#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kush është babai i kombit shqiptar?

Nga Nexhmedin Spahiu

Në 100- vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, është e rrugës të analizohen figurat që dominuan jetën politike e intelektuale të kombit shqiptar. Cili ishte roli i tyre i vërtetë kur të hiqen glorifikimet për disa, apo pluhuri i harresës për disa të tjerë, apo katrani nxirës për ndoshta më të merituarit.

Duke u shpjeguar studentëve për rrugën komb-formuese të popujve të ndryshëm dhe për rolin e disa personaliteteve në këtë punë, shpesh jam pyetur nga studentët: Nëse George Washingtoni është babai i kombit amerikan, nëse mbreti Gustav Vasa Ericson është baba i kombit suedez, nëse Mahtama Gandi është baba i kombit indian, nëse Ali Gjinah është babai i kombit pakistanez, nëse Mustafa Kemal – Ataturku është babai i kombit turk, atëherë kush është babai i kombit shqiptar?

Përgjigjja në këtë pyetje është e vështirë. Shumë nga figurat historike i dhanë formë kombit shqiptar kush më shumë e kush më pak, por nuk mund të thuhet se ndonjëri ishte dominant në këtë punë.

Nga baballarët e kombeve që përmenda më lart, përjashtuar Suedinë, e cila gjithnjë ishte e pavarur, gjithë të tjerët kanë qenë personalitete që kanë shpallur pavarësinë e vendit të tyre. Por a e meriton Ismail-Qemal bej Vlora epitetin baba i kombit shqiptar?

Ismail-Qemal bej Vlora (1844-1919)

Baballarët e kombeve janë njerëzit që kanë autorësinë e projektit të kombit dhe njëkohësisht zbatues të projektit në pjesën më të madhe të tij. Por a ishte shpallja e pavarësisë së Shqipërisë më 28.11.1912 një projekt i Ismail-Qemal bej Vlorës i ideuar kaherë prej tij, apo Ismail –Qemal beu ishte i përzgjedhur në këtë projekt nga dikush tjetër që e ideoi shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë?

Ismail Qemal bej Vlora ishte një politikan e diplomat i klasit të parë. Të kesh qenë diplomat në Perandorinë Osmane do thotë që të posedosh kualitete të larta profesionale. Të ishe diplomat në Perandorinë Osmane nuk është si të jesh diplomat i Sali Berishës apo Hashim Thaçit, ku përzgjedhja e njerëzve me zotësi profesionale mund të jetë rastësi, por jo edhe kriter thelbësor.

Jo, jo, Ismail-Qemal bej Vlora, Sulejman Delvina, Turhan Pasha, Mehdi Frashëri, Mehmet Konica e shumë e shumë shqiptarë të tjerë që bënë karrierë në Perandorinë Osmane, kishin zotësi të mëdha profesionale ani arritën të bëjnë karrierë në administratën perandorake. Dhe Ismail-Qemal bej Vlora ishte një figurë e tillë madhore.

Por kur dhe n’çfarë përmase Ismail-Qemal bej Vlora u angazhua në çështjen shqiptare, kjo është çështje që duhet të diskutohet.

Në kohën e Lidhjes së Prizrenit (1878-1881), Ismail-Qemal bej Vlora ishte 34-37 vjeçar. Për krahasim, në këtë kohë Abdyl Frashëri (1839-1892) ishte vetëm 5 vjet më i vjetër. Por, derisa Ymer Prizreni, Iliaz Pashë Dibra, Abdyl Frashëri e shumë të tjerë ishin të kyçur në punët e Lidhjes së Prizrenit, Ismail-Qemal bej Vlora ish në vlugun e aktivitetit për liberalizimin e shoqërisë osmane, kontribut ky me shumë vlerë për shumë popuj e së këndejmi edhe për shqiptarët, por që ishte kontribut i tërthortë, por jo i drejtpërdrejtë çështjes shqiptare.

Ismail-Qemal bej Vlora u kyç direkt në çështjen shqiptare tek 30 vite më vonë, më 1908 kur edhe u konfrontua me xhonturqit. Atëherë kur Hasan Prishtina (1873-1933) u kacafyt me deputetët xhonturq në mbrojtje të dinjitetit të Ismail-Qemal bej Vlorës.

Por kyçja e Ismail-Qemal bej Vlorës në çështjen shqiptare mbeti e vakët edhe në këtë kohë. Ai nuk e mbajti fjalën për kryengritje të përgjithshme shqiptare kur u besatuan në Kuvendin e Taksimit në Stamboll së bashku me Hasan Prishtinën, Syrja bej Vlorën, Muhit Libohovën dhe Aziz Vrionin.

Atëherë si ndodhi që disa muaj më vonë pikërisht Ismail-Qemal bej Vlora të kryesojë Qeverinë shqiptare në Vlorë? Thjesht. Ishte përzgjedhje e Austro-Hungarisë. Përse pikërisht Ismail-Qemal bej Vlora ishte përzgjedhje e austro-hungarezëve? Njeriu që njihej miku më i mirë i austro-hungarezëve në mesin e shqiptarëve ishte kushëriri i Ismail-Qemal bej Vlorës, Syrja bej Vlora.

Në fakt, fushatën e tubimit të patriotëve shqiptarë për të shpallur pavarësinë e bënë agjenturat austro-hungareze. Po ta cytnin austro-hungarezet Syrja bej Vlorën apo Hasan Prishtinën si njeri që do të shpallte pavarësinë e Shqipërisë, kishin drojë që forcat politike shqiptare jo aq të ndezura me shqiptarizëm, do ta bojkotonin këtë akt. Duke përzgjedhur Ismail-Qemal bej Vlorën si njeri më afër çështjes osmane se asaj shqiptare, austro-hungarezët u siguruan që i gjithë spektri politik shqiptar ishte në favor të pavarësisë së Shqipërisë, sepse në këtë rast nuk ishte e pritshme që ta zëmë Syrja bej Vlora apo Hasan Prishtina të dilnin kundër.

