#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Të drejtat e gay-ve, orë të posaçme nëpër shkolla

Avokati i Popullit, Igli Totozani, i ka dërguar një letër ministrit të Arsimit , ku rekomandohet përfshirja në programe shkollore dhe kurrikula, të njohurive për komunitetin LGBT(lesbike, gei, biseksual, transeksual). Qëlllimi i këtij rekomandimi, sipas Totozanit, është arsimimi në një mjedis jo të dhunshëm.

Në letër citohet: “Rekomandojmë përfshirjen në kurrikula dhe programe mësimore të njohurive dhe informacioneve për komunitetin LGBT, me qëllim arsimimim në një mjedis të sigurt , pa dhunë , fyerje , përjashtim social apo trajtim çnjerëzor lidhur me orientimin seksual , apo me identitetin gjinor.

Gjithashtu, rekomandojmë trajnimin e stafit akademik për moslejimin e çdo forme diskriminimi, duke siguruar mbrojtje dhe disiplinë në institucionet arsimore për shkak të përkatësisë së tyre seksuale”.

Ndër të tjera në letër thuhet : “ Duke ditur se lesbiket , homoseksualët biseksualët dhe transeksualët kanë qenë në shekuj me rradhë dhe vazhdojnë të jenë akoma objekt homofobie, transfobie dhe formave të tjera të intolerancës  dhe diskriminimit për shkak të orientimit seksual , apo identitetit gjinor nevojiten masa specifike për të siguruar gëzimin e plotë të të drejtave të njeriut për këtë kategori njerëzish. Këtu përfshihet edhe e drejta për arsimim pa diskriminim për shkak të orientimit seksual apo identitetit gjinor“.

Në një intrvistë për “GSH” zv. ministria e arsimit Nora Malaj, e ngarkuar nga ministri Tafaj për t’u marrë me këtë praktikë ka pohuar se kjo kërkesë është marrë parasysh dhe do punohet për realizimin e orëve te hapura . Këto të fundit do të jenë orë debati dhe diskutimi, të cilat do lidhen me të drejtat e njeriut , ku do të futet edhe kjo kategori.

Sipas saj, “do të bëhet edhe trajnimi i mësuesve , sidomos në raport me sjelljen me fëmijën dhe me orientimet e drejta që u duhen bërë atyre, pasi tashmë kjo nuk duhet të quhet si një fenomen tabu, por është një e drejtë e individit“.

21 komente në “Të drejtat e gay-ve, orë të posaçme nëpër shkolla”

 1. Dilema says:

  TURP!
  Mos do u bejn edhe edukate seksuale per pederaste dhe lesbike???!!!
  Tjeter eshte qe gjithkush eshte i lire te beje si te doje me jeten e vete dhe tjeter te na paraqiten perversionet dhe semundjet si vlera…
  Mjere kush ka femije ne shkolla….
  TURP!

  1. Belaja says:

   Asnje larve bunkeri nuk po thote qe kush e solli kete Totozanin e fikte zoti.
   Prandaj komunistet e klyshet e tyre jane rrace e poshter.

 2. PROTESTUESI says:

  Per kete po vuani gjer me tash po nuk e pas kuptue 😛
  Lexo sms e Nazimes e Fiqiriut, per te kuptuar se sa vone jemi me edukimin social/moral/seksual/ te njerezve me prirje normale, te cilet perbejne shumicen derrmuese te shoqerise shqiptare.
  2-3 -4 % i Romeve dhe i LGBT, jane prioritete te vendeve te zhvilluara e te emancipuara!
  MERRU ME GJAKMARRJEN ZOTI AVOKAT! AJO PO VRET PERDITE.
  MERRU ME TE DREJTAT E INTELEKTUALEVE (BLEDI MANE) QE PO DHUNOHEN PERDITE!
  MERRU ME BUKEN E GOJES SE SHUMICES SE SHQIPTAREVE!
  MERRU ME DETIN QE PO NA E MARRIN DITEN PER DIELL!
  MERRU ME KRYEMINISTRIN QE PO NA MASHTRON PERDITE DHE NA KA GREMISUR!
  MERRU ME …
  RREGULLO KOKEN E PASTAJ MERRU ME BYTHEN ZOTI AVOKAT!
  HAPI SYTE, HAPE MENDJEN, HAPE ZEMREN!NDRYSHE, JE DHE TI SI ATA!
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/08/karnavalet-e-shqiperise-nr-1.html
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/08/karnavalet-e-shqiperise-2.html

