Willy Kamsi: Duan ta zhdukin Gurakuqin nga historia e Shqipërisë

Për shmangien e Gurakuqit ankohet edhe ambasadori i parë i Shqipërisë në Vatikan pas rrëzimit të komunizmit

 

Është folur këto ditë për një reagim të një numri intelektualësh shkodranë lidhur me injorimin që i është bërë Luigj Gurakuqit në serinë e nderimeve të përgatitura për disa personalitete të politikës e të kulturës shqiptare me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së pavarësisë. “Reagim i disa intelektualëve shkodranë”, thuhej në lajm, por nuk jepeshin emra, duke provokuar kureshtje, e tek-tuk dyshime.

Nuk dihet nëse Willy Kamsi është pjesë e këtij grupi, por është e sigurt se ai ka të njëjtin shqetësim, gjë që na e bën me dije me anë të një shkrimi me titull ‘Kush don ta zhdukë Luigj Gurakuqin nga historia e Shqipërisë’, të publikuar në Mapo. “Në këtë vit jubilar nuk përmendet fare emri i Gurakuqit”, thotë Kamsi në fillim të artikullit, dhe më poshtë bën një listë kontributesh “të krahut të djathtë të Ismail Qemalit”:

“Veprimtaria e tij politike e atdhetare nis që kur, ende student, është ndër bashkëpunëtorët më të zellshëm të revistës “Albania” të Faik Konicës. Merr pjesë në Kongresin e Manastirit për Gjuhën shqipe (1908). Është drejtori i parë më 1909 i Shkollës Normale të Elbasanit. Më 1911 merr pjesë me Ismail Qemalin në Kryengritjen e Malësisë së Madhe, nën drejtimin e Dedë Gjo’ Lulit, dhe harton Librin e Kuq të Gërçes me kërkesat e malësorëve ndaj Perandorisë Osmane. Dhe ishte vetëm 32 vjeç. [Në rrethanat e] ngritjes së Flamurit në Vlorë gjejmë përsëri në rolin kryesor Luigj Gurakuqin, i cili harton e shkruen me dorën e vet tekstin që lexohet në dokumentin e Shpalljes. Të mos harrojmë edhe më vonë luftëtarin, me të tjerë atdhetarë, për mbrojtjen, në kohën e  princ Ëied-it, të Shtetit Shqiptar (1914), kur mbet i plagosur, apo kontributin duke qenë Drejtor i Drejtorisë së Arsimit (1916-1918) në vitet e Luftës së Parë Botërore, duke hapur me qindra shkolla, ku mësimet jepeshin në gjuhën shqipe, duke themeluar gjithashtu Komisinë Letrare të Shkodrës. Ai u përpoq të bashkonte Veri e Jug, të krishterë e myslimanë, gjuhë gege e toske. Dhe kështu u bë faktori kryesor në afrimin e shqiptarëve për një qëllim të vetëm: Bashkimin Kombëtar me synim Pavarësinë Kombëtare. Si të harrohet koha që qe ministër i Financave në qeverinë e Nolit dhe, si i tillë, kur e vranë, nuk i gjetën në xhep veçse 400 lireta. O tempora! O mores!”

http://respublica.al/artikuj/2012/07/24/willy-kamsi-duan-ta-zhdukin-gurakuqin-nga-historia-e-shqiperise

675 komente në “Willy Kamsi: Duan ta zhdukin Gurakuqin nga historia e Shqipërisë”

 1. sherifi says:

  Po sdo mente, e si munt te veprohet ndryshe kur sali berisha po ngre larte figuren e zogut qe e shiti shqiperine dhe rrembeu gjith thesarin e shtetit dhe mori arratine.
  po si mund te ngrihen larte figurat e ketyre patrioteve si te gurakuqit,bajram currit,avni rystemit e tje te cilet zogu i vrau.
  tani del pyetja do ngrihet keta patriotet e shquar te ketij kombi apo do ngrihet larte figura e hamet zogut,se te dyja nuk ka mundesi, keshtu qe sote jemi ne epoken e erret te berishes dhe do ngrihet figura e nje grabitesi te thesarit te shtetit dhe tradhetarit te kombit.

  1. Epirioti says:

   Koha dhe vepra patriotike e ka tregu e ka mbajt e ka rreshtu L.Gurakuqin si hero kombetar, Se kuptoj si mund te krahasoni L.Gurakuqin me S.Berishen… Jam i Sigurt se S.Berishes pasi te vdesi kane per ti shku e Dhjer mu ne Varr, njelloj si E.Hoxhes dhe A.Zogut.

   1. skifteri says:

    tek busti i gurakuqit ne shkoder te bie te fiket kur kalon afer, nga era e shurres, kto jan njerzit qe votojne salen dhe qe nuk njohin asnje vlere

   2. meritan ferrunaj says:

    nje korigjim te vogel zoteri !mos e fusni enver hoxhen ne nje thes me tradhetaret e kombit !eshte nje gabim i qellimshem nga dikush qe do te na mbaje ne erresire ,te na lere pa heronj ,te na fshije historine ,historia shkruhet nga vitet,nga veprimtarite ,nga personazhet qe e luajne ate ,sido qe te jene ata te erret apo te ndritshem ,duhet nje analize e mirefillte nga njerez te posacem pa i veshur me ngjyra politike per te percaktuar figuren e Enver Hoxhes !ai eshte djali qe Shqiperia lindi mbas 500 vjetesh dmth.Skenderbeut (po e them gjithmone per juve qe doni te na mbani akoma te percare akoma ne erresire ),jam i bindur se roli i tij eshte vendimtar ne historine e kombit,dhe si i tille do ti jepen vlerat qe i vodhi sali pashe kryelopa .mos e ngaterroni emrin e tij do vije dita qe ai do kete vendin qe i takon ne keto troje ne kete histori te ketij populli kaq krenar !mos harroni zogun enveri e coi atje ku i takonte e mbajti aq larg sa i takonte. vetem sali pashe kryelopa filloi te lepiej nuk e di se per cfare qumeshti te prishur,(po ju e kuptoni me mire se une kete)dhe rehabilitoi zogin dhe pasardhesin e tij ,tradhetaret e kombit mbeshtesin njeri tjetrin per interesat e dikujt tjeter !(qe ju e kuptoni me mire se une)enveri ju a preu t… kesisoj njerezve .mos e mbuloni diamantin ai do shkelqeje nje dite ai nuk mund te ndryshket as nuk mund te transformohet ai ngelet diamant .historia do ta vertetoje dhe historianet qe nuk e kuptoj heshtjen e tyre,tani qe sali pashe kryelopa iku mendoj ta gjejne kurajon historianet dhe te shkruajne historin ashtu sic duhet ,te gjejne kurajon dhe tju japin gradat qtyre qe ju takon ,qofshin te bardhe apo te zinj ,qofshin te kuq apo te bojeqielli .

    1. Nardi ! says:

     Po si ka mundesi qe vazhdoni te levderoni Enver Hoxhe ?por cafe lesh vendi do te kete ai ne histori kur me dokumenta te faktuara te tatime ve pasluftes , Shqiperia ishte vendi me i pasur i rajonit ne ar per fryme ..Enver kurva e shtetizoi e keqmenaxhoi i coi shqiptaret per buke goje .. vrau , burgosi , internoi pa perjashtim te gjithe intelektualet shumica te diplomuar ne perendim , vendi u qeveris nga kriminele halabake qe nuk ja kishin as idene me te vogel se si ngrihet nje shtet , shkaterroi ekonomine private , politizoi ne kulm jeten , zhvilloi luften e klasave ( ku njerezit nuk mund te komunikonin me te afermit e tyre te persekutuar sepse kishin pasoja te renda )ati nje ekonomi te ngitun vetem me ndihma , ne fillim jugosllavet , mandej ruset dhe kur u prishem me kinen filloi talloni dhe hengrem buk e mut … Ndertoi kot se koti rreth 200.000 bunkere kur shqiperia ishte e mbushun me te pastrehe.. Se perca do ta kujtoi historia kete pervers qe ekzekutoi shoket e ngushte , dhenderrin e vet qe e kishte mbajtur me buke… Jam i sigurte qe ai eshte duke u djeg ne ferr per cka i ka shkaterru shqiptareve por komunizmi keka me i keq se droga dhe ju nuk mundeni me heke dore… Persa i perket Zogut tradhetar e kemi vetem nga historia e kohes se Diktatorit kurse duhet me u pa mire rroli i tij sepse asht shume i paqrte !

   3. viktor hoti says:

    Epirotit: Ti ke emer te hershem shqiptar por nuk je shqiptar perderisa nuk di se shqiptaret dhjesin kudo vec ne varre jo . Viktor Hoti

    1. Sokrati says:

     ne varr nuk dhjesim por ama thonim-enverit i dhjefshin qente mbi vorr

  2. LUIGJI I NIPI says:

   PO CA TE PRESESH NGA BERISHA QE NIPIN E VRASESIT TE LUIGJ GURAKUQIT BALTO STAMBOLLES, NJE PISUQ HAJDUT ORDINER QE QUHET IGLI STAMBOLLA DHE QE SDI SA BEJNE 2+2 E KA BERE DREJTOR TE PERGJITHSHEM TE AUDITIT MBASI VODHI MIRE E MIRE TE PRIVATIZIMET TE EKONOMIA!

  3. mali says:

   nuk ka vend edhe per zogun tradhekarin e Shqiperise edhe per Gurakuqin e Bajram Currin

 2. Willy-Ëied says:

  Ky Willy qe ka kurajon dhe vendos tituj “shkencore” te padegjuar ne anet tona para emrit te vet dhe po ashtu emrin e tij e shkruan “Willy” dmth ne origjinal (hajde gjeje se cfare origjinali),duhet te dije te shkruaje edhe emrin e Wied-it,princit gjerman,sepse nuk lexohet “Ëied” mor zoti Willy,po thjesht “Wid”.
  Nga ana tjeter,sikur ky Willy te mos ishte vjehrri i nipit te Luigjit Gurakuqit qe “prehet” ne plehrat e Shkodres,nuk jam i sigurte a do ta ngrinte zerin per figuren qe pikerisht Sal Viqidolet dhe taborret e tyre te cilave zoti Willy se bashku me zotin dhenderr te tij i sherbejne aq perulesisht nen diriqimin e zojs Jozefin,kryekatolikes qe shiti gjithshka morale te qytetit dhe prejardhjes fetare te saj qe ti sherbej Salukut dhe te shperblehet prej tij.
  Keshtu qe Willy duhet ti vendos pikat mbi “i” dhe ta quaje derrin derr dhe jo daje dhe ta gjeje me emer e mbiemer perdhunuesin e kultures shqiptare e shkodrane e jo te qahet duke aluduar ne drejtime “te panjohura”!

  1. antonio says:

   Kete willin,apo Vilin,sic e shkruante vete emrin para 90-tes,e njoh si nje servil te diktatures komuniste,pedagog laraman ne Institutin e Shkodres,ndersa me pas u be edhe PREFEK i Shkodres nen siglen e PD-se!!
   Deri me sot ky Willi,qe kerkon ta mbroje figuren e Luigj Gurakuqit nuk ka GUXIMIN TA SHPREHE HAPUR TE VERTETEN,SE AUTORI I GJITHE KESAJ KATRAHURE KRIMINALE ANTI SHQIPTARE EDHE serbi agjent i UDB-se Sali Ram Berisha!!
   Le te ngrihen hapur kunder ketij ZABERHANI dhe ta DAMKOSIN ME VULEN E TURPIT DUKE U DISTANCUAR NGA QEVERIISJA E TIJ ANTI SHQIPTARE!!!
   Keshtu kane bere edhe me BALTOSJEN E MIGJENIT,Ndre Mjedes,HERONJVE TE VIGUT etj!!!
   NE SHKODER KA ZENE RRENJE ANTI SHQIPTARIZMI I PAGUAR NGA SERBIA,NDAJ ME SHUME INTERESOHEN PER SHERBIMET NDAJ SALI BERISHES SE SA NDAJ SHQIPTARIZMIT!!!

   1. bimbashi says:

    Broavo ketyre cunave patriote qe merren me figuren e WIlli Kamsit dhe qe perpiqen ta poshterojne sa s’ka me, por mendjendritur qofshi ju dhe ata qe ju degjojne, ketu behet fjale per Luigj Gurakuqin, patriotin shqiptar qe iu kundervu Ahmet Zogut, atij qe shiti Shen Naumin Jugosllavise, atij qe ia mbathi ne diten e pare te pushtimit italian, atij qe vodhi thesarin qe gjysherit tuaj e kishin paguar ne formen e taksave per shtetin shqiptar. Nese arrijme tek Sali Berisha dhe Willi/Vili/Qili qe e keni kaq merak se si i shkruhet emri, ju kujtoj qe te dy keta persona, pra Sala dhe Wili nuk i kane sherbyer ne menyre te barabarte komunistave shqiptare, por Sala eshte ne avantazh te qarte per sherbimet e sjella serbit dhe vemrimet anti-shqiptare. Eshte apo nuk eshte Wili vjehrri i komshies se nipit te gjyshit te Luigj Gurakuqit, Sal Serbi, po e hedh ne plehra vemritarine PRO-shqiptare te nje prej deklaruesve te pavarsise, 100 vjetorin e se ciles ne duam te festojme sot… Turp e jazek ju qofte ajo buke qe hani, kjo toke qe ju mban dhe ajo gjuhe qe shkruani e flisni!

    1. antonio says:

     Or ti bimbashi turk!
     Si Berisha serb edhe Wili yt i kane sherbyer me zell regjimit komunist!
     Berisha mjek ,Wili pedagog ne Institut,nuk viheshin kollaj pa GARANCI POLITIKE!!!
     Ky Gili-Wili,ka qene nje SERVIL I PESHTIRE i shtetit komunist,po aq sa KA QENE NE KETO 22 VJET TE PUSHTETIT FASHIST TE BERISHES!!!
     Nuk e vinte kollaj Berisha kerte Wilin PREFEKT pa GARANCI POLITIKE,ndaj boll na u bete VIRGJERESHA DUKE QENE PROSTITUTA!!
     Po te ishte trim Wili,le te distancohet nga AUTORI I VETEM I PERDHOSJES SE FIGURAVE TE NDRITURA TE KOMBIT SI LUIGJ GURAKUQI,qe eshte Sali Ram Berisha!!!
     Nuk mund te NGIHET LART NJE TRADHETAR I URRYER I KOMBIT SI AHMET ZOGOLLI dhe te PERDHOSEN FIGURA PATRIOTIKE SI BAJRAM CURRI,HASAN PRISHTINA,AVNI RUSTEMI,MIGJENI etj!!
     Keto i ben serbi Berisha,ndaj Gili-Wili te mos na beje GAM-GAM kot,por t’i vere gishtin e ARMIKUT TE SHQIPERISE Berishes!!!

     1. bimbashi says:

      Antonio italiani, as e ka kapur fare muhabetin ti. Bjeri legenit e vazhdo fol per Willin e Berishen ti, ndersa artikulli eshte per Luigj Gurakuqin… Ke gje per te thene per figuren e tij?

  2. laramani njengjyresh says:

   I madh je, te njetat gjera desha te shkruaj, Romeo Gurakuqi dhe Willy Kamsi kane filluar dhe i bejne lajka njeri tjetrit dhe familjeve perkatese duke nderruar emrat ne komentet dhe kumtesat qe shkruajne vete.
   Asnjeri nuk ka guximin ta quaje me emer Sali Berishen,mbetet idhulli i tyre te cilit i sherbejne ne heshtje dhe me zhurme sipas rastit.

 3. Dean says:

  Po Luigj Gurakuqi ka ken Kamunist(mos e merrni seriozisht),ene BACA i maleve nuk i don kamunistat.
  Pastaj,Luigj Gurakuqi nuk ka ba aq shume per kyt ven,per kyt Shqypni,sa ka ba baba i Baces se maleve,Rom Birisa.Ai ka ken me dhen ne maje te malit kur krijohej Shqypnia dhe ka ken ne maje te malit me rruajt te paprekshme gjuhen e bukur Shqype.Pastaj,mos te harrojme se ndihma me e madhe qy i ka dhan Shqypnise
  RoN Birisa ka ken se ka mbajt ne topet e tij salehun e vogel,qe 1 dite do te bahej BACA i tan Shqyptareve,ne Ballkan,ne Evropi dhe ne Amerik dhe ne Gjith Universin.
  Pra pyetja qe lind vetvetiu asht:C’a ka ba Luigj Gurakuqi ne krahsim me Roni Birisen???
  U’a them un juve,hic asgja nuk ka ba,prandaj Historianet e ketij kombi duhet me ba 1 ven ne historine e Lavdishme te ketij populli ene per RoN Birisen.

 4. frank says:

  kodoshat turkoshak qe po qeverisin duan ta harrojne vetem se revolucioni islamik i neo-otomaneve nuk duhet te kete brenda tij shqiptare “kryq” kjo eshte e verteta,vetem shikoni rrotull si po kthehet vendi ne fushe me minare dhe britma arabe.per ata kodosha qe mundohen te njesojne shqiptaret ne nje ne keto forume,nje gje eshte e sigurte per juve kolone turq,meqe jemi njesoj si ka mundesi dhe keni adoptuar ate qe shqiptaret e luftuan dhe u pushtuan nga ajo,feja dhe kultuar e zeze e anadollit.me siguri luigj gurakuqit do ti vinte turp sot pas 80 vitesh se vrasjes se tij nga zogu juaj,qe vendi prape se prape po qeveriset nga kodoshat me gjak turk qe nuk kane turp dhe jane hajnat me te medhenj te historise shqiptare.qeni saleh ber shahh eshte fajtori per rishkrimin e historise ashtu si enver turku edhe saleh qeni don te shkruaj me ate primitivitetin e tij prej maloku vicidoli.ne evrope historine e bejne historianet,ku ka islam e bejne qeveritaret.sado te hidhni balte per luigj gurakuqin,dom nikolle kacorrin,apo at gjergj fishten ata nuk mund ti baltosni o qena jenicera te anadollit qe ja hani kristianit e beni politiken e erdoganit.kodoshi i kodoshave e ka emnin saleh ber shahh sulltani qe ka pushtu shqiptaret dhe tokat e tyre dhe nuk din te japin doreheqje ne paqe,tipik islamik qen anadolli pa as edhe nje ves evropian.

  1. Rekordmeni i Dhermiut says:

   I “nderuar” frank-eshtain
   Ne shkrimin e mesiperm behet fjale per menjanimin e figures se Luigj Gurakuqit nga festa per 100 vjetorin e Pavaresise ku per mendimin tim i takon te kete nje vend nderi per kontributin qe ka dhene ne ngritjen e Flanurit.
   Nuk eshte aspk e hijshme dhe per me teper aspak inteligjente nga ana e juaj ta ktheni ne problem fetar ne ne nje kohe kur te dy gjerat nuk kane fare lidhje me njera tjetren.
   Persa i perket Ahmet Zogut me duket se vazhdoni ta gjykoni me metrin e historise se qoftelargut.
   Duhet ta dish mire qe Zogu me gjithe te metat dhe dobesite e tij ka merita e padiskutueshme ne themelimin e Shtetit te Pare Shqiptar.Vrasja e Gurakuqit sipas te gjitha gjasave eshte komisionuar nga Zogu por jo sepse gurakuqi ishte katolik por sepse Gurakuqi bashke me Avni Rustemin kane pasur gisht direkt ne atentatin qe i eshte bere Zogut nga Beqir Valteri ne hyrje te Parlamentit.
   Per ju qe jeni katolike ( jo katolike por anti muslimane ) duhet ta dini qe shumicat e kryengritjeve qe jane bere kunder turqeve jane drejtuar nga myslimanet. Duke filluar nga bushatllinjte e Shkodres te Ali pashe Tepelena te kryengritja e Esnafeve ne Shkoder te drejtuara nga Hamze Kazazi Isa Boletini etj.etj gjithmone pa i hequr asgje popullsise katolike e cila ka kene mjaft aktive gjate keyre perpjekjeve te Shqipetareve per liri.
   Me keto komentet tuaja ju mbillni vetem percarje te cilat vetem Shqiperise nuk i sherbejne.

   1. sorge says:

    Qofte Largut,Rekordmen i Dhermiut!
    Mesoje nje here e mire se Ahmet Zogolli nuk eshte themeluesi i shtetit te pare shqiptar,por nje PUSHTUES I SJELLE NE PUSHTET ME BAJONETAT SERBE DHE VRANGELISTE!!!
    Ne kembim te tyre ai u fali sebeve VERMOSHIN DHE SHEN NAUMIN!!
    Lexoje me mire dokumentin e mareveshjes TRADHETARE ZOGOLLI-PASHIC,ku ky anti shqiptar DALLKAUK i FAL Shqiperine ish Jugosllavise!!!
    Me pas AKTI ME I ZI I TIJ ARRATISJA NGA SHQIPERIA,DUKE VJEDHUR FLORIRIN E BANKES KOMBETARE DHE DUKE LENE POPULLIN VETEM PARA PUSHTIMIT FASHIST!!!
    Ky SATRAP VRAU DEMOKRATET ME TE MEDHENJ TE KOHES dhe e la popullin ne mjerim te plote nen TERRORIN E DALLKAUKEVE TE OSMAN GAZEPIT!!!
    ZOGOLLI ESHTE E DO MBETET TRADHETARI I ZI I SHQIPERISE,PAS TIJ VJEN SHPELLARI TJETER SALI BERISHA!!!
    VERIU MUND TE MBURRET ME KETA DY TRADHETARE SA TE DOJE!!!

 5. E.Hima says:

  Luigj Gurakuqi ka qene patriot.E kusht eshte Berisha edhe keta spurdhjaket e sotem te ulin vlerat e tij.Edhe po te ishte komunist ai nuk ka kryer krimet e komunizmit.Ne ate kohe mbase ideollogjia e Komunizmit ju duk e drejte.Ju keni sot komunistet verdalle e jane nenkryetar bashkish e deputete.Ju prishi pune Gurakuqi. Komunist ose jo ai dha jeten per vendin e tij edhe eshte deshmor i kombit.Deshmoret nuk zgjidhen po pranohen e nderohen ne kuader te respectit te historise.Shkodra duhet te ngrihet ne kembe e ti mbroje vlerat e tij.

 6. albani says:

  Luigj Gurakuqi eshte nje nga guret kilometrike te historise se Shqiperise, dhe meriton vemendje ne kete 100 vjetor, por,

  sic do patriot qe ishte “me pushke e pene per memedhene” dhe rrjedhimisht kunder interesave serbe ne shqiperi, mafia aktuale e pushtetit nuk e do ne piedestal

 7. bledi says:

  Ti heqim bustin Skenderbeut dhe te ngreme nje permendore per te madhin, te bukurin, bamiresin, meshireberesin dhe meshireplotin, njeriun e Arte te koheve tona, Mesia i Shqiperise se lire, prof. hajd. Sali Berisha.

 8. gimi says:

  Prof. Kamsi, une e kuptoj qe ne Shkoder ekziston nje berthame katolike centriste e cila ju ka shtyre ju te beni kete peticion dhe te drejte keni ne fakt. Por ta dini qe ato qe e shmangin Gurakuqin jane vetem nje klan i caktuar perseri katolik i Shkodres te cilet po glorifikojne figura te tjera si ish Kryetari i parlamentit shqiptar N. Coba dhe ca te tjere qe kane hije ne historine e tyre per bashkepunimin me italine fashiste. Gurakuqi nuk ka qene i tille, ka qene vertete nje patriot i madh i klasit, nje socialdemokrat ne ide, i emancipuar dhe jo nje konservator i ideve brutale te ca klaneve te caktuara te kishes katolike, prandaj Z. Kamsi meqe po na kujton se ke qene ambasador ne Vatikan, kujtoju qe jane keto perfaqeues te Vatikanit ne Shqiperi qe kerkojne ta erresojne figuren e tij. Sot Shkodra duhet jo te beje peticione sepse ne krye te shtetit kemi Kryetaren e PArlamentit dhe Ministrin e KUltures te cilet jane veriore dhe katolike, keshtu qe lobimi duhet te ishte i garantuar, megjithate ekziston nje “por” ketu….a jane keta te dy vertete te interesuar per kete rehabilitim te kesaj figure????? KJo mbetet per tu pare, Zoti me falte por edhe peticioni juaj nuk e di nese eshte i sinqerte apo eshte thjesht detyre shtepie per te thene qe “ja e beme, por sna e vune veshin”…

 9. Monoteisti antikomunist. says:

  SHQIPTARE NDRGJEGJESOJUNI.
  Nuk mund te durohen me tej te pushtojne qeverine e shqiptareve,Parlamentin, turkoshaket e konvertuar qe kane tradhetuar besimin e stergjysheve tane,duke futur ne Shqiperi ligjet e percarjes,perca dhe sundo,te vrasjes prapa krave,me helmet e komunizmit gjakatar,duke mbrojtur deri tani neperken nexhmije qe s’ka kurajon te dale para gjyqit me serivalat e saj.
  Pse i madhi Ibrahim Rugova para se te ndronte jeten u pagezua?
  Sepse e pranoi mekatin e turqizimit me kulac dhe kerbac nga 500 vite skllaveri anadollake.
  Kushe coi Shqiperine 71 vite ne sketere dhe skllaveri,ne vetevrasjet e pa fund?
  mendesia turkoshake dhe komunizmi idiot allamonost.

  1. ilir says:

   PO ik o ekstremist e mos na bej perralla me konvertim feje. Fale islamizmit ky popull ruajti identitetin e tij shqiptar pavaresisht pushtimit osman i cili trasferoi ne kete vend veset e nje perandorie sic i kishin gjitha perandorite e botes, shqiptaret e perqafuan islamin sepse ne teori dhe ne ide ajo perkonte me zakonet dhe ritet e shoqerise shqiptare, eshte tjeter te thuash pro osman dhe tjeter te thuash islam apo mysliman e para ka te beje me sistemin i cili ishte despotik dhe e dyta ka te beje shpirteroren qe eshte vetem teologji. Nese ne nuk do ishim myslimane asimilimi nga sllavet do te ishte i menjehershem dhe sot ne do ishin vasale dhe te perndjekur te sllaveve, Pashko Vasen nuk e detyroi kush te kthehet ka qene nje nga pashallaret qe skishte nderruar fe, po ashtu Preng Pasha i Mirdites i tille ka qene. Mos u merr me keto pune o trim sepse katoliket e kane ngaterresen vete nder vedi pa pase nevoje qe tja nxise askush…

   1. Marin says:

    Ku i keni gjetur keto ide qe muslimanet kane mbrojtur nga asimilimi. Shko njehere ne Sanxhak. Sapo takuan muslimanet shqiptare ata sllave menjehere e harruan gjuhen dhe kombin. S’ka problem asimilohen ne te huaj, vec te jene islamike.
    Kur nuk na mbrojtet nga sllavet muslimane, pse na “mbrojtet” nga ata kristiane? Tani te ngelet vetem te na e nxjerresh xhihad luften e UCK-se.
    Mire qe serbet s’dine shqip… do englendiseshin me komentet e tipave si ti.

    1. ilir says:

     O Marin, diversiteti ne besim solli ruajtejn e diversitetit ne nacionalitet. Kshu qe more ti me mire ulu dhe lexo nje cike me shume e mos degjo llafet e famullitarit te katundit tend qe te mbush me perralla. edhe nje te fundit, e din ti se ckane bere katoliket e kosoves ne Kline dhe Gjakove gjate luftes ne 99 ??? nuk e di besoj, atehere po te them qe te gjithe ata kane vene nje kryq te madh tek dera e shtepise per ti thene serbeve qe skeni perse bastisni dhe perdhunoni ketu sepse jemi kristiane dhe kjo ka ndodhur vertet dhe ai komunitet fut bishtin nder shale ne Kooove kur permendet lufta sepse ata skane as me te voglin kontribut, me trego pak nje hero qe mbahet mend nga ana e tyre???

     1. Marin says:

      Iliro, eufemizem i bukur. Dmth qe muslimanet luftuan kunder sllaveve kristiane dhe ruajtja e kombit qe efekt kolateral, jo qellim kryesor, pra nuk i interesonte kombi. Faleminderit qe mbeshtete argumentin tim.
      Per Kosoven une di historikun dhe motivet e luftes se ’99, jo thashethemet qe perhapen lart e poshte nga ndonje hoxhe fshati. Kur te permendet ajo lufte, 93% e kosovareve duhet te futin bishtin nder shale se lane shtepi e gjithcka kishin ne dore te armikut dhe u arratisen ne Shqiperi, ne vend te luftonin.
      Kryqin ne dere te shtepise e kane te gjithe, edhe ne ne Shkoder, Lezhe, etj. ku s’ka serbe e cetnike, e kemi pasur edhe ne kohe te turkut kur ka qene me zarar. Kush te ka vertetuar ty se e kane vene kryqin dhe nuk e kane pasur qe prej qindra vjetesh?

      1. ilir says:

       Marin ato troje i kam shetite sepse kam punu ne kosove per pothuaj 10 vjet dhe ajo histori eshte treguar ne cdo sep te kosoves nga njerez qe nuk kishin lidhje me njeri tjetrin. Po ta them dhe nje here qe katoliket e Kosoves kane bere ate qe se ben nje atdhetar i kujtdo vend kane vizatuar ne muret e shtepise kryqin e madh gazep per te mos u preke nga serbi dhe nese lexon ndokund historikun e UCK apo luftes se Kosoves nuk ke asnje hero nga ato zonat katolike dhe nuk ke asnje beteje asgjekundi ne keto fshatra. E shikon se je i ceket dhe nuk kupton fare more trularaske shqiptaret e perqafuan islamin sepse pershtatej me shume me zakonet e ketij vend dhe per te ruajtur identitetin kombetar si shqiptare perqafimi i islamit ka qene nje gje pozitive dhe ia arriti qellimit, shqiptaret e Plaves jane asimiluar, shqiptaret e Tuzit, Hotit dhe Grudes andej nga Mali i Zi(te gjitha zona katolike) jane shkrire pothuaj me malazezet dhe nuk kane asnje arsye dhe motiv te protestojne ndonjehere per ndonje te drejte te shkelur, historia na thote se Ded Gjo Luli eshte paguar nga Krajl Nikolla per ato beteja qe na sillen si kombetare sot, po ashtu princat e Mirdites i kane sherbyer serbit me shume deshire dhe kenaqesi vetem e vetem qe te mos bashkepunonin me shqiptaret myslimane te Shqiperise… kujtoje pak historine sepse na del nje cike me hije ti zoteri Marin…

       1. Marin says:

        Kryqin e kane pasur gjithmone, edhe ne kohe te turkut, edhe me perpara. Edhe ne ’99 e kishin e nuk kishin pse e hiqnin per t’ju bere qejfin muslimaneve. Mbajtja e kryqit nuk eshte tradhti ndaj atdheut, thjesht islamikeve qe donin ta paraqisnin si lufte kombetare nuk ju shkon per shtat.
        Thashethemet per vizatime, etj etj qarkullojne. Ja e “mora vesh” une qe vetem dy dite kam qene ne Kosove e qe s’kam lidhje me me shume se 4-5 vete atje. E ke degjuar “si u be qimja tra”? Keshtu eshte gjithe kjo perralle.
        Vetem per pasivitet ne lufte nuk ju takon te flasin kosovareve. Erdhen te gjithe ne Shqiperi dhe Maqedoni, vec 20.000/2.000.000 (1%) ndenjen luftuan, dmth aq shume u lodhen sa erdhi serbi deri ne Kukes.
        Ti vete po na e nxjerr luften e UCK si islamike, atehere me thuaj c’pune kishin katoliket te perziheshin me ate organizate?
        Ne Grude, Ulqin, Hot, ka shume muslimane, 73.4%, dhe pjesa me e mire e tyre jane asimiluar ne boshnjak.
        Te marr kur te duash t’i shikojme katoliket sa jane asimiluar. Atje kam te aferm dhe ne shtepi te tyre nuk degjohet asnje gjysme fjale serbisht. Te ftoj ta vertetojme tek ata e ku te deshirosh. Katoliket jane pjesa me e paasimiluar. Kurse Sanxhaku musliman ~100% sllav.
        Prej Malesise kane dale Lulgjuraj dhe U. Hoti.
        Shqiptaret e Malit te Zi jetojne ne nje shtet te vogel, qe i ka njohur te drejtat e tyre si minoritet, madje edhe BE raportin me minoritetet e quan te mire.
        Ded Gjon Luli eshte masakruar nga serbet me gjithe familje, edhe kete na e bere tradhtar o trushkulur? Ku na e ke lexuar kete “histori”? Per cfare e ka paguar krajli, per te luftuar kunder tij?! Pallavra islamikesh !
        Katoliket kane pasur elite te shkolluar ne Vjene, Trieste, Vendedik, etj. etj. (dhe kane akoma), po me thuaj sa poste kane mbajtur keto 100 vjet? Mos duhet kujtuar rregjimi i Zogollit, qe vrau L. Gurakuqin dhe shtypi kryengritjet ne Shkoder kunder despotizmit te tij ne ’26? Apo rregjimi i Enverit qe i masakroi qe ne fillimet e veta? E shikon sa jane diskriminuar katoliket nga “shqiptaret bashkekombas” muslimane? Prandaj dhe princat e Mirdites donin shkeputje, dhe koha vertetoi se kishin te drejte.
        Perrallat me agjente serbe, konjuktura, komplote qe s’i ka pare e vertetuar kush… ato jane pune per comic books dhe fiction.

       2. albert says:

        Ilir!
        Ate histori qe ti e paske degjuar ne cdo cep te Kosoves dhe qe na e tregon ketu eshte genjeshter. Shqiptaret katolike te Kosoves gjate luftes u persekutuan dhe u vrane. Ata ishin pjese e luftes se UCK. Ata dhane deshmore . Une nuk e di se si ti guxon te thuash se “nese lexon ndokund historikun e UCK apo luftes se Kosoves nuk ke asnje hero nga ato zona…” E pra z. Ilir, ti nuk e paske lexuar ate historikun e UCK-se , sepse po ta kishe lexuar do te mesojshe se per Kosove rane edhe :
        Dominik Tush Pergega,
        Gasper Karaci,
        Gjoke Ndrecaj,
        Kole Lleshi,
        Mark Lleshi,
        Mark Sopjani,
        Meme Zef Lleshi,
        Nikolle Dodaj,
        Pal Paluca,
        Zef Berisha,
        Tome Gjokaj,
        Prend Lleshi …

        Ti thua se shqiptaret e Plaves jane asimiluar, por nuk tregon se ata u asimiluan ne boshnjak apo ne musliman sic regjistroheshin deri vone.
        E sa i perket Tuzit, Hotit, Grudes, ata nuk u asimiluan por mbeten shqiptare. Ishin shqiptaret musliman te Tuzit te cilet u asimiluan ne boshnjak dhe tani ne ate qyteze nuk jane me shume se 5-6 familje muslimane qe e ndjejne vehten si shqiptar. Dhe pasi qe pretendon se i ke shetitur ato vende perse ” harron ” ta permendesh qytezen e Rozhajes, e cila deri ne luften e dyte boterore ishte nje qyteze tipike shqiptare kurse tani qe te gjithe ata shqiptare musliman u bene boshnjak?

       3. albert says:

        Mbreme e nisa nje koment. U befasova kur e pashe qe nuk me ishte publikuar. Te replikova dhe te thash qe ato qe ti i thua jane genjeshtra.Edhe pse kishe pas punuar ne Kosove dhjete vite mendoj se nuk e kishe nje pasqyre reale per Kosoven. Ti thua qe keto informata i ke nga njerez te ndryshem te cdo cepi te Kosoves. E cuditshme.Dhe me i cuditshem eshte konstatimi yt se “nese lexon ndokund historikun e UCK-se apo luftes se Kosoves nuk ke asnje hero nga ato zona…” E une te them o miku im Ilir se historiku i UCK-se thot se per kosoven rane edhe deshmoret:
        Dominik Pergega,
        Gasper Karaci,
        Gjoke Ndrecaj,
        Kole Lleshi,
        Mark Lleshi,
        Mark Sopjani,
        Meme Zef Lleshi,
        Pal Paluca,
        Tome Gjokaj,
        Zef Berisha,
        Prend Lleshi
        Nikolle Dodaj…
        E sa i perket asimilimit qe ti si veti ua “sheh” vetem te krishtereve, me bindje te plote mund te them se ato vise qe i permend ti ( Tuzin, Hotin, Gruden) kane mbetur puro shqiptare. Jane pikerisht muslimanet shqiptare te Tuzit te cilet u asimiluan ne boshnjak (musliman) dhe tani ne Tuz nuk ke me shume se 5-6 familje shqiptare muslimane qe flasin shqip. Rast tjeter e ke edhe qytezen e Rozhajes, ku deri ne luften e dyte boterore ishte nje qyteze tipike shqiptare. Tani atje me nuk gjene shqiptare, te gjithe u asimiluan ne boshnjak ( musliman ).
        Ilir,nese tjera here kritikon, te lutem bazohu ne fakte e jo ne thashethema.
        Te pershendes.

        1. ilir-arber says:

         Marin dhe Albert,

         Keto qe thoni ju jane vetem telenovela qe jua ka treguar famullitari i katundit dhe ju normal qe thote ai “hidhuni ne pus” dhe ne pus do hidheni ju. Marin ti spekullon shume me fjalen sepse une nuk thashe qe lufta e UCK ishte lufte islamike por kombetare, por permenda faktin qe katoliket atje kane bere turpin me te madh te koherave qe kane vizatuar me boje te zeze sa faqja e murit kryqin per ti shpetuar spastrimit dhe masakrave, e dyta ato 2 milione kosovare qe erdhen ketu dhe ne maqedoni ishin pleq, gra dhe femije shumica sepse Slloboja kishte shpallur platformen e spastrimit te Kosoves qe ne fillim te luftes, e treta sa i perket historikut te myslimaneve ne Kosove, ne 95 serbet e Decanit se bashku me cetniket dhe policine kane tentuar te kthejne nje kishe katolike muzeale te mesjetes te zones ne kishe ordodokse per te mos lene asnje gjurme te se kaluares atje dhe cka ndodhe?….i gjithe komuniteti i Decanit 98% myslimane kane marre sakicat, sopatat dhe cfurkun per tu ndeshe me serbet e armatosur me arme kallashnikov ne mbrojtje te kishes thjesht per te tregu lashtesine e vendbanimeve dhe zinxhirin e mbijeteses shqiptare, nderkaq ai 2% katolik komunitet nuk ka hape as deren e shtepise per solidaritet vetem per te ruajte b…. e tij. Hoti, Gruda, Traboini, Shestani dhe nje pjese e mire e Plaves kane qene katolike…shko pak ne Shestan qe e kam ketu afer Zogajve matane Liqenit ne Shkoder te gjithe mbiemrat i kane me VIC dhe nuk flasin asnje fjale shqip, Hoti dhe Gruda ska asnje identitet shqiptar pothuaj tashme e thone katoliket e asaj zone vete me gojen e tyre, Tivarin e ke te asimiluar komplet te gjithe katolike kane qene para 100 vitesh, myslimanet e Tivarit jane shperngulur ne Shkoder si pasoje e persekucionit malazez dhe sot nje familje e madhe e atij qytet eshte familja Borici atdhetare dhe shqiptare te shquar. Ulqinin nuk ta permenda fare sepse eshte 100% shqiptar ne tradita dhe zakone ai qytet ska nderruar asnje dok asnje zakon asnje germe te gjuhes, vijne perdite ne shkoder sepse i takoj, ne Rrozhaje ka pase nje diskriminin te thelle fisnor dhe jane marre dhe jane shperngulur me te gjitha mjetet nga andej para 60 vitesh ndaj dhe atje nuk ke ku te gjesh shqiptare, Ne Kraje dhe ne Anen e Malit nga Mali i Zi i ke te gjithe shqiptare safi me te gjitha virtytet, po ashtu ne Rumi te Krajes etj etj. etj.Myslimanet shqiptare te Podgorices jane shperngulur me bajoneta nga malazezet gjate lufterave ballkanike dhe kohes se Zogut dhe sot pasardhesit e tyre jetojne ne Shkoder dhe ndjehen shqiptare me shume se une dhe ti biles. Ne Sanxhak more trima ka pase popullsi te deportuara turke gjate pushtimit osman dhe pjesa me e madhe e tyre e kane quajtur veten e tyre thjesht myslimane edhe ne pasaporte sepse nuk kishin lidhje me gjak shqiptaresh. Sa i perket MArka Gjonit te Mirdites….po mire keta trimat e Mirdites meqe ishin kaq safi shqiptare perse i pelqyen parate e Esad Pashes per te percare tokat Shqiptare ne favor te serbit???? eeeee ma thoni pak, meqe Esadi na paska qene mysliman i thekur….po Preng Pasha i Mirdites perse na qenka bere pasha i sulltanit dhe ai sulltani i “poshter” nuk na e paska detyruar te kthehet ne musliman????!!! Perse u ngrit ai Kapedani dhe na themeloi Republiken e Mirdites me paret e serbit??? E beri per shqiptarizem???? pooosiiiii. Ndesa Ded Gjo Luli more djema realisht ka qene atdhetar por nga injoranca e njeriut te pashkolle qe ishte mori ca para nga Krajli per te luftuar turqit por nuk e dinte se turqit dhe malazezet e kishit bere paktin perpara per territoret shqiptare dhe ai vetem sa u perdor per tja liruar malazezeve pa ndonje mund te madh, kur e kuptoi me pas mirditoret e thirren ne Orosh dhe ia nxorren ne prite serbeve per ta vrare sepse ky nuk po i bindej me padroneve qe i kishin dhene parate….eeeehhhhheeeee, ju duhet te hulumtoni historine sepse ajo cka serviret sot eshte vetem nje shabllon i kohes se Enverit dhe i ca pseudo historianve te post 90′. Ndersa per eliten katolike ne qeverisje shiko pak se ne cfare niveli kane qene dhe jane: Nard Ndoka, Aldo Bumci, Alfred Serreqi dhe kete gruan qe keni ne maje te majes atje….analizoji pak se cnivel perfaqesimi jane…po Nikoll Lesi, Ndre Legisi si ju duken???? Shkoni tani dhe beni ndonje hedhje ne plazh sepse i nxehti i madh jua ka erresuar historine. Nese doni argumente perseri ketu jam dhe flasim, ju jap edhe referenca autoresh prestigjioze qe ti konsumoni dhe te krijoni nje panorame me qarte…

         1. Marin says:

          Liro, ate po thua, qe lufta e UCK-se ishte islamike, si e te gjithe muslimaneve jashte kufirit, kunder kristianeve qe rastisen me etni tjeter. Po te ishin patriote, si ka mundesi qe u asimiluan mes popullit sllav musliman ne Mal te Zi?
          Sanxhaku ka qene shqiptar, jo me kolone turq.
          Ne pasaporte musliman do shkruanin, se ju ishte shpelare identiteti kombetar, plus qe kjo politike nxitej edhe nga Beogradi. Po te dilnin shqiptar: popullsi vendase, ju prishte pune serbeve. Dhe keta, si muslimane te devotshem, ja “plotesuan qefin”.
          Ti degjon shume lloqe hoxhesh. Ne Mal te Zi ka pasur emigracion, si nga shqiptaret, ashtu edhe nga serbet atje. Emigracion eshte ndryshe nga asimilim. Njof shume qe kane vic mbas mbiemrit dhe qe flasin shqip me mire se une e ti. Asimilimi ka ndodhur vec mes sunni-ve qe dikur ishin shqiptare.
          Per t’i shpetuar masakrave muslimanet e Kosoves e lane krejt shtepite ne dore te serbit dhe per turp u arratisen, dhe burrat nuk ndenjen mbrapa po erdhen ne Shqiperi dhe Maqedoni. I kemi pare te gjithe ne ’99.
          Kryqet aty kane qene gjithmone, si ne cdo shtepi katolike, vizatimet jane halucinacione, vegime islamike, perderisa s’kemi pare gje, madje edhe ti me thashetheme i ke.
          Dede Gjon Luli luftoi si kunder turqve, ashtu edhe kunder malazezeve. Planet sllavo-turke kane qene te qarta qe ne 1910 e mos me heret, po turqit do luftoheshin ne fillim, nuk luftohet ne dy fronte ne nje kohe, edhe pse i pashkolle si 90% e shqiptareve atehere, kaq gje e dinte me mire se ne, kurse ti alfabeti i sotshem nuk ia ke haberin, dhe ja tercellon me komplote.
          Katoliket ishin de facto armiqte e rregjimit komunist. Mos pret te te besojme, vec me deduksione-fantazi, qe ka manipuluar historine ne favorin tone?!!
          Titullin pasha Preng Bibe Doda dhe gjysherit e tij e kane marre si princer te nje krahine autonome, dhe kete te drejte e kishte fituar ushtarakisht Mirdita, si p.sh. taksat e reduktuara qe dorezoheshin ne maje te shpates. Sulltani nuk e kthente dot musliman edhe te donte, jo per tolerance, po se pushtimi i Mirdites do ishte i veshtire si dikur ne 1491, dhe do sillte me shume humbje ne njerez, para, materiale, sesa perfitim.
          Shume mire nqs ka dashur mevetesimin e katolikeve princi i Mirdites. Diskriminim ne te gjitha fushat qe nga Zogolli e deri ne ’90.
          Elite ka qene Pjeter Arbnori, Gjon Markagjoni (i biri i princit te Mirdites, mbaruar shkelqyer ne Rome), At Zef Pllumi, etj. dhe ka akoma profesioniste, arkitekte, inxhiniere, juriste (sidomos), ekonomiste qe jane pasardhes te denje, por qe politika menjanon ne favor te marionetave Topalli & Bumci.
          Nga vota kunder-komuniste e katolikeve ka perfituar shume PD gjithe keto vite, po nuk ka bere gje per rregullimin e perfaqesimit te tyre ne qeveri. Elita u zevendesua nga nje minister kot, Aldo Bumci, vetem 1 nga sa poste ministrore qe jane, dhe nje zedhenese si Topalli, qe del e na ben vellezer me turqit!!!
          Pastaj Nard Ndoka me kompani shikoji sa i kemi votuar, per te pare sa i mendojme si elite ata !
          Hajt, mos rri shume ne det, se te paska bere qark te shkurter HDD.
          Silli referencat, po jo te jene nga ndonje historian prestigjozo-turkoshak, po burime te dores se pare, se ke bere ca si shume aludime.

          1. ilir says:

           O Marin djali, hajde hajde se cja thuake historise, ose me mire historise se Enverit qe e paske mesuar germe per germe. Asnje komunitet shqiptar mysliman i Malit te Zi nuk eshte shnderruar, te permenda me fakte Ulqinin, Krajen, Anen e Malit, Rumijen por ti mesa duket ben sikur nuk i lexon faktet e verteta, asnje prej keyre qyteteve apo krahinave nuk nderroi kombesi as gjuhe. Edhe nje here Sanxhaku eshte nje zone kryesisht e banuar me myslimane te sjellur nga Turqia ne kohen e perandorise turke, ashtu sic ajo ka bere edhe me zona te tjera edhe ne shqiperine e mesme popullsia nje pjese te saj eshte me origjine te deportuar por me kohen jane bere shqiptare ne nacionalitet, ashtu sic kane qene banoret e ketij vend pas renies se perandorise romake ku nje pjese e mire e popullsise ishte me origjine latine dhe vllehet e sotem te Shqiperise jane rudimente te nje gjuhe romance te trasheguar nga Perandoria e vjeter romake, kshu qe edhe Sanxhaku ka nje popullsi qe nuk eshte vertetuar kurre qe jane shqiptare safi ndaj edhe kjo qe po te them ka nje baze te vertete studimore dhe trashegimie. Tashi qe mirditoret e nxorren ne prite Ded Gjo Lulin kete nuk e fsheh as mali me i larte dhe per kete nuk ka asnje konspiracion por ta tregon edhe nje mesues historie i klases se peste. Ahmet Zogu me te mirat apo me te keqijat e tij ishte i pari qe konsolidoi shtetitn e brishte shqiptar dhe ai shhtet e kishte marre lejen si ne Vjene, Rome dhe Stamboll por edhe ne Londer dhe Washington per te ekzistuar dhe ai ishte burri me i zoti i ketij vend qe e mori persiepr ta ruaje, te krijoje banken e pare, monedhen e pare, pasaporten e pare me dinjitet, te beje rezistences e Vlores dhe Koplikut me burrat e Malcise ne 1920 per moscopetimin e shqiperise se 1913, ndersa Kapedan djali i MIrdites se bashku me Esad Pashen deshen ta gjymtonin edhe kete byth vend qe kishte mbete ne ate kohe, dhe Zogu si dere trimash ia tregoi vendin Republikes se famshme te Mirdites dhe mire ia beri sepse tere jeten opurtuniste kane qene dhe kapadai me asnje ndjenje atdhetare ne zemren e tyre. Zogu gjithastu ka integru shume katolike ne qeveri dhe admnistrate, Zef Serreqin e kishte adjutantin e tij me te ngushte i cili me nje akt “patriotik”iu dorezua Duces para pushtimit fashist dhe nuk u kkthye me ne Shqiperi, pronat qe ju dha ne Tirane te gjithe administratoreve qe punonin ne qeveri akoma sot i trahegojne familjet katolike te Shkodres dhe kane bere pallate sot dhe po i gezojne te gjitha pronat e tyre ne Tirane dhe Durres. Kshu qe more mik e gjithe kjo qe une shkruaj ne disa blogje eshte thjesht per tju terhequr vemendjen se kur ti filloni diskutimet neper blogje mos atakoni pike se pari myslimanet shqiptare sepse sido qe te veje puna askush nuk na ka dale zot i huaj me te njejten fe por vetem bashkimi me njeri tjterin na ka dale gjithmone ne faqe, verej tash shume kohe qe njerezit te fryre nga nje propagande e sponsorizuar nga kushedi se kush atakojne Kryeministrin apo cdo udheheqes tjeter jo me gabimet dhe fajet qe kane si njerez por thjesht si perfaqesues myslimane dhe me metoda islamike dhe arabe e blablablablabla…lerini keto marrina sepse asnje pike hajri skemi pase nga keto etiketime ndonjehere duke ia hedhe fajin atij apo ketij, te gjitha argumetata qe kam sjelle deri me tani kane qene thjesht per faktin se peshorja e se keqes rendon nga te gjitha palet, dhe nuk ka vetem engjej ne nje ane dhe vetem djaj ne anen tjeter. E ke pare qe Luigj Gurakuqin e kam anatemuar une? Asnje moment sepse Gurakuqi ka qene verete njeri i emancipuar, patriot i mire dhe njeri i kohes moderne, por nje gje duhet ta dish se Gurakuqi ka qene nje njeri i padeshiruar nga konservatorizmi i Kishes katolike per shkak se ai ishte nje socialdemokrat europain ku per te idete e Kishes ishin demode, ka qene nje njeri i dhene pas reformes arsimore laike ne kete vend dhe kjo nuk i shkonte per shtat kishes dhe e fundit ai ka qene i votuar ne shumice nga pjesa myslimane e Shkodres dhe ky fakt nuk i shkon per shtat klanit te sotem qe drejton shkodren dhe autori i bustit te tij ne Shkoder eshte skulptor i shquar shkodran po ashtu mysliman, dhe asnje perfaqeues artistik i kishes te cilet bejne edhe ikona nuk ka dhene asnje opinion per kete veper ne qender te shkodres. Pra mor Maro djali historia e xhelozive eshte ne mes komunitetit tuaj dhe eshte turp te perzieni myslimanet e Shkodres apo te Shqiperise ne histori brenda grupit ashtu sic ishte edhe vrasja e Gurakuqit nje histori vrasjesh ne mes kusherinjve…

          2. Marin says:

           Liro, ose s’ke qene ndonjehere ne Mal te Zi, ose ke qene dhe nuk te interesoi ajo qe pe.
           Te sllavizuar jane muslimanet dhe jo katoliket. Mbiemrat jau kane nderruar te dyja paleve, por boshnjake se kush jane bere !!?-Muslimanet.
           Edhe ne Amerike dhe emigracion, ata me vic flasin shqip e vetequhen shqiptare. Madje te tregoj une ca Dragan dhe Millosh qe jane me shqiptare se ne, megjithese kane ikur ne SHBA qe te vegjel.
           Sanxhaku ishte shqiptar, po ashtu Pazari i Ri. Haqif Blyta, Xhemal Koniqani ishin disa nga luftetaret e atyre zonave: shqiptare ne vitin 1941.
           Kolonet latine nuk kane zene rajone te tera, por ishin guvernatore dhe administrata e pushtimit. Vllehet jane rumune, qe si bashkekombasit e tyre fundi i sundimit romak i gjeti te asimiluar ne latine. Njelloj sic ka shqiptare ne Bukuresht, ka rumune tek ne.
           Zogolli nuk beri gje vete: me jep banken Duce, mbeshtetjen politike, etj., urdhero Shqiperine !! Esad pasha II: erdhi me bajonetat serbo-sllave ne pushtet dhe fali Shen Naumin dhe Vermoshin ne kembim. Ama c’atdhetar !
           Kundershtaret me te medhenj te Zogollit ishin katoliket e Shkodres: L. Gurakuqi, Gjergj Fishta, etj. Ne ’26 ne zonat kristiane te veriut filloi kryengritja kunder tij, dhe ndodhi 5 vjet mbasi nuk ekzistonte me Republika e Mirdites.
           Administrata e Zogut kishte dy-tre kristiane sa per dukje, por ne fakt partia e tij ishte mbeshtetese e bejlereve dhe pashallareve feudale.
           Mirditoret donin mevetesim nga neo-osmanet, sic kane pasur gjithmone autonomi. Gjithkush ka te drejten e atdheut te vet, sic e kishim ne nga Turqia ose malazezet nga Serbia, etj. Mos zbato standarte te dyfishta, qe ne gjuhen e popullit eshte dyfytyresi.
           Elita ka dale nga Gjuhadoli dhe Kolegja Saveriane e Kishes Katolike, Normalja e Elbasanit ishte nivel me i ulet se keto, e shumta mesues cikel i ulet dhe sekondar dilje. S’kishte arsye xhelozie nga askush, ne fund te fundit Gurakuqi syth i tyre ishte.
           Kurse ne Gjuhadol dhe Saverian dilje me arsimim europian, e prej andej shkoje ne Trieste, Venedik, Vjene, Grac, Dyseldorf, etj. Nga Saverianet dhe Gjuhadoli dolen Koliqi, Mjeda, Fishta, e shume intelektuale te tjere. Madje edhe muslimanet shkolloheshin aty !
           Baltjon Stambolla ishte vrasesi i Luigj Gurakuqit, thone se e kishte tezak, por ishte i lidhur me Zogollin: i con telegram te nesermen e vrasjes duke i kerkuar mbrojtje atij dhe disa jenicereve te tij.
           Lexo pak histori te sakte, me referenca, dhe jo nga anadollaket qe kane dale si kerpudha mbas shiut.
           |
           |
           v

          3. Marin says:

           Liro, shumica e podgoricaneve te Shkodres jane ortodokse me origjine malazeze-sllave.
           Kurse ca komshij me mbiemer Jashari, muslimane, e quajne vetem me origjine boshnjake.
           |
           |
           v

          4. ilir says:

           OOO Zoteri une te permend Ulqin, Kraje dhe Rumi dhe ti me permend mu ca fshatra dhe histori boshnjakesh me fantazira e perralla. Meqe me permedne VUksanlekajn qe eshte krejt afer Tuzit sa here ndalij njrez atje per ti pyete me pergjigjen en sllavisht dhe bejne sikur nuk dine shqip, e shohin shume mire edhe targene makines dhe perseri sduan te flasin, shiko pak kush jane perfqesuesit politke me te spikatur ne mal te Zi te shqiptareve, ato myslimane apo ato aktolike???? Ta thone vete malazezet qe katoliket i kemi blere dhe ato per para rrine ne qetesi, malazezet nuk kane komplekese te te tregojne te verteten e hidhur tonen per fat te keq. Merhaba i dashur…:))

          5. Marin says:

           Iliro, ne Vuksalekaj kam ndenjur vete. Jo vetem qe nuk flasin serbisht, po nuk degjohet as nje kenge e asnje fjale malazeze.
           Edhe ne Tirane ke nga ata qe ne lokale e makina e ngrene Kalasnjikov te Bregovicit dhe Sampanjac ne maksimum, po vec ne Vuksalekaj, aq sa kam ndenjur nuk kam degjuar as edhe nje fjale.
           Dhe aty jane katolike shumica.
           Me thuaj pak, si e kishte mbiemrin ai qe te pershendeti serbisht?
           Se aty jetojne edhe disa familje sllovene.

         2. albert says:

          Ilir!
          Nje fjale e urte popullore shqipe thot: “E verteta eshte si dielli, nuk zihet me duar”.
          Eshte e vertete qe lufta e UCK-se ishte lufte kombetare. Kush e thot te kunderten – genjen.
          Por nuk jane te verteta disa ngjarje qe i tregon ti. Ty nuk te vie turp dhe genjen per rastin e Decanit. Ne Decan nuk ka kishe katolike. Ne decan eshte nje manastir ortodoks i kohes se mesjetes. E per ate ngjarje te vitit 1995, nuk e di se kush te genjeu, por ti mos u be mendjelehte qe tu besosh genjeshtareve.
          Ti vazhdon dhe genjen pa fije turpi per Hotin dhe Gruden. Fshatrat e Hotit si Traboini, Arza, Skorraci, Drume, Bardhaj, Nabomi, Sukruqi, Vuksanlekaj, Narhelmi etj. dhe fshatrat e Grudes si Pikala, Priftni, Ksheva, Gurreci, Kalaj, Llofka etj. jane puro shqiptare, pa asnje element sllav. Ata qe jjane asimiluar jane te ashtuquajturit tuzjan, pra banoret shqiptar te konfesionit islam te cilet u asimiluan ne boshnjak (musliman) dhe gjuhe amtare e kane boshnjakishten. Ta thashe edhe me pare se jane vetem 5-6 familje qe e flasin shqipen. Ne Plave dhe ne Gusi jane asimiluar edhe te krishteret edhe muslimanet. Perjashtime bejne disa fshatra.
          Dhe ti vazhdon e genjen edhe per Tivarin. Ne Tivar ka shum shqiptar musliman te asimiluar ne boshnjak.Ata qe u shperngulen ne Shkoder jane te pakte ne krahasim me ata qe mbeten ne Tivar. Eshte e vertete qe edhe te krishteret e Tivarit u asimiluan.
          Dhe ti vazhdon e genjen edhe per persekutim fisnor te popullsise muslimane te Rozhajes e cila u be e tera boshnjake.
          Dhe ti vazhdon e genjen edhe per Sanxhakun dhe ” harron” se i tere Peshteri ka qene i banuar nga shqiptare. Te gjithe ata sot jane boshnjak, biles jane me ekstremistat ( pothuajse te gjithe jane bere vehabi).
          Dhe ti genjen edhe per shqiptaret e Podgorices kur thua se jane shperngulur me bajoneta dhe “harron” se me shume shqiptare te asimiluar ne boshnjak ka ne Podgorice se sa ata qe jane shperngulur ne Shkoder.
          Dhe ti vazhdon te genjesh edhe per heroin Ded gjo’ Lulin. Ti e fyen udheheqesin e kryengritjes se Malesise i cili ne vitin 1911 e ngriti flamurin ne Deciq. Dhe ti aq shum genjen sa ke filluar tu besosh edhe genjeshtrave te tua.
          E pra ajo fjale e urte popullore shqipe ( andej nga jugu) thot: ” E verteta eshte si dielli, nuk zihet me duar.”

          Te pershendes.

          1. Marin says:

           Albert, ke thene shume te verteta.
           Vec me nje gje nuk jam dakord. Edhe Iliri dashur pa dashur me jep argumente pro. UCK-Serbi ishte lufte me karakter fetar me shume.
           Ata qe e nisen, ne Drenice ishin me te vertete patriote, pavaresisht fese, por e vazhduan te tjeret per arsye fetare.
           Vrit serbet muslimane, muslimanet djegin kisha, u duk fytyra e vertete ne 2004 sidomos.

          2. Marin says:

           Albert, ke thene shume te verteta.
           Vec me nje gje nuk jam dakord. Edhe Iliri dashur pa dashur me jep argumente pro. UCK-Serbi ishte lufte me karakter fetar me shume.
           Ata qe e nisen, ne Drenice ishin me te vertete patriote, pavaresisht fese, por e vazhduan te tjeret per arsye fetare.
           Pastaj vazhduan vrit serbet muslimane, muslimanet djegin kisha, u duk fytyra e vertete ne 2004 sidomos.

          3. ilir says:

           Albert qenke shuuummeeee i ceket dhe pre e historive te injoranteve te lagjes. Atehere per sqarim une nuk flas per Mansstirin e Decanit, por flas per nje histori qe ka ndodhe ne fashtin Rastalice i cili ndodhet brenda krahines se Decanit sepse ne nje nocion te caktuar Decani ka qene nje krahine me e madhe derisa eshte bere Komune apo qytet me ndarjen administrative…dakort o i painformuari i nenes??? Se dyti keto zona qe permende ti nuk kane as gjysmen e popullsise se Ulqinit ne numer ndaj edhe ketu ti deshton me argumet, e treta qenke deficent ne histori. Podgorica ka qene nje qytet krejt shqiptar dikur me myslimane, ne lufterat ballkanike eshte zbrazur me bajonet dhe zjarr dhe sic te thashe pasardhesit jane ne Shkoder dhe nuk jane pak….ika o analfabet…jepi ti prape

          4. albert says:

           Marin,
           qe Iliri eshte nje genjeshtar i madh , ate po e shohim te gjithe. Ti me te drejte e kundershtove per rastin qe ai e tregon per fshatin Vuksanlekaj. Edhe une kam qene dhe kam shum shoke ne ate fshat. Dhe te gjithe e dine qe ne ate fshat jetojne vetem shqiptare. Ate te vertete e din edhe Iliri. Por ai e ka nje veti te keqe, vetine e rrencit. Dhe te jesh i bindur se te gjithe ata qe i lexojne keto komente te Ilirit e verejne se ai nuk eshte tjeter vetem se nje rrenc ( genjeshtar) i madh.
           Marin, ta them te verteten mua me dhimbset ky zotnia. Me dhimbset sepse si fanatik i madh qe eshte nuk e ka shpirtin e qete.

           Te pershendes.

          5. ilir says:

           Albert, eshte shume e cuditshme sesi ekziston nje yshtje terbuese ndaj bashkeqytetareve myslimane shqiptare qe kemi bashkejetuar gjithe jeten me njeri tjetrin duke u ndihmuar ne castet me te veshtira, dhe si per cudi pas 90 sikur u vu re nje fryme distancimi nga ana e komunitetit katolik mesa duket e sponsorizuar nga disa hordhi klerikesh jo shqiptare te ardhur me mision gjoja rikthimin e shqiptareve nepermjet institucione si Don Bosko, Madonina del grappa e ca te tjera qe spo me vijne nder mend tani. Une kaM jetuar dhe jam rritur ne kuarteriet katolike dhe nga periudhe ne periudhe une kam pas vene re nje ndryshim Pikeveshtrimi per ca gjera qe per momentin dukeshin banale por mesa duket jane ushqyer avash avash prej disa organizatash qe merrnin ca te rinj i dergonin mal me mal neper itinerare me karakter fetar dhe mesa duket ato brumoseshin me nje lloj filozofie per te ndikuar tek mik apo i afert me perkatesi islame ne menyre qe te rikthenin edhe nje here ne zemrat tona fene e te “pareve”, fatkeqeisht per ata dhe fatmeresisht per shqiptaret e gjithe kjo strategji ka dale nje bllof dhe fiasko e deshtuar sepse kjo lloj strategjie nxiti konfliktin e brendhsme ne mes te ashtuquajturve qytetare katolike dhe atyre te ardhur nga zonat malore, konflikt i cili edhe sot prezent dhe evident sepse dhe kjo eshte ne fakt ajo cka do te mbjellesh sepse te korrat te ketij lloji do te jene. Sa i perket ketyre historive qe merresh ti me VUksanlekajn a thua se eshte nje metropol urban, une shkoj te pakten tre here ne jave andej dhe me numer Vuksanlekaj mund te kete 10 deri ne 12 shtepi te cilat shumica jane bosh si pasoje e migrimit vetem sa vijne per te veruar, tashi une sdu te bie ne nivelit tend medioker qe te te mbush mendjen qe ai kartund me shume flet nashke sot sesa shqip dhe nuk degjuar te kene folur ndonjehere edhe ne tryeza miqsh per ndonje shqiptarizem te madh por thjesht i intereson tregetia me serbet ktyesisht sepse ato paguajne mire thone vete banoret dhe nuk bejne pazar fare te japin paret ne dore jemi miq….kete kam degju une prej dhe jo vetem prej tyre ka edhe ne Shqiperi te tille njerez qe flasin keshtu. Edhe nje here Berti ne kete histirne tone nuk ka engjej ne nje ane dhe djaj ne anen tjeter, sido qe te veje puna sado pare qe te hedhi kushdo perseri doren tek bashkeqytetaret mzyslimane do e shtrini ashtu sic edhe myslimanet do bejen te njejten gje me bashkeqyetaret katolike, por ne keto raste une nuk mund te rri pa ia perplase turive dhe tja marr frymen cdo ideje dhe zeri i cili ne cdo koment apo artikull apo fjalim para komunitetit permend te mirat e ardhura nga perendimi dhe na jep te kuptojme pa doreza fare qe te ashtuquajturit “turkoshake” na qenkan fatekeqsia e ketij komb, dhe me pas me te drejten e zotit dhe te njeriut te shkolluar une smund te rri pa permendur me pas qe pavaresin e shpalli nje mysliman, Lidhejn e Prizerit e beri nje mysliman i shquar i jjugut te Shqiperise, qe Cun Mula ishte bajraktar i Hotit i vetmi myslimen ne ate zone i zgjedhur nga katoliket si bajrakatar ne repsekt te deres se tij fisnike, qe Oso Kuka u dogj ne kulle te barotitse bashku me ca trima katolike padyshim per te mbrojte trojet e ketij vend, qe Isa Boletini hapi rrugen e pavarareise ne 1912, qe Idriz Seferi luftoi kunder turqve dhe serbeve per trojet tona, qe Azem dhe Shota Galica bene te njeten gje duke vdekur te dy ne lufte, Legjeda e Jakup Ferrit kunder turqve etj etj etj…sepse ka plot Atehere perse e gjithe fryrje anti shqiptaro-islamike??? A jane keto luftra per liri dhe atdhe??? Dhe vini ketu e me permendni Sanxahkun dhe TIvarin, tashi po e le menjeane modestine por historine por trojet e veriut i kam hulumtuar jo pak thjesht per qejfin tim dhe asgje tjeter, historine e shpernguljes se shqiptareve te sanxhakut me force dhe turqizimin e te ardhur nga turqia ta jep edhe enciklopedia me thjeshte jo me po ti hyme ca Enciklopedive dhe autoreve te huaj qe kane bere mbrojtje PHD me keto ceshtje, shikoni pak Tivarin e vjeter, ke dy apo tre kisha te vjetera katolike qe nuk i ka preke askush dhe duhet ta dini qe Tivari ka qene domen i Venedikut si pasoje e marreveshjes qe kishin me otomanet per ndarjen e influencave dhe asnje nderrim feje nuk eshte bere atje, kane qene edhe arqi dioqeze e rendesishme e Adriatikut, ose ka pase shume pak myslimane te cilet erdhen ne shkoder me pas dhe mbeten shqiptare… po sot ai komunitet atje ne tivar??? komplet i asimiliuar. Kapeni mbas Vuksanlekajt dhe futni veshet ne lesh kur permenda ULQIN; KRAJE; RUMI, SUKOBINE; VLADIMIR(kATERKOLLE) tegjithe shqiptare nuk devijojne aspak nga gjuha dhe zakonet e tyre bile brezat e rinj atje nuk flasin as sllavishten me, kjo nuk ka ndodhe ne zonat e tjera me vjen keq. berti leri keto sofizma memua, jo rrenca, jo shqiprt te qete e jo balalalal, e verteta eshte lakuriq sot me shume se kurre para jush, jeni te privilegjuar sa me ska ne historine tuaj me ate perqindej 11 % qe keni, ne Shkoder po merrni edhe GJykatne e Rrethit per ta kthyer ne konfesional, prona te merituara dhe te pamerituara dhe askush nuk ka nxjerre shume ze pervecse per ceshtjen e nene Terezes e cila ka qene loje djallezore e ca anti shqiptareve te te dy paleve, une mbaj mend si sot sesa debat i madhe ka qene ne 92 kur u kerkua te ndetohej xhamia ne mes te shkodres ne pronen e saj, sepse ta themi troc Komuniteti mysliman eshte pronari me i madh si ne Shkoder ashtu edhe ne Shqiperi, dhe gezon maximumi 25 % te asaj qe i takon dhe mbaj mend qe ka pase yshtje urrjetje ndaj ndetimit te xhamise ne pjace me fleterrufe neper shtylla, me fejtotone te Kolec Pepes i cili para vdekjes ka konfesuar pendese per gjithe ate vrer te hedhur nda qyetareve te vet. Marin dhe Albert ka edhe me nese doni, mune po tentoj te flas me qetesi pa dashur te vras askend por atyre qe flasin me urrejtje une sia fal ose naivitetin ose qellimin dashakeqes dhe ketu me pas kerkohet argumenti…

           SHPRESOJME QE REDAKSIA A JAPE BLOGUN TIM:::

          6. Marin says:

           Albert,
           Me keto “shkrimet” ky ben mire te nxjerre ndonje liber perrallash. Te beje nje pune te hajrit te veje foshnjet ne gjume.
           Gjithe te mirat.

          7. ilir says:

           UUUhhhh shyqyr me ne fund qe e pe veten lakuriq more Maro Djali Mokrra…hahahah. Me duket se kur pe veten ne pasqyre tu duk vetja shume injorant dhe i painformuar, mos u merzit sje i pari, trumcaket si puna jote palosen shpejt ne turre, nejse te pakten nxorre ndonje mesim, ske cben kjo eshte jeta…up and down more lepurush, shiko Albertin te pakten ai e mbylli sqepin u tregu nje cike me inteligjent se ti…hajt tashi nje hedhje nga trampolini i Shirokes te ben mire se te freskon, kujdes koken vec….hahahahahahahahahahahahah

          8. nje admirues says:

           Albert..te du shum, je NJISH!

         3. Marin says:

          Iliro,
          Shperngulja brenda dhe jashte vendit nuk eshte gje e re, se ka shume shkodrane kane ardhur ne Tirane ose kane ikur ne emigracion.
          Te vetmit qe kane probleme me te ardhurit ne Shkoder jane muslimanet qe po shohin se po vijne gjithmone e me shume katolike.
          Tivari ka qene me popullsi te perzier, dhe pothuajse i gjithi ka ikur ne emigracion tani.
          Nuk ka pasur konvertime se turku nuk behej dot zot ne zoterim te Venedikut.
          Profesore me PhD qe na kane nxjerre kusherinj te Moisiut te hebrenjve njof goxha. Po nuk te ndihmon doktoratura kur tercellon perralla.

          Muslimane “shqiptare” ne Mal te Zi kane ngelur, po pjesa me e madhe e tyre eshte asimiluar. Po ashtu edhe ne Pazarin e Ri.
          Kalo njehere nga shqiptaret katolike te Tuzit shikoji sa te asimiluar jane. Me serbet atje normal qe do kene te bejne, se nuk jane ne planete te ndryshem, megjithate shumica e banoreve punojne ne Kroaci dhe Slloveni.
          |
          |
          v

         4. Pjeter Gruda says:

          Ilir Turku i shperlare ne tru nga doktrinat e neo-osmanismit dhe islamit radikal injorant e anti kulture qe e qelben shqiperine.Nese done te dishe kontributin e katolikve te kosoves per pavarsine, te rekomandoje u tru shperlare te lexosh vetun nje liber ,qe i madhi Rugova e quante :Bibla e Kosovareve dhe ja rekomandonteve te gjithe kosovareve per lexim.Titulli eshte:Nuk po vazhdoj me; te polemizoj me nje mesjetar anadollakut.Ti qe sigurisht je me gjak turk,nuk ke asnje te drejte te diskutosh mbi identitetin tone Arberor Kastriotas

       4. Marin says:

        Iliro, ku ke degjuar ti te flasin ne kishe per muslimanet? As qe i permend njeri. Shko nje dite ne meshe, katekizem, ku te duash, e me trego sa here permenden islamiket.
        Kurse muslimanet, i kemi degjuar ligjeratat e hoxheve, i marrin mbare nga Gjergj Kastriot “kryqtari” deri te Nene Tereza, e vazhdojne me teorite me masone dhe Vatikan. Nuk ka ku shkon injorance dhe nxitje urrejtje me te madhe anti-kristiane. E keto nuk i thone ne kafene, ne ode, apo ndonje vend laik, po ne xhami, para besimtareve.
        Cfare eshte kjo qe po nxitin hoxhet, vec percarjes dhe urrejtjes?
        Dikur ka patur patriote ne ato ane jashte kufirit, po tani shikoji pasojat e indoktrinimit, shikoji pak ato demostratat e “shqiptareve” te Maqedonise me flamur islamik, ne mase. Nuk e di cilin identitet po mbrojne po shqiptarin jo njehere.
        |
        |
        v

        1. ilir says:

         Ti vazhdon e spekullon ne menyre skandaloze dhe me se miri kjo eshte perkrahje e propagandes serbe…e nxorre kone shyqyr, demonstrata ne maqedoni asnje nocion islamik skane pase, bile motivi i asaj demonstare ka qene pikerisht kunder ketij etiketimi per masakren e 5 maqedonove qe Zoti e di se kush i vrau realisht. Ik o Mjere seshte aspak e vertete qe VASE neper xhami flitet kunder Skredebeut dhe Nene Terezes nje rrrreeeennneee e madhe, flitet vetem mos marrje opinini qytetar per vepra te tilla te rendesishme Sa i perket perqindjes se popullsise ne Shkoder, perseri teregon mungese informacioni…..myslimanet ne shkodere sot jane rreth 58% kane 60% ne 96 kur derrmuan kryetarinmper kandidat kryetar bashkie e mban mend???? tani ne keto kuota sado te ardhur te vijne raporti nuk ndryshon, sepse edhe te ardhurit tani po emigrojne dhe nuk kthehen me, gjithashtu keto kane krijuar armiqesi vetem me katoliket e shkodres qytetaret e vjeter te cilet nuk e di nese kane mbete me ne perqindje te konsiderueshme. Ne meshe nuk flitet direkt mor trularaske por ne aktivitete formuese te Don Boskos, ne gjimazin Pjeter Meshkalla, ne Shoqata me karakter humanitaro-politik, duke i dhene nga pension te vogel ndonje handikapati jane te perfshira te gjitha ne nje pakete turistike more mi…hahahahahha

         1. Marin says:

          Liro lere don Boskon se eshte institucion i respektuar ku studiojne te rinj nga te gjitha besimet, sic studionin dikur ne Gjuhadol. Leri thashethemet se le nam.
          Tanime as foshnjet s’ti besojne lloqet e kafeneve.
          Shkodren e dime me mire nga c’kujton, raporti eshte ~50:50. Po me shifra te sakta nuk flasim dot se s’ka census, as une e as ti.
          Duket qe je percares qe i ben lojen fqinjeve.
          Iliro, kelysh talebani shife kete:
          http://www.youtube.com/watch?v=6MRSbZSnUC8
          Hoxha qe s’fliste kunder Skenderbeut, ky ishte? HAHAHAHAHA
          Ne xhami, para besimtareve!
          Rrenacak, ja ku i ke me ze dhe figure.
          Apo edhe ti si adashi Ilir Meta? HAHAHAHAHA
          Kauza “kombetare” ne FYROM:
          http://ina-online.net/files.php?file=foto2_413224933.jpg
          http://shqipmedia.com/portal/wp-content/uploads/2012/05/protest-albanci-14.jpg
          http://shqipmedia.com/portal/wp-content/uploads/2012/05/protest-albanci-13.jpg
          http://shqipmedia.com/portal/wp-content/uploads/2012/05/protest-albanci-12.jpg
          http://shqipmedia.com/portal/wp-content/uploads/2012/05/protest-albanci-11.jpg
          Shif si rren sa ke kryet Ilir, apo Afgan me mire.
          Foto si keto, vellezerit Duka, Arid Uka, & co. kam sa te duash.
          OK, zhapik jeshil?

          1. ilir says:

           po cjane keto pacavure qe nxirrni o te mjere, po te merremi me hoxhallare ao prifterinj fashti atehere ju tregoni nivelin tuaj alla mesjetar qe ne fakt nuk jeni gje te tjeter, po mire po karrema te mjere deklarate zyrtare nga Komuniteti myslimane a ka per kete ceshtje? sepse ai qendrimi zyrtar i kesaj pune Ti me solle mua nje hoxhe fshsti dhe nje deklarate jo zyrtare dhe une po te sjell ty nje deklarata e atij UDB-istit me origjine shqiptare qe jeton ne USA PAder Anton KCira i ciliu kur erdhi ne Kosove ne 2010 i fyeu rende myslimanet e Kosoves dhe te Srebrenises duke i akuzuar si “qener” dhe se ka spekullime per masakrat e tyre gjate luftes ne ballkan….cti them une kesaj kur dekalarohet nga nje perfaqeuses i larte i kishes katolike ne USA qe ka edhe peshe politike????? MAskarallek, antishqiptarzem, legenllek apo spiinllek, apo ..heqje brekesh ne sy te armikut tone te pejetshem serbeve, nuk po jua jap referenca si puna juaj me website ne internet, thjesht hyni ne google dhe shkruani emrin Aton Kcira dhe del marial i bollshem per te. Dhe nese doni te filloni me fakte, atehre une po shkoj me lart meqe ju kerkoni, Pader Anton Harapi-kuisling i devotshem me leje te vatikanit,….turp i zotit, pader gjergj fishat i shkruan zyrtarisht Viktor emanuelit dhe Hitlerit per iluminimin e fashizmit dhe luften qe po i ben ai demokracive te frymezuara nga revolucioni francez….ska ku te shkoje me turp dhe antishqiptarizem. pastaj keta prifta e üas 90 si Ndoc Noga, dhe ca morra te tjere qe filluan te percanin qytetarine e mire shkodrane. Ndersa per Don Boskon…..hmhhmhmhmh, degjoni pak te rinjte katolike cfare thone per ta, ka shenja edhe te ngacmimeve te pedofilise….ju sdo besoni…hahahah, Kisha katolike ne USA dhe Austri i ka dhene prova te tilla….hahahah. Per demostraten e Maqedonise, vazhdoni ju dhe bini pre e spekullimeve , me nxirrni ca shpreje ne te cilat edhe paguan njerez per ti futur brenda, motivi zyrtar i protestes cili ka qene???? por ju jeni dashakeqes, eshte njesoj silur te thuash qe ne demostrata e 90-91 te besohej parrulla antishqiptare “Shkodra Republike” apüo ne 97 tre gishtat ne protesta duke imituar serbet gjoja. Jeni antishqiptare shkurt dhe shqip…sjua heq asnje gje njollen….:))))

          2. ilir says:

           po cjane keto pacavure qe nxirrni o te mjere, po te merremi me hoxhallare apo prifterinj fshati atehere ju tregoni nivelin tuaj alla mesjetar qe ne fakt nuk jeni gje te tjeter, po mire o karrema te mjere deklarate zyrtare nga Komuniteti myslimane a ka per kete ceshtje? sepse ai eshte qendrimi i vertete Ti me solle mua nje hoxhe fshati dhe nje deklarate jo zyrtare dhe une po te sjell ne vemendje ty nje deklarata e atij UDB-istit me origjine shqiptare qe jeton ne USA PAder Anton KCira i ciliu kur erdhi ne Kosove ne 2010 i fyeu rende myslimanet e Kosoves dhe te Srebrenises duke i akuzuar si “qener” dhe se ka spekullime per masakrat e tyre gjate luftes ne ballkan….cti them une kesaj kur dekalarohet nga nje perfaqeuses i larte i kishes katolike ne USA qe ka edhe peshe politike????? Maskarallek, antishqiptarzem, legenllek apo spiunllek, apo ..heqje brekesh ne sy te armikut tone te pejetshem serbeve, nuk po jua jap me referenca si puna juaj me website ne internet, thjesht hyni ne google dhe shkruani emrin Anton Kcira dhe ju del material i bollshem per te. Dhe nese doni te filloni me fakte, atehere une po shkoj me lart meqe ju kerkoni, Pader Anton Harapi-kuisling i devotshem me leje te vatikanit,….turp i zotit, Pader Gjergj Fishta i shkruan zyrtarisht Viktor Emanuelit dhe Hitlerit per iluminimin e fashizmit dhe luften e drejte qe po i bejne ata demokracive te frymezuara nga revolucioni francez….ska ku te shkoje me turp dhe antidemokraci. pastaj keta priftat e mbas 90 si Ndoc Noga, dhe ca morra te tjere qe filluan te percanin qytetarine e mire shkodrane, po vendosja e jashteligjshme e kryqeve ne maje te Malit ne Bushat, Vau Dejes e gjetke ne 2004 per te provokuar myslimanet dhe sharrimi i tyre naten nga po keta vemje pro katolike me qellim nxitjen e konfliktit nderfetar cfare emri i veni ju ketyre? Ndersa per Don Boskon…..hmhhmhmhmh, degjoni pak te rinjte katolike cfare thone per ta, ka shenja edhe te ngacmimeve te pedofilise….ju sdo besoni…hahahah, nje prift me emrin Dom Mikele para ca vitesh ka ngrene nje shpulle nga nje i ri katolik bile ne sy te te gjitheve per kete ceshtje, ka deshmitare plot qe e mbajne mend ate ngjarje ne Shkoder edhe sot po te pyesni do ta degjoni, Kisha katolike ne USA dhe Austri i ka dhene prova te tilla….hahahah. Per demostraten e Maqedonise, vazhdoni ju dhe bini pre e spekullimeve , me nxirrni ca foto ne te cilat edhe mund te jene paguar njerez per ti futur brenda, motivi zyrtar i kesaj proteste cili ka qene ma thoni pak???? por ju jeni dashakeqes, eshte njesoj sikur te thuash qe ne demostratat e 90-91 te besohej parrulla antishqiptare “Shkodra Republike” apo ne 97 tre gishtat ne protesta duke imituar serbet gjoja. Jeni antishqiptare shkurt dhe shqip…sjua heq asnje gje njollen. Huk eshte islami e keqja e ketij vend, e keqja e ketij vend jemi ne shqiptaret qe i shfrytezojme figurat historike dhe humaniste vetem per propagande duke vendose monumentinn e nene terezes ne aeroport dhe une nuk jam kundra saj si humansite sepse edhe ajo vete sdo e kishte pranuar nje gje te tille, por hipokrizia e perfaqesuesve tane politke eshte aq e madhe sa edhe kete figure e perdorin per propagande, busti i saj do ishte me vend prane nje institucioni humanitar apo edhe aty ku e ka emrin ne spitalin “Nene Tereza”sepse eshte me dinjitoz aty. Skenderbeu nje figure e rendesishme e jona dhe jo si “atlet i krishtit”sepse kerkojne ca idioter konservatore por thjesht si luftetar i vendit te tij per mbrojtjen e trojeve, ata qe e kane quajtur atlet i krishtit e kane lene ne balte qindra here si Venediku ashtu edhe vatikani duke mos i derguar qofte edhe djale te tyrin per lufte, por vetem ca arme per ti vene ne dore te shqiptareve, ndersa Skenderbeu shkoi deri ne Napoli me ushtrine e tij per ti mbrojte ata jo nga myslimanet por nga spanjollet dhe ngaterresat qe kishin ndermjet tyre princerit e evropes…dhe ne fund cfare bene keta te degjenuruar? bene marreveshje te pista me otomanet per rruget e tyre tregtare dhe arberit i lane ne meshire te fatit duke bere pakte per ndarje territoresh dhe rrugesh tregtare me osmanet…cfare jane keto qe po te them une genjeshtra??? Aspak, edhe ju i dini keta por sjua ka enda ti pranoni, dhe ceshte me e keqja thoni qe ne Mal te Zi ka pak myslimae edhe eshte e dhjeta here qe ju permend ULQIN, RUMI dhe KRAje te cilat perbejne popullsine me derrmuese shqiptare te Malit te Zi dhe ju prape gozhdes qe gozhdes ne VuksanlekaJ downtown..:). o mjerane kur shkoni ne Europe a ju pyesin juve nese jeni myslimane apo kristiane shqiptare??? asnjehere, jo per gje por ata nuk e cajne fort b….. per te perkrahe ate apo kete, ashtu sic na kane lene ne meshire te fatit tere jeten tone edhe ne kohen e komunizmit kur na lane ne bllokun komunist me firme dhe vule ne Jalte, keshtu qe mos shpresoni tek ndonje mrekulli e prendimoreve por as edhe e lindjes sepse askush ste del zot po nuk i dole zot vetes. Vetem nje deklarate te bujshme poltike ka ne keto dekatdad e fundit…Deklarata e Kryeministres turke ne 97 per mos cenim te territoreve shqiptare sepse do kishte pasoje lufte….kush e tha tjeter nje gje te tille??? Italia qe bleu telekomin serb dhe sdonte lufte ne Kosove ne 99, Greqia qe eshte antishqiptare e terbuar….. he pra me thoni pak??? Spo ju degjoj…ju iku zeri??? shkoni e strukuni ne Sarreq tashi….

          3. ilir says:

           me gjithe respektin qe kam per Rugoven sidomos per aktivitetin e tij ne fillim per te nderkombetarizuar ceshtjen e Kosoves ne menyre pacifiste me pas ai luajti shume dobet dhe u be vegel e politkes jezuite te Vatikanit per ti dhene Kosoves nje dimension kriatian pavareisht perberjes se saj ne shumice derrmuese myslimane, ishte nje skeme e Europes Perendimore me mbeshtetjen e Vatikanit ne menyre qe ne momentin kur Kosova te fitonte pavaresine te ishte e orientuar nga interesat e politikes se Jashtme te VAtikanit, ai beri aktin e pagezimit personal dhe me pas ne aktivitetin e tij politik beri ca marrevesgje jo te hijshme me Sllobon si marreveshja per arsimin en 96 duke e ulur steken e pretendimeve te Kosoves deri ne ate nivel qe Serbise mos ti prishte pune dhe qe Serbia ta perdorte si karte pet heqjen e sanksioneve te nderkombetareve ndaj tij dhe fatkeqesisht ai ia arriti qellimit duke perdorur Rugoven ne menyren me poshteruese kur tja kishte qejfi. Rugova ishte nje Titist i shquar meqe edhe temen e PHD ne Paris e ka bere per Titon dhe titizmin ne Jugpsllavi(me nuanca pozitive behet fjale), prandaj keta djemte qe formuan UCK-ne bene gjene me pozitive te mundshme sepse Kosova do shkonte drejt nje zgjidhjeje pa fund, dhe ketu more mik eshte dora e amerikaneve te cilet duke kuptuar qe politika e Europes Perendimore e bazuar mbi demokracine kristiane te De Gasperit zvarriti nje lufte te tmerrshme pa fund ne BOsnje duke i lejaur serbet te benin masakra mbi popullsine myslimane kryesisht sepse per Europen e Unionit “rudimentet” e perandorise turke do thoshin nje paralajemrin te Turqise per te hyre ne Union ne nje te ardhme te afert, keshtu qe thane “ec mo ti leme keta ne Ballkan te hane njeri-tjetrin”, prandaj them qe USA dhe askush tjeter eshte arkitekti i ngritjes se shqiptareve ne lartesine qe koha e kerkon, perse e bejne ata? Sigurisht per zone influence te tyren, por ama amerikanizmi eshte nje fryme me bashkekohore e kohen e globalizmit kur ndasite nuk perbejne thelbin e ceshtjes, nuk eshte e rastit qe familjet me konservatroe te elites amerikane si BUSH, Dick chenney, Donald Rumsfeld aleatet me te mire dhe besnike ne te gjitha koherat kane vendet e pellgut arab, mendo me ftohte dhe gjyko me vemendje dhe do e kuptosh kete qe te them une. Ti akoma nuk e di fjalen cdo te thote xhihad, nuk eshte fjale me konotacion negativ, por si nocion kjo eshte perdore ne nje epoke tjeter, dhe sot ekzistojne ca interpretues jo korrekte te islamit(pas te cileve kapesh ti) qe per interesa krejt pragmatike dhe jo shpirterore e keqperdorin. Kalifati? Ska qene ndonje e keqe, eshte njesoj si Vatikani, ka qene institucioni me i larte hirearkik i Islamit i perqendruar ne Perandorine Osmane, ashtu sic Karli i Madh kishte per reference VAtikanin dhe PApen, ashtu sic edhe KArdinalet e Frances mesjetare kishin vendimarrjen ne dore duke ndikuar te Luigjet e Frances deri sa erdhi momenti i Revolucionit francez i cili i dha derrmen despotizmit te Kishes KAtolike, e ku na paska qene e keqja e Kalifatit? BIle renia e tij e shprerndau Islamin ne udhekryq pa strategji dhe sot ndoshta gjithe keto segmente te shkeputura jane pasoje e renies se kalifatit te cilin e vulosi Mustafa Qemali (Ataturku), ne fakt nje reformator i mire, po jo dhe aq i deshiruar nga nje pjese e madhe e popullises se vendit te tij per shkak te perndjekjes shpesh here edhe abuzive te ca komuniteteve konservatore islame(qe nuk predikonin dhunen ne fakt). Une e kam lexuar Biblen sepse ka deshire te informohem dhe nuk kam barriera konceptuale dhe e vleresoj si Lber dhe toeri padyshim, sigurisht qe kam lexuar edhe Kuranin ic ili eshte nje shkence e vertete dhe me nje filozofi te shkelquer njerezore dhe hyjnore, dhe une thjesht po te them qe ky liber Kurani nuk asgje tjetr vetem nje permbyllje ne menyren me te sakte te mundshme te nje cikli profetik te derguar nga Perendia per ti dhene njerezimit ne dore nje shoqeror qe funksionon dhe ku e mira dhe natyrorja te jene lightmotivi i njerezimit, te keshilloj dhe ty ta lexosh jo me turr por avash avash dhe besoj se do biesh ne nje mendje me mua….take care

          4. Marin says:

           Iliro, mos harro se me italianet nuk bashkepunuan vetem disa te krishtere shqiptare, po edhe shume muslimane: Shefqet Verlaci, Mustafa Kruja, Halil Alia, madje ky i fundit ishte edhe henchman – qe i sherbente me ushtri italianeve ne fushatat pushtuese.
           Keshtu qe nuk ishte sic po e paraqet ti, si rregjim te kristianeve me italianet mbrapa, por regjence dhe kuislinge me shumice muslimane me nazistet dhe fashistet mbrapa.

          5. ilir says:

           e si e kishte emrin ai institucioni? Cari-tas??? :). Ok MArin, vete po e pranon qe politikat e disa bursave te studimit jane per te konvertuar ne kristiane ca robe qe jane te lindur me kompleske dhe me preardhje rurale, apo ndoshta i kane garantuar edhe nje pune me nje rroge normale dhe i kane bere nje shplarje truri duke i fale ndonje top futbolli apo edhe nje puzzle, a e din sesa sukses mund ta quani ju kete lloj konvertimi sepse do jene te devotshem gjithe ata…:). E di si eshte puna Maro, ju perdorni gjera qe i kushtojne me shume rendesi formes sesa permbajtjes dhe me kete lloj politike ka konvertime por jane si vesa para diellit dhe as ata vete nuk ju duhen gje, nejse nje gje po te them Maro djali, e din ti cila eshte nje nga arsyet perse nuk i publikojne te dhenat e cebsusit? Sepse more mik popullsia jone na paska dale me mbi 70% myslimane, ju katoliket keni nje rritje prej a 1 apo 2 %,pra plus minus 12 % dhe kjo vjen si rrjedhjoje jo e shtimit te konvertimve por si renie e nr te ortodokseve per shakak te migrimit te tyre ne mase me te madhe nga jugu i shqiperise. U munduan boll me strategjine e rritjes se numrit te agnostikeve ose legalizimin e protestaneve si fe zyrtare…por me vjen keq Maroooo, perseri aty se aty jane shifrat, dmth shkurt dhe shqip strategjia dhe miliardad 22 vjecare te Cari-tasit dhe Vatikanit…per leshhhh. Merreni lehte sepse sja vlen te stresoheni per kete pune. E dyta more trim, perderisa sa ti thua qe tash e pare qe “permbysem kupen” do te thote qe i paskena pase borxh ne dicka atyre dhe se ata na e paskan bere te miren per humanizem dhe ne “burrat e keqinj” ia paskemi permbyse kupen ketyre haleve te Europes…pppfffffff. Ti dallohesh qe je i cunguar ne info sepse Greqia qofte edhe nje bombe te vetme se ka derguar ndaj Sllobos, as edhe nje anije te vetem, vetem ca trupa ne kufi me maqedonine ka dergu per siguri te saj dhe jo per Kosoven. Italia????? edhe nje here ma thuaj….hahahha po ti je tamam rrencak dhe injorant i plepit te lagjes. Kujto pak deklarata e Dinit dhe D Alemes zyrtare per luften…po njohja e Kosoves ka qene e imponuar prej xhaxhi Amerikes more trularaske dhe kete Italia nuk na e kishte si larje borxhi por si detyrim ndaj nesh per gjithe kalvarin tone te tradhetive shekullore, dhe perseri nuk kane lare ndonje borxh, pastaj ata ushtare italaine-tartaruga qe i ndiqte gjermani kur keta laperet kapitulluan ishte ky popull fukara qe i strehoi ashtu si edhe cifutet per te mos i lene ne meshire te fatit, ne shtepine e kusheririt tim te pare ka jetuar per mese nje vit i fshehur nje ushtar nje italian i cili pas 90 i falenderoi ne nje korrespondence per strehimin por kur nipi i familjes se kusheririt shkoi ne Itali si emigrant dera iu mbyll me justifikime alla italiane prej pepinoje…a eshte bukeshkale ky apo jo? Ky mund te jete nje rast i vecuar, por nje gje duhet ta dish qe te kesh marredhiene pune me italianet eshte nje stres i vertete, njerez qe te hane fjalen per nje ore shtese pune, njerez dhe punedhenes qe i dhimbset minimumi i lekut per nje stremundim te shqiptareve ne pune, do thuash ti qe nuk ekziston me ajo fryme, e vertete qe nuk ekziston por kjo jo fal italianeve por fale shqiptareve qe me kembenguljen e tyre dhe me karakterin e forte ia vune pikat mbi tartarugave si trima te cartur qe jane…:). Une po te them qe 35% e fuqise punetore pas 90 u angazhua ne sektorin e tregetise se vogel me Turqine, po pervec cokollatave, ka pase dhe rroba, edhe elektroshtepiake me nje cilesi normale por te pranueshme per xhepin tone, po pse ti more mik kujton se Armani apo Versace qe vijne ketu si rroba jane origjinale? hahaha nuk e besoj se e beson edhe ti vete kete pune, sepse siapas kesaj i bjen qe ti ta kesh ngrene sapunin per djathe. Telenovelat se pari i kemi pase nga amerika latine dhe italia nese e mban mend, vetem keto 2 vitet e fundit mesa kuptoj une kane hyre keta turket, por ti je i lire ti shohesh ose jo… Ti i fut veshet ne lesh kur une them qe italianet e skllaveruan kete milet tash 20 vjet me mafien e brekeve, kanatiereve dhe te kepuceve, ku sklleverit shqiptare punojne aty pa sigurime shoqerore dhe semuren nga zhurmat e makinave qepese dhe per cfare? per nje cope buke te thate. Po perse vizat duhet te sherbejne per emigrim se zben more kastravec? Sikur kesaj Shqiperie 3 milioneshe ti ishin hequr vizat me kohe nuk do kishte qene gjithe kjo etje per te pare boten andej edhe shqiptaret do shkonin do shihnnin se nuk cfare te bejne dhe e realizonin jeten e tyre ketu, por ajo strategji more mik ka qene e qarte si edhe per vendet e tjera te varfra ne menyre qe ketyre njerezve te mos i jepet me motiv per tu kthyer meqe kane harxhuar ca leke per te blere nje vize fallco dhe si rrjedhoje keta njerez do i nxjerrin syte vetes per te ndenje ne Europe dhe keshu perfitohet nga krahu i lire i punes dhe rifreskohet popullsia e plakur e tyre, tashi une jam marre me studime demografie sepse me kete pune merrem shume vite. Turqia nuk pranohet ne Europe vetem per nje fakt te thjeshte sepse me ate popullsi prej 72 milione banoresh behet vendi i dyte me i madh i Europes pas GJermanise dhe kshu nr i myslimaneve rritet ne menyre te frikshme per Kristian Demokracine e Europes qe mezi po merr fryme nga kriza, pra jane vetem demokracite kristiane qe nuk e pranojne Turqine, megjithate edhe Europa vete nuk eshte se ka repektuar kritere te fuqishme per zgjerimin sepse Rumania eshte deshtim i madh i tyre me nje ekonomi me te dobet kku e ke se Turqia, ashtu edhe Bullgaria me nje kryemisnter mundes apo peshengrites, kshu qe ata Turqise i kane vene plot kritere gjoja per denimin me vdekje, demokracine e medias, e ca leshlleqe te tjera, dhe Turqia duke e ditur qe keto nuk jane serioze as nuk e ve ujin ne zjarr per keto marrina te cekut Stefan Fule. Ndaj ajo si nje ekonomi shembull me rritje ne kohe krize po e zgjeron influencen e saj ne shume vende perreth ne investime ne fushen e enrgjitike, infrastrukture, telefonise, industrise se perpunimit te naftes, pra kjo Turqi po e behet e friksheme per nje rajon te gjere shume sepse po tentoon te riformatoje zonat e saj te influences dhe kete e ben me aleatin e saj me te ngushte…U S A…..ok. Per tradhtite e Vendikut dhe Vatikanit karshi Skenderbeut kam qene une qe ti ka permende i pari….hahahhaha, tshi ti ke arrite ne piken e pranimit dhe perdorjes se fakteve te mia? Ai u kap prej tyre me idene e pekrahjes maximale por kur e pau “mishin e dhise” skishte ku te falej me sepse Sulltanit qe ia kishte permbyse ate kupen tende te famshme ai kishte turp ti kthehej pavaresiht se me disa taktika dhe emisare Skenderi ka tentuar te beje nje lloj paqeje te pashkruar me Sulltanin. Tashi ate 25 vjeteshin e pathyeshmerise i mbetet arkivave edhe kjo atyre te pazbuluarave ende. Maro behu me realist mor mik, asnje demokraci e ashtuaquajtir kristiane nuk ka ndonje mall te madh dhe perzemersi per kristianizmin e Europes, eshte thjeshte pjese ritualit te religjionit me te ri ne bote…..PARASE….hahah, prandaj merre me shtruar nje cike jeten. Dhe nje te fundit, e permend disa here ngjyren e gjelber te Islamit, ti nuk me prek mua me kete gje, por ta dish qe simboli i saj eshte per mbare njerezimin me gjthe cka perfaqeson dhe eshte ngjyre e bekuar sepse eshte simboli i zhvillimit te gjeber qe do thote i zhvillimit te njerezimit mbi nje industri te dashur per natyren dhe ne harmoni me mendjen dhe shpirtin e njeriut, gjithashtu ajo ngjyre ne ISlam perfaqeson edhe paqen(ta kesh per jeten tende). Dom Simonin e kane derguar thua ti ne ate zone per mire ne moshen 80 e ca vjecare??? JO dhe JO sepse ate ngjarje e di mire, ai ka qene nje antikonformist dhe i ndershmen sepse religjioni per te ka qene vetem shpirteror dhe jo politik. Kur ky njeri i ndershem hapi kishen e pare ne 1990 perreth vetes kishte cunat me trima te lagjeve myslimane per ta mbrojte nga sigurmi i shtetit, pas nje jave kur u hap xhamia e pare gjithashtu djemte katolike shkuan per te marre pjese ne hapjen e xhamise se pare, kjo eshte historira e vertete dhe fisnike e bashkejetes ne kete qytet por kjo u prish nga nje fryme jezuite e induktuar me nje buxhet te madh dhe duke botuar edhe shkrime jo pajtuese qe nga 94 dhe deri para 3ä-4 vitesh te pakten. Maro…. GEZUAR more AGA…:)

         2. Marin says:

          Alberti ka te drejte… me ty eshte si te lash ate te magjypit. I zi se i zi ngelet. Mbuloju me callme, prape i zi dukesh.
          Liro, ruaj shendetin nga te nxehtit, se mendja… ndjese paste.
          😀

          1. Marin says:

           Liro, faktet flasin.
           Nuk jane dy-tre vete, po me mijera qe dalin me flamur arab ne krye te protestes. Kauzen shqiptare mbrojne keta?
           S’ka pasur faj njeri pse i ofendoi, talebane e treguan veten.
           Reagimi erdhi pas sulmit te deshtuar te vellezerve Duka, ne emer te xhihadit, kunder Amerikes qe i shpetoi. Bukeshkale dhe antishqiptare !
           http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=17&id=14661
           Pastaj erdhi terroristi Arid Uka, prape nga ata 1.9 mln jashte kufijve. Me shume zell vete ja vertetuan fjalet dom Antonit se jane burim i terrorizmit islamik.
           Komuniteti musliman si i tere hesht, ne vend t’i denoje, duke miratuar keshtu ligjeratat anti-shqiptare te hoxheve, protestat me flamur arab, sulmet terroriste. Cerdhe e Al-Kaedes po duken.
           Me vjen keq qe vjell vrer te pajustifikuar kunder institucioneve te Kishes, te respektuara dhe te frekuentuara edhe nga muslimanet, kur ne fakt duhet te denoje keto akte anti-shqiptare te islamikeve radikale qe jane shtuar ca si shume.
           Mos u merr me priftet kot, se kane kontribuar me shume se une e ti per Shqiperine: me arsim, gjuhe, shkenca, disidence, po shiko pushtimin 500-vjecar te kalifatit osman dhe bashkepunimit te hoxheve me ta.
           E meqe eshte nxehte, degjoje pak kete “hitin veror” te “shqiptareve” jashte kufirit:
           http://www.youtube.com/watch?v=thpEFRsUMJI
           Ti Liri mund te flasesh sa te duash, po fotot flasin 1000 fjale secila.

          2. ilir says:

           ..po ik o kertodhe dhe mos u merr me episode qe gjithkush i denon, ARID uKA me shoke as myslimane nuk jane, te jesh besimtar mysliman duhet te jsh shume i kompletuar, sipas librit te shenjte islam te behesh mysliman eshte sfide deri ne vdekje more trularaske edhe perseri do gjykohesh para Perendise nese ke qene nje sherbetori i mire i shoqerise , familjes, nese ke qene i drejte dhe i ditur per te reflektuar prosperitet dhe urtesi tek njerezit, dhe kjo nuk do thote se keta qe jane me mjeker na qenkan myslimane safi dhe disa qarqe kristiane apo edhe ca ndjekes si puna jote gjeni keto gjera mediokre dhe oopaaa vendosni etiken e te gjithe myslimaneve. Meqe te pelqen shume me u kru une po te kujtoj se qytetarimi dhe prosperiteti ne vendet e pellgut arabik dhe kudo ku kishte myslimane u pasqyrua me se miri ne Spanjen e marre nga arabet, qyteterim i cli solli nje stil ta papare ndonjehere teinfrastruktures se kanalizimeve te ujerave te bardha dhe te zeza, nje arkitekture me baze kupolat dhe harqet dhe gjurme e rendeishme e ketij qyteterimi eshte Kordova dhe Valencua e Spanjes, futen stil gastronomiik dhe ereza ne kulturen perendimore te padegjuara ndonjehere, futen kulturen e mishit te pjekur dhe te perpunuar sepse deri ne ate kohe ne perendim hahej mishi krudo ashtu sic futen edhe elemente muzikore me shume variacione dhe Spanja edhe sot trashegon ne muziken e saj nje vecanti ne krahasim vendet e tjera. Por kjo sdo thote qe une dhe shume myslimane te krenohemi me kete, jo per gje por koha evulon dhe qyteterimet ne mijera vjecare kane progresuar dhe jane zhvendosur nga Lindja e Larget me mijera vjet perpara deri ne perendimin e larget ne periudhen e sotme si pasoje e shume faktoreve dhe fenomeve sociale, klimaterike dhe territoriale. Argumenti yt behet shume i dobet kur merresh me te tilla akte te ashtuquajtura terroriste si puna e Arid Ukes, po akte te tilla dhe me te ashpra bile jane ato vrasjet masive te te krishtereve te USA neper ca komuninetee protestante qe rrine dhe martohen nder vedi, dhe i bejne kato vrasjeje te tilla si duke hy neper shkolla dhe vrare femije apo duke vrare shoket e vet sepse ZOTI sipas tyre i dha nje mesazh hyjnor et etj etj….gjithsesi perseri smund te them qe keta perfaqesojne Ameriken, krishterimin apo perendimin. Mos harro terrorizmin e pashoq te IRA ne Irlande per 30 vjet duke gjymtuar femije dhe gra gjoja ne emer te nje lufte fetare brenda llojit apo jo more mik???? Ashtu sic eshte dhe ETA ne Spanja apo ca zhabulane terrotiste ne Ameriken Latine e cila dallohet per nje kristianizem te paster…..Kshu pra more mik ti akoma nuk me the cila ishte motoja zyrtare e protestes se Shkupit? Per ca elemente ne demonstrate ti nuk me jep argument bindes ti dhe as fotot tuaja me mendesi prej injoranti te lagjes Sarreq. Heee ta zeme se te jap nje foto une te PAPA GJON PALIT te II me Pinocetin qe vrau 1000 000 te rinj ne KILI dhe klasifikohet si kriminel nderkombetar si dhe takimi perqafues me Fidel Kastron cfare pastaj cfare do them se Papa Gjoni paska qene matrapaz dhe spaska lidheje fare me te varfrit dhe njerezir e vrare padrejtesisht…keshtu i bjen sipas asaj mendesise tende o dru i pagdhe dhe i erresuar nga ca idiotesi te prifterinjve batakci. Une te flas me respektin maksimal per Dom Simon Jubanin i cili denoncoi pa meshire cdo qelize te korruptuar te fese katolike dhe e degdisen ne katundet e PUkes is hakmarrje. Tashi qe pedofilia dhe homoseksualizmmi i prifterinjve katolike e ka goditur Kishen katolike kjo nuk do as ze dhe as figure , dhe kete perseri jua kane bere Amerikanet per tjua ulur hunden institucionit tuaj, ashtu sic jua bene ne 82 me banken e Vatikanit dhe me mafian italiane te perfshire ne pastrim te piset parash….ama institicion fetar eeeee….hahahah. Ik o Marin se me vjen turp qe merrem me ty tashme sepse vereje me vemendje nga cdo argument qe ke mbrojte me zell je terheqe nje e nga nje dhe ke perfunduar ne kenget per BIn LAden dhe fotot e Shkupit….sa turp vec….laperllek i themi ne ne shkoder kesaj…nxehte sot sa te shkoi temperatura tash….42 besoj….hajt se do bjeri….,))

          3. Marin says:

           Iliro, s’para kam pare njeri t’i denoje aktet terroriste, nuk ka pasur komunikata zyrtare nga Komunitetit Musliman, vetem heshtje dhe mosveprim, qe shkurt dmth miratim, pra ju gjinkallat e vogla jeni bere pale me Al-Kaeden.
           Madje sulmin terrorist te Arid Ukes e quan “te ashtuquajtur sulm”, te kujtoja te moderuar, por edhe ti paske qene si afganet e Kandaharit.
           Tani mos na trego perralla se Arid Uka s’ka qene musliman, cfare ka qene budist? Islami kushedi sa here ben thirrje per paqe, por edhe therret per xhihade, prerje koke, gjymtyresh, ekzekutim me gure, kamzhik, hakmarrje, lufte kunder te pafeve: qital qe dmth vrasje, therje, nga vete profeti i juaj. Aty jane mbeshtetur Arid Uka & co.
           Edhe Papa ka bere Kryqezate, po nuk e kishte te mbeshtetur gjekundi, Krishterimi ndryshe nga islami denon hakmarrjen, jo me vrasjen, aq me teper per fe. Madje nje pasardhes i tij ka kerkuar falje.
           Edhe Holbrooke ka takuar Milloshevicin po nuk ishte pale me te.
           I vetmi qe po i ben bisht argumentave te mia je ti, qe do te ndryshosh teme me Spanje(ku te gjitha palet jane katolike), Amerike Latine (ku eshte lufte droge, jo feje), SHBA, etj. kur une te tregoj se vetem gjysma e muslimaneve ne Mal te Zi ka mbajtur identitetin e vet, kundrejt katolikeve qe e kane ruajtur me bindje, ne Tuz, Grude, etj.
           Arid Uka, Dukajt, etj. jane shembull i argumentit se jashte kufijve ka hedhur rrenje te forta Islami radikal e vazhdon e forcohet, dhe ai eshte shkaktar mosmarreveshjesh dhe konfliktesh, madje edhe lufterash si e ’99 dhe e 2001, qe padrejtesisht kerkojne te perfshijne te gjithe shqiptaret.
           Protesta me parrulla islamike ne FYROM ishte e mbeshtetur nga te gjithe pjesemarresit, ne rast te kundert perfytyro cfare do u kishin bere 5 veteve me flamur te PS ne mes te mijera “demokrateve” te mitingut te PD. E njejta logjike vlen edhe ketu.
           Motoja e protestes ishte: Nuk jemi talebane per koke te Mullah Omarit. 😀
           Me sa po shikoj, Ilir, ti tashme je terhequr me humbje nga argumenti qe 1- Kisha ka luftuar Gurakuqin, 2- Don Boskoja, etj. tani na del me spekulime per Dom Simon Jubanin dhe ndodhite ne te kater anet e botes qe s’kane lidhje me Shqiperine.
           Sillu nga te duash, po “trimeria” qe po shfaq nuk do te te nxjerre gje ne drite.
           Shife edhe njehere ate termometrin se me duket se e ke pasur ca si shume afer kokes.

          4. ilir says:

           Une i mbetem qe Gurakuqin me shume e ka luftuar kisha konservatore e shkodres, ashti sui MIgjenin dhe Pashko Vasen e plot te tjere, aspak nuk terhiqem, por faktin qe Arid Uka beri krim ne emer te islamit nuk do thote se eshte mysliman ne brumosje, kjo tregon mediokritetin tend or dru sepse feja eshte dicka shpirterore dhe dedikim ndaj zotit, ai mund ta quaje veten mysliman tere diten por kjo sma mbush mendjen mua dhe as myslimaneve te shendoshe ne mentalitet. Po Hollbruk more ti ndenji me vartesin e tij Sllobo per ti thene qe ketu perfundon skema e pergatitur me hollesi qe ne 1986 dhe ti do pranosh luften tani…hahahah, kjo eshte diplomaci, por PAPA qe eshte prane te varferve cpune ka me kriminelin eeee apo Fidelin apo mos ndoshta fabrikat e armeve ne ato vende dergojne perqindjje ne Banken e Vatikanit….:)). Lexo nje cike me shume….keshille miqesore…take care…

          5. Marin says:

           Para fakteve sikur nuk ishe kaq besnik i argumentit tend, apo po e lexoj keq une ketu me lart?
           P. Anton Harapi ka shkruar liber per Luigj Gurakuqin.
           Edhe Gjergj Fishta i ka kushtuar poezine “Pika voset”. Zakonisht keto nuk i behen atyre qe ke inat… vecse po te kesh marre ti kerrici ndonje info tek mengjezorja.
           Ke justifikim per gomarlleqet qe bejne vellezerit “shqiptare” ne FYROM & KS? Me ato merru, se ato i ke me foto, video & audio, teorite e konspiracionit me Vatikan, me Pape, me Holbrooke e Millosha, jane pjese e ndonje filmi me fantazi.
           Be well.

          6. Marin says:

           Arid Uka u hakmor, sipas asaj qe thoshte, per vdekjet e muslimaneve (a.k.a. disa terroristeve te Al-Kaedes) ne Afganistan.
           Kete e beri per mbeshtetje te “luftes se shenjte”, xhihadit. Mese muslimane si ide, apo jo? Pastaj, a nuk ju thuhet se vrasja eshte e denueshme, PERVEC rasteve te hakmarrjes?
           Cfare ka bere Arid Uka qe te mos quhet musliman?
           Tani ti mund te thuash se vrasjet e terroristeve ishin te justifikuara, atehere nqs je kunder asaj cka beri, pse i thua “i ashtuquajturi sulm”?
           Problemi, Liro, eshte se ekstremiste si A.U. ka ne cdo fe, por islami i jep “pak” me shume kurajo, sidomos kur perzihen faktore si padija, mungesa e arsimimit, historia (bashkepunimi me osmanet ne kete rast) etj. te cilet i bejne FYROM dhe KS kufirit mjaft pjellore per tipa si ky.

          7. ilir says:

           …edhe cka do te thote se ata na i paskan kushtuar poezi Gurakuqit??? ska lidhje fare, ama njollen e kuislingut sja heq kush Arapit, apo edhe letren e Fishtes per Ducen dhe Hitlerin dhe anetaresimin e tij ne akademine italine te letersise si sherbetor i fashizmit perseri dja heq kush ne fund te jetes se tij Fishta shfaq shenja pendimi por ama proven njeriu e jep atehere kur ta kerkon momenti dhe koha, dhe cfare bene ata? U treguan oportuniste sepse me shume kishin hallin e Shqiperise me perqindje te madhe islame dhe me nje stil jete “aziatik” shkruan fISHTA sesa forcimin e ndjenjes kombetare sic po benin fqinjet tane. Fishta me poemat epike te tij te cilat jane ne te vertete relike flet shume per shqiptarizmin dhe heroizmit e malesorit por ajo qe te mbetet eshte akti i vendimarrjes i cili fatkeqesisht te mbetet ne histori jo per mire. Gurakuqi sido qe te jete asnje here nuk tregoi levizje nga ndjenja e tij kombetare dhe kontributi per nje shtet laik te konsoliduar, ai kishte ne koke nje model social demokracie moderne europiane ku shoqeria te ishte e shtresezuar ne menyre te zbutur. Te paska mbete mendja te Arid Uka…:)), konspiracion apo jo more Marin… Keshu kane funksionuar gjerat perjetesisht, sigurisht qe shqiptaret myslimane apo cfaredo te jene distancohen nga aktet e Arid Ukes dhe te tjereve por kjo nuk ia ve njollen se gjithe shqiptaret jane ashtu dhe ky argument eshte shume i dobet dhe ske pse kapesh gjithe diten pas kesaj idiotesie qe permend ti. Do apo sdo ti kristianet e Kosoves treguan fytyren e tyre ne luften e kosoves ne 99, do apo sdo ti bollat qe nxorri nga goja Anton Kcira sja heq kush sepse i kane mbete ne histori, do apo sdo ti kuislingu smund te behet atdhetar, do apo ado ti Ernest Koliqit sja heq kush njollen e bashkepunimit si Minister Arsimi i Italise fashiste, ashtu sic ka pase edhe ca bashkepunetore si: Xhafer Deva, Rexhep Mitrovica etj per te cilet ndaj te njetin opinion. Pra more mik ndaje fene nga keto marrina qe flet ti, myslimanet shqiptare jane ketu dhe ketu do mbesin, e rendesishme eshte qe gjerat mos ti shikoni me syrin e seleksionimit sepse asgje nuk fitojme vecse humbim dhe gezojme fqinjet tane agresive, ndoshta ky mund te jete edhe misioni i ca klerikeve me veladon dhe kapucin e shen franceskut ne koke, por edhe ti ben mire te distancohesh nga keta dhe te degjosh pjesen e shendoshe te tyre….

          8. Marin says:

           Iliro,
           Fytyren e vertete e keni treguar jo vetem me Arid Uken dhe Dukajt, po keni 500 vjet bashkepunim me kalifatin kunder Shqiperise. Keni pasur qindra regjente pergjate historise, ju patriotet e medhenj qe na ruajtet identitetin.
           Ne KS dhe FYROM po lahen haracet e ketij bashkepunimi.
           Mire kristianet e KS (qe sipas teje nuk u perfshine shume ne xhihadin e UCK-se), po per 99% te popullsise muslimane qe iku me bisht nder shale, cfare justifikimi do gjesh per kete akt burracak?
           Ti prap i bie fyellit ne nje vrime me perrallat dhe thashethemet qe ke degjuar kafeneve, se vete s’ke pare, e as po na tregon gje. Po te jete per keto, edhe une kam degjuar per hoxhe UDB-je, etj etj. si keto. Kryqi aty ka qene qe me pare, eshte, edhe do mbetet. Mos i ngaterro punet e fese me te tjerat.
           Nqs ti permend bollat e Antonit, kujto bombat e Dukajve.
           At Gjergj Fishta ka trajtuar ne leter ceshtje ideologjike, nuk kam pare te kete mbeshtetur pushtimin e vendit te vet. Po ashtu edhe nderimi si akademik qe iu be ishte nderim akademik dhe kaq, nuk e bene kolonel ushtrie.
           Kurse Koliqi perfitoi nga fuqia italiane jo vetem per vete, po te pakten edhe per te arsimuar popullin shqiptar analfabet.
           Nuk moren role ushtarake, po civile, ne ato sektore ku mund te ndihmohej vendi.
           Sa per Gurakuqin, si c’lidhje ka? Poezi, dedikime, levdata “zakonisht” atyre qe i respekton jau shkruan. Luigji ka qene mik i afert me P. Anton Harapin, Fishten, etj. Mos harro se qene deputetet e Shkodres me Fishten ne krye qe kerkuan reformen agrare, se bashku me Gurakuqin. Kete ligj te spektrit socialist e mbeshteten mjaft fuqimisht.
           Sa per terroristin Arid Uka, Dukajt, jane pjelle e nje popullate te indoktrinuar nga personat me mbrapshte qe mund te gjenden. Kete e pame me se miri ne proteste. Nuk ishte nje A.U., as dy-tre Dukaj, po ishin me dhjetera mijera islamike. Nga dhjetera mijera 4-5 terroriste do dalin, sic dalin mijera nga dhjetera miliona ne Lindjen e Mesme. Keta jane rrezik per gjithe kombin.

          9. ilir says:

           Marin…Arid Uka and Co. nuk perfaqesojne myslimanet shqiptare ne thelb,Arid Uka mund te jete nje i fiksuar pas nje ideje e cila ekstremisht e coi ne ate te cilin ai e justifikoi me perdhunimin e nje gruaje myslimane nga ca ushtare amerikane, ne fakt gjera qe amerikanet i kane bere edhe duke ditur mentalitetin konservator te atij rajoni, por ne menyre absolute une nuk e perkrah dhunen te asnje fare lloji, qofte te myslimaneve , qofte te cifuteve per dhjetera vjet ndaj palestinezeve, qofte edhe ato te pinocetit te diktaturave te argjentines dhe hondurasit, apo edhe dhuna e Frankos ne Spanje, apo edhe dhuna e hitlerit ndaj cifuteve e cila na doli qe kishte pase edhe lejen e vatikanit(fakte te verteta) dhe jo muhabete lagjesh sepse Gjon Pali i II ne 2003 kerkoi flaje publike per ate leje te vatikanit(si me thane burrnia pas kuvendit i thone ne malesi po nejse), apo edhe maskarat ndaj cifuteve ne Spanjen e mesjetes dhe Europen po te mesjetes nderkohe qe arabet dhe perenadoria turke i ka trajtuar te gjitha komunintet e perandorise duke repsektuar perkatesine e tyre etnike dhe fetare, si dhe duke i perfshire ne qeverisje ashtu si shqiptaret per 500 vjet dhane 29 kryevezire, personalitete qe luftuan per krijimin e shtetit te Egjiptit, guvernatore te LIbanit, apo edhe Sami Frsheri i cili themeloi enciklopedine gjuhes moderne turke, dhe nderkohe shkruante per Shqiperine ne menyren me te iluminuar per tu shkeputur nga pushtimi otoman, ashtu si i vellai Naimi dhe Abdyli i cili beri pavaresine vertete shqiptare ne 1878 me te gjitha trojet e shqiperise, pra more mik demokracia atje ishte ne fakt maksimale dhe jo poshtrimi qe Italia i beri Shqiperise ne 1939 duke detyrauar ca renegate te ndyre qe te dorezoni kuroren mbreterore ne Rome. Megjithe kete pushtim 500 vjecar shqiptaret ne kete perandori nuk u privuan nga te folurit e gjuhes shqipe, as nga konfesimi ne katolicizem dhe ortodokszem,kemi permendur me lart edhe Pashko Vasen por edhe Preng Bib Doden Pashen e Mirdites. Gjithsesi shqiptaret e Kosoves dhe MAqedonise duke qene ne kufijte maksimale te trojeve shqiptare te kanosur perjetesisht nga fqinjet grabitqare konservatorizmin ndaj Islamit mund ta kene me te larte thjesht per tu ndier te ndryshem nga keta barbare ne pikepamjen etnike dhe zakonore sepse Perandoria Bizantine more mik arriti ne nje pike maksimale konservatorizmi duke bashkuar fene konservatore te krishtere ortodokse me qytetarin e perendorise se saj, kete tradite sllavo-serbet e trasheguan ne menyre shume konservatore dhe e bene kriter te domosdoshem per te asimiluar popujt e tjere. Gjithsesi eshte e turpshme te quash luften e UCK xhihadiste, lufte te cilen e vleresuan te gjithe nderkombetaret dhe mua psh Hashim Thaci sme duket aq xhihadist sa thu ti, as Ramushi, as Fatmir LImaj dhe as familja Jashari apo edhe te tjere, kjo eshte rrene e klasit nderkombetar, mos abuzo me kosovaret e shperngulur, une kam punuar qe ne ate kohe me organizata humanitare dhe kam pase pune perdite me ta, i nderuar 90% gra, femije, pleq qe nuk dinin se ku i ishin djemte te cilet kishin rroke armet per te lufte, qanin me denese perdite dhe nuk ishin lote fallco. Tashi ka pase edhe te rinj edhe burra te forte qe erdhen e Shqiperi, po imagjino sesi mund te lere ne meshire te fatit nje burre i cili ne perberje ka 10 femra ne familje dhe babe plak 80 vjec?? Me thuaj pak ti a eshte normale? Gurakuqi ishte iluminist i brumosur me idete moderne te demokracive europeian ashtu si edhe Fan Noli apo edhe Avni Rustemi, Hasan Prishtina etj. te thashe qe Fishta ka lene relike, por ama akti i tij ishte i ulet dhe servil, nuk eshte e thene te jene ushtarake te gjithe per ti sherbyer armikut, mund te jesh edhe pastrues dhe ke detyren tende te cilen e ndjen ose nuk e ndjen. Koliqi u tregua oportunist more mik sepse e gjithe sera dhe familja e tij u shperblyen me toka, monedha ari, prona ne Itali, i gezojne edhe edhe sot pasardhesit e tij, eshte nje cike me e thelle kjo pune more trim…Prandaj lere menjane Kosoven dhe Fyrom sepse rezistenca e ketyre njerezve 100 vjecare ndaj asimilimit eshte nje kalvar i vertete, nje popullsi si KOsovs e cila dy here rresht ne vitet 1960-1970 u shperngul ne Turqi deri ne 400 mije veta te shoqeruar me trena dhe me automatike ne koke, i helmuan dhe i sterilizuan per te mos u shtuar dhe ndjenja kombetare ata i beri edhe me shume deri ne 2 milione banore e kunbderta ka ndodhe me Vojvodinen ku hungarzet sot jane komuninetei i trete, po ashtu shqiptaret e Maqedonise edhe sot vuajne paktin e ndyre te Perendimit per te mos pase nje spikatje te shqiptareve vetem e vetem qe te ruhet “stabiliteti” i famshem i Ballkanit per hir te ruajtjes se konglomeratit idiot te quajtur Maqedoni me nje popullsi gabele ordokse te BUllgarise, e pra more Marin keto quhen kalvare dhe sakrifica jo te vogla, dhe perseri pas 100 vitesh shqiptaret nuk u asimiluan por u shtuan dhe rriten ndjenjen kombetare edhe shume, a sherbeu islami si brumosje e diversitetit une dhe jo vetem une por edhe ca dijetare te botes moderne thone qe..PO…ti ke kendveshtrimin tend, dhe me duket se ky eshte kendveshtrimi i atyre “shqiptareve” te cilet ne luften e Shkodres kunder malazezeve ne 1913 dhe me tej nuk qelluan asnje pushke nga lagjet e tyre (Gjuhadol, Fushe Fier, Arra e Madhe dhe pak Serreqi sepse nuk ekzistone ne ate kohe aq gjere), dhe kete e thote e shoqja e konsullit austriak ne Shkoder ne ato vite ne kujtimet e saj, liber i botuar para pak vitesh, e gjen kollaj me nje search ne internet po deshe…

          10. Marin says:

           Iliro, po t’i shofim se kush ushqen me mire oreksin e fqinjeve, do te dale se eshte bashkepunimi me ekstremistet, dje (kalifati) edhe sot (xhihadi), dhe jo ata kristiane (nqs ka ndonje tek tuk).

