#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Po më pështiroset ky përvjetor pavarësie

Nga Bledi Mane- Public Enemy

facebook.com/bledi.mane

 

Edhe me fjalë ta kishim lenë, më keq se kaq nuk kishte ku të shkonte.

Vjet nga fundi i vitit fantazia ime dhe subkoshienca më hardallosnin kot më kot tek pikturoja në tru një 2012-të të paqmë.

Pikturoja një Shqipëri, e cila në unison nga jugu në veri, majtas a djathtas, me apo pa brekë në bythë, me apo pa ushqim në stomak, me apo pa tru brenda kafkës së kokës do të vendoste në heshtje një lloj paqeje të brishtë sa për hipokrizi. Mendoja se ky vit do zbuste sadopak Shqipërinë histerike, dembele, llafazane, politikisht të frustruar dhe vetë gjindja, pra qytetarët, katundarët, myslimanët, demokratët, të krishterët, qejflinjtë, kurvat, studentët, socialistët, virgjëreshat, taksapaguesit, pra të gjithë ne thjesht do sforcoheshim sa për hatër të 100 vjetorit të pavarësisë e do të prodhonim vetëm lajme të mira, lajme të gëzuara si gjithë dynjaja.

Thjesht, pastër e bukur mendoja se shoferët në timon do të vozisnin më me kujdes, Jozefina do e qepte e nuk do behej zhele majë parlamentit, kriminelët do të fshihnin koburet për nja 12 muaj, gjakësit do linin fëmijët e ngujuar të dilnin për pak ajër nga kulla, partia e Lir Metës do ia bënte fora duke stopuar vjedhjet dhe korrupsionin, mjekët dhe infermieret do të gdhiheshin pranë pacientëve duke mos u kërkuar kokërr leku nën dorë, Berisha do të mbyllej vetë në klinikën neuro-psikiatrike të doktor Petrelës deri më 29 nëntor 2012, gjykatësit anembanë vendit do të rreptësoheshin e nuk do të toleronin me para as hajdutët e pusetave dhe as zyrtarët e korruptuar.

Shqipërinë e kisha planifikuar porsi kryeqytetin e Islandës, Rekjavikun ku kur shkova për herë të parë pashë dhe ndjeva paqe e dashuri mes natyrës dhe njerëzve. Pa zjarre pyjesh, krisma kallashësh dhe rrugë të pagjakosura e mendoja Shqipërinë e këtij jubileu. Me shkolla dhe universitete të hapura 24 orë dhe e fantazoja plot për plot me diskoteka, restorante dhe kafene ku njerëzia shkonin pas pune e dëfreheshin. Asnjë vaki apo vdekje makabre nuk i kisha parashikuar vendit tim dhe dasmat do të buçitnin nga e hëna deri të diel. Dasma ku derdhej rakia lumë dhe askush nuk vritej për radhën e vallëzimit. Kënaqësi pa fund dhe det bollëku, qetësie, dashuri dhe seks në çdo krevat, fshat, lagje e qytet. Farmacitë nuk do të shisnin asnjë prezervativ dhe sperma do të gurgullonte si përrua pranvere nëpër kanale vaginash e çdo pikë e saj do të ngjizej për të shtuar dhe zbukuruar këtë racë. Shqipëria vetëm do dëfrehej nëpër stadiume dhe futbollistët e saj kuqezi, pavarësisht shtetësive të natyralizuara, nuk do e çirrnin dhe godisnin njeri-tjetrit por gola, vetëm gola pa fund do i shënonin shoqi-shoqit.

Bleona Qerreti nuk do hapte thesin e gënjeshtrave hollivudiane, e madje edhe nudo të këndonte nëpër Shqipëri, askush nuk do e filmonte vjedhurazi për ta lakuriqësuar nëpër internet. Artistët shqiptarë të këtushëm dhe kosovarët do i binin kryq e tërthor vendeve tona pa kërkuar 3-4 mijë euro për tallavatë e tyre mbushur me emocione të sajuara nacionalizmash.

Shqipëria ime do të pikturohej më bukur e me më shumë ngjyra se në punët e Vangjush Mios, Robert Williams, Alush Shimës, Thomas Kinkade, Ibrahim Kodrës, Bernie Wrightson, Olivia-s, Safo Markos.

Shqipëria ime e 2012-s do ia kalonte edhe Ibizës dhe Mikonos-it për qejfe dhe hapërdarje. Një herë, vetëm një herë të vetme një vit rresht do mburreshim me këtë atdheun tonë e do i tregonim botës se 100 vjetori i pavarësisë na gjeti në paqe, bollëk, dashuri e plot mirësi mes veti…

Fantazia ime nuk zgjati shumë se sapo 2012 trokiti në portat e kësaj republike filloi grushti, sherri, kërciti e kërcet patllakja si në karadak e nuk mbeti gjak pa u derdhur apo jetë njerëzish që shkojnë për lesh.

Tutesh të shohësh pak lajme apo të lexosh një gazetë në print a web. Makabritet 24 karatësh pa rregulla loje dhe pikë respekti. Ndërkohë që po shkruaj, flamurit kuqezi të pavarësisë iu derdh një tjetër batare plumbash andej nga Sukthi i Durrësit. Gjaku i heronjve dhe patriotëve të dikurshëm është spostuar në qoshen e flamurit tonë teksa përditë ky flamur spërkatet me gjak të ri. Nuk e lemë flamurin t’ia zbehë të kuqen koha dhe historia, por si dalëzotësa e llangosim çdo orë e minutë.

Nuk na bën dot derman asnjë lloj përvjetori pavarësie, çlirimi e gëzimi. Çdo eveniment sublim lumturie e mbyllim me shishe kokës apo me thikë pas shpine mbytur me gjak.

Nuk na lumturon dot lumturia.

Nuk mundemi kurrë që as në lagje, fshat apo parlament të ngremë ura komunikimi e të këmbejmë fjalë porsi njerëz e të qajmë hallet si të njëjtë.

Na mungon fjala e ëmbël për miq e shokë dhe nuk lejojmë logjikën e ftohtë të na kontrollojë situatën, por vetëm tyta e nxehtë e pisqollës na jep zgjidhje. Nën hyqmin e Flamurit kuksian të Berishës, kriminelët janë trimëruar aq shumë, sa nuk vrasin më kriminelë të tjerë rivalë, por policë, bile dhe nga Tropoja.

Po më pështiroset ky përvjetor i 100-të i atdheut tim, duke i mbledhur 100 të zezat e shekullit në një vit. Doktor, mbete e zeza e 101!

120 komente në “Po më pështiroset ky përvjetor pavarësie”

 1. Edlira Karaj says:

  I madh Bledi! na mungon kur nuk shkruan dhe mos e co kaq gjate 😉
  E kemi peshqesh nga Sala kete 100 vjetor keshtu 🙁
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/the-dictator-and.html

  1. EuroMaloku says:

   PO NE KEMI FALINE E BUKUR POPULLORE:
   “TE PUNOFSHA QINDIN…!”
   TI KEPUSIM NGA NJE “TE Q… NENEN!” E TE PRESIM DYQIND VJETORIN.

   1. fl says:

    Skuthi i Vogel eshte bastion i Partise se Druvarve (PD), nodshta vjen i dyti ne liste pas Lazaratit. Ndaj dhe kriminelet e atyshem ndihen me te lire se ne pjse te tjera te vendit

    1. N.VJOSA says:

     Vertet shkrimi pershkruan gjendjen e mjerushme te Shqiperise sone ne kete 100 vjetor te peshirosur nga Mafja Berishiane,
     Por shkrimi eshte ne vetvete nje Kushtrim per te kuptuar te Verteten!
     Te lumte Nonda Bulka i ri!
     Nga Qyteti i Trendafilave vijne vetem mesazhe dhe thirrje per te permbysur Mjerimin!
     POSHTE DOKTOR KRIMI QE NXIT KONFLIKTIN, URREJTJEN, PERÇARJEN, VARFERINE, KRIMIN, PASIGURINE, ARMIQESINE!
     Notat e ashpra te kritikes se te Talentuarit Bledi Mane jane thirrje per paqe, per te prodhuar pune dhe qetesi,urtesi dhe vellazeri, mirekuptim dhe lumturi, ne vend te Krimit, urrejtjes, percarjes,varferise,pasigurise dhe armiqesise!
     Mane ti je nje Talent i vertete!
     Klithmat qe vijne kunder teje, jane klithmat e Kerpushave, Kusareve, Intriganteve, injorantve, qe u fryne sa hap e mbyll syte si
     K r i m b a,
     Duke vjedhur mizorisht kete Popull te pa mbrojtur!

   2. Shqiperia do te behet nje dite says:

    Flm Bledi.

  2. feniks says:

   Ky eshte shteti,qe i vune detyre UDB-ashet,te krijonte Sali Berisha,per ta SHKATERRUAR TOTALISHT SHTETIN SHQIPTAR!!!
   Sali Berisha eshte ARMIKU ME I NDYRE I KOMBIT SHQIPTAR!!
   Sa me pare ta kuptojne shqiptaret e ta SHPORRIN,AQ ME MIRE!!!
   Cdo ore ne SUNDIM,qe te rrije kjo MORTJE,aq me shume VDEKJE DO T’I SHTOHEN SHQIPERISE!!!
   Nderkohe ALEANCA KUQ E ZI,nuk shqetesohet per VDEKJEN E SHQIPERISE,POR MERRET ME KRIJIMIN E SHQIPERISE SE MADHE!!!Haaaaa!!!
   EDHE KETA JANE PJESE E SKENARIT SERB:SHQIPERIA DIGJET E KURVA KRIHET!!!
   QYQARIN NUK E QASNIN TEK DERA,AI KERKONTE TE BIJEN E MBRETIT PER GRUA!!!Haaaa!!!
   Edhe Bamir Topi(shtojce e Berishes serb),per t’i mbushur RADAKEN SORRAVE TE DJATHTA,DEKLARON SE PER TE LARGUAR BERISHEN ,NUK BASHKEPUNOJME ME PS-ne!!Haaaa!!!
   PER TA SHPORRUR BERISHEN LE TE NGRIHET NGA VARRI EDHE HITLERI,MUSOLINI APO PINOCETI E JO ME GJYSMA E SHQIPTAREVE,QE VOTOJNE PER PS-ne,O BAMIR GJYTYRYMI!!!

 2. populli shqiptar says:

  cfare pret po te kesh ne krye ish mafiozet komunisto- serb?!

  1. patric says:

   ne shqiperi zoteri nuk ka komunista -serbe,po ka komunista shqiptare,sot nuk quhen keshtu po socialiste , ne krye jane ata qe i ka votuar populli,se mos na thuash populli shqiptar- serb, e keqja e madhe fillon qe tek autori i artikullit dhe te keqiat e tjera ne 90%, te komentuesve qe ma mer mendja se jane mosha 35 e poshte,autori nuk kupton qe ky pervjetor i 100 nuk vjen ti beje qejfin atij por vjen per tju bere qejfin shqiptareve te vertete ata qe e sollen kete vend deri ketu,ata qe bene qe ky vend te mbijetoje ,autori nuk e ka jetuar kohenkur po te theshe nuk ka sheqer ne dyqan haje jo me pak se 8 vjet burg,dhe nga qe si di keto permend,jo Qeretin JO tallavate,autori nuk e ka idene se sa i lire eshte sot populli yne ,ne mund te futeshim te gjithe ne burg para viteve 85,sot nuk futemi kurre ne burg sepse jemi te lire dhe do shkojme ne kete pervjetor teper te gezuar,te gezuar nuk jane ata te cilet nuk duan te punojne nuk luftojne te mesojne ,pine droge,ata qe duan te kapardisen me parate e te tjereve e shume si keta lloj vagabondesh,pervjetori do te vije i sukseshem sepse per te kane luftuar me qindra burra shume here me patriote se autori dhe pjesa me e madhe e komentuesve,shqiperia nuk ka hymn Berishian, po nje hymn ,shqitar,,autori shkruan ne gazeten e nje prej gazetareve me palaco qe ka shqiperia ,i sherben Rames,i sherben Topit,i sherben aleances kuq e zi pseudo politikaneve te tille qe nuk kane bere asnje gje brenda ketij 100 vjetori ,keta dhe shum te tjere politikane qe nuk duan qe shqiperia te eci perpara,nuk do e ndalojne dot qe ky 100 vjetor te dali i gezushem,panvaresisht ketyre morave qe mendjen e kane ne vjedhjet dhe drogat,turp te kini o shqiptare te urryer,parazite dhe anti patriote,mbeteni te helmuar nga veset me te keqia qe kini.

 3. KASOLLE says:

  Je nga ata Manet qe di te qellosh. BRAVO.

 4. tourkofagos says:

  pune korrakesh…..

