#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

“Ju mendoni shumë se çfarë do thonë të huajt, veproni për të mirën tuaj”

Është fakt i ditur, që po të mos ishte presioni i të huajve, zor se do të bëheshin reforma në këtë vend. Dhe, këtë gjë e pohon më së miri ambasadorja gjermane në Shqipëri, Carola Muller-Holtkemper, e cila shprehet se shqiptarët mendojnë më shumë se çfarë do të thonë të huajt kur veprojnë, se sa për të mirën e tyre.

Ka pasur pak proges, si kodi i ri elektroral që ka kaluar në Parlament . Qeveria dhe opozita po diskutojnë për të reduktuar apo heqin imunitetin apo reformimin e institucioneve legale dhe sistemin e drejtësisë, kështu që po flitet për më shumë reforma dhe ne shpresojmë që kjo të materializohet. Ne mendojmë që për ne, por më shumë për shqiptarët, është e rëndësishme të përsosin sistemin e drejtësisë. Kjo do të përmirësonte situatën dhe relatat mes vetë shqiptarëve, mes insitucioneve dhe biznesit, mes insitucioneve dhe biznesit të huaj.

Por, përshtypja ime është se shqiptarët mendojnë shumë rreth të huajve. Kështu që, na harroni ne dhe bëni reformat për veten tuaj. Krijoni një shoqëri më përfshirëse, një mjedis më komod për insitiucionet shqiptare dhe biznesin dhe ju do ta merrni statusin e vendit kandidat automatikisht”, ka thënë ambasadorja gjermane nga Gjirokastra.

21 komente në ““Ju mendoni shumë se çfarë do thonë të huajt, veproni për të mirën tuaj””

 1. shefqeti says:

  Obobo kjo deklarate terbon wolfartin dhe arvizune. I ul pazaret qe bejn lart e posht me sekser nderkombetar per cdo deklarat apo raport.

  1. lupus says:

   Po sikur mos duam ta permisojme Drejtesine se nuk na intereson si i behet?

  2. Selim Aliaj says:

   PO KY I HUAJI, CFARE MENDON QE ESHTE KAQ I LUMTUR?
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/06/baba-mondi.html

 2. kola@aol.com says:

  Normale qe shqiptaret mendojhne se cfare thojne te huajt per demokracine. Ata e sollen ne shqiperi. Por ata poe felliqin. Punonjesi te amasades gjerman hynin neper hekura ne 91 dhe ju thonin qytetaretve futuni ne ambasada. Kur kjo Ambasadore kendoj be thirrje per demokraci dhe kendej aprovon dualizime dhe shume standarte sigurisht qe do zhgenjeje.
  Po te na tregoje pak sesa viza ka shitur ambasada gjerman dhe sa miliardere jane bere punonjesit e kesaj ambasade pastaj te na tregoje perralla.

  1. Edor says:

   or Kol,

   nga menyra e te shkruajturit tregon qe je jo me shum se 4-klase shkolle dhe kete nuk e ke bere ne Shqiperi…

   ku e degjove ti mor Kol ketu e 22-vjet me pare qe punonjesit e ambasades gjermane ju thonin “qytetareve” te futeshin ne ambasad!!!!!

   ku dhe kë, ke pare ti or Kol, qe ambasada gjermane ka shitur viza dhe qenkan berë “miliarderë”…

   sa per përralla po tregon dhe shkruan ti or Kol….

   mire kerma(Berisha) qe qelbet ne Tirane, por ste lene edhe keta injorante qe nuk kane lindur ne shqiperi me komente idiotesh

   1. kola@aol.com says:

    te te bej nje pyretje . Ku jeton ti? Cope fshatari qe se ke iden sesi tallen me ty dhe pavetedijen tende.
    Vizat e ambasadev per dijeni kane qene ne qender. Ne 91 Punonjesit e amasades gjerman sulmuan dhe policin i cili ruante ambasaden duke i marre pistoletn. Por ti keto gjera ske si ti dish se je zar. Ha cdo gje qe thuhet, mjafton qe te jete ne gjuhete huaj.

