#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Pse shqiptarët i shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit?

Rrallë ka qenë e pranishme Shqipëria kaq shumë në mediat e huaja për një çështje të veçantë siç është çështja e shpëtimit të hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Rrjeti CNN ka përgatitur një artikull me pyetjen se pse shqiptarët i shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit.

Natyrshëm të lind pyetja se përse pikërisht tani po flitet kaq shumë për këtë gjë?

Sepse shumë producentë të njohur izraelitë po e trajtojnë masivisht këtë çështje. Kështu, një film dokumentar me titull “Besa: premtimi” po shfaqet anembanë Amerikës, por jo vetëm.

CNN thotë se kjo çështje nuk është trajtuar shumë për shkak se shqiptarët ranë nën regjimin komunist.

Rrjeti televiziv ka intervistuar një fotograf hebre, Norman Gershman, që ka kaluar një dekadë duke u marrë me këtë çështje.

Ai ka gërmuar për arsyen se pse shqiptarët i shpëtuan hebrenjtë. Vendi, shkruan CNN, për çudi, në fund të Luftës Botërore kishte më shumë hebrenj nga sa kishte në fillim (200).

Arsyeja qëndron tek besa.

Gershman thotë se shumë shqiptarë madje habiten se përse duhet t’i kushtohet shumë vëmendje kësaj çështje. Për ta është normale sakrifica për tjetrin kur japin besën.

“Gershman kujton një person, prindërit e të cilit ishin përfshirë në shpëtimin e hebrenjve. Ai i tha: E çfarë pastaj? Në Shqipëri gjithkush do e kishte bërë këtë gjë. Nuk kemi bërë ndonjë gjë speciale. Është besa.

Koncepti nënkupton që një person vendos sigurinë e mikut mbi atë të tijën e familjes së tij. Një shqiptar i tha Gershman: Më mirë vras djalin se të thyej besën.

Gershman thotë: Gjithkush në nevojë, nëse të troket në derë, ti ke detyrimin absolut për ta shpëtuar, për tu kujdesur për të, nuk ka rëndësi nëse është mik apo armik”,” shkruan CNN.

93 komente në “Pse shqiptarët i shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit?”

 1. suzana(Kosove) says:

  Edhe mua po me qudite pse po flitet aq shume per kete, nuk ishin 200.000 cifute qe shpetuan, ishin 200.

  1. besa says:

   nuk ka rendesi numri,por veprimi i shqiptareve!

   fusnote: nuk ishin 200 por 2000.

   1. Nadia Shabani says:

    Jo jane mbi 3000 mije vete e kam lexuar ne nje vend tjeter nuk me kujtohet se ku por rendesi ka qe duhet te jemi krenar per besen dhe virtutet e mikpritjes por qe tani po prishen traditat dhe cdo gje nga parate e pista.

   2. isen says:

    a nuk munde mos me na e permend fusnoten besa ? une menodoj se gabimi i madhe ishte ai i shqiptarve qe ju shpetuam prapanicen hebrejve per arsye se izraeli nuk e ka njohur kosoven ende dhe nuk ka shpres qe ta njoh per nje kohe shume te gjate vetem se jane musliman ose me mire e dini eurosongun qe israeli nuk ka dha pike dhe na rrezoj ne vend te 5 ata nuk duan te ja dine fare per ne shqiptaret e ne ende themi mire kemi bere .

    1. raimondi says:

     Jo ,e ke gabim, Ne beme mire qe i shpetuam , porse ata jane shume komb i lig

     Ata nuk behen miq ,porse intelektualet e tyre ketu ne USA jane shume humanitare

  2. mando says:

   kur filloi lufta ishin vetem 200, ne mbarim te saj mbi 2000 izraelite jetonin ne shqiperi

  3. demokrati says:

   Suuzoo Suzana. Edhe nje jete hebreu te shpetonin shqiptaret, ti duhet te ndihesh e lumtur, se pasardhesit e tyre ju hoqen lakun nga fyti ty dhe popullit tend. Pak me teper mirekuptim dhe mirenjohje per nje popull qe shpeton hebrenj, italiane dhe kosovare si ty.

   1. lezhjani says:

    ke te drejte ti demokrat se shumica e kosovareve e kane memorien e shkurter dhe flasin thjeshte per myslimanizem se jane te ba lufte me vellezerit e tyre ,harrojne se ne luften e kosoves me kryesoret ,richard holdbrook ,medline olbrait ,james rubin dhe shume e shume te tjere ishin 100% qifute dhe ishin ato qe me doemos nuk lejuan nje tjeter masaker se e dijne mire se sa per vete kosovaret dhe vellezerit e tyre myslimane ishte harru emeri tani

 2. dritani says:

  Pak si siperfaqesor si perfundim, disi i thjeshtezuar dhe duket si perpjekje e autorit per t’i dhene pergjigje me nje fjale fenomenit.

  Besa eshte dukuri e veriut por qe mund te jete e njejta gje me “fjalen e dhene” ne jug.

  Lista e disa prej familjeve shqiptare eshte komplekse pasi ne te gjen me prejardhje nga veriu, jugu, muslimane, katolike, ortodokse, bektashinj por besoj se edhe pozita shoqerore ka qene e larmishme:

  http://www1.yadvashem.org/yv/en/righteous/pdf/virtial_wall/albania.pdf

  dhe nuk besoj se c’ka bene shqiptaret permblidhet vetem ne nje fjale- BESEN.

  1. Andon says:

   Besa nuk eshte dukuri vetem e veriut por edhe e jugut.
   Mihal Grameno ka shkruar “Per Memedhene”

   Për mëmëdhenë, për mëmëdhenë
   Vraponi burra, se s’ka me prit!
   Të vdesim sot ne me besa besë
   Pranë flamurit të kuq q’ungrit!

   1. kulmi says:

    O Andon,ça po thuaj ,,,Mihal Grameno eshte grek,,shko ne Drenove dhe pyeti vendalinjte atje se ca jane.Ndoshta kurr qeveria shqiptare tu japi 800 euro pension ato mund te thone se jemi shqiptar por edhe pak grek.

    1. fatmir says:

     Mihal Grameno grek! Po c’pune ke ti se ca thone idiotat sot, ti shiko vepren qe beri vete grameno. Qenke pyke ti shoku.

    2. 1 says:

     ik mor idiot,grek Mihal Grameno,edhe me shaka sikur ta kesh duhet te te vije turp,koqe!

     1. kulmi says:

      O shoku,,,idiota dhe te dhjerr jemi qe te gjithe ne shqiptaret,,, shiko historin 100 vjecare te ketij shteti,vetem diktatur,vrasje,maskaralleqe,poshtersira,servil dhe te nenshtruar ndaj te huajve,dhe po te mos isht Inglitera,dhe USA ne nuk do ekzistonim sot.Jeni realist,,ke gjysmen e miletit qe kane paguar qimet e kokes vetem per te ikur nga syt kembet nga ai vend(perfshir ty dhe mua) dhe qajne ner neper gjygje dhe zyra emigracioni kur i kthejne mbrapsht ne Shqiperi.Edhe ato pak vlera qe rezistuan deri me sot,nga klasa e ndyre politike shqiptare po behen perpjekje per ti eliminuar.

    3. Nadia Shabani says:

     Kulmi eshte per ty more djale qe perpiqeni te beni patriotet shqiptare Greke. Mihal Grameno po te ishte Grek do ti kendonte Greqise dhe jo atdheut te vet Shqiperise. E c’na ka gjetur ne me ju, ky me te vertete eshte kulmi ore kulm. Ceshte kjo mani per te shkelur dhe zhvleresuar cdo gje heroike dhe kombetare, sikur ju peshtyre Jozefina ne goje te gjitheve, ej zot na ruaj ej.

  2. Arberor says:

   Besa nuk eshte nje dukuri vetem e veriut, por e gjithe shqiptareve qe kane populluar gadishullin Ilirik. Besa akoma praktikohet nga Arvanitet ne Greqi.

   1. SIN says:

    Kuptimi i kësaj fjale gjendet edhe tek emri “AMBASADOR”!!!
    Fjalë nga “GR. Lashtë”, që do me thënë “Jam në Besën e Dhënë”.
    Mund ta vertetoni lehtësisht edhe vetë, Shkrimi i dytë në lidhjen më poshtë 😉

    http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=82&t=638&start=15&view=print

   2. dritani says:

    Linku e thote qarte:
    Besa e ka bazen ne Kanunin e Leke Dukagjinit.

    Se kur keto kanune (pasi ka nja 14 a 16 ne hapesiren shqiptare), e humben fuqine ne jug s’mund ta them por ndoshta ne subkonshience mbeti Besa ne formen e “fjales se nderit” etj.

    Gjithsesi titulli i librit te fotografit, Besa: Muslims Who Saved Jews in World War II, perjashton nje pjese te mire te jugut per 2 arsye: fene dhe mosaplikimin e kodit qe reziston ende ne veri – besen.

    1. raimondi says:

     Por kanun ka pasur edhe Jugu -Ka qene Kanuni i Laberise, Kanuni i Myzeqese etj .Pothuaj cdo krahine e Shqiperisa ka pasur kanunin e saj

     Aurel Plasari foli njehere per kanunin e Laberise , kur ishte i ftuar ne tv

     Edhe Byron flet per Besen e shqiptareve te jugut

  3. zefi says:

   Besa dhe fjala e dhene jane e njejta gje. Ne te vertete, askush nga shqiptaret qe ka shpetuar qofte ebre,apo italian gjate LDB, nuk besoj se i ka dhene besen apo fjalen se do i shpetonte jeten. Thjesht ka ndihmuar nje njeri ne nevoje me BUJARI. Pervec se te beses, jemi edhe mikprites e bujare. Rasti i ebrenjve perben vecanti per shkak te trajtimit te tyre ne menyren qe dihet ne vende te tjera. por me ushtaret italiane ka ndodhur dicka akmoa me vecante: shqiptaret u SHPETUAN JETEN ARMIQVE TE TYRE!

   1. Demo says:

    Jo vetem i shpetuan jeten ,por i nderuan edhe kur u martuan me vajzat shqiptare. Fatekeqesisht regjimi i athershem,jo vetem u mundua qe mos ti lejoje vajzat shqiptare te shkojne ne Itali,nga ana tjeter i futi neper burgje ata italiane qe nuk donin te ktheheshin ne vendin e tyre. Historia u perserit dhe ne vitet 60 kur me qindra gra nga Evropa lindore te martuare me shqiptare i ndane nga burrat e femijt e tyre. Kjo tregon se Bujaria e Pushtetareve shqiptare ka qene fallco. Vetem Besa dhe Bujaria e popullit shqiptare njihet historikisht. Fatkeqesisht CNN kete gje e pranoj me shume vonese.

