#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Llotaria Kombëtare dhe jo vetëm

Nga Edi Rama

www.edirama.al

 

Letra dërguar kancelarit austriak ishte në respekt të një vendi mik e partner dhe të vetë kreut të qeverisë së Austrisë. Ishte momenti për ta informuar kancelarin e vendit mik mbi pikëpamjen tonë lidhur me tenderin e Llotarisë Kombëtare. Qëllimi ynë i shpallur për ta zmbrapsur rezultatin fiktiv të atij tenderi të kopsitur enkas për kompaninë e njohur austriake, është publik. E ky qëllim s’ka asnjë lidhje me vetë kompaninë. Ne nuk kemi asgjë as me atë kompani në këtë rast dhe as me asnjë kompani në çdo rast kur procedura të errëta kanë nxjerrë fitues të parafabrikuar. Ne e kemi me politikëbërjen e korruptuar që i ka imponuar këto farë procedurash për synime të cilat bien ndesh haptaz me interesin publik – madje deri edhe me interesin e me sigurinë kombëtare në raste të veçanta.

Ne s’mund ta pranojmë që Llotaria Kombëtare të kthehet në një bixhoz ku shqiptarët paguajnë ndërsa pushtetarët fitojnë. E kemi sqaruar mëse njëherë se si duam ta organizojmë Llotarinë Kombëtare dhe ta vendosim në funksion të interesit publik. Llotaria Kombëtare është një lojë që e organizon shteti, por jo për të fituar një fatlum e për të dalë i humbur tërë populli me qëllimin që miliona e miliona euro të kalojnë në xhepat e menaxherëve të lojës. Në asnjë mënyrë! Paratë e përfituara nga organizimi i lojës shteti duhet t’ua kthejë qytetarëve në formë shpenzimesh kapitale për politika të natyrës sociale. Ne vetë do t’i kalojmë për sportin dhe rininë. Ndërsa kompania që do ta menaxhojë Llotarinë Kombëtare, do të marrë fitimin që i takon po kurrën e kurrës fitimin që i takon popullit siç parasheh për fat të keq procedura mirëfilli klienteliste e qeverisë shqiptare ku lexohej qysh në nisje se kush do ishte fituesi në fund.

Kjo qeveri e nxori Shqipërinë në një ankand ku me vendime e ligje të qepura enkas, pasuri të panumërta i kanë kaluar blerësit të paracaktuar më parë. Janë kaluar në pak duar dhe për hiçgjë pasuri nëntokësore e mbitokësore,  duke e përjashtuar brutalisht publikun nga çdo përfitim prej tyre dhe duke e zhveshur shtetin nga të drejta themelore. Qeveria shqiptare ka dorëzuar për hiçgjë në duar familjarësh e klientësh të saj, të drejta që kudo në botë i mbeten publikut dhe administrohen nga shteti për llogari të publikut. S’ka asnjë ekzagjerim në shprehjen e bindjes se kusuret e kësaj qeverie në 7 vjet në raport me pasuritë e këtij vendi, nuk i kanë të gjitha qeveritë shqiptare të 100 viteve shtet të mbledhura së bashku. Janë kusuret e një grabitjeje të realizuar përmes vënies së qeverisë së republikës në shërbim të interesave të qeveritarëve dhe përmes rrënimit të institucioneve të shtetit.

Tanimë Sali Berisha synon përjetësimin e pushtetit të vet përmes marrjes së kontrollit të plotë mbi paranë e mbi çdo institucion të këtij vendi. “Korrupsioni shton pushtetin, korrupsioni absolut e bën absolut edhe pushtetin”, thuhet në politologji. Sot ky është udhëkryqi, ose një rrënim i mëtejshëm përmes korrupsionit absolut që do ta vendosë Shqipërinë nën një pushtet absolut, ose një Rilindje Shqiptare përmes një rruge të re që do ta fusë Shqipërinë në drejtimin e merituar. Pjesë e kësaj rruge të re është në këndvështrimin tonë edhe një proces i domosdoshëm transparence për shitjen e Shqipërisë gjatë këtyre viteve. Kjo nuk nënkupton askurrëfarë gjuetie shtrigash ndaj biznesit, por mbylljen me kurajo e ligjshmëri të rrugës së korrupsionit absolut ku pasuritë e këtij vendi transferohen në pak duar të lidhura ngushtësisht me këtë qeveri, e cila synon të kthehet në një pushtet absolut.

Ja pse ne nuk kemi asnjë ndroje, përkundrazi e ndjejmë për detyrë organike të shpallim publikisht qëllimin për të rishikuar nën dritën e Kushtetutës, ligjit dhe interesit publik, çdo shitje apo transferim të dyshimtë të pasurisë së publikut në duart e të privilegjuarve të pushtetit të sotëm. Askush përveç shitësve të Shqipërisë nuk duhet t’i ndruhet kësaj transparence. Ky proces do të ketë një vlerë të paçmuar për të krijuar një mjedis demokratik për çdo sipërmarrës dhe për të vënë vlerat e lirisë e të konkurencës në themel të sipërmarrjes në këtë vend. Ne as kemi thënë dhe as kemi menduar ndonjëherë të zmbrapsim çdo vendim që është marrë apo të zhbëjmë çdo gjë që është bërë. Jo, ne duam dhe do të ndajmë qartë qëndrimin ndaj zhvillimeve të këtyre viteve në ekonomi, duke i’u kundërvënë hapur produkteve të korrupsionit absolut në ekonomi dhe duke vendosur në piedestal sipërmarrjen e zhvilluar falë talentit e mundit të kujtdoqoftë.

Asnjë kompani apo individ që ka nënshkruar një kontratë koncesionare me shtetin apo ka përfituar një pasuri publike përmes një procesi privatizimi nuk duhet t’i trembet transparencës nëse nuk e ka shkelur kontratën apo nuk ka përfituar nga shkelja e ligjit. Përkundrazi, duhet ta mirëpresë këtë proces. Ashtu sikundër edhe çdo investitor i huaj në Shqipëri nuk duhet t’i friket qëndrimit tonë të shpallur për të rishikuar një sërë produktesh të akteve të dyshimta të qeverisë në këtë fushë. Përkundrazi, duhet ta mbështesë këtë qëndrim që buron nga vetëdija jonë se niveli i investimeve të huaja në Shqipëri duhet rritur, por mund të rritet vetëm përmes çmontimit të sistemit të korrupsionit absolut. Po edhe asnjë shqiptar që do punë, mirëqenie e siguri në këtë vend, nuk duhet ta lexojë këtë qëndrim parimor e largpamës tonin përmes përkthimit të çartur të kryeministrit. Përkundrazi, duhet ta kuptojë se në sa më pak duar të jetë e përqendruar pasuria përmes sistemit të korrupsionit absolut, aq më shumë krahë do të mbeten të papunë dhe aq më pak liri e të drejta do të ketë për çdo individ.

Unë e di fort mirë se mosbesimi është rritur bashkë me korrupsionin, papunësinë, varfërinë. E kam fare të qartë se shumë fjalë qëllimmira i merr era në kushtet kur realiteti i egër i sprovon njerëzit me vështirësira të përditshme. Nuk e dyshoj fare se edhe ndër lexuesit e këtyre rreshtave do të ketë sa të duash që do të rrudhin buzët apo nënshkruajnë komente të vrazhda. Mirëkuptim për të gjitha, përveçse për një gjë: E pamundur të pajtohem me ata që të keqen sunduese në pushtet e relativizojnë duke thënë se edhe opozita njësoj është dhe prandaj mirë jemi kështu si jemi! Këtë jo, me këtë as mund të bie dakord kurrë, as mund ta mbyll pa thënë se është shprehje e pangushëllueshme e shpirtit skllav. Vetëm shpirti skllav mund të gjejë justifikime për të mbajtur në këmbë në mes të Europës sot, një pushtet që synon të kthehet në absolut përmes korrupsionit absolut. E di që janë pakicë, por është një pakicë sidoqoftë shumë e trishtueshme për Europën e shekullit XXI.

49 komente në “Llotaria Kombëtare dhe jo vetëm”

 1. geno says:

  I more Edi, ti flet sikur vjen nga Kozmosi dhe sikur nuk i ke akoma ne krye te PS, ata horrat Cac Angjelet, Arben Maljat, Servet Pellumbet, Gramoz Rucet e lukuni hajdutesh qe hapen kazinot ne vitet 1998-2005 duke dhene licensat me keto marifete. Njesoj jeni e njesoj do beni edhe ju o Edush, sic keni bere kur ishit ne pushtet. Tu thua te hiqet urgjent taksa 20% TVSH, kur kete takse e ka vendosur me dhune PS-ja ne vitin 1998 nepermjet mumuthit te piramidave mafizoit te financave shqitare Arben Malaj dhe kjo takse perfundonte si norem fitimi ne xhepin e kumarxhiut Fatos Nano

  1. fule says:

   Po bej nje koment ne frymen Olimpike.

