#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

“15 vjeçarja nga Epiri i Veriut shpallet Miss Shqipëria 2012”

Nga Marianna Tsatsou

Greek Reporter

 

Një nxënëse 15 vjeçare nga Dropulli, në Epirin e Veriut, është përzgjedhur si Miss Shqipëria 2012. Konkursi i bukurisë u organizua në kryeqytetin e vendit, Tiranë.

Kleoniki Delijorgji jeton në Janinë me familjen e saj. Babai i saj, Mihal Delijorgji, është dënuar për shpërthimin vdekjeprurës që ndodhi në vitin 2008 në një depo shqiptare. Incidenti ndodhi në Gërdec. Si shkak i shpërthimit, 26 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.

Pavarësisht se është mjaft e re, zonjusha Delijorgji u lejua të marrë pjesë në konkurs. Në të kundërt, në Greqi duhet të jesh mbi 16 vjeç që të marrësh pjesë në një konkurs të tillë.

Bukuroshja Kleoniki Delijorgji, që e meriton plotësisht titullin, do përfaqësojë Shqipërinë në Miss Globe 2012.

85 komente në ““15 vjeçarja nga Epiri i Veriut shpallet Miss Shqipëria 2012””

 1. Gazmir Binaku says:

  Le te gezoje, se i jati &Co, i terrorizoi jeten qindra femijeve shqiptare!
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/04/sali-berishas-recollection-gerdec-march.html

  1. bukuroshja says:

   He te paste babai ty moj bukuroshe,

   1. raimondi says:

    Jo ore nuk kemi nevoje te na perfaqsoje kjo ne Miss Globe 2012

    Shume gabim ka bere juria qe i ka dhene cmim kesaj bajges minoritare

    Kjo te shkoje te perfaqsoje Greqine , jo Shqiperine

    Nuk ka kuptim qe nje perfaqsuese e nje komuniteti armiqesor ndaj kombit shqiptar te na perfaqsoje ne konkursin e ardheshem

    Kjo eshte nje bukuri e rendomte , dhe Tirana ka vajza shume here me te bukura se kjo

    Na jane futur ne cdo vend , dhe ne cdo institucion keta minjte e grekut

    Hiqini more keta shkerdhatat e grekut qe i keni futur ne politke e kudo
    Ca eshte kjo pune !

    –Keta nuk jane as 1 perqind e popullsise , dhe aq me teper qe jane edhe shume deficente , ndersa ju na i vendosni ne cdo institucion keta gjaprinjte e grekut

    1. teo says:

     o raimondi … you are stupid as hell.

    2. Lissus i vjetër says:

     Ke të drejtë, Rahman!
     Duhet të zgjedhim një turke, se e kemi motër nga gjaku dhe se do të ishte përfaqësuese e një komuniteti miqësor, bile vëllazëror (!) .Nuk na kanë pushtuar kurrë (veç nja 500 vjet), dhe kanë ardhur si turistë. Kështu thotë edhe salehi yt.

     1. raimondi says:

      Turkes i vjen anes ti –Se keta greket dolen me gene Etiopiane
      Keta jane nje turp gjenetik

      Gjenetistet amerikane i nxoren genet e grekut me origjine nga Saharaja jugore, dhe ti ke goje dhe na ze ne goje turket

      Ik ore mbushu, se nuk na ruhet per turqit fare , se jane nje hale si greket

      Po te pakten turqit nuk kane nje politke armiqesore ndaj Shqiperise,
      ndersa greket jane te gjithe pa perjashtim armiqesore NDAJ NESH

      Ndaj kjo ne asnje menyre nuk duhej zgjedhur , aq me teper qe kjo banon ne Greqi

      1. tourkofagos says:

       ik ti ore qaf pa lare turk,kur merr vesh edhe ti nga bukuria,kur tere jeten je rritur me morra ne koke…!!!
       usssttttttt vrromoskylo……..i Davoutoglou-t!

    3. B.D. says:

     More Mondi!Grekofonet i don Saliu,bile me Delijorgjin, bashke, kishin biznesin e Gerdecit

    4. serbi says:

     raimod…..ke quan bajge ti? ahahahaahah nje yll?15 vjeqar???nje engjell? bajge eshte goca jote dhe motra jote mor brkgrysur ahahahahaahah si i thua bajge nje ylli , mos e thuj me ahahahaah se do te qeshin vetem nje shqiptar mund te thote bajge se ti je me keq se bajga me keq se bajga eshte shqipekari si ti e kush? ti nuk je as si mu,, i asaj ahahahahahahahaha te fala s,,,,,,,,aaaa edhe dicka ik brekgrysur laj qafen ahahahaahahah

 2. I-liri says:

  Ne Shqiperi per asgje s’ka rregulla. Nxjerrin nje femije lakuriq dhe i japin titullin miss. Keta duhen denuar si pedofile. Shoqeri e degjeneruar, familje e degjeneruar…

  1. Argita_B says:

   Eshte e vertete qe ne Shqiperi ka shume probleme, kontradikta, mungese drejtesie, korrupsion… po nje konkurs bukurie nuk ka lidhje me pedofiline!!
   Duhet te jesh me te vertete me probleme te mendosh se çdo gje qe ndodh mbi kete toke, apo ne Shqiperi eshte e padrejte.
   Te kritokosh qeverine e korruptuar eshte diçka mese legjitime, problemet shoqerore po ashtu, po te quash pedofili nje konkrus ku vajzat dalin me bikini, dmth si ne plazhn atehre me fal se ta them po duhet te besh nje vizite te psikologu.

