#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kërkimi dramatik: A ka jetë në planetin Mars?

Kjo është pyetja më e madhe që ka njerëzimi: A jemi të vetëm në gjithësi? A ka diku tjetër jetë. Kurrë më parë nuk kemi qenë më pranë përgjigjes. Pikërisht kësaj pyetje synon t’i japë shpjegim sonda Curiosity.

Që prej mëngjesit të ditës së hënë, roboti i NASA-s, me peshë rreth 900 kilogram, gjendet në kraterin Gale në Mars, i madh 154 kilometër.

Aty është thatësirë dhe vendi është shkëmbor. Natën temperaturat janë minus 90 gradë, ditën shkojnë në zero gradë. Curiosity megjithatë mund të punojë pa u shqetësuar. Aktualisht nuk është sezoni i stuhive në planetin e kuq.

Por a ka jetë këtu?

Profesori Ralf Jaumann, ekspert për Marsin në Qendrën Gjermane për Udhëtimet Hapësinore thotë: “Nëse do gjejmë diku shenja jete në hapësirë, më shumë shanse kemi aty. Përmes vëzhgimeve me sondat e Marsit e dimë se në atë pellg ka tonelata me minerale. Ato krijohen vetëm kur shkëmbinjtë gërryhen nga uji. Aty madje ka pasur sasi të mëdha uji, ndoshta një liqen të madh”.

Sot ka sasi gjigande akulli, sidomos në polet e Marsit. Nëse do shkrinte i gjithë akulli, atëherë planeti do mbulohej me ujë deri në shtatë metër.

Kjo është edhe pika më interesante: aty u ka ujë, do ketë edhe jetë. Roboti do të kërkojë edhe për gjurmë organike si aminoacide, por edhe fosile të vogla, forma bakteresh ose alga.

Curiosity do të gërmojë edhe nën tokë me krahët e tij dhe do të shqyrtojë gurët në laboratorin kimik që ka me vete.

Eksperti i Marsit, dr. Markus Landgraf, thotë: “Unë do të çuditesha shumë nëse aty nuk do gjenim shenja jete”.

Pyetja tjetër është se ku ka shkuar i gjithë uji? Çfarë fati pati Marsi para 3 miliard e gjysmë vjetësh, kur u zhduk uji? Një fat që e pret edhe Tokën?

Profesori Jaumann thotë: “Duhet të ketë ndodhur diçka shumë e keq, por ne nuk e dimë se çfarë”.

E sigurt është se temperaturat kanë rënë, uji u zhduk, planeti u tha.

Por çfarë kemi arritur deri më tani nga kërkimet në Mars?

Profesor Jaumann: “Në linjën e parë kemi kryer kërkimet themelore, por edhe kemi përparuar shumë në teknologji. Nëse do gjejmë jetë aty, do ndryshojë krejt panorama jonë për botën”.

Por a do mund të fluturojnë njerëzit për në Mars?

Eksperti i Agjencisë Hapësinore Europiane, Manfred Warhaut thotë: “Për fat të keq jemi ende larg kësaj. Fillimisht do të duhet të shkojnë robotë aty për të dërguar materiale si stacione për të mbijetuar për shkak se atmosfera në Mars është plot me dyoksid karboni. Përveç kësaj na duhen modele për të prodhuar ujë e energji”.

*Marrë Nga BILD

45 komente në “Kërkimi dramatik: A ka jetë në planetin Mars?”

 1. Rigers L. says:

  Ju lutem!
  Mos e qelbni edhe Marsin me njerez si …
  MONSTRAT E VICIDOLIT

 2. LILOLABJA says:

  Do jete fati i zi po te gjejne nje bakterie si saliu.
  Do ndryshoje edhe qendrimi mbi ideologjine fetare.

 3. ...? says:

  Eh sa me dhimbsen disa njerez.
  Akoma dhe me e dhimbshme eshte fakti qe shpenzohen miliarda dollare dhe ne toke aty ku jeta ekziston vdesin me mijera njerez cdo dite se skane me se te ushqehen.
  Germo tare germo se qenin e ngordhur ke per te gjetur!!!

