#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Mania e betonit edhe në Kalanë e Krujës, pallat në hyrje të monumentit të kulturës (FOTO)

Betoni vazhdon të pushtojë qytetet dhe objektët e trashëgimisë kulturore-historike, duke mos u ndalur as para portave të Kalase së Skënderbeut në Krujë, ku historia na thote se jane ndalur taboret e ushtrive osmane. 

Prej disa ditesh, ne hyrje te kesaj kalaje kane nisur te ngrihet nje ndertese e madhe prej betoni, siç njoftohemi, me lejen e bashkise se ketij qyteti. Sikur te mos mjaftonin pallatet, te cilet zene pamjen e kalase ne kete qytet, ndertimi qe po kryhet ne hyrje te portes se kalase, mund te perbeje nje tjeter rrezik per kete kala. Ndersa kjo kala eshte prone e Minsitrise se Kultures, leja per ngritje ketyre ndertimeve eshte dhene nga ana e Bashkise se ketij qyteti.

Askush nga punonjesit e muzeumit dhe kalase se Krujes, nuk pranon te pronocohet per demet qe po i behen kesaj kalaje dhe trashëgimise historike, pasi eshte Ministria e Kultures ajo qe pergjigjet per te. Ndersa ndertuesit kane vendosur nje tabele ne hyrje te punimeve, ku tregojne se eshte Bashkia e ketij qyteti qe ka dhene leje per ngritjen e nje ndertese e cila do sherbejë per dyqane dhe apartamenteve te banimit.

Kjo ndertese ne hyrje te kalase demton si imazhin e vete kalase, ashtu edhe te pazarit te vjeter te Krujes, te dyja keto objekte pjese e fondit te arte te trashegimise sone kulturore e historike./TCH

17 komente në “Mania e betonit edhe në Kalanë e Krujës, pallat në hyrje të monumentit të kulturës (FOTO)”

 1. Do e ket ba Edvin Rama me lejen e bashkis Tirane qi ka pas, por komi shum besim te Doktori qi ka me von dore ketu. Asht bur qi ma fjalen Doktori

  1. Tropojan Vicidoli says:

   LYM, o do ta bojme Shqiprin Vicidol o ska!
   Keshtu e do serbi!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/08/sali-united-best-buy-of-all-time.html

 2. armand says:

  “Te porta e kalase jane ndalur taboret osmane….”
  Po ku pyesin taboret e anarkise berishiane per kala e trashegimi kulturore.Do te duhen shekuj qe hordhite berishiane te zberthejne kuptimin e fjales kulture.Hajde Kruja ec e mos u ndal.Hidhe poshte kalane qe te mbuloi me lavdi dhe te beri te njohur ne histori.

 3. I duruari says:

  Pse te mos e bejne? Atyre nuk u dhemb per historine, pasi siç dihet pas renies se kalase, pavaresisht mareveshjes per dorezim ndermjet komandantit te kalase dhe komandantit te ushtrise osmane, pas dorezimit te kalase te gjithe ushtaret dhe banoret u theren nga ushtaret osmane duke filluar me komandantin e kalase. Pas kesaj osmanet e populluan kalane me prurje nga vendet osmane. Pra shumica e tyre ne origjine nuk jane shqiptare. Per kete flasin edhe mbiemrat sipas zanateve (profesioneve) si berber,nallban,kovaç etj. Pastaj, a nuk fuam edhe K/Ministrin turk qe te marre pjese ne festimet e 100 Vjetorit te Pavaresise???!!!
  O sa mire me qene krutan!

 4. MARKO says:

  Me siguri Sali Ruli do te mare ruspen dhe do ta prishe, ashtu si do te veproje ne bregdet.Ne te kundert ka per tu prishur nga mente.Keshtu e thone gjasat.

 5. sokoli says:

  Jane ndalur taboret turke por nuk ndalen Talebanet e Saliut te porta e kalase.Q…ni nenen atij vendi e vijini kazmen se ju ka ardh dita.

 6. gent says:

  U ka bo Kruja me te erdh me qa .

 7. qako bothri says:

  I ndali Gjergji turqit se ishte sllav po te ishte per shqiptaret, aty do e kishin bo shurren ku eshte pallati

  1. dmx says:

   Kush ta boni Skenderbeun sllav ty mer Qako Bothri mami apo babi

  2. armand says:

   O Qako dukesh qe je akademik prej Beogradi.Me greket si do ta zgjidhni origjinen e Gjergj Kastriotit?Edhe ata pretendojne se eshte nga trojet e tyre.
   Boll u bete qesharake o Qoku.Ka limit per çdo gje ne kete bote per qeniet njerezore.Tregoni edhe ju qe i perkisni races humane.

 8. dumdum says:

  Ja ka lënë amanet Erdogani me e prish kalanë e Krujës.

  Kemi qeveri leshi e opozitë leshi prandaj bën kushdo si i do qejfi. Edhe popull lepujsh e keshkosh jemi se ndryshe nuk bëheshin aq shumë gërmadha në Krujë.

 9. lali says:

  çou Skenderbe se na mbyten turqit.

 10. ballajdi imam says:

  KY ESHTE VENDI. MBAS VDEKJES SE SKENDERBEHUT POPULLI SHQIPTAR KA ECUR KUNDER SHKALLES SE NJEREZIMIT.

 11. Donjet Liridoni says:

  Sipas dy burimeve te sigurta, fajin historik per kete ndertim ne hyrje te kalase se Krujes, e ka dezhuri i pasdites ne seline e Partise Socialiste, i/e cili/cila s’i ka hedhur nje sy ne vakt ketij ndertimi. Keshtu ka deklaruar Salibegu i Pare.

 12. Kane te drejte ta betonizojne se kane nje arsye shume te forte, ndertuesit por edhe shumica e banoreve te Krujes bashke me Sali Berishen jane pasardhes te osmallinjeve turkoshak qe pushtuan kete kala dhe nuk kane asgje te perbashket me bashkqytetaret e Gjergj Kastriotit.

  1. dumdum says:

   Se Poliçani në fakt është në Itali apo jo? Nuk ka pas ushtri turke në poliçan në fakt, dihet që 500 vjet Poliçani ka qenë republikë në vete.

   Katunar more burrë, dhe po i ndërrove 7 lëkurë qytetar nuk bëhesh kurrë!

 13. bena says:

  or horra dhe nje kala qe ka kruja duni me prish
  e keni ba krujen jo qytet por si me qen nje fshat i
  tropojes,turp dhe vetem turp

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X