#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kush e përmbysi regjimin komunist në Shqipëri?

Historiani Kristo Frashëri, në një shkrim të botuar në “GSH”, shtron për analizë pyetjen “Kush e përmbysi regjimin komunist në Shqipëri?”.

Deri më sot çdokujt që do t’i drejtohej kjo pyetje mendja do t’i shkonte në Lëvizjet e Dhjetorit të vitit 1990. Por, sipas historianit Frashëri, studentët nuk ishin të vetmit që e rrëzuan sistemin komunist.

“Ata kërkuan përmirësimin e kushteve të jetesës në konviktet e tyre: përmirësimin e ushqimit, administrimit, trajtimit e të tjera. Pas suksesit të parë, u kalua në kërkesa me karakter politik- të hiqej emri i Enver Hoxhës nga emërtimi i  Universitetit të Tiranës. Pastaj shumë shpejt u kalua haptas në kërkesën  për vendosjen e pluralizmit partiak në Shqipëri”, shkruan Frashëri.

Sipas tij themelimi i Partisë Demokratike dhe qëndrimi pasiv i Partisë së Punës solli triumfin e pluralizmit partiak. Diçka kishte ndryshuar.

“Kjo tregon që jo vetëm studentët me profesorët e tyre, por edhe regjimi i komunist kishte ndryshuar,” shton ai.

Sipas Frashërit, regjimi komunist kishte ndryshuar më herët. Pesë muaj më parë kishte ndodhur i ashtuquajturi “shpërthimi i ambasadave”.

“Kushdo që kapërcente ilegalisht kufirin e shtetit, në qoftë se nuk arrestohej, vritej mbi telat me gjemba. Për habi me 2 korrik 1990 organet e policisë dhe të Sigurimit, padyshim me urdhër nga lart, qëndruan spektatorë përpara lumit të qytetarëve që hynin në ambasada”, tregon Frashëri.

Sipas tij, tërmeti i ngjarjeve ndërkombëtare që po lëkundnin prej një viti Evropën Lindore, kishte bindur edhe vetë kupolën e regjimit komunist  në Shqipëri se përdorimi i dhunës kundër  demonstratave antiqeveritare mund të prodhonte atë fenomen që ndodhi me Çausheskun në Rumani.

“Frika që kishte pushtuar prej dhjetëra vitesh masën e popullsisë si kolektivitet, ishte larguar prej saj dhe ishte strehuar në zyrat e Byrosë Politike të Partisë së Punës. Ndoshta në vend të fjalës ‘frikë’ do të ishte më mirë të themi se në Byronë Politike kishte hyrë kujdesi për të mos provokuar reagimin e ashpër të qytetarëve”, thotë Frashëri.

Frashëri dëshmon se faktorë më të hershëm se lëvizja studentore e kishin tronditur regjimin komunist. Ai pohon se PKSH-ja lindi si një parti e stilit bolshevik, e pajisur me program jobolshevik, por social-demokrat, siç ishte demokracia popullore.

51 komente në “Kush e përmbysi regjimin komunist në Shqipëri?”

 1. Ramiz Alia says:

  Regjimin komunist e rrezova une

  1. Sali=Geddaf says:

   Komunistet vendosen qe te ndryshojne sistemin, por te mbajne pushtetin, kush e mori partin demokratike dhe kush partin komuniste te ndryshuar me emrin partia socialiste ? i morien 2 pjella te komunizmit si Sali Berisha dhe Fatos Nano, kush nga ish komunistet u denua per 4 vjete diktature? perfec ca denime idiote sic ishin per Ramizin dhe Nexhmijen qe me shume u ben per spektakel se ato ishin me te sigurte ne burk ne ate kohe se sa jashte burgut.
   Shikoni ke kemi ne qeverisje, thuajse te gjithe pjella te komunizmit, me gjeni 1 person ish te persekutuar politik qe ka nje post te rendesishem, pervec Pjeter Arbnorit, qe me shume e mbanin per dekor se ishte tip qe perdorej lehte.

   Prandaj o njerez komunizmin e kemi midis nesh.

    1. kungulli says:

     po ketij koqe historianit, 22 vjet ju deshen per te kuptuar keto gjera qe populli i di me kohe

     1. Epirioti II says:

      Ai eshte historiani me i mire qe kemi sot. Po i the koqe edhe ketij e kemi shume veshtire tu gjejme emer te tjereve.

      Frasheri eshte super profesionist. Nje historian nuk duhet te flasi kurre per historine pa kaluar te pakten 20 vjet. Madje 20 eshte per raste te vecanta sepse edhe ajo eshte shume kohe e shkurter. GSH ne kuadrin e 100 vjetorit te Pavaresise apo edhe datave te vecanta si 16 Shtatori ben shume shkrime dhe intervista me tematike njohjen e historise tone.

      Kjo ketu qe ka nxjerre Mero jane nje pjese shume e ngushte e intervistes. Lexoje te gjithen se ka fakte dhe analiza shume te mira pastaj bej pordhacin anonim ketu tek TEMA.

      1. kungulli says:

       Nuk ta kam fajin une ty more epirot se pse ti po e mesoke historine nga Frasheri. Ne e dime me mire sesa ky, per aresyen e thjeshte se e kemi kaluar te teren mbi kurriz dhe nuk bazohemi tek arshivat e falsifikuara qe kronikan Mevlan Çelebiu i ka shkruar sipas oreksit te sulltan saliut.

      2. shqiptar says:

       ky HISTORIAN eshte si thote pr.Tarifa lepur 300 vjecar

  2. Qemal Stafa says:

   Pikerisht ju shoku”Ramiz Alia” rrezuat sistemin komunist pasi ishit futur si agjent serb qysh heret ne kete rruge. Renja e sistemit te dedikohet ty dhe vetem ty. Gjithashtu edhe renja e Shqiperise nga te gjitha drejtimet te dedikohet vetem ty Ramiz Aliagovič me nene boshnjake dhe me baba serb.

  3. elio says:

   Jo me jo as Ramizi e as njeri tjeter…u kalb e ra vete pa te qeper ca si berisha pashko e alia..nuk kishte per te rene kurre…

 2. Adriatik says:

  Kurre nuk e kisha pare te shprehur kaq bukur idene mbi permbysjen e regjimit komunist sa tek shkrimi i K. Frasherit. Gjithmone jam ndjere i presekutuar nga fjalimet bajate te pordhaceve qe pretendonin se e permbysen ate rregjim, Do te doja te shihja prej njerzve te mencur te Shqiperise edhe per shfrytezimin e renies se komunizmit nga forcat me rreaksionare te pinjolleve te fashizmit dhe bajraktareve te felliqur ne bashkpunim me mjaft injorante qe vehten e konsideroonin “inteligjence” vetem pasi kishin marre shkollat bujqesore te “masivizimit te shkolles” duke paguar ca kumbulla si rryshfet. Tragjedia e renies se Trojes kurdohere ka prodhuar kryevepra me ne krye Iliaden, por tragjedia me e eger dhe me e gjate ne bote eshte pikerisht ajo qe shkaktoi Gomari i Tropojes dhe qe do te sherbejen ne te ardhmen si burim veprash edhe me madheshtore se epopete dhe tragjedite e te gjitha kohrave. Ndofta akoma nuk kane lindur ata artiste qe te frymezohen prej gjarjeve te tilla me permasa te paimagjinueshme. Artistet e vjeter te Shqiperise se dikurshme sot jane kthyer ne frikacake dhe presin “te kenaqur” fundin e tyre fizik pasi jane te bindur qe vepra e tyre morale e krijuar me pare “do te rroje ne shekuj”

  1. Ben Chicago says:

   Te drejte ke o Kristo,demokracine nuk e sollen as studentet,as njerzit qe hyne ne ambassada,as ata mijera e mijera ,studente,punetore,minatore e intelektual qe protestuan dhe iu bashkuan PD.Demokracine e solli Biroja juaj;Ramizi,Xhelil Gjoni,Gjinushi,Ruci,Adil Carcani,me karikaturat e tjera komuniste,,ketyre duhet tiu bejme lapidar e ti kujtojme,e falenderojme qe lejuan demokracine ne vend.Keta Kane qene “demokrate te vertete “!!!