Madje austro-hungarezët kishin dilemë se kujt do t’ia besonin këtë detyrë: Ismail-Qemal bej Vlorës të njohur si njeri i anglezëve apo Esad Pashë Toptanit (1863-1920) të njohur si njeri i francezëve? Këtë në mënyrë të tërthortë na e tregon edhe Eqrem bej Vlora kur përkujton përkthimin që i ka bërë takimit mes Esad Pashë Toptanit e austro-hungarezëve. Dhe pikërisht Esad Pashë Toptani i hidhëruar që nuk qe ky i përzgjedhuri për shpallje të pavarësisë së Shqipërisë nxori telashe të mëdha.

Përse austro-hungarezët për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë nuk favorizuan njeriun e tyre Syrja bej Vlorën po Ismail-Qemal bej Vlorën duket e logjikshme njësoj sikur që amerikanët favorizuan ardhjen e Nikoliqit e Daciqit në pushtet, e jo të Boris Tadiqit si njeri i tyre, vetëm e vetëm që marrëveshja e pritshme Beograd – Prishtinë të jetë më e qëndrueshme. Po përse austro-hungarezët favorizuan njeriun anglez (Ismail-Qemal bej Vlorën) e jo atë francez (Esad Pashë Toptanin), kjo gjë duhet të studiohet.

Në këtë kontekst Ismail-Qemal bej Vlora meriton respekt të lartë, por jo edhe epitetin baba i kombit shqiptar. Këtë epitet nuk e meriton as Ahmet Zogu (1895-1961) i cili i dha formën aktuale kombit shqiptar.

Gjithsesi, me Ahmet Zogun mbyllet radha e atyre që do të mund të konsiderohen hisedarë të mëdhenj në epitetin “baba i kombit shqiptar”. E këtu mund të konsiderohen: Ymer Prizreni, Abdyl Frashëri, Naim Frashëri, Sami Frashëri, Hasan Prishtina, Branko Merxhani, Gjergj Fishta……

54 komente në “Kush është babai i kombit shqiptar?”

  1. Vlora says:

   o nexhmedin spahiu, na nxoret dobic, mo te uruar cfar beni keshtu.

   ne nje rast te vetem i lini milionat e saliut, dhe i qendroni besnik kombit.

   cfar eshte kjo ide e hedhur ahmet zogu “baba i kombit”?!

   ahmet zogu mund te jete djali me tradhetar i kesaj familje,por kursesi babai.

   zogu e gjeti familjen te ngritur, vodhi gjith ckish vene babai e familja e tij, dhe e la familjen ne meshire te sundimit te komshinjve.

   familja per shume kohe deri ne 90 u be nje, derisa doli tradhetari i fundit i familjes se madhe, qe e shiti edhe ate cka kish bere familja per nje kohe te gjate.

   larg qofte te na i quani edhe tradhetarin e fundit berishe, baba te kombit.

   1. Homeri says:

    ——C far nuk do degjojme ne kete 100 vjetor —Ky me larte eshte nje historian xheloz krahinor , po kush munde te quhet tjeter –BABA I KOMBIT –pervec atij qe shpall pavarsine . Dhe patjeter qe ne shpalljen e pavarsise se nje vendi ka edhe mbeshtetje te jashteme . Po shume mire qe jemi mbeshtetur nga anglezet dhe jo nga francezet te cilet kerkonin nje shqiperi me ESAD PASHEN nga durresi e larte . Pale permend edhe SYRJA BEJ VLOREN , dhe e dini vetem se eshte nipi i Esad Pashes dhe si verior qe eshte e quan si vlere te tyre
    ——-Talebanet verior inetektualet dhe historian dhe sahanlepiresat e tjere te ketij kombi po e cojne kete komb ne 100 vjetorin e tije me te percare se kurre . Ky nuk eshte 100 vjetori i pavarsise per te nderuar burrat e kombit por 100 vjetori i reabilitimit te tradhetarit me te madh qe ka patur ky komb , te satrapit, dhe hajdutit me te madh , te regjimit feudal te ZOGUT .
    ——Ta gezojne talebanet verior mbretin tradhetar ZUGUN ne festimet e tyre ne prishtine e tirane , ne te tjeret do ta festojme 100 vjetorin e pavaresise , atje ku 100 vjete me pare burrat e kombit me BABAN e kombit ISMAIL BEJ VLOREN shpallen shtetin shqiptare

    1. tani says:

     Ja ta them une se kush eshte babai i kombit Ai qe ja u qiu nonat te gjithve ju.Dhe sa ma fort jau qiu aq ma shume e doni.Ha ju qifte Kina nonen ket rradhe.

  2. feniks says:

   Kush i jep akses ne TEMA ketij Spahiu TURKOSHAK,qe na del e ben HOSANARA per SATRAPIN TRADHETAR Ahmet Zogollin??
   Vetem per shqiptaret nuk punoin ku Spahiu,por per PERCARJEN e shqiptareve!!
   “BABALLARET E KOMBIT” nuk DIPLLOMOHEN ,o turkoshak,por e fitojne kete titull me PUNEN E TYRE,QE LENE PAS!!!
   Na te gjithe BURRAT E SHTETIT SHQIPTAR,QE NGA 1912-ta e deri me sot,VETEM 3 PREJ TYRE E MERITOJNE VLERESIMIN ME TE LARTE,POR JO ATE TE BABAIT TE KOMBIT!!
   ATA JANE :
   1-ISMAIL QEMALI!
   2-FAN NOLI!
   3-Bajram Curri!
   4-Avni Rustemi!
   5-Millosh Gjergj Nikolla(MIGJENI)!!
   6-Enver Hoxha!
   7-Mero Baze!
   Populli shqiptar ka patur plot ARMIQ TE DEKLARUAR NDER VITE,POR ME TE URRYERIT KANE QENE:
   1-Ahmet Zogolli!
   2-Esat Pashe Toptani!
   3-Sali Berisha!
   4-Robert Papa!
   5-Henri Cili!
   6-Frrok Cupi!
   7-Ilir Meta!
   8-Fahri Balliu!
   9-Lulzime Basha!
   10-Ndreu Prendi!etj,etj!!
   6-Jozefina Topalli!
   7-Artan Hoxha(zagari i Berishes)!
   8-Frrok Cupi!
   9-Azem Hajdari!