  1. ...! says:

   Edhe mua me dhimsesh ti,por jeta vazhdon po ashtu dhe shkenca!
   Ne nje te ardheme,keto ekspedita shkencore qe ti i quan te kota,do te shpetojne miliarda jete njerezish,njeru heret a vone do te lere kete toke,eshte nje univers aty jashte qe pret per tu populluar…,nuk mund te mos investojme per te ardhmen,vetem per te shpetuar menderen ne te tashmen !
   Te thuash se pse njerezimi shpenzon ne shkence eshte IDIOTESI,shume mire mund te thoje mos te shpenzonte me ne lufte,duke pare qe shkenca nuk merr as 1% te shumes ne krahasim me 99% te luftrave ne bote .

   1. ...? says:

    i pari nder ata miliarda qe do shpetosh bythen do jesh ti.
    sa larg shkon me fantazi o njeri.

    1. ...! says:

     Fantazi kam sepse kam lexuar shume,nqs kjo bote eshte keshtu sic eshte,faktor kryesor jane gomeret si ty,qe objektin kryesor te dites e kane qe te mbushin barkun me buke,tamam si trashalluq dembele te qelbur qe jeni !

     1. ...? says:

      paske lexuar. ahahahh.
      dukesh qe je njeri i,lexuar ne fjalorin qe perdor.
      si nuk te vjen turp nga vetja. sikter, vafsh ne ferr!

      1. ...! says:

       “sikter, vafsh ne ferr”,O zot,nuk te urrej,thjesht te meshiroj!!

       1. ...? says:

        meshiro veten tende ne radhe te pare. une skam nevoje per meshiren tende

      2. ere says:

       vafsh ne ferr…? talebanizem i gjalle

       1. ...? says:

        sa per information kerko ne google cdo te thote fjala taleban.
        ferri ekziston si ne islam ne krishterim dhe ne judaizem, keshtu qe nuk ke asnje baze te me quash taleban. thellohu pak.

        1. ere says:

         o kaqol,e kisha fjalen qe ke fjalor shpellari,c’lidhje ka feja ketu!

  2. Fhgjffjj says:

   Sigurisht qe ka jete. Dhe kam prova

 4. beso says:

  a ka njerez ne Mars mund te jete e dyshueshme,por jete ka patjeter.Ka organizma qe adaptohen dhe jetojne ne temperatura te uleta,psh,ne Antarktide ka organizma qe i jane adaptuar temperaturave nen0,po ashtu edhe ne thellesite oqeanike.

  1. pipi corape gjata says:

   a ka njerez ne Mars mund te jete e dyshueshme.

   Beso Cfare do te thuash me fjalen Njerez??…e ke fjalen per njerez si puna jone,, me organizmin si tonin apo dhe qenjeve te tjera ne kete planet?

   Nese eke fjalen per njerzish si ketu atehere pergjigjja eshte e thjeshte JO.
   Nuk ka ne mars njerez si ne toke ne kete moment te evolucjonit te Marsit. Eshte matematikish e vertetuar. Atmosfera e Marsit eshte e perbre me 80% Dioksid Karboni nese mer cfardolloj qenje organike nga toka dhe e con Ne Mars nuk do jetonte as 3 minuta. eshte njesoj si ti futesh ne nje miniere qe rezohet apo ne tunel i mbushur me tym zjarri nuk do rezistonin as 3 min.

   Nga ana tjeter eshte vertetuar se dhe ketu ne toke dhe ne ato vendet qe permenda une me siper(minierat e tunelet me dioksid karboni) ka disa lloj bakteresh qe riten dhe i rezistojne dioksidit te karbonit dhe gjithashtu disa lloje algsha ne fund te oqeaneve qe riten pa oksigjen…Keto lloj specjesh do mundohen te gjene atje ne Mars…dhe ky eshte maksimumi cmund te gjehet, mos prit no nje zbulim te madh organik.