          11. ilir says:

           me gjithe respektin qe kam per Rugoven sidomos per aktivitetin e tij ne fillim per te nderkombetarizuar ceshtjen e Kosoves ne menyre pacifiste me pas ai luajti shume dobet dhe u be vegel e politkes jezuite te Vatikanit per ti dhene Kosoves nje dimension kriatian pavareisht perberjes se saj ne shumice derrmuese myslimane, ishte nje skeme e Europes Perendimore me mbeshtetjen e Vatikanit ne menyre qe ne momentin kur Kosova te fitonte pavaresine te ishte e orientuar nga interesat e politikes se Jashtme te VAtikanit, ai beri aktin e pagezimit personal dhe me pas ne aktivitetin e tij politik beri ca marrevesgje jo te hijshme me Sllobon si marreveshja per arsimin en 96 duke e ulur steken e pretendimeve te Kosoves deri ne ate nivel qe Serbise mos ti prishte pune dhe qe Serbia ta perdorte si karte pet heqjen e sanksioneve te nderkombetareve ndaj tij dhe fatkeqesisht ai ia arriti qellimit duke perdorur Rugoven ne menyren me poshteruese kur tja kishte qejfi. Rugova ishte nje Titist i shquar meqe edhe temen e PHD ne Paris e ka bere per Titon dhe titizmin ne Jugpsllavi(me nuanca pozitive behet fjale), prandaj keta djemte qe formuan UCK-ne bene gjene me pozitive te mundshme sepse Kosova do shkonte drejt nje zgjidhjeje pa fund, dhe ketu more mik eshte dora e amerikaneve te cilet duke kuptuar qe politika e Europes Perendimore e bazuar mbi demokracine kristiane te De Gasperit zvarriti nje lufte te tmerrshme pa fund ne BOsnje duke i lejaur serbet te benin masakra mbi popullsine myslimane kryesisht sepse per Europen e Unionit “rudimentet” e perandorise turke do thoshin nje paralajemrin te Turqise per te hyre ne Union ne nje te ardhme te afert, keshtu qe thane “ec mo ti leme keta ne Ballkan te hane njeri-tjetrin”, prandaj them qe USA dhe askush tjeter eshte arkitekti i ngritjes se shqiptareve ne lartesine qe koha e kerkon, perse e bejne ata? Sigurisht per zone influence te tyren, por ama amerikanizmi eshte nje fryme me bashkekohore e kohen e globalizmit kur ndasite nuk perbejne thelbin e ceshtjes, nuk eshte e rastit qe familjet me konservatroe te elites amerikane si BUSH, Dick chenney, Donald Rumsfeld aleatet me te mire dhe besnike ne te gjitha koherat kane vendet e pellgut arab, mendo me ftohte dhe gjyko me vemendje dhe do e kuptosh kete qe te them une. Ti akoma nuk e di fjalen cdo te thote xhihad, nuk eshte fjale me konotacion negativ, por si nocion kjo eshte perdore ne nje epoke tjeter, dhe sot ekzistojne ca interpretues jo korrekte te islamit(pas te cileve kapesh ti) qe per interesa krejt pragmatike dhe jo shpirterore e keqperdorin. Kalifati? Ska qene ndonje e keqe, eshte njesoj si Vatikani, ka qene institucioni me i larte hirearkik i Islamit i perqendruar ne Perandorine Osmane, ashtu sic Karli i Madh kishte per reference VAtikanin dhe PApen, ashtu sic edhe KArdinalet e Frances mesjetare kishin vendimarrjen ne dore duke ndikuar te Luigjet e Frances deri sa erdhi momenti i Revolucionit francez i cili i dha derrmen despotizmit te Kishes KAtolike, e ku na paska qene e keqja e Kalifatit? BIle renia e tij e shprerndau Islamin ne udhekryq pa strategji dhe sot ndoshta gjithe keto segmente te shkeputura jane pasoje e renies se kalifatit te cilin e vulosi Mustafa Qemali (Ataturku), ne fakt nje reformator i mire, po jo dhe aq i deshiruar nga nje pjese e madhe e popullises se vendit te tij per shkak te perndjekjes shpesh here edhe abuzive te ca komuniteteve konservatore islame(qe nuk predikonin dhunen ne fakt). Une e kam lexuar Biblen sepse ka deshire te informohem dhe nuk kam barriera konceptuale dhe e vleresoj si Lber dhe toeri padyshim, sigurisht qe kam lexuar edhe Kuranin ic ili eshte nje shkence e vertete dhe me nje filozofi te shkelquer njerezore dhe hyjnore, dhe une thjesht po te them qe ky liber Kurani nuk asgje tjetr vetem nje permbyllje ne menyren me te sakte te mundshme te nje cikli profetik te derguar nga Perendia per ti dhene njerezimit ne dore nje shoqeror qe funksionon dhe ku e mira dhe natyrorja te jene lightmotivi i njerezimit, te keshilloj dhe ty ta lexosh jo me turr por avash avash dhe besoj se do biesh ne nje mendje me mua….take care

          12. Marin says:

           Iliro,
           kur thua muslimanet shqiptare duhet ta kesh fjalen vetem per ata te Shqiperise (qe nuk jane me pak anti-kristiane), sepse ata jashte kufijve Arid Uka & co. i perfaqeson qe c’ke me te. I pame me ngjyra dhe HD.
           “Trimat” e KS iken me bisht nder shale, edhe ata djemte e burrat e forte. Justifikimin e familjes se madhe mund ta perdoresh per nje pjese te vogel, po asgje s’e justifikon faktin se vetem 15.000 ushtare kishte UCK-ja nga 2.000.000 popullsi. Sipas cdo standarti tregon burracakeri.
           Pse lufta e UCK-se ishte fetare? -Nqs jo, atehere pse nga shek. XIV deri kur iu hap oreksi fqinjeve kristiane ne shek. XIX, nuk pati Ushtri Clirimtare Kombetare? Pse nuk u luftua kunder pushtuesit: shtetit teokratit musliman(a.k.a. kalifatit osman) nga muslimanet shqiptare ne ato troje?
           (Xhihad dmth pikerisht lufte fetare shqip.) S’ka nevoje te kesh mjekerr dhe pantallona trecerekshe per te qene anti-krishtere. Te tille njof edhe ketu, sa te duash, madje edhe emrat i kane si italian. 😀 Le pastaj Hasanat, Hamzate e Abedinat e Kosoves.
           Sulltani ta ndaloi gjuhen me 31/05/1779. Prapeseprape i dhate 29 kryevezire e dhjetera gjenerale perandorise qe kishte pushtuar vendin tone edhe te fqinjeve. Mos kujtuat se keta te fundit vuajne nga ndonje amnezi? Haracin paguat.
           Fishta si iu sherbeu italianeve, duke dhene leksione ne Akademite e tyre prestigjoze per eposin shqiptar?
           Tani ti po e quan regjentin, minister arsimi, tradhtar. Nqs eshte keshtu, po sikur nje shqiptar te kishte marre vendin e Heinrich Himmler-it, cfare do ta quanit? Apo do t’i thonit faleminderit Hitlerit dhe Reich-ut per respektin? Atehere, ata kryeveziret, cfare i quani pervecse horra tradhtare qe u shperblyen me toka e pasuri nga pushtuesi?
           E permendem Preng Bib Doden, edhe pse e mori titullin, qe s’kishte fare lidhje me tolerancen e osmaneve. Pa prit, e permendem xhizjen, taksen me te ardhurat me te larta ne perandori, mgjs te krishteret ishin nje pjese e vogel?
           Nqs ka pasur ndonje leshim ndonje individi te vecante, eshte bere ne grahmat e fundit te kalifatit osman, vetem pas 450-490 vjetesh sundimi te hekurt islamik dhe diskriminimi fetar.
           Tani marredheniet e muslimaneve dhe cifuteve i dime, s’po e komentoj fare se eshte e tepert, prandaj leri tolerancat e sheriatit se i shofim vete se cfare jane.
           Une, si shumica derrmuese e Europes me ide “te poshtra” kristiane, jam 100% kunder diskriminimit. Nqs dikur ka ndodhur ne Eu., shume keq, po te pakten u kthye faqe, po ne boten islame cfare ndodh? Prerje koke pse behesh i krishtere, lufte hebrenjve, etj. etj.
           Te keqia kane bere te dyja palet dikur, po te pakten Papa kerkoi te falur (ashtu sic edhe diti te fale atentatorin e tij para operacionit), kurse islamiket i japin te drejte vetes per cdo pushtim ne emer te fese, e deri me sot nuk kane kerkuar falje ndonjehere. OK, dakord, vec mos habiten kur i vjen “fatura”.
           (Sa per kuriozitet, Shqiperia, mbas vdekjes se Skenderbeut u pushtua pas nje xhihadi te shpallur nga kalifi osman Mehmet Fatihu qe ne kohe te Kastriotit).
           2- Ne Kosove nderhyri edhe ajo Europa e poshter duke bombarduar serbet, keshtu qe mos ndiq zakonin e permbysjes se kupes.
           3- Familjes time i eshte djegur shtepia dy here nga serbet, gjate luftimeve te anetareve te saj.
           4- Lufta u be ne llogore, jo ne lagje te Shkodres, kur hyri serbi atje fale muslimanit te devotshem Esad PASHA, lufta kishte mbaruar.

          13. ilir says:

           hahaah…te paska shku duke lexu sa nadej kendej per te me kthyer nje pergjigje e cila per fat te keq eshte shume mediokre dhe e mbushur me mllef dhe pasion anti-shqiptar. Nejse kjo eshte tip shi vere qe vjen me furtune por ama nuk mbet asgje. vetem ca konstatime dhe sqarime desha te te bej:
           Jo vetem ata qe permende ti por une te permeneda me pare edhe Xhafer Deven dhe Rexhep Mitrovicen dhe opinioni per ta eshte i njejte dhe nuk me komplekson fare me kete, ne 77% popullsi myslimane do gjesh edhe ca renegate kjo ska syshim, por kur nje hierark i fese behet kusiling apo ia lan dhe ia lyen Duces dhe Hitlerit kjo sikur ben zhurme shume si pordhe more burre…eeeeee? ;)).
           Tashi marrdheniet e te krishtereve me cifutet i din historia me rrenje e rremballe qe nga Cifutka e Toledos dhe deri ne masakrat 6 milioneshe te Hitlerit dhe keto kane qene strategji e qarte e Krishterimit qe 500-600 vjet perpara, konflikti i Perendimit me Cifutet vazhdon akoma por ka metodologji tjeter, ndersa me arabet ata pjese e njtrungu por konflikti ekziston vetem si pasoje e nderfutjeve te Perendimit tash 50 vjet dhe prezences se naftes ne ate zone dhe asgje tjeter.
           Qe perandoria turke i ka respektu gjithe komunitetet e saj brenda kete nuke epres te ma konfirmosh ti sepse meqe je i medioketr ne info mua nuk me ben pershtypje te madhe. Eshte perandorai ndooshta e vetmja qe ka pase nje administrim demokratik te popujve brenda saj. A thi ishte rengat Pashko Vasa? Po Pashi i MIrdites meqe e ripermende edhe nje here, a thua lishte nevoje turku ti perulej atij sepse smund te hynte ne malet e Mirdites..babalalalabaö, keto jane perralla qe i degjoj prej nerezve “terron” qe jetojne ne Dukagjin dhe nuk kane asnje klase shkolle dhe flasin per rezistenca ndj otomaneve..pppprrrrrrr haha
           Ti perserit ato qe ti them une…hahahah. Po une po thosha qe nje grup renegatesh ia derguan kuroren e Zogut VIktor Emanuleit, ti spo me thua ndonje gje te re une i denoj ata e cfare pastaj? Toak dhe pasuri ne kohne e turut kane perfituar katoliket dhe ortodokset sa te dush ti si ne veri ashtu edhe jug ku qendron argumenti yt ketu? Ritet fetare te te feve te krishtera jane lejuar sa te doni ju, kishat sjane prekur aspak as nuk jane shkaterruar dhe as nuk derrmuar biles jane dhene leje per te ndertuar edhe te tjera sepse keshtu i interesont turkut, ku qendron argumenti yt me pas.Sa i perket Europes ky vend asnje edhe nje borxh nuk i ka asaj pervecse se na ka borxhe historike te pafalshme, qe ne kohen e Romes se lashte e cila solli nje vale percarjej ne mes fiseve ne kete vend, solli edhe ca popullsi gabele latine dhe jo vetem administratore si perrallis, e quan ne analet e historise se saj Teuten nje pirate ordinere gje qe nuk eshte aspak e vertete sepse ajo ishte stratege e sgquar per mbrojtjen e vendit te vet duke e mundur taktikisht edhe Romen ne disa beteja, Roma nuk solli as me te voglin zhvillim ne keto troje as edhe qyteterim, ata kane vetem nje kunj me teuten…ajo ia hodhi ne pus legenat qe kishte derguar Roma per marreveshje te pista….une them mire ia beri , ti si filo italian sigurisht qe sje dakort. Ne kohene e Bizantit po ashtu vetem pazar eshte bere me tokat tona, ne kohen e Skenderbeut renegat qe ai i sulltani “i poshter” e rriti e beri gjeneral i mesoi diplomacine etj etj etj dhe ketij i doli malli per krishterimin pastaj dhe na erdhi per te shpetuar shqiperine ee.. ;;). Oliver Shmitt qe do thaush eshte filo-serb sepse kete na e ethote artur zheji…hahah, ai thote qe ky treimi i xha Jahos ishte pjese e pucit te pallatit te bere per vrasjen e Mehmetit djalit te Muratit dhe per ti ikur ndeshkimit dhe tubulencave ky mori 300 “trimat” e Shquiperise dhe iku per shpetimin e atdheut. O mik me flete shkurt dhe shqip…Europa qe ka luajte teatro me ne per mijera vjet do e pranoje Shqiperine me hir ose pahir me kete shumice islame sepse rruge tjter ska…ne dashte, ne mos dashte ne po rrime pa hyre ne Europe sepse edhe te hysh ne Europe ne ket kohe qe ajo eshte pa breke dhe pa lek dhe ne krize nuk eshte ndonje nder i madh, une them ti afrohemi Turqise…ti do me paragjykosh por shih vetem nje gje….rritja ekonomike e saj eshte rreth 13 % dhe sndjen krize, eshte aleati me i besueshem i USA dhe per Shqiperine eshte e vetmaj qe ka ngrite zerin me te vertete seriozisht, ti nuk e pelqen sigurisht se bashku me famulline dhe arqipeshkvin tend…..PUNE E MADHE fort…hahahah. Kshu do na pranojne skane cbejne, vetem sa do hane veten….mbetsh me shendet…Ketu jam une perseri te te hedh tuc….

          14. Marin says:

           Iliro,
           Une leximet i kam bere ne kohen dhe vendin kur kane qene per t’u bere, me historine e miratuar ne gjithe boten e te bazuar ne arkiva perendimore po edhe kronikat e pashallareve osmane, jo nja dy libra te nje mediokri Schmitt, qe flet per Skenderbeun sikur ta kete pasur shok klase. Nje ese historike e ketij “historiani” ishte krejt pa referenca!! Kaq mjafton per ta lene ne punen e vet. Kalofte bukur me Rexhepin.
           Nuk prisja qe nje turkoshak si ti, dhe nje antishqiptar i terbuar te shfaqte sadopak respekt, as edhe formal, per heroin kombetar, Gjergj Kastriotin, qe eshte hero i Shqiperise dhe gjithe Europes. Veten hodhe tuc, o TYÇ, s’me le te englendisesha pak. Schmitt-i aludon shume, po nuk jep fakte dhe burime. Paska qene atje para 500 vjetesh, me duket se paska qene edhe ne lagje me Skenderbeun. 😀
           Tani duket qarte pse edhe ke simpati per lufterat “e shenjta” te shqipfolesve jashte kufirit. Keni nje te perbashket: kuisni per dovlet, e mbaheni me flamurin e Kastriotit.
           Kalifati i vellezerve te tu mongolo-jevgjite nga Turqia solli vec cezma, hale, magjype, dylbera… dhe xhami. Falenderoje edhe qe shkaterroi kisha dhe katedrale shekullore si Shen Kolli e Shen Shtjefni dhe i beri… xhami!
           Prandaj mos na fol per demokraci te osmanet, se xhizja flet vete. Plus qe kane qene perandoria e vetme qe nuk hyri ne epoken e zhvillimeve sociale dhe industriale te shek. XIX.
           Ne 1912 na la ne feudalizem, kur ne bote ndertohej Ford-i!!
           Normal qe priftin me universitet do vinte ne qeveri, jo hoxhen me fillore. Nuk eshte si kalifati qe ligji behej nga analfabetet si Esad Pasha & co.
           500 vjet tradhti… na fal po m** i stazhionuar vjen ere!
           Cfare se beri pasha Preng Bib Doden? E beri ne shek. XX, fundi i XIX, kur i kishte cuar kembet nga dielli kalifati, 500 vitet e tjera s’ka bere ndonje gje te ngjashme. Jo se i behej vone ndonjerit se vec nje katolik mori titull, se gjithe te tjeret vuanin nen taksat dhe terrorin islamik.
           Po ashtu turku taksat ia merrte mirditoreve ne maje te shpates, po ta merrnin dot pa mund, pse e toleronin kete fyerje?
           Pasha e bene edhe plackitesin e karvaneve, Ali Pashen, pse, s’e kapte dot nje hajdut ordiner gjithe ajo perandori?
           Eshte e qarte se turkoshaket e Shqiperise nuk i plotesojne dot kriteret e Europes, prandaj shikojne nga Turqia, qe ka standartin e vendeve ish-komuniste, 13.000$/vit, me korrupsion te papare dhe shperndarje pasurie si qemoti. Gjermania 44.000$/vit dhe shtet social. 😉 As me 130% ne vit nuk i kap dot vendet qe nrm do duhej te krahasoheshin me te. S’kane faj qe s’e qasin ne BE, eshte min. nje shekull mbrapa saj. Shkoni, po shumica e juaj ia di vleren Europes, keshtu qe po s’ju pelqeu marrsh ne Anadoll bashke me hoxhen e katundit.

          15. Marin says:

           Nuk i hiqet dot asnje presje faktit qe sulltani e ndaloi shqipen qe ne 1779, ai sulltani qe te ka mbrojtur ty.
           Po ashtu edhe bashkepunimit te ngushte me pushtuesin turk, qe madje ti vete e pohon me krenari, nuk i hiqet asnje germe. Jo vetem ne arsim (ku kishte arsim ne kohen tuaj, po nejse) po ne ushtri, me gjenerale (ai qe rrethoi Vienen psh) dhe ne sundim me ato fare kryevezire.
           Trashegimia vazhdon edhe sot e kesaj dite ne KS dhe Maqedoni.
           Nuk ka me anti-shqiptare se ata qe ofendojne Gjergj Kastriotin pa me te voglin fakt dhe argument.

          16. ilir says:

           po mire o i dituri i nenes, per kete Skenderbeun pervec legjendave kryesisht dhe ca historive genuine dhe shabllon te ca shkrimtareve shqiptare dhe ca arbereshe, ca italiane e ndonje albanolog andej kendej cfare dime me te vertete ne se cfare beri dhe cfare zhvilloi ai ne ate periudhe, cfare diplomacie beri, si i beri dhe per cfare i beri aleancat edhe me fqinjet tane jo dashamires ndaj nesh??? Jane ceshtje qe historografia jone akoma nuk ia ka sqaruar publikut more lepur…jane perqendruar vetem vetem tek cilesimi “atlet i krishtit” dhe kaq. ne fakt poemen e pare per te naim Frasheri e beri nje i rritur dhe i brumosur ne perendorine turke por ama nje rilindes i madh apo jo more i dashur xhakua? Dhe si brez ne ne shkolle jemi frymezuar me romanticizmin e Naimit per Skenderbeun? Tani ti e quan librin e Scmitt nje ese mediokre, po kush je ti qe ta cilesosh te tille ate? Apo Artur Zhjei apo ndonje analist zhabulan tjeter, apo qofte edhe Sabri Godo i cili thjesht nuk donte ti binte vepra e tij poshte. A ka qene njeri Skenderbeu si gjithe te tjeret, nese ka bere gabime dhe faje cte keqe ka qe ti themi dhe te krijojme nje imazh realist per te sepse kshu e duam edhe me shume, perse Schmitt na qenka njeri kot sipas teje, a e din sa vepra ka shkruar ai? Nuk e di ndoshta. Ai ka shkruar edhe vepra te tjera cilesore dhe te vleresuara, eshte profesot ne universitetin e vjenes. Une nuk i gjykoj shkrimtaret vetem nga nje veper e cila u shpall “heretike” nga zhabulanet tane te historise dhe te sektit te Jezuiteve, e fundja kush jane keta analistet tane dhe jezuitet tone qe duhet ti besojme…nje nul ashtu sic edhe e kane bere Shqiperine nul. Oliver Schmitt thote qe Skenderbeu ishte pjese e nje pUci pallati per vrasjen e te birit te Muratit…e cka ketu per tu irrituar more trangull? Pucet e pallatit kane ekzistuar gjithmone ne cdo perandori dhe duke qene gjeneral i afert dhe i besuar i Sulltanit mund te besohet se ka qene i tille, perse e ka bere do thussh ti? Nga dashuria per atdheun…mundet, por sikur ta kete bere per karriere per tu promovuar dhe dukur si prijes ballkanik ne krye te nje federate ballkanike te sponsurizuar nga Austria dhe Venediku gjoja per ndaljen e turqve drejt europes qendrore? Po sikur ky trimi ne kete kuader te kete rene edhe viktime e marrveshjeve te fshehta Austro-Otomane per ndarjen e territoreve ne mes pasuesve te territorve te Bizantit pra otomaneve dhe pasueve te perandorise se vjeter romake te perendimit…Austrise dhe ne momentin qe ky del jashte loje e kupton lojen e ndyre dhe ne fund te jetes para se me vdeke Skenderbeu ne fakt nuk mallkon Turqine por me shume se kedo mallkon Venedikun… perse thua ??? Nga dashuri-urrejtja apo llozi qe ia kishin futur nga pas…A ka shenja zhvillimi dhe arsimimi ne kohen e Skenderbeut mor mik? Thuhet qe teksti i pare ne shqip eshte “Meshari” ne 1555, ky vit ishte nen pushtimin turk apo perendimor? Lejohej te predikohej ne shqip dhe te luteshe gjithashtu…si ka mundesi? Po Pjeter BOgadani dhe Pjeter BUdi, Marin BArleti gjithashtu ne cperiudhe e zhvilluan aktivitetin e tyre? Perandoria osmane ishte despotike ashtu si cdo perandori me shtrirje te madhe dhe popullsi brenda por popullit shqiptar asnjehere nuk ia imponoi asimilimin..kurre, bile i dha mundesi te administronin territoret e tyre, ashtu sic beri me serbet dhe bullgaret. Ne fund te kesaj pereandorie ne ishim te shrire qe nga jugu i Serbise deri ne Arte dhe Cameri, nje komunitet aspak i vogel, bile ne Kosove kishim kapur territore te tjera nga ato te para pushtimit osman dhe fqinjet grabitqare pikerisht lakmuan keto territore per te mos i lene te kompaktesohen ne nje shtet dhe pavaresisht te gjithave kjo perandori i dha urdher garnizonee te veta te mos lejonte asnje pellembe toke te shqiperise te grabitej dhe te luftoni se bashku me shqiptaret per mbrojtjen shqiperise, fakt i pakundershtueshem eshte heroizmi i Hasan Riza Pashes ne Shkoder i cili sot mund te nderohet me shume se cdo shqiptar tjeter…Esad PAsha? hhmmm…kam qene une qe ta kam cilesuar si tradhtar i pari, por renegate te devotshem ai gjeti Preng Pashen dhe Kapedanin e Mirdites more trumcak…keta katolike te “devotshem” ndaj atdheut, dhe Esadi qe thua ti ishte nje matrapaz i Italianeve dhe Francezeve te cilet e perdoren keq e me keq per te ndare tokat e Shqiperise ne mes fuqive te medha me mirditoret mos te harrojme kete. Ti thua qe ska luftetare myslimane ndaj turkut. diku me lart te kam permende: Isa Boletinin, Azem Galicen, Idriz Seferin, Jakup Ferrin, Ali Pashe Gucia, Aqif Pashe Elbasani, edhe Bushallinjte e Shkodres iu kundervune Turqise, edhe vete Ali pAshe Tepelena iu kundervu Turqise(turp per ty qe nuk e vlereson mendjen e holle dhe diplomacine e Ali Pashes, veset dhe zakonet jane tjeter gje), trimat e Lumes dhe te Dibres qe kane bere beteja epike ndaj turqve dhe serbeve…a do me??? Prandaj them qe ti dhe sera jote jeni anti shqiptare sepse eshte e disata here qe permend shpernguljen e kosovareve rreh 2 milione ne shqiperi dhe maqedoni, dhe kjo eshte pikerisht teoria me e bazuar serbe per peruljen e shqiptareve, luften ata djem e kane bere si burrat me lufte guerrile ndaj ushtrise se 4 ne numer dhe paisje te Europes, dhe mesazhin e kane dhene me qarte se askush per ta nderkombetarizuar ceshtjen, do ishte nje sakrfice e pasherueshme nese ngajrjet do shkonin si ne Bosnje merreth 250 mije te masakruar kryesisht myslimane…ndoshta kjo eshte edhe endrra jote dhe e Europes kurve por ja qe ju doli huq dhe sot nga ky deshtim i radhes ju atehere do mundoheni te njollosni nje popull te tere dhe ta quani luften e e UCK-se xhihadiste….nje brockull qe vetem nga ty dhe serbet e kam degjuar ta mbrojne me kaq fanatizem…ah harrova mesa duket edhe nga prifti qe pagezoi Rugoven i cili ndjese paste nuk linte vend pa e etiketuar UCK-ne si organizate terroriste, jo per gje por ajo me shprjtesi sketerre po ia merrte kompetencat ne pergjumjen ne zyren e tij te fiksuar me foton e Gjon Palit te II ne mur…:. ja kete kabe bere katoliket ne cdo kohe qe kohen e bizantit dhe me pas ne kohen e skederbeut te cilet zhvleresuan rolin e njeri tjetrit ne ndergjegjesimin kombetar, shitesishin dhe bliheshin sa tek Venediku dhe tek Napoli kunder njeri tjetrit, dhe me pas mesa duket Perandoria Otomane ia gjeti ilacin e qetesise dhe ia drejtoi renegatizmin te pakten per gjera pozitive dhe jo per maskaralleqe ballkanike. Zhvillimi? Eshte e vertete qe turqit nuk lane ndonjet gje te madhe te kapitalizmit pavaresiht se ne Turqi vete kapitalizmi kishte hyre kohe me pare, ne vendin tone jo vetem qe nuk shkaterruan qyteterime gjoja te krijara nga Skederbeu dhe perpara tij….shkurt dmth nuk kishte te trasheguar, por ndertuan qytete qe sot jane po te njejtat te njohura per zhvillim, ndertuan Beratin, Gjirokastren e cila ne shekuj dhe deri me sot ka prodhuar dhe prodhon njerez te ditur, administratore te shkolluar, dhe ka nje elite qytetare per tu admiruar, Shkodren e ka lene nje rajon te zhvilluar ne tregeti dhe ne nje raport te ndershem fetar duke lejuar dhe konfesionin katolik me gjithe cka pase, duke e nxitur biles bashkepunimin nderfetar, si dhe e la Shkodren me nje prosperitet tregtar te admirueshme me Pazarin me te madh te Ballkanit si qender tregtare me nje elite qytetare fantastike, me nje port te vogel ne BUne i vetmi port lumor ne kete rajon dhe me nje zhvillim me te madh se Beogradi i asaj kohe, me KOrcen po te njeten gje ne te cilen lejoi demokracine ndermejt komuniteteve fetare, transferoi shkolla te stilit perendimor, grek dhe turk, tregeti…etj etj. A jane te mjatueshme keta? Edhe une them qe JO sepse ka me mire se kaq, por per nje popull pa trashegimi urbane ne asnje kohe kaq mund te behej. Edhe nje here, Europa nuk eshte Gjermani more bilbil, Gjermania po behet shpetimtarja e saj per sevap sepse kjo Gjermani nuk ka ne plan ne fakt kete BE me 12 yje te kurores se Shen Merise ne koke, shperberjen e kesaj BE po e realizon pikerisht vete Gjermania sepse ky eksperiment i themeluar qe ne vitet 1950 nga demokracite kristiane te Europes doli i deshtuar me Greqine e dhjaksur, Italine e pepinove, Spanjen e pederasteve dhe Portugaline e gabeleve, ndaj Gjermania po i fundos nje here keta per te krijuar me pas nje forme tjeter te strukturimit te Europes. Kjo Gjermani qe thua ti more harabel me thuaj cilin aleat te beuseshem ka pase ne dy lufterat boterore qe ka bere?? dhe cili komunitet u prefuara dhe u afrua per te ndertuar Gjermanine perpos gjermaneve vete mbas luftes dhe deri me sot??? MOs eshte Azia e vogel more lepur…eeee? Ndaj meqe me bere te harxhoj kohe te merrem me ty, po te lutem qe te pakten shko nje here dhe hidhu ne ndonje perrua dhe freskohu nje cike. Mos harro Arid Uken…hahahah, ama ngushte ta paska cuar ai ty, po rri o i mjere se ste ben gje ai ty dhe askujt, me vjen keq por shqiptaret do hyjne kudo qe te jete keshtu sic jane, keta jemi ne, kete histori mbijetese kemi per 2000 e ca vjet, dhe tani keta te BE me shoke te vijne e te na kerkojne falje njehere per tradhetite e panumerta qe na kane bere ne shekuj dhe pastaj te kerkojne llogari perse u konvertuam apo perse u beme komuniste te Enverit… ne kemi kohe sepse jemi mesuar te heqim keq, ato kane ngutjen e gjetjes se ca burimeve natyrore dhe trafiqeve fitimprurese ne kurriz tone, ndaj ne po i themi qe ti marrim nje here ne keto para pastaj kismet kur tju teket juve te na fusni ne Europe zoti e ben mire, gjithsesi per cdo gje Erdoganin e kemi aty si vella tonin gje te cilen e konfirmoi edhe me e mira juaj…Jozefina. Erdogani na beri edhe rrugen e kombit, ai na mori edhe telekomin, ai liberalizoi tregun e telefonise, ka marre bankat kryesore, ka investuar ne arsim dhe shendetesi ne shqiperi sa me ska, ai dhe shteti i tij i ka heqe vizat per shqiptaret qe ne 1993 per tregeti lire qe te pasuroje nje cike kete popull si dhe per turizem, ka asistuar policine shqiptare deri edhe me rroba dhe kepuce, ka siguar integritetin territorial te ketij vend, mban disa milion shqiptare ne vendin e tij pa i cenuar asnje te drejte bile edhe duke i privilegjuar etj etj etjjjjjjjjj. Ndersa greket qe i beme shtetin dhe pavaresine, ia rritem ekonomine duke vjele portikalle dhe ullinj na moren edhe perendite pellazgjike dhe na trajtuan si te leckosur dhe ja ku ndodhen sot nga zullumi. Italianeve te cileve u kemi dhene etrusket, perandore dhe Pape, luften e Skenderbeut ne mbrojtje te Napolit etj etj etj, cafre bene? Na sollen per 20 vite bizneset e mafies se jugut te italise duke fute skllever dhe skllaveresha shqipatre ne rrobaqepesi brekesh dhe kanatieresh, duke na perdhunuar pas dyerve te ambasadave dhe konsullatave per nje vize te qelbur, nderkohe qe trafikantit dhe kriminelit ia jepnin vizen pa asnje problem. kane qindra mijera emigrante shqiptare ne atdheune tyre te cilet jane integruar vetem me djerse dhe kembengulje prej shqiptari te ndershem ne te drejten e tyre karshi bustapagave me euro mangut ne rroge, edhe cafre ndodh? Italia na thote qe smund te bombardojme Beogradin sepse kemi telekomin te blere atje….pppttttuuu legena. O MARIN BEG qind fjale per nje pare USA-TURKEY great allies….ske cben cfare do mbjellesh do korresh, ju dhe ata veladonet mbollet thike pas shpine hipokrizi dhe sigurisht do korrni dicka me shume se leshin….hajt se flasim prape une po pres….)

          17. ilir says:

           Ku eshte ofendimi per Skenderbeun more driteshkurter? Une po them qe edhe Skenderbeu te futet ne site mire si cdo figure historike e botes, te paguhet nje cike me shume leke per te hapur arkivat e Stambollit apo te Vatikanit dhe Vjenes dhe realisht te shohim cfare dimensionesh kishte ky njeri e mos te mbesim me informacionin e kohes se Enverit dhe te ca shkrimtaruceve me pagese. Nuk po tenton kush tja ule vlerat sepse ata shqiptaret ismalike te KS dhe FYROM e kane bustin e tij ne mes te sheshit dhe krenohen me te, por ky njeri qe per fat tend te keq i ka sherbyer edhe ky sulltanit si ata kryeveziret e “poshter” bile ne mos edhe me shume duke udheheqe beteja edhe ne Hungari dhe ne pjese te tjera te perandorise thjesht lind pyetja se a mund ta dime se cplan kishte ne koke ky dhe kush e manovroi aktivitetin e tij, a ishte nje lloj strategjie primitive perdorja e tij nga fuqite kristiane thjesht per te ruajte bythen e tyre??? Keto gjera duhete te sqarohen dhe kjo nuk ia ule imazhin bile ndoshta e bene edhe me te vlefshem per brezin e ri. Sa i perket rekrutimit te shqiptareve mos harro qe ky popull i ka sherbyer edhe Romes me legjionare dhe gjenerale per shkak te aftesive luftarake dhe organizuese qe kishin, kane qene perandore te Romes dhe Bizantit (Komnenet) dhe Konstandini i madh, kshu qe keta si i quan ti??? Sipas logjikes sate keto duhet te ishin super tradhtare dhe super legena apo jo? Dhe duke qene te tille cfare i dhane ketij vend qe i lindi dhe i rriti? Vetem sa sollen barbare sllave dhe avare per te rrenuar gjithcka dhe djegur cdo gje….Ok more ketrush…shfleto ti akoma se te pakten ky debat te ka futur zellin e librit, pastaj cfare seleksionon ti eshte ceshtje kapaciteti personal…I am here again…

          18. Marin says:

           Iliro,
           Folklor per Skenderbeun thone se ka, po une edhe nqs e kam ditur, e kam harruar. Po s’ka problem, se te kemi ty per perralla, edhe ate shokun tend, Oliver Schmitt-in.
           Nqs dikush shef ndonje Ajnshtajn te shkruaje 1+1=3 normal qe s’do e pranoje. As Schmitt-it me kompani nuk kemi pse jau kredhim bishtin, mund te kete bere 100 vepra te tjera, i lumte nqs nuk jane si ajo e Skenderbeut. Kur degjova debatet ne TV, desha ta blija librin, po per fat te mire lexova esene e tij. E paimagjinueshme! Nuk kishte burime historike! Si mund te shkruaje per para 500 e ca viteve sikur t’i kete pasur Skenderbeun me luftetaret e vet… shoke lagje?! Qe ta dish ti fenofeni, vetem deshmitaret shkruajne keshtu. I bie qe Oliveri i vogel te jete 540 vjec!! 😀
           Nqs ka nje Oliver qe shkruan keshtu, ka qindra profesore ne bote, nga SHBA dhe Europe e deri ne Japoni qe miratojne tekste historie ne perputhje me tonin. Thjesht sepse jane bazuar ne burime bashkekohese te te gjitha paleve, si Venediku, ashtu osmanet, si Europa, ashtu edhe lindja.
           Vellimet e Akademise se Shkencave per kohen e Skenderbeut jane te mbushura me referenca. Kjo eshte pune serioze, jo ndonje Oliveruc.
           Pse beri aleance me fqinjet?
           -Me Brankovicin beri aleance kunder Venedikut, qe ti ja fut p… dhe ja quan aleat, po jo kunder turkut se Vuka, babai i Durad Brankovicit ishte bere vasal i turkut qe mbas 1389.
           -Princat shqiptare ishin ne konflikt me fqinjet po aq sa ishin me njeri-tjetrin, keshtu qe fqinjet nuk ishin armiq etnike.
           Armiqesite filluan kur muslimanet shqiptare filluan t’i sherbejne turkut kunder tyre.
           Tani qe po lexoj ato aludimet e tua, jo komplote ne pallat, jo aleanca te fshehta qe s’i ka pare njeri (po ti i di se je 007-a e qebaptores), e kuptoj qe s’ke argumente, prandaj si gjithmone ju turkoshaket trupeshq i drejtoheni konspiracioneve qe vec ju i keni zbuluar.
           Cfare halli ke me Europen? Gjergj Kastrioti po, do mund t’i quante tradhtare. Po ju qe e sulmuat Europen ne emer te kalifatit, cfare doni prej saj? Kur ta paska dhene besen Europa more i pabese? Po ja, prap Serbine jau bombarduan, edhe ajo Italia e “poshter”, po ti ha buken e permbys kupen, ptuuuuuuu halabak!
           Cfare na beri te mire turku? Shkodra ka qene qytet e kryeqender qe ne kohe te lashtesise, na e paska bere turku… ku i gjete keto perralla?
           Para turkut edhe Drishti (Drivastum) ka qene qytet i zhvilluar, ata e shkretuan, e bene fshat!
           Kruja ishte qytet, Sfetigradi, Danja, Berati eshte 2.500 vjecar, edhe kete turqit e bene? Angjelokastroja po ashtu. Gjeten qytete dhe bene cezma dhe hale!
           Kur qenkemi veteqeverisur ne? Vetem Bushatllinjte dhe Ali pasha dolen me ide autonomie, ne mos pavaresie, po ja qe turqit dashamires i prene koken Aliut, kurse Bushatlliun e vrau nje musliman, madje vellai i tij, Ibrahimi!
           Per Ali Pashen kam pak respekt per dinakerine dhe idete shteterore te tij, deri diku po themi, po plackites karvanesh ka qene dhe turku s’e beri dot zap, po u detyrua t’i jepte titull. Tani kur nuk nenshtroi dot nje kacak, cfare do i bente princit te Mirdites?
           Ky ishte dhe paralelizmi im, qe ti po spekulon krejt pa turp.
           Europa nuk eshte Gjermania, po, eshte e vertete. Po nje shtet i madh si Turqia nuk do krahasohet me Bullgarine, po me Italine, Spanjen, Francen, etj. etj. Ketyre as qe iu afrohet.
           Turqia eshte thjesht nje Bullgari me shume banore. Normal qe do na i leshonte vizat, ne fund te fundit kush kishte interes te emigronte ne Anadoll ne ’90-tat? Ata te shkretet qe ndenjen mbas ambasadave italiane, pse nuk emigruan ne Turqi?
           Ne vend qe te falenderosh Europen qe pranoi miliona emigrante shqiptare, se nuk ta kishte per detyre as borxh, ti permbys kupen. S’ka faj perendimi qe s’te pranon. Bashkoju Anadollit, se atje e ke mendjen.
           Go Tyrkie and Pakistan! 😀
           Qe nga shekulli i XV deri ne te XIX, asnje musliman nuk u ngrit per nje shtet shqiptar. Ali pasha e kishte idene per shtet shqiptaro-grek, Bushatllinjte per konfederate “ilire” (si toke) po me popull shqiptar + sllav. Ne fakt asnje nga keta s’i qasen, po nejse, ishte dicka per autonomine, edhe pse si efekt kolateral, po miqte tane turq i shtypen me dhune.
           Nga Pazari i Ri ne Preveze ka qene sundues turku + ndonje regjent renegate, shqiptari leshte e vet ka sunduar.
           Te gjithe ata te tjeret qe permende, ata te fund shek. XIX, fillim XX, luftuan qe te mos binin nen sundimin kristian, cudi qe Lidhja e Prizrenit u be vetem 3 dite para se t’ia jepnin Kosoven etj. serbit. Atehere u kujtuan se ishin shqiptare ata? 450 vjet cfare kishin qene?
           Ata qe u ngriten edhe kunder turkut ishin pjesa me e mencur e L.P. se e kuptuan qe perandoria osmane ishte barke qe po mbytej, se fqinjet osmanet po sulmonin, jo shtetin shqiptar qe s’ekzistonte. 😉
           Osmanet e dinin si do na vinte halli, pse s’na dhane autonomi qe ne 1878, po shtypen L.P. sapo kjo mbaroi mbrojtjen nga fqinjet?
           Esad Pasha ishte thjesht nje tradhtar renegat, si shume ish-regjente te tjere osmane. Ai fali Shkodren, ai solli ushtrine serbe ne Tirane e Durres. S’i beri Preng Bib Doda keto. Ai u mundua te shfrytezonte serbet per te fituar mevetesine nga turkoshaket.
           Eh, mer Iliro, futi nje diazepam te te kaloje deliri.
           Be well.

          19. Marin says:

           “treimi i xha Jahos”, 300 “trimat”, kush je ti qe ironizon dhe fyen Skenderbeun, bej 1/1.000.000 e asaj qe beri, e pastaj fol.
           Jemi shume dakord qe te studiohet me shume hollesi cdo figure historike, po jo te hidhet balte nga nje medioker i rendomte, aq me teper pa fakte.
           Historine e Skenderbeut qe lexon ne Shqiperi, e ke njesoj edhe ne New York, Michigan, L.A., Viene, Grac, Rome, Milano, Paris, Berlin, etj. etj. Meqe zellin e leximit e kam pasur me kohe, qe kur ti shkruaje germen “a” akoma ne fletore bukurshkrimi, kam pasur rastin te lexoj materiale nga vende te huaja, dhe nuk pergenjeshtrojne askund historine tone ne kete pike.
           Ata islamiket e vene Skenderbeun per te thene se jane shqiptare, po sa krenare jane, ajo mbetet per t’u diskutuar…ne ligjeratat e hoxheve, ne mitingjet jeshile, ose flamujt me gjysmehene kur presin baba dovletin.
           Skenderbeu ishte peng ne oborrin e sulltanit, i derguar qe ne moshe te re fare, mos prisje gje t’i ikte turqve qe 12 vjec? Normal qe ne shkollen e icogllaneve ushtarak do behej, luftoi per ata, po beri ate qe pakkush ne historine boterore e ka bere, hoqi dore nga titujt osmane dhe erdhi ne token qe i takonte, luftoi e u strapacua per 25 vjet kunder perandorise me te madhe te kohes.
           (Sa per info, para betejes me hungarezet iku Skenderbeu, nuk luftoi kunder tyre.)
           Kurse veziret nuk i detyroi njeri, madje me lufte e zorr te madh i moren ato poste nga pushtuesi.
           Venediku i shpalli lufte se iu interesonin me shume osmanet per tregti, qe ti na thua se e ndihmoi, edhe Vatikani nuk e ndihmoi shume, vec titullit pak tjeter i dha. 1800 dukate, qe nuk mjaftonin as per 20 ushtare.
           Komplotet tregojne perralla, faktet flasin me vend.
           Me vjen keq qe merresh me konspiracione, por kaq e paske kapacitetin vetjak. C’te besh, kur u ndane, kaq te rane.
           Konstandini i Madh ka vlera si politikan, po ashtu eshte figure e rendesishme per historine e teologjise, edhe Justiniani ne fushen e drejtesise, ndertimeve, etj. Po per sa i takon Shqiperise, keta njerez pushtuesit i kane sherbyer. Edhe sikur sulltan kanuniu te kishte qene nga Shqiperia, te njejtat gjera do thosha.
           (Info 2: Konstandini i mposhti barbaret gotike).
           Sa per avare e sllave, Shefqet Turgut Pasha i shkretoi Kosove e troje te tjera, e ia dha serbit ne pjate argjendi.
           Hasan Riza Pasha eshte i respektuar per vete faktin qe Shkodren nisi ta mbroje ne kundershtim me fermanin e sulltanit per ta dorezuar.

          20. ilir says:

           shihe shihe…iu zgjidh sqepi djalit…:). Ok perseri amulli ne info dhe ne shprehi si gjithmone more Marin BEG…
           Po cfare borxhi i kemi Europes more karkalec…:). Edhe kristianizmi yt me pare shkeli ne kete toke me Shen Palin para se te kalonte Adriatkun, kete fakt ia permedte Simon Jubani legenave te arqipeshkevise ne debatet konceptuale qe bente me ta, dhe e degedisen Marin atje…ne katundet e Pukes…sa bukur kokrra e shqiptarzmit. Nje borxh more aman qe i kemi me thuaj akoma nuk ma ke thene me fakte??? Me thuaj nje here te vetme qe ndemorri nje mesymje klasike duke bashkuar gjitha forcat e saj per te prezervuar kete pjese breg Adriatikut??? Une nuk di pervec romakeve qe na sollen gabelet ne kete vend dhe zhduken cdo relike pellazgjike dhe shenje lashtesie para romake te kesaj toke, te permenda Bizantin te cilet shkretuan edhe dokumentin me minimal qe mund te ekzistonte ne kete vend me sllave dhe avare, turqit na paskan qene te “keqinj” fare ok..:), ne Berlin 1878 bene vetem pazar me tokat tona, ne 1912-13 edhe me keq se ne 1878, ne luften e I dhe II u konsiderua nje vend placke per te strehu koken e tyre dhe per ta perdorur si pedane shiperine per kapercim, dhe dhuraten me te bukur e bene ne Jalte….Curcilli shkruan…”one hundred per cent to communist influence under Yugoslavia protection” keto jane perpejekjet e tyre per kete vend, u gjeten dhe ca matrapaze si Enveri dhe mehmeti te mbeshtetur nga misioni anglez, tradhetuan te desantuarit e tyre nacionaliste duke ia prere krahet cdo tentative te Mbretit Zog per tu kthyer dhe per 50 vjet vetem heshtje totale dhe asnje interesim me minimal per atdheun e atletit te Krishtit, Pra u interesonte stabiliteti more aman se dreqi ti haje keta njerez….hahahahah. Une asnje borxh nuk ndjej qe i kam perendimit dhe askujt tjeter pervec shpatullave te mia, edhe ti sduhet te ndihesh ne siklet karshi tyre vetem nese te japin ndonje kacidhe per propagande katoliko-centriste apo mund te te kene sejdisur me ndonje gjysme burse ne Itali, apo edhe mund te ta kene kompletuar shtepine murgeshat me ndonje mobilje te perdorur, kaq pretendon ti nga jeta dhe mire ia ben, uli edhe nje cike pantallonat… Shqiptaret more mik hypen ne anije duke na ofruar foto te mbetura ne historine e njerezimit me anijen Vlora dhe Partizani qe sot e gjithe diten te rrenqethin trupin, shqiptaret more ti lapangjoz ndenjen ne stadiumin e Barit duke pritur ujin nga helikopteret si te ishin skllever afrikane ne mes te gushtit, shqiptaret more mosmirenjohes i bashkeqytetareve te tu fjeten ne neper rruget e Lecces, Brindisit dhe Barit me celefona te mbuluar pa ngrene asnje cap buke, shqiptaret more mi qenefesh bene punet me te rendomta te Italise dhe Greqise pa ia fale kush nje gram me shume se cfare kane punuar bile edhe duke ia mohuar mundin, shqiptaret more injorant kane shitur cka kishin mbas shpirtit per te blere nje vize fallco te prodhuar nga senkseret italiane thjesht per te jetuar dhe sjelle nje cope buke ne shqiperi familjes, shqiptaret more legen jane perdhunuar pas dyerve te konsullatave duke i lene gjithe te flene ne rruge, duke shitur edhe radhen e gjate pas mureve thjesht per te pare djalin apo vajzen e aksidentuar ne Itali dhe Greqi dhe ate vize nuk ia dhane asnjehere dhe shume prinder nuk pane me as djalin dhe as vajzen vetem te mbyllur ne arkivol…kete kane bere keta legenat perendimore duke u munduar te na shkulin dinjitetin me cdo mjet, dhe sigurisht qe horrave dhe trafikaneteve te shqiperise ia jepnin vizen edhe 1 vjecare biles me te drejte shtyrjeje kur te donin, serbeve ia krihnin dhe ia krehin perseri bishtin…aman vec mos u degjoni ju se ju fusim ne Europe edhe pa merituar ani pse ju keni ne drejtim te vendit pjesemarres ne krime kunder njerezimit. Bombardimet??? Ti ose nuk lexon mire ose nuk di te lexosh shqip, ndoshta din gjuhen e Kishes ti more mik duke ferkuar ato duart si prift… Italia dhe Greqia krejt kunder luftes ne Kosove, ke deklarata zyrtare te qeverive te tyre, bazen e Avianos skishin bythe ato bllokonin se nuk i vinte vesh USA, francezet dekonspiruan planin dhe ia dhane ate serbeve, spanjollet kundra, portugezet gjithashtu…jane zyrtare te gjitha eee. Nje sinjal i qeverise shqiptare ne Mars 1999 vuri ne levizje floten turke e cila u dislokua nga Deti i ZI ne Adriatik per pak dite dhe se bashku me amerikanet mbeshteten gjithe logjistiken e bombardimeve ne Serbi dhe Koseve, kjo eshte e verteta more mistrec rrencak dhe dezinformues. Akoma sme the Skenderbeu a i ka sherbyer Sullatanit, a mori grada maksimale dhe a ia mbajti fjalen Gjon Kastrioti qe djemte e tu jane garanci por te siguroj qe do trajtohen ne menyren me te mire te mundshme…dhe nga pikepamja morale kush e permbysi kupen ketu….. eeee Xhaxhi Skenderiiiii! Ne fakt eshte faji im qe merrem me ty, po Venediku ishte sponsorizuesi i pare i Begut per te ndeje ne pushtet ne mes te princave ngaterrestare, dhe mos me thua qe ishin myslimanet qe futen ngaterresat…hahahah. Topiajt, Muzakajt, Balshajt, Araianiti cfare ishin myslimane???? :). Keta more mik kane ndeje gjithmone duke nda copen e mishit qe jua ofronte here Venediku, here Napoli, here Serbi dhe shpeshere edhe Sulltani te cilit i leverdiste ti fuste ne ngaterrese keta “kristiane” te devotshem. Tashi persei per ate inatin tend…Turqia i hoqi vizat qe te fuste nje cike kapital ne kete vend me te ardhura 6 Dollare ne muaj, e veshi me rroba modeste kete popull sepse kaq kishim ne si kapacitet, futi prodhime per shtepi te cilat kapnin nje standart normal per xhepin shqiptar, keto tregtare qe nuk ishin pak por pothuaj 35 % e fuqise punetore te shqiptareve shumezo edhe nr e anetareve te familjeve te tyre ndetuan nje ekonomi familjare normale dhe shteti shqiptar me kete zgjidhi nje problem jo te vogel per kohen, cmimet e biletave te avionit jane me te lirat, sherbimet shendetesore ne turqi qe jane shume cilesore kishin cmime me noramle se diku tjeter, paketat turistike sot jane shume te pranueshme nga xhepi i shqiptarit, sigurine territoriale duke kercuar fqinjet tane ne 97 per mos sulmim, miellin qe bejme buken e perditshme qe ne 92 e kami pase prej tyre shpesh here edhe falas dhe nje miell cielsor, dhe jo si ai vaji i Pelikanit dhe salcen e prishur dhe spagetit te bera dru dhe te vjedhura me pas ne kordinim me Fatos Nanon, po shkollat dhe medreset e ndertuara te nje stili modern islam me programe ambicioze brenda tyre dhe jo ekstreme sic te pelqejne ty…:), po asistenca ne fushen e sigurise dhe pergatitjes ne akademite e tyre te policise, dhe jo pak por qindra dhe mijera studente te mbeshtetur me burse gje e cila nga Italia e dashur kane qene me pikatore per vec ketyre aplikimeve idiote per studente ne Itali te cilet me pas mbeteshin si peshku ne zall dhe punonin ne hale duke i shkuar shkolla 9 vjet akademi, keshtu pra more ti prift kjo eshte mbeshtetje me serioze dhe me e qenesishme per nje vend te varfer si puna jone. Ti mesa duket qenke ne borxh te madh me Europen, une nuk e di dhe nuk ndjej qe shqipateret tejene kaq te permalluar per te, misioni i secilit emigrant ka qene qe te shkoje ne kurbet me koken pas te beje ca para dhe te vije ne vendin e tij prane famijes dhe njerezve te dashur, ky eshte lajtmotivi i emigrantit kudo ne bote. Tashi perrallat me urbanizim dhe qyteterim te Beratit, Gjirokastres, Korces dhe Shkodres leri more dak se jane flake kashte, pothuaj te gjitha keto kane qene fortifikata ushtarake me nje jete koti, Bizanti nuk la ose la shume pak shenje ne kete vend sepse turri i tyre ishte devastues me gjithe ata barbare qe thirren per shpetuar perandorien e tyre. vetem Shkodra ka shenja zhvillimi dicka me shume per shkak te pozicionit te saj ne mes ujerave te lumejve dhe te liqenit dhe detit, ndersa shenjat e artizantit dhe tregtise jane evidente ne periudhen osmane sa me ska, arkitektura otomane shihet edhe sot, pjese e UNESKOS BErat dhe Gjirokaster. Shkollimi i te rinjeve sidomos nga Gjirokastra duke krijuaur nje klase juristesh, administratoresh, mesuesish, ekonomatesh etj etj kane qene te trasheguara historikish deri ne administarten e Enver Hoxhes, edhe ne Shkoder ka ndodhe po e njeta gje bile duke i lejuar te shkojne edhe ne Vjene dhe Rome dhe duke i promovuar ne poste publike, DIbra e Madhe gjithastu, Shkupi asokohe vetem me shqiptare, Prizereni, Gjakova, Tivari, Ulqini….uuuuaaaa u ben shume tashi MARO….pra more mik ndjeju vetevetja dhe i pavarur, asnje borxh askujt vetem mirenjohje atyre qe te duan te miren dhe ti gjendesh ne dite te veshitira nese mundesh, kaq kemi ne dore ne. Jeten do e zhvillojme se bashku katolike dhe myslimane ne kete vend, jemi martuar dhe do martohemi me njeri tjetrin perseri sepse vete kuptohet qe ashtu do ndodhi, sponsorizimeve nga vatikani po i vjen fundi tashme, nje strtategji 20 vjecare pa fund me pare shume per te ndikuar ne kthimin e popullsise ne gjithfare menyrash dhe ku jane sot? Ne nje deshtim total, popullsia katolike nuk i ndoqi dhe aq, te ardhurit nga Malesia ishin vetem oportuniste dhe te varfer dhe nuk kishin kohe te merreshin me keto marrina, keshtu qe zgjodhen rruget e lehta per te jetuar. Edhe nje here Europa ska ku te shkoje…kshu do na pranoje ne dhe Turqine me pas, jo se kemi ne nevoje per ata por te jesh i bindur qe jane ata qe kane nevoje per ne, per burimet tona, per poziten gjeografike dhe burimet e Turqise dhe Gjermania aleatja me besnike e Turqise kete po ben sot, nje operacion financiar per te kuruar Italine me shoke dhe me pas te jape ca dimensione te tjera te shtrirjes se Europes ku padyshim Azia e Vogel konsiderohet si celesi i suksesit….Ciao pepino, stammi bene

           P.S se harrova si tha Jozefina: “populli vella turk”, ndersa Also BUmci e din ti qe ka strudiuar ne Stamboll per shkenca politike, te pakten keto modele te kesh parasysh…:)

          21. Marin says:

           Iliro,
           ke shkruar njesoj si laperi, hoxha i fshatit, si ata qe dine alfabetin shqip te pakten. Keshtu eshte kur te dalin puplat, turkmeno.
           Me thuaj nje vend ne koment ku une them se i kam borxh Europes. Perkundrazi, kam thene se Skenderbeun e lane ne balte, e na lane ne dore te turkut. Kurse ti i cove vellezerit muslimane me prinder shqiptare ne dyert e saj per ta sulmuar dhe pushtuar. Beji “hesapet” dhe te del kush eshte ne borxh.
           Nqs Simon Jubani ka thene se feja e krishtere erdhi me pare ne Iliri, ka pasur shume te drejte, po nuk kemi nga ta dime se per cfare arsye e caktuan ne vend tjeter, pervecse nga thashethemet e tua. Mirdita (zona e madhe, e vjeter) e meritonte Dom Jubanin, te pakten per qendresen e perhershme.
           Venediku, si po e thua vete, i fuste ne grindje shqiptaret, njelloj si turku, kurse Skenderbeu i bashkonte. Prandaj s’me duken aleate te Kastriotit ato dy shtetet e para!! E rrezove veten, TYÇ.
           Skenderbeu ishte peng tek sulltani, pasi ky i fundit e kishte sulmuar dhe pushtuar pa provokim te atin, Gjonin. S’i ka ndonje borxh sulltanit, perkundrazi sulltani e hoqi nga froni qe i takonte. Ishte vete i zoti dhe u be komandant, cka e tregoi edhe me vone, me 25 vjet lufte me fitore kunder perandorise me te madhe te kohes.
           Ti prap vazhdon me fyerje dhe tallje kunder Skenderbeut. Ai xhaxhi Skenderi jau beri teton osmaneve, prandaj te djeg ty, turkoshak, materie gjirizi?
           Back to our times. Me vjen cudi se kur ndihmon Vatikani, ty bukeshkalit te duket sikur te ka vrare kush, kur te ndihmon turku sikur te ka ngritur ne qiell. Caritas-in e harrove, nqs turku shet, ai e jep falas, dhe cilesia e mallrave italiane, atyre te falurave, eshte ku e ku me e mire se mallrat turq. Nuk e di me c’sy i ke pare, apo a ke problem tjeter se s’i perpunon dot trupeshku.
           Une nuk kam nevoje per ndihmen e ndokujt, fatmiresisht, punoj e fitoj vete aq sa me dalin e me teprojne. Zakonisht muslimanet iu lepihen priferve per studime, nga ZKM ne Itali, Austri, Gjermani. Madje Abedinet po behen katolike per nje burse!
           Shko njehere spektator ne Kishe, te shikosh konvertimet.
           Fakt: Italia dhe Greqia jane dy partneret me te rendesishem tregtare te Shqiperise dhe po ashtu investitore kryesore ne hapjen e bizneseve dhe vendeve te punes.
           Si thone ‘taljanet: Se non accetti i fatti, dimostri ignoranza, non che non sono veri.
           Turqia na mbyti me cokollata dhe… telenovela. 😀
           Meqe ra fjala, kur i keqtrajtonte Italia emigrantet, pse nuk shkuan tek mema Turqi qe iu kishte liberalizuar vizat?
           C’borxh iu kishte Italia t’i mbante? Jo per gje, po ju e keni zakon te hani buken e te permbysni kupen.
           Ishte s’ishte dakord me mbeshtetjen e xhihadit ne KS, kontributin financiar, politik, gjeografik dhe ushtarak e dha.
           Edhe KS ta njofti, edhe Franca po ashtu. Po ju prap kupepermbyses. C’i duheni kujt ju? T’ju ndihmosh ju eshte si te lash gabelin, i zi se i zi mbetet.
           Aty me turkun e keni vendin.
           Kancelaret gjermane kane qene te qarte: Jo Turqise ne BE.
           Ka 13 qe i kane dhene statusin kandidat dhe e vertisin si p… neper br… 😀
           Haracet e Duces i lane mbas LIIB, vetem per 4 vjet pushtim, po turqit sa harace na kane pa lare? 125 here me shume se italianet. 😉
           Perralle eshte ajo propaganda e Erdoganit qe ben. Shkodra, Drishti, Lezha, Berati, Durresi, Angjelokastroja, Ulchiniumi, Antibari (Tivari), etj. etj. kane qene te urbanizuara qe ne kohet e lashta, sidomos ne kohen e Arberise. Dy pellembe te germosh, gjen artifakte me kuintal. Nuk po te permend ketu faktet e nxjerra nga Sufflay & co. ne “Shqiptare dhe sllave”, etj. Osmanet i kthyen ne fortifikata Beratin, Gjirokastren, etj. etj. dhe prit, se harrova cezmat dhe xhamite!! U keput ne b… me nje fjale.
           Info: Shumica e administrates se Enverit ishin ose pa shkolle, ose te shkolluar ne BRSS, Ceki, etj. Turqia kur ka qene ketj nuk shquhej per arsim, vec per analfabetizem. Nuk ishim nen ta ne kohen e Ataturkut.
           Sot arkitektura qe mahnit turistet eshte e lashtesise greko-romake, si dhe ilire, popujve te civilizuar, jo e jevgjiteve turq. Shumica ikin ne Butrint, Angjelokastro, Apolloni, Egnatia.
           Apo turku i ka bere edhe keto?
           Te vetmit qe shkretuan dhe plackiten qytete ishin dyndjet barbaro-mongole nga Anadolli: Drisht, Gjirokaster, Durres, Kruje, Lezhe. Asnje anije e huaj nuk i afrohej Shqiperise se pushtuar nga turqit. Qytetet ishin bere fshatra, sipas kronikave te kohes flasim gjithmone.
           Edhe venedikasit kane bere me shume punime se ata, ne Lezhe, Shkoder, Durres.
           P.S.: A te kam thene se Topalli me Bumcin nuk perfaqesojne tjeterkend vec Salih Rrahman Berishes?

          22. ilir says:

           e si e kishte emrin ai institucioni? Cari-tas??? 🙂 . Ok MArin, vete po e pranon qe politikat e disa bursave te studimit jane per te konvertuar ne kristiane ca robe qe jane te lindur me kompleske dhe me preardhje rurale, apo ndoshta i kane garantuar edhe nje pune me nje rroge normale dhe i kane bere nje shplarje truri duke i fale ndonje top futbolli apo edhe nje puzzle, a e din sesa sukses mund ta quani ju kete lloj konvertimi sepse do jene te devotshem gjithe ata…:). E di si eshte puna Maro, ju perdorni gjera qe i kushtojne me shume rendesi formes sesa permbajtjes dhe me kete lloj politike ka konvertime por jane si vesa para diellit dhe as ata vete nuk ju duhen gje, nejse nje gje po te them Maro djali, e din ti cila eshte nje nga arsyet perse nuk i publikojne te dhenat e cebsusit? Sepse more mik popullsia jone na paska dale me mbi 70% myslimane, ju katoliket keni nje rritje prej a 1 apo 2 %,pra plus minus 12 % dhe kjo vjen si rrjedhjoje jo e shtimit te konvertimve por si renie e nr te ortodokseve per shakak te migrimit te tyre ne mase me te madhe nga jugu i shqiperise. U munduan boll me strategjine e rritjes se numrit te agnostikeve ose legalizimin e protestaneve si fe zyrtare…por me vjen keq Maroooo, perseri aty se aty jane shifrat, dmth shkurt dhe shqip strategjia dhe miliardad 22 vjecare te Cari-tasit dhe Vatikanit…per leshhhh. Merreni lehte sepse sja vlen te stresoheni per kete pune. E dyta more trim, perderisa sa ti thua qe tash e pare qe “permbysem kupen” do te thote qe i paskena pase borxh ne dicka atyre dhe se ata na e paskan bere te miren per humanizem dhe ne “burrat e keqinj” ia paskemi permbyse kupen ketyre haleve te Europes…pppfffffff. Ti dallohesh qe je i cunguar ne info sepse Greqia qofte edhe nje bombe te vetme se ka derguar ndaj Sllobos, as edhe nje anije te vetem, vetem ca trupa ne kufi me maqedonine ka dergu per siguri te saj dhe jo per Kosoven. Italia????? edhe nje here ma thuaj….hahahha po ti je tamam rrencak dhe injorant i plepit te lagjes. Kujto pak deklarata e Dinit dhe D Alemes zyrtare per luften…po njohja e Kosoves ka qene e imponuar prej xhaxhi Amerikes more trularaske dhe kete Italia nuk na e kishte si larje borxhi por si detyrim ndaj nesh per gjithe kalvarin tone te tradhetive shekullore, dhe perseri nuk kane lare ndonje borxh, pastaj ata ushtare italaine-tartaruga qe i ndiqte gjermani kur keta laperet kapitulluan ishte ky popull fukara qe i strehoi ashtu si edhe cifutet per te mos i lene ne meshire te fatit, ne shtepine e kusheririt tim te pare ka jetuar per mese nje vit i fshehur nje ushtar nje italian i cili pas 90 i falenderoi ne nje korrespondence per strehimin por kur nipi i familjes se kusheririt shkoi ne Itali si emigrant dera iu mbyll me justifikime alla italiane prej pepinoje…a eshte bukeshkale ky apo jo? Ky mund te jete nje rast i vecuar, por nje gje duhet ta dish qe te kesh marredhiene pune me italianet eshte nje stres i vertete, njerez qe te hane fjalen per nje ore shtese pune, njerez dhe punedhenes qe i dhimbset minimumi i lekut per nje stremundim te shqiptareve ne pune, do thuash ti qe nuk ekziston me ajo fryme, e vertete qe nuk ekziston por kjo jo fal italianeve por fale shqiptareve qe me kembenguljen e tyre dhe me karakterin e forte ia vune pikat mbi tartarugave si trima te cartur qe jane…:). Une po te them qe 35% e fuqise punetore pas 90 u angazhua ne sektorin e tregetise se vogel me Turqine, po pervec cokollatave, ka pase dhe rroba, edhe elektroshtepiake me nje cilesi normale por te pranueshme per xhepin tone, po pse ti more mik kujton se Armani apo Versace qe vijne ketu si rroba jane origjinale? hahaha nuk e besoj se e beson edhe ti vete kete pune, sepse siapas kesaj i bjen qe ti ta kesh ngrene sapunin per djathe. Telenovelat se pari i kemi pase nga amerika latine dhe italia nese e mban mend, vetem keto 2 vitet e fundit mesa kuptoj une kane hyre keta turket, por ti je i lire ti shohesh ose jo… Ti i fut veshet ne lesh kur une them qe italianet e skllaveruan kete milet tash 20 vjet me mafien e brekeve, kanatiereve dhe te kepuceve, ku sklleverit shqiptare punojne aty pa sigurime shoqerore dhe semuren nga zhurmat e makinave qepese dhe per cfare? per nje cope buke te thate. Po perse vizat duhet te sherbejne per emigrim se zben more kastravec? Sikur kesaj Shqiperie 3 milioneshe ti ishin hequr vizat me kohe nuk do kishte qene gjithe kjo etje per te pare boten andej edhe shqiptaret do shkonin do shihnnin se nuk cfare te bejne dhe e realizonin jeten e tyre ketu, por ajo strategji more mik ka qene e qarte si edhe per vendet e tjera te varfra ne menyre qe ketyre njerezve te mos i jepet me motiv per tu kthyer meqe kane harxhuar ca leke per te blere nje vize fallco dhe si rrjedhoje keta njerez do i nxjerrin syte vetes per te ndenje ne Europe dhe keshu perfitohet nga krahu i lire i punes dhe rifreskohet popullsia e plakur e tyre, tashi une jam marre me studime demografie sepse me kete pune merrem shume vite. Turqia nuk pranohet ne Europe vetem per nje fakt te thjeshte sepse me ate popullsi prej 72 milione banoresh behet vendi i dyte me i madh i Europes pas GJermanise dhe kshu nr i myslimaneve rritet ne menyre te frikshme per Kristian Demokracine e Europes qe mezi po merr fryme nga kriza, pra jane vetem demokracite kristiane qe nuk e pranojne Turqine, megjithate edhe Europa vete nuk eshte se ka repektuar kritere te fuqishme per zgjerimin sepse Rumania eshte deshtim i madh i tyre me nje ekonomi me te dobet kku e ke se Turqia, ashtu edhe Bullgaria me nje kryemisnter mundes apo peshengrites, kshu qe ata Turqise i kane vene plot kritere gjoja per denimin me vdekje, demokracine e medias, e ca leshlleqe te tjera, dhe Turqia duke e ditur qe keto nuk jane serioze as nuk e ve ujin ne zjarr per keto marrina te cekut Stefan Fule. Ndaj ajo si nje ekonomi shembull me rritje ne kohe krize po e zgjeron influencen e saj ne shume vende perreth ne investime ne fushen e enrgjitike, infrastrukture, telefonise, industrise se perpunimit te naftes, pra kjo Turqi po e behet e friksheme per nje rajon te gjere shume sepse po tentoon te riformatoje zonat e saj te influences dhe kete e ben me aleatin e saj me te ngushte…U S A…..ok. Per tradhtite e Vendikut dhe Vatikanit karshi Skenderbeut kam qene une qe ti ka permende i pari….hahahhaha, tshi ti ke arrite ne piken e pranimit dhe perdorjes se fakteve te mia? Ai u kap prej tyre me idene e pekrahjes maximale por kur e pau “mishin e dhise” skishte ku te falej me sepse Sulltanit qe ia kishte permbyse ate kupen tende te famshme ai kishte turp ti kthehej pavaresiht se me disa taktika dhe emisare Skenderi ka tentuar te beje nje lloj paqeje te pashkruar me Sulltanin. Tashi ate 25 vjeteshin e pathyeshmerise i mbetet arkivave edhe kjo atyre te pazbuluarave ende. Maro behu me realist mor mik, asnje demokraci e ashtuaquajtir kristiane nuk ka ndonje mall te madh dhe perzemersi per kristianizmin e Europes, eshte thjeshte pjese ritualit te religjionit me te ri ne bote…..PARASE….hahah, prandaj merre me shtruar nje cike jeten. Dhe nje te fundit, e permend disa here ngjyren e gjelber te Islamit, ti nuk me prek mua me kete gje, por ta dish qe simboli i saj eshte per mbare njerezimin me gjthe cka perfaqeson dhe eshte ngjyre e bekuar sepse eshte simboli i zhvillimit te gjeber qe do thote i zhvillimit te njerezimit mbi nje industri te dashur per natyren dhe ne harmoni me mendjen dhe shpirtin e njeriut, gjithashtu ajo ngjyre ne ISlam perfaqeson edhe paqen(ta kesh per jeten tende). Dom Simonin e kane derguar thua ti ne ate zone per mire ne moshen 80 e ca vjecare??? JO dhe JO sepse ate ngjarje e di mire, ai ka qene nje antikonformist dhe i ndershmen sepse religjioni per te ka qene vetem shpirteror dhe jo politik. Kur ky njeri i ndershem hapi kishen e pare ne 1990 perreth vetes kishte cunat me trima te lagjeve myslimane per ta mbrojte nga sigurmi i shtetit, pas nje jave kur u hap xhamia e pare gjithashtu djemte katolike shkuan per te marre pjese ne hapjen e xhamise se pare, kjo eshte historira e vertete dhe fisnike e bashkejetes ne kete qytet por kjo u prish nga nje fryme jezuite e induktuar me nje buxhet te madh dhe duke botuar edhe shkrime jo pajtuese qe nga 94 dhe deri para 3ä-4 vitesh te pakten. Maro…. GEZUAR more AGA…:)

          23. Marin says:

           Po Kara-mano ashtu e kishte. Bukeshkale! Edhe i hengri buken edhe i permbysi kupen turkoshaku shqipfoles.
           S’ka gje, s’ka nevoje kush per mirenjohjen tuaj, vec mos e peshtyni kaq shpesh.
           Konvertimi eshte politika e bythelepirjes qe bejne muslimanet per te marre nje burse. Nqs kerkon te pagezohet, eshte e drejta e tij, po mos ki merak se nuk kemi nevoje per te tille njerez pa shtylle kurrizore, ne fund te fundit ata do ikin nga Shqiperia keshtu qe nuk rrisin ato perqindjet qe te kane ngelur merak ty.
           Ne emigracion kane ikur nga te gjitha qytetet dhe kom. fetare, madje katolike pak me shume, po nejse.
           Protestantet vijne nga Amerika, jo nga Vatikani, e as nga Patriarku Ekumenik. Keshtu qe falendero “miqte” e tu te uncle Sam-it. 😀
           Me mire leri protestantet e merru me ata muxhahedinet me mjekerr dhe trecerekshe qe as Muhameti s’e di nga vijne a kush i ka pru.
           Per nr. e larte te agnostikeve dhe ateisteve nder muslimanet e Shqiperise mos na e hidhni neve fajin, po baballareve tuaj qe i sherbenin me devotshmeri e bythelepirje sistemit komunist kunder fese katolike dhe besimtareve.
           Dom Simon Jubanin e paskan mbrojtur trimat muslimane? Po 80-lekeshin e kishin marre ata? 😀
           Mirdita dhe Puka kishin nevoje per famulltare, dhe meritonin njerez si dom Simon Jubani.
           Tani, a ka njerez dashakeqinj ne institucione fetare? -Ka, ne te gjitha.
           Por nuk ia hedh dot fajin gjithmone nje x grupimi te panjohur vec ne baza thashethemesh.
           Nga Islami paqesor me ligjerata hoxhesh kunder Nene Terezes dhe Gjergj Kastriotit po sillen percarje, dhe sigurisht nga kundershtimet e muslimaneve, Dinave te Shkodres per te vene statujen e ketij simboli te tolerances nderfetare dhe miresise. S’do mend qe s’duan, se per vete perfaqesohen nga ndonje mitingash jeshil, “hero” Aridi, & co.
           Skenderbeu nuk erdhi se e thirri Venediku, perkundrazi e dinte se do e kishte armik, po erdhi se sulltani i mire ja kishte dhene Krujen nje renegati, Hasan pashes, nderkohe qe Shqiperia digjej nga pushtuesit mongole.
           Sulltani i beri thirrje te kthehej prap ne musliman e te vinte ne Turqi, po Skenderbeu iu pergjigj: Po deshe kthehu vete ne te krishtere, se une nuk kam ndermend te kthehem ne fene tende, e as t’i sherbej atij qe ka pushtuar vendin tim. 😉
           Kjo eshte korrespondenca qe dihet boterisht, tani ato te fshehtat, po te kete, nuk i ka pare askush, madje as ti qe po flet kot ketu.
           Por ne dime qe Gjergj Kastrioti nuk e pushoi luften kunder turkut derisa vdiq, me ose pa ndihmen e huaj te Venedikut apo ndonje tjetri. Ate e thua ti, e kam thene, e them e do ta them edhe une, me trego ku kam pohuar ndonje gje te ndryshme nga kjo.
           Sa per ate Islamin qe eshte paqe dhe industri etj. etj. perralla si keto, po te informoj qe nuk jam i verber dhe e shikoj vete c’behet andej nga vendet e sheriatit, qe i permbahen ne pike e ne presje.
           Shumica e italianeve u angazhuan ne lufte kunder gjermaneve pas kapitullimit, vetem ndonje tek tuk nuk luftoi. Ishin me mijera ushtare, edhe shqiptaret perfituan.
           Nuk tha njeri se Greqia ndihmoi ushtarakisht kunder Serbise, por detyren e vet te ndermjetesit e kreu me se miri.
           Edhe italianet ndihmuan me bazat dhe avionet e tyre. Deshi vete pa u perfshi ne lufte me aleatet e saj perendimore, por Italia nuk eshte ndonje shtet si Turqia qe e sjell verdalle Amerika apo Europa.
           Turqine nuk e pranojne ne BE se ka GDP te ulet dhe eshte e madhe, cka sjell efekt me te madh negativ se hyrja e ndonje shteti relativisht te vogel si Bullgaria.
           Pastaj asnjeriut nuk i intereson qe emigrantet turq te vijne lart e poshte pa viza. Edhe ato qe kane nuk dine ku t’i cojne. 😀
           Demokracite Kristiane ne diten me te keqe 3-fish me lart se turku ne diten me te mire. 😉 Dhe turku eshte me “europiani” nder muslimane!
           Tung, Ilir trimi, apo si i thone ne gjuhen tende amtare: Kara-Ilir 😀

          24. Marin says:

           Iliro,
           Deren e Turqise e kishit te hapur, nqs nuk ju pelqente Europa.
           Vete deshet pa shkuat. Mos u ankoni.
           Haracin jau kishte lare qe para 50 vjetesh Italia.
           Mos te flasim per te tjeret qe s’te njifnin fare.
           Sa per info, me shifra zyrtare, investitori me i madh ne Shqiperi, si dhe partneri me i rendesishem ekonomik eshte Italia, mbas saj, aty-aty, vjen Greqia. Jo Turqia.
           Nqs ne fabrikat italiane nuk eshte gjendja e mire sipas teje, as ne ato turke nuk eshte me e drejte.

          25. ilir says:

           Ej po Italise ia ka ba b… shporte USa qe ne vitet 60 dhe 70 e deri me sot, qe me brigadad e kuqe dhe mafien e sicilise te stacionuar ne New York, qe Italise i imponoi qeverisje jo stabel deri ne destabiltet social, qe orientoi ne nje menyre apo nje tjeter edhe rrembimin e Aldo Moros, kshu qe Amerika si perandori e kohes se sotme nuk e ka problem te perdore asnje aleat, puna eshte se keta Europianet kerkojne te cojne krye si te pavarur por USA ia kujton here pas here edhe planin MArshall por edhe ja imponon krizat ekonomike per tja sjelle koken ne vend dhe Gjermania eshte zbatuesi i terrenit i ketyre politikave. Sido qe te jete more mik Turqia eshte aleati me luajal i USA dhe vendi i dyte i NATO pas USA per nga kapaciteti ushrtarak dhe i sigurise. Duhet ta dish se ceshte ekonomia ne menyre qe te thuash se kush eshte partneri kryesor dhe partneri anesor, ITalia dhe Greqia more laraske mbajen peshen e emigracionit dhe remitancave te emigranteve shqiptare, gjithastu edhe te impresave shqiptare te vogla dhe te mesme qe zhvillojne emigrantet ne keto vende, kshu qe banakat kryeosre do te jene me origjine nga keto dy vende dhe kapitali financiar do kete prejardhje prej tyre. Gjithashtu edhe afersia gjeografike ka rendesine e saj ne cdo vend dhe kjo qe thua ti ska fare rendesi, realisht partneri yne principal eshte USA por tregtia me te eshte ne nivele te uleta, por politkat ekonomike dhe strukturore jane ato te imponuara nga USA, edhe valuta me te cilen ne operojme ne tregun nderkombetar eshte Dollari i cili edhe indukton edhe politikat makroekonomike, raportin tregtar dhe ca elemente tjere te ekonomise kshu qe kjo qe thua ti nuk ka asnje lloj rendesia nga pikepamja ekonomike e vertete. sa i perket futjes se feve te tjera ne loje, une di ndoshta me mire edhe se ti qe Protestantet jane ata qe cilet MArtin Luteri i vecoi dhe i shkeputi nga veset perverse te Vatikanit qe ai vete pau ne ate periudhe, edhe agnostiket jane nje kategori e cila nuk beson vertete ne Perendi por besojne qe ka nje lloj pike reference per gjerat qe ndodhin, ajo qe them une eshte se gjithe keto elemente jane te nxitur dhe futen me qellimin e uljes ne cdo menyre te perqindjes myslimane sepse duhet tja bejeme qejfin Europes, por dhe ne i dhame mesazhin qe po deshet kshu do na pranoni ndryshe europianet te vazhdojne te mbajne breket neper kembe ne kohe krize, dhe fale emigranteve te te gjithe kombesive qofshin keto vende po mbajne frymen gjalle. Marin konstatoj qe niveli i njohurive tuaja eshte goxha profan dhe i dobet. Po ta perseris edhe nje here qe ti personalisht mund te ndihesh ne borxh me Caritasin, por une dhe ne si popull sme duket se na kane bere ndonje nder qe ti perulemi ne gjunje atyre, ato makarona me salce dhe kutiat e vajit te sojes ata i kane marre dhe stermarre ne kete vend ne menyrat nga me te ndryshmet duke kamufluar edhe trafiqe qe si kemi marre vesh asnjehere. vetem nje konstatim te vogel…. Si mund te kishte besim edhe perendimi edhe turqis ne shekullin e 15 nje njeriu qe u rrit ne oborrin sulltanit, u be mysliman dhe u privilegjua sa me ska nga Osmanet, me pas permbysi kupen per ceshtje “atdhetarie” thua ti, u rikthye ne kristian dhe lufoi ne lufte guerrile? Pra ai ne te vertete dhe pa e ditur as ai vete bile nuk kishte arritur te fitonte besimin e asnjeres pale sic duhet, dhe kjo e ben edhe me komplekse figuren e tij, dhe ju pro europianet e pa arsyeshem mundoheni tja atriboni vepren e tij krishterimit i cili nuk e vleresoi kurre Skenderin ne masen e mjaftueshme per te ngjallur besimin e tyre. Te kshillova te lexosh nje cike Kuran thjest per kulture perosnale, te kam thene qe une e kam lexu Biblen dhe skam asnje komleks nga ky fakt dhe per mua eshte nje nder qe e kam lexuar ate liber, Ne Kuran e pershkruan ne menyre shume interesante kuptimin e se gjelbres ne jeten e njeriut dhe tek njerezimi ne pergjithesi, aty jepet nje pershrkim filozofik i saj dhe cdo gjeje te lidhur me te, ndaj mos u ngur ne konstatime boshe dhe muhabete ordinere prej fshatari. Te lexosh Kuran eshte kulture dhe mos u frikeso sepse nuk ta imponon perqafimin e Islamit pa dashje. MOs u merr me GDP e vendve more trumcak sepse eshte shume e komplikuar dhe ajo cfare shihet ne shifra nuk eshte realitet e i vertete sepse ne skonimi raportet jane interesante dhe kane disa lloj standartesh. Ja psh une po te them qe Katari ka nje GDP prej 98 mije Dollaresh dhe ia fut edhe vendeve nordike…he ma shpjego ti pak kete pune si mendje e holle ekonomike qe je…kshu i bjen qe Qatari te jete vendi me standartin me te larte ne bote…me thuaj kunderargumetin tend ti…? Kshu qe bej nje sy gjume te mire nje here o Lul i vocerr…paciiimmmm

          26. Marin says:

           Bravo Katarit qe i ka ra bixhos me naften, edhe ty per logjiken e holle gjeografike: Po te ishte ne Europe, do ta kishin pranuar ne BE, sigurisht pa monarkine absolute. Po ja qe eshte ne Azi, trupeshk.
           Kur te behet Turqia sa 40% e Katarit, do e fusin ne BE. 😀
           Kur SHBA t’i kujtoje Europes planin Marshall, ata i kujtojne te kuqte qe premtonin barazi, ringritje industrie.
           Mafia? HAHAHAHA, Amerika e luftonte vete, Baader Meinhof, Brigate Rosse ishin komuniste, armiq te Perendimit, perfshire SHBA.
           Tani per aludimet e tjera, jo e detyroi me zorr, jo e urdheroi, si zakonisht kur s’ke argumenta i drejtohesh atyre “dijeve te fshehta” qe ke ti dhe jeshilet e tjere.
           Jeshilja, mq ra fjala, e di mire c’duhet te perfaqesoje, e gjithashtu e di mire se ke perfaqeson tashme: http://shqipmedia.com/portal/wp-content/uploads/2012/05/protest-albanci-13.jpg , etj. si keta, si dhe:
           http://www.thecuttingedgenews.com/uploads/cmimg_53395.jpg
           Skenderbeun e kishin marre PENG, Krujen ia kishte dhene babe sulltani nje renegati prej dy grosh. Po per fat te mire Gjergj Kastrioti nuk vuante nga Stockholm Syndrome si muslimanet e sotem jashte kufirit (e nja dy kokrra brenda). Pse do kenaqej duke u majmur me placken e huaj, te popujve te nenshtruar? Mos e ngaterroni me veten.
           Ju e pranuat pavaresine nga dovleti vetem kur erdhi serbi deri ne Shqiperi te Mesme, se per ju as ne 2912 nuk do ishim bere shtet. Antishqiptare te perbetuar !
           Keto sulme te perseritura tregojne vecse je nga ata qe kakarisin kunder vendit tend.
           Cfare ke, mos te ngeli qefi ty se u kthye Skenderbeu?
           Skenderbeu nuk i kerkoi gje turkut, vete e bene ushtarak.
           Nuk e ndihmuan pjesa me e madhe e vendeve te krishtera, e pastaj cfare, nuk e mbrojti fene kristiane nga xhihadi osman? Fene gjithkush e ka per vete, jo per Venedik e France.
           Martin Luteri foli e predikoi kunder padrejtesive te disa klerikeve, njelloj si edhe vete Krishti, por Martin Luteri sa u ckisherua iku u be prift me kalamaj, ku eshte morali ketu? OK kunder padrejtesive, po nqs s’i durohej pa grua, te jepte doreheqjen, mos te behej hipokrit.
           Agnostiket dhe ateistet tek ju nuk i nxit njeri vec juve vete. Enver HOXHA, Mehmet SHEHU, me origjine muslimane, jo amerikane, punet tuaja qe na shpallen vendi i pare ateist ne bote, kush tjeter jau ka fajin?
           Greqia sot eshte investuesi me i madh ne vend, do s’do ti. E po ashtu edhe partneri me i madh tregtar. C’te bejme. 😀
           Italia dhe Kanadaja jane ne vend te dyte. Uh, prit, Kanadaja? Ne Pol te Veriut? Po Turqia e Henes, ku eshte? Mbas Austrise! ups…
           (Fakt lehtesisht i verifikueshem).
           Ketu nuk perfshihen remitancat. Po ti pse “ankohesh” prej remitancave? Pse nuk iken nga Europa e nuk shkuan ne keshtjellen e lumtur Anadoll emigrantet tane te vuajtur e te perbuzur, te sillnin qe andej pare per familjet?
           Info: Dollari dikur ka qene monedha nr. 1 ne bote, tani edhe Shqiperia manovron me euro, se normalisht me BE-ne ka me shume lidhje ekonomike.
           Paske ankesa zotrote, ndaj Vatikanit dhe Caritas-it? T’i kishe ndalur ata mijera muslimane qe rrinin ne rradhe per spaghetti, latte, miele, rroba me te vertete te perdorura, por origjinale e jetegjata, e mbi te gjitha falas, jo si turket qe sot i blen e neser te shkyhen.
           Cfare the, Europa mban frymen gjalle nga emigrantet? HAHAHAHA, c’logjike e dobet. Po emigrantet ku do ishin mbytur pa ato Demokracite e poshtra Kristiane?
           Ne vend qe te paguajne njerezit e vet e te qarkulloje paraja, ia japin 47 milion emigranteve qe i nisin jashte shtetit.
           Ik o Nastradino se na shkrive.

          27. ilir says:

           Sinqerisht qe ti je kokrra e katundarit, po kokrra e atij katundarit qe e ka morrin e madh sa per ta gjuajte ne cifte…:).
           Ti asnje argument konkret nuk na sjell, pervec fyerjes ordinere me Zhapike jeshile dhe flamuj jeshil, po leri more morracak njerezit qe shkaktojne ca trazira nga varferia, une po te orientoj drejt nje debati konceptual ne lidhje me ca simbole qe jane universale, dhe keto simbole nuk jane vetem monoteiste, por jane edhe pjese e kulturave te lashta parahistorke, ku qyterimet mund te kene qene edhe me te avancuara dhe simbolikat shpeshhere kane thene me shume se fjalet, sepse kur bien ne gojen dhe mendjen e nje panxhavishi(zorre bagatie) si puna jote kete trajte ordinere do marrin. Po ti duke qene nje profan i klasit dhe nje servil i makaronave te Caritasit nuk sesi i kupton as dipmlomacine dhe as marredheniet nderkombetare. Tashme eshte e faktuar dhe e trajtuar qe Brigadad e Kuqe jane krijese e amarikaneve per te krijuar nje imazh negativ te komunisteve ne Itali si terroriste dhe efekti i kesaj do krijonte nje merzitje te elektoratit komunist italian i cili ka qene ne shumice, nqs je familjar ndopak me Italine e atyre e viteve duhet te dish qe komunistet italiane ne disa pale zgjedhje kane fituar ne shumice te cilet nuk arriten kurre te qeverisnin per shkak te disa taktitave elektorale te CIA- te cilet krijuan ca forca politka periferike si edhe i dhane jete PS se Craxit thjesht per te mos lejuar Komunistette qeverisnin sepse qeverisja e komunisteve do thoshte rrjedhje inofrmacioni te sekreteve te NATOS drejt BS gje qe nuk ishte ne interesin kryesisht te amerikaneve sepse Rusia nga ana e saj duke pasuer parasysh qe Italia ishte hallka e me dobet e NATOS sepse gjendej ne nje nga skajet kufitare me Bllokun komunist si dhe kishte pozite shume te lakmueshme gjerografike ne Mesdhe sidomos per trafiqet e armeve dhe te droges dhe kjo kryesisht do kontrollohej nga Sicila dhe Calabria si rajone me te aferta te per te pasur impakt ne keto trafiqe, dhe kush ishte grupi me i organizuar per kete …MAFFA, e cila pas luftes solli kapitalin e saj nga USA drejt ITalise edhe me bekimin e familjes Kenedi, edhe me kapjen e te “madhit” Adreoti, Mafia ishte ne alence te ngushte ose me mire ishte vartese e Lozhes masone 2 te Italise dhe Vatikanit e vertetueshme skandalin e vitit 1982 ku Papa Gjon Pali i I pas nje apo dy apo dy muajsh vdes nga nje caj kamomil si pasoje e konfliktit e klaneve te Vatikanit dhe perfshirjes se Maifas italo-amerikane, kjo sa pe jeten tende qe ta dish… Tjeter, po ate po them une pra more kertodhe, Greqia me breke nder kembe ka shumicen e bankave per shkak te emogranteve dhe kapitalit financiar te depozituar neper banka, te dhenat prape i ke te gabuara, partneret e tjere pas Italise jane Turqia dhe Kina more mik, pse rren kaq shume more burre makare mos u bej i pacipe fare. Tjeter, po Kina qe ka nje GDP cope cope per capita perse sot konsiderohet nje rrezik potencial ekonomik per boten dhe e gjitha lufta behet qe te ndalohet furia e saj, koncepti i zhvillimit ekonomik dhe rritjes se fuqise industriale nuk eshte domosdoshmerisht i lidhur me GDP-ne. Vende te tilla si ato NOrdiket, Katari,Emiratet e Bashkura, Singapori, Malejzia etj mund te kene GDP me te larte per shakak te sistemit socialdemokrat te shperndarjes se aseteve dhe te ca politkave te tjera te cilat ne vendet arabe jane te bazuara edhe disa koncepte ekonomike Kuranore(i cili perseri nuk duhet te kete konotacion negativ ne ate mendjen tende mesjetare). Sfide per te hyre ne BE? I dashur, BE-ja na ishte nje here, konceptin e BE e sabotoi babai i madh me emrin USA ne sinkron edhe babain tjeter te quajtur Rusi. Ne karte koncepti i BE ka qene shume iluminist por ne realitet u pa qe keto vende qe u mblodhen bashke nen kuroren e Shen Merise me 12 yje mashtrojne njeri-tjetrin, njeri eshte ne zenit ekonomik dhe tjtri eshte me breke neper kembe, 8uk mund te jete ne nje tavoline vendimarrjeje nje gjerman me nje zhelan sllovak apo portugez apo edhe spanjoll te cilet vetem kane rrejte duke thithe fonde dhe duke i harxhuar per te blere avione te shtrenjte luftarake per te luftuar Turqine…:), nje lufte qe sdo fitonte kurre ne fakt ky eshte rasti i gre-qi-stave. Kshu qe USA duke pare keto vrima te medha ka arrite te kaparoje per vete pikerisht keto vende si ato Balltiket, Ceki dhe Sllovaki, Hungari, Poloni, Kroaci, Shqiperi edhe Turqine gjithashtu duke krijuar nje alenace kunder hipokriteve dhe mburraveceve si Sarkozi,Berlusconi dhe ca zhelaneve te tjere, dhe si rrjedhije projekti i BE aq i lakmuar nje here e nje kohe sot eshte nje fiasko dhe sic te kam thene ne te ardhmen do marre nje dimesion tjeter sepse do dalin pole me fuqi rajonale si Polonia dhe Turqia qe do krjojne nje rreze influence zhvillimi te konsiderueshem. Ambicia per BE tanime edhe e vendeve aspirante edhe Europes vete nuk eshte aq imperative sepse i thone te futen ne nje turme ku nuk dihet se kush ka breke dhe kush jo…dhe ne kete ambjent duhet te ruhesh shume sepse ta hedhin shpesh sapunin ne toke per testim….hahahah. Tjeter, JOO mor dak sme ka ngele hatri pese Skenderbeu u Kthye, por mua si njeri kurioz me lindin disa pyetje ne menyre qe edhe une te ndjehem tamam krenar me Skederbeun, nje nga pyejet interesante eshte perse ky Mbajti emrin Skenderbe ne prezantimet me cdo perfaqesues, i cli permban edhe titullin me te lart Bej? Per oportunizem, per ti thene qe une jam edhe Gjergj po kur vjen puna jam edhe Bej, kete e analizon nje analist i ceshtjes shqiptare Ferdinand Scheville kjo sa per ilustrim sepse kjo nuk i ka rene ne sy vetem atij, por edhe shume tjereve te cilet kane nje interes tek historia e vendit tone, a mund te jete vertete qe ky mund te kishte edhe nje gen sllav ne gjakun e tij, seshte e rastesishme qe nena, motrat dhe vellezerit e tij kishin emra sllave, dhe per kete une skam ndonje problem, por a ishte ai i predispozuar per te qene ne krye te nje konsorciumi ballakanik duke bere edhe ca pazare me troje dhe toka ne mes fqinjeve thjesht per nje aleance pak jo natyrale per dominimin e ketij rajoni , edhe Balshajt kishin lidhje me sllavet ne krushqi dhe farefisni dhe perseri ketu ska asnje problem, por a mund te sqarohemi nje cike me shume per qellimet dhe objektivat e tyre, pse keta ishin thjesht lidere kazuale dhe skishin ambicie afatgjate???? Keto jane disa nga pikepytjet qe per nje vend serioz duhet te ishin sqaruar ne menyre shkencore dhe jo vetem me justifikimet mediokre qe mbrojti krsihterimin dhe na u quajt “atlet i Krishtit” cilesim qe mund te kete qene dhe hipokrizi e ketyre pricipatave xheloze te Europes thjesht per te shpetu SUMEN e tyre. Tjeter, pavaresia e ketij shtet qe kemi sot eshte thjesht nje artific antishqiptar i arritur ne konferencen e Londres me 1913 e cila ne menyren me maskarallekshe e ndau kete trup ne disa copa dhe kjo kryesisht me kembenguljen e Anglise e cila ne kete rajon nuk deshiron te nje vend me popullsi shumice myslimane e cila si nje e tere do rritej ne nje te ardhme dhe do behej rrezik, ndaj menduan si legena qe ti japin pavaresine nje pjese prej 28 mije km 2 thjesht si ekstrakt i nje vendi qe mund te destabilizohej kollaj i perbere nga tri fe, si dhe bene pazar me njeri tjetrin duke ndare tokat e ketij vend ndermjet aleateve dhe renegateve te tyre ne Ballkan. Shteti i 1912 u krijua si nje marrevshje ne mes Turqise, Italise dhe Austro_hungarise dhe pikerisht ky shtet i dobet per fat te keq i sherbeu sllaveve per pothuaj 100 vjet sepse keshtu i interesonte Angelzeve, Franceve, Italianeve sepse per ta me e rendsishme ishte konglomerati Jugosllavi dhe Greqia si hambar arkeologjik i qytet-shteteve greke mbi te cilat eshte krijuar edhe filozofia e periudhes se Perendimit modern e cila po bie ne recesion cdo dite e shume. Enveri dhe Mehmeri kane qene zbatuesit me te devothsme te asaj qe Anglezet kishin parashikuar per Shqiperine, shpallja e shtetit shqiptar si atesit ka qene nje lloj revolte e diktatorit ndaj Perendimit i cili po neglizhonte hap pas hapi cdo iniciative te tijen per tu prishur me bllokun komunist, sic ka qene prishja me jugosllavet, prishja me ruset dhe nxjerrja jashte e flotes ruse, dalja e vendit te pare nga Traktai i Varshaves zyrtarisht dhe sido qe te jete keto kane qene hapa te guximshem dhe te rekomanduar per mendimin tim nga ata qe sollen Hoxhen ne pushtet(raportime te koloneleve te misionit anglez) por qe me pas pas pazareve qe benin me rajone te tjera neper bote menduan qe OK Shqiperine ta leme edhe nje here prane bllokut te lindjes, ne mendimin tim akti i HOxhes ne 1967 ka qene thjesht si revolte ndaj ketyre lojrave dhe per ti thene perendimit qe tani do goditen njerezit tuaj sidomos kleri katolik dhe jo komuniteti katolik(duhet ti ndash) sepse komunitetin katolik te MIrdites, Lezhes dhe Dukagjinit i beri kristal komuniste dhe spiune te sigurimit te zellshem biles. MArin, ti vazhdon e behesh qesharak me ato linket e fotove por mua sme ben ndonje gje me ato, eshte thjesht nje rucllek i themi ne shkoder i yti dmth (pavlere fare). Une te rekomandoj te lexosh edhe nga Kurani perseri, eshte kulture pavaresisht urrejtjes tende. hajt tashi zhytu ne ati sitet e tua mediokre per te me kthyer ndonje pergjigje gjithashtu mediokre…;)) suksese

          28. Marin says:

           Investitori me i madh sot ne Shqiperi eshte Greqia. Leri perrallat me Kine e me Turqi. Greqia ka afro 30% te investimeve te huaja ne vend, Turqia me zorr kalon 10%. Burimi: Banka e Shqiperise.
           Keto jane fakte te verifikueshme, prandaj nqs do te me kundershtosh lexo pak edhe ti se s’te ben keq, me ato komente patetike vec sa nxjerr ne dukje injorancen tende totale. Ik genje ndonje bashkefshatar.
           Rradhitja: Greqi, Itali, Kanada, Austri… dhe Turqi. Mrekullia ekonomike Kine se ku eshte andej nga filifistuni.
           Jemi qe jemi tek ekonomia, me degjo mua kur te them se eshte pak e rende per ty. Ajo qe thua per GDP ne lidhje me socialdemokracine eshte kryekeput injorance me brire. Shperndarja e pa/barabarte e pasurise matet me koeficentin Gini, jo me GDP. PBB varet nga vlera monetare e sherbimeve dhe prodhimeve ne nje vit. Gini: 0% kur s’ka pabarazi, 100% kur eshte pabarazi e plote.
           Turqia, pervecse ka GDP per fryme 2-3 here me te ulet se mesatarja europiane, edhe koeficentin Gini e ka me te larte (dmth pabarazi me e madhe). Pastaj eshte shtet i madh dhe me gjithe keto probleme i hap akoma me shume pune Europes, pas kesaj vjen levizja e shfrenuar e emigranteve turq, etj. etj.
           Info: Zhvillimi ekonomik eshte ciklik. Sot ka zhvillim, neser renie, e keshtu me rradhe. Cdo vend apo zone si BE-ja, Turqia, SHBA, Kina, pa perjashtim i nenshtrohen kesaj ligjesie.
           Nejse, ti e ke mendjen te lozhat masonike, MI6, CIA, po te pakten mos hyr ne diskutime kur s’di gje, se pervec padijes asgje tjeter nuk tregon.
           Me behet qefi qe e ke mesuar termin “medioker”, qe si me porosi, i shkon per shtat komentit tend me banke Vatikani, iluminati, Pape, te gjitha keto te nxjerra nga ndonje liber fiction qe me vone eshte bere film.
           Shkojme te ceshtja e Anglise. Dikur te beri 28.000 km^2, dje te cliroi edhe 10.000 te tjera, te mbushura plot me muslimane. Keto jane faktet. Ato qe thua ti quhen spekulime.
           Aludimet e tua per konjuktura kristiane kunder muslimaneve te Shqiperise… se c’me kujtojne poliagjentet dhe sabotazhet qe “zbulonin” Enveri & co. 😀
           Enver HOXHA dhe Mehmet SHEHU vrane prifter katolike me shume se nga cdo fe tjeter, pav. se ishte me e pakta ne nr., dhe sipas listave te publikuara, thuajse te gjithe te pushkatuarit e fillimit te diktatures ishin katolike. Ishin te paret qe u vune ne shenjester. 90% e rezistences kunder diktatures se kuqe u be prej tyre: kryengritjet e ’45-’53, prandaj nje nr i shperpjesetuar besimtaresh jane vrare dhe persekutuar prej fese se tyre.
           Mirdita nuk eshte zona e vetme katolike, shumica e te tjerave ishin disidente te heshtur e te menjanuar sic tregojne statistikat e angazhimit ne akt. politike (vec 2% ishin katolike).
           Por ne Mirdite kishte se ke te spiunoje te pakten, nqs e pranojme fjalen tende per te vertete, kurse ne shumicen e zonave muslimane s’kishte nevoje se ishin te gjithe mbeshtetes te Enverit. 😀
           Akti anti-njerezor i 1967, shqiptar, anglez apo alien te jete, gjeti mbeshtetje, tek muslimanet kryesisht.
           Pse e mbajti Gjergj Kastrioti titullin SkenderBej?
           Ja opsionet:
           1- Donte paqe me turqit? Dime nga korrespondenca pergjigjet qe i dha thirrjes se vete sulltanit, dhe e dime nga historia e dokumentuar se Skenderbeu luftoi me turqit pa ndihmen dhe mbeshtetjen e Europes. Keshtu qe ky opsion bie.
           2- Skender-bej dmth zoti Aleksander, qe eshte paralelizem me Aleksandrin e Madh, e per me teper ky titull ju dha nga armiqte e ashtu vazhduan ta quajne gjithmone. Prandaj ky opsion ka me shume gjasa.
           Nuk dua te flas me gjasa, po mendjen e Skenderbeut s’do e dime ndonjehere as une, as ti, as Schmitt-i me kompani.
           Duke ndenjur tek periudha e mesjetes, libri i pare shqip u botua jashte vendit, ne Itali, dhe jo nen tutelen e atij sulltanit “tolerant”, qe na e hoqi te drejten e shkrimit te saj me dekret.
           Tani me ate ngjyren tende e zgjate dhe tejzgjate kot. Po te them se e di shume mire domethenien teorike, qe nga keltet e deri tek arabet, po ashtu edhe ate praktike, ne Pakistan, FYROM, etj. Kjo e fundit tregon se cfare perfaqeson tashme ne ato vende, me foto madje ta kam vertetuar. Quaji rucllek, qafirllek, cfare te duash, po foto flet vete.
           Do me behej qefi sikur ta kishe lexuar Biblen, po deri tani, te gjithe muslimanet qe me kane thene keto fjale, pa perjashtim, vetem nga web-et islamike i kishin pare rreshtat e Bibles, edhe ato te cunguara, sigurisht. Uroj te mos jesh si byrazeret e tu.
           Une lexime kam bere mjaft, tani e ke rradhen ti te fillosh. Hapi i pare: mos e merr fiction-in per realitet. Meqe rruga deri tek njohurite e sakta eshte e gjate… udhe te mbare.

          29. ilir says:

           edhe dy gjera te vockla sepse i kisha nder mend por meqe ti je kaq …ole ne tru duhet me harxhu shume fjale me ty.
           Martin Luterit sju duronte pa grua?? hahahahahahahah…. me duket se ai pau ne Vatikan murgesha dhe prfterinj qe shetisnin pa breke gjithe diten per te njofte njeri-tjetrin..hahahhah, po sot? Morali i Vatikanit ne Zenit…..hahhahahah, spo ti perseris edhe nje her ato pedofilet, sepse kshu marredhenia burre-grua eshte tashme pothuaj sheshit, kam raste ketu ku jetojme bile vinin e mi tregonin vete ca pelegrine katolike miq te mij duke u shkrire gazit per hordheqet e prifterinjeve. Harrova te kujtoj qe Aldo Moro duke dashte te krijoje nje aleance te gjere me komunistet per stabilitetin e vendit “rastesisht” u grabit dhe kete skishin perse ta benin komunistet nese per ta do ishte me mirekoalicioni…. si thua ti o vizionar?? hahahah. Dhe pasi e grabiten shoket e tij qe ky xhentelman i kishte krijuar edhe karrieren si Andreoti dhe Cossiga permbysen ate kupen e famshme qe permend ti dhe e lane mesuesin e tyre te vritej duke e lene ne meshire te fatit sepse kshu i nevojitej demokracise kristiane per te gjete nje arsye te forte per te mos realizuar nje koalicion me komunistet koalicion i cili ndoshta do kishte stabilizuar Italine per disa vite rresht me pas….hajde Maro Mokrra hidhuuuuuu tallavaaa…hahahahah

          30. ilir says:

           Ej qe je karabush kjo sdo mend, por qe qenke edhe edhe karabush me flete kjo eshte edhe me rende.
           Ti mi referohesh mua BSH, nje instititucioni te pavlere dhe mashtrues I cili nuk po arrin tja paguaje rrogat administrates shqiptare sepse nuk ka likuiditet ose edhe ate likuiditet qe e fut e ka nga shitja e asaj “bimes” interesante qe rritet neper ca shpate malesh ne Shqiperi dhe qe thahet dhe e perpunohet dhe me pas shitet per te fute ca leke brenda. Qe tek referenca jote tek BSH ketu fillon mosbesimi im tek infoja jote. Perseri sheh endrra dhe genjen sa ke kryet per partneret tane tregtare: Greqi, Itali, Turqi, KIne or toc dhe perseri po ta them qe Greqia dhe Italia ka kapitalin bankar te instaluar me te madhe ne Shqiperi per shkak te emigracionit ekzistues shqiptar ne keto vende dhe ky kapital eshte kryesisht I parave te emigranteve shqiptare nder keto vende, eshte kapiltal I biznese te mesme dhe te vogla te shqiptareve ne keto dy vende, dhe keto vijne me pas ne shqiperi per te investuar ne breke dhe kanatiere. Tashi ti me permend mua Gini dhe PBB keto jane elemente statistike per te llogarirut ca te dhena more moreeee cte te them une ty se I kam mbaruar te gjitha cilesimet…. MOdeli social democrat eshte tipik ai I vendeve nordike sepse shoqeria e tyre ne fakt keshtu e ka terrenin e vet social, prandaj edhe keto vende jane ne nje nivel ekonomik te atille ku klasat shoqerore vijne smoothly dhe strukturat e socile qe e zbusin varferine jane ne nje nivel te kenaqshem dhe kane para te mjaftueshme per te menaxhuar, konkurrenca eshte gati perfekte dhe shanset ne gare jane realisht te barabarta, sistemi I drejtesise eshte shume strict ne lidhje me politikat e biznesit I cili garanton asnje shkelje te drejte veprimi abritrar ne terrenin e biznesit, aty ekziston nje fond i se ardhmes, ku eshte I garantuar nje buxhet disa miliardesh perrinine dhe arsimimin e saj cilesor per te pakten nje 50 vjecar me pas. Dhe kjo po ta perseris qe nuk e ben Norvegjine psh nje vend qe mund te kete nje ekspansion industrial dhe ekonimik si USA, KINA, RUSIA,JAPONIA, TURQIA,BRAZILI etj sepse te jesh fuqi ekspanduese eshte tjeter gje dhe te jesh nje welfare system eshte gje tjeter, zakonisht vendet qe kane nje ekspansion industrial te madh nuk kane nje renditje te zbutur klasash shoqerore sepse konkurrenca eshte teper e madhe dhe e pameshire dhe korporatat e medha multinational kane pothuaj fuqine e nje structure shteterore dhe sigurisht qe krijojne nje capital marramendes me pas. Ketu pra more mik ndahen konceptet e social demokracise dhe te kapitalizmit te eger. Po mire ore teknik kush te tha qe Turqia ka GDP te madhe ne asnje vend sta kam permende kete, une po them qe Turqia si nje vend qe kerkon tregje dhe ekspansion si fuqi ne rritje dhe kete e thone gjithe analistet ekonomike ka pikerisht ato simptoma qe te shkruajta me lart, ajo sic do vend qe do ekspandohet ne bote ka krijuar strukturat e biznesit te saj nderkombatar, ka krijuar vatrat e dijes ne funksion te ketij ekspansioni, ka rritur jashte mase kapacitetet e saj njerezore, ne industrine naftes, te energjise, telefonise, infrastructures, arsimit universitar, ekonimise dhe nje vend kur I arrin keta ka nevoje per shtrirje dhe kjo po ndodh dhe po ananlizohet si e tille nga te gjithe ekonomistet me te mire te kohes, cka ketu per tu irrituar mo shoku, ajo ka Anadoll sic ka Italia Sicili, Sardenja, Napoli dhe Calabri ku I gjithe Veriu I urren sepse punon per ti ushqy ata morracake. Ne ekonomi TUC Maroooo, spo na thua asgje..aha…
           Po mire more trim ckonspiracion eshte kur per lozhen ka pase gjyqe zyrtare njerez te arrestuar dhe burgosje eksponentesh te larte per pranim krimesh publike, si atentati i Bolonjes, atentati I Bankes se Milanos etj. Po ckonspiracion eshte kur Cossiga si nje njeri me kurajo ka deklaruar publiishit qe ne e lame Moron ne meshire te fatit. Po si mund ta grabisin Brigadad e Kuqe nese ishin vertet te PKI Moron dhe te hidhnin ne ere nje koalocion qe ata e enderronin gjithe jeten, brigdad e kuqe as nuk e kishin nder mend ta vrisnin po edhe ata e hengren kokrren e ullirit dhe u gjendet para planit te hartuar pa dijenine e tyre, edhe per kete ke deklarime publike dhe gjyqe publike. Po ckonspiracion eshte kur Banka e Vatikanit ka nje skandal public ne 1982 per parate e pista te mafias , skandal per te cilin jane vrare njerez dhe biznesmene, te gjitha te publikuara zyrtarisht dhe te analizuara, me thuaj pak se ku jane konspiracionet ketu more zhapik jeshil….hahaha, me fal, I kuq…hahahh. Po qe Salvo Lima krahu I djathte I Andreotit ishte I lidhur 1000% me mafian as kjo nuk do ndonje mund te madh dhe nuk eshte konspiracion sepse edhe kjo eshte zyrtare dhe e vertetuar katerciperisht , po pse te duken ty konspiracione faktet e verteta te publikura dhe te vertetuara boterish nga cdo burim informacioni seioz more macok i vogel. Tjeter, sesi e mori emrin Skender ai burri kete e di me mire edhe se ti more Marooo, mos u merr me shpjegime idiote e rrenjes apo origjines, une te them qe perse ai mbante titullin BEJ meqe perfundimisht ai ishte shkputur nga cdo lidhje me Turqine? Eshte si te mbash titullin LORD ne Britani dh ta besh lanet ate dhe perseri te thuash qe e mbaj titullin LORD dhe une e luftoj ate qe me dha buke per te ngrene, si thua ti? Akoma nuk ma shpejgove, me dhe vetem dy hamendesime koti po prape ishin vetem hamendesime prej nje mediokri, nuk te permenda Schmiit sepse e ke inat ti, te permenda nje emer tjeter…;-).
           TJeter, aq me mire biles I pari liber paska qene jashte shtetit, I dyti apo I treti qenka shkruar ne shqip Brenda Shqiperise dmth paska pasur vijimesi, gjithsesi zyrtarisht ne kemi Mesharin, nese del ndonje tjeter perpara tij hallall plako qenka edhe me mire kjo pune. Vetem kleri katolik eshte luftuar sepse nuk pranoi shkeputjen nga hierearkia e Vatikanit kaq ka qene puna, sepse nje dictator noramlisht nuk mund te pranonte nje rrjedhje informacioni sepse do i binte pushteti, keshtu kane bere shume diktatore dhe autoritariste shteti, une nuk e levdoj ate akt dhune, por ti ndajme komunitetin katolik nga kleri, nder 10 % popullsi katolike 2 apo 3% nuk jane pak more Marin, a din me ba hesape ti trim, me pas ti nuk e di sesa sesa kleri mysliman eshte vrare dhe denuar qe nga Babe dud Karbunara dhe deri tek Faik Hoxha dhe Hafiz Sabri Koci, te gjitha xhamite e sheshuara pervec dy tre qe jane muzeale, asnje kishe ne Shkoder qytet e shkaterruar vetem te transformuara, Manastiri I Ardenices I ruajtur si sit turistik biles ne 50 vite komunizem. Po mire more ti se ti me ban edhe qeshe kajhere me kete sprintin qe ben jashte pistes se vrapimit…hahahahah, ku eshte konspiracioni qe misioni anglez ne Shqiperi e ka perkrahe Enever HOxhen me shume sesa Ballin Kombetar, ke botime plot te ushtarakeve angleze per ato dite ne shqiperi, po qe Enver Hoxha kur hyri ne Tirane ka parakaluar perpara misionit anglo-amerikan qe ishte ne tribune edhe kjo me ze dhe figure. Po qe Churchilli ka qene I mendimit dhe ka vendosur qe Shqiperia te jete ne bllokun komunist nen Jugosllavine edhe eshte e shkruar e zeze mbi te bardhe, po qe Enver Hoxha perzuri floten sovjetike edhe kjo eshte e shkruar, po qe doli nga traktati I varshaves edhe kjo eshte e ditur boterish,,,hahahha e kun a qenka konspiracioni ketu….hahahah. Po qe keto ishin mesazhe per Perendimin edhe keto jane tashme ne kohet modern te vertetuara por perendimi te thashe pra more laraske beri pazare me ca rajone te tjera influence andej nga Azia sepse ishin me strategjikisht te dobishme, po fene perse e hoqi kur njerezit ne ate kohe nuk shkonin me as ne xhami dhe as ne kishe sepse kishte rene interesei, disa opsione ka, ose te krijonte nje situate ringritjeje te fese pas nje ndalimi te dhunshem, ose te mundohej qe me ndalimin e saj te neutralizonte nr e madhe e myslimaneve ne kete vend sepse edhe ai I kishte marre mesazhet qe perendimi nuk ka ndonje kenaqesi per nje shtet me shumice myslimane ne afersi te saj, ose ti hiqte njerezve adhurimin per nje perendi dhe ta zevendesonte ai vete figuren e te adhuruarit dhe e fundit eshte ajo qe te kam permende tek komenti tjeter ose te ishte nje ndeshkim ndaj perendimit I cili e inkurajoi te bente ca levizje te rrezikshme dhe me pas u terhoq si shkak I pazareve….une te thashe qe ky I fundit mund te kete nje te vertete brenda, por asnjeri prej atyre me lart nuk eshte me pak I rendesishme per kete analize, edhe ky nuk eshte konspiracion edhe ky eshte burim analitik I institutteve te sigurise ne vendet me te zhvilluara dhe partneret tane.
           Tashi qe Konferenca e Londres nuk ishte dashamirese ndaj shqiperise kjo nuk do mend dhe qe ne protokollin e kesaj conference diskutohet si e rendesishme ceshtja e perberjes fetare te ketij dhe eshte Anglia kryesisht qe e diskuton edhe kjo nuk eshte konspiracion sepse jane te dala tashme ne shesh te burrave, qe Anglise I ka interesu me shume Greqia dhe Jugosllavia pas luftes se I edhe kjo eshte zyrtare , qe ne 1919 ne Paris Shqipersie desh iu heq pavaresia me insistimin e Kryeministri anglez dhe me mbeshtetjen me pas te italianit I cili donte Vloren edhe kjo eshte zyrtare dhe publike tashme katerciperisht, fale USA jemi perseri shtet, Wilson great man I dashur……hala skam gjete konspiracion une deri me tash eeeeeee???? Hahah. Lufta e 1999, me vjen keq USA ne krye rreth 5 bosh dhe me pas vijne te tjeret, kolonelet angleze monitories te OSCE ne 1997-98-99 ia deklarojne zyrtarisht edhe Sllobos biles, godite UCK sepse eshte organizate terroriste, deklarate ashikqare zyrtare…ska konspiracion as ketu, kur u shpall lufta Anglia asnjehere smund te beje ndryshe nga USA sepse I lidh dicka me e forte pertej interesave te castit, Kosova ne sferen e fuqive te medha seshte asgje tjeter vetem shkembim influencash rajonale me Rusine e cila leshoi Kosoven ne kembim te rajoneve te Kaukazit te cilat USA po tentonete tja merrete duke vene qeveri pro perendimore, po ashtu edhe Ukrahina etj etj. Keshu funksionon kjo bote more Maro, e tille ka qene edhe kriza e Kubes ne 1961, hiq armet berthamore nga Turqia qe te heq forcat nga Kuba edhe kjo zyrtare e dime te gjithe shkruhet ne histori……pa me thuaj pak sa konspiracione gjete, mund ti lexosh kudo qe te teket te gjitha keto qe te thashe jane katerciperisht zyrtare oorrr tiiii…hahahah. Tjetar qe me ben shume me qeshe eshte ceshtja e te jeshiles, duke lexu komentet tuaja te meparshme, pa perjashtim ne te gjitha prej tyre ti permend jeshilen kshu qe sjam une ai qe ta kam merzite…autogol Marin perseri, une thjesht po te terheq vemendjen qe orientohu drejt nje debati me te qenesishem per te kete pune dhe jo me marrina. Biblen e kam lexu realisht dhe e kam ne bibloteken personale ne pah bile, respect shume kam per librat teologjike sepse une shoh shpirteroren aty Brenda, une shoh tek bibla linjen filozofike dhe itinerarin e linjes profetike, Kurani eshte nje vazhdimesi dhe nje permbyllje e perkryer e te gjithe librave teologjike qe jane ne terren kshu skam turp te them qe e kam lexu dhe qe e respektoj jashte mase, turp ke ti qe nuk del nga stani ku je dhe nuk zgjeron njohurite apo edhe te shuash nje kuriozitetet tuaja, edhe bota me pas te duket me reale more Marooo, te duket me ngjyra dhe jo bardh e zi, dhe kur eshte e tille edhe jeta eshte me e bukur….mos te pafte syni I keq more dak…;))

          31. Marin says:

           Bobo, kur flet k… e kandarit si ti per ekspansion ekonomik!!
           Me fal po qeke shume derrase.
           Me PBB dhe Gini vlereson BE-ja, ti na vleresoke me ekspansion ekonomik. Ta merr mendja ty sa pyet Europa per “zgjerimin” turk? Si mund ta lejoje nje shtet te madh, relativisht te varfer, e me pabarazi te theksuar te behet pjese e tregut te perbashket?
           Ti me permende se Turqia nuk futet ne BE se eshte muslimane (qe per me teper eshte me shume sekulariste), kurse une te dhashe vleresimet me GDP dhe Gini duke te te treguar se po flet pa lidhje.
           TUC!
           Banka e Shqiperise eshte i vetmi institucion zyrtar qe merret me statistikat e investimeve te huaja, dhe merret per reference nga shtypi vendas, i huaj dhe cdo institucion boteror. Me thuaj Liri vogel, ke bere ndonje statistike te tille ti? Apo na tregon perrallat qe degjon lart e poshte? Pse duhet te te besojme ty ne vend te Bankes se Shqiperise?
           Kush te tha ty per pagat, dhe ja eshte e vertete po supozojme, c’lidhje ka kjo me saktesine e statistikes? Ato vazhdojne te jene te besueshme derisa te dalesh ti me dokumente ne dore e t’i vertetosh te kunderten.
           Sill Banken Boterore, Europiane, ke te duash.
           Kur te them se ekonomia eshte e rende per ty, nuk beson, e pastaj hidhesh tuc me koke. Katundar hesapi.
           Statistika zyrtare dhe e vetmja ne qarkullim thote se investuesit ne Shqiperi rradhiten: Greqia, Italia, Kanadaja, Austria dhe … Turqia. Kina rradhitet nder te vegjlit.
           Ajo e jotja eshte nje brockull gomeresh.
           Fakt eshte qe Anglia, bashke me shumicen e vendeve europiane, se bashku me Ameriken e bombarduan Serbine, dhe Kosoven muslimane ta njohen. Sigurisht pasi shqiptaret i kerkuan me ngulm perendimit per te nderhyre. Vete e kerkuat dhe ju plotesua. Tony Blair gjithmone e ka mbeshtetur bombardimin ne Kosove dhe Serbi. Fakt lehtesisht i verifikueshem.
           Mjaft kafshove doren qe te ushqen.
           Shqiptaret (ashtu i thencin atyre jashte kufirit e cave brenda) nuk jane te vetmit te copetuar. Edhe Bullgaria, Hungaria, Rumania, etj. paten te njejtin fat, e tani edhe Serbia i eshte shtuar listes. Po keto muslimane jane?
           Ndarja ne rastin tone erdhi si pasoje e mosekzistences se shtetit shqiptar, kjo vete pasoje e kolaboracionit te shumices se muslimaneve me pushtuesin turk. Greqia u clirua ne 1822, kurse Serbia de facto qe ne 1817.
           Ne 1912 serbet kishin gjysmen e Shqiperise se sotme + Kosoven. Anglia me te tjeret duhej qe se pari te vleresonin situaten aktuale ne terren, pastaj te vendosnin. Prandaj edhe kaq sa kemi eshte merite e disa prej fuqive te medha.
           Libri i pare eshte shtypur jashte vendit dhe eshte perhapur ne fshehtesi per shkak te represionit turk ne Shqiperi. Kot per kuriozitet, ku e shef vijimesine te ne ti? Arbereshet e filluan rilindjen me libra shqip, dhe ata po jashte Shqiperise, se ketu turku te varte ne litar po te te gjente me shkrime “arnautce”.
           Nqs ka libra te tjere para Mesharit, ku jane, pervecse ne fantazine tende? Edhe nqs ka, cfare do te thote kjo ne favorin tend?
           Demokristianeve italiane s’ju kam mbajtur pishtarin, po cdokund ke njerez te keqinj, megjithate nuk po i marr a priori te verteta ato qe thua, se sidoqofte pak kane te bejne me ne. Vec ne lidhje me popullin, cka na intereson, barazia sociale qe ka sjelle Demokristiania ne Europe eshte shembullore.
           Jo me e mira e mundshme, po me te mire zorr se gjen.
           Prifterit shqiptare kane te drejte te kene lidhje me pasardhesin e Shen Pjetrit, si te gjithe prifterit e tjere katolike neper bote, te bashkepunojne me ta e te takohen per ceshtje te ndryshme. Ke duhet te kishin ne krye sipas teje, Enverin?
           Martin Luteri iku per shume motive, disa prej tyre padrejtesite e dikurshme, disa te tjera perverse dhe imorale. Kete thashe, mos m’i ndrysho fjalet.
           Nqs donte t’i jepte vlere te vertete kauzes se tij, Martin Luteri te jepte doreheqjen nqs nuk i rrihej pa grua. Te njejten gje te bejne edhe te tjeret si ai, e drejta kanonike ekziston.
           Te kalojme ca tek jeshilja: e bere boze po ta them prape. Te kam thene qe ne fillim qe e di c’do te thote ne teori, PRANDAJ mos ma perserit 100 here se po flasim per jeshilen si ngjyre perfaqesuese te zhapikeve dhe hardhucave terroriste dhe ultraradikale si puna jote dhe byrazereve te tu fotozhenike.
           Misioni anglez erdhi gjate Luftes se Dyte Boterore, kush te tha ty se Enverin e kontrollonin ata me vone? Si the, “kishte marre mesazhet nga perendimi”. HAHAHAHAHA i paske pare ti kokeb… Ja kush jane perrallat e tua #1
           Edhe ajo qe do i conin priftet info papes mbi shtetin komunist… prap konspiracion. #2
           E gjithe bota kunder muslimaneve te Shqiperise. Mani persekutimi ke, prandaj na tregon perralla. #3 Ke 1.001 arsye pse nuk te kane faj te tjeret per gjendjen tende.
           Venediku, armiku nr. 2 i Skenderbeut e ka nxitur per lufte. Gomarrleku jot #4
           Aludimi jot per emrin Skenderbej nuk ka baze logjike, sepse Gjergj Kastrioti luftoi me turqit deri para se te vdiste ne Lezhe. Teoria jote #5
           Marredheniet mes klerikeve. I ke lexuar nja 100 histori roze, ose i ke mbajtur pishtarin qindra mijera prifterve ne bote. Perralla jote #6
           “Enveri kishte urdher nga perendimi per te ulur nr. e muslimaneve.” Do kesh qene me Sigurimin se ndryshe: Konspiracioni jot #7
           Lidhjet e Perendimit me Brigate Rosse. Vetem aludime dhe deduksione fantazem. Konspiracioni #8
           Perendimi futi filanin per te percare komunistet. Njesoj si 8. Konspiracioni #9
           Vrasja e Papa Gjon Palit I mbetet e pazbardhur. Ose je me i zot se gjithe policia italiane dhe e Vatikanit, ose… Konspiracioni jot #10
           Qellimet anti-shqiptare te atyre qe cliruan Kosoven. Ti i di, se ne faktet shofim. Konspiracioni #11
           Ato gomarlleqet e tua me ekspansione po t’i quaj injoranca #10000
           Po te kisha nerva te lexoja me shume nga carcafi jot me zhgarravina, do gjeja kushedi sa te tjera.
           Urime per aftesite ne perralla. Ne injorance je i pari. (Katundar anadollak hesapi).
           Per te tjerat je totalisht TYÇ,
           Tung.