   1. Dean says:

    Shut the f@@@ up,u idiot.

 3. Dean says:

  Rregjimin komunist nuk e rrezoj ASKUSH.Ai ra vetvetiu sepse kish ardh koha dhe deget ku historikisht ishte mbeshtet,Rusia dhe Kina,kishin kohe qe kishin kapitullu ose ndryshu kursin per vete.Ne(studentet) nuk e kishim idene fare ne fillimet e levizjes se cfar donim.E nisem me kerkesa elementare per kushtet ne Q.Studenti dhe per cudine tone,ne vend qe te na dergonin Sigurimin,Ushtrine apo Policine komunistet na derguan sali berishen dhe arbenin e mamit.Te INKURAJUAR nga Pasiviteti i Rregjimit,i cili egzistonte vetem ne subkoshiencen ton,ne frikat tona, Studentet kaluan ne kerkesa ”politike”,te cilat me thene te drejten as qe e kishim idene se c’a ishin.Diku ketu futen ne loje edhe Agjenturat e Huaja me Spiunat e tyre te ”fjetur”(1eri prej tyre dhe me kryesori sali ram berisha) te cilet i dhane ngjyra politike kesaj Levizje studentore. Futja e familjes POPA ne Ambasaden Italiane,ishte dhe Akti i pare demonstrativ dhe Konshient kunder komunisteve dhe per mua ketu fillon zanafilla e te gjitha ngjarjeve qe pasuan.Vizita e Ramiz Alise ne OKB,ardhja e Peres de Kuelar,Hapja e Ambasadave,deri sa vijme ke levizja studentore jane edhe rrjedha e Vertet e ngjarjeve.Me vjen keq qe femijet Shqiptar sot po rriten me Perralla dhe duke mesuar 1 histori krejt te RREME sikur Azem Hajdari dhe sali birisha i paskan sjelle ”demokracine” ketij vendi. RRENA te sajuara nga ”Lega di Nord”,per te justifikuar Paftesine e tyre Intelektuale dhe per t’i dhene shqiptaroverioreve Carta Bianca per te Dominuar Shqiperine.Kjo eshte kronologjia e ngjarjeve dhe Historia e Shqiperise,me pak fjale,ne keto 22 vjet.

  1. Burgaxhiu UK says:

   Jam dakort me 90% te analizes qe keni bere, po nuk jam dakort me “Carta Bianca” te verioreve per te dominuar se pervec barbarit qe thuhet se eshte nga Tropoja (pavaresisht se shqipja e tij ngjan me anglishten e nje pakistani) biznesmenet me te medhenje qe hane ne nje “sahan” me barbarin jane nga jugu i nderuar, si Taçi oil i perzier me shu….TEG-u Deligjorgji e me radhe, jo se nga veriu jane me te mire por pashai i vucidolit eshte gjarper dhe nuk i beson.

   Gjithe te mirat

   1. Dean says:

    Jo me larg se dje,1,me nder teje drejtor ne ”Ministrine” e shendetesise aksidenton 1 femij 6 vjecar.Ishte nga Tropoja.Pardje,1 ”shef komisiarati” vritet.Ishte nga Tropoja.1”agjent” policie qe duhej te kish nderhy,por dhjeu ne poturre nga frika.Edhe ai ishte nga Tropoja.Po t’i futesh me themeli administrates shteterore do t’a kuptosh edhe vet se ata jane ne pjesen derrmuese te posteve.Ata nuk jane per shtet formim,por per Dominim.Kjo qysh pre dites se pare te krijimit te shtetit Shqiptar.Ka ardh koha qe te jemi me te Sinqerte me vetveten dhe mos te genjejme veten,se po folem per Diferencat tona jemi ”percares”,”tradhetar” apo ku e di une se cfare.Une zakonisht nuk e hedh 1 fjale ne ajer,po qe se me te vertet nuk e besoj ate qe them.Ndersa per ata biznesmen nga Jugu qe permende,nuk jam kundra,por ata me teper po e Shfrytezojne kete Injorant dhe Inferior,se sa po mbeshtesin 1 politik te caktuar te Barbabarit.Sidoqofte,edhe ata nuk jane me te mire se ajo Monster qe kemi mbi krye. Gjith te mirat.

  2. Epirioti II says:

   Dean, ke harru me shtu edhe mbledhjen e famshme te Ramizit me ajken e intelektualeve, ku Ramizi i ftoje haptas “eliten” te flisnin per pluralizmin por ata vetem sa belbezuan 2-3 fjale pa kuptim. Atehere Ramizi tha me keta dhjaksa nuk e nderrokam dot sistemin, po fus ca agjente andej nga studentet se jane me naiva.

 4. e ardhmja says:

  Regjimin komunist e permbysi CIA Amerikane me papa Vojtilen,mos shesin kot pordhe ca shtrembanike pa shtylle kurrizore,te cilet sikur edhe sot po te cohet Enver Hoxha ata i sherbejne me perkushtim e bien ne gjunje.’

  1. Sela says:

   Ha ha ha sa origjinal!

 5. Ne says:

  Jam deshmitar e veprimtar aktiv i procesit te Ambasadave dhe Levizjes Studentore ne Tirane,(pa paragjykime,pa iluzione dhe i pa anshem).Ne radhet e PPSH kishte shume antare partie,(bij e bija te tyre)sidomos intelektuale,te cilet jo vetem e prisnin krahapur kete dite,por punuan me kurajo e zgjuarsi per permbysjen e regjimit.Roli i studeneve mbetet vendimtari…
  Ramiz Alia,(dhe jo vetem ai),ishte nje skile qe frika i ishte bere gangrene nen lekure sepse i hengren te gjithe rivalet.Ne thelb ai e sabotoi çeshtjen e Demokracise,sepse realizoi gjithshka me shume dinakeri e ne bashkepunim edhe me diasporen…

 6. kalorsi i zi says:

  Cdo kush lufton per lirine ka rrezuar sistemin komunist dhe do rrezoje te gjitha sistemet diktatoriale. Sigurisht “triangli ideologjik” quhej dhe perfaqesonte shtetet perendimore France, Gjermani, Itali ishin udhezuese te korentit por nuk duhet harruar 2-korriku dhe djemte e vajzat kurajoze tiranse dhe te tjere. Ne qe perjetuam keto ngjarje dhe qendrimin neper ambasada e dime si kemi jetuar ate dhjet ditesh. Por askujt nuk i interesoi ky shperthim sepse ketu fillonte demokracia te tjeret ishin mbytes te ketij shperthimi qe na dergonte drejt liris te vertet.
  Falenderoj perzemersisht autorin e shkrimit

 7. al says:

  me ben pershtypje se shkrimi i profesorit eshte shume i detajuar dhe jep nje analize te ngjarjeve per vendosjen e demokracise . ajo ishte deshire e shumices se shqiptareve po mua me ben pershtypje qe per cdo gje dalin kundra ca si e verteta ,ligji , e ardhmja e tjer. cdo njeri shpreh mendimin e tij mire apo keq. dhe nuk do me pyesin as mua dhe as ju si do shprehen dhe me e mira eshte qe te mos ofendoni se po te jeni burra ka dhe rruge te tjera per tu shprehur. une nuk ofendoj asnje por shprehem ashtu si ndjej dhe nuk varem nga asnje parti por thjesht jam nje patriot si miliona te tjere qe dua vendin tim gjithnje dhe ma mire.

 8. Albert says:

  Kush e permbysi regjimin komunist ne Shiperi?!…- Pergjigja eshte: Askush! Sepse nuk eshte e vertete qe eshte permbysur!!!! Regjimi komunist thjesht eshte up-date-uar si version!!! Dhe Berisha eshte thjesht njeri prej te ngarkuarve me kete “mision”- garantimin e pushtetit te mafias komuniste,kuptohet e maskuar me terminologji,ngjyra dhe dekor alla-Europian!!! Nuk ju besohet?! Po kjo eshte e kjarte si drita e Diellit!!! Krejt personazhet e palo-politikes jane ish-spiune te Sigurimit famekeq te Shtetit! Nje hordhi minjsh qe s’po i lene brinje ketij vendi pa brejtur!!!!….