  1. Aishja prej Sauku says:

   Merr nji kastravec t’modh zoti Avokat i popllit,ose merr nji Presh dhe Tritan Shehun dhe shpjegojuave femijv tan si funksionon ,seksi anal se nuk e kan marr vesh ala…femijve qe lypin rrugve ,vajzave te mbulume me ferexhe,shpjegojua se nuk kan nevoj fare te lypin dhe te ken frik nga humja e virgjnis,,se tani ma se fundi kujdeset dikush per ju..Hej o Kako-vat i popullit..Po te vjen era qelpsin ene tyne…Jo se kam nonji gjo kundra gejve,,se edhe vet jom la lakuriq me Xhevrijen e Selimit ene ma ka ferku shpinen,ene mka gudulis,sa desh u rrzova prej govate…Po leni mor truthat femijet qe te mesoj te shkruj gjuhen shqipe,qe te trashigojn ato vlera morale qe na kan bo te mos zhdukemi si popull…Do ken kohe vet ta kuptoj se prej bythve te kujdo qofshin si te Xhenifer Lopes si te Ciljeta Xhixhiles vec skajt del perjashta…Msoju femijve edukaten seksuale dhe aty tu shpjegohet se ka dhe prirje te gabume dhe orjentime qe ne fakst bojn qe sperma te bie ne …mut,por qi duhen toluru,,si thot Zakja jem kur kruhet veshi kush e njen lezeti ,gishti apo bira e veshit…kshtu osht ene kjo pun e Gejit ene gejicave,..kur te kruhet bitha duhet krujt,,,se per ket gjo e kemi zgjedh avukatin e Popllit

   1. Belaja says:

    o Ajshe bushtra. Nuk po shkruan asgje per edvin Kristaq Ramen qe e solli peshqesh kete Tontozanin e?

    1. Aishja prej Sauku says:

     Noshta jot’tam te ka trajtue si zagar or Belaje, por ke ngatarru adresen un nuk jom si ajo.
     un jom me profesion pickologe metroseksuale,ndersa bushtra osht ajo Buca qi te ka pjell ty.
     Ketu po flitet per Avukatin e popllit,ene nuk po diskutojm,kush dhe pse e solli ne at post Igli Toto-Lloton,nuk po diskutojm as per gamoret si puna jote qe sollen ne pushtet pushtin Sali ene Lulen e Amsterdamit.
     Mos e kruj me Ishen se kom me ta fut koken prap aty ku ke dal,tek pusi i ijes tone,e cila me than te drejten nuk ka faj se kur ngeli me barre me ty ishte si puna e Mesila Dodes,e hapte pa u tremb fare,kutin e votimit,ene fuste vota pa mase,msheftas babes ton,kshtu qi ti nuk mund te jesh nryshe vec nji vot e futun kuturu nga nonji demukrat..
     Ene butonja ju te gazetes se me ka fy pa te drejt,ky bythlepirsi i Sales.

 3. 1444 says:

  zoti avokat,leri homot,dhe merru me problemet reale te shoqerise,po kthehesh ne qesharak !

 4. Ramy says:

  Edi Rama do ishte nje profesor i shkelqyre per lekcionet e gay-ve

 5. Pirati says:

  Ku e lam e ku na mbeti …. Lum Igli e mjer Mileti.

  Ne shqiptaret i kemi ber gjithnje punet me bythe … ndaj vjen ere ky vend. Igli femijet duan buke uje libra edhe mundesi per te vajtur ne shkolle … kur ti ken keto ateher mund te kerkosh … tju mesosh LGBT … tani kan halle te tjera.

 6. Turkofagos. Te pa udhet says:

  Te paudhet, korraket duhet te civilizohen. Ne gayt kemi te drejtat tona. Cju duhet ju me bythen time
  Korrak

 7. xhemil seferi says:

  Na fëlliqët more fëlliqësira. Pse s,po del një Hitler të pastroji gjenin njerëzor nga këto devijome gjenetike me emre Bythë qirë gojë qirë, dy seksorë. Zot muntë të hahet ushqimi i këtij llymi të pështirë. Ptu! qeveri e degjeneruar që vodhe dhe shkatërrove një komb, tasht kërkon dhe ti tjetërsos nga rruga objektive e natyrës.

 8. qytetar says:

  Mësues planifikoni eskursjone në Kavaje, që ti marrin leksjonet brënda ditës.
  Por lërini fëmijët shqiptar të qetë.

  1. Sallom Yzberishti says:

   I love you.end i like you…Bukun e ke thon ,ti qoje nxansit n’Kavaj qi ka vutu per Birishen..haahaaaaaaaaaaaaaaaa

 9. mirel says:

  Kesaj i thone, ” FSHATI DIGJET, KURVA KRIHET”

  ose me e sakta, “Dhe DHI e ZGJEBOSUR, Dhe, B(YTHEN) PERPJETE.”

 10. akil says:

  O xhemil na i solli dhurat edi rama kete kok tepsin mos harro se nga ps na vine keta ka dhe shume te tjere rama ne zyrat e ps jane cunat e twiterit keta.