   Ajo qe me te vertet kerojne ata eshte te zbuloje historikun e Marsit duke germuar token…pasurite minerale te tij, aktivitetin vullkanik te Marsit dhe nivelin e akullnajave ne polev, qendren e marsit..etc. Duke studjuar keto mund te arrijme te shohim nese miljona apo miljarda vite me para ka pasur Marsi kushtet si toka dhe nese ka pasur jete organike ose nese Marsi do evuloje ne nje te ardhme si toka.

   Jo me kote e kane zbritur robotin ne kraterin me te madh te Marsit.Duan te studjojne vullkanet. Me perpara edhe Toka ka qene ne kushtet e Marsit por erucjonet gjigande dhe ne gjithe siperfaqen e planetit ndryshuan komplet atmosferen e tokes rigjeneruan mineralet keto sollen oksigjenin dhe gjithashtu atmosfera e tokes u be rezistente ndaj rezeve te demshme te diellit.Kete duan te zbulojn ne Mars..nese kjo gje ka ndodhur me perpara apo do te ndodhi.
   Une mendoj se jane gjera shume te mira keto eksperimente sepse ne nje te ardhme do ndihmojne njeriun dhe akoma me shume leke te shpenzohen do jete akoma me mire. Shpresoj qe u shpjegova qarte so jo se dua te jap mend po thjesht jam i apasjonuar. Gjithe te mirat

   1. anticensurë says:

    dje një emision për këtë temë e dha stacioni TV ARTE!
    pothuaj se të njëjtat gjëra që thua ti!
    përshëndetje për pasionin tënd!
    maksimumi që mund të gjejnë mund të jenë fosilet!
    për llogjikë të thjeshtë në mars mund të ketë pasur jetë,por me ftohjen e vazhdueshme të djellit atje po shkon e më tepër ulja e temp!
    është e mundur që të ketë dhe mikroorganizma të ibernuara,të ngrira në temperatura të thella!

 5. Cajupi ne Lazarat! says:

  -Patjeter qe ka njers ne Mars!
  Vetem socialistat dhe Fatos Nano,me falni Edi Rama,bllokistet e rinj, ,ata qe edhe lulet ma t’bukra te jets i vyshken ktu ne planetin tok,ne burgjet e komunizmit,ne planetin e shtypur dhe te vuajtur nga diktatura,vetem ata pra e mohojn faktin e pasjes se jets ne planetin e dashtun Mars.
  Shiko.
  Pse Edvin Kristaq Rama don ta mohoj me genjeshtra te dites jeten ne planetin Mars.
  Esht e thjesht me u kuptue kjo manover tinzare socialistash.
  Sepse njerzit qe banojn atje jane demokrate.dhe pike. s’ka..
  Dhe, Marsi dhe Lazarati jane dy bastionet e partis demokratike.
  Ne Mars votat i kemi te sigurta ne.
  Ju garantoj une jue…
  (Pjes nga intervista e Sales kjo)
  Tash shifni edhe intervistet e Ed Romes.
  -Brockulla!
  Sala si gjithnje shikon endrra me sy hap!
  Endrra te bukra demokratike do ti quaja keto!
  Se edhe vapa e madhe e veres ben punen e saj ne crregullimet e gjumit dhe te endrrave.
  Dihet tashme boterisht,me ze dhe me figure,me kamera dhe me teleskope qe marsi eshte “planeti i kuq”!
  Dhe patjeter qe Marsi eshte bastjoni yne!
  Marsi eshte me ne!
  Marsianet sacialista jane nje mbeshtetje e fuqishme e partis socialiste…packa se jane edhe xhuxha te vegjel,por bashke behen te forte dhe bashkimi ben fuqine e fitorjes sone vendimrate per nxjerrjen e sales ne pension.

  1. Arjan Boston says:

   cajupi pak te kan bo se une ta merrja jeten fare ty dhe qenieve si ty..koha verteton se kush jeni ju

  2. Trojani says:

   E ke felliqer Cajupin ,edhe malin dhe ate Cajupin letrave me keto idjotlleqe o kolaq .