  1. Labi Vlore says:

   Bledi,mor djale i mire.Po te pergjigjem ty duke replikuar pak me Tourkofagos-in.Shqiperia sot eshte me e mire se dje,pavaresisht Kafshes Prehistorike qe kemi ne pushtet.Nje njeri qe eshte arratisur nga Muzeu i Dinozaurve Komuniste dhe ka zaptuar karrigen e Kryeministrit.Megjithese ne nje kohe te zymte,Shqiperia vazhdon te prodhoje vlera,dashuri dhe mencuri.Krimet dhe vrasjet e perditshme nuk duhet te na ndalojne ne prodhimin e vlerave Shqiptare.Kenget do vazhdojne te kendohet dhe Pateriotizmi c’do dite e me shume do vazhdoje te shendoshet me vlera te reja te nje brezi te ri pa komplekse dhe inate Krahinore,Zonale dhe Politike.Tourkofagosi eshte shembulli me i mire se sa e mire eshte Shqiperia.Ai ndihet keq qe eshte bere Grek.Ai ndihet keq sepse nuk mund ta degjoje dot pa komplekse personale indentiteti kengen Himariote”Thelleza qe shkel mbi Vese”.Mjafton te degjosh ate kenge dhe te shikosh me drite shprese pesimizmin e sotem Shqiptar dhe te ndjesh Tragjedine Greke te Tourkofagosit.Degjoje Blendi ate kenge dhe zemra do te qaje dhe bucasi nga lumturia ne te njejten kohe.http://www.youtube.com/watch?v=44KxvVT3UhU.Ndjeje Shqiperine ne qelizat e saj me te thella dhe do kuptosh se Shqiperia nuk mund te nxihet kurre nga asnje,sidomos ne kete 100 vjetor.Shqiperia e sotme eshte thjesht nje faze kalimtare e te ardhmes se saj te ndritur ne nje te neserme shume te afert.Degjo Gezim Niken ne kengen”Vallet e vendit Tim” te ndjesh fluturimin e Shqipes mbi Malet e Shqiperise nga Kosova ne Laberi e gjer ne Cameri.http://www.youtube.com/watch?v=44KxvVT3UhU.Te ardhmen e punes,sofres,bujarise,dijes dhe investimit Europian.Ate investim vlerash kulturore,ekonomike dhe Europiane te Shqiptareve qe nga Mitrovica deri ne Konispol.Ndjehu Krenar Bledi per Ismail Qemalin,Luigj Gurakuqin,Hasan Prishtinen,Isa Boletinin,Cerciz Topullin,Lef Nosin,Konstandin Kristoforidhin,A.S.Drenoven,Adem Jasharin.Ndegjoje edhe njehere Kengen e te madhit Ilir Shaqiri shkruar nga Naimi i Frashellinjve “Kthimi i Gjergj Kasteriotit Skenderbeut ne Kruje” te ndjesh Shqiperine.Dashuroje dhe ndjeje atdheun ne kete 100 vjetor.Hapi pa frike dyert e vuajtjes shpirterore per gjendjen ku ndodhet Atdheu jot sot,pa humbur bususllen e Bukurise,Krenarise dhe Bujarise Shqiptare qe jane shpresa e Shqiperise me te ardhme te ndritur,neser.http://www.youtube.com/watch?v=44KxvVT3UhU.Ndjeje kolonen Zanore te te madhit Kujtim Laro ne filmin “Liri a Vdekje”.Ajo eshte shembulli me i mire i te ardhmes se Shqiptarise ndertuar mbi dhimbjen e te pareve tane dje dhe tonen sot.Ne ate film jo pa qellim,ne brigjet e Vlores Cerciz Topulli dhe Trimat e tij mberrijne ne Vlore me anijen e nje kapiteni Ulqinakas.Ndjeje atdheun tend Bledi ne thellesite e tija te dhimbjes,trishtimit dhe tragjedise por sidomos pa humbur Busullen e miresise dhe shpreses per te ardhmen e Kombit tone Madheshtor.Shpresa eshte nje gje shume e mire z.Bledi,ndoshta me e mira e kesaj bote.Dhe gjerat e mira nuk vdesin kurre.http://www.youtube.com/watch?v=gy9aKGW53g8.

   1. homeri says:

    —Labi—Nuk e di nga te vjen ky optimizem per shqiperine , Se per mua kur shikoj kryeministrin ne mbledhjen e qeverise me duket si nje kafene turkoshakes . Me kete bande qeverisese jemi kthyer emigrant ne vendin tone , ku prona publike nuk egziston me . Gjithcka eshte privatizuar

    1. xha shashua says:

     “Homeri” ke te drejte,edhe une mbeshtes mendimin tuaj.
     ai “labi” e paska lexuar i pergjumur realitetin pasionant
     te z.Bledi.Patriotizem i mbivendosur mbi Patriotizem
     eshte vecse lajthitje delirante,madje substancialisht
     euforizem megalloman.ane shan,ane bagdat…

   2. shume bukur, dhe pozitive shpresa jote !
    po sot duhet kujtuar vargjet : o shqipri e mjera shqiperi /kush t,ka qit me krye mbi hi !/ …,hithra ferra persiper te kan rene , /e driten te kane zene /.

   3. lavdia says:

    o vlora labi te pergezoj qe je optimist per nje te ardheme
    te ndritur , kesaj i thone qe te ushqehemi me luge te zbrazur.
    populli eshte i ngopur me premtime boshe . po na ghenj
    100 vjetori si mos me keq dhe ndoshta do te kalojne
    edhe 100 te tjera dhe do te jete me keq . per hir te se
    vertetes kurba nuk po nghitet lart por po shkon per poshte .

  2. Labi Vlore says:

   Tourkofagosi,ose thene ndryshe “Sotiri me Placke”http://www.youtube.com/watch?v=yholX0Rn_sU&feature=relmfu

   1. Ben Chicago says:

    Si ka mundesi qe te gjithe greket shqipfoles,si ky gogoli ketu lart,jane “socialist progresist”???.Di ndonjeri te me jape pergjigje,pse???.Edhe Vangjel Tavoja qe eshte minister ne qeverine e djathte, jam i bindur qe voton,o PS,o PDNJ.

    1. Labi Vlore says:

     Ta shpjegoj une Ben Chicago.Do ta shpjegoj ngaqe me vjen keq per ty,se truri te ka zene myk.Greket urrejne ate qe s’kane frike dhe dashurojne ate qe e kane frike.Urrejne sherbetorin e tyre Sali dhe dashurojne kundershtarin e tyre PS-ne.Kjo kuptohet qe nga fakti qe normalisht duhet te dashurojne Saliun,ngaqe ai u dha Det Shqiptar,u lejoi regjistrimin Etnik dhe Fetar,lejoi hapjen e shkollave Greke ne Jug,varret e ushtareve Greke me eshtra Shqiptare ne Boboshtice etj.Po si ka mundesi qe se duan Saliun me gjithe keto te mira qe u lejon i shkreti Sale,shto ketu edhe faktin qe nuk lejon ne asnje menyre hapjen e ceshtjes Came??Ose me sakte.Per mendimin tend,ke dashurojne ke dashurojne me shume Greket,Polaket qe nuk u kane bere asgje,apo Gjermanet qe i tallin Greket perdite??Ta them une,dashurojne marrezisht Gjermanet dhe Gjermanine dhe urrejne Polonine dhe ne pergjithesi Kombet me te vegjel qe jane sjelle mire me ta.Urrejne Shqiperine qe vecse i kane bere keq dhe jo Gjermanine qe akoma po i perdhos.Keshtu jane te ndertuar Greket.Nese deshiron qe Greket te te dashurojne dhe te te adhurojne duhet ti perdhunosh.Po u solle mire te kercejne mbi shpine.Tamam si ti Ben Chicago.Edhe ti dashuron Saliun,ngaqe e ke frike si qen i rrahur.Asshtu sikunder Saliu dashuron Vloren ngaqe ja ka percelluar bythen te shkretit.Ne fillim e urrente,pastaj filloi ta respektonte dhe ne fund ta dashuronte.Eshte sindroma e Stokholmit.Nese deshiron qe gruaja te te dashuroje,duhet ta rrahesh thoshte gjyshi im.Ai nuk e njihte Stokholmin,por e thoshte popullorce.”Sindroma e Qenit te Rrahur” qe me sa duket te ka pushtuar prej kohesh edhe ty.

     1. eleYΘeriskepsi says:

      Labi me gjysem opinge !

      E din te gjithe qe mburreni se keni grop gjoksin ( e verteta eshte se kur nuk e kuptova cdo te thote kjo shprehje!!!!…ju lutem nuk eshte e nevojshme te me shpjegoni sepse budallalleqe te tilla nuk me interesojn!!!!),por , mqs si ekspert qe hiqeni me sa kam vene re persa i perket grekeve ,mjaft u bete qesharak !!!

      Greqia e mire i e keqe eshte problem i grekeve dhe i shoqeris se kulturuar ,ku fatkeqesisht ju nuk beni pjese!!
      Kjo eshte pergjigjja qe mund t ju jap ,sepse me tej nuk egziston kultur dialogu.
      Nuk egziston SKEPSI !!!

      Duhet ti jepni nje shpjegim pyetjes:
      Perse llafollogjia dhe mendimi shterp eshte pjese e karakterit tuaj ne pergjithesi?

      Mire eshte te shpjegoni psikosintenzen e ILIROTURKALVANEZEVE ….
      (jashte bindjeve politike ) ….sepse aty fillon odisia juaj.
      Si shoqeri kjo duhet t ju shqetesoj ,
      (sigurisht nese keni aftesi ta kuptoni dhe te kerkoni shkaqet ne thelb ,qe personalisht mendoj se problemi juaj kryesosr eshte se nuk keni te qarte identitetin tuaj sepse jeni rritur dhe ushqyer me historira perralla)…
      duke lene menjan euforin,optimizmin qe pershkruani ( si hartim i klases se peste mu duk pershkrimi juaj),sepse jeni jasht kohes dhe vendit si shoqeri,(kultur, tradita,sjellje) dhe mund te krahasoheni vetem me vendet me prapashtesen -stan!

      1. Labi Vlore says:

       Kam bere shaka.Mos e merr ne lule te Ballit per Grekun mor Shqiptar.Se c’fare vendi eshte Greku,u duk keto 3-4 vitet e fundit.Kemi ber gabim te madhe qe e futem ne Europe thoshin Gjermanet.Na kane genjyer me shifrat kur kerkuan te futen ne BE.Ata s’kane asnje lidhje me Greket e lashte.Ata jane hajvane dhe dembela.Keto i thone Gjermanet.Nuk kam faj une qe pse u trajtojne ne ate menyre.

     2. Ben Chicago says:

      o labo po une bej gallate me dakun
      nje here shaj saliun here tjeter e levdoj
      dhe daku i mer serjozisht
      kurse ti dukesh qe je djale i zgjuar
      te pershendes

 5. kanacja says:

  Them qe nuk ka shqiptar qe te mos e mendoje si ky gazetar ne kete moment

  1. ?? ?? says:

   e ke fjalen per Shqiptar Shqiptar besoj…

 6. fresku says:

  pershendetje Blendi. Shkrim i trishtuar qe dhe ai si shume te tjere mbetet ne konstatimin e asaj qe ndodh ne Shqiperi dhe per te cilen direkt apo indirekt behet pergjegjes nje njeri apo dy e tri. Konstatime, konstatime e konstatime. Pak analize e asaj qe ndodh perse ndodh e perese pikerisht te ne ndodh e nga ne ndodh. Po ku jane rrenjet valle? lindim ne kaq “te keqinj” apo behemi dhe nqs behemi si u bekerkemi dhe si mund te ndahemi nga kjo e keqe qe na ka kaplluar? ja per kete lus historiane e psikolloge, analiste e sociologe qe te na tregojne jo me se “fajin e ka Edi e Sala”, por qe keta jane thjesht pjella e jone qe sillen e mendojne mu si ne e nqs mendojne ndryshe nuk i leme ne te veprojne ndryshe se nuk na volitet. Une jam thuajse i bindur o Bledi se dhe dhe ti qe je aq kritik me kete realitet tonin ose nuk do te beje ndonje gje te madhe kunder kesaj marrezie qe na kaplon, ose do te terhiqeshe sic kane bere me pare edhe kolege te tu(Fatos Lubonja psh qe mori dikur persiper te reformoj TVSH dhe iku pa filluar pune). A eshte e pashprese kjo situate? Po, nqs do te shpresojme shume e kerkojme shume nga vetja, me shume nga c’mundemi. Te fillojme te gjejme shkaqet e “semundjes” vetem atehere mund ta sherojme ate.

 7. faku says:

  -Blendi urime per shkrimin qe eshte i ngjashem me ate para disa muajsh per atdheun e qelbur te blendi fuckziut.
  – Nuk na vjen e keqja prej saliut se ai eshte kriminel i sinqerte qe vret dhe nuk e fsheh krimin.
  E keqja me e madhe eshte te edvin kallami me gamor rucin qe pa pike turpi shkojne tek njeriu me i urryer sot per sot ne shqiperi qe nuk eshte nga tropoja por nje fuks universal pra te 15 vjetorit te opinion spiunit te plugut lushnjes
  E keqja na vjen nga ata qe nderojne fari balliun njeiun e dyte me felliqur ne shqiperi miku personal i te cilit po vjen sot te marre 22 miljon te mijat dhe te blendit.Ate qe nuk e beri frank wisner babai po e ben i biri.Amerikane jane por kane patur mendjen e serbit ashtu si dhe krimineli i pafajshem dr. evili berisha & son..

 8. cupilupi says:

  Gjith keto probleme vijne nga egoja e personave qe ndodhen ne shqiperi.. ego qe mbron ate qe kane.. ego qe mbron asgje

 9. Psikologu says:

  I shkreti ti o blendi, je aq i cmendur sa e merr pensionin e psikopatit pa komision. Je qenie e neveritshme, por me shume jane keto palo-shkrimet e tua antishqiptare…

  P.S Mero, Rama do perdor mediate Irfanit kur te vije ne pushtet…Ti do vazhdosh te rrish ne peshtirllekun tend gazetaresk…

  1. zeni i liries says:

   psikolog shko te psikologu se ylli pangos ia hoqen liç(q)encen. ca u ben ky bled mania ju jashteqitjeve te doktorit. i madh esht, u ben te flsini me vete, e u len pa gjum. mero bazes ia rrun ti daku se ca do qe te ngjase i shkon publicistika. tani me ket bled manen jane bere dy te papermbajtshem aq sa dhe berisha nuk ka pare me i ble. jane shtrenjtu o psikolog. ti vazhdo lexo bled manen se ia vlen, bledi ta trafikon trurin me fantazit e tij. yp xhixhi e masakruat temen ju demokratet. nga 30 her ne dite e klikoni

  2. Dean says:

   C’a ka anti-shqiptare,ketu,mo ”Psikologu”???????
   Perkundrazi,Bledi po ben 1 pershkrim real te Shqiperise ne kete 100vjetor te dhjere.Dhe,lene c’a ”krimesh” ka me bo Rama kur te vije ne pushtet,se po noton ne ujrat e 1 Profeti qe parashikon te ardhmen,por shiko se c’a po te ben ky BARBAR qe kemi sot ne pushtet.
   Meqe ra fjala,ate ”titullin” Psikologu,nga e ke vjedh?,se dukesh qe s’ke as1 lidhje me Psikologjine.A e ke marre ke Kristali,apo me keq akoma i’a ke dhene vetes?,se dukesh qe je shume injorant dhe i paafte per t’u artikuluar.

