#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Një kusht poshtërues për shkak të Berishës!

Nga Mero Baze

Bashkimi Evropian, siç është paralajmëruar, do të japë një status të kushtëzuar për Shqipërinë si vend kandidat për anëtar në Bashkimin Evropian, duke e lidhur statusin përfundimtar dhe përfitimet e tij me zgjedhjet e vitit 2013. Edhe pse politikisht është folur për plotësimin e 12 kushteve, duket se kusht kryesor është kthyer diçka që nuk është e shkruar në 12 kushtet e Bashkimit Evropian, zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Pra, e gjithë beteja për të marrë statusin e vendit kandidat për anëtar në Bashkimin Evropian nuk po vjen nga ato çfarë kemi plotësuar apo jo nga 12 kushtet, por nga ajo që Berisha ka bërë rregullisht prej vitit 1996 në Shqipëri, vjedhja e zgjedhjeve. Akordimi me kusht i statusit deri pas zgjedhjeve nënkupton që ose Berisha të heqë dorë nga vjedhja dhe të humbasë pushtetin ose të prekë zgjedhjet dhe të humbasë statusin.

E gjithë kjo lë një shije të keqe për shkak të poshtërimit që duket se i bëhet shoqërisë shqiptare vetëm për shkak të mosmposhtjes demokratike të një individi. Ideja e Brukselit se Berishës i dhimbset Shqipëria më shumë se sa pushteti, është naive dhe aspak produktive për Shqipërinë. Është e sigurt se mes alternativës për të ikur nga pushteti me zgjedhje të lira dhe për t’i dhënë Shqipërisë pasaportën evropiane, dhe alternativës për të qëndruar në pushtet me vota të vjedhura dhe të izolojë Shqipërinë, Berisha zgjedh me qetësi dhe fodullëk këtë të dytën. Në konceptin e tij Shqipëria nuk është një shtet që ai e drejton përkohësisht dhe as një vend ndaj të cilit ai ka detyrimin të sillet si shërbëtor. Shqipëria për Berishën ka kuptim dhe vlerë vetëm si çiflig i tij. Nëse Evropa e pranon këtë çiflig me të në krye, ai është dakord të jemi dhe evropianë, por ai kurrsesi nuk ka asnjë interes për një Shqipëri evropiane pa të në krye. Në debatin e madh nëse duhet të evropianizohen kombet që i bashkohen Evropës apo thjesht duhet të bëhen anëtare, Berisha është qartazi në anën e atyre që Evropën e shikojnë si një shans të tyre dhe jo si një shans të shoqërisë së tyre. Në këto rrethana kushtëzimi i Evropës për të na dhënë statusin me kusht, duke pasur parasysh zgjedhjet e lira, është një poshtërim që i bëhet Shqipërisë për shkak të një individi, i cili as që merr mundimin ta kuptojë si kusht këtë vendim aspak të zgjuar të Bashkimit Evropian. Për Berishën nuk ka fitore të Shqipërisë, nëse nuk është fitore e tij, nuk ka sukses ekonomik, nëse nuk është suksesi i tij, nuk ka evropianizim të shoqërisë, nëse ai nuk është pjesë e pushtetit, dhe mbi të gjitha nuk ka rëndësi fare statusi evropian i Shqipërisë para statusit politik të tij si kreu i këtij vendi. Ideja fëminore e Evropës që Berisha duhet përfshirë në proces, me idenë se atij i dhimbset Shqipëria, është një naivitet që na poshtëron të gjithëve. Ne ose duhet të hyjmë në Evropë se kemi plotësuar 12 kushtet që na ka vënë Brukseli, cilësisht dhe numerikisht, ose duhet të qëndrojmë në pritje për t’u bërë një vend evropian. Kushti poshtërues që ne të hyjmë në Evropë me kusht që të mos vjedhë votat Berisha është i njëjtë me mundimin dhe kotësinë për të bindur Berishën se Shqipëria ka më shumë rëndësi se pushteti i tij. Ky kusht vlen vetëm për faktin që Evropa kërkon rotacion politik dhe po kushtëzon statusin me ikjen e Berishës, por kjo ka për të mbetur vetëm dëshirë.

Ideja që ne duhet të shkojmë drejt zgjedhjeve me statusin e pamarrë si zinxhir nëpër këmbë, do ta bëjë këtë çështje më elektorale dhe më të keqpërdorur për shqiptarët. Me një kamxhik në dorë Berisha po përpiqet të nënshtrojë shoqërinë shqiptare, opozitën dhe median, duke e përdorur kushtin që është për të si detyrim për shqiptarët. Ai nuk e nënkupton në asnjë mënyrë kushtin e Bashkimit Evropian si një detyrim të tij për të mos prekur zgjedhjet, por si një detyrim të opozitës dhe shqiptarëve për ta lejuar që të vjedhë zgjedhjet, ndryshe do të jemi fajtorë për statusin. Ai e nënkupton atë si një mënyrë për të vendosur një Ristan tjetër në KQZ, për të bërë sërish maskaradën e votave që bëri në Tiranë, për të përdorur sërish kriminelët që lirohen nga burgu për të mbledhur vota, për të përdorur paret e korrupsionit për të blerë vota në zonat e varfra, për të përdorur milionat e privatizimeve në shërbim të makinerisë shtetërore elektorale, për të blerë median dhe për të korruptuar dhe përfaqësues ndërkombëtarë që shfaqen këtu herë si lobistë e herë si diplomatë, në emër të stabilitetit që po dërrmon demokracinë. Kushti i Evropës nuk i thotë asgjë Sali Berishës, veçse e shtyn atë me më shumë zell drejt futjes së duarve në zgjedhje.

Por nga ana tjetër është shumë e vërtetë se shumica dërrmuese e shqiptarëve është kundër tij. Përveç një opozite, e cila dhe kështu është më e votuar se ai, ai ka përballë një spektër të ri opozitar që duket se do ta thellojë diferencën e votave kundër tij.

Dhe për këtë arsye jemi para dy alternativave tragjikomike. E para, që e mendojmë të gjithë, është se Sali Berisha do t’i shkatërrojë zgjedhjet për t’i fituar me çdo kusht dhe pastaj refuzimin e statusit do ta quajë si një e keqe që i erdhi Shqipërisë nga opozita, që do ankohet për vjedhje votash. Por ky është një skenar që e ka një fund, të njohur si në vitin 1996. Skenari komik do të jetë që ky të mos ia dalë dot të vjedhë aq shumë sa të fitojë, pra të humbasë, dhe pastaj ne do ta marrim statusin, jo se bëmë zgjedhje të lira, por se “iku qelbësira”. Do të jetë ironi e madhe pastaj kur të themi se tani jemi evropianë.

 

68 komente në “Një kusht poshtërues për shkak të Berishës!”

 1. loni says:

  z mero,,po ne qoftese sali berisha ne zgjedhjet e 2013 ti manipuloje,,qe eshte me se e sigurte,,cfare do te ndodhi me statusin,,do na heqin????ping ping do luajne me popullin shqiptare ata evropjanet legena me ne qe kemi 22 vjet qe po presim nje PO per afrimin drejt tyre,,nuk eshte me mire ti thone saliut nqs manipulon votat ne nuk te njohim ty si qeveri,, nuk eshte me mire te denojne disa indivite qe eshte qeveria,,sesa te gjitthe popullin shqiptare,,se kete gje kan bere kaq vite ata evropjane zagare me ne si popull,,ose te na pranojne keshtu sic jemi ose te na lejne rehat ne hallet tona,,ky eshte mendimi im z mero,,pershendetje per shkrimin..