   U kujtua se me Qeverite Meta dhe Nano u arrit maksimumi i korrupsionit apo keq-qeverisjes, mirpo SRB e theu bindshem kete rekord.

   1. Vlora1912 says:

    Hej Geno djali(apo Qika e Malcise)!!!!!
    Paske rojen sonte, qe ke dal ne krye te komentuesve.

    Gjithsesi komenti jot dhe i shum te tjerve si puna jote
    nuk ben asgje vec provon llogjiken e Edi torialit.

    Haj pra sherbim te mbar, per sot e bere detyren.
    Kujdes per neser…..

    Se neser, kur te rrezohet Regjimi dikush do te kerkoj edhe diplomen
    e shkolles se mesme pervec asaj te Shkolles se Lart dhe Masterit qe
    ke kry ne nxitim e siper per vendin e punes qe te ka fal Partia.

    1. raimondi says:

     Shume mire e ka Edi kete trajtim te shitjeve te pasurive kombetare qe ben Sala tek te huajte ,

     Por Edi duhet tja beje te ditur edhe EU-se , sepse neser kur t e vije Edi dhe te kerkoje anullimin e shitjes, kompania e huaj te con ne gjyq nderkombetar Dhe atje humbet miliona

     Ndaj duhet qe PS-ja , te sinjalizoje jo vetem qeverine perkatese te kompanise, sepse kompania nu ke ruan shume edhe nga qeveria e vendit te tij ,
     Por i duhet bere te ditur edhe EU-se , biles te shikohet mundesia qe edhe gjykata e arbittazhit nderkomebtar ne Paris te njoftohet dhe ta mbaje ne record ankesen paraprake te PS-se

     Shume bukur Edo !

     Por duhet thene se kjo eshte nje taktike politke shume e mire per te mbrojtur ne distance pasurite e Shqiperise

     —–Ne menyre q e kur te vija dita per anullim te mareveshjes , cdo ankese paraprake e PS-se t e jete e Dokumentuar

     Pra duhet kopsitur Ankesa paraprakisht , edhe nga ana ligjore , jo vetem ajo politike,

  2. Daut Skela, Vlore says:

   Jane bere aq shume grabitje, mashtrime, pervetsime, vjedhje, vrasje… gjate ketyre viteve te berishajve ne pushtet, sa nuk do na dali jeta ti zgjidhim. Do shkoje puna si LB2 me cifutet dhe ekzekutoret e tyre 🙁 🙁 🙁
   http://www.imazheshqip.blogspot.com/

  3. Rtishku_oil says:

   Po clidhje ka PS-ja e atyre viteve me PS-ne e Edit?!

 2. orli says:

  Ne teori e ke mjaft mire!do zoti e realizon ne praktike(po ta kesh me gjithmend e ben)pastaj te gjithe i ke ne mbeshtetjen tuaj.

 3. Vlora says:

  mirekuptimin e ke nga cdo shqiptar i ndershem, qe nuk jane pak, por jane shumica e shqiptareve.

  kemi besim se ashtu si punove per tiranen,qe nga hale kioskash i dhe fytyren e qytetit, do te punosh per gjith shqiperine.

 4. arber says:

  O ed rama u lodhem me ty dhe betejat me mulli me ere,ti je pjese e pandashme e sistemit berishist dhe pjelle e saj…me ardhjen tende ne pushtet do mundesohet rrezimi definitiv i sistemit i cili do vije [per fatin tone] ne paftesine tende si poltikan!

 5. a.shehi says:

  -Nuk ka njeri ne shqiperi qe nuk e di qe berisha ka vrare,ka tradhetuar ,ka vjedhur etj etj.
  -Nuk ka njeri ne shqiperi qe nuk e di ose nuk e merr me mend se berisha eshte nje kllonim i udb dhe cia-s i viteve 90′ kur keto sherbime kishin 40 vjet marredhenie vellazerore.
  Berishen e prune keta me pucin e 2 prillit 1991 dhe e shpetuan po keto arvizute ne 21 janar 2011 nga ndeshkimi popullor.
  Kryeparazitari EDIRAMA eshte tradhetari me i paskrupullt i 4 protestuesve te 21 janarit qe vete i ftoi publikisht.
  Kriminale eshte te vrasesh si berisha por eshte po aq kriminale te tradhetosh gjakun e te vrareve.
  Je absolutisht i paafte jo vetem te marresh pushtetin por dhe as nuk mund ta mbash ate.
  -POSHTE VRASESI BERISHE
  -GO HOME ARVIZU-VOLFATH
  -POSHTE TRADHETARI EDI RAMA
  Ne djall shkofsh o edi rama me keto letra extremisht idiote neper kancelarite e europes.
  Ne djall shkofsh me keto “beteja legjendare” me imunitetete dhe intrigime..
  Ne djall shkofsh me gjithe ato zagaret e kryesise te PS qe jeni bere
  oksigjeni dhe plehu qe merr fryme berisha sot.
  Si do ta luftoni berishen me zagare si bashkim fino dhe gramoz ruci qe kur duhej egzekutimi i tij ne 97′ ato e strehuan ne shtepite e tyre.
  Nuk u ve shume faj ambasadoreve qe nuk kane besim te ty..ata nuk jane te sinqerte por dhe dhe ju jeni impotent & “out the order”
  Jam i zhgenjyer dhe nga zoti mero baze qe ju le hapsira ne kete gazete atdhetare sepse ju nuk e meritoni.
  Berisha jo vetem qe do te fitoje por ju po i jepni shansin dhe te tallet ne menyren me makabre me ju..turp

  1. Shefqet Cela says:

   Koment i poshter sa vete shefi i tije qe ka hedhur keto parrulla: “Te gjithe krahet njesoj jane. Nuk ka asnje shprese. Kot qe te votosh. Le te rrije ky qe eshgte, me gjithe se e shajme paq”.

   1. n.shehi says:

    replike me sh.celen
    Me ngadale o ceti mos ofendo njerzit kaq shpejt.
    Kam qe kur e kam pare berishen ne 1991 dhe me ka krijuar nje pershtypje shume te keqe dhe vazhdoj ta ruaj ne menyre konseguente deri sot per kete super-monster.Deri nje jave pas 21 janarit kam qene me ediramen Pas kesaj date ai e ka lene rrugen e zotit dhe nuk po sillet me sinqeritet dhe me force per te bere detyren e tij.Mendimi im eshte se ndoshta ka bere ndonje marrevshje me arvizune qe ne kembim te harrimit te 21 janarit ti ofrohet karrikja e k/m.Vajtja ne gjirin e lalzit dhe menyra se si u zgjodh presidenti le te kuptohet se kjo marreshje po vazhdon.Por rruga qe po ndjek me keto letra jo vetem qe do humbi thelle por dhe do ta shkaterroje fare opoziten.
    Nuk them te marre pushket edirama por asnjehere nuk ka kerkuar doreheqjen e berishes as ne gerdec as ne 21 janar as ne votimet e 2009 dhe 2011 ku u vodh hapur fare”
    Perse nuk ka kerkuar doreheqje ne keto akte pafundesisht flagrante?????
    Por mjaftohet me thirrjen foshnjarake “fajtor eshte saliu”
    Dhane doreheqjen papandreu,berluskoni dhe te tjere burra shtetesh me reputacjon..
    Besoj se rrota e historie do hedhe ne koshin e plehrave dhe vrasesin berishe por dhe kete kryefrikacakun tuaj
    take it easy ceto…je komentues dinjitoz mos u bej roje komentesh..have nice weekend

    1. Labi Vlore says:

     Pse iken Saliu me thirrje per dorheqje??Nuk besoj.

