te qeshur dhe as “ Tulla “ jote,por edukimi profesional,veprimtaria e tij ne pune,vlerat e tij dhe referencat.Na thuaj dicka me konkrete dhe leri menjane brockullat politike.

 63. anila says:

  Ju lutem ndihmoni pak me votat konkurrenten e Miss Shqiperia 2012 edhe pse eshte paracaktuar qe do e fitoje vajza e Delijorgjit.
  http://www.missshqiperia.com/2012/miss-detaje.php?Nr=27

 64. sali says:

  flamuri do behet zevendesi i jozit nekryetare pd .pse car pat me shume pali apo lenka ?

 65. kukesi says:

  kukesi jone ka bere ndryshime .flamur noken minister hajde hajde car ben vaki ne kete vend

 66. dani says:

  Mos shkruani kaq gjate, kjogje ka nje te mire qe ky popull edhe nga moazhoranca tashme kane me votu drejt partise se Topit dhe kreshnikut. Edhe emrat i kane top e Kreshnik e do ja marin pushtetin Sales. Suksese te gjitheve ju qe jeni kundeer tij.

 67. drita bashaj says:

  Z Mero, populli thote: si niset, griset. Edhe ata qe permend ti si kualitete te PD ishin ish komuniste, ose ne sigurimin komunist dhe keshtu katandisi ne gjendjen e sotme. Ata emra qe permend ti u perpoqen per karieren e tyre, jo per reforma demokratike dhe kur Sala nuk i kenaqi me, dolen kunder, ashtu sic kishin bere edhe ne kohen e Ramizit. Prandaj veri mire pikat mbi i, mos u bej nostalgjik per njerez qe po te kishin sot karriken, do ishin pjesetare te po atij llumi.NISI ME SAHANLEPIRES DHE PERFUNDOI NE KRIM DHE LLUM!

 68. abati says:

  berisha ka nje synim te qarte . mbajtja e pushtetit me cdo kusht . kjo i shpjegon te gjitha levizjet e tije si zgjedhjen e nishanit ashtu dhe vendosjen e flamur nokes .. pra jemi perpara nje fakti qe me berishen nuk ka zgjedhje te lira dhe te ndershme qe tani ai ka filluar sulmet ndaj opozites per te vetmen arsye qe te kete nje alibi per vjedhjen e zgjedhjeve . duke vendosur nje sistem te tere survejimi presioni kercenimi por mbi te gjitha nje sistem te tere korruptiv fallsifikimi dhe mashtrimi ai ka ndertuar makinerine e tije te vjedhjes se zgjedhjeve . kjo kohe po verteton se ai nuk po ndalet perpara asgjeje eshte gati ta ktheje vendinprapa ne nje sistem te izoluar ndaj perendimit vetem qe te gezoje pushtetin e tije absolut .ceshtja shtrohet kush do ta ndaloje dhe me pastaj kush do ta shkaterroje makinerine famekeqe te berishes

 69. tironsi says:

  eeeeeeeeeeeee po kshu e ka shqipnia pa shtet pa qiviri pa asigjo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2158
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2158
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X