 3. loni says:

  quhet jugu i shqiperise,,jo Epiri i Veriut,,keshtu i thone greket o gazeta tema,,mos beni ate qe thone greket qe ne nje dite do ta marrim Epiri e Veriut se eshte e greqise,,po cfare pret i gjithe ky popull eshte tradhetare dhe eshte e drejta e te gjithve ta shesin vendin e tyre edhe per nje pjate fasule,,e bukur goca e delijorgjit,,nqs e ka merituar bravo i qofte…

  1. Ramy says:

   O loni , tani e kuptove qê kjo gazet i sherben Grekut? sa per info kêtu êshte foleja e Grekofilve tê importuar nga kisha Ortodhjake Athinê

   1. PERMETARI says:

    opingar blu i ke lar dhembet apo i ke lene ashtu te verdhe si miser i thate? sipas teje bathorist i vogel , kush eshte kundra sali opingar fshatar tradhtar berishes eshte pro grek??? po pse mor shpellar i ndyre shqiperine prone te berishes e di ti?? un jam jugor dhe aspak pro grek. un jam anti injoranc, dhe nuk kam per ta lene shqiperine time qe te komandohet nga injorant si puna jote . boll vuajten shqiptaret nga analfabetet tip ramy, ka ardhur koha qe ty dhe shokeve te tu tju fusim cadren ne byth dhe te ikin atje ku ju ka hije, me dele dhe lope neper shpellat e vucidolit.

    1. Aleksander says:

     PERMETARI, mos harro…hape çadren !

    2. Mihallaqis says:

     Edhe Permekar,edhe jep mend,prape 1 here ne jave lahesh o katundar permeti,yyyy zhuls grek.

     1. serbi says:

      MIHALLAQIS ,,,,,GREKU ESHTE ZHULS???AHAHAHAHAHHAHAHAHAH KETE LERE TA THOTE NJE GJERMAN OSE NJE RACE TJETER ME E MIRE SE GREKU, E THUA TI QE JE SHQIPEKAR AHAHAHAHAHAHAAHHAHAHA IK MOR BYTHGRYSUR SHKUAT NE GREQI ME ARNA IKKKK ,,,, GREKU LAHET TRE HERE NE DITE MOR KUNGULL,,,KA NDERUAR EDHE EMRIN SI 90% TE SHQIPEKAREVE ,POR NUK DITE TA SHKRUASH MIRE [μιχαλης] ejo mihallaqis mesoe emrin tat,ahahahahahhahahahhahahahhahahhahahhahahahahhahahahahhahahahhahahahhaha shqiperine e mori greku i vu zjar, shqipekar mos ri po duku qaf palare ahahahahahahaha

  2. Uarda says:

   O Tema,
   Ne se e keni vene per sarkazem nga Grekeve, me keqardhje ju them qe eshte shume e holle dhe gati e pakapshme, pra mund te jape efektin e kundert!
   Ne se largqofte ju ka paguar dikush per ta vene, mbetet qe ne Shqiperi te mos lexojme me asnje gazete. Edhe njeren qe na kishte mbetur, e paska blere Greku… Ne djall vafte kjo pune!

  3. dua says:

   epiri nuk ka qene ndonjeher i banuar nga greket. ne te nuk eshte folur asnjeher greqisht. prandaj dhe shqiperia ekziston si shtet vetem sepse, ne fillim te ketij shekulli historian e studiues (jo shqiptar), vertetuan ate qe dihej, qe ne epir nuk kane jetuar ndonjeher grek. epiri ka qene gjithmone (pervec pak rastesh) e varur nga greket, por popullsia ne te ska folur asnjeher greqisht. kete e thone vete greket ne dokumenta te vjetra. pra termi epir i veriut, do te thote diametralisht te kunderten e asaj qe mendoni ju. (nga epiri i veriut do me thene jo grek)

   1. serbi says:

    pse deklarojne grek atehere? 400 mije, sipas mendimit tat jane shqiptar?atehere shqipetaret jane raca me e felliqur ne bote se mohojne veten?zoti dua ik lexo me mire se je analfabet, ose mos shkruaj se injorohesh

 4. avni says:

  shume e vogel per titull kjo vajze per e ka fajin babai i saj ose (VRASESI)Mihal qe duhet tu kalbte ne burg per masakren qe ka bere

  1. serbi says:

   ee pse te kalbej ne burg?? shqiptar vrau…. nuk vrau njerez

 5. Taulant-Podujeve says:

  O gazetar dhe redaktor te gazetes tema,
  a nuk u vie turp juve
  te thuani shqiperise jugore,
  epiri i veriut,
  mos ndezni gjakrat,
  se kjo deklarate eshte teper luftenxitese,
  ndersa bukuroshes i uroj sukses,
  ne zgjedhejen e miss globe 2012-

  1. TemA says:

   Taulant dhe per ju te tjeret,
   Lexojeni shkrimin mire, eshte nje tekst i pergatitur nga nje media nderkombetare greke.
   Nuk eshte tekst i Temes
   Redaksia

   1. Kritiku says:

    Ne te gjithe qe jemi kundra ketij shkrimi te perkthyer nga nje gazete greke, e kuptojme shume mire sepse nuk jemi injorante, por eshte e pavend nje shkrim i tille te vendoset ketu ne kete faqe. Cili eshte qellimi i ketij shkrimi te vene nga ju? Nese doni te informoni shqiptaret atehere vendosni shkrimet e juaja.
    Te shkruash “Epiri i Veriut” eshte nje gafe e madhe nga ju te ashtuquajturit gazetare. Nuk eshte hera e pare qe tregoni nje profesionalizem te shkalles se ulet ne shkrimet e juaja, duke u nisur si nga tematika ashtu dhe nga ana drejtshkrimore. Mos i keni marre diplomat te “Kristali” apo tek ndonje Universitet te llojit te tij?

    1. tourkofagos says:

     ja nje kritik qafe pa lare…..po ik ore kopano se nuk ngele ti mor shkurtabiq kacurrel i Erdoganit ,qe ti tregosh Tema-s se ku i kane marre diplomat….!!!!!
     Bravo Tema,per saktesine dhe tolerancen ne informacionet tuaja,keshtu vazhdoni.
     urime bukuroshes,paste fat ne jete dhe Zoti e ndihmofte.