  1. Toni Pogradec says:

   Hajde duroje ushtrine e bythlepiresave te salistanit tani!
   U harrua edhe “Ceshtja Xhakja” Olldashit!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/06/albania-100-years-of-liberty-official.html

   1. laberishte says:

    Edhe BE,po duket se kerkone te na leri ne te njejten Makine;
    me po ate Shofer,packa se po perpiqet qe ti beje disa riparime.
    Vete Baze po e thote qartazi,qe BE.po e le ne meshire te fatit
    “Kopene”!!! ose e thene troc,ne dore te Ujkut Sali.
    i cili nuk kursen asnjehere qe ti
    ju grasatoje rrotat e qerreve te tyre…
    Per rrjedhoje,anomalite e situatave ne vend,jane te lidhura
    drejtepersedrejti edhe me nje pjese te BE. te komplexuar nga
    lidhja me Saliun,Athinen dhe Beogradin…
    Po te kemi parasysh gjithe analizat qe ka parashtruar z.Baze,
    rezultone se situata eshte edhe me e thelle.Ku zhdukja e Saliut
    kerkone nje program me te fuqizuar…Dhe ky moment ka ardhur.
    Vemendja duhet orjentuar ne shume plane qe po monton Saliu,
    Ti hapim Syte dhe te shohim mire qysh nga Burgjet,qe Ai i quan
    reparte te Emergjencave!(ndaj edhe e zevendesoje handikapatin me
    Flamur egersirren.)Dhe pastaj te saktesojme Serb,Malazes.Kosovare e Djaj,te cilet po shumohen cdo dite dhe qe Saliu i numurone
    si Turiste…
    Vetem ne Tirane cdo antiSali, ka ne te dy krahet nga nje Saliban
    te llojit turist. Keta te armatosur,kurse antisaliret me dhimbjen
    e papunesise.Ata si egerrsire nga mungesa e edukates,
    antisalistet me doktoratura dhe njerezore.
    Po ata te Trojkes a i kini vene re?!Shume here perdridhen,
    sa here salibanet ju dergojne sinjale duke ju thene me
    “dashamiresi” qe:-“Mos na e trazoni atin tone Sali! dhe kete
    merreni serjozisht.thone ata!!!
    Tani kane shpikur 2013-ten.Te presim zgjedhjet thone,duke ja lene
    ne dore Saliut!!!Mirepo ne shqiptaret e dime mire se si Ai i
    kollandrise ato…sidoqofte ne e kemi shprehjen tone;
    I Zoti e le Gomarin e vet pa Tagji…dhe kjo tagji eshte VOTA…
    Ta leme te ngordhi pra Gomari yne…

  2. popolo di Tirana says:

   Shkurt fare : Klasen politike shqiptare dhe shqiptaeret nuk i marrimn me seriozisht

 2. drini says:

  Ju e keni thene drejt: midis pushtetit dhe Shqiperise, Berisha don pushettin. Ai eshte gati t’i vjedhe perseri votat vetem per te qendruar ne pushtet. Berishen e kemi peshqesh nga tranzicioni rremuje shqiptar. Dhe sa me shume te vazhdoje rremuja, aq me shume mbijeton ai. Berisha ka lindur nga kaosi dhe do te ike, kur kaosi te zhduket.

 3. DUMBABEN says:

  Kusht me bisht per nje popull me bisht,,,,,

 4. elinor says:

  Pa aspak mburrje, ka kohe qe e kam thene se ky njeri duhet larguar me force, nje ore e me pare. Pritja eshte e pakuptimte; do te presim e do te presim dhe ne fund perseri do ia vejme zjarrin – rruge tjeter s’ka! E njejta gje mund te ishte bere disa vite me pare dhe rezultati do te ishte nje sali dhe familja e tij me pak te pasur, nje ilir mete “i ndershem” dhe nje Shqiperi akoma ne nje cope te vetme (sot po shitet gjithandej per dy grosh). Por jo ju, “ta largojme me qytetari”!! Po a largohet malsueri me qytetari more derdimena?!!

 5. KASOLLE says:

  SHqiperia vend eksperimental.

 6. analist says:

  Skenari nuk do te jete keshtu si thua ti z.Mero,prandaj mos te kesh iluzione dhe me e keqja mos perhap iluzione. BE duke pare se Berisha nuk do terhiqet nga e tija,per “hater” te Shqiperise qe te mos na lene jashte deres,do te fillojn ta kthejn pllaken dhe te shantazhojne Opoziten qe te pranoje rezultatet se perndryshe e mori djalli atdheun gjoja.Pervec kesaj Brukseli e di qe me Opoziten ka loje te lehte,pak presion dhe hajde u krye dhe zgjidhja do te gjendet,ndoshta duke u terhequr gradualisht Berisha si person nga jeta politike.Ka eksperience ne keto raste,skenar i njohur.

 7. Geg Toskani says:

  Qè tè mos kemi alibi e tè jetojmè dhe nèntè muaj me ankthin e zgjedhjeve e tè vjedhjeve, nuk do tè ishte aspak keq qè partive opozitare tu bashkoheshin dy tè rejat A KZ dhe FRD. Qè me njè grevè tè pèrgjithèshme ta detyronin Berishèn pèr dorèheqje e tè shkohej nè Qershorin e 2013 me njè qeveri teknike. Vetèm atèherè do tè kishim dy gèzime. Nga njèra anè, Saliun me lopè dhe nga ana tjetèr Shqipèria hyn nè Europè.

 8. N.VJOSA says:

  Sa Turp!
  Lidhet hyrja ne Bashkimin Europian me vjedhjen e Votave!
  Respektimi Votes se lire eshte Themeli i Rendit Demokratik!
  Sa Turp!
  Nje i pacipe,
  Nje i pafytyre,,
  Nje Kriminel ordiner,
  Nje Kusar me damke,
  Mban peng nje Popull te tere!
  Delenxhiu i delenxhinjve.
  I paturpi i te paturpeve,
  Kodoshi i kodosheve,
  Langaraqi i langaraqeve,
  I pabesi i te pabeseve,
  Nje M o n s t e r e rralle e perdhosjes se dinjitetit njerzor,
  Behet kusht dhe poshteron nje Popull te mrekullushem!…
  Ne syte e nje Kontinenti te tere dhe me tej!….

 9. Popull i thjeshte says:

  Shume mire e ka Europa… Nuk ka arsye pse te merret vecse me Berishen… A mos vall Berisha ia arrin i vetem te gjitha ato maskaralleqe qe ben..? Sigurisht qe eshte nje pjese e mire e popullit qe e ndihmon Berishen qofte me shitblerjen e tij para kutive te votimeve, qofte me indiferencen per ta ndeshkuar ate me vote. Shqiperia eshte e mbushur me plot me Salinj te vegjel ndac majtas, ndac djathtas. Bota e hoqi njehere Salen ne 97 dhe ti si popull e zgjodhe prap ne 2005…. jo mor jo … aty te ngordhim te gjith derisa te veme mend… dhe te ndergjegjsohemi si popull… nuk eshte rastesi qe kemi kte kanibal si kryeminister…

  1. sazan says:

   Mbasi te fitoj zgjedhjet ne Qershor ai do ta shpall veten Mbret i Shqiperis.

 10. 21janari says:

  Kjo eshte ironia jote Mero.
  Por gallata me e madhe ka per te qene, sikur qelbesira te vjedhe votat, dhe Europa te thote se kesaj radhe nuk vodhe qa shume sa heren e kaluar, prandaj e meriton Statusin…

 11. fox says:

  Une nuk shoh ndonje poshtrim me kete vendim te fundit te BE.
  Ky pranim me kusht ishte rruga me ekulibruar e mundeshme per nje popull qe ka pranuar vrasjen dhe perdhosjen qe ju be ne 21 janar 2011 kur vrasesit berisha & basha jo vetem qe nuk dolen para drejtesise por u dekoruan burra shteti dhe yll ne ngjitje nga nje ambasador kukell qe nuk perfaqson interesat e SHBA por te lobit te berishes qe jane podestat & company.
  Une kete mesazh te BE e perkthej qe o popull cohuni dhe largoni qelbesiren nje ore e me pare.Kjo eshte nje lemoshe dhe nje shans qe jep BE per nje popull qe e ka pranuar poshtrimin e 21 janarit.

 12. info says:

  Burokratet e Evropes e paskan shkallen e budallalikut teper te larte.Nuk e kuptojme kete kushtin,qe Sala,gjalle ne bote se e ploteson.Falangat e malokeve jane duke u pergatitur qysh tani,per vjedhje dhe manipulime,dhe sigurisht edhe numeruesit e votave.Gjykatesit,Sashenkat,Tomat me shoke e dine proceduren,keshtu qe pazari dihet,do mbyllet me nje fjali,zgjedhje me te mira se te kaluarat,por duhet me permisuar dicka,p.sh. listat e zgjedhjeve,dhe me kaq mbyllet muhabeti.Saliu vazhdon edhe nje mandat tjeter me vjedhje dhe tra la la e tra la la, Shqiperia po Ndryshon vazhdon me serite e tjera te shkaterrimit.