          32. ilir says:

           “Don’t talk too much, because your ignorance is greater than your knowledge” qe do te thote “”Mos fol shume, sepse injoranca jote eshte me e madhe se “dijet” tuaja” eshte nje proverb I thjeshte popullor I cili te pershtatet me se miri ty. Ti a din si je Maro? Je pikerisht si ata liliputet kryeforte qe vetem perfshihesh dhe shtjellon ato pjese te debatit qe jane pa pike vlere dhe kushedi se ku merr info ti ne ndonje kanal ujerash te zeza duke ngrene ndonje qebape dhe duke pi raki gozhdash me sehirxhinjte e lagjes, je nga ata tipat qe o I mbushet mendja tek tekat e tij dhe llomotisin ne boshllek apo ne tym pa asnje njohuri dhe asnje baze te dhenash dhe ne ketu I themi “plaka simitin qe simitin” kesaj specie.
           O njeri… Vendet balltike kane hy ne BE me nje ekonomi te dhjere edhe sot po ashtu jane me nje ekonomi te dhjere, Rumani Bullgari po ashtu, ndoshta te vetmet vende qe kane standart deri diku jane Hun, Cek, Pol dhe ndoshka sllovenia meqe ka pase nje impact te europes qendrore, edhe nje here Turqia ka vetem nje shkak kryesor…BESIMI FETAR dhe POPULLSIA E MADHEEEEEE, skam megafon me ta fut ne tru ty po ti me duket se je kshu si I trumhasun, keto mendime I kane shprehe qarte europdeputet europiane une se di se cfare ndjek ti, a sheh lajme, a lexon artikuj apo cfare? The ECONOMIST shkruan qe eshte nje nder ekonomite qe po ecen me ritme te jashtezakonshme dhe me nje industrailizim marramendes, eshte anetar I G-20 , eshte nje nga themeluesit e OECD organizata per bashkepunim dhe zhvillim ekonomik, kliko pak standarts and poor s dhe gjen sa te duash per ekonomike turke. Ti akoma nuk I di kriteret qe I kerkohen Turqise…hahah, une te kam permende ca idiotesira si denimi me vdekje, liria e medias e bablalalal keto jane perngesa kryesore, nivel ekonomik me keq ka Iralanda more toc, Spanja etj e mos na u merr me kto perralla tashi dhe kriterete BE-se se leshit te cilen realisht se pjerdh askush me, po kush e ve ne peshe pak ne skakiren nderkombetare Barroson, Van Rompuyin dhe Ashton tashi mos na bej nervoz kot me gjera per te cilat punoj ne punen time te perditshme, shiko pak sesa peshe ka fjal e Ettore Sequit ne politken tone, iku kjo Marin mbaje nje ne dore.
           Tjeter Maro, vetem nje kujtese te vogel per te tregu se cfare vendi ka Turqia si partner ekonomik dhe tregtar….Sot eshte biznesi me prodhues ne Shqiperi I klasifikuar “Kurum Holding”, biznes I cili ka prodhim te konsiderueshme me te ardhura me te medha se cdo biznes prodhues ne Shqiperi, “Calik” nje nga sektoret strategjike, “Enka” qe beri rrugen e kombit, Alpet I karburanteve, BKT banka nr nje ne Shqiperi, në industrinë prodhuese si kabllo, mobilje, konfeksione, kompani ajrore dhe biznese te vogla me karakter sherbimesh. Në Shqipëri investimet turke janë në një nivel që kap 1.2 miliard dollar investime, nga të cilat 650 milionë dollarë janë investime të drejtpërdrejta, ndërsa të tjerat janë në fushën e sipërmarrjeve të ndërtimit (kontraktuese), keto jane te dhena nga atasheu tregtar prane ambasades turke dhe nga Ministria jone e ekonomise eeeee, nuk e di ku I gjen ato renditjet tuaja, por perseri te them qe zoti ty te ruajt se mos te bie damllaja…..iku dhe kjo Maro.
           Tjeter Maro, Bombardimet e Kosoves…hahah, ti vazhdon dhe I bjen te njejtes vrime te fyellit, une te them qe diplomacai si nje derivati rendeishem I artit te politikes ekziston ajo qe quhet kompensim rajonal strategjik dhe une pot i them 1 milion here faleminderit amerikes me disa shoke te mire qe I rane serbise sepse po te mos I binin do I dilte bytha atij muhabet sepse masakrat ishin ashikqare, dhuna dhe deportimi ashikqare dmth I kishin te tera arsyet per ti ra plus edhe borxhin e stermash shekullor qe na kane me ato pazaret e ndyra si copa mishi ne treg, por e verteta e se vertetes eshte se me <kosoven u shkembyen territore te tjera ne Azi OOOOO IDIOT qe skupton asgje, e thote Henri Kissinger , e kush eshte Kissinger nje cope gomar do thuash ti se kaq kupton, por jo vetem Kissinger jane plot diplomate prestigjioze qe jane shprehur per kete gje dhe nuk eshte secret or tutkun nuk te permenda me kot rastin e krizes se Kubes nqs e mban mend. Ekziston I shpallur protokolli I Konf se Londres ne te cilen dallohen qartaz shprehjet e perfaqesuesve angleze mbi perqindjen myslimane te shipatareve dhe mbi mundesine e rritjes se rrezikut ne rajon per fqinjet te cilet ishin me te preferuar se shqiptaret per aleanca ne kete rajon tone, jane te shkruaraaaaaa me germa dhe te shpallura publikisht, ky eshte burmi me I besueshme se kaq nuk ka si thua ti? Pupupup. Ne 1999 ajo lufte u be pas nje kalvari 100 vjecar te shqiptareve dhe nuk na falen ndonje gje por thjesht na kthyen nje pjese te se drejtes te marre pikerisht prej tyre, Toni Blair dhe Clinton kane gjera me shume qe I bashkojne sesa nje Kosove, kshu qe ata kurre nuk do percaheshin per ceshtjen e Kosoves, sot jane realitete disi me ndryshe dhe per hi r te globalizmit keto vende spo e cajne fort per fe ndaj dhe mos u kap pas clirimit te myslimaneve te Kosoves apo leshit te Mrikes te Mirdites…hahahahh, ne vazhdojme te kujtojme perseri qe Turqia kercenon Greqine dhe Serbine ne 97 per trojet shqiptare dhe ne 99 floten ne Adriatik si guardian I Shqiperise(jo po mos ta harrosh), Italia vazhdonte telekomin ne Beograd. Iku dhe Maroooo u kuptuam, jane fakte me burime mos harro eeeee.
           Tjeter Maroooo, Hungaria u copetua si rrjedhoje e humbjes se perandorise austro-hungareze ne luften e Pare more tutkun por ne cdo rast ata kishin Austrine dhe Gjemanine afer si dhe kishin lidhje simbiotike me keta shtete dhe askush nuk u preku asnje te drejte, Bullgaret kane ndare me vellezerit e tyre serbe nje rrip te vogel te pjeses perendimore te saj edhe kjo si pasoje e bashkepunimit me nazsitet ne Luften e II por eshte ceshtje midis popujve te nje rrace majmunesh qe jane, rumunet? Se di ckane humbur, ndoshta dicka te vogel, une di qe ata bile posedojne territore te te tjereve me shum,e kane humbur Moldavia do thuash ajo ka qene nje krahine me vete gjithmone, sot eshte shtet I pavarur dikur Republike ne Federaten sovjete nuk shoh diskrikrimin ketu, ndersa ne Kosove more mik…hahhaha kadale nje cike, gjysma e territorit dhe popullsise, ajo krahine beri luften kryesore per pavaresine 1912 dhe doli e zhgenjyer, tetove, gostivar, shkup kadale more mik te menderosusr ne nje shtet legen magjypesh ortodokse, camet te masakruar dhe deportuar, shqiptaret e malit te zi, kane hequr nje territor pjellor dhe nje port te rendeishem si ai I Ulqinit, malesine e madhe me heronje dhe legjenda etj etj, dhe keto sjane gjera te vogla sic kerkon ti besh ti more pro serb per 2/3 e territorit. Iku dhe kjo Maroooo, a pot e vijne mendte? Fakete te qarta edhe keto me burime bile….:)
           Spo merrem me Luterin, Italine e Moros dhe Andreotit sepse ata I gjen ne burimin me te thejshte te mundshem thjesht ne enciklopdi internet, pastaj ti leme shkrimet Indro Montanellit, Bruno Vespes qe e kane jetuar thelle Italine e atyre viteve. Kerko pak kush ishte Licio Gelli perse u arrestua dhe cili ka qene aktiviteti I tij, Banka e Vatikanit sa faktet I ke moreee ti, me tonelata, I gjen kudo por ti ske sy te shohesh sepse te ka verbuar famullitari katundit…hahahah. Hordheqet e prifterinjeve??? Pedofilia zyrtare u be boze tashme sta permendi se mos te mbetet hatri, ej or mik sa njoh une or ti ketu ne kete terren, sa prej tyre erdhen ne shqiperi me misone te caktuara nen veladon dhe sot ne Itali jane me famije dhe me dashnore bile…eeehhuuuu. Iku dhe kjo Maroooo, mos ju rikthe me sepse nuk besohesh me….:)
           Tjeter Maro, misioni anglez? Ok ke vetem kujtimet e David Smiley vetem njerin po te permend dhe kaq sepse jane ca te tjere qe japin edhe me shume detaje per perkrahjene enverit gjate luftes…e mbyll me kaq per kete teme sepse sja vlen me ty. Ne Marrdhenitr nderkombetare si shkence qe eshte, thuhet qe nje vend I vogel zakonisht dhe detyrimisht do te ndjeke politikat e vendeve me influence ekonomike dhe politike…perkufizim I diplomacies, Akoma ne Shqiperi nuk jane hapur gjitha dosjet e rendesishme dhe do vije nje kohe kur do hapen, nuk kam qene sigurims sepse skam pasur moshe per te kapur sigurimin. Si djale intelidgjent qe e mban veten a thua me vete sesi ka mundesi qe Enveri ne ate marrin e tij nxorri jashte ruset dhe iku ne menyre demonstrative nga Traktati I Varshavesh duke thyer nje tabu te madhe dhe duke dhene nje sinjal negativ per percarjen e Traktatit te varshaves, a thua ishte burre trim ky me 2 milion banore eee, apo mos ndoshta merrte ca info ne rruge te ndyshme diplomatike, thelloju nje cike me shume kerko info ne internet sepse I gjen me siguri nuk eshte veshtire ti gjesh te siguroj une….Iku dhe kjo MArooo.
           Ndesa per enumeracioni tend idiot I cili permban vetem ca konstatime te kanalit te ujerave te zeza te lagjes tende mund te them vetem qe je nje dy kembesh qe realisht nuk lexon fare dhe rrin e klikon neper faqe internet thjesht sa per te krahasu ato qe te them une me ato qe do te tregosh ti, e di se hesapi te del gabim por cti bej patallakes tende qe smerr ere. Nejse Marooo, me fal qe po ta permend te jeshilen sepse une e paskam bere boze….hahahahhahahah. Rreth 40 here gjej fjalen jeshil ne komentet tuaja, hajde se po ta falim edhe kete meqe te paska shku puna ne derrase, mesa duket ne momentin qe faktet qe ti percjellin te tjeret ti tani I ben te tuat, ec se u mbyt ky vend ne plagjature, nje me shume seshte asgje per famullitarin e katundit tend. Maroooo me 70% popullsi islame do jemi ose jo ne Europe por mos u merzit ti, ketu jemi ne edhe per tju ndihmuar nese doni, po edhe nese sdoni ju ndihmojme qe te shpetoni nga smira dhe inati dhe ju shkurtohet jeta pastaj…. SELAM I dashur student vjeshte i historise

          33. Marin says:

           “Non accettare i fatti non fa altro che dimostrare la tua ignoranza.” Po ta perseris se akoma nuk ke vene mend. Eshte bere kjo shprehje apostafat per ty.
           GDP e ulet per fryme dhe pabarazia e larte jane dy mates qe amplifikohen me numrin e madh te popullsise. Vetem Eurozona ka 370 milione banore, keshtu qe Bullgaria dhe Rumania as prishin as ndreqin, kurse Turqia me ekonomine e saj te dobet do te perbente rreth 20% te popullsise. Po deshe ik shikoji online sa “mire” i ploteson kriteret e BE-se ajo superleshi jot Turqia. Ajo puna e fese eshte perralla e zakonshme qe sajojne vendet e pjer… islamike, nuk eshte kriter gjekundi, vetem ne mendjet tuaja te semura prej manise se persekutimit.
           Sa per info, as shtetet si Rusia ose Kina nuk do i plotesonin kriteret per ne BE… ahu, eshte rruge e gjate deri atje, e nuk kalon nga G7 e G8-at, apo ndonje G20 e G200.
           GDP per fryme 37% e mesatares se BE, dmth as gjysma jo, po afer 1/3, me nje popull te madh e me shperndarje te pabarabarte pasurie. Ke dhe nja 20 kritere qe s’i ka punet ne vije. Po per ato Europa prap jau ka fajin, ikni o kerrica se late nam.
           Ti me permend Kurum e gomarlleqe, kur aty ke banka greke sa te duash, Alpha, Emporiki, e sa e sa biznese te tjera qe perbejne pjesen me te madhe te investimeve te huaja. Ti thua se ka bere kaq e aq miliard, po per sa kohe shtrihet ky investim s’na e the? Kur Turqia investonte per Kurum, Greqia kishte mbi 60% te investimeve te huaja. Burimi: Banka e Shqiperise. Ky eshte fakt. Eshte burim me i sakte statistike se llogarite qe ben ti me shishe konjaku ne dore. E ngaterron me makine llog., s’ke faj qe te dalin gjerat per se mbrapshi, qorruc.
           E shikon se vete e pranon se Perendimi te ndihmoi? Madje la edhe rruget e kalimit te naftes ne Kaukaze dhe Azi, per Kosoven islamike. Ti me vertete kujton se te duan apo te kane inat Anglia, Amerika, Franca, etj.? Interesa eshte puna o Muslim Brothel-hood 😀 Dikur ndihmoi Serbine, tani kosovaret. Ndale te shkreten mani persekutimi, kerko ndihme te specializuar se po iken per lesh.
           Turqia paska ndihmuar Shqiperine kunder Greqise? Supozojme se eshte keshtu, cfare pastaj? I thone jo pak, po 500 vjet pushtim, prandaj haraci eshte i madh e ky as kesti i pare nuk qe. Jo per gje, po per Angline dhe Europen qe bombarduan me bomba e jo me fjale si turku, nuk le vrer pa nxjerre, jo na ktheu haracin, e jo na e kishte borxh, etj. etj.
           Sa per info, Turqia e shumta furnizoi Azerbajxhanin e vet, se per te hyre ne lufte ishte CIS me Rusine ne krye dhe nuk ja mbajti. Imagjino rusi qe desantoi ne Kosove megjithe SHBA e NATO aty, te ishte vec Turqia, e shikoje ndonje Admiral Kuznecov e Cabanenko ketej e flota turke rrinte shikonte me dylbi :D. Po prap falendero Perendimin, o bukeshkale.
           Bullgaria humbi pjese te vetat ne Serbi, FYROM dhe Greqi. Sllavo-bullgare ka ne Eladha me lopata, atje te zona veriore e quajtur Maqedoni, qe eshte edhe molla e sherrit sot.
           Edhe keta muslimane ishin?
           Hungaria u copetua si komb, mbi 1/3 e popullsise etnike hungareze ngeli nen Rumanine, SKS-ne, Cekosllovakine, etj. Po hungarezet muslimane ishin qe jau bene kete “nder”?
           Rumania humbi Moldavine, qe u perfshi ne lufte te pergjakshme per Transinistrian, edhe sot eshte copa-copa. Po keta muslimane?
           Ato muslimanet shqiptare ne ato dokumentet e tua te famshme, cilesohen thjesht si fe, apo edhe si popull anti-kristian qe ka bashkepunuar me osmanet per shtypjen e fqinjeve dhe popullit te vet ne emer te fese? Baza historike per kete ke sa te duash.
           S’e paske arritur kohen e sigurimit o cun? Po ato “urdherat e Perendimit per Enverin” ku na i paske dekonspiruar pra? 😉 Apo hap ndonje faqe conspiracy per te kaluar kohen e vjen na i shet ketu per te verteta?
           David Smiley ka qene ne kohen e luftes, bobo c’na the. Une te pyeta: Po kush te tha ty se ai ose “kompania” e tij ka mbajtur Enverin nen urdhera edhe me vone?
           Hrushovi erdhi me nje fryme te re, dhe zevendesoi nje nga nje diktatoret e sateliteve. Pyetje: C’do ngjante me shokun Tarras? Ky eshte fakti, ato hamendesimet pse u prish Enveri me ruset jane zanati jot.
           Enveri u lidh me Kinen mbas BRSS, keshtu qe problemi i mbrojtjes u zgjidh.
           Per diskriminimin e te krishtereve i ka thene njeri nga Londra sipas zoterise tende? HAHAHAHA, a thua se s’kishte tradite ketej. Shkaterroi Kishen e Lacit ne menyre barbare, te Vaut te Dejes, etj. etj. 2% nga nje popullsi 10% i thone 5-fish me pak. Kurse kur erdhi puna tek prifterit katolike: 10% pop. ~120 klerike te ekzekutuar, sunni 60% pop. ~80 te ekzekutuar.
           Korrigjoji shifrat sa te duash, prap shperpjesetimi eshte si drita e diellit i qarte.
           Prandaj ik o shok, se me fantazira e deduksione fantazmagorike nuk arrihet gjekundi, sidomos ata tipat si ti qe s’marrin ere nga keto muhabete. Shko germo puseta, se ajo eshte pune per ty.
           Konspiracionisteve te vockel si ti ju mjaftojne dy gjera ne news flash dhe fillon ju punon fantazia. Ti bjeri daulles per komplote ne Vatikan, po Banka e tij eshte institucion i fuqishem dhe i respektuar, nja dy llogaritare makute nuk i prishin pune ne planin afatgjate, ata e moren denimin e merituar, e aq me pak i prishin pune teorite me perralla dhe por… qe kane fiksim hardhucat.
           Priftet qe kane shkelur ligjin rende, permendi sa te duash, nuk e ka problem njeri kur kete pune e ben byrazeri i xhihadisteve.
           Po vec ato thashethemet me femije e me dashnore 😀 jane histori roze qe degjon me grate e lagjes. Klloun hesapi.
           Rri me ben teorira per jeshilen, aty steme terroristash. Hajde spate hajde.
           Ishte kenaqesi te englendisesha me ty.
           Klb e mos e kthej vodken me fund.

          34. ilir says:

           Marin, ky eshte blogu me i rendomte qe ke shkruar deri me tani, dmth ti tani tregon lodhje dhe sfilitje ne debat, dhe ne momentin qe ti e sheh qe ske me palce ne argumentin tend atehere tja fute ca interpretime te merzitshme dhe si gjithmoen perdor shprehjen e famshme “histori konspiracioni”.
           Marin, smund te krahasohet ky popull as me barbaret serbe, bullgare, hungareze, as ceke dhe allvake dhe as tepricat e Romes ne Rumani sepse ne ndryshim nga gjitha keta ne kemi mbi 2500 vjet ne keto troje ne mos edhe me shume, dhe ata nuk kane perser ankohen sepse ata vetem sa kane grabitur toka dhe me pas kane ato qe i kane grabite vete ia kane grabite njeri-tjetrit here pas here kshu qe argumenti yt ketu bie ne toke direkt. Asnje borxh te vetem o trim, 2500 vjet grabitje tokash qe nga helenet, romaket, gotet, ostrogotet, keltet, avaret, sllavet dhe ja ku jemi gjalle, na paskan bere nder ne 99 ok po i them faleminderit por kalvari yne ka qene sterhere me i madh dhe nga pikpamja morale jane munduar te lajne nje borxh le te themi per ate sulm ndaj serbeve i cili ne fakt ishte vetem loje titanesh ne skakieren nderkombetare. Ne ekonomi sdu te merrem me se je shume i panjohur. PO mire ti mik Skenderbeu perse e ndihmoi Papatin per te bere luftera ndaj atyre principatave ne ITali qe po perqafonin Rilindjen dhe po flaknin despotizmin e kishes? per kete ka fakte seshte konspiracion, vetem me kthe ti pergjigje sepse une nuk po e shpejegoj fare, thejsht po rri me te lexu komentin tend…kaq…ika dhe po pres….

          35. ilir says:

           Maro, akoma asnje pergjigje, nje pyetje te thjeshte te bera more mik…kushedi se nga je shperndare per te kape ndonje cifel infoamcioni.
           Edhe ca gjera Marin Bej. David smiley flet per mbeshtetjen e Enverit gjate Luftes, edhe une ate kam dhene gjate luftes dhe deri ne parakalimin me 28 nentor para misionit anglo-amerikan ne tribune. Smiley ka pase edhe aktivitet edhe pas luftes duke desantuar njerez te Zogut dhe ca agjente te vetet qe nuk u kapen asnjehere. KJo Anglia beri cmos qe Greqia te mos shkonte me komunistet te cilet kishin nje perkrahje prej 70% si popull ortodoks qe ishin dhe terreni ishte me pjellor per ata, historia na thote anglezet dhe amerikanet e kthyen boten mbrapsht dhe slane arme pa fute dhe njerez pa angazhuar kunder komunisteve duke realizaur nje lufte civile te tmerrshem deri ne akaparimin e atij shtet, ne Shqiperi do e kishin me te lehte ta benin me 800 mije banore qe kishim ne dhe nuk ishim aq popull me devocion komunist, perse zgjodhen Enverin dhe komunistet, perse te gjithe te desantuarit shqiptare e kishin pozicionin e zbritjes te ditur nga sigurimi…radio loja? hhhmmmm, sma merr mendja, informacioni i vinte sade dhe i vinte jo vetem nga Filbey por edhe nga ca lobe te tjera. Greqia ishte me interesante per anglezet dhe kishte nje pozite gjeografike me te lakmueshme normalisht, Curcilli nuk i ka dashur asnjehere myslimanet realisht dhe nuk e them kshu ne menyre shabllone them ska dashur influencen islame ne rajone te rendesishme, ashtu sic bene edhe leshimin e Izraelit pas Luftes, une e kuptoj normalisht eshte interes dhe politike por ama ta pranojme qe kshu ata deshironin, vetem gjermanet kane pase politike te vencante ndaj myslimaneve, qe para WWI aleanca me Turqine per te ndertuar hekurudhen e Berlin-Bagdad e cila ka qene nje nga arsyet e startit te WW I, sepse zbulimi i naftes ne ato zona trembi shume ambiceit e anglezeve te cilet filluan sabotimet dhe i dhane shkendije WW I, ne WW II Hitleri me urdher te vecante i rekomandon forcave gjermane qe ne vendet islame te mos preken femrat dhe familja si nje nga elementet me delikate te zakoneve islame, Turqia ka qene mbeshtetese edhe ne WW II e Gjermanise. Ne kujtimet e Regginald Hibbert nje kolonel anglez gjate luftes thuhet qe edhe marrevshjen e MUkjes me te cilen Enveri ishte dakort ne fillim por pas presionit te emisareve jugosllave ai terhiqet, gjithe emisaret jugosllave ishin te rekomanduar nga misoni anglez ne Beograd i cili kishte instaluar qendren e tij qe mbulonte Ballkanin, dhe anglezet ishin vetem vezhgues dhe keshillues te te gjithe levizjeje, asnje kontesti nuk iu be enverit nga anlezet per ate vendimarrje, perse thua, a e ka analizuar ndokush???
           edhe nje here per Skenderin, eshte si kulture konservatore ne kete vend qe nese dikush mundohet ti hyje nje cike me themel veprimatarise se Skenderbeut ngrihen ne kembe ca si puna jote dhe irritohen pa asnje argument, por mire a e di ti se ne cilen periudhe filloi qe kjo figure te behej qendrore, ka filluar dicka ne rilindje si nje personazh per te mbajtur aksin e gjithe ketij zhvillimi, por deri me atehere njohurite dhe pikat e referimit per te kane qene shume te panjohura, Zogu i dha nje dimension sepse i duhej nje hero per te mbajtur edhe figuren e tij ne kembe, Enveri i dha dimension edhe me te madh se tjeret sepse diktatoreve i duhen me shume se kushdo figurat qendrore per te bere krahsimet me veten e tij. Ishte zgjedhje e nje figure te dualizuar ne veprimtarine e tij dhe ne jeten e tij politike, nje figure qe ishte sa i krishtere aq edhe islam, qe ishte me nje perzireje shqiptaro-sllave ne menyre qe ti jepte nje dimension me madh qasjes se fqinjeve ne historine tone, dhe kjo simbolike me pas u be edhe kalvari i ketij vend i cili per fat te keq ishte i ngjashem me dualizmin e ketij personazhi, historia jone ka qene sa europiane ne endrra sa edhe ballkanike ne realitet, sa orinetale ne disa raste aq edhe vellavrase, sa shqiptaromane aq edhe shqiptaro e copetuar ne shume raste e deri me sot, prandaj ne sduhet te jemi strict tek figura e tij, prandaj them duhet studiuar edhe me shume dhe te degjohen te gjithe zerat qe e bejme debatin edhe me te shendetshem edhe e qartesojn e figuren e tij karshi shqiptareve….Marin une vazhdoj ne prtje…:)

          36. Marin says:

           Info: Sa here ke folur per “mesazhe sekrete”, “arkiva te fshehte”, etj. si keto qe s’i ka pare kush vec teje & co., une i quajta e i quaj ate cka jane: teori konspiracioni.
           Komenti im ishte me i shkurter se c’duhej se ka akoma tema qe s’i kam cekur, prandaj cfilitje mund te quhet nje koment i rendomte qe s’kthen dot pergjigje vecse per 1 teme, 2 max.
           Se je me prejardhje ilire, vetem ne shek. XX e more vesh zotrote, “ti” dhe 90% e te tjereve. Deri atehere per fare turqish ju merrnin. Si shtet me vete nuk kemi pushtuar ndonjehere, po ne bashkepunim me turqit kemi (keni) histori te gjate ne kete drejtim.
           Me vjen keq, po demshperblimet nuk harrohen lehte.
           Nqs ishte loje titanesh, c’pune kishte vegjelia?
           Edhe rumunet kane 2.500 vjet ketej, Dacia, se thua se di histori? Edhe atyre s’kane lene te zeze pa ju bere, edhe pse s’kane qene agresore kunder fqinjeve, e edhe pse jane te krishtere.
           Edhe hungarezet kane min. 1.000 vjet ne mos pacin lidhje me hunet e Atiles qe dalin rreth 2.000. Nuk u denua vetem si perandori, po edhe si komb. 30% jashte kufirit. Po keshtu edhe Bullgaria. Ti do thuash se bullgaret jane mongole si turqit, por nuk eshte kaq e thjeshte. Historia e para 2.500 vjeteve ka ndikimin e saj, po edhe ajo aktuale ka ndikim 100-fish me te madh. Stergjyshet para 50 brezash nga Ulan Batori do i kene ardhur, po c’pergjegjesi kane ster-ster…-niperit qe linden atje, e kane shtepi e katandi ne ate vend.
           Te kalojme te Skenderbeu. 1- Te pabese quaj ke te duash vec atij. S’i lypi gje sulltanit, ishte princ, s’kishte nevoje, po ja qe e moren peng.
           2-Ferdinandi, i biri i aleatit te tij te ndjere, Alfonsit V, po sulmohej ushtarakisht nga familja Orsini, keshtu qe i kerkoi ndihme Skenderbeut, i cili iu pergjigj. Nuk ka histori me Pape e me ide rilindase. Familja Orsini, nqs ka pasur armiqesi me ndonje Pape, m’i thuaj emrat e tyre qe te shikojme vitet a perputhen me Gjergj Kastriotin.
           Pastaj edhe vete Orsinet kane dhene Pape.

          37. Marin says:

           Po pate ndermend te vish me argumente dhe fakte, ketu jam, nqs jo, tung !

          38. Marin says:

           Liro, pergjigje te kam kthyer, po komenti jot i 11:05 nuk kishte dale akoma. Nqs Tema e publikon (nuk shof arsye pse jo) do shikosh se eshte i thjeshte, nuk ka info. te panjohur apo te pazakonte, po vec ato qe dihen tashme.
           Nuk m’i je pergjigjur ca pyetjeve te meparshme, Ilir aga, nder to ishte: Nga e di ti qe Smiley dhe anglezet e urdheronin Enverin edhe pas lufte?
           Radioloja nuk zbuloi vend-zbarkimet, te pakten nuk e kishte per objektiv kryesor, ajo ishte puna e Filbit & “kolege”. Radioloja terhoqi disidentetet ne kurth duke iu thene se Enverin te gjithe donin ta rrezonin, prandaj do gjenin mbeshtetje.
           Kurse Smiley sterviste ata qe do rrezonin Enverin, ku e shikon se e mbeshteste diktatorin?
           Ne Londer e Versaje u cmontuan shtete te konsoliduara, madje perandori, me popullsi te krishtere, kurse ne nuk ishim fare shtet, kjo shumica faji i “disa” shqiptareve, + turqve, cfare prisje, Shqiperi “Etnike”?! Apo me ate background te shkelqyer ne sherbim te osmaneve, fqinjet na deshen per “kojshi” te mire?! Pastaj, prej Shefqet Turgut Pashes, KS ishte e carmatosur dhe serbi e mori me nje fryme, situata ne terren diktonte kunder zgjerimit pertej kufijve te sotem. Madje serbi ishte edhe ne Shkoder, e Fuqite e Medha e larguan.
           Skenderbeu eshte nje figure e rendesishme historike, qe duhet studiuar me themel, e ashtu eshte hulumtuar, ne te gjithe boten. Literature s’eshte veshtire te gjesh. Po ta shikosh me vemendje, gjen sa shume referenca jane perdorur, burime historike, etj. prandaj nqs do te ndryshosh gje, duhet te besh nje pune po kaq te madhe. E kam lexuar si shkruan Schmitt, pa referenca. Ese historike pa burime veshtire se merret parasysh. Te tilla punime nuk e kuptoj se si mund te sjellin debat konstruktiv.
           Ke me pyetje ose argumente?

          39. ilir says:

           O Marin, mos u irrito more trim, ja ke fute nje fluturim avioni pa busull qe ska ku te shkoje me konfuz se kaq. Nejse Marin, une per here te pare po e degjoj prej teje qe ne me turqit paskemi bere kerdine ne ballkan, zoti te ruajte ty, territoret me shqiptare pas perendorise turke jane shume here me te vogla nga se cduhet te ishin, lashtesia jone na thote qe fiset ilire shtriheshin deri ne veri te kroacise dhe deri pertej artes bile ne greqi dhe me tej deri ne maqedoni e sotme…nejse marin cdo flete lakrori po te del ty. Po cfare Dacie more Marin Efendi, rudimente dhe prostituta te Romes ka pase ajo toke, aty nje nga perandoret e Romes dergoi njerezit me perverse te perandorise romake, dembelet, kriminelet, prostitutat, homoseksualet per ti degdise dhe sot ai popull pothuaj trasheqon ato vese te atij kontigjenti, hhmmm hunet a e sheh qe sja ke idene historise, hunet erdhen me Atilen dhe pas plackitjeve qe bene dhe rezidences se tyre per nje periudhe iken dhe me ardhjen e goteve dhe dyndjeve barbare te veriut, jane maxharet qe u thirren nga Bizanti per tju kundervene avareve dhe sllaveve nje komunitet i thirur nga veriu i Kaspikut dhe pas mundjes se sllaveve ato u vendosen ku jane sot ne ish token ku u vendosen Hunet por emri i mbetet Hungari, por ne gjuhen e tyre ata i thone vetes maxhare ok djale… Bullgaret jane mongole aziatike ishin pagane kur erdhen dhe u sllavizuan ne kohe te bizantit, shkuan dhe hyne deri ne nje pjese te madhe te greqise dhe popullata greke eshte edhe ne fizionomi nje pjese me tiprae bullgaro-mongole, maqedonet jane ca gabele idiote qe po mundohen sot te huazojne ca mite per ti dhene vetes nje lloj yndyre si komb, pra hesapi more pseudo dijetar te del jashtezakonisht keq kshu qe ca popuj idiote qe erdhen ketej moren si mantel edhe fene e krishtit dhe sot na bejne si te ditur dhe te kulturuar por zaten kristianizni kshu lloj nevojtoresh futi ne thes per ti perdorur me pas si popuj mbrojtes te BIzantit apo edhe Papatit, secili prej tyre pavaresisht copave qe ia merrnin njeri tjetrit si barbare qe ishin te pakten e kishte shtetin e vet, ndersa ne me ate lashtesi 3000 vjecare rrezikonim te ishim Kurdistani i Ballkanit ne 1913 dhe ndoshta edhe sot nese USA e larget nuk vendosi ndryshe nga “miqte” e afert, nese Sulltani para renies se perandorise nuk do urdheronte komandantet e garnizoneve turke te luftonin se bashku me shqiptaret ne rezistence per mbrojtjen e territoreve shqiptare nga copetimi de facto i trojeve tona, nuk do kishim pavaresi nese turqit nuk do mandatonin Ismail Qemalin per te shpalle shtetin shqiptar me patriote te mire qe kishin mbi kishen atdheun, si Gurakuq dhe Kacorri, sepse ka pase dhe ka prej tyre qe kishin dhe kane kishen pastaj ne funksion te saj atdheun, pra e duam atdheun por ama e duam te krishtere nje here me pas shohim, ashtu sic thone ok Skenderneun e duam por nje here e duam se ishte i krishtere dhe mbrojti krishterimin pastaj tja bashkengjisim atdheut te krishtere kete figure…..politke pro-serbe e shkruar kjo nga akademia serbe e shkencave. Italia dihet deri ne 1920 donte vetem Vloren, fakt lufta e Vlores, Greqia sdo koment sepse dihet, serbet po ashtu, Austria kishte nje konkurence me ruset dhe italianet ne ballkan per influenca dhe perkrahu vetem shkodren qe kishte nje perqindje katolike dhe kaq more “kardeshem” do thote vella se mos keqkuptohesh…:). Nocionin si pasaedhes te ilirive une e kam qe ne vogeli dhe e kam per nder ashtu sic shumica e shqiptareve, nuk kam dije qe perandoria turke te jete mundu ta tjetersoje kete nocion. vendosjen ne baza shkencore te ketij nocioni e ka bere HAsan Ceka babai i arkeologjise shqiptare qe ne fillimet e viteve 20-30 dhe me pas, ishte nje mysliman patriot dhe i mire. Tashi Skederbeu perkrahte Republikat te cilat Papati i kishte te mbrojturat e veta dhe qe ishin me konservatoret ne idene e mos ndarjes se kishes nga shteti, te futjes se iluminizmit ne jeten publike, te nxitjes se sekularzmit etj, kjo sdo ze as figure dhe dihet, dhe sigurisht qe Papati e ka perdore Skenderin sa ka dashte duke i dhene ca lemoshe per te veshe trupin e zhveshur te malcoreve shqiptare, dhe nje tas me supe dhe asgje me teper, dhe ky i kenaqur me kaq pak ka shku dhe ka luftu si i babazitur per te tjeret, nderkohe qe ne vendin e vet ne rrethinat e qytetit te Krujes ai ka vrare me qindra mijera sshqiptare qe ishin kthyer ne islame deri ne ardhjen e tij, ky na ishte xhaxhi Skenderi bashkuesi i shqiptareve.

           Tashi qe shqiptaret na paskan qene ata qe ia paskan hype fqinjeve gjate 500 vjeteve kjo eshte perralle me mbret sepse gjate asaj periudhe ke beteja te serbeve dhe ardhje te tyre deri shume poshte ne Kosove bile edhe me perkrahjen e ushtrise turke dhe me pas edhe me kustodine e turqve per ruajtjen e ekuilibrit. Qe serbet, greket dhe bullageret i kane dhene Turqise edhe bashkeshorte per sulltanet me te cilet kane lene trashegimtare edhe kjo dihet, qe kane qene gjenerale, oficere, jenicere, spahinj pra me grada dhe jo nizame me zor edhe kjo dihet, e ku na qenka persekutimi i tyre nga shqiptaret, bile ne mos paste qene e kunderta.

           Per ceshtjen e anglezeve ne shqiperi ke botime plot mor, une te permenda nje , por lexo edhe Bernd Fisherin nje nga njohesit e ceshtjes shqiptare me te mire, tashi ty ste pelqejne keta emra une se di me cfare emrash me vjen ti mua, akoma skam nje reference prej teje, tashi une smund te them qe ai qe me vjen dhe sjell ti mua si burim eshte me i besueshem se ky i imi, shkurt po them pse duhet te jete me besueshme, cfare spaletash paska ai burim qe pretendon ti, qe akoma sme sjell nje emer mua, por edhe nese ma sjell ne analiza shkencore more mik nuk ekzistojne asnjehere informacione katerciperisht kontradiktore sepse dijet dhe burimet ato jane, ideja eshte tek itinerari qe ndjek dhe se cfare arrin te interpretosh ne thelb te ceshtjesh, edhe deduksionet jane pjese e studimeve qe i perdorin te gjithe studiuesit e medhenj pse te duken deduksionet ty si lule mos prek more lepurush…:)

           Gjithsesi per ceshtjen e anglezeve spo zgjatem me shume sepse sa me shume kalon koha dhe historia fillon e ngjyroset aq me teper do kuptoje shqiptari lojen qe eshte luajtur mbi kurrizin e tij dhe pikerisht nga ata qe erdhen e na thane qe “liria funksionon” dhe qe te thone edhe “burre shteti” ne nje situate absurde…ok Maroooo, kuptoje nese mundesh.

           Europa dhe perendimi i “civilizuar” i kane dhene botes dy lufterat me te tmerrshme qe ka pare njerezimi dhe jo larg por ne kohe industrializimi 60 vjet perpara dhe fundja ata ndane copat brenda vetes brenda alencave qe bene me njeri tjetrin dhe me pas i humben si rezulatat i disfateve, francezet dhe gjermanet ia merrnin njeri tjetrit hera pas here tokat si per qejf dmth , po ashtu edhe te tjeret, por gjithe keta popuj kane preardhje barbare more mik, te tille si Gote ostrogote, gale, hune, maxhere, sllave, saksone, romake, taljote e lesh me presh. Gjithashtu ky perendimi yt ka realizuar dy luftra me pretekste fantazem nje ne Irak kunder njeriut qe sollen vete ne pushtet dhe kunder Bin Ladenit dhe Afganistanit qe e pergatiten vete dhe qe parate e tij depozitoheshin ne bankat e Londres dhe Washingtonit, ne njeren nderhyne per armet berthamore dhe ne tjetren per te sjelle demokraci dhe te shkulin prodhimin e opiumit me cilesor ne bote….rezulatati: kerkuan falje publike ndaj botes sepse armet nuk u gjeten kurre dhe sot statiskisht nga DASH thone qe eshte rritur me 10 here prodhmi i Opiumit nga momenti nderhyrjes…..praaaa maro perse situata te tilla te mos jene luajtur edhe pika te tjera te tjera te globit? Nje pike e tille eshte edhe Ballkani ndaj ti mos u merzit more plak se perseri po te them…..me kete 70% myslimne do na pranojne skane cbejne ky eshte realiteti, bene nje prove ne Bosnje me ushtaret hollandeze ne Srbrenice por megjithe ate masaker ata myslimane pavaresiht se te frustuar aty se aty jane, turpi ti mbetet hollandezeve dhe europianeve te cilet edhe u poshteruan nga serbet duke i lidhe me pranga prane cezmave prane tubave te shkarkimeve prane pemeve etj. hajt maro shihemi ne Europe jo per gje por jemi ne dicka apo shumecka me te vjeter se keta qe e hanin mishin jo shume shekuj larg edhe te pajekur….see yaaa

          40. ilir says:

           … Ok more Caro (italisht)… nuk po te drejtohem me me fjale qe ti ke tendence te konfondohesh…;.

           Akoma spo di se ne sa llogore je duke u shperndare, dhe keto pyetjet tuaja te tipit idiotesk dhe aq me teper te tipit vandalist te painformuar mua ma heqin petllen dhe ne te njejten kohe me bejne me qeshe. Ok, une sdu te te jep me refrenca me emra autoresh sepse kam frike se ti ketu me duket je duke marre info per veten dhe po me vjedh edhe keto info qe po te jap dhe kushedi se kunder kujt i perdor si argument ne favor tendin. Deri me tash mund te te kem permende tre apo kater emra autoresh per disa ceshtje por nuk shoh qe truri yt spaska regjister…nejse mor burre sme ben pershtypje prej teje kjo gje. Une akoma skam marre prej nje autor te vetem, prej teje kam degju vetem qe ai autor eshte pro-serb, ky tjetri eshte legen, ai tjetri kshu e ky tjetri ashtu, tipik nihilist dhe thashethemexhi. Njeri qe mohon lashtesine e vendit te vet, njeri qe i dhimbset toka e rumuneve magjype(ka plot kronika), une nuk harxhoj me kohe me ty te te referoj nr e kronikes dhe autorin e kronikes sepse gjithsesi ti nuk do ta besohs, tashi burime per ti gjete ke plot shtrydh trurin dhe do i gjesh shume lehte. Ti e do urdherine shkruar te anglezeve per Hoxhen…hahahaha, ej o kertodhe eshte si te thuash me thuaj ti fakte qe Anglia donte Jugosllavine sepse Tito kishte shok djalin e Curcillit. Jo jo mos mi ik irakut kshu si vagamente more qurravec duke thene qe ajo eshte ceshtje tjeter…hahahha tamam muhabet lagjeje. Po mire ti ku e dije qe Bin LAden ishte ne Afganistan asnjehere skishte info te sakte per kete gje, thjesht ca aksione te deshtuara per nje destanacion te tijin here pas here….Opiumi??? HAhahah. ka qene nje nga arsyet zyrtare te sulmit, plus me pas demokracia qe do sjellim etj etj Ej lere 11 shtatorin per ndonje nate dimri prane zjarrit sepse ti normalisht TV bardh e zi dhe lexon ate te shkreten Oriana Fallaci me pune qyteterimesh e perralla si keto. Po ec more ngeles provimesh mos me trego mua histori prekse hunesh, maxharesh, germanikesh te ulur nga Nordi ku hahej pesh dhe asgje tjter, histori bullgaresh me bisht, dhe serbesh palckitesh delesh. Minimumi ne posedojme nje gjuhe qe mund te perktheje si e vetmja gjuhe kuptimin e emrave te perendive te olimpit dhe te mitologjive te tjera te lashta, qe as greqishtja e sotme nuk i perafrohet, pastaj le me qe ke sa te duash material per mbijetesen tone, asnje pushtim te bere never, gjithmone bashkeveprues me fqinjet secili ne cak te vet. Maro me martesa sulltanet dhe mbreterit e atyre koheve dhe jo vetem kane shmangur luftera dhe kane bere pazare te pista dhe te pastra, do numerosh shume bullgare dhe serbe si hiererakte te larte te sulltanit, ashtu sic ne shqiptaret dhame Konstandinin dhe Justiniana Bizantin, ndonje Pape dhe legjionare per Romen pa fund, dhe cbene ata per kete vend??? Nul, bile na sollen edhe barbaret per te ruajte bythen e tyre ne konstandinopoje ani pse rrenjet e popullit te tyre po shkuleshin me fare. skenderbeu….hahah, i ka vrare vetem me kete pretekst, vetem per kthim ne islam dhe asgje tjter dhe e di pse? per ti dhene sinjalin Papa “Leshit” te Romes qe une sjam kthy asnjehere per zoten heee por ja ku e jap proven une…ata ne fakt ia shperblyen dhe e lane si legen me luftu per ta sa tju tekej atyre…Maro une ka prite pergjigje te sakta prej teje, te dhashe shansin e jetes qe ti te me sqaroje me fakte goditese, por me e bukura eshte se ti u pergjigje duke me bere dhjetera pyetje….hahahahha, jo mo Maro e ke ngaterru me filmin “Gol”

          41. ilir says:

           Thalloczy, Jirecek, Sufflay…. Hungarez, Cek, dhe kroat, dy te paret e ndertojne karrieren e tyre me studime per Popujt sllave te jugosllavise dhe mbi jugosllavizmin, serbet dhe bullgaret vetem dhe Sufflay ka marre persiper dicka ne kuader te jugosllavizmit apo sllaveve te jugut me mire me thane, ka trajtuar dicka per shqiptaret meqe rrenjet e popullit te tij kishin pashmangmerisht lidhje me shqiptaret, por gjithsesi ti mi sjell keta si baballaret e krijimit te teorise se shqiptarizmit….eeejjjjj a je ne metro, e kush na qenkan keta emra, bile bile ne enumaracionin e atyre qe kane shkruar per shqiperine keta jane me periferiket dhe me modestet e mundshem..pupupu, ato skane bere asgje tjeter vecse jane munduar ti sherbejne Austrise ne nje menyre qe te gjendej nje teori akademike per lidhjet simbiotike dhe tradicionale te popujve nen perandori dhe te justifikohej mbajtja e perandorise ne nje te vetme, kane qene historiane oborri more mik, edhe pse te tille vullneti dhe puna e tyre mund te kete qene e madhe, por nje gje duhet te dish qe “nje bibloteke eshte dicka krejt tjeter nga nje magazine librash” tashi beje vete diferencen…
           Po mire me thuaj nje arsye te vetme qe perse duhet te marrim ne konsiderate keta trimat dhe jo psh… John Wilkes qe ka shkru per iliret, Aleksander Stipcevic (Aleksander Shtjefni) qe ka shkru perseri shkencerisht per iliret, Aristidh Kolen nje arvanitas i mire qe ka shkru per gjuhen e lashte pellazgo-ilire, Rober D’Angely qe perseri ka shkru shkencerisht dhe une nuk di te kem gjete oponence profesionale ndaj ketij dhe atyre autoreve te tjere per ceshtjet e ngritura, po Noel Malkolm qe shkruan per Kosoven dhe rajonin qe nga lashtesia e deri ne ditet e pas prishjes se jugosllavise…, po Sami Frasherin perse mos ta permendim, mos ishte gje me i dobet se treshja e Sufflaqeve? Aspak, ne mos paste qene me iluminist biles… e cfare jane keta te gjithe ? jane historiane dhe gjuhetare katedrash prestigjioze…. more Sufflaq apo Sufflay…? Po ti dhe prifterinjte tuaj referenca sllave do merrni sepse ju vazhdoni sherbimin e mjere ndaj tyre.

           Nuk me the akoma se cfare supresioni dhe masakrash paskan bere shqiptaret kunder fqinjeve ballkanike???? Ah, po te permend une Karamahmud pashen dhe Ali pashen qe bene lanet sulltanin(meqe ti po kerkon me lupe dore)dhe vuren kufirin deri aty ku flitej shqip, kjo seshte dhune more mik, kjo ka qene ndergjegje kombetare dhe marrje e asaj cfare i takonte me te drejte te zotit…por ty ste pelqen kjo sepse nuk i pelqen padronit dhe padroneve tuaj, me thuaj edhe nje here raste diskriminimi te fqinjeve nga ana e shqiptareve ne perandorine turke…….as edhe nje te vetme ne 500 vjet….rrencak me veshe te gjate je… Po ta perseris serbet dhe bullgaret kane pase dyfish me shume hierarke te larte ne sulltanat edhe kryevezire kane pasur, numerohen rreth 78 te tille serbe dhe bullgare, edhe me origjine ruse dhe hebreje ka pasur te tille… e cfare ka ketu ne nje perandori qe do apo sdo ti ku kapacitetet vleresoheshin dhe kishte nje fryme demokracie te nje shkalle normale keto gjera kane qene rutine. Shqiptaret ato poste i kane si pasoje e aftesive te admirueshme qe kane pase per te drejtu dhe dhene urtesi ne mendim…e cfare ka ketu…PO… ato ne ate kohe i dhane trojeve shqiptare nje fare autonomie me speciale brenda perandorise se cdo vend tjeter ndoshta, pra ky ishte kontributi i tyre brenda perenadorise per token e vet, nuk e nxiten perandorine te mbyllte kisha me dhune dhe ti shterronte ata kjo perseri ka qene nje vemendje e tyre pavareisht se osmanet nuk ndiqnin nje politike legene si Bizanti qe ishte shterrues, Po Konstandini me Justianianin cfare bene? na sollen njerezit me bisht ne tokat tona per te mbrojtur Patriarkanen e tyre nga ndonje sulm barbar i ca barbareve te tjere.

           Luftetare ndaj Osmaneve ke ne toke nder vite sa te duash, dhe te drejtuara nga lidere mylimane, qe ne vitet 1685, 1780-1787, 1800-1887, dhe me pas deri me ne shpalljen e pavaresise. Keto kryengritje kane dhe mbiemra dhe besoj keto tashi une spo futem te ti perseris dhe nese ke ba histori ne shkolle te pakten do ti kesh degju apo lexu…Zenel Gjoleke, Rrapo Hekal…..e vijme deri tek Is Boletini, Idriz Seferi, Cerciz Topulli e plot te tjere……

           Nese ti nuk respekton nje nga baballaret e kombit si I. Qemali atehere kjo quhet atvrasje dhe bukeshkale, te pakten aktivitetin e tij e dime me drite dhe me ndonje hije nese ka pase, ndersa Skenderit une spo ia mohoj driten por hijet po mundoheni te na i mbuloni ju sepse perndryshe kerceni pupthi ne menyre te cuditshme. Ai ka qene deputet ne Hurreyitin turk per shume vite dhe nje nga diplomatet e shquar te pereandorise, ne Hurreyetin turk jane tashme te njohura debatet e tij te flakta ne mbrojtje te trojeve shqiptare, perplasjet dhe kercenimet qe u bene me jete ndaj tij dhe kesaj i thone kurajo more mik, eshte pjesemarres ne Kuvendin e Decicit ku u ngrit flamuri per here te pare, ka botime anti osmane te shkruara nga ky vete, Abdyl Frasheri cfare te duket ty, udhehoqi nje nga aktet me fisnike te mbrojtjes se lidhjes se Prizerenit qe sot duhet te shquhet me te madhe, por ce do se kemi ca renegate ne krye te vendit.

           Papa Piu II i cili ka qe edhe nje nga mbeshtetsit e Sekndebeut eshte nja Papet me medioker te Vatikanit, nje letrar i dobet dhe i shquar per imoralitet, pra shkurt nuk ka qene ndonje humanist i shquar, ka qene autor medioker erotik dhe dyshohet se ka pase edhe dy femije, aleat i ngushte me Ferdinandin e Napolit dhe Republiken e tij, dihet qe ne ate periudhe Republikat e Jugut ishin me konservatore ndaj hyrjes e humanizmit dhe rilindjes ne jeten publike dhe artistike per shkak te kristianizmit konsevervator dhe te verber te atye shoqerive, Papa Piu shpalli edhe kryqazaten zyrtare ndaj osmeneve duke perkrahe Vlad Drakulen dhe Skenderbeun por edhe duke e perdore Seknderbeun per te mbrojte Napolin nga influencat e rilindjes se Toskanes dhe krahinave te tjera te veriut te italise te cilat nuk po njihnin me autoritetin konsevator te Vatikanit, ndaj edhe Skenderi yne ia beri ne nje menyre tjeter kete sherbim djalit te preferuar te Papes Ferdinandit te I. Tashi ti si burre i zoti qe je kerkon dhe pamje filmike nga nga 1400-1500 por ce do se nuk ka more tyrylyk-pingpong, megjithese ai Vatikani yt edhe mund ti kete shpike qe ne ate kohe…hahaha.

           Tito dhe djali i Curcillit kane qene miq dhe shoke dhe kjo eshte e ditur tashme, por une spo them qe ajo eshte arsyeja kryesore more tarik sepse ti se kap fillin e bisedes apo atij “humorit”..hahah. I biri Curcillit ka qene oficer dhe zyrtar i larte ushtrise britanike gjate luftes se dyte se dyte boterore si dhe perfaqeues diplomatic i Mbreterise, ne 1944 ai dergohet si keshilltar i misionit anglez prane partizaneve jugosllave more tarabuk dhe Curcilli ne Jugosllavi dergon me te besuarin djalin e tij, misionet angleze ne Jugosllavi, Shqiperi dhe Greqi kane percaktuar fatin e drejtimit te vendit pas luftes dhe perzgjedhjen e elementeve me tipare lidershipi, Jugosllavia ka qene shume e rendesishme per perendimin sepse ajo si nje shembull i nje federate ballknike nuk mund te lejohej te shkonte 100% nen influencen e BS per shkak te afersise me Europen qendrore dhe italine, ndaj ti ketodhe injorant mos mendo se dergimi i Randolf Curcill ne Jugosllavi ka qene i rastesishem, tashi ti don filmime dhe incizime…me vjen keq, a me gjen ti mua dot incizimin e urdherit te amerikaneve per Bin Laden per ti rene ruseve gjate luftes ne Afganistan? Jo per gje por une ndryshe nuk e besoj…hahahah. Ah more lepur more lepur sa minusko qe je, po nejse une se di se cmoshe mund te kesh, por shanset per te rekuperu edhe mund ti kesh.
           Akoma nuk me the perse nuk i gjeten arme berthamore Sadamit?

           Nje nga shkaqet zyrtare te sulmit ne afgan. prodhimi i madh droges dhe gjoja financimi i terrorizmit me keto para, 10 fish prodhim qe nga 2002 per dhjete vite dmth, asnje kontroll akoma, dhune e pafund ne Afganistan, arme te shprendara gjithandej dhe asnje inventar mbi cka ekziston ne ate territor. Shkencat ekonomike dhe gejologjike sot thone se nentoka e Afganistan mban rreth 100 mije miliard USD pasuri ne minerale te rralla dhe rezerva nafte te paeksploruara akoma, burimi? Harvard University mor mik…

           Kullat binjake dhe 11 Shtatori nuk mbarojne me kaq, histori te tilla te tmerrshme nuk jane arkivuar. U denuan ca rrezike zeze aty por gjithmone kshu ka ndodhe…nejse do presim. oriana Fallaci ka qene gazetare qe i pershtatet mendesise tende prej antisemiti mor tarabuk, ajo na llomotiste per civilizime andej dhe kendej, nderkohe qe per vete ishte nje komuniste e cetes se Pezes…hahahah.

           Dacia ka qene nje toke me nje popullsi e cila fliste trakishten e vjeter dhe ishte ne grupin te gjuheve iliro-thrake por ajo specie nuk ekziston me more karabush sepse ne ate toke qe ne perandorine tende te ndritur te Romes jetojne rudimenentet e atij grupi qe te kam shkruajtur diku tjeter, edhe gjuha e tyre futet ne grupin e gjuheve latine, mund te kene trasheguar nje strukture gramatikore deri diku te thrakishtes por asgje me teper. Gjuha jone po te them pra more toc eshte deshifruesja e vetme e shume emrave te lashte grek ndaj kujdes ketu. HUne, maxhare, avare, sllave, bullgare-mongole te gjithe BARBARE dhe ketu i rri strikt une kesaj pune, tokat e fituara me hajni njeri-tjetrit kane humbur sme prek ti mua dot ne tela me keto teori idiote…

           Maro…a do shkosh ne kishe kete te diele, he mo se nuk e larg tek Piramida e ke, diskriminin i madh ama me 10 % popullsi kisha ne mes te tiranes, ndersa pronarit me te madhe te shqiperise K.Myliman po i behet nje kalvar i pashoq per pronen tij tek parlamenti…aman o zot sa te frusturar jeni ju te shkretet, po te pakten mundohuni ta mbushni me njerez ate kishe more burre sepse ushton zeri aty prej boshllekut…;)

          42. ilir says:

           Ai qe eshte marre me politke more Maro ka pase emrin Abdyl ai qe beri ate lidhjen e Prizrenit, ndersa ai tjetri qe eshte me letra dhe shkence eshte Sami Frasheri…qarte? :). Samiu ka shkru more daje por per ty keta autore jane heretike, po nejse do te te kaloje nje dite ai kompleks edhe ty. Ali Pashi dhe Karamahmudi i Bushtallinjve sundues ishin ate ta kam thene nga here menyren e drejtimit por ki parasysh qe ajo kohe me ate ambjent social dhe rajonal ashtu do ishin nuk ishte asnje tjeter ballakanik apo princ italian me demokrate ne at kohe, por te pakten keta paten kurojon me shume edhe se serbet dhe bullgaret per te hedhe bazat e nje atutonomie paraprake per trojet shqiptare, flisnin greqsiht apo shqip kjo eshte ceshtje per tu pare, bajroni nuk e thote kete, kujto qe Bajroni kishte ardhur jo vetem si shkrimtar ne kete toke.

           Shqiptaret kane pasur kryengritje lokale te here pas hereshme deri me 1878 une te kam cituar data dhe periudha te tjera. Te ka mbete ora tek titujt pasha, nej, aga ne Bullgari ke patur plot titij te tille, ne Greqi akoma sot titulli Efendikos ka origjine turke qe do thote efendi, pavaresisht kesaj shqiptaret me bej dhe me aga luftuan, dhane nga pasuria e tyre per luften edhe kundra turkut edhe kundra serbit, perse 1912 sepse nga babezai e pavaresise se grekeve me 1821 dhe te serbeve shume vejet me vone do ndoshta ekzistenca shqiptare sdo ishte as me kete shtet qe kemi sot dhe ndoshta shqiptaret perfaqesues ne hurreyetin turk kishin nje fare te drejte ne mos ngutjen e shpejte per lufte per pavaresi, Mos harro qe sebet kishin mbrojtjen qe me traktatin shen stefanit dhe greket gjithashtu kishin seline e patriarkanes ne stamboll dhe marreveshja ekzistonte brenda kesaj pakete marreveshjeje…mos qe pavaresine edhe grekeve ne ia dhame , ashtu sic ia dhame edhe Egjiptit. Burimet tashme te dala thene qe Koci ishte pro jugosllav, Mehemeti dhe Kadri studiaur ne Moske dhe marioneta te Moskes, Hrushovi ia rekomandon komandantit ngritjen e e tij ne edhe me lart ne hierarki si njeri te garantuar te tyre, dokuementet tashme te dala e paraqesin protokollin e bisedave, e gjen nese e kerkon, atehere meqe komandanti na qenka si me thene i pavarur dhe qenka kokek….r si arriti te eliminoje tre persona te blinduar me kaq shume bakground nderkombetar per situaten ne rajonin tone? Nje mendje e lexuar dhe e informuar mendon qe te pakten ai inforamcionin e merrte nga burime alternative…

           Po pse shume Pape kane qene te tille edhe shume tjere kane qene te iluminuar dhe te burra shteti te mire cfare ka ketu per te mos u besuar. PIU II ka qene pervers, ka shkrime dhe botime per keta ceshtje si dhe per alencat e tij.

           Treshja austriake….po leri more burre keta tashi se nuk ecin, beju nje cike me tokesor, Po JOhn Wilkes ne cfare periudhe ishte…po ska rendesi kjo, edhe robert D Angely ka botuar doreshkrimet e te jatit qe datojen shume heret, gjithsesi une spo te mohoj burimet dhe aq ppor ata me teper i ka kushtuar vemendje konglomeratit jugosllav sepse aty ishte interesi i perenadorise se tyre kryesisht. Ai i Bin Ladenit ishte shembull per te te bere paralelizem qe urdherin e USA per ti ruseve Binladeni se kemi pare dhe as degjuar por e gjitha e di qe u pergatit nga USA per ti rene ruseve sepse njihte territorin dhe strukturen e fiseve brenda Afgans. keshtu as urdherin anglez ne rastin tone hipotetik nuk e kemi degjuar as pare nga anglezet por ca rrethana qe sot jane te percipta dhe me vone besoj do zbardhen te cojen drejt asaj linje.

           Sesa frekuentohet kisha kete mund ta di nje cike me mire se, sepse jetoj ne ate qytet me emrin Shkoder qe ka nje kishte te madhe ne sarreq, themelet e se ciles ne vtin 1876 i vuri Myftiu Daut Borici i Shkodres duke fale ate toke ne pronesi te vakefit üer komunitetin vella katolik te shkodres, dhe gurin e pare ne shenje respekti Katoliket ia lane ketij zoteri….kuptove sesi kane jetuar shqiptaret ne kete qytet kur ka qene akoma pa hyre qesja me pare e emisareve te vatikanit per thyer kete bashkejetese dhe per stimulu ate supremaci te pretenduar por asnjehere te arritur nder ne per shkak te mos njohjes se struktures me shume shqiptare sesa fetare te shqiptareve….reflekto Marooooo

          43. ilir says:

           Ai qe eshte marre me politke more Maro ka pase emrin Abdyl ai qe beri ate lidhjen e Prizrenit, ndersa ai tjetri qe eshte me letra dhe shkence eshte Sami Frasheri…qarte? 🙂 . Samiu ka shkru more daje por per ty keta autore jane heretike, po nejse do te te kaloje nje dite ai kompleks edhe ty. Ali Pashai dhe Karamahmudi i Bushtallinjve sundues ishin ne menyren e drejtimit por ki parasysh qe ajo kohe me ate ambjent social dhe rajonal ashtu do ishin nuk ishte asnje vend tjeter ballakanik apo princ italian me demokrate ne at kohe, por te pakten keta paten kurojon me shume edhe se serbet dhe bullgaret per te hedhe bazat e nje autonomie paraprake per trojet shqiptare, flisnin greqisht apo shqip kjo eshte ceshtje per tu pare, bajroni nuk e thote kete, kujto qe Bajroni kishte ardhur jo vetem si shkrimtar ne kete toke.

           Shqiptaret kane pasur kryengritje lokale te here pas hereshme deri me 1878 une te kam cituar data dhe periudha te tjera. Te ka mbete ora tek titujt pasha, bej, aga… ne Bullgari ke patur plot tituj te tille, ne Greqi akoma sot titulli Efendikos ka origjine turke qe do thote efendi, pavaresisht kesaj shqiptaret me bej dhe me aga luftuan, dhane nga pasuria e tyre per luften edhe kundra turkut edhe kundra serbit. Perse 1912? sepse nga babezia e pavaresise se grekeve me 1821 dhe te serbeve shume vjet me vone ndoshta ekzistenca shqiptare sdo ishte as me kete shtet qe kemi sot dhe ndoshta shqiptaret perfaqesues ne hurreyetin turk kishin nje fare te drejte ne mos ngutjen e shpejte per lufte per pavaresi, Mos harro qe serbet kishin mbrojtjen qe me traktatin shen stefanit dhe greket gjithashtu kishin seline e patriarkanes ne stamboll dhe marreveshja ekzistonte brenda kesaj pakete marreveshjeje.…Edhe ate pavaresi grekeve ne ia dhame , ashtu sic ia dhame edhe Egjiptit. Per anglezet….Burimet tashme te dala thone qe Koci ishte pro jugosllav, Mehemeti dhe Kadri studiuar ne Moske dhe marioneta te Moskes, Hrushovi ia rekomandon komandantit ngritjen e tij ne edhe me lart ne hierarki si njeri te garantuar te tyre, dokuementet tashme te dala e paraqesin protokollin e bisedave, e gjen nese e kerkon, atehere meqe komandanti na qenka si me thene i pavarur dhe qenka kokek….r si arriti te eliminoje tre persona te blinduar me kaq shume bakground nderkombetar per situaten ne rajonin tone? Nje mendje e lexuar dhe e informuar mendon qe te pakten ai inforamcionin e merrte nga burime alternative…

           Po pse shume Pape kane qene te tille edhe shume tjere kane qene te iluminuar dhe burra shteti te mire cfare ka ketu per te mos u besuar. PIU II ka qene pervers, ka shkrime dhe botime per keta ceshtje si dhe per aleancat e tij.

           Treshja austriake….po leri more burre keta tashi se nuk ecin, beju nje cike me tokesor, Po JOhn Wilkes ne cfare periudhe ishte…po ska rendesi kjo, edhe robert D Angely ka botuar doreshkrimet e te jatit qe datojne shume heret, gjithsesi une spo te mohoj burimet dhe aq por ata me teper i kane kushtuar vemendje konglomeratit jugosllav sepse aty ishte interesi i perenadorise se tyre kryesisht. Ai i Bin Ladenit ishte thjesht shembull per te te bere paralelizem qe urdherin e USA per te goditur ruset Binladeni se kemi pare dhe as degjuar por e gjithe bota e di qe u pergatit nga USA per ti rene ruseve sepse njihte territorin dhe strukturen e fiseve brenda Afgans. keshtu as urdherin anglez ne rastin tone nuk e kemi degjuar as pare nga anglezet por ca rrethana qe sot jane te percipta dhe me vone besoj do zbardhen te cojne drejt asaj linje.

           Sesa frekuentohet kisha kete mund ta di nje cike me mire se ti, sepse jetoj ne ate qytet me emrin Shkoder qe ka nje kishte te madhe ne sarreq, themelet e se ciles ne vtin 1876 i vuri Myftiu Daut Borici i Shkodres duke fale ate toke ne pronesi te vakefit per komunitetin vella katolik te shkodres, dhe gurin e pare ne shenje respekti Katoliket ia lane ketij zoteri….kuptove sesi kane jetuar shqiptaret ne kete qytet kur ka qene akoma pa hyre qesja me pare e emisareve te vatikanit per thyer kete bashkejetese dhe per stimulu ate supremaci te pretenduar por asnjehere te arritur nder ne per shkak te mos njohjes se struktures me shume shqiptare sesa fetare te shqiptareve….reflekto Marooooo

          44. Marin says:

           A te thashe se per iliret nga te huajt e ke marre vesh, se nga shqiptaret, vecanerisht muslimane, leshte do dije sot? Ti vazhdon e furnizon argumentin tim me emra te rinj. Faleminderit, megjithese s’ishte nevoja. 😀
           E ke lexuar Sllave dhe Shqiptare nga Sufflay, o qofte? Shumica eshte per shqiptaret, ku pershkruhen shume qytete dhe krahina tonat, ka te dhena te bollshme per etnine, etj. etj., edhe aty ku flet per sllavet diskuton per marredheniet e tyre me shqiptaret. Tek Acta et Diplomata flasin te tre per Shqiperine. Shife se e ke edhe free online, e pastaj hajde me thuaj per ata.
           Sami Frasheri, apo Shemshedin si vetequhej, ka bere keto pune shkencore:
           fjalori turqisht-frengjisht
           || frengjisht-turqisht
           || i osmanishtes se vjeter
           || turqisht-arabisht
           Enciklopedia Shkencore ne turqisht
           +romane po turqisht
           Punet shkencore i ka bere per Turqine e konglomeratin osman, asnje per Shqiperine, si Thalloczy… qarte? 😀
           Pale ndonje artikull SHKENCOR reviste e ka marre mundimin ta shkruaje per englendisje, po kush e di se ku kane ikur ato.
           Artikuj, libra atdhetare ka bere, po jo pune si te Jirecekut, Sufflay-t, etj.
           Rasti i bin Ladenit eshte me te vertete shume i ngjashem me te Enverit, po, ashtu eshte. 😉 Ja pse: Kur kishin armik te perbashket, anglezet dhe amerikanet iu bene aleate, sa mbaroi lufta me te, iu kthyen kunder perendimit. Enveri vetem per Luften II Boterore e dime se ka pasur marredhenie te mira me anglezet, pastaj iu deboi stafet nga Shqiperia, e llomotiti si bin Ladeni 50 vjet kunder “imperialisteve”.
           Problemi ketu eshte se ajo qe thua ti per anglezet qe urdheronin Enverin eshte 100% e kundert nga ajo qe dine te gjithe, prandaj do shume, shume fakte te forta, jo thjesht hamendje.
           Koci Xoxes dhe Mehmetit asnjehere nuk iu vertetuan akuzat per tradhti. Keshtu qe nuk kemi arsye te besojme a priori se Enveri kishte info per ndonje aktivitetet te tyrin deri ne ate kohe.
           Sidoqofte, edhe sigurimi nuk ishte ne gjume letargjik, po shume i vemendshem.
           Deri tani, K/Ministri anglez Blair eshte shprehur para 8 vjetesh se Enverin donin ta rrezonin, po deshtuan. Artikulli quhet: “Our failure with Enver Hoxha”.
           Nejse, nje interviste eshte pak, ka literature qe ta tregoj per te ardhur me kembe ne toke. Nqs kjo eshte pak, per argumentin tend ke praktikisht zero fakte si ky.
           Me aq sa dime, e ke gabim, me vone eshte per me vone.
           Me bin Ladenin dhe talebanet ke prova fizike: raketat Stinger, qe atehere ishin sekret shteteror ne Amerike, si dhe Rapier angleze.
           http://www.youtube.com/watch?v=qJaZtAYM9KU
           Po prisja per dokumente, po ti fillon me “perversitetet” e x Pape. S’kam c’te te them, nuk eshte argument.
           Dekret i Ali Pashes (greqisht, dhe me vulen e tij):
           http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Firmani_Ali_Pasha_1810.JPG
           Data: 28 Shkurt 1810
           Nuk kemi rast te ngjashem ne gjuhen shqipe, qofte edhe me germa greke.
           Kryengritjet e para 1878 kishin karakter vendor, kurse Lidhja e Prizrenit ishte mbarekombetare dhe e mireorganizuar. D.m.th. kishit mundesi per gjithe kete ushtri dhe qeverisje, por e shfrytezuat vetem kur erdhen fqinjet kristiane ne dere.
           Se kane greket mbiemra Efendikos nuk dmth se efendikote, bejleret e pashallaret u bene udheheqes te grekeve apo serbeve, as para as gjate pushtimit osman, te pakten jo me deshiren e tyre. Kurse ne qe nga L. Prizrenit e deri ne ’45 me bejlere e pashallare ishim. Sa fituan pavaresine, greku iu dha duart atyre, sic nuk i kishte degjuar ne Revolucion. Ky eshte distancim.
           Shume faleminderit komunitetit vella musliman nga Shkodra, po edhe ato xhizjet s’kane qene pak si “kontribut”.
           Kishat nuk e di se kur i shikon sa njerez kane, po nuk ka falje 5 here ne dite si ne xhami, prandaj shumicen e dites eshte bosh. Prandaj shko shiko ne meshe te se dieles sa jane, kuptohet po arrite te gjesh vend.
           Sa per info, nuk ju mban meri kush per kohet e vjetra. Hajt mer, se renegate gjen kudo, keshtu mendoj, po kur fillon e m’i lavderon ata tradhtare, apo na tregon bemat fantastike te perfaqesuesve te muslimaneve per “kombin shqiptar”, e te “keqiat” e te tjereve, atehere duhen kujtuar medoemos ca gjera.

          45. ilir says:

           Marooo Beg. tashi ti e fut debatin nese ata qe referova une ishin katolike apo muslimane…ky eshte muhabet kot, dhe une te dhashe burime te besueshme per ata qe kane trajtuar ceshtjen shqiptare dhe preardhjen e tyre dhe ti me dhe ca arkeologe oborri qe mbronin tezen e nje perandorie me vepra kryesisht per ceshtjet e sllavave por shqiptaret ata i kane trajtuar ne kuader te botes sllave ne jug te europes. Hasan Ceka qe ti e perbuz me ironi vetem per emrin Hasan eshte babai i arkeologjise shqiptare nese ato Sufflaqet shkruajten te bazuar ne referenca bibliotekash Hasan Ceka mori lopaten, kazmen dhe dijet qe kishte marre dhe eshte zbuluesi i pothuaj te gjithe relikeve arkeologjike te Shqiperise dhe jo vetem kaq por por edhe i emertoi dhe i certifikoi ato dhe sot jane edhe site turistike, ky njeri themeloi berthamen e studimeve arkelogjike shqiptare dhe me pas institutin, si dhe krijoi bazat e themelimint te fakultetit te arkeologjise shqiptare, ky zoteri eshte babai i Neritan Cekes dhe pavaresisht historise se tij politke pra Neritani, ne fushen e arkeologjise sot eshte me i miri ne terren , pavaresisht te gjithave Maro kockin e vendit tend duhet ta vleresosh edhe pse quhet Hasan…ok!

           Tashi une nuk e di se cfare merresh ti si zanat dhe ndoshta ste ve faj, por ne mendjet moderne dhe inteligjente sot faktet nuk mund dhe nuk duhet te jene bardh e zi, pra nese ti thua qe kete e dua me figure dhe ze automatikisht ti i ke mbyllur horizontet vetvetes dhe krijon idene se po te prishet ajo “magjia” e stabilitetit te mendimeve tuaja, historia dhe marredheniet multidimensionale nderkombetare, nderfetare, nder etnike, demografike etj. nuk jane shkence ekzakte, nuk jane as matematike dhe as fizike. Njeriu more robo lexon, hulumton, degjon dhe me pas perpunon mbi nje metode te caktuar dhe vjen ndjek nje drite qe vjen ne fund te tunelit, ti bazohesh shume ne ato qe jane dhene dhe shkruar deri me tani nga burimet zyrtare ok dakord jam, por burimet zyrtare sipas shkencave te komunikimit jane ca rregulla te vena per te mos prishe statuskuone e ca rrethanave per te cilat eshte rene dakort sepse me pas dalin probleme te dores se dyte apo te trete te cilat do kerkojne kohen, parate dhe kapacitet e duhura per ti trajtuar. Napoleon Bonoparti ka thene nje shprehje te forte qe: “Historia eshte nje grumbull genjeshtrash per te cilat eshte rene dakort”, pra more mik ne kuader te referencave te permendura, Koci, Mehmet dhe Kadri kane qene individe te cilet jane mbeshtetur nga keto fuqi rajonale dhe nderkombetare sepse keto tashme jane te dalura nuk bazohem tek gjyqet publike te Enverit, Tito e ka te regjistraur bisenden me perfaqesues shqiptare kur per Kocin rekomandon vemendje dhe si nderlidhesi kryesor ndermjet dy vendeve, Hrushovi po ashtu arkivat kane nxjerre biseden dhe rekomandimin qe Mehmeti te jete eksponent i rendesishem ne vazhdim sepse ka mbeshtetjen tone. Shqiparia mor djalosh nuk ishte ndonje vend i rendesishem ne skakieren nderkombetare ashtu sic nuk eshte edhe sot, por duke qene nje vend prane vijes ndarese se dy vendeve mund te destabilizohej kollaj si pasoje e konkurrences ne mes dy kampeve per te cenuar pikat e njerin tjetrit, dhe ne rastin konkret ne rajon Shqiperia mund te kishte nje moment destabilizues per stauskuone e jugosllaveve te cilet mund te kishin gjasa te cekuilibroheshin pak me shume si shkak i popullsive shqiptare brenda saj, ndersa Greqia ate problem e zgjidhi me dhune duke masakruar camet dhe deportuar ata ne Shqiperi, keshtu qe problemi per ata ishte me i anashkaluar, por Jugosllavia more mik ka qene shteti me i diskutuar nr Jalte per shkak te bashkimit te shume interesave atje, keshtu qe anglezet dhe si pasoje edhe amerikanet kishin nje vemendje te vecante sepse kobntrolli nga te dy kampet per te do ishte 50 me 50, secili do mundohej ta kontrollonte brenda copes se vet por edhe duke tentuar te haje edhe copen e tjetrit dhe ketu do ishte me pas loja dhe pozicioni lidereve lokale sesi te zbatonin direktivat ne menyre qe te ruhej nje stabilitet sepse ne Europe stabiliteti ishte me i rendesishem sesa ne pikat e tjera te globit, edhe si vend duke pasur modelin jugosllav te strukturimit pergjithesisht, edhe per ne pavaresisht se ishim 100% ne Lindje lideret lokale nuk ishin te gjithe me nje padron sepse edhe ketu luhej nje mini loje per ne momentet kur kampet kerkonin te tregonin forcen ndaj njeri tjetrit dhe ky vend asgje te madhe nuk mund te sillte sic te thashe por te pakten destabilitet mund te prodhonte dhe kjo mund te behej me nje reagim po themi guerril per te mbrojtur kosovaret nga nje persekucion i caktuar dhe kjo do amplifikohej dhe do karikonte ndjenja dhe forca regresive dhe destabiluzese per rajonin ne nje lufte nervash per kampet dhe imagjino se cmundte ndodhte nese gama hapej, shqiperia realisht nuk prodhon asgje por destabilitet mund te prodhoje dhe me kete karte diktatoret kane mbijetuar ne kete vend sepse strategji beresit e botes duke mos e pase vemendejn ketu dhe asnje interes real u ka interesuar te lene kedo ne krye por thjesht te mos behet zhurme, po perse kaq te forte ishim ne sa mund te thyenim cdo iniciative te te huajve per te ndryshu terrenin dhe Greqia qe te pakten ishte me e madhe ne numer dhe me kompakte te permbysej me lufte civile revashi komunist, apo Hungaria e 56 apo edhe lufta e Spanjes ne 1936, ne nje bythe vend ishim, 7 here Leka Zogu tentoi te hynte ne Shqiperi perse nuk e perkrahen dhe e debuan bile? Sepse keshtu duhet te rrinte Shqiperia sepse kshu ka qene pakti dhe kete statuskuo dhe me shume se anglezet se ka dashte askush tjeter, rrjedhoja logjike ta indukton kete, Stalinit nuk i interesonte aspak Shqiperia, ai u prish me Titon dhe per te me mire do ishte qe Shqiperia te shkaktonte nje turbulence ne Ballakn per te cekuilibruar jugosllavet. Pra more mik pavaresisht se Enver djali shante sa andej kendej ate dhe ate, detyra e tij ka qene te kompaktesoje kete popull drejt nje mentaliteti te fiksuar dhe ta frikesoje ne menyre qe mos guxoje te ngreje krye per te mos prishur statuskuone pastaj ne kete kuader ai ka bere gjithcfare lloj eksperimentesh ne menyre qe ky milet te hengletisej me dicka dhe te mos i binte nder mend per te analizuar me tej sepse ikte nga kontrolli. e permend shpesh fjalen deduksion por ta dish qe deduksioni perdoret edhe nga organet hetimore dhe eshte nje nga elementet me te rendeishme per vertetimin e proves, keshtu qe nuk eshte ndonje konotacion negativ qe ti po me tremb mua me kete fjale.

           eshte histori e gjate puna e Bin Ladenit Maro, une ta solla thjesht si shembull per te te thene qe urdher direkt skemi degjuar por ja qe e dime se amerikanet e kane pergatitur per ate lufte por edhe per luften e dyte si kavie per ti ra afganistanit…ta kam thene edhe nje here qe miliardiat e tij kane shetitur bankat e londres dhe amerikes deri para 11 shtatorit nderkohe qe ky kerkohej si “terrorist” me 10 milone USD shperblim qe nga 1993, eshte shume cka histori kompromentuese kjo Marin, prandaj e leme ketu. Ti gjithmone nisesh me me krahasu Enver-Binladen meqe i bashkon e njejta fe…hahahah, po te krahasoj atehere Binladen-Pinochet-Fidel Kastro-Franko-Jerry Adams….a te dalin keta apo Pablo Escobar….hahahahh, mos u fit ne keto kanale Marooo sepse te ikin hesapet nga dora.

           Sami Fresheri eshte nje nga nderet e ketij komb keshtu qe per te dhe per vellezerit e tij eshte kot te diskutohet me, kontributi i tij dhe i tyre eshte skalitur. Me ke bere ca enumeracione qe i ke marre ne Wikipedia dhe kaq

           Ke gjete vetem nje dok ne greqisht te Ali Pashes, eshte vetem nje te thashe Bajroni se permend askund kete si masive bile ai cuditet per te kunderten sesi i tingellonte shqipja e perdorur me aq zell nga Ali Pasha dhe shqiptaret, duke qene nje pashallallek ne te cilin flitej edhe greqisht si shkak i territoreve qe kishte perfshi, ai dhe ne mungeses te nje alfabeti te fiksuar dhe germa zyratrisht mund te jene perdore ca shkresa ne greqisht, por kjo nuk e cenon aspak projektin dhe idene e autonomise paraprake te trojeve tona si dhe ndergjegjen kombetare.

           Po pse more aga, kur ishim ne kristiane nuk na sulmonin fqinjet tane kristiane? Dhe perse qenkan mbledhe ne Prizren me 1878 kur na paskan ardhe kristianet ne dere? Po ne lidhjen e Prizerenit e cila ishte tereisht me fryme shqiptare dhe aspak fetare edhe pse ne kete lidhje merrnin pjese shqipater te mire ne tituj bej dhe dhe pashe, biles shume mbledhje paraprake u organizuan neper Medrese deri ne mbledhjen finale. Ajo lidhje erdhi pasoje e traktatit te shen stefanit e cila i merrte pernadorise 80% te territorit te saj ne kete rajon dhe Turqia nuk eshte ishte aleate e myslimaneve shqiptare sepse ishte humbese ne lufte me ruset dhe normalisht do paguante haracin e luftes, te gjithe keta bejlere sic i quan ti ishin kundra cdo urdheri tashme te valinjve te vilajeteve shqiptare, ku e sheh ti me ate syrin prej bualli qe myslimanet na u mblodhen tok per tu ruajte nga kristianet? Ajo ka qene vetem nje e drejte per te mbledhur tokat tona qe po hidheshin ne pazar dhe qellon qe keto tokat tona ishin me popullsi derrmuese islame dhe kjo nuk ka asgje tjeter vecse diferenconte shqiptaret nga tjeret edhe ne etni sepse ne ate kohe keshtu ishte situata e strukturimit te popujve dhe kombeve, dhe une them qe indirekt kjo ka qene pozitive per kete vend, po pse more mik sa lufte eshte bere dhe behet qe ortodokset shqiptare te numerohen si greke vetem si shkak i fese, eshte akoma dhe sot nje sfide e madhe kjo, Fan Noli hoqi zite e ullrit per te krjuar Autoqefaline shqiptare ne menyre qe shiptaret te ndjeheshin edhe shqiptare ortodokse, po ne Shkoder ne periudha te caktuara katoliket kane tentuar ti njehin si me preardhje latino-italiane dhe une ti permend keto sepse ne kete vorbull ballkanike dhe me keto orekse te barbareve qe ti i mbron me kaq vjet dhe aq vjet te ardhur diferencimi do kishte qene i veshtire te behej dhe ortodosia si shume konservatore sidomos do i i kishte asimiluar shqiptaret ne menyre teresore, prandaj islami dhe shiptarizmi u dalluan si te ndryshem krejt ne kete territor hostil dhe plot barbare rreth e rrotull. pastaj kush deshi ta quante veten turk eshte tjter gje, por pereandoria otomane asnjehete nuk tha qe keta jane turq por gjithamone edhe sot na quan Arnavutluk. MOs harro qe Abdyl Frasheri ne Lidhje ka pase edhe firmetare klerike katolike.

           PIU II, meqe konsulton shume wikipedian te cilen se kam edhe me qejf shume sepse mund te hedhe info edhe nje karrocier ne te, shiko se cfare shkruhet per PIU e II, por une referencat i kam nga burime tjera ne fakt dhe jo aq nga wikipedia. Gjithsesi mos e merr me yrysh more djale, sic edhe ta thashe papati ka pase edhe burra shteti por ka pase edhe maskarenj si kudo, papati nuk eshte seli e shenjte more mik, ai eshte shtet me financa dhe me ministri te jashtme ndaj ketu futen gjithe kategorite e robve.

           Te ka mbete mendja tek xhizja, po taksa te tilla ka pase kudo more mik, ka pase ne Itali dhe Spanje sa te duash per gjera edhe me ordinere se xhizja, por te pakten ketu ne kete vend otomanet nuk dogjen dhe shkaterruna ne menyre shfarosese kisha dhe objekte kulti, komuniteti katolik ka gezu disa te drejte normale prone dhe jete, ortodokset po ashtu bile kane pas edhe nje cike me shume te drejta ndoshta si shkak i patriarkanes se stambollit dhe marreveshjes se sulltanit, mos e frustro veten aq shume me keto xhizje sepse ne te kundert serbet, bullgaret dhe ca te tjere xhizje i kane thene “shpates” ata dhe mund te kishin bere edhe me keq.

           Kishat tuaja mbushen me njerez te varfer maro, dukagjinas, zadrimore, fushore, mirditore te cilet si shkak i varferise dhe mos pasjes alternative tjeter ne katundin e vet por edhe ne qytet shkojne e vizitojne te dielen kishen si hengletisje, qytetaret e shkoder vetem per ndonje ceremonie martese dhe pashke e keshendella e kalojne pragun, por perseri raporti i kishave me besimtaret eshte shume me i madh, pra me shume ka godina sesa material mbushes (besimtare). prandaj ec i thuaj atyre emisareve qe vijne me teori rikthimi dhe leshi dhe preshi, mos harxhoni kot sepse 22 vjet investim rritja ka qene pothuaj zero, dhe ndonje personalitet drejtues katolik te zotin nuk kane pergatitur deri me tani, keshtu qe me mire te jetojme bukur dhe mire sic kemi jetuar sesa ti japim lidhje me etiketime xhihadiste, islame e blablablala. BE-ja nese deshiron te na perfshije te na pefshije sic jemi edhe me perpjekjet tona per te permersu jeten ekonomike si individe, mos te na tregoje perralla me mbret per korrupsion jane bizneset e tyre qe fusin gjithcfare lloj malli dhe “mielli” apo perdorin kriminelet e ketij vend per trafiqe ndekombetare, keshtu qe te bejne nja here vete detyren e tyre duke dhene shembullin e bllokimit te ketyre burimeve te financimit dhe pastaj te thone qe luftoni korrupsionin, lirine e medias, zgjidhni pronen etj etj. sa per qenien myslimane te flene te qete se ketu jemi, ketu do te jemi se bashku me ju kristianet ne bashkejetese te shkelqyer dhe kaq, nqs duan, nqs nuk duan ne po e zhvillojme shqiperine perseri sepse bota ka modele plot zhvillimi edhe pa BE, qe nga Japonim, Katari, A.SAudite, Izraeli kanada, USA etj etj…

           Ciao Maro

           Take care

           Une realisht mbush keto dite gushti qe skane ndonje aktivitet intensiv pune me keto senaca informative me ty dhe kedo tjeter qe deshiron ti lexoje…;)

          46. Marin says:

           Qe baballaret e albanologjise jane Jirecek, Thalloczy, Sufflay, Nopca, etj., jo shqiptaret, kjo eshte e sigurte, qofshin te krishtere apo muslimane. Kete e them ne mbeshtetje te asaj qe thashe se pa austro-hungarezet e “oborrit” per iliricitetin tone leshte do te dinim, ata ishin te paret. Kjo ishte edhe ceshtja qe po diskutohej ketu.
           Lexoji njehere veprat qe te tregova, pastaj quaje sufflaq, hamburger, cfare te duash, por mor Lir pasha ndaj ketyre mos trego mosmirenjohje se ishin te huaj madje, jo shqiptare vete.
           E kuptova shume mire krahasimin qe i bere urdherave te Enverit me luften me sovjetiket ne Afganistan. OK, por ne Afganistan ka prova fizike te pakundershtueshme te mbeshtetjes amerikane dhe angleze. Te solla videon me ze e figure si reference. Po ke me qindra te tjera, online madje. Kurse per Enverin s’kemi gje te tille.
           Koci Xoxe normalisht qe ishte i preferuari i jugosllaveve, megjithate nuk beri tradhti konkrete e as po pregatitej kur e arrestuan. Qe Tito sllavisht-folesin Xoxe donte, edhe pa ndihmen e anglezeve e kuptonte Enveri, edhe per Mehmetin po ashtu, nuk eshte ndonje filozofi e madhe, fundja fundit bashke kane qene ne Beograd e Moske, syte ne balle i kishte.
           Deduksioni eshte gje e mire, po mbi baze faktesh, jo thjesht hamendjesh.
           Po vazhduam me “historia eshte genjeshter” do perfundojme, pa me te voglin dyshim logjik, tek perrallat dhe legjendat.
           Per fjaloret turqisht-frengjisht e kam ditur qe ne letersine e gjimnazit, thjesht wikipedia-n e perdora per te kerkuar mos kishte edhe ndonje shqip, po ai “karrocieri” vetem keto kishte gjetur. Ndonje pune shkencore per shqipen si ato te trios se famshme, i ke gjetur Sami Frasherit?
           Meqe ra fjala, po ndonje gabim a i pe?
           Lidhja e Prizrenit ishte zhvillim shume pozitiv, por po aq ishte edhe i vonuar. S’do mend qe kleriket katolike do ta mbeshtesnin. Problemi ketu eshte se ne 1878 u mblodh, nja 3 dite para kongresit te Berlinit, ku u vendos se tokat tona do i jepeshin fqinjeve te krishtere. U krijua nje ushtri e fuqishme relativisht per vendin tone, cka tregon se megjithese ekzistonte mundesia, perpara 1878 nuk ekzistonte motivimi, dmth se vetem per te luftuar pushtimin nga dy popuj te krishtere u ngriten muslimanet shqiptare. Kjo lufte, per nje pjese te delegateve te L.P. dmth edhe krijim i nje shteti autonom ose te pavarur nga turku qe sapo na kishte dhene si placke lufte. Por edhe kjo ne kuader te shpetimit nga fqinjet kristiane.
           Per dokumentet ne greqisht te Ali Pashes, nuk kemi ndonje mohim nga ana e Bajronit. Ta solla dekretin, po nuk do sjell ketu gjithe arkivat te Janines e Stambollit.
           Ama ne shqip asnje s’ekziston, qofte edhe me alfabet turk apo grek. Dhe shqiptare ne pashallekun e tij kishte sa te donte.
           Nuk po them se taksa s’kane pasur shtetet e tjera, normal, po nuk eshte normale te taksohesh ne menyre stratosferike per fene.
           Per Papen Piu II ke info ne wikipedia apo ku te duash ti, te thone cfare te duan, as qe ishte ky objekti i debatit, dhe as ndikonte ne punet e Shqiperise se atehershme.
           Nuk po mundohet njeri t’ju ktheje ne katolik, shumica as qe besojne fare. Nuk ju vjen kush ne dere, e as po ju merr me zorr. Kush do, konvertohet, kaq ama nuk kemi si ja ndalojme. Dhe te konvertuar ka sa te duash.
           Nqs kishat u mbushkan me shume nga te varfrit ne dite te zakonshme, e njejta gje mund te thuhet edhe per xhamite e gjithe objektet e tjera te kultit. Ne pergjithesi te pasurit kane tjeter fe… money.
           Au revoir Iliro,
           Me behet qefi qe po mbush ditet, deri ketu ishim njesoj, duke na treguar mendimet e tuaja, po ketu po mundohemi edhe per saktesi, jo thjesht opinione.

          47. Marin says:

           Gjejne shesh e bejne pershesh. Nje mafioz nga Italia apo nga Turqia vjedh, mashtron ketu ne Shqiperi, se ne BE, ka standarte te tjera. S’po te thote njeri behu i krishtere per te hyre ne Europe, vetem ploteso kushtet min., te pakten me ligje.
           Po te hynim, do ishim me te varfrit.

          48. ilir says:

           Kur permenda shprehjen e Napoleonit kisha parasysh si esence te thenies faktin tashme te njohur boterisht qe historine e bejne fituesit dhe kjo ska nevoje per sqarime te medha. Une per ato qe them kam bindje dhe nuk jane mendime dhe opinione ta pabazuara keshtu qe une skam asnje lloj meraku sepse nuk me duket nivel i barabarte debati me nje njeri qe referohet vetem tek Wikipedia burim ne te cilin mund te hedhe info edhe nje karrocier thashe sepse aksesi per te fute info tek ky sit eshte free.

           Per Lidhjen nuk kam pare asnje burim serioz te kete thene qe motivi kryesor i saj ishte mbrojtje me karakter fetar, ishin fqinjet qe shqiperine po e sulmonin si nje shumice myslimane e “turqizuar” sipas tyre, ndersa thelbi i Lidhjes ska qene aspak fetar, per kleriket katolike nuk i eshte lute kush qe te marrin pjese ne Lidhje por Abdyli me shoke i bene thirrje gjithe shqiptareve qe ti bashkohet qellimeve te lidhjes dhe nuk e di nese ata u ndien shqiptare dhe moren pjese nga atdhetarizmi i madh apo nuk donin te humbnin rastin e pjesemarrjes per oportunizem??? Marin sa Tallazi e sa Sufllaqi kane shkruar per keta pune kjo sdo thote qe qenien ilire ne prejardhje dhe se para tyre nuk ka pase njohuri dhe dokumente, ne Risan te Malit te ZI ka ekzistuar gjithmone si reference vendbanimi i fundit i teutes me varrin e saj dhe shqiptaret andej gjithmone e kane pase si vend reference te preardhjes se tyre. Duam aapo sduam ne, Hasan Ceka eshte babai i arkeologjise shqiptare, dhe jo perse quhet Hasan por sepse ai themeloi gjithe institutet shqiptare qe merren me kete pune dhe kjo eshte fakt. Per gjuhen shqipe eshte shkruar heret zoteri pa lindur akoma kjo treshe bile.

           Marin BE-ja nuk eshte e zonja me te vendose kritere, asnje kriter seriou nuk kishte plotesu as Rumania dhe BUllgari, jane fakte por qenia e tyre prane Detit te Zi si nje pellg qe ka pasuri te medha dhe akses ne rruget e Gazit e beri Be ta pranonte pa kushte, por USA si gjithmone ia futi duke i ngece ca ekonomi te deshtuara….kuptoje me thjeshte >BE more burre sepse nuk eshte aq idilike sa e mendon ti…:)

          49. Marin says:

           Shprehja e Napoleonit eshte shume e qarte, po eshte me e logjikshme t’i besohet historise me burime, sesa fjaleve te njerit cfaredo. Te kam cituar burime nga me te besueshmet, qe te mos nis te t’i listoj prap, kurse ti asnje, prandaj niveli i debatit nuk eshte i njejte.
           Nqs ndonje info eshte hedhur nga ndonje “karrocier”, ti si “jo-karrocier” hidhja poshte, se duhet ta kesh te lehte.
           Gjej, po munde, vec nje dokument shqip te Ali Pashes, ose nje fjalor shqip-frengjisht te Sami Frasherit.
           Thalloczy, Jireceku dhe Sufflay, qe ti ju ve epitete nga me ironiket, kane bere pune shkencore per Shqiperine dhe iliret me shume se cdo shqiptar para tyre, per te mos thene edhe mbas. Ti cfare ke bere me shume?
           Disa nga librat t’i citova njehere, lexoji e pastaj me thuaj per Hasan Ceken.
           Austro-hungarezet ishin nder te paret qe dhane idene e vijimesise iliro-shqiptare, dhe sollen fakte. Nqs me gjen ndonje tjeter para tyre, you’re welcome, po gjete ndonje shqiptar te lumte.
           Muslimanet shqiptare nuk ishin nga ata qe rrinin ne pune te vet, po ne bashkepunim me renegate te tjere si ata dhe me turqit kane qene pushtuesit e vendit te vet dhe te fqinjeve.
           Lidhja e Prizrenit mos duhej te mbahej mes flamujve arabe qe te quhej islamike? U zhvillua 3 dite para se fqinjet e krishtere dhe Fuqite e Medha te vendosnin ndarjen e shqiptareve muslimane nga kalifati osman dhe vendosjen nen fqinjet. Dhe menjehere ushtria u organizua, si rrufe ne qiell te hapur, kur per 300 vitet e fundit s’kishte pasur me shume se ndonje kryengritje lokale. Dhe vecse ne Ulqin, turqit nuk i ngane tjeterkund derisa u mbrojten territoret osmane (shqiptare) ne Mal te Zi te sotem.
           Lidhja e Prizrenit erdhi me program autonomie, prandaj edhe klerike te feve te tjera moren pjese. Por autonomia nuk erdhi kurre, se me te mbaruar sherbimin e mbrojtjes se zoterimeve osmane, Lidhja u shtyp.
           Rumania dhe Bullgaria, sipas cdo indeksi e statistike, jane ne gjendje me te mire se ne. Prandaj hyrja jone ne BE do jete me e veshtire.

          50. ilir says:

           Qellimi politik i Ali dhe Karamahmud Pashes ka qene nje autonomi paraprake e trojeve shqiptare, bile Karamahmudi ne cdo krahine ku kishte komunitet shqiptar te krishtere, ne Kosove, Dukagjin dhe Mal i ZI pati nje mirekuptim te madh me ta dhe ne keto komunitet nuk nxiti asnje nderrim feje bile hyri ne marrevshje me ta per te mos bere gjakderdhje dhe vendosi mekembes katolike te tij ne gjithe keto zona. Te dy keto kane pasur nje rivalitet mes njeri tjetrit ppor kjo ka qene normale per ate kohe dhe sidomos nder shqiptare si gjithmone. Ali Pashai ne projektin e tij kishte nje shqiperi dhe Greqi te pavarur nga Perabdoria otomane, ai vete ishte analfabet por aftesite tij drejtuese dhe shqiptarizmin e tij nuk e mohon as Pukevili, te shprehurit ose jo te shqipes zyrtarisht nuk e komprometon aspak projektin e tij per nje Shqiperi te vetme dhe luften e tij ne emer te pavaresise se shqiptareve. Mbaj mend Maro qe anglezet me gjithe ate karikim ndegjegje qe kane pase per vendin tyre, deri ne shekullin e 16-17 ne Angli frengjishtja ka qene gjuhe zyrtare dhe e seres se aristokrateve angleze, keshtu qe kjo nuk ka te beje me ate elementin e te shrkuarirt te shqipes zyrtarisht ose jo, Maro mos u kap ne detaje te vogla te cilave ti i qendron shume konservator por realisht nuk kane ndonje domethenie substanciale per historine dhe lavdien e Ali PAshes dhe Karamahmudut me gjithe sundimin tyre despotik ne disa raste dhe menyren feudale.

           Para se te behej Lidhja or mik në maj 1877 u krijua një komitet i fshehtë shqiptar nën kryesinë e Abdyl Frashërit. Në verë të po atij viti u formua në Shkodër një komitet tjetër, me kryetar Pjetër Gurakuqin (i ati i Luigj Gurakuqit). Pas disa muajsh, në dhjetor 1877, u formua në Stamboll një komitet kombëtar me emrin ,Komiteti Qendror për mbrojtjen e të drejtave të kombësisë shqiptare’’, i cili shkurtimisht është quajtur Komiteti i Stambollit. Në të bënin pjesë patriotë të njohur, si: Pashko Vasa, Ymer Prizreni, Sami Frashëri, Zija Prishtina, Jani Vreto, Ahmet Koronica etj. Kryetar i tij u zgjodh Abdyl Frashëri….pra more cun aktiviteti paraparak ka qene shume intensiv dhe jo vetem 3 dite pra Lidhejes sic thua ti.

           shqiptaret nen perandorine osmane gjithmone e kane ditur qe nuk jane turq dhe brenda assj Perandorie sic ta kam permende edhe diku tjeter ata quhesgin Arnavutluk, tashi a ishin te privilegjuar kjo duhet pare dhe duhet vendosur ca kritere se cfare do thote te jesh me privilegj megjithate sic e dime ajo perandori kishte nje demokraci te tille saqe edhe cifuti ka qene ne sfera te larta, bile brenda asaj pernadorie cifutet kane qene shume te privilegjuar edhe me shume se ne ne periudha te ndryshme sundimi.

           Te lutem nuk po hyjme tek tallozi dhe kushdo qofte si me teorine a iku me “28 apo 29 nentor gjermani i fundit”, ceshtja eshte tek burimet, nese sipas teje si Tallozi eshte i kulluari ska asnje tjeter, do te thote qe ti mbyllesh ne nje dhome pa dritare ne terr dhe ha vetem nje lloj supe qe ta fusin nen dere cdo dite, keto burime qe te permend jane te gjithe njesha dhe kane dhene leksione ne katedra prestigjioze ne bote kshu besueshmeria eshte e plote, pastaj te gjitha keto ceshtje nuk jane karteziane mor mik, ceshtja iliro pellazge do jete nje sfide e historise edhe per shume kohe, ajo treshja nuk e ka shpike faktin qe shqiptaret jane pasardhes te ilire, pra te qenurit ilire dhe te ndryshem nga fqinjet tane eshte e ditur qe nga mesjsta e hershme, arkivat e Vatikanit dhe Stambollit kane studime te plot udhetareve te pereandorive te cilet kane prodhuar broshura me shprehje te shqiptareve dhe kane lene edhe shenime kronike ku ato bejne krahasime te kesaj gjuhe me gjuhet e vdekura te greqise se lashte si dhe periudhes para helene, pra shenja te ketyre ministudimeve ka, gjithashtu kjo qe thua ti nuk kufizohet vetem tek gjuha dhe arkeologjia por edhe tek antropologjia dhe sociologjia rryma dhe sheknca te cilat tashme jane bere te domosdoshme per zbulimin e qytetrimeve te lashta sepse nje rrace e caktuar ka edhe tiparet e veta atropologjike si dhe ka edhe organizimin e vet social i cili e ben ate unik dhe me karakteristika. Pra ore Marin duhet zgjeruar rrezja e njohurive dhe referencave.
           Mos ti kthehemi me te Nderuarit Ceka sepse ai ishte i vetmi qe qe per kete toke zbuloi dhe nxorri reliket e pjeses me te madhe te siteve arkeologjike dhe turistike te ketij vend dhe ndoshta ketij i vend te vogel dhe te varfer i dha nje dinjitet shkencor edhe jashte Shqiperise.

           tashi qe rumani dhe Bullgari jane fiúte nje cike si shume offside dhe nje sy mbyllur dhe vesh shurdh ne kritere kete e ka pranur BE pak vite me pare dhe kostot ja ku jane mik, emigracion dhe levizje e lire pa kriter, italianet po kapin koken me grushta pre romeneve…por zaten Zoti ta con te keqen sepse dikur ata thoshin …”na erdhen shqiptaret njerezit me bisht”
           nderkohe qe shqiptaret sot dhe mor kane qene lule per Italine. Korruisoni ne Rumani dhe Bullgari galopnat, niveli i kapaciteteve administrative dicka me shume se i dobet…raport zyrtar ky eee…flitet ne momentet e hyrjes ne BE dhe jo sot, ceshtja e prones ka qene shume delikate edhe atje eee, ne fushen e mjedisit ka pase probleme me disa reaktore dhe pesticide qe shetisinin ne keto vende, ti po me thua kane qene me mire ne ekonomi, studente qe kane qene ne Bullgari dhe Rumani nga 92 deri te pakten 99 dhe 2000 flasin per nje situate ekonomike aspak me te mire se ne Shqiperi…keto jane pershtypje live te studenteve qe kane studiuar ne shkenca ekonomike dhe juridike, plus qe ke raporte ekonomike te instrumenteve te BE-se, edhe nje here epo ta perseris <komisioni Europian e ka shpehur zyrtarisht qe keto dy vende sihin nje nxitim i yni. Tashi Marin mos i shih gjithe gjerat me syrin e progress raporteve te cilat jane pergjithesisht te besueshme por gjithmone ato kane nje ….POR….brenda i cili nuk eshte i sinqerte ne shumicen e rasteve. Nuk them se Shqiperia e meriton dhe po persekutojne, por nje cike me te prgresuar se FYROM jemi Maro, edhe se Mali i ZI ne intensitetin dhe dinamiken ekonomike sepse GDP eshte dicka tjeter eeee, ketu vleresohet edhe kriteri politik i cili eshte delikat si pasoje e perplasjeve pozite opozite, por edhe ketu te ndalemi pak sepse kjo perplasje vjen si pasoje e padroneve jo shqiptare qe kane keto te dy pole. Dhe tjetra Maro, te jesh i bindiur qe sidomos Europianet njerin cep syri e kane edhe tek religjioni i shqiptareve eshte evidente dhe ne momente sinqerriteti e kane shprehe mire e bukur, zyrtarisht BE e diversitetit kulturor nuk e shpreh por eurodeputet e saj neper debate ne Strasburg e kane shprehe ooo i nderuar bashke debatues Marin….

           Tung

          51. Marin says:

           Ali Pasha dhe Pashallaret e Bushatllinjve me te vertete kane dashur autonomi, po ceshtja e ndergjegjies kombetare qe kishin mbetet shume per t’u diskutuar. Dikur ne Angli frengjishtja ka qene gjuhe sallonesh dhe aristokracie, ama dokumentet zyrtare ishin anglisht. Ne sallon/saraje Ali Pasha mund te kete perdorur cilendo gjuhe: shqip, greqisht, turqisht, po ne dokumentet me vule e firme greqishtja ngeli. Tjeter gje, Iliro, eshte komunikimi i perditshem, tjeter gje eshte komunikimi ne nivel shteti.
           Ne 1878 u ndermoren aksionet e ushtrise, konkretet dmth, dhe kongresi i Berlinit, ndryshe nga nacionalizmi i shumices se muslimaneve, nuk ishte rrufe ne qiell te hapur. Clirimin nga kalifati osman katoliket kishin qindra vjet qe e prisnin, kishte rast me te mire se L. Prizrenit?
           Pastaj mbledhja ne kryeqytetin osman duket pak e dyshimte. Nuk dua te bej spekulime, por fare mire mund te rrinin ne Shqiperi, ne Stamboll cfare do benin, do sulmonin pallatin e sulltanit?!
           A ishin te privilegjuar shqiptaret ne kalifatin turk? Numrat e vezireve vete i ke thene. I bejme llogarite po deshe, po nuk do dale kushedi cfare ne favorin tone me shume se te serbeve apo grekeve. Shkurt kryeveziret ishin muslimane dhe kaq. Ne ate kohe ka qene koncepti i ymetit (mileteve) qe i ndante shtetasit sipas fese, dmth populli kristian dhe populli musliman. Shtetaret nga mileti i vet i moren turqit.
           Greqishtja dhe serbishtja lejohej te shkruheshin, Iliro, po shqipja u ndalua.
           Nga Rumania dhe Bullgaria kam njoftur shume njerez, ne vitet ’90 ka qene jo me mire, po disa here me keq se te ne. Por sot ja ku jane, shikoji. Jo vetem me te ardhura qe jane ~2-fish me shume se ne, po kane barazi me te madhe, dhe kane stabilitet ekonomik dhe konsensus politik persa i perket reformave te kerkuara nga kriteret, jo si te ne qe vendi po shqyhet ne dysh nga dy partite.
           Edhe Mali i Zi eshte me mire se Shqiperia ne keto drejtime. Statistikat jane te lehta per t’i gjetur, por po deshe t’i citoj.
           Tung

          52. Marin says:

           Edhe dicka, Sufflay dhe Thalloczy kane kaluar gjithe ato tallaze per te shkruar per Shqiperine ato qe shkruan.
           Ministudime kushedi sa kane bere te tjere para tyre, po keta e disa kolege ishin padyshim te paret albanologe.
           Hasani ishte i vone ne krahasim me austro-hungarezet, dhe ne per te paret po flisnim.
           Per rrenjet ilire zorr se do dije me shume se ndonje hipoteze koti, pa Sufflay-n, Thalloczy-n, Jirecekun, Noklin, Nopcen, etj.

          53. ilir says:

           Rumania dhe BUllgaria nuk kane pase asnje kriter per te hyre, ta them une se cili vend eshte i vetmi i cili i ka 1000% gjasat qe te aderoje ne ate BE e famshme….ICELAND e cila aderoi me deshiren e saj vetem si rrjedhoje e ca peripecive bankare ndersa per standartet jane me mire se cdo vend tjeter edhe i BE-se. Edhe nje here Maro, te lutem mos shiko te ardhurat sepse ato nuk jane tregues dhe asnjehere skane qene kriter per BE be sure for that sepse natyra e punes sime ka te beje me keto gjera…Me thuaj cila eshte ekonomia e Malit te Zi? Vetem turizmi dhe emigracioni, une shkoj shpesh andej dhe po te them qe popull me dembel skam pare, asnje prej tyre nuk ka egon e shqiptarit per sfida te reja…Kjo vjen nga nje trashegimi e mire nga e kaluara me nje baze normale ekonomike dhe me nje pronesi te vogel te garantauar si dhe me faktin qe ato jane nje shtet ekologjik, malazezet as nuk bejne shpenzime te medha si popull them, shijojne jeten ne menyren e tyre, rrine duke pire ndonje Nikshiq Pivo dhe nga nje putir LOZ dhe nuk kane ndonje gje te jashtezakonshme, ekonomia e tyre bazohet ne tregeti kryesisht dhe turizem, kane ca konteinere nafte ne portin e Tivarit dhe kaq more mik, migracion te madh te brendshem nuk kane sepse 650 mije jane ne total dhe me kete popullsi me kete lloj dinamike, ate lloj GDP-je do kene e cila eshte pak mije USD para nesh por edhe nje here Maro kjo nuk eshte kriter per BE kete ta them me sinqeritet dhe me saktesi. Sistemin e gjyqesor ne Mal te ZI e kane cope cope, korrupsioni eshte goxha problem sepse e njoh ate realitet atje, kontrabanda eshte akoma shqetesuese edhe sot, nje dicka pozitive qe kane ata eshte se eshte shtet ambjentalist dhe kjo eshte aset edhe BE kete e vlereson, kriteri politk…hhmmm, sikur Gjukanovici iku pak me presion nderkombetar more Maro, gjithsesi ai me ate ikje ruajti parate e tij edhe sot drejton ne background kete Lukshicin…hhhmmm Maro, kjo Be-ja perse nuk hap ceshtje ndaj tij ne Stasburg….nqnqnnqn. Marin Shqiperia ka nje veshtiresi me te madhe se cdo kush tjeter sepse kriteri politik eshte shume here me dominues, shqiptaret ne Ballkan jane nje faktor i rendesishem dhe cdo fuqizim i shqiperise ne cdo kohe do kishte qene nje kercenim i vendeve ku shqiptaret ishin dhe jane rober, ndaj ketu sic te thashe politikanate tone kane pasur padrone antishqiptare dhe sot akoma vegjetojne prej tyre ne menyre qe shqiptaret ne Ballkan te mos marrin pernjehere zemer. ne 2013 mbaron pakti i konferences se londres se 1913 sepse ti e di qe cdo e drejte ndekombetare, ligjore dhe kanunore prone ka te drejte mos prekjeje per 100 vite dhe pas 100 viteve mbarojne e afatet e kustodise, ndaj per trojet shqiptare ne 2013 do kete dimensione te tjera, serbet po e kuptojne cdo dite e me shume qe kane humbur cdo te drejte mbi Kosoven dhe ska me kthim pas, maqedonet po rrine me breke neper kembe kot sepse tanime keto dy popuj skane asnje perspektive se bashku, keshtu qe nuk ka integrim te Shqiperise more mik pa integrim te te gjithe shqiptareve ne Ballkan, kete e mbeshtet kryesisht USA ndersa BE ska cben sepse nuk eshte ne kondita qe te thote ndryshe tanime. Pra kriteret e Bullagrise dhe Rumanise, Balltikeve, Qipros etj nuk kane qene aspak optimiste ne vitet e integrimit te tyre per kete bindu tashme… Anglezet mire qe kane folur frengjisht por ne kohen e Henrit te VI eshte shkruar ne frengjisht mire e bukur biles more Marin, edhe nje here mos u merr me argumentin e te shkruarit sepse iniciativa e tyre ka qene thelleisht shqiptare dhe me ndjenje te thelle kombetare…Tashi une te hodha poshte ty qe Lidhja u be para 3 ditesh dhe se ishte me karakter islamik, lidhja kishte aktivitet intensiv qe para nje viti dhe ne Shkoder sic edhe ta permenda kishim Pjeter Gurakuqin kryetar komiteti,,,kshu qe MAto STOP me spekullim tashi i nderuar. Shqiptaret pas perendorise turke dolen nje popull goxha i madh ne numer dhe me nje gjuhe te vecante dmth iliro-shqiptare pra bindu qe islamizmi kete popull nuk e shuajti por e shtoi nhe numer saqe e beri edhe faktor pasoje e se ciles ishte edhe ndarja e ketyre trojeve ne kapsphane. Nuk them se e meritojme te hyjme ne Be por be sure that kjo Be-ja nuk ka dhe aq parasyhs kriteret dhe i rri strikt atyre, Serbise ia dhane statusin vetem nje kondite…dorezo Mlladic dhe ulu ne tyreze me Kosoven, kruteret e tjare??? a e di sesa e ka vorxhin Serbia? Konsultoje pak dhe flasim….po tryeza me Kosoven??? Nje zvarritje pa fund dhe sot e bllokuar pa asnje rezultat konkret, Mlladic? Nje diabetik i mbaruar dhe nuk ka gjasa qe do jetoje gjate, Karagjici? Pervec ca seancave te kapadaillekut te tij dhe diplomacive fallce te gjyqtareve te Hages asnje zhvillim tjter, edhe ky mund te kete gjasa te ndese para kohe…hhhmmmm…Maro ajo cak eshte ne dukje nuk eshte thelb Maro ndaj hapi syte kater sepse kshu ua mpijne trurin ca katoliko-centriste diplomate…:)

          54. Marin says:

           Te ardhurat jane nje kriter shume i rendesishem, jo i drejtperdrejte, po qe ka ndikim thuajse total te shume kritere te tjera. Nje vend i varfer nuk e perballon dot heqjen e doganes, qarkullimin e lire te mallrave (biznesi vendas do vihej ne pozite super te veshtire), dhe ne te shumten e rasteve as qendrueshmerine ekonomike. Fluktuacionet ndihen me shume ne nje vend te varfer, kurse nje i pasur ka “dysheme” te larte.
           Pastaj nuk mund te lejohet emigracion en masse nga nje vend drejt te tjereve.
           Rumania, Bullgaria dhe Mali i Zi jane gjithsesi me mire se Shqiperia, sipas cdo statistike dhe kriteri.
           Neve as per sy e faqe s’i kemi permbushur 2 kritere/12.
           Kur po ankohen per Rumanine, cfare do thone per Shqiperine?
           Malazezet jane me mire se ne. E di se ke qene vete, edhe une kam qene. Kane probleme, po gjithsesi kane stabilitet dhe ekonomi me te mire se tonen, turizem, porte, cfaredo, po e kane shfrytezuar ne menyre me te efektshme, sipas kesaj qe shikojme ne statistika.
           Kurse tek ne per pak sa nuk ndodhi ndonje “pranvere arabe”.
           Kot per kuriozitet, a ke ndonje dokument nga Lidhja e Prizrenit? Te shikojme cfare gjuhe eshte shkruar, cfare vule kishte. Mbase hedh pak me shume drite rreth karakterit te saj.
           Ne 1877 kishin filluar edhe betejat mes malazezeve dhe trupave osmane, prandaj nuk eshte cudi qe u mblodhen muslimanet shqiptare ne kryeqytetin e turqve. Lidhja e Prizrenit, e mbajtur nga te njejtet persona, dhe mbas fare pak kohesh (~1 vit) eshte thjesht kunderpergjigjia ndaj Berlinit (3 dite para) qe vendosi qe muslimanet shqiptare te kalonin nen fqinjet e krishtere.
           Keshtu qe nuk rrezove gje per karakterin e L.P.
           Tani do permendesh Pjeter Gurakuqin, etj., por L.P. ishte edhe nje rast i mire per sadopak autonomi nga turqit, sipas vendimeve pragmatiste qe do merreshin aty, cka ishte edhe ne interesin e katolikeve, sigurisht.
           Them pragmatiste, se po sulmoheshin osmanet, dhe jo shqiptaret, zyrtarisht.
           Nqs muslimanet shqiptare ngriten gjithe ate ushtri per t’u mbrojtur nga fqinjet me fe kristiane, pse nuk e mblodhen qe me pare per te luftuar turqit muslimane?

          55. Marin says:

           Ne Angli, qe ne 1326 u vendos qe gjuhe zyrtare do ishte anglishtja.
           Pashalleku i Janines, nqs do mevetesohej, do ishte nje shtet me gjuhe greke si gjuhe zyrtare. Karakteri kombetar i kryengritjes se Ali Pashes dhe kerkesave te tij per autonomi, nuk duhet marre si i mireqene. Nqs thua se donte pavaresine/autonomine e pashallekut te vet, OK, dakord deri ketu, po me tutje…
           Edhe per Bushatllinjte nuk mund te shkohet me tutje se kaq.
           Muslimanet shqiptare jane te shumte ne numer, por te dobet ne ekonomi (si te gjithe shqiptaret), dhe ne kete fushe konkurrohet, se per numra edhe serbet jane po aq sa ne, ne mos me shume, po me te fuqishem ekonomikisht. Borxhi i tyre publik eshte ~45% te GDP, kurse i joni dalengadale po kap kufirin e 60%. Edhe ne deficit tregtar jemi 150% e Serbise me me problem.
           Edhe ne tregues te tjere jane para nesh, si shtet, se Kosoven, me mire mos ta llogarisim fare, se s’e kemi ne favorin tone.
           Mos degjo faqet muslimane, se nuk kane lidhje me ekonomine. 😉

          56. ilir says:

           Maro, ki parasysh qe une flas gjithmone per borxhin e Serbise ne momentin qe fillojne negociatat per te konsideruar statusin e kandidatit dhe negociatat me Serbine per marrjen e statusit kane filluar qe ne 2004-2005 me nje kerkee specifike qe ka qene dorezimi i te kerkuarve sepse per te tjerat nuk ka pasur edhe aq presion sepse ekonomi si keto ballakaniket kontrollohen nga shtete tutore si USA dhe Gjermania te cilet jane edhe partneret kryesore ne definimin e politikave ekonomike perderisa edhe FMN eshte shume prezente. Ne ato vite more mik borxhi public ka qene 77%, 65% dhe shkoi deri ne 57-58 % pra ka qene me lart se borxhi yne dhe pothuaj aty aty ne 2005, keshtu qe mik i dashur ky kriter seshte ndonje makth i madh sepse sic thashe keto ekonomi te ketyre vendeve nuk perbejne rrezik infektimi per te tjeret sepse jane ekonomi qe destabilizohen por edhe stabilizohen pa veshtiresi, Edhe nje here kriteret e BE jane te fokusuara kryesisht tek mjedisi, te drejtat e njeriut, kapacitetet administrative, gjyqesori qe ka nje theks te vecante, dhe tek ne problemi qe ndoshta ka shkaktuar edhe kete mosbesim te investitoreve eshte ceshtja e prones e cila pengon edhe hyrjen e kapitalit dhe shtimin e vendeve te reja te punes duke krijuar pasiguri ne qendrueshmerin e biznesit. perqindja e papunesise ne Serbi eshte rreth 24% ndersa ne shqiperi eshte diku tek 15% cka do thote me kete fakt se une te zura ty? e pra shifra e papunesise eshte shume e rendesishme per progress raportin qe ti lexon, por ketu ka edhe analiza statistikore se perse eshte kaq apo aq papunesia e cila ka disa arsye qe nuk bazohen vetem tek niveli i investimeve dhe i ekonomise megjithate perseri eshte shifer e cila mua me thote shume cka per ate nivelin ekonomik qe ti pretendon se e ka.Mos harro qe Shqiperia pati nje state failure ne 1997, do thuash ti edhe Serbia ne 1999..e vertete, po ajo cka ndodhi ketu ishte shume dimensionale dhe me spekter te gjere shokuse per nje ekonomi e cila trashegoi vetem shkaterrimin e industrise dhe bujqesise ekzistuese te para 90, dhe kjo e gjitha e direktuar per mendimin tim gjithmone nga fqinjet dashakeqes per ta bere zero edhe ndonje gje te mire qe mund te trashegonim, si vreshta, territore me potenciale turistike te paprekura etj etj, nejse diskutim tjeter ky…pra more Maro ishte state failure ne cdo drejtim, ndersa ne 99 Serbia pati embargo dhe bombardime te ca strukturave industriale qe prodhonin energji dhe makineri ushtarake dhe jo ndonje bombardim devastiv, te gjitha keto struktura u rigjalleruan jo me shume mundim ne vitet qe pasonin. Mali i ZI? PO aq kapital qarkullojne ata more cun dhe me ate kapital qe qarkullojne e ruajne debitin, pastaj nuk eshte ndonje vend qe ben perpunime te medha. Sa i perket tregut te lire, tashi ne kemi qene dhe jemi pernjehere te perfshire ne marrevshjen e CEFTA-s dhe kemi vazhduar ne nje menyre te kenaqshme te jemi pjese pavaresisht oshilacioneve te eksport-importit. Gjithsesi une sdua te them qe ne e meritojme pra sdua te vetekenaqem kot por edhe nje gje duhet ta pranojme qe ne nuk jemi ne nje distance ne parametra ku Serbia, Fyrom dhe MNE kane filluar negociatat, tek ne ka ndikuar shume edhe nje here kriteri politk dhe si rrjedhoje mos ndertimi i dialogut dhe ajo qe ti sdo ta pranosh pas kuintave kriter i cili ta siguroj une qe eshte religjioni islam i larte i shqiptareve, kujto qe edhe censusi ka pase nje qellim te tille qe te minimizoje sado pak nr e te deklaruarve si myslimane por gjasat jane qe te mos kete ndodhe bile te jete theksu me shume deklarimi si te tille, mos dalja e rezultatve deri me tani ka edhe kete element brenda plus te disa gjerave ne lidhje me minoretitn grek. Mos harro qe maqedonet, serbet,dhe pak malazezet shkelen ne menyre shqetesuese marrveshjen e vizave me BE dhe u kercenua me vendosje vizash, keq apo mire ky popull ishte me i disiplinuari ne lete pike dhe ky ka qene dhe test paraprak per hapat e metejshem ne integrim. Qe Shqiperia ecjen para ose pas e ka te lidhur me territoret e shqiptareve rreth e rrotull kjo tashme dihet qarte, nese Tirana kollitet Prishtina i ndjen ethet e gripi menjehere, kshue ka ndodhe me 2 Korrik 90, ne levizjet ee 1991 1992, ne 1998 dhe 1999 dhe gjithastu edhe ne ca ngjarje te tjera te mevonshme, pra nese ne do integrohemi do jemi garant edhe per si vellezerit tane ´dhe ne kete pike mendjet djallezore se kane veshtire te kriojne destabilitet, Mos harro qe Shqiperia deri ne 95-96 ishte shume her eme pare se cdo ballkanik per tu qsur me Europen, MSA-ne e kemi pase ne dere mos te kishin ndodhe ca marrina per mbajtjen e pushtetit me zor.

           te lutem tashi djali L.P. mos ta diskutojme me ai tre diteshi para lidhjes sikur nuk qendron tashi dhe te mundohesh ti gjesh justifikimin kesaj pjese eshte mund i madhe per ty, Komiteti ne shkoder kaqene jo vetem katolik por myslimanet e Shkodres zgjodhen vete ata nje katolik atdhetar si Pjeter Gurakuqi per ti dhen nje dimension kombetar asaj qe po pergatitnin, teza e nje Lidhje Islamike bie i dashur betem nese kjo eshte direktive e ca famullitareve italiane…..STOp HERE..

           Ne Angli eshte shkruar frengjisht edhe zyrtarisht te faleminderit qe e pranove te pakten

           Ali Pasha dhe Karamahmudi ta thashe qe kane qene feudale despotike por ama ate qe bene per shqiperine e kishin me tere mend dhe Sulltanit qe thua ti more djaloc i kane rene me te vertete dhe me arme te verteta saqe kane bere buje ne tere perendorine, me pas koken ne tepsi mos e harro, a thua e konsideron ti si levizje te fuqishme anti osmane kete??? Nje mendje ma thote se duhet ta besh kete konsiderate.

           Edhe nje here shqiptaret mbeten shqiptare sepse islami i dha deversitet shpirtit te shqiptarit ose me mire me thane shqiptaret e gjeten veten me komode sepse pershtatej me rregullat e te jetuarit te shqiptarit, une flas per sistemin islam Maro dhe jo per osmanizmin i cili ishte deri diku kopj e Bizantit. Qenia te krishtere ne mase ne do na kishte asimiluar sepse ishte shume e lehte ta beje kete, kujto qe kisha lindore arriti te shkepuste krahinen e Illyricum nga kisha romane ne ate bizantine me zor dhe dhune dhe shqiptaret iu pershtetn mire dhe pothuaj filluan asimilimin duke marr edhe emra sllave, greke dhe bullgare pershtaten ikonografine me keto kultura sllave dhe greke dhe per pak arriten ne asimilim, shfaqja e osmaneve sikur e shpetoi kete drejtim qe kishte marre sepse ata u nderfuten pikerisht ne hapesirat ku gelonte konflikti romano-bizantin i influences religjioze. Une them qe osmanet kane qene pushtues si cdo pushtues, teoria e tyre ka qene sundimi i popujve nen perendori dhe per kete une ska thene asnjehere JO, ne ate perwnadori 500 vjecare ka pase ndricim por edhe erresire por ama shqiptaret asnjehere nuk duhet ta konsiderojne ate si te keqene me te madhe te historie, ata nje pjese jo e mire e historise sone por kjo toke dhe ky vend akoma eshte nen nje sundim te disa forcave okulte shqiptare dhe jo shqiptare dhe nese sot nuk perdoret shpata sot perdoren ca joshje te tipit LGBT psh sepse pa kete elemnt ne smund te jemi pjese e Europes…thelbi nuk eshte LGBT ne fakt por thelbi eshte qe duhet te ulim breket te gjithe dhe te heqim ate pike dinjitet qe mund te kete mbetur tek tuk sepse koka jone duhet te jete e ulur sa me shume te mundet sepse ndryshe kemi PROGRESS RAPORTET e burokrtateve te Brukselit te Barrosos dhe te celeve dhe sllovakeve…:)

           Marin edhe ata e kane kuptuar dhe e kane pranuar se tashme Shqiperine do e fusin ne Europe jo per gje po Shqiperia eshte testi i madhe i perfhsirjes se nje vendi mysliman nen flamurin me 12 yje te shen merise se brukselit, zoti ia befte sa me te lehte pranimin i themi ne….Tung

          57. Marin says:

           Shtetet qe jane futur ne BE deri tani kane qene ne gjendje me te mire se Shqiperia. Statistikat jane online nga Banka Boterore dhe institucione te tjera nderkombetare.
           Kriterin politik asnjehere s’e kam mohuar qe s’e plotesojme, edhe ketu, mes te tjerave, jane me perpara fqinjet.
           Politik apo jo, eshte kriter qe duhet permbushur, madje do duhej te ishte me i thjeshti kur ne nje vend gati te gjithe duan te hyjne ne BE.
           Serbia statusin kandidat e mori para ~5 muajsh, jo ne 2005. Prandaj te dhenat qe solla jane ato te vlefshmet.
           Shqiperia kaloi kolaps ekonomie dhe lufte civile ne gjysmen e vendit, kurse ish-Jugosllavia 3 luftra te medha, pervec krizes ekonomike.
           Por Jugosllavia ka qene ne gjendje me te mire edhe ne kohen e komunizmit, prandaj e mori veten shpejt. Deshmitare jane deftuesit makro-ekonomike, si GDP, Gini, e shume kritere te tjera.
           Fajin per lufterat ne Yu. e ka fajin Yu., sic eshte faji jone per ’97. Humbem leket ne piramida, nuk kishim pervoje me tregun kapitalist, OK, po kjo nuk justifikon shkaterrimin e asaj qe kishte ngelur, krimet, bandat, etj. qe ne vend te rrezonin qeverine provokonin vrasje dhe trazira mes popullit. Prandaj eshte e kote t’i hedhim fajin te huajve, edhe ne ish-Jugo e kane kete zakon, askush s’e pranon pergjegjesine e vendit te vet.
           CEFTA apo jo, statistikat qe solla nuk flasin ne favorin tone ne krahasim me shtetet qe po krahasoheshim.
           Shqiperia, si te gjithe vendet e tjera do kalojne Progres Raporte, sprova, se ka akoma shume rruge per ne Europe.
           Vendet e flamurit qe nuk i hoqe nga mendja, o shok, jane partneret dhe investitoret tone kryesore.
           Nuk eshte faji i tyre se Shqiperia eshte ne gjendje me te keqe se te gjithe te tjeret qe kane hyre ndonjehere ne BE.
           Rezultatet e censusit nuk kane dale akoma, keshtu qe mos hamendesojme per to, por per motivet mund te jene edhe mospergjigjia e njerezve, prandaj nuk kane nxjerre gje publike.
           Fakti qe L.P. u be 3 dite para se te vendosej per kalimin nen fqinjet hedh drite. 10/06/1878 L.P., 13/06/1878 Kongresi i Berlinit. Pastaj nje nga pikat ishte mbrojtja nga fqinjet dhe qendrimi nen umbrellen e sulltanit, cka tregojne lidhjen me Kongresin. Keshtu qe qendron.
           Une deri me tani nuk kam degjuar ndonje famulltar italian te thote ndonje fjale per L.P., madje as ta permende. Nqs ke degjuar ti qe nuk shkon ne kishe, jo sa une besoj, tjeter gje.
           Nuk me tregove pak ndonje dokument nga Lidhja e Prizrenit.
           Anglezet, ne periudhen e PUSHTIMIT norman, dhe ca kohe mbas tij shkruan frengjisht. Kurse Ali Pasha, mesa di une, nuk ishte nen pushtimin grek.
           Aliu dhe Bushatllinjte luftuan per autonomine/pavaresine e pashallekut te tyre, po edhe kunder pashallareve te tjere shqiptare. Njs, nqs lufterat ishin per Shqiperi apo thjesht per pashallekun e tyre ajo mbetet per t’u diskutuar, por deri tani faktet, disa qe permenda p.sh., nuk sugjerojne se kane pasur vetedije te larte kombetare.
           Ligji tradicional (Lex Tradita) i shqiptareve, Kanuni, fillon me kapitullin e kishes, dhe nuk ka tendenca feudalo/monarko-muslimane.
           Megjithate mos harro se Kanuni nuk ka qene e as nuk eshte dicka e ngrire ne kohe, por ka pasur influenca te ndryshme si romake, sllave apo turke, megjithese ka qene relativisht jashte zones se pushtimit. Prandaj nqs ndokush has ne pjese te Kanunit te ngjashme me muslimanizmin, nuk eshte e thene qe ishte aty qe para turqve, perkundrazi, sipas gjasave eshte shkruar nen ndikimin turk, sic jane shkruar nje pjese tjeter nen ate latin (e vertetuar qe ne botimet e para te Gjecovit).
           Pastaj dijet e shumices shqiptareve per nje fe qe flitej dhe shkruhej ne nje gjuhe krejt te panjohur, me doemos kane qene siperfaqesore.