 11. hashimi says:

  Ky avukati popullit si i thon po nuk eshte avukati i popullit po eshte avukati ihomoseksualve femijet ne Shqiperi kan nevoj per edukime te tjera ne fillim te mos bejne sherre te ven ne shkoll rregullisht tu mesojet te duan punen kur ven ne mosh te respektojne me te medhnjet .E drejta e njriut duhet respektuar po jo keshtu me femijet)se ky avukati po meret si shume me keto probleme do thene atyre qe e kan propozuar ti heqin pak veshin

 12. Drini says:

  Duhet patjeter, problemi i bythes eshte me madhori ne Shqiperi. E ju shpelafte panuklla o plehra.

 13. KOLONJA says:

  Edhe kjo ore i mungonte arsimit. E kenaqem me edukaten qytetare.E kini pare sa te edukuar jane nje shumice e mire te rinjesh? <>E mbi te gjitha jane brisk nga goja pasi nuk u mungojne as thikat si ne shkolle pa le ne disko.Edhe edukata seksuale ka
  ndikuar tek te rinjte.Tani qe u shtua dhe ora per pederast dhe lesbike lum si ne .Avokat i popullit,kur them i popullit je dhe i femijeve.Me fal se po te them hapur:Menyra se si u perzgjodhe,te pakten nga ana e jashteme,na dha shprese per nje pune te mire,po me duket se u pe shume ne pasqyre dhe te hyri vetja ne qef.Pse e them kete:
  1.Edhe sikur ta kene ore te vecante ceshtjen Gey,ne vende perndimore,per te cilen nuk kam lexuar e degjuar qe te kete,po nuk them dot e kane apo s’e kane,per vendin tone do shume kohe qe te diskutohet si problem.
  2.Me duket se nuk i njeh problemet e arsimit,se po ti dije,do te beje presion ministrise se arsimit dhe qeverise pasi:
  a.Kemi pare shume shkolla qe jane me keq se ahuri i lopeve.Shkolla (qe
  vetem shkolla nuk quhen)jane pothuaj pa cati e cbie jashte bie brenda
  b.Sholla qe kane dritare e dyer te shqyera,pa emrin xham nuk e njohin.
  c.Per ngrohje nuk behet fjale,po nuk kane banga e stola ku te ulen.
  D.Keto vite kemi pare se mungojne tekste mesimore ,cohen kur viti eshte duke perfinduar.
  E.Kalojne lumin me litar ,duke u varur,pasi nuk kane ure.Ka patur raste
  qe kane rene ne lume e nuk po zgjatem ne te tjera veshtiresi. Jane keta faktore qe ndikojne edhe ne largimet nga shkolla,Mos marrja e arsimit te duhur dhe edukates. Leri gjerat qe nuk na shkon fare nder mendje,pasi do na hapesh pune edhe per mjete konkretizimi.Inderuari avokat i popullit ,ministrise se arsimit, bej presion sipas rregullit per plotesimin e kushteve ne shkolla e leri homoseksualet se e bejne vet oren e mesimit edhe ne natyre.

  ,

 14. kasapi says:

  me falni per injorancen por GAY cdon te thote ne shqip ????????? po na e thote njeri? duke filluar nga ky gazetari meqe shkruan per publik shqiptar pastaj trajtojme temen.

 15. JC says:

  avokat, disa pyetje per ty:

  1. kush te jep ty te drejten te caktosh moralin e shoqerise?
  2. ku jane te drejtat e atyre qe mendojne qe kjo eshte nje neveri?
  3. pse te detyrohen ata njerez te marrin nje mesim ndryshe nga ndergjegja e tyre dhe ligjet e natyres?
  4. pse perdor fjalen “homofobi” per te justifikuar kete veprim tendin, nderkohe qe thua qe homot jane te rrezikuar? kush ka frike (ose fobi per ju qe s’dini shqip) nga kush ne kete rast?
  5. nqs qenka shoqeria ajo qe ka frike nga homot, pse nuk mbron shoqerine si pala me e “dobet”?
  6. A je ti homoseksual dhe a eshte kjo nje axhende personale?

 16. albatros says:

  ESGHTE URDHERI I amerikes dhe i EVROPES DHE NE RUSI I HOQEN PRAPAGANDEN PRO GAYVE DHE PDERASTEVE DHE EVROPA ME AMERIKEN KERCEU PERPJETE, DUAN TA DEGJENEROJNE NJEREZIMIN TA KTHEJNE NE ZOMBIES QE TI KONTROLLOJNE ME LEHTE, PRANDAJ E URREJNE DHE ISLAMIN SE I NDALON KETO FENOMENE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82152
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82152
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6868
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6868
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X