 13. alt says:

  nuk e ka kushtin parlamenti europian por e majta e PSE ….por eshte normale ne politike hyn kjo.kjo do te thote se ne jemi ne europe.por me e rrezikshme pengimi i reformave per te plotesuar 12 pikat qe ka caktuar KE.ate qe po kerkon RAMA eshte qe BERISHA te pengohet sa me shume….vetem kur europa e terheq per veshi RAMEN ky vjen dhe voton ligjet…ja tani po saboton ligjin per gjykatat….sa turp.

 14. asso says:

  kush nuk e ka kuptuar qe me zgjedhjet e majit se keto zgjedhje ishin kushti per vend kandidat eshte budall.Qe atehere u tha hapur ne parlament nga perfaqesuesi i BE, mgjse zgjedhjet vendore nuk jane kusht brenda 12 kushteve , ato jane kushti baze.Keshtu humbem vendin kandidat ne 2011.Vazhdojme e thellojme me presidentin kukull, SHISH, KQZ,KLD dhe ben gam gam kot Berisha me ligjet e imunitetin, se BE e din mire se ato jane vec ligje ne leter, kurre nuk zbatohen tek ne, por ama zgjedhjet jane te dukshme.Ato do ti shoh prape nenmadhja BE dhe babaxhim Berisha do i vjedh prape se nuk i duhet BE se atehere s’ka ku me vjedh me.Pastaj, s’po na privatizohen edhe Alpetrol, HEC, bazat e ushtrise…, si ti le edhe keto.Eshte kafshate e forte…pasurimi … shoke!!!!!!

 15. Claus says:

  Koment teper i goditur i Meros. Europa ka hyre me kete kusht ne nje hulli qe zor se do te dale me “fytyre te paster”. Burokrateve e Europes nuk ke c`emer ti vesh, por me Berishen edhe atyre u ka ngelur sharra ne gozhde. E njohin mire, pa diskutim, por mentaliteti dhe “largesia” ndaj problemeve shqiptare i bejne te jene “terhiq dhe mos e keput”. Ne njeren e ane edhe i kuptoj se kandidimi u hodh poshte tre here dhe kjo ishte hera e katert dhe pas 6 muajsh do te ishte perseri i njejti muhabet, pas nje viti po ashtu, e keshtu me radhe. Me kete rast EU mbylli nje kapitull te turpshem me Shqiperine, ku turpi mbetet ne dyert e Sali Berishes. Po a merr vesh vicidolasi? Mos o Zot, as nuk i shkon nder mend.
  Nga tjeter nje mendje me thote qe ky kusht do te jete fundi i Berishes. Do te humbe gjakftohtesine, do te behet nervoz, opozita po behet me e eger dhe kjo jo nga Edi Rama por nga faktoret AKZ dhe deri diku FRD.
  Doren do ta ndyje perseri ai, por nuk besoj se do ta lene. Ai kusht do ta coje ne ferr. Nuk do dije si te sillet. Kjo dileme do ta shkaterroje deri ne fund re qershorit. Te vjedh apo mos te vjedh, kjo eshte ceshtja.

 16. burreli says:

  Zoti Mero arsyetimet tuaja jan llogjike dhe nuk i luhet nje presje.Por une i druhem nje situate tjeter;Siç ka bere prej vitesh me metoda ndofta me te sterholluara sala do ti fitoje zgjedhjet.Europa nuk do te jete dakort sigurisht dhe do ta thote qartazi se nuk behet fjale per ne europe.Populli i mbushur me urrejtje do te hidhen ne greva shkaterruese.Situata mundet te dale perkohesisht jasht kontrollit.Saliu shkon ne hale te gomereve por me pasoja per vendin.Eurapa nuk i djeg duart per te nxjerr geshtenjat, i nxjerr ato me duart tona dhe ne fakt jemi ne qe duhet ti nxjerrim.Ne fakt kjo eshte nje kurth per salen qe shpresojme ta kuptoje por syte e tije jan erresuar nga deshira per pushtet dhe frike kam senuk do ta kuptoje.Degjojeni mire kte ide qe hedh dhe dikur mund te shkruaj qe e pata parashikuar(Une nje i “Zgjuar”nga burreli)

 17. Aleluja USA says:

  Kushti per zgjedhje te lira eshte pozitiv,por puna eshte kujt do ti lihet kjo e drejt per te thene; jan ose jo te ndershme zgjedhjet,ky eshte problemi.Ne se zgjedhjet e ardhshme do ken perseri prezent Grosrukun eshte e sigurt qe do vidhen dhe do certifikohen si te ndershme.

 18. hamit says:

  O POPULL! MOS U LODHNI KOT ME DISKUTIME KOT,MBASI BERISHA DO TI FITOJE ZGJEDHJET E VITIT 2013 PA ASNJE MANIPULIM,POR VETEM ME NDIHMEN E PAKURSYER TE KRYEOPOZITARIT “TE TALENTUAR” EDI RAMA,TE KETIJ MJESHTERI TE MADH TE SHKATERRIMIT TE OPOZITES SHQIPETARE.PS ,ME KETE KRYETAR NE KRYE,NUK DESHI TI FITOJE ZGJEDHJET ATEHERE KUR BERISHA KISHTE PROBLEME SERIOZE ,KUR PERMBYTI MILETIN NE SHKODER APO KUR I PLASI GERDECI ,E JO ME SOT KUR BERISHA DO TA MBUSHI BUXHETIN ME LEKET E PRIVATIZIMEVE DHE DO TE REALIZOJE INVESIMET E PLANIFIKUARA.PRA,DUHET ME THENE :NA ISHTE NJE HERE NJE PARTI SOCIALISTE ,ME NJE KRYETAR QE KISHTE SI HOB TE TIJ VETEM TE ZGJIDHEJ KRYETAR I BASHKISE TIRANES PER JETE E MOT,SIGURISHT PER INTERESAT E TIJ .

 19. Mato Gruda says:

  Nuk eshte ide feminore e Europes, por ide bythore e Saninos…ashtu me bythe, taliance.

 20. Adriatik says:

  Nuk mund tja falin bijte e Kurtizanes 50 vite pavarsi popullit shqiptar. Te gjithe ardhesit perfaqesues te BE e kane perkrahur Berishen dhe gjithmone e kane diteur se i vjedh zgjedhjet. Kjo gje u ka ardhur per hosh atyre. Shtetet jane si njerzit, po nuk u mbrojte vete te kap tjetir dhe te perdhunon.

 21. TOTILA says:

  SI NUK E VRAU NJERI KETE QEN TROPOJE. HABITEM SI RRINR DUARKRYQ ATA QE U KA THARE DRITEN E SYRIT . C’PRISNI ME ? EUROPA KURVA ME DEKLARATEN QE KA BERE PO NA E LE SALIUN DHE 4 VJET TE TJERA . KETE MENDIM KA DHE DAJ- SAMI .ESHTE KJO ARESYEJA QE SALI LEGENI KAPARDISET SI MACOKU NE THEKER .

 22. Partia e Pirateve Shqipetar says:

  Nuk sundon ligji ketu, njerez, sundon saliu DHE xhelali!!!
  Armet nuk i mbledhin dot, as kur, armembajtsi pa leje bene kerdine, tmerr!
  Ne paguajme qeverine te na mbroje, ketu ndodhe e kunderta!

  Presion politik njerez, e di qe eshte nje sakrifice e radhes, jemi te detyruar dhe te denuar, eshte fatekeqesi! Gjyqetarin Ikonomi e ka vrare mr Bamir Topi, per ti marre tokat, deshmoje ne parlament saliu.

  Tani ligji duhet te veproje, o te arrestohet bamiri per vrasje, ose te arrestohet saliu per deshmi te rreme. Drejtesia te sundoje, njerez.
  Nuk po pyet njeri se thertoret verore, anes rrugve te vendit, tregtojne mishe me bruceloz!