          58. ilir says:

           Une e di qe Serbia e mori para 5 muajsh statusin Marin dhe sjemi ne gare datash ketu. Une po te them qe procesi i negocimit me Serbine fillon ne ato vite qe te permenda, Maqedonia psh e ka marre edhe ajo ne 2005 dhe situata e saj nuk ka qene aq e lumtur ne cdo pikepamje, por duke qene se nje shtet multietnik si duhej te integrohej me perpara per arsye qe te mos linte shteg per nacionalizma ne Ballkan dhe te jete jepte modelin paraprak te nje shteti multietnik te integruar ne Europe duke i paraprire ne kete menyre edhe modleit te Kosoves te cilin e kishin parashikuar qe te jepnin nje pavaresi te tipit multietnik si pakoaja e Ahtisarit. Maqedonia ka perfituar nga avantazhet e statusit dhe sot duke absorbuar per 8 vjet instrumentet financiare dhe rritjen e kapaciteteve ka ngitur ca standarte dhe ka forcuar nje cike ekonomine por gjithsesi mbetet nje shtet fantazem, edhe nje here une po te them qe me Serbine eshte diskutuar negociata per statusin qe ne 2005 por kriminelet e luftes kanen qene te paret ne liste…ca vende bosh dhe me pas kriteret e tjera. Perseri ta them me bindje qe nuk e meritojme te jemi me lart, por ama ne na kane shikuar si shume me lupe dore dhe ketu gjerat i kane lene evazive dhe jo taksative…nese BE kerkon Lustracionin sipas standarteve dhe jo nje ligj koti atehere te bente rezoluta dhe te priste financimet per mbeshtetje ekonomike, te mos beje kompromise me nje udheheqje e cila i perket se kaluares dhe ish komunisteve, sepse ketu more i dashur fillon e keqja jone lidhja e forte me te kaluaren e cila eshte gangrene, por cuditerisht ambasadoret e tyre kur vijne ketu na behen edhe milionere edhe shendoshen edhe japin edhe mend duke thene qe populli eshte i korruptuar dhe jo elita sepse nese ne nuk i japim pare mjekut korrupsioni zhduket pra sipas logjikes se tyre une ta le femijen te vdese sepse ai i vonon injeksionin per pune sekondash…kshu Maro? Pra keto legena qe vijne e na japin leksione nuk po i kerkojme te na heqin nga pushteti te paaftet dhe hajdutet por makare te mos i perkrahin per hir te “stabilitetit”fallc dhe tja lene ne dore ketij milet per te cilin “vuajne”aq shume tja tregojne vendin ketyre horrave…pra thelbi Maro, keto burra te BE si ai anemiku Sequi dhe ca ambasadore qe jane funderrina ne vendet e tyre te mos na flasin dhe te mos perkrahin idioter ne kete vend ne menyre qe te jemi me prane BE-se se famshme. Ne Kroaci ka pase nje lufte guerrile e cila zgjati 15 muaj, por struktura ekonomike te shkaterruar nuk ka pase dhe Kroacia bregedetin e ka pothuaj te paprekur nga lufta, Bosnja si shembulli me i keq ja ku eshte pas nesh ne cdo parameter pothuaj, Serbia edhe nje here ka harxhuar para per luften por ato para kane qene para kontrabande dhe ne territorin e saj jane bombarduar ato elemente qe te thashe, gjithsesi edhe nje here po them qe ne momentin e negocimit borxhi ka qene ne mes 77% dhe 59%.

           Tashi ti kerkon me cdo kusht ti gjesh deviancen LP-se…Maro edhe ne ato burimet qe konsulton ti kam idene se thuhen ato qe te thashe une, pra aktivitet intensiv para saj ka kohe me pare…kshu qe ketu mbyllet per mua kjo teme.

           Edhe nje here ato kane Pashallare despote dhe feudale por kufinjte e shqiptareve ato i donin edhe shume biles, faktet dhe lufterat flasin edhe per luften ndaj osmaneve.

           BE te shpetoje Greiqne nje here, te shohe me pas Italine dhe Spanjen dhe te mos lejoje me te kthehen ne pushtet zorraxhi dhe monopoliste si Berluscon dhe Sarkozi dhe me pas te mundohet te jape leksione te sinqerta demokracie dhe prosperiteti dhe nese keron mireqenie ne cdo cep te saj te dergoje misionare serioze te cilet ajo i ka dhe keto anemike para pensioni qe na dergojne per te dhene ca lule ne festivale femijesh sepse ne si popull kemi veti nese na marrin seriozisht edhe ne i marrim seriozisht dhe nese jo te njejten monedhe i kthejme edhe ne..

          59. Marin says:

           Sa per emra, edhe muslimanet moren emra turq.
           Pothuajse te gjithe popujt e Europes kane qene rreth e rrotull me te tjere me fe te njejte te krishtere.
           Hungarezet nuk u asimiluan ne polake, p.sh., as francezet ne italiane, megjithese flasin edhe gjuhe te ngjashme.
           Cne qe shqiptaret do asimiloheshin me shume se keta popujt e tjere?

          60. ilir says:

           te thashe qe shqiptaret dhe ajo krahina e roamnizuar Illyricum ne dokuementet e Romes(nje poshtersi tjeter e Romes kjo per ta latinizuar kete toke)u shkeputen me lufte nga Bizanti per ne influencen e kishes lindore dhe gjasat ishin qe asimilimi do ishte me i lehete meqenese popujt e tjere te Bizantit kishin nje yshtje per absorbim te tokave the popujve te te Per. Bizantine, sllavet dhe greket si benjaminet e perenadorise perfituan dhe u perkrahen te perfitonin sa te mundnin, me pas vijne ne kohen e Skenderit mbasi u pa qarte se Roma dhe Stambolli bene pakete per ndareje influencashdhe ato perfudnimisht lejuan qe bregu perendimor i Balkkanit te binte nen administarten turke me ca pakte tregtare te perbashketa me Venedik e me Vatikan, dhe ketu merr fund cdo perpjekje e Italise per ta mos islamizuar kete toke dhe rajon, ikja e qindra mijera shqiptareve drejt Italise me anije me ne krye djalin e Skenderbeut tregon qe Principatat iataliane me interes kishin te pranonin komunitet shqiptare ne jug te saj te ndihmonin ne clirimin nga osmanet, te gjendur ne kete situate dhe pa nje tutor serioz ne arenen nderkombetare shqiptaret do provonin nje histori mbijetese ne kete rajon dhe jo vetem nga zgjedha turke por kryesisht nga fqinjet qe asnjehere skane qene per mire me ne, keshtu lind avash avash dhe perqafimi i islamit ne menyra te ndryshme por dhuna nuk ka qene mejeti kryesor i saj. Serbi, Greqi dhe Bullgari kishin tutore me te medhenj dhe kishin si aks patriarkanen e Stambollit e cila bente marrevshje me Sulltanin sa here te donte…

          61. Marin says:

           Serbia ka pasur cenin e madh te krimineleve te luftes, te cilet i dorezoi, + ekonomi me te mire, Shqiperia krizen politike, qe s’e ka zgjidhur, + ekonomi me te dobet. Ne vitin 2005 borxhi publik serb ka qene midis 50 dhe 53%, jo aq sa thua.
           Europa normal mban marredhenie me Shqiperine, dmth me kasten politike te zgjedhur nga populli. E mire, e keqe, vete e kemi vene atje ku eshte, s’na ka faj kush.
           Problemet e Europes tani per tani nuk jane tonat, as Berluskoni, as Sarkozy, qe kane dhene doreheqjen. Eshte luks i tepert te merremi me keta, se shtetet e tyre, edhe ne krize, jane ku e ku me mire se ne, besoj se per kete s’ka nevoje per statistika.
           Burimet qe kam konsultuar thone datat dhe vendimet. Kudo mbeshtesin ate qe thashe. Vetem kur do kalonin nen te krishteret, u kujtuan te benin mbledhje e te ngrinin ushtri te madhe. Ne 1877 thone ato burimet qe kishte beteja midis osmaneve dhe malazezeve, prandaj u mblodhen ne kryeqytetin osman e bene ndonje ndeshje sporadike.
           Po deshe mbylle Liro, por sigurisht nuk shkon ne favor te argumentave te tu.
           Pashallaret luftuan per pashallekun. Kaq e dime, te tjerat, a kishin edhe ndergjegjie kombetare, kjo duhet diskutuar, nuk e themi dot me siguri per dike qe greqishten e kishte bere gjuhe zyrtare, e tjetri kishte akoma turqishten.
           Ka dallim midis luftes kombetare dhe lokaliste/personale.
           Tani me ato romaket s’e di pse po merresh. C’lidhje kane?! Nuk po i lavderon kush.
           Gjithsesi Konstandini i mposhti barbaret, nuk u futen ne Iliri.
           Perandoria romake ishte pushtuese si gjithe te tjerat, edhe turku te turqizoi emrat, menyren e jeteses, etj., deri diku si latinet dikur. Per romanizim, mos fol kot Liro, se shqipen si ka mundesi qe e flet akoman ti?
           Shefqet Turgut Pasha mposhti dhe carmatosi Kosoven dhe serbi barbar e mori ne pjate argjendi. Turqit hyne ne Ulqin ne krah te malazezeve, per t’ia dorezuar prap serbeve barbare. Per te mos llogaritur ketu edhe vete turqit, hordhite mongole.
           Edhe perandori te tjera na kane bere te njejten gje, ama thuaji te gjitha, pse shfaq preferenca kundrejt pushtuesve?
           Djali i Skenderbeut iku kur Meti, cuni i Muratit filloi me raprezalje dhe masakra kunder shqiptareve.
           Venediku gjithe kohen ka qene kunder Skenderbeut, por mbas vdekjes se tij e dergoi garnizonin ne Kruje, packa se u mund.
           Edhe ne Shkoder po ashtu, bashke me Leke Dukagjinin.
           Armik Gjergj Kastrioti, vec turkut, kishte venedikasit, sa kohe ishte gjalle. Kurse Vatikanin jo. Planet e fshehta ku i ke pare ti?
           Mund te thuash mosinteresim nga ana e Europes, jo Vatikanit, por deri tek komplotet… eshte rruge e gjate dhe spekulative.
           Turkun mos e shkarko nga pergjegjesite, se nqs ato te perendimit jane indirekte, te osmaneve jane 100% te drejtperdrejta.
           Konvertimi erdhi si pasoje e taksave te renda, cka dmth detyrim, kryengritjeve te shtypura (falja e atyre qe konvertoheshin, dmth po me dhune), administrata e pushtimit turk bene familje ketu, etj. etj.

          62. ilir says:

           Ej Maro sikur humbe nje cike mor burre, paske shfletu shume duket…por aha..nejse degjo tashi:
           I dorezoi kriminelet Maro por I dorezoi atehere kur skishte se ca me e shantazhu me Europen, me Karagjic dhe Mlladic ajo ia beri europes terhiq e mos keput dmth “jap nga nje kriminel kur te dua une dhe ju me leshoni nja 100 km rruge ne integrim” dhe kshu pergjithesisht ia arriti qellimit more trim dhe bravo I qofte sepse gjeti ca legena europiane qe mesa duket I kishin zhyte krahet neper ca afera kontrabande dhe shitje armesh ne lufterat e Jugosllavise, me te vertete dorezuan ikonat e luftes si Karaxhic dhe Mlladic por te jesh I bindur qe ivica Dacic. Koshtunica dhe Nikolici sjane aspak me te mire se keta legena pavaresiht se kane qene ne skalionin e dyte, jane te dokumentuara tashme qe dosjet tyre jane te bollshme me aktivitet mbeshtetes per genocidin gjate lufterave. Por ti si “nuhates”I diplomacise nuk kupton qe keto lidere lihen pikerisht aty sepse jane te shantazhueshem dhe meqenese e dine se kush jane edhe shkopin ia tregojne me kollaj dhe nuk I lene te cojne krye deri ne nje faze tjeter kur ballkani te futet ne rrjedhen e nje zhvillimi ekonomik dhe tregu te perbashket te sinqerte ne marredheniet me njeri tjetrin. Gjithsesi une ne keto kontekst I them I lumte Serbise per lobimin qe ben dhe parate qe paguan meqe arriti te integroje Jeremicin si Kryetar te Asamblese te OKB- nje njeri qe humbi edhe ceshtejn ne GJND per Kosoven dhe sot keto vende legene te BE-se e integrojne pa problem pavaresisht se gjynahet jane sa nje carcaf por edhe trafikimi I droges dhe femrave eshte ne nivele te kenaqshme edhe rule of law ka deficenca edhe kufinjte nuk kontrollhen mire edhe ca te tjera….e kupton tani se dikush eshte I njerkes dhe dikush I nenes, tashi se ku igjen ti burimet e debitit nuk e di Marin sepse ti vazhdon dhe ja fut kot tane diten e lume, por ne momentin e diskutimit te negocimit qe fillon ne fund 2003 deri ne 2005 borxhi ka qene aq sa te kam shkru une, ndersa ne akoma nuk kemi fillu bisedimet per statusin sepse marrja e statusit eshte nivel edhe me I larte, Une jam dakort qe klases sone politike ia kane bere mire e stermire qe I kane vene jo 12 kushte por edhe 112 sepse keto legena kshu e meritojne por te pakten ne duhet te dallojme mire tashme qe diferenca ne mes kesaj klase pol. dhe ketij popull eshte vite drite larg sepse shumica e ketij popull ia ka dale vete zot jetes duke e nxjerre buken me thonj pa marre asnje sherbim nga ky shtet, dhe ky gjithe kalvar ka 22 vjet dhe sot shqiptari me gjithe te mirat dhe te keqijat e tij shtepite I ka ndertuar me gjakun e tij, ne emigracion ka punu si skllav pa asnje asistence te ketij shtet qofte edhe me ambasaden tone ne vendet e perkatese, dhe pikerisht per kete fakt keto BE-istat apo OSCE-istat te mos ia krehin dhe aq shume bishtin ketyre sherbetoreve qe marrin rrogen kushedi se ku neper ballkan dhe ti ngjallin nje shprese ketij milet duke e vene gishtin tek plaga dhe duke I dhene shqiptarit nje arsye se per cfare te protestojne dhe qe kur te protestojne te pakten mos ti shkoje mundi dem, te kene nje shendetesi me te mire, arsim me te mire, drejtesi me te mire, dhe jo te thone aman “stabilitet” se tjerat I rregullojme…pra more Marin Beg kete mund ta kishin bere tash 22 vjet por nuk e bejne sepse jane vetem ca oportuniste dhe ca legena qe me kete vend jane sjelle ne kete menyre per 2400 vjet…ok. Fishta ka thene: “Moj Evrope moj kurve e motit…………………….etj” duhet ta mbash mend besoj, pra te pakten kete nder te vogel dhe te madh mund tja kishin bere ketij vend dhe shqiptareve ne rajon duke evituar keto elita ne Shqiperi dhe Kosove dhe duke mos ia krehe aq shume padrejteisht bishtin serbise…..u kuptuam? Po Maqedonia cfare lesh ekonomie pati more Marin pash Zoten…ti vazhdon dhe konsideron ca elemente jo te mjaftueshem ekonomike te cilet nuk perbejne te teren e konceptit te integrimit, mos harro edhe nje here nivelin e papunesise ok…
           Edhe nje here une sdua te bej qaramanin dhe te shkoj ne poziten e te frustruarit por ama pervec mos merites se klases politke une dhe ti dhe shoqeria jone pavaresisht ruralizmit te konsiderueshme nuk duhet trajtuar si nje cope zhele dhe te na japin leksione teorike qe perse nuk I rrezoni ju keta nderkohe qe per vete cojne nga nje valixhe me euro ne shtepi pas ca darkave ne Rogner…ok Maro..Shkurt te bejne detyren mire I dashur dhe jo detyren e perhershme qe nga 1913-ta.
           Ej Maro po strukturimi kshu ishte ne ate kohe per Pashallekun do luftohej por identiteti do ishte shqiptar I ketyre territoreve, edhe Greqia nuk eshte ngritur e tera per pavaresi edhe ka pase fazat dhe rajonet e rezistences more burre…mos na bej tashi mesime elemetare te klases se peste, edhe pavaresi beresit e saj I ka pase shqiptare…hahahah, ej po ku eshte ndjenja kombetare e atij populli “gabelo-bullgaro-arvanitaso-minigreko-aziatik” more trim po na le tashi mos ja fut pallavra me ndjenje kombetare greke e lesh me presh.
           Ti tashi o je antishqiptar qe nuk e besoj pavaresisht debatit qe kam ty keshtu shpresoj te pakten, ose nuk ia ke idene histories se ktij vend. Te sfumosh L.P. dhe ta shnderrosh ne nje levizje islamike eshte minimum dashakeqesi, une te permend qe ke pase klerike katolike dhe perfaqesues te Komitetit te Shkodres me ne krye P.Gurakuqin dhe ti na ben komplote per punen krijimit te Komitetit ne Stamboll apo mbrojtjes ndaj te krishtereve, por lufterat ndaj osmaneve I harrove ne ato vite, kane qene intensive biles shume. Ai bile ka qene projekti me serioz I pavaresimit te Shqiptareve me gjithe cka I takon dhe jo Shqiperia e 1912 e cila erdhi si pasoje e nje zori te madh nderkombetar. Per cdo shqiptar L.P duhet te jete krenaria kombetare.

           Me romaket po merrem vetem per nje fakt sepse ne kete historine tone servile e cila kujton se duke lujte nje loje meskine per te fajesu vetem 500 vjecarin turk per prapambetjen tone te cilen une nuk e mohoj sepse ai pushtues ka qene, por ama te mos i tremben klerikeve italaine qe vijne ne emer te krsihterimit roman duhet te thone qe ky vend nuk pati ndonje lulzim qytetar, artizanal dhe arsimore gjate 700 viteve Bizant bile sot e kesaj dite fjal bizant perdoret per konotacione negative per kulturen e intrigave dhe thikave pas shpine qe aplikonte, na sollen barbare sa te duash dhe asnjehere nuk e mbrojtjen kete toke prej stuhive te tyre ani pse i kishim dhene ca perandore te zote kesaj strukture, edhe nga perandoria romake e perendimit nuk patem ndonje qyteterim rrezatues sepse nuk lane asgje per se mbari, kane marre vetem ushtare dhe legjionare nga kjo toke, depersonalizuan Teuten e cila ia zuri ne fyt aftesite e tyre ushtarake dhe akoma sot e kesaj emisaret e kishes romane(prandaj te permend une shembullin e Simon Jubanit ty sepse ai ia tregoi vendin me sinqeritet ketyre funderrinave) nuk lejojne akoma sot e kesaj dite vendosjen dhe realizimin e bustit te Teutes ne mes te Shkodres, as perdorimin e simbolit te monedhes ilire me anije me gjarprin poshte tij sepse sipas teorise se tyre qyterimi ne kete vend duhet te datoje me Romen dhe sjelljen e kishes romane ne kete vend para 2000 vjetesh, pra shkurt Maro kjo eshte teoria e zbehjes se identitetit se ketij populli me te lashte edhe se romaket por edhe se Taljotet padiskutim….qarte Maro? Shkurt Maro historia duhet te na thote se edhe Bizanti 700 vjet na la ne nje stuhi barbaresh, se edhe Roma per 400 e vjet na vendosi nje targe muti me emrin Illyricum(si me thane Iliruc…) duke e kthyer ne nje krahine ku ca pilgrime latine dembele vinin ketu dhe shtonin popullsine si dhe merrnin prona dhe toka sa te duash duke bere edhe ligjin edhe duke kenduar gjuhen latine dhe shkrimin latin……ah po bene edhe Egnatian e vertete dhe shume mire…por per bythen e tyre Maro si cdo pushtues. Osmanet po te njeten gje bene se mohoj, por ama edhe nje here….Berat, Gjirokaster, Korce, Janine, Prizren, Gjakove, Shkup, tetove, Shkoder, Durres edhe ne 100 vitet e fundit trasheguan kulturen qytetase, artizanatin dhe ajo klase qytetare ishte e stabilizuar qe ne kohen e oasmaneve, edhe sot ato familje te njohura ne keto qytete kane nje ecejake minimumi qe para 300 vjeteve. Edhe nje here edhe osmanet kane lene rudimente jo pozitive ne kete vend Marin por ama nuk eshte se ketu ka te dhena te fuqishme qe turqit gjeten nje shkelqim qyteterimi nga Bizanti dhe keto e shkaterruan ne themel…JOOOO Marin nuk gjeten asgje por me aq sa munden lane edhe disa qytete qe mire a keq sot kane tradite tregetare, qytetase dhe arsimimi me aq sa munden.
           Ndesa per Turgut dhe ca pashallare te tjere ti spo asgje tjeter vec po thua ate qe te kam thene une qe turqit dhe shqiptaret nuk kane qene se bashku per te perulur popujt e ballkanit, turqit sic edhe te kam thene kane bere aleance me serbet dhe bullgaret sa here kane dashte pra Marin Efendi nuk na paskan qene aq te shtypur popujt e tjere qe ti i sheh si te pervuajtur shume. A ka pase shqptare qe kane bashkepunu si tradhetare ne ate perandori…PO edhe une i denoj ato, por drejtuesit e larte te perandorise turke qe ishin shqiptare nuk duhet ti shohim si tradhetare sepse kontributi i tyre ne shume etapa ndoshta ia ka ndrcuar edhe mendjen perandorise turke duke lehtesuar frymen e perandorise dhe duke hartuar edhe politka fiskale me te avancuara, duke i bere edhe enciklopdine gjuhes turke per ta modernizuar etj etj….
           Edhe nje here Marin ne komkluzion ne me duket se vijme perseri tek mednimi qe islamizmi dhe jo tipikisht otomanizmi ishte filozofia shpirterore qe shqiptaret e perqafuan per shume dimensione dhe kjo ka sherbeyre dhe sherben per te kompaktesuar komunitetin shqiptar ne rajon i cili pavaresishtt emrave Hashim, Sali, Skender apo Rexhep qe i perkasin nje brezi me perpara dhe sot kane emra, Arben, Kastriot, Kreshnik, Agron, teuta, Bardhyl…..por edhe Elvis, Antonio, Luciano,Jozef, Lionel qe zakonisht perdoren nga katoliket te cilet zakonisht hapin kalendain fetar si dhe tranformojne emrin e gjyshit ne nje emer me modern por me te njeten rrenje ne menyre qe te mos humbe trashegimia por kryesisht te mos humbe religjioni si identitet i ketoj grupimi….pra Marin me gjithe kete minidiversitet te brendshem ne thelb u shtuan shqiptaret, u kompaktesuan si grup etnik dhe trasheguan nje gjuhe te lashte pavaresisht nje 20 apo 30% barbarizma latine-osmane-sllave dh greke. Dhe sot ne njihemi si shqiptare(vendi i shqipeve…qe realisht nuk eshte se ka shume), dikur arber dhe me heret ilire dhe pellazge, une nuk di te them qe eshte merite e osmaneve por realisht osmanet nuk tentuan ta asimilonin si grupim etnik dhe ne kohen e tyre fakti eshte qe u stabilizuan dhe u shtuan sidomos ne Kosove kjo periudhe tregon shtrirje dhe kompaktesim te shqiptareve…Ok Marin, kur te kesh kohe ketu jam une…ciao

          63. Marin says:

           Perpjekje absorbimi? Po more Liro, se vetem ne na kane pasur hale ne sy… sa jane munduar te asimilojne polaket, hungarezet, italianet, etj. nuk dalin 100 Gazeta Tema t’i numeroj. Edhe ishin shume me te fuqishem se serbet vs. shqiptareve.
           Po ja ku jane sot.
           Nuk u bene muslimane, budiste apo pagane, dhe asgje s’i gjeti.
           Pastaj me serbet qe ne kohen e Arbrit e shumta ndonje konflikt princash kemi pasur, sic edhe jane konfliktuar edhe me njeri-tjetrin Balshajt, Topiajt, etj.
           Po te vazhdojme me ate “sikur” qe po na sugjeron Iliro, sot do ishim dy shtete me marredhenie krejt normale.

          64. Marin says:

           Serbeve iu vune kusht dorezimin e krimineleve te luftes, qe kishin bere cdo gje per Serbine, dhe i dorezuan. Shqiptareve iu vune kusht qendrueshmerine politike. Prape jemi ne krize. C’te beje BE-ja Liro? Vete e kemi zgjedhur kete kaste.
           As serbeve nuk iu thane nderroni Nikolicin se ka qene me Milloshevicin, as neve nuk na thane nderroni PD-PS se kane qene me Enverin. Ajo eshte pergjegjesia e shteteve qe aderojne. Nuk do vije ajo BE-ja e poshter te na liroje prej kastes politike qe vete kemi vene.
           Ngadale Liro se nga 2005 e cove ne 2003, do na kthesh ne ’99. Ne 2012 e mori statusin kandidat Serbia, neve vetem ai na mungon. Madje MSA-ne e nenshkruam para tyre.
           C’faj te ka ketu Europa kristiane?
           Edhe FYROM-i multietnik ka me shume stabilitet se ne. Ketu nuk ka vend per koment, Liro.
           Lidhja e Prizrenit sigurisht formoi ushtrine me te madhe shqiptare qe nga koha e Skenderbeut, por per te luftuar vetem fqinjet e krishtere. Pse s’u mblodhen me heret, po vetem kur erdhi serbi dhe malazezi kristian ne dere? Pse u mblodhen ne Stamboll? Konstatime te thjeshta jane dhe te dhena historike, nuk e kuptoj ku e shikon se po flas gje per komplote ketu? Mos ndofta te djeg, Liri?
           Pashai i Janines, Aliu kishte greker sa te duash ne tokat e tij, nuk ishin vetem shqiptare, po pjese e madhe helene. Gjuhe zyrtare beri greqishten. Nuk shof ndjenje kombetare ketu, vetem lufte per nje pashallek te tijin. Luftera te tilla feudal vendor vs pushtet qendror ka plot historia e botes.
           Edhe Bushatllinjte nuk sollen gje per kombin.
           Pothuajse te gjitha ato qytete qe permende ti jane ilire ose heleno-romake. Skodrinon, Durrachium, Argyrocastron, Theranda, Shkupi i Dardanise, etj. Turqit nuk ngriten gje per se mbari. Tregje, bazaare? Normal ka pasur gjithmone. Kala e keshtjella padyshim. S’po zgjatem ketu se i dime te gjithe. Shkelqim ne kohen e Bizantit? Turku dime se na la ne mesjete kur iku. Me nje fjale na la ku na gjeti. C’lidhje kishin me qytetet Europiane te kohes?
           Romaket ndertuan rrugen Egnatia, dhe nuk eshte per t’u minimizuar Liro. Principata e Arbrit dhe te tjerat mbas saj prej asaj rruge kishin shumicen e fitimeve. Beri turku ndonje Egnatia?
           Romaket pushtues kane qene, por popull i civilizuar. Barbaret nuk na i solli ndonje perandor romak. Kurse turqit ishin vete barbare: hordhi mongole.
           Romaket sollen guvernatore, turqit subashe. C’ndryshim ka ketu vec emrit? Romaket te thonin Illyricum, qe s’duket aq keq si emer, kurse turqit te percmonin si arnaut.
           Kush te tha se bustin e Teutes nuk e ka dashur njeri apo tjetri?
           Po ato teorite me komplote Vatikano-klerikale (me agjit-prop si ne kohe te Enverit) ku i gjete?
           Mos te kishte qene per te huajt, vecanerisht katoliket si P. Valentini p.sh. e austro-hungarezet leshte do dije se kishe rrenje ilire.
           Roma ka min. 1600 vjet qe ka ikur, Bizanti 800, kurse turku eshte me i fundit. Normal qe prapambetjen qe te lane ata do ndiesh, jo te latineve, para mijevjecaresh.
           Ne asnje kronike nuk permendet Shqiperia (Arbri) si me i prapambetur se te tjeret ne kohe te Bizantit apo Romes, perkundrazi kishte universitete (Apoloni, Durres, etj.), qytete si te gjithe te tjeret.
           Po prap nuk e mbaj asnjerin per te mire, se pushtues kane qene.
           Ku u shtuan shqiptaret ne kohen e turkut? Rep. Shqiperise eshte akoma ne pothuajse te njejtet kufij te principatave te shek. XIV. Kurse te tjeret jashte (ne qofshin shqiptare) prap nen te huajt jane, nqs kane qene ndonjehere para turkut.
           Muslimanet shqiptare nuk kane bashkepunuar me turqit? Po ato kryeministrat osmane, i harrove Liro? Po qe muslimanet shqiptare mbeshteten turkun me shtetare, administrate, etj. deri kur i shiti si placke ne 1877 (mbas luftes me ruset), nuk e din? Kur luftuan ndonjehere deri ne L.P.? Edhe turku jau shperbleu bukur: me Shefqet Turgut katilin, Pashe Dervenin, etj. ne rastin e pare qe iu erdhi. Atehere u kujtuan muslimanet shqiptare per shtet kombetar… po eh, ishte teper vone. Vendimet ishin marre si ne Stamboll, ashtu edhe ne Europe.
           Nqs nje spiuni te rendomte i thua horr, cfare i thua kryevezirit me origjine shqiptare? Kryehorr do ishte me sakte. Cfare bene per Shqiperine ata? Per turqit punuan. Edhe Sami Frasheri qe njihet si atdhetar, turqve ia beri gjithe ate sherbim me fjaloret dhe enciklopedine, jo shqiptareve. Le pastaj, cfare kane bere te tjeret.
           P.S.: Kam edhe gjera te tjera per t’u marre vec kesaj, po per fat te keq nuk kam pasur mundesi te shfletoj gje… gjithsesi s’ka shume nevoje, i kam ndermend.

          65. Marin says:

           Ne L.P. ka pasur edhe perfaqesues te feve te tjera, e dime ket. L.P. perfaqesonte njefare mundesie, sado te vogel, per te hequr sundimin e kalifatit osman.
           Perpjekje asimilimi nuk bene as romaket, e as bizantinet me shume se turqit. Vecse turqit te lane ne dore te serbeve, si bizantinet dikur.
           Tung.

          66. ilir says:

           Po nuk ishte kusht cfaredo moj arushe, ato dy kishin masakruar, vrare rreth 250 mije veta ne mes te Europes dhe kishin deportuar mbi 2 milione vete, pra kjo bente nje muuuu te madhe dhe sigurisht qe ato do dorezoheshin, por ku qendron padrejtesia ti more mik? Ramushi u kerkua ne cast dhe e dorezuan ne cast po ashtu edhe Limaj dhe akoma I sjllein sa andej kendej, ndersa per keta dy vemjet kerkimi kishte dale qe 15 vjet perpara dhe rasteisht ata na gjenden ne mes te Beogradit me mjekere dhe me familje bile. Tashi me thuaj ti a mund te paralelizohen keto dy raste more Marin dmth viktima te barazohet me xhelatin dhe bonuset I merr xhelati gjithmone Marin Bej, dhe po te them qe as Nikolici dhe as Dacic dhe as Koshtunica nuk jane me te mire se ata dhe fakti qe populli zgjedh ne zgjedhje njerez qe I kane sjelle urrejtje vendit te tyre kjo perforcon me shume idene se ata as si popull nuk e meritojne integrimin sepse akoma e kane lart steken e shovinizmit karshi fqinjeve, por Jo Marin aman thone ata Serbine ta integrojne sepse e rendesishme eshte qe tja mbyllim gojen dhe mos te na krijojne destabilitet, nese ka pasur njerez dhe popull qe kane qene te etur per hapje dhe ndertim urash komunikimi me boten duke folur edhe nga dy tre gjuhe te huaja ne nje kohe izolimi kemi qene ne shqiptaret dhe pavaresisht klases politike ish komuniste te pakten ne si popull nuk e meritojme kete kalvar talljeje dhe ulje dinjiteti nga keto idioter te Europes qe gjithmone “edhe ashtu edhe keshtu” ndaj dhe ne shqiptaret te pakten andej nga jemi edhe me pjesen tone te vogel e cila mund te jete edhe e kriminalizuar ia tregojme qe kemi edhe aftesine e organizimit te tipit banditeskt kur e lyp nevoja dhe mire ia bejne Marin ne ca raste sepse edhe ata andej kane plot te tille qe na hiqen si biznesmene brekesh dhe kepucesh ketej nga ne.
           Qe ne Blogum e para ca diteve te kam thene qe negociata dhe bisedimet me Serbine fillojne qe ne 2003-2005 dhe ketu ska asnje problem, ndaj ndiq me vemendje itinerarin.
           Tashi ti po me tregon mua se Shkodra eshte quajtur Scodrinon para 2000 e ca vjetesh, dmth mua Shkodranit me tregon se ku kam shtepine ne Shkoder? Po mor Maro po une pikerisht ate Scodrinonin e a paromanizuar kerkoj me Teute e me Agron dhe BArdhyl, ia kerkoj monumentin dhe nuk ia gjej, vendoset Nene Tereza ne mes te Shkodres(skam asgje kundra sinqerisht per te) , e din ti qe ne Keshillin e Bashkise Shkoder ka 15 vite qe hidhet nje propozim I tille dhe gjithmone anashkalohet sepse koncili more mik koncili I ca ipeshkeve te cilet jo se kane ndonje gje te madhe ne dore sepse une ndoshta po I jap rendesi me shume se duhet por jane gjetur disa mekanizma konsensusi dhe statuskuoje ne mes komunitetve dhe politikaneve locale sepse dhe duket paguhen ca para andej dhe kendej thjesht per te mos pasuruar historine e munguar te ketij qytet te cilen ai e meriton. Pra Marin une jam per revokimin e e asaj periudhe te paster pa magjype romane neper kembe ok…Edhe ne kete 100 vjetor kerkush se permend Teuten dhe Mbreterine Ilire te kohes se tyre…duhet te degjosh me shume Marin sepse ty te duken te vogla keto gjera ashtu si edhe mua por keta njerez te vegjel e kane zaptuar moralin e ketij vend se bashku edhe me klerike pas vetes. Edhe Apollonia, Dyrrahu I kohes para romake jane fiksimet e mia….por une more trim po rikthej ne vemendje Scodrinon, Apoloni dhe Dyrrah te kohes romane cfare qyteterimesh sollen ata djali, cfare kemi sot prej tyre, dhe po e perseris se pervec ushtareve, legjionareve dhe ca koloneve latine qe sollen ketu asgje skemi Marin, tentuan dhe arriten ne nje fare menyre te zbehnin simbolet e ketij vend para ardhje se tyre. Bizanti ka qene me I tmerrshmi per shkak te shume “miqve” barbare qe na ftuan ne sofer per tu mbrojte nga armiqte lindore dhe perendimore te perenadorise. Sipas te gjitha fakteve dhe gjasave osmanet pavaresisht se erdhen me furi si pushtues por historia nuk thote asnjehere qe keto kane devastuar monumente historike te se kaluareste ketij vend dhe as kane shkaterruar ndonje amfiteater nese ka pase te tille, Butrinti eshte para romak, nuk di te kene shkaterruar as edhe pikturat Onufrit dhe as te Nikolla Zografit…ok Maro. Po kaq kishim ne Marin skishim ndonje mrekulli historike te trasheguar nga Bizanti dhe Roma dhe kete e njohin te gjithe mer mik. Futja kot tashi Marin se ketu paska qene qender e jashtzakonshme zhvillimi dhe erresira turke e mori ne qafe…jo mor Marin jo asnje fakt bindes nuk ke qe turqit bene kerdine ne shkaterrime tempujsh dhe Universitetesh pale…pupupup skishte ky vend gjera te tilla edhe nqs ka pasur ndonje serbet, avaret dhe ostrogotet I shperlane me hu dhe me zjarr.
           Nje Voskopoje ka pasur me nje ndricim te admirueshme dhe ajo u krijua ne kohen e osmaneve dhe nuk I ngau askush, e vertete eshte qe Ali Pashai shfrytezoi nje konflikt tregtaresh dhe atij qyteterim iu flaka me doren e vete ortodokseve por sigurisht me ison e osmaneve si pushtues qe ishin, pra ketu ka nje bashkepunim dhe perdorje te ca renegateve te krishtere nga paria muslimane.

           Turqia ketu ka bere vetem rruge me karakter ushtarak sepse ishim ne skajin me perendimor te perandorise ne vendet e kufirit me armikun asnjehre nuk ndertohen rruge zhvillimi pra ky vend ishte garnizon sic ka qene per te gjithe pushtuesit xhanem, gjithsesi turqit kane ndertuar rruge zhvillimi sa te duash ne pika te rendeishme te perandorise, ne Magreb, ne kaukaz ne lindjn te mesme perfshi edhe Izraelin madje. 29 Kryevezire eshte vleresim per aftesite e tyre ne nje fare menyre, ne maje te perandorise per te drejtu punet e shtetit nuk merren njerez dosido Maro dhe me cdi une asnjeri prej tyre nuk ka punuar kunder shqiperise, fakti qe Shiqperia gezoi nje autonomi te mire dhe nuk pati masakra massive ne kete vend nga osmanet eshte edhe merite e tyre dhe ne nje kohe perandorish murit me koke nuk mund ti biesh sidomos nje vend I vogel, gjithsesi ai pushtues ka qene dhe kete se luan topi por ama shqiptaret ne te gjitha trojez ku jane Marin dhe mos me merr Republiken e Shqiperise si shembull thjesht sa per muhabet grash tani, pra shqiptaret ne rajon u bene nje grup I konsiderueshme, emrin shqiptare madje e moren rreth shekullit te 17 dhe ky grup I vecante pas dobesimit dhe renies se perandorise turke nuk ishte comfort per vendet europiane dhe fqinjet sepse ishte I ndryshem nga kultura shqiprterore dhe e besimit .
           Keq apo mire Marin keto qytete shqiptare trasheguan tregetine, nje klase te vogel aristokracie, nje respect civil ne mes qytetareve, rruge komunikimi dhe tregetie jo vetem me fqinjet por edhe me perandej adriatikut, shkollat franceskane dhe jezuite kane qene te lejuara, po ashtu edhe ne Korce shkollat ortodokse, a mund te behej me shume? Sigurisht por qytetet nuk I shkaterroi perkundrazi I ndertoi dhe sigurisht sipas arkitektures se tyre e cila eshte e admirueshme nga turistet e cdo bote perendimore apo lindore qofte.
           Marin per mua Lidhja e Prizerit eshte kapitull I mbyllur, asnje iniciative madhore kombetare nuk daton nga berthamat katolike Marin…. Vellezerit Frasheri kane dhene aq shume per kete vend saqe ky vend duhet ti repsektoje ne maximum, asnjehere asnjeri prej tyre nuk e falenderoi sulltanin dhe menyren e tij te drejtimit madje vetem shigjeta ka pase ndaj tij dhe osmaneve neper shtypin e kohes, me gjithe respektin per te Gjergje Fishten ai ia krehu bishtin fort Duces dhe Hiterit me ate letren e famshme.
           Qe pavaresine Greqise ne ia dhame me ne krye arvanitasit dhe duke I thirrur kushtrime te ne gjuhen arvanitase kete se luan as topi me I rende Marin prandaj mos ma mitizo mua luften antiturke te grekereve dhe pavaresine tyre sepse me keto ngjarje ato dalin te turperuar qe edhe pavaresine ia bene shqiotaret por edhe shtetin me vone ia realizoi Princi Otto I Gjermanise. Vepra e ali dhe Kramahmud Pashes sado krudele dhe despotike te kete qene ama ne kronikat e Bajronit dhe Pukevilit jane thelleisht shqiptare ne cdo germe dhe ne cdo akt qe ndermorren, full stop Marin…

           Marin se mos te dukem shume hostil ndaj katolikeve more burre,,, aspak Marin me sinqeritet jam rritur ne ato lagje dhe shoket me te mire I kam katolike realisht dhe kete e kam si ndjenje shqptare dhe bashkeqytetare por ama Marin qe ka pase nje periudhe ku nje grupim I caktuar me siguri te paguar moren nje superxhiro duke infektuar dhe duke vjelle vrere per myslimanizmin si fe dhe myslimanet si truq kete e di cdo qytetar bashkekohes, qe kjo shefica e parlamentit ne kete qytet ka futur nje ndjenje ndasie gjoja duke tentuar bashkimin por me shume thekson ndarjen me ca kombinime idiote mandatesh bashkiake dhe me gjoja kombinime martesash myslimane dhe katolike e ca marina te tjera kjo nuk do as mend dhe as kalem, nese sot ne kete qytet pyet kshu si me lezet se cfare po ndodh gjithkush ta tregon nje copez humor me keto idiotesira por qe ne fakt po demtojne frymen sepse nga injoranca me e keqja pritet. Ndaj Marin ti kur shkruan dhe jep opinone mos u frymezo fort nga kjo linje propagande qe ju ofrohet ne pjate por realisht asnjehere ska per tjua mbushur barkun sepse nuk gatuhet mire dhe nuk ngjit sepse ky popull te keqen nuk absorbon fare ne organizem….take care

          67. Marin says:

           E mer bishe, po e plotesoi Serbia kushtin. Karaxhici dhe Mlladici kane vrare 250.000 sa thua ti as mos me shume, po per Serbine i vrane, e prape i dorezoi Beogradi. Ke te drejte, nuk eshte i barabarte me tonin: votoni ca ligje ne nje cope leter qe nuk e pyet njeri. Te mos plotesosh as kaq… me vjen keq, po s’te ka faj kush pse ke zgjedhur kete kaste politike. Haradinaj s’ka lidhje me statusin tone.
           Te mire, te keqinj, Koshtunica dhe Nikolici nuk kane qene pjesemarres ne krimet e Mlladicit. Ata vete populli serb i zgjodhi me vote te lire, njesoj si keta komunistet tone qe i zgjodhem vete.
           Bisedimet me Serbine edhe ne 1995 sikur te kene nisur, rendesi ka qe askush s’e pranoi pa kushtet deri ne 2012. Madje MSA-ne ia dhane para nesh. Ku e shikon padrejtesine e Europes ketu?
           Kjo eshte BE-ja, nqs s’i ploteson dot as dy kritere te felliqura normal qe s’te pranon, po s’te pelqeu terhiqe kerkesen per anetaresim. I lire je, ne cdo kohe.
           Bajroni ka shkruar shume bukur, por jane poezi romantike, “te rrepte ata bijte e shqipes..”, etj. si keto. Po e zeza ngelet mbi te bardhe. Heleniki…ncncncnc
           Shumica e katolikeve qe e ruajten fene e tyre jetonin ne zona malore dhe te vecuara, ku nuk taksoheshin thuajse fare dhe ishin ne gjendje te mbroheshin nga turqit. Aq sa per vete dhe per identitetin e vet kishin arritur dicka. Tani fshatareve muslimane nuk do ia mbushnin mendjen te nisnin revolte mbarekombetare kunder miletit te tyre.
           Lidhja e Prizrenit u mbajt kryesisht nga bejlere e pashallare, keshtu qe nqs ka njeri qe i ka kredhur bishtin pushtuesit, me fjale e vepra, ata jane.
           Gjergj Fishta, pervecse i ka bere sherbim te madh kombit me diplomaci dhe arsim, ka ushtruar te drejten e vet per fjale te lire. Tani mbase sheriati nuk e lejon kete gje, po c’ti bejme afendiko, po nuk nxiti gje kunder vendit te vet.
           L.P. u mblodh vetem kur erdhen fqinjet kristiane te porta, atehere u kujtuan per kombin. Dhe sapo e mbrojti P. Osmane nga serbet, erdhi Turgut pasha me kompani dhe e shtruan me gjak. L.P.-ne e kthyen turqit ne objekt nje-perdorimesh.
           Serbet e greket u cliruan qe ne 1817 e 1821, ne 90-100 vjet me vone. Ata krijuan identitet kombetar me heret se muslimanet shqiptare.
           Ti do thuash arvanitasit ndihmuan ne Rev. Grek, shume e vertete, po greket ishin gjithe ai popull, nuk shkuan shqiptaret t’i mesonin identitetin e tyre, apo t’i shpelanin mendjen, shqiptaret kishin te vetin, e pak dinin per Herakli e Themistokli.
           Neve arbereshet e krishtere na e sollen Rilindjen.
           Kurse Ballabani psh kunder vendit te vet luftoi. Per t’u bere kryevezir nje jo-turk, pervecse i zoti, kriter #1 ishte te ishe tradhtar. Bashkepunetoret me te larte te pushtuesit kane qene.
           Mos te t’i rradhis betejat kunder fqinjeve qe kane bere keta skipetaret e kuluar, s’ka nevoje se i gjen vete ti.
           Nuk kane bere masaker masive kunder shqiptareve? Urime, avancim ne te drejtat e njeriut: te mos e masakrosh!! Heqim ketu Ballabanerat me kompani, kunder kujt do benin raprezalje, kunder fshatareve te bindur qe s’dinin c’ishte pushka? Ata te dorezuar e te mundur ishin.
           Shkodra u godit rende nga turqit, u bombardua me artileri te rende, e turqit e gjeten gjysme te shkretuar. Drishti e kala te tjera te rendesishme po ashtu. Durresi, nga Durrachiumi, qender e rendesishme bizantine, me port te madh, e me lidhje me gjithe boten, praktikisht u kthye ne nje fshat te prapambetur me 1.000 banore kur erdhi pavaresia.
           Arsimi u levrua nga franceskanet, jo nga paria e famshme muslimane. Cfare na solli turku: tregtare dhe bejlere, keta te fundit masivisht injorante e te pashkolle. Cfare kishim: familje te medhaja aristokrate (nga ajo reale, jo bej katundi), Topia, Dukagjini, Zaharia, Kastrioti, Muzaka, etj.
           Muslimanet ne Voskopoje, me disa renegate, i vune flaken dhe e shkaterruan ate kryeqender.
           Kalate, keshtjellat, rruget, qytetet i gjeti gati turku nga Iliria, Roma, Bizanti, Arberia ne Berat, Durres, Shkoder, Lezhe, Kruje etj. Cfare merite ka, per ndonje rrugice fshati?!
           Sa per info, edhe une nga Shkodra jam, edhe pse familja ka qene ne Tirane qe prej 80 vitesh.
           Ne Bizant sigurisht kemi qene ne gjendje me te mire, turku, mbas 500 vjetesh na la si perpara 1.300 vjeteve, kur ndaluan dyndjet barbare. Sllave, mongole…vec emrin kane ndryshe.
           Egnatian e bene te tjeret, a beri ndonje gje te ngjashme turku?
           Onufrin, Zografin, ata e bene? Se e lejuan, nuk eshte merite e tyre.
           Kolone, jenicere, bejlere sollen edhe turqit ketu, pushtues hesapi.
           C’faj te kane ipeshkvinjte ketu? Ata s’te lane te vesh Teuten dhe Agronin?! HAHAHAHA, ku ke ndonje klerik ne Keshillin Bashkiak? Apo muslimanet e gjore jane minorance shume e vogel dhe s’jane ne gjendje t’i kundershtojne? 😀
           Mos harro se per pellazge e ilire Fishta shkroi i pari ne Shqiperi. Te ishte per ju sulltan Mehmetin do kishim ne qender te Shkodres.

          68. ilir says:

           Po e nis nga kjo ironia jote e fundit nese mund te jete ironi ose ndoshta nuk ke info, se pari myslimanet si popullsi jane shumice ne Shkoder katoliket bien ne sy ketu sepse eshte kryeqendra e vetme katolike dhe gjithe aktiviteti religjioz eshte ketu ne kete qytet prandaj, se dyti ti si nje tip injoranati deformues qe je me siguri qe e kupton qartesisht ate qe te them une sepse kam shkruar shume qarte qe ca forca te caktuara dhe afiliacione te cilat financohen nga perfqesuesit e kishes romane dhe kisha romane nuk shte vetem me veladon mor kertodhe k…. por financon parti, grupime sociale, akademi dhe sigurisht edhe historriane ketu ne kete rajon kane vendosur qe hisorine ta datojne atehere kur Roma se bashku me kishen e saj u vendosen ne tokat e Shqiperise ne ate kohe e quajtur Iliri, ti beson se e di more karakalec i pashkolle qe te mund te ekspandohesh ekonomikisht do duhet te ndertosh historikun tend paraprak ne menyre qe te justifikosh me pas te drejten e ushtrimit te interesave te tuaja ekonomike, Nese e njeh historine duhet te dish qe austro-hungarzet dhe italianet kishin konkurrencen me te madhe ne mes njeri tjetrit per te pervetesuar historine e kesaj toke duke pretenduar protektorat dhe lidhje me te hershme me kete vend secili prej tyre. Pra more bageti e imet, se ty duhet me ti shpjegu me case study keta pune se aq kupton ti, kete qe te them une e di fort mire qe ne Shkoder emri Teute and Co nuk pelqehet nga katoliket dhe padronet e tyre italiane ne menyre qe ketu te mos kete ndonje ndjenje revokimi nga askush qe mendon qe di dicka, edhe kjo Maro eshte faze kalimtare sigurisht sepse edhe kjo eshte pjese e saj startegjise se deshtuar 22 vjecare te investimit kristian te cmendur ne kuader te teorise se rikthmit ne fene e te pareve, Do kaloje edhe kjo Maro sepse dielli me shoshe nuk mbulohet, Teuta. Genti dhe Bardhyli kane shume here me dimesionale se Roma e gabeleve ndaj nuk shqetsohem por vetem me vjen keq se ketij vend i eshte humbur kohe shume me eksperimente me deshtim te paracaktuar, tashi ne keshill bashkiak nuk ka klerike more idiot qe skupton asgje, por ajo kisha yte ka paguar dhe vazhdon te paguaje njerez dhe politikane per te mbajte ne kembe ca pastrim parash te bizneseve te Italise se Jugut qe ktu i japin buke te thate nje pjese te madhe te grave te varfra si dhe kane bere allish verishe me industrine e ndertimit e cila si kudo ne shqiperi edhe ketu po del nje fisko tashme duke ca pallte fantazme pa bleres. Qe kjo kisha jote ketu para 10 vitesh kreu i saj ne shkoder na beri nje tur me nja dy kapucane pas vetes neper bashki duke i kerku kllogari institutcioneve lokale qe te rregullojne raportin e te punesuarve te perkatesise katolike sepse jane me pak, kjo qe te them une Marin ka qene kronike me ze e figure ne TV lokale flitet ne vititn 2001-2002 ku kreu i arqipeshk. Shkoder i kerkonte llogari dhe ish kryetari bashkise se asaj kohe me nje guxim te admirueshme ia numeroi nje e nga drejtorite dhe institucionet ku i shin katolike dhe ku nuk ishin dhe ne fund i tha qe ketu ju lutem mos me vini per keto tema(kjo vertetohet shume kollaj po te them TV lokale e kane ne kasete ate takim dhe opinini sot ne shkoder po ta pyesesh rastesisht akoma e ka fiksu ate takim dhe ate bisede) po gjithsesi Maro me mire qe ndodhi ashtu atehere sepse sot atij veprim i mbetet nje njolle zeze dhe sigurisht ka dale hapur edhe se cfare misioni real kane keto idioter me veladon. Tashi ti e di qe Shqiperia eshte si e ndare me kantone dhe ky shteti jone i majte dhe i djathte qofte nuk ka pase dhe nuk ka asgje nen kontroll realisht, pra ne veriperendim ka interesa kryesisht italiane, ne jug lindje ka interesa greke te tipit te biznesit Marin them te pasurive te paluajtshme qe blhen apo kaparohen dhe sigurisht qe per te mbajte pushtetin secili prej tyre do beje pakte per influenca te caktuara mjafton te kete para ne loje Marin Bej. Po ckujton ti po mbroj une ata perfaqeuses politike myslimane ne Shkoder te cilet kane zgjedhe parane more mik dhe i bejne sherbim „djerses“se tyre, keta perfqesues jane futur ne rreth sepse pa konsesnsin e shumices se popullise dmth myslimane sdo mund te kishin qetesi dhe kshu kane zgjedhe nje grupim me influence i cili vetem sa merr parate per te krijuara nje klime konsesusi te pashkruar ne menyre qe te rritet influenca e kishes romane dmth me bizneset e saja nga pas ne kete rajon…kaq Maro eshte e thjeshte dhe ska konspiracion eshte sheshsit more burre e dine te gjithe ketu, flitet gjithandej dhe shihen se cilet biznese ngrihen perdite me shume ne kembe se kush fiton cdo tender pa asnje konkurrence…Marin sdo as kalem as defter kjo djale.

           Serbia: Ku e shikon padrejtesine e Europes me ke pyetur? Ta kam permende more profan gjirizi qe si mund te barazohet xhelati me viktimen, kjo Europa dhe ajo Gjykata e Hages Ramushin e kerkoi ne cast bashke me F.Limajn pak rendesi ka kush vuajti pasojat e luftes more, derisa u vertetuan krimet e Karaxhic dhe Mlladic more idot kishin kaluar 2 apo tre vjet nga mbarimi i luftes ne Bosnje qe ti jepnin kohe ketyre dyve te ndertonin startegjine e arratisjes, forcat hollandeze aty ishin i pane te gjitha more trung ne Srebrenice dhe mund te kishin denoncuar ne cast por heshten si legena seps edhe u turperuan nga serbet duke i marre peng dhe lidhe neper cezma dhe bythe peme, ti je shume dashakeqes sepse ben te paditurin me pyetje te tipit …he mo se cfaj kishte europa ketu? PO armet qe shiste ne Kroaci;Serbi dhe Bosnje shtet si Franca, Spanja, Britania, Austria, Itali(te gjitha jane ashikqare zyrtare)cfare ishin Maro per te ndalu luften eee? Edhe nje here mor idiot i dorezuan por i dorezuan mbasi tallen bythen me keta anemiket e Eurpoes dhe mbasi i moren fjalen 1000% se jua japim statusin dhe po ulemi gjoja ne bisedime me Kosoven por me pas gishtin e mesem ne dore por mire ia bejne ketyre legenave te Europes te cilet nuk po dine as te moderojne nje tryeze Kosove-Serbi. Koshtunica ka foto sa muri me arme dhe duke artikulu shprehje cetnike ne kohen e lufterave plus qe ka fakte per aktivitet krimanal gjate luftes, Nikolici krahu i djtahte i Sheshelit, Dacic komandant i forcave policore gjate raprezaljeve ne Kososve…Maro mos u merr me kete sport ndaj serbet akoma edhe si popull nuk meritojne te hyjne ne Eurpe se sot akoma zgjedhin Nikolicin, Tadici nuk ia mbush syrin se eshte i moderuar edhe ai per hir te se vertetes kurre nuk ka fituar bindhsme por gjithmone me taktika elektorale sepse shumica e popullit votonte gomeret e tipit Nikolic…nejse Maro kete e fusim ne Europe se keta bejne zhurme kurse shqiptaret hajt mo se jane mesuar te mbijetojne dhe te durojne, Maro e hidhur por kjo esnte e verteta ne fakt hidhu perpjete ti por cdo fakt eshte konkret per gjitha keto qe te them, ta dish nje gje integrimi kryesisht dhe apriori eshte proces politik dhe vetem nje pjese teknik, per Serbine ka qene vetem nje aneks dorezim i dy burrave dhe kaq ani pse edhe keto dy te tjerat nuk jane mire aspak, ku e di ti se cbehet ne parlamentin serb Marin, po ne parlamentin maqedonas cfare e behet e sheh ti mik? Pothuaj e njejta skene si ne parlamentin tone por ketu shihet me lupe dhe mire ia bejne me te vertete por ama jo nje i njerkes dhe tjetri i nenes more trim…ok

           Ohu Lidhja e Prizerenit ne cdo reference edhe boterore ka nje perkufizim fisnik marin ndaj lere kete perralle qe na tregon ti dhe STOP. L.P. ishte shume me fisnike se Beselidhjet e Skenderbeut te cilat ne thelb kishin martesen e motres se Gjergjit me Muzaken, te kunates se atij tjeterit me kunaten e ketij tjetrit , vajzen e Aranitit me Skenderin dhe keshtu me radhe sepse atij ndryshe nuk i qendromnte ne kembe ajo takem force ushtarake qe kishte ngritur kunder atyre qe e bene njeri dhe i dhane shkolle, kjo ka qene Beselidhja more mik dhe leri ato romaticizmat e shkrimtareve…ok
           Po nuk i ka ngare kush katoliket ne male more tarabuk se po ta them edhe nje here nuk iishte leverdi turku te hynte atje sepse nuk kishte cte fitonte atje, rruget e tregetise i kishte zgjidhur bregdetin e kishte te vetin per tu hedhur ne Perendim Kosoven e kishte te veten pra nuk kishte ndonje interes strategjik ne kato mut malesh me ca njerez te palare, po Myzeqene qe e kisn ne fushe perse e kthyen en myslimane eeee por iane ortodokse?….ahahahha….edhe nje here se nuk degjova mire…? Leke Dukagjini qytetar…hahahhahah, leke Zaharia njeri civil? Mund te kete qene deri diku ARaniti dhe Topiajt, por qe te dy u bene Myslimane me vone dmth fiset e tyre…Toptanet nga ai trung jane more djalosh. Po nejse crendesi ka kjo. Jete civike ska pase fare more ti, Bizanti la nje lesh ketu more analfabet, po ti qenke nje njeri I demshem per shoqrine sepse me kete dezinformimin tend mund te kete plot si puna jote e hane sapunin per djathe, po edhe Drishti si qyterim u anashkalua sepse ndryshoi kapilari I qarkullim te tregetise dhe Shkodra filloi te shtrihej pergjate Bunes dhe tregetia behej ne ultesiren püerendimore, sot rudimentet e Kalase se Drishtit aty jane si ka preke askush dhe as nuk I ka shkaterruar as turku, eshte zone e repsektuar edhe pse jane myslimane 100 % ne Drisht dhe Postribe kalane dhe hisrone e drishtit e kane krenari, poi k o Marin se ti nuk I di fazat e zhvillimit te qyteterimeve te cilet nuk fiken vetem si rezultat I pushtimit por edhe te rrethanave ekonomike, pastaj Drishtiu nje qytet modest dhe fortifikate ka qene kryesisht pra nuk eshte nuk eshte zhvillu ndonje arsim, culture, letersi apo kushedi se cfare. Marin edhe nje here Bizanti la nje LESH te madh dhe kete e thone gjithe historianet sepse per ato vite ne kete toke thuhet qe eshte “periudhe e erret”dhe kjo dihet tashme nga te gjithe, dmth dihet qe ka nje lloj “shkeputje filmi”dhe dokumente dhe rrenoja pothuaj nuk u trashegua asgje, po them pra qe Onufrin dhe Zografin osmanet nuk I preken po te ishin devastues sic thua ti keto dy do I kishin hequr qafe, as Kishen e Shirqit ne Dajc qe daton ne shekullin e 13 nuk e prishen Marin, as ne Obot ku thuhet u hap shkolla e pare shqipe sigurisht me karakter fetar nuk eshte prekur misioni I krishtere dhe jo se ishte ne maje mali ne Dukagjin bile eshte buze Bunes fare eshte permytur dy here madje se fundmi deri ne fyt, asnje nderrim feje ska pase dhe asnje mesim fetar nuk eshte ndaluar, per Bizantin nuk thuhet e njejta more mik, bile ne Bizant kishte filluar lufta e ashper ne mes kishes romane dhe asaj ortodokse me viktima dhe koka te prera ikona te shktarruara dhe djegie shtepish, Zhan Klod Faverial flet per keto ngjarje nje klerik katolik qe ka jetuar ne Stamboll ne shekujt e kaluar.
           Fishta gezon respect te madh tek une, ama letren e ka aty Maro do e vlersojne brezat ate pune kshu e ka historia si shkence…nuk I falet mer mik jooooo.
           Abdyl, Naim dhe Sami te shkolluar nga sulltani ishin por punuan, shkruan dhe vepruan kunder tij jane te shkruara artikujt dhe veprimtarite politike po ashtu edhe gjyqi osman ndaj Abdylit…..ok Maro
           Jo ndihmuan ne revolucionni grek ore trularaske por e bene ate dhe e udheheqen te thashe qe kushtrimet ne lufte ishin ne gjuhen arvanitase e thone historianet e kohes, ideja e asaj kohe ka qene per nje federate greko-shqiptare dhe idene e kishet ne fillim Ali Pashai prandaj une them qe shqiptaret levizen me perpara se greket dhe serbet per autonimi dhe pavaresi….Maroooo.
           Pjese kryesore e rilindjes ishin : Naim, Cajup, Pashko Vase, Asdren, Ndre Mjeda normalisht edhe De Rada, Serembe etj jane shume te nderuar, por mos kalo radhen ok Marin…
           Or mik pushtuesi eshte pushtues, Perandorite e medha ska munde ti ndale as Anglia dhe Gjermian, ne do te ishim se zbene ne perendori ne gjithe jeten tone edhe gjeografikisht smund tu anashkalonim, e rendeishme eshte se si personalitet tona e kane interpretuar pushtimin dhe sesi jane integruar, po them edhe nje here ato Kryevezire kane bere reforma per demokratizimin e asaj püereandoire me standartet e kohes, kane realzuar reforma fiskale, kane reformua arsimin perandorak , jane shume nga keto kryeveziret shqiptare qe I kane bere keto gjera jane te dokumentuar Marin, kjo eshte aftesi Marin, po them dhe njeher kesaj toke nuk I dhane masakra kjo eshte nje fare lloj favori, komunetiet fetare ketu u repsketuan me ate lloj standarti qe kishte koha, djem nga kjo toke per tu shkolluar ka derghuar plot, shume juriste, kadinj, s ekonomiste, mjeke jane shkolluar atje, ne kohen e Zogut nje pjese administrates burokratike kane qe trashegim I perandorise, si administratore them te rangut ministror dhe local, diplomate, jurist etj etj. Kaq ishim ne Marin dhe kaq do merrnim.
           Me fal u ngaterrove Shkodra u borbamdua me shume nga malazezet Marin dhe u mbrojt nga nje general I ushtrise turke…Hasan Riza…ok mos e ngaterro me filimin GOL, shkruhet qe ne kete lufte nga lagjet katolike nuk u shkreh qofte edhe pushke…me fal e thone austriaket Maro.
           Hasan Riza Pasha u vendos nje here MAro ne qender te Shkodres, edhe Kramahmudi e meriton besoj apo jo? Edhe ky ka shume vite qe nuk miratohet ne keshillin bashkiak dhe kjo per qejfmbetje te ca elementeve kriatiane qe njihen ne qytet, ka plot personalitete me preardhje myslimane qe kontrbuan per kete qytet, kemi Riza Danin deputet I pushkatuar ne 1950 pas Levizjes se Postribes levizja e pare antikomuniste ne Europe…aaaa se harrova Postriba eshte 1000% myslimane ne cdo gje, jo po mos te thuash qe antikomunistet e pare ishin kleriket katolike, eshte Hamz Kazazi drejtuesi I pare I ballit kombetar ne Shkoder patriot dhe trim I pushkatuar, Musa Juka Minister I brendshem I zogut, Daut Borici Myftiu qe hodhi themelet e Kishes se Madhe e sa te tjere qe sme vijne nder mend Marin, askush nuk I permend more djale keto perse thua ti? Thjeshe Marin sepse nga ky qytet personalitet e njeres pale nuk duhet ti bejne hije personaliteteve te pales tjeter sepse ketu konsoderohet si domen I nje grupi ose me mire te themi atyre i genjen mendja se e kane domen, mos harro perse u vune kryqet naten neper kodra si me urdher dhe perseri si me urdher u sharruan nga vete venesit e kryqeve thjesht per te fotografuar imazhin e persekucionit gjoja dhe me kete rast te fillonte revanshi I karakterit kulturor dhe ekonomik….por Marin si gjithmone te deshtuara dhe do deshtojne sepse pa ison e bashkeqytetareve te vet nje MUT bejne dhe vetem sa e nxjerrin fytyren e ndotur gjithnje e shume ne Pazar, pra ketyre asnje pesim nuk I behet mesim por nejse te pakten populli kupton dhe me pas vlreson dhe ndaj sot konflikti I brendshem eshte I madh konflikti nderfetar more Marooooooooooooooooooooo Makrrrraaaaa….hahahahah…ik bej cicin tashi….:)

          69. Marin says:

           Iliro, Lidhjen e Prizrenit e mban per kombetare?
           A me duket mua apo ke dhene doreheqje?

          70. ilir says:

           Nuk e di nese ke lexuar blogun e fundit po nejse. L.P. vazhdon te mbetet superkombetare si ngjarje dhe me kete skam luajtur fare nga vendi, thashe qe Beselidjhet e Skenderit kane qene ne thelb pazare martesash mes tyre per te forcuar ate “gjoja”bashkepunim fragjil tradhetaresh te Principatave…kaq Marin dhe mos u bej propagandist me i keq se Gebelsi….:)

          71. ilir says:

           maro me duket se shfleto e shfleto dhe nuk te dalin hesapet me historine hajt Marin mos u merzit se me gushtin iken dhe vapa dhe zoti na ruajte se c dimer vjen prapa…tung bello

          72. ilir says:

           Marin, po ben mire qe e le kete pune, ishte debat i rende per ty dhe mesa bera nje analize totale te komunikimit ti ke rene ne kontradikte me ato cfare ke thene ne fillim dhe gjate gjithe debatit, me mire terhiqu me dinjitet se sa te zgerlaqesh kot. ne fund te fundit edhe ti e ke kuptu qe jeten ne shqiptaret do ta bejme te gjithe se bashku edhe historine do ta mesojme te gjithe se bashku, Europa aty eshte, te forcoje nje here llastikun e brekeve te veta me pas edhe shohim se cmund te bejme…hajt Marin nxiju nje cike ne diell nese je ne plazh.

          73. Marin says:

           As mos u bej fare merak, Liro, ketu jemi, po komentet nuk po shfaqen… redaksia e di.
           S’ka nevoje te shfletoj se kujtesen afatgjate e kam mjaft te mire.
           Sa per BE-ne, Serbia vetem kur i dorezoi kriminelet e mori statusin, i dorezoi edhe pse ata kishin vrare e prere per hir te Serbise. Kurse ty vec nja dy ligje te felliqura te votosh, aq te besh per te hyre. Po as aq turkoshqipfolesit nuk e bejne dot.
           Me Serbine negociatat kur te duan te kene filluar, edhe ne 1995, po rendesi ka kush e mori MSA-ne e para: Shqiperia, jo Serbia. Po prap padrejtesi te ben ty Europa. C’faj ju ka se jeni lopa?
           Po s’ju pelqeu BE-ja (po s’patet mender…) jeni te lire te terhiqni kerkesen, e te mos beni gam gam.
           Mezi po prisja qe te filloje t’i hidhje fajin konspiracionisteve per Keshillin e Shkodres… eshte englendisje e papare, sidomos tani qe e ke quajtur: afilacion 😀 😛 Dihet qe muslimanet ne gjithe boten shkaterrojne trashegimine e tyre para-islamike.
           Kurse pa katoliket shqiptare dhe te huaj, leshte do dije per iliret.
           Pastaj Roma pagane ka qene armikja me e eger e te krishtereve.
           Hajt hapeni nje xhami Sulltan Mehmed Fatih si byrAZERET ne KS.
           Gjergj Fishta ka shprehur opinionet e veta per ideologjine, mos thuhet gje te letra hajdeni sulmojeni Shqiperine?!
           Jo, ai kerkon mbeshtetje per albanologjine dhe letersine shqipe. Po nejse, ku merrni vesh ju nga keto!!
           Shqiperia vetem me shqiptare mund te behet, jo me turkoshake, prandaj jashte simpatizantet e dovletit!
           Cfare autonomie kane dashur muslimanet shqiptare? Vetem kur bejleret dhe pashallaret si Aliu e Karamahmuti jane grindur me sulltanin, i kane shkuar mbrapa si delet. Edhe kur kane qene grure me dovletin po mbrapa i kane shkuar. Aman c’identitet kombetar!! Ndryshe nga greket dhe serbet qe u cliruan qe ne 1821 e 1817. Edhe ne Kroaci, p.sh., ka pasur gjenerale shqiptare ne ’91-’95, kane luajtur rol te rendesishem, po nuk mund te thuhet se vec ata e drejtuan Kroacine. Greqia po shkonte edhe kunder Kishes se vet kur u ngrit kunder turkut, shqiptaret ia shpelane trurin?! Kolokotronit dhe arvanitet e tjere komanduan bashke me Nikita Stamatelopulosin e te tjere si ai. Planet e Aliut te Tepelenes ishin nje shtet shqiptaro-grek (e shikon si kthehesh te ajo qe them), po greket, ndryshe nga muslimanet shqiptare nuk kishin ndermend te udhehiqeshin nga nje feudal ish-osman, dhe shume mire bene.
           Me vjen keq o shok, po i nxehti te ka demtuar memory card-in. Jeronim de Rada shkroi para Naimit e te tjereve. T’i themi gjerat me rradhe o veze e prishur.
           Ne kohe te Bizantit Durresi ishte qender e rendesishme ne gjithe Mesdheun, kurse turqit e lane nje grumbull katundesh qerpici, me 1.000 banore.
           Shkodra u bombardua me artileri te rende, shumica e qytetit u shkaterrua, nga osmanet sigurisht. E cfare bene: nje treg si te Kabulit?!
           Zografin dhe Onufrin, ahha edhe ata deshe te na i prishnin?! Pak se kane shkaterruar cdo gje tjeter.
           Apo aristokracine e leshit? Aristokratet e vetem kane qene princat arberore: Muzakajt, Topiajt, Kastriotet, Aranitasit, etj. jo tregtaret e cikerrimave apo bejt e katundeve.
           Drishti s’do mend qe eshte rrenuar si kala, flm turqve.
           Zhvillimi i Shqiperise ne kohen e Bizantit ishte me se normal e me shume per kohen, kurse turqit na lane si ne kohe te epokes se erret, POR ne shek. XX !! Ne mes te Europes !!
           Perdhosen Katedralen e Shen Kollit barbaret e tu mongole ne kerkim te eshtrave te Skenderbeut, perdhosen Shen Shtjefnin, e sa e sa te tjera qe te mos rri t’i numeroj. Ndertuan Katedralen e Madhe? HAHAHAHAHA bravo, me paret e katolikeve eshte bere. Per hipokrizi ju domateve te thartuara s’jau merr kush.
           Edhe c’ishte ajo per Myzeqene? Edhe per ate perqindje kristiane turkun te falenderojme? HAHAHAHA na… rrofshin.
           Ne zona malore mbijetoi feja katolike nga barbaret islamike, se atje po te hynin do humbnin shume e do fitonin pak. Ja mor leng sqetulle si vjen tek fjala ime.
           Ne Shkoder brenda katolikeve, si ne cdo kalifat, nuk i lejohej armembajtja, me leshte e imamit do luftonin o kerric? Apo vec per menderen tuaj? Hasan Rizai per territorin osman luftoi.
           Po prap malesoret katolike ju erdhen ne ndihme Shkodres, more bukeshkale. Edhe kur ju bombardonin lagjet islamike, katoliket ju hapen dyert e shtepive dhe kishave o bukeshkale.
           Po hajt, te na rrojne mongolo-shqipfolesit, ajo ka rendesi.
           Skenderbeu i mblodhi princat shqiptare, ne te paren mbledhje mbare-shqiptare, jo si Lidhja turkoshake e Prizrenit. Vendosi te krijohej arke e perbashket, te behej mbrojtje e lufte e perbashket. Per 25 vjet Beselidhja e Lezhes iu theu hundet turqve 4-fish ne numer. Kush eshte kunder Beselidhjes se Lezhes eshte antishqiptar turkoshak.
           Princ Gjergj Kastrioti, si strateg dhe politikan i afte, siguroi lidhje martesore per te afruar princat me njeri-tjetrin, dhe per kete meriton levdata.
           Kurse ajo Lidhja Islamike e Prizrenit shiko cfare thote:
           VENDIMET E LIDHJES SE PRIZRENIT:
           Neni 1: Lidhja jone eshte forumar me qellim qe te mos njohe asnje qeveri tjeter pervec PERANDORISE OSMANE.
           Neni 2: Qellimi yne i lart eshte te mbrojme te drej­ten e lartmadherise se tij SULLTANIT, SOVRANIT TONE. Ne do quajme armiq te KOMBIT OSMAN…
           Neni 4: Ne baze te SHERIATIT … kryengritesit (kunder osmaneve) do i denojme sipas ligjit.
           Neni 17: Ne baze te beses se lidhur nga bu­rrat e patrembur te Shqiperise se Veriut, Ju­gut dhe BOSNJES, te atyre qe kur kane lindur nuk kane njohur tjeter zanat por pushken dhe qe per DIN, DEVLET…
           (Versioni i plote i Vendimeve eshte lehtesisht i gjetshem).
           Cfare the o kerric, superkombetare? 😀 superislamike po, dakord, po kombetare me dovlet e sulltan sovran. Pune turqish. Na ben edhe propaganda si te Enverit, pale’!
           Lidhja Tradhtare e Turkoshakeve te Rumelise e mbajtur ne Prizren.
           Te dhashe nje shans per t’u terhequr mor veze e prishur, po ti prap si mushka. Keshtu vazhdo 😀 te englendisemi pak.
           A te thashe se ka karakter islamik kjo fare L.P.? Ja ku e ke, perkthyer nga origjinali ne osmanisht, e zeza mbi te bardhe, jo me llafe femrash.
           Mos u nxi shume, se mjaft harap je! 😀
           Ik pi “cicin” tani.

          74. ilir says:

           Marin Aga…heeee ta marrsha e ke ba si burrat ke dale prej detit si lugat dhe direkt e ne blog…hahahha hallall per zoten, ej po une skisha per qellim me ta prishe lezetin e plazhit moj bishe mali.
           Nejse Marin sa per embelesire. Meqe kjo Lidhja na paska “pase” ato “nene” qe kushedi se ne cfare enderre vere i ke pare perse Pjeter Gurakuqi bashke me kleriket katolike te Shkodres e firmosen, ne fakt nuk i luti askush por iu be ftese si cdo shqiptari qe nese e ndiejne veten shqiptare te bashkoheshin per shpetimin e Shqiperise, mos deshen me ba protagonizem thua? Jo do thuash se ishin patriote, po mire athere pse e firmosen Lidhjen per te qene nen dovlet thua: Po xhizjen tende e kishin harruar ata? Apo mos nodshta turku i kishte lejuar te pasuroheshin me toka me shtepi dhe katandi dhe nuk ishin aq te penalizuar? Se di cfare shpjegimi mund ti japesh ti, por gjithsesi ne cdo variant keto kristianet tuaj na delkan si pro dovlet more Marin Bej, kete perralln e L.P. mos ia trego kujt se edhe femijet i tremb naten prej fantazise tende te shfrenuar.
           Shqiptaret e Myzeqese dhe bregut te rivieres, po ashtu edhe nje pjese te fushes se nenshkodres, Vau Dejes, Shelqet etj ishin zona te buta, buze ujit dhe nuk i detyroi te ktheheshin, a thua rezistuan ata?…lalet trima sipas teje eeeee….hahahha, jo vetem qe nuk i ktheu por ndenjen si pula bile duke i sherbyer me devotshmeri administrates osmane, shkurt respektuan shtetin e kohes sado i keq te ishte. Marin imagjino tashi se cleverdi kishte turku te hynte ne MIrdite dhe Dukagjin ne vende ku ska asnje gram toke pjellore dhe ka vetem pisha dhe uje, jane zona te bukra qe une i pejqej shume por njerezit e asaj zone jane kusherinj me ujkun dhe arushen moj bishe dhe ato rruge pervecse turistike ne nje te ardhme nuk sherbejne aspak per rruge zhvilimi, ndaj cdo pushtues nuk ka energji per te shpenzuar ne ato zona qofte ky perendimor apo lindor , kshu qe Maro “ndjesha mire per ty thone Dukgjinasit”.
           Ej Marin tani sesi jane gjerat ne Shkoder kete ka mundesi ta di une me mire ok? Une nuk e di ne cilin fshat apo famulli jeton ti por ketu kam disa qindra vjet dhe ndoshta ca gjera i di me mire, pastaj kjo gje per Shkodren nuk eshte e padegjuar apo jo more Beg-hane? te thashe per ato kryqet e vena diten dhe te sharruara naten nga vete grupi, ne 97 nese e ke degju qe nje grup kriminelesh te paguar kushedi se nga kush hapen nje fjale te rrezikshme qe do sulmojme xhamine ne qender(ishin ca horra malcore “kristiane te mire”) dhe keshtu per pak sa nuk nxiten nje konflikt me pasoja, por ishin ca klerike te mire nga te dyja palet qe fjeten secili ne shtepite e Zotit te seciles fe thjesht per te parandaluar kete konflikt, kush e futi do thaus ti? Dikush thote serbet, dikush thote edhe nje damar i ca pefueqeuseve kristiane te Italise sepse kishin per qellim uzurpimin e kokes se kishes katolike ne shkoder, qellim te cilit ia kane arritur, veshtro me vemendje se kush eshte ne krye te ketij institucion ne shkoder tash 10-12 vjet. Keto jane variante te cilat nuk mos te merren ne konsiderate, pra si fund ne Shkoder kane ndodhur dhe tani ndodhin ne dimensione te parase dhe te fshehtesise, me futjne e biznsit dhe te ca akdemikeve incognito qe vijne nga pertej detit dhe vazhdojne e brejne dhe gerryejne ngadale ngadale si tenja. Nejse Marin me ty ne fakt eshte fryme e harxhuar kot ne keto raste. Kisha e Madhe quhet kisha e Shen Shtjefnit Marin, token ia fali Vakefi per ta bere kishe sigurisht parate do i nxirrnin vete, por ama prona eshte e falur nuk eshte gje e vogel, gjithsesi kjo tregon bashkepunimin fisnik dhe qytetar ne ato kohe. A ishte xhizja ne ato kohe apo jo? Jepi Maroooo. Mos me bej balet mua me lojera fjalesh djale…shkurt vlla Shqiptaret ia bene pavaresine Greqise….leri ppprrrpppprrrr-et e tua tani kot, jo po te kishte halla b…e do i kishim thene axhe…:). Greket ishin nje lesh me brire ku Ali Pashai i “pashkolle” i beri terbiet, po cfare lesh revolucioni bene ata..hahahha. Pra Maro, Shqiptaret bene Greqine dhe jo e kunderta…ok, fiksoje. Serbet tashi…hhhhmmm ti flet per ata me kaq adhurim saqe me mallengjen, po gjithsesi vete kuptohet sepse antishqiptarizmi yt sdo koment ndihet on air. Serbet kane bere ca levizje ne nje hark kohor prej 30 vjetesh pothuaj, ku shumicen turqit ia thyen dhe i ndoqen nga pas derisa i nxorren ne Hugnari dhe Transilvani si delet, lufta ruso-turke more mik normalisht qe kerkoi forca nga ballkani per ne front dhe perandoria po humbte edhe forcen si shkak i shume situatave te reja qe kishin te benin me jetegjatesine e saj, luften e brendshme ne kasten e larte, korrupsioni i madh, keto kane qene simptomat e gjithe perandorive, dhe ne kete moment serbet pasi iken si dhia u rikthyen dhe u mblodhen me ca malazeze edhe me mbeshtetjen e austro-hungarezeve mos ta harrojme sepse austriaket ne fakt ne ujdi me turqit ne nje periudhe kohe e moren ata administrimin e Serbise, pra serbet si gjithmone si zakon qe e kane gjahun e sulmojne kur eshte i plagosur ata krijuan nje front ku pas qindra deshtimesh arriten nje autonimi se pari me pas tentuan te bejne nje pavaresi e cila ishte shume e brishte dhe ruajtur nga ruset dhe Austriaket, ca te dhena thone qe edhe Karagjorgjevicet kishin gjak arber ose shqiptar dhe prejardhja e tyre nuk ka qene sllave, pra Marin edhe ketu shqiptare..:)
           Po lere BE-ne ne qejfin e vet more burre, nje gje duhet te kuptosh Marin qe keto politikanet tone jo se nuk mund ti bejne ato ligje por ato realisht nuk duan te hyjne ne Be per disa arsye nje nder te cilat eshte se Be do ristruktoreht dhe kete nuk e bejne si te zote fort keta tonet por thjesht se kshu i intereson partnerit me emrin USA, por qesharakja eshte kur behet krahasim Serbi dhe vendet te tjera dhe thone qe….aaaa Serbia i dorezoi ani pse ka dhe nja 20 te tjere qe jane ne qeveri dhe sherbim sekret…hahhaha, eshte hipokrizi marin ndaj me ben te qesh, po mire ti qe di shume me thuaj pak se cthuhet sistemin e drejtesise ne Serbi, po korrupsionin, po trafikun e droges dhe qenieve njerezore po per agjeniste e sigurise se tyre e dine se c thone? Pra per statusin jane edhe keto bile jane me note te rendesishme ne ranking…..eh mer Rini mer Rini sa shume qe nuk di mer Rini….hahah.
           Po leri dyert e kishave qe u hapen ne ate kohe more Maro, mos ja fut pordhes, edhe per armet leri, kur kishin malcoret ne malsi arme si nuk kishin keta tregtaret e pasur katolike, me cfare e mbronin pasuirne ata? Se mos ishte e veshtire te gjeje arme ne ate kohe…:.
           Pazare ka pase edhe kjo Europa e “qyteteruar”, pazari seshte asgje tjeter vecse nje vend tregtimi pse te shqeteson ty fjala pazar, Pazari Shkodres ka qene qendra tregtare me e rendeishme e Ballkanit.Beogradi ishte pas saj ne tregti dhe zhvillim, ne Shkoder ka pase nje mireqenie te admirueshme. ka qene zone e lire ekonomike, ka pase bollek, qytetari, respekt, kulture, muzike qytetare, bashkejetese fetare te mire, cfare do me teper…aaaa do bordel ti…Joooo marin ata i sollen pas 1939-tes pepinot si luftetare te medhenj qe ishin…:)
           Edhe nje here Marin ne kohen e Bizanti ketu kishte shkeputje shiriti te filmit, eshte nje periudhe qe ska asnje dokument dhe fakt, ka vetem devastim groko-sllav-avar-ostrogot-bullgar kaq Marin vetem primitivizem, ti vazhdon dhe rren sa ke kryet. Pikturat e Onufrit dhe Zografit mund ti kishin shkaterru pprraaaaa por nuk e bene, ti po perserit fjalet e mia, tashi ti je ne merak perse nuk i dogjen, por nuk gjeten mesa duket ca tregtare xheloze dhe renegate ortodokse te cilet shkaterruan Voskopojen veper te cilen duan medoemos tja faturoje myslimaneve, ok po e pranojme qe ca te tille nuk e kishin bezdi ta benin ate pune por kur te zotet e punes e bejne me zell dhe pa para bile, cdjall pune quhet kjo si veper e myslimaneve..:)
           Fishta , letren aty e ka e si thote “Ngadhnjim mbi idete e gjoja demokracive te revolucionit francez” sa iluminist..hahaha. Ducja e Hitleri po sjellin prosperitetin …edhe kete e thote nje prift. Ai ka vetem nje te mire qe te pakten eshte pendu para vdekjes por perseri kjo tregon luhatje karakteri, gjithsesi respekt per te Maro por ama ajo hija eshte e keqe nuk hiqet…cti bejme..:)…
           Rilindja kombetare si nocion vjen me vone more Marin dhe prandaj them une repsekto radhen dhe jo moshen mer tarabuk, kete nocion e krijuan diku pas luftes se pare boterore duke mbledhur gjithe kontributin letrar te disa shkrimtareve dhe kryesisht ishin te bazuar ne mergaten e Stambollit, Bukureshtit dhe Egjiptit ato ishin ikonat dhe poezite e tyre ishin emblemat asaj qe quajten si Rilindje Shqiptare ashtu sic figuren e Skenderbeut filluan ta mitizojn pas pavareise kryeisht, dhe si rezultat i mbledhjes se gjithe ketyre kontributoreve u mendua te futen edhe De Rads dhe Serembe, kjo eshte verteta Marin dhe mos na thuaj heroizma me Rilindje ne Arberesh tani….Ehe….
           Lidhja e Skenderit mund te quhet lidhja e martesave te fiseve shqiptare dhe jo me shume se kaq, e di ty te vjen keq por me mire te jemi realiste sesa mistike kot me kot more Maro sepse sdo na falin femijet tane per rrenat dhe marrinat tona, ashtu sic ne tallemi me historite qe na tregojne prinderit tane per ca heroizma, bujari dhe mikrpitje shqiptaresh.

           Ma do mendja se utorakun do e kesh mbushur deri me tani pasi do kesh bere nje mega “Cic” ne keto caste. tashi fut nje pip dhe thith nga nje cike ose shperlaje pak fytyren qe te freskohesh…
           see yaaaa

          75. Marin says:

           Liro, te pelqeu “cici”? Tani ik atje ku derdhet ne det e futja nje not bretkose ne pellg. 😀
           Kur te them une se ka karakter islamik L.P.-ja nuk besoje ti, ja ku e ke, edhe qorri e shikon. Pjeter Gurakuqin ku e shikon atje ti? Nga 50 e kusur vete (mos me shume) me Masharnuredina e Hussein-a paskan firmosur 2 katolike?! S’i kam pare emrat e tyre akoma ne listen zyrtare, e theksoj, po cfare pastaj, islamike ngelet. Black on white, llafet jane te teperta.
           Jam i gatshem te ta nis origjinalin ne osmanisht qe ta cosh ku te kesh qef ta verifikosh.
           E vetmja Beselidhje shqiptare eshte ajo e Lezhes. Nga ca princa te percare, Gjergj Kastrioti formoi ushtrine me te fuqishme (me te suksesshme) shqiptare. Luftoi per vendin kunder osmaneve dhe Venedikut. Formoi shtet te respektueshem. Jo si kameleonet islamike te L.P.
           Po sigurisht si anti-shqiptar s’te pelqen Beselidhja e Lezhes.

          76. Marin says:

           Kur flet per Malesine nje turko-mongol eshte per te qeshur e per te tallur menderen. Kutulari a si i thone fiks per turkoshaket eshte, si shtazet, ruaj se ka nisur edhe sezoni i gjuetise 😀
           Xhizja ishte motivi kryesor i konvertimeve, se ishte 2-fish i taksave te muslimaneve, dhe rritej per te tjeret me rritjen e nr. te te konvertuarve. Prandaj vec 30-35% kristiane ngelen. Demokracia osmane… e leshit.
           De Rada shkroi para Naimit, do edhe vitet? T’i jap une, ti vec hap gojen Liro 😀
           Sille njehere letren, te shikojme si i kerkon ndihme per albanologjine dhe arsimin ne Shqiperi Fishta Italise. Ne cfare vendi thote se mirepret pushtimin e italianeve ne vendin e vet?
           Ostrogotet ishin te sh. VII, Bizanti 700 vjet me vone. Pazaret atehere po, kane qene dicka, po te te lejne edhe ne shek. XX si ne mesjete?! Vec turqit mund ta bejne. Pa llog. ketu djegien e Voskopojes nga islamiket, shkaterrimet barbare ne Shkoder, Lezhe, Drisht, Voskopoje etj. etj.
           Ke shkruar rrefenja me ’97, xhami, thashetheme, cingije, pashallare, europiane e Europe, etj. etj. ik tregoja ne qebaptore shokeve, te gajasen pak.
           Une merrem vec me fakte dhe dokumenta, sic e shef.
           Shkodra u bombardua nga turqit, edhe nga malazezet. Kush e bombardoi me shume thua ti? 😀
           Ne fillim u bombarduan lagjet muslimane e gjetet strehe te katoliket, kupepermbyses!
           Katolikeve nuk iu lejohej armembajtja, edhe kur kishin para, si ne cdo kalifat. Ata te Shkodres vec sa do nderronin pushtues (po te mos kishte nderhyre Europa) per osmanet te luftonin, keshtu na thote zotnia jote?

          77. Marin says:

           Liro, qe shqiptaret kane bere luften me te madhe kunder turqve, duke nisur qe nga Skenderbeu e deri tek kryengritjet ne Himare e ne Mirdite e Malesi, aty nuk ka dyshim.
           Karagjorgjevicet, nuk e dime, po nuk do ishte cudi qe arberoret te luftonin fuqishem kunder osmaneve.
           Po problemi jane muslimanet qe flasin shqip… sic e shikon edhe nga vendimet e tyre “superkombetare” hmm superislamike, qe sovran e “babe” vec dovletin turk kishin.
           Hajt tani, futu ne ate det qe e keni bere yzyrhane.

          78. ilir says:

           miremengjes, me falni redaksia se ndoshta jam pak si kerkues per paraqitjen e komeneteve te mia por kemi toksikim ne infot qe dergon nje fare Marin dhe kjo eshte e rrezikshme per shoqerine dhe historine tone….thanx..:)

          79. ilir says:

           redaksia, ju lutem komentin e mbremshem mos e harroni, spo e shoh akoma….

          80. ilir says:

           Marooooo nga inati dhe marazi qe te ka kape se faktet tuaja po bien nje e nga nje…si the mo Gotet dhe ostrogotet erdhen ne shekullin e 7…..cfare katastrofe je ne histori moj bishe, keto Gotet ishin ne keto toka ne periudhen e kapitullimi te pereandorise romake te perendmit pra rreth viteve 476 mer daje kur ky rajon kishte nje emer te quajtur Prevalatane me qender ne shkoder dhe ishte nje tip province romake e sajuar per ta sunduar, dhe keta Gotet dhe ostrogotet u paraqiten ne fillim te sundimit bizant ne ish provicat e romes se perendimit, pastaj vijne ata shoket tuaj sllave si te lemerisur me rrecka dhe perandoret me origjine kristiane shqiptare per te luftuar gjoja ardhjet nga barbare lindjesh dhe perendimi dhe kesaj toke ia zhyten llozin sa here kishin qejf pra sic thashe me bekimin e ketyre perendoreve me origjine me rrenje te kesaj toke dhe me fe te Krishtit…he mer Rini mer Rini perseri Shah Sheh por sdo te te ze mat edhe pak.
           Mire more ti po L.P. ti e ndan vetem ne tre dite apo je kaq i etur per ta deformuar dhe harron qe ajo ka pase nje organizim me shume nje 1 vjecar me Komitetet e Stambollit, Shkodres, Manastirit, Kosoves etj dhe spo i kthehem perseri kryetareve te ketyre komiteteve dhe Pashko Vases me shoke, klerikeve katolike te Kosoves ata qe e ndjenin veten shqiptare sigurisht.
           Une spo them asgje tjeter vetem ate qe thelbi i Lidhjes ka qene shqiptar thellesisht dhe me nje finale ne te mire te shqiptarizmit dhe te tokave qe banoheshin me shqiptare(nese do realizohej), ajo Lidhje ka pase nje program ekonomik, politik, strukturor, arsimor etj dhe ne thelb ka qene ngritja e nje shteti te vetem shqiptar se bashku me ushtrine e tij po shqiptare, tashi nese ne kishim zgjedhur si ombrelle momentale perandorine turke deri ne momentin e sigurimit te territoreve dhe teresise territoriale ku banonin shqiptare kjo eshte politike dhe jo lepirje Maro. Nese greket per ate revolucionin e tyre me udheheqes arvanitas dhe gjuhe shqipe kishin edhe mbeshtetjen e fuqishme te Britanise, Frances dhe Rusise ndaj dhe pati sukses ai lesh revolucioni grek planet ruse per pjesen tjeter te ballkanit ishin te qarta me fitoren ne luften ruso-turke i perkedheluri serb dhe malazez do perfitonte gjithcka nga ish domeni turk pavaresisht nese shqiptaret do benin lufte apo jo. Megjithe fabulat e tuaja te legenosura dhe dezinformuese Lidhja ishte me qellimin e paepur final te krijimit te nje mevetesie shqiptare ne menyre te strukturuar, ajo pati jetegjatesi nga 1878-1881 dhe gjate kesaj kohe u krijuan strukturat administrative shqiptare te cilat kundershtonin administraten turke ne shumicen e rasteve si dhe bene rezistence te armatosur per mbrojtjen e Plaves dhe Gucise dhe territoreve te tjera te populluara nga shqiptaret kur osmaneve po i behej presion per te zbatuar vendimet e Kongresit te Berlinit, dhe deri ne stabilizimin e strukturave shqiptare duhej nje tutor qe ne kete rast perandoria turke duke qene edhe pushtuesi e njihte me mire territorin dhe kishte ndoshta kapacitetin me shume se cdo kush tjeter nga keta fqinjet qe adhuron ti mer trim per te mos copetuar keto territore deri ne nje moment forcimi te shqiptareve. Kjo Marin ka qene filozofia e vertete e Lidhjes qe sic edhe po e sheh eshte me qellim final krijimin e shtetit shqiptar si nje i tere me programet e saj te zhvillimit dhe arsimit, krijimit te gjykatave ndersa idiotesite tuaja me ato copa letre bakalli qe gjen ti me firmetare nuk e di se ku igjen por une po te jap si reference vetem ….Vitviteja-Komiteti i Stambollit-Memorandumi i datës 15 prill 1881 dhe sesi i drejtohet Yemer Prizreni perandorise turke. Pra ketu nuk shoh ndonje lidhje antikristiane sic e quan ti me fryme islamike. Se ku i gjen ti ato marrina Zoti te ruajte por vetem llafe akoma nuk tregove ndonje gje nga ajo Wikipedia jote…:).
           Ndersa ajo Beselidhja e Martesave te Lezhes nder vedi per te mos vrare njeri tjetrin ishte ne kuader te aleancave fluide qe bente Skenderi me fqinjet ne kuader te krijimit te federatave te krishtera ballkanike te cilat nuk u bene kurre sepse gjithmone ia futnin Skenderit keta fqinjet tane se bashku me Venedikasit dhe Papatin e Romes por prape ky vazhdonte ti pelqente sipas teorise se Sindromit te Stockholmit dhe perseri ata ia fusnin dhe persei ata serbet dhe greket „anti osmane“ sipas teje i bene paktet me osmanet bukur e mire duke perfituar goxha benefite, jo po thuaj ti qe ne po i masakronim fqinjet tane ne bashkepunim me osmanet…hahahah. Cfare the? Shtet ne kohe n e Skenderbeut.uauaua, cili eshte nocioni shtet ne kulturen tende mer arushe mali? Sipas teje nje territor me ceta pa arsim e kulture, pa taksa dhe administrate shteterore mund te quhet shtet? Po cfare shteti mer dak, ti vete po thua qe ai mezi arriti ti mbidhte ca princer bashke duke sajuar martesa thjesht per nje ushtri luftuese guerrile e jo te flitej per ceshtje shteti, edhe kanonet e Leke Dukagjinit qe u sajuan per te rregullu zakonet e vetem nje zone te shqiperise Skenderi nuk i njohu pothuaj fare bile Leken e kishte armik me te cilin paten edhe luftera dhe konflikte vetem sepse Leka nuk po degjonte ti nenshtrohej domenit te Kishes se romes dhe ishte per nje ushtrim te drejte besimi katolik vetem me ndikim shqiptar dhe te pavarur nga ndikimet e Vatikanit, dhe pikerisht per kte Skenderi u mundua ta poshteronte Leken ne cdo menyre, kjo ka qene marredhenia e Skenderti moj naqe e vocerr, prandaj them une qe ajo historia e tij duhet ripare edhe me mire, si thua ti?
           Leke Dukagjini gjithashtu nuk degjoi te merrte pjese me ushtare dhe suport per lufterat brendshme te princerve italiane edhe kjo bile ishte nje nga arsyet perse qe te dy keta princer paten probleme, pra shoku Skender na u zu me te vetet per hater te padronit te radhes. Per keto qe te them ka plot burime, konflikti mes Lekes dhe Skednerit ka qene i njohur me kohe.
           Hahahha ej Maro une thashe…lexoji mire komentet e mia, pra une thashe qe nuk ka rendesi datelindja e rilindasit, ne kohen kur shkruajti ai nuk kishte asnje ide per rilindjen, rilindja si nocion na del pas WWI dhe ne pararoje jane naim me shoke pavaresisht se kur linden, gjithashtu me pas u mendua qe edhe Serembe dhe De rada te konsideroheshin pjese e saj dhe mire kane bere sepse e meritojne…kaq o idiot magazinash stoku…hahaha.
           Ehu Marooooo mos u prek per malesoret aq shume se i njoh me mire se ti une jetoj ne nje territor te njohur per ta. Akoma sme the gje per Myzeqene dhe rivieren e paislamiztuar…nejse po te le ne qetesi. Kete tentative ne shkoder te 97 e gjen edhe ne ca shkrime online akademikesh qe merren me ceshtjet nderfetare…kaq spo e zgjas e di pothuaj gjithe shqiperia por ti nuk je pjese e shqiperise ne fakt ke te drejte. Nje gje tjeter e din ti qe Dom Simon Jubanian pas Meshes se Pare ne 1990 e kane strehuar ne lagjen myslimane te quajtur Kiras ne menyre qe te most e binte ne ere te Sigurimit te Shtetit, pra cunat myslimane e mbrojten ate zoteri te nderuar, kjo ishte ne frymen e bashkeqytetarise se shendoshe Maro.
           Edhe nje here..Osmanet Shkodren e lane me te zhvilluar se Boegradin, Berati ishte nje nga qendrat ekonomike te Shqiperise, Korca gjithashtu perderisa edhe shkolla e pare ne gjuhen shqipe laike u hap aty, Gjirokastra dhe Libohova qendra te rendeishme ekonomike, Prizreni, Shkupi, Gjakova, Peja ishin po ashtu qendra ekonomike dhe rruge tregtare te rendesishme, me fal po ku eshte devastimi ketu? Te jesh me lart se Beogradi me ndikim austro hungarez me duket se nuk eshte minus Marin? Iku dhe kjo Marooo.
           Po cile katolike hapen syert per myslimanet e bombarduar…po ti qenke shume njeri kot, po perseri vjen ti e mi thua keto gjera, po te paret e mi kane qene pjese e kesaj rezsitence shqiptare dhe I kane njohur mire ato ngjarje dhe kush ka qene e kush ska qene….qenke shume I neveritshem.
           Fishten e kam shume xhan, por LETRA marin eshte aty do e nxjerre edhe me ne pah historia, nje moment I vogel te ndan nga lavdia ose jo…ai nuk ftoi as Ducen dhe Hitlerin, po rnje filozofi dhe teologu nuk I lejohet te mbaje anen e nje filozofie qe kishte per BIBEL librin “Mein Kampf”, kjo eshte e rende per nje njeri te kishes, gjithsesi ai ska pase dhe faj sepse Vatikani na del nga arkivat qe edhe e paska bekuar Holokaustin…hat mooo gjera te vogla.
           Marin kot e keni mre cun perseri ta them gjithe se bashku do jetojme, asnje borxh si kemi askujt, dhe kshu qe as kupen sja kemi permbyse askujt, ti me duket ndihesh borxhli karshi gjithkujt, ti mbaje erzin dhe nderin e atij qe ta paska bere b…. shporte duke te mbajte…Hajt Maro se cici qe po lan fytyren eshte edhe dezinfektues dhe mos e merr me kaq zor kete pune, ndihu krenar te pakten per cicin tend…

          81. Marin says:

           Dy komente modeste qe bera, paskan intoksikuar turkoshaket qe kane infektuar shoqerine tone.
           R.I.P., dhe udhe te mbare callmaxhinjve.

          82. Marin says:

           P.S.: Liri te kete kujdes fjalorin.

          83. ilir says:

           Marin, debati yne nis me date 24 Korrik kur ne fakt i jam pergjigje nje komentuesi me emrin -Monoteisti antikomunist- dhe me pas je ti ai qe fillon nje tip sulmi alogjik ndaj asaj qe une e kisha si pergjigje ndaj dikujt tjeter. Kur une i drejtohem redaksise per toksikim te opinionit e kam per gjithe zhargonin tend te ketij pothuaj nje muaji ne komunikimin qe kemi patur bashke, ajo cka shpreh ti ne gjithe kete hark kohor eshte vetem nje ekstrakt heretik mesjetar i nje filozofie gjoja pro-europiane jotja dhe sasj cka perfaqeson ti bashke me nje pjese te komunitetit tend. Une realisht nuk e kam zakon te reagoj fort kur flitet per kshu lloj temash ne pergjithesi, parimisht une jam tezes qe “feja e shqiptarit eshte shqiptaria”sepse kshu ka qene gjithmone nder shqiptare ne fakt por kur keto “klizmat” e shenjestrimit ndaj shqiptareve myslimane fillojne e shtohen dhe amplifikohen gjithnje e me shume atehere edhe arsyeja juaj fillon dhe erresohet dhe gjithmone passwordi i cdo problemi ne fund te dites eshte islamitzmi dhe myslimanet shqiptare dhe normalisht edhe perandoria turke per nje pjese te se ciles une jam dakort megjithate ne disa prej blogjeve ne menyre qe tjua ktheja arsyen ne vend jua kam bere me dije qe duhet ndare islami si teologji me otomanizmin si sistem dhe perandori. Megjithe keto indicie ti dhe sera jote perseri villni vrer pa fund duke i rene tabeles apo fyellit ne nje vrime dhe kjo eshte dashakeqese Marin dhe si rezultat behet edhe antishqiptare sepse nxit vetem percarjen ne mes tone e cila ska kene asnjehere lightmotiv i konfliktit shqiptar. Ti kujton se do e kapesh Europen e enderruar thjesht duke share bashkeqytetaret e tuaj islame, une te them qe gabohesh sepse verej ne shume shkrime, artikuj, komente qe per cdo elemet qe nuk shkon islami eshte kutia e pandores dhe kshu ne mbremje shkojme te qete ne shtrat sepse e helmuam opinionin publik qe shikoni se islami duhet detestuar sepse eshte problemi yne i madhe, mua me vjen te vjell kur cdo koment i joti dhe i ca te tjereve barazon korrupsisonin e kesaj qeverie dhe cdo qeverie qofte me modelin islamist e blablablal dhe ffaappp per seri u gjet problemi, dhe me kete ju fyeni(nuk mund te them tanime si pa dashje) njerezit me te cilet keni jetuar gjithe jeten prane. Marin une nuk e marr aspak si frustrim, bile me behet qejfi se me keto shperthime ju nxirrni mllefin dhe fytyren e vertete tuaj. Marin une edhe e mbyll debatin sepse fundja ky nuk eshte fiksimi i jetes sime por nja gje e kam fiksim qe propagandisteve qe bejne derr-derr gjithe diten pa bere asgje dhe duke gjetur fajin sa andej kendej per deshtimet e shoqerise sone atehere une i them STOP dhe shtrojuni punes dhe mos prisni mrekulli prej qiellit. Ideja kryesore e gjithe kesaj eshte ne kemi jetuar dhe do jetojme se bashku, ti japim zhvillim dhe prosperitet ketij vend sa te mundemi te marrim veset e mira dhe nese ne kemi synim Europen si thua ti, duhet ti bejme ca gjera mire dhe jo se na i kerkon europa por sepse duhet ne vete te jemi ne rregull me veten tone dhe ne paqe me njeri-tjetrin. Sa per fyerjet…Marin ti me duket se harron se cfare “lulesh” nxjerr nga goja jote dhe i shkruan prandaj mos u anko se vetem ti ske goje ta besh ate…Tung Maro dhe therriti mendjes dhe arsyes.

          84. Marin says:

           Qetesohu Liro, inati jot eshte kenaqesia ime.
           Ja p.sh.: une thashe gotet ishin te shek. VII, prandaj s’iau ndiejme me ate ndikim qe paten, llogarit tani qe na dolen te shek. V. Te vetmet argumente qe arrite te gjesh, jane ne favorin tim, s’do mend. 😉
           Historia krejt flet ato cka tregoj une. Aty jam bazuar, kurse ti ne thashetheme.
           Ato perrallat qe ke shkruar per Lidhjen Islamike te Prizrenit, ik te bashkemongolet ne qebaptore t’iau tregosh. Une te kam sjelle vendimet origjinale te Lidhjes Islamike, qe flasin me qarte se une e ti bashke.
           Sa per Skenderbeun, me perpara me zell thoje se serbet dhe greket, me ane te martesave, lidhnin aleanca me turqit. Sigurisht qe vajzat qe ato conin, ne pjesen me te madhe nuk kishin gjak blu, po ti prap kembengulje, edhe pse femrat nuk kane qene = kryeveziret. (tjeter teme kjo e fundit) Imagjino tani vajzat e princave, normal qe eshte manover shume e mire politike. Por Beselidhja e Lezhes vendosi per arken e perbashket, vulen, kushtet e pjesemarrjes, kryekomandantin ushtarak: princ Gjergj Kastriotin, etj. Martesat mund te kene ardhur me vone, po ne vendimet e Beselidhjes gjen gje ne lidhje me martesat?!
           Beselidhja e Lezhes triumfoi ne 23 nga 25 betejat kunder osmaneve dhe venedikasve.
           Po sigurisht ti ose s’ja ke idene historise ose je antishqiptar. Per ty Zaganos (Zagar) Pasha kryeveziri me kompani jane heronj.
           Legen hesap.
           Ai strehimi qe ju dhame ju bukeshkaleve ishte ne 5 Nentor. Lehtesisht e verifikueshme.
           Shikoj qe vazhdon akoma me rrefenjat fantastike me europiane, BE, afilacione, etj. Pune grash!
           Liro, si perfundim, kontrolloji njehere ato komentet e tua, shiko cfare bukurirash gjen. Cudi si ta kane zgjatur kaq shume. Replika ime ne fjale, e 24/07 ishte shume e thjeshte dhe pa “fjalor”. Dhe sa here te dale ndonje turkoshak qe te na tregoje bemat fantastike te islamikeve, gjithmone aty do jem, sigurisht per t’u englendisur.
           Te pakten une dezinfektohem, po per ty Liro nuk ka sherim nga “ai produkti” im.
           P.S.: Nqs per ty feja eshte shqiptaria, atehere si e zbaton? Me vrer kunder Skenderbeut? Apo me Lidhjen Islamike te Prizrenit? Se miletet/ymetet me patriotizmin s’para shkojne shume bashke.

          85. Marin says:

           Sa per Fishten, cfare te them une e cfare me thua ti! More a thuhet gje te ajo letra hajde pushto Shqiperine, ose mire bere qe na sulmove?!
           Ik o pinxho se le nam.
           Lere Vatikanin dhe gjermanet ne pune te vet, se s’po merret njeri me kalifate, masakrat qe benin e bejne muslimanet neper bote…
           E megjithate Vatikani nuk kishte pune me kampet e perqendrimit, madje iu mohua e drejta e sherbeses atje.
           Nejse, tjeter muhabet.
           Mosislamizimi i Myzeqese?! HAHAHAHAHA, i papare je, kerric me permasa boterore. Edhe ate deshe ta islamizonin, nuk te doli 65-70% e popullsise?
           De Rada ka nisur punen e vet ne sherbim te Shqiperise perpara Naimit, disa vjet para tij.
           Cfare ishte ajo perralla e ’97 ?! Vec nje nder qindra thashetheme te perhapura nga llafazanet si Liri. Pale’ kishin thene edhe per Kishen e Shkodres se do e sulmonin. Serbet kishin rrethuar qytetin, kishin hemluar ujin, etj. dhe nje kalama bente be se po vinin UFO-t. 😀
           Ik ore gomar kontrabande! 😀

          86. Marin says:

           C’po shikoj, c’po shikoj!
           Shkodra e 1912 me e zhvilluar se Beogradi. Te lumte goja mor cun, po ulu pak me kembe ne toke.
           Shkodra qe osmanet e lane vec me bazaar e xhami, u krahasonte me Beogradin austro-hungarez me Akademi Shkencash, Banke, me ndertesa historike stil vienez, monumente qe ne shek. XIX etj. etj.
           Ne e shumta Gjuhadolin dhe Saverianet kishim ne Shkoder, dhe sigurisht jo per merite te turqve.
           Te shkretet beogradas qe kaluan nen vienezet.
           Lum si ne, na lane mongolet qyteterim rrezatues. 😀

          87. ilir says:

           Marin, faktin qe une te permend gotet eshte se ty te nxjerr lakuriq me ate profanitetin tend ne histori dhe vetem kaq sepse nuk du te merrem me brendine te cilen e ke skandal fare…shkurt Marooo Gotet kane ardhur 2-3 shekuj me vone dhe mu me mjafton kjo idiotesia jote te te bej dalje. Jo mor bibilush une nuk inatosem prej teje…hahahah, une thjesht te kujtova qe ke hyre si offside ne debat sepse realisht une debatin nuk e kam nise me ty por me dike tjeter po nejse si i papapune qe do jesh me ndonje diploma mature te marre tek falsifikatoret duhet ta ndjesh per nder qe merrem me ty kaq gjate.
           Po lere more Skenderin, vetem fakti qe ti dhe ca horra te tjere si Henri(Naim) Cili i cili per ca para te qelbura na „rikkthye “ gjoja ne fene e te pareve, ne fakt si puna e tij ju falim sa te doni sepse peme pa kokrra jane apo Artur Zheji nje ish pjelle e sherbetoreve te nomenclatures sigurisht edhe ai I paguar me lemoshe , Sabri Godo nje ishhhhh I cili ka pasur vetem hallin e mos renies se librit te tij mbi skenderbeun, pra Marin kjo kategoria juaj e mbroni Skenderbeun ne menyre allogjike duke klithur me te madhe …mooooos e prekni se keni prekur dinamitin….hahahah. O Marin xhaxhi Skenderi kafshoi doren qe e beri te shkolluar dhe e aftesoi ne artin ushtarak, ok shume mire gjera qe kane ndodhur kudo ne bote por ama nje prijes I nje populli pa civilizim dhe I mbuluar me pyje dhe pa rruge zhvillimi na u be rezsitenti me I forte I turqve, po mire more mik Osmanet nuk kishin ndonje etje te madhe per rruget tregtare te Adriatikut te anes sone, aksesin ne Adriatik dhe det e kishin si perms greqise ashtu edhe ne brigjet dalmate sepse tregetia me Venedikun gelonte o analfabet, ne enciklopedite boterore me te famshme sot shtrirja e osmaneve te Ballkan nuk njeh ndonje vemendje te vecante tek rezsitenca e Skenderbeut dhe ne keto histori pefundimi pushtimit te Ballkanit nga Osmanet nuk e njeh aspak momentin e Skenderbeut, ne momentin qe bjen Greqia, Hungaria dhe sigurisht Serbia dhe Bullgaria kapja e Ballkanit nga osmanet njihet si e mbaruar ne histori, kjo rezistenca guerrile e ketij piptakut tone eshte vetem nje strehez per te shpetuar nga ndeshkimi I mundshem osman ndaj ketij oficeri te rojeve te sulltanit me emrin Gjergj, fakti qe ai u be I krishtere ne cast dhe I premtoi besnikeri Papes behet vetem per faktin se ai kerkon strehen e re dhe te sigurte per tu mbrojtur dhe kshu realizon ca luftera guerrile, megjithate more ti lepur ai asnjehere nuk arrin te kontrolloje tere territorin e ketij vend, vetem ne fillim me ca sulme blic merr Sfetigradin, Beratin dhe ca toka diku nga Dibra , I humbet te gjitha keto dhe vetem arrin te ruaje vetem Krujen dhe territoret e shqiperise se Mesme, Balshajt dhe Leke Dukagjini ne menyre pothuaj te pavarur mbrojne territoret e tyre, Leka dhe Balshajt kishin mbeshtetjen e venedikut dhe sikur kete Gjergjin nuk e pyesnin fort edhe per faktin qe Venediku I cili nuk deshironte te prishte marredheniet me turqit ishte ne krah te tyre, maskarat e Skenderit ndaj njerezve te Lekes dhe anasjelltas dihen dhe njihen, kshu qe mos ma mitizo kaq shume kete njeri te dualizuiar ne karriere dhe karakter sepse ky dualizim nuk I jep asnje vlere heroike te fryre nga xhaxhi enver me shoke. Edhe nje here kete njeri e mititzon perendimi si “atlet I krishtit” thjesht per te na bere qejfin neve kot jo per gje po ate llozin ia kane fute dhe nxjerre me dhjetera here ketij djaloshit, ok. Pra per osmanet realisht nuk ka qene ndonje pengese e madhe per te bere salto ne itali apo Austri, por mesa duket paktet e ndarjes ne zonavete te influences midis ish perandorise se perendimit dhe asaj te lindjes qe ia kishin pasuar osmaneve sigurisht me lufte sepse I mbaroi cikli Bizantit, dhe ketu mbaron kjo histori Marin dhe perseri ai Skenderi pak a shume nje prijes fisnor mbetet qe ia jepte motren atij dhe ia merrte motren e atij tjetrit dhe perseri delte thate sepse I iknin prej rreshtit. Po ti mos harro qe ky Skenderi ka vrare dhe qindra mijera shqiptare qe ishin kthyer ne islame para mberritjes se tij, gjithashtu edhe si nje ushtarak karriere qe ishte i vrau te gjithe roberit e luftes qe zinte, tashi me thuaj se cfare heroi ishte ky, dhe mos ma perziej me marrina kot si tipi i cilesimit si : Turkoshak apo islamik etj etj, mua nuk me komplekson me keto idiotesira sepse Marin nuk ecin me keto, ne kete qytet ku jetoj une e keni provuar ne dac me vote, ne dac me force, ne dac me sponsotizime, ne dac me bursa, ne dac me pare dhe vetem nje DESHTIM i madh ka qene dhe me ne fund e keni kuptuar se kush eshte forca dominuese por edhe me zemergjere ne kete komunitet, kreu i shkodres aktual eshte ne mandatin e dyte te tij dhe kjo fale zemergjeresise se komunitetit te myslimaneve te cilet ia dhane voten por ama duke i terhequr vemendjen qe te mos beje si ca parardhes te tij te para 15 vjeteve te cilet e perfunduan edhe karrieren e tyre para kohe sepse i thyen hundet me vote dhe me numer sepse tentuan te kapercenin ca konsensuse qytetare te vendosura me vite perpara, mesa duket ky aktuali eshte treguar me i degjueshem dhe me qytetar dhe kshu qe punet jane me mire se cmund te ishin me ca koke idioter qe flitnin per martirizim te te krishtereve dhe vete kishn qene te privilegjuar ne kohen e xhaxhit…eh mer Rini i njohim se ketu i kemi pasur te gjithe …. Iku dhe kjo Maro dhe mos me lodh me idiotesira perseri.
           Nese ka ngjarje me te rendesishme per ne ajo eshte L.P. ti kerkon ta besh ialamike por perseri nuk ka ndonje konotacion te keq fjala islamike sepse Islam do te thote Paqe more injooooo, por gjithsesi une po te them dhe ti e di qe ideologet e kesaj Lidhjeje kane qene Abdyli, Pashko Vasa dhe Samiu, do te te them qe pjese e ushtrise se lidhjes ne Zonen e Shkodres kane qene edhe Mark Lula nga Dukagjiini, Gjeke Gega e Mehmet Shpendi(katolik pavaresisht emrit) jane djem te cilet kane luftiar per lidhjen dhe ne mbrojtje te plaves dhe gucise dhe perseri ta them qe nese ato burra ate lidhje per momentin e pranojne te kene nje protektorat osman deri ne shkeputje dhe kjo nuk ishte vasalitet por thjesht nje pakt qe osmanet ti leshonin admnistraten dhe te hynin forcat ushtarake shqiptare ne fuqi, pra more trim me shkronja arabe apo latine ajo lidhje ka pasur qellim final shqiptarizmin dhe ketu mbaron gjithcka dhe kete e thone dhe Albanologe te shquar te huaj dhe shqiptare qe nga Malcolm e deri tek Eqerem Cabej, Simon Pepa, ndre Mjeda, Gjergj Fishta I asaj letres dhe normalisht edhe L. Gurakuqi I cili kishte gjakun e te atit pjesemarres ne kete ngjarje….Shiko se sa katolike une bene eeeee…..atehere nese keta katolike ishin pro islamiste juve ju paskan zene syte lesh…o burra nxirrni nje vendim dhe klasifikojini si heretike….hahahaha
           Ej o tyrylyk injorant tashi per ngjarjen e 97 kjo eshte simbolike ne Shkoder pyet dhe ta tregon shkodrani me modest ate ngjarje , jo per gje por qytetaret ate nate kane asistuar ne nje shastisje te tmerrshme armatosjsesh njerezish leckamane te mesuar dhe duke vegjetuar duke I vene gjoba biznesmeneve, ate nate shkodra ka qene me sy dhe veshe tek kjo ngjarje sepse kreret e komuniteteve fetare te indinjuar nga kjo iniciative e sponsorizuar padyshim shkuan te flene secili ne seline e tjetrit, pra myftiu ne kishen e madhe dhe arqipeshekvi ose nje ndihmes I tij ne K.Mysliman ne menyre qe te evitohej nje ngjarje qe skishte ndodhur asnjehere nder shqiptare e sidomos ne Shkoder, dhe ato “trimat”qe e moren kete iniciative ishin ca maloke rreckamane te paguar me emra si Gjeke, Mehill etj etj te cilet nuk gezonin mbeshtetje as brenda katolikeve te Shkodres dhe jo me te matnin forcat me pjesen myslimane..hahah. Kjo eshte nje ngjarje te cilen e Jozefina e ka permende shpesh ne media ne kuader te debateve politike per te treguar solidaritetin ne mes krereve te komuniteteve ne Shkoder, por ti vazhdon dhe rren e rren e rren e rren pafund plus qe je edhe I painformuar dhe na sjell vetem nihilizem dhe aspak argument ne kete debat.

           Shkodra more dak ne shek e XVII u be qender kryesore ekonomike e Shqiperise se veriut dhe e sanxhakut te Shkodres, Lulezuan zejtarite,punimi i armeve,i mendafshit,argjendaria etj.. U ndertuan shtepi dykateshe prej guri me cardak,pazari,Ura e Mesit.Ne shek. XVIII u be qendra e pashallekut te Shkodres nen sundimin e Bushatllinjve (1757-1831).Edhe pas renies te pashallekut,banoret kane bere nje varg kryengritjesh kunder pushtuesit osman (1833-1836,1854,1861-62,1869).More kokrra e katundarit nje zhvillim te madh ekonomik arriti Shkodra nga mesi i shek. XIX.Me 1870 kishte 50.000 banore.Pervec si qender e vilajetit,ishte nyje e rendesishme per gjithe Ballkanin perendimor me 3500 dyqane.Me 1807-1808 ishte ndertuar bezisteni.Punoheshin pelhuret,veshjet kombetare,lekuret,duhani,baruti etj.Qe me 1718 ishin hapur agjensi konsullore te disa vendeve te huaja.Si port perdorej Oboti,por sodomos Ulqini dhe me vone Shengjini. Ne mesin e shek. XIX u themeluan seminari jezuit dhe kuvendi franceskan(mere vesh se kur u hapen seminaret o lepur).Gjate viteve te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit Shkodra ishte vater e rendesishme e levizjes kombetare.Banoret moren pjese ne luftimet per mbrojtjen e tokave shqiptare dhe nenshkruan boterisht ne sheshin kryesor te qytetit protestat drejtuar fuqive te medha.Dega e Lidhjes per Shkodren,qe pati dhe garden e vet,ishte nga me veprueset dhe dha ndihmese per mbrojtjen e Plaves .
           Dhe se fundi nje konstatim, une verej se ti je nje i paafte me brire dhe merresh vetem me lojera fjalesh jo e thashe e jo se thashe, per Fishten isha une qe ta demonstrova se cfare kishte shkruar perse e pranoi postin ne akademine fashiste te shkencave, protesten mund ta beje edhe ne kete pozicion po deshi, po perse more injo ckujton ti se duhet medoemos te vrasesh dike me arme qe te te quajne vrases? Po ai qe thote te lumte pushka a quhet vrases ose te pakten gergasi si i thone me kanunin tend?, nese Vatikani spaska lidhje me kampet e perqendrimt perse kerkoi falje Vojtilla ne 2003 ne emer te selise se shenjte per Holokaustin?
           Myzeqene ta bera krahasim me malet e mirdites more kertodhe , sepse ti the qe si pasoj e maleve ato nuk arriten ta islamizonin mirditen, dhe un te thashe qe perse nuk e islamizoi myzeqene, rivieren e jugut, juglindjen me pas edhe Vau Dejesin, Gurin e Zi, Jubanin, nje pjese te Bushatit qe ishin fushore???? Hahahah he mo Maro hahahah…sa qesharak qe je mer dak hajt tashi gjej nje pergjigje ne ndonje reviste pioneri…hahaha.
           Marin lufta per mbrojtjen e Shkodres per turpin tuaj ne 1913 mbetet njolla me madhe sepse ketu tregohet oportunizmi juaj per te mos pase punet keq me pushtuesin e mundshem kur te vije brenda dhe gjithe referencat edhe ato austriake per fat te keq jua nxjerrin petet e lakrorit dhe ja ku jeni lakuriq me duar nder xhepa…. Nje gjyle thuhet ka rene afer kishes se madhe nga malazezet dhe per kete ata kane kerkuar falje si n je gabim ne shenjester…kaq ka pase.pastaj per hapje dyersh eshte nje perralle e madhe sepse familjet katolike ishin aq pak saqe skishin ku te fusnin vete koken….nje MEGA RRENE Mariiiiinnnnnn….hhhhahhaha
           Hajt mbush pampersat tash…hahahah

          88. ilir says:

           Marinaro,,, si po te dalin kokrrat e groshes? He mo a po te dalin hesapet apo te duket se ke mashtru me shifrat dhe faktet si puna e Greqise dhe tani ke dale si me thane jashte orbite, hajt Marin se ti rregullojme edhe keto pune ashtu sic ju kemi rregullu gjithe prapesite tuaja dhe deliret tuaja fantazioze, po gjithsesi une mendoj qe eshte gje e mire te enderrosh dhe te pakten kete mundojini ta beni por ta beni mire ama…. Waiting…..:)

          89. ilir says:

           Marinaro une sdesha te te gozhdoj ne kete moment mor burre, dua te bej xhiro edhe pak me ty….:))

          90. Marin says:

           Hahahaha ja ku iu degjua cicerima sorres tone te vogel.
           Prap me gotet ti? Tani na dolen 200 vjet me vone, jo me heret? 😀 Me gjithe ato thashetheme qe na sjell, + qe je berryl ne histori, duhej te te kisha hequr vizen me kohe, po c’ti bej qe kam qef te englendisem pak.
           Gotet c’ndikim kane pasur ne 1912? Apo edhe ne 1500? C’te jene keto rrefenja fantastike qe na tregon?!
           Sido qe te jete ne favorin tim eshte argumenti. 😉
           Nqs s’te pelqeu si hyra ne debat, te mos pergjigjeshe. Jo, se iu cuan nervat Lirit te vogel. Take it easy bisha! 😀
           Cfryhu se te ben mire. HAHAHAHAHA
           Je prototip i te frustruarit, une pa pune? Lir Karamahmuti te dije diplomen time… do me falenderoje qe po harxhoj kohen me ty, madje 24 korrikun shenoje ne kalendar se te kam folur vete. HAHAHAHAHA
           Gjergj Kastrioti ishte princ, iu be vone atij per icogllanet a cfare leshte quheshe shkolla e turqve, apo per trahanane e sulltanit. 😀 Kush i tha ta merrte, sulltan khan mongoli erdhi ne tokat e babait te Gjergj Kastriotit dhe e mori peng.
           Pse te mos luftonte, Kruja kishte qene e lire, apo lepurush si muslimanet e kujton Skenderbeun ti? S’kishte nevoje per osmanet (si puna juaj) apo per te tjeret, i vetem ia theu hundet turkut.
           Vatikani nuk e ndihmoi ne lufte, praktikisht aspak. Venediku me dihet. Vetem per Shqiperine luftoi.
           Te gjithe popujt rreth e rrotull kishin bere beteja te medhaja me turqit, edhe shqiptareve do i vinte rradha. Marica, Fushe Kosova, aty moren pjese edhe shqiptare, po shumica ishin serbe e bullgare. Pas shume sukseseve te njepasnjeshme te Skenderbeut ai s’kishte arsye te mos vazhdonte luften. Nuk ishte byrazer i turkut si ju qukapiket. Strategjite blitz te Skenderbeut ishin shume te suksesshme, si gjithe te tjerat, jo me kot fitoi 23 nga 25 beteja kunder turqve te fuqishem.
           Po Leke Dukagjini cilat beteja te medhaja ka bere kunder osmaneve pa Skenderbeun, ose para vdekjes se tij?
           Roje? Ai ishte gjeneral o veze e prishur. Nje nga kapitujt me te ndritur te historise anti-osmane eshte lufta e shqiptareve, po s’do mend qe nga thashethemet qe lexon nga mediokrit lart e poshte nuk ke nga ta dish historine.
           Ai gomarlleku me komplotet ne pallat qe vec ti (e ndonje sharlatan tjeter) i dini, eshte njesh. Futju fiction-it se e ke talent.
           Adriatikun e kishte nen kontroll Venediku, edhe portet e Dalmacise. Shumicen e Adriatikut s’e ka pasur ndonjehere turku. Te besh tregti eshte tjeter gje nga kontrolli, mor kertolle e krimbur.
           Thjesht jeni tradhtar. Pale dhe me thua “feja e shqiptarit eshte shqiptaria”. C’na kenaqe, selefist ordiner. LOL Ik merru me Cilin, e me Cicin HAHAHA.
           Meqe ti Liri vogel merr vesh nga historia, pse nuk na i solle ti vendimet e L.P.? Ah, jo, ishe i zene me xhamine e ’97-s, po per ndonje sulm jashtetokesoresh kishte informata? HAHAHAHA Perralla kalamajsh. Kur s’ke argumenta i drejtohesh thashethemeve.
           Islamike dhe kombetare jane dy gjera antagoniste sfungjero 😀 Lidhja Islamike e Prizrenit ishte Lidhje tradhtare me sulltanin ne krye, sipas nenit 1 te saj. Ups, meqe ra fjala, ku e ke listen e firmetareve te Kararnamese se famshme? Se nja dy emra qe te ka thene gjyshi sikur nuk vlejne shume.
           (P.S.: Ajo qe islami eshte paqe, ishte pjesa me e papare e komentit tend.)
           Sille ndonje fakt, se nuk te ben keq mor qukapik. Une ngela duke te te sjelle fakte dhe prova, ti thashetheme! Pune turqish!
           RRENE, p.sh. eshte ajo qe Shkodra ishte me e zhvilluar se Beogradi kur e lane turqit. A ia ke idene cfare flet or shok i dashtun? Vetem Gjuhadolin dhe Saverianet kishte, turqit vec nje bazaar mesjetar i lane.
           Po, me pare, po, ne kohe te Ilireve e te arberve, kryeqytet i shtetit dhe i principates ka qene. Ne kohe te turkut, cfare ka qene, ne krye te vilajetit? HAHAHA vilajet kartoni. Europa kishte hyre ne Revolucion Industrial, edhe Novi Sadi kishte uzina. Ti na permend ketu bazaar. Ik o selefist, ik se le nam. 😀
           C’pune kishin te luftonin per te mbetur nen osmanet katoliket e Shkodres? Sido qe te dilte beteja, te pushtuar se te pushtuar ishin. Hajde de malesoret se kane qene historikisht te lire, po ata, c’pune kishin? Pastaj, katoliket kane qene gjithmone pa arme, te mesonin pernjeheresh per qefin e ju mosmirenjohesave? Ilir, vec per RRENA je i vetmi. Nuk ke si te “komplimentosh” njeri per kete pune, se e dime qe ty s’ta marrim dot titullin kampion te mashtruesve te qebaptoreve. 😀 Qe nga 5 Nentori ju priten ne shtepia katoliket ju kupepermysesve. Pak ishin, po aq sa munden, ju priten. Si te lash ate te magjypit me ju, te zinj se te zinj mbetet… mbase kane pak faj edhe stergjysherit tuaj, kolonet arabe. 😀
           Shumica e popullsise ne zonat fushore eshte muslimane, madje me e turqizuara. Tirana, Durresi, Fieri, etj. Vec 35% jane te krishtere ne Shqiperi, cfare doni me shume se 65% ju? E shumica e te krishtereve jane nga zona te mbrojtura.
           Ne universitetet e Vatikanit vete vini, s’ju merr kush me zorr. Vetem Europen shohin zgjidhje edhe muslimanet, jo medresete talebane te Arabise. T’i kishit ruajtur tufat e juaja nga ateistizimi i Enver HOXHES dhe Mehmet SHEHUT, tani qe kthehen ne katolike s’keni c’i beni, e as ne s’kemi c’i bejme, e dijme qe shume jane interesaxhinj si muslimanet ne pergjithesi qe hane buken e permbysin kupen, po pagezimin nuk jau mohojme dot. Konvertimet ecin goxha, Liro, mos na e ki merakun hic. Te vetmit qe keni frike jeni ju, ateiste+te konvertuar, ne e kemi ne rregull punen tone.
           Dhe meqe ra fjala, Papa kerkoi falje qe nuk u veprua kunder Holokaustit, megjithese ishte jashte mundesive te nje shteti si Vatikani.
           Edhe muslimanet kane marre pjese me mjaft kenaqesi ne ushtrine naziste, Hanxharet e Bosnjes, etj., myftiu i Palestines qe ishte totalisht ne dijeni per kampet e shfarosjes kur ka kerkuar falje?
           Hajt tung, e mos u merr me thashetheme nevojtoresh qebaptoreve.
           Ik te te nderrojne pelenat tani.