   Te tjeret kane qene e jane PLEHRA,QE NUK MERITOJNE AS T’U PERMENDESH EMRIN,QOFTE EDHE PER TE KEQ!!

   1. suzana(Kosove) says:

    Hahahaha, Mero Baze, po ky eshte gjalle akoma ore…
    Baba te kombit mund ta quanim vetem Skenderbene, te tjeret ishin atedhetar apo patriot, por “baba kombi” eshte fjale e madhe ajo.
    Gjithemone kemi mesuar ne shkolla se A. Zogu ishte figura me e urryer tradhetare nder shqiptaret, tani, na e nxjerrin Baba Kombi.
    Me duket se shqiptaret e kane kuptuar shume keq demokracine, kujtojne se vendet demokratike do ti lejonin keto qe shkruajne keta? asnjeher.

   2. Ben Chicago says:

    nga lista jote me te uryerit jane zogolli,toptani,dhe saliu
    te tjeret jane plehra
    ta zeme ti fut ne liste r.papen
    ju quravit saliut per drejtor te r.t.sh.dhe ai beri p.becin
    a ja vlen te futish ne listen e te uryerve kete plehre?

  3. pajtim says:

   O Nexho. Po mire ore e harrove se c’tha Fatos Nano ne Zvicer ne 93 kur e pyeten per Enverin. Nuk mund ta shajme tha, se babai nuk shahet. Por ti si duket do kesh dale nga bo..et e Titos, ose je dobic qe nuk e di se ke ke baba. Dhe shiko, mos e zere me goje Ismail Qemalin ne kete 100 vjetor po qe se nuk ben gargare per dy dite rresht. Phu.

 1. geno says:

  Ky koqja spiun serb shkuran keshtu: Në këtë kontekst Ismail-Qemal bej Vlora meriton respekt të lartë, por jo edhe epitetin baba i kombit shqiptar. Këtë epitet nuk e meriton as Ahmet Zogu (1895-1961) i cili i dha formën aktuale kombit shqiptar.
  Po kush e meriton, mos valle trafikanti e vraessi i shqiptareve Hashim Thaqi. Si ore e ze ne goje Ahmet Zog Bushtren per “baba kombi”, kur ai per kolltukun e pushtetit e copetoi dhe e fali trua;lin kombetar te serbet, sic po bene ky plehu Sali Serb Berisha

 2. mirel says:

  oh,..u lirova me ne fund.
  Thashe se do dilte Sala.

  1. hasan says:

   Po prit ore se aty eshte qellimi po ta nxjerim nje çike me takt ,me cek si i thone llafit.Birrishi edhe vete do ta pranoje qe do te jete babai kombit.Vdes per tu dukur pak ai,siç vdiste Vani per nje çike magazine.

 3. Burgaxhiu UK says:

  Babai i KOMBIT eshte GJERGJ KASTRIOTI o nexhmadinexhat turku___________hej bela na myten kopilat e osmaneve dite nate me ringjall kufomen e sulltanit

 4. Drini says:

  Po te kam thene edhe me pare o nedzo,leri se sje ti per vleresim figurash! Je shterpe fare o nedzo, prandaj studentet kosovar nuk dine te lidhin dy llafe se kan profesor injorant si nedzmedini.
  Ec more kaqol , ruaj lopet .

  1. njani says:

   Apsolutisht nuk ka rendesi kush eshte baba????
   Kryesore paskemi

   Kam qene i bindur qe ne jemi kopila.

 5. ilo says:

  kush po pyet me per baba ,,shikon ti cben salushi, mengjes drek dark ne telebela, po te pyesesh te rinjte e sotem nuk njohin tjeter…

 6. petriti says:

  keta pune e ndajne vetem historianet-jo pariak,por koha na ka mesuar se sdo mend shume-skederbeut i takon,burra shteti ka disa si ismail qemali-fanoli-zogu-enver hoxha-deri ketu,me vone ka histori tjeter,,ka pushtetar por jo burra shtetit.

 7. Andrea prej verteti says:

  Oi nderuari profesor Nexhmedin (haram ju qofte atyre qe ju japin njerezve te tille tituj) si njeri i kenduar qe je mund te te them qe per raste te tilla si shpallja e pamvaresise etj..qe ska rendesi per momentin ne fillim duhen te piqen kushtet pastaj duke u mbeshtetur fuqishem ne arenen nderkombetare pune kjo e bere per nje periudhe shume vjecare nga rilindasit tane lindi natyrshem shpallja e pamvaresise duke u mbeshtetur nga Austro-Hungarezet pasi Turqia po shperbeheshe.Ketu e mer edhe emrin BABAI KOMBIT edhe mendje ndrituri e memedhetari flaket ISMAIL QEMALI si dhe ata qe ju bashkangjiten kesaj ideje.Pamvaresia e nje kombi nuk eshte te lozesh me cingla o z.Nexhmedin qe mundohesh te mohosh ate qe ky komb mundohet ta festoje me nderet me te medha kete 100 vjetor.Sa per banditin e veteshpallur mbret i cili i ndoqi dhe i vravi heronjte e kesaj pamvaresie ka vetem nje emer tradhetar dhe hajdut i ketij kombi i cili per interesat e tij familjare shiti edhe troje te ketij kombi.Turp per ju qe mbani tituj dhe hiqeni si historian njeri me callme.