     1. ate says:

      tourkofagos
      Do ta ndimoje bukuria qe ka, po sa per zotin aha mos te
      presi ndonje ndihme se ska per ti ardhur kurre.
      te fala janus

     2. Kritiku says:

      Turkofagos, shko e puno dhe mjaft ngele duke komentuar. Shko e nxirr buken e gojes sepse nuk ka ngelur bota nga komentet e grekerve. Ate dini ju gjithe diten te komentoni te tjeter dhe vete te mos beni asgje. Nese ju ndodh dicka e keqe i fajesoni te tjeret duke mos e pare qe problemi vjen vetem nga ju. Sa per kokepalare mund te them se jeni ju. Une jam shqiptar dhe jo turk apo grek dhe per kete jam krenar. Nese ty grek te djek komenti im atehere ti e di se ku te kruhesh dhe eja se ta kruajme mire….

      1. tourkofagos says:

       ore ”krrituk” pse je kaq budall,ketu diskutohet per nje vogelushe bukuroshe,qe mund te ishte femija e cdo kujt prej nesh,ok!Lerini budalliqet e hamendjet e liga,duke e lidhur cdo gje me [pabesine e grekut,sipasjush!!] dhe duke e cuar temen ne nje bombe atomike,per shfarosjen e shqiperise!!!!!!!!
       po te ecet me logjiken tuaj qesharake,sot ne mbare evropen e me gjere do te kishim grindje nacionale se kujt i takon …..dielli!
       Ade tung e mos u impono te tjereve se cdo te bejne,te punojne apo jo!!!! se mundet qe ata e kane punen ne vije e vetem kthejne dollaret qe te mos zene myk……

       1. serbi says:

        ee pse te kalbej ne burg?? shqiptar vrau…. nuk vrau njerez,ti turkofagos zoti ta falte shpirtin se je i vetmi realist

   2. Korri gjuesi says:

    Nëse grekët na quajnë ashtu siç logjika e tyre ua shpif- është e tyre, logjika e shqiptarit është ndryshe dhe ato emërtime, jo që nuk na shkojnë për shtati por duhet sanksionuar. Nuk ma merr mendja se ndonjë medium grek përshkruan tekstin e plotë shqiptar pa përshtatje, po e zëmë çëshjen çame apo Kishës Ortodokse shqiptare. Tema, korrigjime apo shkurtime që bien ndesh me objektivitetin dhe interesat nacionale!

  2. Naqe says:

   Po lexoheni mire mo djema qe I gjithe titulli eshte ne thonjza,dhe eshte shkruar nga reportere greke

 6. Toni.I. says:

  OK Mis SHqipèria 2012 ,15-vjeçare etj…. moshè e mitur……
  po gjatèsia e misit,format etj….. qè janè kryesoret mund ti dimè o
  mod-TEMèS . FLM.

 7. Tropojani says:

  Zor se mund ta kete marre kete titull pa paguar ndonje … çiçke. Delijorgjgreku ka aq pare sa per ta nxjerre gocen (qe jetoka ne Janine), Miss. Apo nuk eshte keshtu?!

 8. mali says:

  o tema po pse ju pelqen te vendosni pikerisht kete titull, pastaj thoni eshte shkrim i mediave greke, perse nuk beni ju nje shkrim tuajin origjinal dhe tju kunderviheni atyre, por beni lojen e tyre; ose jeni te pazot sepse nuk jeni gazetare por jeni thjesht te punesuar ose ju kane blere qe do te thote jeni shitur per pese lek!

 9. mucua i tanes says:

  o ju qe ngrini farfallen perpjete, shqiperia po pret te behet 100 vjete, Epiri ka qene 7 shekuj shtet, i therisni mendjes apo jo.

  1. stavros markos says:

   Ku e di ti cdo te thote ,Epir o MUCO!Edhe ne H(Q)imariotet vone e mesuam dhe n’a duket vetja si epirot sot.Ke pare ti,edhe kur u hap shkolla greke ne H(Q)imare,filluam te kercenim camiko,por u beme gazi botes,se si i thone shqip ,evgjiti s’behet sojli.E di ti o MUCO,qe ne h(q)imariotet,si epirot qe jemi,jetojme anes detit,por s’jemi detare,(s’kemi as edhe nje port historik ne kete trashegimine mijera vjecare epırote ,kur epirotet e vertet ne Cameri ,kishin me dhjetra porte ne fashtrat e tyre),e di ti qe ne jetojme ne male dhe s’jemi blegtore(kur e epirotet e vertete ne Cameri kishin me mijra e mijra koke bageti ),e di ti qe ne h(q)imariotet jemi as me shume e as me pak ,shembelltyra e asaj fjales se urte shqiptare (t’a kesh mik s’te hyn ne pune,t’a kesh armik s’te ha as mune).Nejse ,vajzes minoritare qe ka fituar MİSS SHQİPERİA i uroj suksese,dhe mos pafte fatin e gjysheve te saj ,qe mbushnin e HAREMİN E SULLTANİT,per te plotesuar deshirat e burrave te tyre te pazote.

   1. mucua i tanes says:

    ha.. ha …ha ..ha …………….. do kesh mbaruar shkollen e urithit…..

 10. e ardhmja says:

  Gazeta tema te pershendes per inteligjencen qe perdorni ne shkrimet tuaja.Injoranca asnjehere ska per te te kuptuar.

 11. leu says:

  Nje femi miss Albania 2012
  Nga epiri jugut,nje pirro dhima tjeter nuke priste dhe nje vite kjo goce te konkuronte per miss Greece se patjeter do thote qe jame greke,se ky nje gazete e respektuar Si Tema bie ne kurthin e mediave greke,imagjino kete po ti japin ca euro Cfare do thote dhe ……,urime goces ne se ka gjake shqiptari

 12. Shqip Etari says:

  Ne asnje harte te Shqiperise nuk ekziston koncepti gjeografik Epiri i Veriut. Ai eshte nje sajese grekomadhe, antishqiptare, qe per cudi kjo gazete e percjell si te mireqene. TURP.

