#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Imami: Nuk do lejoj kontrollin në ministri pasi parlamenti po tejkalon limitet

Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ka mohuar akuzat e opozitës se përgjohen deputetët e opozitës dhe ambasadorët. Në një prononcim për mediat pas përfundimit të mbledhjes së komisionit të sigurisë, Imami kërkoi ngritjen e një komisioni parlamentar në lidhje me akuzat e opozitës për përgjim.

“Nuk ka të tilla gjëra, por për çdo element që është i lidhur me konfidencialitetin dhe sekretin, do të duhet të ngrihet një komision me njerëz të besuar që të betohen për sekretin dhe të dalin me deklaratë të përbashkët. Të ngrihet komision, drafti është gati dhe të vërtetohet që ne nuk punojmë në këtë drejtim, punojmë kundër terrorizmit me ushtri të NATO-s. Nuk i kemi këto kapacitete. Sa i takon provokimeve që janë përgjuar edhe diplomatë nuk shkon, nuk jemi në kohën e traktatit të Varshavës, por edhe kjo tullumbace e dytë do të plasë”, tha Imami, raporton Ora News.

Imami theksoi se kontrolli parlamentar nuk është një çështje e ministrisë, por dhe parlamenti duhet t’i ketë të qartë kufijtë dhe limitet e tij.

“Kontrolli parlamentar është shumë i rëndësishëm, por shkelja e limiteve të tij është një precedent i keq dhe unë si ministër nuk do ta lejoj,” u shpreh Imami.

Imami gjithashtu theksoi se tashmë është shfryrë edhe tullumbacja për trafik armësh duke vërtetuar se akuzat e opozitës janë false.

“Unë zbatoj ligjin, raportoj për çdo shitje armatimi tek kryeparlamentarja, tek kryeministri dhe presidenti i Republikës. Të gjitha shitjet janë prioritet kombëtar dhe unë dua ta kryej pasi është e domosdoshme”, shtoi Imami

Ndërsa i është referuar kontrollit parlamentar në ministri, Imami tha: “Çështja e kontrollit është çështje e parlamentit. Kuvendi duhet ta ketë të qartë limitet e tij. Unë mirëpres çdo lloj pyetje nga çdo deputet, po shkelja e limiteve është precedent i keq”.

Ndërsa deputeti i PS-së, Ilir Gjoni, ka theksuar se opozita arriti të imponojë kërkesën e saj për kontroll në ministrinë e mbrojtjes duke shtuar se vërehet një tërheqje për të shmangur kontrollin.

21 komente në “Imami: Nuk do lejoj kontrollin në ministri pasi parlamenti po tejkalon limitet”

 1. te gjithe te besojne ne ato qe thua, por qe te besojme pak me shume lejo KONTROLLIN.

  1. Vlora says:

   po kush je ti mo qe nuk lejon kontrollin.

   ti je nje minister i emeruar qe sot je, dhe neser nuk je.

   si nuk lejoke ti parlamentin kur ai perfaqson popullin.

   po keto nuk jane fjalet e tua more imam,se ti nje mut ke force, por jane urdhrat e berishes.

   ju eshte mbledhur keq, kete radhe litari rreth fytit.

  2. Vetem revolucion says:

   Vetem me revolucion mund te vihet drejtesi ne kete vend.Ndryshimet me vota behen ne vende normale dhe demokratike por jo ne rregjime fashiste si ky i yni.

 2. "WATERGAT-i SHQIPETAR" says:

  O “koke-katror” ky eshte nje turp i madh historik.
  Ti do denohesh me burgim si spiun dhe pergjus i shtetit kunder politikaneve dhe ambasadoreve te huaj.

 3. Skela says:

  Ky me kujton ate idiotin qe luante ne ate filmin qe i binte kontrabasit por tani ka veshur syzet qe duket intelektual. Njeri koke-bosh qe ben te fortin duke trashur zerin..

 4. Integrim Shishtufina says:

  NJE ‘MINISTER’ MBROJTJE(nga karkalecat)I NJE ‘REPUBLIKE PARLAMENTARE’CAKTON LIMITET E PUSHTETIT LEGJISLATIV.PO QE E VERTETE:
  Personeli i ambasades amerikane e atyre pjesetare te natos ose te prononcohen direkt ose te lene strukturat ku banojne e ‘punojne’ se ky popull mund te beje edhe pa to.

 5. Claus says:

  C`eshte ky lapangjoz qe na dilka mbi parlamentin?
  Thote qe “Parlamenti na paska limitet e tij dhe ky si minister nuk do te lejoje shkeljen e limiteve te Parlamentit!!!!”