          91. Marin says:

           Fishta beri sa mundi per albanologjine dhe arsimin. C’t’i kerkonte Duces, te largohej nga Shqiperia?! HAHAHAHA i madh je Liro, po jam i sigurte se prape do i dilje kunder o dele, si puna e famshme e asaj te magjypit.
           Edhe njehere, ku e shikon ti se Fishta ka bere ndonje gje kunder Shqiperise? Mos kur fliste per folklorin, linguistiken tone ne katedrat prestigjoze italiane?!
           Ja po te degjojme ty: jo vec me arme behet e keqja. Dakord, ne cfare vendi i ka thene, ME FJALE, italianeve dhe gjermaneve qe te pushtojne Shqiperine ose ndonje gje te ngjashme?
           Sill letren ku ka bere kete gje, ose ik me tufen e lepujve se s’je per pune historie.

          92. Marin says:

           Kush eshte i gozhduar? 😀 Me thashethemet qe te ka treguar Hasa dhe Hysa, me muhabete rakie te ketyre zgjebarakeve me ke gozhduar? Me mbyte fare. 😛 Me ka mbaruar letra higjenike keshtu qe keto carcafet me perralla po i printoj e po i coj ne WC. HAHAHAHA

          93. Marin says:

           Se ku i gjen ca argumenta me Skenderbeun, me qindra mijera muslimanet e vrare (kush i numeroi njehere?! e kush tha se nuk ishin kolone), e pastaj e qelb fare me ato ndarje influence sipas marreveshjeve te fshehta, komplote pallati. Ne cilat korrespondenca, ne cilat kronika i ke pare?

          94. Marin says:

           Liri vogel, mos u mshef mbrapa ndonje poeme, po pergjigju per Vendimet Islamike te Lidhjes Turkoshake te Prizrenit. Ato i ke e zeza mbi te bardhe.

          95. ilir says:

           Doli karkaleciiiiii…me vjen mire te pakten qe po burrerohesh kete po e marr si kontribut timin. Ne fakt Marin me ato cka the as diploma e “Kristalit” ste ben derman jo me ato te prodhuarat tek falsifikatoret qe ti i paske stivuar mire ne sirtar…:)).
           Nje lapsus bera e pranoj, Gotet jane 2-3 shekuj perpara, eshte ngaterruar vetem fjala “para-pas”, verifikohet shume lehete sepse 2-3 shekuj para daton prania e tyre kshu qe TUC Marin pavaresisht se ti mundohesh me u kape pas lloqeve ne kete moment deshperues ku ke mberritur. Perandoret kristiane te kesaj toke si perfundim MArin sollen vetem barbare dhe devastuan te gjitha antikat para romake dhe autoktone te kesaj toke…ky eshte demi i madh more tarabuk qe ti se kupton, shfarosen nje pjese te mire te popullise dhe na sollen ca magjypo-latine qe sot jane vllehet qe kane perfituar boll bile edhe e kane drejtuar shtetin shqiptar pasardhesit e tyre deri ne ditet e sotme dhe e kane drejtuar keq madje, ky eshte demi more taruk, edhe gotet devastuan pjesen verioire te shqiperise qe nga malesia e madhe dhe alpet shiqptare, demtuan kultura si ato te cilat ishin te njohura qe ne kohen e neolitit paleolitit , ne zonen e Malcise se madhe ka pasur shenja shume me te medha qytetremi sesa ca tuma dhe mure qe gjenden sot te cilat i perkasin nje peirudhe relativisht te hershme, ne zonat Kastrat dhe Shkrel ka shenja dhe te dhena per ndertime para romake dhe civilizime qe i ngjanin menyres se jeteses se Trojes, keto jane fakte more lakamuk piptak, kete bene gotet…ok jo po qe ta dish, aha plus qe lane nje grup popullsie bionde me sy bojeqielli dhe ne zonat e Malesise se Madhe mund ti gjesh shume kollaj keto tipare tek shume njerez sot…;)).
           Lidhja, more trularaske e lexon ti ne historiografi qe Pashko Vasa ka qene nje nga promotoret kryesore te Lidhjes, po keta cunat kuftetare te shkodres jane te shkruar me germa nder arkivat e Muzeut ne Shkoder kete qe e di une se i kam pare plus edhe ne ne ato Wikit e tua duhet ti gjesh kollaj, firmetaret kane qene te autorizuar nga komitetet e tyre te firmosnin dhe nqs keta burrat katolike na qenkan kthyer ne myslimane antishqiptare atehere ju se di si duroni e nuk i leqitni apo ckisheroni…:))…sa i pabesueshem qe je mer Rini. Lidhja nuk kerkoi vasalitet ndaj sullatanit ashtu si Skenderi ndaj Venedikut por lidhja kerkoi nje protektorat te perkohshem deri ne transferimin e pushteit por pa cunguar tokat dhe ne momentin qe Turqia po bente pazar me malazezet plas lufta e Plave gucise e cila ishte edhe kunder turkut edhe kunder malazezit ok… Mos harro edhe nje here Vitvitene e Ymer Prizerinit ne 1881 dhe me pas krenohu me ato faktet e tua imagjinare dhe te artikuluara vetem me llapje dhe me goje…lepurush veshkaush.
           Skenderbeu pasi kafshoi doren e te zotit…dhe si quhet ai qe kafshon doren e te zotit…….?
           Pra pasi e kafshoi erdhi dhe na u be kristian i cmendur dhe i kerkoi papes mbrojtje, e dyta ne momentin qe sulltani i kerkoi vasalitet ky e refuzoi dhe u be vasal i Venedikut per te rujte bythen e vet, lufterat ne Napoli dhe Bari qe ka zhvillu kane qene te gjitha te inspiruara nga Vatikani sepse akoma Vatikani nuk po deshironte ndarjen e kishes nga shteti dhe kultura dhe republika me e alete e vatikanit ka qene Napoli e cila po luftonte ashper dhe me dhume gjithe idhtaret e shkpeutjes nga kisha ne periudhen e rilindjes dhe lufterat pergjithsisht jane bere kunder atyre komuniteteve dhe republikave te cilat po kerkonin te perhapnin dhe mbeshtetnin njerezit qe kerkonin kete ndarje por Ferdinandi dhe Alfonsi i Napolit ishin me konservatoret ne idene e mos hapjes se rilindjes dhe Skender leckamani i dha nje dore ketyre “te perparuarve” te kohes, dhe une jam dakort me ty qe ata pasi e shtrydhen si limoni ia futen cike e nga cike si Venediku ashtu edhe Vatikani, jo per gje por ata e dinin qe ajo kafsha qe ben hama ham ku ha nje here doren e te zotit me pas se ka problem ta beje sa here te doje.
           Osmanet more mik kishin akses ne det nese donin te hidheshin ne itali edhe nepermjet bosnjes e cila kishte dalje ne det ne ate kohe me shume se sot, mund te dilnin ne greqi, pas pak kohesh turqit ia moren Beratin dhe zonat e rivieres Skenderit i cili tashme ishte ngushtuar vetem ne KRuje dhe shqiperine e mesme dhe po te donin kishin vloren e muzakajve qe kishte rene me kohe nga e cila dilnin ne adriatik dhe me pas benin sulmin mbi itali, me thuaj pak perse nuk e sulmuan italine pas vdekjes se skenderit, perse valle sulejmani i madh i cili eshte pas skenderit dhe kishte kulmin e kesaj perandorie me shume cdo sundues tjeter osman nuk sulmoi ne front te gjere , bile shkoi deri ne portat e vjenes dhe u terhoq, ngjarje qe edhe per historiografine boterore eshte pak mister? Po leri makllatat e barrikades arberore te Skednerit more kalama kopshti…hahahah. Ky Skenderi kombetar na del qe edhe alencat me fqinjet dashakeqes i ka bere per te mbajte primatin e udheheqesit ne kete vend duke i ofruar qe githa betejat e kesaj aleance ti zhvillonte ne kete toke e cila sipas regjistrave te kishave tuaja dhe arkivave te stambollit na thote qe popullsia e kesaj toke per 10 vite u reduktua dhe u shfaros gati 65% si pasoje e luftereva devastuese dhe pa ndonje taktike ne mbrojtjen e popullsise, duke e bere shpesh here popullsine si mburoje njerezore ndaj sulmeve te turqve, keto lufta guerrile ka bere more Rini. I mori me blic sepse i mori ne pabesi more dak por ashtu sic i mori ashtu edhe i leshoi si flake kashte pra mer Rini, Sfetigrad, Berat, jugu i shqiperise ca zona te dibres i humbi dhe per vite ai mbeti vetem ne shqiperine e mesme, pse si thua ti turqia vetem per nje durres e bente ate lufte sikur te ishte durresi Konstandinopoja ahahahahah, akses ne adriatik kishte kudo nese donte te bente bingo ne perendim.
           Vetem sa del fiasko kot kur rrin gjithe kohen e permend etiketimin, turkoshak, mongol e marrina te tilla nuk me komplekson mua me keto mer Rini jo, nese ti je mesuar ta ndjesh veten me origjine nga kushdi se ku nuk kemi te gjithe te njejtin problem me ty mer mik, nese une flas qe historia duhet zbardhur dhe ca figura fillojne e na humbin pak ate shkelqimin e pompuar kot me kot ky nuk eshte faji im por e verteta e historise ndaj ti mos u bej nervoz beju me tokesor ashtu sic mund te kete qene edhe Skenderi edhe Fishta, njerez kane qene dhe njeriu edhe punon por edhe gabon, kshu mer dak pra…futja nje shkundje kokes per mur nje here. SHkodra si qytet more katundar ka qene e perqendraur rreth kalase dhe lagjet e vjetra kane qene dhe mbeten, Tophana, Dracini, Qafa, Lugucesme, Bahcallek etj, ne kohen kur ndryshoi shtrati i lumit drin si pasoje e termetit keto lagje rezikoheshin nga permbytjet o idiot dhe shkodra u shtri kendej nga eshte sot e cila ishte e mbuluar me fier dhe lagjet e para qe kishin edhe arkutekture shume interesante kane qene Parruca, Perashi i vjeter te cilat komunizmi “antikristian” qe thua ti i prishi dhe i beri pallate te shemtuara thjesht per te shuar identitetin qytetar shkodran me nje pari myslimane te kamur dhe te arsimuar, i mbushi bahcet e Shkodres per te cilat Indro Montanelli flet me aq zell si nje mrekulli te mbushura vetem fruta dhe lule, pra i mbushi bahcet me pallate dhe kasolle idiote per te cpronesusr tregtaret e Shkodres qe ishin pjese me e pasur myslimane por qe kishin lejuat edhe bashkqytetaret e tyre katolike te zhvillonin aktivitet tregtar goxha mire, dhe ky komunizmi i keq per ju, e ruajti dhe e meremetoi kete pedonalen ne qender te shkodres, gjuhadolin, shtepine e gurakuqit, nuk prishi asnje kishe vecse i kthei ne ambjente sportive ose artistike, nuk prishi vorret katolike, i la te rrethuara me mur dhe asnje prej nuk prishin, bile kryqet e tyre shiheshin sa te zgjasje pak koken, ndresa xhami prishin plot ne shkoder, vorret myslimane i prishi dhe i beri stadiumin mbi ta, tokat e vakefit i mbushi me pallate me kontribut vullnetar qe sot i vjen era myk nga tulla e silikatit…etj etj etj, pra more mik shtrirja e shkodres vjen vone, dhe une te thashe qe ato faktet e shkruara thone qe franceskanet dhe jezuitet bejne seminaret e tyre diku rreth mesit te shekullit te 19. Shkodra mer mik ne mes te shekullit te 19 sic thashe kishte mbi 50000 banore dhe ishte nyja me kryesore tregtare e ballkanit perendimor dhe me gjere, meqe thua per fakte hap cilendo reference dhe do shohesh qe Beogradi rreth 1850 kishte 40000 banore, i pazhvilluar dhe skishte ndonje rol tregtar aspak ne rajon, ai bile behet kryeqytet nga Karagjorgji ne 1808, ishte si katund leshi, dhe me pas kur erdhen austro hungarezet ne ato vite fillojne ta ndertojne sipas stilit te tyre dhe ta zhvillojne nderkohe sic thashe Shkodra ishte Gia’ e zhvilluara me 3500 dyqane, sa per ate universitetin e Beogradit realisht me vjen keq qe rren aq shume dhe sinqerisht qe me dhimbsesh sepse flet shume percart. Pra kur Shkodra kishte luks dhe prosperitet ai Belgradi yt ishte katund mer qullac dhe vetem ne 1900 beogradi kap 70 000 banore. Nese ke pare nje emision tek Zone e Ndaluar para ca muajsh per lufterat ballkanike ka nxjerre ca pamje te Beogradit te filmuara ne 1912 dhe shihje njerez duke ece ne rruge me kapica ne koke. me arme dhe thika ne breza dhe gra te veshura si fshatare duke xhezdise ne mes te rruges kryesore te qytetit si kadapadi, pra ai ishte imazhi i atij beogradit te lulezuar sic thua ti o bageti me fytyre njeriu..;)).
           E pranove te pakten qe asnje pushke nuk keni nxjerre kunder malazezeve por po na tregon dyert e hapura te familjeve katolike….hahahhah. A e di ti sesa lagje katolike ka pase ne ate kohe? Vetem Gjuhadol dhe pak ketu ku eshte don boskoja sot, si dhe pak arra e madhe, pjesa tjeter ka qene mbuluara me kallama, ka qene komplet are e mbuluar me fier o rrote idioti, edhe token e kishes se madhe ia dhuroi vakefi, por prape kupepermbysur vazhdoni juuuu…hahah e shikon sesi keto etiketimet tuaja ju bijne mbi koke..hahaha.
           Fishta ore idiot nuk ka sesi ta ftonte pushtuesin sepse ishte filozof, por letra eshte nje joshje dhe hapje dyersh dhe nje miratim ne terma diplomatik, pra ai ne nje menyre pranon qe ky sistem eshte i ndritur. Por ne praktike kete e realizoi Anton Harapi si regjent kshu qe njola u zmadhua teper…hahaha. Ne Bosnje u krjua nje divizion SS dhe ne Kosove divizioni”Skenderbeg” per arsyen e vetem se Hitleri kishte deklaruar qe ne fillim te heres qe ne nuk prekim vendet islame ne moral dhe familje si pasoje e tradites, ne Kosove ata u krijuan sepse iu premtua bashkim kombetar dhe kjo do joshte gjithkend, kurse kleriket katolike asnjehere nuk u shprehen per bashkim kombetar por vetem opotunizem per te ruajte dhe zhvillu me tej shtrijen e influences se Vatikanit ne keto territore.
           Vojtilla kerkoi falje jo per mos veprim, por sepse plani i zhdukjes se cifutesve nga Europa i interesonte me shume cdokujt vatikanit i cili kiste dhene prova nder shekuj per pesekutimin ndaj tyre edhe masakra bile, pra ai kerkoi falje jo per mosvperim por per miratimin e ktij plani….jane te shkruara me fakte Marin keta gjera.
           Meqe je shume kristian apo demokristian, nese ke mundesi pyet Nard Ndoken ose kerko ndonje deklarate te tij te para ca viteve ne te cilat ai flet per momentin e rrezikshme te asaj krisjeje kriminale te 97, them pyet Nardin sepse ai personalisht ka qene shume i angazhuar ate nate per te ulur tensionet si aneter i PD ne ate kohe, dhe me gjithe injorancen e tij ai ate nate e permend si krenari te tij dhe eshte e vertete ne fakt qe ai ka qene aktiv sepse mbajme mend te gjithe duke dhene fjalime neper podiume per qetesi. Gjithsesi mos u merzit more Maro sepse edhe shefja juaj para ca muajsh deklaroi hapur ne sy te Kryetarit te parlamentit turk qe ne te mete vertete qenkemi vellezer me turqit…hahahah, e shikon pra sesa oportuniste jeni ju edhe ne jeten politike…;)); Marin edhe nje here respekt te madh per L.Gurakuqin, Ndre Mjeden, Dom Simon Jubanin, famijen Marubi, dhe famijet e ca fotografeve te tjere si Jakova, Rraboshta etj sepse realisht ishin me ndjenje shqiptare, familjet e tyre nje pjese ishin edhe aktive ne Ballin Kombetar them ne ate pjese te shendoshe te saj qe nuk bashkepunoi edhe per vepren e Fishtes respekt pro ama aktet e tij politke jane me njolle, Pader Anton Harapi e zmadhon njollen shume, Gjoni i Marka Gjonit i cili i sherben kembe e krye antishqiptarizmit, familja Koliqi Ernesti dhe Mikeli te cilet perfitojne prona te pameritura nga pushtuesi fashist dhe sot e kesaj dite ky shteti yne njeh vendimet e pronesise se Italise fashiste dhe ia rikthen pronat etj etj etj…..askush nuk permend Hamz dhe Jup Kazazin te martirizuar, Xhelal Bushatin, Qemal Dracinin, Riza Danin, Hazif Sabri Bushatin, Hafiz Ali Krajen(Tari), postribaket trima qe bene rezistencen e pare antikomuniste ne Europe, Cun Mulen bajraktarin e Hotit mysliman i zgjedhur me konsensus nga krahina e tij katolike, Mehmet Pashe Bushatin dhe pasardhesit e tij, Musa juken njeriu qe i ndryshoi faqen Shkodres ne vitet e shtetit te Zogut, Haxhi Nasuredin Albani nje nga teologet me te shqur te Islamit qe predikoi vetem paqe dhe hapi shkolla gjithasndej ne bote eshte shkodran eeee, Biblioteken e Tabakeve nder me te vjetrat ne Shqiperi i mbijetoi fortunave te historise dhe u dogj para ca vitesh nga kushdi se kush ka qene diku afer xhamise se plumbit ne Shkoder, se permend askush Daut Boricin intelektual dhe njeri qe mund te quhet shume mire si themeluesi i dialogu nderfetar ne Shkoder ka shkruar me dhjetera libra ne shqip dhe me karakter kombetar, Familja Alibali qe nxorri letrare. studiues dhe inteletuale te shquar, Mentor Quku studiues i historsie dhe biografi i Mjedes, Prof Jup Kastrati nje nga gjuhetaret me te shquar te Shqiperise konkurent me Eqerem Cabejn, Ramadan Sokoli studiuesi me i mire i muzikes qe mund te kete pasur Shqiperia ndoshta kjo eshte e referuar nga kasta e artisteve shqiptare me te shquar, Ibrahim SOkoli i vellai i tij nje diplomat nacionalist i persekutuar dhe i internuar gjithe jeten e tij, i shkolluar ne Universitet me emer, ka shkruar plot doreshkrime mbi politken, diplomacine dhe askush nuk merr meundimin ti publikoje sepse ai nuk la as femije me pas, Profesor Faik Luli profesor leterise shume sqimatar dhe teolog i shquar ne vitet e me vona, vdiq dhe vetem nje perkujtimore i kane bere dhe asnje shkrim te botuar qofte edhe ne tekstet shkollore, Fadil Kraja dramaturg qe duhet ta njohesh edhe ti, shkroi Gjakun e Arbrit nje nga dramat me te bukura shqiptare sot ka perfundduar si redaktor i ca librave medioker per te jetuar dhe te blere nje pakete cigare askush nuk e mbeshtet as nje veper e tij e pershire neper tekstet shkollore, asnje analize e vertete e veperes se tij, Skender Drini nje ga shkrimtaret me te mire shqiptare, edhe ai vazhdon te mbetet ne heshtjen e kohes njeri antikonformist dhe qe nuk e ka per turp te denoncoje recesioni intelektual qe fryhet nga qarqe te caktuara jo shqiptare……keto jane te gjithe shkodrane te mire dhe te zgjuar aspak me poshte se Fishta Mjeda apo Ernest Koliqi e ca te tjere dhe sot kush i njeh…pothuaj askush sepse komunizmi “antikristian” me shume denoi dhe eklipsoi keta sesa Gurakuqin dhe Mjeden, por as pas 90 kur Fishta dhe Koliqi u lartesuan shume perseri asnjerit prej tyre nuk iu dha vendi ne histori sic duhet sepse sic kam thene njera pale nuk duhet te ishte me lart se kjo tjetra, gjithsesi jane eksperimente flake kashte dhe ketu do mbetni ju dhe sera juaj, e kam thane e keni provuar me gjitha menyrat por perseri ne klase keni mebtur dhe do mbetni, toleranca dhe zemergjeresia jone vazhdojne por perseri ju asnje intelektual modern nuk keni prodhuar pervecse nje servileje ne politike, nje servili ne kulture, nje Frok Cup sigurims, nje A.Frangaj po sigurims, P. Zogaj nje qofte dhe kaq Marin. Edhe nje here Marin nese e ndjeni te jemi se bashku ne cdo ecejake tonen si shqiptare hidhni poshte murin e paragjykimeve idiote, nese te mbetet ora ne perdhosjen e lidhjes kombetare me tipike te historise si ajo e prizerenit atehere do ndryheni ne strofkullen tuaj jo per fajin tone per turpin dhe marazin tuaj, jeta eshte bashkeveprim Marin, leri diferencat islamik ai dhe budist ky, qeveri islamike apo qeveri pagane, qeverite e keija jane edhe ne Kolumbi edhe Meksike ku vriten kryetare bashkish dhe guvernatore, jane ne Kili, Bolivi, Venezuele, Kube, Italietj etj etj dhe metodat e te korroptuarve jane kudo njesoj pra nuk ka as stil islamik dhe as stil kristian kjo pune….ndaj ti me shoket tuaj therritini asaj gogles qe keni brenda kafkes sepse sdo keni derman me pas…

           Hajt Marin nderro pampersat tash….

          96. Marin says:

           Liro, si ky gabim i goteve do i pranosh te gjithe dalengadale.
           Kujton se po e vrasim shume mendjen per gotet e para 1.500 vjeteve a v.l. kur kane qene?! Me shume se turqit nuk bene, dhe turqve jau ndjejme ndikimin me shume, se jane te para 100 vjeteve. Dhe mongolet ndenjen 500 vjet.
           Lidhja e Prizrenit eshte Islamike kryekeput, dhe tradhtare, njeh kalif pushtuesin si sovran, denon kryengritjet kunder tij, ligj ka sheriatin, etj. Kjo eshte e zeza mbi te bardhe ne Vendimet e Lidhjes Islamike Tradhtare te Prizrenit. Askund nuk kerkohet autonomi. Ma gjej ti po te jesh i zoti! Pretendimet t’u rrezuan shtate pashe nen dhe’. Ato perrallat e tua per patriotizem te turkoshakeve nuk bindin dot as nje femije kopshti. SHAH MAT! Ku i ke provat, ku i ke faktet? Pashallaret e bejleret bashkepunetore te turkut e firmosen L.P. ne masen me te madhe. E kam edhe listen e plote te firmetareve, edhe ky perkthim nga osmanishtja + origjinalin, po po te jap edhe nje shans te mos thuash me budallalleqe me brire.
           Dhe ne fund, turku jau fu** dhe ju nisi tek malazezet ne pjate argjendi. HAHAHAHAHA s’ju kishte mesuar babushi te mos perziheshit ne punet e te medhenjve?! Peshty lart te bie ne surrat, keshtu i thone nje llafi.
           Sa gallate te merresh me ty, Liro, te Kristali mbase e ke marre ti diplomen. Apo tek UFO-ja?! 😛 Hajt te pres te shfrysh inatin.
           Gjergj Kastrioti nuk e kishte zot sulltanin. Pengmarres eshte ndryshe nga zot, o kungull. C’tju besh ju mazokisteve qe i ngaterroni muhabetet HAHAHAHAHA
           Per Skenderbeun te kam thene ca me shume te nje koment i shkurter. Duhen fakte Liro, dhe faktet, po te merrje mundimin t’i kerkoje flasin kunder teje.
           E cfare se vriste roberit e luftes? Edhe ato kishte mangut, me mijera ne cdo beteje. Turku jot i rripte te gjalle ne Stamboll shqiptaret e zene rob.
           Qenke turkoshak pa komplekse. 😀
           Shqiperia ishte e pushtuar para Gjergj Kastriotit, cilet perendimore e cliruan, vec princ Kastriotit, qe po na perrallis ti me ato fare konjukturash e balancash?!
           Lidhja e Lezhes, sido te ishte, i fitoi 23 nga 25 beteja. Vetem Sfetigradin e humbi per faj te venedikasve, dhe Beratin. Durresi, Lezha, etj. ishin nen sundimin e tij dhe te Venedikut, jo te turkut.
           Cfare the ti? Turku s’donte te na pushtonte? Po pastaj, na pushtoi pa dashje?! HAHAHAHAHAHAHA
           Turqit u hodhen ne Itali more kerric, Mehmet Fatihu jot, po e shporren.
           Sill prova Liro, se nuk te besojme keshtu kot.
           Kush po pranon se katoliket nuk shtine ne Shkoder? Une po them se ata nuk kishin motiv per te luftuar per te qendruar nen nje pushtues apo tjetrin. Ata njesoj ishin. Vec prej vuajtjeve momentale gjate rrethimit, dikush ka vajtur te luftoj perkrah ushtareve te kalifit, gjithmone nqs e kane lejuar ndonje katolik qyteti te mbaje arme. Ju luftuat per te ndenjur nen pushtimin osman. BRAVO!
           Per Kishen e Shkodres ne ju kemi falenderuar shume, me 0.0001% nga te ardhurat e xhizjes ndertuat nje Kishe. Na… ‘rrofshi’! Do me per Behlulin?! Po ju na falenderuat qe s’ju lame gushe gushe me predhat serbe?
           Une s’kam pike lidhje me Beogradin, vete e permende. Kam nje koleksion fotosh te vjetra nga Shkodra, Beogradi, etj. Disa jane edhe online. Vec me pare, ma sill pak ate dokumentarin tend.
           I krahasojme mire pastaj, bazaarin osman ne Shkoder me Akademine e Shkencave te Beogradit. (P.S.: Per ne Beograd s’po i diskutojme fare tregjet, se vec arnautet islamo-mesjetare i kishin per luks, atje mendonin per tramvajin serbet).
           More trupeshk i nderuar, prap me ate muhabetin e kalamajve mbete?! I madh je… si kerric. Ne ’97 u kercenua edhe Kisha edhe Xhamia. Po kishte qene thashethem, perralle koti.
           C’me kujton nje shok, qe 10 vjec i fuste nen dere njerezve letra qe i lajmeronte se “do ju vjedhim”, “do ju marrim peng sonte ne 10 te darkes”, etj. kalamnlliqe si keto. Ta pyes njehere mos ka gisht. HAHAHAHAHAHA
           Akoma nuk hoqe dore nga muhabeti i Bashkise se Shkodres? Njehere na thua se jane ato klikat e famshme te Vatikanit qe i zgjedhin dhe ja hedhin “shumices” muslimane, pastaj shumica muslimane zgjedh vete. Ik o Lir speci se le nam, bie ne kontradikte me veten.
           Mos u merr me thashetheme se thinjesh. 😀 Mos me keq akoma, behesh feminuccia. Per kete po marr une merita. HAHAHAHA
           SS Skanderbeg ishte shumica muslimane. Si gjithmone zarat e pushtuesve ngelen islamiket shqipfoles. Peshty poshte te bie ne gjoks. Hehe Liri vogel. Kujton se, ja Fishta i tha Duces udheheqes i larte, a ku di une se cfare, dhe e paska nxitur/pranuar te pushtoje Shqiperine. HAHAHAHAHAHA
           Ti qe justifikon SS-et shqipfoles, nuk ke te drejte te flasesh per Ernest Koliqin qe vec me arsimin merrej, apo per Anton Harapin.
           Ne Shqiperi ka 10-15% katolike e shumta, dhe muslimane 65%-70%, prapeseprape komunistet vrane rreth 140 prifter katolike e rreth 80 hoxhe. 5-7 here me pak, 2-fish te vrare. I thone 10-14 here me shume vrasje nga komunistet e HOXHES dhe SHEHUT. Pa permendur ketu hedhjen ne ere me bombe te Kishes se Lacit, Vaut te Dejes qe ishte 1.000-vjecare, perdhosjen e varrezave katolike etj.
           C’doni me juve kasapet?!

          97. ilir says:

           dhe tolerance dhe perseri ju jeni ulur me byce ne toke pra ideja eshte se ju NUK jeni aq te rendesishem sa per tu marre ne konsiderate…

           kam shtuar fjalen NUK te cilen per lapsus e kisha harruar ta vendos…me fal shoku gjuhetar eeee…:))

          98. ilir says:

           redaksia, me falni po me date 30 Gusht pasdite ju kam derguar nje koment te gjate…nese e keni ne rekordin shiheni me vemendje….thanx….

          99. ilir says:

           Ky blog duhet te ishte publikuar qe me 30 Gusht Marin…

           Akoma nuk i nderrove pampersat…qenke bere burralec nje cike, po e con edhe zanin pak bile…bravo me pelqen kshu si puna e Skenderbeut…hahah. Une pranoj lapsus ne term te cilen mund ta beje kushdo dhe kjo ndodh, por shtremberim fakti nuk ka ketu, gotet vijne rreth viteve 496-7 ndaj dhe ketu une sgaboj fare une desha te ta shkruaj vitin me shifer qe ato komentet e para por ja qe thashe po ta rrumbullakos me shekuj dhe lapsusi nuk eshte argument kundersulmi ore tarabuk, kshu qe une jo vetem qe sjam terheuqr po mesa shoh ty ta kam ngushtuar rrezen vetem tek L.P. pas se ciles ti je kapur si ai i mbyturi tek ajo lluca thithese…:)). Marinaro bello atehere une po them qe ndërsa në malet Ballkan dhe në sektorin e Kaukazit ushtritë osmane ndalën përparimin e ushtrisë ruse, në frontin malazez, në Shqipërinë e Veriut në gusht 1877, mbrojtja turke u thye dhe ushtria osmane filloi të tërhiqej drejt jugut. Kjo ngjarje tronditi opinionin publik në Shqipërinë e Veriut. Në këto rrethana u formua në Shkodër një komitet shqiptar i përbashkët për qytetarët myslimanë e katolikë, i kryesuar nga Pjetër Gurakuqi. Në memorandumin e këtij komiteti kërkohej të formohej një shtet kombëtar më vete nën vasalitetin e sulltanit, siç ishin në atë kohë Serbia dhe Rumania Aktet e para të Kuvendit të Përgjithshëm ishin: një peticion për çështjen shqiptare, dërguar Kongresit të Berlinit, një peticion, dërguar Portës së Lartë, Kararnameja (Akti i Vendimeve-Kanuni) dhe Talimati (Urdhëresa). Të dyja peticionet u miratuan më 15 qershor 1878. Ato u pajisën me nënshkrimet e disa mijëra përfaqësuesve të popullsisë shqiptare në të gjitha krahinat e Shqipërisë. Me anën e tyre kërkohej nga Kongresi i Berlinit dhe nga qeveria turke që të mos i jepnin shteteve të huaja asnjë pëllëmbë tokë nga atdheu i tyre. Edhe në këto dokumente të Kuvendit të Lidhjes shprehej vendosmëria e përfaqësuesve shqiptarë për të luftuar deri te njeriu i fundit për të kundërshtuar çdo vendim që do të cenonte tërësinë territoriale të atdheut. Veç kësaj, në peticionin që iu dërgua Portës së Lartë, parashtrohej edhe kërkesa për të bashkuar të gjitha trojet shqiptare në një vilajet të vetëm shqiptar ose, siç thuhet në peticion, në një “vilajet të bashkuar” (Tevhidi vilajet) me një “kuvend të bashkuar” në krye dhe me administratë, buxhet e ushtri të veçantë, pra të pajisur me autonomi administrative e kulturore. Por ky program i autonomisë (krijimi i vilajetit të bashkuar me autonomi administrative) nuk u përfshi në të dy dokumentet e tjera që u miratuan nga Kuvendi, më 17 qershor 1878, në Kararnamenë dhe në Talimatin. Kjo shpjegohet me ndikimin e qarqeve konservatore në punimet e vendimet e Kuvendit, të cilat nuk ishin të interesuara për ndryshime të raporteve të Shqipërisë me Perandorinë Osmane. Ndikimi i këtyre qarqeve, me të cilat qenë bashkuar edhe delegatët boshnjakë, u forcua, përkohësisht, në krahasim me atë të grupimit të delegatëve autonomistë kosovarë, edhe për shkak se në Kuvendin e Përgjithshëm nuk kishin arritur ende delegatët e krahinave të tjera të Shqipërisë, sidomos ata të vilajeteve të Shkodrës e të Janinës, të cilët ishin të gjithë përkrahës të autonomisë. Por, veç këtij faktori, në mungesën e kërkesës në Kararname të një vilajeti të bashkuar shqiptar, me autonomi administrative, ndikoi edhe rreziku i jashtëm, ai i copëtimit të Shqipërisë, që nxirrte në plan të parë dhe si detyrë më të ngutshme mbrojtjen e tërësisë së trojeve shqiptare. Në këto rrethana, qarqet konservatore, të nxitura edhe nga qeveritarët osmanë, u përpoqën t’i impononin Kuvendit të Përgjithshëm një platformë me ndikime sulltaniste dhe islamike. Por këto orvatje dështuan, sepse ndeshën në kundërshtimin e rreptë të përfaqësuesve të vijës patriotike të Kuvendit. Kanuni i Lidhjes, me emrin Kararname (Akti i Vendimeve) sanksionoi formimin e Lidhjes si organizatë politike shqiptare dhe përcaktoi detyrat e saj më të ngutshme. Megjithëse ky dokument nuk iu shmang dot disa formulimeve kontradiktore, me këmbënguljen e delegatëve atdhetarë aty u përfshinë dispozita të tëra, që i shërbenin Lëvizjes Kombëtare Shqiptare dhe që binin ndesh me interesat e Portës së Lartë. Kështu, në nenin 1 thuhej se qëllimi i Lidhjes së Prizrenit ishte të mbronte tërësinë tokësore të Perandorisë Osmane, me të cilën Lidhja nënkuptonte edhe mbrojtjen e tërësisë tokësore të Shqipërisë, kurse në nenin 6 shpallej në formë edhe më të qartë e më të prerë, se Lidhja do të kundërshtonte vetëm lëshimet tokësore në favor të Bullgarisë, të Serbisë dhe të Malit të Zi (pra, jo kundër tokave që do të merrte Rusia dhe Austro-Hungaria), që do të thoshte se ajo do të luftonte vetëm për mbrojtjen e tërësisë së trojeve shqiptare. E vështruar nga kjo pikëpamje, Kararnameja i përgjigjej detyrës së parë e kryesore që qëndronte para Lidhjes dhe Lëvizjes Kombëtare Shqiptare: lufta për mbrojtjen e tërësisë territoriale të atdheut, të Shqipërisë. Po ashtu, ajo shprehte synimet vetëqeverisëse të shqiptarëve. Edhe nje here kujto vitvitene e 1881 sepse i ben bel ti per ti ikur perballjes dhe fallcitetit tend. Ky eshte kosntatim dhe analize e faktuar e Malcolm si dhe nje burim me te njejtin thelb analize eshte Enciklopedia Brittanica ndoshta me besueshmja ne bote…po ku di ti se cjane keto more LULKE…:)). A deshe fakte ja ku i ke referencat dhe shtrydh ate limon truri qe ke brenda kafkes tende. megjithate njerezit qe rrine e hapin librin qe mbejne nen sqetull ne cdo koment jane njerez medioker zakonisht dhe ti vetem sa lexon rreshtat more RRIP dhe skupton asgje nga thelbi i tyre, mesa duket edhe ne 8 vjecare do kesh shkruar pusulla ne dore duke i lexuar para derrases se zeze si lolo…hahahahah. Marinaro shiko baby aspak nuk ndihem i frustruar me sinqeritet ta them, mua me vjen te qesh shpesh sesa shume nergji shpenzoni per tu dukur dhe per te fryre ato pseudo personalitete qe mendoni se i keni dhe nuk lini emison ne <tv pa i publikuar, ju jeni te mjere sepse realisht me gjithe kete harlisje perseri me vote ju kemi goditur, edhe me force kur keni tentuar ju kemi ulur me mirekuptim por edhe me cike force kur e keni merituar dhe keto kane qene thjesht per tju terhequr vemendjen qe shikoni se duhet te ecni me kembe ne toke dhe perseri ca prej jush duke qene trularaske kane marre zjarr perseri por perseri ju kemi dhene leksion qytetarie dhe tolerance dhe perseri ju jeni ulur me byce ne toke pra ideja eshte se ju NUK jeni aq te rendesishem sa per tu marre ne konsiderate, sa i perket frustrimit duhet ju te ndjeheni te frustruar nga perfaqesusit tuaj te cilet detyrohen publikisht te pranojme qe jemi vellezer me turqit dhe jua ulin dinjitetin deri ne toke, por realisht edhe kshu sme pelqen sepse nuk eshte mire as kjo, por meqe zemra juaj eshte aq e vogel dhe puplat tuaj jane me te fryre sesa ckeni mish ne te vertete deri ne kete nivel do perfundoni, kjo eshte e gjitha marin dhe skam asnje fiksim per kete qe ndodh, shkodra eshte aty, historite jane aty, njerezit jane aty dhe asgje nuk humb, kete Kreun e Bashkise sapo filloi punen e 2007 shkoi dhe inaguroi momumentin e Hasan Riza Pashes perballe zyres se tij pra edhe nje here sikur te duam ju bindim te kerceni me nje kembe por edhe kjo zben mire sepse juve sepse jua ul shume dinjitetin dhe pazarin po kshu qenkeni mesuar mesa duket. Cfare the mo? perdhosen varret katolike ne Shkoder? As edhe nje te vetem te gjitha jane shpetuar dhe rrethuar, pyet kusherinjte e tuaj nese ke ne shkoder apo i ke ne dukagjin tek arusha?
           Ej o rrote Sulejmani i Madh i detyroi te gjitha keta legenat e perendimit ta quanin edhe perandori me i madhe i gjitha kohrave vetem qe ai mos ti mesynte sepse do shperlante gjithe evropen, edhe nje here Ferdinand Scheville shkruan qe princat perendimore gati sa nuk premtuan vasalitet Sulejmanit vetem e vetem qe te mos i merrte tokat dhe pasurite, ne atekohe kisha kishte nje kataklizme sepse filloi rilindja dhe jo te gjithe dakort me te, po fillonin shenjat e mosbindjes se kishave te vendeve saksone te cilat me vone cuan drejt protestanizmit, filluan qe delnin nga tre pape nje ne rome nje ne france dhe nje ne spanje qe nuk njihnin autoritetin e n jeri tjetrit, pra ne kohe sulejmanit nuk i duhej as durresi i leshit dhe asgje ishte i plotfuqishem dhe kufinjte mbeten aty ku kishin qene mes Bizantit dhe Romes. Mehmet Fatihu skishte nder mend te merrej me Italine qe po hante kokat e njeri tjetrit po thjesht mundi Venedikun ia mori te gjitha fortesat ne Mesdhe si dhe mori perfundimisht KOnstadinopojen duke vendosur gjithe administraten osmane atje si dhe Porten e Larte, pra keto ishin sfidat e tij dhe I realizoi qe te dyja dhe te harxhonte gjithe baterite me Skenderbeun dhe Shqiperine parendesishme do ishte marri e madhe, prandaj more ti karabush Shqiperine duhet ta shohim ne kontekstin e zhvillime me te gjera sesa ajo cfare dime si romantizem per xhaxhi Skenderin, shkrut more piptak Shqiperia ashtu si edhe sot eshte nje mushkonje ne kuadrin e global dhe nuk asnje pike rendesie… kshu qe Mehmeti nuk priti Skenderin ata per ta filluar mesymjen ndaj italise more rrote por perandoria osmane ne ate hark kohor kishte impenjime me te medha ne territoret e e Lindjes nga shkoni edhe rruget tregtare me Lindjen e larget nga ku vinte malli me i cmuar…hahahhah po ti je i shastisur fare or idiot dhe snjeh histori, deri me tani i ke me referenca dhe me fakte eeeeee, mund ti ti adresohesh kur te duash( mund te konsultosh Zhan Klod Faverial, John Wilkes, Ferdinand Scheville, Noel Malcolm… ate dalin keta burime..:)). Ej ej ej ej cfare the Muzakajt me venedikun, pikerisht Muzakajt kane qene vasale te Sulltanit ahahahhahahaha o IDIOT po ti qenke e zeza e vetes….hahahahhaha.
           Vazhdoni ju e mburruni me dyert gjoja te hapura te dyerve ne Shkoder, jau thote konsulli austriak moj MOTER…TUC Marin BEG.
           Une jam nje shqiptar qe mundohem te jem i mire Marin, sdi as turqisht qe thua ti por mundohem te jem mysliman= i perulur ndal Zotit dhe respektoj cdo njeri qe i lutet atij ne cfare do lloj feje, kaq Marin, tashi ti me duket se ndihesh shume i frustruar dhe te kerkojne llogari shefat tuaj per ato lemoshet qe te japin ndaj dhe ti rrin cdo dite e nate ketu me mua qe te shfrysh frustrimin e famullitarit tend, ok une po te ndihmoj qe ti te nxejrresh gjithe vrerin dhe kjo ndoshta te liron dhe te ben mire. marin 4-5 argumenta i ke me referenca dhe emra konkrete te besueshem, tashi smerrem me me ty sepse kam frike se vjedh burime dhe autore qe ti se di se kush jane dhe ndoshta keto te bejne mire sepse informohesh shendetshem.
           Dhe ne fund Marin shiko Beogradin tend dhe degjo kete emison qe nuk eshte shqiptar por i perkthyer ne shqip

           http://www.youtube.com/watch?v=DH–YCvGFSM

           Dhe krenoju qe Shkodra ishte zonja e ballkanit dhe e europes dikur kur zhelet e Italise endeshin duke ngrene mish te papjekur. marin beogradi jo vetem qe ska pase universitet si thua ti por ka qene nje koker katundi e njehsuar si kryeqender e serbise ne 1808 nga karagjorgji….

           Ik tashi se doli era nga pampersat…

          100. ilir says:

           U kenaqa mor u kenaqa krejt me ty moj SHOQE… shpesh debatoj me njerez qe kjo shqiperia jone nuk ka aq TRAPA sa e bejne, kjo vjen jo nga mosnjohja ime e ketij vend te cilit ia kam pare edhe cepat me te larget por me shume nga deshira e mire per te mos ia pare ngjyrat e verteta sepse me trishton, por realisht shoku yt injorant dhe i pakenduar behet edhe me i rrezikshem per sehirxhinjte e kafeve sepse keto idiotesirat e tua i marrin bruto dhe ne vend qe te lahen ne Bune shkojne dhe lahen ne Drin. por ka nje diference te madhe ne mes ketyre dy lumenjve Marin, nejse po ku di ti se cjane keto dy lumenj.:)
           Ti permende me emer Lorencin..ok. Po te them qe kur kandidoi ky per Kryetar pas nje serie prej pothuaj 4 mandatesh nga pjesa myslimane kane ardhur dere me dere duke e kerkuar voten me premtimin qe ne do jemi korrekte dhe do jemi jo ekstremiste per arsye se e dinin qe nje pjese e mire e tyre kishin dhene provat e meparshme qe kemi supremacine gjoja e blablblabla, dhe gjithsesi vota iu dha per arsye se ketu ka nje tolerenace dhe zemergjeresi si dhe ketu shihet me shume vota kunder te majtes sesa ajo fetare, megjithate kur kane dhene provat e idiotesirave i eshte dhene edhe prova e votes si ne 1996…ok. Bustin e H.R. Pashes e kane vene per ti dhene vlere mbrojtjes se Shkodres qe eshte nje nga historite me te lavdishme te shqiperise per arsyen se perreth 22 vjet por edhe me perpara ky fakt nuk i konvenonte disa qarqeve katolike duke ditur qe kontributi i tyre ishte zero me xhufke ne kete rezistence shqiptare, dhe jo se ishte H.R. Pasha po pas tij ishin gjithe elita e te pasurve te Shkodres qe ishin myslimane dhe dhane edhe nga pasurite dhe djemte e tyre per luften. The qe nuk i interesonte katolikeve kjo lufte, aq me keq per ta dhe per ty sepse ky fakt tregon ate “shqiptarizmin” e pretenduar qe flet ti…BRENDA Marin me dy kembe. Qe do thote se po te kishn hy malazezet ata do i pershtateshin atij pushtues dhe do ia krihnin bishtin si gjithmone…hahah bukur bravo, ama patriotizem. Bustin e Gurakuqit ne Shkoder e ka bere nje skulptor mysliman , disa familje katolike e perbuzin nderimin e tij dhe e di sesi shprehen…”he ma perderisa e nderoi edhe Enver Hoxha si figure nje komunist dhe i majte ka qene edhe ky”, historia e vertete na thote qe nuk ishte tipikisht Ahmet Zogu qe e vrau, ai ndoshta shfrytezoi nje hasmeri qe ai kishte me nje familje tjeter katolike ketu qe nuk po ia permend emrin per shkak te ndjeshmerise publike dhe ishin tamam ata qe paguan edhe Balton per ta kryer kete pune, ne kete rast Zogu me nje gur vrau dy zogj mer Rini.
           Prandaj them qe ti je i paafte dhe nje shpifarak i vocerr, varret katolike as edhe nje te vetem nuk kane preke pyet nga te duash ti, eshte prezervuar i rrethuar me mure asnje dhe nje kryq i vetem nuk edhe hedhe ne toke prej atyre varreve…Marin je shume rrencak por edhe lepurush medioker..:).
           Vijme tek Mehmet Fatihu, perseri ia fute ppppprrrrpprr-es. Ai mori Bririn e Arte dh qendren e botes KONSTATNDINOPOJEN ose STAMBOLLIN e perlau krejtesisht, kjo ishte sfida me e madhe e tij, Vendikut ia mori 90% te zoterimeve ne mesdhe dhe e kyci aty ne Republiken e saj, ci duhej Italia, princat e Italise po hanin koken e njeri tjetrit atje, kjo i interesonte me shume se cdo gje osmaneve perse te humbisnin kohe dhe energji me Italine e pjerdhur?
           Kapi mesdheun dhe rruget me te rendesishme tregtare, perse duhej te harxhonte kohe me Sqiperine e Leshit, aksesin ne det e kishte kudo more karabush hane, cfare ofronte Shqiperia, as nuk kishte rruge zhvillimi, as nuk kishte ndonje mall me vlere qe e kerkonte gjithe bota, osmanet benin sulme te here pas hershme sa per ta lene kete vend ne alert dhe mos tja jepete mundesine te mendonte per zhvillim dhe arsim dhe me pas bente fushata me me vlere drejt Serbise, vllahise dhe Hungarise te cilat ishin aksesi per ne Euopen Qendrore, sfida e tyre e vertete ishte Austria e cila here pas here kishte lufterat e saj te brendshme te cilat osmanet mund ti kishin shfrytezuar per tju turrur, pse nuk iu turren???? KJo i mbetet studimeve te se ardhmes, historia eshte pus pa fund more IDIOT me liber nen sqetull. Mbreterite e Lindjes per osmanet kane qene edhe me te rendesishme se kapja e perendimit ne disa periudha kohore. E quajti “atlet i Krishtit” ky ishte nje cilesor sa per tja bere qejfin ca rrobe grisurve si puna e shqiptareve nga nje Pape i cili kishte vetem nje rreze te vogel ndikimi. Flota e osmaneve jo vetem vendikut ia mori zoterimet por edhe spanjollave qe mbanin veten si zoterues te mesdheut ia mori primatin, e ci duhej Skenderi te cilit ia dinin edhe taktiken qe ia kishin mesuar vete…haha. Ne Ballkanin perendimor vetem Shqiperia ndhe Zeta po i benin nje fare rezistence osmaneve si pasoje e maleve te larta, por qe per osmanet kjo nuk kishte asnje vlere sepse ne cdo rast pushtimi kjo toke vetem klon ushtarak do mbetej sepse kshu ka qene nen cdo perandori o Kartoffel…:.
           Une thashe qe Sulejmani i Madh i cili mbahet per zenitin e perandorise osmane dhe kishte marre gjithcka donte duke ia futur dridhmen Europes dhe botes perse nuk e tentoi hyrjen ne Itali? NUk e tentoi sepse Venedikut ai i mori edhe ato pak fortesa qe mbante ne zoterim dhe keshtu skishte ci duhej nje toke e pjerdhur me luftera sic ishte Italia, synimi ishte Vjena dhe qendra e Europes, pas rrethimit te pare te cilin ai nuk e humbi por u terhoq si pasoje motit dhe nje rezistence fshatare te vienezve sapo pergatitet per fushaten e dyte ai e pushon mundesine e mesymjes se dyte e cila do ishte nje deshtim per Vienen, historia na thote qe ketu shkojne emisaret vieneze per te hyre ne tratativa paqeje duke bere pazare disa vjecare dhe mos mesymje, kjo eshte verteta Marin, prandaj leri heroizmat e perendimoreve qe po mbronin krishterimin e leshit, ka qene thjesht nje oportunizem dhe mbrojtje interesash te feudaleve te medhenj europaine sepse nuk i plaste fort atyre per krishterimin dhe Papen e Romes qe kishte edhe dy konkurente te tjere. Ky oportunizem ben qe francezet me Francin e I te ishin aleati i pashpallur i osmaneve duke e ndihmuar ne mesdhe per shekuj te tere dhe ky per oportunizem sigurisht dhe nga frika e fuqise osmane. Ne asnje burim historik reziatenca e Shqiperise nuk shfaqet si nje mur i hekurt per shkelqeimin e perenadorise osmane….ppprrrpprprp..hahaha. Vetem lufte cetnike dhe guerrile Marin dhe asnje pengese per ambieciet e osmaneve per te ekspanduar perandorine e tyre…mbyllet dhe kjo Marin dhe te pakten meso dicka qe ta kesh per jeten tande…ashtu deeee…:)
           L.P. ose cdo Konference apo organizim i ketij karakteri ne rang boteror asnje here nuk e jep tipikisht te zeze mbi te bardhe qellimin e vet, karakteri kombetar nuk shihet vetem brenda neneve mor idiot te cilat edhe ato kane goxha deduksion brenda per te treguar karakterin kombetar te saj por shihet edhe fryma e cila ne asnje moment nuk eshte islamike, sic edhe e lexove ne kete lidhje moren pjese elemente konservatore por linja proshqiptare ishte me forte dhe me ane te disa dispozitave kundershtuese dhe kontrakdiktore i dhane karakterin kombetar, sic edhe e thashe delegatet e Shkodres dhe Janines skishin mberriur, por edhe eshte edhe e faktuar qe Pjeter Gurakuqi ne dokumentin e firmosur nga ai vete dhe kleriket katolike nje vit para lidhjes thekson mbrojtjen e tokave shqiptare nen protektoratin e perandorise osmane pra njeh sulltanin, por kjo mer Rini nuk eshte lidhje islamike edhe thjesht prezervim i gjithe tokave brenda perandorise ne menyre qe ne momentin e kapitullimit te osmaneve ne te mos kishim asnje cm toke te marre nga fqinjet me te cilet Skenderi ka bere edhe alenaca ushrarake qe ne fund ia kane zhytyr sa krahu brenda…ok. Pashko Vasa ka qene nje nga themeluesit primare te KOmitetit te Stambollit i cili parapergatiti mbajtjen e Lidhjes, ne histori emri i tij eshte fiksuar tashme per kete aktivitet, pastaj per firmat dhe leshlleqet tuaja une nuk shpenzoj kohe mer djale. Historia na thote qe Dede Gjo Luli, Mark Lula dhe ca te tjere me emrin Gjeke, Gjon, Mehmet Shpend e me shoke kane qene ushtare te lidhjes dhe pjese e gardes se saj, kane luftuar per te dhe kaq. Ne fund permendet qe Lidhja nuk ka snje lidhje me koncensionet turke ndaj rusise ajo vetem mbron teresine terriotiale te trojeve shqiptare nga nje kapitullim i turqise, keto troje per fatkqesine tende qellojne te jene ne shumice myslimane sepse islamizni arrit te ruaje dhe te shtoje shqiptaret si etni, tashi sa i pelqente Romes dhe Vienes e Londres kjo gje e tregojne traktetet e tyre ne Berlin 1878 dhe Londer ne 1913, Marin kjo eshte verteta e hidhur e jotja dhe vasaleve si puna jote… do apo sdo ti ne asnje reference serioze boterore nuk cilesohet si Lidhje Islamike, kete tentoni ta beni ju qe nuk keni qofte edhe nje organizmim te tille kombetar ne historine tuaj
           Teodor Muzaka dhe pasardhesit e tij jane vasale te sulltanit…PIKE… MARIN…shtrydh ate lesh truri qe ke….
           Universitet quan nje Lice ti??? NUk e di por me dukesh shume i paarsimuar per te thene nje idiotesi te tille. Kur konsolidohet si Universitet Beogradi dhe mund te marre emrin si i tille i perket fund shekullit te 19 dhe fillim te 20 more Maro. Edhe Gjimnazi i Shkodres nga frekuentuesit e asaj kohe thuhet qe kane shume i forte si strukture saqe nje nxenes i saj matej me nje student universiteti por Lice ishte ne fund te fundit dhe smund te kishte emrin Universitet, gjimnazi i Shkodres daton rreth viteve 1920 sigurisht me vone se Beogradi por zhvillimi i Shkodres, popullsia e saj, tregetia e saj, kapitali qe qarkullonte molet apo portet e vogla, kryqezimi i rrugeve tregare e bente ate me te hedhur se Beogradi, kete se them une e thone edhe austriaket, italianet dhe gjermanet qe kaluan ketej asokohe. prania e nje UNiversiteti nuk te ben domosdoshmerishte te zhvilluar kjo eshte analize e shkencave te ekonomise more tarabuk qe sdi asgje. Kur thuhet nyja me e rendesishme tregtare e Ballkanit eshte term shume serioz or idiot.
           Dmth e pave Beogradin, dmth pave edhe ata burrat me kapice dhe arme ne brez…hahahah, he pra more Maro ky ishte ai Beogradi yt, une te fola per nje periudhe te cakuar krahasimore pra per mes shekullin e 19 sepse me pas dihet qe Beogradi u be qender e rendesishme sepse u be kryeqytet dhe ishte nje nga zonat me te rendesishem mes lindjes dhe perendimit, austriaket shkarkuan gjithe baterite e tyre atje per krijuar nje qender industriale dhe arsimore sepse ei interesonte ta kishn nen influence e tyre per te mos ia kaluar influencen ruseve te cilat tentoni gjithnje e me shume te kapnin kryeqendrat sllave te ballkanit. Kjo eshte historia more profan ajo nuk shihet vetem ne nje rreze te ngushte veprimi ose ne harqe kohore te izoluara sepse kshu kontaminohet opinioni me injorance. Une e di qe prape me ty eshte mund i harxhuar kot por une po kenaqem qe po “nxjerr nje cike kujin” i themi ne shkoder ose si me thane po tall nje cike b…. me ty si pepino ala italian qe mund te jesh..:.
           Ske ci ben Marin Pader Anton Harapit, e pranoi portin politik pavaresisht se ishte me veladon, perseri kjo tregon karakterin politik te Kishes se Vartikanit plus qe ishte nje pjesemarrje ne qeverine e mbrojtur nga pustuesi, Ernest Koliqi kam respejkt pwer disa vepra te tij, nuk erdhi ketu te luftonte komunizmin si Postribaket trima, te mbronte pronat e tij dhe vdiste apo futej ne burg me familjen e tij per ti ndenje afer, jo iku dhe ndejti bythe nxehte ne Itali. Gjon Marka Gjoni, iku dhe la femijete dhe dhe gruan ketu gjoja per tu kthyer ngadhenjimtar, aspak bashkepunoi me serbo-italaine dhe gjermane sa mundi pastaj la tokat dhe familjen ne meshire te fatit, a mund te jete patriot nje njeri i tile, a mund ti besoje popullli nje njeriu te tille qe se ka problem familjen per te mbrojte bythen e vet…keto jane dy-tre Marin, por ka plot te tjere qe ma kane mbajte veten si kapedane dhe njerez me erz te madh dhe ja ku e keni kontributin e tyre.
           Sa i perket referencave historike, emrat qe te jap une jane ster serioze ndaj ti nese ke interes shtroju dhe lexo dhe nalizo, nqs merresh me Wiki….ke pefunduar ne kanal ujerash te zeza…:)

           Hajt pergatitu tash per oren tjeter te mesimit….

          101. ilir says:

           Marinaro…je fiksuar tek L.P. dhe meqe merresh vetem me ate dokumentin e firmosur, firmetaret e te cilit ti akoma nuk mi ke treguar vecse ke llapur kot per nje document e firmosur me ca nene te cilat asnjehere nuk u permbushen sepse lidhja funksionoi vetem si shqiptare dhe aktet e saj konkrete ishin kunder administrates turke, fillojne me vrasjen e te derguarit turk ne Gusht 1878 ne Gjakove I quajtur Mehmet Ali Pasha dhe ushtaret e lidhjes moren nen kontroll qytetet e Prizerenit, Gjakoves VUciternes, mitrovices etj. Kur legenat e Europes ia dhane tokat e Shqiperise Malit te Zi ushtria e Lidhjes rezistoi perballe forcave te Dervish Turgut Pashes ne mbrojtje te plaves dhe gucise, po lufterat per mbrojtjen e territoreve te jugut kur Thesalia dhe arta iu dhane greqise nga fuqite e medha, rezistenca per Ulqinin per te cilin fuqite e medha deguan floten e tyre dhe ia lane trupave osmane ta vinin nen kontroll dhe ta shtypnin lidhjen e prizerenit deri ne vrasjen dhe arrestimin e familjeve dhe anetareve te lidhjes, po denimi me vdeke I Abdylit dhe me pas kalimi ne burgim te perjeteshem cfare ishte or capacul? Po denini I Sulejman Vokshit se bashku me gjyqin e famshem cfare ishte? E Ku na paska qene islamike kjo kur forcat e lidhejs sfiduan administraten turke duke ia marre me perballje dhe lufte njesite admisnitrative turke? Jane te gjitha fakte te gjalla keto dhe luftera te verteta ndaj osmaneve ne kohen e lidhjes, me thuaj pak ku eshte rreshtimi ketu perkrah perandorise turke dhe ndjenjes islamike, ku e gjen ti konotacionin islamik kur Pashko Vasa eshte nder themeluesit kryesore te Komitetit te Stambollit pa te cilin Lidhja sdo kishte qene aq e konsoliduar, po memorandumi qe Pashko Vasa i dergon Portes ku e ka lidhjen islamike, lideret shqiptare ne lidhje I bejne thirrje gjithe shqiptareve ti bashkohen asaj vetem per shqiptarizmin, nje cope dokeument me firma dhe me nenet qe ti I permend, document te cilin asnjehere sma solle vetem betohesh per te gjithe diten kot nuk e zbeh KARAKTERIN SUPERKOMBETAR te saj, sic edhe historia a thote cdo perpjekje e saj ishte vetem tokat e shqiptareve, Pjeter Gurakuqi ka vendin ne histori si anetar I Komitetit te Shkodres dhe ka firmosur peticionin e ketij komiteti qe Shkodra dhe Shqiperia do ruajne territoret e tyre ne protektoratin e perandorise osmane dhe sulltanin e kjo perseri sdo thote qe keta burra nuk ishin shqiptare por rreziku sllav dhe jo “rreziku I fqinjeve kristiane”ishte me eminent dhe me I rrezikshem dhe fuqite e medha I perkrahen keta ujqer barbare pa asnje ngurrim, por ja qe si I thone historia edhe I lan hesapet dikur, shikojeni se ku ka perfudnuar Austria sot nje shtet 8 milionesh pa asnje rendesi ne skakieren politike dhe rreth 2 milione bamore te ketij shtet jane me origjine serbo-sllave duke zoteruar biznese dhe duke qene aktive ne jeten social politike te saj.
           Ta perseris me te madhe qe LIDHJA SUPERKOMBETARE meqe ti e ke qejf… kishte qellim final krijimin e nje administrate shqiptare, me gjykata, ushtri dhe arsim ne gjuhen shqipe e ke te shkruar kete, te unifikoje gjithe vilajetet shqiptare nje shtet autonom ashtu si Serbia dhe Rumania dhe mos te humbte asgje nga tokat e saj, per lidhje islamike une nuk lexoj dhe shoh ne librat edhe te pro kristianeve me te medhenj se ti, nese lideret dhe luftetaret katolike na paskan luftuar per nje lidhje islamike atehere filloni proceduren e ckisherimit ose proceduren e turpit sepse ia paskan hedhe trute e gomarit lideret “islamike” te lidhjes ….hahaha. Pashko Vasae ka emrin si ideolog I lidhjes, po ashtu edhe anetaret e komitetit te shkodres.
           Ne nderojme MArubin sot qe ka qene nje fotograf Italian qe erdhi ketej per shkak se vrau nje njeri ne Piacenza dhe per te fshehur koken erdhi ne Shkoder dhe ketu na u be fotografi I pare I ketij vend, pasardhesit e tij jane pasardhesit e shegertit qe I mesoi zanatin dhe I mori mbiemrin or toc, e jo me te mos mbajme kontributin e Hasan Riza Pashes qe organizoi mbrojtjen e heroike te Shkodres qe juve e keni si turp ne historine tuaj, po mire nese ky na qenka iraken dhe mbrojti shkodren po Ahmet Zogu me 1920 I cili ka emrin ne bulevardin kryesor te Shkodres erdhi dhe drejtoi me guximin e nje 25 vjecari luften e koplikut edhe kjo e mbeshtetur nga lideret myslimane te shkodres, asnje pushke skeni ketu pervec disa ushtareve te shkrete malcore dhe te varfer, por si pari katolike asnje nga ju nuk luajti gishtin kunder malazezeve, edhe kjo per turpin tuaj, cdo thote kjo qe paskeni riza pashen dhe qenkemi turkoshake, po ahmet zogun? Po oso kuka emri dhe ne shtepine e te cilit mban muzeu I shkodres sot? Edhe keta nuk i kemi nga kryetari juaj i bashkise, ka me shume se 6-7 vjet qe ekzistojne por me ekto akte more ei nderuar jua nxjerrim fytyren edhe hipokrite por edhe frikacake qe keni ndaj them qe asnjehere skeni luftuar per kete vend tamam dhe shqiptarizmi tek ju nuk ze vend sepse bliheni dhe shiteni per hic gje. Pra ne kete aspekt ska bythe askush te tentoje njehsimin e myslimaneve me jo shqiptaret. Edhe nje here or ti mik, ngjarjen e sulmit te xhamise ne 97 e sollen ca leckamane dukagjinas te paguar per te ndezur nje konflikt te paqene, por ama edhe sot katoliket e dine qe shkendija ka ardhe nga pjesa e tyre, nuk e provuan sepse i dinin pasojat thjesht tentuan por kur maten forcat me pas e pane bycen e maces….hahahah.
           Varrezat katolike jane aty Marin, une jetoj ketu dhe kam miq e shoke andej nga ajo lagje kshu qe per nje njeri si ti qe shkodren e sheh vetem ne TV vetem mashtime nxjerr nga goja jote. Iku dhe kjo Marin djali.
           Venediku ka pase rreth 3 apo kater sfida me perandorine osmane te cilat i ka humbur nje e nga nje te gjitha duke ia leshuar gjithe pikat kryesore te saj ne mesdhe, sulmi ndaj brigjeve italiane ka qene vetem per ti dhene sinjalin e mosperfshirjes ne konfliktin me venedikun dhe keto republikat e adratikut meqe kishin xhelozi per njera tjetren ferkonin duart qe Sulejmani me shoke po ia benin ate punen… vendikut,, bile osmanet me marrjen e stambollit ia hoqen edhe te drejtat e mbajtjes se stacioneve tregtare venedikut ne ate qytet te cilat i kishin fituar pas renies se bizantit. Turqit kishin zene gjithe mesdheun dhe kishin gjithe fortesat me kryesore te saj pra kishin primatin ne mesdhe kshu qe ne pikepamjen politike dhe siplomatike si duhej edhe aq hapja e nje fronti ne itali i cila po cofte nga lufterat civile, nje mesymje turke do i bashkonte ndoshta keto republika kshu qe per turqit meqe vendikut si republika me e forte e italise ia kallen daten keto te tjerat ishin vetem ca hije qe vegjetonin kot ne dyrnja…iku dhe kjo marin, Sa per Skenderin ka mabru kjo histori more Maro, ti numeroji ato beteja nderkohe qe sullatni ate kohe kapte persine me ushtri dhe pasuri 10 milione here me shume se ne si dhe kapi tere bregun e magrebit perseri me nje interes 1 milione fish me te madhe se ne, kishte kape serbi dhe hungari dhe ketu do rrinte rehat deri ne trazirat e mepasme, shqiperia e parendesishme do kishte kohen e vet dhe kjo nuk ishte aq e ngutshme per ta, kshu qe vdekja e skenderit do e linte te vdiste natyralisht shqiperine e veshur me lecka dhe pa arsim…hahahhaha.
           Ej po pjesemarrja ne beselidhje sdo thoshte bashkepunim or tiiii, sa prej tyre ia futen skenderit para dhe pas beselidhjes, hap pak referencat historike mbi fidin e muzakave dhe do e gjesh zinxhirin e vasalitetit ndaj sulltanit kryesisht dhe venedikut pjeserisht.
           Perpjekja e Postribes eshte e vetmja e organizuar dhe me nje ideal antikomunist te qarte, jane bere masakra mbi keto kryengtires, kjo kryengritje ka vazhduar disa dite dhe postribaket kane mberritur deri ne hyrje te shkodres duke luftuar me sigurimin. Por perseri ketu tregoni karakterin nihilist dhe xheloz, duke na u qurravitur per persekutim te katolikeve te shkodres, vetem nje dore e klerit katolik ka pesuar pasoja dhe kjo vetem si rrjedhoje e mos shkeputjes nga influenca e vatikanit dhe asgje me teper, dhe kjo ka ndodhur pas tratativave te Mehmet Shehut me keta klerike per rreth 6 muaj te cilat pas dakortesise per ndarje nga vatikani me nje urdher te rrepte nga selia e shenjte ndryshoj e paktin dhe ketu nis hakmarrja e Mehmet Shehut…kaq eshte filmi Marin Pyka…hahah
           Levizja e pare antikomuniste me 1946 Posribe…fiksoje. Ne kastrat ka pase nje pakenaqesi te ca horrave qe ishin mesu me kene te paret e katundit dhe keta ngriten krye sepse po i cenohej primati ne katund Marin, prandaj duhet te degjosh histori te gjalla Marin sepse ky vend ka cungim vlerash shume.
           Koliqi ndenji ngrohte ne Itali ndersa i vellai dhe familja po dergjeshin, po ashtu edhe Marka Gjon trimi i leshit, por zaten kot skane thene ca te mencur qe enver Hoxhen ia coi zoti ca horrave sepse po trasheshin shume pa djerse dhe mund por vetem duke tradhetu sa andej kendej….

           Marin shko edhe nje here bej cicin se qenke lage ne pantallona…ketu jam jo carcaf por roman do te te bej une derisa te te bej qe te qurravitesh fare si legen hane I Gjuhadolit…)

          102. ilir says:

           O Marinar, shkodra ne mes shekullin e 18-19 sic te kam thene ka pase nje zhvillim te shquar ne kuadrin kohor ku ishte ndersa Beogradi ishte nje katund i pa bere kryeqytet kur Shkodra ishte qender vilajeti dhe Bushtallinjte u ndane nga sulltani dhe po merrnin gjithe tokat qe i perkisnin shqiptareve, der ne mes shekullin e 19 shkodra kishte nje popullsi prej 50 mije banoresh ndersa beogradi 40 mije banore, nderkohe qe shkodra kishte nje zinxhir shekullor qe ekzistonte beogradi kishte qene vetem katund, nderkohe qe ketu ishte zhvilluar nje kulture fisnike feudale dhe me pas kapitaliste beogradi kishte ca kapadainj vojvode qe grabisnin tokat e njeri tjetrit, nderkohe qe shkodra kishte pazarin me te madh ne ballkan beogradi nuk kishte ndonje aktivitet ekonomik per te qene, tashi ti me sjell mua beogradin e bere nga te tjeret dhe beogradin e kultivuar vete, shkodra ishte e kultivuar vete me shtresat e saj pa ndonje ndikim brutal nga administrata osmane, te besh nje qytet te ri sic beri austria me beogradin, tja krijosh edhe nje shkolle tip liceu qe ka dhene edhe diploma me qitje te larte sic thua ti nuk do thote qe ka fryme edhe ndjenje civile, ne hiatorine e qytetrimeve nuk cilesohet si qytet urban ai qe ka universitet por ai qe ka veprimtari tregatre dhe rruge zhvillimi me pas qendrat e dijes krijohen vetvetiu si kerkese e kohes, po ja qe burrat e pasur te shkodres kane bere qe femijet e tyre ti shkollojne ne Stamboll, Viene, Rome, Egjipt, Paris etj dhe ketu ke plot njerez te shquar qe jane edukuar ne kete menyre. Pra more Marin te kam thene qe mos i merr shabllon rreshtat e librave, shiko edhe kontekstin social dhe kohor, pra Marin megjithe kete ti rren sepse Universitet Beogradi konsolidon emrin ne fund shekullin e 19 ndersa ajo celule arsimore e krijuar nga austriaket per te sherbyer si qender arsimore per gjithe rajonin aty afer beogradit ka qene ne kufinjte e nje liceu te perparuar e ke te shkruar te zeze mbi te bardhe mer dak…por ti vetem RRRREEEEENNNN pa fund. Historite e te pareve tane na thone qe si malazezet ashtu edhe beogradasit kur vinin ne shkoder vinin me syrin e nje gjeje te madhe dhe per te shijuar nje sqime te madhe qytetare, nje marredhenie njerezore te paqte dhe nje respekt per njeri tjetrin. ka pase bahce te medha te mbushura me lule gje e cila tregon frymen civile, ka pase muziken dhe artin e saj qytetas. Eshte si te thuash qe Tirana eshte me zhvilluar se Shkodra gje e cila eshte e vertete sot por Tirana para 80 vitesh nje katund ka qene mer Rini, mund te thuash ti qe Zogu beri ca ndertesa te bukura nje shesh te madh ca institucione arsimore ne kohen e tij, po ashtu Enveri e pasuroi me arkitekturen e tij komuniste i dha universitetin e pare shqiptar ne histori, ngriti institute shkencore zgjeroi perimetrin e saj, ashtu sic Edi Rama i dha pallate te medha disa hapesira publike dhe rregulloi ca rruge te mira dhe ne kete aspekt Tirana sigurisht qe eshte me zhvilluar sepse mbledh sa andej kendej por perseri asnjehere nuk e ka historine e Shkodres, qytetarine saj, muziken e saj, traditen e saj etj etj. Kshu par dak duhet te njohesh historine e civilizimeve dhe jo te marresh nje ndertese dy kateshe ne beograd na e monton ne foto dhe ooopppaaaa na e servir ketu si shpikje, po nejse kushedi nga cila zgeqe e ndonje katundi te humbur do jesh ti.
           Pader Anton Harapit(mbiemer turk..haha) as uji i drinit nuk ia lan ate gabim le te themi ne…

           Rini a do me apo u bukose….he ma se mire te ben mos e merr kaq keq kete pune….ok bello

          103. ilir says:

           E kam thene une qe je anti shqiptar dhe gjithnje me shume ia cjerr masken vetes dhe bjen Brenda me kembet tuaja, xhakua leshi hesapi, si me thane “kandidat per cjap”…heheeheh mer Rini.
           Se pari: me ke dhene emra te cilet mi ke shkruar ti dhe nuk me ke dhene burimin qofte edhe nga Wiki-leshi yt dhe qe ketu fillon pabeueshmeria jote.
           Se dyti: Pjesa me e madhe e atyre burrave qe ke vene aty jane shqiptare dhe ketu nuk shoh asnje gje jo shqiptare
           Se treti: Si nje njeri bajat dhe pa minimumin e yndyres se dijeve dhe te historise LIDHJEN SUPERKOMBETARE TE PRIZERENIT ti e mban vetem ne nje dite ne nje Karamane me ca firma dhe nuk e diskuton si proces, si aktivitetet politk -ushtarak, dhe si jehone. Dhe ketu fillon rrenen e madhe., ti qe e ngushton rrezen e Lidhjes vetem ne nje dokument te firmosur sepse aq ke ti ne kaplloqe dhe kjo eshte fatkeqesia joet. Pra Marinaro nje dokument mund ta firmose edhe nje njeri qe eshte marre nga rruga per ba kuorumin, ne 97 marreveshjen e famshme te pajtimit kombetar e firmosen edhe Fatmir Mediu, Hysen Selfo apo edhe nje fare Aleko Gjergo nese I mban mend po kush leshin ishin dhe jane ato qe te kishin ndikim ne qetesimin e situates, ato do mbeten ne histori vetem se ishin ne tryeze dhe ia moren nje firme kot me kot por Shqiperia gjithsesi u dogj sepse fjala e tyre nuk zinte vend ne familjet e tyre e jo me ne ate Shqiperine qe digjej, pra more kastravec djali dokumentet e firmosura edhe ne tractatet e medha nderkombetare shpeshhere jane vetem sa per te tu vene ne arkiv ashtu sic mund te flasim edhe per traktatin qe Chamberleni ia firmosi Hitlerit por Hitleri ia hodhi ne WC sapo hipi ne avion. Ti Marin vazhdon dhe e tjerr kete muhabet por edhe pse e tjerr perseri ne disfavorin tend dalin argumentet sepse ti si mistrec injorant kthinash qe je nuk permend qe kjo Karamane e firmosur (pa asnje burim perseri) nuk eshte aprovuar nga shumica e delegateve te Lidhjes per arsye te mos mberritjes se shume delegateve dhe per arsye te mosdakortesise se grupimit radikal pro shqiptar. Ti perseri vazhdon e rren per te zezen tende sepse Lidhja nuk filloi e nuk mbaroi vetem ate dite ti duhej te permendje si burrat e zamanit(nese je i tille) se formimi i Lidhjes së Prizrenit pati jehone pozitive dhe ngjalli shpresa ne te kater anet e vendit. Por Kararnameja u prit ftohtë nga pjesa më e madhe e shqiptarëve. Në këto rrethana, kur arritën delegatët e pothuajse të gjitha krahinave shqiptare, u mblodh rishtas në Prizren, më 1 korrik 1878, Kuvendi i Përgjithshëm, i cili më 2 korrik miratoi Kanunin e Ri. Në të thuhej shprehimisht se Lidhja Shqiptare, e formuar në Prizren, do të luftonte për të drejtat kombëtare të Shqipërisë dhe se veprimtarinë e saj do ta shtrinte vetëm në trojet shqiptare. Përveç kësaj, Kanuni i Ri i jepte të drejtë Lidhjes të kishte degët në qendrat e ndryshme të Shqipërisë, të shpallte mobilizimin ushtarak të të gjithë burrave të aftë për armë, të mblidhte për nevojat e veta buxhetore një sërë taksash të ndryshme, të kishte gjyqe të veçanta etj. Me këto të drejta që përcaktonte Kanuni i Ri, Lidhja e Prizrenit fitonte funksione pushtetore të veçanta nga ato të shtetit osman dhe krijohej mundësia për të ngritur shkallë-shkallë një shtet autonom shqiptar. Miratimi i Kanunit të Ri tregonte se në Lidhje kishte triumfuar platforma kombëtare. Pra more Marin bizantini primitiv ti vazhdon e zhytesh ne lluce thelle e me thelle me keto gjysme argumentesh qe ke dhene deri me tash.
           Ti nuk permend ose me qellim ose se nuk njeh historine qe ne vazhden e Lidhjes dhe ne frymen e saj me 1879 u zhvillua nje kuvend ne Preveze dhe nje tjter perseri ne Prizren per ti dhene nje dimension edhe me te madh kombetar Lidhjes dhe per te perforcuar kerkesat e tyre per mbrojtjen e trojeve shqiptare.
           Meqe ti vazhdon dhe helmon ate opinion minimal qe mund ta ndjeke debatin tone une po te perseris itinerarin e Lidhjes te lexuar nga burime dhe autore serioze te cilet ti kam cituar here pas here. Marinaro në Janinë, në maj 1877, u krijua një komitet i fshehtë shqiptar nën kryesinë e Abdyl Frashërit. Në verë të po atij viti u formua në Shkodër një komitet tjetër, me kryetar Pjetër Gurakuqin (i ati i Luigj Gurakuqit). Pas disa muajsh, në dhjetor 1877, u formua në Stamboll një komitet kombëtar me emrin ,,Komiteti Qendror për mbrojtjen e të drejtave të kombësisë shqiptare’’, i cili shkurtimisht është quajtur Komiteti i Stambollit. Në të bënin pjesë patriotë të njohur, si: Pashko Vasa, Ymer Prizreni, Sami Frashëri, Zija Prishtina, Jani Vreto, Ahmet Koronica etj. Kryetar i tij u zgjodh Abdyl Frashëri.(keta ishin ideologet ose baballaret e vertete te Lidhjes)
           Si aleat për kryengritjen shqiptare patriotët mendonin se mund të ishte Greqia, e cila ishte e interesuar të luftonte kundër Perandorisë Osmane dhe njëkohësisht të kundërshtonte zgjerimin e shteteve sllave në Ballkan. Prandaj, që në korrik 1877, përfaqësues të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare hynë në bisedime me përfaqësues të Greqisë për të krijuar një aleancë shqiptaro-greke. Mirëpo qeveria greke kundërshtonte kushtin kryesor të palës shqiptare, që ajo të njihte zyrtarisht formimin e shtetit të pavarur shqiptar me kufijtë etnikë të Shqipërisë, duke përfshirë Kosovën në Veri, deri në Vranjë, dhe Çamërinë në Jug, deri në Prevezë. Bisedimet e zhvilluara disa herë përfunduan pa ndonjë rezultat, sepse pala greke nuk hiqte dorë nga pretendimi për të aneksuar Shqipërinë e Jugut deri në Shkumbin (keta ishin fqinjet tuaj dashamires kristiane o Marinar).
           Pra sic e sheh ore lepur Lidhja ka qene nje process I tere me aktivitet te njohur luftarak qe nga betejat e Plaves dhe Gucise, Dibres, Hotit e Grudes, Kosoves ne teresi, kemi fakte vrasjesh pashallaresh osmane, ushtarake dhe marrje te njesive administrative te osmaneve, lufta per mbrojtjen e Ulqinit, epizmin e Jakup Ferrit e sa te duash te tjera…
           Pastaj Lidhja ne Shkoder sic edhe ta kam permende ka pase nje garde dhe nje politike, Ded Gjo lulin dhe Mehmet Shpendin, Pjeter dhe Gege Gurakuqin ka qene Filip Doda etj, dhe sot historianet pro katolike ne Shkoder te cilet une I njoh kerkojne me ngulm qe te evidentohet roli I tyre ne kete levizje kombetare, jane bere botime studimore me karakter rajonal ne Shkoder ku keto emra jane shkruar dhe ilustruar, Marubi ka plot foto me ngjarjet e Lidhjes ku Deda me shoke kane dicituren e pjesemarrjes ne aktivitet e Lidhjes. Tashi per mua bej si te duash sepse me ty eshte e kote te diskutohet per fakte dhe histori sepse aq te nxe kaplloqja por te pakten nese dikush na lexon te beje dallimin ne mes nihilistit gjysma gjel dhe fakteve.

           Tjeter Marin. E ndryshove muziken e valles edhe vallen gjithashu, Beogradi ia merrte te keqen Shkodres ku e ku mer dak, fryma civile ne Shkoder ishte shume me e shquar se kudo tjeter ne Ballkan pothuaj aq me shume ne krahasim me Beogradin, kur nje vend behet Kryeqendra e nje shteti sigurisht qe do pasurohet edhe me ato instrumente qe I takojne nje keyeqendre dhe Beogradi e mori ne menyre natyrore sepse u be kryeqendra e shtetit, por kjo sdo thote qe fryma civile ishte njejte si ne Shkoder mor IDIOT, ne 500 vjet perandori osmane raporti fetar ne Shkoder eshte repsektuar, edhe Karamahmudi I Bushatllinjve I ka dhene nje vend te respektuar katolikeve ne Shkoder dhe ne Kosove aq sa ishin megjithese ishte sundimtar katil disa here. Pra more trashaluqi I nenes Shkodra ka ofruar civilizim, tregeti, bollek, repsekt qytetar, inteligjence natyrale dhe femijet I kane shkolluar jashte pavaresisht mungese se instituciove me te larta arsimore, duke qene qender vilajeti tregon qe ky qytet ka qene shume I rendeishem per perandorine dhe per ballkanin ne pergjithesi. Tregu I Bexhitenit ka pase rreth 3500 dyqane me te madhin ne Ballkan dhe me dyqane qe shkonin deri ne dy tre kate Marin hane, meqe te pelqejne katet e beogradit…hahahah. Edhe kolegjet franceskane dhe jezuite hapen ne mes shekullin e 19 si rrjedhoje e frymes te tolerances.
           HUngarine se mori dot Sulltani??????? Ej mos ia thuaj kujt se te gjuan me domate…hahahah. Betejat per Hungarine kane qene te vazhdueshme dhe jo vetem qe mori Hungarine lindore por ne nje periudhe kohe te atij Sulejmanit Magnificien (q e ta dish qe kete cilesim ia vuri perendimi I atehershem eeeee, nuk eshte vetequajtur I tille), ai arrin te marre per shume kohe edhe hungarine austriake pra ate pjese qe Austria e mbante si zone te ndermjetme me Osmanet….sa zbavitem kur ti deshtoj gjitha rrenat tuaja…hahahah.
           Eja e me thuaj ti mua qe Vendikut nuk ia hoqi gjitha breket qe kishte ne Mesdhe??? Hahahah, se thua dot sepse jo vetem qe ia hoqi por edhe ia……nejse, Otranton e ka pase te marrun me kohe mer rini Sulltani pse vazhdon e rren, edhe Anti Bari nose Tivarin, edhe Raguzen ose Dubrovnikun pavaresisht se nuk imponoi administraten vet por te mirat do ia vjelte mire e mire ne menyre qe te mos kishte kokcarje lufte ne ate zone por vetem te ardhura te majme….. kaq marin edhe kjo eshte zgjuarsi dhe politike…Kuptove moj molle..hahha
           Republikat e Italise se Jugut duke filluar nga Napoli der ne Sicili ishin nen mbreterine Spanjes se ciles ia keputi edhe asaj gjithe ushkuret e brekeve dhe ia mori gjitha rruget tregtare per ne lindje ku ishte me malli kryesor I botes, prandaj moj SHOQE kur zhveshi Spanjen qe mbante Napolin deri ne Sicili ci duhej te hynte ne Apenine, le te vrsinin veten ata legena qe u mbushen me incest pallati brenda familjeve te tyre…hahhaha. Francin e I te Frances e kishte ne krah sa here iu deshte ndonje konflikt mes perendimoreve ne menyre qe tja terhiqte vemendjen nga ceshtjet e Stambollit….ky eshte triblim pa top o Maro, fundja eshte politke dhe ajo nuk eshte vetem muskuj dhe force…nejse do mesosh edhe ti.
           Ngjarjen e 97 e mbyll ketu sepse me keto qe the tani do ia heqesh edhe ate pak seriozitet qe mund te kete ky debat, tashi emrat e atyre qe e dolen dhe happen fjalen dhe organizuan njerezit dihen ne Shkoder prandaj me ty qe rri ne ndonje famulli fshati eshte barre teper e madhe kjo.
           Tashi bycen do e shihnin te shoshitur keta qe hapen fjalen dhe organizuan ushtaret rreckamane, sepse I pari qe ka reagu ate nate ka qene famullitari katolik I cili ka vrapuar direct ne myftini per te dhene sinjalin e ketij lajmi te kobshem, pra ai po shkonte te parandalonte nje kob injorantesh dhe keto injorante per fat te keq I perkisnin fese se tij, me pas me te marre kete lajm ca djem te lagjeve myslimane organizuan nje grup qe te ishte gati ne rast se lajmi ishte I vertete, kaq ka qene Marin dhe mos na perralis trapin me gjera qe si di dhe as si njeh, por perseri une te them qe pjesa e shendoshe kristiane eshte distancuar ne cast si edhe kleriket katolike kane bere heroizem me ta ndjere situaten, por ndezja ka ardhe qe andej nga grupet kriminale te cilat jane financuar nga serbet apo edhe qarqet katolike jo shqiptare ne krye te arqipeshkevise, ne ate kohe selia juaj ka qene teresisht me klerike shqiptare te persekutuar biles, pas 97 ketu instalohen personazhe te ardhur nga Italia qe jane edhe sot dhe ndryshuan komplet karakterin e funksionit te kishes ne Shkoder, filloi nje spastrim I brendshem dhe dolen ca hordheqe biznesesh dhe parash te pista, Dom Simon Jubani dhe Dom Agustini u kritikuan ashper kot me kot per liberalizem dhe u degdisen neper periferi, pati nje termet te Caritasi ketu si pasoje e kesaj lufte te brendshme etj etj Maro, pra gjithe keto ndodhi e kane nje gjeneze dhe kjo eshte njolle e cila po zbardhet avash avash ne opinonin public.
           Qe Mehmet Shehu ka ndeje 6 muaj ne Shkoder me misionin e bindjes se selise ne Shkoder qe te krijonte nje pavaresi nga Vatikani kjo eshte e ditur publikisht ska konspiracion fare, kliko kudo dhe e gjen, mehmeti njeri I tille ka qene dhe kete pune ka bere, qe ne nje moment arrihet nje consensus me At Docin mos gabohem ne emer dhe kjo dihet publiksisht dhe qe At Doci kritikohet per kete dhenie fjale dhe me pas e ha fjalen si shkak I presionit te qendres edhe kjo sdo mend sepse vatikani eshte institucion hirearkik I centralizuar dhe vepron vetem me urdher nga lart, atehere Mehmeti duke pare kete loje dhe kete mosbindje ndaj pushtetit veproi me dhune dhe vrasje, por arsyeja e vertete ka qene kjo mos pasja e kompromisit ne nje negoicate 6 mujore, gjeje ku te duash dhe kshu te del ore ti mik.
           Une nuk them se ishte e drejte ajo qe bene por realisht kshu ka qene e verteta e ngjarjeve te fillimit te 46-49.
           Rezistenca e Kastratit ka qene thjesht nje rezistence bajraktaresh dhe per te mbrojtur primatin e zones se tyre edhe nen sistemin komunist….hahahha, sa shume qe nuk di mor marin. Nejse ajo qe thua ti ka pase ca burraleca qe bashkepunuan me gjermanin kunder shqiptareve, ndersa SS Skenderbeg pavaresiht se une nuk i mbroj as ata fare sepse isha une i pari qe ti anatemova para ca ditesh mos harro, gjithsesi ata u bene krah i gjermanit kunder sllavo komunizmit qe ishte armik edhe me i keq por edhe sepse ata shpresonin ne endrren e shqiperise se mdhe kombetare, pra megjithekete qellimi i tyre ishte me njet te mire por ana qe moren nuk ishte e duhura sepse ky aleat kapitulloi, ndersa komandant llesh marashi nga kastrati oficer i zogut nje here e nje kohe dhe me pas kuisling por kundra shqiptareve dhe jo kundra serbeve donte te mos humbte privilegjet qe kishte ne zonen e tij dhe kshu na organizoi nje rezistence pa asnje ideal as platforme.
           Ndersa Posbriba kishte nje platforme politike, udheheqeist e saj ishin familja e nderuar Kazazi, Riza dani, Xhelal Bushati dhe ca 70 te tjere burra te fisem e qytetare te shkodres, patriote te djathte dhe me tradite kombetare shekullore, ka pase brenda edhe ca prifterinj dhe ca familje katolike te mira mos harro, andaj kjo mbahet si levizje e vertete me platforme, luftera cetash fshati ka pase dhe jug por luftera pa yndyre kane mbetur mer Rini.
           The deri ne 53 rezistence, ne zonen e mirdites ku behen ca desantime anglezesh te vrimosura qe ne nisje te aksionit nga Filbi,,,hahaha. Ok ne Mirdite e cila ishte nje zone e madhe tentohet te vihet nen hyqem dhe nen kontrollin e shtetit sepse kapedani kishte bere ca krime me gjermanin se bashku dhe sigurisht ishte bashkepunor i hershem i serbeve, ok qellimi komunist ska qene i mire po e pranoj, por jo se mirditoret e varfer ishin nacionaliste dhe keta komunistet po i vritnin per ideal…hahah, jo mer Rini jo, edhe aty ishte ceshtje autoriteti mbi zonen, kapedani donte primat ne nje shtet komunist te dhene me lejen e konfrences se paqes se parisit me 1946…hahah. Pra nuk ishte ceshtje ideali dhe as platforme politike ishte thjesht ceshtje e humbjes se titullit Princ mer dak…hahahah. dhe si rezultat kjo PPSH ate zone e beri te devotshme te Partise dhe sigurimit ashtu si edhe Malesine e Madhe qe nga Gruemira e deri ne Vermosh. Rini te kam thene mos hy ne Wiki se lesht e Mrikes do gjesh atje…hahahah.
           Ti thua zonat katolike u persektuan, po masakrat ne zonen e dibres me shuarjen e familjes Ndreu cjane Marin?
           Po ne zonen e Matit ku familje te tera zogiste degdisen vriten dhe burgosen, po ne Gjirokaster ku enveri shuan pothuaj gjithe eliten qytetase bashke me dhenrrin e vet sepse e njihnin mire kete njeri, cfare jane?
           Po ne Mallakaster ku Mehmet Shehu masakron njerez plot sepse ishin balliste cfare jane? Po ne Dukat te Vlores qe vriten gjithe balliste perseri cfare jane? PO masakra e Tivarit cfare eshte?
           Marin i harron ti gjithe keta, por ska gja se ti kujtojme ne mer dak….si thame a u be Shah Mat tani….hahahah
           Tashi une ta kam thene i pari qe Hiteri kishte shpalle nje politike miqesore ndaj myslimaneve ne gjithe boten dhe kjo puna e Jeruzalemit sdo mend qe do ndodhte sepse Myftiu po perkrahte nje force te madhe qe luftonte armikun e saj me te madh, por ama myftiu per kombin e vet po mendonte dhe jo kunder tij. Ndersa Pader Harapi se permendi asnjehere Kosoven dhe atdhetarizmin, as marka Gjoni bile ky i fundit ka punuar kunder Kosoves, Ernest Koliqi behet fasho tipik, shperblehet me prona te pamerituara per sherbimin qe ben, ti thua perhap arsimin ne vend ku librat e historise se kohes thoshin qe fashizmi eshte shpetimi i shqiperise dhe po ajo itali fashiste shkruante qe mbreti Zog ishte injorant dhe tradhetar i kombit dhe i perandorise se Ulkonjes…dhe kete e miratonte Koliqi…Marin jane te renda keta pune mer dak
           Po te kujtoj edhe kryengritjen e Dukagjinit ne 1926 e udhehequr nga nje prift por e paguar nga serbo malazezet ci thone kesaj Marin eee? E ke te faktuar kete me burim historik.
           Me mrojtjen e Shkodres se 1913 mbaruam dhe Hasan Rizai mbetet me i nderuar edhe se nje shqipter per ate qe beri, ajo lufte ska qene osmano-malazeze por ka qene thjesht shqiptaro-malaze sepse atekohe ky vend ishte me pavaresi te shpallur, dhe hasan rizai ore idiot nuk organizoi ushtrine turke por rezistencen lokale dhe kete e beri si strateg ushtarak dhe jo si osman ore zagaruk anti shqiptar, po ju ku ishit apo duke bere ndonje tegel tek motrat saveriane?
           Lufta e Koplikut njolle e zeze po e pranon pak a shume, une thashe malcore te varfer por me kete nenkuptoj fisnikeri, kurse paria katolike nuk dha asnje kacidhe dhe asnje djale te vetin ne 1920 kur vendimet e Parisit po copetonin perseri atdheun, apo juve ju konvenonte hyrja e vellezerve motra italiane dhe ashtu ishit me rehat….hahhhha, marin cdo argument te bie ne surrat mer dak perse e korite veten kaq shume.
           Tashi je bere per tre pampersa hajt shko dhe freskoju se po te pres nese sje mbushur nga halli…Marinaro kap nje gondol ne Venedik po deshe…hahahah

          104. ilir says:

           O Marin…me duket se je ba i merzitshem tash dhe po sillesh si “kali ne lame” xhiro e xhiro dhe rri ne nje vend.
           Kanunin e Ri perse se permned, te kam lene disa blogje ne menyre qe te dilje vete po asnjehere nuk dole tek ky fakt, pra shkurt une desha te vertetoj dashkeqesine tende, Kanun i Ri, Komitet stambolli, Pashko Vase, Komitet shkodre, luftera sa andej kendej ne emer te lidhjes, Preveze, Prizeren perseri, Plave Guci, Ulqin, Turgut Pashe, Mehmet Ali Pashe i vrare, Jakup Ferr, Ded GJo LUl, e sa e sa te tjere, prifterinjte katolike i kushtojne poezi, kenge dhe hymne lidhjes e sa e sa te tjera. Por ska gje mor marin ti vazhdon e thekson karakterin antishqiptar, sme ben pershtypje shoku jot, vetem sa tregon idiotesite tuaja dhe verteton tezat e mia.
           Ej po kush na qenke ti qe me verteton mua qe lufta e shkodres na paska qene otomane dhe jo shqiptare, po ik mer lepur, nqs do te lexosh histori thyeje koken dhe meso. Turpin ta mbani ju u futet nen veladonin e motrave stigmatine apo saveriane dhe iu shmanget luftes. Mos te kishte qene ajo lufte Shkodra do ishte nen mal te Zi, Hasan Riza Pasha eshte hero i padiskutueshem sepse luftoi per shqiptaret duke thyer edhe urdherat e sulltanit per dorezim dhe mos nderhyrje. Muharrem Gjylbegu prijes shqiptar i kesaj lufte, Jak Serreqi arqipeshkvi oportunist ne kete kohe lufte….te gjitha me germa te shkruara jane Marin Beg. Gjergj Fishten ta ckisheroni direkt sepse ne kohen e luftes realizoi nje poezi dhe kenge kushtrimore per Hasan Rizane dhe ushtrine shqiptare te shkodres. kerkoje dhe do e gjesh kollaj kete fakt, bile ai propozon qe hasan rizai te behet hero i shqiperise…te shkruara keto marin…hahahha
           Punen e 97 e kam mbylle me ty…
           Ti perseri i iken valles por edhe sdi ti ikesh, une nuk percaktova se cili sulltan ia futi venedikut por thashe qe osmanet ia kane heqe breket nje e nga nje venedikut edhe spanjes per disa vite ne beteja te ndryshme derisa e kapitulluan venedikun, fortesat e saj ia mori te gjitha ashtu si edhe spanjes kshu qe mesdheu ishte i saji skishte bythe askush qe te bente ligjin ne mesdhe ne kulmin e osmaneve…kaq Marin. Serbine e ka pase vasale qe ne kohen e xhaxhi skenderit me Brankovicin ti e di. Ndersa Beogradin e ka pas shperla heret shume more qorr po ashtu edhe hungarine, vllahine e moldavine, mos na trego perralla me fiksim viti, eshte si puna e fiksimit te rezultatit te eurollotto marin….hahahhaha. Marin mund te kete humbe nje beteje per beogradin dhe ti na permend vetem ate po pas pak muajsh eshte bere tjetra te cilen e ka marre plotesisht…kshu kane qene koherat more karamanli.
           Mehmet Fatihu mori Konstandinopojen dhe ia mori 90% te fortesave Venedikut ne Mesdhe, ai e beri punen e vet dhe arriti suksesin e vet, tashi ishin tjeret pas qe e zmadhuan punen e filluar.
           Po nejse une sjam ketu per avokitine e osmane, une per veprimtarine e tyre tregoj vetem faktet e ekspandimit te kesaj perandorie, nje perandori qe zuri hapesiren qe kishte bizanti ne kulmin e saj por osmanet e zmadhuan deri ne iran e pertej, der ne ukrahine dhe arabi saudite, kaq Marin eshte nje nga tre apo kater perandorite qe kane sunduar boten ne keta 2400 vjet…
           Tashi une mendoj qe ti je vetem nje tip me karakter putane sepse merresh vetem me ca te dhena mediokre dhe kapesh pas nje pike me ngjyre te kuqe ne mur nderkohe qe muri mund te jete roze apo kuqerremte, pra si me thane ty te shkon syri vetem diku ku te intereson dhe nuk studion kuadrin apo procesin e tere dhe kete zakonisht e kane karakteristike njerezit medioker dhe te paafte. marin sot me shume se kurre jeni te privilegjuar me shume edhe se duhet, une them qe mire eshte dhe ska gje, sepse me kete iu eshte dhene mundesia te tregoni veten sesa te shemtuar jeni dhe se nuk keni asnje personalitet per te qene.
           e kaluara juaj eshte po aq misterioze sa edhe e tashmja ndaj me mire kuptojeni qe jemi ne globalizem dhe skeni nga tja mbani, ja psh para ca ditesh jua nxorren edhe nje skandal tjeter ne ausrtali me nje sere prifterinjsh pedofile, Papa Ratzinger sikur nuk degjohet me, ose me mire te themi seshte asnjehere aq fort sepse nuk eshte ndonje personalitet, edhe nje qe foli ne Mynih e dhjeu, e gjitha bota e kritikoi dhe aty mori fund rrezatimi i tij, pra si me thane ia futen pa dale mire ne cehre.
           Lufta e Koplikut te ra ne vesh te shurdhet dhe nuk fole ndaj Marin rri qete e qete sepse mire qe nuk e di historine dhe bazohesh ne 100 burime fantazme qe mund te jene kontradiktore me njera tjetren por te pakten m…t marshallah mos i thuaj seps te sperkat fytyren.
           ne fund fare LIDHJA SUPERKOMBETARE PRIZRENIT nuk ka kuptim pa emrat e Abdy Frasherit, Pashko Vases dhe Ymer Prizerenit te cilet pergatiten terrenin dhe njeri prej tyre edhe u burgos si shkak i asaj vepre madheshtore, mos harro Vitvitene e 1881 etj etj. Lidhja edhe pa deshiren tende qe ne fund te fundit nuk ka ndonje vlere si opinion eshte shqiptare dhe e mbetur ne analet e historise boterore si shqiptare, islamike e quan ti dhe ndonje karagjoz i pashkolluar i kishes tende.
           Ik Marin se le nam…hajt bablok sleep well now dhe qeteso shpirtin tend te trazuar nga mllefi i nje minorance e cila nuk doli kurre nga mediokriteti i saj.

          105. ilir says:

           marin edhe ca te vogla per desert… Ti me sulmon me fjalet e mia…hahah shume qesharak je, une thashe qe ne kastrat Llesh Marashi nje bashkepunetor anti shqiptar i nazizmit kerkonte te mos humbte privilegjet ne zone dhe organizoi ca vagabonde te zones per rezistence, dhe e hengri kokrren por nuk pati perkrahje masive nga zona sepse e njihnin se kush ishte, tashi pasi te ra kastrati shkove ne kelmend se skishe ku te fusje koken. Po te them edhe nje here pa e fryre dhe aq shume ate ngjarje me epizem kot me kot, ata burra vdiqen dhe nje pjese e tyne vdiqen per te rujte primatin e dikujt tjeter si Llesh Marashi i cili me gojen e vet ia ka deklaruar Riza Danit qe une nuk qes pushke ndaj gjermanit sepse nuk ka qellime te keija ndaj nesh dhe zones sone. Pra Marin ajo qe dehsa te them eshte qe ti me permend mua fjalet e mia…komplimente dhe flm per vleresimin por ne kete rast une thashe qe primatin nuk kerkonin ta ruanin Postribaket ne zonen e tyre por malcoret ne kastrat, dhe ata atje kokat e njeri tjetrit hengren sepse partizanet ishin prej asaj zone dhe postkomanda drejtohej nga nje banor i asaj zone..hahah, beteja ka pase vetem ne bajze ku per nja nate kane marre postkomenden por te nesermen dhe ne vazhdim e leshuan dhe iken deri sa u vrane te tere ndersa ne kelmend ti i shpik betejat e fituara sepse as ata vete nuk mbajne mend…hahahha. Ndersa posribaket erdhen dhe u afruan deri hyrje te shkodres duke sfiduar sigurimin shume keq, erdhen deri aty ku eshte spitali sot ne shkoder prijesit dhe ideologet politike nuk ishin fashtaret e zones te etur per primat pro ishin sic thashe nacionaliste qe sbashkepuan asnjehere as me italine dhe gjermanine si: Riza Dani, Hamz dhe Jup Kazazi dhe nje liste e gjate familjesh qytetare shkodrane…kjo eshte Marin andaj edhe sot ne demokraci eshte levizja e postribes qe mbahet realisht si me e organizuara dhe me platforme kombetare dhe jo oportuniste.
           SS Skenderbeg po ta them ishin perkrahes te pushtuesit se kam mohuar por qellimi i tyre ishte Shqiperi e MAdhe dhe kaq, te luftonin sllavo komunistet te cilet shpallen internacionalizmin ku popujt do ishin gjithe bashke, por per shqiptaret e Kosoves kjo do thoshte fatkeqesi, gjithsesi nese kane bere masakra kot me kot kjo eshte e denueshme, nese kane mbrojte popullsine nga sllavet kjo eshte ceshtje tjeter me pas.
           Marin perseri si putanat eee, kur ti numerova gjithe ata muslimane qe u vrane dhe u perndoqen nga komunistet tashi na dole tek Halil Alia…hahahah lepur kacorresh… Ej or mik ne 77% muslimane sigurisht do kishte edhe sorollop bashkepunetoresh se ishin shumica e miletit po ju qe ishit 10% perse e keni mbushur vec me dhjaksa historine tuaj, te pakten te kishit marre pjese edhe ne ceshtjet kombetare me shumice por juve jua mbulojne edhe ato pak te mire zullumet e medha me akte bashkimi, letra ndaj fashzmit, kuislinge sa te duash, bashkepunetore te serbit, mos pjesemarrje ne lufte per oportunizem etj etj.
           Sa i perket Mirdites dhe Kapedanit nuk krahasohen kurre me Halil Aline sepse Kapedani e kishte trashur zullumin me te tere kalimtaret ne kete vend dhe me komunistet kuptoi se do ishte e pamundur duke kujtuar truimf te seres se tij ne Shqiperi beri ato lloj pabesish pritash si ajo e 5 heronjve te cilet edhe pse kishin ideal komunizmin por asnjehere nuk kane aq komuniste te shquar sepse ishin 5 djem te rinj qe ishin vetem idealiste dhe ky i preu ne bese se pari dhe me pas i vrau me nja 100 vete perreth per ti thene gjermanit qe po ikte se une jam njeshi ketu, dhe ja ku e degdisi Enveri i zgjedhur nga britaniket si lider i ketij vend pas clirimit, e shkeputi nga familja, i vrau vellezer dhe djem dhe ky trimi rrinte ne Rome duke pritur desantimet e para deshtuara…hahahah ky ishte trimi i Mirdites mer dak, nje njeri qe le familjen ne meshire te fatit seshte per lider apo prijes, historia eshte e rrepte per keto lloj gjerash.
           Kshu qe krahasimi sesa myslimane u vrane dhe sa katolike eshte krejt kot dhe ste pi uje Marin, vetem masakra e Tivarit ka aq te vrare sa ska patur gjate tere kohes se komunizmit…ok ngule kete.
           Tashi Naten e mire dhe futja nje sy gjume se je lodhe duke fole marrina sot….Bye bebush

          106. ilir says:

           po mire redaksia meqe e paskeni komentin a mund ta di per nuk e publikoni?

          107. ilir says:

           Marin, nese ke ndjeke gjithe linjen logjike te debatit tone duhet ta kesh vene re qe une kam thene qe islami dhe osmanizmi ne konceptin tim nuk jane e njejta gje, osmanet ishin pushtues dhe bashke me pushtimin sollen edhe fene megjithate nje gje duhet ta dish pavaresisht modelit feudalist qe kishte si perandori, ne analet e historse boterore ajo mbete e vetmja perandori qe me shume se kushdo lejoi diversitetin ne religjion, kete e beri sigurisht per te mos i bere shume popuj te pakenaqur sigurisht qe shpiki edhe metoda taksash per te mos ia bere aq te lehte qendrimin ne fene e tyre, por ne ndryshim nga Roma dhe Bizanti te cilet perdoren ne menyre katile dhunen per ate qe nuk kthehej nga pagan ne kristian apo nese dikush qaste islamin gjate bizantit, kete e di e gjithe bota. Gjithsesi ne asnje koment une nuk i mbroj osmanet, por ne momentet e lidhjes SUPERKOMBETARE protektorati i tyre do ishte deri ne momentin e kalimit te administrates ne duart shqiptare, nese keta sllavo barbaret kishin nenen rusi shqiptaret e shkrete nuk kishin askend perkrah ne asnje kohe te historise, andaj more ti shoku historian i partise shqiperia do merrte autonomi me nje kalim administrate ne menyre natyrale por meqenese osmanet po benin tratativa me fuqite e medha(gje te cilen se kam mohuar asnjehere)atehere forcat e Lidhjes kane bere beteja heroike me adminstraten dhe ushtrine osmane sepse duke kapitulluar ata po kenaqnin jo vetem oreksin e ruseve por edhe te zagareve te rusise ne ballkan si rrjedhoje e shen stefanit. Abdyli, Pashkoja, Ymeri jane klasiket e lidhjes, te isha dashakeqes nuk e permendja Pashkon i cili mbeti katolik dhe nuk u detyrua te kthehej ne musliman, ok trim. Lidhja ka qene proces 4 vjecar se bashku me pergatitijen e saj. KANUNIN E RI perse se permend e treta here qe ta bej kete pyetje….pse spergjigjesh? Asnjehere nuk u zbatuan ato pseudo nenet tuaja te Lidhjes. Ato emra malesoresh qe permend une dhe ti kane luftuar per lidhjen, fotot e marubit e dokumentojne me diciture kete, i gjen shume easy po deshe.
           Hasan Riza Pasha theu urdherin e Sulltanit per mos nderhyrje dhe organizoi forcat lokale per mbrotje, Shqiperia kishte shpalle pavaresine, ne nje moment te caktuar Hasani vendosi qe te perdorte flamurin shqiptar ne rast fitoreje. Esat Pashai pati kontribut pozitiv deri 5 dite para dorezimit, ai solli shqiptare nga shqiperia e mesme per te luftuar per 183 dite, te gjithe luftuan heroikisht, ndersa bashkeqytetaret shihnin nga dritarja dhe sipas teje “na paskan hapur dyert”, po mire a i ke bere pyetjen vetes perse shtepite dhe ajo lagja e tyre nuk po gjuhej??? Edhe me deduksionin tend te hapjes se dyerve perseri kjo te con tek mendimi qe shtepite e tyre i kishin te sigurta sepse nuk bombardoheshin, po perse nuk bombardoheshin? Mos ndoshta malazezet duke mos i bombarduar katoliket do e merrnin me te mire Austro Hungarine qe te merrte nje vendim ne favor te tyre ne Konference e Londres qe do mbahej pas pak kohe???? Deduksione do thuash ti…edhe mund te jete, por nje gje duhet ta dish qe ruset zyrtarisht para mbajtjes se konferences nxiten sllavet e ballkanit te kapnin sa me shume toka ne menyre qe ne konference te negociohej me kushtet e tyre….kshu na thote historia Marin.
           Pra mArin, Esat PAsha beri tradhetine ne momentin kur Hasan Rizai nuk donte ta leshonte Shkodren ne asnje menyre,ndersa malazezet kishin rrethuar qytetin i cili po vuante nga zija e bukes dhe semundjet, atehere malazezet gjeten nje kanal komunikimi me Esatin duke i premtuar pushtet ne ate Shqiperine qe do mbetej ne pjesen e mesme te saj si dhe te lirohej shkodra nga zija e urise qe e kishte kapluar. Ai e nxorri ne prite pashain dhe e vrane, e vrane per dy arsye mendimi im, nje..qe ta kishin me te lehte dorezimin dhe 2..ai po luftonte per shqiptaret dhe jo me per osmament dhe kete sulltani se pelqente nderkohe qe Esati i sherbeu edhe sulltanit edhe momentit per te marre pushtetin me kete rast, pra beri pazar pushteti personal dhe kjo eshte nje gje aspak e mire por nje gje qe ka ndodhe qe nga principatat e perendimit e deri ne lindje e larget. Gjithsesi Esati ra dakort qe dorezimi te behej ne menyre dinjitoze me parakalim te ushtrise shqiptare dhe me nder, arsyeja e vertete e lirimit ka qene pamundeisa e rezistences ndaj urise dhe semundjve kryeisht te popullates. Gjithsei me ta ba qajfin ty per hir te se vertetes ESATi ka qene maskara dhe une kete ta kam pohuar qe ne fillim te heres se debatit tone por ky Esati pati edhe shoke shume te mire….Preng Bib Doden dhe GJONIN E MARKA GJONIT ky i fundit ia kaloi edhe mesuesit te vet Esatit…ok bello…
           Ndersa Jak Serreqi sipas te vertetes dhe jo sipas asaj qe nenkupton ti, kur erdhen javet e fundit te rezistences iu kerkua nga britaniket qe ta mbeshtesnin rezistencen me njerez te tjere, dhe atehere ky premton qe te futen malsoret dhe ti bien nga pas shpine malazezeve, por realisht ata nuk erdhen asnjehere sepse lufta kishte marre nje rrjedhe tjeter, ishin 25 mije forca malazeze dhe rreth 30 mije serbe qe ishin ne zonen e lezhes dhe perreth ne mbeshtetje, ndersa shkodranet patroite ishin jo me shume se 8 apo 9 mije dhe bene lufte heroike per 183 dite, ku ishin per 6 muaj njerezit tuaj Marin??? Marin, kjo lufte ishte shume e rendesishme per shkodren, pa kete lufte edhe Austro Hungaria smund te thoshte asnje fjale ne konference, ato e bene vetem per oportunizem mbajtjen e shkodres ne Shqiperi, se pari se kishte komunitet katolik te cilin do e perdornin si gozhden e saj ne ballkan, se dyti per te sfiduar Rusine me domenin e saj ne Ballkanin perendimor, por nje gje duhet te kujtosh qe Gjakoven e shkembyen me shkodren, pra Marin jo dashuri per ne, por thjesht pazar me ne, keto austriaket qe sot mbajne ne barkune tyre 2 milione serbo sllave(perseritje kjo), shko ne austrine tende sot dhe shiko sesa shpejt integrohet nje shqiptar dhe nje serb…eshte mallkim per shqiptaret jetesa ne austri, jo se ka dhune konkrete, po diferencimi dhe mosperfillja eshte aq evidente sa se ke idene, e kunderta ndodh me serbet, lehtesisht e verifikueshme.
           Revoltat e Malesise se Madhe leri tani Maro te lutem, kane qene revolta kapadaish, sepse ajo zone edhe sot eshte zone kapadaish, llesh Marashi i kundershtoi italianet por me gjermanet bashkepunoi per bukuri dhe ne menyre evidente, ndaj pak muaj pas clrimit nuk ishte lufte antikomuniste por lufte per te parin e katundit, komunizmi akoma nuk ishte instaluar si administrate , ndaj keta po i paraprinin momentit, marin vetem nje postkomante ne bajze kane marre per pak ore dhe ketu mbaron me pas ka terheqje fshehje ns shpella deri ne eliminim apo arrestim.
           Kete te diele Marin perkujtohet pervjetori i levizjes se postribes dhe organizatorja kryesore e ketij eventi eshte Jozefina, dhe se bashku me shefin e saj Sali ate dite do behen qytetare nderi te Postribes, kete e kam te fresket nga grupi organizator.
           Per Venedikun nuk u ndjeve me, pra fortesat ia mori te gjitha, ok. Arberia dhe Zeta ishin zona malore ku turqit nuk u munduan te hyne dhe aq, por nuk ishte kjo rruga e vetme qe shkohej der ne itali, ne ate kohe kishin disa fortesa ne greqi dhe ishujt e mesdheut flasim ne kohne e skenderit eee dhe me pas, plus qe mehemti vendikun po e sfidonte me pikat detare te mesdheut, tashi ne fund te jetes skenderbeu mbeti pothuaj vetem me krujen or mik, osmanet i moren sfetigradin, beratin, tokat e muzakajve, shume toka te toptaneve, Leke Dukagjini dhe Balshajt ishin me teper vegel e venedikut periudhe ne te cilen venedikasit skenderit ia kishin futen sa krahu, ia kishin blere dhe me pas heqe qafe Moisi Golemin, dhe ne fund fare Marin kishte lene pas nje toke te shkretetuar nga lufta dhe nje popullsi me shume se te pergjysmuar pra mer mik ky Skenderi mendoi me shume si komandant ushtrie sesa si politikan jo per gje por politike ai ska dite te beje asnjehere, kete e vertetojne paktet idiote me Napolin, Papen, Vendikun dhe fqinjet greko-sllave.
           SS Skenderbeg ne ndyshim nga marka gjoni ishin me gjermanin por kurre me serbin, ndersa mirditori i famshem marka gjon djali ishte me gjermanin ne fund por perpara me Esat Dajen dhe me serbet kishte dashte te bendte Republiken e Mirdites duke copetuar shtetin shqiptar. Maskara e Tivarit sa viktima kishte sme the? Nje masaker Sllavo Komuniste me ison e shqiptareve komuniste. Une thashe qe ishim 77% dhe normalisht qe kjo popullsi do kishte ca sorollope te vet por e shumta ishte me shume se pozitive, po ju me 10% kishit rastin te ishit te gjithe mire, por zullumi jua kaloi edhe dy vepra qe mund ishin te mira…he mer Rini mer Rini.
           Dhe si kafja pas ushqimit une po te nis kete artikull te botuar sot eshte i fresket Marin, kjo tregon sesa politike dhe jo religjion behet tek ju, kete une e di pashe kete artikull por meqe ti i don se zben me te shkruar eccolo la….

           http://www.mapo.al/2012/09/06/kur-jezuite-denonconin-fishten/

           Bye Rinush

          108. ilir says:

           Marin … KANUNIN E RI ????????????? Llafe kot jane fukarallek.
           Postribaket hyne ne Shkoder more tutkun ku sigurimi kishte rreth 40% te forcave te tij totale…Artikulli heee si tu duk??? Ja me cfare merreni…hahahha….Asnjehere nuk mberriten malcoren ne fund te luftes…RREN pa fund. Austriaket nje lesh kane ba per shqiptaret…kam raste plot…nejse pergjigju pyetjeve…bYe baby

           hahah

          109. ilir says:

           Marin, edhe une ketej degjoj shfletimet e librave dhe klikimet e ngutshme qe ben per te gjete pseudo burime dhe fakte….skemi kohe Marin, historia nuk eshte kopjim eshte info dhe logjike.
           Une e di perse ti qe sigurisht je i inspiruar qe ne katekizem dhe ne oret e pas mesimit te fese dhe te gojedhenave te parardheseve tuaj qe procesin e vetem ne historine e shqiperise me nje platforme qe perfshinte te gjitha trojet shqiptare si asnjehere tjeter ne histori ta quani si islamike ne menyre qe nje Lidhje e tille ku katoliket apo ortodokset(te cilet mezi po prisnin Shen Stefanin per te ndejtur ne Greqi) ishin ne minorance, pra te mos kishte emrin Lidhje Kombetare sepse po realizohej nga shqiptaret muslimane, kjo eshte e gjitha Marin, por ti me gjithe keqdashjen qe deshiron ti besh momentit te pare te lidhjes qe u mblodh me 10 qershor dhe na doli me nje kara mane e cila nuk kishte kuorum dhe skishte gjithe delegatet e saj per arsye edhe se sulltani i krijoi pengesa disa delegacioneve per ta minuar pjesemarrjen e gjere, pra edhe ne ato pseudo nenet qe nuk zbatuan kurre sepse rane me miratimin e Kanunit te ri me 2 Korrik ne nenin 4 te asaj karamaneje thuhet qe : 4. Në bazë të Sheriatit do të mbrojmë jetën, pasurinë dhe nderin edhe të atyre që nuk janë muhamedanë, por janë besnikë, tamam si për veten tonë. Ndërsa kryengritësit do t’i dënojmë sipas fajit. Pra edhe jo myslimanet do mbroheshin brenda ketij koncepti. Pra edhe pse ky pseudo dok nuk pati jete vetem nje muaj edhe brenda ketij u gjet nje nocion qe e fisnikeron le te themi, pavaresisht se per mua mbeten pseudo vendime. Ti ke permende shpesh qe kur fqinjet kristiane po tentonin ti sulmonin atehere na u mblodhen muslimanet e shqiperise ne nje lidhje islamike sipas teje..ok, bukur. Po qe tendenca e fuqive te medha dhe fqinjeve kristiane ishte me paerpare qe asnje qe nuk ishte katolik apo kristian ne pergjithesi sidomos ne rajonet me afer europes nuk do te lihej te jetonte apo te unifikohej, dhe kete sipas historianit anglez Jakob Landaut kete e kerkonin me ngul austriaket dhe ruset sigurisht, pra Marin Beg perse nuk e marrim invers ate versionin tend ishin kristianet te cilet ishin me te prirur te demtonin trojet e banuara me islame sesa te merrnin parasysh nocionin e shtetit-komb dhe pavaresisht kesaj megjithe reagimin shqiptar dhe boshnjak se pari per te mbrojtur tokat e pernashketa, kemi influencen e rrepte te shume patrioteve shqiptare muslimane edhe keta per fat keq tendin te cilet fusin nene dhe amandamente kontradoktore me cka ishte shkruar ne diten e pare por qe ishin me karakter kombetar dhe ne mbrojtje te tokave shqiptare, me pas vjen edhe Kanuni i Ri i cili pati edhe kuorom dhe e perforcoi lidhjen si SUPERKOMBETARE dhe me pas vijne aktet e tjera te luferave, peticionet e sa te duash ti. Pastaj jane edhe ideologet e lidhjes, Abdyl, Ymer, Pashko dhe Jani Vreto.
           Ndersa Preng Bib Doda ne 1880 se bashku me princin Nikolle te malit te zi propozojne nje shtet katolik te perbashket vetem me mirditen dhe malin e zi ne sherbim te malit te zi dhe me mbeshtetjne e austrise….kjo PO qe eshte levizje kombetare…hahahah, kjo eshte “perpjekje” kombetare Marin.
           Do apo sdo ti ajo Lidhje eshte e vetmja pike ne histori e cila mblodhi gjith cka ishte dhe kishte shqiptare, eshte platforma e pare kombetare ne historine e ketij vend, ajo ka pase nje proces 4 vjecar dhe procesi ishte pjesa me e rendesishme e tij dhe ashtu eshte ne analet e historise boterore, islamike apo jo kjo gje varet nga kendveshtrimi yt, nese jeni xheloze qe nuk ishit aty pavaresisht se mundesia ju eshte dhene sigurisht qe islamike do ta quani por kjo ska pike rendesie meqe edhe Pashkoja, Pjetri, Deda dhe ca te tjere e kuptuan qe duhet te ishin pjese e historise te pakten ketu nuk gabuan, ju bjerini hasha direkt marin…:)
           Jak Serreqi vetem me nderhyrjen e britanike te cileve po i bente pershtypje mos nderhyrja e shqiptareve katolike rreth 7 8 dite para dorezimit te shkodres kur ishin cfilitur te gjithe thote qe do ti coj fjale malesoreve qe te organizohen, imagjino se sa kohe duhet te behet organizimi ne ate kohe pa elektrik dhe pa rruge… por Marin ata asnjehere nuk arriten por ti vetem shpif rende sepse sic te thashe trupat malazeze ishin 25 mije dhe ato serbe ne mirdite dhe lezhe ishin rreth 30 mije dhe malesoret as nga malesia e madhe dhe as nga mirdita nuk kishn se nga ajo…e semes te vinin plus qe thirrja nuk ka qene fare serioze…tashi pastrojeni njollen sa te mundni por si del boja kollaj.
           Hasan Rizai nje hero i madh qe luftoi per Shqiptarine…e thote Fishta ske ci ben Marin aty e ke…:),
           Esadin sta kam levdu kurre, por preng bib doda spaska qen me pas se ai…PIKE
           Po pra more Maro ne 77% muslimane (statistike zyrtare e viteve 1950-1960) sigurisht do kishte edhe tradhetare me Verlac e me shoke ti pranoj te gjitha une, por Ismail Qemali, Ahmet Zogu , Sulejman Delvina, Isa Boletini, Avni Rustemi kane qene burra shteti pike se pari qe i lane brezave dicka pas te mire madje dhe sot kujtohen shume per mire, por keta ishin 10 apo 13 % si katolike dhe ortodokse perse lane kaq pak per mire, vetem opurtuniizem me preteksin e gjoja shkeputjes nga kthetrat e islamizmit dhe shkuarjes drejt oksidentit…ppprrrrr e cfare ju dha oksidenti vecanerisht juve pas 1990 asnje lesh, shiko sot zonat me te varfera te shqiperise qe jane ne statistike zyrtare….. qe nga Laci, Mirdita e thelle, Dukagjini, dhe malet e malesise se madhe ku pervec varferise ke edhe mungese emancipimi te theksuar.
           Llesh Marashi ia ka thene me goje te tij Riza Danit qe une gjermenin e kam mik sepse eshte kalimtar…kaq Marin ska ssgje te tmerrshme ketu vetem bajraktarizem dhe primat per zonen…kaq.
           Atehere Marin te dish qe ne islam atdheu dhe feja jane te integruara dhe kjo eshte shume pozitive sepse islami seshte asgje tjeter vetem nje perfeksion i rregullave morale te njeriut dhe shoqerise dhe nese ato zbatohen mire atehere je edhe atdhetar shume i mire, ne kristianizem nocioni atdhe nuk eshte aq evident, kristianizmi bazohet me shume ne solidaritetin kristian dhe meshiren, pra feja e para dhe me pas nje atdhe per gjithe kristianet, ndoshta franceskanet ndryshojne dicka, por politoken tek ju e bejne jezuitet…
           kshu qe nese Lidhja te duket me atdhetare per muslimanet sesa per jo muslimanet ky eshte edhe problem filozofik i udhrrefyesit religjioz, andaj Marin une them qe Lidhja SuperKombetare e Pirzerenit pavaresiht ulje ngritjeve eshte kranaria e ketij popull dhe jo vetem e myslimaneve por sigurisht edhe e kristianeve qe jane shume te mire ne thelb por fatkeqeisht manipulohen me shume nga flukseet pertej adriatikut dhe kisha greke.
           Marin gjume te embel dhe shikosh endra me gjelle sulltanati….hahah, he mo se te mira i kane pase ato ketu biem dakort besoj, dhe nese pas gjelleve ben nje xhiro ne harem mire do te te bente…hahhah…Naten BEG

          110. ilir says:

           Marin. Si te duash more djale une per ty po mendoja qe te te beja nje cike me happy ne keto kohera, thashe beje nje vizite ne Turkei…mir mo mire…:)
           Malcoret nuk arriten asnjehere more Marin ne ate lufte trimash shqiptare, Jak Serreqi si gjithe parardhesit e tij beri hipokrizine e radhes se gjoja po bej nje perpjekje edhe kete me presionin britanik, gjithsesi ata asnjehere nuk erdhen dhe kete e gjen kudo, jo vetem qe nuk erdhen por as arriten te organizoheshin, ishte teper vone edhe per rrjedhen e luftes, pastaj keto heroizmat e luftes me luftu kundra 55 mije vete leri more Marin se nuk te ecin, kujtove se ketu po na tregon histori me Bajloza…hahah.
           Patriotet tuaj te cilet dhane dicka dhe nuk u tunden ne ndenjen atdhetare konsiderohen Luigj Gurakuqi, Pashko Vasa dhe Ndre Mjeda qe i qendruan linjes kombetare, nene terezen mos e permend sepse kontributi i saj ska asnje lidhje me shqiperine more burre, aktiviteti i saj eshte extra shqiptar ndaj mos e fut kot ne kete mes. Ndersa tjeret pergjitheisht ne momente te caktuara me gjithe ndonje kontribut shenjen e devijances e kane lene qartazi qe me letra rrezellitese per sistemet diktatoriale, me kuislinge me bashkepunetore me forcat e huaja anti shqiptare te fqinjeve etj etj. Po meqe thua ti kariatiante ishin kunder komunizmit, perseri une te kam lene qe te shkosh der ne delir dhe te kujtohesh vete, por ti asnjehere ose deshe ta permendesh qe Grupet e para komuniste ne Shqiperi i krijuan kristianet, Grupin e Shkodres e udhehoqi zef Malja ndersa grupin e Korces Koco Tashkoja, ne shkoder bile edhe shumica e grupit ishin katolike, pra edhe komunizmin ju e sollet apo is hapet dyert si te themi ne kete vend, me pas ckujtuat ju se ne //%(popullsi muslimane enciklopedia e Vatikanit te cilen e kam ne shtepi e vitit 1963 e thote qarte per Shqiperine me shifra //% Muslim, 13% Orthodox, 10 roman catholic, por sot sillet rreth 70% plus minus)muslimane do merrete drejtimin e vendit pakica? Normal qe jo dhe u gjet nje njeri qe as komunist ska qene ne idela dhe parime por vetem aventurier me emrin Enver Hoxha..ok. Mire se ja fut kot me kot per keto konstatimet tuaja se kush ishte shqiptar dhe kush jo por kur me thua qe Preng Bib Doda qe ia piu dhe lepiu sulltanit deri ne titullin pasha na del edhe kerkon te na krijoje nje shtet katolik se bashku me nje armik te perjetshem ti na e ben aq demokratike shoqerine e asaj krahine me rrecka dhe pa shkolle saqe na permend edhe te drejten e vetevendosjes….hahahhaha, dmth ti vete e justifikon antishqiptarizmin dhe percarjen e trojeve shqiptare….bravo vete erdhe ne strofkullne qe ngrite…mbaje mend eee dhe jo te na tregosh histori putanash pastaj….).Shkurt Prenga antishqiptar sipas logjikes dhe deduksionit tend edhe me targen e nje shteti katolik bile…mbaje mend eeeeee mos me ik neper zgeqe…hahahahhah
           Edhe nese sipas teje Lidhja SUPERKOMEBETARE te ishte islamike perseri ajo thirri gjithe shqiptaret kudo qe ishin per te qene pjese e saj iu pergjigje thirrjes dhe pavaresisht karamanese tende kur edhe perfaqeusesit katolike e pane qe po mbesnin pas dhe ajo lidhe kishte marre jehone ne gjithe trojet shqiptare e pane te udhes qe te shfrytezonin rastin per te qene pjese, por edhe pse u bene pjese e saj ajo lidhje kishte destinacionin te funksiononte edhe pa ta, por mesa duket sedra e nje pjese te shendoshe nuk i la ato qe te mos beheheshin pjese, por nje gje ta kesh te qarte edhe pse nuk firmosen tek pseudo karamaneja firmosen tek Kanuni i Ri, por gjithsesi edhe pa ju ajo funksionoi por edhe me disa prej jush perseri funksionoi per ato 4 vjet intensive ne aktivitete, pra ta dini qe ju jo vetem nuk i hoqet vleren por edhe per te shtuar nuk i shtuat asgje megjithe perkrajen e pretenduar nga austriaket dhe italianet per ju. Keshtu qe katoliket ndejen ne nje qoshe duke thene qe nese me bjen gje ne sqep OK nese sme bjen perseri OK…hahah pune xhakojsh hesapi. Meqe ju e shihni qe nga kristianet shqiptare nuk pati asnjehere ndonje organizim te ketij lloji ne historine shqiptare me platforme te qarte autonomie dhe krijim te nje administtarete shqiptare, atehere se bashku edhe me ca autoruca librash mundoheni ta devijoni si islamike, e keni propopagande koti Marin….By the way…pergjigjen e Kanunit te Ri dhe Pashkos Vases is ideolog sma dhe akoma, sqaro nje here keto dy momente te pakten dhe pastaj hidh dhe perdridh valle putanash me referenca kapelash kishe. Edhe nje here Marin pa luften e Shkodres nje lesh do mund te mbronte Austria ne Konference, me paqe smund te gjente as edhe nje justifikim plus kesaj ia paketoi edhe Gjakoven me propozimin e saj Serbise…hallall plako.
           Fishta i ka bere poezi dhe hymn Hasan Riza Pashes, edhe nje here ka propozuar zyrtarisht te behet hero i shqiptarise, jo se ky eshte argumenti i vetem qe kam por edhe njeri prej jush e konsideroi me sinqeritet si lufte shqiptare dhe si luftes per hir te shqiptarise…ckisherojeni…jepini…
           Levizja e Postribes pati nje grup idiologesh dhe parimesh mer ti prandaj merr edhe me vlere, plus tendences se tyre per te kape shkodren si qender urbane, ndersa lleshi u terhoq deri ne male dhe nuk po sulmonete por vetem po qendronten sesi te dilte pa u lagur, me gjermanin ai ka bashkepunu sa ka mujte or Marin kete e dine te gjithe edhe malesoret e asaj zone e thone brez pas brezi kliko kudo dhe e gjen, plus qe eshte botuar nje kronologji e asaj ngjarjeje e botuar dhe cituar nga nje autor shqiptar me banim ne USA eshte njeri i fisit te lleshit.
           Marin keq apo mire Shqiperia u be dhe u be me kete strukture popullsie, e di qe eshte e veshtire per ju ta pranonit kete por ja qe zoti deshi dhe e formoi me gjithe kalvarin e saj. Ishte Sulejman Delvina qe mblodhi Shqiptaret ne 1920 dhe i formoi nje qeveri shpetimi per ti rezistuar vendimeve te parisit te cilat se pari e ndane perseri ate, dhe mos te kishte qene lufta e koplikut dhe e vlores te drejtuara nga zogu zeri nuk do degjohej, te mos kishte qene Avni Rustemi qe likuidoi Esadin i cili po suprimonte delegacionin shqiptar dhe po behej senkser me gjithe legenat e ballkanit. italise etj, ky vend sdo ekzistonte, prandaj them une zogu, sulejmani dhe avniu dhane kontributin ne momentin me te veshtire te shqiperise dhe kjo sakrifice mund ti kishte kushtuar dhe jeten, pataj kur zogu u be zot i ketij vend do bente edhe politike te brendshme dhe te jashtme, dhe politka ka edhe marreveshje ka edhe muskuj, nese zogu paska bere ndonje gabim perse ndonje mendjendritur i nahise suaj nuk u ngrit dhe ti jepte nje alternative me ndryshe…as Zef Serreqi dhe as Ndoc Coba nuk thane gje por vetem miratuan me koke deri ne toke bile, kshu qe me gjthe ndonje veprim te zogut te nxituar ne pergjithesi ai do mbahet mend si konsoliduesi i shtetit te pare shqiptar ne korniza, me banke, ushtri, xhandarmeri, pasaporte, monedhe, me ca rruge, me nje qender institucionesh ne Tirane dhe me nje politike rajonale te kujdesshme per te mos cekuilibruar ate shtet te brishte te krijuar me aq mund pas 200a e ca vjetesh…kjo Marin quhet veper kombetare, pastaj menyrat e mbajtjes se pushtetit shpeshhere jane te dhimbshme por kjo eshte pjese e artit te politikes edhe ne USA.
           Marin une po flej pak ne zheg si shkodranet e vjeter, ti hap shpejt librin dhe fillo e shfleto nga pak e nga pak…:)). Good luck.