    1. Edor says:

     or ti Kol,

     pra ti qeke nga ata qe zbriten te paret ne Tirane dhe e preket me dore se e kishit vetem me te degjuar emrin e Tiranes… kete e pranon edhe vete kur thua “Vizat e ambasadev per dijeni kane qene ne qender”

     por or ti Kol, Ambasada Gjermane eshte ne rrugen Skenderbej ne bllokun e ambasadave dhe jo ne qender…

     or ti Kol, “Ne 91 Punonjesit e amasades gjerman sulmuan dhe policin i cili ruante ambasaden duke i marre pistoletn” cfare lidhje ka kjo me deklaraten e Ambasadores sot?!?!?!
     qe ta dish dhe ta mesosh or ti Kol, ambasada ka personelin e vete te mbrojteje dhe jane mbrenda nuk kane pune me policat zagar qe rrine perjashta…

     a se mos harroj te te them se ku jetoj… atje ku e ndjej veten shum mire.

     pra or ti Kol, meso njehere shqipen qe flitet e paster merr nje fare edukimi fillestar pastaj fillo te japesh ndonje koment ketu ne TemA por gjithmon me kultur dhe fakte

     rrof me shendet atje ku je or ti Kol

 3. orli says:

  Nje popull servil i cili prodhon politikane servila pa kufi,domosdo qe tek te huajt do serviloset!

  1. miri says:

   Fiks fare.
   Po do shtoja , qe ajo ben dhe nje keshille ne menyre te terthorte,, thote qe mos ja varni shume ca thone te hujat lart e poshte, po zgjidhini problemet tuaja vete , sic e dini mire vete ku ju pikon catia, pa keshillat e botes.
   Si i thone llafit: I zoti e nxjerr gomarin nga balta.
   Po populli jone o eshte gomari, o i zoti, deri tani jane bere zot e gomar bashke..

 4. Ambasadori amerikan Aleksander Arvizu eshte perpjekur te jete nje peshore qe prej mberritjes ne Tirane, po per fat te keq duket se peshores i eshte prishuar nje mekanizem i rendesishem. Dy muaj pas zbarkimit ne seline diplomatike do te leshonte perlen e pare qe la me goje hapur te gjithe shqiptaret, madje edhe ata qe simpatizonin pushtetin, kurse keto ditet e fundit duket se ka leshuar nje tjeter “mrekulli”prej albanistani ne takimin me presidentin.

  Deri tani Arvizu mbahet mend per tre batuta lapidar; “Burre shteti”, “Yll ne ngjitje” dhe “Person me integritet e personalitet”. Per ironi te fatit i ka thene per 3 persona qe akuzohen direkt per vrasje dhe kjo shkakton me shume habi tek te gjithe qytetaret se si nje perfaqesues i larte i SHBA-ve mund te beje deklarata te tilla tejet ekstreme me realitetin.

  Burri i Shtetit

  Fill pas 21 janarit, ku u vrane 4 protestues te pafajshem ne Bulevard nga Garda e kryeministrit Sali Berisha (sigurisht qe me urdher te ketij te fundit qe eshte eprori ne piramide), u paralajmeruan protesta te reja nga opozita dhe nje kunderproteste “paqeje” nga Berisha.

  Arvizu nxitoi dhe takoi kryeministrin, gjoja e bindi per t’u terhequr nga ky mision i rrezikshem, megjithese ende nuk na ka shpjeguar se cfare i tha ne dreken e Dajtit Berishes me 21 janar, para masakres. Dhe teksa na komunikoi se Berisha u terhoq nga protesta e paqes, e quajti per habi te te gjitheve “Burre shteti”. Nje vrases burre shteti…!!!

  Ylli ne Ngjitje

  Lulzim Basha, aktualisht kryebashkiak me njolle ne Tirane, i certifikuar si hajdut mandati edhe nga SHBA, endee mban kete detyre. Por ne periudhen e 21 janrit ishte minister i Brendshem. Ne piramiden shteterore nga ai varej Garda e Republikes dhe me pas nga kryeministri.