 3. dritani says:

  Duke bere search gjeta librin e fotografit dhe mendoj se ka qene pak siperfaqesor ne konkluzion:

  Besa: Muslims Who Saved Jews in World War II

  (http://www.amazon.com/Besa-Muslims-Saved-Jews-World/dp/0815609345)

  dhe besoj se eshte botim me sfond politik – muslimane qe shpetojne hebrenj…

 4. xha Jaho says:

  “BESA” fjale shume e bukur. Vlere dhe norme e madhe morale, por si çdo gje tjeter morale, thjesht zbatohet. Per te nuk ka pse te flitet, per te eshte e nevojshme te zbatohet.

  Vini re sa shume flasin per besen “te pabeset”. Sa me i pabese te jete, aq me shume flet per rendesine e saj.

  “Me mire vras djalin se te thyej besen” ne te vertete eshte nje betim idiot, qe e perdorin vetem te pabeset, sepse keshtu e bejne veten te besueshem qe jane te “Beses” (dhe pastaj te futin thiken mbas shpine).

  Une do thoshja se hebrejte u mbrojten jo per shkak te beses, por diku per shkak te njohjeve dhe lidhjeve te kahereshme, diku per shkak te verdhushkave, me shume per shkak te fatit te perbashket, perballe pushtuesit.
  Hebrejte shqiptare nuk ishin te ardhur apo miq te shqiptareve, por banore autoktone dhe madje mjaft te vjeter. Hebrejte nuk ishin nomade ne shqiperi.
  Edhe arixhinjte u ndoqen dhe persekutuan nga holokausti, por askush nuk i mbrojti, askush nuk i futi ne shtepi, ata ishin nomade dhe mbijetuan e u mbrojten veten duke ju larguar luftrave.

  Fotografi Gershman ben fotografi dhe jo analiza.
  Ai perserit ate qe i kane thene ata qe kane interes te tregohen “te beses” se mos u “del ndonje gje nga qe kane aq bujare me hebrejte dhe tani presin shperblim per “heroizmin e bere”.

  Mua personalisht kjo me tingellon si ajo marria kolektive e viteve ’90, kur femijet u thoshnin baballareve dhe nenave te tyre, pse nuk na zure me ndonje ushtar a oficer italjan apo gjerman, por na zure me babane.

  1. analist says:

   E gjitha eshte nje histori e stisur ne sherbim te politikes jude.
   Po te ndeshnin nje çifut,sigurisht qe gjermanet e arrestonin,por ne Shqiperi gjermanet erdhen vone dhe nuk kishin as ngene e as forcat e duhura ushtarake qe te angazhoheshin specifikisht per zbulimin dhe deportimin e judeve,aq me teper qe dihej qe numri i tyre ne Shqiperi ishte shume i vogel dhe shpernadre andej-kendej sa nuk ja vlente barra qerane te merreshe me ta.
   Edhe kjo e famshmja “bese” nuk eshte shfaqur kerkund,sepse nuk ka ndodhur qe çifute shetites te kene “trokitur” dyerve shqiptare dhe aty nen hunden e gjermaneve te kene marre besen?!?!
   Pervec kesaj nuk eshte se nuk jane vrare çifute ne Shqiperi ne kete periudhe,edhe divizioni SS Skanderbeg qe ne fushen e luftes ishte qesharak,ne ndjekjen dhe vrasjen e çifuteve ka marre pjese disa here.

   1. armand says:

    Po pse o Analist ben komente qe bien ne kundershtim me nickname qe perdor.A ke ndonje fakt per ato qe shkruan?
    Ke shkruar: “eshte histori e stitur ne sherbim te politikes Jude”
    Po te pyes: Kush e ka stitur dhe ç’fitim ka politika Jude nga nje
    stitje e tille?
    Ke shkruar: “gjermanet erdhen vone dhe s’kishin as ngene dhe as
    forcat e duhura ushtarake…….
    Po te pyes: ke arritur vete ne kete perfundim apo e ke me te
    degjuar?Italine, gjermanet e pushtuan pothuajse ne te
    njejten kohe me Shqiperine dhe i arrestuan hebrenjte
    edhe poshte dritares se Pape-s ne Vatikan.Ma shpjegon
    pak kete fakt dhe punen e ngese.

   2. zqk says:

    Po ushtaret italiane a nuk i ndihmuam e mbrojtem njelloj pas kapitullimit? Apo nuk ta kap analiza kete o analist?

    1. analist says:

     Cilet ushtare italiane mbrojtem? Po pse as italianet qe nuk dinin shqip nuk dallonin dot gjermanet? Apo budallenj ata hesapi…
     Italianet nuk i mbrojti kush,por u moren si sherbetore dhe fuqi e lire (kundrejt te ngrenit dhe strehes ne plevice me lopen!) punetore nga fshataret shqiptare,atje ku gjermanet as kane shkeluar fare,se qellimi i tyre nuk ishte lufta ndaj italianeve,por çarmatimi i italianeve tashme te kapitulluar!
     E theksova se numri i cifuteve ne Shqiperi ishte minimal sa qe nuk ja vlente as benzina e makines te silleshe gjithe diten neper Tirane pale a do gjeje nje kokerr ndokund,kurse ne Rome behet fjale per lagje te tera cifute,si dhe ne Selanik per shembull. Megjithate aty-ketu ka pasur dhe ndjekje sporadike dhe persekutime te judeve kur gjermanet merrnin informacion.
     Te interesuarit qe duan te dine me shume per ndjekjen e cifuteve ne Shqiperi ju rekomandoj kete literature:

     1-Grimm, Gerhard, ‘Albanien’, in Wolfgang Benz (ed.), Dimension des Völkermords. Die Zahl der jüdischen Opfer des Nationalsozialismus (München 1991), faqe 229-239

     2-Fischer, Berndt: Albania at War, 1939-1944. W. Lafayette, IN: Purdue University Press, 1999.

     3-Shqipëria, shqiptarët, holokausti: një nënçështje brenda kontekstit. Tirana 2008

   3. Andon says:

    per analistin, qe ben sikur eshte analist

    Urdher Beteje (15 Maj 1944)
    XXI. Gebirgs-Armeekorps
    2. Regiment “Brandenburg”
    181. Infanterie-Division
    297. Infanterie-Division

    Urdher Beteje (15 Qershor 1944)
    XXI. Gebirgs-Armeekorps
    2. Regiment “Brandenburg”
    SS-Polizei-Regiment 5 (ne Serbi)
    Feldkommandantur 1040 (ne Malin e Zi)
    181. Infanterie-Division
    297. Infanterie-Division
    21. Waffen-Gebirgs-Division der SS “Skanderbeg” (Albanische Nr. 1) (ne formim)

    Urdher Beteje (15 July 1944)
    XXI. Gebirgs-Armeekorps
    2. Regiment “Brandenburg”
    181. Infanterie-Division
    297. Infanterie-Division
    21. Waffen-Gebirgs-Division der SS “Skan- derbeg” (Albanische Nr. 1) (ne formim)

    Urdher Beteje (31 Gusht 1944)
    XXI. Gebirgs-Armeekorps
    181. Infanterie-Division
    297. Infanterie-Division
    21. Waffen-Gebirgs-Division der SS “Skanderbeg” (Albanische Nr. 1) (ne formim)

    ne urdherin per beteje ne 15 Maj 1944 dhe me pare, Skanderbeg Division nuk ekzistonte. ne urdherin e betejes me 28 Shtator 1944 dhe me pas Skanderbeg Division nuk ekzistonte me. sic shihet, Skanderbeg Division ishte vazhdimisht ne gjendje “ne formim” dhe si i tille ishte ushtarakisht i pasigurt. Ne fillim te Nentorit 1944, Skanderbeg Division u shpernda plotesisht. Ekziston nje dokument Gjerman origjinal, i dates 13 Korrik 1944, i cili deklaron ne nje paragraf te shkurter: “’Die SS-Div.’, ndermjet 28 Maj dhe 5 Korrik 1944, Arrestoi 510 cifute, komuniste, ndihmues te partizaneve dhe persona te dyshimte ne respektin politik. Ata u moren ne paraburgim ne ne kampin e burkimit te Divizionit dhe 249 prej tyre u transportuan ne Gjermani per pune”. Ky dokument nuk i referohet specifikisht Divizionit Skanderbeg. Gjithashtu, sipas percaktimit, nje “Die SS Division” perbehej nga Gjermane, dhe nga popuj Gjermanike, ndersa “Division der SS” perbehej nga Rekrute Jo-Gjermane. Sipas dokumentacioneve ne “The House of the Wannsee Conference” (www.ghwk.de/poln/katpol8.htm), eshte shkruar: “Die deutsche XXI Korps” arrestuan 510 persona ne Maj 1944”. Pra, thuhet “XXI Korps” dhe jo “XXI. Waffen-Gebirgs-Division der SS Skanderbeg”. Duke ju referuar urdhrave te betejes te permendur me pare, “XXI Korps” nuk kishin Skanderbeg Division ne urdherin e betejes se Majit 1944 dhe njesite e tjera te “XXI Korps” u moren me arrestimet. ne urdherin e betejes me 15 Qershor 1944, dy njesi me eksperience ishin pjese e “XXI Korps” ndersa Skanderbeg Division ishte akoma ne formim.

 5. Zigur Qarri says:

  Kto jan vlera,ky eshte populli shqiptar qe e tregoi veten ne koh te veshtire se kush eshte ne thelb edhe pse tejet i varfer.
  Ndryshe nga greket e pabese qe kan prodhuar e prodhojn vetem antivlera.

  Artikulli me posht,origjinal ne greqisht esht historia rrenqethese e hebrejve ne Greqi.Eshte interesant qe ta lexoini e te kuptoni qe greket jan e kunderta e vlerave shqiptare.
  Ka ndonje gregagaq gje kunder??????

  http://www.terminal119.gr/show.php?id=465

  terminal 119

  [ Αύγουστος / 2009]

  Ανοιχτή επιστολή προς την συντακτική επιτροπή του «Konkret»

  Ελληνική μυθολογία

  Στο τεύχος σας 6/2009 δημοσιεύτηκε ένα άρθρο με τον τίτλο «στο όνομα του Λαού», σχετικά με την αθώωση του νεοναζί Πλεύρη από αθηναϊκό δικαστήριο. Με το παρόν θέλουμε να επιστήσουμε τη προσοχή σε ορισμένα ακραία λάθη του αρθρογράφου Eberhard Rondholz.

  Μας εκπλήσσει από που και με πια στοιχεία εκφράζεται η αντίληψη ότι «η Ελλάδα άνηκε στις λίγες από τους γερμανούς καταχτημένες χώρες, στις οποίες οι εβραίοι σχεδόν παντού μπορούσαν να υπολογίσουν σε προστασία και βοήθεια».