    2. Shefqet Cela says:

     Ju kerkoj ndjese qe u kam bere te ndiheni i share, i fyer.
     Une nuk e kam zakon ti perbuz njerezit pse kane mendim ndryshe. Une perbuz dredhite dhe djallezite e disa njerezve.
     Ne rrastin konkret fjala “i poshter” nuk u drejtohet aspak juve, por permbajtjes se komentit tuaj.
     Me sa duket, jemi te dy dakord se e keqja e ketij vendi rrezatohet nga Sali Berisha, qe i eshte ngjitur kesaj politike te qelbur si rrodhja prapanices se dhelprave.
     Ndahemi me METODEN si duhet sikterisur.
     – Une perjashtoj dyfekun. Jo se nuk e kane mbushur kupen, me ato qe kane bere, duke vrare edhe njerez, por enderrojme per demokraci dhe ligje njerezore, duke vene ne mengene mafjoz-kriminelet.
     – Duhet nje bashkim masiv popullor, kunder kesaj mafjeje te pa shpirt, qe ka katandisur ne kete gjendje vendin. Vota do te ishte metoda me demokratike per te arritur qellimin.
     – Pa dyshim eshte PS opozita me e spikatur, qe ka mbeshtetje ne popull; bile eshte votuar gjithmone me shume se PD, (perjashtoj aleancat qe ben Saliu me te gjithe sejmenet e paguar me para ose kolltuqe e favore te tjera). Ajo ka edhe ze te fuqishem ne parlamentin e bastarduar por edhe tek nderkombetaret.
     Persa i perket Edi Rames, per te cilin ju keni dyshime te llahtareshme, une kam mendim ndryshe:
     – E ka treguar veten gjate qeverisjes se Tiranes shume vite.
     – Ka qene pa imunitet. Eshte hetuar jo njehere, nga organet e varura nga Saliu. Kurre nuk i eshte gjetur ndonje “qime nder sy”.
     – Eshte nga dhjetoristet e pa perlyer ne politiken e moçalit. Kur them i pa perlyer, kam parasysh lukunine e politikaneve qe kane bredhur parti me parti; pro Saliut, kunder Saliut dhe me ne fund Zagar me bisht nder shale tek Saliu, e keshtu varg.
     – Mos harrojme se e ka zgjedhur nje kongres partije, te cilet kane tagrin per ta bere kete gje. Per fat atje pati (dhe ka) edhe “mendim nryshe” si shprehje konkrete te demokracise se brendeshme te partise, ndryshe nga PD qe ecen me hap rrjeshtor ushtarak.
     Zoti shehi! Shumica dermuese presin RRotacion!
     Per te bere kete, duhet nje lider i besueshem per te ndertuar dhe udhehequr nje front te gjere popullor te veprimit demokratik. Une kam rrespekt, (dhe ja kam shprehur) per Kreshnik Spahiun, bie fjala. Problemi eshte se,deri tani, nuk ka dhene ndonje prove konkrete ne veprimtarine e tije politike; perkundrazi ka notuar ne ujra te qelbura, perkrah lukunise se hajduteve. Programi ose me mire deklaratat qe paraqet, jane te shkelqyera, me sens kombetar. Kjo nuk mjafton. Pergjerime per atdheun kemi degjuar boll nga Saliu, ne fjalimet populiste pa fund, por veprat jane te kunderta.
     PARRULLA E VETME KU KA VARUR SHPRESEN SALIU ME BANDE, ESHTE: “TE GJITHE NJESOJ JANE, KOT TE LEVIZIM”. Ne te tilla ujra notonte komenti juaj, prandaj u revoltova dhe e quajta te poshter.
     Jam shprehur edhe me pare. Ne bashkim duhen perfshire te gjithe, edhe djajte si Iliir Meta, ne se jane kunder kryedjallit. Ne kete drejtim e quaj me vend SAKRIFICEN qe beri Edi Rama ( kunder karakterit te vet), duke vajtur ne Lalez. Qellimi ishte per te organizuar mocionin e mosbesimit kunder qeverise, me rrastin e zgjedhjes se presidentit, nese do te kishte edhe votat e LSI-se. Beri edhe kerkesen per ta shporrur kete qeveri perpara festimit te 100 vjetorit. Kjo ishte thirrja per mocionin. Meta u tremb sepse ikja e qeverise do te thote burgu per ato qe ka bere. Votoi sakatin politik te Saliut.
     Ju pershendes!

 6. miri says:

  kur ben nje veprim qe eshte i drejte nuk ke pse ti kthehesh prape… Por ti e ke kuptuar qe e ke dhjere me ate corbe qe shkruaje dhe kerkon te justifikohesh. Kete shkrim qe nuk ka rendesi ta lexojne apo jo nuk duhet ta botoje… Tipik mentalitet i njeriu te pasigurte, te paafte dhe pa pike nuhatje jo vetem politike por edhe shoqerore. dmth ke ngelur nje
  to kuklle dhe ske per tu gdhendur dot ndonjehere se eshte shume vone

 7. Labi Vlore says:

  Z.Rama.Ata njerez qe barazojne opoziten me qeverine jo vetem jane shume te pakte,por edhe ata vete e dine shume mire se Edi Rama dhe Partia Socialiste nuk eshte aspak si Sali Berishadhe partia e tij.Ata e dine shume mire se e keqja e Shqiperise eshte pushteti kriminal-mafjoz qe ka pushtuar institucionet Shqiptare.Ata e dine shume mire.Por thjesht kane bere nje zgjedhje te gabuar.Kane pranuar te jene ne anen e se keqes.Kjo i tmerron,u mbyt frymemarrjen dhe u shkakton dhimbje ne zemer.Mos mendo asnjehere se ndihen komod kur mbajne qendrime te tilla,ne kundershtim te plote me llogjiken njerezore.Ata njerez jane skllever te se keqes ku jane zhytur.Per mendimin tim jane njerezit qe me teper kane nevoje per ndihme per te dale nga skllaveria shpirterore dhe mendore.Per te pastruar helmin e urrejtjes qe u ka injektuar Dr.Djalli nder vena.Kane nevoje per ndihme.Jane njerezit qe me se tepermi duhen meshiruar.Te kesh ndergjegjen e piste,nuk eshte aspak e lehte per te mbajtur mbi shpatulla.Ajo peshon aq shume,saqed nuk ka burre qe e mban dot gjate mbi krye.Ndergjegja e piste prej kohesh po ua grryen shpirtin tamam si ajo pika e ujit qe dale-ngadale por pa pushim grryen gurin.Personalisht i shikoj ate pakice njerezish,shume me keq se nje i varfer me ndergjegje te paster.Nje Shqiptar i varfer ka nevoje te ushqeje stomakun dhe per te bere kete,mjafton pak buke,por per te pastruar shpirtin e helmuar nga urrejtja,barbaria dhe skllaveria morale eshte shume e veshtire.Njeriu nuk ka nevoje te ushqeje vetem stomakun,por te ushqeje edhe shpirtin.Keta njerez jo vetem qe nuk e kane ushqyer shpirtin,por me vetedije te plote si Dr.Fausti kane bere pakt me djallin dhe tashme jane te vetedijshem per gabimin fatal e te pariparueshem.Shqiperia ka plot njerez me moral,kulture dhe patriotizem te larte.Fatmiresisht kjo eshte pjesa me e madhe e tyre.Pjesa derrmuese.Cakenjve te Saliut si thote poeti i madh Ali Asllani ne vargjet e tij nuk do te u mbetet gje tjeter, vecse vule e zeze ne balle.Ai e pershkruan shume bukur ne keto pak vargje dhe trishtimit tuaj te drejte nder te tjera,i jep kete pergjigje:

  Dhe zotrote kapardise
  Dic u bere paandeh
  Kunder burrit te vertete
  Ze e vjell,e ze e leh

  E na tunde,na perkunde
  Neper salla shkon e shkunde
  Mbasi dora e te ligut
  Ty me shoke te heq per hunde

  Rrofte miku i ty rralle
  Qe perdita loz e qesh
  Te gradoi kater shkalle
  Pse i the nje fjale ne vesh

  Koha dridhet e perdridhet
  Do vije dita,qe do zgjidhet
  Dhe nga trasta peme e kalbur
  Doemos qe jashte dot hidhet

  Koha dridhet e perdridhet
  Prej gradimit kater shkalle
  Nuk dot mbetet gje ne dore
  Vecse vule e zeze ne balle.

  Mirepo ju qe s’keni patur
  As nevoje,asgje te keqe
  Me perpara nga te gjithe
  Ju i thate te ligut peqe

  Qe te zinit nje kolltuk
  Aq ulet u perkulet
  Sa ne pragun e te ligut
  Vajtet si Kopil u ngulet

  Hani,pini dhe rrembeni
  Eshte koha e cakenjve
  Hani,pini e rrembeni
  Eshte bota e maskarenjve

  Hani,pini,vidhni
  Gjithe aksione e monopole
  Nenshkrimi i zotrise tuaj
  Nepr Banka vlen milione

  Eshte peshtyma e gjakosur
  E atdheut te veremosur
  Dhe kolltuku ku ke hipur
  Duke hequr deren zvarre
  Eshte trekembshi ku cdo dite
  Varet Kombi ne Litar

  Sidmos ju,dredharake
  Ju me zemra aq te nxira
  Ju dinake,ju shushunja
  Ju gjahtare ne erresira

  C’na pa syri,c’na pa syri
  Hunda juaj ku nuk hyri
  Tek i miri,tek i ligu
  Tek spiuni me i ndyri

  Dallavera neper zyra
  Dallavera ne pazar
  Dallavera me te huaj
  Dallavera me Shqiptare

  Vetem,vetem Dallavera
  Dhe ne dem te ketij vendi
  Qe ju rriti,qe ju ngriti
  Qe ju ngopi,qe ju dendi

  Dhe kujtoni tash e tutje
  Me te tilla Dallavera
  Kukuvajka do pertype
  Zogj e zoga si perpara

  Por jo,grushti do te bjere
  Per mbi krye te zuzarve
  Koha eshte e maskarenjve
  Por Atdheu i Shqiptareve.