 9. Ne says:

  Pa dyshim qe edhe roli i jashtem ishte nje “veteran” i forte e ndihmues,por vendimtare ishte Levizja Studentore ne Tirane.Dean,keni shume te drejte per njohurite tuaja,por veprimtaret kryesore ishin te qarte,te vendosur e guximtare.Sigurimi i Shtetit,nderkohe,nuk hengri bar;diku kercenoi,dike e instruktoi,inkurajoi dhe e qingu ne krye.

  1. Dean says:

   Sigurimi ne ate kohe ishte pothuajse i Kapitulluar.Veprimtaria e Sigurimit ne ate kohe bazohej kryesisht ne mbledhjen e Informacionit ne terren,por tek instanca e fundit,atje ku edhe perpunohej informacioni dhe ideohej lloji i ndeshkimit,kishte kohe qe kishte lind 1 lloj Pasivitetii dhe Frike, KUPOLA e PPSh-se kishte kohe qe e kish kuptuar se ”komunizmo-feudalizmi” kishte mbaru.Paralelisht,doja te permendja edhe 1 Rol shume te rendesishem qe ka luajtur ne ate kohe Ambasadori i Gjermanis perendimore,por qe per fat te keq shume pak dihet dhe eshte folur per ate,pasi ai ka qene ne prapaskene.

 10. fitim Hoxhati says:

  Regjim komunist e rrenoi koha me megallomanine shqiptare
  Së pari deshtimi ekonomik nga pamundesia objektive e ndertimit te komunizmit ne nje vend te vetem
  Se dyti superioriteti ekstrem i poltikes mbi ekonomise
  Se treti mos respektimi nje raporti te drejte mes publikes dhe privates sidomos ne fushe te pronesise me ekstremin e likuidimit te bagetive kopshteve personale
  Se katerti mania per krijimin e nje rruge “origjinale” shqiptare te marshimit gjithnje perpare sidomos pas prishjes me sojuzin ne vend qe te mesonin nga lenini me politiken e NEPI-it.
  Se pesti. Situatz ekonomike gjithnje e me shume solli nje politike penale absurde duke bastarduar konceptin e krimit kunder shtetit e duke e shtrire goditjen ne gjithe rrethin familiare shoqeror te te akuzuarve
  SE gjashti eliminimi i shumekuadrove te afte dhe degjenerimi ne nje piramiide fedainjsh te paafte ,pra te destinuar per tu bere te poshter

  Se shtati faktore te tjere shoqerues deri tek stimulimi i ekstremiz mave , gabimeve e deshtimeve nga agjentura e huaj Fitim Hoxhati

 11. shqiptar says:

  komunizmi nuk ka rene akoma ne Shqiperi o zoti Kristo.komunizmi do te bjere kur ti vije natyrshem vdekja si ne evropen perendimore

 12. billy says:

  QENDRIMI I KOMUNIZMIT AQ GJATE NE EUROPE DHE NE DISA VENDE TE TJERA U MBAJT NGA THEMELUESI I TIJ RUSIA.DESHTIMI I RUSISE NE AVGANISTAN DHE NE RREPUBLIKEN CEKE SOLLI REAGIM NE UDHEHEQJEN KOMUNISTE.GORBACOVI E KUPTOJ KETE I PARI, DUKE ZBUTUR LINJEN KOMUNISTE, PO PA E ZHDUKUR ATE. EDHE KINA E PRANOJ KETE DRAFT,PASI ISHTE E VETMJA RRUGE QE ATA NUK HUMBNIN ASGJE, PERVEC NDRYSHIMIN E MENYRES SE PASURIMIT.NE KETE MENYRE EVITUAN EDHE GJAKDERDHJEN.EDHE SHQIPERIA VEPROI NE TE NJEJTEN MENYRE.BYROJA POLITIKE U NDA NE DY PJESE, SOCIALISTE E DEMOKRATE DHE NUK I HUMBEN PRIVILEGJET E TYRE.SHTETET QE E SHKATERRUAN KOMUNIZMIN NGA THEMELET SOT JANE SHTETE TE MIRFILLTA DEMOKRATIKE.RUSISE KINES SHQIPERISE SERBISE MAQEDONISE DO TU DUHET SHUME KOHE TE DALIN NGA ZGJEDHA KOMUNISTE PASI TE GJITHA FORCAT POLITIKE NE KETO SHTETE DREJTOHEN NGA KOMUNISTE TE RAFINUAR TE CILET MENDOJNE:KUR NUK NA NDODHI GJE PAS GJITH ATIJ HOLOKAUSI QE VRAME PREME E PERSEKUTUAM TANI NUK NA NDODH KURRE.ZGJOHU O POPULL MOS U BEJE MILITANT I ASNJE PARTIE PER PERFITIME AFATSHKURTRA.MENDO PER BREZIN TJETER QE PO RRITET MES KORRUPSIONIT DHE KRIMIT.

 13. kasapi says:

  akoma seshte permbysur perderisa ne pd dhe ps jane akoma efektivat e sigurimit kur te hapen dosjet atehere flasim per ere te re fjala popullore komunizmi nderroi qime jo zakon!!!

 14. Lirim says:

  Te verteten duhet ta dine te gjithe dhe te mos mashtrohen. Demokracine ne Shqiperi e solli populli shqiptar. Per demokracine u ngrit i pari populli shkodrasn, pastaj Kavaja, por ishte Tirana ajo qe mbajti peshen kryesore dhe permbysi diktaturen.
  Ato dite e muaj, qe nga Korriku 90, Tirana ziente e oshetinte. Rruget ishin mbushur, nga njera ane ishte populli qe demonstronte cdo dite dhe kryente aksione, nga ana tjeter ishi kollonat e sampistave dhe uhtaret e armatosur deri be dhembe.
  Rinia e Tiranes, ato dite duke u perleshur me sampistat dhe sigurimin, i vuri zjarrin cerdhes se Sigurimit te Ministria e Puneve te Brendshme dhe Cerdhes tjeter te Bar Sahati, Ndersa perpara pallatit te madh te Kultures u vurizjarrin makinavbe te sigurimt.
  Ne keto kushte Ramiz Alia i tmerruar se do ta pesonte si Chaushesku, thirri studented tu njoftonte atyre qe Byroja e Partise Se Punes,ishte e gatshme te pranonte pluralizmin politik.
  Pra, studente ishin vegel e Ramiz Alise qe ai te shpetonte koken ne ato dite te rrezikshme.

 15. hemo says:

  Juve duket ju ka pjerdhur Zoti te gjithve trut o pipilli shqipcar !
  Keni 22 -vjet nuk diskutuat njiher te sotmen si duhet edhe ti gjeni zgjidhje per te ardhmen e cila duket aq kercenuse per kte komb ,por
  ngelet duke u marre me historit e babaqemos me sulltan pekmezin,me cakejt e anadollit ,me zogun me qeset me mut hedhur satrapit etj idiotesira e keni mbushur trurin tuaj tere jeten .
  Ajo qe mua me cudit eshte se akoma paska vend ne ate hapsir brenda kafkes per prrallat e se kaluares !
  Te gjitha kto torollitje mendore jan arratisje nga realiteti si pasoj e pazotesise ksaj shoqerie per ti tehene realitetit qe ,,hej Un jam Ktu !
  Po ju ska si te jeni KTu mor pipilli im i dashur sepse jeni me pasion shpirt dhe mednje ne mesjete .
  Prisni tani ti vij shkerdhates sali e-maili radhes qe tju hedhi temen e re per diskutim . Ehh Bote !