  3. rere.inox says:

   o Psikologu te rekomandoj ta nderrosh emrin, do te te shkonte me shume per shtat Psikopati me kete inteligjence te c’frenuar qe paske. gjithsesi lexoje dhe nje here, dy, tre, kater se ndoshta thith dicka nga ky shkrim. nqs nuk thith as me te katerten do te te rekomandoja te mbulleshe ne perden e zeze te injorances tende, qe te pakten mos te infektosh te tjeret. Po mire thone, “nuk e ka fajin perdhunuesi, kur tjetrit i ha”, prandaj tipat si ju e meritojne kete lloj perdhunimi nga ky shtet hajdut, po ne te tjeret c’faj kemi qe ta vuajme!!!

  4. enea says:

   Me lejo te te them vetem nje fjale:

   Fakti qe ti nuk bie dakort me kete shkrim, do te thote qe je pjese e 101 te zezave qe permend autori.

   Ata qe mohojne te keqijat nga fodullizmi jane pikerisht ata qe mbajne peng kete vend.

  5. filozofi says:

   o psikolog shkrimet e blendit nuk jane aspak antishqipetare,
   por ai nuk mundet kurresesi ta bej te zezen te bardhe .
   ai ka shkruajtur shume pak , per kete realitet dhe te pasqyrosh
   te verteten nuk eshte antishqipetar .

 10. martin says:

  Ah more Bledi.Qava me te vertete qava.Bukur e tha njeri me siper nuk ka shqiptar qe nuk i shkon mendja ne keto qe thua se jane te prekshme por ti Bledi me talentin tend na ben te shkundemi te shohim sa poshte kemi rene.Eshte me te vertete per te qare.Je shume i vertete dhe i kendshem besoj se ke marre shume nga frasherllinjte,nga Paskali Odhise dhe nga te gjithe burrat me te mire te permetit ketij qyteti te luleve.Te lumte.

  1. BERISHA LARGOHU PÊR TI LÊRUAR RRUGE GRAMOS RUQIT says:

   Edhe une qava o Bledi!
   Jam ulur ketu ne nje kafè,po e lexoja dhe fillova te qaj me ngasherim.Njerezit perreth u shqetesuan dhe me pyeten se c”te ka ndodhur dhe une ja lexova shkrimin tuaj dhe filluan te qajne dhe ata me oi dhe nuk pushonin!
   Vazhdo Bledi ta na besh te qajme nga dy here ne jave qe te clirohemi nga emocionet!

   1. BERISHA LARGOHU. ESHTE TURP PER SHQIPTARET QE DO TE FESTOJNE 100 VJETORIN ME BERISHEN! says:

    Nuk gjete ndonje pseudo tjeter mor llum?

 11. beso says:

  Jam ne nje mendje me peshtirosjen.saliu ia arriti te na e peshtirose me te gjitha menyrat e mundshme.Le qe do mjaftonte vetem ai…O Bledi,po pse mendohesh gjate te shkruash bukur dhe prape nuk heq dore me spermat e vaginat,prezervativet,e sidomos ne editorial?Akoma ti me keto?

  1. mirel says:

   I duket vetja si Frojdist ashtu.
   Plus qe ia thone dhe ca te tjere.
   Ketij i thone delir!!

 12. fieraku4u says:

  FATKEQESI POR E VERTET…NJE PERVJETOR I LARE NE GJAKE. VETEM VRASJE, PERDHUNIME,VJEDHJE, INJOARANCA, VARFERI EKSTREME, DHE NJEREZ TE LODHUR DHE TE STRESUAR NGA JETA E PERDITSHME NE SHQIPERI.

 13. NDESHKUESI says:

  Nje tjeter superartikull dhe analize e gjendjes reale te Shqiperise.O Shqiptare qe mendoni te gjithe si Bledi, Mero dhe te gjithe intelektualet e moderuar te ketij vendi ka ardhur koha ti themi NDAL Tiranise dhe Diktatures. E nisi nje i perndjekur politik me miell e veze, le ta vazhdojme NE me mjete te tjera.

 14. suus says:

  Bravo per shkrimin Bledi,pershendetje nga Kosova.

 15. krosi says:

  Antishteti ka marre shalet – nuk kursen as tropojanet !!!

  Dhe vjen nje dite qe antishteti bie – ka filluar te bjere – “trimat” e rruges jane miq me “trimat” e antishtetit. Jetime mbetet shteti – qe ne kete rast jane oficeret e komisaret e policise qe per ironi mbrojne antishtetaret ne qeveri.

  Se kush e ka radhen – gjejeni shpejt o te mencur se nese jo ju vjen juve!!!

 16. sotir rrumbullaku nga permeti says:

  hahahaha, ceshte ky vaj keshtu more, qaj njeri qaj tjetri. Me depresion qenkeni te gjithe ju keto. hahahah. tragjikomizma, manizma, manira. kot fare!!!! A, se harova, shkrim i peshtire!

 17. england says:

  Ej Bled djali shkrimi yt ka brenda shume dhimbje,por te verteta
  por ajo qe te ben pershtypje eshte menyra se si e trajton rrjedhjen e spermes si lume!keto pershkrime jane si molle e ndaluar per pothuajse te gjithe gazetaret ne ate vend,kjo ka te beje me natyren tende te lire dhe te shfrenuar,te nje djali me mendje te hapur.
  Bravo Bled,e vetmja gje qe mund ta quaj “negative” eshte fakti se nuk duam shkrime me pikatore…

 18. mirel says:

  Vertet na e peshtirose me kete artikull o Blendi, jo Shqiperine, po ty.

  1. albana says:

   moj mirel kur nje artikull eshte i peshtirshem , duhet
   ta argumentoni , qe ti bindesh dhe lezuesit e tjere
   me brockullat qe flet ,

 19. arti ne shqiperi says:

  ajo pjesa qe filon me bleonen per mua i shpjegon te gjitha…e ke qare

 20. Partia e Pirateve Shqipetar says:

  Vjeshte 2012, ne Sukth erresire dhe tymoset duhan pa fund njerez!!! Prodhimet e lendes se pare per vererat, jane mbledhur tani. Eshte extremisht e cuditeshme, nuk degjojme asnje lajme per kete muaj prodhimesh!!!

  Tmerr, vetem lajme te trishtuara, njerez!!! Imazhi eshte valute people, ne po e shkaterrojme ate,per dite, unbelievable! – Menaxhim qeveritar te deshtuar, ancle Sal!! – Negociatat me letra ne dore duhet te detyrojne ancle Sam te dali ne pension, njerez. Zgjedhjet kame frike se do te na turperojne te gjitheve.

  Minjte e ndjejne te paret termetin, mr majko rregullon politiken me zogistet, mr luan rama hidhet nga div dragoi e Dragobise, mr lubonja analizon drejte hidrocentralet, por me vone i frikesuar leshon nje fraze te varfer kunder sir Meros dhe mr Nano(politologu)!!!

  The cash eshte ceshtje e dites, njerez, politika te jete ne varsi te sigurise dhe mbrojtjes se njerezve. Mr Edd po premtone kete, te shpresojme, levizja eshte jete…

 21. D. Rushiti says:

  Bledi Mane tu befte dita njemije.

  s’ka Shqiperi me kete c’drejtesi.

  s’ka Shqiperi me kete kult te ri i qojtur sali.

 22. Besmiri nga Luari says:

  Keshtu do t’na gjeje per aq kohe sa te udhehiqemi nga presidente,deputete, qeveritare, police, ushtarake dhe nenpunes te thjeshte te shtetit hajdute, injorante, njerez qe çdo çast e kane mendjen per te xhvatur kete popull. Te gjithe jemi deshmitar te kesaj jete makabre qe bejme ketu. Vetem me be nje vizite te thjeshte tek mjeket shqiptare edhe pse je i siguruar po nuk pagove nuk te prekin me dore dhe jo me te zeshe nje vend pune ne administraten e shtetit dhe aq me keqe kryekomisar sa duhet te japesh? dhe detyrimisht pastaj do luftosh qe ti rimarresh ato. Me vjen keqe por ky eshte realiteti shqiptar. Ligji i xhungles egziston kudo. Mjere ne qe jetojme ketu. Zi e me zi po behet çdo dite.

 23. kol tivari says:

  Ne fakt autori nuk ka kuptuar se ne me te pshtirosurit ne kete 100 vjetor eshte vete autori.Shikoni foton e tije nje taleban e kaluar talebanit.
  Le te beje analizen e ADN se nuk ka bire nene te bindet se ky fare gazetari te jete shqiptar.Gjithcfare gjaku e perardhje mund te kete por as ilire as shqiptare jo.Me siguri vjen nga kallaxhinjet e Permetit pra jevk e bir jevku.

  1. Labi Vlore says:

   Kolti vari.Po ti behet analiza e ADN-se Blendi del Shqiptar kurse ti Azerbajxhanas.Baca i juj keshtu ka thene se jemi vellezer me Azeret e Alyevit.

   1. Family Tree* says:

    Labi duhet ta dini qe Blendi /\/\ane nuk ka gjak Shqiptari por gjak turko grek.Nuk duhet te na vije keq nga e verteta.
    Fizionomia e tijê flet shume.Po ti bêshê Blendit nje studim gjenetik [te pemes familiare]del komplet produkt haremi babam turkish nêna greku.
    Por ka mundesi qe babam te ishte dhe arnaut pasi ata ishin pashallare te medhej.
    Labi KLM

    1. Labi Vlore says:

     Me mire nje Bledi Mane me origjine Turke,por Shqiptar me vepra sesa nje gjakrishur Shqiptar si ti dhe shume te tjere,por shushunja me vepra.Ka filluar nje dukuri e re kohet e fundit,Salistanet bejne dhe analiza ADN-je tani,per rracen e paster Arjane Shqiptare te shpellave te Vicidolit.

     1. Family Tree* says:

      E drejte kjo qe thua.
      Labi KLM

      1. Uarda says:

       Po ti kujt perpiqesh ti mbushesh mendjen!? Labit nga Vlora?! Nuk e di qe ai eshte nga Kuci…? Pra eshte koqe…

 24. adi says:

  Nuk prish punë Bledi. Prite 200 vjetorin, nuk besoj se ka për të qenë i pështirë.

 25. bruxelles says:

  ngelet duke u shar ore shqipetar

 26. semi says:

  Bravo Blendi,kjo klinika psikiatrike e doktor Petreles me e bukura, duhen trajtuar te semuret mendore

 27. real says:

  Mos,more,se behet hataja po iu peshtiros nje dromeni ordiner pervjetori i pamvarsise…!Na fiku zoti…Ndjen gje edhe ti nga pamvarsija?

 28. Mentari says:

  Me ate goje te ndryre qe po shan cdo shqiptare e shqiptare ti nuk mund te ishe ndryshe vecse me prejardhje Evgjiti (te me falin Evgjitet shqiptar se edhe une e di se shumica e tyre jane njerez te ndershem)por ky Evgjiti i Permetit qe eshte i shartuar me spermen Arabe (me faleni Greke) po ofendon cdo njeri te kombit tone.Nuk e di kujt i therret Kurva ndoshta atyre nga Permeti por edhe atyre nuk eshte drejte dhe tjetra kur e beri gojen e piste pse nuk permend kurvaret si Edvin Rama e Bamir Topi se Berisha nuk eshte i tille.Keto evgjite gjejne shteg te hapur tek Gazeta tema dhe e abuzojne edhe me shum.Evgjit Permeti po qe se nuk deshiron kete shqiperi mund te largohesh shum lehte dhe mundesisht shko ne Greko-Arabet se atehere nuk ke per tu njohur se ishte nje esmer nga shqiperia.rrofte berisha poshte antishqiptaret greke qe jetojne ne shqiperi

 29. Albann says:

  Paqja dashuria dhe mirekuptimi fillojne nga kryeministri…Po nxiu e steroi ai,nxin e steron gjithe vendi.E keqja eshte se shqipetareve dket se iu ngjit e zeza…

  1. humm says:

   Pse mos te ngjise e zeza Albann, edhe kjo ngjyre ne flamur eshte si e kuqja qe pershkruan Bledi.

 30. baro çorrogjafi says:

  Po! Peshtirosje dhe me tej peshtirosjes,nuk keni Ju, zoti Blendi.Kane gjithe shqiptaret e ndershem , me ngjyre e pa ngjyre partie,kur shohin qe perdite Kryeministri e nis mbledhjen e Qeverise me fjalet e mbledhjes se Partise se Tij , duke share Edi Ramen , kur komisare policie te tipit HAVARI,kercenojne gazetaret qe po i nxjerin bojen Qeverise: Por nuk jane gazetaret qe e bejne ate,por e ben vete kryeministri faqezi, e bejne ish komunistet ne origjine te tipit Rusmajli e Olldashi, e bejne ata qe e kane nxjerre ne pazarin e zi,Shqiperine dhe pasurite e shumevyera te saj. Na e peshtirosin keta njerez, qe ne vend te flasin per bashkimin ne unison te shqiptareve , siç kane bere patriotet shqiptare,po bejne te kunderten : Po e perçajne ate, po e vrasin, po e rjepin, po ja bluajne kockat,po i punojne nje mije e nje te zezat.