 8. Nadia Shabani says:

  Edi Rama editoriali eshte shume i bute per te mos thene pak fare e kritikon qeverine me ato qe ka bere. Por jo keshtu more Edi Rama jo!!!! Je shume i kulturuar per te luftuar me nje te demonizuar si Saliu. Ai nuk merr vesh nga kultura, ai do kundershtuar fort me masa konkrete dhe mjeti i vetem qe ka opozita eshte braktisja e seancave te parlamentit. Ja bere letren kancelarit Austriak per llotarine kombetare shqiptare qe Berisha ja jep nje te huaji sepse Berisha eshte ai qe do marre pjesen me te madhe te fitimeve dhe sigurisht edhe ai i huaji. Po ne shqiptaret cfar do fitojme nga ky bisnes i shqiptareve qe jane parate e llotarive qe blejne vete shqiptaret dhe doemos qe duhet te mbeste ne Shqiperi. Nje bisnes i tille ka fitime marramendese dhe keto fitime nuk do shkojne ne interes te xhepit te shqiptareve por te Saliut o Edi Rama. Do te thuash qe ne si opozite nuk kemi faj. Nuk keni faj? Keni faj qe c’ke me te. Mazhoranca duhet te dridhet kur hyn ne parlament nga opozita por ne te vertete ata tallen me ju dhe Saliu zgerdhihet sa here qe mbaron pune me opoziten. Zgerdhitja e tij e neveritshme te ben te mos degjosh lajme shqip fare dhe te mos e hapesh televizorin. Saliu jo vetem qe e ka trembur opoziten por ka arritur deri aty sa ka denuar deputetet e opozites se kane thene qe femijet e tij jane te korruptuar. Femijet e tij jo vetem jane te korruptuar por jane te qelbur fare dhe cfar beri opozita ne shenje proteste kunder vendimit te asaj gjykate te felliqur qe denon deputetet per shprehjen e mendimeve te tyre ne Parlament? Asgje, dhe kur vete puna per Saliun gjykata nuk e denon kur ai thote ne parlament si rrugac se grate shqiptare jane kurva.Cfar duhet te bente opozita ne kete rast? Perse nuk ndihen deputetet e opozites ne parlament sic flet Brace me Ballen dhe Tahirin, Rucin ne te shumten e rasteve kurse te tjeret ndihen shume pak se kane frike nga hakmarrja e Saliut se mos u prishen bisneset. Opozita duhet te gjeje forma qe ta verin perpara pergjegjesise Berishen sebashku me Jozefina Topallin qe mban propozimet tuaja ne sirtar. Cfar po beni ju me kontrollin tek ministria e mbrojtjes? Nuk jeni kaq te zote ta detyroni qeverine te pranoje kontrollin ne ministrine e mbrojtjes? Pse shkoni kot ne parlament dhe beni lojen e Berishes kur nuk ju pyet njeri? Ne asnje menyre nuk duhet te merrnit pjese ne asnje votim ne parlament pa u bere kontrolli ne ministrin e mbrojtjes. Po Saliu tallet me ju me sot e me neser deri sa te fshije te gjitha gjurmete e shitjes se armatimit te ushtrise se Enver Hoxhes te blera me djersen e fshatarit qe punonte ne 40 grade celsius terroristeve Siriane dhe parate i perdorin per qellime te mbrapshta. Ju duket gje e vogel pergjimi i opozites? Po te ishte Saliu ne opozite dhe te ishte ai i pergjuari do te kishte bere namin deri ne permbysjen e qeverise. Qe te pergjohet opozita do te thote qe demokracia ne ate vend ka vdekur dhe kur vdes demokracia eshte vendosur diktatura. Kur vendoset diktatura do te thote force dhe forca hiqet me force. Duke lexuar editorialin tend kuptova se do ti rishikoni te gjitha marreveshjet koncesionare ne te ardhmen por a do te mund ta riparoni dot demin e madh qe ky i mallkuar i ka shkaktuar vendit? Keta e perqendruan cdo gje ne duart e tyre dhe po shfrytezojne 95 % te popullit shqiptar. Ne vitin 1990 ne ishim te gjithe njelloj tani ku i gjeten gjithe keto pasuri perrallore keta more zoti Rama? Po ne te shkretet cfar te bejme? As pune, as pasuri asnjelloj burimi financiar. A mund te jetoje nje familje me 5-6 vete me 30 mije leke te vjetra ne muaj? Duhet ti premtoni popullit qe kur te vini ne pushtet te ushtrohet kontroll i pergjithshem financiar se ku i kane gjetur parate te gjithe politikanet dhe deputetet qofte te majte apo te djathte. Duhet ti premtosh popullit qe te parin te hetosh Sali Berishen dhe familjen e tij per vjedhjet kolosale qe i kane bere pasurise se shqiptareve. Troc opozita duhet te jete shume e forte, te mos pajtohet dhe te mos bjere dakord me asnje lloj shkelje. Por Saliu ju shfrytezon gjoja per integrimin dhe miraton ligjet qe do ai dhe pastaj tregon gishtin e mesit dhe tallet per ndryshimet e tjera.Populli e ka humbur besimin dhe Saliu me cakejte e tij e ka bere punen e tij duke e barazuar opoziten me mazhorancen sepse ai perdor televizorin dhe flet ne publik. Pa dashur te ule rolin tuaj ne twiter e ne facebook ju keshilloj te perdorni me shume televizorin se ne fshat nuk ka interrnet dhe kompjutera te lexojne facebookun e twiterat se shume shqiptare e thene troc nuk dine ta perdorin kompjuterin. O Edi Rama duhet shume pune me popullin se kane ndryshuar gjerat, duhet ta bindni qe juve nuk jeni si Berisha, se nuk do te vidhni si ai se populli eshte shume i lodhur nga genjeshtrat dhe mashtrimet dhe nuk beson me tek asnjeri.Cope duhet pune e madhe bindese qe ta qeroni ate kriminel qe atje.

  1. Labi Vlore says:

   Edi rama nuk mund te ulet ne nivelin e Shpellarit.Nuk mund te ulet ne nivelin e nje kryeministri qe ne Parlamentin e vendit te tij,qe eshte tempulli i cdo Kombi shan me Liber Shpie,per Nene,Moter e me radhe.Turpi eshte per turpmedhenjte,nuk eshte per njerezit e kulturuar.Njerezimit i jane dashur me dhjetra mijra vjet qe te arrinim ne nivelin e civilizimit dhe sjelljes qytetare ku jemi sot.Nuk mund te hedhim ne kosh te plehrave Kulturen dhe Civilizimin.Te behesh Harbut dhe i pafytyre eshte shume e lehete.Te behesh njeri me kulture te larte Europiane dhe pernedimore eshte shume e veshtire.Aq e veshtire saqe Sali Berisha nuk u be dot kurre njeri i qyteteruar.Jo qytatar.Se qyetatr nuk eshte ai qe banon ne qytet,por ai qe sillet si qytetar.Sali Berisha lindi,u rrit dhe po plaket si kafshe.Nuk u be dot asnjehere njeri i qyetetruar.Shan deputetet nga Nena,nga Gruaja,nga Motra me nje gjuhe qe do e kishte zili dhe njeriu me i rendomte i cdo vendi te botes.tek ne e ben Kryeministri shume lehte.