  Ακόμα χειρότερα: Αυτή η αντίληψη ενισχύει τον ήδη διαδεδομένο μύθο για τη τάχα μου βοήθεια και συμπαράσταση των χριστιανών ελλήνων προς τους εβραίους συμπατριώτες τους. Απαριθμούμε ορισμένα μόνο από την πληθώρα στοιχείων, ξεκινώντας από παλιότερα για να καταδείξουμε ότι ο αντιεβραϊσμός και αντισημιτισμός ήταν και είναι ένα από την σύσταση της ελληνικής κοινωνίας μέχρι σήμερα εποικοδομητικό στοιχείο της.

  1) Πριν το Άουσβιτς. Το 1931 πραγματοποίησαν 2.000 έλληνες εθνικιστές ένα πογκρόμ στην εβραϊκή συνοικία Καμπελ της Θεσσαλονίκης. Η συνοικία καταστράφηκε εντελώς. 10.000 έλληνες εβραίοι αναγκάστηκαν να μετακομίσουν στην Παλαιστίνη για να σωθούν. Μερικά χρόνια νωρίτερα, μετά την καταστροφική πυρκαγιά του 1917 (στην οποία όλες σχεδόν οι εβραϊκές συνοικίες της Θεσσαλονίκης καταστράφηκαν), κατέσχεσε ο τότε πρωθυπουργός Βενιζέλος τις περιουσίες των ελλήνων εβραίων και τους επέτρεπε να ζουν μόνο έξω από το κέντρο της πόλης. Με ειδικούς νόμους, τους ανάγκασε να ασκούν τα εκλογικά τους δικαιώματα σε ξεχωριστά από τους υπόλοιπους πολίτες εκλογικά κέντρα, απαγόρεψε το Σάββατο σαν αργία τους και τους ανάγκασε να δεχτούν τη Κυριακή σαν αργία κλπ. Αυτά μόνο μερικά από τα μέτρα διακρίσεων που επεβλήθησαν.

  Το αντιεβραϊκό μίσος ήταν τόσο παλιό όσο και οι πολυάριθμες σφαγές ενάντια στον εβραϊκό πληθυσμό στην περίοδο της επανάστασης των «ελλήνων» ενάντια στους Οθωμανούς, μια και οι εβραίοι θεωρούνταν ως φιλικοί προς τους Οθωμανούς (η γνωστότερη σφαγή ήταν αυτή της Τριπολιτσάς, όπου εξοντώθηκαν 32.000 εβραίοι και τούρκοι, σχεδόν όλα τα θύματα γυναικόπαιδα. Αυτή ακριβώς η σφαγή ενέπνευσε μάλιστα τόσο τον εθνικό ποιητή Σολωμό, που την εγκωμίασε ποιητικά με το ποίημα του «ο ύμνος για την ελευθερία» και που έγινε ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας!)

  2) Περίοδος της αντίστασης. Πριν το πόλεμο ζούσαν στην Ελλάδα 80.000 εβραίοι σε συνολικά 31 κοινότητες. Στο ολοκαύτωμα εξοντώθηκε από τους γερμανούς το 87% του εβραϊκού πληθυσμού, στην Θεσσαλονίκη μάλιστα το 96%. Η Ελλάδα ανήκει δηλαδή στις χώρες με τα μεγαλύτερα ποσοστά εξόντωσης (στην Δανία πχ. που σύμφωνα με τον αρθρογράφο δεν τους βοήθησε κανείς, εξοντώθηκε το 2%). Σημαίνει δηλαδή με αυτή τη λογική ότι αν οι έλληνες χριστιανοί «βοηθούσαν» λιγότερο, θα σωζόταν περισσότεροι?

  Όχι φυσικά. Ο ελληνοχριστιανικός πληθυσμός όχι μόνο στην συντριπτική πλειοψηφία του δεν έδειξε το παραμικρό ενδιαφέρον για το πεπρωμένο των συμπατριωτών του αλλά και ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις χάρηκε για τις συλλήψεις των συμπατριωτών του και το αξιοποίησε μάλιστα με «κέρδος».

  Η οργανωμένη αντίσταση (εαμ/ελας) όχι μόνο δεν κούνησε ούτε ένα δακτυλάκι της αλλά δεν έδωσε και την ελάχιστη σημασία στην εκτόπιση και εξόντωση. Στο σύνολο του αντιστασιακού τύπου (που έβγαινε τότε σε εκατοντάδες χιλιάδες αντίτυπα) δεν αναφέρονται ούτε με μια λέξη οι μαζικές συλλήψεις και οι εκτοπίσεις! Μέχρι σήμερα κρατούνται ερμητικά κλειστά στα αρχεία τους οι αποφάσεις των οργάνων του εαμ, του ελας και κκε σε σχέση με στάση τους να μην κάνουν τίποτε, μια και αυτή η στάση τους δεν ταιριάζει στους με επιμονή διαδεδομένους μύθους για ακηλίδωτη αντίσταση. Για αυτό καλύτερα να σκεπαστούν με το πέπλο της σιωπής…

  Οι μεμονωμένες περιπτώσεις, που αναφέρει και ο αρθρογράφος (αλλά και άλλες, ακόμη και από τοπικές ομάδες του εαμ/ελας) που φυσικά αξίζουν όλο μας το σεβασμό και αναγνώριση ήταν μόνο από ιδιωτική ή τοπική πρωτοβουλία. Η στάση της απόλυτης πλειοψηφίας του χριστιανικού πληθυσμού απέναντι στους εκτοπισμούς και στο ολοκαύτωμα ήταν είτε ουδέτερη είτε θετική (λόγω του επικρατούντα αντισημιτισμού αλλά και λόγω των -μετά τους εκτοπισμούς – ακολουθούντων πλιάτσικων και κατασχέσεων των περιουσιών των ελλήνων εβραίων). Έτσι ούτε οι προσπάθειες του αρχιεπισκόπου δαμασκηνού αλλά και άλλων, δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την εξόντωση σχεδόν του ήμισυ των εβραίων της Αθήνας (από τους 3.500 μόνο 1.800 σώθηκαν). Επομένως η έκφραση ότι «έσωσε τους περισσότερους αθηναίους εβραίους» είναι, τουλάχιστον από μαθηματικής πλευράς λάθος.

  Στην υπόλοιπη Ελλάδα δεν ήταν καλύτερα. Στην Ρόδο πχ. από τους 2.200 εβραίους εξοντώθηκαν 2.000 (όταν εκεί το 2002 γινόταν η ανέγερση του μνημείου του ολοκαυτώματος, ήταν αυτό δυνατόν μόνο με την φύλαξή του από την αστυνομία επί 24ωρου βάσεως, λόγω των επιθέσεων ενάντια στούς εργάτες και στο κτίσμα από «αντιστεκόμενους» έλληνες.

  Στα Ιωάννινα από τους 1.850 εξοντώθηκαν 1.860 (πριν 3 εβδομάδες καταστράφηκαν πάλι ταφόπετρες στο εκεί εβραϊκό νεκροταφείο, για τρίτη μέσα σε μερικούς μήνες φορά).

  Σήμερα υπάρχουν μόνο 9 από τις 31 κοινότητες με ελάχιστα μέλη. Η εβραϊκή ζωή έχει σχεδόν εξαφανιστεί από την Ελλάδα. Αυτοί οι ακραίοι αριθμοί ήταν δυνατοί, γιατί ο πληθυσμός και η αντίσταση ΔΕΝ τους συμπαραστάθηκε και ΔΕΝ τους βοήθησε, όπως πχ. στην γειτονική Βουλγαρία (εκεί σώθηκε το 90% του εβραϊκού πληθυσμού).

  3) η στάση του πληθυσμού. Στις 11 Ιουλίου του 1942 διέταξαν οι γερμανοί τους εβραίους της Θεσσαλονίκης, να μαζευτούν όλοι όσοι ήταν μεταξύ 18 και 45 χρονών, στην πλατεία ελευθερίας. Οι ελληνορθόδοξοι μαζεύτηκαν επίσης… εθελοντικά.. περίεργοι…μαζικά, για να απολαύσουν το θέαμα. Έτρωγαν ηλιόσπορα (παραδοσιακό έθιμο σε υπαίθριες εκδηλώσεις) και γλεντούσαν με τα «καψώνια» που έκαναν οι γερμανοί στους εβραίους, οι οποίοι έπρεπε να ανεχτούν όλους τους εξευτελισμούς σε μορφή γυμναστικής. Όταν κάποιος από τα θύματα τους δεν άντεχε και έπεφτε, έβαζαν τα σκυλιά τους κατά πάνω του, κάτω από τα γέλια των χριστιανών θεατών.

  Όταν οι εβραίοι αναγκάστηκαν να φοράν το κίτρινο άστρο, έγραφε η «απογευματινή», εκφράζοντας τα συναισθήματα των αναγνωστών της „από τώρα θα είναι οι δρόμοι γεμάτοι φωτεινά αστέρια, που θα φοράνε οι σκατοεβραίοι».

  Στην διάρκεια ακόμη της εκτόπισης των εβραίων της Κέρκυρας, εισέβαλε ο ελληνικός όχλος στην εβραϊκή συνοικία και επιβλήθηκε στο πλιάτσικο της. Ο δυναμισμός του ήταν τόσο ακραίος που ανάγκασε τους γερμανούς να βγάλουν ένα διάταγμα απειλώντας με εκτέλεση τους πλιατσικολόγους (ως γνωστό οι γερμανοί έκαναν ακόμη και τα μεγαλύτερα τους εγκλήματα με τάξη).

  Οι ίδιες εικόνες στα Ιωάννινα, στη Ρόδο, στην Θεσσαλονίκη, για να αναφέρουμε μόνο τις μεγαλύτερες κοινότητες.

  Στην Θεσσαλονίκη εκπλήρωσαν οι γερμανοί (για να κερδίσουν τη συνεργασία των ελλήνων) το επί 15 χρόνια ανοιχτό αίτημα τους και τους πρόσφεραν το παλιότερο εβραϊκό νεκροταφείο της Ευρώπης, με πάνω από 300.000 τάφους, ελεύθερο προς κατάσχεση και πλιάτσικο.

  Μια εβδομάδα μετά την διορία μεταφοράς των λείψανων, εισόρμησαν οι χριστιανοί έλληνες στο νεκροταφείο και ξήλωσαν ότι μπορούσαν να κουβαλήσουν. Μέχρι και σήμερα συναντά κανείς ταφόπετρες από το νεκροταφείο, είτε σε σκάλες, είτε σε ταράτσες και τοίχους είτε σε αυλές σαν διακοσμητικό στοιχείο (έχτισαν μάλιστα με τις ταφόπετρες ακόμη και εκκλησία, τον άγιο Δημήτριο)

  Συνολικά, κατασχέθηκαν και καταστράφηκαν 550.000 τμ. Πάνω στο νεκροταφείο κτίστηκε το αριστοτέλειο πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Οι έλληνες καθηγητές και οι νέοι διδάσκουν και μαθαίνουν – επί λέξη – για την ζωή, πάνω στα λείψανα των εβραίων. Και κάπου-κάπου πραγματοποιούνται εκεί και τελετές απονομής τιμητικών τίτλων και μεταλλίων για ανθρωπισμό και άλλα επαγγέλματα…

  «Όταν βγήκαν οι νόμοι της Νυρεμβέργης» γράφει η ιστορικός Ρένα Μόλχο «οι εβραίοι αφέθηκαν μόνοι και αβοήθητοι».