 31. gjergji usa says:

  Titulli i ketij shkrimi flet vete.Eshte me teper se peshtirosje. Ate po e PERDHOSIN perdite e me teper.Mbas vrasjeve ne gerdec & bulevard,vjedhjeve radhasi te votimeve ne 2009 dhe 2011 duhej nje jorgan per ti mbuluar dhe nuk ka shans me te mire se me fishekzjarret e nje 100 vjetorit.

  Perdhosja e Pare
  Vitin qe kaloi kryeqenberisha ndezi motorrin turbo duke premtuar me buje dhe potere:
  -ndertimin e parlamentit te ri
  -ndertimin e stadiumit te ri
  -kthimin e eshtrave te NENE TEREZES
  te cilat me gjithe perbetimet e korit te PDeputeteve dhe shurdhmemeceve te qeverise tregojne sa handikapat eshte SRB.

  Perdhosja e Dyte.
  Ish ministri me kontraversal i globit Ferrdinant Xhaferri u premtoi shqiptareve se qeveria ka filluar perpjekjet per kthimin eshtrave te Ismail Bej Vlores kur dihet nga te gjithe qe ato jane tashme ne Shqiperi.Ta beje ministri i Kultures kete gafe imagjino se c’mund te mendoje ministri i perjeteshem Genc Rruli qe tha dikur ne kohen e permbytjeve se nga nje kile bore dalin kater kile uje.

  Perdhosja e Trete.
  Eshte me “horror” nga te gjitha te tjeret.Te deklarosh ne mes te Turqise se kemi “gjak turku” se femrat shqiptare “pelqeheshin” nga turqit tregon se SRB eshte debil i lindur.Aq me teper kur e fton te jete ne krye “te sofres” se njeqin vjetorit bash k/m turk vendi i te cilit na kishte pushtuar 500 vjet.

  Perdhosja e Katert
  U festua me “dhelperi” kongresi i Lushnjes duke i bere nje modifikim te shemtuar kesaj date historike sepse duhej shmangur 21 Janari dita kur mender “burri shtetit” vrau mizorisht 4 protestues absolutisht te pafajshem.Shoqerimi qe i beri miljarderi Bashkim Fino ne kete pasarele
  pseudo kombetare treguan se te PS nuk mbarojne Kac Islamet e tani se fundi cuni i Sotir Majkos.

  Perdhosja e Peste.
  Ardhja e Serberishes ne USA per njeqinD vjetorin e Vatres ishte tragjikomike.Nuk ka ndodhur me asnje vend ne bote sado “low life” te jene qe nje K/M te marre persiper pagesen e nje ceremonie te nje organizate qe vepron prej 100 vjetesh ne USA.
  Me teper ngjante si nje “funeral home” qe organizohej per varrimin e VATRES dhe celebrimin e saj si nje celule te PD ne Amerike.
  Nje nga shtyllat kryesore te Vatres qe ishte Fan NOLI u injorua padrejtesisht.Nje vizite protokollare te varri dhe te kisha e tij ne Boston ishte e nevojeshme dhe e domosdoshme.

  Perdhosja e Gjashte.
  Glorifikimi “unlimited” i figures se A.zogut eshte nje mine me sahat per te sotmen dhe per te ardhshmen.Ai ne jeten e tij eshte shume i diskutueshem dhe me teper anonon nga minusi.Per disa nderime te pjeseshme te tij si vendosja e nje emri rruge apo ceremonia e varrimit te te ashtuquajturit princit Leke ishin normale.Por ngritja e statujes se tij dhe mauzoleumit jane plane diabolike te nje monstre te zeze te lindur ne Lugun e Zi.

  Perdhosja e Shtate.
  Kane filluar disa gazeta dhe televizione te huaja te japin si lajm sensasional gjendjen tejet te mjerueshme te shtepise se SERBerishes ne Tropoje te vjeter.Per kete dr.evilin qe mban vehten “tironc vicidoli”
  dhe qe ka turp dhe neveri nga prejardhja e tij ka dy rruge:
  -ose ta restauroje
  -ose ta prishi
  Sepse me ate gjendje ajo duket si shtepia e drakules qe po na injoron si komb kur e shohin te huajt qe eshte kthyer ne stalle gamoresh.

  Kryeperdhosja.
  Te arrije te festoje ky debil 100 vjetorin e shenjte te pamvaresise
  kur nuk kemi as pamvaresi as shtet,as opozite por vetem nje pseudoshtet mafjoz nen ombrellen e natos eshte krim.
  Nje skizofren i lindur qe deklaron se jemi superfuqi energjitike kur po shet naften dhe hidrocentralet per nje “cope buke”
  Nje egomaniak agersiv qe shkrumboi pyje dhe plantacjone te tera pa mbjellur asnje rrenje peme dhe pellet si gomar qe jemi superfuqi arroresh.
  Ky eshte nje vrases gjakftohte qe akoma i drejtohet kesaj opozite te qelbur “se do t’ju a bej si ne 21 janar” qe tregon se nuk eshte faji vetem i tij por dhe edit,tosit,lilit,lulit e deri te ai qe e gradoi burre shteti.

  Intermexo
  Ne fakt viti 1997 nuk mund te quhet se kishim shtet sepse ishte
  vit vakuum ose vit zero dhe duhet te zbritet nga numerimi keshtu i bie qe ne do festojme 99 vjetorin ne kete nentor
  Po keshtu varianti tjeter qe nga 1944-1990 nuk kemi patur shtet por diktature , normalisht duhen zbritur 46 vjet. Keshtu i bie qe 100 vjetorin real ta festoje mbas disa dekadash Princi shkerdhen berisha me priceshat sadije dhe arqita mbas disa dekadash
  Apo nuk ka nje surrat princeshe kjo e fundit..

  Para afro gjysem shekulli rastesisht lexova Lahuten e Fishtes dhe diskutoja me te aferm te mij per nje shprehje te tij ne ate kohe :
  “LE TA DIJE GJITHE BOTA MBARE
  SE GJERGJ FISHTA
  NUK ASHT MO SHQIPTAR”.
  ndonese libri me pelqeu ,kjo shprehja e tij me la shije te keqe dhe nuk mund te perfytyroje qe nje kollos i tille te arrinte ne kete
  gjendje le te themi depresive..
  Tani pas shume kohesh i jap paksa te drejte se nje hall i jashtzakonshem e ka detyruar nje atdhetar te flakte te braktiste memedheun e tij ndoshta formalisht.
  Kete ndjej dhe une tani qe me duket se ai vend jo vetem qe eshte si i pushtuar por dhe i poshteruar biles shume e mbajne veten
  TE POSHTERUAR POR KRENARE..

  Epilog
  Kam besim se gjithmone Zoti ne momentet e fundit e ka ruajtur nga gremisja kete vend te bekuar.Le te shpresojme se do te gjeje nje mundesi per ta debuar nga skena politike dhe denuar njeriun me te urryer te lindur ndonjehere ne trevat shqiptare.
  Nqs kryeqelbesira e tropojes do jete ne pushtet ne 28 nendor 2012 ajo do jete dita e fundit e imja si shqiptar fatkeqesisht sepse nuk do kete me Albania por Salbania.

 32. Shqiptaro-Amerikani says:

  Qenka permiresuar cilesia e mallit ne treg Bled Drogaxhiu. Kjo cilesi duket ne shkrimet e tua perverse zoti Bled cock-thithes i Edi Rames, Gilberto Jaces dhe i Mero Bazes se do ta shikosh sa do te ta varin kur te vijne ne pushtet.
  Ka ardhur koha te dalesh hapur dhe te rrefesh seksualitetin tend te vertete, mos ki frike nga zv. ministri i Saliut.

  1. Labi Vlore says:

   Shqiptaro-Amerikani.Sasia e vrerit dhe urrejtjes qe vjell ne pak rrjeshta eshte aq e madhe saqe do e kishte per zili dhe rrugaci me i madh i Amerikes.Ne rrjeshtin e fundit kerkon me shume ngulm qe Bledi te rrefeje seksulaitetin e tij te vertete???Pse me kaq ngulm mor zoteri??Perse te intereson kaq shume seksualiteti i tjetrit??Nese eshte Hetero,Homo apo Trans??Apo te intereson personalisht??Nese te intereson personalisht atehere ke te drejte.

  2. Dean says:

   Ehhhhh,mor qurrash Shqiperie.E mban mend atehere kur te morri Bledi per dore dhe te coj ne Amerike??????Akome e mbake inat Bledin,mor trim.Ne fund te fundit,ato 12.000$ qe te mori Bledi per me te cu ne Amerike,familja jote i kish taksur per ate pune dhe ti s’ke pse te kujtohesh tani pas gati 13-14 vitesh.Paret e tua Bledi i ka bo rrush e kumbulla dhe i lumte pa…,por,ty ama,prej hunde te mori der ne Amerike.

 33. luis says:

  E vleresoj ne maksimum shkrimin e BLEDI MANES si nje perle e se vertetes shqiptare.
  E verteta eshte gjeja me e cmuar qe i duhet njeriut dhe ky ne cdo shkrim te tij e shpalos ne menyre te perkryer packa se ka disa nga ju qe revoltoheni per nje gje te cilen cdo dite e shohim,e ndjejme dhe e pejetojme biles ne cdo bisede e pergojojme por tani hidheni perpjete kur e lexoni fjalen e tij te perdorur me aq mjeshteri dhe realizem,cka tregon ose jeni xheloz ose nuk dini te dalloni te miren nga e keqja ose jeni budallenj.
  Neqoftese breznite e meparshme kane dicka te mire ne ate tymnaje te se keqes per te treguar brezi i sotem i rritur ne kohen berishiane nuk njeh tjeter perpos lirise se cthurjes totale shoqerore dhe kombetare me nje amalgame vesesh te keqija qe jane jo vetem nje dem i jashtzakonshem per sot por edhe per te ardhmen.
  Labi Vlora sot sikur ishte zgjuar nga nje enderr me engjej ne token shqiptare apo mos ndoshta keshtu e deshiron te mjeren Shqiperi qe ne fakt djalli atje eshte ulur kembekryq dhe ha pi e ri gjithe diten e lume me njerezit atje.
  Ne vizten e fundit qe bera ne Shqiperi ishte e pamundur te bisedoje pa le ta mbaje shoke ndonjerin po qe se flisje mire per dike.Atje biseda ishte interesante vetem te shaje dhe te pergojoje kedo.
  Eshte e cuditshme se edhe ata njerez qe jetojne ne perendim dhe qe jane vertet per tu marre shembull ne pershtatjen me vendin dhe ligjet e vendit ku jetojne,kur kthehen ne Shqiperi tjetersohen dhe kthehen ne origjine me te gjithe idiotesite e atij vendi sepse sic e theksova me larte ose do veprosh si ata dhe te mos ndjesh mungesen e shoqerise ose te kalosh dite te zymta ne vetmine tende.
  A duhet humbur shpresa,jo kurrsesi por kuptohet se pa Berishen si timonieri gerdalle qe e fut varken vetem ne mocalishte dhe asnjehere ne ujera te pastra .Kur ai te kete perfunduar dhe mos tja shohim as edhe nje here te vetme surratin mund te filloje njerezia te futet ne shinat e njerzillekut.

 34. ama says:

  Pas disa oresh hezitime policia pranoi se i dyshuari per vrasjen e kryekomisar Adem Tahirajt eshte Ilir Xhakja, i denuar per vrasje me 21 vite burgim ne mungese, i arrestuar dhe liruar disa here nga drejtesia, dhjetera krime te tjera perfshi dhe vrasje si i dyshuar. Por mbi te gjitha, Xhakja njihet i perfolur ne raportin Olldashi te CIA-s gjate zgjedhjeve 2007 ne Tirane ku ministri kandidoi per kryebashkiak. raporti theksonte se nje nga njerezit e shumte te cilet mbeshtesnin Olldashin ishte dhe killeri Ilir Xhakja, tashme ne kerkim dhe per vrasjen e oficerit te larte te policise. Raporti u botua nga Shekulli dhe poshte e botojme te plote. Bashke me Xhakjen ne kerkim i vellai i tij Arbeni dhe shoku Altin Krasniqi. Kjo ngre dyshime te forta pas akuzave te kabllogrameve te uikiliks nga ambasada amerikane ne Tirane, se si njerezit e krimit jane te lidhur me pushtetaret aktuale, ku permendeshin ne vecanti Olldashi qe lironte kriminele per zgjedhjet dhe Lulzim basha po ne te njejten gje.

  Pjesa e pare / Emra dhe rrethana konkrete, për lidhjet direkte me deputetin-ministër
  Raporti në duart e amerikanëve: Sokol Olldashi, i implikuar rëndë me botën e krimit në Shijak
  Fillimi i raportit…:

  Rexhep ARAPI, banor në Katund Sukth, me nofkën “KEPI” ka një listë penale si më poshtë:

  Në vitin 1991 (në mars), ka vrarë në Portin e Durrësit, për shkaqe gjakmarrjeje, qytetarin A. Çyrbja, banor i fshatit Katund Sukth; është arrestuar për këtë krim në 1994 dhe është liruar për mungesë provash.

  Në Prill 1997, në bashkëpunim me Gëzim Aleksin, banor i Katër Rrugët e Shijakut (i arrestuar për vjedhje me armë dhe i dënuar me 12 vjet burgim, është në proces gjykimi si anëtar i Bandës së Kanunit) kanë rrëmbyer me qëllime përfitimi ortakun e biznesit, Lul Alimadhi (Firma e Këpucëve në Qendër Sukth) dhe e kanë liruar mbasi kanë marrë shpërblimin prej 150 milionë lirash italiane.

  Në Prill 1997, bashkë me Zamir Çyrbe nga Katundi Sukth, ka vrarë nipin e çim Xhijes (ortaku i Lul Alimadhit), i cili ishte në të njëjtën kohë truproja e Lulit; vrasja është kryer në Qendër Sukth, e pazbuluar.