  Cka nenkupton se ka qene ne dijeni te urdhrit per ekzekutimet e protestuesve. Por nuk i mjaftoi shitja e detit, vjedhja 220 milione euro ne Durres-Kukes, vjedhja e mandatit ne Tirane, por tashme ka dhe njollen e 21 janarit, per te cilen duhet te deshmoje. Por pavaresisht ketyre, perseri Arvizu la nje tjeter perle personifikimi per te. “Lulzim Basha eshte ylli ne ngjitje”, tha ai ne fillim tevitit kur kryebashkiaku beri nje vizite ne Uashington. Nje vrases yll ne ngjitje…!!!

  Njeriu me integritet

  Dhe perla e fundit diplomatike vjen diten e sotme. Ne viziten e pare te Presidenti Bujar Nishani pas skandalit te emerimit te Visho Ajazi Likes te SHISH e shkarkimit te Shaqirit pa motivacion dhe i nxituar, Arvizu dukej si nje vartes tek eprori. Ne vend t’i kerkonte llogari publike sic dhe kishte paralajmeruar, e pergezoi per dekretimin.

  Pikerisht Bujar Nishanin, presidentin pa takat, antikushtetues dhe njeriun qe qendron pas te gjitha vrasjeve politike. Ju kujtojme se ka qene minister i Brendshem kur jane vrare Kosta Trebicka (partneri i tij ne biznes), Fatmir Xhindi, gjyqtari Skerdilajd Konomi, oficeri i SHISH Isa Copa, kryekomunari i komunes Terthore ne Kukes, kreu demokristian ne Shkoder, Aleks Keka, e shume krime te tjera…..

  Ende nuk ka shpjeguar lidhjet e tij ne keto ngjarje, duke u fshehur pas mustaqeve dhe mbiemrit te ndryshuar. Por mbi te gjitha sot Arvizu, sipas njoftimit te Presidences, e ka quajtur Nishanin “njeri me integritet dhe personalitet”!. Pikerisht kur mori KLD-ne politike, ndryshoi kreun e SHISH fshehurazi dhe te tjera akteve te dyshimta….

  Ky,(Alexander Arvziu) eshte politika e Amerikes ne Shqiperi..?”Zoti” te na fale,por ky eshte zeri i nje te luajturi qe bashkohet me krimin dhe merr nen mbrojtje ate.Valle kjo eshte demokracia amerikane..?Nje zhgenjim total per femijen qe beson tek ”babai i fuqishem”,sepse babai indirekt qenka vrasesi i tij.

  Per kë kërkove drejtesi z.Ambasador,pas 21 janarit..? Për mua,per vellezerit e mi shqiptarë…?Jo more zotni,ti je bashkuar me tufen e deleve te ”zeza”.Ty askush nuk te beson më z.ambasador,biles po humbasim edhe besimin tek SH.B.A.ja .Zgjidhja me e mire per ty deri ne fund te mandatit,per te mos e lenduar me kete popull te zghenjyrer,do te ishte heshtja,nje heshtje per te mos e vrare me kete popull,mbasi ‘xhevahiret’tuaja jane dashakeqese dhe vellavrasese.

 5. Artan says:

  Nuk jane qytetaret e thjeshte ata qe prokupohen me shume se c’thone te huajt se sa per vetveten.Jane ata qe pretendojne prej shtate vjetesh se po u dalin per zot shqiptareve e nuk e kane bere por kane pare interesin e tyre,eshte Edi Rama dhe deputetet e tij.Gerdeci,greva e urise dhe 21 Janari jane shembuj te mjaftueshem per kete.Atyre qe po rripen deri ne palce e s’po u ngelet me asgje ne xhepa llogjikshem s’kane pse te llogarisin se cfare thone te huajt kur per vete po u shtohen perdite vuajtjet e hallet.Edi Rama dhe te tijte jane bere langaraqe te te huajve kryesisht amerikaneve kunder votuesve te tyre qe vuajne sepse i kane punet ne rregull per vete e nuk duan te rrezikojne asgje por vetem ti shtojne fitimet e tyre.Dhe amerikanet po u japin tamam ate qe u takon langove dhe paraziteve pa karakter,po tallin menderen me ta.