  Σύμφωνα με τον Σταυριανό, ένα τρίτο του χριστιανικού πληθυσμού της Θεσσαλονίκης είχε κέρδος από την εκτόπιση και το ολοκαύτωμα, γύρω στα 50.000 άτομα. Όταν οι ελάχιστοι επιζώντες γύρισαν πίσω, δεν μπορούσαν να μπουν στα σπίτια τους, γιατί είχαν ήδη καταληφθεί. Επιζώντες και οι απόγονοι τους, περιγράφουν τις πολύχρονες δικαστές προσπάθειες τους, να πάρουν πίσω τα σπίτια τους! Με ελάχιστη επιτυχία. Μόνο 5% των επιζώντων και των απόγονων τους επανέκτησαν τα σπίτια τους. Από τα 12.000 κτίρια που κατασχέθηκαν, μόνο 300 επανήλθαν στους ιδιοκτήτες τους. Από αυτά μόνο 30 ήταν σε κατοικήσιμη κατάσταση (ανάμεσα στα αλλά και επειδή πολλοί έλληνες τα κατέστρεφαν, ή σκάβανε υπόγεια και τοίχους για να ανακαλύψουν «τις λίρες των εβραίων»). Από τα 2.300 μαγαζιά και επιχειρήσεις μόνο 50 επιστράφηκαν. Αυτοί οι αριθμοί λενε μόνο ότι ίσως ήταν καλύτερα για τους εβραίους της Θεσσαλονίκης εάν η ελληνική κοινωνία στέκονταν αδιάφορη απέναντι στην τύχη των εβραίων.

  4) Σήμερα

  Ακόμη και για σήμερα δεν μπορούμε να μιλάμε για αδιαφορία.

  Στη διάρκεια της δίκης (περιλαμβανόμενης και της έφεσης) προσφέρθηκε η αντιεξουσιαστική εφημερίδα «Βαβυλωνία» σαν μάρτυρας υπεράσπισης του Πλεύρη, για να προστατέψει την «ελευθερία του λόγου», όπως έγραφε.

  Στη διάρκεια της δίκης καλούσε η ελληνική αντιφα να μην υποστηριχτεί το ΚΙΣ διότι όπως έγραφε, πρόκειται για πράκτορες του Ισραήλ!

  Στην διάρκεια της δίκης είχε μετατραπεί η ισραηλινή πρεσβεία σε λαϊκό προσκύνημα αριστερών και ακροαριστερών ομάδων, όπου σε εβδομαδιαία διαστήματα διαδήλωναν ενάντια στο Ισραήλ, λόγω του πόλεμου στην Γάζα.

  Στη διάρκεια της δίκης βεβηλώνονταν συναγωγές (πχ. Βόλος) από ακροαριστερές ομάδες

  με αντισημιτικά συνθήματα.

  Όχι αδιαφορία αλλά απόλυτη συνένωση, σε ότι αφορά τους εβραίους, ισχύει ανάμεσα στον πληθυσμό και ανάμεσα στην αριστερά.

  Για αυτό ακριβώς τον λόγο και για κανέναν άλλο δεν υπάρχουν ανοιχτές αντιπαραθέσεις σε αυτό το θέμα. Γιατί να τσακώνονται για την τύχη των εβραίων όταν υπάρχει ομοφωνία?

  Και να ολοκληρώσουμε, το πασοκ με τον απαίσιο αντισημιτισμό του δεν στέκει μόνο του. Η εφημερίδα του ΚΚΕ ο ριζοσπάστης, δημοσιεύει στην ιστοσελίδα του – σύμφωνα με το σλόγκαν , μια εικόνα λεει περισσότερα από χίλια λόγια- εδώ και χρόνια σε κάθε ευκαιρία μια γραφική εικόνα, στην οποία τα άστρα της σημαίας των ηπα μετατρέπονται πρώτα σε άστρα του Δαβίδ και μετά σε αγκυλωτούς σταυρούς.

  Η ριζοσπαστική εφημερίδα της αριστεράς «Πριν» του ΝΑΡ, του κόμματος στο οποίο ήταν υποψήφια η Jutta Ditfurth στις ευρωεκλογές του 1999, είχε σαν κύριο τίτλο της το 2006, «Εβραίοι δολοφόνοι θα πληρώσετε» κλπ., κλπ.

  Ο αντισημιτισμός είναι σήμερα στην Ελλάδα (στην μορφή του αντισιωνισμού, αλλά όχι μόνο) μια από τις σημαντικότερες προϋποθέσεις για κέρδος μελών και δυναμώματος των αριστερών γραμμών. Με αφορμή τη διένεξη στην μέση ανατολή, βεβηλώνονται μνημεία ολοκαυτώματος, (πχ. το 2006 από το κκε στην Θεσσαλονίκη), λερώνονται συναγωγές, δυσφημίζεται το ΚΙΣ σαν πράκτορες κλπ. (ο στο κείμενο αναφερόμενος αντιφασίστας και ακούραστος αγωνιστής ενάντια στον αντισημιτισμό και ρατσισμό Ανδρέας Χριστινίδης ανήκει – πιο σωστά ανήκε* – στις ελάχιστες σταγόνες στον αντισημιτικό ωκεανό).

  Η καταστροφική κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα φαίνεται καθαρά και από τους επικριτές και τις καταγγελίες τους για την αθώωση του Πλεύρη από το αθηναϊκό δικαστήριο. Θεωρούν την απόφαση ντροπή γιατί αυτό θα βλάψει «την ελληνική δικαιοσύνη στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο» (αντί να χαίρονται… ότι κάτι είναι και αυτό).

  Με φιλικούς χαιρετισμούς

  Terminal 119

  για την ατομική και κοινωνική αυτονομία,

  Θεσσαλονίκη, 17.06.2009

  *Ο Ανδρέας Χριστινίδης πέθανε σε ηλικία 78 ετών στις 2 Ιουνίου 2009 στην Αθήνα

  ΥΓ. Η δημοσίευση του παρόντος στο περιοδικό σας είναι επιθυμητή, με τη προϋπόθεση όμως να μην περικοπεί αλλά να δημοσιευθεί ολόκληρο.

  1. hajriu says:

   Te respektoj dhe falenderoj per gjithçka shkruan me nje vertetesi apsolute , por te lutem mos boto me keto hiroglife , se me hape barkun me kete gjuhen e kkkuuu…greke. Pse nuk e dime ne qe keta jane jevgjite ne gjak dhe ne surrat? Ishte veçse nje keshille , si gjithmone vetem Respekte per Ju

   1. Zigur Qarri says:

    Artikullin origjinal ne greqisht e kam gjetur ne gjermanisht(linku me siper).Nuk e gjeta dot ne anglisht.Artikullshkruesja e ketij dokumenti trondites eshte Andreas Kristinidis(Andreas Christinidis).Nuk e di ne eshte botuar deri tani ne ndonje gazete shqiptare,por do te ishte me shume vlere nese do botohej,per te krahasuar vlerat e shqiptareve me ata te fqinjeve hipokrite.
    Efektin e shkrimit ne greqisht besoj se e shikon.Asnje diskutim nga te ashtuquajturit greke,perveç jashtqitjes qakalli qe i lan breket Janullaposit.Te uroj gjith te mirat ty dhe familjes tende.

    1. eleYΘeriskepsi says:

     Qe ju jeni nje fanatik psikopat i semur,e thene sakt,skizofren, kjo nuk vihet ne dyshim besoj nga shume komentues !! Nuk ka sesi cdo gje e lidhni me greqin!!
     Qe jeni nje adhurues fanatik i kultures greke as kjo nuk vihet ne dyshim!!Urrejtja juaj ka kaluar kufirin dhe arrin ne admirim!!!
     Ah..!! Harrova Qamil Ziguri se greket dhe dinosavret nuk egzistojn!
     Un mund te sillja me qindra shkrime per lidhjen 2000 vjecare te grekeve me herbrenjt!!!
     E quaj humbje kohe dhe nuk kam perse te rokanis koken e komentuesve!
     Por,me beri pershtypje sepse nuk komentuat tek tema per Ismail Qemalin.
     Arsyeja Qamil Ziguri eshte tek shkrimi i meposhtem.

     Kerkoj ndjese komentuesve sepse shkrimi eshte ne greqisht.

     I DREJTOHET ZIGUR QAMILIT,CAMIT NGA FILATES !

     Ndryshe, sic shkruante Spiegel para ca vjetesh (e kam derguar njeher ate shkrim) se ketu ne Greqi egzistojn grupe albaneze(UCK dhe cemer ku investohen nga turqit) paguhen 15000 evro ne vit me synime te erreta.
     Nuk e them une,Spiegel e shkruajti!

     ΙΣΜΑΗΛ ΚΕΜΑΛ: Ο ΜΕΓΑΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑΣ

     Ο Ισμαήλ Κεμάλ, ο οποίος υπήρξε ο πρώτος πρωθυπουργός του Αλβανικού κράτους, ήταν μέγας φιλέλληνας και ήθελε την ένωση της Αλβανίας με την Ελλάδα ως μια Ελληνοαλβανική Ομοσπονδία και υπέγραψε μάλιστα και Ειδικό Πρωτόκολλο για Ελληνοαλβανική Ομοσπονδία με Έλληνες στις 22 Μαρτίου του 1907.
     Ο Ισμαήλ Κεμάλ είχε αποφοιτήσει από τη Ζωσιμαία Σχολή Ιωαννίνων και ομιλούσε και έγραφε απταίστως τα Ελληνικά. Έτρεφε φιλικά αισθήματα προς τους Έλληνες και τον Ελληνικό πολιτισμό.
     Το 1901 στις Βρυξέλλες εξέδωσε μια αλβανική εφημερίδα, αλλά σε ελληνικά γλώσσα, που την έγραφε ο ίδιος και μόνο η τελευταία της σελίδα, από το δεύτερο φύλλο που κυκλοφόρησε ήταν γραμμένη στην αλβανική γλώσσα. Ο τίτλος αυτής της εφημερίδας ήταν: ΣΩΤΗΡΙΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ (ΕΛΛΗΝΟ-ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΚΔΙΔΟΜΕΝΗ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ). Συνολικά εξέδωσε μόνο πέντε φύλλα.
     Χαρακτηριστικό των φιλελληνικών του αισθημάτων είναι το άρθρο που δημοσιεύει στην πρώτη σελίδα του δεύτερου φύλλου της εφημερίδας ΣΩΤΗΡΙΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ με τίτλο Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ, το οποίο είναι ένας πραγματικός ύμνος για την Ελλάδα.
     Όλα τα τεύχη της εφημερίδας του έχουν δημοσιευθεί στο βιβλίο ‘Ελλάς και Αλβανία στις αρχές του εικοστού αιώνα’ του Θάνου Αναγνωστόπουλου- Παλαιολόγου, εκδοτικός οίκος Κυρομάνος.