 9. Shahin Kolonja says:

  ‘SHPRESA VDES E FUNDIT’POR EDHE22 VJET AMA DO U KISH VDEKUR EDHE GOMAREVE
  Kemi ‘arsye’ si popull te shpresojme akoma?Ka mundesi qe ne kete ved ku çdo gje eshte bere se prapi te permbyset situata?
  Keto pergjigje nje populli duhet tja jape inteligjenca e natyrisht edhe politika po ka ngelur ne te inteligjence e mbi te gjitha vlerat etiko-morale.KRYETARI I PARTISE ME TE MADHE OPOZITARE QE PER FATIN E MIRE TE TIJ POR EDHE ELEKTORATIT QE PERFAQESON KA AVANTAZHIN SI I VETEM NGA EMRAT QE KEMI NE TAVOLINE NGA TE TERE KRAHET QE ESHTE I PROVUAR DIREKT NE PUNE E ME I VOTUARI DIREKT NGA SOVRANI.kjo per te dhe subjektin qe pretendon te vije ne pushtet perben nje avantazh por problemi eshte si duhet menaxhuar jo vetem nga ai por nga tere strukturat.
  EDI RAMA BEN MIRE QE KOMUNIKON ME POPULLIN ME TERE FORMAT E KOMUNIKIMIT POR UNE MENDOJ QE PERPARESI DUHET TE KETE ‘ZGJEDHJEN’ E USHQIMIT QE DO POPULLI:
  1.si do dale politika e futur ne biznes e qe eshte kryesore ne korrupsionin galopant ne kete vend gjate mandatit te tij?
  2-si do ‘çmilitarizohet’ administrata publike e tere pushtetet nga militantizmi partiak e te vendoset meritokracija per ti hapur rruge shtetit te se drejtes?
  3.Nga pikepamja administrative e ligjore si do evidentohet e me pas denohet korrupsioni i ketyre 22 vjeteve e ketu eshte fjala per pasurite e tundeshme e te pa tundeshme brenda e jashte e si munt ti rikthehen sovranit ato?
  4-PO QE SE JE I BINDUR QE NE KETE KATASTROFE SHQIPETARE SI NE ASNJE VEND TE BOTES KU GJYSMA E POPULLSISE ESHTE JASHTE E GJYSMA BRENDA JETON ME TE ARDHURAT E TYRE E ME BORXHE,PERGJEGJESI TE RENDE KA DHE OPOZITA E PERFAQESUESIT E POPULLIT NE TE KUSH DO JETE SINJALI QE DUHET TI JAPESH POPULLIT PER RROTACION JO TE RROTAVE POR TE MENTEVE E VLERAVE ETIKO-MORALE POR MBI TE GJITHA TI JAPESH TE DREJTEN ELEKTORATIT QE JO VETEM TE VOTOJE POR EDHE TE VOTOHET?
  KERKOHET NE DEMOKRACI QE TE MOS VOTOHET VETEM EDI RAMA POR EDHE PARTIJA SOCIALISTE,ATEHERE POPULLI TA JEP TE DREJTEN JO VETEM TE QEVERRISESH POR EDHE ME SHUMICE TE KUALIFIKUAR PER TE BERE REFORMAT E NEVOJESHME EDHE I VETEM,Respekt

 10. Artan says:

  Secili prej nesh nese i vjedhin nje prone apo nje pasuri per te cilen mban nje roje,se pari largon rojtarin dhe merr nje tjeter per ate pune.Mund ta falesh vetem per rastin e pare kur e njeh per te mire ate person.Nese vazhdon te vidhesh dhe mban po te njejtin rojtar te thone mire ta bejne se je budalla.Ne si popull Saliu na i beri te gjitha,na vrau,na vodhi parate,pronat tona dhe pasurite kombetare jo ne nje here te vetme por vazhdimisht per shtate vjet rresht,cdo muaj e cdo vit,perhere e me shume.Rojtari yne ne kete rast,Edi Rama,i mesuar te jete i vetmi qe i dilte perzot kesaj pune ne shtate vjet se s’kishte lene tjeter ne pjace deri para pak kohe,del tani e na kerkon sot ne editoriale e neser ne fushate:Vazhdoni me besoni mua,me mbani mua per t’ju ruajtur jeten,punen,pronen dhe parate.Nje pyetje te vjen vetvetiu ne mendje:A do te kthjellohet kete radhe ndergjegja dhe te menduarit e ketij populli apo ne te kundert do ta meritojme plotesisht qe te na thone se mire jua bejne se jeni budallenj.

 11. a.sh. says:

  Le te permendim ca krime dhe poshtersira te SERBERISHES qe pothuajse jane fshire nga kujtesa e ketij populli qe eshte shkaku i ketyre menxyrave qe ndegjojme dhe nuk reagojme sot:
  1-Banaliteti me i madh ka ndodhur ne 1991-1992 ku per here te pare dhe te fundit ne historine e njerzimit nje ambasador merr pjese ne nje fushate elektorale ne krah te nje partie sic eshte PD.
  Ardhja e tij nga beogradi,prishja e votimeve te 31 marsit organizimi i i 2 prillit 1991 dhe shkaterrimi i tre qeverive shqiptare brenda nje viti nga dyshja proserbe rajerson-berishe kur shqiptaret kishin deri problem urije ka vend per te kerkuar falje nga ato qe udhehiqnin kete strategji te gabuar.
  2-I tille ka qene dhe tolerimi nga Nato qe ju “ofrua” Berishes kur theu embargon ndaj xhelatit milloshevic.Akoma me miope te cuditshem po tregohen kosovaret qe vazhdojne ta nderojne kete monstre te ballkanit.
  3-Viti 1996-1997 do te mbetet ne koleksionin e banaliteteve qe jane ne kurriz te berishes dhe me teper te faktorit nderkombetar vecanerisht atij amerikan qe dhe sot eshte i paspjegueshem se perse e lane ate vend ne balte.
  4-Futja e liderit te opozites Nano ne burg per disa kavanoza receli dhe gradimi berishes dhe bashes qe vodhen gjysem miliardi dollare ne rrugen e gjahut te kombit nuk ka nevoje per koment.
  5-E dogji Berisha per se treti Shqiperine ne shtator 1998 dhe asnje llaf per denim nga komuniteti nderkombetar.Vecse u dergun disa mesazhe
  si gallate dipllomatike.”Na vjen keq i dashuri Berishe por na falni se nuk ju njohim dot pushtetin qe e fituat duke perzene ne menyre kriminale socialistet por ju lutemi shume i dergoni tanket te vendi,
  biles po e pe te udhes mund te japesh deshmi brenda mureve te ambasades amerikane me prokurore amerikane se te kemi xhan-xhan akoma..
  Per kete akt kriminal te berishes ne 1998 nuk ka nevoje per ekspertiza
  qesharake te FBI pasi cdo gje eshte e regjistruar.Dhe cdo prokuror normal ne glob mund ta coje prapa hekurave berishen qe sot natyrisht nqs do vellai yne i madh alejandros arvizu dhe ata prapa tij.
  6.Nuk po zgjatem me holokaustin e gerdecit qe ishte nje biznes i piste
  i kompanive amerikane qe kishin vene dhe familjen e mobsterit berishe ne dispozicjon.U quajt aksident teknologjik u gjet fajtore nje karroce e salduar dhe se ato municjone ishin kineze ???
  Vrasja e baxhanakut te berishes,eleminimi mafjoz i kosta trebickes,
  ofendimi i NY Times leter higjenike,dhe paisja me vize amerikane e gjeneralit LEPUR HOXHA qe kishte probleme me drejtesine akoma tregojne se filmat me mafjoze te hollivudit duken si romanca para ketyre qe po na shohin syte “LIVE”ne Shqiperi.
  7.Nuk po zgjatem me 21 janarin dhe votimet e tiranes se dihet ato u fituan me merite nga arvizu-volfart-berisha.
  8 Shkurtimisht ca monstruozitete te tjera me forme “banale”
  -Shqiperia nje euro
  -kinezcja gjuhe e dyte
  -kemi gjak turku
  -turqit i pelqejne grate tona
  -pashaporte shqiptare kush investon 100 mije dollare
  -hekurudha pekin-tirane-vicidol
  -feste madheshtore e berishes kur u vra i ndjeri F.vogli
  -irani duhet sulmuar
  -eci me postulatet e rigonit(reganit)
  -jemi fuqi energjitike
  -jemi fuqi arroresh , gshtenjash & boronicash
  -vetem gjermania na konkuron ne europe.
  -ekzagjerimi i tradhetarit ahmet zogji
  -injorimi i nolit,gurakuqit,prishtines,currit etj.
  -kur kapet 1 ton droge nuk perben me lajm
  8-Sekuenca nga holokausti i berishes;
  -rrafshimi i ekonomise ne nivelin zero
  -shtypja me kerrbac e protestes 1996
  -futja ne kon.islamike pa referendum
  -djegia e gazetes koha jone
  -persekutmi i qindra intelektualeve
  -takimi sekret me milloshevicin ne maqedoni
  -furnizimi me karburat i serbise
  -lejimi i firmave piramidale
  -zhdukja e remzi hoxhes
  -3000 te vrare ne 1997
  -nxjerrja ne prite e azem hajdarit
  -perdhunimi total i shtetit shqiptar 1998
  -shkaterrimi i vend kalimit te “zogut zi”
  -anullimi i hekurudhes moderne durres-tirane
  -vrasja e 26 vetave ne gerdec
  -vrasja e fatmir xhindit
  -vrasja e k/komunarit Veseli ne Kukes
  -djegia ne makine e oficerit te shikut
  -vrasja me telekomade e gjyqtarit Konomi
  -vrasja e biznesmenit te cimentos ngjitur me arvizune
  -fshehja e vrasesit te remzi hoxhes ne londer.
  9-Jane me qindra vrasje te tjera nga aksidenet rrugore,nga plackitjet nga lufta per pronen ,per gjak marrje ,per depresine,per varferi extreme etj etj qe cdo dite ne shqiperi keto njoftime duken si buletine lufte .Dhe ne vende si afganistani apo siria qe jane ne lufte nuk ndodhin kaq shume dhe kaq frikshem qofte vrasje politike apo ordinere.
  10-Perfundimi eshte se instalimi i demokracise ne Shqiperi jo vetem qe ka deshtuar plotesisht por ka ndodhur e kunderta qe kjo qeveri e ndihmuar hapur nga treshja e ambasadoreve po e pengon hapur kete proces duke perkrahur berishen naten dhe duke ushtruar presion diten opozites qe realisht eshte “out the order”
  Ky eshte kulmi i kulmit i banalizimit:PERKRAHJA E HAPUR QE I JEP AMERIKA DHE EUROPA NJE KRIMINELI SI MENDERBERISHA.
  ESHTE BANALITET TE MERRESH ME KETO MONSTRA DHE TE MOS SHIKOSH SHQIPERINE E PUSHTUAR NGA BURRAT E SHTETIT DHE YJET NE QITJE APO NE NGJITJE.ESHTE BANALITET TE MOS MERRESH ME ATO QE I KRIJUAN KETO PERVERSE.NUK ESHTE SEKRET E DINE TE GJITHE..ESHTE AI QE THOTE “ACT NOW” DHE MBAN ME VEHTE OSE JA VENE ME ZOR NGA PRAPA BYTHE FARI BALLIUN NJELLOJ SIC E MBANTE “LAL HEKRI ” NE VITET 80-90 MES KEMBEVE.
  NQS SHQIPERIA QUHET TASHME E DENVERIZUAR SIPAS DOKTRINES 20 VJECARE TE RAJERSONIT ESHTE KOHA TANI PER DEBERISHIMIN DHE DEFARIBALLIZIMIN E SHQIPERISE.