 8. SHEBENIKU says:

  NEXHMEDINI NUK ESHTE NORMAL. MOS U LODHNI TE SHKRUANI KOMENTE PER NJE SHKRUES ANORMAL. NEXHMEDIN SPAHIU NUK MBUSH FARE. ESHTE LINDUR NJERI DHE ESHTE TRASFORMUAR NE IDJOT I NDERGJEGJSHEM

 9. o nexh turk spahiu says:

  ore turk muti, pse nuk iken ne stamboll or gjak i prishur dhe mos ha shume m***armalate ketej ne vendin e shqipeve.

  ir or surrat magjypi rrace azie pirdhu se na ndrite me figura si esat pasha dhe ahmet zogu, si i pari dhe i dyti e shiten shqiperine tek serbia!

  pse nuk flet per shen naumin, apo vermoshin, plave e guci qe iu falen armiqve ne shenje respekti se erdhen me ushtri serbe ne tirane per te bere zogut mbret?
  apo mos te flasim per esadin qe deshi vetem durrsin dhe pjesen tjeter e shiti sa ke greku e serbi?

  o nexhmedin, secili do te korre ate qe ka mbjelle!
  e di ma do mendja se do ta gjesh ate qe po kerkon.

  larg duart nga shqiperia, rrace e ndyre aziatike, serbe dhe greke!

  ptuuu m*t!

 10. pelivan says:

  KUSH ESHTE ISMAIL QEMALI?

  Gur irende i ketij vatani,
  Gur qe s’shkulet nga tabani,
  gur me brume sterralli,
  Gur mermer nga me i bardhi

 11. Ligor Luarasi says:

  OPINION.
  Nuk pretendoj se di shume per historine e Shqiperise,por aq sa di FAN SILIAN NOLI ne momentet me kritike per Shqiperine permes shoqeates VATRA ka bere me shume se kushdo tjeter te njihej Shqiperia shtet me vete,te njihej ne OKB,te njihej nga shqiptaret permes veprave te tija cilesore,gazetarise,poezive,perkethimeve,qeverisjes qe i beri atdheut,ai beri qe ZOTI tu fliste shqiptareve shqip,po keshtu Shekspiri,Servantesi,etj,etj.
  Me duket e logjikeshme qe imzot Noli te quhet babai i kombit te shqiptareve,sepse vepra e tij nuk mjaftohet vetem nga sa kam shkrojtur,ai ka bere me shume se kaq.

 12. Labi Vlore says:

  Histosria nuk argumentohet me “SIKUR”.Po sikur Austro-Hungarezet te caktonin Esat Pashe Toptanin??Po sikur te caktonin Hasan Prishtinen.Po sikur te caktonin kete dhe ate.Pastaj vazhdon me gjera te tjera.Si pershembull,qe ka kontribut dhe Naim Frashri ne Pavaresine e Shqiperise.Po sigurisht qe ka dhe Ymer Prizreni etj,sepse I.Qemali nuk e shpalli i vetem Pavaresine.Bjeri shkurt me mire.Thuaje troc.Nuk doni te shpallni I.Qemalin baba te Kombit Shqiptar.Pastaj,me e turpshmja eshte kur permend A.Zogun qe edhe per te mund te diskutohet sepse edhe ai nuk mund te quhet Baba i Kombit,duke e krahasuar ne menyre te turpshme me I.Qemalin.Si mund te diskutosh emrin e A.Zogut perkrah atij te I.Qemalit???Vetem Geget e dine kete muhabet.Ne s’po marrim vesh asgje.Po ktheni permbys c’do gje.Edhe Shqiperine edhe Historine.Nuk eshte cudi qe te arrini deri tek perfundimi se I.Qemali ka qene tradhetar dhe A.Zogu pateriot.Nuk eshte aspak cudi.F.Nolin avash avash po e shpallni tradhetar,deri sa te arrini ne qellimin perfundimtar,te shpallni tradhetar dhe I.Qemalin.

 13. Jack says:

  Hey guys mos u befasoni, ky Nexhua po kerkon babane e tij. Kush ta gjeje ti beje ADN dhe tja tregoje ketij k..it

 14. baki labi says:

  Neshmedin,kush e ngriti Flamurin ne Vlore Austro-Hungarezet apo populli Shqipetar me ne krye I.Qemal bej Vloren? Ate Flamur te Kuq e me Shkabe e ngriten Ata burra te medhenje te kombit,qe do ti qendrojne si kurore Shqiperise,por mbi te gjithe I.Qemal bej Vlora,qe nbas 500 vjetesh Shqiperia u be nje Komb nje Harte.Vetem atij Burri i takon te quhet I.Qemali Baba i kombit. Zogu,iveteshpallur mbret jo per gjithe kombin por vetem per Shqiperine,e shiti Ate te Italia,vodhi dhe gjithe arin e saje e la popullin nene thunderen fashiste dhe shkoje mbas Diellit.Vetem du tradhetar,Zogu e Saliu shiten Shen Naumin e teritorin ujor ne Sarend.Keta jane te denuar nga historia si pjelle e keqe ,spiun e trdhetar te kombit.

 15. Delli USA says:

  Ky Nexhmedini me duket paska rrjedhur pa,nejse te shkuara i qofshin,por Tema nuk pse na jep konkluzionet e nje te leni menc.Te vesh ne ballanc Ismail Qemal Vloren me nje cub injorant e te pa shkolle por tinzar dhe kriminel si Ahmet Zogolli,kesaj i thone te jesh fare koqe kandari.Nexhmedin vellai te fala nga Amerika,por ruaj vehten se mendja te paska lene.