 16. SHABA says:

  Ndrrimi i sistemit per mendimin tim filloj qe me vdekjen e ENVER HOXHES fiks pas vdekjes,filloi te dukej zbeja e sistemit qe gradualish dita dites tregohej me liberal,per te rritur pakenaqsin ne popull mendoj qe RAMIZ ALIA futi tollonin per kater vjet rresht, SHqiptaret u lodhen me kte lloj jetese dhe kjo per mendimin tim u be me qellim,e them kte per vet faktin se rrezervat e shtetit po shiten dhe sot e ksaj dite ne tregun ushqimor,dhe e dyta sistemi tregtis ne ate koh midis vendit ton dhe vendeve te lindjes, behej me shum me me jep mall dhe te jap po mall pra tregtia ne te shumten e rasteve nuk behej me lek ne dor,nga viti tetedhjet e tet e me pas filluan ndryshimet ne Rusi dhe ne vendet e lindjes,ndryshimi i kursit tronditi ekonomin ton per vet faktin se tregtia me jep te jap me vendet e lindjes u mbull se kto vende ndryshuan sistemin,ne kte koh ekonomia e vendit doli zbuluar se forca e lekut nuk ishte e madhe,qeveria SHqiptare e asaj kohe tashme u bind qe me kte ndryshim edhe ndryshimi politikes ishte i pa shmangshem,dhe u pregatit leshimi i pushtetit ne menyr te gradualshme qe mos te kishte gjagderdhje,te qe nga kjo koh te gjitha ndodhit ne vend ishin te komanduara nga vet shteti qe nga organizimi i protestave lenja e lir e ambasadave dhe tek organizimi ipluhuralizmit, qe nje dor te fuqishme kishte vet RAMIZ ALIA,per vet faktin se shqiptaret ne kerkesat e tyre nuk kishin asnje ide dhe drejtusit e ktyre ndryshimeve dhe te ashtuquajturave revolta u ideuan nga RAMIZI, dhe zoti SALI dhe Azem Hajdari, ishin njerzit qe shtynin kto ndryshime me udhzimet e RAMIZIT prandaj kta kapardiseshin si trima se kishin shpinen dhe jeten e garantuar.kjo esht e verteta,SHQIPTARET PO TE ISHIN AQ TE GUXIMSHEM SA I NRGEN LAVDI KTYRE STUDENTAVE TE DHJETORIT,NUK MBANIN SALIUN DHE FATOSIN NJEZET E DY VJET SIPER KOKES,STUDENTET E DHJETORIT I UDHEHIQNIN NE DEMOSTRAT NJERZIT E PPSHse,kta shesin mender pordh kot,PLUHURALIZMI NE SHQIPRI U REALIZUA PIK PER PIK SIPAS PLANIT TE RAMIZ ALIS?panvarsisht se Saliu kur e pa qe u be i pari vendit u shperfytyrua keq fare dhe u be ky qe shikoni sot,ta shikosh veten ne ate fuqi pushteti nuk pyet as per baban qe te ka ber koken, jo me per ata qe te kan ndimuar dhe te kan ngritur pesh siç beri RAMIZI me SALIUN.

 17. Zana says:

  Rregjimin komunist ne shqiperi e permbysi nje mace italiane, qe ne nje reklame te RAI-it, hante me mire se Ramiz Alia.

  1. Dean says:

   Edhe kjo qe thua ti,Zana,ishte 1 faktor,pavarsisht se duket qesharak.

 18. SH.K says:

  JEMI TE SIGURT QE JEMI NE PLURALIZEM?Sa perqind e shqipetareve me tru, pa le idjoteve tifoze turmash e bandash, eshte ne gjendje te dalloje nje ‘subjekt’ politik nga tjetri,nje program nga tjetri nje alternative nga tjetra DUKE MARRE PER BAZE DREJTESINE SOCIALE?
  Si historian te heqim kapelen profesor por si politikan e filozof ndihesh qe mosha ka bere te veten.

  1. Miri says:

   Shqiptare me tru apo pa tru, asnje nuk arrin te dalloje nje subjekt te ndryshem politikik nga tjetri per te vetmin motiv sepse nuk egziston ndryshimi.
   Pas 20 vjet “kapitalizem” ne Shqiperi, te paret qe po flasin per nje subjekt apo perfaqesim te nje klase te caktuar shoqerore eshte FRD-ja.

 19. Vasel Malaj says:

  Kush thote se komunizmi ne SHqiperi eshte rrezuar genjen. Komunizmi ne SHqiperi eshte shendrruar nga Komunizem ne MAFIE-KOMUNISTE.

 20. Neli says:

  Kam respekt per historianin e vjeter Kristo Frasheri.Por ne shume raste nuk jam dakord me pershkrimin e ngjarjeve.Ai nuk eshte as vete i sigurte se kush e permbysi komunizmin.Pas prishjes me Kinen udheheqja e atehershme shqiptare e izoloi krejtesisht Shqiperine.Tregtia e jashtme u bllokua krejtesisht,te huajt nuk donin asgje shqiptare.Ata talleshin me ne dhe thonin se si mund te mbahet vendi vetem me eksportimin e domateve dhe specave.Kromi,qe ishte burimi kryesor i te ardhurave qendronte ne sheshet e Lacit dhe te Durresit.Biles nje udheheqes i larte qe na kishte ftuar ne nje bisede ,na tha se “Kemi vene parrulen “Kromi can bllokaden,por ne e mbajme ne sheshe,sepse asnjeri nuk po na e merr”.Mjerimi arriti permasat me alarmante,sidomos fshataresia e cila nuk kishte te drejte te punonte nje kopesht te vogel,as te mbante nje lope,apo dhi e pule.Te gjitha keto e shtuan mjerimin.Populli u mjerua tejskajshem.Linden protestat e heshtura midis te rinjve ,te cilat shpreheshin hapur nepermjet vjedhjes se shtepive te familjeve qe kishin bere ndonje rruge jashte vendit,ose vinin nga perfaqesite tona jashte vendit.Te gjitha keto e rriten ndergjegjen e pergjithshme se keshtu nuk mund te jetohet me.Por ne permbysjen e komunizmit ne SHqiperi ndikoi me se shumti,biles ka meriten me te madhe kthesa qe beri Bashkimi Sovjetik,i cili hapi i pari rrugen per kete shperberje.Ne nje vizite ne Londer ,presidenti i atehershem sovjetik bisedoi me kryeministren angleze,qe quhej Zonja e Hekurt.Pas kesaj vizite Margeret Thecer deklaroi se “Me Gorbacovin mund te bisedohet,domethene se ai ishte i gatshem per te ndryshuar sistemin/Kjo uu kap nga sherbimet e fshehta angleze dhe amerikane ,te cilat iu perveshen menjehere punes se tyre.Dhe filloi menjehere shperberja.Rane pernjeheresh po thuajse te gjitha regjimet ne vendet komuniste pas asnje pengese,me perjashtim te Rumanise ,ku pati gjakdeshje dhe Caushesku bashke me gruan e tij Elenen u ekzekuzuan pa hetime dhe gjyq.Ne keto kushte udhehqja e atehershme shqiptare, e ndjeu rrezikun qe po i kanosej.Ramiz Alia beri edhe disa perpjekje per t’i dhene socializmit shqiptar nje fytyre njerezore.Ne nje plenum partie ai beri thirrje qe kuadrot te vihen ne pune,ne postet ku ata japin me shume pavaresisht nga diploma,ne nje tjeter fjalim ai tha se do te lejonte arezat dhe tufezat dhe u lejonte fshatareve qe te mbanin pula dhe ndonje bageti te imte, pastaj vendosi qe t’u jape edhe parcela bujqesore per te punuar se tregu ishte boshatisur plotesisht.Ne nje plenum tjeter u vendos qe drejtoret,shefat e seksioneve e tjera te zgjidhen nga vete punonjesit dhe te mos emeroheshin me nga lart,etj.Por keto nuk sollen ndonje ndryshim ne gjendjen e popullit,Pakenaqesia po rritej.Fillimin e protestes ndaj ketij regjimi e shenoi familja Popa,qe u fut ne ambasaden italiane ne shenje proteste kunder shtypjes dhe megjithe protestat e qeverise shqiptare ajo mundi te siguroje kalimin e saj ne Itali.Reaksioni zinxhir po vazhdonte dhe u pasua ma te ashtuquajturen greve te urise se studenteve,e cila nuk do te arrinte asgje,sepse studentet ka thene dikur presidenti indonezian Sukarno,jane si gjelat qe pasi u pritet koka hidhen perpjete.Ata pervec rremujes asgje nuk kane kontribuar.Nejse po themi se kjo ishte nje forme proteste por per nje regjim shtypes ajo nuk ishte asgje.Ketu ishte gjakftohtesia e Ramis Alise qe nuk dha urdher per shtypjen e saj ,sic bene kinezet ne Sheshin Tien An Men,kur brenda nje ore cuan ne boten tjeter mijera studente.Pakenaqsia po rritej gjithnje e me shume ,gjendja po behej e padurueshme,dyqanet ishin boshatisur,punetoret shkonin ne pune,por nuk punonin,Vete Ramiz Alia ths ne nje bisede televizive se cdo gje eshte shkrehur. Importi ishte nderprere plotesisht ndermarrjet nuk kishin lende te para dhe u vendos qe punonjesit te qendronin papune,se nuk ishte faji i tyre dhe te paguheshin me 80 per qind.Nen ndikimin e te gjitha ngjarjeve radiot e huaja “Zeri i Amerikes”,BBC eyj. benin vazhdimisht thirrje per permbysjen e regjimit,duke e shtuar edhe me shume pakenaqesine e perjithshme.Kete gjendje e shfrytezuan disa kokekrisur si Azem Hajdari, Sali Berisha ,te cilet shkuan te Ramiz Alia,dhe duke shfrytezuar dobesine e tij munden t’i shkepusnin pluralizmin dhe keshtu u krijuan partite e ndryshme si PD,Partia Republikane,Social- Demokrate,Ambjentaliste dhe pastaj Partia e Punes me nje vendim te KQ vendosi te ndryshoje emrin ne PS.Kjo ishte ne pergjithese rrjedha e ngjarjeve qe cuan ne permysjen e komunizmit ne Shqiperi.