 12. Zame k..... says:

  Mbase na del mik me Zamirin & Gime jevgun se ky i fundit te vjen e ta thote nje barsalete te veshi e ti keput fijet e zemres,se kaq mban ti . I ka te sakta Mero antenat per Zamir & kompani
  Se di ai lexon komentet ?!
  Por do jesh kokra e by……it nese si kalon ne site sipas ligjit, njeri te mban per mik e tjetri do me tpa te varur.
  Se kur te behesh k/ minister si miza bythe do ti kesh mbrapa
  Suksese

 13. cicolino says:

  Definitivisht, popull idiot! Sigurisht, jo te gjithe. Po si ka mundesi qe te jene kaq idiote e budallenj, sa te na konsiderojne gjithe ne te tjereve per humbameno?! Shume komentues por jo vetem, perflasin dhe komentojne te gjitha bemat e PS se kohes se F. Nanos, duke e akuzuar Edin per ato!!! Injorante, shejtan-budallenj! Gjithashtu, qasjen njerzore te principte dhe te kulturuar te Edit ne menyren e te berit politike, pa dashur te krijoje konfliktualitete dhe eksese, te cilat, me nje Sali zullumqar ne pushtet, I cili ndjehet I kercenuar ne pushtetin e vet, thjesht, te vret, pra kete qasje e konsiderojne naivitet nga ana e Rames, dobesi te tij, paaftesi, etj…, etj…, broçkulla te kesaj natyre. Une ua di hallin dhe i kuptoj te gjithe ata qe i kane ndyre duart apo ndergjegjen e tyre keto 20 vjet, duke “gelltitur diku nje luge çorbe te prishur”, te cilen ngelen duke e vjelle sa here qe Rama ua jep rastin te komentojne, duke i “qerasur” me ndonje editorial. Bile, kur Rama e vonon paksa editorialin e rradhes, keta lloj zvarranikesh te pushtetit te korruptuar me diplome, por me 8 vjeçare te paperfunduar, kruhen vete se u djeg urth ne stomak çorba e prishur dhe s’i le rehat. Ky lloj soji eshte OK ne idjotesine e vet dhe ne misionin qe kane marre persiper, shkaterrimin e ketij vendi! Por ç’fare t’i them atyre qe kane vendosur qe te jetojne me nder ne kete vend dhe pa bere dallavere, dhe thjesht nga kompleksi i inferioritetit, behen me ate qe u tregon dhembet dhe i kercenon jo medoemos jeten, por qofte edhe vendin e punes. Kaq popull i mbaruar paskemi qene ne saqe shumica e viktimave te ketij rregjimi kane adhurim per vete eksponentet e tij?! Si eshte e mundur qe te gjithe ne kete vend kane sindromen e Stockholmit?!!! Çlirohuni o njerez nga ky makth qe ju ka kapur. Edhe pse mendoni se vendosja njehere e mire e shtetit te se drejtes ne kete vend, mund t’ju trondise te ashtuquajturin “rehat”, bejeni, jepni edhe ju kontributin tuaj me vote qe kjo te ndodhe, se do çlironi vehten njehere e mire nga ky makth dhe kjo lloj menyre jetese e pandershme, stresuese, poshteruese, vasale, dhe gjithnje e me shume inkriminuese. Ne mos e befshi per vehten tuaj, bejeni per femijet tuaj. Ata kane me shume nevoje per drejtesi dhe dinjitet neser, sesa per nje banane ne dite me shume sot. Bejini ata qe te rriten dhe jetojne ne nje vend normal si gjithe vendet perendimore dhe jo ato putiniste ku mbizoteron dhuna, intriga, shantazhi, servilizmi, shitblerja e fytyres dhe e dinjitetit njerzor, ku njerzit kthehen pa e kuptuar ne varrmihesit e se ardhmes se tyre. Ata qe besojne se zgavren e kafkes ne hapesiren midis dy syve nuk e kane bosh, jam I bindur se do e kuptojne qe eshte koha per meditim dhe reflektim! Me mire vone se kurre miqte e mi! Te jeni te sigurte dhe te bindur qe me mire ka per t’u dale, dhe mbi te gjitha, nuk do ta ndjeni vehten fajtor neser, per te ardhmen e femijeve tuaj.

 14. sherifi says:

  Z.Rama;pa e zgjatur komentin,se ne kte fush ka shume per te folur,por dua te them vetem qe nese jeni te vendosur vertet per keto transparenca,keni shume pune per te bere dhe popullin e keni me vete.
  por eshte aq pune e madhe dhe e stermadhe se ketu te ne me kte qeveri qe po mbush 8 vjete deri ne zgjedhjet e ardheshme nuk ke nga tja fillosh me pare, duke filluar nga degradimi dhe shitja e pasurise kombetare,minierat,nafta,koncensionet ne energjitike,rruga e kombit dhe te gjitha rruget e tjera,zogu i zi,sheshi skenderbej,tenderat e ndryshem qe e kane cuar koston 10 here me te larte, i themi ne kendej
  “SI ESHTE BERE XHA MEMETI,SE LAN AS LUMI AS DETI”
  URIME>

 15. labi nderi ikombit says:

  NJE pergjigje per GENO SHEU,INJORANCA juaj e thelle tek renjet tuaja tregon shkerdhatesin prej zagari te qurasheve si puna juaj .EDI RAMA eshte kollona vertebrale e shqiperise dhe kur te mar pushtetin do ta tregoi çfar di te bej .