          111. ilir says:

           Marin. Si te duash more djale une per ty po mendoja qe te te beja nje cike me happy ne keto kohera, thashe beje nje vizite ne Turkei…mir mo mire…:)
           Malcoret nuk arriten asnjehere more Marin ne ate lufte trimash shqiptare, Jak Serreqi si gjithe parardhesit e tij beri hipokrizine e radhes se gjoja po bej nje perpjekje edhe kete me presionin britanik, gjithsesi ata asnjehere nuk erdhen dhe kete e gjen kudo, jo vetem qe nuk erdhen por as arriten te organizoheshin, ishte teper vone edhe per rrjedhen e luftes, pastaj keto heroizmat e luftes me luftu kundra 55 mije vete leri more Marin se nuk te ecin, kujtove se ketu po na tregon histori me Bajloza…hahah.
           Patriotet tuaj te cilet dhane dicka dhe nuk u tunden ne ndenjen atdhetare konsiderohen Luigj Gurakuqi, Pashko Vasa dhe Ndre Mjeda qe i qendruan linjes kombetare, nene terezen mos e permend sepse kontributi i saj ska asnje lidhje me shqiperine more burre, aktiviteti i saj eshte extra shqiptar ndaj mos e fut kot ne kete mes. Ndersa tjeret pergjitheisht ne momente te caktuara me gjithe ndonje kontribut shenjen e devijances e kane lene qartazi qe me letra rrezellitese per sistemet diktatoriale, me kuislinge me bashkepunetore me forcat e huaja anti shqiptare te fqinjeve etj etj. Po meqe thua ti kristianet ishin kunder komunizmit, perseri une te kam lene qe te shkosh der ne delir dhe te kujtohesh vete, por ti asnjehere ose nuk deshe ta permendesh qe: Grupet e para komuniste ne Shqiperi i krijuan kristianet, Grupin e Shkodres e udhehoqi zef Malja ndersa grupin e Korces Koco Tashkoja, ne shkoder bile edhe shumica e grupit ishin katolike, pra edhe komunizmin ju e sollet apo i hapet dyert si te themi ne kete vend, me pas ckujtuat ju se ne 77%(popullsi muslimane enciklopedia e Vatikanit te cilen e kam ne shtepi e vitit 1963 e thote qarte per Shqiperine me shifra 77% Muslim, 13% Orthodox, 10 roman catholic, por sot sillet rreth 70% plus minus)muslimane do merrte drejtimin e vendit pakica? Normal qe jo, dhe u gjet nje njeri qe as komunist ska qene ne ideal dhe parime, por vetem aventurier me emrin Enver Hoxha..ok. Mire se ja fut kot me kot per keto konstatimet tuaja se kush ishte shqiptar dhe kush jo por kur me thua qe Preng Bib Doda qe ia piu dhe lepiu sulltanit deri ne titullin pasha na del edhe kerkon te na krijoje nje shtet katolik se bashku me nje armik te perjetshem ti na e ben aq demokratike shoqerine e asaj krahine me rrecka dhe pa shkolle saqe na permend edhe te drejten e vetevendosjes….hahahhaha, dmth ti vete e justifikon antishqiptarizmin dhe percarjen e trojeve shqiptare….bravo vete erdhe ne strofkullne qe ngrite…mbaje mend eee dhe jo te na tregosh histori putanash pastaj….).Shkurt Prenga antishqiptar sipas logjikes dhe deduksionit tend edhe me targen e nje shteti katolik bile…mbaje mend eeeeee mos me ik neper zgeqe…hahahahhah
           Edhe nese sipas teje Lidhja SUPERKOMEBETARE te ishte islamike perseri ajo thirri gjithe shqiptaret kudo qe ishin per te qene pjese e saj iu pergjigje thirrjes dhe pavaresisht karamanese tende kur edhe perfaqeusesit katolike e pane qe po mbesnin pas dhe ajo lidhe kishte marre jehone ne gjithe trojet shqiptare e pane te udhes qe te shfrytezonin rastin per te qene pjese, por edhe pse u bene pjese e saj ajo lidhje kishte destinacionin te funksiononte edhe pa ta, por mesa duket sedra e nje pjese te shendoshe nuk i la ato qe te mos beheheshin pjese, por nje gje ta kesh te qarte edhe pse nuk firmosen tek pseudo karamaneja firmosen tek Kanuni i Ri, por gjithsesi edhe pa ju ajo funksionoi por edhe me disa prej jush perseri funksionoi per ato 4 vjet intensive ne aktivitete, pra ta dini qe ju jo vetem nuk i hoqet vleren por edhe per te shtuar nuk i shtuat asgje megjithe perkrajen e pretenduar nga austriaket dhe italianet per ju. Keshtu qe katoliket ndejen ne nje qoshe duke thene qe nese me bjen gje ne sqep OK nese sme bjen perseri OK…hahah pune xhakojsh hesapi. Meqe ju e shihni qe nga kristianet shqiptare nuk pati asnjehere ndonje organizim te ketij lloji ne historine shqiptare me platforme te qarte autonomie dhe krijim te nje administtarete shqiptare, atehere se bashku edhe me ca autoruca librash mundoheni ta devijoni si islamike, e keni propopagande koti Marin….By the way…pergjigjen e Kanunit te Ri dhe Pashkos Vases is ideolog sma dhe akoma, sqaro nje here keto dy momente te pakten dhe pastaj hidh dhe perdridh valle putanash me referenca kapelash kishe. Edhe nje here Marin pa luften e Shkodres nje lesh do mund te mbronte Austria ne Konference, me paqe smund te gjente as edhe nje justifikim plus kesaj ia paketoi edhe Gjakoven me propozimin e saj Serbise…hallall plako.
           Fishta i ka bere poezi dhe hymn Hasan Riza Pashes, edhe nje here ka propozuar zyrtarisht te behet hero i shqiptarise, jo se ky eshte argumenti i vetem qe kam por edhe njeri prej jush e konsideroi me sinqeritet si lufte shqiptare dhe si luftes per hir te shqiptarise…ckisherojeni…jepini…
           Levizja e Postribes pati nje grup idiologesh dhe parimesh mer ti prandaj merr edhe me vlere, plus tendences se tyre per te kape shkodren si qender urbane, ndersa lleshi u terhoq deri ne male dhe nuk po sulmonete por vetem po qendronten sesi te dilte pa u lagur, me gjermanin ai ka bashkepunu sa ka mujte or Marin kete e dine te gjithe edhe malesoret e asaj zone e thone brez pas brezi kliko kudo dhe e gjen, plus qe eshte botuar nje kronologji e asaj ngjarjeje e botuar dhe cituar nga nje autor shqiptar me banim ne USA eshte njeri i fisit te lleshit.
           Marin keq apo mire Shqiperia u be dhe u be me kete strukture popullsie, e di qe eshte e veshtire per ju ta pranonit kete por ja qe zoti deshi dhe e formoi me gjithe kalvarin e saj. Ishte Sulejman Delvina qe mblodhi Shqiptaret ne 1920 dhe i formoi nje qeveri shpetimi per ti rezistuar vendimeve te parisit te cilat se pari e ndane perseri ate, dhe mos te kishte qene lufta e koplikut dhe e vlores te drejtuara nga zogu zeri nuk do degjohej, te mos kishte qene Avni Rustemi qe likuidoi Esadin i cili po suprimonte delegacionin shqiptar dhe po behej senkser me gjithe legenat e ballkanit. italise etj, ky vend sdo ekzistonte, prandaj them une zogu, sulejmani dhe avniu dhane kontributin ne momentin me te veshtire te shqiperise dhe kjo sakrifice mund ti kishte kushtuar dhe jeten, pataj kur zogu u be zot i ketij vend do bente edhe politike te brendshme dhe te jashtme, dhe politka ka edhe marreveshje ka edhe muskuj, nese zogu paska bere ndonje gabim perse ndonje mendjendritur i nahise suaj nuk u ngrit dhe ti jepte nje alternative me ndryshe…as Zef Serreqi dhe as Ndoc Coba nuk thane gje por vetem miratuan me koke deri ne toke bile, kshu qe me gjthe ndonje veprim te zogut te nxituar ne pergjithesi ai do mbahet mend si konsoliduesi i shtetit te pare shqiptar ne korniza, me banke, ushtri, xhandarmeri, pasaporte, monedhe, me ca rruge, me nje qender institucionesh ne Tirane dhe me nje politike rajonale te kujdesshme per te mos cekuilibruar ate shtet te brishte te krijuar me aq mund pas 200a e ca vjetesh…kjo Marin quhet veper kombetare, pastaj menyrat e mbajtjes se pushtetit shpeshhere jane te dhimbshme por kjo eshte pjese e artit te politikes edhe ne USA.
           Marin une po flej pak ne zheg si shkodranet e vjeter, ti hap shpejt librin dhe fillo e shfleto nga pak e nga pak…:)). Good luck.

          112. ilir says:

           Bota dhe kulturat e saj jane te bukura gjithandej, plus itali dhe france une kam qene ne gjermani, vendet nordike, londer, bruksel, egjipt(apo eshte e ndaluar..haha), Marok, Dubai, Izrael, dhe do kisha shume qejf te shkoja edhe ne Rusi, Turqi, Japoni, edhe ne Afriken nen sahariane, meksike per ta pare kulturen Asteke..etj etj, bota nuk eshte Evropa Perendimore more piptak lendine sepse kjo evropa jote perendimore edhe arkitekturen qe gezon sot ka filluar ta zbatoje rreth shekujve 10 dhe me pas ne kohen qe templaret e njohur shkojne „per te shpetuar“ varrin e krishtin ne token e shenjte dhe vjedhin te gjitha dijet dhe kodet e qyterimeve te lashta perfshire ketu edhe te arkitekturen si art, atemot more ti dinastite e Karleve ne Gjermani, France dhe mbreterite e anglise dhe te vikingeve barbare jetonin neper disa ndertesa me stil bllok pa ngjyra dhe te ftohta, me ca keshtjella guri te akullta dhe sigurisht qe me kasolle kashte fshataret.
           Pra more karabush aga ky perendimi yt qe vodhi gjithcka nga tjeret duke filluar edhe me Krishtin emri i te cilit eshte greqisht KRISHT sepse emri i vertete i tij e di se cili ka qene besoj, plus qe ai i perkiste nje populli qe per ju edhe sot eshte populli me armik deri ne vdekje, pra Marinaro pasi templaret vodhen dijet dhe kodet e lashta erdhen ketu ndertuan qytetet e tyre pa iu bindur mbreterve te frances dhe atyre Papes heretik qe e mbante miletin ne erresiren e tokes se rrafshet dhe te larjes se mekateve nga prifti dhe jo nga zoti, ky urdher i beri shantazh me dhjetera vite mbreterive te europes per ti lejuar toka, prona dhe terriotore te tyret sepse perndryshe keta do i tregonin te verteten miletin mbi krishtin, mbi perrallen e mos marteses se tij, mbi fshehjen e disa ungjijve te tjere si psh ai i Barnabas qe na rrefen nje histori shume me ndryshe sesa keta kater trimat e tjere. Dhe keto templaret masakrohen te gjithe nga Filipi Frances me bekimin zyrtar te Papes sepse po dilnin hordheqet sheshit
           Pra marin pas nje rikujtese te vogel historike mbi kulturat dhe ardhjet e kulturave po te them qe te vizitosh boten eshte vetem pasuri, dhe te vizitosh vendet ku qyterimet jane shume here me lashta edhe se greqia dhe roma eshte vlere e shtuar per gjithkend, kulturat e kines, japonise, te babilonise dhe egjiptit jane kupola e historise se lashte boterore, po ashtu edhe ajo Maya dhe Asteke ne Ameriken Latine.
           Mongolia eshte nje nga tokat me misterioze te botes , ne te cilat jane zhvilluar e qytete lashta para riformatimit botes, shenjat jane qe aty te jene zhvilluar shkencat dhe astronomia si dhe luftera berthamore diku 10 mije vjet me pare, andaj megjithe diktaturen e tij Hitleri ne ato toka dergoi shkencetaret me ne ze te Gjermanise per te hedhur drite mbi antropoligjine e banoreve te kesaj zone dhe lashtesine e tyre, Turqia gjithashtu eshte toka e Trojes dhe e Efesit, kultura keto pagane dhe jo Kristiane. Mos harro qe gjuhet me te lashta si aramaishtja DHE sanskritishtja vijne nga keto rajone etj etj etj. Nejse kjo ishte per te ta bere boten me te bukur nje cike.
           LIDHJA SUPERKOMBETARE E PRIZERENIT eshte vepra e vetme shqiptare ne historine tuaj, sigurisht ju kerkoni ta etiketoni si ISLAMIKE ne nocionin qe mendoni ju per islamin pra ate te shtremberin, te kam thene edhe nje here islami nuk eshte nje doktirne si krishterimi i cili mban emrin e nje profeti apo njeriu, islami eshte sistem shoqeror ku njerezit kane obligimin te afrohen drejt perendise(moralit)si pike reference vete si individe dhe jo nepermjet instrumenteve te ndermjemte si kleriket apo institucionet e centralizuara fetare qe kane prona, pasuri dhe bejne politke. Nese e ve re ne islam imamet dhe kleriket nuk jane si peshkope me autoritet vendimarres si ne krishterim, misoni i tyre sipas kuranit eshte vetem te drejtojne dhe informojne njerezit mbi kete sistem shoqeror ne menyre qe ti sherbeje dijes dhe moralit qe ne vertete jane vete Zoti apo i plotfuqishmi, kjo eshte teoria e islamit, ndersa ne krishterim kleriku eshte ai qe fal mekatet, qe merr refimet e njerezve te shkrete pavaresisht se ai mund te jete dhe ndonje maskara, te kete kryq floriri ne fyt dhe prona, rroba prej mendafshi, unaza floriri dhe te merret edhe me politike te dites, me emerime njerezish ne administraten laike dhe plot te tjera. A ka ne islam abuzim nga njerezit sigurisht qe ka, por ketu une po krahasoj pikepmajet shpirterore dhe ketu cedoni shume sepse keni shtremberuar edhe historine e atij qe ju quani ati, biri dhe shpirti i shenjte si dhe keni vene ne epiqender te jetes religjioze priftin qe mund te jete nje kokerr injoranti dhe hajvani.
           Austro-Hungaria ka qene nje „fende syfyri“ e cila vetem se kishte zene nje pozicion ne qender te evropes si perandori i jepej nje cike rendesi, kshu qe sesa peshe kishte ajo e tregon realiteti sot. Shkodra ishte e destinuar te mbetej ne shqiperi edhe pa austro hungarine , sepse edhe nese mbetej nen mal te zi ballkani perendimor do ishte i trazuar gjithmone, per shkak edhe te historise dhe rrenjeve te shkodres do ishte i pamundur sllavizimi saj. Ti kujton se vetem me nihilizmin tend dhe kundershtimet alla shkolle fillore po ma mbush mendjen qe austria ishte shpetimi i shkodres, ne asnje menyre more marin, lufta shqiptaro-malaze ishte epizmi i kesaj qendrese shqiptare. Shkodra pa ate lufte nuk do degjohej, rezistenca ka qene e jashtezakonshme, dhe pavaresisht se Esati si tradhetar e beri te keqene tij per pushtein personal, disa anale historike italiane na thone qe ai kishte marre info se fuqite e medha po dergonin forcat e tyre ne menyre qe shkodren ta linin nen shqiperi, ndaj duke pare zine e bukes dhe semundjet ai e liroi ate pikerisht duke ditur mberritjen e fuqive te medha dhe vendimin tashme te marre, kshu qe shkodres ne nje sens ai i hoqi edhe ca dite derrmuese me shume dhe nuk i lejoi kapitullimin por dorezim dinjitoz, pra ketu luajti nje fare diplomacie gjithmone per interesin e vet.
           Edhe nje here vepra e tij eshte e denueshme sigurisht por ja qe ka edhe variante te tilla historike qe mund te jene te besueshme. Pra more mik me gjithe dashakeqesine tende qe cdo ngjadhenjim atdhetar ku ju e keni saboruar ose nuk keni marre pjese ta quani gjoja ose me termin islamike ose osmane, fatkeqesi per ty sepse burimet tuaja jane burime legenash dhe anti shqiptaresh. Hansan Rizane e inaguroi Lorenci me nje ceremoni te jashtezakonshme duke kakarisur qe lufta e shkodres ka qene nje lufte shqiptare nen udheheqejne e nje komandanti turk qe e deshi dhe luftoi per shqiperine.
           Tashi ti ose thuaj qe moret pjese ose thuaj qe nuk moret pjese, o njeren o tjetren, here thua qe sna u desh gje te merrnim pjese, me pas thua qe malcoret iu bashkua ne fakt sju bashkuan asnjehere, tashi si te intereson ty, apo me mire si te del bilanci i pjesemarrjes, mesa duket kur sheh bilancin e angazhimit dhe te del keq tja fut nje muhabet putanash qe ishte luft „osmano-malaze“….hahhaha. Marin perseri brenda me 10 kembe re, fishta i beri hymen dhe kenge luftes dhe Hasanit e konsideroi si lufte per shqiptarine….hahhah KAQ, tashi manipulo burimet tuaja po deshe.
           Jak Serreqi nuk ka pase presionin britanik thua ti? Aman more burre me thuaj ku ma gjen kunderargumentin pash zoten??? Hahhaha. Malcoret kur arriten, me thuaj nje emer dhe periudhen e betejave pash nderin??? Edhe ajo Wiki enciclopedia jote e thote qe katoliket ishin te interesuar qe malazezet po i binin shkodres sepse atyre u dukej se malazezet po i bien turqise dhe myslimaneve…prandaj delni me vrime ju or lum miku… Hahahh qesharak deri ne vdekje do jesh, nihilist dhe laskareq pusetash…hhhaha.

           Lufta e shkodres eshte nje nga lavdite e ketij vend, e thone edhe kronikanet dhe gazetaret britanike prenzente per 6 muaj te rrethuar. Pa kete lufte thote „The times“ e asaj kohe Shqiperia nuk do ishte me kryeqendren e shtetit te tyre te lashte Ilir, artikull i botuar ne fillim Maj te 1913.
           Akoma nuk me the per Kanunin e Ri te Lidhjes, i mbajtur me 2 Korrik , as nje muaj pas mbledhjes se pare??? Po pres une. Ne fillim me ke thene qe edhe katoliketi do firmosnin sigurisht por me shume kane qene myslimane,,,, po kur gjete nje pseudo karamane dhe ca firma pa kuorom u hodhe direk ne idiotesin e tezes se antishqiptareve per lidhje islamike, tani une po ta nxjerr ne shesh se ku i kam pare emrat e katolikeve, ne Kanun te Ri…hahaha. dua pergjigje???? Pashko, Pjeter, Dede dhe Marubi perser deklarohen si pjesetare te aktivieteve te Lidhjes dhe e quajne ate heroike, Marubi ia dokumenton te gjitha…hahhaha, si thua tash jeni apo sjeni pjese???? Dua pergjigje si e ndjeni veten….pyet nje here dom Gjovalinin dhe me pas eja me pergjigje dhe mos me ik si putane.
           Zogu, minister i brendshem me 1920, lufta e vlores dhe e koplikut komandanti i tyre sidomos i koplikut, ato fuqite e medha perse donin te na ndanin 400 copash me 1920, sepse sipas teje ne 1913 na lane me shqiperine…hahahha kontradiktor mbete sdi nga te shkosh. Heeee cberi Zogu me 1920 a quhet veper kombetare kjo???? Dua pergjigje jo sjellje putanash. Si mbret beri nje pasaporte dinjitoze per shqiptaret, hengri dy atentate nga bejleret qe thua ti, dhe nje nga opozitaret, bejleret I kishte kundra sepse kerkonte reformen agrare sipas nje stili te nje shteti modern. Katoliket cbene per ta ndalur Zogun, edhe nje here cberi, Ndoc Coba dhe zef Serreqi…hahah. Intelektualet e arsimuar nga Zogu ndertuan administraten shqiptare deri ne vitet 60, me pas I fshiu sepse pergatiti te vetet. Satrap???? Komunistet e quanin te tille edhe ti qenke komunist, apo komunist si Zef Malja???? Hahahhaha. Abdyl Frasheri ikone, Ismail Qemali ikone, Sulejman Delvina ikone. Esatin ta kam share sa te duash, SS Skenderbeg aspak veper e mire por ama ishin anti serbe, Hamzai qe permende ti ishte nip i Skenderit, ajo qe kishte ai ishte lufte per primatin e Katundit me emer Arberi, cpune kishin osmanet ketu ….hahahah. Edhe ne nje vend me shumice mbi 70% islame sigurisht qe bashkepunetore do kishte por ikonat kombetare jane muslimane te gjithe ske ci ben dhe nr i sojsezeve nuk e kalon numrin e sojlive. Grupet komuniste te dyja kristiane, komunistet me te devotshem te 50 vjeteve……ORTODOKSET sepse ishte sistem i tyre i pjelle nga ata edhe ne Shqiperi kane qene te privilegjuar jashte mase….Koci Xoxe, Josif Pashko, Zoi Themeli…keto kane bere krimet e para edhe mbi ata prifterinjte tuaj….hahahha Shah marin, lufte kristianesh lindje-perendim, enver aventurieri shijonte spektaklin, keta ishit ju. Edhe shiftat e 1963 jane pa diskutim ato qe te dhashe une, ti rren pa fund dhe sot sipas .CIA World Factbook…jane 70 % Musl… 20 % orthodox, 10 roman catholic, konsultoje direkt tani.
           Une sjam kunder nene terezes, por per shqiperine asgje ska bere, me thuaj te kunderten ti? Si, tek dhe perse ska rendesi…por realisht ska bere asgje….kshu qe sme komplekson mua me keto marrina.
           Skenderbeun si do ta shohim si mbrojtes te krishterimit apo si heroin e mbrojtje se kombit, cdo hero ka nje profil, ketij i kane dhene dy, dmth sic te kam thene une njeri dual, here katolik dhe me pas musliman dhe perseri katolik, si ta quajme pra me thuaj…..kombetar apo te krishterimit???? As ju vete nuk e dini, ju pelqen e dyta por i trembeni sepse keni frike se ju vihet targa ashtu sic e keni…..
           Ti me mire thuaj qe ky njeri na duhet ta kemi se keshtu na intereson per momentin, pastaj nese ka bere pakte me serbet apo malazezet dhe ia kane fute sa krahu crendesi ka, e rendesishme eshte armiku te quhet musliman, te krishteret sipas teje te gjithe te mire jane edhe na rrasin shpaten pas shpine.,…bravo jepi Rini. Une them tja pastrojme pak fytyren historise se tij Marin, pastaj ta shohim sesi eshte me ngjyra, kaq them une asgje me shume….pra edhe nje here nuk jam anti dhe nihilist, jam realist.
           Dhe tani Marin me thuaj perse na e sollet komunizmin me grupet e korces dhe shkodres? hahah… te dy grupet edhe perberjet i kishin pothuaj 100% kristiane, ai i korces po nje here, Kocoja i shkrete shkoi e mori nje musliman me emrin Enver per balance dhe ai me pas ia mori te tera…:) qesharake, edhe kur Grupi i Shkodres ra dhe deshtoi perseri situaten ne dore e mori atentatoti Vasil Shanto dhe sllavo-ortodokset e Vrakes, shkodranet asnjehere, nga pjesa muslimane bile komunistet kane qene te konsideruar si leckamane ishte edhe Tuk Jakova komunist apo jo? Pra sic e sheh bilanci ste del krejt mire Marin???? Hahahha, nesje kjo ishte per te treguar sesa afer dhe jo larg si pretendon ti keni qene me komunizmin, pastaj pushteti sigurisht sju takonte juve ne mbi 70 % popullsi islame …
           Ajo e Postribes ka nocionin e kryengritjes se armataosur te organizuar dhe krere dhe platforme ndaj quhet kryengritje serioze, si ato revoltat e malsise se madhe alla fshatarce ka pase edhe perpara saj ne DUkat te Vlores, ka pase ne Devoll, pra keto rezistenca lokaluce kane qene si mospajtim i momentit kur partia akoma skishte hyre ne qelizat e shtetit, po te them pra 40% e forcave te sigurimit te te gjithe shqiperise kane qene ne shkoder ate dite more tyrylyk, dhe ideja e Postribes ka qene te mesyjne shkodren dhe ate bene duke perparuar perreth 5 km ne hyrje te saj. Po ti idiot do vdesesh..;). ne muslimanet do e kishim permbyse komunizmin si shumice thua ti? Ok, por miqte tuaj te Jaltes vendosen qe ne pra te qendronim ketej nga lindja me cdo kusht mer dak, ndersa greqia komuniste si e prefuara e britanikeve te qendronte ne perendim, perse ju si arqipeshkevi nuk i deguat asnjehere leter zyrtare fuqive fituese te WW II per ta pare ceshtjen e shqiperise te mos kaloje nga lindja??? Servilizem dhe oportunizem Marin. Edhe megjithe idiotesine tende per permbysje pushteti, gjithsesi edhe tentativat e shqiptareve jashte atdheut per permbysje kane qene po nga muslimanet shumica. Komplet shpura e Ahmet Zogut e desantuar dhe e drejtuar nga Hamit MAtjani e tradhetuar nga Kim Filby dhe misioni anglez, Mit hat Frasheri, Mehdi Frasheri, Abaz Ermenji, Leka Zogu 7 here tentative per mesymje por i ndaluar nga perendimi, Xhevdet Mustafa. e gjitha mergata shqiptare per 50 vjet e drejtuar dhe e financuar ne 99 % nga muslimanet shqiptare te emigracionit dhe e udhehequr po prej tyre, ku ishte komuniteti katolik apo ortodox(megjithese keta ishin komuniste pothuaj te gjithe)ne perpjekjet per te hyre ne shqiperi??? me thuaj pak ndonje deklarate te tyre si komunitet ne USA apo Europe? Qofte si individe apo qofte edhe grupim religjioz”? Asnje ose shume gjera apatike, Ernest Koliqi nuk degjohet te kete qene aktiv jashte shqiperise, Gjon Marka Gjoni kishte hallin e pronave te veta por asnjehere nuk u desantua si Hamit Matjani…perse valle Marin? Priste frymen e shenjte per te hequr Enver Hoxhen???

           Marin si do qe te visheni me lakuriq se Bleona delni, prandaj mos ju fut ketyre lojrave te renda se hani gola shume… Une te pakten flej per te pushuar, po ti qe je fjete kur ke edhe syte hapur si do ja besh? Hahahah…tung bebush i famullise

          113. ilir says:

           Si me shkrin krejt ti mor Marinar..:). Tamam dallohesh qe klonin e ke ne tru, pra qe ne momentin qe thua qe une nuk vizitoj boten andej nga lindja brenda se ciles eshte edhe Izreali, Japonia, Dubai, edhe Australia e Larget etj ketu fillon dhe mbaron makuteria jote dhe vizioni qe ke per boten…hahahah.
           Se pari per sqarim kur Europa e Rilindjes e viteve 1400-1500 qe thua ti more njeri i “kastiguar”nga urdheri jezuit ishte ne rrecka, me njerez gjysem te zhveshur dhe e mbuluar me pyje arabet e shekullit te 7 qe moren Spanjen sollen atje nje culture shume here me te zhvilluar se cfare ekzistonte ne ate kohe. Sipas gjitha burimeve te mundshme ku te duash ti do gjesh qe arabet sollen shkencat te cilat ne Europe erdhen me kopernikun dhe galilein pra rreth 700 -800 vjet te tjera pas, ndertuan nje sistem kanalizimesh perfekt te panjohura per perendimin ne ate kohe, si pasoje e kesaj toka u be me pjellore dhe u mbollen bime dhe peme te panjohura per europen, sollen lekuren, ereza, kultura gatimi, sollen edhe portokallin me origjine nga Persia, u fut kultura e arkitektures me kupola te cilat europa I trashegon edhe sot sollen letren per te shkruar more idiot, u zhvillua astronomia dhe u shkolluan dijetare te shquar jo vetem arabe muslimane por edhe vendalinj. Dhe qe ta dish ti kur Spanja u rimor nga kristianet te gjitha ckishin lene arabet u devastuan pothuaj fare ne menyre barbare sepse me dijet e zhvilluara Kisha humbte kontrollin mbi njerezit, sot Valencia dhe Kordova jane nga qytetet me terheqese ne bote per shkak te structures qe kane lene kulturat arabe, edhe muzika ne spanje sot ka elementet e ndikimit arab. Pra more hajvan se keshtu e meriton nje njeri I “kastruar”si puna jote, qyteterimi nuk fillon dhe mbaron me perendimin, perendimi sigurisht qe eshte nje vlerat e medha te njerezimit por bota ka pase momentet e evolimit edhe me pare.
           Ndersa persa I perket rajoneve te Indise, Kines dhe Mongolise ti duhet te thesh nje cike koken dhe te lexosh nje cike me shume. Kulturat e lashta qe arkeologet me ne ze te botes kane bere dhe teza te besueshme thone se ekzistojne ne ate pellg more katundar, aty ka shenja te besueshme te qyteterimeve te para ndryshimit te botes dhe kontinenteve para epokes se akullit….ku, ku… moj nene me cfare bagetish me takon te merrem shpesh here…po gjithsesi e kam kenaqesi te tall sumen me njerez si puna jote dhe tjua ul koken deri ne trotuar… .
           Islami more tarabuk nuk I jep aq rendesi imamit apo teologut I cili ka mission interpretimin ne menyre te drejte dhe pa ekuivoke te Haditheve kuranore per ti dhene shoqerise thelbin e duhur te saj. Sigurisht qe jo te gjithe teologet dhe imamet jane te pergatitur, por ka nje shumice derrmuese qe jane te besueshem, por pa I njohur keta pune more karkalec nuk sesi jep opinione te cunguara sic jep ti. Islami ka mision ta sjelle besimin tek individi jo dhe aq nepermejt instrumenteve hirearkike. Une e respektoj krishterimin si doctrine, por nuk respektoj hirearkine konservatore te vatikanit ore gomar, nje institucion I cili para 1000 e ca vitesh mblidhet dhe merr vendim qe bibla do perbehet vetem kronikat e 4 apostujve, nje koncil qe mund te kete pase ca idiote brenda dhe ndoshta edhe dashakeqes… e kush na qenkan keta burra qe merrkan kete vendim? Ne fakt kete kosntatim sduhej ta bej une por duhet ta beje nje kristian I mire, te cilit duhet ti beje cudi se perse duhen vetem keta 4 dhe jo ungjilli sipas pjetrit apo barnaba. Dan Brown-it asnje rresht nuk I kam lexu sa per dijeni, ndersa per ungjillin e barnabas dihet qe ai ruhet ne bibloteken e vjenes dhe nuk merret nje vendim akoma per zbardhjen e rreshtave te tij, bile nga disa klerike katolike ai eshte konsideruar I pavertete, a thua se keta klerike kane qene aty se bashku me Jezusin e Nazaretit apo Krishtin e emeruar ne gjuhen greke.
           Po mire more kertolle Kultura greke nga kush u ndikua? Nga ajo Egjiptiane e cila e kishte te njejten culture sia jo babilonase paraardhese, romaket e moren ate greke dhe e vune ne system shteteror dhe me ane te shpates dhe postulatit “perca e sundo”iu futen mesdheut per ta marre, dogjen si barbare bibloteken e aleksandrise me 450 mije tituj librash.
           Pra more ti shtaze kur erdhi qytetrimi ne rome pellgu arabik I kishte kaluar ku e ku keto zhvillime, romaket vetem sa I vune ne system dhe krijuan kornizen shteterore.
           Prifterit tuaj ishin shume iluministe perserisa organizuan masakren e nates se shen bartolomeut ne france dhe sigurisht perpara kesaj disa shekuj masakruan templaret, pervec Danit qe mesa duket e paske lexuar ke burime historike katredash prestigjoze ore humbameno… kastravec.
           Mos harro skandale te pedofilise, kardinalin rishelje, priferinjte qe digjnin ne turra drush njerez per tja hequr djallin, edhe skandalin e fundit ne australi mos harro. Keta jane prifterinjte e iluminuar dhe shkolluar….hajde injorant hajde.
           Ej tashi marrina mos na trego , na qenkan malcoret me te zhvilluar se askush tjeter ne shqiperi, jo vetem qe para dhe pas 100 vjetesh kane me te mbaruarit e ketij vend, por sot ne cdo studim serioz me karakter sociologjik qe eshte bête edhe nga Keshilli I Europes, UNDP, materiale te cilat I kam konsumuar per arsye te punes qe bej, pra ketu zonat e thella malore Mirdite, Dukagjin, Malesi e Madhe dalin me perqindje te larte, analfabetizmi, varferi te madhe dhe mos njohje te konceptit urban, plus qe mos te harrojme ate gjakmarrjen apo hakmarrjen krudele me vrasje macabre per idiotesi te tipit pse me shikon apo pse mi re makines.
           Niveli arsimor I malcoreve? Idiot fare je…ppuupup
           Mire more ti se ti bie vete brenda, po edhe ne ate rreshtim njerezish me firma te pergjysmuara qe ke vene ne liste(pa asnje burim perseri) nuk shoh askund Abdyl Frasherin apo Ymer Prizerenin ..eeeee?
           Po ti a e di se pa keta Lidhja SUPERKOMBETARE e Prizerenit nuk ka fare kuptim, a pra mer Rini analet e histories boterore Abdylin e kane si peshkopin e kesaj lidhjeje, pastaj edhe ne ate pacavure tenden ato firmetaret jane vetem nga nje pjese e Kosoves dhe tetova, pra ska si te ishte shqiptare ajo pa Janinen, Shkodren dhe ca vise te tjera, une I qendroj qe ne fillim dhe ketu sme ke dhene asnje argument fare qe ajo lidhje ne kanunin e ri I realizuar me consensus te gjere dhe I mbajtur 3 jave me pas kane pase pjesemarrje me te gjere dhe pikerisht vendiment e saj u zbatuan dhe lidhja operoi ne baze te saj, kjo eshte zyrtare dhe e konfirmuar, karakteri kombetar I saj qendron I ulur kembekryq..PIKE. Qe muslimanet edhe ne aktivietet e mepasme ishin me active kjo dihet sepse ata ishin shumica dhe ishin me atdhetaret, kjo ska diskutim mer Taljano…hahahah, Iku dhe kjo Marin…Ej pyetje…Kanuni I Ri? Skam akoma pergjigje…hahah
           Une balte mbi nene terezen apo skenderbeun???? Hahah, pikerisht une po tentoj tja heq balten dhe tja bej fytyren me ngjyra, por kam frike se pastaj iu dalin te shemtuar sidomos skenderi..hahahah
           Vepren e nene terezes une e stimoj shume por per shqiperine asgje ska bere qe ti behet kaq lavd dhe te marrin emrin e saj edhe urat e sheshet. Ne Indi PO e nderuar shume, ketu jam dakort… 
           Ku ishit ju ne 1920 kur Zogu po mbronte Shkodren dhe malcine? A eshte veper kombetare kjo? Po ne Luften e Vlores? Drejtonte operacionet si Minister I Brendshem?
           Askush nga ju se mori persiper drejtimin e ketij vend perpos atij, perse nuk u cuat dhe te drejtonit vendin atehere, edhe austriaket atij ia besuan shqiperine per ta drejtu sepse ishte me i afti. I vuri piramidat e kufirit ketij vend, nuk e la versmoshin dhe macine te kalonte nga mali zi, per kete beri shkembim me shen naumin por shen naumi dhe Ohri kane qene qendrat shpirterore te kishes bullgare ne kohen e bizantit dhe popullsia ortodokse ishte e deportuar dhe e asimiluar pothuajse, prandaj Vermoshi ishte me rendesishem dhe shqiptar per Shqiperine, duhet tja dini per nder ju malcoret kete veper.
           Ata institucione ne mes Titanes qe jane edhe sot jane prej tij, institutet e para arsimore ai krijoi, beri ca ura dhe rruge, e filloi reformen agrare por nuk e perfundoi sepse spati kohe, beri kushtetuen e pare shqiptare ne histori, kodet dhe aktet nenligjore ne nje vend pa shtet prej 2400 vjetesh, eshte e lehte te flasesh ne kete kohe mer ti duke ndeje para PC dhe me internet, trashegoi nje popullsi te varfer dhe pa shkolle, te gjithe kuadrot e tij I perdori Enver Hoxha dhe me pas I vrau, ja keto ka lene dhe nuk jane ne 15 vjet drejtim pro realisht 8 vjet sepse 7 te tjerat kane qene te trazuar nga revoltat e bejlereve qe ta dish ti, revoltat e kristiano komunsiteve nga bajrakteret e maleve dhe republika anti shqiptare e mirdites se marka gjonit. Kosoven e ka konsideruar gjithmone pjese organike te shqiperise duke I atashuar edhe nje mandat deputeti…etj etj. Sigurisht qe gabime ka ashtu siccdo kush por e tera ka qene positive ne ato kushte te veshtira per shqiperine. Marin ti je komunist prandaj e quan Satrap, prandaj po ia zbulon fytyren vetes gjithnje e me shume, e sheh si bjen Brenda cdo here.
           Lufta e Shkodres eshte vetem kombetare dhe asistencen e komandes turke qe nuk I bindej sulltanit me, por sic te thashe edhe Wiki leshi yt e thote fatekeqeisht qe katoliket nuk ishin te interesuar per kete lufte sepse ishte lufte anti muslimane sipas konceptit te tyre…ske ci ben Marin ta zhyten edhe ato te Wikit. Pra te pakten e more vesh dhe u binde qe malcoret nuk mberriten kurre ne beteje…aman more burre pse rren kot me kot dhe me pas e pranon…hahahah
           Gazeta The Times e ka te qarte ate qe te thashe une, tashi the koken dhe gjeje sepse une nuk vendos ne blog rreshtim emrash fallco sic bere ti me lidhjen.
           Autro Hungaria na rruafte per vere sepse ajo kishte vetem nje objektiv kontrollin e ballkanit nga ana e saj dhe jo nga rusia…kaq. Lufta I dha Lirine Shkodres e cila ishte brenda nje shteti te pavaruar qe me 28 Nentor 1912.
           http://www.flickr.com/photos/scutari_2400/1224376898/ per qejfin tend kjo
           Marka Gjoni ndenji ngrohte ne rome mer dak, ndersa njerezit e tij I la te vriteshsin me njeri tjterin, Princ ai ia ka vu vetes emrin sepse nuk kishte as kornize legale te quhej I tille pra eshte futja kot ky muhabet, shkurt nje serbofil I mire ka qene. Zogu ishte mbret ne megrim me status skishte si te vinte, ai mund te vinte vetem I organizuar ne krye, gjithsesi njerezit me profesioniste te tij dergoi dhe u sakrifikuan me ndihmen e anglezeve.
           I biri I tij tentoi te hynte vete 7 here e ndaluan perendimoret. Kupola dhe anetaret e mergates shqiptare shumice derrmuese muslimane kane qene dhe vetem ato kishin synim kombetar, I ke te shkruara ne histori te gjitha keto, kreret e ballit dhe legalitet ashtu si edhe financuesit vetem muslimane kane qene, eshte e zeze mbi te bardhe kjo.
           E verteta eshte vertete more Rini ske ci ben, Koci, Josifi dhe Zoi ia bene gjyqin dhe I masakruan prifterinjte tuaj te shquar dhe mire…pace e bene a tutti…hhahah
           Enver,Mehmet, Ramiz sigurisht qe ato do ishin ne krye ne shumice islame 60% sunni + 15 % bektashinj….hahahah e shikon qe perseri te iku coku dhe re brenda…hahahah
           Cia Factbook thote qe jane shifra “estimate” pra mesatare por qe jane te vetmet burime zyrtare, une te thashe mor trung qe der ne 1963 eshte 77% ndersa me pas dhe ne fillim te 90 jane “plus minus 70%” pikerisht kete te kam thene para dy apo tre blogjesh…Marin je nivel zero sinqerisht….po te dalin petet nje e nga nje.
           Pra you confirm that qe Preng Bib Doda po bente nje veper antishqiptare… me acik se e the nuk ka…bravo… e viva la sincerita’
           Te huajt ishin malazezet…hahahah…hallall per zoten….ridiculous sa me ska….. Vendimarrje malcoret e mirdites me zhele dhe pa shkolle…shkurt marin nje veper serbe.
           Ej ti ne luften e Shkodres harron te thuash ose me mire ste leverdis te thuash qe Esati ne trupat e tij kishte ca mirditore…pra edhe ato pak me Esatin ishin….hahhahaha…… e sata here eshte bjen kelltup me kembe Brenda…. Hallall per zoten.
           Terreni ska qene aspak komunist mer Rini, komunist ka qene ne Greqi me mbi 70% pro ruse dhe komuniste popullsia, me komunist ka qene ne Itali, ku Amerikanet manipuluan zgjedhjet e 1946 dhe deri ne vitet 70-80 per te mos I lene komunistet ne pushtet, ne Shqiperi vetem ortodokset kane qene me te zellshmit dhe paten privilegje per 50 vjet, katoliket e sollen si ide dhe e organizuan ne Shkoder te pakten, ndersa shumica e popullsise sigurisht qe do kishte njerezit e vet, por ta dish qe elita e ballit ne gjithe shqiperine ka qene qytetare dhe muslimane, po ashtu edhe e legalitetit, qe me frasherit, hamz dhe jup kazazin, bahri omarin te vrare dhe te sakatosur te gjithe keta. Lere Koliqin mor dak I vellai hante dru ketu dhe ai rrinte me bythe pale ne Itali me ndonje putane ne krah. Kush eshte ikona e persekutimit ne Shqiperi…. Osman Kazazi, Adem Allci , Kasem Trebeshina me rreth 50 vite burg dhe internim pothuaj secili, kshu qe mos u merr me idiotesi dhe diferencime idiote. Shqiperine nuk e deshen as anglezet dhe as europeianet e tjere perendimore, perse e lane ne breg Abaz Kupin anglezet? per ta vrare komunistet? Mos te ishte per parate e tij dhe nje peshkarexhe ai do kishte vdeke aty ne breg I vrare.
           Marin mos u bej I neveritshem mer dak, historia jone eshte e perbashket dhe ashtu do jete, mos e veconi veten kot me kot sepse qen i harruar do mbetni, ndiqni shembullin e Jozit, Lorencit dhe Aldos pavaresisht te gjithe mekateve qe kane ato e kane kuptuar se keshtu jetohet ne komunitet si shqiptare te mire.
           Postribaket sulmuan Shkodren, kurse malcoret nje postkomande, dhe u zbythen neper shpella. Ske ci bene dhe historografia europiane e quan si levizja antikomuniste e pare ne evropen lindore…e gjen kollaj…hahahah.

           Marin gjumi I zhegut seshte I keq more burre mos e merr kaq me yrysh, une desha te te bej nder. Gjithsesi Bleona edhe pse nudo te pakten ben dicka ne jete, po ju o lepurusha qe pervec futjes se duarve nen veladon cfare tjeter I dhate ketij vend? Apo edhe e spiunuat nga pak per interes te Papes se radhes qe vinte ne krye dhe ai me pas kthente shpinen kur te pafete jua zhytnin tapen brenda per spiunlleqe brenda llojit….hahahaha. Rini kape dhe shtrengoje mire nder tre gishta ate me te gjatin… 

          114. ilir says:

           Sme the akoma ku eshte Abdyl Frasheri ne ate dokument ikona e Lidhjes???? Du pergjigje… Kanuni i Ri???? Again du pergjigje
           Ato pak mirditore a ishin me Esatin apo jo???? Du pergjige….

           Institute of Ancient History ne Washington thote qe sipas eksperimenteve kimiko-fizike te kampioneve te shtresave gjeologjike ne rajonet e Mongolise dhe gadishullit te Indise ekzistojne shenja te qarta per ekzistencen e qyteterime te hershme shume te zhvilluara si dhe ekzistencen e konflikteve me baze instrumentet berthamore. Tashme ne katedrat e gjithe botes eshte mese i vertetuar fakti qe ka pase qyterime shume here te zhvilluara ne periudhen para epokes se akullit, kjo ska lidhje me mongolet si rrace more idiot por si terren me zhvillem te hershem. Une nuk e di se cfare lexon ti, ti e deshe me video luften berthamore..??? hahahha, me sill videon e lidhjes se prizerenit ti…hahahahhahaha se nuk e besoj ndryshe.

           Nejse do merrem me ty me vone se tani skam kohe……e kape ate gishtin e mesit..?

          115. ilir says:

           Po po Rilindje nen ndikimn e Krishterimit…. Po ata turrat e druve dhe thikat pas shpine, po ata lufterat ne mes principatave qe donin te perqafonin rilindjen dhe te shkeputeshin nga Kisha..:), keto jane justifikimet e atyre qe kur i iken prej dore situata ngrejne mitin se hajt mo se ne fakt kisha e beri po skishte si te gjente menyren…hihihihih. e di si thone per kete marreveshjen e detit me greqine Marin…qe ne fakt berisha nuk donte te miratohej ky pakt edhe ia la opozites dhe gjykates kushtetuese per ta hedhe….tamam kshu histori mesjete si ne bodrumet e Vatikanit…hahah.
           Acueductet e leshit…hahahha., po dijet, shkencat, shkollat, kupolat e ndertesave, ngjyrat, aromat, higjenen dhe agrumet kush i solli? Hahahha. Kordova ne ate kohe ka qene qyteti me i zhvilluar i evropes perendimore dhe qyteti me I rendeiseshem ne mesdhe ne tregti dhe shkembim, pastaj mos te flasim per te drejtat e kristianeve dhe judenjve…ndersa erresira kristiane devastoi dhe vrau gjithcka.
           Poossssiii kriatianet nuk perdorin armet more burre….hihihihihi. Dy WW me te tmerrshmet e njerezimit, bomba berthamore ne Nakagasaki dhe Hiroshime, po flasim per shtetet me ndikim kristian dhe te bazuar mbi demokracite kristiane apo sektet e mormoneve dhe evagjelisteve ne Amerike.
           Masakrat ne Ameriken Latine vazhdojne edhe sot, masakrat ne afriken nen sahariane, kjo marrezia e para nje viti ne Norvegji monstra Breivik mbi 70 e ca rob Brenda nje dite, nje antisemit I cmedur dhe I frymezuar nga gjeneralet serbe te luftes. Po ata sektet idiote ne USa qe mblidhen diku ne nje pyll ose vrasin tjeret pastaj vrasin dhe veten si bageti sepse I erdhi nje sinjal nga “Jezusi”.
           I mban mend paten filluar edhe ne Shqiperi para disa vitesh qe I inspironin ca adoleshente te varnin veten sepse do gjenin parajsen.
           Pastaj keto teorite e perplasjes se qyteterimeve kush I inspiroi, autoret e oborrit te perendimit more burre, shpiken ca teorira per te justifiku sulmet ndaj Irakut sepse mban “armet bertamore” qe nuk u gjeten kurre, apo Afganistanin per te “sjelle” demokracine atje mor dak sepse iu tha zemra perendimit per demokracine atje, vecse ajo droga sikur na ishte 10 fishuar keto kohe…apapap…hihihii, Marin a thu je nje fije naiv apo ben vete? Hahahah
           Krishterimi I paster more dak posi pa arme pa dhune…me te pase lezet. Nejse Marin.
           Kurani nuk permend askund vetevrasjen qe thua ti Marin…po nejse ca din ti per keta pune. Me mire di une per Biblen sesa ti jo me te pretendoj per Kuranin.
           Ku e dine ata prifterinjte qe ato ungjijte na qenkan apokrife? Asnje argumant serioz skane hedhe ndonjehere…kurre, vetem ca pallavra, e meqe qenkan jo te besueshme perse nuk i nxjerrin ne publik ti diskretitojne? Jooo Marin se i del leshi kesaj pune..hahaha
           Lidhja Superkombetare e Prizerenit e cila jua verbon syte mbetet ikone ne historine tone, me Karamane apo Karamane te firmosur nga nje cerek shqiperie, lidhja e percoi idene e saj, luftoi per trojet shqiptare, ngriti flamurin shqptar pas cdo beteje te fituar, tashi mos u merzitni sepse nuk eshte hera e pare qe nuk merrni pjese ne evente te rendesishme ju mer dak, kjo eshte historia juaj per fat te keq.
           Beslidhjen e Martesave nder vedi Marin e kemi thene, asnjehre spati ndonje sukses te qenesishem ajo Beslidhje mer dak, martesa dhe legenlleqe, ato rezistenca zhduken trecerek te popullsise shqiptare, shkaterrim gjithckaje, semundje dhe varferi. Po nejse me fal se po ta lendoj nje cike… 
           Akoma sme the perse Abdyli nuk rezulton tek ajo leter me firma qe thua ti? Kjo do thote se Lidhja nuk ka qene vetem nje cope leter, Lidhja dhe evente te ketij lloji zakonisht jane fryme dhe mission, Revolucioni francez nuk pati letra dhe firma por pati jehone dhe e pastroi ekranin shoqerise nga merimangat e Kishave dhe paraziteve famullitare….Marinar hesapi tane diten lundron e lundro neper internet apo det por spo di me gjete asgje te hajrit per argument…. Se Harrova …Kanuni I Ri Marin? E du njate pergjigje ia dhesha erzin kesaj pune….hahahah.
           Do apo sdo ti more brumbull shqiptaret ne ballkan ne fund te perandorise osmane shtriheshin ne nje gjatesi dhe gjeresi te madhe, per ju ishte fatkeqesi sepse ajo Shqiperi e Madhe kishte shumice derrmuese muslimane, prandaj nje shtet i madh shqiptar nuk ju interesonte juve, dhe si pasoje ju lobuat me prifterinj dhe spiune sa andej kendej qe ky vend te kalonte kalvare pa fund, por ska gje shtei u be, jo i konsoliduar por u be, ndoshta koha eshte tani ti jepet nje dimension tjeter. Fishta shkruan diku qe e duam Kosoven por pa kosovare sepse kshu ulej nr i katolikeve, por europa ia tregoi se me ne nuk e ka pasur seriozisht kurre qe ne kohen e teutes dhe deri me sot, atehere shkruajti ate „moj evrope moj kurve e motit“ etj etj…i kujton besoj, ky Fishta i ka shkruar.
           Nga Pal Engjelli nje formule pagezimi kemi more trangull ska bere ndonje shkence te madhe… .). Gjon Buzuku ne 1555 ne kohen e Sulejmanit te Madh e shkruajti Mesharin, si tha kush gje me duket apo jo? Hahahah
           Edhe ai tekst nuk eshte se deshifrohet kollaj plus qe nje pjese te madhe te fjaleve I ka latinisht po gjithsesi une jam krenar per ate tekst te gjetur, ti per cfare tjeter je krenar Marin, e je krenar per Pavaresine e 1912, por per lufterat e Isa Boletinit dhe Idriz Seferit, po per atentatin ndaj Esadit a je krenar? Po per Abdyl Frasherin, Sami Frasherin, Naimin e Rilindjes a je? Mendoju nje cike, apo emrat e tyre te duken me origjine turke…eeee ndoshta eshte kompleks i lindur Marin do te te shoqeroje deri ne vdekje por nuk i therrite mendjes…
           Vepren e nene terezes e vleresoj edhe Nobelin, por realisht asgje sberi per kte vend, edhe Nobelin nuk e mori si kontribut per kete vend, ky eshte fakt smund te themi ndryshe.
           Ne versaje??? Ok po kush ia vuri veshin me thuaj pak? Ishin edhe me veladon atje perse nuk hyne mik tek vatikani te ndikonte per kete vend, ishte nje tradhetar aty derguam nje Avni dhe ia mbyllem gojen, dhe rezultati cili ishte? Edhe nje here ne Pazar tokat tona, Italia Vloren, Shkodra ne Mal te Zi dhe Jugu ne Greqi u turren bijte sllave te europes per ta kapur…e cfare pastaj? Luftera qe u degjuan deri ne Paris, Vlora dhe Kopliku u krijua destabiltet ne Ballkan dhe USA ia zhyti tapen europianve dhe Italianeve miq „te perjetshem“ Shqiperia do mbetet ajo qe eshte, shkurt. Delvina, Zogu ketu kane kontribut madheshtor pastaj kleckat qe gjen ti jane hipokrizi dhe maskarallek.
           Te mos flasim per luften e Kosoves sepse e kemi diksutuar me pare, italiane, greke dhe franceze kundra. Per marazin tend Turqia e para dergoi trupat se bashku me Usa, mos harro qe Turqia eshte vendi i dyte i NATO pas USA ne kapacitetet ushtarake.
           Jo, mirenjohje duhet te keni ju per ate lufte 6 mujore me mijera te vrare ne Shkoder, por ska gje ajo Austria jote pasi ia zberthyen brinjet ne WW I normalisht nuk pati fuqi te mbroje me gjoja katoliket ne 1920 dhe prape muslimanet shkuan ne Luften e Koplikut per te rikonfirmuar qendresen ndaj malazezit dhe per te dhene proven se kush eshte mbrojtesi i shqiptareve…pa ska gje mirenjohje nga ju skemi pasur asnjehere ne jete.
           Mos na bej epizem me malsoret e lire pa breke ne bythe, nese sot jane aq te prapambetur imagjino si kane qene atehere, cfare kishin ata si te lire qe ishin atahere more aman, pervec nje pushke per te vra njeri tjetrin, turshi dhe raki e ajer te paster, as toke pjellore dhe as bageti per te qene. Prenga iu hedhte nga nje kocke per tja marre djemte si trima per tja mbrojte bythen, pastaj shkonte e hante dhe pinte nga sulltani dhe me pas kerkonte republike demo-kristiane…hahhaha Po ik o Marin se po len kokrren e namit, po cfare lesh zhvillimi, Enver Hoxha i beri ca rruge , krijoi nje qytet qender me emrin rreshen me pallate te tipit komunist, i punesoi ne sigurim 80% te tyre dhe ketu mbaron historia mer dak…e hidhur por ja qe keta jane ata mirditoret e beses. Princ Marka Gjon Leshi, po pse Leke Dukagjini a kishte prerje per Princ aaaa?…hahah.
           Ke donit ju Shen Naumin apo Vermoshin? Une kam qene ne Shen Naum realisht nuk ka qene ndonje humbje e madhe nje bythe vend eshte, pothuaj si Zogajt matane Shirokes ne Shkoder..kaq Marin. Me bjelloruset erdhi si mercenare por te paguar nga britaniket dhe francezet, fundja pushtetin me dhune ia moren, pushtet i dale me vote dhe me parlament pavaresisht se cfare nivel parlamenti ishte. Hengri tre atentate cte bente ti priste me lule atentatoret, Shqiperi cetash ka qene ate kohe, cti thoshte Marka Gjonit ai, bravo per republiken, cti thoshte >Dukagjinasve me 1926 se bashku me priftin ne krye te paguar nga serbet, qe ja urdheroni se jeni te mirepritur…Kollaj te akuzoni ate qe eshte ne krye, po keta tjeret qe komplotojne gjithe diten a kane faj???
           Je shume I trashe dhe pergjigjet sigurisht do I kesh te tipit Lesht e Mrikes…
           Po jo more Lesh, ne Greqi ata bene namin ne lufte civile pa fund thjesht per te mos lene komunizmin ne kembe, 70% ishin pro, dhe ketu me 800 mije shqiptare qe ishin gati te vriteshin me njeri tjerin ishte veshtire, po Ik mer marin mos fol marrina. Financuan Pinocetin qe vrau 1 milion ne Kili per ti mos I lene vend komunizmit dhe jo nje bythe vend ketu…hahhaha, Marin mos kujton se po flet me ndonje shokun tend ketu…haha.
           Heeee I vrane priftat Koci, Josifi dhe Zoi dhe pervec nje deklarate cfare bene tjeter??? Lesht e Mrikes, Shqipria kishte qeverine e saj zyrtare e dale me Republiken e 1946 dhe pranuar ne OKB me ambasada kudo ne bote, me shkembime tregtare, dhe me njohje zyrtare. Perse nuk I bene sanksion zyrtar Shqiperise keta qe I donin aq fort kristianet??? Po ik mer Marin se Brenda e keni pase edhe prej Vatikanit….deri ne shpatull madje.
           Probelm i madhe se ckishroheshin, po pse edhe perkatesine katolike tek ju Vatikani e percakton??? Po pra konfirmon ate qe them une….bravo
           Po ju pervec pedofilise, femijeve te paligjshem dhe vrasjet pas shpine cfare i dhate ketij vend???
           O Marinar, ta kam thene nje here integrimin ne zhvillim duhet ta bejme ne vete se na duhet dhe jo se na e kerkon Europa sepse ploteson kete dhe te nxjerr me pas ate, dhe ne fund i del hordheku i kesaj strukture me shembullin grek, ky eshte deshtim i madh i modelit te BE me 12 yje, USA po e shfrytezon kete per vete. Andaj them une qe kjo europe do ristruktohet, ketu do jemi do e shohim, me hater nuk kalohet klasa mer Rini.
           A po shkon ne Qele tu Kisha tani se me thane se kishte plase nje Mega Orgji…. futja nje hand job ti me mire…hahahah

          116. ilir says:

           Ne fakt Marin, per orgjite e di se kam marre pjese ne ca te tilla me murgeshat rreth e rrotull ne mes tyre dhe ti rrije e na beje roje duke bere handjob….. bravo.
           Une te dhashe nje burim, por mund te konsultosh site si National Geographic, atyre te NASA-s jane online gjithcka. Gjithsesi nje fjale e urte popullor thote qe „mos ha pershesh me femije se behesh pis“, shoku yt dhe kategoria jote qe mund te konsiderohen vetem nje MUSHK drush normalihst nuk kane si te marrin vesh as nga historia dhe as nga dijet e tjera, ti je i „kastruar“ heret mre djale, ti paskan tredhur gjylet ne pince dhe ti qenke ne hall te madh, futja nje LGBT dhe ti ndoshta merr ndonje lek makare. Nuk ka lidhje aspak Mongolia si terren dhe nocion me mongolet, por ti qe mohon historite e arkeologjise, tregimet e Sokratit dhe Aristotelit normalisht qe ske si te kuptosh qe ka ekzistuar as Egjipti dhe as Babilonia sepse per nje K…e kandari si ti historia e botes fillon me Romen e krishteruar bile…hahhah. Nje njeri qe thote une shkoj dhe hipi ne avion vec per ne perendim realisht une sduhej ti drejtohesha me, por nje meshire e kam per nje idiot si ti, sepse te pakten te mos them qe nuk u perpoqa te bej dicka. Nejse ti do jesh prej atyre qe besoj se mami te ka gjetur tek lule bora, se Eva doli nga brinja e Adamit…hahahah.
           Dmth Marin eshte e qarte qe ty veprat kombetare per te cilat ju keni qene me 0 pjesemarrje ose ne rastin me te keq edhe tentativa per sabotim juve me urdher te famullitarit kerkoni ti quani islamike sepse kshu kujtoni se ia hiqni vleren, realisht po beni te kunderten ia shtoni vleren sepse nje vepre kombetare ia bashkengjitni shumicen myslimane qe paska dhene kontributin me te madh….Yeahhhhh Marin nuk je dhe aq i trashe jo…hahahahha
           Ne rastin me inteligjent per ty gje qe ska gjasa te ndodhe vec me ndonje apokalips, pra ti i shkon per shtat dhe konfirmon tezen antishqiptare te serbeve qe cdo levizje kombetare ka karakter islamik. Keshtu ke thene per Uck-ne nje gje e pavertete per gjithkend ne bote, ke thene per UCK-ne e Maqedonise komplet e pavertete, per UCPMB-ne e thene prej serbeve, Per lidhjen SUPERKOMBETARE TE PRIZERENIT gjithashtu te njejten gje na e cave trapin. Kanuni i Ri i firmosur edhe nga ndonje katolik pra….apo ju ishit fasada ne fakt si gjithmone….hahahah. Akoma sme the Abdyli ku ishte? Pashkoja ku ishte? Ymeri ku ishte? Perse ngrihej flamuri shqiptar pas cdo beteje ne emer te Lidhjes SUPERKOMBETARE? Perse ajo pseudo Karamaneja nuk u zbatua asnjehere dhe ra poshte pas dy javesh? Keto permend ti dhe mos me sill ca pacavure te kopjuara apo te shkruara me fantazine tende. Une ti kam dhene gjithe autoret dhe burimet zyrtare qe e quajne Lidhje shqiptare, tashi duke ndjekur shembullin tend te gjerave te shkruara te zeza mbi te bardhe une por te them qe cdo burim zyrtar nderkombetar e ka si Lidhje Shqiptare me karakter kombetar…prandaj tashi vrit veten se mua jo vetem nuk me bind ajo dihet, por me duket se ti me shume kerkon te bindesh veten tende….pra nje ”self-kastrim”…hahahah
           Me thuaj ti zyrtarisht sic edhe ke qejf…hahah…qe Italia, Greqia dhe Franca nuk punuan kunder nderhyrjes ne Kosove????? Kur I erdhi laku ne fyt skishin nga tja mbanin sepse destabilitetin e kishin ne dyer dhe forca kryesore goditese ka qene vetem USA dhe Turqia me trupat ne Adriatik dhe Shqiperi. USA eshte aleati me ngushte I vendeve arabe dhe turqise edhe me shume se I vendeve te perendimit…po theje nje cike ate koken ne liber dhe histori…..O PYKE ne diell.
           Me gjej ti nje eciklopedi apo liber te vetem qe sundimin arab ne Spanje nuk e paraqet te ndritur dhe te shquar me gjithe keto shkenca dhe te mira te sjella ne kete toke, qofte edhe irrigation systems te aplikuara per here te pare ne ate rajon. Theje prape ate koke kashten tende.
           Lufta e Koplikut, Ne krye Ahmet ZOGU komandant, ndersa kryesoret e saj…Sulca Beg Bushati, Gjylbeget, Musa Juka dhe njerezit e tij, nga Malesia e Madhe, Dasho Shkreli, Bajraku I Cun Mules Bajraktarit musliman te Hotit me 100% katolike….Keto ishin ata qe organizuan, dhane para nga pasuria e tyre dhe djemte e tyre per luften, ta kam permende qe ka pase edhe ca malsore te varfer katolike qe kane shkuar atje si ndjekes dhe mirenjohes te Cun Mules por qe elita katolike, kisha katolike dhe parate e katolikeve se bashku me djemte e tyre te derdhur ne ate lufte mund te jete nje perralle dimri duke pjeke geshtenja o marinar beg… e di ti do me sjellesh mua edhe ndonje emer malesori te gjetur me ndonje lupe dore por perseri do dalesh vetem bllof si me LUFTEN SHQIPTARE PER MBROJTJEN E SHKODRES me 1913 ku turqit luftuan si shqiptare te vertete nga ku nuk arrite te me nxjerresh as edhe nje emer te vetem katolik si pjesemarres, por vetem na pordhe per dyer gjoja te hapura, e kush te ta hapin deren…katoliket e shkodres qe kane frike hijen e vet…hahah. Shkodra ishte e pavarur qe me 1912 dhe ke dokumente zyrtare per kete, Muharrem Gjylbegu si kryetar bashkie funksiononte si administrator shqiptar, sigurisht qe trupat e huaja nuk kishin ikur sepse te paret qe nuk e njohen shqiperine ishin keta fqinjet kristiane pra more maro, dhe keto fqinjet kristiane te vuajturit tuaj nuk pranuan qe shqipria te ishte pjese e aleances ballkanike gjate luftes se I sepse kerkonin grabitjen e ketyre tokave, po nejse Marin eshte histori e gjate per ty.
           Tapen me luften e eshkodres e keni ju Brenda tash 100 vjet dhe do ju mbetet turp mbi turpet ne histori, sic edhe ta thashe edhe ato pak mirditore qe ishin ne ate lufte ishin pjese e forcave te Esatit qe ishin nga Shqiperia e Mesme…..kelltup me 4 kembe GOMARI re Brenda Rino…hajt se u mesove tashi tu be grope byca…hahah
           Meqe ti ke qejf faktet une te dhashe referenca nga The Times e fillim Majit 1913…cti besh Marin vete po e kruan. Lufta e Shkodres I detyroi fuqite te merrnin vendimin qe Shkodren ta linin ne Shqiperi, e ke kudo po ta kerkosh, qe Esati e dorezoi ne momentin qe mori njoftimin qe fuqite e medha do merrnin nen administrim Shkodren per ta tja lene Shqiperise, ne ate moment ai luajti lojen per pushtet more zagaruk dhe vrau Hasanin, por gjithsesi Esati tradhetar mbetet per shume vepra te tjera, prandaj derguam nje Avni per ta vrare, por ju me veladon ne versaje cbete kur hoqem qafet Esatin e vrare nga Avniu por me bilete te prere nga Ahmet Zogu si Minister I Brendshem, e dije kete, sigurisht qe jo, perderisa rri ne bibloteken e famullitarit sigurisht qe sdo dish gjera te tilla, do e gjesh edhe kete fakt shume thjesht online. Ama edhe Wiki leshi yt e thote qarte qe katoliket ishin te interesuar qe lufta po behej ndaj muslimaneve dhe osmaneve kshu qe nuk moren pjese.
           Po Roma dhe Bizanti shuanin familjarisht cdo komunitet me fe tjeter cfare i zbatonin atij nenit 1 te Bibles…hahahahha.- Ato vetem toka te tjera kane pushtuar ne gjithe historine e tyre, bile edhe Romen vete e kane pushtuar duke marre devastuar kulturen etruske dhe duke e kopjuar me pare sigurisht….perse bie vete Brenda mer dak.
           Feja sipas teje eshte institucion apo eshte shpirterore??? Kete se kuptoj une prej teje sepse je shume konfuz, pra sipas teje ske te drejte te jesh kristian nese vatikani nuk jua ve ate myhyrin ne b….e…hahha?
           Po nese ai burri i vatikanit te kete femije te paligjshem si PAPA PIU II a thu njihet si vule…hahhaha.Po kur masakrón protestane si naten e shen bartolomeut cfare quhet….hahahhaha…..te kam thene qesharak der ne vdekje do mbetesh.
           Kur ne vendet islame lexoheshin shkencat, astronomia. Filozofia, ndertohej me stil, gatuhej me shije, kishte metale te cmuara dhe kalitej me stil dhe ornamente ne Europen tende hahej mish krudo dhe skishte sapun per tu lare sepse ju kishte lare Krishti qe ne lindje…hahhaha.
           Ne ameriken LAtine per 50 vite ke pase grushte shteti pa fund me ndikimin e Arqipeshkeve te cileve ju ecen jashtezakonisht fjala ne ato vende, bizneset e bankes se vatikanit si aksionere aty prodhojne arme te te gjitha lolojeve per ti shitur aty dhe ne afrike. Me miliona te vrare numeron Latin Amerika ne 50 vite dhe sot vazhdon akoma, po afrika nen sahariane ku pergjitheisht jane katolike si komunitete, ti me duket se kur flet je si ai kali qe sheh vetem nje specter sepse nuk e lejojne anesoret e vene nga karrocieri…hahah
           Une them se cberi nene tereza kur ishim 50 vjet ne komunizmin e sjelle nga Kocoja dhe Zefi si ideologji…hahaha.
           Ne demokraci erdhen motrat e nene terezes sigurisht dhe zune shtepite qe ia ofroi shteti pas 90, shtepi ish pronaresh qe sot sillen neper shtepi me qera dhe skane akoma pronen e vet….ok Marin.
           Me trego letrat e Fishtes per Fuqite e Medha njehere, une te kam treguar ata per Hitler dhe Duce.
           Cfare beri ne Versaje si trimeri pasi ia vrame Esatin me thuaj pak. Nese ka bere kush shqiperine si diplomat ne karrieren e tij ai ka qene Faik Konica, I cili edhe pse antagonist me Zogun ne ide, asnjehere nuk e shau ne sy te botes por e mbrojti dhe ia priti motrat e tij ne Washington ne lartesine priceshave me takime te rendesishme.
           Po pse ti nuk e di qe Greqia ishte me komuniste se Shqiperia, edhe se Italia ksihte po me shume tendenca se ne per komunizem…hahahha, vertete e ke kete apo po I iken si putanat fakteve..hahah? Legen hane hesapi. E pra marin greqia ishte komplet e kuqe ashtu edhe italia, por ja qe ishin me kristiane…hahhaha
           Uauaua cna the more ti po perse per greqine sdo kishin reagim nga BS qe ishte ortodokse dhe per shqiptaret do kishte problem si nje miniature ne harte??? Super qesharak je deri ne vdekje edhe nje here…. Terreni ne greqi ishte me pjellor dhe strukturat e komunisteve ishin gati, ketu kishte kaos te madhe mer marin dhe ckomunizem ishte ky, as enveri sishte komunist ne ideal as marksist bile, me shume ishte zefi dhe kocoja padyshim….hahhaha
           Sikur e kemi thene ne Itali komunistet kane fituar shume here zgjedhjet por asnjehere nuk drejtuan si pasoje e taktikave elektorale te ca pseudo partive se me DC e Andreottit por te mbeshtetura nga amerikanet, edhe greqia po ashtu ka qene ne mos me keq ne 46, por atyre i hyne me topa dhe anije, ndersa ne ishim shume te zote dhe qe ne momentin qe vune minat ne kanalin e korfuzin ato moren te trembur dhe nuk emsyne kete vend nga frika….hahahhah. Ej Marin dashamiresine e anglezeve e kemi marre vesh qe me 1913 mer dak.
           Po prifterinjete pse nuk i bene presion vatikanit per te denuar shqiperine te mos e njeihnin zyrtarisht si shtet dhe perfaqesi diplomatike??? Epo edhe nese e zeme se i qenkan lute vatikanit vetem fakti qe vatikani injoroi ju duhej ta benit lanet vatikanin, por jo ju jeni si viktima qe e adhuroni futesin e shulit…. keep it man…
           Po pra ju sollet renegate qe sbene asgje per kete vend konkretisht. Skenderbeu akoma eshte i paqarte Marin edhe ti vete e di por nuk e pranon, nena tereze e shkreta spati mundesi ti jepte ketij vend asgje te qenesishme po cti beh smundi me teper e varfra
           Ismail, Abdyl, Naim, Sami, Ahmet, Faik, Sulejman…. jane plot Marin si puna e ketyre pork eta kane mbete ne histori…cti bejme.
           CIA FACT BOOK muslim 70% plus minus….keep in your ass….
           UUU se harrova duke bere roja me priftin ti po ia lepije nga nje cike per tu nxehe ne ate nate te ftohte orgjish qe po beja me murgesha… 🙂

          117. ilir says:

           Marinaro…he more lepur, a po te ecen mire lundrimi ne internet? A thu mos te kane censuruar keta te Gazetes more aman…mundet sepse juve ju kane hale ne sy gjithe mileti…hahahah.
           Ej se kam edhe ca fakte te tjera ketu qe malcoret qe na u “thirren”nen arme nga Jak Serreqi nje pjese e madhe prej tyre i ishin bashkuar ushtrise malazeze…kur te duash ti ta tregoj vec me ban me dite, ose nese sbeson bej nje check in online ne internet… :).
           Bye Rinush, tek Qela jam mes motrave stigmatine…

          118. ilir says:

           hahahahahahahhahah… je personazh tamam per filma tek bang bang apo si i thone atij kanalit ne TV? Besoj duhet ta dish me mire. Qenke konsumues i rregullt i porn filmit meqenese permend kshu Dildo e perralla te tilla, tipik masturbator kthinash…:). Kujdes vec se mos te mbrarohen fisheket.hahahahhahahahah
           Po qe malesoret trima dhe sypatrembur iu bashkuan malazezeve ne 1913 e dije? Pra preferuan bashkim me “miqte” tane kristiane. Per Dede Gjo Lulin kemi bere novele para ca kohesh bashke, nje trim por si i pashkolle sdinte se nga ti merrte paret, i mori andej nga probatinet malazeze dhe me pas ia futen bajonet me doren e mirditoreve, deshet te benit shtet katolik ju duke vrare njeri-tjetrin…..hahahha nje leshllek i madh Marin.
           te thashe une qe ti do gjeje ca emra malcoresh me lupe dore…hehehe.
           perseri nje RRENE e madhe kjo puna qe ishin kryesoret e Luftes se Koplikut, une te thashe qe ka pase ca malsore mirenjohes te Cun Mules por asnjeri prej nuk shkoi per hater te udheheqesise katolike, qe asnje grosh nuk dha, as edhe nje djale te vetin, ferkonin duart si xhakoj, aman ishalla po na i vrasin muslimanet…:)
           Realisht ty cdo bashkebisedues do te te bente dalje po te te degjonte qe Ahmet, Sylca Begu, GJylbeget, Jukejt, Cun MUla, Muharrem Kazazi dhe Dasho SHkreli nuk paskan qene ajka e luftes…. te leqisin edhe vete malcoret qe mund te kene marre(pasardhesit e tyre)pjese. E di ti se ku vertetohet ky fakt, shiko pak ne historiografine tone te 90′, me shume permendet lufta e vlores sesa ajo e koplikut, ne kohe te enverit sigurisht do permendej vlora me shume sepse ishte zona operative nr 1 e atij shtet, po ne demokraci keto historianet tuaj qe na kruan e kruan per te gjete poete kombetare kristiane perse nuk i japin vlere asaj lufte….hahahaha. Ja ta them une sepse e dine e kane me vrime ate lufte, po ashtu edhe inagurimin e Hasan Rizait perse e bene dhe moren pjese? Sepse kerkojne ta ndjejne veten pjese e asaj beteje qe eshte turpi i tyre ne fakt, andaj edhe ai inagurim u be sapo Lorenci mori zyren ne 2007, dhe sigurisht zemergjerisa eshte e madhe, por ne anen tjeter shkodranet e dine historine me mire dhe ai ishte nje akt vasaliteti i Loros, ky eshte kuptimi i atij inagurim dhe po ta dish ti, katoliket ketu nuk mund ta shohin Loron me sy per ate akt ingurimi sepse e quajne tradhetar te versionit te tyre…hahahhahah. Marooo duhet te jetosh ketu ne shkoder qe ti njohesh ca gjera, te njohesh frymen dhe balancat, kot skane thene qe shkodra eshte barometer i politikes shqiptare, eshte e ndjeshme shume, eja dhe jeto dhe behesh njeri ma merr mendja.
           Skenderbeu renegat ka qene, nese ju e keni aq per zemer perse nuk lejoni qe te germohet me shume ne CV e tij ushtarake dhe politike? Ngriheni ne kembe si idi0tet qe aman mos ta germojme me shume, nese jeni te qete skeni pse te gerthisni si Derrat ne lluce, eja ta studiojme une jam i hapur ashtu sic eshte historia jone e hapur, te debatojme dhe pas tja veme vulen, por jo na duhet nje renegat dhe pike, sepse ashtu ka qene eshte evidente, une spo e shaj dhe spo e mbroj, po them relitetin…futja self kastrim ti.
           E di ti se ceshte irrigation system apo jo? Apo nga anglishtja ke mesu vetem Dildo, ass …hahahha? E pra sot historiografia dhe arkitektura e Spanjes i mbajne si ikona ne historine e tyre, po nejse eshte sport i rande per ty ky.
           Akoma sme the per Abdylin, Pashkon dhe Ymerin ku jane? E pra mer Rini pa keta LIDHJA SUPERKOMBETARE E PRIZERENIT ska kuptim ne asnje reference historike, nese skeni qejf te ndiheni pjese eshte puna juaj, po aq na ben sepse nuk i hiqet fryma kombetare se e thua ti qe nje pikez uje ne mes te detit, shkurt injorant i verbuar nga mllefi dhe xhelozia. Jo se ne Kanunin e ri na duheshit ju joooo, por Kanuni i Ri kishte prezente gjithe viset e Shqiperise, pra perfaqesia ishte e plote andaj quhet edhe dokumenti qe filloi te implemetohej, pas cdo beteje vetem flamuri shqiptar ngrihej, edhe ato malcore qe moren pjese i ka dokumentu Marubi me diciture, tashi video ska…hahahha, por foto ka…shut p dhe kerko ndonje burim ne Arqipeshkvi tash per te kunderten…hhahahha. Eshte vetem LIDHJE KOMBETARE ME NJE SUPER TE MADH PARA BILES. Fatkeqesi per ju ske ci ben. Esatin e vrame ta thashe apo se ke lexuar ende…hahaha. Po ky Esati sikur na e kishte terrenin me pjellor per tradheti ne Mirdite shpesh mer dak….hahahah. A do beteje tjeter ti, mbrojtja e vranines nga Oso Kuka, ne cete te tij kishte ca malcore por iniciativa e tij ka qene si uragan ne rekrutim dhe trimeri te perdorur, e di si kerkojne sot ta paraqesin katoliket betejen e tij per tja ule vleren, po ska pase gjasa te kete ndodhe ne fakt…qe ai beri akt kamikaz duke i rene fuqive te barutit,….deri ketu shkon makuteria juaj, po nejse edhe nje here ta them, mire qe ndodh se sepse ju del shemtia e shpirtit ne shesh.
           Kush mo? Shtetin shqiptar e loboi dhe kerkoi Ismail Qemali, sigurisht qe do kishte nga komunitetet e tjera, Luigj Gurakuqi i nderuar nje shqiptar dhe sekularist i shquar, Dom Nikolle Kacorri i nderuar, Pandeliu i Korces, sepse ne nje shtet ku kristianet e cmendur perreth ishin babezite Ismali beut i duheshin te gjithe ngjyrat e buqetes brenda per te lobuar ne Europe dhe ne Greqi, po cndodhi asnje prej ketyre nuk u pjerdhen nga Italianet apo greket, pra edhe me keto elemente brenda kjo europa nuk e kishte mendjen tja jepte pavaresine ketij vend, e gjithsesi Ismail Beu loboi gjithandej derisa e helmuan “miqte” tane italiane. Po Aqif Pashe Elbasani qe ishte nje nga ikonat e pavaresise, po kryesori Isa Boletini pa luften e tij dhe te Kosoves trime nuk do ishte bere as edhe ajo mbledhja e pavaresise…apo jo mor Rini keto jane gjera te vocrra…nihiliste do vdisni Rini dhe me brenge ne shpirt qe nuk arritet kurre te beheni pjese e patrioizmit…hahaha.
           Do te te mbesi ne debat si shume qesharake qe Preng Bib Doda dhe malcoret e pavarur dhe te lire paskan pase nuhatje per vendimarrje…..hahahahha.
           O Rino nuk me komplekson mua me ceshtjen e Mongolise se 10 000 vjeteve mer dak, per turpin tend ti je profan, dhe Historia per ty fillon me IDIOTIN NERON qe jua dogji edhe ate pak qyteterim. Ndertesat me kupola the nuk jane sjelle nga arabet??? hahahahah, Ku te duash ti bredh neper dokumente dhe i gjen kollaj fare, perseri nje paafte do mbetesh.hehehehe Marin Beg u kenaqa me ty, kishte kohe qe nuk nxirrja kujin me dike ne kete menyre……hallall plako ma shtove jeten…
           Po qyteterimet e Sumereve i mohon ti, gjasat dhe faktet jane qe Sumeret ishin me te zhvilluar edhe se qyteterimet e sotme, edhe pse te mos kete pase edhe zhvillime shkencore ate kohe? Sot akoma eshte mister mdertimi Piramidave te Egjiptit, me gjithe shkencat inxhinierike te zhvilluara sot akoma eshte pikepyetje e madhe se si u ndertuan ato objekte interesante me nje precizion te tille, dhe perse ato objekte shihen me nje sy te lire pothuaj edhe ne hapesire? Ti normalisht qe sdo dish sepse meqe te kane gjete te lule bora apo edhe eva na ka dale nga brinja e Adamit ty do te duken shume te renda ne Mega per njesine tende qendrore. Po pse shenjat e qytetrimeve me te vjetra ne bote na dalin ne Kine dhe ne pellgun e asaj zone, me thua ti te kunderten e kesaj nese je thelluar ndonjehere ne hsitori dhe arkeologji, e pse te perjshtojme ne edhe zhvillime shkencore dhe konflikte te njerezimit ne ato kohera? Marin nese ti rri e peremed Mongoline ne cdo blog, une ta kam thene qe ajo ska lidhje as me mongolet, as me islamin dhe as me teori debati, ajo ishte si nje reference more IDIOT qe boten duhet ta shohim dhe vizitojme ne cdo cep te saj sepse eshte me e pasur se perendimi ne keto site arkeologjike, te shkosh te shohesh edhe Taxhmahallin ne Indi me kupole…hahahah, e bene perendimoret ate? hahahahah, he pra mer Rini, qesharak dhe Rigoleto do mbetesh gjithmone…..hahahahahha. Pra ky eshte thelbi i asaj qe them une dhe jo ndonje lidhje konspirative me islam dhe luftra ne Mongoli, nese u sqarove ok, nese jo eshte pune e jotja sepse ti realisht mendesi legenash lagjes ke qe rrine duke ngrene fare luledielli gjithe diten.
           Me enumerove disa akte kombetare gjoja. Skenderbeu nuk beri shtet nje here sa per nocion…ok. shtetin e shpalli Ismalil Qemali pas 2400 vjetesh me Teuten, shtetin e beri me pas vetem Ahmet ZOgu me institucione dhe me te gjitha gjerat qe i duheshin nje shteti, Lidhjen Kombetare te Prizerenit e bene Abdyl me shoke., Nobelin Tereza nuk e mori per kontribut ndaj Shqiperise, Nobelin e ka marr e edhe Ferid Murati… a tja shtojme edhe kete vlere Shqiperise…hahahah. Diplomatet si Faik Konica, Mehdi dhe Mit hat Frasheri i harrove ti, po Mehmet Konicen, edhe Sejfi Vllamasi burre i shquar ka qene, po Myfis Bej Libohova… e nje dyzine te tjeresh. Rilindja ka qene nje konsorcium i perbashket por nxitesit me te medhenj kane qene Frasherllinjte, kane qene Stambolli, Misiri dhe Bukureshti aktoret ktyesore te saj sigurisht edhe arbereshet kontribut te jashtezakonshem, por si nocion rilindje eshte fiksuar pas WWI zyrtarisht Marin. Nje formule pagezimi kemi nga Pal Engjelli dhe mos i jep me shume vlere se cduhet, per Mesahrin jam krenar ta kam thene, po ti a je krenar per ndonje prej ketyre atdhetareve me emra muslimane? kastrim perseri Marin, merr leje nga famullitari per ndonje prej tyre. Hamzai nipi i Skenderit ishte, por edhe pse trdhetar sipas historise sone te PPSH, ca anale historike na thone qe ai nuk ishte dakort me nje aleanace sllavo-greke-ortodokse qe po realizonte axha i tij, dhe ne fakt spaska gabuar sepse Brankovici i dha dha vajzen sulltanit dhe doli me i nderuar dhe sigurisht asnje nderrim feje nuk beri ne Serbi pushtimi osman, keto aleancat e tij e shktarruan Shqiperine sepse ky shkonte ne ndihme te tyre por asnjeri nuk erdhi ketu per ta asistuar dhe ky vend u shua nga cdo gje, dhe pas vdekjes se tij, ato shqiptare trima me ne krye te birin e gjergjit i hipen anijeve dhe iken per te shpetuar bythen e tyre andej, e keta trima qe iken me pas nuk kane perse i kerkojne llogari atyre qe ndejen ketu se perse u bene muslimane…ok trimi i xha jahos…. 🙂

           Zogu duhet te konsiderohet nga ju nje figure qe juve ju dha shumecka, ju integroi ne qeverisje, me prona etj…
           Roma dhe Bozanti nuk vrane dhe prene njerez qe nuk ishin kristiane, kryqezatat???????? Lexo nje cike Maroooo. Po lufta e Bosnjes me 200 mije te vrare dhe te groposur cfare ishte more Beg, nen hunden dhe miratimin e Evropes perendimore???? PO masakrat ne Ceceni? Po lufterat ne Lindjen e Mesme? Po hebrejve cfare i keni bere ne shekuj deri me sot? Dhe qe ta dish ti hebrejte dhe muslimanet nuk kane pase ndonje konflikt te qenesishem deri pas mbarimit te WWII realisht. Por ari i zi krijoi nje situate te ndere te fryre nga perendimi…..hajt maro se ti kujtojme ne gjitha keto…hahaha.
           Po mer mik, ti qe quan tradhetare 30 kryevezire, perse nuk i shikon ne je kenveshtrim tjeter, qe ata burra ishin aq te zot dhe inteligjenca e tyre arriti der ne maje te perenadorise se kohes, po kontributin e Qyprillinjve perse nuk duhet ta vleresojme, ata qe i dhane perenadorise nje dimenson me te ndritur se ce kishte, cti bente nje mize vend pereandorise se kohes, ashtu sic nuk mund ti bente asgje as magjypo rumunet dhe hebrenjte pereandorise se Romes dhe Bizantit, po qe Shqiperia kishte nje privilegj ne ate perandori, me ca te drejta fetare dhe pa ushtrim masakrash a mun d te quhet kontribut pozitiv, qe ne Kosove numri i shqiptareve u shtua dhe u konsolidua si asnjehre tjeter a eshte kontribut ne ate suazen e perandorise??? Pra MArin ka disa kendveshtrime nese do ti shohesh, por jo ti ke vene ne tru klonin dhe vetem fatkeqesi per ty eshte.
           Po si ti quajme ne Konstandinin e Madh apo Justini I, Justiniani I, Markus AUreliusi e plot preandore me origjine ilire? Asnjeri prej tyre nuk i hodhi syte nga ky vend vetem sa e romanizuan duke sjelle ca gabele te Romes , po ama historia e botes na i vlereson si perandore te shquar te perandorise romake gjoja.
           Flamurin shqiptar me shkaben e biantit na dhane more Marin, slidhje simbiotike kemi ne bizantin a ma thua pak? Une psh do preferoja simbolin e monedhes ilire te Teutes dhe Gentit, me anije dhe nje gjarprin…cte keqe ka ketu, eshte propozuar nje here kjo ne ato vite Maro, dhe e dini se ksuh ka qene kunder, vetem kisha romane e vatikanit dhe zagaret e saj ne Shqiperi.

           marin sado qe te mundohesh shoshe me vrima do te dali byca, ndaj nese ske ma cte thuash yous must resign, nese se ben ska problem ketu jam te te bej lavazh truri.
           Ej ne kete moment jam me Suor Angelen… mos e lodh doren shume eee..hahhaha

          119. ilir says:

           Marin Beg, mire qe po shijon nje cike fundjave makare. Mos e lodh ate goglen qe ke ne kafke aq shume. jane tip debatesh te ngaterruara per ty kam idene. Shkodra me cdo kusht eshte tentuar te kthehet ne nje domen katolik duke perzene cdo kembe myslimani dhe jo turku prej ketej, kjo ka qene strategji e njohur dhe zyrtare e krajl nikolles meqe donte ta bente shkodren kryeqytet te malit te zi,he pra malcoret ishin komplet ne anen e malit te zi me mercenare bile,se bashku me Ded Gjo Lulin, andaj edhe figuren e tij nuk e permendin me ashtu sic dikur, dhe kur endrra e krajlit nuk iu realizua atehere dhe Podgorica kur u be kryeqytet i Malit te Zi cdo kembe myslimani u degdis per ne Shkoder ose u pre ne bajonete.
           Marin armiq te vendit tuaj keni qene dhe kshu do ju perfudoje edhe jeta, open mind Marin se edhe jeten e sheh me ngjyra, pervec jeshiles qe e paske zet mesa duket,,,fatkeqesi per ty sepse edhe perimet nuk do i hash…hahahah

          120. ilir says:

           Ohhoohoohoooo, po nga mbive keshtu si lugat mre djale. te lexohet mendimi medioker ne gjithe ate fjalim te mbajtur ne blog.
           Qe kam respekt per vepren e Terezes kete ta kam tnene, por ai perqafimi qe i bejme ne me te madhe si vend eshte vetem hipokrizi, dhe kjo hipokrizi nuk argumentohet aspak vetem merret si pasaporte per ti hyre ne zemer integrimit europian more cun, ashtu sic behet me Skenderin duke e vecuar si mbrojtes te krishterimit dhe jo si hero kombetar, akoma sme ke thene a ishte hero kombetar apo hero i krishtit si ta marrim? Je ne dileme e di sepse ke prifterucin permbi koke qe bie thuper pas qafes…hahaha. Principatat e Arberit cfare shteti kishin more trumcak? A kishin sistem arsimi, ligje , kode, rregullim marredheniesh tregtare, monedhe…hahaha. Ik o padituri i nenes murgeshe..hahah. Nje kanun i Lekes ka qene dhe ai ka qene krahinor, e beri edhe nje Skenderi per te balancu Leken por sja mori kush ne baze, konflikt bajraktaresh hesapi. Spo te mbron kush Hamzain or rrote, por nip e axhe ishin ne konflikt, dhe eshte e vertetuar historisht qe Hamzai nuk donte aleance ballkanike, kerkonte nje tip vasaliteti si puna e Brankovicit, nuk eshte pune e mire por te pakten i kishte hequr ketij vend shkaterrim dhe shuarje, kete sakrifice Skenderi e beri per hater te papatit qe i premtoi gjoja nje kryqezate te re e cila deshtoi qe ne fillim. Brankovici te pakten me ate marreveshje ruajti popullaten, interesat tregtare, ekonomine pati veteqerisje lokale… Po ky qe i mbajti pishtarin Papatit dhe vendikut ne ca periudha cfare fitoi? Leshte e Mrise vetem thika pas shpine i futen te dyja. Na mbrojti Italine nga invazioni osman! Ster qesharake e kemi bere bisede nje here ate pune, osmanet kishin mundesi te tjera per tu hedhe te Itali, por luajten edhe diplomaci dhe domene tregtare fundja ky eshte qellimi i luftes ne pergjithesi pastaj metodat jane edhe diplomatike por edhe ushtarake…u mbyll dhe kjo Marin. Une them ta pastrojme nje cike Skenderin edhe per ty do jete mire, kshu qe hiq klonin nga truri yt o KERTODHE.
           Abdyl, Pashko, Ymer? Akoma sme the? Kjo tregon cedimin tend ne argument, Karamaneja ne cdo burim hisotrik nuk ka ndonje vlere nuk konsiderohet si statuti i Lidhjes SUPERKOMBETARE TE PRIZRENIT, me vjen keq por ajo eshte vepra e pare perbashkuese ne historine e ktij vend, as Beselidhja e Martesave te Lezhes nuk ka aq jehone sepse nuk ka ka pasur program zhvillimi por vetem hakerrim dhe lufte edhe martesa sigurisht per te mos ia fute njeri tjetrit gjoja. Pavaresimin e ktij shtet e dhane Ismail Bej me shoke, konsolidimin si shtet Zogu, dhe hiq aspektin diktatorial dhe dhune edhe Enver Hoxha ne pikepamjen arsimore, administrative, te fletores zyrtare, te organeve te sigurise dhe industralizimit(vec Marin mos e deformo ne kuptimin e ndere tendin kete qe thashe, kupto linjen dhe thelbin). Po ferid murati viagren shpiki more djale ate te cilen ti e ke ne tru gjithe diten… :). Dede Gjo Luli eshte vertetuar tashme qe ka marre pare nga malazezet dhe eshte vrare nga serbet me pusi te mirditoreve. Po kur malcoret moren kalane e Tuzit perse ia dorezuan malazezeve fill me pas si trofe(e vertetuar tashme)??? Sepse ishin renegate te tyre si Skenderi. Lufta shqiptaro-malazeze e Shkodres eshte ikone ne historine e saj ndryshe Shkodra ne Mal te Zi do ishte, ajo lufte e ashper e dergoi mesazhin edhe ne Evropen tende sepse me paqe ajo do ishte asgjesuar ne Mal te Zi, jane vrare me mijera djem nenash shqiptare aty, por ti paturpesisht shkel mbi gjakun e tyre. Duhet tja dime per nder edhe Hasan Rizait qe mohoi Sulltanin per te mbrojte Shkodren. Austro-Hungaria skishte rruge tjeter sepse po pergatitej per Luften e I dhe i duhej nje domen per tu mbeshtete, dhe mendimi behet nul sepse ne konferencen e parisit vendimet e Londres nuk i mori parasysh kush, ketu pastaj kemi luften e koplikut per te cilen ti vetem rren rren rren dhe rren pa fund, behesh edhe qesharak sepse deformon historine, ti do me thuash mua qe jam rezident ne shkoder te pakten 300 vjet se kush ishin prijesit dhe financuesit e saj… :), qesharak sa me ska je.
           Po cil Zef Martin more rrote, ata ishin malcore vendalinj qe ishin bajrak i cun mules dhe linin koken per te. Ahmet Zogu ishte organizatori dhe marresi pjese direkt ne ate lufte, Sulca Beg dhe Kazazet kane qene heronj dhe trima ne ate lufte se bashku me vellezer dhe nipa te tyre dhe kane dhene me mijera franga ari per ate lufte, po nejse Idioti mbetet Idiot dhe bukeshkale.
           Keq apo mire more qenush kaline osmanet me gjithe te keqijat e tyre mbahen si repsektuesit me te medhenj te diversitetit fetar ne perandorine e tyre, prandaj mos perrallis kot, ne ate kohe sikoleget e tyre ne Europe perdornin turren e druve dhe shpaten. Rilindjen e kemi diskutuar nje here…ikona e saj Naimi me vellezer, pastaj te tjeret ishin kallaballek i mbledhur nga historiant. Ti para ca kohesh me levdove luften greke per pavaresi, por pervec arvitasve qe e filluan ate lufte, ajo lufte u shkremoq dhe osmanet se bashku me Mehmet Ali Pashen e Egjiptit dhe Ibrahimin birin e tij, e shtypen dhe ia moren Akrolpin edhe nje here dhe mos te kishte qene per aleancat e europianeve te cilet u tremben serish nga nje perendori qe po jepte shpirt dhe derguan flotat e tyre se bashku Greqia ne lesh e kishte rebelimin sepse ai rebelim vetjak i grekeve u shtyp per pak kohe. kshu qe mos ma merr si ikone ate pseudo revolucion grek apo serb, mos te ishte Mami Rusi nje lesh do kishin te dyja…:). E shikon sesi te kthehet historia kundra or debil. Tashi sdo merrem me ty per qyteterimet e lashta sepse eshte zone e veshtire te debatosh me nje INJORANT si puna jote…une e mbylla ketu dhe besoj thelbin e asaj cka kam permende te dergova, besoj se mesazhin e more…PIKE MArin.
           I gjithe numeracioni te bie poshte, asnje veper ska qene ne kuader kombetar, te gjitha individuale kane qene per bythen e secilit per karrieren e secilit, asnjeri seshte inspiruar nga veprimi kombetar por nga misioni profesional dhe i tarafit te Kishes. As Buzuk, as Tereze, as Skender dhe asnje Lesh tjeter. Qyprinjte e reformuan adminsitraten osmane, modernizuan shume struktura, filluan reforme arsimore sigurisht ne suaze te perendorise por ama kete vend nuk e shkretuan dhe as e masakuran, i rrofte Justinit dhe Konstandinit per ligjet e Bizantit por kete toke e bene fushe beteje per barbaret duke i shperblyer edhe territore madje.

           Marin aq me ben mua per urrejtjen tende ndaj arabeve, acueductet nuk njihen per Kupola mer mik, Irrigation system qe them une ska lidhje me acueduktet, ato ishin kanale nentokesore duke ndare ato ujerat e zeza me te bardha, duke i kanalizuar per vaditje dhe pjellori tokash, gje qe Europa se kishte pare me pare oooo PROFANI i Kapeles se Kishes…hahahahah. Eshte atraksioni me i madh kulturor i Spanjes dhe Europes kultura islame e lene ne ate toke, ka qene dhe eshte objekt studimi edhe sot, ate kulture e ka vleresuar mbare perendimi. Edhe nje here aq me ben per urrejtjen tende ndaj arabeve, une nuk jam arab dhe as turk, une jam nje mysliman qe perqafoj nje teori te mire qe i falet Perendise duke bere detyrat e mia si qytetar dhe duke respektuar shoqerine ku jetoj, une skerkoj me ngulm qe afer Zotit te shkoj nepermjet institucioneve klerikale sepse sjane ato qe me percaktojne mua nese jam apo jo mysliman, mysliman cdo njeri lind edhe ti ke lindur myliman, mos u tremb myliman do thote vetem …i perulur ndaj Allahut(Zotit ne Shqip) apo Elahut (Zoti)ne hebraisht, pastaj sesa je i denje kete e tregon gjate gjithe jetes, pra duhet ta meritosh kete cilesim. Tashi ti e ke hallin e madh perse kjo teori lindi ne ate rajon??? Perseri injorance e jotja, sepse atje lindi edhe Judaizmi, atje jetoi edhe Jezusi i Nazaretit, atje u fshehen gjithe dijet e lashta, atje u shkruan gjithe gjuhet meme te indo europianishtes…etj etj, pra atje mer mik ishte terreni pjellor i kulturave te trasheguara te qytetrimeve te sterlashta te cilat Sokrati dhe Aristoteli i permendin ne shkrimet e tyre, do apo sdo ti, bota eshte me lashte se kaq.

           Tashi a po e fut bishtin nder shale dhe futja nje kokerr gjumi….hahaha

          121. ilir says:

           Injorant hesapi, me mire te pakten sepse do vdesesh i lumtur kur te te vije koha, 100 vjec do behesh sepse vetem IDIOTET behen aq sepse smarrin vesh nga kjo dynja.
           Akueduktet i lidhe ti me kupolat, ne fakt nuk kane asnje lidhje….hahahhaah. Une te kam fole per kanalizime dhe infrastrukture nentokesore, ne ate kohe ne Europe mer ti MUSHK dhiheshin ne Ballkon hapnin nje vrime ne dysheme dhe i gjithe binte ne rrugica, me pas prisnin permbytjet apo daljen e lumejve ne qytet per ti shperlare, dmth “polici” rrinte aty sa tja kishte qejfi, dhe kete sistem mer mik e sollen arabet, jo se ata jane shpikesit e gjithe gjerave po kete merite duhet tja njohim ashtu sic mund te kene merita te tjeret neper bote per sjellje te karakteristikave interesante ne bote.
           http://www.milligazette.com/Archives/01112001/03.htm…lexo nje cike ketu
           Tashi qe kjo Europa jote ka qene e erret dhe me pisllek kete e thone edhe europianet vete, kshu qe ti mos u bej me i kshten se Papa thone katoliket e Shkodres. Kupolat e morem vesh erdhen me kulturen arabe. EEhh Marin futja pordhes tashi me Mongoline, sepse ty te mbetet fiksim ne koke si atij qe i mbetet spinaqi ne dhembin e pare….hahahha. Hajt mo MAro mos u merakos se keto perseritjet e injoranteve mua vetem sa me bejne me qeshe…haha. Po une te pakten bazohem ne disa fakte Institutesh prestigjioze dhe jo si ti qe na the se Malocoret e Mirdites paskan pase sens vedimarrjeje me Preg Bib Doden…hahahhha. ata malcore qe e shihnin ujin ne trupin e tyre nje here ne 20 vjet dhe flinin ne nje stan me dhine…hahahahahahahhaahhahahahah.
           Ded Gjo Luli i ka sherby sa ka mujte malazezeve dhe e kane therre me thike me hjeksine e mirditoreve…..ku te duash ti e gjen, ti e ke pranuar edhe vete ne shume blogje me pare qe ai do luftonte nje here turqit plus edhe shqiptaret myslimane pastaj do i kthjehej malazezeve…e ke shkruar vete, por iu kthye ne bum e rang ama ata i thane jooo mer Dede mos u bej Bukeshkale se te kemi dhane pare….hahahhah dhe faaaap bajoneten.
           Ok MUSHKU nuk merr vesh, Rezistenca e Koplikut ka emrin e Ahmet Zogut , Sylcos, Kazazit, Jukes…keto jane kupola, truri dhe krahu kryesor, ka plot fshatare katolike dhe myslimane si dhe vullnetare myslimane mbi 200 nga Shkodra, ma ler ate At leshin qe permendd ti po kush e njeh ate ne ate lufte, asnje burim nuk ma nxjerr ate…hahaha, ku shkove dhe e gjete. Po, ka qene nje Ate, apo nje Dom ne Kryngritjen proserbe te Dukagjinit ne 1926…hahahah.
           Dede Gjo Luli probatin i serbeve ka qene e dine tashme edhe ne Shkoder dhe katoliket…lexo pak Noel Malcolm sepse ta jep kshu ashikqare..hahahah
           LIDHJA SUPERKOMBETARE E PRIZERENIT eshte emblema dhe ikona e shqiptarise, Abdyli beri ate qe se beri kush ne histori per inatin tend….hahahah. Akoma sme the ku jane Abdyl, Ymer, Pashko???
           Ismail Qemali pavaresine, Ahmet Zogu shtetin u mbyll dhe kjo.
           Krishterimi vrau dhe preu sa mundi me kryqezata, serbet ne emer te krishterimit vrane 200 mije myslimane, ruset po ashtu, kolonizatoret franceze, angleze, spanjolle, protugeze….ehu eshte shume e komplikuar per ty or kacabun. Atehere per Nobel une krenohem me Ferid Muratin me shume sepse ka bere dicka me burrerore se Tereza…hahahha, po sesht logjika kjo o rrote, ajo nuk e beri si e Krishtere por si humaniste. Si kontribut komnbetar mund te krenohesh me shume me Dora Distrian ne kete pike, Tereza spati mundesi te jepte kontribut kombetar, ndersa ne Indi ok jam dakort. Naimi ikona e Rilindjes…ske ci ben e fiksuar ne rezultat kjo…hahahah. Skenderi i pazbardhur akoma, po lere mo filmin Skenderbeu qe sheh ti….hahahah. Hamzai spati hallin e te birit te Skenderit ajo eshte perralle me mbret ishte lufte per influence midis sy konceptesh…toke e shkrete apo vasalitet dhe paprekshmeri…kjo ka qene ore MARIN HANE, ai zgjodhi ti heqe breket Papatit qe ata tja fusnin sa here te mundnin…it’s simple Marin. Une Hamzain se kam gje, Skenderi e kishte nip..hahah. Gjitha qyterimemet kane pase uljet dhe ngritjet e tyre ne histori Maro, dikur kur shkencat dhe shkelqimi ishte extra prezent ne GAdishliin arabik ne Europe mbizoteronte terri dhe padija, ne rrethanat e sotme ka nje realitet tjeter, ka manipulim, interesa ekonomike dhe ai rajon se bashku me myslimanet ndodhet ne nje krize po kjo nuk ia heq vleren Islamit si teologji dhe sistem, ndoshta koha e afert do nderroje realitetet, ndoshta sdo jemi gjalle dhe ne histori do diskutohet qe ne kohen tone paskan qene realitete te tjera. Njerezimi up and down ka qene dhe do jete, po ti mos u merzit se nr i muslimaneve po shtohet ne bote edhe ne kete perendimin tend, shume europiane po gjejne qetesine dhe veten ne vlerat e islamit, lojtaret perendimore para ndeshjes bejne DUVA ne fushe etj etj etj. Perendimi po e humb gjithnje e me shume sensin dhe besimin tek Kisha Katolike, eshte problem i madh i Vatikanit ne statistikat qe nxjerr per besimtaret e saj, perkushtimin dhe mesymjen e dyerve te Kishes….eshte fakt Marin, ka plot komuniste ne Perendim qe kane ideale te forte, te rinjte sidomos, mosbesuesit dhe ata qe nuk kane shanse te barabarta ne treg…marin keto i ke me fakte por edhe nese ke dale ne Perendim i has ne cdo kontakt LIVE keto biseda. Ky eshte deformimi qe i kane bere Krishterimit prelatet tuaj PEDOFILE dhe imorale….PIKE…hahahha
           Marin shtrengoje edhe nje cike bishtin dhe gelltit nje viagra dhe ndoshta te krijon nje self pleasure aty ku e ke futur bishtin….hahahahhahah, e shijofsh sa me shume…

          122. ilir says:

           LIDHJA SUPERKOMBETARE E PRIZERENIT…..PUF PUF PUF Marin asgje sna the ne kete blog, shume i thate. Abdyl, PAshko dhe Ymer?????????? hahahah, ti ben sikur sdegjon…nejse Ded Gjo Luli e dime more burre tashi, vere re me kujdes qe i ka humbe emri dhe askush nuk ben me histori me te, une te dhashe nje burim, por ke plot te tjere…;-). Marin. A lexove ate artikullin???hahaha. Hap edhe Wiki leshin tend sepse edhe te thote se ne cgjendje ishte Europa kur erdhen arabet! hahahah. Ahmet Zogu ishte Minister i Brendshem pra…..hahahahah po kush e pirdhte At Cirilin qe ska qene asnjehere ne ate lufte…hahah. Marin mos me eja me kete gjendje te mjere sepse as mua sme jep motiv me pas te merrem seriozisht me ty. Ki nje cike vetevleresim mer dakkkk…hahahahah

          123. ilir says:

           Marin, po me dhimbsesh nje cike, hajt mo Maro se ne BE gjithe do jemi bashke… :))

          124. ilir says:

           Ciu Ciu Ciu, tamam si zog bore ke bere me nje fjalor ordiner te nje katundari..heheheh. Vetevleresim o Maro te thashe, edhe me dobet se blogu i parafundit ke qene. Une qesh me te madhe kur thua qe te solla fakte e zeze mbi te bardhe, me fal por ti me solle ca emra pa mbiemra te shkruara nga ti…hahahah, me nje cerek territori dhe ate vulen qe thua ti se pashe askund…hahahha. Shkurt Marin i pabesueshem…hahahhah, kujton ti se te besoj gjerat tuaja pa referenca….ahahahha. Marin je liliput shume qe te te marr per baze nje liste me emra kot me kot. Kanuni i Ri hedh poshte cdo vendim tjeter dhe ai i 2 Korrikut vendoset dhe zbatohet deri me 1881, dhe aty ajo merr profilin krejtesisht si LIDHJA SUPERKOMBETARE E PRIZERENIT…hahahah, dhe kjo jo se ate dite ishin edhe ca kopuke dhqiptare kristiane oportuniste por sepse ishin gjithe trojet shqiptare, Historia boterore e njeh si SUPERKOMBETARE, per Karamanene e 10 Qershorit ka shpjegim dhe eshte i qarte andaj ato vendime nuk u zbatuan NEVER sepse edhe ato ishin kontradiktore si pasoje e debatit ne mes konservatoreve dhe patrioteve, Maroooo e pavaresisht kesaj meqe myslimanet kane qene dhe jane me patriote ajo lidhje nuk mund te quhet Islamike(qe realisht nuk ka gje te keqe duke qene se ISLAM do thote i perulur ndaj Zotit)por kombetare shqiptare, per nje komunitet te vogel si ju nuk i iken vlera kombetare, kshu qe nqs doni ndjejuni pjese e nese jo atehere shkoni ne ndonje cep te Qeles….hahahah, kush sjua ka nevojen, por ama thirrjen e kemi per detyre tjua bejme si pjese e ktij vend…
           Noel Malcolm “KOsova nje Histori e shkurter” te flet per vepren e Dede Gjo LUlit mire e bukur, ka marre parate e Malazezit dhe ka ngrene me pas thiken e mirditoreve… e zeze mbi te bardhe eshte Marin…spo ta sjell une te shkruar po te referoj burimin….hahahah.
           Lexo kete http://www.bbc.co.uk/religion/religions/islam/history/spain_1.shtml, po mire ky burim si te duket???? hahahah
           Abdyl, Pashko, Ymer?????? Akoma skam pergjigje….hahahahhaha
           Ej po Roma ku i mori keto kulturat, ku i huazoi ca kultura?….hahahah. Roma njihet vetem per krijimin e sistemit dhe e vendosi dijet qe vodhi ne sistem ne ate qe quhet shtet sot, por bibloteken e Aleksandrise e dogji, ne Egjipt u mahnit nga prosperiteti dhe stili i jetes atje, sepse vete ishin ca kafshe, gjithashtu Etruskeve i vodhi kulturen dhe i zhduki rracen, ishin vetem vjedhes Marooooo, asgje nuk shpiken vetem sa sa bene organizim shteteror ky eshte tipar i barbareve, behen bashke ne komunitet dhe ruajne me fanatizem placken e vjedhur….hahahahhaha. Po edhe Krishtin tuaj e derguan ne Kryq atje lart, gjoja me doren e Rabineve por komploti ishte i tyre, Ponc Pilati hipokriti me i madh simboli i saj….hahahah, me pas edhe Jezusin e vodhen dhe e vune Rome…hahahhaha. He Marin si te dalin hesapet….hahahahha…u kenaqa mer u kenaqa.
           Ej Banjot arabet i sollen per tju lare trupin se ishte shtresa e “zdrales”asfalt atje….hahahah.
           Marin, une anti kristian??? Asnjehere nuk gjen ti nje koment te vetem timin qe fyen dogmen kristiane, une vetem diskutoj mbi te por e vleresoj, ndersa ti fyen dogmen, profetin dhe filozofine ISLAME, nje fe e cila ka reference gjithe vargun e profeteve qe njihen se bashku me Hazretin ISA (Jezu)vetem se e mbyll me Muhamedin e nderuar si fundit i ardhur ne toke. Tike hyre ne nje debat offside si zholi vetem duke fyer dhe krahasuar te keqijat e ketij vend me myslimanet dhe islamin, dhe kete dru e meritoje Marin ti si indovid, e meritojne edhe shoket tuaj sa here qe hane m….. me kallam sepse keshtu mire do ju behet, dogamen e vleresoj ndersa injorantet si puna kote te krishterimit i detestoj, ndaj mos nje “anti” i vetem ketu je vetem ti Marooo. Te dhjefsha ne Ciril Can e shoke…. Sulca Beg, Kazazi dhe MUsa juka keto krahu dhe koka e rezsitences dhe ne maje te tortes Ahmet Zogu i ardhur vete ne krye te betejes…rren shume ti Marin hahahah, eja me gjej kunderten ti????

           Marin me vjen keq per ty….mos u zhyt ne lluce dil tashi mre burre, une dua debatues dinjitoze, jo se je i tille ti aq shume por te pakten me lejo qe te luaj edhe pak me ty…ngrihu Marin se jeta eshte e bukur ne BE….hahahah, me sinqeritet e kam…hahahah

          125. ilir says:

           …Marin Beg mos u irrito..hahahhah. Kur kruheni jua kruajme shpinen pör perse hidheni more aman? hahahah. At Ciril Cani eshte ne fantazine tende more Maro, kushedi si e ke imagjinuar ti Cirilin ne enderr dhe ia rras Luftes se Koplikut edhe Kryekomandant madje…pupupup, do te mbahesh mend per keto lloj shpifjesh pa krype fare ….hahahha. Nje Superkomandant ka qene Ahmet Zogu, me pas Bajram Curri, Sulco, Musa, Hamit….ne Malesi ne krye te forcave Deli Meta, sigurisht vleresoj edhe Zef Martin por te thashe ishin te gjithe bajrak i Cun Mules dhe mirenjohes te tij…..Marin edhe une ta shoh hunden qe te rritet si e pinokut….prej rrenave. Une te te jap e-mailin ty?….ahahahha, po shko o Marin se une kam aq burime sa mos te perfundoj tek perrallat tuaja, pale na dashke edhe mailin tim, po sdua te ta rris rendesine edhe aq, une dua te luaj cic-mic pak..hahahah. LIDHJA SUPERKOMBETARE E PRIZERENIT eshte fiksuar si kombetare dhe pike, eshte me shumice derrmuese muslimane sigurisht sepse ata ishin patriote, por sado te besh lojra fjalesh ti, lidhja jetoi 4 vjet pati edhe sukseset e veta, ngrit edhe flamurin kombetar pas betejave, krijoi edhe administrate shqiptare, ndertoi program etj etj… tashi se te ka mbete mendja ty tash 2 muaj qe ta quash se zben islamike apriori nuk eshte faji i historise qe ia jep karakterin komebtar ne gjithe periudhen si proces, edhe nje here Lidhja ka qene proces dhe jo nje cope karte me 10 Qershor te ciles i ra vlera dhe u riformatua, dokumente dhe marreveshje ne bote ka sa te duash te cilat asnjehere skane hyre ne fuqi dhe skane pase efekt kshu qe sna the asgje me Karamane, shkurt dok pa vlere dhe Lidhja mbetet Superkombetare me shumice muslimane,,,te pelqen kshu makare??? hahahah. Edhe Deda luftoi per Lidhjen por me pas e dhjeu dmth ne fillim shek 20 se mori ca para nga Krajli….nuk e thote Malcolm???hahahah Une te jap edhe kapitullin edhe faqen po deshe, por sdu te ulem ne nivelin tend ordiner….hahahha.
           Ymer, Pashko, Abdyl???…….hahah. Dmth ti ose nuk di anglisht ose tashi vetem sa e ke hapür dhe e ke mbylle faqen e BBC, hahahhaha, edhe ketu e gjete klecken idiote, a thu ai gazetari i BBc eshte Islamik….hahahah. ej o rrote mulliri, nuk e lexon ti te madhe sa autobusi qe komunitetet ne Spanje kishin te drejta te jashtezakonshme, si te krishteret ashtu edhe hebrejte, kishin te drejta shkollimi, ishin edhe shkencetare aty, arkitekte te shkolluar ne shkollat e arabeve ne Spanje, asnje kthim me dhune dhe shpate, po per shkencat dhe arkitekturen e zhvilluar se lexon ti? hahahah, ne fakt ti nga anglishtja(ta thashe une)di vetem ASS, dhe DILDO qe i sheh dhe i praktikon gjithe diten…hahahahah. Mire ben qe i meson por jo vetem ato Marin sepse behesh pervers me pas…hahahhaha. Kur me rren sy per sy per artikullin e BBC realisht une sduhet te merrem me me ty, por kete radhe po ja le profanitetit tend ne anglisht…hahah. arabet nuk dogjen asnje bibloteke more Leshhhh…bile ata kane trasheguar dhe ndertuar bibloteka te jashtezakonshme, nese ka ndonje rast ekstrem ato jane sporadike te ca grupimeve pa lider, por roma more mik i dogji me strategji dhe per te bere toke te djegur aty ku shkoi, ca the mo Etrusket nuk i vrau dhe preu dhe me pas i vodhi metodat dhe qytetrimin:??? Kete e njohin te gjithe more Maro ose ti je aq i pakripe sa te shtremberosh aq shume…hahahah. Rabinet nuk e donin, por Roma nuk e donte aq here edhe me shume, dhe gjeti nje rast urrjetje ndermjet tyre per ta heqe qafe. Ponc Pilati sot ne histori njihet si simboli i hipokrizise mer dakkk, la popullin rreckaman te zgjidhte mes Barabas dhe Jezusit, dhe ia ngarkoi Kryqin ne shpatulla duke e rrahe me kamxhik, apo eshte fabul kjo, edhe mundet… Dogmen e Krishtere une e respektoj dhe kete ta kam bere te qarte, une them qe diskutoj mbi te qe do thote kerkoj sqarimin e disa momenteve si Bibla e 4 Apostujve,por moralin dhe thelbin e saj e vleresoj sepse eshte fe monoteiste, une nuk vleresoj ato mijera klerike dhe jo dy-tre te cilet ka vite qe po i zbulohet pedofilite, para pak javesh ishin 1500 ne australi…ok marin, pastaj vijme tek holokausti, banka e Vatikanit dhe korrupsioni i vertetuar. Po Katari sikur na kishte GDP me te larte dhe mireqenie ekonomike me shume se te gjithe keta europianet e marre se bashku, epo si tja bejme qe Katari spaska qene ne Europe asnjehere….hahahah. Hajt mo Maro se ne BE eshte edhe portugezi gabel qe seshte aspak me i mencur se ne shqiptaret mer dak. Gjithsesi dikur Europa mori gjithcka nga Lindja e Mesme dhe sot Lindja perseri po i jep shumecka, si krahu i punes por edhe nga burimet e pasurise nentokesore qe ka. Europa e Leshit qe sdi te haje dhe as gatujae pervec ca pordhodhove me recel dhe mish derri…hahahah. Marin take care mer dak…..kape europen fort e mos lesho se pas teje jam…hahahah

          126. ilir says:

           Ke shume mllefe Marin, dhe kjo vjen nga renia e gjithe argumenteve tuaja… ne ate Artikull te BBC ke nje pjese te quajtur “The Golden Age” e ke lexuar??? Epo me mire thuaj sdi anglisht sepse eshte me e ndershme….hahahahah.
           Ajo tolerance fetare qe arriten ata ne ate periudhe ishte e shkelqyer per ate periudhe, dhe sic e thote edhe vete artikulli nuk mund te prentendohet te jene standartet e shekullit te 21 mer dak. Nderkohe qe kristianet tuaj ne ate periudhe ishin shoke me ujkun dhe arushen….hahahha. kthenin ne skellver cdo perkatesi te ndryshme, te mos flasim per kalvarin qe i benin cifuteve te cileve ia vodhen edhe Krishtin….hahahah.
           Biblioteken dhe devastimin e Egjiptit ne disa periudha dihet me siguri dhe me fakte qe roma i realizoi me shume qejf dhe deshire. Ndersa per shkaterimin nga arabet qe thua ti ka vetem hipotza te pavertetuara akoma, sepse ka nje seri kontradiktash ne burimet qe referohen…qe do thote se je perseri out dhe mashtrues ordiner. Ato qe ishin muslimane sipas teje do thote qe nuk jane patriote??? Sa keq per ty more Maro, karagjoz dhe klloun do vdesesh….hu do te te jap sa here te nevojitet, edhe te te ledhatoj me ndonje fjale “te embel”te duhet sepse te sjell ne fije I themi ne Shkoder….hahahah. Halabak??? Me mire halabak se pe……ast si ti…..hahahhaha. LIDHJA E PRIZERINIT VETEM SUPERKOMBETARE, e ka lene shenjen e saj si nacionale edhe me flamuj te ngritur shqiptare, me akte lufte ndaj osmanve me dhjetera beteja….TUC Maro, Gjo Luli I gjore e ngriti ne TUZ por ia dorezoi malazezeve sepse iu duken me miq dhe burra, dhe faaaap Maro bajoneten e Mirditoreve se bashku me serbin….hahahah. Blej librin e tij e ke cdo library….me liri se kaq skam cte te jap….hahahah. Abdyl, Pashko, Ymer????????? Une do vazhdoj me keta te tre, te kane humbe??? Normal kur rren do te te humbin…hahahahha.
           At Ciril Lesh Cani ka qene vetem nje frat me Veladon dhe asgje tjeter, ka fshehe armet ne kishe, dhe kjo mund te jete nje ndihme deri diku, por Komandant me grada smund te behet nje klerik more rrote…rrene e shume madhe Marin po nejse tashi sme bejne pershtypje, Deli Meta thame ne Malesi, Komandant edhe ne terren si ne Malesi ashtu edhe Tabrabosh ne shoder dhe qytet vetem Ahmet Zogu, dhe ne te njeten kohe ndiqte operacionin e Luftes se Vlores, djale i zoti Marin do apo sdo ti…ai eshte kryeheroi i 1920….Cirilin e paske pa ne enderr ti me rroba ushtarake dhe me grada…zoti te ruajte ty kjo eshe shume qesharake.
           Ehhuuu po me shpejgon ti mua historine e Pilatit dhe thikat pas shpine te romakave dhe rabineve…keni shkruar dhe keni bere filma per ta sa te duash mer dak, kam lexuar plot per kete pune, une respektoj ne teresi dogmen kristiane por diskutimi mbi te ska mbaruar akoma as edhe nga vete Kisha, ndoshta ne nje kohe me te vone ca koncile te tjera do ta rishikojn edhe nje njere Biblen sic kane bere shpesh xhanem…e cka ketu per shqetesim. Nuk ka pasur me mijera prifterinj Pedofile??? Hahahahahha…shume e lezetshme kjo ….hahahhaha. Te fundit ishin 1500, po ne USA sa ishin para ca vitesh, po Austri dhe Gjermani???? Hahahhaha. Marin dru i rende per ty ky…keto jane ato qe dime, po sa ka qe nuk dime ndoshta qindra mijera….hahahah, po sa mafioze kane sherbyer nen velin e fratit te ardhur nga Italia ne shqiperi…eehhuuu Marin i kemi marre vesh…hahahahha.
           Holokaustin Gjon pali i II, kerkoi falje…perse e kerkoi, e ka thene qarte e MIRATUAM? Dhe jo se nuk benen ze…eshte e konfirmuar qe Vatikani e miratoi dhe kjo eshte pjesemarrje ne krim…te ra dhe ky argument Maro, cdeshe te kapte Papishi armen ne dore, se kane bere asnjehere por paret i kane dhene per Kryqezata ama….hahahahhaha.
           Marin shko tashi dhe bej cicin dhe me pas dezinfekto ndonje plage qe mund te kesh afer hundes apo gojes si pasoje e Dildove apo atyre mjeshterive tuaja qe i din mire….hahahhaha. Sa banal qe jam eeee….hahah? Po me banalin vetem banal duhet sepse i rregjet lekura….hahahah. Ej Maro une per ca dite sdo jem ketu dhe smund te te kthej pergjigje, por gjithsesi ti shkruaj dhe leri keto “reliket” tuaja ti shohim perseri…hahahah. Tung baby

          127. ilir says:

           Ciril Canin e shihke vetem ne enderr more Marin Hane, jo mo marin jooooo, askush nuk e njeh ate njeri, as si inspirues te luftes dhe as ppjesemarres, se cfare aktiviteti intensiv ka pase ne Shkoder per ate pergatitje lufte e thone dhe e shkruajne te gjithe hsitorianet dhe familjet e trashegimtareve te atyre burrave….Zogu, Bushatllinjte dhe Jukejt…keto jane Marooooooooooooooooo….hahahhaha. Cirilin kape per loqesh ti…hahahhahaha. SA TU RRIT HUNDA…hahahhahahahahhahah. Ikona eshte vetem ZOGU, ju keni pase kryengritjen e Dukagjinit me tradhetare prifterinj dhe Markagjonin e Mirdites me Republiken e tij….hahahahah. Golden Age maroooo, aty thote qe nje tolerance te tille se kishte pare asnjehere Europa, se ca lexon ti aty ne ndonje qoshke …hahahha eshte thjesht qesharake. Per Bibloteken ka shume kontradikta more Maro ne burime, mos me sjell mua mburrje dhe llafe thashethemesh….hahhahaha. Romaket kane mbete ne story per djegjene qe i bene bibliot. dhe Egjiptin ne pergjithesi…hahahhahahhah pupupup si e djeg veten kot…hahahha.
           Dhe pasi te bera zbor ti me konfirmon mua me fjalet e tua qe LIDHJA SUPERKOMEBETARE ishte pikerisht kombetare se shumicen derrmuese e kishte muslimane, pra edhe me shume nder me ben kshu…..hahhahhaha ia dyfishon vleren…hahhahaha. Marin bagdadi ishte ne shkelqim te saj me shume cdo vend tjeter ne kohen e kalifeve, adhurohej shkelqimi i Bgadadit ne ato kohera nga e gjithe bota….hahahhahaha.