  Tomka dhe shoket e tij jane jashte realitetit, njerez. Kerkohen njerez serioze, qe dine te bejne letrat. Vetem letrat jane zgjidhja…

 23. AHA says:

  Nuk po kuptoj,pse na u dashka te na i thote Evropa o popull qe jetojme ne nje junte fashiste ?c’lidhje ka Evropa ketu,vertet mendoni se ju be vone Evropes per demokracine shqipetare?Ajo e ka ne axhende te perfshije gjeografikisht tere Ballkanin ku ben pjese edhe SHqiperia ashtu sic eshte ajo nuk ka rendesi ,rendesi ka vetem mos kete trazira e perderisa ky popull nuk reagon thote nje llaf ashtu me te shkuar.
  Eshte njelloj sikur te vesh ne provim e te thote profesori :kete rradhe nuk na the asgje ,nuk ju pergjigje asnjeres nga te 12te pyetjet poooor po te kalojme me kusht qe mot te besh ndonje perpjekje….ashtu ,sa per tu dukur qe po mundohesh ,a mund te ndodhin keto gjera me thoni,ne se ndodhin pra kemi te bejme me nje ceshtje aspak serioze e Evropa e tille eshte ,aspak serioze aepse po te kish ndopak seriozitet do ishte shprehur per demokracine shqipetare qe vetem, demokraci nuk eshte…!
  megjithate mos u kapni vetem tek Berisha ju,ai nje eshte,shikoni ata puthadore e bythelepires qe i vijne pas e e mbajne ne pushtet me votat e tyre,dy po ti hikin bie qeveria e ja ku jane,grusht bashkuar rreth partise !

 24. Realiteti says:

  Kujdes,more taksisti N.Vjosa,
  se po te pellcet zemra duke urrejtur dhe share aq pa frere.Eshte thene me kohe qe sa me shum suksese te kete demokracija shqiptare aq me teper terboheni ju,mbeturinat e ish diktatures “demokratike” te proletarjatit.Po s’ke ci ben kur u ndane kaq iu rane…Ju do te vazhdoni te genjeni e te ankoheni perseri per vjedhje votash,por askush nuk do jua vare,se edhe nderkombetaret e dine qe ankesat i keni nga alergjija ndaj demokracise.Ja keshtu do te vazhdoje kjo pune:Pasi PD-ja e futi Shqiperine ne Keshillin e Europes,e beri antare te traktait me te fuqishem ne historine e njerezimit,te NATO-s,arriti te heqe vizat per popullin shqiptare qe per pak liri vritej permbi tela me gjemba ne kohen tuaj,tani po e arrine ta beje edhe kandidate per antarsim ne Bashkimin Europjan.Ka se si behet me keq per ju dhe me mire per Shqiperine dhe shqiptaret?Ju do ta keni plage ne zemer gjersa,koha e mosha tu marre me vete,qe historija ti shkruaj kaq shum suksese te njepasnjeshme kesaj qeverije…ndersa ju, edhe nje.

  1. N.VJOSA says:

   Nicknamen e ke Realiteti,
   Por ne fakt je 24 karat. g e n j e s h t ë r !
   Je dhe nje partizan primitiv i Sali Rrumpalles!
   Se sa e njoh une demokracine e vertete mjaftojne besoj afro Nje Çerek shekulli qe jetoj ne nje nga vendet me demokratike te Botes!
   Qe genjen ne radhe te pare vetvehten, dukesh qe kur ben krahasime midis dy sistemeve diametralisht te kunderta!
   Megjithate edhe ai sistem,pruri me shume buke dhe te mira materjale se Shkerdhatokracia e Sali Kusarit!
   Sa prodhohej atehere sa prodhohet sot?
   Sa fabrika , kombinate dhe objekte kulturore u ndertuan atehere, sa jane ndertuar sot?
   Sot vetem po rrohet duke shitur ato qe u ndertuan dikur me djersen e shqiptareve!….
   Po te them vetem nje fakt:
   Sikur bota demokratike te mos u kish dhene pune dhe strehim mbi Nje milion shqiptareve qe mbajne me te ardhura edhe Atdheun e tyre, NJERZIT NE SHQIPERI DO KISHIN FILLUAR TE HANIN NJERITJETRIN!…
   Na mburresh me Naton o Natoziu ti!
   Shqiperine nuk e mbron dot Natua por populli saj dhe armatimet e saj, te cilat i shiti pa nam e pa nishan Sali Mafja me sekseret serbe dhe miliardat e tyre fryjne xhepin e Kerpushave, se shqiptaret nuk dime te kene futur ndonje qindarke ne xhep….
   Na mburresh me vizat, kur ato shqiptaret i moren te fundit ne Europe!….
   E te tjera e te tjera….
   Por ti je nje Qorr qe te kane zene syte perde nga Opiumi i Medias se Kryekriminelit !
   Megjithate eshte zgjedhja jote.
   Qe te dukesh origjinal dhe sikur me njeh mua me cileson taksist….(para shume vjeteve kam punuar nje kohe te shkurter, sic ke lexuar ti ne komente, por prej shume vjetesh punoj ne firmen time, prandaj mos u merr me genjeshtra, se genjeshtra e ka kembet e shkurtera….
   Megjithate, jetojme ne kohe te tjera dhe ti vazhdo ti besosh Genjeshtrave te Kllounit shqiptar!
   Une i besoj Botes ku jetoj
   dhe aspiroj per nje demokraci te vertete per Popullin dhe vendin tim!
   Keshtu , o genjeshtar i vogel i Genjeshtarit te madh!
   Te paste partia dhe Salia dhe i pafsh hajrin Pinokut!….

 25. titi says:

  mos te harroje europa detashmentet e kosovareve dhe shqiptareve nga maqedonia qe ndersyjne ne shqiperi te hedhin voten e tyre per saliun tone!

 26. aleksandri i madh says:

  NAMIK HOTI

  mos tu harrofte emri kurre. Per ate fjale qe ke thene nuk do te harrohesh kurre. Malokun vetem me pushke e zbret nga Kali……

 27. AJET DELAJ says:

  PUSHTETIN E MBAJNE DHE E MERITOJNE ATA QE PUNOJNE PER TE

  Saliu, Sala,Berisa apo Doktori do i fitoje zgjedhjet e ardhshme per disa arsye te thjeshta. Se pari e shikoj ketu ne web ne pseudonimet tuaja,pasi ne te vertete asnje nga ju qe mundoheni te deklaroheni anti-Berishe nuk guxojne te shkruajne emrin e tyre. Liria dhe demokracia tha Presidenti Obama ekziston ne Amerike se per te punojne e sakrifikojne Amerikanet deri edhe duke dhene jeten e tyre.
  Kure ju te nderuar bashkombas nuk preferoni te shenoni emrin jo nga frika e “regjimit” te Berishes por me siguri ngaqe jeni duke “kullotur” ne ndonje qoshe livalli te qeverisjes se z Berisha.
  Kam disa vite qe shpreh mendimet e mia mbi realitetin shqiptar e natyrisht edhe per qeverine Berisha e parametrat demoktatike te shoqerise e qeverisjes Berisha, Nano, Meta Majko dhe nuk me tha kush as sy zi as sy kuq e ntyrisht gjithnje kam shkruar me emer artikuj apo komente qofshim ato . Ketu ne Amerike per dite po forcohet thirrja per elektoratin qe te votojne per Presidentin Obama te gjithe ata Amerikane qe jane me mire se kater vjet me pare ashtu duhet te ndolle edhe ne Shqiperi te votojne per qeverisjen Berisha te tere ata qe jane me mire se tete vjet me pare.
  Ti thuash z Berisha se ka vjedhur votat kjo nuk eshte e vertete 100% se ne zgjedhjet e fundit 2005, 2009,2011nuk kam degjuar te jete dhunuar kush ,as te jete shenuar gje kunder ne procesverbalet e votimeve mgjithse zgjedhjet jane shpadhur si jo brenda sandarteve. Pra me kete dua te them se nese zgjdhjet jane blere nga Berisha jane shitur nga Rama
  E ne fund te lojes per te ruajtur karrigen opozita bertet se me vodhen votat. Dua te pyes shqiptaret a kane ekzistuar kamerat ne kohen e qeverisjes se socialistave pasi ka nje kontradite te madhe ndermjet vjedhjes se pretenduar te votes e vendosjes se kamrave pasi zakonisht vjedhjet synohet qe te behen ne errsire e jo ne objektivin e kamrave.
  Progresi liria demokracia e don edhe pak idealizem jo vetem interes pasi me keqeardhje verej nga politika dhe medja se pak interesohen ose e kerkojne qe te votojne edhe emigrantet dhe perse lideri i opozites nuk e vendosi si kusht per te votuar Kodin Zgjedhor meqe Berisha i “vjedh’ ose ja shesin votat brenda vendit me voten e diaspores kjo lloj loje nuk funksionon pasi do ju duket cudi se ne duam me shume Shqiperine se partite .
  Kure thashe se duhet edhe pak idealizem dhe jo vetem interes e kisha fjalen se as nje interes pervec atdhedashurise nuk kam jo une por shume si une se si qeveriset Shqiperia e kush do e qeverisi neser pasi lavdi Zotit e Amerikes paga legale jona eshte me e madhe se e Z Berisha .
  Nese realisht Berisha e meriton pushtetin ta gezoje por edhe nese opozita ja jep ne e n’en tavoline pushtetin prape ta gezoje.