 13. Zigur Qarri says:

  Ne Himare jan 3-4 familje te ardhura nga Korfuzi,te tjeret pa perjashtim jan shqiptare.Ne zonene Dropullit te ashtuquajturit grek jan vlleh,ku shumkush e ruan indetitetin rracor,kurse intersexhijt thone qe jemi grek,vetem per 300-ind Euro.
  Delijorgjit jan vlleh dhe jo grek.Deli turqisht do te thote budalla.Budalla eshte po turqisht qe do te thote i lehte nga mendja.
  Delijorgji,Jorgj budallai.
  Paraardhesit e “minoritareve” te sotem ishin bujq e barij vlleh(çobej)te ardhur nga malet e Pindit, per te punuar si sherbetor per pronaret shqiptare te zonave jugore. Zona nga ata kane ardhur ne mesjete dhe gjate kohes se re quhej ndryshe “Vllahia e vogel” (Per me shume mund te lexoni “Historia e Ballkanit” nga Xhorxh Kastelani)

  Mihal Delijorgji esht martuar me Vjollaca Minxollin.Kunati i Delijorgjit Dritan Minxolli akuzohet gjithashtu per katastrofen e Gerdecit.
  http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/06/dritan_minxolli.jpg
  Lekura e bardhe admirohet shume atje ku mungon,ska vend per xhelozi,punet e Zotit.
  Vajzes bukuroshe i uroj sukses dhe e ruajt Zoti nga tregtaret e ketij biznesi qe jo pak kan abuzuar me minorenet.

  1. D s says:

   Zike qe te mbrosh kauzen tende eshte normale dhe shume mire ben se keshtu e ndjen,por ti qenke nje farfalle e vertete kur na nxjerr keto statistika,je shume nen nivelin per te bere replika me ty,ja ke fut kot dhe kjo tregon qe nuk paske intelekt.

  2. gjirokastriti says:

   Vetem ne zonen e dropullit nuk kai vllehe ku e ke mesuar kete histori nuk e di!!!
   Jemi bere te gjithe historian ne kete vend si duket PO marim shembull nga AI trapi qe kemi ne krye.

   1. Altini says:

    O gjirokastriti ne dropull ka famille me mbiemrin nika ashtu sic ka ne Malsine e shkodres e ulqinit
    sipas teje cfar nacionaliteti I perkasin

  3. Landi- Sverige says:

   Cuditerisht historia per ty fillon ne mesjete ose me sakte ne pushtimin otoman. Te dhenat e para per vllahet fillojne qe ne epoken kur perandoria romake u fut ne Ballkan ne vitin 219- 146 para krishtit. Me popullsi te ardhura si dhe vendase formuan latinizationin, Latinum Balcanicum (gjuhet latine) ku njera prej tyre ishte dhe ajo vllahe, duke u quajtur keshtu edhe qytetare te perandorise romake ne vitin 212 para krishtit te cilet mereshin posacerisht me blektori.
   Vllahia e Vogel, sipas turqeve, eshte Eteloakarnania ne jug te Thesprotise, pra ne zemer te Greqise. Ne qoftese Delijorgji, sipas teje, do te ishte vllah, do te fliste ate gjuhe si gjith vllahet e tjere dhe jo greqisht, por dropullitet nuk e njohin gjuhen vllahe. Edhe ne Greqine e sotme popullsite vllahe e rruajne gjuhen dhe traditat e tyre ashtu si dhe ne Shqiperi. Po te ishte te rruanin apo te humbisnin gjuhen e tyre per interesa, kushdo qofte vllahe apo greke, nuk do e mbanin ate gjuhe dhe ate besim ne periudhen e pushtimit otoman (sic bene disa si puna jote), ne kohen e Ali Pashait, ne ate te Zogut dhe te Hoxhes. Prandaj mos u bej deli me “analizat shkencore” te tua!

  4. eleYΘeriskepsi says:

   Zigur Qamili ,

   me vjen keq, se sa me teper lexoj shkrimet e tuaja, aq me teper bindem per perdhunimim me flagrand te fakteve historike!!! por edhe per qendrimin tuaj
   tejet nacionalist,shpifoles dhe te pabaze shkencerisht, qe ju paraqesni!!!
   Mgjth ky eshte problemi juaj.Personalisht kam nxjerr konkluzion per ju !!!
   E para ,
   Deli ka kuptimin ” τρελός που εννοούμε και τον παλικαρά”…
   Perkthej i “cmendur ne kuptimin e trimit”
   Per sa i perket Epirit dhe Vorio Epirit
   Se sa grek ka qene epiri, apo edhe epiri i veriut , mjafton te besh nje shetitje ne trevat e jugut… mjafton te hasesh objektet antike te kultit (mbi 4000 vjecare).. te vizitoni ne butrint, ne dropull, ne finiq, ne apolloni, ne bylis. mjafton te vizitosh muzeumet arkeologjike, dhe zbulimet arkeologjike perkatese.
   mjafton te hedhesh nje sy nga ato gjurme te mbetura te qyteterimit bizantin, (shprehje e qyteterimit grek te asaj kohe), te viseve te shqiperise se sotme jugore te cilat i shpetuan shkaterimit dhe kasaphanes te sistemit 50vjecar diktatures hoxha…mjafton te shohesh kishat e beratit , te gjirokastres, te voskopojes, te sarandes, te korces ,vlores zvernecit,etj etj
   mjafton te zberthesh etimologjine e toponimeve jugore…..

   qe te kuptosh nese kane “egzistuar” apo jo greket ne kete zone, dhe nese, ka qene apo jo, epiri shprehje e qyteterimit grek, mjafton te kesh syte hapur. Jo te pertypesh “erresiren” e sharlatanizmit historik te sistemit aty deri me sot
   po te mos ishte epiri grek, pse gjejme ne te gjurme te qyteterimit grek, te artit grek, te teatrit antik grek, te arkitektures greke, te skuptures greke, te qeramikes greke, te emrave grek ne varreza, te monedhave greke, te toponimeve greke, te sendeve dhe orendive utilitare greke, te artizanatik grek ?!
   pa folur me vone per mesjeten e bizantin grek te zones, me gjithe ato sa e shoqerojne dhe vertetojne…..
   pa folur per minoritetin grek te sotem ne shqiperi. per vitalitetin e tij, dhe rezistences shekullore ndaj orvatjeve per asimilin qofte etnik, qofte fetar, qofte kulturor, qofte social te regjimeve te ndryshme politiko-shoqerore.

   ata njerez qe shprehen deri me sot ne greqisht; qe jan dhe perfaqesojn cilivizimin antik grek… te kultures greke…qe jan adhurues te perendive greke.. zoterues te perkryer te arteve vizive, dhe te arkitektures greke te kohes… ata njerez qe ndodheshin dhe ndodhen akoma aty!!!