 6. beni says:

  Skencetaret,sidomos ata te NAS-es pothuajse qe te gjith kan studjuar,dhe ne saj te studimeve,kerkojn edhe ata te jetojn si gjith njerzit e tjere!
  Nje kuriozitet i tille ne medjet e botes si puna e marsit,do tu sillte te ardhura te mjaftushme nga medjet,per te plotesuar standartet e jeteses ne saj te studimeve te kryera!
  Trillime te tilla,ndoshta ne i kemi pare ne vitet 69 me henen,kurse tani spekullohet me marsin!
  Keta jane mashtruset e botes,qe kerkojn ti fitojn paret pa djerse,ndoshta ide te Cifutve si puna e Henes!

  1. lloqe kavaje... says:

   gjeniale….per 5 ne elbasan ama !

   ps:meso te shkruash njehre pastaj zhgarravit mendimin tend !
   ps2: njerezit dhe shkencetaret me te medhenj te globit kane qene dhe jane cifutet!plas….taleban i qelbur !

   1. Katoliku says:

    Edhe kriminelet me te medhenj ne Bote, kane qene dhe jane çifutet.
    Juden Raus!

  2. bullshit says:

   i ke rene pikes

   1. Leone says:

    i ka rene pikes dhe pika ju rente ne koke te dyve ….

   2. 53P says:

    E kam vene re qe ti ne pergjithesi ke sindromen e “deshtakut konspiracionist”,shume e perhapur ne boten e 3 dhe ne shpellat Albanistanit ! Por anglezet e kane nje fjale edhe per ju, Fucking Troller !!!

  3. 53P says:

   Ore vertet i beson keto ti,pasi kjo qe thua ti nuk ka lidhje me ameriken,por me njerezimin!
   Vertet mendon kaq te pa afte jane njerezit,apo eshte thjesht nje vleresim qe i jep vetes,dhe gabimisht e thua per te tere njerezimin !?

  4. anticensurë says:

   virusi i budallallëkut nuk ka për tu zhdukur asnjëherë!
   kush të dojë le të vërë bast!

 7. enea says:

  Jemi ne prag te zgjedhjeve per president ne amerike.

  Te tilla lajme jane thjesht per te terhequr vemendjen, dhe per te thene, shikoni cpo bej ameriqia…

  1. DAJA says:

   me idiote si ty enea,shkenca iken shume me perpara,,,,thanx

 8. toro_loco says:

  Prisni pas disa ditesh kur te vije ndonje foto “Toke e Xanun”.

 9. myzeqari says:

  mos gjykoni keshtu o miqet e mi mos ngaterroni edhe shkencen me politik. kjo eshte vertet nje arritje e madhe le te presim konkluzionet e atyre qe merren me kete pune.

 10. labicmendurmecaderpistolete says:

  Ne ka jete ne mars a do jene inteligjent?
  N.q.s ka inteligjent a do kete edhe budallenj mes tyre?
  Me budallai i Marsianeve a munde te jete me i zgjuar se me i zgjuari mes nesh?
  Apo mos valle Marsianet jane mes nesh?

 11. Sali Ram Berisha ... says:

  tiz iz e miraklle…e kish andrrue ket dit qe kur kullosja dhite ne vucidol

 12. shvejk says:

  Eshte e cuditshme sa te gatshem jane bashkeatdhetaret tane per te share njeri tjetrin, ne cdo debat dalin ne krye sharjet dhe ofendimet,edhe aty ku nuk ta merr mendja p.sh ne diskutimin per Marsin. Nuk eshte cudi qe per punet tokesore vrasim perdite njeri tjetrin.

 13. Albann says:

  Ne toke organizma te gjalle jane gjetur ne temperaturen -20 grade celcius dmth ne brendesi te akullnajave…Ne mars temperatura mesatare eshte -50 C…dhe maksimuni
  -143 C…Per shkak te temperatures s ka jete ne siperfaqe….
  Ka dite qe temperatura eshte +30 por naten ato shkojne ne -100 keshtu qe speciet e tokes s mund ti pershtaten nje ndryshimi kaq ekstrem.