 6. racionali says:

  Zonja Holtkemper,me gjithe respektin qe kam,per nga vendi ku vjen,si dhe demokracine funksionale qe keni, jam i detyruar te te kundershtoj jo thjesht per kundershti por per dy realitete qe bien ne kundershtim me njera tjetren ,me te perbashken demokraci.Ju thoni se : “Shqiptaret presin shume nga te huajt”Shqiptaret zonje e kane bere shume mire detyren e tyre.Me vjedhjen qe ju bene zgjedhjeve te 2009,me tragjedine e gerdecit,me vjedhjen me bllok ne dore qe ju be, dhe i,behet cdo dite shqiperise,si dhe cdo dite te zotit ne ,drejtesi, prone, mjeksi dhe…………. pambarim,Shqiptaret kane reaguar por……..ne mbrojtje te qeverise me te korruptuar dhe vrastare ne Europe kane dale diplomate perendimore te tipit: Doris Pack,Aleksander Arvizu,Eugen Wollfarth,Francezi Doll,Grossruck…….etj qe ose jane te korruptuar,ose kane kompromentuar qendrimet e tyre ne raport me demokracine dhe te drejten.Meqenese,flasim per demokracine,a mund ta perfytyroni ju zonja ambasadore,qe te qellohet me veze Sali Berisha,njelloj sic u qellua babai Gjermanise,dhe i Europes Helmut Kohli ne Berlin ?????!!!!!!! As qe behet fjale,minimumi per ate qe do ta qellonte,do te rrihej deri ne vdekje,dhe maksimumi do te vritej,sic u vrane protestuesit e 21 janarit.A e dini ju zonja ambasadore se ne vendin tuaj,babain e legjendes boterore te tenisit Peter Graff (i jati i Stefit)e futen ne burg per leket qe i kishte fituar e bija,me mund e sakrifica ????? Kurse ne vendin tone zonja ambasadore,vajza e kryeministrit ka gjysmen e Shqiperise me tapi dhe drejtesi te vjedhur,kjo eshte demo–kratura ne shqiperi zonja ambasadore,Ju thoni qe njerzit te flasin,poooooooo zonje,ne parim po, ne realitet kane gjykatat me vete qeveria.Ne se nuk mundeni ti vini ne ndihme ketij populli,minimumi eshte qe te heshtni,dhe jo te thoni “Burre shteti” nje krimineli gjakftohte, qendroni te pakten UNPARTEISCH zonja ambasadore,kjo do te ishte ndihma qe do ti jepnit ketij populli te shumevuajtur.Ngrihuni zoterinj ambasadore ne nivelin e Johnn Widhers, per te qene krenare per veten tuaj,dhe mos u beni sherbetore te krimineleve,se historia nuk te fal dhe do tju rezervoje nje fund te turpshem.

 7. beni says:

  Pirdh pirdh se lirohesh…………..