   Homeri, Skilaks (ndryshe Anonimi) Herodoti, Hekateu i Militos te Stefan Bizantini etj, Aristoteli (qe madje quan se Hellada eshte quajtur fillimisht toka rreth Dodones dhe se helenet quheshin fillimisht greke), Straboni (qe i vecon nga Iliret duke thene se Egnatia i ndan fiset epirote nga ato ilire), Euripidi, Klaud Ptolemeu i cili nuk le asnje shteg per ta kundershtuar ‘’Αρχή Ελλάδος από Ωρικίας και αρχέγονος Ελλάς Ήπειρος’’ qe do te thote ne shqip ‘’Greqia ose Hellada fillon nga Orikumi dhe Epiri ka qene vatra e lashte lindese e saj’’, Geogr. Narr. III, 13, etj.Etj etj etj me dhjetra dokumente historike

   Po shqiptaret kujt i referohen !!!
   Maaaa … natyralisht u referohen Grekeve te lashte !!!ABSURDE DHE QESHARAKE!!!!…

   Nuk ekziston asnje reference antike qe i konsideron epirotet si ilire.

   Historia nuk shikohet si nje piktur ,ku cdonjeri nga ne mund te mbaje qendrimin qe do. Historia eshte shkence. dhe kjo shkence, ka mjetet e veta sesi punon.
   Qe te pretendosh , se epiri ka qene shqiptar, duhet me pare t’a vertetosh. Nuk ka asnje gjurme arkeologjike te te
   shprehurit shqip, dhe aq me pak ” qyteterimit shqiptar”.NUk ka egzistuar dhe nuk egziston as sot!!!
   Une me te njejten llogjike, mund te shprehesha per nje epir Gjerman ,Amerikan!!!!etj .Si mund te me kundershtoj dikush per te kunderten?!!!
   Ketu thirret historia, dhe dokumentat e saj te cilat tregojne per egzistencen e nje qyteterimi teper te lashte, me vazhdimesi shtrirje ne kohe, sic thone edhe romaket besoj se e dini shprehjen e famshme””
   |”Vertet pushtuam greket por u pushtuam nga kultura greke”
   Manipulohen pa meshir faktet historike, duke prezantuar voskopojen , si nje qender te “kultures shqiptare”. Eshte vertet qesharake se cfar mesohen akoma aty universitete ( te cilat , kur alfabeti shqip u krijua shekuj me vone ?! Natyrisht ato universitete , ai lulezim dhe potencial ekonomiko-kulturor ishte shprehje e qyteterimit bizantin grek, dhe vazhdimi natyral i qyteterimit antik grek, i epiroteve dhe epirit te lashte.

   Si mund te perkthej dhe te kuptoj nje shqipfoles i kushdo qofte Tukididi pa patur kultur greke!!!???
   Sepse nuk jane pake ata autore qe e permendin termin ‘’barbar’’ arbitrarisht. Polibi psh quan disa here Etolet barbare, maqedonet quhen disa here nga disa autore, Platoni ne caste megalomanie quan greke te vertete vetem ata te Athines etj.
   MUnd te rekomandoni nje liber nga autor te lashte , qoft grek i romak i “Ilir” ku thuhet se epirotet jan Ilir?!!!!!
   E theksoj nga historian te lasht sic e ka then jo INTREPRETIME sic beni ju.

   Si perfundim, dua te them se argumentat se epirotet dhe vorio epirotet si rrjedhoj jane greke ,jane me te shumta dhe me konkrete nga c’jane psh argumentat per origjinen ilire te shqiptareve. Te gjitha duhen pare me mirebesim. Jo me idiotizem sic beni ju. Shembull ju jap nga bota e kulturuar ku arkeologjia emerohet EGZAKISHT dhe jo si do na interesonte!!
   Historia ka gjuhen e vet te fakteve, dhe keto fakte jane te pameshirshme!

   1. hajriu says:

    Elefteriqi ,vishi penevreket kurte shkosh ne mal me dhene , se te marrin per ….. te du fort

   2. dritani says:

    http://etheses.dur.ac.uk/248/

    Tek faqja 22 do te te prishet pak qejfi…

 14. albani1 says:

  NE EPIRIN E VERIUT, QE NE SHQIP DO TE THOT: NE VERIUN E VERIUT, SHKRUAENI MIRE O NE SHQIP, O NE GREQISHT.

  1. albani1 says:

   Me falni nje gabim ne perkthim ju kerkoj ndjes

 15. Gjergj says:

  E vertete kjo. Jo vetem ne harta te Shqiperise, por ne asnje harte te botes a Europes nuk ekziston nje koncept i tille gjeografik. Grekeve u mbeti merak qe ne 1913-en qe nuk e morren krejt krahinen historike te “Epirus vulgo dicitur Albania” (Epir pergjithesisht quajtur Arberi) keshtu del ne hartat e Rilindjes Europiane. Epir i veriut do te thote ajo pjese Shqiperie qe turqit nuk ia dhuruan grekeve si pjeset e tjera.

 16. Arbër Sh. says:

  Nuk eshte e para here qe te huajt , per nje krahine apo per nje shtet te caktuar, fqinj ose jo, perdorin te tjera emertime, nga ato perdorin vete vendasit. Ne rastin e grekeve nuk ka dyshim qe ata e perdorin kete term me qellime djallezore, por qe pa dashje bien vete brenda. Skenderbeu ne shek. 15 quhet nga Barleti prijesi i epiroteve. Dmth udheheqesi i shqiptareve. Dhe kjo asnjehere nuk eshte vene ne dyshim. Asnjehere nuk eshte degjuar qe Skenderbeu ka qene prijesi i grekeve. Atehere shqiptaret me te drejte duhet te kerkojne nga greket Epirin e Jugut, pjese perberese e trojeve shqiptare, qe padrejtesisht gjendet brenda kufirit gek. Une theksova vetem nje fakt. por historianet padyshim mund te gjejne shume e me shume fakte.