  Ne mars pothuaj s ka atmosfere, rezatimi eshte i ngjashem me ate te hapesires….Organizmat qe i rezistojne radioaktivitetit te ekspozuar ne hapesire kane jetuar deri ne 10 dite…Pra prape s ka jete ne siperfaqe.

  Jeta ne toke eshte gjetur gjer ne 4 km thellesi…Por siperfaqeja e marsit supozohet te jete e ngrire ne disa km thelesi…Pra as nen toke s ka shpresa.
  SHPRESE
  1.Te gjenden gjurme jete ne te shkuaren kur Marsi eshte krijuar dhe besohet ka patur te njejtat kushte si toka dmth vullkane(temperature pozitive),atmosfre te trashe,uje e avuj uji…
  2.Te gjendet ndonje lloj jete e ndryshme nga jeta ne toke…

 14. e verteta says:

  Enea e tjere,
  Keshtu si ju kan qene tallur injorantet edhe ne kohen kur beheshin perpjekjet per te eksplpouruar boten.Por ata e moren injorancen me vetee u harruan, ndersa bota u zbulua dhe i hapi syte dhe prespektiva gjithe njerzimit…

 15. enh says:

  posi,ka jete po jo ate natyrale,qe kerkojme ne,ka baza te engjejve,bile edhe krishti para se te ikte per parajse ndenji tre dite aty,ne shtepine e mikaelit dhe gabrielit,qe skane ardhur ne toke,por qe aty me bazat e tyre dhe me engjeit,vine dhe na monitorizojne ne toke,dhe i shikojme si yje ne mes te dites,dhe tani sjemi as nje vit larg,para se ti shikojme ketu,ne toke,kryelarte,dhe te perkryer,e megjithese ata perhere kane qene ketu ata bene kete egzistence te mrekullueshme,jo te perhershme si planetet ku ata jetojne,por afersisht te tille,fidanishte ku nga ajo do marin,te njejten fare,ne fillim ne centauri,e me vone ne te gjitha anet gjeografike,nuk jemi vetem,por me engjej,ata na krijuan,dhe eshte shume kritike dhe e zorshme,kjo qe tani jetojme,por shpejt do i shohim,shpejt engjelli i shtate,do ulet ne gjitonine tone,te zgjidhi gjithe misteret,mbi te gjitha misterin e perendise,ate qe disa qe do e shikojne,kure nuk do ta ndajne,nje me ata engjej,dhe mbreter te te gjithe qyejve.

 16. sandri says:

  ngjarje e madhe nese kajete ne mars.E vecante per sali shpellarin sepse ai se bashku me banden etij te oborrit jane gezuar shume per kete eveniment,pasiai si parashikues i madh e ka ditur me pare nga nasa dhe padyshim ai ja ka tregu rrugen asaj per ne mars.Nuk ka luftuar kot gjeniu
  monster per te grumbulluar sa me shume para,aq me teper qe dote vjedhe
  ne kushtet e reja sa te vendos edhe prokurorin e pergjithshem.
  Nga frika se ne 2013nuk do te jete me ne pushtet,do tja mbath per ti shpetuar gjyqit dhe burgut,sebashku me stafin gjakpires te ketijpopulli
  Po ku dote shkoje thoni ju ? Ne mars.Po po atje pse te mos shkoje?
  Tegjitha gjerat i ka me vete nje lloj si ish larte madhnia ,sepetet me flori, 500 gardiste roje me ne krye komandant Prendin.Atje ne planetin e
  ri nuk kakush ta akuzoje me per vjedhje e korrupsion.Atje nuk ka kush e akuzon me per gerdecin per 21 janarin.Atje nuk ka me opozite.Doni me perBelulin? Ne mars pastaj mister monstra dote jet mbret i planetit dhe
  si i tille eshte vete zot vet shkop.Hajde Sali Marsi hajde shpetove nga
  kusuret se po te bien shume ne qafe socialistat e Edi Rames me compani.