  Nga 1998 deri në 2001, ka qenë një nga organizatorët kryesorë të trafikut të grave me qëllim prostitucioni, që vinin nga vendet e ish-Bashkimit Sovjetik; në 1999 është hetuar nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Fier dhe gjatë kërkimit, në magazinat e tij përgjatë autostradës në Fermë Sukth, janë gjetur të strehuara dy vajza nga Moldavia. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Fier, e mbylli çështjen.

  Në 2003, bashkë me bandën e tij kriminale, u përpoqën të vrisnin qytetarin Xhevdet Plaku, banor i “Lagjes 15″ në Durrës, në afërsi të vendbanimit të tij, për shkak se ky i fundit kishte vrarë vëllanë tjetër të Kepit, në Torino, për shkaqe droge. Armët e krimit janë gjetur dhe Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës, po e ndjek çështjen.

  Ai është një nga trafikuesit kryesorë të femrave, armëve dhe drogës që kalojnë nga Shqipëria për në Itali, Gjermani dhe Holandë. Ai tashmë i ka shkatërruar magazinat përgjatë autostradës në Fermë Sukth dhe po ndërton një objekt gjigant shumëkatësh, me anë të përfitimeve nga aktivitetet e trafikimit të lartpërmendur.

  Ka të dhëna në këto momente, se Interpoli Spanjoll ose Portugez, ka botuar fotografinë e tij, si person i kërkuar për trafikim ndërkombëtar droge. Ai është një nga miqtë më të ngushtë të Ministrit të Punëve të Brendshme, S. Olldashi, të cilin e takon të paktën dy herë në javë, kur darkojnë bashkë ose në shoqërinë e anëtarëve të tjerë të grupit. Ata mbahen në kontakt nëpërmjet shoferit të Olldashit, Lali, njeriu i tij më i besuar. Ky person është i rrezikshëm dhe i dëmshëm, i regjistruar në arkivat e policisë si person me tendenca të rrezikshme kriminale, si vrasje dhe trafikim droge e prostitucioni.

  Klani “XHAKJA”, me vendndodhje në Katund Sukth, kanë një listë penale si më poshtë:

  Në 1994, qytetari Ilir Xhakja ka qëlluar me armë në lokalin e Qerim Malokut, në fshatin Sukth, është arrestuar, por më tej është liruar. Gëzhojat e gjetura në skenën e krimit, korrespondojnë me ato të gjetura në skenën e krimit të vrasjes së qytetarëve Gentian Gjoka dhe Petrit Lyti në 1998, në fshatin Hamallaj; çuditërisht, e pazbuluar.

  Në 1998, banda Xhakja (Ilir, Agim etj.) kanë vrarë në fshatin Hamallaj qytetarin Gentjan Gjoka (nip i Dash Gjoka) dhe Petrit Lyti, mik i Gentit, të dy nga Hamallaj; ngjarje e pazbuluar.

  Në 1998, Ilir Xhakja, bashkë me persona të tjerë kanë vrarë qytetarin Qerim Maloku në Katund Sukth, një ngjarje që është zgjidhur në vitin 2003, kur u gjend arsenali i armëve të bandës “Xhakja”. Ai po hetohet për këtë vrasje. Z. Olldashi po kujdeset personalisht që kjo çështje të mbyllet, si shpërblim për ndihmën që ka dhënë klani “Xhakja” gjatë zgjedhjeve të 2005. Kjo ngjarje është në gjykim pranë Gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë, ku ndër dëshmitarët okularë, përfshihen edhe ish-oficerët e policisë, Urim Koka (SPZ në atë kohë, i arrestuar tashmë në Itali dhe i dënuar me 15-vjet burg për trafik prostitucioni) dhe Maksut Zhiti (SPK në atë kohë); të dy miq të Xhakajve; ky i fundit është emëruar nga Olldashi, si drejtor i Rezervave Shtetërore në Durrës, si shpërblim për nderin e bërë.

  Në 1998, Ilir Xhakja ka vrarë, në prani të shumë dëshmitarëve, qytetarin E. Shega nga Peqini, gjatë varrimit të kushëririt të tij (i biri i dajës) Agim Xhaka, vëllanë e Arbenit, sepse E. Shega kishte vrarë Agimin në Krrabë, Tiranë, katër vite më parë, për shkak trafikimit të femrave në Itali. Kjo çështje është po ashtu e pazbuluar, pavarësisht se është kryer në publik. Të dy ish-policët, U. Koka dhe M. Zhiti, kanë qenë të pranishëm në vrasje.

  Në korrik 1999, i gjithë klani Xhakja (Azem, Ilir, Bardhi – zv.kryetar i Komunës së Katundit të Ri, Genti dhe bashkëpunëtorë të tjerë) kanë qëlluar të gjithë anëtarët e klanit Maloku, me anë të një arsenali që përfshinte edhe tanke, duke u shkatërruar edhe shtëpitë. Ata u arrestuan nga forcat speciale dhe armët e tyre u konfiskuan, përfshirë këtu mjete të blinduara dhe gjithashtu dy femra moldave. Mbas gjashtë muajsh burgim, Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës i liroi. Kjo ngjarje u bë e njohur dhe si rrjedhojë, avokati i zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës, Shkëlqim Xhemollari, u përjashtua nga puna.

  Në mars 2003, Ilir Xhakja dhe të tjerë kanë vrarë qytetarin Rudin Shahini nga Katundi Sukth në Sallmone, për t’u hakmarrë mbas daljes së këtij nga burgu pasi ai kishte vrarë xhaxhanë e tij, Hamdi (babanë e Arbenit). Gjatë kësaj ngjarjeje u konfiskua një arsenal armësh të llojeve të ndryshme dhe ekspertët arritën në përfundimin, se një nga armët ishte përdorur në vrasjen e Qerim Malokut në 1998. Edhe kjo ngjarje është e pazbuluar.

  Të gjithë anëtarët janë të përfshirë në trafik femrash, droge dhe armësh, si në Shqipëri ashtu edhe në Itali. Shumica e klanit “Xhakja” kanë tendenca të theksuara kriminale për vrasje, trafik droge dhe prostitucioni.

  Në Mars 2006, pati një përpjekje për të sulmuar Fatbardh dhe Arben Xhakajn në fshatin Sallmone, në komunën Xhafzotaj, ku Arbeni u plagos. Sipas informacioneve të policisë, ata u qëlluan për shkak të tregut të drogës në Durrës. Ata kanë marrë me qira një klub me emrin “Fosfor Club”, i cili ndodhet pranë Drejtorisë së Policisë të Rrethit të Durrësit, që është edhe vendi ku furnizohen të gjithë shpërndarësit e drogës në Durrës, pasi policia lokale nuk guxon të hyjë në këto ambiente, sepse ky klan dhe anëtarët e tij, njihen si miqtë dhe mbështetësit më të ngushtë të M.B. S., Olldashi. Mjetet që përdoren nga ky klan për të lëvizur, janë nga llojet më të fundit, si një “Mercedes” kabriole, gri, me targa italiane, një “Mercedes” blu, me targa DR 5255 D, një “Mitsubishi Pajero” me targë Durrësi etj. Të gjitha këto mjete nuk kanë dokumentacion, dhe janë të vjedhura në Itali.

  Dashamir GJOKA dhe klani i tij, me banim në fshatin Sallmone, kanë një listë penale si më poshtë:

  Në vitin 1996, D. Gjoka ka vrarë një qytetar nga Shkodra me mbiemër Zefi, në Itali, duke i prerë kokën për shkak trafikimi femrash. Ai është larguar menjëherë nga Italia dhe është kthyer në Shqipëri; nga ajo kohë, nuk është kthyer më në Itali; është marrë me ndërtimin e Supermarketit të Sallmone. Shkodranët kanë ardhur disa herë në Shijak, me qëllim për ta vrarë.

  Në 1998, në bashkëpunim me qytetarin Arben Haki Tollja, banor në Fermë Xhafzotaj (njihet me nofkën “Zjarrmi”, tashmë i arrestuar për shumë përdhunime studentesh në Tiranë) kanë vrarë vajzën e vëllait të qytetarit, Zyrafet Murati (nga Kusi) dhe qytetarja Silvana Murati nga Shijaku, është plagosur rëndë (ajo tashmë punon si pastruese dhe si prostitutë, për miqtë VIP pranë Supermarketit “Gjoka”), është arrestuar në 1998, por është liruar mbas 11-muajsh burgim, për shkak të mungesës së provave.

  Në 1999, D. Gjoka, në bashkëpunim me klanin e tij, kanë qëlluar një mjet në pronësi të Ilir Xhakajt në fshatin Sallmone, ku si pasojë, qytetari Veli Rexha është vrarë dhe vëllai i tij është plagosur rëndë. Të dy këta, janë banorë të Katundit të Ri dhe vëllezër të Qamil Rexhës. Kjo është ngjarje akoma e pazbuluar, pavarësisht se provat ishin të shumta.

  Nipërit e tij, Beonard dhe Mandrin Hyqmet Gjoka, janë shpërndarësit kryesore të drogës në qytetin e Shijakut, Fermë Sukth, Durrës dhe Tiranë, dhe mbajnë edhe disa vajza që punojnë për `ta në Itali. Njëkohësisht, Mandrini është arrestuar në 2004, si i dyshuari kryesor për vjedhje me armë në fshatin Xhafzotaj, ngjarje që rezultoi në vdekjen e qytetarit Jaho Smoqi. Ai qëndroi në burg, për rreth një muaj dhe tashmë Gjykata e Krimeve të Rënda po shqyrton çështjen e tij në gjendje të lirë. Fatbardh Xhakaj u arrestuar për këtë çështje dhe qëndroi në burg për dy javë, pasi emri i tij u përmend nga Fatos Balla, personi fajtor për krimin, i cili tani është në paraburgim. Beonard është dënuar në Itali, në qytetin e San Benedetto, për trafikim droge dhe femrash. Në këtë moment, me anë të përfitimeve nga shitja e drogës, është duke ndërtuar një vilë trekatëshe në fshatin Sallmone. Ai ishte anëtar i Komisionit të Qendrës Zgjedhore nr.1406 në Sallmone, për z.Olldashi. Të dy vëllezërit, tashmë lëvizin duke mbajtur armë në makina të vjedhura dhe të viteve të fundit, duke shpërndarë drogë në Durrës dhe Shijak, si dhe transportojnë drogë në Itali përmes personave të tjerë. Mandrini shpesh shkon në Itali për të tërhequr paratë, meqë Z. Olldashi i ka siguruar një vizë Schengen gjermane. Gjithashtu, ata janë vënë në dukje nga Policia e Shtetit, si kontingjent i rrezikshëm kriminal me tendenca të theksuara kriminale si: Vrasje, Drogë dhe Trafikim Prostitucioni.

  D. Gjoka ka qenë dhe është një nga trafikantët më të mëdhenj të femrave, me qëllim prostitucioni, për në Itali. Shefi i vajzave në Itali, ka qenë një vajzë nga Vlora, me emrin Linda, tashmë gruaja e Dashit dhe ata kanë dy fëmijë. Vëllai i saj, Miri, punon te Supermarketi si shefi i llogarisë. D. Gjoka është regjistruar nga Policia e Shtetit për Trafikim Ndërkombëtar Droge dhe Femrash, me qëllim prostitucioni, vrasje, etj.

  Supermarketi “Gjoka” është qendra kryesore e trafikimit të drogës që vjen nga Turqia dhe Maqedonia, dhe është baza e shpërndarjes për shumë grupe kriminale në Durrës dhe Tiranë, dhe është gjithashtu vendi ku furnizohen makinat që transportohen në Itali. Dashi është pronar i një mjeti të blinduar, me targë DR 51 90 C. Duhet të theksohet se Dash Gjoka është burimi kryesor për furnizuesit e drogës për të gjithë Shqipërinë, sepse është i njohur si një mik i ngushtë dhe mbështetës financiar i M.B. S. Olldashi. Ky i fundit, takohet me Gjokën gati çdo javë. Shpesh, deputetët e PD-së, Bamir Topi, Ridvan Bode dhe S. Olldashi, shkojnë të darkojnë ose të furnizohen pranë këtij Supermarketi, meqë janë miq të ngushtë të Dashit.

  Ushtari kryesor dhe më besnik i tij është shoferi i tij, qytetari Artan Rami Bode, banor në Xhafzotaj, nipi i deputetit Ridvan Bode. Gjithashtu, duke qenë figurë kryesore ai kryen porosi të Olldashit, në lidhje me trafikun e drogës dhe femrave. Artani, bashkë me vëllanë më të madh të Dashit, Nazmiun (i quajtur Nexhi) bëjnë kontrabandë mallrash në Portin e Durrësit; të dy kanë qenë anëtarë të Komisionit të Qendrës së Votimit nr.1402 për z.Olldashi.

  Gjoka, ka edhe disa lidhje të tjera miqësore, si Hekuran Hoxha (Roni) dhe Fundim Dedja, të dy të dënuar në Itali dhe në vende të tjera, për trafik droge, drejtuar për në territorin italian. Tani, Gjoka është kryetari i zonës Komunë Xhafzotaj-Shijak dhe më gjerë, ku të gjithë shpërndarësit e drogës furnizohen nga ai. Prova të shumta dëshmojnë për një arsenal armësh të sofistikuara të ndodhur në banesën e tij, si dhe për një kasafortë të sigurisë së lartë, që mban miliona euro në valutë. Duhet theksuar, se droga e Gjokës kalon përmes Portit të Durrësit dhe Vlorës, dhe gati çdo ngarkesë që ndalohet në Itali është e Gjokës, dhe të gjithë personat e arrestuar punojnë për të.

  Vëllezërit Gëzim dhe Besnik Sijoni, banorë të fshatit Xhafzotaj, kanë një listë penale si më poshtë:

  Në vitin 1994, G. Sijoni është përpjekur të vrasë qytetarin Pëllumb Hoxhaj, por arriti vetëm ta plagosë në këmbë. Ai nuk është arrestuar as sot; kjo çështje nuk është ngritur kurrë në familjen Pëllumbi, apo të afërmit e tyre.