     Ας δούμε τι ο Ισμαήλ Κεμάλ γράφει για την Ελλάδα, τους Έλληνες και τον Ελληνικό πολιτισμό.

     ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ
     Έθνος έχον αναμφισβήτητον μεγαλείον παρελθόν και δικαίωμα προσδοκίας μεγάλου μέλλοντος εν Ανατολή είναι το Ελληνικό. Αφίνομεν κατά μέρος τας υπηρεσίας, τας οποίας το μέγα τούτο έθνος έκαμεν εις όλην εν γένει την ανθρωπότητα, διαδίδον εις τα απώτερα μέρη της υφηλίου τον πολιτισμόν και την επιστήμην ως ουσίαν ευεργετικήν και δικαίως αποκτών τίτλους διά την ευγνωμοσύνην της ανθρωπότητος. Αλλά τοιούτον ως υπάρχει την σήμερον, το Ελληνικόν έθνος αποτελεί το κυριώτερον και σπουδαιότερον στοιχείον της Ανατολής. Εν πρώτοις ως πληθυσμός η Ελληνική φυλή μετά τους Τούρκους και Άραβας υπερτερεί όλας τας άλλας της Ανατολής φυλάς. Γεωγραφικώς δε κατέχει την πρώτην και πρωτίστην θέσιν εν Ανατολή. Το ωραιότερον μέρος της Μεσογείου είναι θάλασσα Ελληνική. Η Προποντίς είναι σχεδόν όλη Ελληνική. Όλαι αι νήσοι του Αρχιπελάγους, του Αιγαίου, του Ιονικού κόλπου, της Προποντίδος είναι Ελληνικαί. Όλαι σχεδόν αι παραλίαι της Μικράς Ασίας από των προπόδων του Ταύρου μέχρι της Ηρακλείας του Πόντου είναι Ελληνικαί. Η Ιλλυρική χερσόννησος, υφ’ όλας τας εισβολάς των ξένων εθνών και ορδών διετήρησεν όλας τας προς τας δύο θάλασσας χώρας, από του στομίου του Δουνάβεως μέχρι του Αμβρακικού κόλπου Ελληνικάς.
     Έθνος ως το Ελληνικόν, έχον ένδοξον μέλλον, κατέχον τας σπουδαιοτέρας χώρας της Ανατολής, δικαιούται ενεργώς να μεριμνά περί της τύχης της Ανατολής, ης είναι ιστορικώς και γεωγραφικώς ο πολυτιμότερος συγκύριος. Είμεθα βέβαιοι ότι πας Έλλην έχει συνείδησιν του δικαιώματος τούτου, όπερ αποτελεί τον προορισμόν του Ελληνισμού, και εν ταυτώ της συνεπαγομένης υποχρεώσεώς του.
     Όταν λέγομεν Ελληνισμόν δεν εννοούμεν τους εν τω Ελληνικώ κράτει ευρισκομένους Έλληνας, εννοούμεν όλους τους Έλληνας, ων ο πληθυσμός υπερβαίνειν τους εν Ανατολή ευρισκομένους λαούς, των Τούρκων και των Αράβων εξαιρουμένων. Όταν λέγομεν Ελληνισμόν δεν εννοούμεν τους εν τω
     Ελληνικώ κράτει ευρισκομένους Έλληνας, εννοούμεν όλους τους Έλληνας, ων ο πληθυσμός υπερβαίνειν τους εν Ανατολή ευρισκομένους λαούς, των Τούρκων και των Αράβων εξαιρουμένων. Ημείς, οι μη Έλληνες, επιθυμούμεν και από καρδίας ευχόμεθα να ίδωμεν τον Ελληνισμόν ως τον ισχυρότερον παράγοντα της Ανατολής.
     Τι εξετάζομεν ημείς; Ποίος ο προορισμός του Ελληνισμού. Ο Έλλην έχει συνείδησιν του προορισμού του; Ποία τα μέσα διά την πραγματοποίησιν αυτού; Κατά τόσον δε μάλλον μας ενδιαφέρει το ζήτημα, καθ όσον είμεθα πεπεισμένοι ότι ο προορισμός του Έλληνος είναι και προορισμός του ομαίμου Αλβανού και ότι η τύχη του ενός εξαρτάται εκ της τύχης του άλλου.
     Δεν έχομεν την απαίτησιν να δώσωμεν ψυχολογικήν ανάλυσιν έθνους ως το ελληνικόν ούτε τολμώμεν ν’ αποφανθώμεν περί τούτου. Εκείνο όμως, όπερ μετά πεποιθήσεως δυνάμεθα να κηρύξωμεν εκ των προτέρων είναι ότι ποτέ ο Έλλην δεν θα υποπέση εις τον εκφυλισμόν. Η ιστορία τους ήτις είναι και η ιστορία της ανθρωπότητος παρουσιάζει όλα τα εχέγγυα της διασώσεως της ελληνικής φύσεως και πάσης ηθικής διαφθοράς και εκφυλισμού. Η ιστορία της ανθρωπότητος μας παρουσιάζει πολλά έθνη άπερ συρόμενα παρά της ορμής των μεγάλων εισβολών ηδυνήθησαν να διασώσωσι την εθνικήν των ατομικότητα. Κανέν όμως τούτων δεν δύναται να παραβληθή με το ελληνικόν έθνος.
     Ο Έλλην, κατά πρώτον, είναι ο τύπος της τελειότητος και της μορφής και της ψυχής του ανθρώπου. Ουδέν έθνος προ αυτού ηδυνήθη να σχηματίση ιδέαν περί του ωραίου και του καλού. Ουδέν έθνος προ αυτού ηδυνήθη να καθέξη και εκτιμήση το αίσθημα της ελευθερίας.
     Οι διαδεχθέντες τους Μακεδόνας Ρωμαίοι κατέκτησαν μεν την Ελλάδα, εκηρύχθησαν δε προστάται του ελληνικού πολιτισμού, και διά της υλικής ισχύος των κατώρθωασν να πραγματοποιήσουν ό, τι η ηθική των Ελλήνων δύναμις δεν είχε κατορθώσει. Οι Ρωμαίοι δεν ήσαν εχθροί του Ελληνισμού, ήσαν μάλλον οι συμπληρωταί του. Εις όλας τας ρωμαϊκάς κτήσεις η ελληνική γλώσσα, τα ελληνικά γράμματα ήσαν σεβαστά, οι Έλληνες καίτοι υποτελείς εθεωρούντο ως ανώτεροι των Ρωμαίων. Ρήτορες, φιλόσοφοι, ποιηταί, στρατηγοί και αυτοί οι αυτοκράτορες δεν εθήρευον άλλην δόξαν παρά την παρομοίωσιν μετά τινος των Ελλήνων και δεν εθεωρούντο ικαναποιημένοι παρά ότε η αρετή των επεβεβαιούτο παρά των Ελλήνων.
     Η Βυζαντινή αυτοκρατορία κατήντησεν επί τέλους Ελληνική Αυτοκρατορία.
     Έθνος λοιπόν μη εκφυλιζόμενον απέναντι τόσων συμφορών και περιπετειών δεν δύναται να εκφυλισθή ούτε να θεωρηθή υποκείμενον εις εκφυλισμόν.
     Ο Έλλην και ο ομαίμων αυτού Αλβανός διετήρησαν, ο εις μετά περισσοτέρας λεπτότητος, ο άλλος μετά κάποιας τραχύτητος, την ψυχικήν υπεροχήν και την ιδιότητα του συζήν μεθ΄όλων των εθνών και εγκλιματίζεσθαι εις όλους τους τόπους και εις όλα τα κλίματα.
     Υπάρχουν έθνη μεγάλα τα οποία διά της υπεροχής και της καρτερίας επεβλήθησαν εις όλα τα μέρη της υφηλίου και εσχημάτισαν κολοσσιαία κράτη, όπως οι Αγγλο-Σάξωνες. Κανέν όμως έθνος δεν ομοιάζει τους Έλληνας. Ο Έλλην το πάλαι και την σήμερον μεταβαίνει εις όλας τας ζώνας, εις όλα τα κλίματα του κόσμου, όπου αποκαθίσταται όχι ως ξένος αλλά ως οικείος.

     Μάριος Δημόπουλος

    2. Cakalli7 says:

     mos ja mbeshtetni kaq shume njeri tjejtrit he burra se nuk jeni ne hamam qe te lozni e ka kush e ka

  2. Cakalli7 says:

   Ziguraqis mire ti edhe jot moter hajrulla qe dini gerqisht si minorance turke ne gerqi qe keni qene po ne shqiptaret e tjere si tja bejne apo u be greqishtja gjuhe e dite edhe ne nuk dime gje.

   1. hajriu says:

    Ti shqiptar moj ulkonje?????!!!!!?????????????? Hahahaaaaaaaaaa ………. ik oj shurre bej detyrat e te pareve , VFC mbushesharemesh .

    1. Cakalli7 says:

     hajrulla po qe kur nje turk egnatie mesoi egnatisht po shperndan pashaporta tani

 6. dino says:

  brockulla me bisht.na i paraqesin shqiptaret ketu gjoja si njerezor.shqiptaret vrane e prene e vrasin e presin edhe sot njeri-tjetrin si egersira e jo me per cifutet.thjesht diskush shpetoi per para.po te kishin paguar gjermanet do ja kishin dhene atyre.

  1. armand says:

   Dino, ajo qe kane bere shqiptaret gjate luftes se dyte, eshte nje e vertete historike e zbuluar nga vete hebrenjte qe jane shume te ndjeshem kur bie fjala per holokaustin.Pyetja qe duhet ti bejne vetes te gjithe komentuesit eshte: po une personalisht si do te kisha vepruar ne ate kohe,a do ti mbroja?
   Nqfts do me pergjigjesh,po do i mbroja,atehere s’ke arsye te dyshosh ne kete fakt historik.
   Sot ne Shqiperi ka qindra mijera familje qe s’kane lidhje me llumin e krijuar nga anarkia politike dhe si te tilla se meritojne hijen e dyshimit qe po u hidhet duke e paraqitur krimin dhe korrupsionin si pjese e ADN-se se ketij populli.

  2. e verteta keshtu eshte says:

   Shqiptaret jane njerezor, kurse ju qe keni vene emrin dino duhet te jesh ndonje evgjit grek, perkundrazi nuk e justifikon dote kete armiqesi qe ndihen kundrejt shqiptareve. Qerro qe ketu spiun!