 17. xhum uka says:

  A ka jet ne Mars? esht nje pyetje e kot sa per te kalue kohen.pergjegja e ksaj pyetje gjendet tek kurhani fam madhe.Ne qoft se do vertetohet jet ne ndonje planet tjeter une nuk e besoj me fen.Ne qofte se do gjendet jet ne planete te tjra, do ndodhin dy gjera per njerzimin.e para atje do ven vetem pushtetaret dhe te pasurit.ne tok do mbesin populli i varfer.E ddyta atje do pecas luft ne mes pushtetarve e te pasurve se kush me vjedhe njeri tjtrin,kurse ne tok do plsi anarshia nga mungesa e Salit mbsi ai do drejtoj qeverin ne mars.i shallah e ban zoti kabull e na hiqet qafet.

 18. Gezimi says:

  Me qe eshte nje teme shume interesante, mendova te shfaq dhe une disa opinione lidhur me kete planet, duke nisur me disa te dhena per te.

  Marsi eshte planeti i 4 nga Dielli dhe i 7 per madhesi
  Distanca: 227,940,000 km (1.52 AU) Nga Dielli
  Distanca: 58.000.000 Km deri ne 402.000.000 km nga Toka
  Diametri: 6,794 km
  Masa: 6.4219e23 kg
  Rrotullimi Rreth Vetes: 24 ore 39 minuta
  Rrotullimi Rreth Diellit: 687 Dite Ne Toke
  Tempratura: −87° C Max −5° C Minimumi, por eshte e luhatshme gjat stineve
  Nese ne Toke peshon 45 Kg ne Mars peshon 17.1 kg
  Marsi ka 2 Hena ose sic quhen ndryshe Satelite te vegjel, qe rrotullohen rreth tij.
  Marsi (greqisht: Ares) eshte Zoti i luftes. Planeti ndoshta e mori kete emer per shkak te ngjyres se kuqe, dhe gjithashtu Marsi eshte referuar disa here si Planeti i Kuq. (Nje shenim interesant :Marsi si Zoti Roman ishte nje Zot i bujqesise perpara se te behej i lidhur me Ares greke. Emri i muajit mars vjen nga vete planeti Mars. Marsi ka qene i njohur qe nga koha prehistorike. Sigurisht, kjo eshte studiuar gjeresisht me observatoret . Por edhe me teleskopet shume te medha, Marsi ishte nje objekt i veshtire per t’u pare kjo per shkak te madhesise. Marsi eshte ende nje te nga te preferuarit e shkrimeve te shkencetareve, si vendi me i favorshem ne Sistemin Diellor (perveç Tokes!) per banim te njeriut. Por duke zbuluar akoma me teper rreth planetit te kuq nga Lowell dhe te tjeret , per fat te keq nuk doli ashtu sic e kishin imagjinuar .
  Anija e pare qe vizitoi Marsin ishte Mariner 4 ne vitin 1965. Disa te tjere pasuan duke perfshire Mars 2, e cila ishte anija e pare, qe u ul ne Mars , plus dhe dy Landers Viking ne 1976.Fundi i nje pritje 20 vjecare erdhi kur , Mars Pathfinder zbriti me sukses ne Mars me 4 korrik 1997. Ne 2004 ekspedita [b]Mars “Spirit” (shpirti) dhe “Opportunity” (Mundesia) (/b] zbarkoi ne Mars dhe dergoi mbrapa pjese guri dhe substanca gjeologjike dhe shume fotografi. Ato jane ende ne veprim pas me shume se tre vjet ne Mars. Ne 2008, Phoenix zbarkoi ne fushat e veriut per te kerkuar per uje. Jane edhe 3 anije tjera qe po operojne ne kerkime rreth planetit te kuq (Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Odyssey, dhe Mars Express)
  Orbita e Marsit eshte e eliptike dhe e dukshme. Rezultat i kesaj eshte nje variacion i temperatures rreth 30 C (ne piken e larte njesoj si e Tokes = Subsolar), midis aphelion dhe perihelion. Kjo ka nje ndikim te madh ne klimen ne Mars. Temperatura mesatare në Mars është rreth 218 K (-55 C, -67 F), temperaturat e siperfaqes se Marsit variojn nga -133 C poshte Zeros ne pole gjate dimrit, dhe gati +27 C ne anen e dites gjate veres. Megjithese Marsi eshte me i vogel se Toka , zona dhe siperfaqja e tije eshte pothuajse sa ajo e Tokes. Marsi ka disa vecori te larmishme ne siperfaqen e tij dhe disa variacione spektakolare , gje te cilen se ka asnje planet tjeter, te cilet jane.