 16. Dukati says:

  Nga na dualën llojë llojë historianësh, të cilët mendoj se dhe origjinën e familjes së tyre nuk e dinë.Bile fëmijëve nuk u kanë verifikuar ADN-në, e kanë Sllave, Turke, Greke, apo Negre. More faqe zes! Ç,farë e quani veten more pedagogë të tredhur, që ju bëri Sali Sërbi në universitetin e Viçitolit.
  More Nexhmedin, More neo Otoman, more mbetje e muhaxhirëve! edhe tek ti po mbështetet Sërbi Sali për të pjerdhur historin?
  Historia është bërë nga populli Shqiptarë nëpërmjet burrave të ndritur sipas hapsirës dhe kohës kur kanë vepruar. Historia paraqitet në letër nga shkencëtarë të markës Eqerem Çabej, Rexhep Qosja i madh,Kristo Frashëri dhe dhjetra të tjerë duke përfshirë dhe disidentët e diktaturës, por jo nga ata që kanë filtërur në rrymat fashite dhe antikombtare të markës Esat Pashës, Ahmet Zogut, Sali Berishës që shkatërrojnë historin nëpërmjet të ashtu quajturës rishkruarjes.
  Historia lshtl shkencl. Si e tillë siç,do shkencë ajo gjithnonl plrsoset dhe zhvillohet. Qëllimi është vetëm një të jetë e vërtetë, e saktë dhe jo e ndërtuar sipas shijes së diktatorëve. Vjen në fuqi satrapi më antipatik i historis i vet shpalluri faqe me nder mbret, një farë Amet Mati me bajonetat e Sërbit nëpërmjet të ushtris së Vrangelit dhe shet vatanin, vret patriotët e ndritur si Bajram Currin Hasan Prishtinën, etj. Pastaj shet atdheun Italis, vjeth thesarin e popullit alla Ilir Met dhe në një ditë të bukur na i hipën një diktatir Slrb me emrin Sali, merr një historjan Otoman me emrin Nexhmedin dha fap na ndryshon historin dhe na shpall Baba Kombi vrasësin dhe shitësin e Shqipërsë Ahmet Zogolloviqin. Ju po masni pulsin e Jugut kombtaëris se si do ta presi emrin e masakruesit Ahmet Zogu. Ç,kërkoni more turkoshak të fëlliqur, të hiqni nga historia Bajram Currin e Ndritur, Fan, Nolin, Avni Rustemin, Gjergj Fishtën, Hasan Prishtinën, Isa Boletinin pra gjithë historin dhe ta zvëndësoni Me agjenturën permanente Ahmetoviqëve, Saloviqëve, Mijhalloviqëve, Qubrilloviqëve deri tek Millosheviqëve. Larg duart e fëlliqura të Nexhmedinëve që po na zhyejnë historinë. Rroftë Shqipëria e Skënder Beut dhe Ismail Qemalit.

 17. Nexhmi Serbi says:

  Me siguri ky autori i shkrimit baben e ka serb ose eshte spiun serbi.

 18. goni says:

  Babai i kombit shqiptare jane tre vllezerit frasheri. Meqe nuk kemi pasur nje figure qe ti permbante te gjitha zotesite, vllezerit.frasheri si treshe e mbushin kete. Prej tyre shquhet Abdyli frasheri qe vuri ne levizje idene e krijimit te.shtetit shqiptare. Pa kete veprim te abdylit muslimanet shqiptare kishin mendjen te stambolli ndersa ortodokset kishin nivel te ulet te vetedijes kombetare. Ndaj dhe luftuan per greqine masivisht

 19. beso says:

  Termi Baba i Kombit nuk eshte i goditur.Mund te quhen krijues te shtetit shqiptar,themelues te shtetit apo patriotet e pavaresise.Pavaresia e Shqiperise kerkonte ne rradhe te pare diplomaci,sepse ngritja e flamurit eshte thjesht nje gjest,ndersa me e rendesishme eshte njohja nga vendet e tjera dhe krijimi i nje ushtrie te rregullt qe mbron territoret e rivendikuara(te shpallura te pavarura).Mund te ishte shpalluar me pare pavaresia,por me mire vone se kurre.Nuk mund te gjykojme sot,ne 2012 se pse patriotet e pavaresise u vonuan apo jo,e çfare bene ata gabim apo mire.Po,qe mund te konstatojme se çfare mund te ish bere me mire.Ky artikull mungon ne logjike,pasi autori heq nje vije te trashe papergjegjshmerie,kur thote qe fati i ndriti agjentit te austriakeve(I.Qemalit)dhe jo agjentit te francezeve(E.Toptanit).I.Qemali mund te kish bere me shume,por absolutisht mund te akuzohet per tradheti te larte,ndersa Toptani punoi intensivisht ne dem te territoreve shqiptare dhe interesave shqiptare.Nuk e shpikem ne tradhetar me damke,por qe ai qe rreshqiti me dashje ne llumin e tradhetise.Po nuk kuptoi kaq gje z.artikullshkrues e ka kot te shpjegoje sekuenca historike.me mire te merret me tjeter pune.

 20. beni says:

  Ja kush e meriton te jete baba i kombit,sipas mendimit tim.
  Ismail Qemali.
  Luigj Gurakuqi
  Isa Buletini
  Imer Prizreni
  Prek Cali
  Gjergj Fishta
  Avni Rrustemi
  Vellezrit Frashri
  Fan Noli
  Faik Konica
  Migjeni
  Bajram Curri
  Mic Sokoli.

 21. zum zum says:

  nga dole o nezhmedin herbakal,ja pse shqiperia do mbetet shteti me koke te varur ,jy historinet na hapet barkun me pallavra ala turka .shqiperia vetem ghergh kastriotin ka nxjere me noten 10 fan noli ,me noten 7,enver hoxha me noten 6,te tjert jane te vene nga turqia

 22. Miri says:

  Nuk kemi per ta gjetur kurre babain e vertete te kombit sepse eshte komb kurve dhe ka shume baballare.
  Shqiperia akoma nuk eshte formuar e tera prandaj nuk ka dhe baba.