 7. ujku i shpelles says:

  besa (besnikrija)eshte tipari karakteristik kryesor i qenit.
  prandaj edhe njerzit e mbajne afer qenin.
  dhe qeni eshte vec nje vasal i njeriut . skllav i tij. se me njeri tjetrin qent “zihen si qent”!
  edhe shqiptart jane besnik me te huajt te fuqishem.(zoterit)
  se me shoshoqin shqiptart zihen si qent.
  po ishe i huaj te respekto dhe te do shqiptari
  po ishe shqiptar do bej gjithcka qe te te demtoj.

  he …………..!
  qen i biri i qenit!!

  1. Korabi says:

   Hahaha ke bere nje analize qe nuk hidhet dot poshte 🙂 ato qe thua jane te verteta. Une them ta heqim shqiponjen dhe te veme nje qen ne flamur, nje qen Sharri meqe eshte rrace shqiptare.

   1. Andon says:

    “njerez” si ju i japin namin qe kane marre shqiptaret neper bote. zagare si ju dmth, qe merren me pislleqe. e them kete pasi me keto komente (ujku i shpelles dhe korabi) del ne pah inteligjenca juaj. Rrjedhimisht, njerez me te tille inteligjence nuk bejne dot perpara pa u marre me maskaralleqe.

    1. Keshtu eshte says:

     Andon, keta qe komentojn keshtu nuk jane shqiptar, por kelyshet e paguar, per te hedhur balte mbi cdo vlere shqiptare, jane tugofakosi, i cili perdor shume emra ketu.

  2. 1 says:

   ja nje maskara qe respektin e quan dobesi !

  3. SIN says:

   Edhe pinguinët shpendë janë, por nuk fluturojnë! Shqiponjat po!
   Mbesni me shëndet dhe me mendje në kokë!

  4. GREK PABUX SYNET says:

   ujku i shpelles,,,,,,,,,,ke thene nje te vertete te padiskutushme,dhe kush leh mbrapa, i shtohet komentit

 8. ajn says:

  Per kete arsye ebrenjte po i vendosin nje qyteti emrin “Besa”, nga ato qytete qe i largojne prej tyre banoret palestinez.

 9. Antifa says:

  per ca bese behet fjala?? besen komshijen time ne kat te 10?? ku ka shqiptari bese more?? akoma besoni ne perralla me bajlozin? ngelen duke u vrare gjithandej sidomos ata te kanunit besaxhinjte e medhenj.

 10. Slayer says:

  S’vret njeri djalin-vajzen per nji dy apo njemij Hebrej….. Nese ka mare besen time per ta brojtur e mbroj deri ne maximum, por djalin?!!! budallallek anadollak!

 11. kazazi says:

  cifutet qe jua merrnin paret shqiptarve,i kan mbajt e strehu!
  kurse shqiptaret qe luftonin kundra pushtuesve i kan spiunu ke gjermani!

 12. Gjirokastriti says:

  Mashtrimet nuk kane te mbaruara ne kete bote.Te mashtruarit me te medhenje jane ata popuj qe nuk kuptojne shume nga racat dhe vlerat e te
  tjereve,jane ata popuj qe nuk kuptojne ke te mbrojne e ke te vrasin
  jane ata popuj qe nuk kuptojne kush eshte armiku dhe kush eshte miku
  Ai popull qe vret dhe denancon vellan e vet,mos prit prej tij te ruaj
  te jashtmin.E gjitha kjo alibi me cifutet ,qe ne shqiptaret i kemi
  mbrojtur ne kohen e luftes se dyte botrore,ndryshe nga popujte e tjere
  te Europes eshte nje Alibi mashtrimi,Te gjithe e dine dhe e kane mare
  vesh per kete popull paqetor per cifutet,per dizet vjet rreshte vrau e
  preu vellane e vet vetem te ishte brigadier dhe jo me teper.Kush ka pak
  tru ne koke le ta kuptoje kush eshte ky popull shqiptar me besen e madhe tradicionale,Cifutizmi sot per shqiperine eshte nje tjeter teme
  Nje popull qe nuk e do as kush ne bote me besimet fetare,ai kerkon te
  mbrohet tek popujte qe nuk besojne ne nje fe,nje nga keta popuj qe nuk
  besojme tek Krishti dhe tek profet Muhameti jemi ne shqiptaret.Ai popull qe nuk beson ne zot nuk kupton ke te mbroje,djallin apo engjellin.Une jetoj ne USA DHe kam miqe te kombesise cifute ketu,per tju thene te gjitheve per ti mos keqkuptuar te shkruarat e mija.Ne na
  ngelet te flasim per popullin tone kush jemi ne te vertete.

  1. mali says:

   jam dakord.kemi qene te paditur.gjithmone se prapthi ne shqiptaret.ata (hebrenjte)u denoncuan dhe u dorezuan ne gjithë botën si komplotistë dhe si shfrytëzues te popujve që i kishin bujtur.ska lidhje fare me besën.përkundrazi ka lidhje me mosnjohjen e të mirës dhe të keqes .

   1. Adi says:

    Shqiptari nuk e ka zakon ta presi mikun ne bese.

    Ne shume vende te botes jane ndihmuar hebrenjte,por nga njerz dinjitoz, jo si puna jote qe te vret naten, dhe te qan diten.

    Ne si shqiptar krenohemi per ndihmen qe u dhame hebrenjeve.Largou qe ketej ju Oh mali, ju vetem shqiptar nuk jeni, por ndonje turgofakos ma ha mendja, njerz si ai te pershtire dhe te paguar qe bejne nje propogand antishqiptare.

    Nuk thone kote uji fle, armiku nuk fle

    1. mali says:

     Sa klase ke Adi?Shqipen e shkruake shume keq…Ku e ke mesuar.Duket se vetem gjuhen e sharjeve di.Qe je injorant nuk do as mend as kalem.Po a e di o njeri se nuk eshte fare rastesi që 26viktimat e gërdecit u prodhuan nga reaksioni i brendshëm bashkë me trafikante hebrenj bash për të shfrytëzuar shqiptarët e uritur nën shenjën e fitimit të paskrupullt?Projekti ishte shumë më kobzi se aq por një kokë e palarë si ajo e jotja zor se përfytyron më tej se sharjet dhe ‘besën’ tënde që nuk e do as qeni.

     1. Adi says:

      Kush do tia dije per opinionin tend,oh mali ju je nje njeri i ulet, qe edhe vyrtytet e popullit shqiptar qe i vlersojne dhe vete te huajt, ju do te hidhni balte. Sa per shkollen, qe permend te keni edhe ju sa kam une! Largohu qe ketej lagaraq

      1. mali says:

       Hahahahahahaha…

 13. Engjell says:

  Konkluzioni i fotografit me duket i drejte ,dikush nga komentuesit me nje te lexuar per 5 min hedhin poshte nje konkluzion te tij qe ka punuar dhe germuar per 10 vjet per kete çeshtje.Nuk me duket e arsyeshme qe edhe une te mbroj ate, se kam argumenta me shume ,por thjesht permendja dhe interesimi i tij per nje kohe kaq te gjate kuptohet se di shume me teper se ne komentuesit per kete çeshtje.
  Por nga ana tjeter ,menyra se si eshte katandisur shoqeria sot ne vendin tone,por une do te thosha edhe me gjere kudo te pakten ne hapesiren rreth nesh ,koncepti mbi besen dhe trajtimi i çeshtjeve ne bese eshte i pa imagjinueshem sidomos per brezin aktual por edhe pak me tej ne vitet e pas çlirimit.Dikush thote ne nje koment se besa ishte vetem ne veriun e vendit ,do ta kudershtoja sepse nuk besoj se eshte e vertete ,besa ishte edhe ne Jug , per konkretizim lidhur me çeshtjen ne fjale, hebrejte jane marre ne mbrojtje ne Vlore ,Fier ,Sarande etj ku edhe rreziku ishte teper me i madh per strehuesit e tyre ,sepse pikerisht ne keto zona gjermanet kane qene shume me teper aktiv se ne zonat e thella malore ne veri apo kudo qofte.
  Mjafton te referohemi ne udheheqjen politike e qeveritare te viteve pas 90,dhe fjala bese duket si nje marrezi ,sepse keshtu e katandisen Berisha,Nano kryesisht me premtime ,genjeshtra,dhe veprime prej te pa besesh ndaj njeri tjetrit por me e keqja edhe ndaj popullit te tyre ,prandaj ne sot nuk arrijme te kuptojme se ç’do te thote fjala bese dhe cili eshte detyrimi ndaj fjales dhe beses se mbajtur.
  Kjo nuk do te thote se sot nuk ka me njerez te tille qe quhen te beses por te kundertit jane bere aq shume sa eshte e kote te merremi me teorira dhe spjegime te pa kuptimta ne kohen e sotme ,le te urojme qe te mos kete me nevoje kush si ne luften e dyte boterore se… ” harro mushke valarene se Ali Pashain e prene “

  1. llazi says:

   shume nuk kuptojne se behet fjale per 1 kohe tjeter,tani besa eshte vetem nje fjale e thjeshte,tani fjala me e rendesishme eshte para,leka,dollar,evro.

 14. kazaz karriqi says:

  kush shan shqiptarin si i pabes ka probleme me mue!
  shqiptart jan besniket me te mdhenj!
  shifni salen jue! Kryebesniku i Partise!
  se sala jep bes gjithanej
  jua garantoj une jue…….
  Ja dha njiher besen komunizmes dhe Bac Enveres….bes me pash!
  erdh koha per bes ja dha besen Demokracis…salhajdari jon i beses
  bes i dha Ameriks,Italis,Gerqis,Serbis Malit t’Zi kosovs,
  deri n’Kin ke muri i madh ka shku me dhan bes sala…
  edhe kur t’vijn alienet i pari qe do i presi ne shpelln e tij do jet sala ku do i japi edhe besen..
  e po pse mos te japi bes sala…llafe jan..se mos jan pare!
  dhe sala dihet sesa llafe ka……….

  Sala Jon ka besn e qenit
  kur jep fjalen
  therr Shkelxenin…
  ther Shkelzenin
  t’jep n’shtrat Lirine
  per liri demokracine…….

 15. sal hajdarsala says:

  kurse nji fshati ne izrael do i vendosin emrin e madhnueshem….Sal!!!!!!!
  dhe do jet i mbushun plot shpella!

 16. fieraku4u says:

  KAM FRIKE SE AJO BESA DHE RESPEKTI QE SHQIPTARET KISHIN PER MIKUN ATEHER, TANI NE KETE PERIUDH KOHORE KU JETOJN NE EKZISTON ME. ASNJEHERI NUK TE JEP ME BESEN.

 17. xeni says:

  nuk e di per çfaar bese flasim ne ketu ne fb. te pakten. Ne vetem kemi lexuar qe ka ekzistuar mbase ne epoka te meparshme,kemi kexuar vepra apo romane te ndryshme,por mua dhe besoj askujt nga ne qe po diskutojme ketu nuk i ka ndodhur ndonje rast qe te jape besen apo te marre besen e tjetrit.Do t’i kete ndodhr sigurisht qe ta kene mashtruar po…kjo me siguri. Besa nqs do te ekzistonte duhet te jete nje element kolektiv ,qytetar, qe do te thote te jesh korrekt ndaj tjetrit, kushdo qofte, edhe ate qe nuk e njeh.si popull de jo si individ….