  1. Neli!
   Me pelqen analiza qe i ke bere rrjedhes se ngjarjeve gjate sistemit komunist.E sakte.

 21. akil says:

  Te gjitha jane te verteta,po ne cfare bejme shkruajme ketu dhe bejme dhe si intelektual si mendje mprehte sikur i dime te gjtha dhe ne fund i fusim nje te share dhe kur njeri flet gabim i themi idiot per mos ta prishur gojen tani se idiot ku ma gjen.Vjen ambasadori amerikan ndermer nje nisem dhe sa persona i pergjigjen 10apo15 veta dhe po na i thote troc vepro tani ne prape nuk kuptojme presim pazarin e radhes midis rames e berishes.Mire te na i bejne.

 22. piskuriqi says:

  Per Epirotin

  Me vjen keq se cdo gje qe komenton ketu e ke gabim. E para K.Frasheri nuk eshte historian me vlere por nje pseudohistorian. E dyta komunizmi do te rrezohet vetem kur pronareve te vertete do tu hiqet ish- qe kane perpara, pra prona te shkoje te pronari i vertete. Marredheniet me pronen jane ato qe identifikojne sistemin politik ne te cilen shoqeria jeton. Nese je me te vertete epirot sic thua keto gjera te thjeshta duhet ti njohesh.

 23. L.Itali says:

  Prof Fraheri i eshte afruar se vertetes!Shume shqiptare vertet te persekutuar dhe denuar nga monizmi,mbajne ne gji endrren perkeshelese se ata nje pjese e popullit dhe disa qindra komuniste,si Berisha,permbysen sistemin!Ne te vertete eshte krejt ndryshe!Sistemi ndjeu veshtiresite dhe kerkoi rrugdaljet!Ai me sigurimin e tij,vetpergatiti gjithshka!Eshte ne thelb Katovica e cila mashtroi kudo ish klasat e permbysura,bashibozuket e nazifashisteve(bijet e tyre plot helm nga paraardhesit),te burgosurit politike,te interrnuaret,ish komunistet e pakenaqur dhe ata me “mision”sekret.Natyrisht une mund te mos besohem.Por eshte ish kryeministri italian Andreoti qe ne RAi 2 deklaroi se”sherbimi sekret lindor na i pruri ne dere anijet me njerez,hapi ambasadat.Te isht për mua,kurre nuk do i kisha pranuar shqiptaret dhe te dija do urdheroja te ktheheshin ne det!…U gjetem ne befasi.Sherbimi yne i fshehte vone mesoi lojen e spiunazhit lindor!Edhe Les Valesa thote me rastin e 20 vjetorit te Murit te Berlinit:”Eshte STAS ai qe hapi murin dhe sherbimi i fshehte ua la ne dere perendimoreve te ikurit me sistemin”Valvul”.Spiunazhi hapi ambasada,afroi anije ne breg dhe rrezoi me pompozitet edhe buste udheheqsish.Me sakte e thote zonja Merkel(intervista”La Repubblica” e 20 vjetorit te renies se Murit:”Nje dite me pare ne shtepine tone erdhi nje oficer,kusheri i nenes.Ai tha: neser hapet muri me sistem”valvul”mush iken nuk lejohet te kthehet menjeherë…Une i mora ca marka nënes dhe vertet te nesermen Muri u hap.Aty kalova dhe une…Nuk isha e persekutuar,respektoja ligjet e sistemit,me linin te dilja jashte vendit per pervojë…por nuk me pelqente moslejimi i fese per nenen se une isha ateiste.Nena falej fshehtas…Ishte nje polic kur dola qe numeronte njerzit… Sherbimi i fshehte na coi ne anen tjeter ndaj kancelari Kohl dhe ministri i jashtem Gensher deklarojne se u gjendem të papergatitur!Na i lanë ne derë…”Keto dhe te tjera tashme jane te publikuara dhe historianet serioze,si z.Frasheri dine mire cfare thone,natyrisht edhe nga dokumentimet qe nuk mungojne dhe sigurimi nje dite do t’i hap!…Ne Shqiperi sigurimi(krahu i Alise)ishte dore e zgjatur e Beogradit dhe koha do tregoje,perse Alia,Berisha nuk kujtuan asnjehere heronjte kosovare vrare ne Gjermani nga UDB ne vitet ’80,Isuf Gervalla me te vellane,Haxhi Zeka etj…Ketu ndahet edhe Shqiperia dhe Kombi!Pas vrasjes se tyre,UDB mori pushtetin qe e ka edhe sot ne Shqiperi!Here tjeter me shumë!

 24. L.Itali says:

  Prof.Frashërii i eshte afruar se vertetes së vertetë!Shume shqiptare vertet te persekutuar dhe denuar nga monizmi,mbajne ne gji endrren perkeshelese se ata nje pjese e popullit dhe disa qindra komuniste,si Berisha,permbysen sistemin!Ne te vertete eshte krejt ndryshe!Sistemi ndjeu veshtiresite dhe kerkoi rrugdaljet!Ai me sigurimin e tij,vetpergatiti gjithshka!Eshte ne thelb Katovica e cila mashtroi kudo ish klasat e permbysura,bashibozuket e nazifashisteve(bijet e tyre plot helm nga paraardhesit),te burgosurit politike,te interrnuaret,ish komunistet e pakenaqur dhe ata me “mision”sekret.Natyrisht une mund te mos besohem.Por eshte ish kryeministri italian Andreoti qe ne RAi 2 deklaroi se”sherbimi sekret lindor na i pruri ne dere anijet me njerez,hapi ambasadat.Te isht për mua,kurre nuk do i kisha pranuar shqiptaret dhe te dija do urdheroja te ktheheshin ne det!…U gjetem ne befasi.Sherbimi yne i fshehte vone mesoi lojen e spiunazhit lindor!Edhe Les Valesa thote me rastin e 20 vjetorit te Murit te Berlinit:”Eshte STAS ai qe hapi murin dhe sherbimi i fshehte ua la ne dere perendimoreve te ikurit me sistemin”Valvul”.Spiunazhi hapi ambasada,afroi anije ne breg dhe rrezoi me pompozitet edhe buste udheheqsish.Me sakte e thote zonja Merkel(intervista”La Repubblica” e 20 vjetorit te renies se Murit:”Nje dite me pare ne shtepine tone erdhi nje oficer,kusheri i nenes.Ai tha: neser hapet muri me sistem”valvul”mush iken nuk lejohet te kthehet menjeherë…Une i mora ca marka nënes dhe vertet te nesermen Muri u hap.Aty kalova dhe une…Nuk isha e persekutuar,respektoja ligjet e sistemit,me linin te dilja jashte vendit per pervojë…por nuk me pelqente moslejimi i fese per nenen se une isha ateiste.Nena falej fshehtas…Ishte nje polic kur dola qe numeronte njerzit… Sherbimi i fshehte na coi ne anen tjeter ndaj kancelari Kohl dhe ministri i jashtem Gensher deklarojne se u gjendem të papergatitur!Na i lanë ne derë…”Keto dhe te tjera tashme jane te publikuara dhe historianet serioze,si z.Frasheri dine mire cfare thone,natyrisht edhe nga dokumentimet qe nuk mungojne dhe sigurimi nje dite do t’i hap!…Ne Shqiperi sigurimi(krahu i Alise)ishte dore e zgjatur e Beogradit dhe koha do tregoje,perse Alia,Berisha nuk kujtuan asnjehere heronjte kosovare vrare ne Gjermani nga UDB ne vitet ’80,Isuf Gervalla me te vellane,Haxhi Zeka etj…Ketu ndahet edhe Shqiperia dhe Kombi!Pas vrasjes se tyre,UDB mori pushtetin qe e ka edhe sot ne Shqiperi!Here tjeter me shumë!