           Bishtin nder shale Marin dhe me jep pergjigjen e Abdylit, Pashkos dhe ymerit? ik tashi dhe kenaqu more Dildush Monsinjor….

          128. ilir says:

           qesharak dhe vetem qesharak, qe thua ti more tarabuk aga burimi i BBC dhe ai tjetri me nr gazete me ate autorin arab, nuk kane asnje diference ne interpretim dhe ne fakte, por nese ti e ke lexu mire ate te BBC-se ne teresi notat pozitive jane ne shkallen me te larte, por gjithmone ne kontekstin e kohes, dhe ne ate kohe mer ti tarabullak, evropianet ishin me peca dhe te palare deri ne rreze plus qe vrisnin hebrej dhe te pafe ne vizionin tuaj sa te mundin, i digjnin shtepite e tyre ne turren e druve…ehu marin i di e gjithe njerezia, ta thsshe edhe nje here qe nuk flitet per standarte te 2012 o IDIOT….hahahha. Por ne krahasim me ordineret e krishtere ishin ku e ku me lart….u mbyll dhe kjo marin

           SUPERKOMBETARE do mbetet Lidhja dhe me miratimin tend tashme edhe me shumice myslimane ….hahhahaha….PASHKO??????; YMER?????? ABDYL???????? HAHAHAAH; ordiner do mbetesh ashtu sic edhe je ne fakt.
           Ej Harushe, kujto mire bilancin??? Ti si fakte me ke sjelle 1. nje liste emerore katundi te shkruar nga ti, qe do thote 1 milion % e pabesuseshme…hahah, pra bie poshte. Burimet tuaja me reference ne website jane vetem ca foto te Arid Ukes shokut tend, dhe te ca protestave….hahahha. per Luften e shkodres ne 1913 deshtove sepse ato malcoret tuaj me Jak serreqin nuk mberriten asnjehere, qe hasan rizai braktisi osmanet dhe theu urdherin e sulltanit, qe Deda I Gjon Lulit…hahahah na ishte i blere pak te kam dhene tituj dhe libra(pra vetem burime), te kam thene qe 1920 Ahmeti dhe sulco dhe Jukejt ishin elita e dhe dhenesit e financave per luften, Ciril Begun nuk e njohin as vete malcoret sot more RROTE, sot kam pyete nje njeri me influence ne ate vend dhe me tha qe Cirili vetem ka fshehe ne kishe ca malcore te fese se vet…hahaha, ndaj Maro mos ia thuaj kujt per kete “kryekomandat” trim, asnje burim sme ke sjelle pervec ca hipotezave si i themi ne Shkoder “hajt se po te mundi me fjale” te pakten meqe nuk kam argument…hahahha. Te kam dhene emrat dhe titujt e shume autoreve te famshem per te shpjeguar gjithe ate ckam shkruar ketu, jane me emra dhe tituj te printuar mer mik, ketu eshte burim i paster, spo ta imponoj biles, po te them shko dhe hapi vete dhe shtrydh trurin aty.
           Marin une sdu te bie ne nivelin tend, se per cfare ishin krenare ca shkrimtare te Bagdadit une nuk e di, sepse servilet dhe kronikanet nganjehere ta erresojne edhe figuren, por qe faktet historike thone qe burimet e djegies jane kontradikote dhe ka shume dyshime, ndersa per romen fatkeqsisht jane faktet sa gazepi….hahahha.
           Marin, shtyllen e telefonit e paske fiksim me duket, mos ke merak se nuk ta marr ekskluzivitetin e shtylles tende te dashur, mund ta perdoresh edhe me gjemba po te duash se mund te ta beje qejfin me shume….Ikkk maro tesh e flej pak se kam pune tjera per te bere e jo te merrem me nje parazit si puna jote…hahahah

          129. ilir says:

           redaksia, nje koment e kam nise para nja nje ore e gjysem…a thua i ka ardhe radha??? ;))

          130. ilir says:

           Meqe redaksia nuk e dha komentin tim te shkurter, atehere po e permbledh idene e tij.

           O lepur, artikulli i BBC dhe ai tjetri me ate autorin arab nuk kane asnje ndryshim thelbesor, por ti qe as shqip nuk di une nuk mund te pretendoj qe te dish anglisht…ketu eshte faji im ne fakt…hahaha. tek ai artikulli i BBC eshte thuhet qe:

           Life for non-Muslims in Islamic Spain

           Jews and Christians did retain some freedom under Muslim rule, providing they obeyed certain rules. Although these rules would now be considered completely unacceptable, they were not much of a burden by the standards of the time, and in many ways the non-Muslims of Islamic Spain (at least before 1050) were treated better than conquered peoples might have expected during that period of history.

           they were not forced to live in ghettoes or other special locations
           they were not slaves
           they were not prevented from following their faith
           they were not forced to convert or die under Muslim rule
           they were not banned from any particular ways of earning a living; they often took on jobs shunned by Muslims;
           these included unpleasant work such as tanning and butchery
           but also pleasant jobs such as banking and dealing in gold and silver
           they could work in the civil service of the Islamic rulers
           Jews and Christians were able to contribute to society and culture

           Keto ishin ato te drejtat e mohuara…hahahah. Une te thashe qe nuk mund te pretendohet te jene standartet e shekullit te 21 prandaj leri perrallat dhe sjelljet alla putane qe ben kur te ikin argumentet nga dora. ke edhe citime te historianeve perendimore aty ne ate artikull. Shulin e futur e ke brenda ti ore mik sepse ai artikull eshte i qarte fare keshtu qe une vetem ty ti kam fute ato shulat, une burimet ti jap vetem te sakta dhe me emra e referenca titujsh, je i lire fare ti konsultosh ta kam dhene kete hapesire…kshu qe mbaje brenda argumentin dhe burimin e BBC sepse eshte vetem kundra teje si fakt…hahahaha.
           “Kryekomandantin Cirilik” mbaje ngjite me shtyllen e telefonit dhe perdore sa te mundesh sipas qejfit sepse ky Ciril Beu asnjehere nuk na qene ne ate pozicion qe thua ti prandaj ore INJORANTO ulu ne byce se je lodhe…hahahha…iku dhe kjo Marin. Edhe nje here Marin te bejme nje cike bilanc, vetem foto linku te Aridit dhe te ca protestave me ke dhene, nje pusulle bakalli e ca marrina pa vlere dhe argument…..tashi une vetem libra, autore, dokumentare dhe burime te besueshme…prandaj je rrencak more Marin djali dhe je i pabesueshem.
           Ndersa ju Marin vetem kryengritje te Dukagjinit me pare serbe keni, Preng Bibe Doden me serbet perseri, Ded Gjo Lulin po ashtu ia dorezoi Tuzin malazezeve e plot te tjera, i ke ne burime te gjitha.
           Tashi Marin shko e rrasja nje uje te ftohte pas qafe se realisht ke filluar te prodhosh vetem tallash pa vlere…..ik hajt tash laper i vogel…hahaha

          131. ilir says:

           Fillove te mjaullitesh perseri ti…hahahha. Me fal more karabush por ti me sjell dy rreshta paragraf te periudhes se almanzarit, dhe une te kam thene more IDIOTO qe ne 500-600 vjet prezence atje jo te gjithe Kalifet ishin njesoj, por ai paragraf qe te solla une eshte diku afer mesit te artikullit dhe eshte nje paragraf goxha konkret ne te cilin jepet thelbi dhe e pergjithshmja e respektit te komuniteteve te tjera fetare ne periudhen e arabeve ne Spanje. Une materialet ti sjell te plota edhe pse aty mund te jape realitete jo gjithmone te njejta per periudha te caktuara, dhe une nuk kam frike nga kjo…por kur BBC qe ti kujton se te shtepoi nderin tend te pandershem….hahahah e ka stampuar me titull artikullin “The Golden Age” dhe gjithe historianet qe citojne aty opinionet tyre japin vetem deklarata pozitive dhe nje sens te larte ne vleresimin e nivelit te qeverisjes dhe demokracise ne Spanjen Arabe. Ndersa kristianet e tu vrsinin e prisnin cifute, vidhnin e plackitnin, nuk kishin dije te zhvilluara dhe ne fund nuk e lanin trupin per pothuaj 20 vjet….hahahah. Marin mbete duke rene TUC more burre, mesa duket te pelqeka te rrish i shtrire ne shpine me dikend tjeter siper teje…hahahha.
           Keto qe ishin burra trima…Markagjon e me shoke perse nuk i dolen zot ketij vend tamam sic duhet me burrni??? U desh nje djale i ri matjan te stabilizonte kete vend ne 1920 kur miqte tuaj “e donin”kaq shume kete vend saqe donin tja shkyenin edhe ato te breke te grisura qe kishte veshe. Qe ka qene djale trim dhe ka qene gjithmone ne krye te betejave e thone edhe austriaket tuaj per te cilet ai luftoi ne radhet e ushtrise se tyre gjate WWI, qe ishin austriaket qe i dhane nje fare OK se bashku me Turqit. italianet, francezet dhe anglezet autoritetit te tij ne krye te shqiperise kete e dine e gjithe njerezia. Tashi qe ai drejtoi dhe organizoi gjithe luften e koplikut kete e dine te gjithe dhe jo vetem me llafe por eshte edhe me letra, ka urdhera te arkivit te ministrise te brendshme te publikuara ne vitet e fundit, ku ai paraqitet direkt ne Shkoder prane Taraboshit dhe prane zonave te Malsise se Madhe duke bere strategjine e mbrojtjes dhe te sulmit njekohesisht. me urdher te tij jane dhe qindra mijera franga per paisje, ushqim dhe mbeshtteje logjistike, Sulca Begu gjithashtu jep nje sasi shume te madhe nga paret e tij per mbrojtjen,Musa JUka gjithashtu, familja Gjylbegu etj etj. Ndersa “Kryekomandanti” i famshem me emrin Ciril mire qe nuk ka qene fare ne ate pozicion, sepse asgje sme ke sjelle deri me tani pervec fjales tende(e cila eshte nje dicka me shume se nje ppordhe e ftohte….hahah), reference dhe pershkrim historik skam pare akoma nga ti, po nejse kot pretendoj dhe une kur ske ku ti gjesh….hahahahha.
           Met Zogu more ti mik erdhi ne pushtet me garden bjelloruse nga Beogradi por me paret e anglo-francezeve erdhi sepse ata nuk e njohen asnjehere nje grusht shteti “demokratik” te Nolit i cili menjehere njohu BS dhe Leninin dhe nuk pati asnje strategji dhe program qeverises per ato 6 muaj, kur nje qeverie legjitime i vihet pushka cfare duhet te beje ai legjitimi i zgjedhur me vote? te shtrengoje doren? hahahah. Por kur i behet dy apo tre here atentate nga opozita cte beje ky ne pushtet, bile une them qe eshte treguar shume i kujdesshem sepse nje tjeter mbret ne Europe do i conte ne gijotine ne sy te publikut. ne nje vend me popull te armatosur, me bajraqe, me hajdute, pa rruge zhvillimi, me semundje me feudalizem, cfare mendon ti se mund te bente Met Zogu??? Te bente festa balloje mondane…hahhahahah. Marin je i verbuar nga mllefi dhe inati kunder liderve te ketij vend me origjine myslimane te cilet bene shtet, megjithate Zogu forcoi shtetin e pare shqiptar do apo sdo ti, krijoi institucione shtetrore, ato shendetoesore, arsimore, filloi nje proces te drejte reforme agrare qe nuk e perfundoi per shkak edhe te bejlereve te cilet i kishte kundra, por ama sot ne arkivat e shtetit tone te prones dokumetet e kohes se tij jane me seriozet qe ta dish ti. Banken e pare shqiptare, nje xhandarmeri te mire qe kontrollonte territorin, nje ushtri modeste, filluan shenjat e para te kapitalizmit dhe prodhimit, ndertoi Tiranen institucionale qe e trashegojme edhe sot, ishin 15 vjet more Injorant por jo 15 vjet drejtim i qete sepse ne pjesen me te madhe ai pati detyren e stabilitetit te ketij vend, vendosjen e rendit kushtetues, dhe vendosjen e piramidave ne kufinjte tane te cilet ishin lisho fare, ti dikur ke thene qe i tha Italise me jep ate, Anglise me jep kete dhe Amerikes ate tjetren, po pse cfare do bente ai, mos kishte gje buxhet te trasheguar ai nga vitet 1920? Mos kishte pase ky vend flori ndokund?, mos kishte industri ketu? hajde marin hajde, po vendet e tjera te ballkanit si u bene? Ajo Serbia jote qe e con dhe e ul nga qielli cdo dite vete e the qe u be nga austriaket, apo kroacia apo edhe hungaria, dhe nje vend si ky i yni cdo bente o IDIOT??? Apo ste pelqen se e beri ky…. sigurisht sepse po ta bente Zef Serreqi do e justifikoje ne cast…ne fakt zefi ndenji byth nxehte ne Itali dy dite para pushtimit. Po sikur ky Meti te kishte ndeje si regjent i fashizmit ne 1939 cdo ti thoshe ti sot?? Tradhetar sigurisht, po sikur te kishte ike ne mal do thuash ti ? Po me thuaj cili mbret i rajonit apo i evropes tende doli ne mal o Shtylle k….. te gjithe moren teshat dhe iken dhe askush sot ne vendet e tyre nuk i paragjykon, ky te pakten beri nje akt rezistence, beri edhe nje akt formal me asamble kushtetuese dhe nuk ia dorezoi me celsa ne dore fashizmit shtetin por e detyroi te vinte si pushtues nga pikepamja juridike. Pati aktivitet patriotik me Abaz Kupin dhe Legalitetin. Ndersa ca Princer leshi shqiptare deshen vetevendosje te rreckave te Mirdites…hahhaha. Kapedan djali me shoke desh shtet me Serbine dikur dhe cte bente kryetari i shtetit Met Zogu qe thua ti??? Ti puthte doren….hahahhaha. Marin je kaq anakronik dhe i paguar nga Kisha Katolike per te vjelle vrer saqe behesh qesharak shume por edhe tregon fytyren tende prej Kuazimontoje…hahahhaha. SUPERKOMBETARJA E PRIZERENIT eshte vetem e tille dhe normalisht me elite shumice myslimane sepse ishin me patriotet e ketij vend, kanunin e ri ta rrasa fytyres, lufterat 4 vjecare kunder osmaneve dhe fqinjeve dhe ngritje te flamurit shqiptar pas cdo beteje ti rrasa perseri ne surrat, me ca emra te shkruar nga ti dhe burimin sma dhe asnjehere sepse nuk e ke…keshu qe TUC Marin je. Pashko? Abdyl? Ymer? akoma smi ke dhene sepse ske argument fare normalisht, tashi ky bilanci yt ne humnere more Maro. Une vetem emra te kam dhene, tiruj librash burime te sakta, edhe dokumentarin ta dhashe dhe besoj i per ato malcoret serbe me llulle duke dale para kamerave se kush del ma i bukur, me ca rruge zhele nga pas….ai ishte Beogradi mer mik, ke pa nje ndertese dykateshe dhe ti thua zhvillim se kishte ndertesa dy kateshe….hahahha, edhe une te thashe qe pazari i shkodres ka pase ndertesa tre kateshe e ca pastaj? ahahahahahha. me thuaj ti qe kur Shkodra kishte 50 mije banore Beogradi nuk kishte me pak? se thua sepse seshte ashtu, me thuaj ti qe Shkodra nuk ishte qendra me e madhe tregtare dhe me prosperuese se beogradi ne filim shekullin e 19 deri ne gjysmen e saj? NUk e thua dot sepse seshte ashtu, qe kishte 3500 dyqane dhe port ne Bune, nderkohe qe Beogradi kishte as me shume 1000 dyqane ndoshta? Marin kontekstin historik duhet ta logjikosh e jo te thuash ja e pashe daten dhe kshu eshte se kjo date eshte para asaj date….e pordhi kali ne dere te hanit….hahahha. Edhe me Beogradin ke rene TUC Marin dhe ato fakultetet mos i ngaterro me liceun more dak….hahahha iku dhe kjo. Edhe nje here, vetem tituj, autore dhe burime te besueshme, se cfare thote BBC e ke te shkruar aty, lexoje te teren Marin me arkitekture, me kulture, me zhvillim, me ndricim, kanalizime eehhhuuu, bile thuhet qe ajo ishte qendra me e ndricuar e Evropes se kohes….prandaj ik more Caritas hane se qenke ba per synet tek berberi. Mbete TUC tane diten a tu lodh b…a apo shpina ndopak…hahhahah. Hajde tash zbythu

          132. ilir says:

           hhhmmmmm, tamam si ata bracet e mirdites je…hahahah. te thashe qe shulin e ke brenda tere kohes mer Rini…hahahha..sepse nese mban mend qe ne fillim te heres te kam thene qe jo te gjithe sunduesit ishin liberale, flitet per vetem per nje periudhe ne mes shekullin e 11, edhe ajo periudhe nuk thote qe hidhet zjarri dhe shkaterrohet kisha, ka vetem restriksione, por ne 500 vjet eshte vetem nje 10 vjecar i tille…hahaha, prandaj shuli te mbetet brenda mer dak…hahahah. Golden Age eshte shume e rende per ty edhe zhvillimi i shkencave eshte po ashtu i rende prandaj ti kapesh nje fije bari nderkohe qe zhytesh ne lluce…hahahah, nejse e rendesishme eshte qe une kuptova thelbin tend dhe eshte ashtu sic edhe ta ka thene, je vetem nje xhakua i paguar qe kap nje paragraf dhe e izolon nga konteksti…hahaha. Iku Marin
           Beogradi yt ashtu ka qene mer dak me katundare me llulle dhe kapadai, edhe banore me pak se Shkodra ka pase merr krahaso cdo te dhene tregtare dhe ekonomike te te dy rajoneve ne ate periudhe kohe dhe bilanci te del zhele per ty. Liceu nuk eshte Universitet fiksoje kete….hahahah…TUC again Marin. akoma sme ke dhene burime dhe fakte, vetem fotomontazhe te beogradit, dhe une vetem burime mbi zhvillimin e te dy qyteteve.
           Ciril Canin po e pres burimin akoma sma ke dhene, asnje reference per te ska ne shume libra qe kam lexuar per luften e koplikut, ty zoti te ruajte por ne ferr do shkosh si pasoje e rrenave tuaja….hahahahah. Ne historine zyrtare Lufta e Koplikut njihet si Rezistenca e pare e organizuar nga Qeveria Shqiptare e Sulejman Delvines dhe ne krye ishte Ahmet Zogu Minister i Brendshem i shqiperise, djali trim boll qe i kapi gjithe malcoret per zhelesh dhe i nxorri me nje kembe ne lufte te Koplikut sepse shume prej nuk donte te prishte rehatine, me vjen keq qe e nxorra kete fakt te ulet burrerie te malcoreve, po ja qe kjo histori dihet edhe ne Malesi e shkoder. Kjo eshte krejt e vertete mund ta hedhesh pyetjen kudo.
           SUPERKOMBETARJA E PRIZERENIT eshte fatkeqeisa juaj dhe sdini si ta hiqni vetem duke e marre kot neper goje, po ja qe tanime sju beson kush…ti me ke sjelle vetem gjysem emra te shkruar nga ti ne blog dhe ketu mbyllet historia dmth i pabesueshme Maro si gjithmone….hahahahh. Iku Maro.
           Tashi leri llafet kot….pyetje….. Markagjoni a bashkepunoi apo jo me serbet??? Preng Bibe Doda po apo jo? Se perse e bene nuk ka nevoje te ma shpjegosh ti sepse e di une, por me konfirmo nqs bashkepunuan ose jo? Sepse mesa po kuptoj une, ti ne menyre indirekte po e pranon….hahhaha dhe mua kjo me duhet…hahhaha. Zogu ishte me i zoti i gjithe atyre burrave, ai diti te terhiqte nderkomebataret rreth tij, ai kontrolloi territorin si askush tjeter, tashi ai qe ben mundin do kete edhe pushtetin kjo eshte edhe ne USA-n e sotme ne kulm te demokracise. Ti snjeh historine sepse periudhen e tij duhet ta ndash ne 15 vite si kryeminister President, Minister dhe Monark dhe jo ne gjithe periudhat Shqiperia ishte e kontrollueshme more kanibal i historise, dhe jo ne 15 vjet ishte vetem me Italine, kane qene edhe Britaniket qe i bene xhandarmerine, cifuto amerikanet qe i ndertuan banken, turqit qe kontrollonin sherbimin sekret te tij, austriaket, pra ky shtet po merrete suport nga cdo ane e aleteve te tij, me Italine dashuria njihet pas vieteve 33 deri me 39 dhe ketu kemi koncensione qe seshte ndonje krim more i paditur sepse Kina po merr ne koncension Italine me shoke dhe kjo eshte ekonomi tregu dhe jo vasalitet, u bene ca shkolla te mira ne pergjithesi, u shkollua nje elite intelektuale, monedhe e vlefshme dhe nje pasaporte dinjitoze, rend publik i mire goxha, saqe dukagjinasit trima i ka ule te lidhur duarsh me pe prej leshi….hahahha. Kaq marin dhe kjo teoria jote e pavaresise ekonomike eshte teoria e izolimit te enverit….hahaha kupton…TUC ne byce. Edhe nje here kur shoku Zef Serreqi ruajti bycen se bashku me Ernest Koliqin ky iku me pushke nga shqiperia, me grua llahuze dhe nje beb 2 ditesh ne krahe se bashku edhe me 4 motra, pergjegjesi ka pase apo jo???? Kshu qe te flasesh si puna jote me koke ne jastek eshte fare e lehte….hahahha.
           Juridikisht e la nen pushtim, qelloi edhe 5 ore pushke duke vrare 11 italiane dhe mbetur te vrare 21 shqiptare, por edhe mire beri qe armet nuk i shperndau ne popull sepse italianet do benin masakra mbi kete popull fukara…Ceshtja e Arit eshte sqaruar mer Rini, por ti akoma rri me storiet e Enverit dhe ske faj sepse je nje minikomunist alla Zef Malja….hahaha.
           Si cdo udheheqes boteror ai ka drite hijet e veta por ne ambjentin tone shqiptar asnje nuk mundi dhe spati aftesine te drejtoje nje shtet qe perseri deshirohej te copetohej nga fqinjet. Ti quaje ne dac satrap ne dac mbret, ai na la disa gjera shume te mira pas qe edhe sot mbahen mend.Prandaj rri qete dhe kerko ndonje katolik patriot sepse ste del asnjeri. Kur ky nuk pranoi pushtimin italain, fishta i bente leter Duces dhe ishte anetar i akademise italiane…ok more Beg….hahhaha.
           Edhe nje here Maro bilanci i fakteve te mia eshte i qendrueshem, ti vetem fotoleshi dhe asgje tjeter, mesa duket ose nuk ke ose ato qe ke mund te kompromentojne gjithe avokatine e marrinave tuaja…hahahha.
           Marin sa merresh me kete shterpesi tenden kot, me mire harxho dy gram kohe te lexosh ndonje liber….. ec tash dak se te rane breket…hahahah

          133. ilir says:

           Rini, futja pordhes se parmakut tashi sepse je ne renie te lire dhe forca e rendeses do te ta perplase fytyren ne mut. Si nje rezyme e gjithckaje te thene deri me tani une dal ne perfundimin se te ishin zemerthyer per ju prelatet e Vatikanit do kishin bere ndonje proteste te fuqishme ne 46 kur u vrane ata “trimat” e Kishes se Shkodres ne menyre qe kete vend mos ta kishin nen influencen ortodokse-sllave komuniste por edhe ata ne balte ju lane ju dhe se bashku me te edhe Shqiperine, ju e dini qe ekzsiton nje leter proteste e prelateve te Arqipeshkevise se Shkodres ne ato te cilet ankohen per mosreagim serioz te Vatikanit, keshtu qe pra mer Rini 100 fjale per nje pare, rri me kembe ne toke dhe me sy nga qielli ne menyre qe ti dalesh zot vetes ne jete dhe jo te gjesh fajin tek Islami i cili ashtu si edhe Krsihterimi eshte nje religjion monoteist me te njejten histori profetesh dhe ne 99% me te njejtin moral, fene merre si shpirterore dhe beju qytetar i mire, se kush i ka fajet per keto gjendje te sotme dhe te shkuara kjo eshte histori e gjate qe ti nuk ke as kapacitetin ta thithesh, kshu qe mer mik me mire shijo jeten nese je i ri, lexo sa me shume te mundesh dhe fajin secili prej nesh per kete gjendje ku jemi ta gjejme vete nese kemi ndopak. Une kuptova dicka prej teje dhe seres tende qe ju keni mesuar nje kasete dhe e kendoni ate gjithe diten e dites, por kjo bote globale nuk eshte e kallepit te seres suaj, kshu qe besoj se pas ca kohesh do e kuptosh qe je i izoluar…une ketu jam maro, per fakte nuk trembem, bilacin e kam vetem pozitiv ne perballjet me pseudofaktet tuaja. Hajt Tung Dildo djali,,hahah

          134. ilir says:

           Kur ke pasiguri perse e ndan komentin ne tre copa moj koqe kandari…..hahahhahah. Dallohet ne rreshtat tuaja nguti dhe paniku se nuk ke argument te hajrit….hahahhahaha.
           Ke shkruar sikur te jesh duke bere sprint 100 metershin po duke ba faull sigurisht…hahahha. Po pra vete re brenda ne 1880 Beogradi ksihte 36000 ndersa Shkodra ne 1840 kishte 50 mije, pra ishte me i madh se Beogradi…..hahahahha sa loqe je, dhe sigurisht qendra me e madhe ekonomike e Ballkanit. atehere kupto mire more rrote, une analogjine me Tiranen e bej jo si periudhe e njejte kohe por me instalimin e institucioneve arsimore, pra si kryeqytet benefitet do i kishte si qender vendi dhe jo si trashegimi qytetare dhe civile,….dhe une thashe qe edhe pse TR u be kryeqytet me shume gjera me shume se Shkodra kjo nuk i dha asaj asnjehere ate mjaltin e Shkodres, trurin, traditen ekonomike dhe zhvillimin…per kete e kam une ore IDIOT, prandaj mos bej zhurama kot se koti kur nuk din se ca flet….hahahahha. Pra edhe nje here muti gjer ne gryke…Po po poooooo hahahah, ne kohe te Skenderit prosperiteti pupa……hahaha. ik o Marin se vete misionaret e Papatit e pershkruajen kete vend si te ardhur nga lashtesia pa u trazuar fare, njerez te palatuar dhe me vese kafsherore. Mbreteria e Arbrit beri namin ne arsim, zhvillim, tregeti etij etj…hahaha Po ajo nje Mbreteri me dominance ortodokse ka qene mer dak qe i ka sherbyer fqinjeve velladashes me shume, me jete modeste dhe pa pretendime, pa monedhe por vetem me nje tregeti rajonale, ka prodhu ushtare me pagese sa te duash….po clesh prosperiteti ka pase ore Idioto…hahahahha.
           SUPERKOMEBTARJA RINI eshte vetem e tille, per hatrin tend skemi cbejme smund ta ndryshojme, ti kam hedhe poshte me fakte gjithe pusullat e sajuara nga ti….hahhahaha.
           Ahmet Zogu ikone do mmetet, tradhetareve serbo medhenje si Marka gjon me shoke dhe Dukagjinas i shtypi koken dhe ne enderr i del akoma dhe kete vetem me ane te ligjit te cilin ata po e thyenin rende. Per Luigjin ke vendim zyrtar gjykate…ceshtje personale….hahahhaha, te tjeret pastaj e kerkuan vete dhe ia kruajten, nqs ti me qellon mua qe jam i zgjedhur me vote, cte bej une??? Po ti je demokrat i madh dhe imagjinon demokracine edhe ne maje te malit si me Preng Bibe Doden, prandaj te duket demokraci e kulluuar ty ne vitet 20….hahhahahah. Italianet i ftoi por asnjehere nuk u bene pronare te pronave te shqiperise, vetem ne perdorim Maro, dhe kishte te drejte sepse skishte asnje kacidhe ku ti merrte ai vete, me taksat e kujt ti bente??? Te nje populli fukara pa takat, apo me taksat e Markagjonit qe si paguante asnjehere. Je komunist, sepse ata thoshin me forcat tona…e verteton gjithnje e me shume kete fakt….hahhahaha.
           Tu shkaterrua shtylla kurrizore nga TUCI dhe byca ne toke…..hahhahaha.

           Marin i gjithe artikulli i BBC permlbidhet ne nje fraze “THE GOLDEN AGE”…aty e ke. 700 vjet vetem zhvillim ka pase ndersa evpropa kurve e Fishtes u mbyste ne semundje te pisllekut….hahhaha.

           Maro je ba nervoz dhe ky eshte rezultati qe doja te arrija me ty. Une jam again ketu, vazhdo ti se po filloj te kenaqem shume…hahhahah

          135. ilir says:

           Marin, Me duket se te eshte crregulluar busulla tani…..hahahah. Mos i hyn kaq shume rende ketyre debatave se jeta eshte e veshtire per ty mer dak…hahahha.
           SUERKOMBETARJA E PRIZERENIT eshte njesh ne historine tone, faktet tuaja jane per tu hedhur ne kosh ashtu sic ti hodha me Kanun te Ri i cili eshte miratuar me Asamble, me PaShko me Ymer dhe Abdyl, me luftera te vertetuara ne historine tone, me flamur shqiptar te ngritur pas cdo beteje, me Komitet Shkodre dhe Janine, me garden e Lidhjes ne Shkoder etj etj. Pusullat e bakallit ste zene vend tek une, te thashe qe traktatet jane shkyer edhe me te medha se ajo pseudo karamaneja jote. Kshu qe Marin….vetem TUC……hahhaha.
           Perseri je gabim, ne fund te shekullit XIX dhe fillim XX Beogradi numeron 70 mije sepse isha gia kryeqytet nderkohe, kshu qe une po ta rris itibarin e Beogradit edhe me shume se ti….hahahah. Por ne 1840 Shkodra kishte 50000 banore ku e ku me shume Belgradi jot….hahahah. Pra Marin cdo argument i joti vetem ne kosh bie. Une e kam lexu Durhamin qe 15 vjec ore IDIOT dhe spres nr faqeje nga ti, dhe per Shkodren ajo flet me ca superlativa qe si shkojne per shtat asnje vendi ballkanik, bile e cileson si te vetmin cep me fryme civile ne Ballkan….hahahhah. Po pooooo ti e ke njihke Durhamin dhe normalisht qe per ty Durham, Schmitt, Malcolm etj jane manipulues ose sdine asgje se jane injoranate, ooo ti je fare more ti.
           Markagjon dhe Bibe Doda moren pare nga serbi dhe deshen te copetonin atdheun ooooorrrrr rrote. Zogu mori pare nga Britaniket dhe Francezet dhe bleu mercenare serbe per te hyre ketu, nuk eshte e njejta gje, bleu profesioniste te luftes o injorant ashtu si sot neper bote…hahahah. Mori pushtetin qe ia moren me arme dhe e atentatuan tre here pa i bere kujt asgje te keqe, dhe atentatet nuk ia bene per hir te popullit fukara por per ta heqe qafe qe tja hapnin rrugen pushtetit te tyre sepse ky ishte i vetmi qe kontrollonte territorin ne menyre teresore. Me koncension sot Kina po merr gjithe portet e Greqise dhe bizneset e Evropes Perendimore, bile ne shume raste edhe me te drejte pronesie….hahahahha. E cka ketu per nje vend te varfer qe skishte asnje mbeshtetje tjeter nderkombetare??? Jo more Maro kjo ka te beje me dashakeqesine tende prej shpirtziu…nejse ai ishte derman per horrat e Mirdites, Dukagjinit, Fierit dhe Delvines…mbaje ne byce kete, kush thyen ligjin do ndeshkohet, ky eshte postulat.
           Arberia e Leshit me presh more Maro, prosperitet kristian eeeee, me prospere ishte Spanja e 700 vjeteve arabe sesa kjo Arberia jote. Se di se ku gjen qe 250 vjet ishin vetem prosperitet….hahahha. kur arabet e lane Spanjen ai ishte qyteterimi me i zhvilluar i Evropes dhe kete qyterim erdhen ta vidhnin ujqerit e Evropes per ta pervetesuar, dhe duke e plackutir bene nje devastim te asaj toke…pune barbaresh hesapi Maro. Ej mos ma meer Rusine te zhvilluar prej Kristianizmit, le qe Rusia eshte nje neo diktature me nje nivel te pergjithshem si Hondurasi dhe vetem me nje klike prej 10 miliarderesh, pra ketu ia fute kot Marin…hahhahaha. SHBA, dhe anglosaksonet ne pergjithesi nuk kane ndonje filozofi kristiane . Vatikani vetem qeverisje te korruptuara ka mbeshtetur dhe mbeshtet shiko ku eshte Mesdheu me shtetet e saj te Mafiozura dhe me renie ekonomike drastike. Kujto, Saudi arabaia, Kuvajt, Jemen, Turqi, Katar, Indonezi, Malajzi me nje nivel goxha te mire…ok. Gjithsesi une jam per nje Shqiperi me drejtim ne kontinentin Evropian sepse kesaj i perkasim si pozicion dhe afrimitet, por aty do jemi me vlerat tona te paperseritshme si askush tjeter, te jemi shqiptare se pari dhe me pas te identifikohemi ne ate fe qe kemi deshire te ndjekim, keshtu duam ne Maro, nqs duan mire nqs sduan ata aq edhe me keq per ta.

           Marin ik se je ba i neveritshem dhe ske asnje rreze shprese per tu bere njeri. je si ai i droguari dependent i famullise se kishes….hahah

          136. ilir says:

           MARIN BEG, komplet failed je…hahahha, niveli i komentit zero me xhufke. Une te kam thene qe ne fillim te heres se ISlami e ruajti kombesine e shqiptarit si thelb pa u asimiluar, te kam thene qe perandoria osmane ne shume raste i dha urdher garnizoneve te veta te organizoheshin me shqiptaret lokale ne menyre qe shqiptaret te ndiheshin me nje tutor ne momentin e babezise sllave per grabitje tokash, KOngresi i BErlinit i detyron osmanet pas humbjes se Shen Stefanit te dorezojne pushtimet e tyre te Shqiperise, dhe ne kete moment fillon vete mbrojtja e shqiptareve nen udheheqejen e shqiptareve qe ishin funksionare te administrates osmane, dhe ketu indirekt perenadoria osmane ka influencen e vet pavaresisht se ajo ishte e deytruar tja dorezonte Ulqinin dhe plave guci malazezeve, gjithsesi ketu ajo shqiptareve ia jep mundesine te mbroheshin ndaj komshinjve duke bere nje sy qorr dhe nje vesh shurdh, pra ne nje analize te ftohte osmanet nuk donin tja dorezonin Shqiperine te teren sllaveve, megjithate une ta kam theksu qe heret qe edhe ata pushtues ishin, ndaj kur them qe SUPERKOMBETARJA E PRIZERENIT ishte proces dhe jo vetem nje cope leter ti rri si idiot mahalle dhe ben lojra fjalesh si putanat, ai proces 4 vjecar ishte parathenia e pavaresise se 1912 dhe me kete akt shqiptaret kishin shansin ti ndihej zeri dhe ashtu u be pavaresisht se kostoja ishte e madhe. Gjthsesi une te falenderoj qe vazhdon e konfirmon qe muslimanet ishin patriotet pararoje te ketij oraganizimi KOMBETAR, ju nese doni ndihuni pjese, bile une e tentoj tju bej pjese dhe jo per fasade por per kontribut real ne aq % sa kishit mundesi, ti nuk do…atehere OK, por kam frike se bashke religjozet tuaj katolike nuk e mendojne njesoj si ti, ndaj mos u bej ze i vetmuar….hahhhahahha.
           GOLDEN AGE Marin, nje periudhe thuhet ne BBC qe Europa se kishte arritur akoma, kjo fraza jote copy paste eshte shume ordinere, por une ta thashe qe progresi eshte evolutiv me vitet, dhe keta arabet Matematiken, Trigonometrine, astronomine, arkitekturen, mjekesine dhe kimine i kishin inovuar ku e ku me parardhesit e tyre Babilonas . Po perse kultura greke cishte copy-paste sipas teje sepse e moren nga Egjipti dhe Babilonia, ashtu si edhe kultura romake…eeeeee Maro, por jo une si quaj ashtu, une denoj romen sepse Roma i vodhi dhe i preu e vrau ata te cileve ia mori kulturen, ndersa arabet nuk vrane e prene per tja vjedhur kujt sepse i kishin aty, i kishin trashguar nga kulturat e lashta te asaj toke dhe te Indise se mbushur plot me dije dhe trashegimi te lashte….Marin te kerciti shpina ne toke prej TUCIT mer dak…hahahha.
           Postulat eshte zbatimi i ligjit mer dak dhe jo atentati, me fal si mund te quhet diktator nje njeri qe hengri tre atentate, luftoi ndaj te huajve ne 1912 dhe 1920 ne krye te rezsitences shqiptare ne Koplik se bashku me Cirilin qe “luftonte” ne fantazine tende me ndonje murgeshe ne famulli….hahahahh. Perballoi tre kryengritje separatiste antishqiptare…..me fal Maro po ky nuk eshte dikatator, Enveri ishte diktator i cili vrau sa mundi pa pasur asnje rrezik te tille, Enveri izoloi qarkullimin e shqiptarve ne bote, ndersa Zogu i bente me shtetite shqiptaret vetem me nje pasaporte pa vize te benin tregeti etj etj. Une se di se cila eshte dikatature ne mendjen tende mer dak…me gjithe kete kalvar Zogu elimonoi indirekt rreth 5 vete, si te themi nje pike uji ne mes nje oqeani injorance dhe populli te armatosur gjer ne dhembe. Kshu qe Maro mos kakaris kot sepse edhe ti vete e di dhe e kupton qe je duke mbrojte nje argument qe nuk mbrohet por ke rene brenda dhe nuk denjon te terhiqesh.
           Anglezet kishin eksluzivitetin e xhandarmerise shqiptare o paditur, te gjitha keto i ke ne burimet Historike te Pietro Quaronit dhe te BErn Fisherit si biografet me te spikatur te Zogut, ai erdhi edhe nje here ne pushtet me izen e Britanike dhe Franceze, Austriakeve, Nolin se njohu asnjeri vetem Lenini. Pra MArin shkurt dhe shqip….TUC ne byce. Kina po blen borxhin e Italise dhe Greqise more Idiot dhe jo ca porte dhe miniporte, edhe USA cka bere ne Europe per 50 vite, kolonizim total, qe nga Germani, HOlanda, Belgjika, Italia ne nje periudhe te gjate kohe etj etj, dhe ti diskkuton per koncensione ne vitet 20-30 ku shqiperia ishte vetem fshat i prapambetur, por ama pronesine sja lejoi askujt, dhe ketij vend i la ca konvencione dhe nje klase intelektuale te pergatitur ne nje periudhe te shkurter kohe por ama cilesore…..keto jane merita Marin dhe mos me fol per demokraci skandinave ne nje Ballkan Ujqerish.
           Marin, pikerish pra edhe une them qe ne kjo Evropa spo na shpeton edhe shume perderisa ajo me standartet e saj “demokratike” dhe strategjike futi brenda nje serbi me Nikolic dhe Dacic, nje Maqedoni me breke neper kembe, prandaj edhe une them si ti qe kjo Evropa ka fallacitet shume pavaresisht se per vete breket i ka ne fund te kembeve, kshu qe nese duan te na pranojne me ca stadarte tona dhe te preferojne me mire durimin dhe sfilitjen e ketij popull me aftesi te shkelqyera mbijetese dhe pune me djerse sesa paret e ndotura te politikaneve tone, Sali, JOzefine dhe Edi duke marre perqindjet ne bizneset e tyre personale, duke ngrene qyl neper restorante te mira te Tiranes dhe duke njomur edhe ndonje femer me porosi, dhe me pas kur ai Sekui anemik te kthehet ne Sardenjen e tij te lodhur nga ekonomia do ti kete te vena ca pare te mira per pleqeri, prandaj Marin nje lesh te madh ben kjo Evropa me Greqi dhe Spanje brenda….ik o Maro dhe leri puplat e saj. Rusia ka vetem nje sistem qe quhet Putinizem si te thuash Stalinizem, Mafia gjithandej, pasuria e koncentruuar vetem nje 10 duar, kryeministri qe behet president dhe anasjelltas ne 20 vjet. Shpikjet dhe inovacionet BS i ka pase qe ne kohe te Hrushovit dhe keto kryesisht ia kane bere cifutet e Rusise sepse ai shtet ka qene deri vone per 50 vjet vetem ne funksion te tyre. D
           Marin, Durhami per Shkodren flet jo ne sens romantik por thjesht dhe vetem me sens realist, Shkodra ka qene perla ekonomike dhe civile e Ballkanit ne ate kohe, dhe more ti une te kam thene kur Shkodra gjate pjeses me te madhe te shek. te XIX kishte 50 mije banore Beogradi vetem ne fund shekull te XIX dhe fillim XX kap shifren 70 mije; dhe ky proces fillon vetem kur ata behen kryeqender vendi, pra ne teresi te shek XIX Shkodra ishte me e madhe dhe me e zhvilluar, ti po me konfirmon perseri tezat e mia. Beogradi vetem ne 1808 degjohet ne histori mer dak dhe atehere is nje fshat i mbushur me cetnike
           Durhamin lexoje te teren sepse do e gjesh edhe ate fraze qe te thashe une, zhytu thelle Marin ne lexim dhe jo me paragrafe putanash…

           Marin niveli yt po kap fundin dhe shume shpejt kam frike se mund te degjoj per ndonje vetevrasje tenden….do Zoti nuk ndodh me sinqeritet. Ky vend shkurt dhe shqip do jete me indentitet shqiptar por me 4 apo pese 5 religjione si buqete e diversitet me tolerant se kjo Evropa qe inskenoi nje masaker religjioze ne 95 ne Bosnje, pra ne jemi mijera hapa para ne bashklejete komuitare dhe sociale, nqs kerkon te ndjehesh pjese OK, nese jo spo e kemi shume problem……. Fli tashi…hahahha

          137. ilir says:

           …hahah Po vete fjala Algjeber vjen nga Arabishtja dhe eshte formesuar ne Arabi…a thua re nje cike si TUC ketu….hahahha.
           O tarabuk normal qe ti muhabet putanelash do besh sepse ske argument tjeter, sic edhe ta kam thene opinioni qe kam per anglezet si teori politike saksone eshte shume pozitiv dhe sistemin e tyre une e pelqej, ajo cka kam thene une eshte anglezet per Shqiperine nuk luajten as gishtin ne momentet me kyce te historise, u treguan oportuniste dhe ne vuajtem per shkak te vendimeve te tyre dhe kjo eshte e vertete padyshim, pra sjellja e tyre ndaj nesh ka qene shume diskriminuese, ne rastin e Zogut eshte e qarte qe ata e kane mbeshtete sepse Zogu ishte i vetmi qe garantonte nje shtet jo prane BS, Noli nuk i shkonte per shtat interesave britanike….eshte e thjeshte dhe kjo ska te beje me pelqimin tim per anglezet apo jo….hhhmmmm mos u bej qesharak. Bjelloruset dhe serbet ishin renegate te luftes mer mik ishin pro Carit dhe Krajlit te Serbise pra antikomuniste dhe ky ishte light motivi i asaj kohe ne Europe, anglezet dhane paret se bashku me francezet dhe kjo eshte historia….hahahah. Me dhune smund te merresh pushtet ky eshte postulat dhe jo gjerat anti legale qe permend ti….hahhaha. Dallohesh qe je nje cike si cetnik…hahahha. Rezistencen ne Durres e beri njeriu me besnik i Zogut Abaz kupi, e cka ketu per te dyshuar…hahahha. Hajt mer Maro ngriju nje cike ne kembe.
           Ej o Maro Beogradi ne historine e tij njeh vetem nje periudhe te madhe,…hahahha, ne periudhen otomane kur ajo ka rreth 100 000 banore dhe eshte qender sanxhaku, ka qene nder qytetet me te populluara te perandorise…hahahhaha te kthehen te gjitha kundra mer dak e shikon….ndersa perpara dhe ne shek e XIX ka qene vetem nje katund mer dak…
           Ti duhet te krenohesh more zoteri me Shkodren, une se di perse parapelqen nje eytet sllav sesa ish Kryeqendren e Mbreterise Ilire dhe Pashallekune madh te Bushatllinjve…..pro serb je nje cike…hahhaha
           Lidhjen e prizerenit e strukturoi dhe e lartesoi ne shkrimet e tij edhe Pashko Vasa, ishte nje nga mbrojtesit me te zellshem te saj, ndaj Marin vetem SUPERKOMBETARE ka qen dhe kaq, normalisht qe fqinjet ishin me te egrit ndaj shqiperise, por turqit u luftuan njesoj si ata, pra ishin armiq edhe ata, tashi pse u be me vone apo me heret kjo eshte nje cike e rende per ty, edhe ata serbet e greket qe bene nje cike me heret u shtypen nga turqit me gjithe lesh revolucionet e tyre, dhe mos te kishte per nene rusi dhe britanine nje lesh fitonin greko-serbet ndaj turqve, bile Turqia dhe jeniceret kane qene mbajtesit e rendit dhe tutoret e Serbise deri ne fund te shekullit pothuaj pavaresisht paktit te shen stefanit..hahaha. ehu Maro historia sport i veshtire per ty, po fuqite e medha kur pane luften e shqiptareve perse nuk erdhen me topa ti ndeshkonin turqit apo fqinjet?? E kunderta bile erdhen ne brigjet e ulqinit te godisnin shqiptaret me topa nga anijet, ndersa ne greqi sapo turqit thyen lesh revolucionin grek erdhen topat direkt ne Egje duke u perplasur me forcat e Ibrahim Pashes se Egjiptit…..kjo eshte ajo dashuria europiane per shqiperine. Ali Pashai deshi ti shpetonte greket se bashku me shqiptaret kur i binte sulltanit, ndersa greket e pabese e nisen pikerisht revolten ne kohen kur Ali Pashai luftonte kunder sulltanit, pra thjesht burracake dhe anti muslimane te dehur, por gjithsesi Zoti ia coi Turqine per 100 vjet te tjera ta bente terbiet dhe tja vinte kufirin tek Thana….hahahhaha.
           Marin je shume OUT, nganjehere them ta le, por me pas me vjen keq per kete opinion publik i cili nuk duhet te kete fatkeqesine te helmohet edhe nga ti me gjera te paverteta, ndaj Marin kete Evropen shko e takoje kur te duash sepse breket i ka ne fund te kembeve, Serbet e thone vete me goje te vet qe na kane pranuar vetem per hir te njohjes se Kosoves ne nje te ardhme, kjo eshte edhe zyrtare xhanem, kane brenda nje Greqi te shembur sipas dok. qe 22 vjet perpara me mashtrime financiare….me fal po kjo Evrope e ndritur o eshte kurve sic thote Fishta ose sja ka haberin se cfare i ndodh ne shtepi dhe per kete vetem Shqiperia nuk i ka faj…..hahahhahahaha.
           Sa i perket Etruskeve..haha, ler mo Maro se ata i kthyen nga kafshe ne njerez romaket, sollen dijet e qyteterimeve te lindjes perfshire te gjitha gjerat e mira, ne Rome ata kane gjetur ca bageti barbare te ardhur nga cdo ane e e Evropes, Roma akoma nuk e di nga i vjen emri, akoma bazohen tek legjenda e Romulit dhe Remilit…hahhahaha. Etrusket vinin nga Azia e Vogel dhe me shume gjasa ishin nje grup fisnor me pellazget dhe iliret, pra edhe etrsuket i kane nga ne Taljotet apo italianet e sotem….hahahha. Po pse keto Pitagorat me shoke kristiane ishin????? MOs ia atriboni vetes edhe keta mer dak… BS si sistem ishte ne funksion te cifuteve mer trashaluq, dhe strukturat e ngritjes se ketyre shkencave ato i bene, une them per BS e kupton o idiot, realisht ne asnje kohe nuk ka ndonje shencetar me emer cifut pervec Ajnshtajanit por ama bankiere, shtetare dhe menaxhues si ata nuk ka, dhe jane keto qe nxjerrin ne drite ose jo vlerat e sistemeve, ashtu sic USA sot dhe mot ka pase nje filozofi pro cifute dhe si rezultat kemi shtetin e krijuar prej lobimit dhe financimit cifut.
           Marin shko e rrefeju nje cike tani tek prifi sepse eshte i thare per te spiunuar nje cike jeten e njerezve te thjeshte…
           hahaha

          138. ilir says:

           Normalisht o Marin kur nuk thellohesh ne shkencat ekzakte dhe nuk i hap gjithe librat qe flasin per keto shkenca ajo cka fikson ti do jete vetem propanaganda e Krishtere e pas Mesjetes meqe dhe i dhane shume shtyse fuqise propagandistike. Se pari more ti mik i pashkolle zhvillimi ka disa aspekte shume interesante, arabet jane Semite dhe nje nga popujt me te lashte e botes, ne pergjithesi popujt e lashte dhe te ditur i kane dhene shume perparesi fjales, komunikimit dhe filozoise keto elemente jane elementet kryesore te jetes civile apo qytetrimeve te lashta, meqe arabet u moren me tregeti ne pergjithesi dhe jo aq me artizanat atyre iu dha mundesia te transmetonin dijet e lashta te njerezimit ne cdo vend ku shkelen. evropa e shekullit te 7-8 ka nje cilesim historik dhe quhet periudha e Erret, ne Evrope skishte asgje, vetem pisllek dhe prapambetje te thelle, kishte vetem luftetare dhe kanibale te dehur per toka te reja. Periudha arabe se bashku me prosperitetin dhe dijet sjell nje zhvillim teknoligjik per kohen duke filluar nga veshjet ushtarake, dihet qe kur spanjoolet e lesckosur pane ushtaret arabe u mahnihen nga veshjet e tyre metalike te ndritshme dhe pikerisht ketu ata marrin spunton e pervetesimit te kesaj kulture ushtarake, gjithashtu menyra e organizimit ushtarak ka qene e jashtezakonshme per kohen kur flitet dhe perseri ketu evropanianet kopjojne me kohen. Keto gjera elemetare tregojne stadin e zhvillimit arab, dhe kjo nuk ishte e kopjuar as nga roma dhe as nga bizanti por ishte pjese e pandashme e shoqerise arabe brez pas brezi, ne kete periudhe more zhapik Bizanti e mbante veten ne pupa por ne kronikat e historianeve bizantine ne kohen e Justinait, Justinit dhe Isaurianit thuhet qe krahinat ne kufirin jugor te perendorise bizantine ekziston nje zhvillim kultutror dhe shkencor me i larte se i perenadorise sone, dhe me kete thone ata shpjegohet edhe pamundesia jone ti pushtojme keto krahine si edhe te mundemi prej tyre, dhe dihet qe asnjehere bizantinet nuk arriten ti nenshtronin arabet dhe perset sepse nuk i perputheshin nivelet e njohurive. Sigurisht ti permend Newton dhe Da vincin sepse keta ke degjuar nga prifti i Rrezes, por nese ke thyer ndonjehere koken ne liber duhet te dish qe emri i Ibn Al Haytham eshte i lidhur vetem me sjelljen e fizikes moderne dhe futjen e konceptit te Optikes ne ate Europen e paditur, librat e tij perkthehen me zell nga perendimoret dhe jane baze zhvillimit te shekneces, edhe Newtoni sic thuhet ne biografine e tij ishte i pasuruar me konceptet e ketyre librave arabe dhe me pas i doli ne faqe nje shkendije qe ai e gjeti pasi i ra molla ne koke, koncepti i forces se rendese ne vendet arabe ishte i ditur tashme me kohe, por sot na ofrohet propaganda perendimore, <da <vinci ne shkrimet e tij e le te spikatur qarte qe invencionet e mia jane vetem nje zgjerim i dijeve te arabeve te ardhur ne evrope nepermjet spanjes, pra Marin optika dhe perdorimi i xhamave zmadhues per shikim ishte ku e ku i gjetur nga arabet me kohe, nderkohe qe as roma dhe greqia sia kishte haberin me perpara. Emri i Al Khwarizmi eshte i lidhur me matematiken e larte, mos harro qe ne greqine e lashte vetem gjetje geomtrie ka pase pra vetem materializem dhe kende, ndersa zhvillimi i matematikes shpiket dhe vjen nga arabet, dhe matematika kerkon fantazi, logjike dhe mencuri te larte njerezore, pra mendja e arabeve ka qene shume me e zhvilluara se e cdo kujt tjeter ne rruzull dhe islami ne kete koncept i ndihmoi me shume ata te ndiheshin te ditur dhe ti perqednrosheshin vetem dijeve.
           Ne fushen e mjekesise permes librit te Ibn Sina dhe te Al Razi Evropianet pane me sy te shqyer kater sesi sheroheshin semundjet dhe infekssionet e rende te konsideruara per Evropen, ata sollen metodat e eksperimenteve ne mjekesi, dhe barna te prodhura me nje shkalle te larte mencurie, edhe keto Marin nuk i kishin te trasheguara nga greket dhe romaket….hahahhaha. Sollen konceptin e Alkimise te panjohur ndonjehere per njerezimin, nje koncept i evoluar edhe per kohet moderne te shek. 21, me ane te saj ata futen bashkepveprimin ne mes njerezve dhe peqasjen e shpirtit njerezor me humanizmin dhe te miren….hahahahhaha. Marin sikur u bene shume emra qe kane shpike shumecka qe gezojme sot. Jo vetem keta zbulues por me dhjetera autore arabe te shkencave te zhvilluara u sollen ne latinisht nga evropianet si psh Marcelin Berthelot perkthei Jabir Ibn Hayyan nje kimist i jashtezakonshem i cili solli dhe futi elemente te ri kimike ne boten e asaj kohe si alkali. Al Battani and Ibn Rushd jane ata qe frymezuan Kopernikun ne identifikin e diellit si qender e sistemit tone diellor, Koperniku thuhet qe i mori te gatshme pothuaj dhe vetem sa i asembloi dhe i paraqiti ne nje menyre me pragmatiste, Fibonaci gjithastu ne vitet 1100 solli te perkthyer teorine e numrave Indu-arabike ne Evrope dhe si qershia mbi torte sot kjo bote perdor dhe ka si reference sistemin numerik arab, dhe gjetja me interesante e kesaj shkence eshte shifra 0 e cila eshte edhe rregullatorja e gjithe ketij sistemi dhe ka disa milion domethenie si konvencion…..hahahahhaha, keto ishin Marin pra ata arabet "kopjaca" qe i sollen eren e qyterimit Evropes zhele, dhe menyra e sjelles dhe establishmenti te ketyre dijeve eshte vetem e Isalmit si sistemi me i larte human. Ne filmin Robin Hood te luajtur nga Kevin Costner e mban mend ate shokun arab te tij sesa me lart dhe i zhvilluar ishte ne krahasim me kulturen qe gjeti ne Angline e asaj kohe, ka simboliken e tij edhe ai personazh aty sepse tregon shume gjera. Pastaj Newtonerat, Da Vinci, Kopernik, Galilei jane vetem te bazuar ne gjithe keto dije dhe kane bere ate punen e pragmatisteve europeiane qe i kane mbledhuar dhe rekmaluar nje cike me shume por ama edhe ata vete me modestine me te madhe e pranojne referencen ne librat e autoreve dhe shekncetareve arabe……KELLTUP TUC….hahahha.
           Une te kam thene qe konflikti arab-cifut realisht fillon pas WWII dhe deri me sot, pra pothuaj 60 vjet ndersa krishterimi me cifutet e ka pothuaj 2000 e ca vjet, vazhdon edhe sot por ne menyra te tjera, Cifutet dhe arabet jane vellezer tek Abrahami Isaku dhe Ismaili ndaj dhe jane dy popujt me mendje me te zgjuar ne bote, ju cifuteve ia vodhet Mesian dhe e interpretuat si deshet vete….hahahhaha TUC BEG….
           SUPERKOMBETARJA E PRIZERENIT eshte veper shqptare me shumice muslimane ketu jam dakort perseri. Firmat une si kam pa, kam pa vetem ca gjysem emrash te shkruara nga ti me nje cerek perfaqesimi keshtu qe je OUT again, Pashkoja e deshi fort kete lidhje dhe e trumbetori me te madhe, Ded Gjo Luli i shkrete luftoi per kete lidhje ndaj shih e bej si te duash ti….Sa i perket Karamanese te kam thene qe ajo ka rene poshte me hyrjen ne fuqi te Kanunit te Ri dhe ketu mbyllet storia….hahahah
           Cifutet i sollen komunizmin Rusise, Polit Byroja ruse ishte me 2/3 cifute me ne krye Leninin gjysem cifut, ata ndertuan sistemin bankar rus, ata i dhane hov sistemit te ri arsimor atje, ata futen industrializimin ne BS dhe kerkimin e burimeve te energjise, ata ishin mentoret dhe shpikesit e anijeve hapesinore ruse ne vitet 50-60, ata kishin Berian qe kontrollonte cdo gje dhe qe vrau edhe Stalinin pasi Stalini po i denonte dhe interonte cifutet pas nje dashurie te gjate 30 vjecare….ehu Maro historia e rende per ty ta kam thene.
           Ti me permed mua Mendelejev si asemblues i asaj tabele me elemente te gjetur nga te tjeret, ndersa une te permend Ferid Muratin si shpikes i asaj aspirines qe te mbetet ty ne fyt….hahhaha. Po nuk eshte vendi qe prodhon eshte mendja dhe talenti ore idioto, sot a e di ti sesa vete mund te marrin patenten per shpikje ne USA??? Statistikat thone 20 000 vete ne vit….hahahhah. Ka kritere edhe per keta pune mer dak…hahahha.
           osmanet ndenjen ne Serbi me marreveshje me Austriaket mer dak, dhe vetem per te mbajte rendin dhe qetesisne sepse edhe vete austriaket spo arrinin ti benin terbiet barbaret. Pastaj Beogradin para 2300 vjetesh e sheh ti me syzet tuaja si punen e atij Ciril "kumandarit"hahhahhahah. Po ik O maro se Beogradi ne ate kohe kishte nje populltae me shume vllehe sesa serbe si edhe perzierje greke, asnje mut identiteti nuk kishte…..hahahha. Shqiptaret i luftuan turqit si armiq por edhe serbet dhe greket si armiq edhe me te keqinj, edhe Evropes mire ti behet sepse deshen serbet me shume dhe ja ci sollen keta djemte e serbise, shkaterrim ne ballkan, pabesi per garancine qe i hyne per ta dhe deshtim ne nivel negociate sepse iu desh USA te vinte qe tja ulte breket Evropes sic edhe i ka sepse spo dinte jepte dum konfliktit jugosllav. Cte besh do te te bejne mer dak…filozofi jete eshte. Edhe me gjithe keto masakarreleqe perseri ishin shqiptaret qe kesaj Evrope i dhane shkendijen e kalbies jugoslave ne 1981, 1989, me Gjeneralet Rahim Ademi dhe Agim Ceku ne krye te Ushtrise kroate kunder serbeve, me Komandant Cobran ne Bosnje e plot djem kosovare qe luftuan kunder serbit ne kroaci dhe bosnje,prandaj edhe nje here ia beme nderin perendimoreve duke marre persiper te drejtojme luftera ndaj babareve qe i kishin perkrahur ata vete, dhe une shpresoj te pakten sot ta kene kuptuar se cfare gabimi paskan bere ketu e 100 e ca vjet me pare. Prandaj Marin lufterat e shqiptareve kane qene vetem kombetare qe me Azem Galice dhe Is Boletin Idriz Sefer te gjitha ne kohen e Lidhjes dhe me flamur shqiptare ne dore…..Ike Plaku Mere Ike….
           Sa per Etrusket lexo mire se cfare is ollen ata asaj Romes barbare, arkitekutre, alfabet, perendite, i sollen edhe ullirin edhe vreshtat pra i solen bollekun he dijen, i lane edhe Capitolin si ndertese, por bi te gjitha sot ne Itali rajonet me te zhvilluara dhe me civile jane Toscana, Umbria dhe Emilia Romagna pikerisht toka e ketyre Etruskve ete cilet si ene toke ashtu edhe mbi toke lane shume shume gjera sot e kesaj dite

           Marin…….a pirdhesh tash….hahahha

          139. ilir says:

           …Marinar djali, me siguri do jesh duke hulumtu ndonje bibloteke te mbetur nen merimanga te Gjuhadolit apo G-juhadolit sepse ju se njihni germen “gj” ne alfabet….hahahah. Do jesh duke gjete keto emrat e arabeve qe ia celen syte zhelaneve te Evropes…vazhdo Maro vecse mos e deformo komentin qe do shkruash sepse do mbetesh perseri ne hulline e putanave te blogut…hahahah

          140. ilir says:

           ti ke studiuar matematike?????????? Nese ti ke studiuar matematike dhe shkenca ekzakte atehere une me 1000% kam shku ne Jupiter…hahahhaha.
           1. Cdo argument qe kam ngritur ketu ta kam ilustruar me fakte, shpjegime, autore dhe referenca direkte te pastra te pacunguara…prandaj TUC dhe mbaje hurin ne byce. Te permednda Kimi, mjekeis, astronomi, matematike, algjeber me emra dhe me fakte dhe perseri si putanat e Sarreqit u pergjigje…dmth shkurt je nje i papune qe e mban me dore gjithe kohen….hahahaha.
           SUPERKOMBETARJA E PRIZERENIT nuk transformohet se e thua dhe e shkruan ti me ca gjysem emra, Pashkoja juaj e trumbeton me te madhe po ashtu edhe Fishta….akoma nuk i ckisheruat?? Ciril Canin shko e gjeje siper ndonje murgeshe tuj ba pompa se ne lufte pppffff…sna ishte nje here Marin…hahahahha.
           200 mije te masakruar kemi nga Bosnja por ce do myslimanet nuk arriten ti hiqnin nga Ballkani ata putanat e evropes me ne krye francen dhe italine, Boshnjaket aty jane, shqiptaret ketu jane, kosovaret po ketu dhe shqiptaret e maqedonise po ketu bile edhe duke ia thy hundet me lufte bijve serbe te evropes kurve duke i sjelle edhe nje lufte boterore ketu si sulmi i 99. Dhe kete e beri vec USA mikja e madhe e botes arabe, turqise dhe myslimaneve te ballkanit. Evropa me Dejtonit shenoi deshtimit e radhes dhe fytyrat e nxira te lidereve europiane spikatnin ne nenshkrimin e asaj marreveshjeje. Ketu do jemi Marin gjithmone si shqiptare se pari te denje por me perkatesi islame meqe feja eshte zgjedhje personale e njeriut, bile do jemi ketu duke detyruar Jozin ti cilesoje turqit si vellezer me nje kembe ashtu sic edhe beri, keta jeni ju bythlepires dhe oportuniste…hahahahha.
           Ngrehina jote e argumenteve ka rene me kohe o Marin, dhe me kete te fundit ti tregove vetem se je ai qe perfundimisht ia corra masken krejt…thjesht nje pepino muti me pupla me shume sesa me mish, rrencak dhe putanele e sprovuar pa dyshim por qe une ta mbylla vrimen…..hahahahha.
           te keshilloj te lexosh, te analizosh dhe te mos shtremberosh data, evente dhe rrethana…
           Mendelejevi yt eshte kolopuc perpara atyre qe sollen kimine ne Evrope ne shekullin e 7-8 prandaj ngrije zerin se mua aq me ben per shshshshshurrimin tend ne breke…hahahahha

           Marin ose Detar ne shqip ik dhe merr nje ndonje dite pushim ne ndonje vend malor dhe shpeto nga frustrimet e famullitarit. hajt gezuar o rrush qylek…hahahha

          141. ilir says:

           …Maro mos me thuaj qe sta ka botuar redaksia komentin tend…haha

          142. ilir says:

           Marin Detari te qenkan mbaruar fisheket prej letre…besoj qe ky debat te te kete vlejte si zgjerim inormacioni per ty…

          143. ilir says:

           …maro te paska ike coku me duket, i ke te shkruara me emra shkencetaret, po nejse spo ka rendesi me sepse eshte gjynah ta godasesh kundershtarin kur ka rene gia knock down ne toke. PO Marin sic edhe ta ka thene SUPERKOMBETARJA E PRIZERENIT eshte veper e myslimaneve shqiptare, keni edhe ju kontributin tuaj ne kete proces me ate % qe ekziston, nqs do ndjeju pjese sepse katoliket e tjere tentojne te ndihen pjese edhe pse e kane minimale…
           Marin,te uroj shendet e dovlet i themi ne…hahhaha. te pafsha lart e me lart po jo me keto mend sepse je demode..hahahh

          144. ilir says:

           …e shoh qe ty te ka mbete mendja shume tek Lidhja Superkomebetare e Prizerenit, se kuptoj mire a te dhemb qe eshte shqiptare apo te dhemb sepse u veteperjashtuat dhe pastaj u penduat? :))
           Ok per mu ska rendesi sepse shqiptaret e kane te fiksuar tanime si kombetare ate lidhje, gjithsesi une spo ta trazoj shpirtin tend me sepse do beja krim me ty..hahah. Vetem nje pyetje kam dhe du pergjigje te sinqerte….

           Ti a je per katolicizmin shqiptar apo per vatikanizmin qe ushtrohet ne kete vend??? Kaq Marin….

          145. ilir says:

           marin, pyetja ishte e thjeshte, nuk do shume mund…apo je lidhe gje me radio marrese-dhenese me Benediktin e XVI…?

          146. ilir says:

           …Marin Beg edhe nje here….je per katolicizmin shqiptar apo per Vatikanizmin? Pyetja e thjeshte eshte leri piruetat alla putane….))

          147. ilir says:

           Katolicizmi dhe Vatikanizni nuk jane dhe aq e njejta gje. Njera eshte dogem dhe tjetra eshte hirearki, kjo hirearki shpesh here ka ceduar or Maro, dhe sot po perjeton nje krize te madhe identiteti qe me perfaqesuesin e saj me larte Ratzingerin i cili qe nje deshtim i madh per Varikanin, ajo cka kishte arrite Gjon Pali i II eshte nje veper e madhe humane ne cdo aspekt, prandaj ai ishte edhe i padeshiruar shume nga elita e Kardinaleve ne Vatikan. Qe ta dish ti or mik ai Dom Simon Jubani sic ta kam thene u irritua dhe kundershtoi ate qe quhet influence brutale e Vatikanit ne Shqiperi sepse tentoi te impononte politiken dhe jo influencen shpirterore, dhe ja ku ndodhet kisha katolike e Masafres dhe Rrok Mirdites sot, si mos me keq Marin sepse keto njerez kane futur percarjen sot ne mes katolikeve vete, une e shoh e ndjej per dite ketu ku jetoj, me vijne miqte e mi katolike duke u ankuar per dhunen intelektuale dhe konceptuale qe ushtrojne keto prelate politike te Vatikanit, me mire ta lejojne Katolicizmin shpirteror te zhvillohet sepse eshte me shqiptar ne shpirt sesa ti fryjne marrinave te cilat realisht nuk eshte se po ngjisin fort ne shpirtin pragmatist te malcoreve katolike, sot kjo Kisha ka nxjerre nje urdher ckisherimi per ate qe vret per gjakmarrje, dhe kjo gjakamarrje ne fakt po ndodh vetem nder katolike, pra keta prelate duke pare deshtimin e tyre per bindjen e njerezve qe te mos vrasin njeri tjetrin nxjerrin nje vendim i cili zor se ka gjasa te zere vend sepse eshte vendim thjesht hirearkik dhe politik, dhe vetem feja nuk mund ta imponoje nje gje te tille me urdher te peshkut. kshu qe Marin djali per kete e lloj diference e pata fjalen une, ti normal qe e ke kuptuar thelbin e pyetjes sime, por ste pelqen ose me e keqja nuk e di as ti vete se cformin ka religjioni yt…..))

          148. ilir says:

           …e thashe une qe ti nuk arrin te kuptosh as pyetjen, jo per gje por nuk ta thith antena..nejse Maro, Vatikanizni eshte kupola qe ushtron politken dhe besoj se ti duhet ta dish, katolicizmi ne shqiperi ka qene edhe ne kohe ne Pjeter Bogdanit dhe Budit te cilet nuk eshte se ia frynin shume ne sy Vatikanit, apo edhe raste te tjera plot ne vitet e Gjergj Fishtes i cili jo ralle here nuk ka qene dakort me direktivat e Vatikanit dhe per kete ka edhe letra te tij(fakte Marin). Sa per fakte se ti gjithmone do biesh brenda meqe je gjoja per konkretizim… Perjashtimi publik i Famullitarit te Velipojes te kujtohet, konflikti dhe shkarkimi i Presidentit te Caritasit ne Shkoder para 10 vitesh nga Masafra ka qene shume publik, bile ai eshte denigruar dhe sot Caritasi ne Shkoder nuk ekziston me..te gjitha publike si konflikte, zhvendosja e L. Agustinit ne Kishen e Vau dejesit, akuzat publike te Simon Jubanit ndaj Pjeter Arbnorit ne media po ashtu edhe kupoles qe ka zaptuar Arq. E shkodres…hahahha, ehu Marin sdi gje ti per keto mer dak, hyr dhe i gjen mire e bukur, une nuk e di ku jeton ti..ne TR ndoshta por vetem ti smund te me vish e te me thuash per keto probleme mua qe jetoj ne nje qytet ku eshte qendra me e madhe e perfaqesise tuaj dhe ku luhet lojra me te renda se atje ku jeton ti…hahahha. Pastaj sesa te tjera ka eehuuuu duhet nje liber, vijne vete bashke religjozet tuaj dhe i tregojne…ok dak.
           sme ke degjuar ndonjehere te te them qe une i besoj aq shume institucioneve fetare qofte edhe Islame, une te kam thene qe Islami eshte ai qe adhuroj si sistem, sesi drejtojne keto prelate islame une kam rezervat e mia por kjo nuk e lekund besimin tim sepse ata sjane gje tjeter vecse interpretues teologjike dhe kaq, sigurisht qe problemet e tyre kane qene publike per shkak se jane shumice ne Shqiperi sepse kane shumicen derrmuese te pronave plus qe kane financime nga burime te ndryshme dhe keto eshte dashur te filtrohen mire…kaq eshte e tera Marin. Ndersa vAtikani ka nje linje politikash te cilat shpesh kane shkaktuar intriga dhe vrasje, atentate dhe helmime e korrupsion ne hirearkine qendrore…ok Maro.
           Prandaj kur tenton ti pergjigjesh pyetjes mos kalo ne kundersulm gjoja per te mbulu paditurine tende sepse eshte ceshtje putanelash te paafta pastaj…hahahah. Marin lere vatikanizmin dhe perqafo Katolicizmin e ndershem shqiptar, nqs se di ku eshte diferenca pyet ndonje qe merret edhe me teologji por edhe me politike….Shendet pac Marin dhe pij nje Kamomil tanime…hahah

          149. ilir says:

           aha marin u ftohe me duket…

          150. ilir says:

           ..Kshuuu pra more Marin…hahah, se keshtu jane ca pune po nejse merruni me censusin tuaj ju…Ti merru me “shkencat ekzakte” dhe ate famullitarin e kthines se lagjes…edhe me Masafren te prezantoj une sepse e kam mik realisht….hahaha

          151. ilir says:

           http://www.pronaindi.com/tv1channel/index.php?option=com_content&view=article&id=3001:regim-i-kishes-katolike-shkoder-per-censusin&catid=13:aktualitet&Itemid=78

           Lexoje pak kete shqetesimin e Gjovo Sukajt para nje viti ketu pak..haha.
           Se dyti , ej maro mos kujto se Masafra eshte ndonje personalitet qe ndalet edhe ora kur kalon ai…hahah. Protagonizmi i tyre eshte nje flluske sapuni mer dak, as koken se kthen kush kur kalon ne rruge ai…hahah, be sure for that 100%.
           Maro, ec dak se tymnaje shume na keni, dhe gure ne torbe,po me mire kshu se ajo maska po ua nxjerr acik fytyren..hahahah

          152. ilir says:

           ..hahah e c ishte kjo ? Une nuk thashe qe KMSH nuk ka thene gje, une thashe qe Sukaj ka thene ate qe te dergova sa per ilustrim fakti sepse ti e mohove dhe the qe as nuk e kemi problem, deshe fakte dhe ti dhashe, kete qe me dergove ti e di me kohe, sepse realisht myslimanet kane qene ne shenjester per kete census meqe Europes i kemi premtu qe ta ulim nr e myslimaneve per hir te integrimit te shpejte…hahahha, kjo eshte publike…Por ja qe gropa qe hapen vete iu be mesim, te kam thene qe nje nga arsyet kryesore qe censusi nuk publikohet pas nje viti eshte se strategjia deshtoi, myslimanet kane dale mbi 70 % perseri, ortodokset kane rene ne 12 %(ndaj dhe PBDNJ)ka deklaru qe do e bejme vete censusin tone sepse dolen lakuriq, ndersa ju jeni shtuar me 3 % si rezultat i renies se Ortodokseve dhe jo si perqafim i katolicizmit nga njerezia….hahahahhahaahha. Maro perseri brenda. Gjithsesi sot kemi feste Kurban Bajram dhe po e shijojme si mos me mire, sot pothuaj e gjitha Shkodra ska sherbime dhe dyqane mbyllur dhe kjo tregon me se miri se kush eshte shumica ketu….hahahah. Por kjo tregon edhe se pjesa me tolerante ne kete qytet jane myslimanet jua kami lene fushen e hapur qe te nxirrni ta surrat hanen acik, me gjithe te paaftet qe keni dhe injorantet me shumice, ne dac ne nivel politik ne dac akademik ne dac intelektual….hahahha. Faleminderit qe ma lehteson punen gjithnje e me teper. Po Masafra ska brire ore Maro, andaj dhe rri me shume ne Qele sepse ska cfare te beje jashte sepse se merr askush seriozisht as edhe raca juaj madje…hahahah

          153. ilir says:

           Po Pooo…hahaha, he mo me thuaj pak sa ju eshte shtuar nr juaj more aman, miliarda euro jane hedhur nga 90 deri me 2012 me shkolla e me lesh e me presh, me biznese, me qendra formimi e murgesha e blbblblaaaa, dhe…..sa mbarohen leket edhe njerezit fillojne e shajne priftin, ej e di sesi thone malcoret katolike kur i merzitet prifti….”ca din prifti se ca asht p…..”hahahhahah, kshu qe Maro jeni te paketuar me kohe. Nr i muslimanave ka kalu 70% me kete census, zyrtarisht do nxjerrin ndoshta nje shifer me te kenaqshme per europen por te verteten e dine tashme, dhe kjo ka rendesi. Ndersa puna e shenjestrimit te muslimaneve eshte mese e qarte dhe zyrtare madje, shpesh parlamentaret europiane kane deklaruar zyrtarisht qe europa eshte me themel demokristian dhe vendet me shumice muslimane duhet te kalojne nje proces europianizimi pra me pak fjale proces konvertimi…normalisht qe ti si kupton keto gjera se truri i pules aq mban….hahahahha. Masafren qe thua ti kam pase rastin ta takoj shpesh ne kuader te ca projekteve mbi bashkepunimin komunitar, ndaj te them qe e kam mik dhe marredhenie te mira, por se e pyet kush as per osh dhe as per balosh kjo esht e ditur, ai mundohet te zaptoje komunitetin e vet qe percahet here pas here se sa per ndikimin ne pjesen tjeter…aha Marooooo pordhe e ftohte…. Nga Kurbani qe kam bere per Bajram a te pelqen pjesa e loqeve se po ta dergoj te paketuar…..hahahahhahhahah

          154. ilir says:

           Masafren e njoh aq sa te te them qe sfida e tij eshte te mbaje te bashkuar ato pak katolike qe jane ne shqiperi sepse percarja ne mes katolikeve te Malsise, shkodres, Mirdites dhe Lezhes eshte yyyhhhaaaa Maro, cdo sekonde dhe cdo dite jane ne gare se kush te jete perfaqeuses direkt i tyre….hahahha. 3/4 e katolikeve ne rajonin veriperendimor te shqiperise nuk mund ta shohin Jozefinen me sy te baliit, por as edhe Masafren, te kam thene gia per konfliktin zonal sic ishte ai ne Velipoje apo edhe VAU DEJES…hehheheh.
           Do e shohim censusin myslimanet zyrtarisht do i deklarojne tek 68% por realisht nr i tyre eshte deklaruar me shume se 70%. Gjithsesi sic edhe ta thashe para pak muajsh ke deklaraten zyrtare te Vagjel Dules qe deklarohet se do bejme censusin vete sepse nuk jane shifra te besueshme sipas tij….hahahah. Me jep burimin zyrtar meqe je edhe qejfli shume burimesh zyrtare qe ndonje Hasan, Hysen u konvertua kete te diele…hahhahah. ej edhe nese konvertohen Maro ti duhet ta kuptosh se po mbaruan leket ata nuk i ke me ne rresht, kshu qe kshu lloj konvertimesh nuk ju hyjne ne pune as juve mer dak.
           Sa i perket statusit, per mua tanime ky status ska asnje vlere meqe kjo Evropa po eshte skeptike per zgjerimin qofte edhe me kroacine, kshu qe seshte ndonje nder i madh joooooo. fundja me shume se gabelo maqedonasit e meritojme apo jo Maro, fundja kalvari i ketij milet ka qene ku e ku me i madh se bijte sllave te Evropes kurve, prandaj lesht duhet tja dime per nder…hahahahhah
           Maro ato loqet e dashit te bejne mire per shendetin more toc, po nejse sic nje fjale e urte e veriut “ca din dhia se ca asht tagjia”….hahahhaha.

          155. ilir says:

           …per cilat pupla e ke fjalen? Te sorrave me veladon qe u bien nje e nga nje….hahahah. Pra…Marin repete duhet me ty…..ky Masafriu yt duke qene thjesht ushtar i Vatikanizmit e ka dh….re ate lloj fryme te krishtere me identitet shqiptar ndaj dhe ka nje perplasje xhelozish dhe klanesh brenda llojit te veladoneve…ok baby. Ketu eshte thelbi i vertete i Vat vs AL. te krishteret tuaj asnje shtese nuk kane nga konvertimi pyet ku te duash, sa per ata renegate qe skane as dine dhe as imane as krisht dhe as pape mos mbani uzdaje sepse nje grusht jane dhe sdo i keni kurre pas vetes ne lufte….hahahah. sa per kesi rastesh te jap une plot raste vajzash katolike qe kane rene ne dashuri me djem myslimane besimtare dhe sot jane mbuluar dhe falen ne xhami vetem per hir te interesit te dashurise…hahahah, e cte bej une ti fus ne liste ata…hahahahah. Jo o Kapedan jo….hahahha
           Meqe je si ai i mbyturi qe kapet pas fijes e barit normalisht qe llogjet tuaja do ti drejtosh nga KMSh dhe percarjet te cilat nuk ti kam mohuar asnjehere, dhe qe ta dish ti KMSH ne Gjykate eshte me status OJF-je dhe kjo mua sme hyn fare ne sy sepse aq me ben mua per nivelet e perfaqesimit sepse Islami eshte me i ndritur dhe me lart se cdo strukture, ceshtja eshte tek ai shteti juaj hirearkik per te cilin ti thua me insistim qe spercahet kurre…hahahah. Por arkiva e mbushur me pedofili, k….veri, hajni, tradheti etj etj eshte e gjate Maro…hahahahah. Nejse Maro kjo Evropa e thare per ne cfare na dha ne 22 vjet me thuaj pak??? Pasi na solli gjithe mafien e jugut te Italise, na futen ne 97 nje lloj lufte civile me background mafioz greko-italian, na sollen edhe teknologjine e merdhitur te punishteve te tyre dhe ne te kundert mori pronat e shqiptareve per asgje send, zuri burimet ujore dhe minierat tona duke i paguar njerezit si skllever pa sigurime shoqrore dhe shendetesore dhe me pas e drodhen belin ne luften e kosoves si mos mire….hahahha, ti i harron por ti kujtoj une more bebush, ndaj Evropa te ngreje breket lart njehere se i ka rene llastiku deri ne fund te kembeve dhe me pas te beje pordha pa ze sepse nuk as takat me……hahahhahah. Maro shko dhe puno nje cike ne Bari te Italise sepse shume shume ju si “vellezer” qe ju kane italianet do te ju japin ndonje tegel nga pas sepse ia keni ule breket atyre qe ne 90….hahahahhaha. Te pakten kokrrat e dashit te bejne burre more Maro…hahaha

          156. ilir says:

           me ne fund a e kuptove diferencen ne mes Vatikanizmit dhe Katolicizmit shqiptar…kete me thuaj…hahahahha. edhe kete ta shpjegon nje mysliman….hahahha. Ej Maro po ku ju kane mbetur me djem ju, te gjithe i keni paketuar ne emigracion, gocat katolike po marrin cunat tone….asgje ska une bile mendoj pozitivisht edhe kur ndodh e anasjellta….hahahah. Sa per XHIHADIN se di se clidhje kishte ketu po nejse…hahahahah. Marin po ti ku do futesh kur te filloje lufta? Nen veladonin e Suor Annes apo te Padre Antonios….hahahah, kujdes nga ky i fundit…hahahah

          157. ilir says:

           …dhe meqe ke qejf ti ndash shqiptaret ne shqipfoles dhe autoktone, une te bera edhe hartezimin e “shqiptareve”te krishtere…ok? Dhe kjo nuk eshte lufte Maro, jo per gje por asnjehere skeni bere lufte per shqiptarizmin por per Krajlin apo ndonje Principe taljan…hahahha. Kujdes veladonin

          158. ilir says:

           Tamam njashtu asht mor krejt…..hahhahaha. Kush e ka thane qe kristinaet na qenkan shqiptare??? hahahahhaha.
           Ej po romako-gabelet cfare sollen ketu kur e moren kete toke te bekuar me emrin Iliri? Sollen sorollopin majmun te races se tyre…hahahhaha..kujtoju nje cike, po Bizanti eeeeee Maro….hahahha, ato avaret dhe sllavet …hahah, dhe ato rajone qe te permenda une jane te vertetuar tashme qe jane hibride koti…hahah. Une harrova edhe zonen e Zadrimes dhe Jubanit e Vau Dejes e njoh mire ate zone Maro….cuditesh edhe ti me ngjyren e erret te tyre…hahahahh, saraceno-sllave edhe ata jane Maro. Une ta kam permende i pari qe ne Shqiperine Mesme ka rudimente te koloneve turqe, por ne rrafshin e Dukagjinit ne Kosove dhe ne pjese te tjera te saj i ke shqipo puro, ne Shkoder po ashtu, edhe hot e grude e Shkrel ku popullsia eshte e perzier myslimane dhe katolike te cilet jane edhe kusho ne brez te dyte apo te trete jane shqipo puro, Dibra shqipo me gjithe tradita 100% shqipo, Tropoja po ashtu, Hasi…hahahahhahhahahahhahaah. Sa dobet do kesh qene ne Matematike se gjithmone sdi me ba hesape mer dak. Per BE kujto bilancin me mu sepse i ke te zeze mbi te bardhe, ke deshtuar keqas Maro edhe me BE, dhe une e dua shume BE por ata skane cbejne do na pranojne sic jemi, sarriten te na konvertonin….hahahha, harxhuan para kot. Po pse te bejme lufte me ju??? Ju e dorezoni pushken vete se bashku me poturet e mbushura….hahahahahahhah.
           Ej shikoje nese ke kohe, e di qe ti ke teorine tende te konspiracionit qe keta jane armiq, por shikoni ke keni avokate, Tur Zhejin pijanec dhe kumarxhi, dhe Sabri Godon 6 muaj para vdekjes…hahahaa

          159. ilir says:

           ku jane keto masa te tera qe po konvertohen more aman??? hahahahahhha..
           Ej kujdes ata mirditoret vendimarres te shekullit te 18 qe paskan pase vetendergjegje per votim demokratik…hahahahahah se per zhvillimin e hershem te botes ne rajone si Mongoli, Egjipt se bashku me piramidat, Patagonia etj etj jane ca koka me te medha se ti qe i kane lene botes relike shkencore…hahahhahahaha. Po cne bej une krahasim koken tende prej bastani me ato gjeni…hahahahhahaah. Heee Maro a gjete gje nen veladon?..hahhaah

          160. ilir says:

           posiii…kjo Roma jote kur na i kishte ata te reces se bardhe? hahah. Historia na thote qe ketu ka pasur kolone dhe romanizim te papare ne vitet e hordhive romake mer dak, qe ate krishterimin tend Roma e kapi dhe e vodhi dhe ia beri seline ne mes te romes me transferimin e Pjeter frikacakut qe degjoi gjelin tre here rresht te kakariste atje kete e di edhe i krishteri me i keq….hahahahah. Une nuk e kaperceva krishterimin si faze ne kete vend, por you just confirmed that Dibra eshte shqiptare muslimane, Shkodra po ashtu, zonat e mbishkoderes ne Malsi te Madhe qe nga Gruemira e deri ne Shpuze te Malit te Zi. Sa per mirditoret shihi nje here ne fytyre sesi jane? hahahah. Kosova??? Mund te thuhet e kunderta qe Stefan Nemanja apo ne shqip Shtjefen Nimani parardhes i Xhavit Nimanit te sotem ne Kosove ishin ne gen ilire te sllavizuar por prijesit e Serbise megjithe turmen sllave barbare qe i vijne pas si shkak i ndjenjes komunitare qe kishin te gjithe kane qene ilire sepse sllavet nuk kane sensin e liderit. Keshtu mer trim shqiptaret i kane prire edhe serbeve ashtu si osmaneve, egjiptianve, romes dhe vatikanit bashke me Bizant ne momente kyce te historise, kshu qe leri marrinat sepse Kosova eshte gen ilir dhe shqiptar puro por me Islam te perqafuar denjesisht, ndersa per Voskopojen e Vlleho rumuneve leri denglat se mbetesh pa breke….hahah, apo bregdetasit qe nga Fieri e poshte te gjithe romako rudimente…hahahah.
           Le pastaj Vau Dejes, Zadrime, Guri i Zi dhe Juban…etj etj.
           Jo po Oliveri sna ishte bazuar ne dokumente…hahahah, te gjitha me referenca me numra, arkiva, libra etj etj….rrecnak i papare je…ska gje sepse hunda tu be MARSHALLAH…hahahhahaha.
           Kujdes Mirditen e palare ti qe voton si suedezet…..hahahhahaha. Ato ceshtjet e qyteterimeve me te zhvilluara jane nje supersport i rende per ty….hahahah. Ik tash MAro dhe behu njeri….:)

          161. ilir says:

           e cka raca e bardhe me shume Maro eee? race e bardhe nuk jane vetem suedezet mer Rini, race e bardhe eshte nje kategori e madhe, race brune jane edhe cifutet qe sundojne boten apo edhe Egjiptianet qe dikur sundonin boten, e keto bjondet deri para 200 vjetesh ishin kafshe me fytyre njeriu, historia e perendmit na thote qe ishin njerez pa asnje fare sensi dhe ndejnje kur zbriten nje cike me poshte se Skandinavia, idoter dhe bageti qe vetem hanin mishin crudo….hahahah. Mesdheu dhe racat brune kane pasuar qytetrimet dhe dijet me te lashta te botes….vare vath ne vesh kete o lepur…hahahha. Une kur them qe nje kategori zonash ne Shqiperi jane te erret nuk i anatemoj por them nje realitet qe jane rudimente te atyre “vellezerve tuaj” Romonco-vllehe, pra te ardhur dhe ketu ska asgje fyese…hahahha. Qe te etiketosh dicka duhet te njohesh pervec surratit edhe zakonin, traditen, organizimin shoqeror, folklorin, kenget, gjamat dhe ofshamat dhe keto percaktojne nje komb se cperardhje ka dhe pra more IDIOT ajo Dibra permban elementet folklorike me te lashte te ketij popull se bashku me Malesine e Madh e cila po ta kujtoj se si Malesi e tere qe nga Gruemira ne Shkoder dhe ne Shpuze te Malit te ZI ka nje cike me shume se 50% myslimane. une se kuptoj perse flet kur se njeh vendin tend, kushedi sesi te ka shkuar jeta aty prane bllokut, duke lexuar librat e historianeve Xhufi dhe Milo dhe ketu e ke mbyllur me autore…hahahhaha. O zhabulan kur India zhvillonte qyteterimet me mijera vite para ketej nga rri ky David Cameroni apo Angela Merkel kacavirrej neper peme duke ngrene banane dhe argetohej Tarzani…hhahhahahah, keshtu qe nuk me hyjne fare ne sy mua keto palacolleqet tuaja gjoja me ironi per Mongoline…hahahhahahah. Ti shko fli me Skenderbeun ne Lezhe qe as kockat si ka aty po hajt ma si ne qe i bejme fallco gjithe gjerat….hahaha. Ia kane tretur osmanet do thuash ti…hahahah, po sigurisht sepse ata jane me te lehte per tu anatemuar…hahahhahaha. Po nejse Rini, tashi fut duart nder shale dhe fli gjume….hahahah

          162. ilir says:

           …ti o krymalesh a lexon ndopak apo tja fut nje enderr ne nate dimri dhe na e ben te vertete??? Ti a lexon qe ka shume vite qe indianet kane zaptuar eliten e shkences ekzakte te botes dhe jane gjeni ne kibernetike dhe elektronike, shiko sot ne Gjermani, Angli dhe Amerike qe indianet po kerkohen me kembe kali dhe po paguhen mire per profesionalizmin qe kane dhe kjo nuk vjen kot ashtu por vjen si rrjedhoje e nje race me zhvillim dijesh, truri dhe tradite te kahershme, te kam thene qe hisotia nuk eshte ledhatuese per te gjithe popujt ne gjithe periudhen e njerezimit, sot eshte kulmi i dikujt po pas disa dekadash dhe shekujsh mund te jete kulmi i dikujt apo ndonje rajoni tjeter, sot cdo kateder hisotrie njeh si qyterime me te lashta ata qe vijne nga Kina dhe India dhe nuk daton asnje tjeter para tyre, qyterime ku paten te zhvilluar kulturen, shkrimet, shekncat por edhe sportet dhe argetimet, sa i perket europianeve hhhmmmmm Maro je shume offside, kane qene vetem pragmatiste te mire dhe njerez qe kane punuar gurin, kane pase mangesi te medha ne klime, shije, fantazi…dhe fuqia e tyre hhhmmmm vetem forca dhe barbaria me ane te se ciles ata zaptuan dhe vodhen kultura, qyteterime dhe dije dhe i vendosen ne sistemet e tyre barbare disiplinore, keshtu serbet dhe sllavet e tjere. shembull me te prekshem….zbritja e malcoreve pas 90 ne Shkoder dhe ne Shqiperi metodologjia, vjedhja, dhuna dhe harbuteria, veshin edhe nga nje kostum shik per tu dukur por duken me katundare sec jane ne te vertete, dhe cfare i solii ketij vend kjo zbritje….ja ku jemi edhe per shkak te kesaj zbritjeje sepse ata cenuan elemintin baze te zhvillimit….PRONEN…. katastrofe Marin..
           per folkun e Dibres dhe lashtesine e saj ka shkruar dhe folur muzikolugu i madh shkodran dhe shqiptar Ramadan Sokoli dhe njeriu i nderuar profesionist Zef Coba qe ka kaluar nje jete te tere ne ate zone drejtues i shtepise se kultures, dhe cka flet ai per ate zone eshte vetem dashuri per shqiptarizmin dhe lashtesine. Kosova qe eshte zemra e shqiptarise ska si te jete e ardhur , sigurisht disa porcione mund te kete por e tera eshte shqiptare dhe perseri po te them qe nuk jane syte bojqielli dhe floket e verdhe por eshte koka dhe kultivimi ore TOC MOLLE…hahahahha. Keta sybojqiellet vagabonde shuan nje popullsi te lashte dhe me perendi e kulte te shquara si indianet e Amerikes duke bere masakara dhe shfarose nje popullsi qe sot numerojne jo me shume se 1.4 milione banore ne USA. Se cfare jam une nuk e percakton ti dhe as rraca jote majmune, po te dish ti prejardhjen time dhe cfare damari i prkas une ne historine e shqiptareve ty do te te duket vetja roje qenefi…hahhaha. Hajt ik tash dhe lepije gishtin qe paske futur ne b….

          163. ilir says:

           … Sa shume qe di ore xhakua…hahahah. Po ne 1 miliard njerez sigurisht qe uri do kete, por uria eshte edhe ne Ameriken Latine mer dak, Meksike, Bolivi, Brazil etj etj etjjjjjj…hahahhaha, pale Afriken pastaj, por keto talente dhe koka po dalin nga keto rajone me dije dhe shoqeri te lashte dhe tradita sprirituale mijera vjecare, ndersa Latin America dhe Africa vetem pjell femije nga marredhenie seksuale apo incestuale ndermjet nje grupi shoqeror ku nuk dihet as nena dhe as baba se kush eshte, sigurisht skane as kultivim te trasheguar dhe vetem jane sherbetore te droges….hahahahha. Nuk di te kete nxjerre bota ndonje üersonalitet apo shpikes nga keto vende. Sa i perket shpikjes se Europianeve, kujto gjithe rreshtin e atyre arabeve qe i sollen Rilindjen e parakohshme Europes rreth 800 vite para…..hahhaha.
           kam vonu nje cike te ta shperlaj fytyren sepse nuk kam qene ne mother land per ca kohe…po nejse Maro edhe pak te zbutet kurrizi tamam meqe e ka marre formen tashme…..Ciao Dom Car-lo..haha

          164. ilir says:

           …Ne me qe quhen me zhvillim te vrullshem ne literaturen ekonomike India, Kina, Brazili kane disa realitet brenda sistemeve te tyre, Popullsi te tilla me te pamata do ken edhe uri dhe kjo nuk vjen as influencat fetare dhe as ideologjike or Idiot sepse as Kina dhe as India nuk jane Islame me shumice derrmuese gjithmone nqs e shohim nga kjo pikpamje sic e sheh ti. Une po te adresoj infon qe dijet e botes dhe spiritualizimi i atyre aneve i ben ata njerez dhe komunitet gjeni dhe ne nje sens te larte zhvillim truri, kushte e dekadave apo edhe te 100 vjecarit te fundit kane bere qe keto popuj me pasuri te lashte te jene nen sundimin e varferise dhe lufterave por sido qe te jete thelbin spiritualist ata e kane te trasheguar nga babai tek femija brez pas brezi, ti normal qe nuk merr vesh, por statistikat thone qe te rinjete afgane, pakistane, indiane, iraniane dominojne eliten e studenteve te mire ne Gjermani, Angli, Hollande, profesoret gjermene po mbrojne PHD e tyre mbi studimin e zhvillimit te dijeve dhe trurit te ketyre popujve…normal qe ti si nihilist sdo besosh por kujt i plasi ne fakt…..hahahahha. Per folklorin e aneve te Malesise shqiptare nuk mund te thuash qe huazuar nga turqia more analfabet, edhe malseia e madhe dhe mirdita ate folk kane por dikur te marrin te kunderten, sikur te jene turqit ata qe e kane marre nga keto ane ate lloj folku??? Marin ti sje as katolik more djale ti je sherbetor thjesht i kishes dhe padronit tend, nje katolik i mire nuk merret me keto marrina qe merresh ti. Amerika Latine??? e di ti se cbehet andeje nga Kili, Peruja, Patagonia Meksika ???? Kokerr idioti je…..hahahhahah. Dom Carloja ka kene burre i mire mo perse shqetesohesh….hahahhaha

          165. ilir says:

           O tarabuk, e do edhe nje bombe te vocerr…hahahha. Hajt se mire te ben…degjo e di se kush i spiunoi prifterit qe kishin futur realisht armet e gjermanit ne kishe ne 1945….. emri eshte Pjerin, nje xhakua dhe ish antetar i grupit komunisto-katolik te Shkodres hahahahah, nuk po e jap mbiemrin sepse ai ka lene trashegimtare dhe nuk eshte etike, por me shume lehtesi e gjen se kush eshte. Dhe qe ta dish ti e ka bere vetem me iniciative te tijen pa asnje presion nga Sigurimi…hahahahah. keta jeni Maro, ndaj them une qe kunjin e keni nder vedi ju….
           Hajt Maro beju gati per “pune”neser, nese je i punesuar gjithmone… :))

          166. ilir says:

           …. Maro a po merrni ndonje bande neser qe te prisni Mesharin ne Rinas??? epo mire Maro kenaquni me Mesharet sepse po ju shterren besimtaret…lek ska me dhe xhakojne po zene dashnore….Nobeli??? Seshte Nobeli gjithcka ne kete bote ore rrote, NObeli ka lobim sigurisht se di ti kete? Po nejse kaq te kap antena ty….. Pyet nje cile pak babin se si e kishte mbiemrin ai Pjerin dhe si shkoi e kakarisi per armet pas altarit te kishes se madhe…dhe ishin vertete aty Marin se ketu eshte hapur perralla se i futi Sigurimi…..jooooo Sigurimi ndertoi skenarin pastaj dhe me ate gur vrau shume zogj pastaj….hahhahahah. hajt Maro se kshu e keni ju si putanat. Folklori i rajonit te mesdheut ka elemente te perbashket shume or tarabuk ndaj dhe ka ngjashmeri si me greket sllavet ashtu dhe turqit…po nejse ti i bie fyellit pa vrima…hahahha. India dhe Kina ishin sa per kujtese, nqs te ka rene ndonje liber historie ne dore ever lexo pak per sprititualaizmin dhe mendjen e atyre civilizimeve….Maro abetaren e e ke mbaru??? hahahhaha

          167. ilir says:

           …ashtu eee….edhe babushi spo ditka gje o Marinar…ky Pjeroja more ti mire qe na ishte anetar i Grupit Komunist se bashku me Zef Maljen, Tuk Jakoven, Lin Luken, ishte edhe nje smirezi sepse ne rinine e tij kupola e kishes nuk e kishte konsideruar si te afte per te qene ndjekes i tyre dhe iu bashkua komunizmeesssss ore tarabuk, dhe me pas shkoi vrap tek Sigurimi dhe i tha qe pas altarit gjermanet duke ike kane lene ca pushke dhe i kane lene realisht ore IDIOTO dhe keta kane bere demek se nuk i kane pare duke i lene aty. Pjeroja vrapoi por kujtoi se keta nuk po arrestojne kend, por kur ti tradheton te tute cpret te te bejne komunistet or ti, Pjerini ka qene nje kokerr hajvani dhe ska menduar me shume sesa hunda e vet, brezi i tij e mban mend per nje njeri egoist dhe smirxhi ndaj dhe vrapoi por kur e hengri kokrren e ullirit ia futen edhe atij me pas….kjo eshte e tera Maro, jane histori te thjeshta jo dhe aq te komplikuara me heronj dhe heroina, kjo ka qene e keqja e komunizmit sepse i lartesoi me dashje apo pa dashje duke i shtypur keta njerez meqe ishin edhe te parrezikshem…Pas renies se GKSH me katoliko-komunise erdhen ca me te dhimbshem por te spondes tjeter ortodokse si Vasil Shanto, Branko Kadia dhe Jordan Misja dhe ia moren stafeten ketyre xhakojve, e kupton pra kush e solli ne kete qytet te bekuar komunizmin o idioto, nder myslimane mund te lexosh kudo asnje dere e madhe qytetase nuk ishte dhe ska qene komuniste bile ata talleshin me keta komunite duke i quajtur leckamane dhe zorraxhi…ashtu deeeee.
           shoqerite spirituale jane ato shoqeri qe kane baze komunikimin dhe artin e fjales, dhe keto elemente i kane pase vetem qyteterimet e lashta te orientit, keta perendimoret ne ate kohe rrihnin gurin me gur dhe komunikonin me ca klithma dhe zanore….hahhahaha, kishte pyll gjithkah dhe vetem lageshtire…hahhahahah. Ja pra Maro kshu eshte historia e vertete, po nejse pesha te renda per ty keta. KOnvertimet??? Po po Maro ne ate uzdaje rrini ju, edhe ata qe sillen aty ne kishe jane vetem ca shetites qe ju kenaqin si Rigoleto dhe ju flini te qete se u shtua edhe nje, epo flini pa breke maro se jeni mesuar xhanem….:)

          168. ilir says:

           …eshte karakteristike e idioteve te thone gjithmone versione rrugicash dhe te kundershtojne pa argument….hahhahaha, po nejse maro te kam thane nqs nuk je nga shkodra veshtire te dish gje…nejse Pjerini ia futi atyre qe e dhunuan tere jeten si te paafte por ra vete brenda…hahahha. GKSH ka pase 90% katolike dhe stafeten e moren me pas Vasilet dhe Brankot, asnje dokument tjeter nuk ke apo qe ishte ndryshe, me i shquari dhe me inteligjenti i komunisteve ishte Qemal Stafa i rritur ne Shkoder por nga Elbasani familja e tij….ndersa shkodrane myslimane…harroje MAro, edhe NAim Gjylbegu apo Ahmet Haxhija, Manush Alimani, Esat Gjyli kane qene vetem ca djem te rinj idelaiste dhe me hov rinor me teper ata kerkonin barazi sesa ideologji tipike komuniste, te tre u vrane dhe u vrane apo u tradhetuan nag “shqiptare te mire” si mirditoret apo ndonje kryq mut i GKSH….maro e hidhur ne fakt por e vertete. Te kam thene Maro eshte normale qe ne nje popullsi me 77% myslimane lideret myslimane do ishin dhe sigurisht ata qe i dolen ne balle rezsitences, pushtetin sta fal askush mer dak….hahhaha. Nejse se kush i doli para ne 44 kete do e shohim ne nje moment tjeter sepse perseri do bini brenda, po seshte tani koha.
           Kur futet Roma ne histori mer dak ato qyteterimet fantastike dhe hyjnore te Orientit te Larget kishin kaluar ca cikle marramendese zhvillimi dhe ndodheshin ne fazen e dekances se nje qyteterimi te madh qe kishin…ndaj e leme kete teme se mbetesh ne klase. Keto konvertimet kane plasur rrugeve more aman…hhahahah, sheh shpallje ne xhama dyqynesh ku behen ofertat e fundit per konvertime sepse po mbarojne vendet….hhhahahah. Po ik o tarabuk e flej pa breke se po te vjen ndonje pedofil i famullise dhe te pakten te te gjeje gati….hahaha

          169. ilir says:

           …Kur te kapen loqet ne gardhiqe do shkyhesh o Marin Beg, prandaj sillu e sillu sa te duash neper leme por loqet te jane perdredhur…hahahha. Naim Gjylbegu or rrote ishte nje nga 5 heronjte qe markagjoni i republikes “vetevendosese dhe civile” te Mirdites i preu ne bese dhe i vrau per ti hyre ne qejf gjermanit qe po ikte, ketu ska pune enveri mer dak. Manush Alimanin e paditen Tuku me Linin si informatore ordinere te fashos dhe nazi qe ishin sepse edhe ate komunizmen qe e sollen si ide skishin bythe ta mbanin sepse ia mori Vasili, branko dhe Jordani…. pra more ti rrote keni qene nder vedi ju qe jeni zene, kristianet e lindjes dhe te perendimit….hahahhh. Enveri ka qene aventurier e 10 milionta here qe ta tem…diktator etj etj…kjo svihet ne dyshim, por ama prokuroret te me cartur ka pase, Josif Pashkon, Koci Xoxen, Zoi Themelin me pas vijne te devotshmit e tjere qe bene edhe reformat ne ekonomi dhe struture si Kolekera, Sofoklira, Kicera, Nestera, Llambera ehhuuuu Maro memorie shkurter bre…hahahha. Sigurisht qe shumica do sundonte pushtetin kjo eshte e qarte dhe normale por te devotshmit i ka patur me shume nga kristianet ortodokse mre cun, edhe mirditoret i ke pasur bazen e spiuneve ordinere atyre te 80 lekeshit, edhe Kastratasit apo Bajzjanet…Maro sdi shume gjera ti…hahahha. Pjerini ka kakarisur si me i miri vetem per te dale si burre i nderuar dhe te ekzekutoje nje mini hakmarrje ndaj atyre qe se perfillen fare….hahahhaah, maro kjo eshte the truth, leri ti trimerirat pas lufte dhe llafet mbas kuvendit se sot po behen heronj edhe spiunet…hahahha. Jo mo jo thjesht ta dish se nga ardhe qyteterimi kaq kisha une pastaj Viena apo Roma keto jane gjera te perkohshme ne histori….pas nesh brezat e tjera do shohin realitet te tjera…. hajt cicin bej tani se u ftoh koha maro…:))

          170. ilir says:

           …aha te paska ra siguresa…ortodokset…hahaha, se pari komunizmi ka qene sistemi i tyre kjo sdo as leter as kalem, ne ballkan ishin sllavet qe kishin primatin e organizimit komunist ne gjithe rajonin edhe ne shqiperi sigurisht, ne shqiperi dihet e sterdihet qe me grupin e korces…dhe me pas ato te shkodres pas renies se katolikeve, Zef, Lin, Pjerin, Tuk…erdhen Vicet e Vrakes dhe pinjollet malazeze dhe filluan atentatet neper rruge neper kafenera etj etj…kujto qe Vasili ka qene atentatori me i shquar. Sa i perket kohes se Enverit kujtoju mire se ortodokset kane qene on the TOP ne institucionet e Ekonomise, Frontit, Sigurimit, Polit Byrose, ne aparatini e Kometit Qendror…kane qene shul aty bile edhe me fanatike sesa te tjeret….lere Maro se humbe rende. Pjerini me ndergjegje foli, pra ti konfirmon qe paska pase arme realisht…bingo…ne kishe arme e bukur kjo…hahahah. Marin mbete me kembe perpjete ose me byce lart…i forte paske qene… ne turqit thua ti….hahah, po ti maro e ke bere analizen e ADN-se…se mos je katolik i vjeter shkodre ti se te gjithe katoliket e vjeter te gjuhadolit maro jane me origjine nga Malajzia, Indonezia apo Jemeni te sjelle nga Perandoria turke si ca minoritete ne fillim islamike por ne rrethana te caktuara te konvertuar ne kristiane edhe kjo me pelqimin e osmaneve, ceshtje ure komunikimi Maro sic ka ndodhe gjithmone…..e ke pare veshjen e gruas katolike shkodrane, shikoje pak me ke te ngjan…perendimore JO nje here…hahahhaha. Duhet te hulumtosh Maro se je keq fare…

          171. ilir says:

           ..Enveri ishte me i zoti ne seren e vet per eleminin o rrote, por Koci nuk ishte me i mire o idioto, ai ishte si puna e Berias qe ja tejkalonte edhe stalinit per ti hyre ne qejf xhaxhit, Josif P. nuk u persekutua por vdiq ne shtrat si me i miri pa i ndodhe gje, po Ministrat e mbrojtjes te 20 viteve te fundit me Prokop e me Kico cfare ishin more harabel, po Koleka qe shkaterroi ekonomine e ketij vend me iderat e tij, po Kico N.qe kishte ca pare ne Zvicer cfare ishte mer derrkuc i vogel, S. Lazri njeriu qe kishte gjithe fijet lidhese te Shqiperise komuniste me jashte cfare ishte…..pastaj le bazen dhe strukturat e meposhtme, ne shkoder qe ortodokset jane dhe kane qene nje pike ne uje kurre sjane ba 100 vete por vetem 99 dhe regjistrojne disa njerez ne krye te komitetit dhe strukturave te meposhtme si komitet partie, kooperativa, drejtora ndermarrjesh, Institute pedagogjike apo edhe ne arsim … edhe nje here more tutkun ne mbi 70% popullsi myslimane sigurisht qe peshen me te madhe e kishin myslimanet padyshim por keta Orthodox kane pase ne dore me shume edhe sec i ka taku dhe kane qene te paprekshem madje. Katoliket e Mirdites kane qene 80 % spiune te devotshem po ashtu edhe te Lezhes, te Shkodres po e po, jo per gje por xhelozia nder vete i ka bere shume spartane ne spiunllek… ne 10% aq ju takonte ore Maro kshu qe mos u qaj me kot, si eshte nderuar Preke Jakova, Cesk Zadeja, Tish Daia, Pjeter Gaci, Tonin Harapi…etj si muzikante rralle i eshte bere kujt po ashtu edhe Dr Shiroka….ti do thuash ia kishte nevojen si gjithmone….. po sikur ti shfrytezonte pastaj ti vriste sic beri me shume te tjere dhe mos ti mbetej as nam e as nishan ne histori…cdo ti thoshe ti kesaj….hahahahh. Hajt mo Maro se kshu martire prej kartoni keni plot ju, po nejse iu eshte dhene ky benefit si per lezet te 10%-shit qe keni. Tashi Pjerini more kertodhe i paditi realisht por ne gjyq tentoi me ba ba balet, deponimin e kishte me deshire pa asnje fije dhune, edhe arme ka pase ne kishe ne te vertete kete e dine tashme te gjithe por Pjeroja i varfer ne tru dhe shpirt deshi ti fshikullonte nga pak keta lesherit e kishes si nje mini hakamarrje por kur pau qe deshen me vra nja 20 zogj me gur u trondit karagjozi por ishte vone….hahahhah. Pra version tjeter nuk ka pervec gjetjes se armeve ne kishe plotesisht e vertete….byca ben dhe byca peson o Maro….:). Une te thashe shiko pak veshjen e gruas katolike shkodrane ose me mire per konkretizim ke Motren Tone te Idromenos…shihe pak shih edhe te tjera dhe qysh aty fillon e qartesohet prejardhja, pastaj ka edhe fakte te shkruara dhe histori te trasheguara me letra mbi pemen e prejardhjes se tyre…them vetem katoliket e shkodres dhe jo malcoret…prandaj them une lexo e hulumto e mos degjo vetem Paskalin , Pellumbin dhe Kolec Topallin qe sjane te updatuar me historine apo me metodat bashkohore te kerkimit…plus qe ti ke fatkeqesine me te madhe qe gjykon shkodren pa qene vete brenda saj….kjo bile eshte qershia mbi torte e fatkeqesise tende….hahahhahahha. Pra si konkluzion GKSH dhe GKK i sollen dhe e krjiuan kristianet…pra si ideologji jua kemi “borxh” juve kete nder 50 vjecar…prandaj rrini urte dhe ecni para se bashku me gjithe elementet e ketij popull sepse ju del byca shoshe me vrima nga zullumet e bera…:))

          172. ilir says:

           Nese kerkon te jesh objektiv ne gjykimin ndaj pushtetit te enverit lexo “Skice e mendimit politik shqiptar” ndoshta do kontestosh autorin sepse kete kriter ka ajo mendja jote me tela me gjemba por aty sheh mire e qarte se kush ishin dhe cfare kishin vllehet dhe groko-ortodokset e pushtetit ne dore. Sa i perket Xoxes and Co…hahah, vec te persekutuar nuk ishin ata, ata ishin vegla te jugosllaveve dhe kane perdorur torturat me cnjerezore, kane qene te etur per pushtet dhe zbatues te pameshirshem bile dhe pertej detyres te politikes se shefit. Jane viktima te luftes se brendshme dhe jo viktima te idealit demokratik…kuptove o bebush. GKSH…hahah, e ke gabim lista e grupit me 100% katolike eshte shume domethenese,me pas vijne vasilet dhe Brankot, Thanaset dhe Androt. GKK pervec enverit qe ia mori te gjitha ne fund se bashku edhe me hyrjen ne shtrat me vajzat e anetareve te ketij grupi tjeter mysliman nuk gjen aty… te ti permend une ty gjithe emrat e myslimaneve te persekutuar dhe vrare me ne krye ikonen e persekutimit Osman Kazazi ju delni pike ne det. Enveri te kam thene ka qene aventurier dhe aspak komunist ne ideal, bile ndoshta ka qene me pak komunisti i tere liderve te Lindjes, ai ka qene nje njeri i vene aty per te mabjtur nje stauskuo te ketij vend deri ne renien e perdes se hekurt te Evropes. Sigurisht qe enveri i sherbeu jugosllaveve dhe kete ta kam permende heret fare, por ne Shqiperi ama sistemi ka qene ledhatues me shume per vlleho ortodokset, katoliket kane qene sherbetore te mire te nivelit 80 lekesh, kjo e vertetuar tashme. Pjerini more ti ka kakarise nje me nje, dhe armet jane gjete aty vertet sasia ka qene jo aq e madhe, por kounistet e dhjetefishuan sepse ashtu i duhej per propagande dhe per te bere spastrim te gjere. martirizimin dhe ringritjen tuaj ne baze te ketij martirizimi jua beri si nder Enveri por ju se kuptoni. Nje shprehje thote”Enveri vertet vrau ca prifterinj por shkaterroi 99% te xhamive” ndaj konflikti me fene ka qene me shume ne zhdukjen e minareve sepse edhe ai e dinte qe Evropa nuk pranonte nje shtet me shumice myslimane ne zemer te saj….Maro keto ngjarje kane disa kendveshtirme ndaj ti mos merr ate qe te duket shabllon. Mbiemrat e katolikeve te Shkodres jane kryesisht…. Topalli, Cobej, Kujxhia, Daia, Harapi, Topcia…etj etj, keta mbiemra mer mik sjane perendimore, por me e bukra eshte edhe keta vete akoma se dine sesi e kane pase me perpara “gjoja” nderrimit mbiemrin e vertete…hahahahah. Ik mer Maro e lexo nje here dhe futja nje top hallave me pas…

          173. ilir says:

           …kush eshte talle me enverin the…zefi??? po ata kane qene gjysem xhakojsh more kertodhe dhe as humor skane dite me ba…po nejse Maro hesapet i ke bere krejt gabim…. zef Malja, Tuk Jakova(kepucar), Pjerin Kcira, Gjova(lin) Luka keta jane GKSH themelues dhe vendimarres por keta dojshin edhe me kene komuniste por edhe me spiunu te fashot sidomos bashkeqytetaret e vet ne menyre qe te ulnin domenin mysliman sipas tyre…por ja qe gropen vetes do ja hapesh, te kam thene qe Manushi, Naimi dhe esati ishin vetem ca djem te rinj idelaiste me shume sesa komuniste, djem te shkolluar dhe me hov qytetar. vasili dhe orthx. erdhen me atentate o rrote, po sdi gje ti….Koci…hahahhaah, ka qene masakruesi i prifterinjve tuaj ai me Josifin dhe Zoin, lexo mire ti…hahahhha. Koci ka qene 100% i jugos dhe ai u vra ne momentin qe u prishem me ata sepse enveri donte te zhdukte njeriun e tyre ketu…teneqexhi ka qene koci o lepur..hahahah. Po pra po asnjeri prej tyre se di historikun sesi e kane pase mbiemrin e tyre perpara….por kujto nje gje qe Cobejt, dhe gjithe ajo sere mbiemrash kane pase ofiqe administrative nen perandorine osmane si psh: taksidare, financiere ne dogane dhe kane pase kompanite e tyre tregtare, pra hajrin e pertej hajrit ia kane pa osmaneve, po ti pyet njehere dhe meso mire te verteten sepse keshu ndryshe deshtak do jesh…veshjet jo mo jo shihi pak veshjet e vendeve te Indonezise ato te vjetrat, do gjesh shume ngajshmeri, jo per gje por gruaja myslimane ka pase veshtje krejt tjeter ne Shkoder…sa pak qe di ore Maro ose ma mire me thane aspak. Koco Tashko me propozim te Pelisterit dhe Kelmendit futi enverin sepse kshu ishte urdheri nga Moska meqe shumica e popullit ishte myslimane….Te gjitha xhamite dhe minaret e zhdukura, nje Ethem bej ne Tr ishte monument kulture dhe nje mesazh ndoshta qe ketu ka myslimane gjithsesi, por kultet e Islamit i zhduku me rrenje dhe jo pa qellim. Kisha e madhe e freterve, e zonjes te arra e madhe, varret katolike te gjitha me kryq mbeten ne kembe, edhe kishen e vau dejes mehmeti e prishi vone dhe vetem rastesisht, manastiri i ardenices ka qene dhe monument kulture madje Maro…i harron ti po ti kujtojme ne. H. Feraj eshte pedagog deri edhe ne France, ka mbaruar Sorbonen dhe eshte nje njeri antikonformist dhe studiues serioz, Qosja eshte ateist qe ta dish ti, ai nuk eshte Enverist por thote qe shume institucione serioze u bene ne kohe te tij dhe fundja ai ne menyren e tij krijoi nje shtet me simbole kombetare evidente dhe institucione me profil kombetar, pra nje nacional komunist i llojit te vet, dhe per kete ndoshta do vije koha nje dite te studiohet. Ndersa nen/kryetari i frontit I.Kadare ai po qe eshte lepiresi juaj i devotshem dhe si benefit ju e reklamoni sepse mori guximin dhe u konvertua, peersonin qe Enveri e vuri ne piedestalin me te larte…megjithese ju hipoktitet doni, mbajeni dhe ta gezoni Marooo. U sqarove Beg??? Po ku di gje ti mer dak

          174. ilir says:

           …po kush e pirdhte GKSH e zefit mer dak…hahah. Per Zefin te flasin vete katoliket qe ka qene nje loqe se bashku me Linin dhe me kepucarin Tuk…by the way Jakova family nuk njihet per ndonje zgjuarsi te madhe ne Shkoder…Se dyti vellai i Tukut Kola ka bere kenge partizane sa ka mundur dhe si ka hyre ferre ne kembe…se treti Enveri ishte aq aventurier sa ketyre te GKSH me Zef ne krye i kundervuri Vasilin dhe Brankon, dhe keta e bene me mire rezsitencen ndaj fashisteve….Se katerti Marin Bej, Enveri me gjithe aventurzmin e tij gocat e atyre burrave te GKK-se i futi nga nje cike ne shtrat dhe ky lloj robi nuk quhet budalla…hahah. Se pesti H.Feraj flet per goditjen ndaj nje pjese te klerit katolik sa i perket komunitetit ka nje analize te hollesishme ku adreson shume hije…se gjashti Feraj Enverin se quan ndonje pro-islamik perkundrazi sherbetor te sllavo-ortodokseve. Ti je i pari dhe do te te mbete njolle qe Koci na paska qene i padjallezuar dhe shume i iluminuar sipas teje, ai ka qene edhe me i devotshem per tja kaluar Enverit, Enveri e vrau kur u prish me jugosllavet dhe Titon dhe Enveri mer mik prishjen me Titon e deklaroi pasi shkoi ne nje takim me ambasadorin e BS ne Tirane, ndersa ajo protesta e ruseve per Kocin ka qene vetem fasade sa per tja bere ortodokseve te Shqiperise qejfin mor rrote qe mos te thoshin qe na harroi nena Rusi….politics Maro se kupton ti…:). Se shtati Maro je deshtak se bashku me famullitarin tend…hahah

          175. ilir says:

           Une spo e kthej ne muhabet te lagjes Gjuhadol ore ti..hah. Se pari ti nuk di te vertetat historike qe Koco Tashko ishte ai qe zgjodhi qe mysliman sepse e kishte urdherin nga shefat ruse…nje kjo…mesazhin e solli Kelmendi sepse ishte me i zgjuari se keta bajatet rumuno-vllehe te Korces, kocoja per ceshtje sentimenti ndaj se bijes futi Enverin, meqenese kishte studiuar edhe jashte dhe ishte i pashem….kshu hyhet shpesh ne poiitike ti robo, per sentimente te caktuara i futesh politikes pastaj eshte aftesi nese ti ia merr persheshsin nga dora tjeterkujt. Se dyti ti je bajat i madh sepse mbron te gjithe kriminelet e thekur kristiane si Koci, Josifi, Zoi etj, te njejtin fat pati edhe Mehmeti dhe ishte pro-rus por asnje regret spaske per te se perse u vra “padrejtesisht”. More kertodhe komunistet ne shqiperi qe ne fillin kane qene nje cerdhe kriminelesh dhe injorantesh se bashku me Kocin ne krye qe filloi me metodat me cnjerezore ekzekutimet dhe kete se beri me udher dhe aq te enverit por me nje ndjenje te larte pergjegjshmerie ndaj shefave jugosllave te cilet doni te spastronin terrenin nga elementet qe do ja pengonin influencen dhe bashkim shqiperi-jugosllavi, Enveri per konjukture apo me urdher megjithe deshiren ne dukje per atashim me jugot, ne moment te fundit ai e prish marrveshjen dhe fati jone ishte qe su beme bashke me ta. Ti dhe asnje sorollop i sojit tend smund ta hedhe poshte qe enveri u prish me jugot ne momentin qe hyri ne ambasaden ruse dhe qendroi ca ore atje me ambasadorin rus, aty mori edhe urdherin direkt qe neutralizo te gjithe projugosllavet…ok leshooo.
           Enveri ishte porserb mire e the por kush ishin ortodoset e vetem ne Jugosllavi more rrote…po serbet mo serbet, dhe serbet pavaresisht sistemeve politike kane pasur te njetat objketiva te panortodoksise se madhe ruse per dominin ne ballkan…ndaj hesapi te del keq o Beg. Nga H.Feraj kam lexuar shume publikime dhe ajo cka lexoj une eshte totoalisht e qarte dhe jo si puna e “demokracise se republikes se mirdites” me Preg Doden..hahhah. Feraj thote qe vetem Kleri katolik ka marre goditje dhe kjo si konflikt i dy kishve lindore dhe perendimore fakt qe enveri e shfrytezoi duke ia mbajte anen ortodokseve, sa i perket komunitetit katolik ato jane perfaqesuar aq sa kane pase numer i dashur, bile qe te dish ti ai Eneveri Dukagjinasve i coi rrugen, edhe spitalin, edhe shkolle edhe kooprative te sforcuar sepse ai vend nuk pjell asgje….i dha edhe shkolle te larte shume elementeve te tyre, une te permend vetem dy personalitet goxha te shquar dhe te perkrahur…Marash Hajati, Gjovalin Shkurtaj, njeri dukagjinas dhe tjeteri nga Malesia e Madhe…pastaj ka plot emra qe i kam gati me i shkru por spo du per hir te etikes se mospermendjes se emrave. Qosja me te vertete permend Enverin me nje stime deri diku por realisht Enverit duhet ti hapen me te vertete gjithe arkivat qe te mesojme perse beri ato levizje jo te pastudiura dhe perse mbijetoi dhe vdiq ne shtrat si asnje dikatator tjeter pothuaj, perse deshtuan desantimet dhe atentatet ndaj tij qe pa filluar mire, qe nga New Yorku deri ne Londer…. Qosja eshte me burre se Kadare te pakten qe nuk ul breket per nje shtepi ne nje lagje te Parisit, apo edhe Feraj dhe Baleta jane me burra se Ibrahim Rugova i cili ishte edhe Titist, edhe Vatikanist edhe Sllobodanist…ok lepur, lexoji me vemendje keto qe te shkruaj dhe bej lidhjen logjike dhe hap literature te pakten. Durhami e thote me qarte ska me ska qe Shkodra ishte qyteti me civil qe kam hasur ne ballkan, repsekti dhe komunikimi qytetar nuk gjendej ne asnje vend tjeter, Beogradi qytet konfuz ne zhvillim e siper por me perplasje te medha klanesh…e ka te zeze mbi te bardhe…hahaha… rrej ti rrej se hunda patellxhan tu be..pertej patellxhanit madje.
           Dhe Maro feraj e thote qarte qe ne Shqiperi vlleho-ortodokset ishin ne elite dhe ne kajmak te sistemit, bile kane qene me refraktaret dhe me konservatoret….Maro doni apo sdoni ju komunizmin ne shqiperi e futi sera juaj, lindje dhe perendim sipas kishes, myslimanet edhe ne ideologji fetare sperputhen askund me komunizmin, ndaj harrojini perrallat me mbret. Lini, Zefi dhe Tuku kane qene vetem ca loqe meqe edhe Grupin ia mori per dore Vasili me Jordanin qe ishin edhe me loqe…ndaj rrini ne bythe Maro dhe kerkoni falje publike…Dhe e fundit Maro, mire se Enverin se doni sepse e kamufloni urejtjen ndaj myslimaneve me ceshtjen e sistemit komunist, po Zogut ju i nxirrni bidate megjithese perfshirjen maksimale dhe pronat e pafund qe ju ka dhene, Sali Berishes(me gjithe gabimet e tij)i nxirrni bidate dhe kujtoni qe komunitetit tuaj i ka dhene edhe me shume se cdúhet duke i rene ndesh per konjukture edhe myslimaneve qe perbejne shumicen dhe prape se doni, Ismail Qemalin qe ngriti flamurin e ketij vend perseri se doni sepse pretenduat ta ngrinit ju por ja qe smundet per arsye sishit te zote te lobonit dhe ishit te interesuar qe ky vend te humbiste gjithcka vetem te mos dominohej nga myslimanet. Me falni po ke doni ju ose me mire cfare pretendoni me, sepse ju keni marre shumecka te pamerituar po hajt se kjo toleranca jone ka qene aq e madhe sa te mos ua veme re kete kapardisje….a mund ta di me cfare kenaqesh…apo kerkon ndonje HU per tu ulur ndenjur se te ben derman….))