 23. historia e Shqiperise says:

  Babai i kombit shqiptar eshte saliu,meta,balliu,fevzoja,cupi edhe pse Shqiperia s’eshte shtet derisa s’ka drejtesi dhe vidhen votat.

 24. Turk says:

  Po ik qerrohu more nexhmedin turku. Po ti more legen do na tregosh kush eshte babai i kombit. Edhe na nxjerr ahmet lesh zogun, more pacavure po keshtu i meson ti studentet? kush te ka vene ty profesor, ju lerofte mami tek zogu.

 25. ATILA says:

  Gjergj Kastrioti eshte Ati i Kombit ai bshkoi arberoret dhe i mbajti te lire 25 vjet te lavdishme.

 26. TREBESHINA says:

  Festa e 100 vjetorit tè shpalljes sè pavarsisè po nxjerr nè skenè shumè gjèra qè nuk ja vlen as tè botohen e as tè lexohen.Kèto janè karakteristikat e temperamentit tè shqiptarève qè tè gjithè hiqen tè mençur e tè zgjuar po i bjenè legenit kot .Unè nuk e njoh kètè gazetar qè ka shkruar kètè artikull por ,edhe gazeta TEMA mendoj qè nuk duhet ta kishte botuar se i ul vlerat e saj..Kombi dhe shteti shqiptar ka vèrtet shumè figura qè kanè kontribuar nè tè mirè tè tij por,nuk mendoj qè ti radhis kètu pèr tè mos mèrzitur lexuesit se i dinè .Njè gjè èshtè e rèndèsishme nè historinè tonè kombètare kush e shpalli pavarsinè e Shqipèrisè dhe bèri qè ta njohin edhe shtetet e tjera te botès ? ISMAIL QEMAL BEJ VLORA pra ky person me plotè tè drejtè duhet tè quhet BABAI I KOMBIT se qè nga 28 Nèntori 1912 nè botè u njoh shteti shqiptar dhe kjo èshtè e rèndesisè mè tè madhe pèr njè komb e pèr njè shtet.Kush e bèri stemen dhe vulen e parè tè qeverrisè ? ISMAIL QEMAL BEJ VLORA BABAI I KOMBIT TONè .Ipa harruar qoftè kujtimi i ij dhe emri i tij i merituar BABA I KOMBIT SHQIPTAR !

  1. FATMIR BRATI says:

   rrofsh zotni, eshte e vertete ismail bej vlora eshte babai i kombit, dhe nuk dua te shkruaj …ta perseris historine, njerezit me kulture dhe tamam shqipetar e dine, kurse injorantet antishqiptare kurre nuk do ta mesojne cdo te thote pamvaresi. RRofte pamvarsia e shqiperise, rrofte populli i mire shqipetar dhe i paharruar qofte kujtimi i themeluesit te kombit tone SIR ISMAIL QEMALIT.

 27. Tropojani says:

  Baba i Kombit Shqiptar eshte vetem E N V E R H O X H A
  Me 28 nentor te vitit 1944 u fut ne Tirane ne krye te partizaneve i pritur me LULE dhe me 11 prill te vitit 1985 u perciell nga mbare populli me me LOT.
  Vetem ENVER HOXHA do te mbetet BABA i pavdekshem i Kombit Shqiptar.
  Tere te tjerat jane gjepura.

 28. kondi uk says:

  GJYSHI I KOMBIT SHQIPTAR ESHTE SKENDERBEU DHE BABAI ISMAIL QEMALI.

 29. agim basha says:

  Dakord,çlirimi i shkupit ndodhi aq paqësisht!Po 100 vjetori i çlirimit,përse nuk e pati atë entusiazëm që do të kishte një festë kaq kombëtare?!-Kjo tregon se ka një etnitet shqiptar me veçoritë që shpiegonte gazetari i nderuar H.Matoshi,para disa ditësh…-
  -Ndërsa,përsa i përket paragrafit më poshtë…(shkëputur nga shkrimi i N.Spahiut…)

  -” –Kjo na dëshmon se sikur mos të ndodhte çlirimi i Shkupit më 12 gusht 1912, nuk do të ndodhte as 28 nëntori 1912 në Vlorë apo edhe nëse do të ndodhte nuk do të prodhonte efekt.”—

  -do të ishte fare e pamenduar ,për të mos thënë që do të ishte e rrezikshme…(Mbase edhe e qëllimshme…)-Fundja Shkupi,ishte një qytet shqiptar nën jugosllavi..ishin aneksuar prej kohësh këto treva…(Në 1913..ato veç se u legalizuan…si të thuash..nga konferenca e lobdrës….)-Lëvizja për çlirim kombëtar e pavarësi,ishte një nevojë e domosdoshmëri e brendshme…(përfshinte edhe Shkupin….)E si e tillë,nuk mund të mvarej nga se do çlirohej shkupi apo jo….në dokumentin e pavarësisë..ishte parashikuar pavarësimi pa kushte i çdo pëllëmbe toke e hapësire shqiptare…..-Kjo është e vërteta historike…Sa për dyshimet e tjera..që hidhen..duken si pa bazë reale:atje ku autori i shkrimit thotë se:–

  -”(Ismail-Qemajl bej Vlora, Mufit Libohova, Aziz Vrioni, Syrja bej Vlora) nuk e mbajtën besën, nuk filluan kryengritjen…”—Nëse nuk do kishin mbajtur besën…atëhere ka një pyetje zoti Spahiu:-Si ka mundësi që dokumentin e pavarësisë..dhe vetë aktin e saj e realizuan po këta patriotë të mëdhenj, që gjoja nuk e mbajtën besën…?!-Historia nuk mund të fshihet dhe as mund të ndryshohet me një të rënë të lapsit…!Cilët duhet të ngremë atëherë…:-Mos vallë Esat Toptanin..që atyre ditëve..kërkonte të legalizonte një shtet tjetër brenda shtetit..dhe ti linte jugun në mëshirë të fatit..siç edhe u përpoq…?!Historia është shkruar me vepra dhe akte madhore që ska eklips që i fshin nga kujtesa kombëtare…pavarësisht orëvajtjeve të kota…!