 18. I-liri says:

  Varet se me ke ” intelektual”, eshte shoqeruar per dhjete vjet ai fotografi dhe sa pare i ka dhene. Nuk ka te beje fare me nocionin ” bese”. Ky nocion lindi atje ku kishte pabesi. Dhe ne zonat ku u strehuan cifutet nuk njihej pabesia, qe te jepej besa.
  Me teper ka te beje me mikpritjen dhe ” fjalen e dhene”. Per mikpritjen shqiptare kane shkruajtur Xhorxh Bajroni, Edit Durham dhe shume studjues e shkrimtare te vjeter.
  Ndersa per te pabese shqiptaret sot njihen si kampione ne bote. Atje ku kemi shkuar emigrante, me besim kane te afrikanet, kurdet, kinezet, rumunet, ruset, ne fund fare vijne shqiptaret. Po ngjarjet ne Shqiperi sot, me sulmet dhe vjedhjet, ndaj turisteve te huaj, per cfare BESE flasin. Besa jone eshte: Te vrasim naten e te qajme diten.
  Sa per respektin e Izraelit ndaj vendit tone, po ju them, se me shume respekton Gjermanine qe i zhduku se sa Shqiperine. E dini ju se Shqiperia eshte ne listen e vendeve armike te Izraelit? Kush e futi ne kete liste? SRB-i, i cili e beri Shqiperine anetare te konferences islamike.
  Prandaj ambasadori izraelit diten e hapjes te ambasades tha: “Hapja e ambasades tone ne Shqiperi ka nje rendesi te jashtezakoneshme sepse hapet ne nje vend mysliman”. Boo, po kjo eshte qe SRB-i, te kete dy bythe. Nje tja cajne dhe ne tjetren tja mbajne! Ose te maresh koburen e tja japesh, BAAA M….
  Tradhetari. Spajuni i dreqit…

 19. hahaha says:

  dua t’ju kujtoj lexuesve se shumica derrmuese e shqiptareve qe strehuan cifute ishin myslimane dhe sado qe na pelqen te idealizojme konceptin e beses, nje nga pese pillaret e islamit eshte qe te ushqesh te uriturin dhe te ndihmosh dike ne nevoje.

  pa dashur te zbehe traditen e lashte te beses tek shqiptaret e verteta eshte se pjesa myslimane e shqipatreve sakrifikuan.

  nje arsye tjeter ka qene se shqiptareve nuk ju ishte rrjepur dinjiteti, kultura, tradita nga enver hoxha dhe e kishi akoma respektin per vete dhe urrejtejen ndaj pushtuesit, ndaj atij qofte gjerman apo italian qe te vjen i paftuar dhe te vret, cifutet dhe shqiptaret i bashkonte e njejta vuajtje dhe ne akoma e kishim ndjenjen e drejtasise dhe njerezise.

  mos et harrojme qe kur italianet nga pushtues u kthyen ne nevojtare, shqiptaret ben te njejten gje i ndihmuan sidimos zonat e banuara nga popullsi qe praktikonte islamin.

  enver hoxha i ktheu shqiptaret ne spiuna te familjes ku femija duhet te vinte partine mbi cdo gje dhe te spiunonte babane ose vellane, kur burri ose gruaja detyroheshin nga kulti famekeq qe quheshe organizate partie te ndanin njeri tjetrin edhe pse duheshin

 20. tefta says:

  SHQIPETARET I SHPETUAN HEBREJTE , SE VETEM TEK KY POPULL MIKUT I THUHET MIK , JEP JETEN PER MIKUN , SE I KA ARDHUR NE SHTEPI TE TIJ ! POPULLI SHQIPTAR HISTORIKISHT NE SHPIRTIN E TIJ KA PASUR TE THEKSUAR HEROIZMIN GUXIMIN SAKRIFICEN ZEMERGJERESINE DASHURINE PER TJETRIN , KAVALIER DHE DHURUS PER PER KEDO QE I NDODHET PRANE DHE NE RREZIK E NE NEVOJE DHE KUUUUURRE NE SHPIRT TREGETAR!!!!!!!!!!!!!!

  NE JUGUN E SHQIPERISE FJALA E URTE E POPULLIT THOTE

  “KUR JAP FJALEN ,THERR DJALEN”

  DHENIA E FJALES NE VERI NJIHET ” DHENIA E BESES”

  KJO VETI NDER POPUJTSE E TJERE KA ARDHUR DUKE U ZBEHUR NDER SHEKUJ,PASI U FUT TREGETIA DHE INTERESI!

 21. tefta says:

  “BESA ” ESHTE NJE TRADITE SHQIPETARE DHE KJO DUHET THEKSUAR DHE SE BESA NUK KA FE , AJO ESHTE E GJITHVE GRUPEVE SHQIPETARE KUDO QE ATA JETOJNE TE SHPERNDARE NE TE GJITHE GLOBIN.

 22. hajriu says:

  Kjo eshte nje e nje milionta arsye pse te ndihesh krenar qe je shqiptar. Sa per pergjigjen e titullit te shkrimit “Pse shqiptarët i shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit?” , thjesht fisnikeria e ketij populli , thjesht gjaku blu qe kalon ne venat e Shqiptareve . Ky nuk eshte i vetmi rast , raste te tilla qe tregojne fisnikerine e popullit Shqiptar jane me shumice , Italianet ishin pushtues dhe vrane e prene por kur erdhi fundi ne i ndihmuam , ushqyem e i strehuam .

  1. D s says:

   hajro!! te paret e tu ishin miq me gjerman e italiane apo me hebrej?? se nuk po mer vesh i pari te dytin ketu me duket hahahaa

   1. hajriu says:

    Ty me shume se nje pergjigje duhet me te dhene nje te peshtyre surratit , po prap kame frike se ndotet peshtyma ….. ptuuu dava jevgjiti

 23. ATDHETARI says:

  O TEMA si e lejoni qe dikush shkruan ne greqisht.Jam nje lexues i rregullt i Temes dhe simpantizant i saj por ju lutem ju duhet te hiqni menjehere kete koment me germa greke.Persa i perket ceshtjes se cifute ve ne Shqiperi pse po lodheni o te shkrete me e Lagu se Lagu.Nqs eshte krijuar nje opinion pozitiv per shqiptaret pamvaresisht krahines nga vine pse duhet ti veme bishta. Mos harroni nje gje qe cifutet nuk jane aq budallenj qe mund ti genjesh kollaj.Ata kane intitut te posacem qe merret me Holokaustin

 24. emigranti says:

  Se kuptoj se sa antishqiptare ka ne kete forum.
  I huaji vlereson besen shqiptare si nje virtut dhe antishqiptaret hidhen e thone: nuk e kemi kete vlere, eshte zakon e nje pjese te vendit(ne fakt eshte e te gjithe territoreve te banuara nga shqiptaret), eshte zakon mysliman nderkohe qe eshte tipar i te gjithe shqiptareve te ndershem dhe zakon i hershem e pagan.
  Per te vertetuar kete pyetni te moshuarit si strehuan dhe rrezikuan edhe ne mbajtjen e roberve italiane, pak me pare pushtues.
  Te luftoj per sa kohe je armiku im dhe te meshiroj kur je robi im.
  Kjo eshte vlere dhe tregon civilizim, ne kundershtim me pabesine e hipokrizine e fqinjve tane jugore.
  Te gjitha ketyre i shtohen politika e mencur e Mbretit Zog, ne kohen e te cilit nepermjet konsullatave shqiptare kane kaluar mjaft hebrenj tranzit ose qe qendronin ne Shqiperi.

 25. beso dhe ... says:

  ….zoterinj ,, shqiptaret i moren dhe i strehuan ne shtepi te tyre dhe kjo nuk ka asnje dyshim po mos harroni qe qeverija shqiptare e periudhes se 1944 nuk ranonte ndjekjen e tyre ,, kryetar i regjences Mehdi Frasheri , pjesetare te regjences Cafo beg Ulqini , Pater Anton Harapi , Lef Nosi , Kryeminister Rexhep Mitrovica , Minister i Brendshem Xhafer Deva……….etj qe zyrtarisht ndryshe nga qeverite pro gjermane ne ballkan nuk kane pranuar pasi shqiperine e konsideronin shtet te pavarur dhe gjermanet si kalimtare ne lufte me anglezet….referoniu z. shaban sinani…

 26. baci says:

  do te parashtroj nji pyetje dhe do te kisha dashur qe dikush te pergjigjet pse shqiptaret imbrojten ushtaret italjan gjate luftes se dyte boterore kjo ndodhi kur ushtria italjane u shpartallua nga ushtria gjermane duke i dhene pergjigjen kesaj pyetje ndoshta e gjejme pergjigjen se pse u mbrojten hebrejte ne shqiperi,a eshte normale te mbrohen ushtaret armiq duke i futur ne shtepi bile ne disa raste duke u dhene vajzat per nuse,kjo me duket me shume se naive.

 27. hahaha says:

  qeveria zogiste nuk i ndiqte dhe bente presion famoljeve shqiptare qe strehonin cifuter sepse zogu u jepte pashaporta cifuterve VETEM KUR ATA PAGUANIN ME FLORINJ!

  ai lapuraku sternipi i zogut te mos harroj se cfare mafozi e ka patur dhe gjyshin dhe te jatin(nje nga trafikantet me te medhenj te droges dhe te armeve) sot ka mafioz ata qe e rrethojne.

  thone se leket e bera nga droga nuk i gezon njeri… te shikojme do i gezoje e bija e yllka mujos?!

  sa te kene putinin…

  1. Andon says:

   Kur ka qene Zogu ne pushtet, pra deri para 7 Prillit 1939, Cifutet nuk strehoeshin ne shtepite e shqiptareve pasi nuk i ndiqte njeri.
   Pra, nuk kishte arsye qe ata qe ishin ne shqiperi te paguanin me florinj, pasi nuk kercenoheshin.
   Kur hyri Italia, Zogu nuk ishte me, rrjedhimisht nuk mund te leshonte pasaporta, etj etj.
   nga kjo del qe ti “hahaha” je trap

 28. bardhosh says:

  burri ma besnik i shqiptarve ka pas ken ahmeti i zogollve!
  aq besnik ishte sa edhe floririn jua mblodhi dhe jua ruajti(rrujti) shqiptarve te tij te beses.