  Në vitin 1997, G. Sijoni bashkë me vëllanë e tij, Besnik, janë përpjekur të vrasin ish-kunatin e tyre (vëllanë e vogël të Arben Vorës, pasi ai kishte lënë motrën e tyre, pasi ishin fejuar) në mes të qytetit të Shijakut. Çështja u hap; dy personat në fjalë u identifikuan dhe u shpallën të kërkuar nga policia, por ata nuk u arrestuan kurrë. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Durrës, e mbylli çështjen.

  Në 1997, vëllezërit Sijoni kanë marrë me armë “Filanton” dhe kanë fituar shuma të mëdha parash për ruajtjen e saj; ata e ruajnë edhe sot. Për këtë qëllim, Gëzim ka marrë lejen për krijuar Polici Private, me ndihmën e mikut të tij S. Olldashi.

  Të dy vëllezërit Sijoni merren me trafikim droge për në Itali dhe mbajnë tre vajza që punojnë për ta si prostituta në Itali (një nga `to është nga Burreli). Ata gjithashtu janë furnizuesit më të mëdhenj të drogës në Tiranë, ku kanë lidhje të ngushta familjare. Të dy vëllezërit janë dënuar në Itali për trafikim droge, por urdhrat e Italisë nuk janë zbatuar, pasi ata janë miqtë e ngushtë të S. Olldashit, si dhe mbështetësit kryesorë të fushatës së tij. Ata gjithashtu janë vënë në dukje nga Policia e Shtetit, si kontingjent me tendenca të rrezikshme kriminale si: Vrasje, Trafik Droge dhe Prostitucioni.

  Tani, bashkë me vëllezërit Tusha, ata lajnë para përmes projekteve të ndërtimit të zonën e Shkëmbit të Kavajës, në Durrës. VIJON NESER…

  Kush eshte burimi i raportit “Olldashi”?

  Ky qe po botojme sot, pa nderhyrje redaksionale, është një raport konfidencial, i cili ndodhet tashmë në zyrat e CIA dhe FBI Amerikane, si dhe në Ambasadën Amerikane në Tiranë, i dërguar gjithashtu për vetë Olldashin nga shqiptaro-amerikani i njohur, Geri Kokalari.

  Zoti Kokalari, bashkëngjitur me këtë raport që kompromenton rëndë ministrin e Brendshëm të vendit dhe njëkohësisht kandidat për Bashkinë e Tiranës, Sokol Olldashin, ka dërguar një letër konfidenciale për Olldashin, pjesë nga e cila “Shekulli” botoi dje.

  Kokakari thotë në letrën e tij, që ky raport shumë i hollësishëm për lidhjet mes klaneve të Shijakut dhe deputetit të zonës Olldashi, është i dyti në radhë. Një raport i mëparshëm (ku flitej për të dhëna korruptive të ish-kryeministrit Nano) i është dhënë z.Kokalari nga një këshilltar i Berishës dhe i eshte derguar gjithashtu prej Kokalarit, Olldashit.

  Kokalari i shkruan Olldashit: “…Në 3 dhjetor 2006, në vijim të komenteve të tua publike në mbështetje të kandidaturës së F. Nanos për President, ju kam dërguar disa materiale të bashkëngjitura, të përgatitura nga një këshilltar i Berishës…”. Dhe më tej në e-mailin e tij për Olldashin, Kokalari shkruan: “…kam mundur të siguroj një tjetër raport, i cili është i bashkëngjitur këtu, në mënyrë që ju të mund ta lexoni. Ky raport, i ngjashëm me atë që Këshilltari i Berishës kishte përgatitur, rendit gjithashtu një sërë akuzash…”. Pra, autorësia e raportit të parë kompromentues, është e qartë: Një këshilltar i Berishës.

  Po ky raport i dytë, që tashmë ndodhet në zyrat e amerikanëve, nga kush është përgatitur? Redaksia u lidh via email me z.Kokalari, për ta pyetur atë, se cili është burimi i raportit të dytë dhe si ka rënë ai në duar të tij. Përgjigja e shqiptaro-amerikanit të njohur edhe për mbështetjen e tij në fushatën opozitare te Berishës, u përgjigj: “..Raporti “Olldashi” më është dhënë në koenfidencë…”. Më tej në pergjigje, duke cituar raportin e parë për Nanon, ai shton: “..Ndaj, pyetja që kam për Olldashin, është: E konsideron Saliun burim të sigurtë…?”.

  1. DHELPRA says:

   Ky artikull ka ktu e 4-5 vjet qe ka dal ne internet… Dhe sot qe u dogjen po ben xhiron e “The Sun-ave” shqiptar.

 35. pinko pallino says:

  Te lumte dora o MANE djali. Asgje as me pak e as me shume sesa e verteta. Dhe edime qe e verteta vret. Te lumte dora MANE djali.

 36. ZIZA says:

  Artikull shume i qelluar, vertet njerezit nuk po gzohen ne Shqiperi. Me erdhi ne mend nje thenie e Nexhmie Hoxhes ” Per deri sa figura e Enver Hoxhes nuk e gjen vendin e merituar, ky vend me dhimje e them por vetem kob e vaj dot kete”.

  1. anonime says:

   eNVER HOXHA E KA VENDIN NE HALE, AKOMA E PERMEND ATE BURIM TE KEQIASH PER SHQIPERINE.

   1. GRUPI I PRASIT THATE says:

    Oj anonime lesh me qime.
    QE NGA HEDHJA E BUSTIT NE 1991 DERI TANI FIGURA E ENVER HOXHES PO RRITET CDO DITE E ME TEPER JO PER MERITE TE TIJ POR TE NJE SISTEMI MAFJOZ-FASHIST-BAJRAKTAR QE SUNDON NE SHQIPERI SOT.
    ME ANONIME SI PUNA JOTE QE LEPINIT BYTHET E DIKTATORIT ATEHERE DHE BOLET E AMBASADORIT SOT NUK BEHET ME KY VEND.Ja si i kendonit baces ENVER JU O ZVARRANIKE TE PERJETSHEM:

    Plot 5 shekuj nana priti
    Skenderbeut nji vlla ja rriti
    legjendar n’luft e n’lirie
    Enver Hoxha emni i tije
    gjysem shekulli kombin ne Ball
    Lum si Shqipja qe t’pat djale
    Tan Shqipnia per ket emer
    me 2 sy e me nji zemer
    u Shkreh ne vaj, vaditi token
    shpi per shpi e ne cdo voter
    per ket vdekje t’burrit dheut
    qau dhe shpata e Skenderbeut
    Per Enverin qau dhe moti
    Tan Shqipnin, eka shtat topi
    monumenti Nane Shqipni
    i ban roje birit te tij
    Asht perkul, i perkedhel ballin,
    Ketu e kam t’pavdekshem djalin.
    mahem vllazen E dhimbjen ne posht
    do ta kthejme sot.
    Si ka dasht Enveri lot
    O aj ka dasht vetem qendresen
    O ka dasht punen,
    ka dasht besen
    Ka dasht nder,
    ka dasht trimnie
    Keto na i meson gjithe jeta e tije
    O s’ka nevoje kush t’na qaj hallin.
    I zoti shpise ka lan djalin.
    Qe po i prin varkes t’celikut
    E tundet n´breg t’Adriatikun
    Shqipnia e Enverit
    N’rruge te kuqe, ne rruge te nderit
    E ti Enver na prin n’fitore
    E je ne c’do zemer permendore
    Me partine do jem gjithmone.
    Kjo asht fjala, betimi jone!
    LE TE BEHET NJE REFERENDUM POPULLOR PER FIGUREN E E.H.H. ME RASTIN E 100 VJETORIT DHE TA VENDOSE VETE POPULLI PER KETE BURRE SHTETI.NUK ESHTE E DREJTE QE TE NDEGJOHEN CA AMBASADORUCE PER TE CILET ME THENE TE DREJTEN KARADUZI I GJIROKASTRES JU VINTE HAKUT.

 37. Mehmet Metaj says:

  ALEGORI FATI APO RACE ?!

  Nga : Mehmet Metaj (albmeta@yahoo.com )

  Jemi ne udhekryq te historise sone ?

  Gjendemi ende në udhekryq të historisë sonë.Shqipëria jone sot ndoshta më shumë se kurre ka nevoje per intelektual te vertete dhe te virtytshem dhe per njerez dinjitoze.Por jo te gjithe ne, që e quajme apo sé quajme vehten intelektuale mund te kemi keto vlera, se:´´jo te gjitha mizat bejne mjalte´´.Por sidoqofte nuk duhet lene vendi ne meshire te fatit. Se veretet nuk e kuptoje as bashkemallakastriotin tim Adrian Klosi, apo Edi Ramen e te tjere syresh qe megjithe mirenjohjen qe kam per erudicionin e tyre dhe vlerat qytetare , ç´duan te thone me ate qe s´jan intelektuale ?! Nese keshtu ja sheshi i mejdanit, politika, ndryshe mendoje se kjo i ngjan melodise se kanarines qe permenda ne fillim.

  Alegori fati apo rrace ?!
  Nuk e di per alegori fati apo rrace ne vazhdojme te ironizojme njeri tjeterin dhe si pasoje e rezultante vetvehten dhe kjo Shqiperi mbetet pergjithmone me krye ne hi ?! Nese i referohemi historise sone ndoshta ajo nuk na ka ndeshkuar kot. Une mendoj se ky vend s´ka te drejte morale ende te thote as qe ka intelektual as politikane bile as njerez normale perderisa eshte ne kete gjendje dhe po shkon teposhte .

  Se kur e do puna dhe i kerkon sheshi i mejdanit intelektualet rrine e presin ose mbeten autoqefale, nuk prononcohen dhe me sa duket “preferojne “ ose te “bashkejetojne” me kongresmen ose te rrine koke me vehte ?!

  Albanus Adversus albanus !:
  Latinet thoshin ´´albanus adversus albanus´´(shqiptari kunder shqiptarit) dhe kete ves te sojit tone qysh ne shekuj e kane shfrytezuar te tjeret per interesat e tyre, sidomos fqinjet ballkanas duke na ´´mesuar´´ ´´te behemi´´ ose kaçak ose skllav.Vetem per hunden e bukur te Kleopatres Mark Antoni desh i vuri flaken Romes. Po ne si reagojme ndaj padrejtesive ? Prej kohesh jemi mesuar te degjojme e “pelqejme me shume zerin e kendezit se sa zerin e bilbilit se kendezi na zgjuan mengjez” (siç thoshte L.Poradeci.)

  Jemi ne ata qe ndonese meritonte lapidar F. S. Noli;qe kur pasi e munden dhe e ndoqen pashallaret e bajraktaret ne 25-en e percollen vetem nje grusht njerzish, saqe ai i merzitur dhe i indinjuar me shume se nga humbja duke iu drejtuar tokes shqiptare, tha ´´Skllever, bij sklleverish ju kurre s´keni per ta merituar lirine´´!

  Aty ku i dituri nuk gjen kurre prehje !:

  Ne jemi ai vend e ai popull ku i dituri s´ka gjetur kurre preh, atij ose i eshte ´´prere koka apo gjuha, ose eshte debuar e detyruar te syrgjynoset´´. Edhe sot e gjithe diten gjoja jemi ne demokraci dhe aspirojme te bashkohemi me Evropen mendja intelektuale nuk degjohet paguhet kaq pak dhe vendos paganizmi yne mesjetar qe sundon ne cdo qelize dhe kjo eshte shume domethenese. Nje popull me kulture baritore. Tek ne ende lulezojne pese anarkite e Nolit : anarkia fetare, anarkia shoqerore, anarkia morale, anarkia patriotike dhe anarkia e idealeve. Asnji vend ne bote nuk eshte zhvilluar dot pa ven ne balle intelektualet.

  Ky vend megjithe arsimimin masiv qe beri sustemi i kaluar ka ende shume syresh nga ata qe u perkasin kategorise se njerezve qe kan lexuar vetem nje liber, kan pare nji teater dhe nje film dhe cicerojne si gjeli ne pleh apo flasin brockulla te “kripura” dhe te tjeret i degjojne me servilizem “ala balcanasi”, te prirur me teper nga rrumpalla se sa nga rregulli e puna dhe keshisoj dinjiteti mbetet vendnumero?!!

  Njerez dinjitoz-komb dinjitoz !:

  Solla ketu disa momente e nenvizime historike , as per te treguar erudicion as per te bere retorike , por per te kerkuar nga vetja e nga te tjeret, me shume dinjitet, se me njerez dinjitoz behet pastaj kombi dinjitoz, dhe per ata qe i thone vetes intelektual, me shume mendime e pjesmarrje ne jeten publike, se perndryshe do te na sundoje perjetesisht mbreteria e bufave, prevalenca e mediokerve.

  Te mos e pesojme si heret e tjera qe durojme kur duhet ngutur e ngutemi kur duhet duruar, luftojme dhe bejme zhurme kur duhet ndenjur urte dhe rrime suqut kur duhet thene acik fjala per ta kuptuar mire dhe populli se ç´po ndodh ne kete vend perpara se te jete vone dhe jo post-mortum dhe le te dallohen pastaj ato qe duhet te ´´ikin´´ ose te rrine ´´urte´´; se ´´pas me elin varvarios (kush nuk eshte helen eshte barbar).

  Mendoje se ndoshta eshte momentum qe te te mblidhen perseri ata qe i thone vehtes intelektuale !.