 30. Din Kruja says:

  Mjaft intelektuale kosovare moshatare apo dhe me te medhenj se N.Spahiu qe kane pasur ofiqe para viteve 90-te ne ish Jugosllavi dhe ata qe nuk dhane ndonje kontribut ne çlirimin e Kosoves jane mjaft te indikuar nga strukturat qeverisese te shtetit serb. Vete N.Spahiu ka qene drejtuesi i “Komsomolit”(Rinise Komuniste) ne Universitetin e Prishtines, pra njeri i besuar per ish Republiken e Serbise. Keta persona ne Kosove kane penetruar gjeresisht ne te gjitha organet e masmedias, ne strukturat drejtuese te partive politike dhe ne ambjentet akademike e universitare.
  Nje nga drejtimet ku kane punuar me intensitet mbi bazen e vije sjelljeve te ardhura nga Beogradi nder te tjera ka qene kultivimi i teorise se “krijimit te identitetit te ri te kombit kosovar”. Pra sipas tyre gjendemi para faktit te egzistences se 2 kombeve atij shqiptar dhe atij kosovar,duke perjashtuar çdo lloj politike te bashkimit te Kosoves me Shqiperine. Nje nga altoporlantet e kesaj teorie ka qene edhe Nezhmedini.
  Edhe ne shkrimin e N.Spahiut spikasin dukshem tendenca antikombetare shqiptare me qellimin qe te injektoje opinionin tek shqiptaret e Shqiperise, se shqiptaret e Kosoves e kane hedhur ne kosh babain e kombit Ismail Qemalin. Por N.SPahiu nuk perfaqson azgje ne KOsove veç vetvehtes. Redaksia e Temes nuk duhet te publikoje shkrime te autoreve te kesaj kategorie.

 31. TOQUEVILLE says:

  Babai i kombit shqiptar èshtè;

  VESI I KEQ.

 32. ******** says:

  Nuk dinè çfarè pjerrdhin disa komentues apo disa persona qe shkruajnè artikuj neper gazeta te ndryshme si per shembull Nexhmedin alla turku i cili çdo gjè e bazon mbi thirrjen e erdoganit turk i cili bènè thirrje historjanève shqiptarè qe te rishikohet historia,ku disa shkruajnè edhe per disa emra te rinjè qe nuk kanè lidhje ne kohen e rilindjes Shqiptare o injoranta, ketu eshtè fjala per 100 vjetorin e çlirimit te kombit Shqiptarè nga zgjedha e rèndè e turkut gjatè pesè shekujve dhe me pa turpsinè ma te madhe nxjerrin do sherbtorè te parlamentit apo komandes turke te asaj kohe e lènè pas dore shumè e shumè te tjerè qe nè atè kohè u shkruajtè historia me gjakun e tyre sepse gjoja keta kanè emrin katolik apo ortodoks!!!!!(sèpurdhjak te anadollit).

 33. drini says:

  Ky nedzo spiuni i Serbise vetem prapsht dine te shkruaj.Njeri me te prisht nuk ekzistone, vetem debilat e rangut te tije i shkojne pase.Eshte mire qe ne mediat shqiptare mos i lihet hapsire botimi keti kelyshi te Serbise.Bolle i ka ato te Beogradit,prej nga e gjene edhe frymezimin…

 34. Bardhi RKS says:

  Nexhmedin Spahiu nuk eshte historian,ai ka studju matematiken dhe shkencat politike,Nexhi nuk ka bere asnje hulumtim neper arkivat e LONDRES,VJENES,PARISIT,ROMES,BERLINIT,STAMBOLLOIT,ATHINES,SOFJES,BUKURESHTIT E BEOGRADIT,Nexhi veq ja fut prej shpati,shkruan fjal kafeneshe,KURRE NUK CITON NJE DOKUMENT,pse shqiptaret duhet ken nje baba?themelues te kombit dhe shtetit?ne nuk jemi TURQI e as PAKISTAN.Ne themelimin e SHQIPERISE kan kontribu te gjithe ata qe luftuan me shpate,pushke e pene qe nga GJ.KASTRIOTI,RILINDASIT e deri te F.NOLI,Zogolli eshte shkaterrues i shtetit e jo themelues,fal deshtimit te zogollit ne pushtet erdhi enveri.
  Nexh nderro mbiemrin se keta titujt osman si spahiu,pashai,aga,bajraktari,bekteshi e bimbashi me nevrikosin pa mase,edhe mos shkruaj per historin kombtare,merru me matematik ku je i zoti,me histori e politike mund te merresh neper kafenet e Mitrovices.

  1. Vjollca says:

   Prof.Spahiu, kete shkrim e ka botuar ne gazete pr publikun e gjere dhe jo ne nje reviste shkencore vetem per qarqe akademike. Ky eshte nje shkrim emancipues, nxites per opinionin e gjere dhe jo vetem per akademiket. Prof.Spahiu po e mbulon boshllekun nga mungesa e historianeve te mirefillte.

 35. afredita says:

  O Nexhi, edhe kete problem qe e kemi zgjidhur heret do te na e hedhesh per diskutim pikerisht tani ne prag te 100 Vjetorit? Po kujt i sherben ti mor djale, ne apo serbeve, qe na paraqesin pa identitet e aspak shtetberes! Zgjidh mor djale problemet e koklavituara te Mitrovices dhe mos u merr me fjalekryqe te zgjidhura?Nexhi, mos ta kane Dosjen ne Beograd ty?