 25. viktor says:

  per mendimin tim sistemin e permbysi katovica por jo e permbysi por e reformoi ne nje menyre me te kamufluar qe lejoi pronen private me pronare te rinje nga klasa politike ne vazhdim lejoi tregun e lire te komanduar nga po ajo klase politike dorzuan gjoja pushtetin politik dhe zune pushtetin ekonomik por faktet flasin ndryshe se edhe politikun e kane po ata dhe pluralizmi ne shqiperi nuk mendoj se ka ardhur keto jane formacione politike qe kane vetem nje qellim te mbajne pushtetin ne perjetesi sic dhe po ndodh se po te ishte nderruar sistemi do te ishte kthyer prona sic dhe u mor do te beheshin zgjedhje te lira pa dhun dhe pushtetin do ta drejtonin ai qe ishte me i afti kush te fitonte dhe do te ishte denuar sistemi komunist bashke me hapjen e dosjeve keto nuk ndodhen dhe jemi ne dhune ne diktature por ne nje forme te re pa prone pa ze pa te drejte vote te lire dhe me radhe

 26. F.Pulo says:

  Falenderime per shkrimin Prof. Frasheri!
  Nuk dua te ben analiza e ju kerkoj ndjese lexuesve per zgjatjen time ketu.Proekupimi per temen e mesiperme eshte serioz dhe komentuesit reflektojne respekte.Personalisht kam qene veprimtar ne procesin e Ambasadave dhe veçanerisht ne Levizjen Studentore Qytetit “Studenti” qysh ne fillimin e saj,(fill mbas 2 korrikut ’90).Historia e Levizjes Studentore eshte e gjate dhe kam shume momente te rendesishme qe personalisht nuk i kam hasur gjekundi deri me sot.Jam nder me te sakrifikuarit dhe puna e solli te mos isha pjestar me ne grupin e inisiatoreve ne vazhdimesine e saj,ndonse nje nga profesionet e mia ka qene politika.Me kercenuan dy here oficerat e Sigurimit dhe pas zgjedhjeve te 22 marsit me njoftuan per pushim nga puna pas mbarimit te vitit shkollor 1991…
  Per fillimet e Levizjes Studentore di shume,dhe mallekoj diten qe me nderroi mendimin z.Eduard Selami,i cili me futi ne koke IDENE qe e kisha per zemer dhe nuk ika me nipin e kusherinjte e mi nga Ambasada Gjermane…
  Me indinjojne disa kmentues,te cilet perpiqen te injorojne Levizjen Studentore,e cila ishte determinantja.Ka nga ata qe nuk besojne as ato qe shkruajne vete,por ka edhe cinike.Nuk e di ne ç’fshat apo “vrime” kane qene ne vitet 1990-1991,por te jesh stundet pjestar i kesaj levizjeje dhet’a injorosh eshte fyese per ata mijra studente te shkelqyer.Eshte injorante a cinike!.Siç duket ka shkuar pas te tjereve si spiun ose si kureshtar.Ne v.1989 me pushuan nga puna e donin te me burgosnin apriori.Ishin pikerisht studentet e Dekanati i Fakultetit te Mjekesie dhe opinioni i Dekanantit te Fak.Gjeologji Miniera qe i drejtuan PETICION ministrit te Aresimit dhe vazdhova punen ne qytetin “Student”.Studentet jane e mbeten truri me i guxuar i kombit.
  Por ketu ka dhe “tipa” ndikojne ne frenimin e mendimit e zhvillimet e metejshme ne kahun e duhur.Te sakrifikosh e te sakrifikohesh per idete e lirise dhe te t’a mohojne eshte me se vrasese.Fillimisht keto i benin sigurimsat e fanatiket e tyre.Por ka dhe paranojake e derra pylli,pas tradhetareve te çeshtjes studentore.
  Zonja e zoterinj! Levizja per Ambasadat filloi nga mesi i qershorit ’90,kurse ajo Studentore nisi fill mbas saj.Nese nuk do te ishte korriku muaji i sezonit te provimeve,do te ishin studentet ata qe do rrezonin “murin e Berlinit shqiptar”,sepse studentet dhe intelektualet ideatore e ndienin mungesen e lirive njesoje si te burgosurit politike,te internuarit e te diskriminuarit politike…
  F.Pulo,ish pergjegjes i Godines 18 ne vitet 1989-1991.

