#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Në Shqipëri për grafiti

Nga Daniel Tritschler

Badische Zeitung

 

Në maj isha në Shqipëri, në Tiranë dhe në Durrës, por edhe në veri. Gruaja ime është shqiptare dhe brenda dy viteve të fundit kam qenë katër herë aty, tre herë për të lyer më spraj. Më pëlqen pa fund ai vend. Një perlë kaotike, një parajsë.

Nën sundimin e diktatorit Enver Hoxha në Shqipëri janë ndërtuar qindra mijëra bunkerë. Hoxha jetonte me paranojën se e gjithë bota kërkonte të pushtonte vendin e tij dhe e detyroi të gjithë popullin të bëhej ushtar. Bunkerët janë ngado: në qytete, në mal, në plazhe. Një nga bunkerët që kam lyer më spraj ndodhet në Tiranë, direkt përpara godinës së qeverisë. Pjesërisht ishte i pistë ndaj mu desh ta pastroja dhe nisa ta lyeja. Shqiptarët i urrejnë bunkerët e tyre. Ata qëndrojnë e thonë: çfarë dreqin po bën ai aty? Po nxjerr një spraj dhe po shkruaj Portokalli mbi një bunker. Në fund të gjithë kënaqen.

Në Shqipëri mund të lyesh me spraj thuajse kudo. Vetëm duhet të kesh kujdes që të mos jetë pronë private. Përndryshe u del pas pronari me ndonjë armë gjahu. Këtu grafiti nuk njihet akoma mirë. Gjërat e mira këtu vijnë nga jashtë- për shembull nga italianët Street Artist Blu.

Kur isha në vitin 2010 këtu për herë të parë, pashë vërdallë se ku mund të gjeja spraj. Njerëzit në hotel, me të cilët isha miqësuar, më thanë se ku mund të gjeja. Ata më dërguan në një dyqan bojërash dhe aty bleva një të tillë për 250 lekë, më pak se dy euro. Ndërkohë aty jam klienti i vitit dhe i marr ato për 230 lek.

Të rinjve u duket e bukur kjo gjë. Por edhe të vjetrit mendojnë kështu. Njëherë kam lyer një bunker në qytetin e Ohrit. Një 50 vjeçar mu afrua e më falënderoi. “Ke zbukuruar një pjesë të jetës sime,” më tha. “Kjo ishte rruga ime për punë. Çdo ditë kaloj këtu. Këto ngjyra të ndezura do më gëzojnë”. Ndërkohë një tjetër më mori për krahu e më tha: “Mos e bëj këtë për veten tënde, bëjë për Shqipërinë”. Kjo më bëri me krahë.

13 komente në “Në Shqipëri për grafiti”

 1. qerramudhi says:

  O Shkerdhat qe shkruan kto gjera , kush te tha ty qe sna pelqejne bunkeret ne ????? Po ske faje ti o pise kane fajin ate qe te lejne ty te zgarravisesh neper mure .

 2. tahir gashi says:

  Enveri kishte paranoja se do na pushtonin!
  Dhe bunkeret nuk i pelqejne shqiptaret.
  Ne fakt,majmuneve nuk ju pelqen nentoka,por majat e pemeve,nga hajne fara lule dielli dhe pijne Red Bull.
  sepse sic te gjithe e dime,neve perse na duhen bunkeret?! ne rrethohemi nga vende mike,nga popullsi te kulturume e njerezore si sllavet dhe greket!
  edhe po te na sulmojne,pas disa muajsh qe ushtaret e huaj kalojne pushimet ne familjet tona,nderhyn NATO,dhe gjerat kthehen perseri ne vendin e vet!

 3. Plaku says:

  Cfar eshte ky koqe

  Gjerman qe merret me lyerje bunkeresh, e cuditshme. Pse a mund ta humbase kohen nji gjerman me keto idiotesi ?

  Ky duhet te jete ndonje budall. Ik or Daniel koqja. Don te na injorosh si popull me kto karagjozlliqe qe i boton ne shtyp pale.

  Po kjo gruaja e vet shqiptare nuk i flet qe ai te boj nonji gjo me te hajrit.

  1. tefta says:

   ky eshte nje penaqe fle ke ura

 4. genci says:

  du penner
  dürftest raus albanien bleiben
  leck mich am arsch du blödes kuch
  raus alle di hier herkommen unsere sachen zu malen
  geh mal zum puff die schlampe zu malen

 5. england says:

  Plaku te paskan bere keq pushimet e veres,dielli ka qelluar te jete shume afer me ty!une mendoja se je bere perendimor por ti…

 6. piskuriqi says:

  Po me vika keq per gruan e ketij tipi

 7. Elio Gora says:

  Ky miku flet edhe per lyerjen e nje bunkeri ne Oher.Pse edhe ne Oher te Maqedonise paska ndertuar bunkere Enver Hoxha?Mos vale ka qene ne Pogradec dhe miku e ngateron me Ohrin?
  Do te thosha se eshte nje shkrim pa pike interesi qe kjo gazete e nderuar nuk duhet te jape mundesine e pasqyrimit.Nejse,per ti bere qejfin mikut gjerman qe na ka mare cupen tone.

 8. Arben says:

  I nderuar Mero! Te nderuar gazetare te Temes! Ka mundesi te bej bej nje sygjerim? Te gjithe do t’ju ishin mirenjohes nese gazeta Tema i ndalon botimet e ketyre artikujve qe i shkruajne te tjeret per Shqiperine. Ngjajne si artikujt e gazetes “Zeri i Popullit”! Keta autore kane jeten e tyre dhe “hobet” e tyre qe Shqiptareve nuk i interesojne apo i ndihmojne per hallet e perditshme. Ka shume kohe qe Shqiptaret e cfaredo lloj profesioni kane mani te dine se cfare thone te huajt per ta. Eshte produkt i kompleksit te inferioritetit! Por ka me mijra Shqiptare ne perendim qe mendojne ndryshe dhe e kane kaluar ate faze. Kur do te vije ajo dite qe Shqiptaret kudo qe jane te mendojne dhe veprojne per te miren e tyre dhe jo se cfare mund te thone te huajt? Gazeta Tema numd ta filloje kete mendim ndryshe!

 9. WTF says:

  Jam dakort me Arbenin, ne duhet te shkeputemi nga kompleksi i inferioritetit per te huajt. Nuk eshte me viti 1991 kur lloj punetoresh a rrjepacakesh vershuan ne Shqiperi si “biznesmene” a pronare dhe nje pjese e mire i shikonte sikur cte ishin, sepse ashtu na kishte katandisur mbyllja 50 vjecare dhe sistemi. Tashti kohet kane ndryshuar dhe te tille te huaj sduhet te na “impresionojne” si njehere e nje kohe

 10. luigji says:

  Po te shkoj ndonjè shqiptarè ne Gjermani e te perdorin sprajte bojrash pa autorizimin e ndokujtè perfundon edhe deri ne burg migjithata Shqiperia eshtè bèrè urè e te gjithve.

 11. Idiot says:

  Perendimi eshte I mbushyr me idiot si ky. Kjo vajza ja ik nfa shiu dhe ka rene ne bresher. Me mire nje halabak shqiperie qe ka dy fie ment se ky idjit. Nyj e kuproj kush e intwrviston dhe ja shkruan budallalleqet ketyre. Ketu ne perendim ne sja u varim k… Jetyrw. I injorojme. Ja mare ndonje cajze te urte kokulur dhe kujton qe eshte njesh. Pteteni njehere ca pune ben. Jam I sigurte qe punon si turkofagos roje godine turni I dyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X