  1. Ivani i madh says:

   BRAVO PER EMRIN E SAKTE SIC THUA QE NA I VE PO JE I MBROJTUR NGA BADIGARDET E Berishes o trim i pa hepur i koheve moderne . Per analizen qe i ben zgjedhjeve me duket sikur flet nga zyrat e vjedhjes me gjuhen e Ristanit .Zotri po te pyes vetem ti ke qene e je aty ne ku jetojme apo ne imagjinaten tende idjote.Shko tani e hidh firmen ne honoraret qe te maresh leket se detyren e bere sipas urdhrave te babait tend shpirteror.

  2. Nadia Shabani says:

   Hajde re Ajet hajde jetoke ne Amerike dhe e ditke qe Saliu nuk i paska vjedhur votat. Sali Berisha qysh kur erdhi ne pushtet si klloun i Ramiz Alise nuk ka bere gje tjeter per kete vend vetem se ka djegur, vjedhur, shitur pronat e popullit shqiptar, ka vrare “shoket” e tij kundershtare per te mbrojtur karriken e tij dhe ka shkaktuar tragjedi te tmerrshme si ajo e tragjedise se Gerdecit ku per ta mbyllur ceshtjen me gjykatat e korruptuara u desh vrasja e deshmitarit kryesor Kosta Trebicka.Ka vrare 4 protestues se kane kundershtuar regjimin e tij diktatorial dhe te korruptuar.
   Pyetja shtrohet cfar po ndodh sot ne Shqiperi? Cfar po behet per ceshtjen shqiptare? Pse qeveria e Sali Berishes nuk e do integrimin e Shqiperise ne Europe? Mos me thoni se nuk e dini.Te gjithe e dime aresyen pse. Duan te fitojne kohe per te xhvatur sa me shume duke shkaterruar pronat e “sistemit socialist” per ta pasur te lehte shitjen e tyre per interesat e tyre personale. Eshte pasuria jone, e juaja qe po vidhet, kemi punuar tere jeten ne diell me 40 grade
   celsius dhe kooperativat bujqesore, ishin ato qe mbanin shtetin duke dhene nje pjese te majme te ardhurash ne buxhetin e shtetit qe sot po e shkaterrojne.Fill mbas ardhjes se demokracise, PD coj mesazhin me destruktiv tek populli shqiptar.Parrulla e PD-se te fillojme nga 0 shkaterroj vendin. Se keni iden cfar ndodhi ne fshat. Filluan njerezit si te cmendur te shkaterrojne ndertesat duke vjedhur tjegullat. Filluan te presin drute frutore se ishin te “sistemit komunist”.
   Filluan te presin pishat e mbjella po nga djersa e popullit me qindra milione leke se ishte e “sistemit socialist” deri sa sot i dogjen te gjitha dhe e shkaterruan totalisht bukurine dhe klimen shqiptare. Shkaterruan lidhjet telefonike duke vjedhur telat se ishte e “sistemit socialist”. Donin te digjnin shkollat dhe spitalet se ishin te “sistemit socialist”. I kthyen spitalet nga prone publike ne sherbim te popullit ne spitale per te shfrytezuar njerezit e thjeshte deri ne palce per te mbushur xhepat me para infermieret dhe doktoret e pangopur.I shite te gjitha pronat publike gjoja per te rritur fitimet ne favor te popullit shqiptar por faktikisht pasuruan xhepat e tyre se keto firma qe kane blere pronat publike nuk deklarojne asnje fitim dhe nuk paguajne asnje takse. Pse ndodh kjo? Sepse keto jane prona te pushtetareve qe i kane blere keto prona me parate e vjedhura tonat dhe nuk paguajne taksa per tu pasuruar sa me shume. Sa me shume pasurohen ata aq me shume varferohet 95% e shqiptareve.Ja ky eshte Sali Berisha i sotem dhe kontributi qe ka dhene ky njeri per te shkuaren dhe te ardhmen e Shqiperise.Dhe ti Ajet e ditke qe ai si ka vjedhur votat. I ka vjedhur sa i ka luajtur zotin kur thone shkodranet. Ka paguar te majte e te djathte, ka paguar Arben Ristanin, ka paguar Sashenka Jonuzin me Tom Ndrecen ne zyren e Argites ku flitet se u jane dhene nga 500 mije euro se cilit kush mori pjese ne hedhjen poshte te padise se PS-se per vjedhjen e zgjedhjeve te Bashkise se Tiranes per te vendosur kllounin e Berishes hajdutin e 200 milionve te rruges ku po ndertohen pallate ne bregdetin shqiptar Lulzim Bashen.Kane vjedhur dhe po mbajne me zor bashkine e Fierit duke paguar keshiiltaret e majte.Per hatrin e ketij krimineli Shqiperia nuk ka per te hyre ne Europe se ai prape do te vjedhin zgjedhjet se kerkon te jete ne pushtet si Enver Hoxha dhe nuk e imagjinon dot veten jashte politikes se punon me mendesite komuniste se eshte i pazevendesueshem dhe Shqiperia nuk ben dot pa kete hajdut dhe kriminel. Prandaj Europa e ka vene kete kusht se ata e dine qe ai prape do te beje perpjekje per te vjedhur zgjedhjet e 2013-tes duke korruptuar, paguar dhe duke dhunuar duke mbushur kutite naten kur do te “priten” dritat nga ndonje “difekt”.Cope muhabeti nuk ka avokat ta marre persiper mbrojtjen e Sali Berishes per vjedhdhjen spektakolare qe u ka bere zgjedhjeve per tre here me radhe. Ai po rri ne pushtet me vota te vjedhura per te vazhduar vjedhjen dhe rrenimin e shtetit shqiptar.Ka vetem nje rruge o Mero, qe Shqiperia te hyje ne Europe dhe te shpetoje njehere e mire prej tij rrezimi i tij ne Parlament dhe terheqja e deputeteve te FRD-se nga mazhoranca po qe se ata e kane seriozisht largimin e tij dhe atehere do te shikoni se si do te rrezohet kartoni i tij fallso dhe ai do te zvarritet si nje krimb, para se te behen zgjedhjet e 2013-tes se ndryshe Shqiperise do ti duhen dhe shume vite akoma qe te prese te hyje ne Europe.

 28. sherifi says:

  Po kush mund ta imagjinoi berishen pa karrike?
  ky njeri qe kur u be president ne v.1992 filloi ti vere kazmen ketij vendi,ky njeri edhe at’here nuk pyeste kerkend,vet president,vete k/minister,vete prokurore,gjyqtare,polic e tje, deri sa e coi vendin ne vitin e zi 1997 ku u shkaterrua komplet shteti,u shperbe policia,u hapen depot e armeve ku edhe sote e kesaj dite po marin jete njerezish,si ne lezh qe u shua nje familie apo ne divjake vetem diten e fundit.
  po ky njeri edhe kur doli ne opozite nga zgjedhjet e 29 qershorit 1997 nuk kishte te ndalur,ky krijoi teren apostofat per zhdukjen e azem hajdarit si e si te krijonte nje 14 shtator 1998 ku pushtoi te gjith institucionet me arme,si kuvendin,k/ministrin dhe televizionin e vetem shteterore te asaj kohe.
  ky njeri edhe kur erdhi ne pushtet ne v.2005 (qe nuk duhet te vinte kurre) filloi dhe po vazhdon avazin,por tani duke privatizuar gjith pasurin kombetare deri sa ti nxieri fundin ketij vendi.