  Pjesa me e madhe e siperfaqes se Marsit eshte shume e vjeter dhe me kretore(rrezultat i perplasjeve te asteroideve), por ka edhe shume vende te reja si , kreshtat, kodrat dhe fushat. (Asnje nga keto nuk eshte e dukshme me hollesi duke perdorur nje teleskop. Gjithe ky informacion vjen nga anijet qe jane derguar ne Mars.)
  Hemisfera jugore e Marsit eshte kryesisht marole dhe shume e lashte me kretore qe kane nje ngjashmeri me ato ne Hene. Ne te kundert, shumica e hemisferes veriore perbehet nga fushat te cilat jane shume te reja, me te ulura ne lartesi dhe kane nje histori shume me komplekse. Nje ndryshim i papritur prej disa kilometra duket te ndodhe ne kufi. Arsyet per kete ndarje ne dy pjese globale jane te panjohura . Anija Mars Global Surveyor ka prodhuar nje harte te bukur ne 3D nga Marsi, qe tregon qarte keto karakteristika.
  Pjesa e brendeshme e Marsit eshte njohur vetem nga konkluzionet dhe te dhenat ne lidhje me siperfaqen dhe statistikat . Skenari me i mundshem eshte baza e dendur rreth 1700 km ne rreze, nje pjese te shkrire shkembore disi me te dendur se ato te Tokes, dhe nje kore te holle. Te dhenat nga Anija Mars Global Surveyor tregon se korja e marsit “eshte rreth 80 km e trashe ne hemisferen jugore, por vetem rreth 35 km ne ate veriore . dendesi relativisht te ultet te Marsi “ne krahasim me planetet e tjera tokesore tregon se Thelbi – Berthama permban ndoshta nje pjese relativisht te madhe te squfurit perveç hekurit. Si Merkuri dhe Hena, Marsi nuk ka pllaka tetonike aktive te momentit., dhe nuk ka prova te fundit per levizjen horizontale te siperfaqes ,sic jane malet e palosur ne menyre te zakonshme ne Toke. Nuk ka deshmi aktuale te aktivitetit vullkanik ne Mars , megjithate deshmite nga Anija Mars Global Surveyor ka shume mundesi te kete pasur aktivitet tektonik dhe vullkanik ne te kaluaren.
  Ka deshmi shume te qarte te erozionit ne shume vende ne Mars, duke perfshire sistemet e permbytjeve te medha dhe te vogla te lumit. Ne disa kohe ne te kaluaren ka pasur ne menyre te qarte nje lloj lengu ne siperfaqe. Nuk mund te kene qene liqene te medha, prova per te eshte forcuar nga disa imazhe shume te mira te terrenit te nga Anija Mars Global Surveyor dhe rezultatet [b]mineralology nga Mer Opportunity. Megjithate, imazhe nga [b]Anija Mars Express i leshuar ne fillim te 2005 tregojne qe duket te jete nje det i ngrire, dhe ka qene i lengshem dikur (ndoshta 5.000.000 vjet me pare). Ne kohen e hershme Marsi ishte me shume si Toka, qe dioksidi i karbonit eshte elementi kryesor per formimin e shkembinjve karbonik. Duke pasur mungesen e Pllakave Tetonike Marsi nuk eshte ne gjendje te coje dioksidin e karbonit ne atmosfere dhe te krijoje nje te tille si ajo e Tokes. Siperfaqja e Marsit eshte shume me e ftohte se sa ajo e Tokes per shkak te distances me te larget me Diellin kundrejt asajt distance qe ka Toka.