  Ne cilen republike na jetoka ky aktor i filmit “Treni niset ne shtate pa pese”?
  Kujton se qenka ne ndonje republike gaboneze ose kongoleze?
  Te flase me aq fodullek dhe “trimeri” duhet te kete shpatulla te ngrohta.
  Te flasesh per parlamentin si kur flet per nje cope lecke duhet te kesh guxim teper te madh.

  Kam frike se kete “trimeri” e merr nga ai banuesi ne rrugen e Elbasanit i cili ndoshta eshte lidhur me lobime qe mbushin xhepat duke bere shitblerje armesh ne republika dhe shkreterira ku vlojne lufteret civile dhe fetare ku femijet i armatosin me kallashnikove.
  Si nuk reagon per keto raste trojka e japano-siciliane-gjermane ne kete rast?
  Ne vendet e tyre kane fluturuar koka per te till raste.
  Si duket gjysemjaponezi e paska harruar historine e Nixon qe mori rruget kur u kap nga media me presh ne duar. Apo si duket nuk e di se e ka patur shtepine ne ndonje aeroplanmbajtese ne ujerat e Pazifikut dhe nuk i vinte “Uashington Post”?
  Le qe ne ate kohe ka qene analfabet, se as anglisht nuk dinte, as japonisht dhe as spanjisht.
  Te mbushesh xhepat nepermjet gjakut do te thote kjo, mbi te gjitha biznesi te eci. Per te tjerat pak rendesi ka. Devirole dhe kaubojse te tille ka sa te duash Amerika, por morali eshte me pakice.

  1. olti says:

   Eshte grusht i paster shteti; ndarja e pushteteve presupozon kontrollin e parlamentit mbi ekzekutivin. Ky palaco nuk pranon kontrollin nga komisioni parlamentar i sigurise por kerkon te krijohet nje komision tjeter anash komisionit me eksperte nga fusha e mbrojtjes. Me pak fjale eviton kontrollin parlamentar qe ka firmat e Shqiptareve por do komision me te emeruar nga ekzekutivi per ekzekutivin…
   Ai vend ka pjerdhur me te gjitha, eshte monarki e paster ku opozita e parlamenti jane thjesht per dekor.
   REspect!

 6. Meri says:

  Kush je ti more plere qe ke hypur ne ate karrike dhe ben si te do b……Baba ta ka siguruar ate vend apo ta ka dhene populli me voten e tij (me fal se ti je nga ata qe e ke vjedhur voten)?Deri dje Ben leshi nuk te njihte as nena jote ,sot na u bere burre dhe s’pyet as per parlament .Sa per pergjimet e ambasadoreve nuk me plas fare ,po fare se jane ata qe sistematikisht ju japin leksione te aplikoni kete lloj lesh demokracie .Por nuk mund te rri pa u indinjuar kur shoh qe nje plere si ty del dhe mbi parlamentin e vendit tim.Mallkuar qofshim te gjithe qe shohim gjithe krimet qe bejne keta mafioze dhe nuk ngreme gishtim ti çojme andej nga kane dale .Kaq popull debil paskemi qene qe te talle bythen me ne dhe Ben leshi?Sot populli duhet te ishte ne rruge dhe ta nxjerre kete plere hopa nga zyra .Nje revolucion nuk bejme dot ?

 7. 17 nentori says:

  Me vjen keq qe nuk ekziston nje organizate si ajo e 17 Nentorit ne Greqi ,qe ti qeronte gjithe keta bastarde .Ne emer te popullit ARBEN IMAMI je i denuar me vdekje dhe do shihni ju do dale ndonje tjeter mbi parlamentin ,pula behen keta trimat e ambasadoreve qe sbejne gje pa ju dhene ok ata .

 8. vlore_1912 says:

  Ne 1997, ky pis me shoket e tij ngriti popullin tarallak, shkelli cdo gje duke shkatuar tragjedine me te madhe te kombit.

 9. racionali says:

  Meqenese ky “trim” ben te fortin ,edhe ne ti japim nje mesim duke protestuar para ministrise se mbrojtjes,pasi tani kemi edhe “mbrojtjen” e ambasadorit Arvizu – ACT NOW.Ti tregojme ketij palaco ministri se protestat behen NE CDO STINE dhe BALLE PER BALLE. O Arben Imami, je nje plehre qe se ke shokun more qelbesire e ndyre.Kush je ti qe ndaloke komisionin parlamentar ??? A je i gati te luftosh kunder popullit si tek nendetsja 105 ???