 29. Mentari says:

  Nuk mund ta ebesoja se mero baze deformon rialitetin e merites se marrjes se vendit Kandidat te BE.Be nuk te jep dekorata per premtime me pare se ti ta e meritosh ate> zoti Baze do te ishte me e ndershme qe te mos shkruaje fare per kete subjekt te suksesit te Berishes.lere me mire te kaloj ne heshtje nga gazeta Tema se ose duhet te falenderosh berishen (te thuash te drejten )ose do te turperosh gazeten Tema.Marrja e vendit kandidat eshte merite e qeverise dhe personalisht e zotit Berisha dhe ketu nuk ka ciu viu harabelash.Berisha shkaterroj Trafikun ,shkaterroj Aldo Baret,mblodhi taksat nga hajdutet,beri rrugen e Kombit qe kerkonte nje investim kolosal per vet terrenin e saj,rriti ekonomine shqiptare gati 300 %,rriti Turizmin nga 300000 ne 4000000 miljone,bani rruge ne cdo cep te shqiperise,futi shqiperine ne Nato,Ndertoi dhe po nderton hidrocentrale e termocentrale elektrike,ka dhene me koncesion shum ish fabrika e miniera qe nuk beshin veze hic fare dhe me te gjitha keto ka hapur me mijera vende pune,dhe tani po e ben shqiperine vend Kandidat te BE qe shqiperise do ti vijne me qindra miliona Euro per investime etj.Po pse ka vend ketu per te kritikuar te Madhin Berisha?nuk e besoj se faktet jane shum kokeforte dhe nuk te lejojne qe te genjesh.Pa Berishen shqiperia behet Stan socilist pa bylmet dhe atehere do te quhet Etopia e Afrikes.rrofte legjendari Berisha.

  1. Ivani i madh says:

   Si shpjegohet qe ju puthaboret e Saliut ne cdo koment do futni nje fraze a fjale te perdorur nga ai kaq te ceket menderisht jeni sa dhe fjalet e tij citoni.Apo qe te beheni me te besueshem per te qe te mireni kocken qe ju takon nga zelli qe keni.

 30. nastradini says:

  PAZARLLEQET E OPOZITES ME BRUKSELIN JANE FUTUR NE RRUGE PA KRYE.

  Nuk eshte BE-ja dhe Bota qe duhet te detyrojne Saliun per te garantuar si Kryeminister i vendit ZGJEDHJE TE LIRA DHE TE NDERSHME, por populli shqiptar me Opoziten ne krye. Votimi i IMUNITETIT ne Kuvend nga Opozita ishte doza haloperidol per Sali Psikopatin dhe tradhetia dallkauke e Ei Rames per elektoratin e tij. Pse veproi keshtu, kur e kishte ZOGUN ne dore per te detyruar Saliun te ulej ne bythe dhe te diskutonte ne tavoline garantimin e zgjedhjeve 2013? Asnje nuk e di. Mbase e di vetem Edi Rama dhe dallkauket rreth tij, mbase e dine vetem zyrtaret me sy prej qelqi nga Brukseli, te cilet kane vendosur ta pranojne ne BE fisin e eger shqiptar ZULU. Pavaresisht se kush do te jete BOSI qe do t’i komandoje shqiptaret, mjafton qe te mos preke interesat e tyre ne rajon. Para se socialistet te votonin ne Kuvend IMUNITETIN si dele budallaqe, ekzistonin me mijera mekanizma ligjore dhe kushtetues per te detyruar Saliun, qe te garantonte zgjedhjet 2013. Nga njera ane presioni ndaj Saliut dhe bandes se tij grabiqare fillonte detyrimet me KQZ-ne, me Listat Zgjedhore, me Kutite e Votimit, me Kryeprokurorin, me Gjykatatat e KLD-ne, me Komisionet zgjedhore ne fshatra e Komuna, e shume te tjera, por kjo kerkon nje pune parazgjedhore te madhe, qe Opozita nuk e ka filluar fare akoma. Nga ana tjeter sepse Saliu do te ishte i shtrenguar te pranonte te pakten disa prej kushteve garantuese, sepse si komunist i Partise se Punes, integrimin ne BE e shikon vetem si burim pasurie per familjen e tij, prandaj edhe kaloi ne histeri kur Opozita refuzoi IMUNITETIN. Saliu arriti deri ne absurditet per REFERENDUME antikushtetuese, saqe cuditi edhe njerezit me te afert te bandes se tij. Opozita dhe Edi Rama nuk e kuptuan se ZOGU u kishte ardhur ne dore dhe u mashtruan nga premtimet e zyrtareve te paguar nga Brukseli dhe ne vend te mbronin interesat e shqiptareve dhe te Shqiperise, preferuan t’i bejne qefin Botes. Dhe tani eshte e qarte, se 12 rekomandimet jane hedhur ne koshin e plehrave dhe eshte bere e qarte, se keto rekomandime jane nje LOJE teatri e Brukselit me shqiptaret dallkauke per te stervitur “qenin qe te mos kafshoje” dhe me ne fund mund te dale PROFECIA e Mero Bazes, qe Saliu perseri te manipuloje zgjedhjet 2013 dhe perseri zyrtaret me sy qelqi nga BE-n dhe nga SHBA-s te thone: “Te rroni vete, se nuk na plas se kush eshte BOSI tuaj!” Prandaj edhe nastradini thote:

  PAZARLLEQET E OPOZITES ME BRUKSELIN JANE FUTUR NE RRUGE PA KRYE.

  1. Nadia Shabani says:

   Shume i drejte komenti juaj Nastradin.

  2. anticensurë says:

   “dhe me ne fund mund te dale PROFECIA e Mero Bazes, qe Saliu perseri te manipuloje zgjedhjet 2013”
   o nastro dhe të njëjtin muhabet si “30 ditë ramazan e ……..”?
   ke shkruar shumë bukur dhe pastaj na del me profecitë e meros?!
   moos mu bëre dhe ti si pandi i majkove?pandi thotë pas të vjelit se prokurori qënka i përcaktuar!
   o nastro basoj se ja ke idenë se çdo të thotë “profeci”???
   të parrashikosh një ngjarje që do të ndodhë në të ardhmen!dmth një ngjarje që sot nuk mund të mendohet!
   nastro nuk mund të quash profeci kur dikush thotë “do të bier shi nga qielli”!!
   nuk mund të quhet profeci një gjë që dihet!o nastro kujt i vjen dyshimi se berisha nuk do të vjedhë votat???ka ndonjë naiv të tillë??ai i ka vjedhur që nga ’96 hapur,si kur ka qënë në pushtet dhe kur nuk ka qënë!
   do ta quaja profeci sikur dikush të thoshte se ai nuk do të vjedhë?!po të realizohej një gjë e tillë do ta quaja profet!
   nastro zgjedhjet do të vidhen,këtë radhë më pak!
   e di përse???
   sepse nuk është më ajo opozitë që ishte!unike!
   sot kemi një çpërbërjet të opozitës së vjetër dhe daljen e një opozite shumë të dyshimtë!në zgjedhjet e ardhëshme nuk do të jetë faktor vendimtar vjedhja e institucionalizuar e votave,por çfarë do të ndodhë pas votimit!
   aleancat që do të bëhen pas votimit do të jenë vendimtaret!
   kush do të jetë “ilir meta” i ardhshëm!
   meta i tashtishëm ka marrë fund,ai humbi rastin të rrëzonte saliun para presidentit!ai preferoi që ti fuste ngjalën ramës se sa të rrëzonte saliun!në ’13ën meta është karta më e djegur që mnd të egzistojë!bile saliut nuk i leverdis as ta ketë në koalicion!
   metat e ardhshëm do të jenë ata që do të vendosin për qëndrimin e saliut në pushtet!
   nuk ishte i kotë evoluimi i “falangës maqedonase”PD në “legjone romake”PD,A KZ dhe FRD!nastro ti e di fare mirë se ku është ndryshimi ushtarak i këtyre formacioneve ushtarake!
   shumë njerëz kanë për të rënë në kurthin e berishës!përveç shum të majtëve patriot në kurth do të bien dhe shumë të djathtë që kanë votuar kundër berishës gjat fushatave të ’09ës dhe ’11ës!
   kështu që europa do ti quajë “të lira dhe demokratike”zgjedhjet e ’13ës!
   sa për ato që ke thënë për mafishen e tiranës ke shumë shumë të drejtë!
   përshëndetje!