 17. hahaha says:

  kush e vendosi qe e meriton plotesisht titullin-sali kerrma?

 18. Lui says:

  ashtu sikurse nuk njihet termi Vorio Epir ne shqiperi po ashtu nuk njihet dhe termi cameri ne Greqi,por edhe neper gazetat greke perdoret ndonjehere fjala camet ,dhe nuk i plas trapi kujt ne greqi pse permendet kjo fjale.keto jane fjale gazetash dhe jo fjale qeveritare.

 19. Taulant-Podujeve says:

  Eshte qeshtje e gazetareve grek se si e quajn shqiperine jugore,
  por eshte edhe qeshtje e jona se si e quajm ne Shqiperine jugore,
  mirepo duhet te pershtatet, shkrimi per lexuesit e portalit te gazetes”Tema”,
  ne Kosove eshte ndaluar me ligj qe KOSOVA, te mos shkruhet me
  ”Kosova metohija”,dhe do denohet me ligj ai i cili e permend me shkrim ose ne te folme”Kosova metohija”
  ndersa ne shqiperi vet gazetaret Shqiptar e shkruajn ”epiri i veriut”
  kur dihet se greqia zyrtare ka pretendime territoriale per kete pjese te Shqiperise jugore,
  cfar titulli i tekstit-
  “15 vjeçarja nga Epiri i Veriut shpallet Miss Shqipëria 2012”
  provokuese

 20. nastradini says:

  Shqiperine me mire e perfaqeson kjo bukuroshja nga Dropulli sesa kosovarja pucranjoze ne EUROVIZION e veshur si shtrige pylli, me kengen si klithmat e Sali Berishes ne Kuvend. Kjo tregon se Dropulli dhe krahinat e tjera shqyptare lindin vajza te bukura, sic i kendon edhe kenga jone:

  “…e bukur, e holle,
  me faqet si molle…”

  po kaq na mjafton ne more dallkauke, qe shkruani ne TEMA brockulla me greke, helene dhe albaneze e shqyptare. Po c’ju duhet ju se TEMA ka shkruar se goca e bukur eshte nga Vorio Epiri, kur kjo goce prej Shqypnie, qe jeton ne Greqi i ka bere me zili femrat greke te shemtuara, trup-shkurtera me kembet e shtrembera? Po kenaquni njehere o debila patriote koti, qe shqiptaret te komentohen ne Bote si qenie njerezore te bukura dhe pozitive te Zotit dhe jo si majmune xhungle. Gadi per tu kacavirur ne ndonje dyrek anije per te marre arratine si emigrant ne Bote. Vetem jazek qe eshte goca e Delijorgjit te Gerdecit, se nastradini do t’i kishte derguar nje trendafil te baces se tij.

  1. Taulant-Podujeve says:

   O injorant,
   hahhah @nastradin ma,
   ne ”EUROWISION” nuk ka pasur te bej me zgjedhjen e misss Eorowisioni, por zgjedhja e kenges me te bukur,
   mbase as bukuria nuk i mungon goces Teuta Kurti,
   ndersa ajo Kosovarja e zuri vendin e 5-te,
   ndersa juria i kishte vleresuar me vendin e 3-te
   qe eshte vendi me i larte i arritur ndonjeher ne ”EUROWISION” nga Shqiperia,
   @nastradin ti duhesh te thuash, i kam inat Kosovaret, dhe per ata dua te flas keq per ato-
   sepse kosovaret jan te bukur
   te holle te gjate
   intelegjenta,
   por s’kam çka te beje ty @nastradin qe do smuresh nga inati dhe urrejtja ndaj Kosovareve,

   1. nastradini says:

    Jo more Taultant-Djali nga Podujeva nastradini nuk ka urrejtje me kosovaret, se ne Kosove ka shume miq te vjeter dhe te rinj. Por e ka me injorancen e menaxhuesve albaneze te EUROVISIONIT qe e veshen kosovaren pucranjose me roba shtrige, i bene kozmetike vampiri dhe i thane te kendoje nje elegji si ulerima e ujkut te pyllit. A i ke lexuar komentet e Botes? A e ke vene re se as nje media as ne Kosove dhe as ne Shqypni nuk e transmeton kengen e goces kosovare Teuta Kurti? Qe te mos kalojme tek media ne Bote. Sepse askush nuk e do SHEMTIREN dhe EGERSINE. Nderkohe, qe kengen fituese te marokenes nga Suedia EUFORIA e transmetojne pothuaj cdo ore edhe ne Prishtine edhe ne Tirane edhe ne Podujeve edhe ne tere Boten mbare. Dhe meso nga nastradini se BUKURIA dhe HIJESHIA ne art nuk matet me SMS-te e kosovareve emigrante ne Bote, as nga Patriotizmi i Taulantit nga Podujeva.

    1. Taulant-Podujeve says:

     @nastradin
     Tani ketu jemi duke komentuar per miss Shqiperia
     qe do marr pjese ne miss globe 2012,
     qe per mendimin tim,
     me rendesi eshte te jet shtetase Shqiptare,
     dhe te arrij sa me lart ne klasifikim,
     por mos u merr me kengen e eurowisionit, sepse juria e eurowisionit e ka vleresuar me vendin e 3-te,
     por si duket nuk je i informuar,
     bene komente kontraverse,
     njeren ane ke miq dhe shoke nga Kosova,
     anen tjeter flet fjal te renda per kengetaren me fame nga Kosova
     Teuta Kurti,
     nuk mundemi ta vleresojme kengen as une e as ti,
     por jan personat profesionalista te artit muzikor,
     e profesionalista ishin juria e eurowisionit qe e vlersoj me vendin e 3-te/////ndersa me sms u radhit me poshte,
     me vendin e 3-te e vlersoj juria profesionale e eurowisionit,
     po e perseris sepse si duket nuk po merr vesh,
     dhe i mbylli me kaq komentet me ty,