 29. Harrilla says:

  E ua dhifsha greket me mut QE ska popull me te pist se greku ku nuk kane respekt shkojne me femijet e tyre ne krevat dhe kryqezohen mes vetes me keq se kafshet dmth race e felliqur zoti ua nxorri ne drite gjynahet ndaj te huajve qe as ne asnje vend te botes nuk trajtohen njerezit me keq se ne greqi Po nuk ka mbaruar me kaq kane me per te lare evropa ka per ti futu 500 vjet me mbas skane me pare nga gjermania e franca kane per ta bere koloni po prisni dhe ca ju pershendes te gjitheve bashkeatdhetare te mite

 30. LILI says:

  kur lexoj komentet e shumices ketu,me vjen turp per gjendjen ku kemi mbrisi komb!Mundohen cdo dite hebrenjt qe u shpetuan nga shqiptaret me na ba nje te mire duhet kujtuar botes se na ishte nje mbret n’ate kohe,n’evrope qe jo vetem morri nje hebrenj per doktor per eti,po edhe nje fotograf edhe shume shume te tjeter,ju dha rroge per punen ne pallat e prane princeshave,qe ato mos te ndihen ne siklek e as borxhli per asgje ne shqiperi kur gjithe mbretenite evropiane debojshin hebrenjte…aparati institutional qe la ky Mbret po ashtu eproj sipas udherat edhe dha kush dokument,kush lejekalimi,kush shtepi per keta hallexhi!edhe deri sa erdhen ne qytetet cdo fshat i shqiperise iu dha buke,edhe shkroj shofer per ta,kur fshataret e eropes per d lek i dorezojshin tek germanet…Kete gje gjithe hebrenjte e mbijetuar duan ta rikujtojne botes,po me sa duket duhet edhe disa shqiptaree budallenj me va rikujtuar!Zoja cohen apo zoja neumann tregojne shume bukur neper kujtimet e tyra si si u debuan e germani,ne austri nne yougoslavi e si nuk u debuan ne shqiperi! ambasadori bernstein tregoj po ashtu shume bukur se tek shqiptaret(e asaj kohe,plot fisnikeri)feja e sicilit u respektojke ,bile ma shume ai qe fe tjeter kishte,kurse edhe jeta e cdo njeri te ndershme u respektojke!
  kurse sot anomie totale!

  1. kela says:

   Ketu ka njerz te paguar nga greku, qe futen neper gazeta me mision, per te hedhur vrere mbi cdo gje shqiptare. Ai qe eshte shqiptar, krenohet per keto vyrtyte te larta ta popullit tone qe zore se i gjen ndonje vend tjeter.

   Rofte populli shqiptar, populli me i vjeter i evropes. Le te trashegohen keto vyrtyte te te gjitha brezat qe do te vine.

 31. tomori i beratit says:

  Ndofta e kam gabim por per mendimin tim NE JEMI KOMBI ME I PA BESE.Qofsha i gabuar.

  1. Keshtu eshte says:

   Mos e ngatroni me grekun, ore coban Berati. Anglezi thote besoi me mire nje gjarpri se sa nje greku. Populli shqiptar eshte nje popull fisnik. Dhe kush shan popullin e tij, ka mbaruar si njeri ore Tomor i Beratit.

 32. Valter says:

  Qe ne i kemi ndihmuar kjo ska dyshim dhe qe kemi ber shume mire edhe kjo ska dyshim pasi edhe hebrenjte ashtu siç çdo popull jane njerez qe meritojne te jetojne pasi kane qen gjithmon te diskriminuar ashtu si edhe ne. Mos harroni qe flasim per nje periudh tjeter qe kishim nje popullesi prej 900000 mij banoresh dhe ishim shume te varfer. Kemi qen popull me bese por fatkeqesisht periudh

 33. miri says:

  Populli hebre ka gati nje histori si edhe e jona. Edhe ne edhe ata kemi qen gjithmon te pushtuar dhe persekutuar nga fqinjet dhe me tej per shekuj me radhe.Eshte e vertet qe i kemi futur ne shtepi pasi te paret tane kane pasur burreri dhe jo si tani qe si ne jug edhe ne veri burrat vrasin grate dhe femijet (sa turp!!!). Populli yne qe eshte degraduar ka vetem keto 20 vjetet e fundit ku shqiptaret ka ber nga veprimet qe te paret tane do tu vinte turp te na kishin per sterniper (vrasje, prostitucion (femrave shqiptare), degjenerim brenda familjeve etj.). Kjo eshte periudha me e erret e kombit shqiptare. Te shpresojme qe shteti amerikan ku hebrenjte luajn nje rol te rendesishem te na kthejne ne origjine (kosove e shqiperi nje shtet dhe ta filloj edhe njeher ng) qe me sa shohe drejt atij finalizimi jane. Une jam shqiptare por edhe nese do te isha hebre do ta kisha per nder.

 34. miri says:

  Populli shqiptar dhe ai hebre jane dy popuj qe kane shume gjera te perbashketa. Te dy kemi qen te pushtuar dhe persekutuar per shekuj me radhe. Eshte po aq e vertet qe te paret tane i kane strehuar pasi kane qen burra dhe jo si tani qe sna ka mbetur as nje pike burrerie apo bese merreni si te doni pasi per mua bese do te thot burreri. Populli shqiptare ka te pakten keto 20 vjetet e fundit qe eshte shkaterruar ku edhe vajzat dhe grate i çuan per prostitute. Te pareve tane do tu vinte turp se kush i perfaqson tani. Une sot do ta kisha per nder te isha hebre pasi ne krahasim me ne ata e duan njeri tjetrin ndersa ne bejme te kunderten sot.

 35. Cakalli7 says:

  Une ja le ne dore mulla net-it ti jape zgjidhje kesaj pune, presim per pergjigjen e tij te paanshme edhe te drejte.

 36. bc says:

  Te dashur komentues une mendoj qe ne shqipetaret jemi popull mike prites dhe ibeses dhe me duket se sipas tradites kemi bere vetem detyren dhe nuk duhet te presim te na pergezeje njeri se ne kemi nje tradite te bukur qe nderi qe behet nuk permendet kush te doje ta dije.

 37. cajupi c says:

  edhe bagtija ne bes te cobanit e ka lene jeten e saj!
  si shqiptart ne bes te perndimit.

 38. psikollogu i arrnautistanasve says:

  mikpritja ne shqiperi eshte karakteristike me e theksuar te jugu,sidomos te krahina e Laberise,kurveleshi,skrapari..delvina..
  zbehet paksa ne drejtim te permetit dhe beratit per tu ftohur ne erseke korce pogradec dhe
  mbetet e vaket ne myzeqe per tu ftohur ne shqipnin e mesme tiran elbasan dhe per tu ngrire ngric akulli ne veri.
  ne veri me perjashtim te disa ishujve oaze mikpritjeje ne pergjithsi nuk njihet mikpritja.
  meqe veriu i ka njerzit me individualista ndersa jugu me te socializuar dhe me shume me ndjenjen e grupit.

 39. Mark Gjonaj says:

  Une mendoj se jane vetem dy arsye, tradita e lidhur me besen dhe qendrimi i pergjithshem ndaj luftes se padrejte te pushtueseve nazisto-fashist te atdheut! Faleminderit!

 40. Avniplisi Prishtine says:

  Sa me deshperojne disa komente, thua se shkruajne femije!!!

  Eh po keshtu, normalisht qe ata hebrenje kane paguar per ushqim, sepse si popull i varfer qe ishim s kishim as per vete, por, si hebre qe kane qene edhe me lehte do ta vrisje e do t ja merrje te gjitha ato leke apo jo? Se nuk kishin hebrenjte pare neper gjithe Evropen ti blinin vendasit por vetem ne Shqiperi?? Sa injorante qe jeni disa!!!

  Dhe po, eshte e vertete qe s kishim bese perderisa e dhame, ska cka na vrete kjo e vertete, por te pakten ajo bese beri qe shume kush mos ta thyente me dhe kur e thyente per te fliste fisi e mileti dhe si mbiste vend me askund dhe flitej per familjen e tij edhe me gjenerata te tana si te PABESE!!!

  Ne shqiptaret vuajme nga ekstremet, nga njeri ekstrem ne ekstremin tjeter, tani gjerat i lidhim prej kohes se tashme me ate te para 60 viteve. Eh po mire qe shpetuan ata te gjore (pa marre parasysh fene e tyre), edhe pse dihet qe hebrejte nuk i don asnje fe tjeter, pra ska pse te na cudit ndonje antihebre edhe tek ne, por sipas rrjedhjes se ngjarjeve del qe politikisht eshte mencuri tani te jesh aleat me hebrenjte (e pse jo edhe me arabet qe tani kane lekun!!!).

  Tani me te gjithe e dim se sa te pabese jemi (per kohen e tanishme flas) dhe skemi pse se pranojme realitetin, por s kemi pse nuk mburremi me paraardhesit tone qe shpetuan disa te gjore qe persekutoheshin vetem pse ishin nga nje race a fe e caktuar dhe kjo me mburr si shqiptar dhe me jep force ti mbyll syte para gjendjes se tashme dhe te vazhdoj me bindje edhe me te fort se me mire qe jam shqiptar, se sa grek apo sllav!!!

  P.s. Me duket se gazeta TEMA eshte bere grumbullues i lexuesve anekend trojeve shqiptare, sikurse edhe ne viset jashte saj, pra, JU lus redaksi e nderuar, qe pak a shume te moderoni komentet, sepse jo gjithcka lejohet ne demokraci. Ju lus, shpetojeni lexueshmerine dhe komentimet me redakture te kujdesshme ku secili komentues do te vetedisohej dhe do te ishte me i pergjegjshem ne shkrimet e tij. Ju flm!

 41. bjordi says:

  Katastrofik niveli i postueseve. 20 vjet demokraci jo vetem kane rrenuar vlerat e shqiptareve dhe demtuar mentalitetin e tyre por mekati me i madh eshte krijimi i nje armate te tere injorantesh dhe dritshkurterish qe skane haberin nga historia e vendit te tyre, etnografia, folklori dhe vlerat morale qe vijne nga thellesia e koherave.

 42. Kumanova says:

  Pershendetje vellezer shqiptar ne te gjithe globin.
  Ti leme zenkat the paragjykimet per njeri tjetrin dhe se kujt i takon besa the kujt jo.Te gjithe jemi shqiptar – gjak Shqiptari -(musliman, katolik ortodoks etj. Kjo sjellje na con drejt shkatrrimit(neve Shiptarve). Sa i perket Cifuteve dhe filmi Besa eshte shum i qelluar dhe kjo tregon fytyren e vertet te kombit tone, se ne Shqiptaret per dallim nga te tjeret qe na rrethojne(Popujt -Serb, Grek Bullgar etj)jemi njerz me vlera, kurse ata te lart permendur vetem duken si njerez, por nuk jane. Per kete arsye ti lejme zenkat ne mes vete dhe ta harxhojme energjine ne dicka me esenciale si psh ne shkollim, zhvillim ekonomik e ashtu me radhe, te punojme per Shiptarine pa mare parasysh cilit konfesion i takojme, rrofte Shqiptaria.

 43. EMIGRANTI SHQIPTAR ne athine says:

  pershendetje te gjitheve. durim kurajo guxim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82394
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82394
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34832
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34832
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6892
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6892
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X