 27. Neli says:

  Sot lexova nje shkrim tjeter te historianit Kristo Frasheri ne Gazeten shqiptare ,ku ai flet per te metat dhe sukseset e atij regjimi.Ai ben nje vleresim pegjithesisht te drejte te gjendjes se athereshme.Por une dua te theksoj disa faktore qe ndikuan ne permbysjen e komunizmit. Disa nga keto jane se pari- izolimi i plote i vendit pas prishjes me Kinen.Vendi mbeti pa asnje mbeshtetje.Tregtia e jashtme u bllokua nga te huajt.eksporti dhe importi u bllokuan.Vendi nuk kishte as buke per te ngrene,sic deklaroi me vone ish-kryeministri Ylli Bufi Shqiperia kishte rezervave ushqimore vetem per gjashte dite.Se dyti filloi procesi i kalbezimit te shoqerise shqiptare,duke filluar nga lart.edhe ne qofte se deshiroje te hyje ne parti duhet te kishe miq qe te perkrahnin kandidaturen,per ndryshe nuk te afronte njeri,femijet e anetareve te Byrose Politike,te KQ dhe te ministrave dhe drejtoreve pranoheshin ne shkollat e larta pa asnje kriter ,por me mik,ndersa femijeve te punonjesve te tjere u kerkohej mesatarja,qe ishte bere pengesa kryesore per t’u pranuar.Mjaftonte vetem nje note pese ne Fizkulture apo matematike per ta ulur mesataren.Ta ilustroj kete me nje shembull shume domethenes.Vajza ime nuk hyri ne shkollen e larte deri sa u ndryshua regjimi,kur u vendos pranimi me konkurs.Nje dite kur po jepte provimin e gjuhes me prof.Jani Thomai,ajo u pergjigj aq mire sa qe profesori i tha pse ti nuk vjen diten por naten.Studentet e dites nuk jane te ketij niveli.C’ti beja mesatares u pergjigj vajza. Ja sesi beheshin pranimet ne shkollat e larta.Merreshin te dobtit dhe liheshin te mirret se kishin nje pese ne fizkulture ose matematike.Pastaj kur vinte ceshtja e punesimit,perseri femijet e te privilegjuarve zinin vendet kyce,kurse te tjeret degdiseshin ne ne gjitha anet e vendit.Se treti ne permbysjen e komunizmit nje ndikim te rendesishem dhe biles vendimtar pati shperberja e kampit socialist.Te gjitha regjimet komuniste rane njeri pas tjetrit dhe i fundit mbeti regjimi shqiptar. Udheheqja e atehershme me Ramiz Aline ne krye duke pare rrezikun qe po i kanosej ndermori disa masa liberelizuese,te cilat i kam permendur edhe me siper,por ato ishin shume te vonuara se u kthyen parcelat e tokes,por qe toka te jepte prodhim duhej nje vit qe te prisje ,por gjendja ishte e ngutshme. Se katerti ne permbysjen nje rol te madh luajten edhe agjenturat e huaja si Cia,Inteligjenc servis,ajo gjermane biles ishte shume me aktive si dhe radiot “Zeri i Amerikes,BBS,”Evropa e Lire”,”Dojce Vele”. Ne kete drejtim duhet pare edhe hyrja e te rinjve ne ambasada,qe ishin inkurajuar nga agjenturat e huaja,por indiferentizmi i udheheqjes ndaj hyrjes mendoj se e kishte nje fare justifikimi,se pari vendi do te pastrohej nga elementet keqberes.Nje shembull te tille e ka dhene edhe Kuba kur lejoi qe te shkonin ne SHBA te gjithe elementet turbullues dhe shqetesues per regjimin etj.Dhe bile bashke me ta ajo futi edhe te burgosurit per te pastruar ishullin dhe per te sunduar qetesisht. Per te qetesuar protestat qe po nxiteshin nga agjenturat e huaja ,Ramiz Alia ra dakord edhe per lejimin e pluralizmit,por as ai vete nuk e dinte se cdo te thote pluralizem.E them kete se nuk e dinte sepse kur e pyeten se si do te veprohej. ai tha”Po ja PPSh- nje parti,Organizata e Rinise ,nje parti tjeter,Po keshtu sindikatat dhe ajo e gru. Ai nuk e dinte se te gjitha keto parti,qe ishin krijuar me kohe ishin leva te Partise se Punes,qe drejtonte ai dhe kishin te njejten ideologji. Pas pluralizmit erdhi krijimi i partive.Se pari u kijua Partia Demokratike ,e cila perfshiu ne radhet e saj te gjithe elementet karrieriste te PPSH qe Xhaxhi Enver duke kuptuar rrezikshmerine e tyre nuk u dha asnjehere poste me te medha drejtuese sesa ato te sekretareve te organizateve baze,u perfshine pinjollet e bejlereve dhe te agallareve qe sigurisht me sakrifica e mundime,por edhe me miqesi kishin mundur te mbaronin shkollat e larta dhe ish te denuar ordinere si shites,hajdute e tjere qe vazhdimisht kishin qene problem per shoqerine ne pergjithesi.E njejta gje duhet thene edhe per anetaret e Partise Republikane,por kjo perfshiu ne radhet e saj me shume ish te persekutuarit politike,por edhe nje numer te vogel nga shtresat tjera.Kurse PS nuk pati asnje ndryshim,sepse ajo e nderroi emrin me vendim te KQ,ndryshimi ishte se ajo i tkurri radhet e saj per shkak se nje pjese e karrieristeve te saj duke e parashikuar se e djathta do te merrte frenat u bashkuan me PD per te zene ndonje vend ne drejtimin e shtetit dhe ashtu ndodhi.Keshtu qe regjimi komunist u ndryshua por njerezit me mendesi te atij regjimi jane perseri ne krye te regjimit te tanishem.Ketu duhet thene se PS eshte me perparimtare se eshte me e moderuar si udheheqja e saj ashtu edhe anetaresia e cila eshte rritur me anetare me mendime te reja.Kurse per PD as qe behet fjale sepse ne te sundon bajraktari Sali Rame Berisha,i cili ndonje dite mund ta shpalle veten mbret.

 28. Zgërbonja përballë says:

  C’ti bejme Katovices,ju qe “paskeni bere trimerine kunder sistemit?C’ti bejme L.Pobratit qe kurdiste me studente “capkene”fikjen e dritave dhe z.R.Bulku e porositi të beje “thirrjen e madhe”,drejt Sheshit,”ku prisnin që ne mengjes telekamerat e TVSH dhe regjisoret kane deklaruar të verteten ne shtyp!C’ti bejme 4 sigurimsave te Alise qe naten hoqen dadot dhe bulonat e bustit te Enverit?Mos dhe Stalinin ne Kucove e hoqen idealistet apo Vili Minarolli që u ankua tek Sekretari i Rajonit përse e hiqni Stalinin me makinat e medha të naftes dhe vinc,kur nuk ka deklarim nga Partia?…C’ti bejme Beogradit që ishte njoftuar dhe e dha drejtperdrejte renien e bustit,per të parë Kosova se Tito lartësohej me blune e tij dhe shkronjat e bardha(amanet i tij para vdekjes,lexo shtypin)nuk vdiste dhe Enveri rrezohej nga”populli”qe nuk e do…si mund ta doni ju?…(moskryengritje ishte kuptimi).Dhe te tjera…Po Andreoti,po deklarimi i Les Valeses se”sherbimi i fshehtë veproi me sistem valvul duke hapur Murin,ambasadat,afruar anijet?Po e shkruara e zeze mbi të bardhe nga Merkel,qe një dite me pare dinte se Muri do hapej?Natyrisht dhe te tjera…Mbi te gjitha ishte ne Shqipëri varrosja e shkeputjes se Kosoves nga Serbia,ndaj Banda e Beogradit me kohe ne krah te Hoxhes(kapur mat edhe me krushqi)pershpejtoi “renien”,që natyrisht ishte kunder Hoxhes i cili kishte projektuar planin Shperthimi,dekonspiruar ne Beograd.Askush s’mohon se Hoxha hyri ne konflikt me Jugosllavet(lexo Borba 1980-85)per Kosoven.Sidomos pas vrasjes nga UDB te Gervalles,Zekes etj..ne Gjermani,ku vrasjet i denoi edhe gjermania.Banda e Beogradit nxori dhe flamurin e zi(blu e bardhe)te Titos ne Shqiperi kur “themeloi”me “komuniste”me lidhje te hapura dhe te fshehta te Beogradit, PD.Komunistet u ndane pas eleminimit te M.Shehut i cili dinte mire kush ishte Jagua qe do shkaterronte(sipas tij partine dhe vendin)por me pare Jagot kishin larguar Kinen,shpikur Tufezat(e pranuan kete)por me pare jo pa qellim orjentuan me politike forcimin e luftes se klasave,burgjet,interrnimet,vrasjet,mbyllje
  e vendit,qe Kosova kur te kujtonte Shqiperi t’i binte ne gjunje Titos!Une qe shkruaj kam veten dhe fis te ndeshkuar.Qellimi final ishte të bllokohej Kosova dhe kjo behej vetem nga Tirana,duke perfituar edhe nga situata e ndryshimeve ne Lindje.Por ketu”Plani”kishte synim mosbashkimin e Kombit shqiptar!Largimin e sa me shume shqiptareve,duke mbajtur banda e Beogradit,klan agresiv,gjer dhe kriminal nen flamurin e zi,perballë pleqeve dhe grave,femijve qe do mbeteshin ne kete vend e pjeses qe do bente opoziten vertete atdhetare si dhe ka ndodhur me pensionistet,veteranet e luftes,fshatarsine e qytetaret e mbetur ne varferi dhe pasiguri jete,ku krimi te pushtonte si pushtoi,rruget!Natyrisht levizja studentore ishte pozitivitet dhe kish idealiste te shumte,por e trukuar,aq sa jo pa “plan”i rane nen kembë Alise duke shkuar ata,”qendrestaret”tek Alia dhe ai eshte njeriu i vjeter”i lodhur”qe dergoi Berishen dhe komuniste te tjere dhe agjente te shumte ne PD,kurse drejtuesit e levizjes,qe nga Berisha,Hajdari,Pashko etj i veshi per turp me pardesy te bardhe,per t’i mbrojtur si ushtare te tij te Bandes.Kjo nuk mohohet…Fakti qe Berisha mbetet ne krye te flamurit te Titos,nuk eshte rastesi dhe aspak aftesi e tij,pasi vetem aftesi politike nuk ka pasur dhe nuk ka!Shitja e detit,nuk eshte rastesi,madje edhe vrasjet e shumta dhe banditet qe godisin gjer policine me kurajo,jane “programacion”per situate te veshtire per shqiptaret.Shqiptaret dine te bejne shtet,por kane qene perhere nen sundim te shiturish dhe gafa dramatike,si beri diktatori i proletareve,Hoxha,mjerisht,Shehu etj…qe Shqiperine dhe shqiptaret i donin dhe kjo nuk i mohohet qe nga lufta.Gabimet e tyre tragjike,po i bejne ende Shqiptaret e shumte,opizita pa kohezion dhe force,por dhe AKZ,si force e re kurajoze,por qe ka harruar fjalen e 17 janarit kunder Bandes qe tha ne Lezhë,tek pervjetori i Skenderbeut!…Mjerisht,levizja studentore eshte nje levizje me plote idealiste,por e trukuar mizorisht nga Banda e Beogradit ne Tirane!Zgjedhjet qe do behen,jane edhe me te pashpresa,pasi Banda e di mire ku do perfundoje nga krimet qe ka bere dhe vrasjet e korrupsionet kunder shqiptareve dhe Kombit!Pa Berishen ne pushtet,shqiptaret do dine te rindertojne vendin e pergjakur dhe percare!…Ka dhe shume te tjera…sikurse ka ende shprese për bashkim opozitaresh si thuprat e Skenderbeut!Atehere dhe Tito dhe grekomedhenjte do gjunjezohen!