     1. nastradini says:

      Eshte per t’u admiruar PATRIOTIZMI yt separatist o Taulant-Djali. Mbaje dhe mbroje kengetaren me fame nga Kosova Teuta Kurti, por mos ja impno kete gje te tjereve. Se ne ketej nga Shqypnia BUKURINE e shiqojme ndryshe: Pa pucra, pa floke si gjarperi, pa veshje shtrige dhe pa kenge si ulerima e ujkut. Leri vleresimet dallkauke dhe mendo a do te blije ti o Taulant Patrioti nje CD origjinale 20 eur me kengen EUROVIZION 2012 te Teures Famoze prej Kosove? Mesiguri po te flasesh me sinqeritet nukdo ta bleje. As ti dhe askush ne Bote. Nderkohe qe CD-ja me kengen fituese te markokenes nga Suedia EUFORIA eshte shitur per nje kohe te shkurter me miliona cope. Duke i sjelle kengetares shume fitime dhe te ardhura. Ne dallim nga Teuta yte famoze. Nuk i je pergjigjur pyetjes se nastradinit: Pse asnje stacion radio apo TV nuk transmeton kengen e Teutes, nderkohe qe kudo ne Bote pothuaj cdo ore degjon kengen fituese EUFORIA? Teuten famoze prej Kosove nuk e begenisin mediat as ne Tirane, as ne Prishtine dhe as ne Podijeve. A i ke thirrur trunit patriotik pse keshtu? Sepse o mik prej Podijeve, meso na nastradini, qe BUKURIA dhe HIJESHIA asht me te LEME dhe jo me te BLEME nga juri apo SMS kosovaresh.

 21. Aldo says:

  Po more te mjere qe nuk dini histori Epiri Veriut,apo ai i Jugut ka qene gjithmone toke shqiptare…
  Akoma nuk e keni mesu se greket jane nje mix popujsh e racash me nje gje te perbashket:Fene Ortodokse…pra nuk jane nje komb por nje organizate fetare qe mbeshtetet nga Kisha e tyre per te arrite qellimet ne kurriz te popullit shqiptar….

 22. Cakalli7 says:

  I mungon vetem te ngelet me barre me nje me mbiemer berisha per te arritur majen

 23. Henri says:

  Titulli eshte nje provokim per ne dhe Tema ka luajtur per te tjeret qe nuk ka bere komentin e saj.Atehere duhet te pranoni komentet tona.
  -Qe kane pranuar nje vajze nen moshe,minorene ne konkurs do te thote qe ne jemi vendi me demokratik ne bote,ose komisioni eshte me i korruptuari ne bote…
  -Qe kane pranuar nje vajze qe banoka ne Janine (nga 2008 ) per konkursin Miss Shqiperia ,komisioni valle e sheh Janinen brenda Shqiperise…?
  -Vajzes i uroj gjithe te mirat,por komisionit i uroj qe ti humbin “zarfet plot” qe kane mare per te “peshkuar” si fituese pikerisht vajzen e Delijorgjit.
  Megjithate cudia me e madhe zgjat tre dite.

  1. sandri says:

   Henri nuk besoj se behen keto pune me shqiptaret,nuk blihen me para shqipot…
   une bashkohem plotesisht me komentin tuaj

 24. joni says:

  C’eshte ky epiri i veriut o tema? ne i kemi quajtur gjithmone minoritare, kur u bene vorioepirote keta?

 25. kelmendasi says:

  Qe Epiri ka ekzistue ne harte po por nuk do te thate se eshte territor grek por ilir.Pirrua i Epirit ishte ilir.
  Gazeta tema kur ka botue kete lajm ka harrue se shan Salen pro grek por vete eshte tregue ma greke se greket.

 26. xhovani says:

  ky gazetari qe shkrujti veriu i ipirit eshte mend te kokes ne rregull ,hajde zog gomari hajde…………………….pjerdhu nga gazeteria maskara idiot

 27. buni says:

  Kisha nje sugjerim per stafin e temes: a dote ishte me e arsyeshme qe te merren me burimin e te ardhurave te ciat mendoj se asnjehere nuk jane transparente per organizimin e ketyre konkurseve, dhe a ja vlejne shpenzime te tilla, qe do te thote, nese dobia eshte me e madhe sesa kosto e ketyre konkurseve, qe per mendimin tim ne nje vend si vendi jone ku kemi mjaft probleme sociale, keto shpenzime fare mire mund te perdoreshin per njerezit ne nevoje.

 28. Permetaria says:

  Nuk me pelqen qe ne kete shkrim gazeta tema ka lejuar te botoje kete artikull me Epiri i veriut, per ke epir e ka fjalen per ate qe na e kane marre ne menyre te padrejte.? Epiri eshte nje dhe dihet shume mire se kujt i takon. Nuk e prisja nga ju te temes te vinit ne site-in tuaj nje shkrim te tille.

 29. karaduz tropoje says:

  stafi temes ka minoritare grekofone brenda

 30. edi says:

  Kjo goca eshte shtetase shqiptare dhe rrjedh nga nje familje nderuar dhe gjyshin e ka hero I punes socialiste

 31. Agron Basha says:

  Kleoniqi eshte nga Sofratika 6km larg gjirokastres ose qendra administative e dropullit te poshtem.Eshte shtetase shqiptare e lindur nga dy prinder me shtetesi shqiptare por qe i perkasin minoritetit ose pakica greke ne shqiperi sic quhet ne gjuhe diplomatike sic i njeh dhe qeveria greke po me kete term.Gjyshrit a saj si nga nena dhe babai jane lindur dhe kane kontribuar ne kete vend ku dhe jetojne.Po ashtu babai i saj bisneset i ka ne shqiperi dhe taksat i paguan po aty. KY emer eshte bere i njohur nga nje problem qe ka me drejtesine qe ne nje shtet ligjor po e vuan.Prandaj ne nuk duhet te biemi as ne pozitat e luftes se klasave apo letrave anonime te dikurshme as te SILLOGJEVE VORIOEPIROTE qe shohin endra me sy hapur.Vajza eshte yll bote e lindur e ushqyer e shkolluar ne shqiperi dhe ka te drejten e zotit ta perfaqesoje shqiperine dhe tu tregoje edhe qarqeve greke se keta jane shqiptaret keta jane minoritaret qe jane te barabarte ne cdo kompeticion,jo si ca mbeturina te shoqerise greke qe protestuan per nje medalje qe fitoi nje djale shqiptar por profesorati grek dhe pjesa e emancipuar e shoqerise nuk mendoi ashtu.KJO ESHTE SHQIPERIA EUROPIANE ose sic thuhet shqip haka tek i zoti.Jeton ne Janine po te jetonte ne AMSTERDAM i bindur sdo fliste asnjeri nga ne.SUKSESE DROPULLITJA E VOGEL.