 16. vlora 1 says:

  Edi Rama ke perballe Sali Berishen nje njeri te cmendur per pushtet dhe gjakesor,nje njeri kriminel dhe antishqiptar ,ke perballe edhe pushtetin e tij hajdut dhe pa moral POR ke me vete shumicen absolute te popullit qe po sheh cdo dite si po i rripet lekura nga keta Mafioze te veshur me pushtet.
  Prandaj duhet te forcosh aksionin politik deri edhe atje ku TY te duket e pamundur,duhet aleance e gjere kunder te keqes me te madhe.
  Puna jote si kryeminister eshte e provuar ne punen tende te sukses`shme ne krye te Bashkise se Tiranes…une kam besim se do e c`besh te keqen ashtu si e bere ne Tirane.
  ps-Mos u lodh o njeri duke ju pergjigjur gjithe Amazones psiqike te Berishes,mjafton vetem qe nje here ne vit per Vit te Ri shaje cfare i permban pragu i shtepise dhe kujtoi psiqikut se te gjithe vene te pakten nje here te kulla ku kane lindur por ai eshte i mallkuar qe ne origjine

 17. CIU-CIU-CRRRRRRR says:

  EDI RAMA KY DERRKUC MAFIOZ PO TE ISHTE I PASTER DO VOTONTE HEQJEN E IMUNITETIT POR KY KOKEDERR DON TI MBROJ MILIARDERET E VET MAFIOZ

  1. Labi Vlore says:

   Ja nje person qe i ka bere efekt shiringa ne tru e Saliut.

 18. Nuk jane masturbime truri njerezish te fustruar nga ajo jete ne shqiperi vetem… komentet bere ktu ,por nji arratisje nga realiteti ,si nji ngushellim i paaftesise si qytetare te denje te ksaj Bote e cila kurr nuk ka nji shembull te ketille degjenerimi kombi/shteti ,jane kockat shqiptare qe trokasin duke rene mbi njera tjetren si melodia e asaj Orkestre Funeber te vdekjes se ktij kombi kte !00 vjetor shtet .

  (Dicka eshte e qarte ; Kush e do Atdheun vepron nuk masturbon ,sipas meje)

 19. fevziu i balliut says:

  ciu-ciu crrrrrrrrr-Po nuk e ke bere filloren mos prit fillo universitetin edhe pse ke lindur kromozom i semure .ne kohen e sales universitetin e kane bere edhe femijet e pa lindur te prinderve ‘salisjane’.

 20. Endri says:

  Veprimi politik i Edi Rames qe fillon dhe mbaron vetem ne keto editoriale te bera cdo dy-tre dite me qellimin per te shpjeguar veprimet e tij deri edhe per letra krejt te rendomta tregon mjerimin ne te cilin ka perfunduar njeriu qe sot mban pergjegjesite e drejtimit te opozites dhe pretendon te marre neser ato te qeverisjes.Jo vetem kaq,duket sheshit qe Rama e ka kuptuar se gjithnje e me shume ata qytetare qe e kane votuar rregullisht dhe jane zhgenjyer nga qendrimet e tij,nuk do ta votojne me ne zgjedhjet e ardhshme.Nen kete hall te madh qe e ka zene z.Rama ngeli duke shkruar editoriale me forma pak te ndryshme por thuajse me te njejten permbajtje,ate te lypsarit te votave.

 21. geno says:

  O VLORA, mos fol per shkolle o njeri, se Vlora vec shkolle ushtarake njeh, mberthe-zberthe-vajis karabinen e automatik, shkon ne plazh me hap rreshtor e kapele oficeri dhe del shetitje ne mbremje me rrobe ushtarake pa spaleta.

  1. Labi Vlore says:

   Geno.Paske ne trup Gene te keqija urrejtjeje per Vloren dhe Vlonjatet.Genet z.Geno percaktojne rracen e njeriut.Ne rastin tend rrace qeni Bastard.

 22. socialist qytetar says:

  O kryetar, ndjes per banalitetin, po ne gjuhen popullore, ksaj i thone me la m… me shurr!!!
  Kaq zor e ke te konsultohesh me nje grup njerezish te ditur e me eksperienc qe ka PS, para se te besh mufka si letra kancelarit…a smjaftuan problemet qe kane hapur letrat kunder ndoj ambasadori!!!

  Dakort, i ke perzemer ata 2-3 cunaket qe mban ne paradhome, qe skan punuar nje dite ne shtet e sja kane baberin marredhenive nderkombetare…po prit te marresh pushtetin e pastaj beji ministra e cte duash…por deri atehere konsultohu me njerez te hajrit…se ne 2013 po nuk erdhem ne pushtet, me gjith kabinet duhet te hahapni ndoj OJQ te re, po ne PS ska perendi tjua mbaj…O kryetari jone!!!

 23. Ema says:

  Edi Rama na premton se do te rishikoje privatizimet dhe koncensionet e Saliut me te cilat eshte grabitur pasuria kombetare.E mbaj mend mire qe te njejten gje premtoi Sali Berisha para tete vjetesh se do te bente me privatizimet e Nanos.E besuam atehere Saliun pa pasur faj sepse aso kohe Saliu e kishte kamufluar mire vetveten dhe nuk njihej per ate fare monstre qe doli kur u rikthye ne pushtet.Mund te genjehemi perseri pa pasur faj nese na e premtojne kete gje dhe nuk e mbajne premtimin Bamiri dhe Kreshniku sepse te dy keta nuk kane qene deri tani ne qeverisje.Por sa per Edi Ramen e dime mire se si e perdor pushtetin kur eshte perfitimi ne mes.Me te ne pushtet ato”rishikimet”perfundojne si puna 20% te Tan Leprit te blloku i kullave qe do te shkaterronte pjesen poshte diges se liqenit.20% per Edi Ramen dhe te gjitha grabitjet e pasurise kombetare dalin ne rregull nga”transparenca”.

 24. tefta says:

  LLOTARIA KOMBETARE ESHTE PER TE THITHUR EDHE PIKEN E FUNDIT TE CDO SHQIPETARI ;PRANDAJ JU REKOMANDOJ TE MOS LUANI KURRE SE SOT ME KOMPJUTER DHE SISTEMIN E MATRIZAVE DO LUHEN GJITHMONE AI KOMBINIM NUMRASH QE TE FITOJE VETE LLOTARIA

 25. LORA says:

  Paralajmerimi i Edi Rames,ne kongresin e socialisteve ne 2005-en,se:-Ardhja e dr.dhjeramanit ne pushtet eshte tradheti kombetare,- ka shtate vjet qe vertetohet dite per dite;jo vetem me tenderin e Llotarise Kombetare.Kjo tardheti kombetare ka shtate vjet qe behet faqe Opzites e cila eshte pjese e barabarte e pergjegjesise ne ndertimin e nje mender shteti,ku opozita nuk mbron dot as interesat kombetare e jo me tej.Une nuk kam qene ndonjehere pjese e kesaj tardhetie 22 vjecare te interesave te popullit tim e Shqiperise time,por nuk do te resht se denoncuari ate.
  E keni pare dr.dhjeramanin si kunderpergjigjet kur i kujtojne zullumet e tij?????? Po ju kur ishit ne pushtet a nuk keni bere kete,ate,,,,,,Dhe socialistet nuk e zgjasin me,e mbyllin menjehere squpin.Kete mender pushtet-shteti e ndertuan se bashku te dy krahet e gangstero-politikes.Ky eshte ai imuniteti i vertete te cilin vetem kur ta shoh te shembur do ta besoj se eshte i vertete.Me vjen keq zoti Rama,mamuthet e korrupsionit(malaj,angjeli,malaj,harasani,islami,ruka,bello,blushi,,,,nnjerzit i njohin kokerr per kokerr) ende ne krye te sofres se PS-se, nuk me lene T’ju besoj ne permtimin tuaj edhe pse tek Ju si individ kam besim.

 26. Nikola says:

  Zoti Rama eshte tamam burre Teste Partie nuk ka patur ndnjeher PKSH.Kim Filbi miku i Enverit ka thënë nje dite te vetme Komuniste mbetesh komuniste deri ne vdekje.

 27. tefta says:

  LLOTARIA KOMBETARE ESHTE PER TE THITHUR EDHE PIKEN E FUNDIT TE GJAKUT TE CDO SHQIPETARI ; PRANDAJ JU REKOMANDOJ TE MOS LUANI KURRE SE SOT ME KOMPJUTER DHE SISTEMIN E MATRIZAVE DO LUHEN GJITHMONE AI KOMBINIM NUMRASH QE TE FITOJE VETE LLOTARIA!

 28. england says:

  Ti pervec se i trashe qenke dhe i poshter o Kelmendas!
  nga kush e mesove se ish te fejuarin e Rudina Magjistarit(ish mikun tim Denis)e ka vrare Ed Rama mor i paudhe!
  Kush ti ka mesuar keto perralla mor krimb
  pse hap plage qe nuk duhen hapur o ditezi,ju jeni ghithe njesoj i keni ngjare bace Saliut,te poshter,mashtrusa,dinake,frikacake,dhe sahanelepirsa truthare…

 29. HORRI bulevardit says:

  Bathoristet, lazaratsit dhe kazinot me llotarite, kane imunitet.
  Bathoristet i kena per dajak, kur i therret Sala, lazaratsit i kena me na sjell nqejf, qe te harrojm hallet dhe llotot, i kena me na hyp nervat, qe kur ti lejm te gjitha, ta nxjerrim inotin ke grat.