 38. GJILANASI says:

  Qka t’ themi o z.BLEDI…po ti vertet na ke emocionur pa mas sa është shumë e vështir të komentosh në lidhje me artikullin HIMN në fjalë, vetëm di t’them ju thaft(ju kalbët) ajo dorë të gjithë atyre q’na e nxinë jeten duke i dhënë voten këtij ” SHPELLARIT”… Të lumt o BLEDI MANE… Me padurim e presim edhe ne n’ Gjilan shkrimet tuaja…

 39. HORRI bulevardit says:

  Ju them shqiptareve, te pergatiten, te krijojne rezerva ushqimesh ne shtepi, se sipari i vitit famekeq te 97-tes por pergatitet ne kete 100-vjetor.
  Saliu nuk e pranon humbjen, ashtu si ish shefi i tij, ai nuk e pranon humbjen se e di se sa ka vjedhur dhe sa ka vrare, ai se pranon humbjen, se punedhenesit e tij ne Beograd dhe Athine, nuk e lene ta leje pushtetin pa shkaterruar gjithshka ne kete 100-vjetor.
  Ikja e Saliut, do shoqerohet me dhune dhe nje katastrofe totale, ku shteti perseri do te bjere ne dore te bandave.
  Pergatituni, ruani femijet dhe mos u beni preh e provokimeve, qe sdo te jene te rastesishme, por me qellimin per te krijuar rremuja ordinere, per te patur preteksin e nje dhune gjithperfshirese, per te shkaterruar cdo dokumentacion, qe mund ti akuzoje pushtetaret dhe ne vecanti Sali Berishen.

 40. enveri says:

  O BLED I GJORE & KORRI I KORBAVE , PO PSE ORE HUMBENI KOHE KOT DUKE MALLKUAR DHE SHARE !?!?! BENI NJE PARTI DHE FITONI ZGJEDHJET !! O BLED TE DUKET VETJA SI SHPETIMTAR SI YLL SI PARTIZANI NE BETEJAT ME TE KEQINJTE !
  Poshte anti-Shqipetaret .

  1. Dean says:

   Kujdes se duket se ke rene ne dashni me Bledin dhe nuk e din.
   Asnje nga komentuesit e mesiperm nuk po merret me bukurin fizike te Bledit.Erdhe,ti,dhe me menjeher i’a gjete fjalen:Yll.

 41. templari46 says:

  @ Labi Vlore.
  Vetem anetaret e AKZ-se jane kaq emocionale dhe primitive
  ne nacionalizmin e tyre anadollak.
  Ku rri ti Labi ne Skele?
  Nqs je Skelar, nga ata jeshilet e Skeles, qe kane zaptuar toka
  e dete, qe u qan zemra per Çameri e bashkim, athere ai turkofagos
  ka shume te drejte.
  Me mire nje tourkofagos qe flet troç, sesa nje jeshil “patriot”.
  Ne fakt, ajo qe tourkofagosi thote eshte nje e vertete absolute.
  Pune turqish, pune muslimanesh, pune islamikesh, prandaj gjerat
  shkojne per ibret ne Shqiperi.
  Apo jo ?

  1. Family Tree* says:

   Ku e shikon “patriotin leshil”tek Labi Vlore ti more ere vrrome?
   Ti je me ISLAMIK,me TURK se çdo shqiptar musliman!

  2. Labi Vlore says:

   Jo mor zoteri nuk banoj ne Skele,por akoma ne fshatin e lindjes,edhe pse prej 10 vjetesh larg vendlindjes ne mergim.Megjithate rezidencen e kam ne fshatin e lindjes dhe kur kthehem per pushime atje shkoj akoma.Ka shume mundesi qe ata Skelaret te i njohesh ti me shume se une.Tokat e mija nuk jane ne bregdet por ne malet e Laberise ku ha pula sterrall.Nuk kam dhe as kam zaptuar toka ne bregdet e asgjekundi.Ndoshta per kete fakt jam dhe emocional.

  3. dielli says:

   temperal ky ishte shkrim shume i ulet , percares .
   feja myslimane ne shqiperi nuk eshte fare e lidhur
   me politiken sic ndodh ne boten arabe . ne shqipetaret
   nuk e kemi ne kulture sharjet e feve te njerit apo tjetrit
   , por perkundrazi lidhim miqesi , krushqi ndihemi te barabarte.
   feja ortotokese me nje prift grek ne krye pretendon ,
   te zere vend ne parlament , po kush te le .
   turp shume turp ti fyesh islamiket , mbi te ghitha jemi
   shqipetar.ju nuk keni adghe me teper , me perjashtim
   te asaj lafshe te qelbur .

 42. ajdin says:

  TE keshe jete te gjate.E nderuar ajo familje qe te kane edukuar.Je nje gazetar i kohes.JU LUMTE qe mbron kulturen,kjo tregon qe ke nje kultur se nuk e gjene ne astenj gazetar tjeter.RESPEKT

 43. templari46 says:

  @ Labin.
  Po e njoh Skelen shume mire, dhe jo vetem ate.
  Kuptoj shume mire tani dhe emocionin tend, dhe
  te me falesh per “rrembimin ” rastesor ne adresen
  tende.
  Te uroj shendet dhe pune te mbare.

 44. Juljana says:

  E çuditshme sa urrejtje kemi brenda vetes valle dhe e gjithe kjo ma merr mendja se na vjen nga injoranca. Une vetem nje gje do te doja te dija:
  Duke ju bere te ditur se Z. Mane nuk e njoh dhe sot per here te pare lexova artikullin e tij,çfare lidhje ka artikulli i personit ne fjale me 1- prejardhjen e tij edhe nese eshte grek,turk, kinez apo ku di une,
  2- seksualitetin e tij
  3- pamja e tij prej talebani etj etj

  Sinqerisht nuk ka gje me te neveritshme se injoranca !!!

  1. Family Tree* says:

   Si ska lidhje Juliana?Blendi Mane ishte ai qe ne nje atrtikull thoshte qe,Shqiptaret jane perzierje turqish,cobanesh,bullgaresh dhe sllavesh.Te rikujtoj qe ky atrtikull para disa muajsh i bente karshillek nje historiani grek i cili ne nje analize zberthente dhe nxirte te njejtin konkluzion per perberjen e kombit Helen!
   Dhe ja shkikoja mire fytyren e rrjepur prej Bangladeshi ketij palacos qe vetem. Shqiptar nuk eshte.
   Kohet e fundit ka dale nje fenomen nder gazetare te cilet ne menyre aspak profesionale pervec se perdorin nje fjalor te ulet,perpiqen te futin percarje nder shqiptare muslymane e kristjane.
   Prandaj urrejtje po mbolle,urrejtje do korresh!Do ti lutesha TEMES te vinte te pakten nje fotografi tjeter.
   KLM.

  2. Bard says:

   Jo, injoranca nuk eshte e neveritshme, por kur injorantet behen kolumniste, kjo eshte vertet te nxjerresh zorret. Kaq poshte kemi rene thua?

 45. davidi says:

  100 vjetori i pavaresise eshte gjithsesi i tille edhe pse festohet me sali berishen ne pushtet. eshte maskarallek ti nakatosesh gjerat me tendenciozitet. perpjekja per permiresimin e shqiperise duhet te behet paralelisht. 100 vjetori nuk preket. i peshtire eshte pseudo ish skafisti vete.

  1. mirel says:

   Faleminderit david.
   Ketu e kisha fjalen, por e shprehe me mire.
   Megjithese Tema nuk e botoi komentin tim te pare, je treguar me i qarte.
   Blendi si duket merr zjarr nga metaforat e fryra dhe e shikon qe ka efekte me keto shprehje te ” peshtira”, po nuk eshte ky thelbi i gazetarise.
   Pervec opinionit gazetaret duhet te shtrojne dhe nje menyre tjeter te te parit qe duhet te paraprije ndryshimin per mire, jo thjesht nje koment nga maja e mullarit dhe gomarit.
   Te gjithe qytetaret e Shqiperise duhet te ngrihen dhe ta organizojne festimin e Pavaresise ndryshe nga ajo qe do te beje Berisha, dhe Blendi duhet te jete ne krye te kesaj levizjeje, jo te qurravitet me krahasimet e Islandes.
   Ne rrojme ne kete toke dhe duhet ta duam njelloj, si kur eshte mire si kur eshte keq.

   1. albana says:

    per mirel bere mire qe u perghighe se kuptuam ,
    thelbin e kritikes . se pari krahasi qe ai ben me islanden
    nuk ka te bej me anti shqiptarizem , por vendet nordike
    duhet te behen model jo betem per shqipetaret , por
    edhe per shume vende te tjera te europes meghithese
    jane me te zhvilluara nga ne . nga dashuria qe ka per
    shqiperine e deshiron vendin e tij ashtu . cdo shqipetar
    qe jeton ne europe ka te njejtat deshira me ato te blendit.
    se dyti : festen e 100 vjetorit te pavarsise do ta festojme
    te ghithe do te vijme dhe ne qe jetojme jashte atdheut.
    por ky vit deshironte cdo shqipetar ta ghente shqiperine
    .te bukur , te forte , te lire liria nuk vetem liberalizimi i vizave.
    pa krime qe ndjekin njera tjetren . etc pra shqiperia lengon
    nga koka deri tek kemba kjo eshte arsye qe populli qe
    nuk eshte shume krenar me kete shqiperi qe po shkon
    ne feste me paterica.

  2. dielli says:

   per davidin kur festen e madhe te shqiperise
   e drejtojne keta burra shteti te peshtirshem natyrisht
   qe blendi do te dali ne kete perfundim ,na i peshtirosen festen
   shqiperia nuk ka patur kurre politikan kaq te peshtirosu.
   kaq te menderosur ,

  3. lulja says:

   per davidin : maskarrallek eshte ne prak te pavarsise
   se shqiperise te shesesh pasurite e shtetit .
   nuk qenke i afte te njohesh maskarrallekun e madh
   mos shkruaj me budallalliqe

 46. todi says:

  Kjo tregon se u arit qellimi ….te zvogelohet te minimizohet ….ndoshta te reduktohet rendesia e nje <>te shpejtuar imponuar dhe te cunguar….???

 47. Shqiptaro-Amerikani says:

  Dean,
  mua nuk me ka cuar Bled Trafikanti ne Amerike por zotesia ime dhe shteti Amerikan. Meqe po e pranon qe Bledi paska cuar njerez me leke ne Amerike, ti duhet te jesh nje nga ata qe Bledi te paska bere ulje cmimi.
  Vazhdo te mbrosh drejtorin drogaxhi te shtepise se kultures, nje zyrtar qe vishet me keq se nje zazak nga getot e Chichagos, nje drogaxhi qe e njeh gjithe Permeti, dhe nje spiun qe deri dje ka qene me PD dhe ngaqe nuk mori post, ben gam-gam si qen i rrahur i Mero Bazes. Kur te vihe Edi Rama ne pushtet neser, dhe t’u fute gishtin ne bythe te dyve, keta plehra do te hidhe prape nga ana tjeter.

  1. oops says:

   e paske dhi muhabetin fare. e paske studiuar ket bled manen me detaje mor burr i dheut. kush je ti qe flet anonim e nuk shfaqesh.ke te drejt se bledi manen e njeh gjith permeti e gjith shqiperia qe u ka ber ndere pa fund qe u ndryshoi jeten pa u mar asnje lek qe i ka ber me pashaporta angleze amerikane dhe kanadeze qe ka fol si trim i pari ne tv duke treguar pa iu rrujt cari qe u kthy ne permet dhe njerzit e duan me shume se po punon pa u lodhur dhe i ka kthyer qytettit kulturen dhe gjallerin qe mitat havarit ia futi karin ne goje dhe e beri te flas me vete qe vishet si nje njeri normal pa kostumet turke qe veshin administrata shqiptare qe ben analiza dhe shkruan persosur me mire nga te gjithe gazetaret e konsumuar te tranzicionit, qe te ka detyruar ty shqiptar amerikan anonim ta lexosh e te rish pa gjume gjithe naten qe dhe ti si spiun sigurims nuk mer guximin ti flasesh hapur por si skuth sulmon pas kompjuterit. vazhdo shkruaj bled mane se sa here shfaqesh ti ne televizor dhe ne gazete njerzit te komentojn. hallall te qofte dhe suksese kudo. me respekt ilirjan mertiri bruksel belgjike

 48. lupo says:

  Nuk e di se si mund te te rrezehohet ky saliu nga vucidoli bashke me sllobodanken serbo -malazeze gruan e tij te quajtur liri..Nuk ka ne bote udheheqes me te urryer se ky i joni qe ka bere tradheti kombetare, ka shitur detin po shet alpetrolin………….mallkuar qofsh o sali ne jete te jeteve bashke me faren tende tradhetare…

 49. Bard says:

  Ej. beji nje nder vetes o shoku dhe mos shkruaj me! Vetem nje lexues kërtollë nuk i ve re gabimet ne drejtshkrim, fjalite qe nisin ne kohen e shkuar e mbarojne ne te ardhmen, perseritjen skematike deri ne merzi, nderprejrjet spazmatike, gungat kuptimore,frazat eliptike qe shumohen si insekte gjithandej, banalitetin e denje per ne revistat porno!Sado thelb te kene keto shkrime, me formen qe serviren jane njesoj si havjar me groshe e spec djeges.

  1. mos qaj per mua argjentina says:

   shqiperine e mbyti kolera, mortja, krimi, fukarralleku, maskaralleku ndersa ju bardot e rilexoni kete bledi manen nga 10 here dhe kaloni ne orgazem pa i thene as faleminders. a mortja pse nuk u ha o burra muti qe jeni edhe frikacak edhe kokoroze edhe sumqimsa. mos u merrni me komentet per bledi manen por kontrollo cik gruan. sa po shkruje ti kete koment tak fak iku ajo me ate qerosin nga mamurrsi qe ka ushqimoren perball teje o bard. jepi bled mane se pa komentet e ketyre vemjeve nuk mund te shkruash me bukur

 50. ELEZET PIPERAJ (trapojano-malazez) says:

  komentuesi Bard duket qenka dipllomue ne universitetin Kristal te Hajrrullah Cilit pa mbarue shkollen e mesme .
  Fjala “kertolle” qe shkruni me siper tregon se njeh mire serbishten si puna ime.
  Mbasi i paske merak gabimet fjala “nderprejrjet’ asht fjale e re ne shqip
  apo je alif matrak ne gramatike.
  Po deshe na i spjego nje cike or jaroni bard-ello

  1. mirel says:

   O Blendi lere Bard se nuk ja ben dot ti biografine.
   Fjalen kertolle e ka perdorur per te treguar nivelin e shkrimit te Blendit.