 29. beso says:

  Komunizmi(i ashtuquajturi)ra ne vendin simbol te revolucionit,BS.Logjikisht nuk do binte kudo me reaksion zinxhir,por mendoni se per te rrezuar te ashtuquajturin komunizem jane hedhur para te medha ne propagande e me zgjedhje ekonomike te paimagjinueshme.Vatikani ishte ne skalionin e pare,megjithese feja vetereklamohet apolitike.Pse nuk bie”komunizmi”kinez psh?Nuk bie gjersa Perendimi nuk ushtron bllokade te gjithanshme,siç bente atehere me mallrat sovjetike e pergjithesisht te krejt Lindjes.Ekonomia shqiptare u asfiksua nga bllokada e jashtme.Per ndonje dekade ajo hengri dhjamin e vet dhe kaq e pat puna.Ishim te varfer,patjeter;pse çfare prisni ju?Doni te beheni si Belgjika qe ka 300 vjet me koloni ne Afrike?Po te ishim te pasur do n’a kishte zili bota.Shikoni Kuben dhe bllokaden e impostuar prej vitesh.Bllokada nuk eshte vetem zyrtare,ajo me teper eshte e padukshme.Edhe pa leke t’ua japesh mallin nuk vijne te t’a marrin,se kompanite e huaja(sidomos ato minerare)”keshillohen”nga ambasadat e vendit te tyre,qe ndjekin nje politike te caktuar.Ne Perendim pranohet qe shtetet e medha kapitaliste kane harxhuar shuma te medha ne miliarde$ per te rrezuar komunizmin.Ne Ameriken Latine kjo eshte bere duke mbeshtetur drejtperdrejt juntat ushtarake dhe diktaturat.Pak e dine qe Salvador Allende u zgjodh me plebishit popullor,por agjencite e huaja informative e rrezuan(dhe vrane)duke kurdisur grushtin e shtetit qe solli Pinoçetin ne fuqi.Operacioni Condor jepte”carta bianca”ne luften kunder ideve komuniste,sepse Amerika Latine konsiderohet ne shekuj(doktrina Monroe)si feud amerikan.Che Guevaren e vrane ushtaret boliviane apo vete Cia,apo te dyja bashke?Dhjetera mije te rinj argjentinas e intelektuale u shfarosen e s’u gjendet varri nen kryqezaten kunder komunizmit.Operacionin Condor e keni idene se kush e ideoi…Pra,globalisht”komunizmin” e rrezoi pala tjeter,ajo qe ne shekuj ka monopolizuar parane dhe mjetet e prodhimit.Jo per propagande,por Marksi e kish thjeshtuar problemin;proletariati s’ka ç’te humbe perveç prangave.Profesor Frasheri mund te kete argumenta me bindes,qe mund te jene shkresa zyrtare qe ndihmojne ne sjelljen e asaj qe ne quajme demokraci e tranzicionit.Pra,vete udheheqja e PPSH krijoi mundesite e ndryshimit e duke qene keshtu,edhe”heronjte”po kjo udheheqje i toleroi,nese hipotezojme se per t’i zbuluar i zbuloi Elez Biberaj dhe diaspora e tropojaneve apo fijet e UDB-se ne bashkepunim me sherbimet perendimore.Makinen e permbysur ne buze te gremines eshte kollaj t’a rrezosh me nje gisht.Per nje copez gisht ne prodhuam heronj vulgare si azem hajdari dhe bandat e tij plaçkitese,prodhuam intelektuale”demokrate”si berisha me shoke,por dikush do t’a bente kete gje,ne nje forme apo tjeter.Postkomunizmi i R.Alise ne vitet e fundit prodhoi nje varferi me te theksuar,prodhoi nje burokraci favoresh(shikoni tropojanet keshilltare,poete,agjitatore,doktore;te gjithe keta u morren me politike,biles ishin ne rradhen e pare te taborrit-si shume e rastesishme kjo!)dhe natyrisht kjo u percoll me indinjate ne masat e gjera.Populli nuk e ndoqi me pasion kete ndryshim rregjimi,por te pakten populli yne nuk u be pre e gjakderdhjes qe me force u nxit nga”heronjte”e maskarades.azem hajdarit i atribuohet thirrja”komunistet ne litar”-qe mençuri e popullit qe nuk e ndoqi nga prapa.Por duke mos qene Shqiperia qendra e botes dhe duke mos qene ne shqiptaret populli i zgjedhur nga Perendia,natyrisht qe idete dhe shtysat do n’a vijne nga jashte.Siç thote plaku komentues qe s’po duket me ne forum;me mire mut sesa i vogel.Jemi vend i vogel dhe fatet tona i percaktojne te tjeret.Ata na bejne me berishe,me bashe,na i heqin,na i vene.Ata na i zgjedhin,ata na i tredhin.Ata na thone te shiten pasurite e vetme publike qe na kane ngelur,po ata na i blejne duke na caktuar edhe bleresin.Duam”pavaresi demokratike”,qe eshte me”ushqyese”se pavaresia pa kushte?Epo,keto jane konsekuencat!1 milione e gjysem shqiptare e me shume kane shkuar emigrante(1/3 e popullsise),por edhe 1/3 tjeter eshte gati t’ia mbathe po mundi.Shikoni sesa shqiptare aplikojne llotarine amerikane per t’u bindur sesa”mundesira”na solli demokracia e tranzicionit!

 30. Anesti vasili says:

  komunizmin ne shqiperi e permbysen thanas gjoka,nikolla comora ,kosta comora me dy djemte,alisha kerpi zoti qelibashi,dhimiter thomai,bilal ademi hasan kore thanas butros kristaq thanasi brigadat came te bazes se saldimit dhe soletave te paratensionuara ne kantierin 2 nni fier dhe te tjere gjermane ne fier te cilat kishin ngritur krematore per te djegur simpatizantet e shtetit ligjor,ne kohen e ramiz alise e denje kjo lste per te marre strehim politik ne ambasaden gjermane me 2korrik 1990 pasi kishin kryer aktivitet ilegal kunder ekonomise dhe shtetit shqiptar.zoti omer cami ku jane krematoret tuaj ??????????????
  pergjigju legen turko-grek
  une jam nga shqiperia.vdekje krimineleve.

 31. GjonMazo says:

  Eshte e dhimbshme deri në kockë se si në Shqipëri dhe 23 vjet pas rënies së sistemit në ish-BSën, nuk është përçapur asnjë grimë t’i bëhet një radiografi e paanshme 45 vjetëshit nën PPsh-n, por i jepet kreu i vendit të bëjë historinë K. Frashërit, pjesëmarrës në natën e zezë të 8 Nëntorit 1941 ku u mboll kanceri që po e vret popullin shqiptar sot e kësaj dite.
  Zot, na jep vullnet e mirësi që të mundim të jetojmë mes këtyre lëtyrave…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82056
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82056
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Dossier
      [slug] => dossier
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 1519
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 1519
      [category_description] => 
      [cat_name] => Dossier
      [category_nicename] => dossier
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X