 30. Lorenc says:

  Na e thote vete Rama se ku e ka hallin me keto editorialet e shpeshta.Deri dje bente qejf sepse vuajtjet dhe zemerata e njerezve me Sali Berishen mbushte thesin e tij te votave.Sot keto vuajtje krijojne jo vetem zemerim me Saliun por edhe revolte dhe mosbesim kundrejt Edi Rames per ate qe i coi dem te gjitha perpjekjet e njerezve ne keto vite per ta rrezuar qeverine duke pare vetem interesin e tij.Te pakten te mos i ofendoje keta njerez duke i quajtur te paaresyeshem se ju detyrohet shume atyre.E kane votuar kater here per kryetar bashkie.I mbajti tre jave ne greve urie dhe i dergoi ne shtepi se do e fitonte te drejten jo me ta por me darken e krokodilit.I harroi si pa te keq te vraret e 21 Janarit ja fali krimin Saliut dhe u rikthye tek Ilir Meta per pazare.Kur i vesh ata me faj sepse vuajne sot pasojat e gafave te tij ju tregon se perpos te tjerave eshte edhe mosmirenjohes.

 31. Besmiri nga Luari says:

  Kur shoh mender dy udheheqesit(lexo hajdutet)e pozites dhe opozites me kujtohet libri i Servantes Don Kishoti Mançes, qe personazhet e tij luftonin me mullinjte e eres. Njesoje jane bere edhe keta.

 32. beso says:

  E Edi!Beji nje leter kryeministrit italian Mario Monti per marreveshjen e plehrave.Thuaji qe populli shqiptar eshte kunder importit te plehrave dhe ka dyshime te medha se kjo eshte nje afere mafioze.Llotaria eshte pune qejfi,po te duash nuk loz dhe vari leshte.Importi i plehrave eshte kancer i gjalle qe do na ndjeke ne breza me rradhe.Nuk duam trimeri te madhe nga ty,na bej kete nderin qe te besh te pamunduren te pengosh importin e plehrave.Di qe dikush i degoi M.B.tek TemA nje material mbi” legjenden” e riciklimit te plehrave plastike,por ky material nuk eshte botuar.Qenka me e rendesishme te botohet se çfare tha nje kale balash apo nje pele e kuqe nga tufa e shurraqeve te Tiranes sesa nje material sensibilizues per plehrat qe do ia marrin frymen Shqiperise,qe eshte me siperfaqe me te vogel sesa hektaret qe ka blere Ted Turner ne Patagoni?E Edi,bej perpjekje per gjera me te prekshme,se s’po e çan daullen kush per llotarine.Shqiptaret s’po kane buke te hane,pale te prishin parate per bileta llotarie.

 33. Nji eshte e qarte ne ate vend se sali sjkerdhaten kriminelin e tradhetarin shkaterrusin e ktij shteti e vendi e mbeshtesin dhe e duan vetem antishqiptaret dhe funderinat e atij vendi qe skan asgje te perbashket me qytetarine e deshiren per shtet e civilizim .
  Sigurishte qe te tille do vjellin kunder Rames sepse pijne uje ne halene berishe.
  Rama eshte nji qytetr nji idealist i cili i ka duart e lidhura perball nji rrace maskarenjsh te organizuar e betuar kunder civilizimit e shqiperise shtet .Njerez qe jetojn e ndihen te lumtur ne kaos plerash ,difekt genetik apo rrace e papershtateshme per civilizimin kjo mbetet per tu studjuar .

 34. jeku05 says:

  editorial qe mundohet te laje gafen e bere pse:
  1. nuk i dergohet leter kryeminsitri te nje vendi perfitues te kontrates pasi as interes nuk ka por edhe sikur nuk ka pushtet mbi kompanite ne vedin e tyre ( nuk jane si saliu);
  2. perpara se te kerkosh ndihme jashte duhet te beje nje kallzim penal ne prokuroi pasi jane demtuar interesat shqipetare dhe jo austriake;
  3. nuk mund te kete korrupsion te njeanshem pra fajin pala shipetare ndersa kompania austriake e ndershme-jane ne bashkepunim te dy dhe nuk ke pse ti justifkosh keta ne editorial;
  4. nese do te vedosesh te luftosh korrupsionin apo kontratat e lidhura do ti hetosh te dyja neser dhe jo perfituesi burr i mire dhe shtetari burr i keq;
  me pak fjale zoti rama, ky eshte nje editorial diletant ashtu si dhe letra juaj e para disa diteve. Me duket se ti ske dell tjeter vetm te shkruar per cdo gje pa e menduar mire pasojen. Nuk po e kupton akoma ne ckarrige je ulur dhe cfare fatesh ke ne dore. Nese nuk di vete se artist i o]pa brume je, konsultoju me njerez te duar perpara se te shkruash brockulla, dhe mos merr mend e erion velise, sajmir tahirit dhe 99 te tjere. Shteti do mend dhe jo emocione djaloshare te njerezve pa eksperinece dhe dije.

 35. elinor says:

  Po mor zoteri, po; e dime se jeni me te mire se ata te pd-se – dhe kjo nuk eshte aspak e veshtire se me i keq se nje pd-ist nuk mund te jete njeriu – por puna eshte se ata e kane pushtetin ne dore dhe ju nuk keni gje tjeter ne dore pervec shkruajtjes se ndonje editoriali. Pra, pyetja gjithnje shtrohet se si do te mund t’i largoni keta mafioze nga pushteti? Me vote ne 2013n? Haaaahahaha! Shume komik duket nje vizion i tille deshtak! Vazhdo shkruaj editoriale qe te zbusesh ndonje kancelar apo ambasador te huaj se per tjeter gje nuk je.
  Dhe si tha nje mik me siper “vazhdo e konsultoju me ata cunaket qe mban ne zyre…”….haaaa

 36. viktor says:

  Nje gje do te doja te isha i sigurte z.Rama juve i dini te gjitha qe ka bere krimineli ne dem te kti kombi.Kafakte te cilat i ka kuptuar edh njeriu i fundit i keti vendi por ju neser nese sua vjedh prap zgjedhjet do jeni ne pushtet sado qe te zhqd.ukin ata prap do gjeni edhe dokumenta perveq atyre qe keni tani.Sarkozia 1 muaj kishte qe iku dhe i vaiti prokurori me polici ne shtepi zyre e kontrolloi jo pet vjedhje e korupsion dyshime per favorizim.ky ka vrare vjedhur ka shitur SHqiperi te gjith tiparet e kriminelit emrin neveritem ti ze.Doleshe dore te lire te hetohet e te dale para dreitesis ndonjehere te paguai ai dhe familia e ti.Apo ju ka ne dore ndoku sflas vetem personale por edhe ti ke ca reth vetes qe ne koke e duan…..Dil me gjera konkrete e ngrie popullin ne kembe data e zgjedhjeve mos do jete vone.Bashkepuno edhe me djallin te shporesh ate kolere qe na ka zene.

 37. e verteta says:

  a.sh.:
  Vetem me piken e pare ne rrjeshtin e pare,kuptohet se sa drejte dhe qarte e ke njoh realiktetin shqiptar te atyre koheve:I gjithe populli shqiptar,more zoteri,ne ate kohe,me mizejjen dhe shtypjen e pashebullt,qe i kishte arritur gjer ne palce,ishte dakurd qe edhe me ane te dhunes sikur te nderhynin fuqite perendimore per ta cliruar nga diktatura e eger komuniste ,mire do te benin,e jo me ate pjesmarrjes neper mitingje ne fushate elektorle.Perderi sa je kaq i indoktrinuar,dhe s’je i afte as edhe kete te gje te thejeshte ta kuptojsh,eshte e kote te miresh e te lexojsh”pikat” tjera te zgjuara te tuajat qe “u rafte pika,sa te holla qe jane…!” Ti do te dojshe si dikur,more zoteri,kur partija,pa aspak fushate e mitingje,99.999 %,zgjedhjet i nxirrte..
  Jane mbledhur ketu ish puro komunisto-sigurimsat,te shperndare si zogjt e korbit neper gjith boten dhe, ngaqe s’kan nga ia mbajne tjeter,shajne, mallkojne e hungrojne per te nxjerre inatin qe i ckulen e i debuan nga foleja qe e krimit qe kishin uzurpuar…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2165
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2165
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X