 32. KATHARSIS says:

  OOO SHQIPETAAAAR
  O njerez , po si ka mundesi qe jemi te gjithe historiane te mbaruar. Po eshte me mire qe te shikojme hallet e problemet tona . A do e komenoje ndonje prej jush vrasjen e asaj vajze 17 vjecare ne veri te vendit qe u vra duke punuar token per buken e gojes? Pyeteni veten a mund te ndodhe nje gje e tille ne bote , Europe perfshire ketu dhe Greqine ???!!!
  A keni lexuar ndonjehere sado pak per qyteterimin Helen ?? A e dini qe terminologjia e te gjitha shkencave eshte me shume ne greqisht dhe pak ne latinisht ?
  Hapni WIKIPEDIA ne internet dhe shpenzoni per pak dite jo me shume se gjysem ore , jo per gje po te fitoni njohuri dhe te kulturoheni.
  Gjuha e perdorur kur shumica prej jush shkruani komente duke perdorur fjale te ndyra dhe gjuhen e shpellave nuk ju ben te zgjuar , te kulturuar apo sic pretendoni patriote dhe nacionalis. Perkundrazi shpalosni budallallek , injorance dhe formen me vulgare dhe barbare te nacionalizmit alla shqiptarce. Cfare dreq geni paskemi pasur , duhen vite e breza te tere qe me shprese ndoshta ky gen permiresohet

 33. sons of anarchy says:

  For fuck sake!!! Edhe miss Shqiperine duam ta politizojme!!!, po shiqoni o Shqiptare cfar ylli eshte,pastaj Epiri toke Shqiptare edhte. me falni shoke dhe shoqe qe beni komente te tilla por jemi ne shekullin e 21te edhe po behet pak e merzitshme per opinjonin publik qe cdo gje e si art, kulture dhe sport po politizohet, jemi zghuar tani mjaft me keto pordha, BORING!!!

 34. Puli says:

  Nuk e kuptoj pse duhet te jepet nje njoftim i nje gazetareje greke per kete njoftim, kur kjo gazetare flet per Veriun e Epirit (Vorio Epir)?

 35. era says:

  eleYΘeriskepsi -Janullatos sa mire e shkruan por nuk e flet shqipen. Sekretarin e paske goxha djale!
  Cubat e saliut gjeten rast te hidhen ne sulm kunder Tema-s.
  Edhe sikur te ishte i gabuar titulli( eshte me thonjeza ore derdimene te shkrete dhe nuk keni tru per t’a kuptuar) nuk mund te hedhesh poshte kete gazete qe po mban mbi shpatulla e vetme informimin dhe berjen publike te gjithe korupsionit te horrave te qeverise.
  Nqs ju ka zene vapa ben nje dush me uje te ftohet dhe hajde beni komente ketu ne forum
  Tung

 36. shqiptaret says:

  “raimond”,me çudit fakti qe ke ngelur fshatar turqie.Pse nuk meresh me temat e barkut,por te shqeteson zgjedhja e nje femije,Mis Shqiperia.Neqoftese ke nivel,ka tema te dites e te perspektives Shqiperia ku mund te kontribosh.Une jam thjeshte nje shqiptar i sprovuar e qe kam vuajtur shume matane kufijve padrejtesisht;por kjo s’do te thote qe ” t’i themi kembes dore!”,thote populli.Ne qoftese ke tru vertete,vure ne pune.

 37. Aldo says:

  O njerez Tema ka kopju nje artikull te Mariana Tsatsou,pra te nje greke e nuk e kane redaktuar fare…Kjo nuk do te thote se jane pro grek apo ku di une.

 38. Komentues! says:

  Fatkeqesisht ketu komentojne qytetare me nivel shume te ulet per temat e ndryshme dhe aq me teper per historine e lashte.Hapni syte te mesoni o njerez!

 39. Doni ALBO says:

  Tash e kuptova kujt i sherben Gazeta Temas, Epiri verior a!!!!! Pse te vjen rende ta shkruash shqiperia jugore se ashtu eshte biles jo jugore se shqiperia jugore gjithmone ka qene cameria.

 40. albani says:

  O tema e keni dhjer fare tani cesht ky shkrim ore por eshte jugu i shqiperise deri ne Preveza dhe Arta akoma dhe ne Janine ku banon i bie qe te jete jugu i Shqiperise . Prandaj keni kujdes kur vini tiullin, fack you

 41. mirel says:

  Tema provokon me titullin e shkrimit nje komb te tere, cdo te thote me termin Bukuroshja nga Epiri i Veriut.
  Ku ndodhet dropulli,, ne shqiperi.
  Perse eshte shkelur mosha e konkurimit kur duhet te jete min 16 vjec?
  Mos valle i duhet bere ndonje demshperblim Delijorgjit per vrasjet e fshatareve te Gerdecit.
  Vajza paste fatin e saj, eshte e bukur, por nuk mund te konkurroje si Vorio Epirote,.ndoshta kur te behet bashkimi i Camerise me Shqiperine.

  Kuptohet kush jane dirigjentet e vertete te kesaj farse.

 42. serbi says:

  nje komb te tere?/pse komb shqipekaret?ahahahahahahhahahah eshte ne harte shqipekariaaaa?ah mor shqipekarrrrrr nuk ke komb , nuk ke histori nuk ke flamur….nuk ke breke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X