 8. Ariana says:

  zonje ,ju i drejtoheni popullit te thjeshte,dhe gaboni rende.Populli nuk ka jo vetem asgje ne dore(mbasi edhe vota i vidhet e manipulohet) ,por nuk ka buke te haje,dhe per ta katandisur ne kete gjendje te mjeruar kane menduar gryksat e babezitur qe ka ne pushtet prej me se 20 vjetesh(duhet te pranoj qe edhe pse kam qene nje anti Enveriste e betuar,tani pranoj qe disa gjera,si arsimin,elektrifikimin,kurimin etj.ishte ai qe i krijoj dhe avancoj ne Shqiperi per popullin).Keta kerma,kane interes te permiresojne relatat me mafjen dhe njeri tjetrin e jo te shqiprareve ,me njeri tjetrin,siç thoni ju.Dihet qe preokupimi i pare per çdo njeri jane te plosoje nevojat primare te tij dhe familjes.Strategjia e tyre eshte “varferojme popullin seri ne extremitet,keshtu ne do bejme çte duam mbasi preokupimi i njerzve te thjeshte do jete : çdo ha sot?ç do tju jap femijve sot?po mu semur femija ose une,ku do gjej dhjetra mijra leke te paguaj doktorin dhe infermieren?mbasi ndodh si me ndodhi mua ,qe theva kemben dhe u shtrova ne spitalin e vlores,dhe meqe nuk i kisha dhene leke infermieres qe diten e pare nuk erdhi asnje njeri te me ndihmonte te shkoja ne banje.Nuk kishin as oturak,as paterica dhe as zile qe te thrisje infemieren.Une nuk kisha edhe njeri te me rinte prane,meqe jetoj e vetme.Pas 2 ditesh u largova ne shtetin qe kam emigruar,me patericat e blera dhe u operova atje.
  Prej athere mendoj: si ja bejne pensionistet me ate pension mizerable,kur nuk ju ka mbetur asnje qe te kujdeset per ta,dhe meqe njeriu plaket me kalimin e kohes e nuk rinohet,pra shendeti vjen duke u keqesuar.
  Me vjen peshtire kur shoh gjithe keta kermat tane qe jane bere katrore dhe ngerdheshen neper intervista doke mbushur gojen me premtime ,arritje e suksese te genjeshterta.

  1. hasan says:

   Ate qe po na bejne keta ne dhe akoma kane per te na bere,Enverin do ta kerkojme me qiri ne moj zonje e nderuar.Keta bandite deri me sot nuk kane qeverisur,por grabitur.Grabiten 50 vite pune te komunizmit duke i blere per nje euro vepra te rendesishme toka e troje ne bregdet per veten dhe familjen e tyre politike.Plus njezet vite pune te mbi njemilion emigranteve neper bote duke i rjepur tek trari i doganes.Fundi ekonomik po ju pregatit dhe nje fund te turpshem politik.Zoti na ruajt se nuk hiqet dore kollaj nga te mirat sido qe te jene vene ato.

 9. shqiptar says:

  te huajt dmth fuqite e medha komandojne jo vetem ne shqiperi po edhe ne ballkan ne te gjitha shtetet.cfare thone keta behet.nqs nuk ben ke pasoja negative.kete e di i madh e i vogel.kjo zonja ben si e zgjuar sikur nuk e kuptojne njerzit.nuk do tju degjoje njeri juve po skane nga ja mbajne.

 10. mira says:

  Ti kola@aol.com ishalla gabohem por me duket se je nje klysh saliu. Ajo po thote qe shqiptari te ket me shume dinjitet per veten e tij dhe indirekt te mos e pjerdhim fare Arviziun dhe keta derrat cuba te Europes, se jane pikerisht keta qe po çoroditin elktoratin dhe po mbajne gjalle nje regjim cubash tradhetare te shqiptareve( nuk them te kombit te tyre se ata nuk i perkasin kombit shqiptar.

 11. Lushnja says:

  E nderuar ambasadore shikoni ndihmen qe na ka dhene amerika per te na ndihmuar http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

 12. opozitari i cfilitur says:

  Nje keshille miqesore, e ndershme, e paneshme, diplomatikisht e ndershme. Faleminderit. Sinqerisht.

 13. FANTAZMA,Bismark says:

  KE TE DREJTE ‘GJERMANKA’ POR ‘PUSHTETARET’ 22 VJET QE VJEDHIN NUK E KANE IMUNITETIN NGA SOVRANI POPULL POR NGA AGJENTURAT E HUAJA.
  SI TE SHPETOJE POPULLI NGA KRIMINELE ME IMUNITET ‘NDERKOMBETAR?
  Kush jane reformat qe jane bere 22 vjet pe POPULLIN?

 14. orli says:

  Ore toça!ajo po thote troç:”mos degjoni te huajt”ju prape ne nje brime,jo keshtu e jo ashtu!!trashesia nuk ka brire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82618
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82618
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34866
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34866
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 25023
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 25023
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X