 10. h says:

  do ti shkulim ata dhembet qe ti shkuli dhe ti pordhi Sala , o dhembe shkul si nuk lidh nje gur ne qafe dhe te hidhesh ne det o o rrace e degjeneruar

 11. NISTJO says:

  Po perse nuk flete spikrja e parlamentit qe te sqaroj dynjan per kete ceshtje.

 12. qytetar says:

  Opozita pergjohet vetem kur ka ndermend te beje protesta.
  Atehere gjenerali grek, nxjerr urdher pergjimi,
  per “terroristat opozitare” me arsyetimin enveriste
  “per mbrojtjen e rendit kushtetues”.
  Prandaj ministri i mbrojtjes deklaroje me 21 janar
  se kemi te dhena per prishjen e rendit kushtetues.
  Per kete ai perdori forcat e armatosura
  ne shtypjen e protestes se pergjakshme.
  Ky pergjon te gjith ato qe hyn ne mardhenje
  ekonomike me ministrine e mbrojtjes.
  “E nuk ka faj”
  Do blihet shtepi
  ne bregdet,ne bllok,
  jo nje po tre,
  e keto bejne pare,
  e jo llafe opozite,
  e rroge shteti.

  Prandaj kushton 4000 euro nje uniforme,
  ky nuk eshte korrupsjon.

  Ndaj e mbron ministrine nga Sovrani.

 13. Treviso says:

  Themi saliu saliu por na doli nje Arben me i forte se saliu.
  Po te humbin zjedhjet qeveria e plehrave, Beni ka mundesi te mos e dorzoje ministrine e mbrojties. Do thote ; Me mire se e beje une kete pune nuk e ben asnje tjeter.
  Keto ekzemplare jane shume te rralle.

 14. Arjan says:

  Lereni shokun Arben dhe shokun Sali te bejne ndonje lek se gjynaf jane fukarenj te shkretet. Trafikun e ka organizuar Arben Imami bashke me Xhemal GJunkshin dhe Dritan Demirin te gjith e din ne ushtri qe ata jane bere si padrinot e ushtrise. Cfare kerkonte valle Dritan Demiri ne Afganistan para nje jave kur nuk ishte pjese e kontigjentit te paqerujtesve? Shume e thjeshte ikuu te mbulonte trafiqet e Arbenit dhe te Saliut. Hiqni mer keta plera se na turperuan vendin

  1. CD says:

   Arjan mendoj se komandanti i njesise nuk shkon ne cdo mision si pjese e kontigjentit por shkon prane trupave sa her atij i kerkohet. Sa per armet, komandot me armen qe ikin me ate kthehen serisht ne atdhe. Mos perbaltni punen, sakrificen dhe misionin krenar te ushtarakeve dhe komandanteve qe i udheheqin.

 15. prefekti says:

  keto paret jepja MONIT ti ,se ai ka nji tuf me kalamaj…..HAJRIA: PSE KUR NA DOLI MONI MBI PERFEKTIN O qazimo………QAZIMI:: IK o hajrie se nuk di gjo tina, ai o kap ne demostrat,na fal o zoje, po çpaskan qene keta italionet , na flliqen fare mor jahu……KETA jane qeveritaret shqiptare..

 16. psikologu says:

  Kelmendas, je nje kokerr debili.

 17. Stef Staku says:

  ANALIZE : Ju kujtohen perfaqsuesit qeveritare ne vitet e fundit te diktatures se Hoxhes ? Lenka Cuko ( kooperativiste ) Muho Asllani ( karrocier ), Pali Miska ( shofer i druve ) etj …
  Edhe diltatura e Berishes ve Minister te mbrojtjes Imam Bajalldine ( profesioni : Idiot ).
  Po me sa mend kujtoni ju se ushtaraket e NATO – s nuk e dine se cfare ben Bajalldija e Shqiperise ?
  Po ekspertet e NATO – s e kane lene te lire te levize kete idiot deri sa e ka mbush kupen e pastaj …. Nje shtjelm bytheve e thesi Imam Bajalldi shkon per lesh …
  Komedi e forte kjo histori ???
  Po rregjistrimet e bisedave ku kane perfundu ??? Ne kasafortat e Berishes sigurisht pasi i duhen per ti bere presion politikaneve te brendeshem e te jashtem. Tashti i ben presion per publikim edhe Ambasadoreve sikurse bente me dosjet !!!
  Tashme e dime regimin e debileve tane ( spijunet ) ne rastin e dosjeve te shohim si do reagojne debilat e huaj ( ambasadoret ) !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82618
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82618
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 25023
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 25023
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X