  Marsi ka nje atmosfere shume te holle e perbere kryesisht nga sasia e vogel e mbetur te dioksidit te karbonit (95,3%), azot (2,7%), argon (1,6%),, gjurmet e oksigjenit (0,15%), dhe ujit (0,03%). Presioni mesatar mbi siperfaqen e Marsit eshte vetem rreth 7 millibars (me pak se 1% e) Tokes, por ajo ndryshon shume me lartesi mbidetare nga pothuajse 9 millibar ne pellgjet me te thella, dhe rreth 1 millibar ne maje te Mons Olimp – Mali Olimp. Presioni eshte i larte dhe i mjaftueshem per te mbeshtetur ererat e forta dhe stuhite e gjera te pluhurit, qe perhapen ne te gjithe planetin Mars me muaj te tere. Atmosfera e holle e Marsit prodhon nje Greenhouse – Sere te holle, por kjo eshte e mjaftueshme vetem per te ngritur tempraturen ne siperfaqen e Marsit ne 5 Grade shume me pak se ajo qe ne shohim ne Toke dhe planetin Venus.
  Vezhgimet e hershme largpamese zbuluan se Marsi ka perberje te perhershme akulli ne te dyja polet, ata jane te dukshme edhe me nje teleskop te vogel. Ne tani e dijme se ata jane te perbere prej akullit , ujit ,dhe dioksidit te karbonit . Anija Mars Express i ESA ka treguar se nje shtrese e ngjashme e akullit dhe ujit ekziston nen kapakun e jugut , por mund te jete per shkak te ndryshimeve klimatike dhe afatgjate ne prirjen e Ekuatorit. Ndryshimet sezonale polare krijojne nje ndryshim global ne presionin atmosferik rreth 25% , info keto te matura nga roboti ne siperfaqen e Marsit Lander viking
  Vezhgimet e fundit me teleskop kane zbuluar se kushtet gjate misioneve Viking nuk mund te kete qene tipike. Atmosfera e Marsit tani duket te jete ne te dyja variacionet te ftohte dhe te ngrohte informacione keto te dhena nga Rroboti Landers Viking. Landers Viking ka kryer eksperimente per te percaktuar ekzistencen e jetes ne Mars. Rezultatet ishin disi te paqarta, por tani shkencetaret besojne se ata nuk tregojne asnje prove per jeten ne Mars (ka ende disa polemika). Optimistet vene ne dukje se jane matur vetem dy pjese te vogla te mostrave te marra nga Marsi , dhe keto te fundit nuk jane mare ne vende te favorshme sipas shkencetareve . Fusha magnetike te medha egzistojne tek Marsi, por nuk jane Globale. Ky zbulim i papritur eshte bere nga Anija Mars Global Surveyor vetem pak dite pasi ajo hyri ne orbiten e planetit. Ato ndoshta jane mbetjet e nje fushe globale te se kaluares, qe eshte zhdukur. Kjo mund te kete implikime te rendesishme per strukturen e brendshme ne Mars, dhe per te kaluaren e atmosferes se saj dhe per mundesine e jetes se lashte. Marsi eshte i dukshem dhe pa ndihmen e teleskopit pasi shkelqen dhe ka nje ndriçim te dukshem , duke perdour nje teleskop sado amator, mund te kesh nje pamje te Marsit sado qe ky i fundit eshte objekt teper i veshtire per t’u pikasur.

 19. tefta says:

  Nuk ka jete atje ku ZOTI e thau,
  por asht ari e diamanti , qe njeriu ne MARS ngau
  se NJERIU eshte i pabese e tahmaqar
  edhe ZOTIN e shpall armik e i del kundershtar!

  1. Bla says:

   Seriozisht e ke ti?”

 20. ...:3 says:

  Sigurisht qe ka jete ne mars. Dhe me plq se si flet ai …!

 21. Bla says:

  Imagjinoni sikur te kishte me te vertet jete. Uauuu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8996
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 8996
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X