 31. antievropiani says:

  Sa me shume i largohet Shqiperia standardeve, aq me shume afrohet me Evropen.
  Evrope te kam dhjere, nuk te kuptova asnjehere.

 32. Dukati says:

  KOMENTË:
  Jam pjesëtar i stafit të gazetës Tema. Kjo gazet në sajë të patriotizmit dhe qartësisë së z- Mero Baze, ka grumbulluar një masë të madhe patriotësh me formim të plotë për të rekomanduar nëpërmjet komenteve rrugët e zgjidhjes të fatkeqësisë kombëtare, pra çlirimin e Shqipërisë nga tirania e Sali Berishës, i cili po sundon për afro 8 vjet me “Votën” e popullit, dhe qysh prej vitit 1990 duke e mbajtur vendin në anarki nëpërmjet veprimtarisë subversive si kryetar ose sundimtar i partisë demokratike.
  Të gjithë arrijnë në një përfundim: Rrëzimi i tiranit Sali sepse na shiti realishti Shqipërinë me votë ose me forcë. Për fate të keq ose për ironinë tonë e vërteta po zhvillohet në rritjen e fuqisë së diktatorit dhe në shitjen e atdheut.
  Shkurt matematikisht mund të gjykohet kështu “FUQIA SHTYPËSE E DIKTATORIT SALI BERISHA PO RRITET NË PROGRESION GJEOMETRIK” “NDËRSA REZISTENCA POPULLORE KUNDËR TIRANISË BERISHIANE PO HECËN NË PROGRESION ARITHMETIK”.
  Si e kuptoj unë këtë ligjësi të çon në tirani të përjetshme nden dinastinë e Saliut. Me gjithë atë duke qenë se unë jam agronom nuk ofendohem të më korrigjojë si matematicijen profesor Skënder Gjinushi.
  Lidhur me këtë vazhdimësi tragjike shkruan dhe komenti i sotëm i z- Baze, mendimet e të cilit janë mëndje mbushëse veç një përfundimi.
  Sipas mendimit tim nuk do isha dakord se Evropa qenka naive dhe na i vlerëson Berishën si njeri që bie në orgazëm për Shqipërinë, demek Evropa nga halli na i forcon pozitat e diktatori shqiptar se mos i bie të fikët nga “dashuria” për Shqipërinë Berishës po ta heqin nga pushteti. Më tej Evropa gabohet thot Meroja dhe për këtë arrin në përfundimin poshtërues dhe thotë: Popull do ju fut në Evropë në rast se bëhen zgjedhje të lira e të ndershme. Shkurt i thotë Saliut Shtyp o Sali shtyp! Ti je për Evropën. Evropa dhe ka 100 vjet që e masakron territorin etnik shqiptar në favor të rregullimit të eikulibrave kufitar në favor të miqve të tyre tradicionalë Serbit dhe Grekut. Për të ngelur për jetë kjo statukuo neve na duhet në krye të Shqipërisë Agjenti Serb Sali. Kush më tepër ka dhënë prova si antishqiptar dhe pro Evropës Serbo Greke veç se Saliu. Shkurt Mero ti e kupton më mirë se unë që Evropa nuk gabohet, Ajo e njehë rëndë Salin si anti Shqiptar, pra antikombëtar se vetë na i pruri në krye, e veshi me fuqi si tiranët e mesjetës dhe tashti na i thënka popullit rrëzojeni në v-2013.
  Me se do ta rrëzojë populli moj kurvë plakë, me….?
  Ushtrinë terroriste e zotëron tirani, Policin tirani, gjithë superstrukturën e diktaturës tirani, Evropën reaksionare tirani. Lobin më anti shqiptar amerikan atë Serbo-Grek tirani. Athere, pse talli me popullin. Opozita shurrashe e Edi frikacakut do e rrëzojë. pra o Mero je i detyruar të mos thuash të vërtetën jo se nuk e kupton E vërteta është një, por të paktën mos na censuro neve si popull. Del e domosdoshme: Të denoncohet botërisht Sali Berisha si agjent i hedhur Serb, për zhbërjen e Shqipërisë. Të denoncohet pjesa anti shqiptare e Evropës dhe qarqeve pro serbe Amerikane.
  të popullarizohet studimi real i Agim Hamitit mbi bëmat antishqiptare të CIAS. Na i mba mirë se mirë, ose ti rrimë bythës sipër si frikacakë. Të lutem mos e censuro sepse nuk mban më ujë pilafi, na ka vajtur thika në kockë.
  .

  1. Claus says:

   Perse duhet te te censuroje “Tema”, Dukati, duke qene pjese e stafit te saj?

 33. TROJA says:

  Z.Mero: Europa ka 100 vjet qe ka mare neper kembe kete komb.Ajo do vazhdoje se nuk ka interes per ne.Asnje kusht nuk eshte plotesuar,asnje pike nuk eshte aritur.Ne jetojme ne shekullin e 14,me fise,me klane me bajraqe,me kanune,pa ligje pa shtet.
  Pergjigja me e mire per Europen qe po poshteron kete popull do jete:
  BOJKUTIMI I ZGJEDHJEVE.
  POPULLI MJAFT KA DURUAR KETE REGJIM,MJAFT KA BESUAR TIPAT FRIKACAKE,HAJDUTE TE TIPIT EDI RAMA.ATA I KANE PUNET NE REGULL.POPULLI NUK KA ASGJE.
  BOJKUTIMI I ZGJEDHJEVE DO JETE PERGJGJA ME E MIRE NDAJ SY QELQEVE TE EUROPES.

 34. alba aba says:

  Vetëm ne kohën e ENVERIT e kishim kokën lart te gjithë. Edhe kundërshtaret politiko-morale ndiheshin më mirë atëhere sepse perndiqeshin. Pra, dikush, fronti-mëhallja-puna-fisi merrej me ta. Me ëndërrat e tyre. Njiheshin të paktën për njerëz. Tani,sot, popullin nuk e konsideron njeri – as si numur, as si shpirt, as për punë e as për zanat, e jo më për idherat demokratike. Ja, ai Bizmarku qe ironizonim ne, i doli llafi. Dhe jo vetem një herë në këto 22 vitet e fundit.

 35. realiteti says:

  N.Vjosa,
  kujdes,se,nga marazi mos te bejsh ndonje aksident.Megjithse tani sic thua s’punoke me taksist,sepse ke dale ne pension e jo binesmen,sic kerkon te na fusesh ziline.
  Pse behesh dhe me i trashe se je, kur thua se shqiprise iu hoqen vizat te fundit ne rajon?Nuk e late ju Shqiperine 50 vite prapa shteteve te tjera te rajonit ne ekonomi dhe mentalitete, si ky i yti?Si do i hiqeshin vizat para te tjereve?
  Berishen ju e urreni me shpirte,dhe keni nje far te drejte,sepse tradhetoi partine tuaj te “Diktatures demokratke(!) te proletarjatit”.
  Ti thua se i beson botes ku jeton,po ate bote e keni share e mallkuar nate e dite ne kohen tuaj,more zoteri.Ajo bote e ka treguar ne cdo rast se eshte me ne e jo me ju komunistat qe i patet nxjerre shum telashe, gjersa iu shpartalloi botrisht.
  Ti thua se je per demokraci,po kur de u bere ti per demokraci,kur deri dje ishe nje sherbetor i zellshem i diktatures te cilen se ke mohuar asnje here? Ti,nga gjithcka qe thua kuptohesh qe urren demokracine,vetem se shtiresh ndryshe,jo nga meraku per demokracene por nga urrejtja per ata qe jua shemben folene ngrohte….