          176. ilir says:

           Normal se kur te bien argumentat pastaj do kufizohesh ne muhabete ordinere. enveri maskara ka qene dhe kete e kam te qarte dhe ta kam thene, por nje gje duhet ta dish qe momentet me dekadente te shqiperise ne 50 vjet jane inspiruar prej klanit ortodoks shqiptar, 1. Eliminimi i prifterinjeve qe i ke aq per zemer ti eshte realizuar nga grupi ortodoks, operacionet ne fushen e kultures jane inspiruar nga po nga keta, dhe ajo me shkaterrimtarja qe ka qene tufezimi dhe dekadenca ekonomike e 10 viteve te fundit ka qene vetem veper e tyre sepse ata ishin klsn i instaluar ne ekonomi per 50 vjet…keta kane qene Maro dhe ti mos i mbro kot me kot sepse njerezit e kohes i kane jetuar dhe i dine me mire keto gjera. Ej po ti a i therret mendjes ndopak apo jo? Po ne ate kohe te kesh qene gjeniu i botes dhe po te mos ta jepte kush doren nuk mund te ishe askushi, Hajati qe ta dish ti ka ardhe nga Dukagjini me opinga ne konvikt por ka qene nje djale i thjeshte me vullnet dhe pa perkrahje, dhe Partia ka qene ne krah te atyre qe skane pase perkrahje sepse me perkrahje do i merrje pushtetin. hajati ska qene ne detyra te larta??? Drejtor I ZP…kush ka qene drejtor aty ka qene i besueshme mer dak, Akademia e Shkencave dhe Instituti i gjuhesise…hahah, te gjitha nenseksione te sigurimit kane qene te filtruar mire, edhe Shkurtaj aty ka qene…ah meqe ma kujtove Shkurtaj nga bajza sot mbron me fanatizen drejtshkrimin e 72, dhe mos harro qe ne krye te atij kongresi ka qene vlleho-ortodoksi A. Buda, Shuteriqi etj etj… ti thua qe ishin te zote gjoja dhe skishte te tjere…po Cabej??? qe ka qene talent dhe fale talentit ka qendruar aty ku e ka pase vendin, sepse ai edhe pse ishte gjirokastrit e ka mbrojte gegnishten me fanatizem dhe ka shkru per te vetem pozitivisht. Ti kur flet per kupole ke parasysh vetem Byrone politike,,,po Byroja ka qene vetem nje…Enver Hoxha…po pse kujton se Lenka apo Manushi, Muhoja etj jane pyete shume…jo mer dak jo, ndaj seshte kurre ashtu si thua ti. bardhok Biba cfare ka qene sigurims, po Cupi, Frangaj, Zogaj cfare kane qene po ushtare te Institutit marksist leninist mer dak. Maro leri perrallat, ju keni pase aq sa keni pase popullsi kjo eshte e verteta. Kleri juaj ka pesuar me shume kjo po…por ama minare jane prishur me shume se kompanjela..edhe kjo eshte e vertete ama. me thuaj ti nese Durhami nuk thote qe Shkodra ishte qyteti me civil qe kam pare ne Ballkan???…po ti nder qindra faqe te saj hap vetem tek nje paragraf dhe slexon librin mer dak….hahha, nejse ceshtje injoranti kjo pune. Marin thuaj nje here aman qe dua bashkimin me Kosoven sepse atehere bindem qe je me shume shqiptar sesa Vatikanist…hahah

          177. ilir says:

           ..Shume e thate Marinar si koment . Durhami flet per Shkodren dhe Shqiperine si per asnje vend tjeter te Ballkanit, dhe per periudhen kur ishte ajo shkodra per te ishte me lart se cdo qytet ne ballkan pothuaj, aq me teper ne krahasim me Beogradin, pershkrimet e saj per Shkodren jane shume ngazellyese…por ti normal do pelqesh Beogradin…:)). Argumenti im ka qen shume i forte per ate reference, dhe po ta perseris qe me thuaj ti te kunderten e asaj qe ka thene ajo???
           vetem Usa ka merite ne luften e KS dhe sigurisht ne sinkron me te Turqia, proven Evropa e dha ne luften e Bosnjes dhe deshtoi sepse mbante vetem njerin krah, ajo vuri sanksione armesh per Bosnjen te cilat demtonin vetem myslimanet sepse Kroacia i merrte nga deti armet perseri ndersa serbia nga gjithe pjesa lindore e saj…te izoluarit ishin vetem myslimanet pa asnje mundesi per te blere arme apo mjete te tjera…dhe u krye masakra e shekullit, nderhyrja e muxhahedineve vjen pikerisht kur shohin izolimin e boshnjakeve dhe jo shume vone fillojne bisedimet dhe pergatitet Dejtoni sepse nderhyrja e tyre filloi te shkaktonte termet ne ate lufte. Kjo eshte ndrehyrja sipas teje e kristianeve…dhe Evropa eshte pergjithseisht e demokracise kristiane te vatikanit ndaj qendrimet e shteteve vatikaniste si Itali, Spanje dhe France kane kunder ndrhyrjes, USA duke qene shtet kosmopolit dhe armikja e vatikanit e beri sepse filozofia e atij shtet ska lidhje fare me konservatorizmin kristian…ok lepur, te rane poshte te gjitha nje me nje…Pavaresine KS e ka vetem nga rezistenca, shtimi i saj i popullsise kunder politikes sterilizuese te Titos dhe Sllobos, fale atyre emigranteve dhe diaspores qe kane dhene pare me shumice per qendrese te cdo lloj menyre perfshire dhe arsimimin….ky eshte kalvari Maro dhe ata skishin ku ti shkoni sepse nje Kurdistan ne Ballkan do ishte nje varrosje edhe perendimin vete, plus qe pranuan ne heshtje gabimin e madh 150 vjecar te mbeshtetjes se sllaveve pa asnje arsye qe nga traktati i shen stefanit…keta jane zagaret e Evropes mer dak qe smerr vesh from politics and story.
           Ty Zoti te ruajte sepse te thuash qe vlleho-ortodokset kane qene rrufe ne qiell eshte qesharake edhe per gomarin po nejse kaq di ti….Ata kane qene ne tulicen e sistemit te paprekshem fare dhe bile kane qene kanali nderlidhes ne mes sllaveve, grekeve dhe Enverit…pra mArin je 100% OUT…hahahah. Hajati spaska qen drejtor perpara por ka qene gazetar i ZP..e cndryshim ka ketu…po ik o Maro se sdi gje ti sesi ka funksionu ai sistem pash nderin. jemi ne nje blog publik dhe sdu te jap emra sepse elita e disa drejtoreve te sigurimit te rendesishem ka qene nga Laci, Mirdita, nga zonat e Shkodres…Ndersa nje nga ekzekutoret qe ka dite shume dhe ka qene ne maje te sekreteve ka qene edhe M. DO…. nje nga atentatoret e famshem te fillim viteve te sistemit…aty de…kaq ishte popullsia juaj Maro ndaj mos fol marrina. Ne byro edhe nje here tjeret kane qene tufe njesi ka qene Enveri.
           Minare me siguri ke 700 fish me shume dhe kjo sdo laps dhe as letr. Sa i perket opozitareve te pare politike te sistemit kane qene grupi i deputeteve mos harro…. beja, Dani etj…. Nako Spiru ishte eliminim brenda llojit dhe me dore te jugosllaveve. ndaj kjo kategori mua sme hyn fare ne sy dhe smund ti quaj disdente keta, ata ishin vetem front lufte per pushtet, dhe cfare demokracie do sillnin ata kete se dime ne sepse mund te ishte edhe me me xhahile se ajo e Enverit. Dhe e fundit Marin, une Skenderbeun e kam lexu dhe e lexoj edhe femijes sim nuk do i them kurre mos e vlereso, por nese ketij vend do i hapim syte atehere le tja hapin aq me teper sot, nqs ti e quan Skenderin hero kombetar dhe jo atlet i krishtit une te respektoj ne nje fare mase, por hero kombetar kam dyshim ti them edhe pse keta poltikanet tone na e imponojme me zor ta themi tash 60 vjet, une them ta studiojme mire, a iku me 300 burra per ndjenje apo per puce pallati, a beri alenace me serbet per cfare??? por me napolin per Cfare??? po dashuri-urrejtjet me vendikun per cfare??? keto jane pikepyetje akoma pa pergjigje edhe pse ketu na jepen versione fikse qe eshte kshu dhe pike…jo mo jo duhet ta dime se perse ka lene nje vend te shkretuar ne fund dhe familja e tij iku dhe cau turren ne Itali ne tokat e fituara si renegat…po pas cfare menduan se lane ata??? Pra te krijohet nje profil more i dashur se ketu po i themi derrit daje duke kujtuar se eshte qingj….Pastaj KS eshte nocion dhe atdhe ndersa Skenderbeu eshte personazh ndaj krhasismi qe me ben ti eshte jo logjik, nuk eshte e veshtire te thuash PO une e dua Kosoven se eshte e jona, ndersa Skenderi apo Zogu apo Fan Noli jane te diskutueshem dhe jane personazhe….Se fundi MArin je vetem nje gossip man dhe i painformuar plus edhe i mbeshtetur nga ca famullitare te lagjes

          178. ilir says:

           …dhe si gjithmone sna the asgje…hahah. Hajati me apo pa Enverin nuk ka rendesi fare sistemi dhe trahsgimia ishte e Enverit, e cka ketu per K.O…hahahah. hajati ishte shkolluar ne nivelet me te larta nga enveri, i filtruar mire nga ai dhe sejmenet e tij kshu qe Hajati ska bere asgje me ndryshe sesa po te kishte edhe pak me perpara, Shkurtaj po ashtu, po Zef Mazi cka qene mer dak…hahhaha,, i caktuar gjithmone ne selite diplomatike me te rendeishme…dmth sigurims i besuar shume…heeee maro ne shpine je…. Dodani, Loka etj etj yyy Maro te dalin shume te implikuar aty ku ishin sekretet. Durhami e thote shume qarte….beogradi zoterohej nga kapadite dhe klanet nje qytet ne zhvillim e siper por kaotik…lexoje vepren te teren maro se do deshtosh si ne gjithe rastet e mundshme…..fatkeqesi per ty. Evropa u detyrua me nje kembe ta njihte pasi beri pazare per marrje koncensionesh ne pasurite e Kosoves, ne tenderat e energjise dhe burimet nentokesore, mos harro qendrimin e Italise, Greqise, Spanjes, nxjerrjen e sekreteve te sulmit nga Franca…hahahha, leri me pas ti perdridhinat alla putane… Kokfortesia e Thacit per mos firmosje ne Rambuje i detyrori zhabulanet e perendimit ta benin sulmin de jure te kryer, Turqia vetem mbeshtetese ka qene pa asnje meyshje, kercenimet e saj kane qene ku e ku perpara se kurvat e evropes, afrimi i flotes se saj ne adriatik dhe mbrojtja e Shqiperise me deklrata te forta….kaq mjafton Maro te ngresh ne kembe nje bote te tere. Evropa na i kishte borxh te madh padrejtesine e 1913,. Bosnjen e shpetoi vetem Clinton te tjeret skishin nga tja mbanin sepse deshtuan ne menaxhimin e situates, i shiten arme kroateve dhe serbeve per te shuar myslimanet dhe ja sishin me pas te zote ta zoteronin qenin e terbuar nga ata vete. Ky eshte realiteti i hidhur per ty Marin. Sa i perket Skenderit lere ate sport se rreshqet gjithmone, une dua tja heq mitizimin e kote atij…kaq maro. Mu sme pals fare se quhet atlet i krishtit por vetem fakti qe imponohet me zor qe ai te quhet atlet i krishtit dhe jo tjeter…kshu maro, akoma sme dhe pergjigje e do KS apo jo te behete bashke me ne??? Kete me thuaj ti pastaj a ishte Skenderi apo enevri apo Ahmeti , Ismaili dhe Noli keto jane rob me ditelindje dhe ditevdekjeje….. Te shkoi jeta deshtak….jepi dimension tjeter jetes dhe jo me fytyre nga famullia….hahaha

          179. ilir says:

           …po leri komentet koti more Marin…shkurt vlla a je per bashkim me Kosoven apo jo? Atlet e quajti Vatikani dhe Vatikani seshte ndonje burim i besueshme duke ditur kalavrin e manipulimeve te zakonshme te ketij institucion nder shekuj. Skenderi kishte edhe ca tima presupozoeht rreth vetes, dhe spo them per djalin ne menyre tipike, por ama per familjen e tij e kishte ruajtur nje strehez. Demireli dhe Ciller treguan realisht konseguence ne qenrimet e tyre, tashi komentet se per cfare e pse i din vetem ti qe je shkencetar…:)). Kosova per ate dite e ka pagu haracin e pamerituar me shekuj te tere ndaj ketu ska asnje pike dyshimi, po po..spanja me shoke e saj ku…va u bashkuan kur i kapi ne hu USA dhe i premtoi ca pjeseza per kompanite e tyre ne terren. Perendimi do ta njihte se zben sepse vendimet e gabuara te tyre para 100 vitesh do linin zjarrin ndezur perjetesiht ne kete rajon qe do i digjte edhe ata vete. Eshte vendim zyrtar ngritja e embargos se armeve, dhe meqe ti po e permend vete se jugot na paskan pase armet e UPJ, atehere te paarmatosurit ne terren ishin vetem boshnjaket dhe si logjike ata do ishin te denuarit e vertete te ketij sanksioni, dhe keta burrat e mire kur e pane qe embargoja spo funksiononte perse nuk shtrenguan radhet e embargos dhe te raportonin drejte per trafikun, por jo maro ata genjenin dhe mbyllnin syte para kamioneve. Dhe e treta Maro Lidhja e Prizerenit po realizohet ne vitet qe vijne, ajo eshte platforma e vertete kombetare per nje komb ne nje territor. Kanuni i ri dhe komitetet e shkodres dhe janines ishin ne krah te lidhjes…bye marush bej

          180. ilir says:

           …epo shyqyr qe u zure me ndonje pune makare mer dak, se plogeshtia dhe llogjet te lodhin trurin. Une nuk perqafoj Skenderin renegat, Atlet ishte targa per tja bere qejfin atij dhe per te lene nje pikete ne kete rajon qe ketu e kishim gjoja vijen e demarkacionit ne si kishe romane…kuptove daku! Pastaj se sa here e nxehen dhe e ftohen ata Skenderin here duke e kalitur ne prush dhe here duke e ftohur me sh….rre kjo eshte histori e gjate, andaj ta them ky duhet te na frymezoje si mbrojtjes i nje ideologjie renegatizmi kristian te cilen e dhe e ka bere mire meqe strehen per vete e pergatiti mire apo duhet te na frymezoje si mbrojtes i atdheut te cilin e la te shkaterruar, pa arsim, monedhe, prosperitet dhe me popullsi te shfarosur, pra lind pyetja…Luften e vuri ne sherbim te padronit apo ne sherbim te atdheut???? Si te duket ty mer tulipan djali? hahahah. Andaj them qe ky lidhje me atdheun sikur nuk ka edhe aq….prandaj merre me qetesi analizen per te dhe mos kerce pupthi. osmanet pushtues Marin sa here po ta them…por ama ata e ndane ne kater vilajete te shtrire ne territore si asnjehere me pare, pra i dhane shansin e autonomise, popullsia shqiptare u rrit sidomos ne Kosove aty ku ishte edhe pika me nevralgjike e ndarjes me barbaret sllave. Kjo Europe duhet te na e dije per nder sepse ne nje rajon kur dominojne sllavo-ortodokset ky popull i ndryshem si ne nuk lejoi establishmentin e pansllavizmit te enderruar rus, dhe u beme kurban shume here per hater te tyre dhe pas ketyre mijera provave Kurvicat e Europes e kuptuan qe kane mbajte anen e gabuar sepse sllavo-ortodokset ia moren doren dhe per 10 vite as nuk i vune liste fare. Shqiptaret kane sakrifikuar me shume se cdo kush tjeter ne te drejten e tyre per te arritur kete status qe kane tashme ne Ballkan, ndaj pa perpjekjet e brendshme nje m… do bente Evropa…une them USA+ Turqi kane proven e zjarrit…kaq maro. Ti ske info ose ben sikur sepse serbet ne Bosnje skishin nevoje per aviacion, tanket i kane perdore sa munden, me nafte e ka furnizu edhe shqiperia e jo me rumania e bullagria…yyy long story dak. Te denuarit e vetem ishin boshnjaket te futur si sanduic ne mes katolikeve dhe ortodokseve, pa asnje aid, forcat e bosnjes kane pase vetem vullnetare sepse skane pase kohe as te organizohen dhe skishin as mjete luftarake, te mos ishin muxhahedinet qe kercenuan seriozisht stabilitetin e rajonit ary do kishte pase shuarje dhe makabritete te qind fishuara, ndaj Maro lexo mire dhe analizo drejte. Merr dhe pak pushim sepse mesa duket keto dite spaske gjete gja te hajrit per info dhe te shkoi dem hulumtimi…;))

          181. ilir says:

           Joo mooo…pash nderin ku i degjon keto pallavra ti…apo sheh ndonje palle ne enderr dhe e adhuron sesi ta rrokesh… Po ato vitet kur kroatet luftonin ne veri kunder boshnjakeve dhe serbet ne pjesen lindore dhe veri lindore….pjese per tanke dhe nafte serbia ka marre sa ka dashte dhe nga finacime franko-ruse, kroacia ka marre sa ka dashte nga italianet, austriket dhe gjermanet, po boshnjaket more lepur ku paten me i marre???? Shqiperia mund ti kete dergu ndonje automatik por u mbyll shume shpejt dhe ajo linje….dhe rezultati ishte 200 mije te vrare o IDIOT dhe masakra te pafund ne popullsi civile vetem myslimane. Lufta e Bosnjes ka qene ne shumicen e kohes vetem lufte e tipit cetnik dhe plackites, nuk ka qene frontale dhe kshu qe aviacioni nuk i duhej serbeve…..O RRENCAK LESHI. Ma thuaj pash nderin se ku thuhet se para ardhjes se turqve ketu paska pase nje qyteterim te ndritur dhe turqit i vune artilerine….po zhelane kemi qene o LEGEN….hahahah. Osmanet pushtues dhe kur them pushtues perfshin cdo gje jo te mire…ok, ashtu si Roma dhe Bizanti si pushtues qe ishin… Por more amoniak, ajo Turqi dha statusin me te favorshem per shqiptaret dhe meqe shqiptaret kane qene dhe do ishin pre e barbareve fqinje per rreth 2000 vjet, popullsia e shqiperise u shtua jo si pasoje e deportimit nga Azia e Vogel sic aludon ti, por sepse shqiptaret paten nje periudhe paqeje prej 500 vjetesh qe do thote se Ballkani ka qene ne qetesi realisht kur kane qene ne domenin e perandorive zakonisht, ne kohen ne fjale dy perandorite ajo Osmane dhe ajo Habsburge ne Austri kishin bere paktin e ndarjes se zonave te influences dhe ne evrope ata e ndane kufirin deri ne kroaci ku ishte vija ne mes ketyre dy forcave. Tashi ti po ma ben si shume te ndritur faktin qe Evropianet ia vune kufirin tek “thana” osmaneve per te mos hyre ne evrope e blablbalbalbaö…marrina. Ne kronikat e kohes kudo te lexosh sheh qe evropainet e konsiderojne forcen osmane si me te madhen e kohes dhe ato pranojne ne menyra te ndryshme se osmanet jane me te fortit e kohes ne bote dhe me beteja e marreveshje evropaiant arrijne te ruajne te pakten mos prekjen e territorreve te tyre sepse per domenet e tyre ne bote as qe behet fjale. Perandoria osmane u shtri qe nga Maroku e deri ne Indi gati pra ishte superfuqia e kohes, evropes dhe krishterimit ata i marrin Konstadinopojen, Ballkanin dhe mberrijne deri ne kufijte e Polonise…prandaj mos fol makllata per thyrje hundesh te ballabanit e dreqit dhe birit sepse ato paktet e Sulejmanit me Austriaket akoma nuk i kam marre vesh bota se cfare ishin. Kater vilajete dhe te drejta si asnje perandori tjeter kane pase shiqptaret, Roma dhe Bizanti juaj nuk i dha te njejten vemendje shqiptareve, bile e zbrazi kete toke si mos me keq dhe ju solli ju vlleho-magjypo.romaket qe beni derr derr tere kohen dhe na flisni nga nje cike italishto-greqisht dhe arumunce. Perandoria osmane nuk na ka shitur tek serbi aspak or rrote, ajo po kapitullonte dhe duke rene i dha mundesine shqiptareve qe te bashkoheshin ne nje lloj autonomie brenda perandorise ne menyre qe kur te binte perandoria shqiptaret te kishin identitet dhe te luftonin te gjithe se bashku edhe me ndihmen e armeve te turqve edhe me ndihmen e komiteteve shqiptare te stambollit me ne krye Vaso Pashen, Abdylin, Samiun pra edhe me ane te pjese diplomatike, duke i dhene urdher ne shume momente garnizoneve te veta dhe komandanteve te tyre te luftonin ne krah te shqiptareve, duke dergu edhe diplomatin me pervoje te madhe Ismail Bej Vloren qe te udhehiqete kauzen e njeohjes se Shqiperise me 1912, te gjitha keto rrethane Porta e Larta i krijoi qe shqiptaret te mos ishin Kurdet e Ballkanit por te kishin shtetin e tyre, Osmanet i pergatiten gjithe shqiptaret te ishin bashke ne momentin e renies por ja qe kur ne gji ke meshkuj te tille si, preng Doda, Markagjoni, Dede Gjo Luli qe u bashkuan serbit ne lufterat ballakanike sepse myslimanet ne shumice sdo ishin mire per shtet kompakt shqiptar, atehere normalisht qe ne do kishim kete kalvar mer DAK DAKU…hahaha. Kur Jak Serreqi i le bashkeqytetaret e vet te vriten dhe vdesin nga uria femijet si pasoje e rrethimit kshu do shkojne punerat e ketij vend, megjithese mire qe nuk erdhen malcoret sepse sot kush do i degjonte fryrjet dhe pordhat e tyre te pavlera sepse fundja me ndihmen e tyre malazezet do hynin me shpejt ne Shkoder….hahahhaha. Pra mer Maro Pepino ky eshte ai kontributi i Turqise se “keqe” sipas teje. Mos harro qe edhe shqiptaret kane bere beteja te ashpra kunder osmaneve ushtria e Lidhjes ka pase perplasje te forta, vrasje komandantesh dhe rrembim administrate turke, pra kemi lufte kunder armikut mer dak ne keto periudha. Ndersa Traktatet e 1878, 1913, 15, 20 te inicuara nga keta te ndriturit e Avrupit Shqiperine as nuk e konsiderojne fare mos harro, placke e perdoren per tja bere qejfin cakallit serb sepse i dukej fisnik ne ate kohe, dhe ja ky fisniku serb ia futi shulin per 100 vjet kurvicave, qe me vrasjen e Princ Ferdinandit deri ne lufterat e viteve 90 edhe me marrjen peng te ushtareve hollandeze ne Bosnje duke i bere bile edhe te kercenin …Kola-Kola….hahahha. Pra MAro borxh e pertej borxhit na e kane, dhe vetem per nje fakt dhe kete se luan as topi…..sepse myslimanet ishin shume afer kontinentit dhe integrimi i tyre ne Evrope do thoshte kapitullim per teorine e Vatikanit dhe Demokracise Kristiane….tashi te shijojne frytet e Greqise, Spanjes te falimentuar, te atij debilit Hungarez me Emrin O(U)rban…etj etj etj… Marin une turqisht nuk di sa per info, por edhe me vjen keq qe nuk e di sepse arkivit tim te gjuheve te huzaja do i shtohej gjuha e 7, dhe nese do gjej kohen edhe mund ta mesoj per kuriozitet, se sa shqiptar jam une kete e kam shkruar ne pemen e familjes dhe normalisht ska perse te te jap hesap ty, ndersa ti do jesh ndonje trashegimtar i ndonje ushtari pepino qe mund te kete fjetur ndonje nate ne nje shtepi katolike shqiptare dhe deri ne mengjes mund te kete “ekzekutuar” nusen e re te ndonje impotenti ne Gjuhadol…… take care carissimo…:))

          182. ilir says:

           …redaksia…keni fillu seleksionimin e blogjeve ju? ju lutem jepeni blogun e mbremshem qe kam shkru…

          183. ilir says:

           …manipulator dhe rrencak ordiner…sme hyjne fare ne sy keto site idiote qe me dergon ti mua…hahaha. Une ta shkruajta te zeze mbi te bardhe qe ne fillim te luftes dmth rreth dy vite te para kroatat sulmonin nga njera ane dhe serbet nga ana tjeter per te shqyer Bosnjen…kur evropianet e pane qe sja vlente me te perkrahje serbet urdheruan kroatet qe te krijonin nje federate kroato-boshnjake, kaq eshte historia Maro. Pastaj lere Gotovinen ti se kroateve luften e tyre ia udhehoqi Rrahim Ademi, dorezimi i te cilit ne Hage ia dha statusin e vendit kandidat, Agim Ceku dhe Komandant Kobra…..thirri nje cike trurit…eeeee. Te njeten gje bene edhe Bosnje keta Agimi se bashku me Kobren. Jo mo Maro JO Muxhahedinet e ngriten ne kembe tere boten sepse ata filluan ca metoda ndaj serbeve qe edhe vete serbet nuk i kishin pare me sy ne jeten e tyre, dhe kjo ia futi daten evropianeve sepse kjo perplasje mund te kishte zgjuar ndergejgjen e shume myslimaneve apo muxhahedineve te tjere dhe ketu me pas erdhi Dejtoni, kjo eshte the truth Marooooo…hahahha. Perdridhu si putanat sa te duash por 300% e lesh me presh jane vetem fantazira…..shqiperia sot gezon vetem 30% te territorit te saj brenda shtetit shqiptar 70% i ka jashte dhe kjo eshte veper e Kurvicave te Evropes… ceshtjen e Integrimit e kemi diskutuar shume here dhe sja vlen te merrem me ty me…Kurdistan e deshen e shqiperine ata, Gjermania, anglia dhe RUsia as kane dashur tja dine fare per kete vend…kshu qe rren perseri ti. Maro leri pallavrat dhe shko e beju njeri…hahah

          184. ilir says:

           …hahaha, spekullant i gjore….Gotovina per Kroacine e vet luftoi, ne Bosnje heronjte ishin…Omer Oric dhe muxhahedinet me pas Ceku etj. edhe ne kroaci rrahim ademi klikoje dhe shihe se kush ka qene….po po edhe nje here sot gezojme 30% te territorit gezojme ne si shtet….kjo ishte veper e kurvicave te evropes…hahahah. Ne gjuhadol ai ushtari jua beri produktin tuaj dhe ja ku je ti….hahhaha…hajt ik byc pa lare

          185. ilir says:

           …qenke ba me nerva merre me ngadale punen mer dak… Ma gjej pak dhe konsultje emrin Rrahim Ademi! Ok. Gotovinen sta mohon askush, por nese permend ti permend me pare masakrat qe bene trupat dhe milicet kroate ne shume vendbanime muslimane ne bosnje, duke masakruar civile sa te donin, sepse ishte ne fuqi marreveshja e fshehte Tuxhman-Milloshevic per ndarjen e Bosnjes…kuptove ore LESH. Kroatet kane luftu shume dhe kane vra shume boshnjake muslimane dhe keto i ke me fakte dhe emra zonash e fshatrash, si puna e Mostarit pra ne rajonin e Hergec novit…etj. Kroatet bene ushtri federative me boshkanjaket kunder armikut te perbashket serb me pas sepse ra marrevhja Tuxh-Millosh…por Naser Oric dhe muxhahedinet bene ate pa te cilen identiteti boshnjak do ishte zhdukur qe vitin e pare te luftes. Te kam thene qe serbet merrnin arme dhe kishin trasheguar armatimin baze te UPJ, ndersa kroatet kishin tere ate bregdet dhe armet vinin per qejf te qejfit… Vetem rezistenca muxhahedine e ngriti ne kembe sensitivitetin peremdimor sepse me pas konflikti do merrte permasa edhe me pertej rajonit, pra mer CINCINATI perendimi ngrihet ne kembe si ai “miku” kur i vjen thika ne fyt ani pse njerezit e tjere jane masakruar fare. Lexo mire e bukur se se si eshte konsideruar nderhyrja muxhahedine ne Bosnje si dhe per djaloshin trim Naser Oric….aty de… 30 %n Maro dhe ke Kosove te hequr, Mal te Zi, Maqedoni, Greqi, dhe plus kesaj keto toka te hequra kane qene tokat me pjellore te cilat ishin furnizueset e qendrave tregatere te zhvilluara te Shqiperise, pra u vu vija deri tek mali me i larte duke i prere edhe furnizimin me gjak te organizmit shqiptar, pra 30% edhe ai me serum. Sido qe te jete more trularaske nje perandori qe po binte ndryshe nga Bizanti dhe Roma, te dha doren qe te gjeje veten, te pergatiti nje klase intelektuale dhe e futi ne loje kur ketij vend i nevojitej dhe kjo ndodh qe me 1878 dhe 1912, Komitetin e Stambollit qe u vu ne dispozicion te ceshtjesh shqiptare. Ndersa vilajetet jane organizimi me demokratik i nje perandorie qe ka jetuar ndonjehere, dhe brenda kesaj perandorie shqiptaret e paten shansin te ishin pjese e ketij organizmi edhe me prijes vendas bile. Sa i perkt lufterave me malazezet e serbet kujto nje here qe asnjeri prej tyre skishte as bythen me te vogel qe ti prekte keto toka sepse u masakruan te tere ne keto toka, sa beteja te deshtuara te Princ danilos dhe Kragjorgjeve ke ne lufterat ballaknike duke qene ne numer me te vegjel shqiptaret, por shpetimi i erdhi gjithmone nga deti atyre mer dak ashtu sic i erdhi edhe grekereve kur i deshtoi revolucioni, trupat e “dashtuna” austro hungareze apo britanike bombarduan ulqinin sepse mali i zi spo guxonte ta shkelte sepse la qindra e mijera eshtra atje, po ashtu edhe Is Boletini me Azem Galicen ne Kosove bene kerdine nder serbe….kjo eshte MAro, perandoria osmane edhe pse ishte ne renie te lire drejt tokes me aq mundesi sa pati tentoi qe shiptaret te mos i linte pa protektor, me gjithe disa koncensione qe u detyrua ti bente fuqive per te humbejs se disa betejave ne fund te mbreterimit te saj. Marin pa nerva mer djale, sesa shqiptar ndihesh ti une e nuk e di por te pakten mos cileso bashkebiseduesit turk foles apo italian foles, sepse per vete mund te jesh ndonje serbo-vlleho-foles dhe te del byca si shosha mandej…:)

          186. ilir says:

           …o i padituri i nenes…ti rri me duket nja tre dite duke kliku sa andej kendej dhe na del me ca teza ne tym dhe mashtrime idiote…nejse emri yt i dyte eshte Mashtrim…haha.
           Atehre meqe ti ke qejf shume te shkruarat dhe faktet, po te sygjeroj qe te lexosh deklaraten e Hollbrukut gjate luftes se Bosnjes ne te cilen ai shprehet qe te vetmit te denuar nga embargoja jane muslimanet e Bosnjes te cilet nuk kane mundesi per asnje suport militar… do e gjesh shume kollaj. Se dyti Alija Izetbegovic nuk ka qene aspak extremist perkundrazi ka qene nje lider shume pozitiv i cili e njihte Islamin shume mire dhe tentonte ta aplikonte ate ne menyren me te ndritur te mundshme ashtu sic eshte ne te vertete,ne frymen e Ataturkut por kjo ishte ajo qe barbaret nuk donin aplikimi i nje fryme islame pozitive. Se treti myslimanet ne Bosnje perbejne shumicen e popullsise sot dhe kane perbere po shumicen edhe me shume se kaq edhe para luftes, dhe muslimanet skane pase tendence per spastrim as te serbeve dhe as te kroateve, IzetBegovic qe ne fillim ne 92 ka deklaruar qe Bosnja nuk do ndahet sepse Slloboja kishte filluar kercenimet qe pas mbarimit te luftes me Kroatet dhe ne do mbrojme integritetin e Bosnjes thoshte IzeBegovic. Pra mer mik askush nuk donte te dominonte dhe te skllaveronte as serbet e ardhur dhe as kroatet e ardhur ne ate toke pas WWI…kuptove ?! Kroatet bene masakra te papara ne Hercegovine dhe ne Amehic, dhe marreveshja Tuxhman-Sllobo ka qene e qarte. Muxhahedinet bene kerdine nder serbe or idiot ske asnje zbrapjse te tyre, bile ato arriten te merrnin ne dore zona te tera qe ishin zaptuar nga barbaret serbe, kane qene shume agresive ne lufte duke i thyer ne kryq beretat serbe, dhe Dejtoni erdhi si pasoje e hapjes se lojes ne boten muslimane…. Kroatet kur pane qe serbet jane ne anen e gabuar atehere vendosen qe te beheshin pjese e trofeut te luftes dhe kerkuan nje ushtri federative-boshnjako-kroate…kjo eshte e verteta dhe mos hidh ketu teza injorantesh qirizi….injorant.
           Naser Oric eshte lideri i paster ushtarak dhe frymezuesi i boshnjakeve te vertete per nje motiv rezistence dhe qe identiteti i tyre nuk do kete shans te zhduket ne ate toke, kroatet hyne vetem per per te pase doren te kupa, si dhe per ta mbajtur Bosnjen ne kete statuskuo te qelbur qe gjendet sot, serbeve ajo Evropa jote nuk i hoqi asnje qytet te marre me dhune dhe me masakra masive, kane krijuar edhe ate Srpska Republika dhe i bejne prsion kurvave evropiane qe i lidhen me pranga nder cezme dhe hekura urash…kjo eshte maro dhe jo babezia juaj per te dashuruar serbet te cilet megjithese edhe juve jua kane fute dhe nxjerre me miliona here nder malesite tona perseri thoni me mire me ta sesa me vellezerit shqiptare sepse jane bere myslimane….kjo eshte sera juaj o macok Gjuhadoli. SERBET DHE MALAZEZET KANE THYER BRINJET NE KOSVE DHE PLAVE E GUCI ME DHJETERA HERE, TI THONE FLM KONSUJVE FRANCEZE, RUSE, ITALIANE DHE AUSTRIAKE QE PRENE NE BESE LIDERET SHQIPTARE TE LUFTES SE PERNDRYSHE NJE LESH DO MERRNIN ME LUFTE…PO ANI MARO KJO TREGON SE TI ME SHUME BESON TEK BARBARIA SERBE SESA TEK SUKSESI I LUFTEREVE TE SHQIPTAREVE…..CIAO CIN CIN DJALI

          187. ilir says:

           Hollbruk e thote qarte: Identitei boshnjak u ruajt si pasoje e “paktit me djallin” qe bene muslimanet me mujahedinet sepse shfarosja nder civile sdo kishte te ndalur. Dhe “trimat” serbe dhe kroate u moren me gra femije dhe pleq pra me nje platforme spastrimi dhe jo lufte burrash balle per balle.
           Se dyti Izetbegovic ka qene nje mendolog I repsektuar si njeri urte nga komuniteti nderkomebetar. Se treti pas shpalljes se pavaresise ai ngriti vetem flamurin qe mban sot Bosnja zyrtarisht. Se katerti ore mashtrues ne ndryshim nga serbet dhe kroatet te cilat pas marrevshjes se fshehte T-M ne Mars 91 qe kishin paltforme spastrimi bile ajo e serbeve e mbeshtetur edhe te Akademia e SHkencave, muslimanet dhe Alija nuk ka pas asnje lloj platforme per ate brockullen qe thua ti te spastrimit etnik apo te sundimit me dhune te ketyre dy komuniteteve, ne te kundert ai po tentonte te ruante nje bashkejetese te mire dhe funksionale ashtu sic kishin qene me perpara, te ruante nje krahine e cila ka qene ajka kulturore dhe e prosporitetit ne ish Jugosllavi. Por ti the koken nje here pastaj brockullis. Kroatet bene masakra te papara ne zonat qe te permenda dhe gornji Vakuf dhe luginen e Lashvias et etj, dhe keto kane qene masakra te paparovokuara nga askush por thjesht per te fillu blic operacionin e spastrimit dhe zbatimin e marrevshjes T-M.
           Sa i perket boshnjakeve, sipas antropologeve me te shquar te botes boshnjaket jane nje nga popujt me te vjeter dhe trashegimtaret e vetem te ilireve, ndaj kur thua ti dmth kur mashtron ti qe serbet na paskan qene den babaden me kroatet aty me vjen te qesh nga makuteria jote….hahahah. Por gjithsesi askush nuk deshi ti hiqte qafe por thjesht te bashkejetonin….kjo eshte Maro, gjithsesi une po kuptoj nga ti qe pervec italianeve edhe ndonje nashkeli(serb) qenka shtrire ndonjehere nder carcafet e zonjushave Gjuhadoliane dikur….

          188. ilir says:

           …Ne fakt je shume njeri ordiner dhe normalisht i paditur plus dhe dashakeq ndaj races njerezore dhe je pro-kafsherive te te gjitha llojeve. Lexo mire dhe fikso qe Alija ka qene deklaruar qe ne fillim per nje Bosnje me bashkejetese te perbashket, ka propozuar edhe referendum demokratik per shkeputje, por serbet tuaj nuk moren pjese sepse kishin gati planin e fuqise se barutit dhe aneksimit, kroatet po ashtu ne vitet e fillimit pavaresisht se moren pjese ne referendum. Se pari serbet si “burra” lufte qe jane filluan maskarat nder femije dhe gra sepse duke mos pasur kellqe per lufte burrash normal do benin shantazh me spastrim primitv dhe ty te te vije se pari turp dhe je injorant se dyti sepse ne asnje lufte boterore te te gjitha koherave nuk jane bere masakra civile me synim apriori, civilet kane qene vetem viktima te bombardimeve masive ndermjet fronteve luftuese edhe luften e Napoleonit apo edhe konfliktet te gjitha llojeve, por serbo legenat perdorin legenllekun sepse ate dine ta bejne me mire, edhe po te kish 1000 000 ushtare ushtria bosnjake sdo mund te mbronte popullsine civile ne asnje menyre sepse eshte e pamundur taktikisht nga cdo ushtri sado e sofistikuar te jete, edhe USA apo Rusia popullisise mund ti garantoje vetem vendstrehimet dhe furnizimin me elementet baze jetesore por asnje kordon sado i forte te jete nuk garanton jeten sepse mjafton nje gjyle topi ne mes te turmes dhe ska cte te beje askush. Zakonisht lufterat kane pase edhe pjesen e tyre fisnike ne te gjithe koherat qe ushtrite jane ndeshur ne fushebeteja dhe te fitoje me i miri dhe me i zgjuari…po nejse ske sesi i di keto gjera ti meqe ha fare luledielli gjithe diten. Une nuk citoj me kot Hollbrukun sepse ai eshte arkitekti i Dejtonit dhe negociatori i gjithe konflikteve ballkanike deri ne Kosove e Maqedoni, dhe kur ka fole ai te gjithe duhet te heshtin, Wiki??? hahahah….po ty vetem atje te shkon kursori, kam pase fatin te lexoj shume libra si te Hollbrukut, Kissingerit apo Albright mer tyrylyk….hahahah. Mujahedinet luftuan si burrat spreken asnje civil serb por vetem kane prere koka cetnikesh, pavaresisht se edhe banoret e fshatrave serbe u bene spiune dhe bashkepunetore te Arkanit, nuk perdhunuan dhe as preken asnje grua serbe….ne te kundert kafshet e stepave ruse pra paraardhesit tuaj te sigurte bene ate qe edhe bagetia me e ndyre nuk e ben….po nejse i justifikon ti keta….Bravo per zoten, guxim qytetar ke…
           Sa i perket origjines boshnjake…hhmmm, se pari vulen si muslimane ata sja vune vetes por ate ja vune europaient e “mire” ne menyre qe ti vendosnin qe ne fillim te heres ne tabele qitjeje, ashtu sic bene me kaskat blu qe gjoja erdhen per shpetim por ne fakt garantuan spastrimin etnik…BINGO Maro. Atehere une po te permend vetem nje autor sepse ka plot…John Wilkes tek Iliret thote qe shenja te forta dhe origjine ilire gjen tek boshnjaket muslimane te cilen nuk asnje element gjenetik me serbet, eshte nje popullsi e sllavizuar nga dyndjet sllave dhe ne kohen e Stefan Nemanjes dhe Stefan Dushanit me vone, por elementin e organizimit te prejardhjes se fisit te tyre i mbajne gjalle, ne Boshnjaket muslimane nuk gjen element dominues te shkurter dhe te erret, jane race e bardhe e paster dhe e ndryshme nga formati antropologjik sllavo-serb….e zeze mbi te bardhe MAro…pastaj ke plot e plot, edhe kroatet flitet se jane ilire te sllavizuar pra nuk jane sllave-originated kane pervetesuar vetem gjuhen, edhe per nje pjese te malit te zi eshte e njeta gje….pra more MASHTRIM BEJ gjithmone po te zhytet koka gjithnje e me shume ne llucen thithese pa shpetim sepse je vetem i painformuar dhe normalisht nen influencen e famullitarit te pashprese. Maro ne shtepite e Gjuhadolit kam pare portrete kapitenesh italine te luftes dhe ca plaka ia fshinin pluhurin perdite duke leshuar nga nje lot nostalgjie….)). Ne anet muslimane ka qene nje autoritet dhe respekt ndaj kryefamiljarit dhe ska pase shanse qe pepinot te kene shkelur jo me ne oborr po as edhe ne rrugice….eehhuu Maro sa gjera qe nuk di

          189. ilir says:

           …Maro Gezuar Krishtlindjet nje here dhe leri fabulat kete nate….

          190. ilir says:

           ..hahahah, detyra e ushtrive luftuese sipas konventave nderkombetare eshte te mos preken civilet dhe te garantohen te drejtat e njeriut…qe ketu ti bie ne BYCE sepse jane shkelur definicionet e OKB-se…hahhaha…jo po meqe ty te pelqejne faktet, se dyti boshnjaket asnjehere nuk ksne qene pergatitur per lufte as platforme skane pasur dhe as armatim per te startuar nje lufte, e ke kudo te zeze mbi te bardhe. Ato citime une i di permendesh mer gjuhadolist leshi dhe i kam akumulu me kohen ne mendjen time, ndersa ti po tregon vete idiotesine tende duke na thene qe futesh ne search engine….hhahhaha, nejse te pritshme nga ty keta…Gotovina te mbronte popullin e tij ne Kroaci, por nejse e filloi Rrahimi dhe Agimi para tij deri kur erdhi dhe u fut si mercenar me pagese ne vend te tij…hahha. Jo mo Maro jo ta thote Hollbruku, mohoje ti sa te duash po ajo eshte aty, dhe kur e thote ai shoku yt duhet te beje pune vullnetare nja nje vit rresht…hahahah. Pra Marin kokat e cetnikeve te prera nga muxhahedinet dhe Naser Oric e ngriten ne kembe kete perendimin tend, dhe si hakamrrje Mlladici organizoi ate Srebrenicen e famshme nen mbikqyrjen hollandeze, kjo eshte Maro, po nejse ti lesh e li do besh derisa demokracia ia jep lejen cdokujt per te dale sheshit dhe me artikulu marrina…marin ketu kemi qene 2000 vjet dhe ketu do jemi dhe do jemi si muslimane. Studiuesit e botes flasin per te gjithe popujt per perzierje racash dhe normalisht ska si te ndodhe ndryshe, Britania e Madhe eshte nje konglomerat te ardhurish, ska sot identitet britanik apo anglez, francezet po ashtu, amerikanet jane krejt te fresket…hahhahaha. Marin deshtak dhe vetem deshtak, Boshnjaket e thote ai burri dhe plot burra te tjere qe jane ekstrakti ilir me dallues nder komunitetet e Bosnjes….qaj tani Marin AGA. Eeeheheh, une te permenda Gjuhadolin dhe kapitenet italiane nder portrete, por po te permend zonen e kelmendit ku grate malcore e prisnin mikun pa breke dhe i zoti ia ofronte gruan per qerasje…ehu te del hesapi ne minus shume. Ska pase shanse qe ne lagjet muslimane te ndodhte ajo fantazia qe shpike tani mer beg…po leri marrinat se ste beson askush tani, ne Shkoder dihet mire se kush ishin “mikepriteset” dhe krahehapeset e ushtareve te huajve…hajde maro festoni kete dite te bukur me diell dhe beju me i mencur sic te thashe…hahah

          191. ilir says:

           …kjo historia e deportimit te gjoja koloneve turq ne Turqi pas 90 ka qene nje cope lecke e hedhur nga ca emisare te VTK, kam qene plotesisht ne brendi te asaj strategji, ka qene per testim opinioni dhe per te fute ndasite ne menyre qe te implementohej startegjia e Romes se lashte “Perca dhe sundo”…si te gjitha perpjekjet fatmiresisht deshtoi sepse shqiptaret e ndershem katolike te cilet i dua fort realisht, dhe jo ata te bleret qe jane me gishta dore nuk rane brenda sepse ne analizen e thelle qe kane bere ne ndergjegje hesapi ne marredheniet me muslimanet i ka dale mbi 99.99% pozitv ndaj dhe keto skane ece dhe smund te ecin pavaresisht godinave apo ndertesave fizike qe kane mbushur pronat e tyre. Aq kane qene solide marredheniet saqe ne shtepite kristiane kur kane ardhe per darke muslimanet ushqimi eshte gatuar ne ene te vecanta qe kane qene ruajtur menjane per te mos u perzi me gatimin me mish derri, po ashtu ka qene e anasjellta kur kane ardhe per darke kristinaet ne dite kur ju nuk e hani mishin, ne ate shtepi muslimane eshte gatuar vetem peshk apo ndonje gje tjeter per te respektuar njeri-tjetrin, kjo eshte shqiptaria e fese sone te shqiptareve Maro, shume here nuk te jam pergjigjur per ceshtjen e koloneve por meqe e deshe ja ku po ta them pra se kush na ishte prapa asaj staregjie flake kashte dhe ja sesi kane reaguar shumica e kristianeve per kete fenomen, nese e shtrin muhabetin ne rrafsh demografik dhe shkencor atehere sic edhe ta kam thene deportimet e popullsise ne te gjithe globin kane qene dhe jane, ky rajon dhe ky vend duke qene ure kalimi mban ne vete gjurme te identeteve te ndryshme te mbetura per arsye nga me te ndryshmet, sic jane pushtimet, ato tregtare, arsimore, klimaterike etj etj, pra mer dak mos merr vetem anen e deportimeve te imagjuanara nga imagjinata jote. Per zonen e kelmendit kete element ta thone vete vendalinjte, interesohu dhe do e degjosh kete histori kshu sade te vertete bile e kane edhe per krenari ne mikpritje…nuk ta them per fyerje, e permenda vetem si element simbiotik te sjelljes se tyre ndaj mikut…vertetoje. Se dyti gjithe elementet antropologjike thone qe ne Malsi te Madhe zone e cila mbahet per trashegimi ilire race gje qe eshte e vertete ne nje pjese por aty ndenjen per shume kohe dhe keltet e gotet dhe nje pjese bionde e asaj zone jane trashegimtare te atyre racave, sipas kesaj a quhen kolone ata dhe a duhet te shkojne ne vendin e origjines??? Po mbetjet e romes dhe vllehet ku ti cojme…pra marin na u bekan shume “mbeturina”, andaj Marin kur i tregon gjoja rrugen popullsise gjoja te ardhur sipas teje hape horizontin e konglomeratit sepse sipas kesaj teorise tende ky vend na mbetka vetem ne 4 malesi…hahahha. Gjithsesi une besoj qe popullsia e ketij vend eshte ne teresi autoktone, elemetet e ardhjes jane te pranishme ashtu si ne cdo vend te botes, por jo ne kuadrin e minoreteteve. Prandaj kete temen e koloneve mbylle sepse nuk te ecen dhe as me prek fare. Keto per Bosnjen jane shpikje tuajat, asnje nga cka permende seshte e vertete, asnje pushtim ska qene ne horizont, sepse Bosnja sklishte forca sigurie te mjaftueshme per te mbajtur rendin dhe qetesine, eshte ofruar nje referendum demokratik jo per te ndeje nen sundimin e muslimaneve eshte shume gabim artikulimi, ose me mire kjo eshte teza pro serbe, por per te ruajte ate bashkepunim te mire qe kishin nen Jugosllavi, Bosnja ka qene vendi me i prosperuar i Jugosllavise, nga aty kane dale personalitete dhe nobeliste ne letersi, filozofe dhe grupe muzikore pra ka pase nje terren dhe kulture te larte, dhe gjithe keta personalitete kane qene perfaqesues nga te tre krahet dhe askush ska pase tentuar ti vere kemben. Kaskat Blu certifikuan m asakrat dhe per pak sa nuk i justifikuan, por masakra e srebrenices smund te futej ne thes dhe mund te ngrinte ne klembe urrejtjen e popujve muslimane dhe perfshirjen e shume vullnetareve dhe merecenareve ne nje lufte qe do merrte permasa me te medha, ndaj dhe NATO me ne fund nderhyri pasi u be mullar gjithcka. As platforme musliamene ska pase dhe as ndonje brockull tjeter qe artikulon ti, ka pase vetem nje orientim te dakortesuar ne heshtje nga Rusia dhe Evropa perendimore……ti vendoset kufiri muslimaneve ne Ballkan dhe mundesisht aty ku eshte e mundur te dhunohen dhe te shtypen….kaq ka qene maro, per shume kohe skam besuar qe lufta e bosnjes ne thelb ka qene fetare, por duke analizuar faktet, deklaratat dhe kontekstet, perfundimi si lufte fetare me target boshnjaket muslimane nuk eshte e veshtire te kuptohet. Hollbruku nuk ka qene nje shites kinkalerish Marin, eshte nje nga njeshat e botes ne fushen e vet, ai ka qene i kategorise se Kissingerit, negociues ne pikat me te nxehta te globit…ndaj ketu mbyllet historia me referenca dhe burime. Wiki…seshte dhe aq i keq more sepse me duket ti je kompleksuar nga injorimi qe i kam bere une para disa kohesh ketij burimi, ne te vertete ai info jep por meqe eshte nje burim tek i cili mund te kete akses kushdo dhe mund te fuse info kushdo atehere ketu ka problem, por gjithsesi une sic edhe ta kam thene dhe te kam cituar dhjetera tituj librash dhe autoresh bazohem kryesisht ne burime librash me flete dhe faqe dhe qe shfletohen…:). SI burim enciklopedie zakinisht preferoj Britanica…pra por ndaj me ty edhe ca “sekrete”por qe nuk jane sekrete kur ato i referohen dikujt qe ka nevoje per te mbushe pak pocin me “vere”

          192. ilir says:

           …dhe ku flet ti per saktesi…hhhmmmm, mos ti hyj fabulave qe tregon ti more aman…. Se dyti une perseri te nenkuptova qe wiki eshte I pabesueshem, une te thashe qe ty te paska mbete kompleks nenvleresimi qe I kam bere atij burim, dhe perseri ta konfirmova qe Wiki eshte jo fort reliable sepse mund te kete akses kushdo qe ka qejf te fuse info…Britanica MAro dhe autore e tituj librash…perifrazo me integritet ate qe te shkruajta…Ok baby…ashtu de…
           Asnje fakt te vetem nuk gjen qofte te shkruar e qofte te artikuluar qe boshnjaket kerkonin sundim mbi serbet dhe kroatet dhe ta perseris “shame on you” qe perputhesh komplet me ate cka serbet e kane pase gjete si justifikim ne cdo konflikt, si ne Slloveni, Kroaci, Kosove gjithmone kane sajuar ca viktima nga cetniket e vet nder minoretet e veta ne keto rajone, pastaj kane derguar nje media tek ndonje rrezik zi qe I lutej Sllobos ti ndihmonte se po persekutoheshin. Izetbegovic me shumice votash ne parlament edhe me pelqimin e kroateve kerkoi referendum demokratik, I cili do shtrihej ne te gjithe zonat e Bosnjes….. poor Jo maro cetniket dhe barbaret kishin filluar futjen e armeve ne keto zona me komandantet e ushtrise jugosllave per te filluar strategjine e miratuar ne heshtje nga Europe the bitch…kete e ka thene Fishta I cili ka studiuar ne sarajeve dhe brumosjen e tij antiserbe e ka qe ne kohet e studimeve ne Sarajeve… Bosnja sapo shpalli pavresisne e bazuar ne referendum u njoh nga USA dhe shtetet kryesore te OKB-se, pervec Rusise sdiskutohet ajo, pra u njoh nderkombetarisht dhe skishte ketu asnje shkelje ligji nderkomebater per vetevendosje, as platform spastrimi ska pase nga Izetbegovic…eshte spekullim shume I rende I yti. Bosnja dhe ne menyre te vecante Sarajeva ka pase nje zhvillim te madh ne cdo fushe, ka qene qyteti me terheqes I Jugosllavise, dhe arsimi ka qene I nje niveli te larte qe ne fillim te shekullit te 20. Cdo ish-jugosllav qe kam takuar kur flet per Sarajeven flet me nje nostalgji te papare.
           Tashi ti I don me fotografi ato kelmendeset pa breke….hahaha. Po po Marin..hahahha. po mire mo e thuaj aman ku jeton ti qe flet me nje siguri te papare per mosveretesisne e tyre, shko e tako vetem nje kelmendas ku te duash ti, pyete pa frike sepse nuk kane fort turp si zone ta tregojne kete fakt, e kane per nder bile…Maro une I njoh mire traditat e zonave te mbishkodres mor burre, jam me qindra vjet ne kete rajon qe jetoj…hahahah. Gotet dhe ostrogotet kane qendruar rreth 100 vjet ne keto zona mer dak…hahaha, ne 5 vjet behet name e jo me ne 100 vjet, po nejse cti themi ne atyre…ikni ne skoci dhe Suedi tani…hahahah. Marreveshja ne ish-jugosllavi ka qene per motive spastrimi sigurisht por po jo si turq, konventa nuk e thote kete Maro, Turqia I merrte ne mbrojtje keto popullsi dhe ska ndikuar aspak qe ti nderroje zakone dhe gjuhe, pasardheit e tyre sot njihen si shqiptare dhe kane status diaspore, nga ato pasardhes sot ne Turqi jane 5 milione komunitet shqiptare, me kombesi shqiptare ne pasaporten e tyre. Shume nga te ardhurat e tyre apo joint ventures te tyre jane investuar ne Kosove, filial biznesesh qe origjinojne nga ky komunitet, pra mer dak Turqia I prezervoi dhe ruajti nga nje platform e mundshme serbe ne vitet 60 e cila kishte synim spastrimin….ok dak u sqarove…si te duash, ti vazhdo e shpik teorira kolonesh turq pa sens. Dhe nese hap thesin mos fol per “kolonet turq”, por thekso se pari, vllehet, qe jane jo pak, romanet, serbo-mbetjet, greko-mbetjet, avaro-mbetjet te gjitha te Bizantit 700 vjecar keto,por edhe ato kelte dhe gote, qe megjithese origjinojne heret jane perthithur nga popullisa locale Maro, por shqetesimi yt eshte jo tek kolonet por tek te qenurit musliman te shqiptareve, dhe sdo qe te pranosh qe shqiptaret u bene muslimane me deshire sepse te duket e rende, por qe u shtuan nga ardhja e koloneve….ncncncnc Marin Beg, ska qene asnjehere ashtu, eshte vetem perqafim I paster I Islamit nga shqiptaret. Arbereshet iken vete sepse askush nuk I detyroi te iknin, pastaj e di sesa ka qene nr I tyre…gjithmone kur I referohet nr te tyre….”thuhet qe…..ose mendohet qe na ishin…balablabla kaq veta”. Perendimi u cua dhe bombardoi sepse u be mullar me Srebrenicen dhe me ekzekutimin nen hunden e Kaskave more beg. Kodi I ushtarakut dhe shtetit demokratik thote. “Autoritet e sigurise nuk mund dhe nuk duhet te behen pjese e negociatave per pengmarrje sepse me veprimtarite qe shkelin te drejtat e njeriut nuk ka negociata edhe ne rastet kur ushtaret apo oficeret perkates jane zene rob”, pra Marin edhe pse ishin marre peng ata nuk duhet te heshtnin per ate legenllek sepse se pari shkelen ligjin nderkomebater dhe se dyti ligjeruan ne menyre indirekte masakren me te madhe pas WWII. Mos harro qe Kryeministri hollandez pas rreth 10 vjetesh kur doli skandali dha doreheqjen edhe pse nuk kishte ne krye ne ate kohe… Gotovines vendin e tij ia mbrojti se pari dhe ndetoi strategjine luftes nje me emrin Rrahim…. Rrahimi ishte ai qe organizoi dhe udhehoqi marrjen e Slavonise Lindore ne Blicin e famshem te Tuxhmanit, pra Pres. qe thua ti ia besoi rrahimit operacionin me te rendesishem te lavdise kroate. Me pas Rrahimi beri edhe sakrificen e fundit per Kroacine se ciles I dha aq shume, shkoi ne Hage Maro per hi r te statusit te vendit kandidat, nderkohe qe ai duhet te mbrohej me fanatizem nga kokat e Kroacise, pra beseprerje Maro…po nejse keto jane fakte. Naser Oric dhe muxhahedinet ngriten ne kembe pushtat e evropes sepse ata leshuan mesazhin se tani do behemi shume dhe filluan ne mase ardhjet e vullnetareve arabe, pakistaneze dhe te Magrebit, dhe ketu do behej katrahura Maro…po sdi gje ti more burre, vazhdo e bjeri thumbit….Serbet nje zanant kane, te perdhunojne gra …e bejne mire MAro, dhe te vrasin femije…bukur…. Marin je shume I thate dhe shterpezohesh shpejt sepse ste mban shume uje kaplloqja…hajt Maro nje 2013 me te ndritur…

          193. NJE ADMIRUES says:

           Marin..te du edhe ty..edhe ti je NJISH!

         3. Marin says:

          Iliro, qenke ne makine pa timon.
          Nje pyetje te thjeshte te bera, ne cfare viti kane qene Orsinet armiqte me Papen? Nuk m’iu pergjigje.
          Po Anzhute, kur dhe pse?
          Vetem fillove me aludime me pape, iluminizem, etj. etj. qe s’e dime nga na i gjete.
          Avash njehere, ku i pe ato qindra mijera shqiptare muslimane te vrare ne Kruje? Te cili burim?
          Muslimanet kane qene besnike te kalifatit osman, si pjese e ymetit islam,te pakten teorikisht. Praktikisht, luftuan gje kunder turkut? Se per tradhtaret denimet kane qene te ashpra.
          Pastaj cfare i ke ato me akademi serbe shkencash, materialet per Ilirine jane marre nga studiuesit austro-hungareze, si Thalloczy, Jirecek, Sufflay. Ai Hasani jot erdhi mbas vdekjes se ketyre, dhe pikerisht ne shek. XX, sic te thashe une.
          Dacia, or shok, ka qene nje mbreteri e madhe qe perfshinte shumicen e Rumanise se sotme. Kjo eshte histori e verifikueshme, pastaj ajo me dembele e prostituta, HAHAHAHAHAHA, kete argument po me jep? Rumunet atje kane po aq sa ne e shif si i copetuan, e c’lufte u be.
          Ne kemi 2.500 vjet ketu, bullgaret 1.400 e hungarezet min. 1.000, pa llog. Atilen se eshte e diskutueshme ceshtja. T’i thuash tjetrit ik, shperngulu prej ketej, ose rri ne sundim te huaj se ke 1.000 vjet me pak se shqiptaret (qe s’ka lidhje me token shqiptare fizikisht)… argument eshte ky? Po ata rreth e rrotull, mos kishin 10.000 vjet? Sllavet, gjermaniket, etj.? Edhe fqinjet e hungarezeve, bullgareve e rumuneve nuk ishin ne pozita me te mira se ata.
          Pastaj historia eshte histori e para 2.000 vjeteve. Kush do e marre ate parasysh perpara gjendjes aktuale?
          Shqiptaret muslimane s’i paskan sherbyer turkut? Ou? Po ato 29 veziret i harrove ti? E dhjetera gjeneralet? I paskan dhene serbet gra sulltaneve. 😀 le t’ia japin, cfare politike benin ato me shume se kryeveziri, apo ne Turqi grate ishin vendimmarrese per shtetin apo veziret?
          Cfare bene per Shqiperine ata kryeveziret, mos e cliruan gje? Se ishim ne te njejten situate me fqinjet, dmth tokat ilire lesht u cliruan se ishin nen turkun.
          Edhe njehere po te them se une pyetje te bera, mos ka nevoje per reference edhe per pyetjen: Kush te tha ty se anglezet vazhduan ta urdherojne Enverin edhe pas clirimit? Cili burim?
          Se bene x gje ne Irak, nuk dmth se e bene edhe 1.000 km larg ne Shqiperi, me vjen keq, po pa fakte ky eshte deduksion fantazmagorik, jo deduksion konstruktiv.
          C’ishte ajo qe the? “SHBA shkoi ne Afganistan per te sjelle demokraci”?!! E para ke dale jashte teme. E dyta dhe me e rendesishmja 11 SHTATORI. Amerika u sulmua, ajo bashke me NATO-n iu kunderpergjigjen Al-Kaedes ne Afganistan.
          Me Sadamin nuk po merrem se eshte diskutim krejt tjeter dhe i gjate. Megjithate po te them vetem se aleancat SHBA-Sadam etj. si keto jane aleanca, jo miqesi te perjetshme.
          Europa eshte barbare, ju muslimanet shqiptare jeni te civilizuar? 😀 Apo muslimanet ne Pakistan, Afganistan, Siri, etj.? Nqs dikur ne Europe ka pasur lufte, atje eshte bere vend paqesor tani, kurse ju akoma vazhdoni te vrisni njeri-tjetrin.
          Europen falenderoje po te pranoi ne BE, se kriteret as 2 nuk i ke plotesuar nga 12. Dhe thone diskriminim muslimanesh pastaj.
          P.S.: Kur the kar-deshem, me zhgenjeve ca, po shyqyr u sqarove. 😀

          1. Marin says:

           Argumenta kar-toni nga nje leter cigareje. Komenti jot eshte komplet medioker.
           M’i jep argumentat e tu… HAHAHAHA mos ki frike se Schmitt-in ta kam falur, s’kane c’me duhen sharlatanet si ai dhe admiruesit e tij. Po kjo fare Oriana Fallaci perralla tregoka? Do e kesh pasur zysh filloreje me siguri. Vec aty je per 10 me yll. 😀
           Te kam dhene burime serioze: Banka Boterore, Bashkimi Europian, Banka e Shqiperise, Thalloczy, Sufflay, etj. ti me vjen me do fare spekulantesh qe s’dine kujt i thone reference.
           Fshiji njehere gomarlleqet nga truri qe te te zene vend te saktat.
           Une te bej pyetje, ti iu ben bisht. Cili burim te tha ty se sa ishin tradhtaret e vrare? Populli musliman qe i kishte shpallur xhihad, nuk kishte si te trajtohej ndryshe.
           Skenderbeu cfare kishte bere, i kishte cuar sinjal Papes? HAHAHAHAHA dakord, edhe ate e paske interceptuar ti.
           Vec njeres m’iu pergjigje: “Pse mos do urdher me shkrim?” -Po cfare dua, thashethemet qe ke degjuar ne pallat? Keto tregon perhere, vec se s’ka pse te t’i marre kush seriozisht keto fantazirat qe na thua.
           Ti kishe shansin e jetes te tregoje se s’kishe kurrefare argumenti, dhe e shfrytezove ne milimeter. Bravo ! 😀
           “Anglia ishte me Jugosllavine se cuni i Curcillit kishte shok Joz Titon”. Urime per humorin.
           Tani ik se le nam.
           Na merresh me Irak, me Sadam, cfare do me per ate vend? Na the se ishin aleat dhe u prishen, pse, cfare ka per cudi ketu, mos u ben vellezer ne gjak me amerikanet?
           Sulmin e 11 Shtatorit talebanet dhe Al-Kaeda me “rezidence” ne Afganistan e bene. Prandaj sulmuan ate vend dhe jo Vanuatun. Edhe kete, une duhet te ta kujtoj, kerric? Vraje pak mendjen, po nejse ti tabola rasa e ke, fajin ta ka opiumi i Afganistanit, ndonje byrazer te furnizon? HAHAHAHAHAHA
           I dhame Pape Katolicizmit? Po, shume mire, eshte pozicion religjioz, jo kryevezir apo sulltan. Nen drejtimin e Klementit XII u shkrua edhe vepra e rendesishme Illyricum Sacrum.
           Ato te Romes e Bizantit njesoj si veziret kane qene.
           Edhe serbet kane pasur kryevezire, edhe greket, jo vetem “miqte supreme” shqiptare. Ama greket e serbet iu dhane duart te gjithe bejlereve, pashallareve, madje perandorise osmane i shpallen lufte. Po muslimanet shqiptare cfare bene? Si u distancuan nga kryeveziret kryetradhtare, duke mbajtur bejlere si Qemali e pashallare si Toptani ne krye te vendit?
           Kush te tha ty qe rumunet s’jane nga Dacia? Cilat kronika? Hungarezet, serbet, polaket, gjermaniket, bullgaret kane pak a shume te njejten kohe ne ato vende. E prap u nda Hungaria ne Trianon, u nda Bullgaria, po ashtu edhe Serbia, njelloj si Shqiperia.
           Edhe ma trego pak ate vendin ku kam mohuar lashtesine e shqiptareve?
           Gjermaniket, polaket, hungarezet kane qene dikur barbare e gjysherit e tu te civilizuar, gjithmone nqs nuk je mbetje turke, po shifi pak ata tani e shife edhe veten.
           Ti cfare prisje, t’i dilnin me historine e para 2.000 vjeteve ne Londer e Versaje? Po mer shok po, po ti ufo je apo ben vete?
           Ja ku i ke ketu, fakte te thjeshta e te mirenjohura, qe mjaftojne per t’i rrezuar te gjitha ato “prapaskenat” qe na paske zbuluar ti me kompani. Normal qe me thashetheme merresh kur nuk ke argumente.
           Me keto ishe i humbur para se te nisje.
           Shnet, humbameno !

          2. Marin says:

           Abdyl Frasheri, megjithe vlerat atdhetare, s’ka bere me shume se ndonje artikull tek-tuk te mirefillte shkencor per Shqiperine. Shumicen derrmuese i ka romane dhe fjalore turqisht. Pune shkencore me shume ka bere per Turqine, se per ne.
           Kurse Thalloczy ka bere pune shkencore, Acta et Diplomata per Arberine e Mesjetes, e periudhat e mehershme. Sufflay shkroi Slavci i Albanci, Jirecek merret si nje nga studiuesit me te mire te shqipes. Vijes mes gegeve dhe toskeve emrin e tij i kane vene, jo te Hasanit tend. Puneve te tyre shkencore nuk iu hyn gjemb ne kembe se thua ti ishin te Akademise se Shkencave Austro-Hungareze, kapu me anen shkencore po pate mend, akademia ne fjale eshte prestigjoze, ndersa etnia e tyre tregon paanshmerine, nje dicka qe ti çita i xhungles s’e njef.
           Keto te tre jane me te hershmit, bashke me Joklin dhe Nopcen, jane baballaret e albanologjise, jo x Hasani, kurse Noel Malcolm, A. Kola jane te vonshem. Per baballaret po diskutohej, apo e kam gabim?
           Cercizi ishte luftetar trim, meriton vleresim ai dhe te tjere si ai, po ishin teper te vonuar, u kujtuan muslimanet ketu se ishin shqiptare vec kur mileti kristian po i vinte ne dere, ne 06/1878, kur u be kongresi i Berlinit.
           Kot per kuriozitet, deri ku kishin arritur serbet ne 28/11/1912, kur Ismail Bej shpalli pavaresine?
           Ali Pasha shkresat zyrtare i niste greqisht, ne pashallekun e tij kishte shume greke, nqs do merrte pavaresine do ishte thjesht shtet multietnik, me dominance kulturore greke. S’me duket ndonje ndergjegjie e larte kombetare. Po te isha tjeterkush, do i shtoja edhe imoralitetin, po njs pune thashethemesh, pune per ty.
           Po deshe reference per greqishten, ta jap me foto te dok. me vule.
           Per punen e Papes, me rilindjen, me Anzhute (qe luftuan perkrah Zhan D’Arkes), nuk me duhen filmimet, as ndonje dokument historik, me mjaftojne perrallat e xha ilir sadamit, qe kushedi ku i ka mesuar si papagall.
           Hamendjet kunder Skenderbeut te tregojne antishqiptar te terbuar.
           Megjithate, nje keshille: Nqs do besh hamendesime, te pakten shfaqi te gjitha opsionet e mundshme, jo vetem gomarlleqet qe ke degjuar lart e poshte, se perndryshe jane vec endrra ne beze.
           Ato kryeveziret shqipfoles nuk bene gje ndryshe nga koleget, apo e kam gabim? Xhizjen na e hoqen gje ata? Jeniceret? Se kishat nuk kishte nevoje t’i prekte.
           Pastaj, si u distancuan muslimanet shqiptare nga osmanet? Me bejleret dhe pashallaret akoma ne krye? Apo me garnizonet osmane ne qytete? Jo per gje, po fqinjet i hoqen qafe edhe emrat e rrugeve, le pastaj te tjerat.
           Tani e degjenerove debatin. C’lidhje kemi ne me luften afgano-sovjetike, kur kam thene ndonje gje te tille, qe tani m’u dashka ta vertetoj, apo kur kam thene gje per WMD-te e Sadamit?
           Ti e ke mbushur me rrefenjat e gjyshes, e s’na ke fatkuar gje.
           Talebanet me strehim ne Afganistan, qe i shofim perdite ne lajme me ze e figure, sulmuan Ameriken dhe NATO u kunderpergjigj. Tani ato me opiumin jane te verteta, nuk jam injorant qe te mos i pranoj burimet serioze. Por se c’lidhje kane me shkaqet e luftes, eshte aludimi jot, s’na ke treguar gje.
           Ato llomotitjet per barbare e te civilizuar ti na i perrallis ketu, ja ata jane barbare(popujt me te zhvilluar ne Europe) kurse ne jemi rraca siperore dhe me e civilizuar. “HUne, maxhare, avare, sllave, bullgare-mongole te gjithe BARBARE dhe ketu i rri strikt une kesaj pune” nga komenti jot vjen. Prandaj ate Orianen do e kesh pasur nene shpirterore. Une, pastaj, ku me ke pare antisemit? Sa per komunist, shiko njehere dosjet mos ke qene soj e sorollop 80-lekeshash. 😀
           Gjak te paster etnik nuk ka asnje o kerric. Sa kolone turq e romake kane ardhur kendej… nuk di nga t’ia nis. Dacet jane thjesht te asimiluar ne gjuhen latine dhe kaq, kjo nuk dmth se nuk jane niperit e daceve te dikurshem. Po prap se prap ty te ka ngelur sahati para 2.000 vjetesh. Paske qene krejt karabush. S’ka shume ndikim mbi status-quo-ne, c’faj te ka perendimi se s’u ndave nga osmanet ti?
           Prap fyellit ne nje vrime ti. Curcilli iku mbas lufte, dhe ne ’48 Enveri u prish me jugosllavet. Nga e ke pare ti qe Enverin e urdheronin anglezet dhe perendimoret ne kohen e diktatures? Se luften e dime, po edhe atehere s’eshte se e urdheronin, vec nqs ke ndonje info ti qe s’e dime ne.
           Sa njerez ka me probleme pronash… ehu, pse cfare prisje ti, qe pronari me i madh te ishte qete-qete?
           Katedralja u ndertua me paret e juaja gje? Apo na dhate token?
           Kishat plot e perplot jane, perhere, jo si xhamite vec per Bajram qe na dalin ne shesh si “besimtare te devotshem”. Kete te diele do iki njehere te shikoj ndonje Hasan te pagezohet Gjon apo Francesk. 🙂

          3. Marin says:

           Ilir, u kujtove vone per t’u terhequr. Me perpara ndofta, po tani qe nuk ke me asgje me te cilen te vazhdosh debatin, s’ka vlere as dorezimi, e as recitimi i dhelpres dhe rrushve.
           Nuk kam c’te te them, kije mendjen here tjeter mos t’i hysh valleve qe s’di t’i hedhesh, tregoje se kam te drejte qe je dhelper (me rrush). ; )

          4. Marin says:

           Ja dhe Liri vogel del nga istikami. 😀
           Me lapsusin tend po tallesha, mos ki merak, mos e merr per kundersulm. Faktikisht nuk i behet vone njeriu se ka qene shek. V apo i VII, ndikimi got e ostrogot, nqs ka ekzistuar sadopak, ka qene minimal dhe shume, shume i vogel ne historine e Shqiperise. Perkundrazi, dyndjet mongole vazhduan 500 vjet dhe tjetersuan popullsine shqiptare.
           Tani ose Liri vogel qe zorr se vendos paragrafe eshte bere nxenes shembullor dhe ka filluar te vere ë-te, ose ia ka futur nje kopje derrce. Me kete artikull qe i ke bere copy-paste nuk i ke vene as edhe nje gjemb ne kembe karakterit islamik te Kararnamese. Une te sjell origjinalin, ti me sjell nje palo artikull. HAHAHAHAHA Edhe ai e pranon karakterin islamik dhe sulltanor te Lidhjes Tradhtare te Prizrenit. TUC! Ku do mshifesh tani miush?! Po ato porosite m’i kreve, Liri vogel?! Ku eshte lista e plote e firmetareve? Ku jane katoliket aty? Ne s’do marrim per baze fjalet e tua apo te papagallit te myftiut. Edhe ajo gjendet lehte online. Me thuaj po deshe ta sjell une.
           Ne cfare vendi te Kararnamese e shikon ti se eshte politike shqiptare L.P.-ja? L.P.-ja eshte lidhja e muslimaneve te Ballkanit (neni 16), qe njef sulltanin(nenet 1 dhe 2) dhe denon kryengritjet kunder tij (neni 4).
           Keto jane referenca per te qene Lir miushi. Po s’ke nga t’i dish se ke ngelur qe ne kopsht. HAHAHAHA
           Njehere na dilni te vuajtur e te shtypur nga katoliket, tani na ben perralla se qenkeni te zot e kushedi c’beni. Pse nuk e perdorni influencen tuaj “te madhe” per te rregulluar ato punet qe m’u ankove? Ah jo, se dalin katoliket te zotet pastaj. HAHAHAHA Liri vogel po ngaterrohet me kembet e veta. Topallin Berisha e ka detyruar/blere, pa prit pak, mos po na del se Berisha qenka perfaqesuesi i muslimaneve?! Mos valle ate horr keni per te parin tuaj? 😀
           Jau vuri Lorenci Hasanin qe te mos ngeleni troke fare. Fishta, Mjeda, Gurakuqi, hajt mer edhe nje Hasan Riza ta vejme mos te ndihen me turq se c’jane. Edhe nje cope tuaj qe ju vu statuja, HAHAHA, edhe ate iraken e keni. +pushtues
           Sa gomar je more Liri ngrate! 😀 Po c’do Sulejmani me Skenderbeun, c’pune ka? Jo po na fillo edhe me Xhenxhis Khanin tani. Pune torollaku, me merret me papen ne Spanje, a France. S’ke ku te kapesh, merresh me historite e gjithe botes. Une po te them, dhe jo vetem une, po cdo historian ne bote, qe ne 28 Korrik 1480 zbarkoi ne Itali. S’po e lidh fare me Skenderbeun, po vetem se zotria jote e permendi qe gjasme s’kishte pune me Italine.
           (Info: Muzakajt moren pjese ne Beselidhjen e Lezhes.)
           Mire qe ishte i zene sulltan efendiu, po ato betejat me shqiptaret nga 1443-1479 (36 vjet) ne kohen e lire i beri? Apo mos njef ti ndonje historian qe thote se nuk ndodhen keto beteja?
           Vetem pas vdekjes se Skenderbeut ra Shqiperia, me perpara sulltanet pothuajse vetem humbje kishin pesuar. Konstandinopoja ra ne 1453, lufta ne Shqiperi vazhdoi deri ne 1479, ose vec me Skenderbeun deri ne 1468. Nga 1453 deri ne 1468 prap se prap u mund. Knock-out Toruk efendiu, me fal Ilir efendiu.
           Dhe nqs s’kishte kohe se ishte i zene me Lindjen, cne qe shkoi vete, personalisht Meti te rrethonte Krujen, Shkodren, etj.? Eh kerrico?
           1. Na e trego tekstualisht referencen e zoterive Malcom & co. Ne c’vend i kundershton betejat e Skenderbeut me pushtuesit osmane? Dhe ne baze te cilit dok. historik meqe qenke librar i madh?
           2. Po ato perrallat e komploteve me cunin e sulltan efendiut, me Skenderbeun, gjete gje per ato?
           Hidhesh sa nga nje dege ne tjetren, po nuk shpeton dot.
           Te gjitha keto replika t’i bej vetem per kenaqesine time dhe tenden, por nuk kane asnje lidhje me temen qe po diskutohej per Skenderbeun. Madje po bie ne kontradikte me veten. As faktet nuk di t’i sjellesh ato qe te interesojne. 😀 Normal qe s’do te merresh me provat dhe faktet e forta qe prezantoj. Dhelpra me rrushte. HAHAHA
           Si perfundim, me keto referencat e tua te famshme nje vrime ne uje bere.
           Cfare thote ai konsulli austriak, aman moj GRUA se po mbarojme?! 😀 Qe nuk iau hapem dyert ne 5 Nentor? Ku e thote kete gje?
           Varrezat katolike u perdhosen qe c’ke me te. Kusherinj e te njohur e thone. Po ti ne Anadoll i ke te afermit qe nuk e di?
           Shkodra ka qene edhe eshte nje nga qytetet me te bukura ne Ballkan. Ka qene nga me te bukurit ne Mesdhe deri kur erdhen barbaret mongole. Eshte turp ta krahasosh me Italine qe “hante mish papjekur”. Cfare turkoshaku qe qenke! Venecie, Rome, Gjenove, etj. ehhu te kishte vazhduar Shkodra rrugen e civilizimit europian, kushedi ku do ishte ne 1912 e ne 2012.
           E pashe videon. Nuk ishte vetem Beogradi, po edhe disa fshatra (vllah etj.). I vetmi moment i diskutueshem ishte aty nga 15:14, -a je i sigurte se jane ne Beograd?
           -17:38-17:55 cili qytet eshte?
           Ne 1:02-1:14 Beogradi duket shume, shume mire, sidomos ndertesat qe duken ne sfond.
           Ja nje qytet qe pavaresisht gjithckaje u rilidh me civilizimin europian:
           Akademia Serbe e Shkencave, themeluar ne 1841 per here te pare, ne menyre perfundimtare ne 1886. Foto:
           http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/KnezMihailova_ped.jpg (Beograd)
           E papare si bazaari osman duket. HAHAHAHAHA
           Ndertese e shek. XIX, sot T.O.B. i Serbise:
           http://cf.juggle-images.com/fit/white/600×600/wg-belgrade-8.jpg
           No comment:
           http://www.predsednik.rs/mwc/epic/50/20061217212743/nd1.jpg
           http://www.predsednik.rs/mwc/epic/50/20061217212743/dvor-nekad1-v.jpg
           Cfare the ti, s’kishte universitet?! HAH, ja, shiko, qe ne 1890:
           http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Belgrade_University_Buildings.jpg
           Tramvaji, ndertimi i te cilit nisi qe ne 1892:
           http://www.oldstratforduponavon.com/images/belgrade_g_.jpg
           Qamet qerre! HAHAHAHAHAHA
           (P.S.: Per Beogradin apo Serbine s’e vrasim mendjen hic, TO HELL WITH THEM, po meqe na e kerkove vete…)
           Hajde tung Liro. 😉

          5. Marin says:

           Zonjusha vogel shkroi carcafin e rradhes. Ia paske kaluar bukur ne qebaptore, nga rakia paske ra ne gjiriz ne vend te lumit. Hajt se nje te shpelare e ke bere. HAHAHAHA
           Nuk kam pare njeri me IDIOT se Liri jone.
           Turku beri 25 beteja kunder Skenderbeut, dhe 27 gjithsej kunder shqiptareve. Mos te thote ndonje gje ndryshe nga kjo referenca jote fantazmagorike? S’m’i solle referencat origjinale Liro, e as tekstin origjinal. Nejse, ku merr vesh nga keto ti! Nje shtet qe nuk eshte i interesuar per ty, pse duhet te te sulmoje 27 here per 36 vjet?!! Kesaj pergjigju po ke bycke, Liri vogel, pa ato carcafet nuk te hyne ne pune.
           Sulltan Mehmeti II ne 28 Korrik 1480 (sipas cdo libri historie qe merret me kete ceshtje) zbarkoi ne Otranto. Sulltan Sulejmani ne 1537 sulmoi Pulian e Italise. Por u detyrua te TERHIQEJ prej luftes ne Korfuz me Venedikun. He pra ky islamiku qe s’e deshte Italine?! Ia prene “qeskat” Islamit te madherishem. HAHAHAHAHA
           Ja qe edhe Italine e deshin, po s’e kapnin dot. 😉 Thashe te tallesha edhe pak, po ja qe Knock-out Lirit!
           Vendimet e Lidhjes Turkoshake te Prizrenit jane e zeza mbi te bardhe. I analizojme si te duash, por ne fund del se eshte thjesht nje Lidhje e Muslimaneve te Ballkanit (neni 16), islamike se eshte e bazuar ne sheriat (neni 4), dhe njef kalifin dhe atdheun OSMAN si te tyrin (nenet 1, 2, 16). Te keqen e patriotizmit! Asnje artikull qe i referohet ne menyre kaq te sakte vendimeve te L.P. nuk jep analize te ndryshme.
           Cfare the? Katoliket nuk arriten dot te firmosnin?! HAHAHAHA, po ajo firma e famshme e Pjeter Gurakuqit & co. qe na tregoje ti?! 😀 E shikon Liri qe ja fute kot?
           Lufta osmano-malazeze per Shkodren eshte nje konflikt qe asnje shqiptar nuk duhej te perzihej. Te pushtuar se te pushtuar ishim, vetem ata qe donin te rrinin nen pushtimin osman (tradhtaret + trupat osmane) kishin arsye per te luftuar. Perjashtojme ketu malesoret e lire, etj. qe nuk ishin ne Shkoder por ndikoheshin.
           Hasan Rizai luftoi per territorin osman.
           Ndenja nen Turqine edhe kur kapitulloi ne Ballkan qe gabimi me i rende i muslimaneve shqipfoles. Ne 1912, ne kuader te luftes KUNDER-TURKE Aleanca Ballkanike kishte kapur Beratin!! Falendero Konferencen e 1913, Austro-Hungarine dhe Italine, se per turq e muslimane sot zorr se do ekzistonte shteti shqiptar. Falenderoji mongolet e tu islamike per kete !! 😉
           Ne 1808 u ngrit si Kolegj, Universiteti i sotem i Beogradit. Qe ne 1841 jepte Diploma per Juridik dhe Filozofi!! Mos u mburr me Liceun e Shkodres Liri, se nuk ta lane osmanet, po katoliket. Osmanet bazaar e ca ura guri lane. T’i shikosh urat e Beogradit…
           Universiteti, Akademia e Shkencave, transporti publik i motorrizuar, pallatet 3, 4-kateshe, industrite ne periferi, keto jane deftues zhvillimi, i kishte Shkodra keto ne diten me te mire te osmaneve? Beogradi qe po them une eshte i para 1912, keshtu qe krahasimet jane mese te vlefshme, sepse Shkodres i marrim parasysh te gjitha veprat te turqve te tu (nqs ekzistojne) deri ne diten e fundit te pushtimit te tyre, e prap as qe krahasohet me Beogradin. 😉
           Muzakajt ishin ne Beselidhjen e Lezhes. Pike. Fute ne tru ose jo eshte problemi jot nqs te eshte djegur qarku.
           Varrezat tona ne Shkoder u perdhosen nga komunistet, po une me fjale ne ajer nuk merrem. Dihet qe katoliket u persekutuan me shume se te gjithe nga komunizmi. Shifrat zyrtare t’i dhashe.
           Kryengritjet e para anti-komuniste ne Shkoder u bene nga katoliket, me emra dhe data t’i sjell. Mirot Paloka ne Kastrat, etj. Postribasit muslimane u ngriten mbas nesh, dhe u shtypen pothuajse menjehere. 😉 Kurse rezistenca e katolikeve vazhdoi deri ne 1953, thjesht sepse ne nuk ishim pro-enveriste si “disa”.
           Lere Anton Harapin se s’i ka pare kush te keqen, as atij e as Ernest Koliqit, minister arsimi. Te keqen jau kane pare SS Skanderbeg-ut, qe pavaresisht nga emri (i vjedhur paturpesisht) ishte musliman, pa llogaritur ketu trupat e Halil Alise & co.
           Liri filloi prap nga thashethemet, jo shkoi te dera filanit, i tha keshtu Lorenci, terr terr terr. Leri perrallat Liri vogel, se s’te kane lezet. Kur qenkeni kaq te forte ju, pse na ankoheni per “influenca” te poliagjenteve vatikano-austriako-…?! I harrove llafe-bufet e tua?
           Ne rrethimin malazez ju mirepritem ne shtepite tona, me aq sa kishim mundesi. Madje ne faqen zyrtare te Shkodres, me miratimin e muslimaneve “te fuqishem” eshte shenuar. Njs, nuk presim mirenjohje nga do callmaxhinj. 🙂
           Une jam 100% pro vendosjes se statujes se Hasan Rizait, eshte perfaqesuesi me i sakte i muslimaneve te Shkodres, sigurisht si cecen a iraken v.l. qe ishte. HAHAHAHAHA
           Bisha jone e vogel duhet te perserise kopshtin. 😀
           Liri, komenti jot, ndryshe nga i imi, ishte plot frustrim, perralla dhe shfryrje. Si zakonisht, inati jot eshte kenaqesia ime. 😉

          6. Marin says:

           LIDHJA ISLAMIKE E PRIZRENIT njohu sulltanin si sovran, more Liri vogel, pastaj ata legenat e Anadollit jau f*ten “vellazenve” muslimane. HAHAHAHAHAHA, e prap nen sulltanin ndejtet, aleatet ballkanike iu erdhen deri ne Shq. te Mesme, sa luftuat fqinjet kristiane per te, L. ISLAMIKE E PRIZRENIT iku “andej nga doli”… nqs me kupton 🙂
           Ja lista e firmetareve:
           Përfaqësuesi i Dibrës së Epërme mirmiran Iljazi,
           Përfaqësuesi i Gjakovës mirmiran Abdullahu,
           Përfaqësuesi i Gjakovës Ahmet Hamdiu,
           Përfaqësuesi i Tetovës Fevzi Rexhepi nga paria,
           Përfaqësuesi i Tetovës Mehmet Esati (nuk ka vënë myhyr)
           Përfaqësuesi i Tetovës Hasan Masharnuredin-i, mirallaj,
           Përfaqësuesi i Dibrës së Epërme Mehmet Sadiku nga paria,
           Përfaqësuesi i Prizrenit Hajrullah Nursin-i nga paria,
           Përfaqësuesi i Lumës së Prizrenit Mehmet nga paria,
           Përfaqësuesi i Matit Hasan Riza nga paria,
           Përfaqësuesi i Ohrit Mehmet Reshati nga paria,
           Përfaqësuesi i Shkupit Abdurrahman Sirriu nga paria,
           Përfaqësuesi i Prishtinës essejid Mehmet Zijai nga paria,
           Përfaqësuesi i Shkupit Mustafa Sabriu nga paria,
           Përfaqësuesi i Pejës Halili . . . nga paria,
           Përfaqësuesi i Dibrës së Poshtme Ahmet Sabriu nga paria,
           Përfaqësuesi i Mitrovicës Osman Aliu nga paria,
           Përfaqësuesi i Prishtinës essejid Mehmeti . . . nga paria,
           Përfaqësuesi i Jeni Pazarit Aliu,
           Përfaqësuesi i Jeni Pazarit Ejupi,
           Përfaqësuesi i Mitrovicës Osman Qahili (Qamili?),
           Përfaqësuesi i Senicës Mustafa Abdu,
           Përfaqësuesi i Senicës Masharnuredin Zejnelabedin,
           Përfaqësuesi i Prizrenit Murtezai,
           Përfaqësuesi i Tashlixhës myfti essejid Mehmet Nure- din (-i?),
           Përfaqësuesi i Prizrenit Abdylhalim Nefiu,
           Përfaqësuesi i Prizrenit HILMI S. . . ?
           Përfaqësuesi i Vuçitërnës Ilmi Abdurrahmani,
           Përfaqësuesi i Vuçitërnës Hysein Shaipi,
           Përfaqësuesi i Gjakovës Mehmeti,
           Përfaqësuesi i Pejës Hamdi Shabani,
           Përfaqësuesi i Dibrës Molla Iljazi,
           Përfaqësuesi i Dibrës Bajram Masharnuredin-i,
           Përfaqësuesi i Dibrës Enver Ismail Minhel-i ( Binhel-i? ),
           Përfaqësuesi i Dibrës Mehmeti,
           Përfaqësuesi i Tetovës Abdurreufi (Abdyl Reufi?),
           Përfaqësuesi i Tetovës Sadiku,
           Përfaqësuesi i Tetovës Mehmeti,
           Përfaqësuesi i Gostivarit El Haxhi Zylbehari,
           Përfaqësuesi i Shkupit Essejid Mehmet Xheladini,
           Përfaqësuesi i Shkupit Jashari,
           Përfaqësuesi i Gjakovës Mehmet Kahremani,
           Përfaqësuesi i Gjakovës Sylejman Vokshi (nuk ka vënë myhyr),
           Përfaqësuesi i Pejës Zejneli,
           Përfaqësuesi i Pejës Iljazi,
           Përfaqësuesi i Pejës Salihu,
           Përfaqësuesi i Kërçovës Ahmet Syla,
           Përfaqësuesi i Gjilanit Sahiti,
           Përfaqësuesi i Gjilanit Mehmet Rashiti,
           Përfaqësuesi i Vuçitërnës Kadriu,
           Përfaqësuesi i Gucisë Ibrahim Lutfi Mashamuredin-i

           Ku i ke katoliket ketu?! Lidhja e Prizrenit: Lidhje Islamike nga Islamiket, per Islamiket. HAHAHAHAHAHA perkufizimi i turkoshakeve.
           Nenet u zbatuan nje me nje: kushdo qe i largon nga dovleti, kushdo qofte, do luftohet. 😉
           Frasherit s’ia kam mohuar ndonjehere rolin e tij deridiku dashamires ndaj Shqiperise.
           Ta tregova me foto, madje edhe me minutazhin ne vete videon tende ndryshimin midis nje qyteti te sunduar nga turqit dhe nje qyteti me sadopak dore perendimore. Aty fotot, ti na ben llafe-bufe. Shume i drejte eshte krahasimi, eshte marre ne konsiderate cdo moment i ndenjes se turqve ne Shkoder (edhe Shkodra qender ishte), perfundimisht ne 1912 i vejme ne peshore, qe duket qarte se nga anon. Pse nuk e bene barbaret turq kolegjin ne Shkoder? Nje si te Beogradit te pakten, qe jepte dy DIPLOMA: Juridik dhe Filozofi. Te vetmit kolegje i ka pasur Shkodra nga katoliket, jo nga osmanet, qe na e katandisen e bombarduan si mos me keq.
           Ne rrethimin e Shkodres ju ndihmuan edhe malesoret, te varfer mor Lir pasaniku, po plumbi, me sa di une, nuk pyet shume. E as forca fizike nuk para varet nga kjo.
           Hasan Rizai, si iraken a ca l.. ishte, ju perfaqeson me se miri. Zihen turqit e malazezet kush do ju pushtoje, ju direkt luftoni ne krah te turqve. Mjere ju per ato mend! (nqs keni)
           Muzakajt vec kur u munden shkuan nen sulltanin, por meritat e tyre ne Beselidhje s’i mohon kush.
           Nqs sulltan efendiu e kishte hallin me Magrebin, atehere c’donte ne Shqiperi?! Te kenaqej me Hungarine(qe nuk e mori dot) ose me ate gjysem Serbie qe zuri Meti i Muratit, c’pune kishte ketej ~40 vjet lufte, meqe, sipas zotrise tende nuk ishte i interesuar?! 😉
           Sa per Italine, na shkrive me ato mesazhet e tua… keshtu te sulltanit. Shkoi t’i pushtonte, po i ngeci sharra ne gozhde. Dhe ne Apenin asnjehere nuk sulmoi Venedikun, por Pulian dhe Otranton. Mos e kujton pune te thjeshte ti pushtimin? Apo sulltani i madherishem ben cudira? HAHAHAHAHA e donte Italine si qeni, po s’e zuri dot.
           Tani te shkojme te budallalliku jot i rradhes. 😀
           Ne ’97 iu cuan anonime edhe Xhamise, edhe Kishes. Po Kishes ti ia cove Liro? HAHAHAHA pastaj pe qe s’e matje dot e u zbyce. 😛 Leri keto perralla, degjo llafe ne qebaptore, vjen na i thua neve. Ik se le nam, ngele me kete fantazi, te mbaruan argumentat serioze.
           Cfare the? Prifterit u vrane se nuk u ndane nga Vatikani?! Po, mer Lir, po. Cfare eshte kjo, ndonje flete-rrufe qe ke lexuar te lagjia? Ik mer cun lexo akuzat (do shkrihesh gazit nga ato perralla qe i kane ngjitur) e pastaj ec e fol. Jo me kot u vrane rreth 140 prifter katolike nga 10%-15% popullsi kundrejt 80-90 hoxheve nga 60%+/-5%. Hoxha e ben kaq per hoxhen. HAHAHAHAHA
           Ata horrat e Postribes u ngriten se ishin mesuar te ishin te paret e fshatit. 😛 Ik or shok, se per ca dite moret fund, edhe duke qene se muslimanet ishin me shume ne numer se katoliket. S’do mend, komunista hesapi. Kastrati u ngrit qe ne ’45 o shok. Ishte e organizuar qe cke me te. Deri ne 1953 duruan katoliket, edhe pse ishin pak.
           Ja dhe qendrimi zyrtar i muslimaneve ndaj nazisteve:
           http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_146-1980-036-05,_Amin_al_Husseini_bei_bosnischen_SS-Freiwilligen.jpg
           Myftiu i Jeruzalemit duke rekrutuar muslimane nen Wehrmacht-in.
           Turpi juaj me i madh SS Skanderbeg, turp per Shqiperine njehere, edhe per heroin tone dy-fish. Nga muslimanet shqipfoles, crazy & armed 😀 ju kane ardhur te keqia te tjereve, jo nga ndonje minister arsimi qe ka pare punen e vendit te vet.

          7. Marin says:

           Liri vogel ja shtoi carcafin e tij “1.001 neteve”. HAHAHAHA
           Asgje me vlere s’ke thene.
           1. Kararnameja ka qene osmanisht, eshte perkthyer ne shqip. Sa per dok. origjinal ta sjell me e-mail po deshe. Kete gje ta kam thene qe ne momentin e pare qe i postova. Megjithese duhet ta kene nxjerre edhe online, bashke me firmetaret.
           2. Aty ke perfaqesues te Bosnjes.
           Vendimet e Lidhjes SUPERISLAMIKE te Prizrenit u zbatuan pike me pike. Sepse shqiptaret + antishqiptaret muslimane arnautisht-foles ndenjen nen sulltanin. Te gjithe ato beteja qe permende u bene me qellim ndenjen nen umbrellen e dovletit, megjithese baba ju shiti te fqinjet.
           Ne Kararname nuk ka asgje shqiptare, vetem sa perforcon fjalen e Bismarku-ut se vendi jone, per turpin tuaj, ishte thjesht nje “nocion gjeografik”, sic thuhet edhe tek vendimet, jo si komb.
           Per sulltanin na ke thene llafe-bufe, muhabete qe benin dylberet turq ne mejhane.
           Fakti eshte se Italine e sulmoi, po nuk e mori dot, la breket ne breg… HAHAHAHAHA Datat t’i dhashe, ne cdo liber historie i ke.
           Hungarine, more zog gomari, Meti nuk e mori, po ty idiotit duhet te ta shpjegosh se Sula ka qene ne “qeskat” e gjyshit ne kohe te Gjergj Kastriotit, dhe nuk ka ndikuar kjo pune ne luften ketu.
           Meti as Beogradin s’e mori dot ne 1456.
           Kot me perpelitesh me muhabete urine, shiko afro 30 sulme masive osmane kunder Shqiperise, e pastaj ec e fol.
           Edhe Shkodra qender vilajeti e pashalleku ka qene. Po e ashtuquajtura “fryme e tolerances” nuk nderton Kolegje (Franceskane), tramvaje, pallate, Universitete, Akademi Shkencash, si Beogradi. T’i solla me foto, fakte te pakundershtueshme, ti na ben fjale ne ajer ketu, fryme qytetare, arte 😀 perpelitje ne gjiriz, asgje tjeter. A thua se s’i kane pasur qytetet europiane (si ai ne fjale). Ja, e krahasuam Shkodren e turqve dhe Beogradin, e ja ku dole huq.
           Ne 1912-13 lufta ishte osmano-malazeze, se Shkodra nuk ishte cliruar, i kishte akoma trupat osmane ne qytet!!! Asnje shkodran nuk kishte pse te luftonte per ndonjerin nga pushtuesit. Eshte sikur te te dalin dy hajdute ne rruge, e ti te zgjedhesh kush do te te vjedhe, e te zihesh e te kacafytesh per te. HAHAHAHAHA
           Sa per SS-et turko-shqipfoles, u lodhe duke i anatemuar. Te themi ate qe eshte, ne cdo fjale i ke justifikuar: luftuan per Shqiperi Etnike, kunder sllaveve, komunisteve, etj. etj. Kurse myfti bishen e Jeruzalemit, gati sa s’e ngrite ne qiell, bashke me frymen e mirekuptimit nazi-islam. NAZISLAM shkon shume. 😀
           Myftiun e justifikon, ama Pater Antonin, hehe jo ate, megjithese s’ka shkuar gjekundi te rekrutoje mijera katolike per nazistet si bisha jot. Tipik islamik, dyfytyresh.
           Ajo Kryengritja e Postripes shume e organizuar ishte, sa dite ju deshen sigurimit ta shuante?! HAHAHAHAHA nejse, rendesi ka te provosh. Muslimanet gjithe ata, pse e lane me aq? Jo, sepse ishin mbeshtetesit me te flakte te komunizmi, edhe ata dy cope qe u ngriten, per te ngelur bajraktare moren pushken. 😛
           Kurse ne Kelmend, p.sh. ne 13 Janar 1945 u thye keqas Shefqet Peci me brigadat komuniste.
           Katoliket luftuan deri ne 1953, bene rezistence, njelloj sic i bene rezistence edhe satrapit Zogolli (Zogoglu) dikur ne 1926.
           Ndonje luftim mund te kete pasur edhe tek-tuk ne Jug, po Malesia, Mirdita, etj. kane qene pothuajse e vetmja rezistence. Ajo e Jugut eshte krejt e paperfillshme, mbas luftes.
           Masakra Enveri ka bere kudo, po ne Diber, p.sh. ishin bashkepunetore te SS-ve, Halil Alia & co.
           Ajo e Vatikanit, edhe sikur te ishte e vertete, prapseprap persekutim ne emer te fese do te ishte. Per motive fetare jane vrare katoliket.
           Tani ti sorra lajmetare na tregon perralla dhe lajme te papara nga ’97, se si i ke mbajtur pishtarin priftit, etj. gomarlleqe te hoxhes se katundit. Me keto thashetheme je bere krejt i pabesueshem!!
           Ik tani bishe bej nje not bretkose nga kanalet e “derdhjes”. 😀

          8. Marin says:

           Tani njehere nga thua se muslimanet ndenjen nen turqit per t’u mbrojtur, pastaj del e thua se luftuan turkun. Pune putanash.
           E di si eshte kjo: si dikush qe ka rene ne det e mundohet te hype ne varke shpetimi, megjithese varketaret e godasin fort, ik i thone se s’te marrim me vete, po i reni prap kacafytet per nje qoshe ne varke.
           Marshall Mehmet Ali Pashen e di, e di edhe historine e sarajeve te pashe Dervenit, Hodo Sokolin, etj. te gjithe i qendrojne strikt skenarit te lartpermendur, dhe e zbatojne nenin 1 dhe 2 te LIDHJES ISLAMIKE TE PRIZRENIT me perpikmeri: me cdo kusht nen sulltanin.
           Vetem para fqinjeve kristiane u bene patriote te gjithe te lartpermendurit & co. Prap vertetohet teza ime.
           Dede Gjon Luli dhe malesoret katolike, qe nga 1877 deri ne 1913 ishin sigurisht te interesuar per te luftuar malazezet, se ishin malesore te lire. Sigurisht qe nder ta rradhitet edhe Gjergj Fishta, etj.
           Por po te ishin pro L.P., atehere pse nuk e firmosi as edhe nje katolik i vetem?!
           Ne Shkoder brenda vetem osmanet dhe muslimanet e kishin hallin te mos nderronin pushtues… kishit rene rehat. 😀
           Shkodra u be prap Shqiperi fale Austro-Hungarise (atyre europianeve katolike qe jau kishin me hile gjasme).
           Nqs mundohesh ta quash sadopak shqiptare luften e Shkodres, po te jap nje hint: sill argument malesoret katolike qe u thirren nga Mons. Serreqi. 😉
           Ketu nuk po diskutohet historia e Perandorise Osmane ne pergjithesi, po vetem ato pjese qe kane lidhje me Shqiperine, dhe Gjergj Kastriotin ne vecanti. Meti i Muratit na sulmoi per 37 vjet, dmth qe per Shqiperine kishte interes.
           Edhe per Italine po ashtu, datat t’i thashe.
           Vargu i tradhtareve muslimane te Shqiperise eshte i pafund, duke nisur qe nga Hamza Kastrioti, duke vazhduar me 29 kryelegenet, Esad Pashe Toptanin, etj. etj. Imagjino te ishte Himmler-i katolik Shkodre c’do kishit thene ju!! Po prap ne po tregohemi fisnike e nuk po jau permendim. Vec ju i keni qef hahahahaha e keni tradhtine ne gjak. Pale edhe SS Skanderbeg-un e justifikon ne menyre te paturpshme, kurse Llesh Marashin qe luftoi kunder fashisteve mundohesh (me kot) ta baltosesh.
           Lufta e Kelmendit ka ndodhur, e ke me data, me deshmi te gjithanshme. Rezistoi me gjate se Postriba juaj e vogel. Te kishin qene muslimanet (60% e pop.) anti-komuniste e kishin rrezuar komunizmin, po vetem katoliket ne Kastrat (Marashi, Lulati, Paloka, kol. Vata etj.), Mirdite, Shkrel, Kelmend kishin vullnet. I ke nxjerre ca budalliqe nga xhepi per te shpifur kunder tyre, po kjo nuk e mshef dot pasivitetin tuaj.
           Familja, qofte edhe e armikut, nuk prekej ne Shqiperi. Po Enveri & co., si bolshevike te devotshem shkelen mbi kete rregull te arte.
           Edhe disa muslimane u goditen nga diktatura, por shumica ishin katoliket. Proporcionalisht 14-fish me keq. 1.5-2-fish edhe “hahet”, po 14.. hehe asnjehere.
           Meqe ra fjala te Papa, te keshilloj te mos merresh me te, qe kurdo len drejtesine te beje punen e vet, por po pate kohe teper merru me Islamin tend qe kane marre kot imamet dhe muslimanet, e po bejne krime shume te renda: vrasje, rrembime, etj. ne emer te fese.
           So long, larve e vogel. 😀

          9. Marin says:

           Islamin tend s’ta lidha me Perandorine Osmane, megjithese si kalifat ka shume lidhje, por meqe na permende Papen…
           Ajo perandoria jote tolerante, sa per nje shembull, sapo zuri Otranton ekzekutoi 800 vete qe nuk pranuan Islamin “paqesor”. Imagjino cfare ka bere ne Shqiperi. Historiani turk Celebi, ne 1660-62 shkruante se asnje familje katolike nuk gjendej ne Shkoder ne ate kohe!! Dmth shkurt spastrim etnik + genocid osman kunder katolikeve.
           Tani e zbute pak… hehe. Turku Shqiperine e donte jo “dhe aq” si the ti, kot nuk beri bashke me aleatet venedikas 27 beteja kunder nesh.
           Shqiperise vetem Sfetigradin dhe Beratin i mori. 22 here te tjera turku doli i mundur. Te ishte aq kot shumica e Shqiperise qe kishte ngelur, s’kishte marre mundim turku. Gjergj Kastrioti nuk mund t’iu hidhte hi syve botes, vetem Napolin e ndihmoi njehere dhe e ndihmoi njehere.
           Ekonomike ishte ndihma qe i nevojitej me se shumti, se ushtarakisht ishte vete brilant.
           Leke Dukagjini ne fillim ishte kunder Skenderbeut dhe Beselidhjes se Lezhes, po me vone iu bashkua forcave te tij kunder osmaneve, madje mbas vdekjes se tij Dukagjini mori kryesimin e Beselidhjes se Lezhes.
           Edhe per Italine ishte i interesuar. Venedikun e mundi (e meritonin venedikasit 😀 ) per zoterimet e veta ne Adriatik e Jon. Sulmoi Otranton dhe Pulian. Ne rastin e pare cuni i Metit la breket anes bregut. Ne rastin e dyte, Sula iku se lufta me Venedikun nisi prap ne Korfuz.
           Ne LIDHJEN SUPERISLAMIKE TE PRIZRENIT asnje i krishtere nuk denjoi te hidhte firmen e vet. Ja dikujt i ngeli karroca ne balte, dikush kishte tjeter kishte nje hall, po ASNJE nuk shkoi!!
           Nenet nuk jane aspak pseudo, jane e zeza mbi te bardhe, me firme e vule. Qe Kararnameja ishte turkoshake dhe islamike ajo nuk ka as me te voglin vend per kundershti. Dhe Kararnameja eshte dokumenti zyrtar (bashke me Talimatin) te LIDHJES SUPERISLAMIKE TE PRIZRENIT, te 10.06.1878, jo tjeter.
           Turqit nuk i mbanin me muslimanet shqiptare nen umbrellen e tyre, por ne ato betejat qe me permende muslimanet bene cmos qe te ngelnin nen osmanet sipas nenit 1 dhe 2. Gabim i madh, meqe ra fjala, te kishim pasur shtetin tone kishin ndryshuar punet.
           Mons. Serreqi i lajmeroi menjehere malesoret, qe goditen malazezet.
           Sikur te ishte ngritur me te vertete flamuri i Kastriotit mbi Rozafe, do kishin ardhur akoma me shume ndihma, ato qe erdhen ishin merite vetem e Jak Serreqit dhe autoritetit te tij.
           Pse malazezet nuk i bombarduan qe ne fillim lagjet katolike ajo eshte pune per ta, po katoliket e shfrytezuan ate pak leshim per t’iu ardhur ne ndihme muslimaneve.
           Austro-Hungaria, si dhe cdokush qe e njifte Shqiperine dhe KS, e dinte se Shkodra ishte me e rendesishme se Gjakova. E mos harro se austriaket kane luftuar perkrah turqve jo pak here ne periudhen ne fjale.
           Ne Austri kam pasur e kam shume te aferm, nuk kane folur asnjehere per diskriminim kunder shqiptareve. Per emigrantet, qofshin shqiptare, serbe, apo edhe amerikane, ka nje rregull, qe pa marre shtetesine, nuk mund te zeje nje vend pune qe mund ta zeje nje austriak.
           Princi i Mirdites shpalli republike te pavarur, nuk shof ndonje gje te keqe tek parimi i vetevendosjes. Por Esat Pasha e shiti tek serbet Shqiperine, nxiti nje gomar tradhtar si Haxhi Qamili, etj. etj.
           Llesh Marashi luftoi kunder italianeve, po gjermanet kishin marre fund me kohe kur erdhen ketu. + qe rreziku me i madh ishte ai sllavo-komunist. Me gjermanet nuk bashkepunoi kom. Marashi. Masakren e Tivarit e di, nje prej krimeve ne bashkepunim me Titon.
           Ne Bajze nje pjese e brigades partizane u rrethua nga forcat e Lulatit dhe Palokes. Nuk kane qene keta te paret e zones, e as shpresonin, mesa dime deri tani. Nuk kishte nevoje te vihej administrata, se e njifnin me kohe si ideologji. Do i merrnin edhe ato pak gjera qe kishin. Nuk eshte puna per te pare krahine, por per gjerat me jetike.
           Shkrel, Kelmend, Kastrat, Lekbibaj, Mirdite, etj. kishte luftime deri 8 vjet me vone.
           E perseris qe muslimanet mund te benin shume, shume me teper se nje levizje flluske sapuni si e Postribes kunder komunizmit se ishin 60% e popullsise. Por jo!!
           Hamzai, 30++ kryelegenet, gjeneralet osmane, Esati, Haxhiu, Verlaci, SS… ca si shume po dalin.
           Ndersa At Gjergj Fishta luftonte fuqishem per kombin kunder elementeve te dyshimte ne Shqiperi, megjithese duhej t’i kishte si vellezer. OK Lirush?!

          10. Marin says:

           LIDHJES SUPERISLAMIKE TE PRIZRENIT i vune vulen! Kur s’ka kuorum deshton mbledhja.
           Ti do ta marresh vetem ne kontekstin qe te intereson ty, me njefare te ashtuquajturi Kanun i ri. Por L.P. u mblodh vetem kur i erdhen kristianet te dera. Edhe sikur te ishte me te vertete kombetare, do te ishim kombi i fundit ballkanik qe do formonte identitet kombetar, gje qe s’eshte kurrkund me realitetin e L.I.P.
           L.I.P. bazohet ne sheriat sipas nenit 4 (mbrojtjen e sheriatit… lere mer e njofim), dhe DENON SHKEPUTJEN nga sulltani.
           Me gjithe ato padishahe, sulltan e dovlet jam i sigurte se katoliket bene zgjedhjen e duhur qe nuk moren pjese ne ate lidhje anti-kombetare.
           Qe shteti e islami jane nje per muslimanet ate e shofim ne Pakistan, Afganistan, Iran, etj. , prandaj edhe pjesa shqipfolese e ymetit do L.I.P. 😀
           Ato “argumentet” me islam e filozofi jane perpelitje.
           Thirrja malesoreve ka qene mese serioze dhe e hershme. Qe kur u shpall pavaresia, u thirren malesoret nga Mons. Serreqi. 55.000 mund te ishin serbet dhe malazezet, por malesoret kishin mundesi te godisnin e te ktheheshin ne zonat e mbrojtura.
           Plani ishte qe te ngrihej flamuri kombetar ne kalane e Shkodres. Nuk u ngrit ndonjehere gjate rrethimit!! Njolla nuk ju iken kollaj.
           Preng Bib Doda ka vendosur per krahinen qe udhehiqte vete, dhe asnjehere nuk i ka detyruar bashkemalesoret ta ndjekin nqs nuk iu pelqenin vendimet. Kurse Esati nxiti rebelim islamik ne Shqiperine e Mesme, dhe futi serbet ne gjysmen e Shqiperise, beri pazare ne kurriz te zonave qe s’kishin lidhje me te, njelloj si satrapi Zogolli.
           Te pakten Llesh Marashi i luftoi italianet, po postribasit cfare bene?! E mos ja fut kot se paska thene se gjermanet i kishte “miq”. Ata kishin mbaruar qe ne ’42-’43. Se nga e gjen lidhjen me te paret e krahines ti mer Lirush, ti e di. Shumica e kryengritesve ishin njerez te thjeshte.
           Postriba iku ne te s’emes per pune ditesh. Po te donin muslimanet komunizmin e kishin rrezuar, se jane 60% e popullsise (e vetmja statistike zyrtare e pranuar boterisht).
           Juve keni nxjerre me kryehorrat e Shqiperise: Hamzai, kryelegenet, Esati, Qamili, Zogolli (Zogoglu). Kurse me katoliket krenohet Shqiperia: Gjergj Kastrioti, Dede Gjon Luli, At Gjergj Fishta, martiret e komunizmit, Nene Tereza.
           (Ai artikulli vec kunder “argumenteve” te tua fliste ne cdo germe.)
           Pa investimet dhe tregtine me Italine dhe Greqine, me ate Perendimin “e poshter” e gjithe Shqiperia do ishte Arnautistan!!
           Kisha ka sjelle shkollim qe para 120++ vjetesh ne zonat fshatare katolike. Kurse ne zonat fshatare muslimane hoxha iu meson kalamajve vec selam-alejkum! HAHAHAHAHA
           Mos me thuaj se mendon jane me mire Nazmia me Hasanin!! 😀
           Ik shif telenovelat turke, e enderro per hareme! HAHAHAHA
           So long, little Lir!

          11. Marin says:

           Ne listen e udhetimeve kam Itali dhe France, Mongolia, keshtu Tyrkie dmth mund te prese edhe nja 100 vjet HAHAHAHA.
           Ti nderkohe futja nje xhiro te Tope-kapi Liri. 😀
           Se pari duhet te falenderosh Mons. Serreqin per kontributin e tij, britaniket do te t’i kete permendur hoxha ne fjalim (bashke me masonet dhe iluminatit) HAHAHAHA.
           Qe LIDHJA E PRIZRENIT ishte SUPERISLAMIKE, nuk ka as me te voglin dyshim. E ke e zeza mbi te bardhe. Nqs ke vonim mendor dhe nuk e lexon dot, nuk kam si te te shndosh.
           Eshte gjeja me e mire qe kane bere te krishteret qe s’moren pjese ne nje LIDHJE SUPERISLAMIKE.
           Austro-Hungaria e nxorri Shkodren nga balta ku e kishit leshuar juve. Prej faktit se lufta osmano-malazeze e Shkodres rezultoi, ne fund te fundit, e padobishme, Austria u detyrua ta kembente me Gjakoven. Ne vend ta falenderoni, hidhni balte mbi aleatet. Vec mema Tyrkie eshte mik per mutlimanet shqipfoles… ymeti + propaganda e myftiut te lagjes, kupton ti?! HAHAHA
           Per Hasan Rizain te kam thene se kam qene 100% dakord.
           Poeti At Gjergj Fishta ka bere nga poemat me te mira ne Shqiperi, ka dhene kontribut te padiskutuar ne arsim dhe ceshtjen kombetare, prandaj meriton vetem respekt nga te tere, vecanerisht nga katoliket.
           Jam i vetmi ne kete mes qe te kam dhene referenca te besueshme. Ti me vjen me thashetheme e me perrallat e 1.001 neteve.
           C’faj kemi ne se turku jua lagte sqepin me shkume “te bere vete”?! 😀
           Me cdo pushtues muslimanet shqipfoles kane qene miq: osmanet, italianet dhe gjermanet. 30 kryelegena + qindra kasape (gjenerale) + L.I.P. + Esati, etj. ; Ahmet Satrap Zogolli + Shefqet Verlaci & bejlere ; SS Skanderbeg. Cudi si na dalin ca “armiq te perjetshem”!!
           Personalitetet katolike te Shqiperise jane me te njohurit e saj, po ta shtjelloj pak me poshte.
           Enciklopedia katolike (tashme edhe online) thote se ne fillim shek. 20 nga 1.4 mln shqiptare, 4′-500.000 ishin te krishtere, dmth 30-35%.
           Postriba qe nje deshtim imediat, pa njerez te afte ta drejtonin dhe te merrnin vendime te rendesishme. Prandaj u shtyp menjehere. Kurse katoliket rezistuan ne Bajze, Kelmend, Mirdite, etj. Levizja anti-komuniste e muslimaneve do e kishte rrezuar menjehere rregjimin, POR muslimanet e miratuan ne heshtje. Komunizmin nuk po e diskutojme si ideologji, qe per nje vend te varfer si Shqiperia e viteve 20-30 ishte shpresedhenese, por si diktaturen me te eger ne Europe, me ne krye ish-muslimane dhe te mbeshtetur nga 60% islamiko-sunni. (nuk desha ta permend, po meqe ma kujtove..)
           Libra fantastike me personazhe historike si Llesh Marashi ka sa te duash.
           Nje islamik qe del kunder Heroit kombetar Gjergj Kastriotit nuk mund te jete tjeter vecse anti-shqiptar.
           Me Nene Terezen dhe Kastriotin perfaqesohet Shqiperia ne bote, jo me Pashko Vasen (edhe ky meriton respekt, sigurisht).
           Zogolli beri shtet letre, te drejtuar nga feudalet, qe u shkri e nuk i ngeli gjurme xhandarmerise, ushtrise, bankes se satrapit. Me shume ka bere italiani per 4 vjet se mbretuci Ahmet Zogu.
           Gjumin e embel e deliro pak me sulltane e telenovela HAHAHAHA hajt Lir i vogel se te merr gjumi lehte.

          12. Marin says:

           Kush te tha qe s’do e vizitoj? Mbas 100 vjetesh, sigurisht. HAHAHAHA nderkohe kam kulturat e Italise, Frances, Rusise, Anglise, Greqise, Austrise, Gjermanise, per bombat berthamore te mongoleve antike s’me del koha. 😀 Rri e rri e ja fut nje konspiracion simbas qefit. Me keto argumenta vjen ketu qe nga fillimi i debatit. Do te te ftofet byca, te kane dale sheshit marrinat e gomarlleqet qe thua.
           Perralla legenash nazi-islamike.
           Qe te mos zgjatemi shume, Europa e Rilindjes u ndertua mbi bazen e kultures se lashte greko-romake ne pjesen derrmuese te saj.
           Kur jetonin ne kasolle druri gjermaniket, arabet jetonin ne kasolle qerpici a v.l. cfare kishin. I vetmi problem eshte se arabet, ne shumicen e tyre, akoma aty jetojne. Keshtu qe kujdes kur i ngre ne qiell byrazeret e tu, se do biesh do thyesh qafen bashke me ta.
           Per ato Ungjijte e kenaqe fare, Dan Brown-in e paske bere uje. HAHAHAHA te ka marre koka ere si don Kishotit!! (Faktikisht ti je ai kerrici i tij, po njs).
           Liro, islamin e njofim, e kemi pare ne praktike + bazen teorike te shume gomarlleqeve te tija.
           Kurse Krishterimi eshte baza e botes se zhvilluar nga ana sociale.
           Prifterit kane pasur e kane nivel arsimimi sa 4 hoxhe bashke, qe njifen si zogj gomeresh e te krisur. Normal qe priftit do i ngelen ne dore ca gjera me shume se hoxhes. 😉
           LIDHJA SUPERISLAMIKE E PRIZRENIT e ka karakterin e saj musliman te vulosur ne Vendimet Zyrtare. E ke e zeza mbi te bardhe. Ato pseudo merri per wiki-n tend e per ato pseudo-argumentet e tua. Pse nuk e firmosen katoliket? Per kanunet e reja e te tjera fasada si keto, kam folur njehere, bashke me kontekstin qe aq shume e deshiroje ti, autogol (fiksimin tend) bere atehere, po deshe replay me thuaj. HAHAHAHA
           Per ate fare kanuni te ri, ti e solle si argument, tani mbroje, mos pret te ta mbroj une?! Nqs sjell nje dicka pa arsyetim/vertetim, edhe une, pa asnje nga kushtet e sapopermendura, mund te ta rrezoj poshte. NAILED!!
           Hamzai ishte armiku i Gjergj Kastriotit dhe Shqiperise, pavaresisht lidhjeve te gjakut, pikerisht si pasardhesit e tij. 😀 Meqe ra fjala, Hamzai juaj beri lufte per primat. 😉
           Me paturpesine me te madhe vazhdon hedh balte mbi figurat historike shqiptare prej fjaleve te hoxhes ose ndonje enderrimtari sharlatan, qe nuk ia vlen t’i permendet emri.
           Nene Tereza e beri te njohur Shqiperine per mire ne bote, kur shqiptaret kishin reputacionin me te keq, asnje mbretuc si Zogolli & co. s’e beri kete pune, le pastaj ndonje Hamza, Esat apo Haxhi Qamil.
           Zogoglu-ja beri “reforme agrare” te leshit. Vetem kur erdhen byrazeret kosovar i mori ca toka nga Fieri e Lushnja dhe iau dha atyre. Po bujkrobi bujkrob ngeli, si ne Mesjete!! Normal qe s’mundi te bente me teper, se tek feudalet mbeshtetej.
           Diktator, satrap, cfare te duash quaje, kryehorr ka qene ai fare mbretuci.
           Ne Luften e Shkodres vetem malesoret e lire mund te ishin te interesuar. Se per ata te qytetit njesoj te pushtuar ishin, hiqja Lenes lerja Prenes i thone kesaj. Meqe ra fjala, e ngritet gje flamurin shqiptar ju trimat e xha Jahos ne Shkoder?! Apo valevitnit osmanin kur Shqiperia shpallte Pavaresine?!
           Mos te ishte per Austro-Hungarine, Rusia fare lehte i kishte bindur te tjeret per t’ia lene Shkodren Malit te Zi. Ne vend ta falenderoni, beni si bushtra te vogla.
           Me reciton nja dy artikuj jo me ortodokse etj. etj. po nuk mbulohet dielli me shoshe. 50 vjet diktature Enver HOXHA, Mehmet SHEHU, Ramiz ALIA, etj. etj. Katoliket qene te paret qe reaguan kunder komunizmit. Muslimanet, si pane qe do i merrte historia per pro-komuniste, moren shembullin e katolikeve dhe bene nje flluske sapuni. Po te donit ju muslimanet (sunni 60%, CIA Factbook nuk e specifikon + qe ta fut sa krahu per ate 77% tend) e rrezonit komunizmin. Ato te mevonshmit ishin shumica zogiste te rene nga vakti, dhe nuk justifikojne 60%.
           Katoliket rezistuan ne Kastrat, Kelmend, Mirdite, deri ne 1953.
           Ernest Koliqi nuk ishte ushtarak, ishte nje letrar, qe kontribuoi per albanologjine deri ne vdekje. Kurse Gjon Markagjoni i kishte vene pasardhesit e tij qe te drejtonin kryengritjen, njelloj si Zogu coi Hamitin e nuk u hodh vete. Vete Gjon Markagjoni shkoi per te kerkuar perkrahje nga te huajt, duke qene edhe Princ. Aty ishin katoliket e diaspores: ne Itali, Am