   Bard pershendetje, je plotesisht i sakte.

 51. xhoni says:

  Ne pucin fashist te shtetit ne 14 shtator 1998 si sot 14 vjet me pare te Saleh Berishes, pas vrasjes se Azem Hajdarit, ne nje paraqitje ne TV shefi i atehershem i SHIK-ut pat deklaruar se kishte mundur te regjistronte nje bisede telefonike (gjate kryengritjes) mes Berishes dhe nje personi ne SHBA me dialekt nga veriu i Shqiperise, i cili i kishte thene Berishes te terhiqej sepse SHBA nuk do e njihte marrjen e pushtetit me dhune.
  Kush mund te kete qene ai person me dialekt verior? – shtrohet pyetja. Dikush mund te thote, e kush tjeter vec “bilinguistit” Elez Biberaj. Dhe natyrisht kush tjeter vec tij eshte aq i fuqishem ne Washington sa te dinte deri dhe opinione te tilla sekrete te Depertamentit te Shtetit per mos-njohjen e marrjes se pushtetit nga kryengritja e ’98s e Berishes.
  Ne nje interviste te fundit ne Top-CH, z. Biberaj shprehet se ai ka qene gjithmone aktiv per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi, dhe madje pikpamjet tij ja kishte parashtruar edhe ish Presidentit amerikan Ronald Reagan. Sipas tij, komunizmi ne Shqiperi mund te permbysej nga njerez te afert te regjimit, individe te brendshem, pra nga ndonje “grusht shteti” ose “grup armiqesor.”
  Dhe natyrisht per te gjetur njerez te tille te besuar, brenda keshtjelles se regjimit, duhej fillimisht biseduar me ta. Kontakti ishte pjesa me e veshtire e procesit. Pra, si do takohej z. Biberaj me individet e synuar, dhe nese po, me ke? Me ke konkretisht??? Dhe ne kete aspekt, a ka egzistuar nje prirje per te kontaktuar vetem tropojane?
  Ne vijim te ketij spekullimi, a eshte rastesi fakti qe tropojanet dominuan post-’90 ne Shqiperi? Kujt ia priste mendja se tropojanet do qeverisnin Shqiperine “demokratike”? Kujt? Natyrisht askujt. Tropoja njihej vetem per geshtenja… e Fatime Sokolin…. Po atehere cfare ndodhi?
  Qe Elez Biberaj ka dore ne kete histori, eshte naivitet te mendohet e kunderta, perndryshe s’ka pse tropojanet te bejne ligjin prej 20 vitesh ne Shqiperi. Qe Elez Biberaj(njohes perfekt i serbishtes )mund te kete kontaktuar fshehurazi Sali Berishen, ose Mehmet Elezin, gjate kohes se komunizmit kjo edhe mund te supozohet…
  Perndryshe, si do themelohej PD nga nje tropojan, Azem Hajdari, nese s’do ishte dora e Biberajt nga pas? E imagjinoni dot kete? Partia e pare opozitare pas 50 vjetesh komunizmi te themelohej nga nje student konviktor nga fshatrat e Tropojes – give me a break!!! – do thonin amerikanet. Ose fakti tjeter, qe Azem Hajdari u spostua dhe ne vend te tij u vendos nje tjeter tropojan (Sali Berisha – i brendshem i regjimit, sic ishte dhe vete filozofia e z. Biberj per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi), flet per ate se i gjithe skenari mund te kete patur nje mastermind nga Tropoja, nje tropojan te fuqishem qe jetonte diku ne Perendim. Dhe natyrisht, tropojan me te fuqishem se z. Biberaj nuk kishte ne ate kohe pertej/ketej Atlantikut.
  Ronald Reagan qeverisi gjate viteve 1981-1989, dhe njihet si Presidenti qe i dha “grushtin” e fundit komunizmit. Kjo nenkupton faktin se administrata e tij duhet te kete investuar shume ne kete aspekt, dhe ne vijim te kesaj linje, ndoshta dhe per te kompromentuar individe te caktuar ne Shqiperi.
  Te mos harojme faktin se serbishtfolesi Biberaj kishte parashtruar direkt para Presidentit Reagan pikpamjet e tij per rrezimin e komunizmin ne Shqiperi, pra ai ishte nje figure e rendesishme ne kete aspekt, dhe ndoshta mund t’i jete dhene dore e lire per te vepruar.
  Po si mund te jete takuar Biberaj me Sali Berishen/Mehmet Elezin gjate dekades se fundit te komunizmit ne Shqiperi (’80-’90), nese me te vertete jane takuar? Dhe a ka ndikuar ne kete aspekt linja malazeze e gruas se Berishes per te lehtesuar kontaktin? A ka interferuar ne kete histori UDB meqenese ne ate kohe ishte nje sherbim aleat me sherbimet sekrete perendimore? Cfare roli kane patur njerezit e gruas se Berishes ne Beograd (UDB)?… e shume e shume pyetje te tjera, por natyrisht pa pergjigje…
  A ka dore E Biberaj ne pasojen e 21 janarit? Pse Berisha duket kaq i fuqishem ne Washington dhe pse mbrohet edhe kur ben krime??????????? Pse demokratet ne pushtet ne SHBA heshten per 21 janarin? Kush republikan i fuqishem (nga te kohes se Reagan dhe dinasta e Busheve) ne SHBA eshte prapa Berishes, ose Biberajt, qe influencon direkt ne administraten e sotme amerikane?… A benefiten njerezit e Berishes ne Washington e Bruksel me perqindje korrupsioni nga Shqiperia?
  Cfare lidhje kane lobuesit e tij si clark,wisler,ridge,& podesta me gerdecin,naften,dhe bregdetin shqiptar ??
  SUPERKRIMINELI SALEH BERISHA NE 14 SHTATOR 1988 BERI ATE QE BENE EKSTREMISTET NE GJITHE BOTEN MYSLIMANE KETO DITE.
  PERSE AMERIKANET E TOLEROJNE TERRORISTIN BERISHE QE DOGJI SHTETIN NE 1988?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 52. geno says:

  O njerez, Bledi Mane eshte drejtor i kultures dhe sporteve ne bashkine e Permetit

 53. tourkofagos says:

  Labo,[qe te mund te dhialogoj me ty,e kam prioritet te di se cilin kam perpara] me thuaj sinqerisht sa vjec je,sa i gjat,sa killo peshon dhe me se merresh te premten…!!!!?????
  Kur ta shikosh te udhes,me kthe xhevap gyzel shqipfoles,ade tung!
  Sa per shkrimin e Bledit,ai nuk ndryshon shume[per mos te thene se eshte copy] nga ato qe thexoj une ketu e dy vjet ne kete site……pune korrakesh,sikter milet!
  Ade tung!

 54. Drenica e Kuqe says:

  Keshtu po peshtiroset Shqiperia me te gjithe shekujt e saj ne shpine dhe per kete ne kulm ka Sali Arixhine!… Urime per opinionin z. Mane!

  Drenica e Kuqe

 55. buhali says:

  Besoj se morrat shiptare flen gjume rehat tani qe shane autorin qe shkruan dicka te vertete e bene punen per sot te presim shkrimin tjeter

 56. enveri says:

  O BLEDI DUKESH ZHULS ,I ERRET NGA NGJYRA E LEKURES .NE KOHEN E FEMIRISE TIME FISI YT PUNONTE NATEN (fshinin rrugen) ,MIRE THONE KUR J…U U BE MBRET VRAU BABANE. HA SA TE DUASH SE AI QE JE DO TE MBESESH . DHE TI O DEAN QELBESH . EDHE NJE HERE–BENI NJE PARTI DHE PROVOJENI — SALIU JU THYEN NOFULLAT .

  1. mirel says:

   Saliu nuk eshte ndonje i forte jo, b..qr si gjithe tradhetaret qe shiten te serbi e greku.
   Dhe me ne te vlores e kruajti ne 97, po ja thyem ne nofullat.
   Per nje gje ke te drejte qe nuk duhet provuar me me parti.
   Ja lame ne dore partise dhe na e futi thiken ne shpine.
   Prandaj duhet ta marre vete populli ne dore.
   Dhe njehere.
   e per here te fundit..ta heqim qafe ate plere.

  2. Dean says:

   O Enverist?!,kur Bledi shkrunte kunder rregjimit Komunist,qysh ne moshen 13-14 vjec,ne gazeten lokale te Permetit,Sali Berisha bridhte me teseren e Partise Komuniste nga Liqeni i Tiranes duke pergjuar ciftet e reja qe benin sex dhe duke zbulu ”armiq” te Regjimit Popullor.Po ti je rritur si Skllav dhe si i tille ke per te vdek.

 57. Leone-53 says:

  107 komente brenda 24 oreve flasin vet. Te pershendes si shqiptar nga Milano!..

 58. enveri says:

  SALIU HERO KOMBETAR . 1990 DERI ME SOT JU ULI NGA TRIBUNAT DHE JU BERI SI NE 1942 FORUME ILEGALE , ME TRAKTE (komente pa emer se sja u mban prapanica) . THJESHT —–NOFULLAT . SKE CTI BESH FATI JUAJ , SALIU ESHTE I PAMPOSHTUR .

 59. Juljana says:

  Kam lexuar te gjitha komentet me vemendje dhe ajo qe me ka bere pershtypje
  eshte mllefi, urrejtja, perçmimi. Por e keqja nuk mbaron ketu. Nuk do te shqetesohesha nese dikush komenton me perçmim artikullin e Z. Mane se nuk kam ndermend te bej avokatin e tij, por shqetesimi im eshte akoma me i thelle. Ne vjellim vrer kur dikush nuk na pelqen, apo kur dikush nuk mendon si ne. Mjafton vetem nje mendim i shprehur ndryshe nga ai qe mendojme ne dhe atehere ne do te shperthejme me nje urrejtje te paimagjinueshme qe shkon deri ne delir duke e denigruar personin e mendimit ndryshe. E quajme tradhetar, antishqiptar, jevg, grek, serb, turk etj etj. Po me ç’te drejte?
  Cdo te thote antishqiptar? Po tradhtar ke tradhetoi? – Ne qe e quajme te tille a mos jemi me te mire? Cfare te keqe kane jevgjit, jemi te gjithe njerez o te marre. Si guxoni te gjykoni ?? – Jemi te gjithe njesoj. Edhe greket, edhe serbet, edhe turqit, edhe kinezet, edhe arabet te gjithe jemi njerez te gjithe jemi njesoj te bardhe , te zinj, te verdhe, te kuq. Ajo qe na dallon me njeri tjetrin eshte toleranca, kultura, respekti qe duhet te filloje qe nga vetvetja. Nese nuk mesojme te duam e te respektojme veten nuk do te arrijme kurre te perçojme vlera dhe respekt tek te tjeret qe mendojne ndryshe. Nuk jam kunder faktit qe ju nuk e pelqeni kete artikull, por jam kunder urrejtjes se pamase te shprehur me nyre te pakursyer. Te gjithe kemi nevoje per respekt, tolerance, mirekuptim e askujt nuk i bejne dem keto vlera njerezore. Ju lutem te gjitheve te komentojme me nje gjuhe me te toleruar jemi apo s’jemi ne demokraci? Ju pergjerohem te sillemi si te tille. Falni dashuri njerez, falni sa me shume. Nese kjo fale nuk ekziston ne fjalorin tone le ta kerkojme te te tjeret, ka plot qe mund te na dhurojne dashuri, mirekuptim tolerance. Dashuria nuk eshte as mekat e as turpkurse urrejtja eshte e turpshme e urryeshme, e pashoqe. Le te heqim dore njehere e mire nga kjo ndjenje mizore tmerresisht e urryeshme. Le ta duam me shume njeri-tjetrin tek e fundit nese nuk jemi te gjithe shqiptare jemi njerez more jemi njerez, pavaresisht kombesise, shtetesise, ideve, gjuhes qe shprehemi. Dashuria eshte per mbare njerzimin njelloj e kuptueshme. Le te duhemi te dashur njerez kudo qe ndodheni ju pergjerohem hiqni dore nga ajo tjetra …

  1. tourkofagos says:

   pune korrakesh,sikter milet……..
   Existon nje ide mes gyzeleve shqipfoles se [duke vene ne pune vetem koken poshte!!!]duke share dhe ofenduar me fjalet me te ulta qe disponon gjuha shqipet dialoguesin,u krijohet ideja se ”triumfojne” apo ”mposhtin” kundershtarin,pavaresisht se nuk sjellin asnje argument per te mbeshtetur ate per te cilen diskutohet!!!!
   Keta jane totalisht shqipfoles myslimane,gje [sipas meje] eshte teper ”normale”per keta dykembesh……pune korrakesh!

 60. Shqiptaro-Amerikani says:

  oops une jam Erald Gjahtari nga Tepelena, Motra jote me njeh mire sepse ka deshtuar njehere per fajin tim. Ik se te sherdheva fisin ty, Dean, Bledi Manes, Qamove Komunista, apo ndonje evgjiti tjeter nga Permeti qe behet si i forte ketu tek Tema.

 61. akili says:

  gjahtar te ka shku mendja keq per kar. dom gjejme pak kohe dhe shume shpejt do jemi ne dispozicionin tuaj per nje penetrim alla fisnor. ler nr kontakti dhe nje buqet me kara do jete e juja. grun vazhdon te ta shkerdhej ai doganier

 62. stephanie says:

  me pelqen stili yt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2158
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2158
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X