 36. Arber Dukagjini, Peje says:

  Baba i kombit eshte ENVER HOXHA…vetem ai i kuptoi shqiptaret, dinte te sillej me ta, ua dinte gjuhen dhe ua dha ate qe meritonin…ne kohen e tij ishte veshtire, kuptohet, por nuk kishte vllavrasje, krim, korrupcion, droge, prostitucion…askush nuk i luante kufijte…kemba e huaj nuk e sundonte Shqiperine…e tani …ja si jeni bere more te mjere, era shqiptare su vie…ne kete 100 vjetor te Pavaresise…ai duhet te jete i PARI…

 37. Alba says:

  Ismail Qemali ka merite te madhe ne shpalljen e pamvaresise kjo nuk vihet ne dyshim.Por qeveria e tij qe e perkohshme. Ai u largua nga Shqiperia teper i pezmatuar.Themelues i Shtetit realisht eshte Ahmet Zogu.Te gjitha qeverite para tij nuk paten jete gjatesi.Cdo tre muaj jepnin doreheqje.Zogu udhehoqi me dore te forte.U perpoq disa here te bente reformen e tokes ,por latifonditet e medhenj nuk e lejuan.Kemi pasur dhe qeverine e Enver Hoxhes icili beri reformen e tokes,por ja mori perseri fshatarit duke e kthyer ne bujkrob.30 cent per dite pune.

 38. Eni says:

  O Nexhmedin,i paguar si anishqiptar, hiq dorë nga Shqiperia, se kemi armiq të hapur boll e s’ta kemi ngënë sot.

 39. fatmiri says:

  Profesori i studenteve, nuk e di ne ç’universitet, Nexhmedin Spahiu hedh gurin e fsheh doren. Nxierr tre-kater gjera gjoja ne drite. Ai akoma nuk e di kush eshte babai kombit shqiptar. E ngre larte Ismail Qemalin si diplomat, por e hedh poshte se e paskan caktuar austro-hungarezet per te shpallur pavaresine ne Vlore. Dhe kete e kane bere si amerikanet sot qe favorizuan Nikoliç e jo Tadiç si njeriun e tyre! Pra, sipas Nexhmedinit, beht analogji me ngjarjen. Ai ngre larte dhe Ahmet Zogun e Esat Toptanin. Se çfare beri Ahmet Zogu apo dajo Esati per pavaresine , kete e di vetem Nexhmedini dhe revolja e Avni Rustemit. Profesori po i genjen nxenesit apo studentet me fantazimet e tij. Te shkretet ata qe ndryshe u a thone te verteten gjysherit e tyre nga ç’u thote profesori qe s’e ka jetuar fare ate kohe, por ashtu i ka interesat apo ashtu ja thone xhindet historine.

 40. Zqk says:

  Kombi yne s’ka nevoje per baba e mama. I pari i kombit eshte Skenderbeu, qe quhet edhe Hero Kombetar. Kete titull s’e ka marre kush deri me sot. Edhe Ismaili e burrat qe e rrethonin, Skenderbeut ju referuan kur zgjodhen daten dhe flamurin.

  Pra ne shqiptaret nuk kemi Baba Kombi, por Hero Kombetar. Sharlatanet krijojne tani karrigen e Babait dhe diskutojne ke te ulin aty.

 41. Neli says:

  Nuk ka perse te shajme autorin e shkrimit per Babain e Kombit. Ai hodhi nje mendim dhe te tjeret iu versulen atij sikur te kishte bere nje mekat te madh.Babai i kombit shqiptar ende nuk ka lindur.Ne qofte se do te kishte lindur nje i tille,ai do te kishte bashkuar te gjitha trojet shqiptare ne nje shtet te vetem.Domethene se Babai nuk eshte asnjeri prej atyre qe permenden me siper. Shqiptaret,na meson historia, asnjehere nuk kane qene te bashkuar.Prinjesit e principatave shqiptare luftonin njeri-tjetrin,ashtu sic bejne zyrtaret e tanishm si ne Shqiperi,Kosove dhe Maqedoni. dhe nuk bashkoheshin.Skenderbeu arriti qe te bashkonte disa me anen e krushqive,por pas vdekjes se tij te gjitha u shkermoqen. Shume prej atyre qe permenden ose kane punuar per llogari te pasurimit te tyre sic po ndodh tani dhe u kane sherbyer shteteve fqinj,ose jane izoluar,sic u izolua Enver Hoxha/Asnjehere shqiptaret nuk kane dashur nje shqiptar per prinjes mbi veten e tyre.Ata me shume kane preferuar qe t’i drejtojne te huajt sesa shqiptaret e vertete. Kjo eshte edhe arsyeja perse kombi shqiptar eshte percare ne pese shtete. Po te kishin pasur nje baba te vertete ata do te ishin te bashkuar dhe do te kishin luftuar per mbrojtjen e kombit.Por disa luftonin armikun kurse te tjeret e perkrahnin armikun/Keta na meson historia.Po te luftonin te gjithe te bashkuar ata me siguri do te ishin tani ne nje shtet te bashkuar dhe jo te shperndare si cifutet neper shkretetire. Por meqenese ne si te paret tani quajme iliret,mendoj se do te ishte me mire qe te quanin Nena e Kombit mbretereshen ilire Teuta,sepse ne te gjithe boten nena njihet kurse babain asnjeri nuk e din me saktesi se kush eshte.

 42. Dhimiter says:

  Komenti Juaj:

  Pseudenimi:
  E-mail Juaj:

  A e dini si I ka thene Konices mbreti I vet shpallur Ahmet zogu:Ne turqi I thone ruaj koken,ne rumani I thone ruaj gruan,kurse ne Shqiperi I thone ruaj pasurine,shikoje si c’far babai kombit eshte ky hajdut dhe ky kriminel,Po do te vine nji dite qe shqetaret do ja terheqin zvarre bustin e tije,,,,,babai kombit eshte .skenderbeu dhe Ismail Qemali

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 11
      [name] => Blogu TemA
      [slug] => blogu-tema
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 11
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8216
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 11
      [category_count] => 8216
      [category_description] => 
      [cat_name] => Blogu TemA
      [category_nicename] => blogu-tema
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X