  NAMIK HOTI:Degjo nje keshille,haja pak thepin asaj pushke se nuk i dihet.Edhe nje keshill tjeter:Kujdes nga shiku dhe interpoli se terroristet si puna jote po i gjuajne si mish lepuri kudo qe struken.Dhe s’te mbron kush se terroriste si ti s’i perkasin as nje kombi dhe as nje partije…

  Ndersa ti Dukati,
  e paske ne terezi punen,qenke kunder te gjitheve dhe dashke ti jepke mend te gjitheve…Qenke puro sic te ka lene xhaxhi Enveri.Urrejtja per gjithcka demokratke dhe perendimore te paska hedhur jashte realitetit.Berishen edhe ti ke te drejte qe e nxjerr armik e tradhetar, sepse tradhetoi partine tuaj dhe te Skender Gjinushit.
  Sa per librin e Hamidit,eshte nje nga fantazite me qesharake ,te shperlara dhe te pavlera ne vazhden e genjeshtrave dhe intrigante te sigurimsave te trashe te regjimit komunist….

  1. N.VJOSA says:

   Realiteti i genjeshtrave,
   Çfare ndodh me ju Salizinjt,
   Te gjitheve u pikon Tavani, si Saliu?!…
   Me mire i dike ti punet e mija se sa une vet?!….Te falemnderit qe me paske “nxjerre” dhe ne Pension!…
   Paske zili se merrem une me biznes?…
   o te vrafte Zoti me gjith Sali…
   Rreth viteve 70-te, kur doli libri i Ali Pashe Tepelenes me autor S.Godon, pati nga ata qe e kritikonin dhe e shihnin Historine e Pashait, me syze te zeza, sic shikon ti i ashtuquajtur “realiteti”, sistemin komunist te Shqiperise sot!
   Kerkonin qe Ali Pasha te kritikohej per mizorit e tij si Pasha….
   Por Historia nuk behet me “sikur”!…
   Mu desh te shkruaja nje kritike letrare ku te theksoja pikerisht kete moment :
   Çdo periudhe historike gjykohet per kohen, rrethanat, zhvillimin e ngjarjeve, vet stadin e shoqerise!
   Nuk mund te gjykohet Ali Pasha me syrin e sotem. As realiteti historik i pas Luftes se Dyte Boterore nuk mund te gjykohet me rrethanat dhe stadin e sotem.
   Nuk thote kot Populli e sotmja e qesh te djeshmen!…
   Por Realiteti i sotem i Shqiperise jo vetem qe nuk mund ta kritikoje dot sistemin e djeshem, sepse shkaterroi çdo vlere pozitive te atij sistemi, por po e shkaterron Shqiperine nga themelet!
   Po shkaterron ekonomine e saj, kulturen, dhe vet popullsia shqiptare po pergjysmohet me shpejtesi per dy dhjetvjeçare!…
   Dhe siç po duken bathet, shqiptaret e emigruar me kete realitet te krijuar prej Sali Bollekut tend, nuk ma merr mendja te kthehen ndonjehere ne Shqiperi!….
   Katastrofen shqiptare e tregon vet varferimi ekstrem i shqiptareve, ku siç shprehej nje studim i Bankes Boterore, shumica e shqiptareve nuk marrin dot as 5 Euro ne dite!
   Dhe ti grin Sallate!…
   Nje realitet qe duket nuk mbulohet as me genjeshtrat e tua e as me genjeshtrat e Pinokut!….
   E te tjera e te tjera….

 36. VETJa na shpeton o burra:
  0 SHQIPTARe ne votime!
  Te shohim live cilet jane ANTSHQIPTARet !

  Te shohim Kurven e Motit (qe tall leshte) t’i dhembi koka!
  T’i japim Demonkracise nje mesim te papamw!

  Kjo eshte e vetmja rruge qe na ka lene Kurva e Motit, burra!

  Por eshte edhe me efektivia.
  Po te mos jemi dele a hijena!

  Do ta shohim. Deri ne maj spjegojuni miqve e armiqve, ta bejne kete & vetem kete!

  Zoti na e befte mbare!

  Edhe ner xhamia e kisha kjo te spjegohet!

 37. LORA says:

  Degdisja,nga meder-politika e te gjithe kraheve por edhe nga e gjithe veprimtarive mediatike,e sovranitetit te shqiptareve ne korridoret e Europes eshte nje mekanizem qe ka pasur sukses deri tani,per nervoparalizimin e ushtrimit te vullnetit te Popullit Shqiptar.
  Me keqardhje ve re(jo vetem ne kete editorial)qe pjese e ketij mekanizmi behet edhe zoti Baze;nderkohe qe ai e ka tere arsenalin e mjaftueshem per ta diskretituar dhe tere mbeshtetjen e opinionit publik te kultivuar,per te elaboruar vetem detyrimin dhe ushtrimi e aftesise vendimarrese te shqiptareve.Nuk dua ta mendoj qe ky mund te jete nje karar i pranueshem per Z.Baze.Sepse ata qe paguajne taksat (nje pjese e te cilave mberrin edhe ne xhepat e kurvareve te Europes ) jane shqiptaret.Cfare solli anetaresimi ne Nato,i shume-propaganduar si afrim me standartet perendimore???Solli vjedhjen makabre te vullnetit te shqiptareve ne 2009-en dhe 2011-en dhe krimin e kulles se ngujimit kryeministror me 21 janar 2011;solli mbajtjen pas dere,ne mbledhjet vendimarrese te Natos,te dekonspiruesit dhjeraman-dr.Boll z.Baze,boll me alibine poshteruese te fteses se antaresimit,,,,bla,bla,bla.Nese je me zemer me popullin tend,BOLL.

 38. arben says:

  Si gjithmone Z.Mero eshte i sakte por edhe ai e din qe nuk vlen asnje lloj analize per te larguar Salistanin. Bile mendoj qe ne zgjedhjet e 2013 banda e Salistanit do ti fitoje zgjedhjet me 120 % , njelloj si ne 1996 ,te perfshire nga entuziazmi i bandes se hajduteve,krimineleve, sahanlepirsave tone dhe gjithperfshirja rajonale e fqinjeve tane te cilet vetem tek Saliu dhe regjimi i tij kane besim.Tung Mero

 39. anticensurë says:

  “Një kusht poshtërues për shkak të Berishës!”
  prap një gafë tëndja o mero!!!
  lexova vetëm fillimin e edi torialit tënd!
  poshtërimi nuk i është bërë berishës,por popullit shqiptar!
  popull i cili e meriton plotësisht jo vetëm poshtërimin europian por dhe dhunën berishjane dhe opozitën jo popullore!
  populli shqiptar i meriton si poshtërimin europian dhe poshtërimin politik që i bëhet brënda vëndit!
  shiko nga të duash!në shqipërinë administrative,kosovë,maqedoni mali i zi dëgjohet më pak,kudo korrupsion,kudo skandale,kudo tradhëti të elektoratit,kudo përçarje!
  agjensia italiane dje thposhte se do ti jepet shqipërisë statusi i kandidatit sepse kanë”kapërcyer kriza politike”!
  po për këtë”kapërcyer kriza politike”topi para pak ditësh falenderonte nanon!po për të “kapërcyer kriza politike”rama para 4 vjetësh ndryshoi kushtetutën!po për të “kapërcyer kriza politike”rama gëlltiti gërdedcin,vjedhjen e votës’09,21 janarin dhe grabitjen e votës së tiranës!
  del pyetja me të vëertetë është”kapërcyer kriza politike”apo po çohet vëndi në shkatërrim????
  para 73 vjetësh europa pas pushtimit të shqipërisë “kapërceu një krizë politike”pa e bërë të madhe me italinë,po ashtu dhe me poloninë!
  POR pasi kapërceu këto kriza të vogla politike u detyrua të hynte në një luftë botërore,rezultatet i dinë të gjithë!
  po ashtu dhe në shqipëri,kapërcehen kriza dhe në fund gëzimi i kapërcimit të krizave përfundon në rrevolta të pakontrolluara popullore!
  flitet për bashkpunim të forcave politike?!???kuje e faqe e zezë për ata që e thonë dhe injorancë për ata që e pranojnë!këtu nuk kemi një pashkpunim,por thjeshtë një nënshtrim,të justifikuar me “interesin kombëtar”!sot në shqipëri interrsi privat ekonomik dhe frika quhen “inters kombëtar”!
  kurse populli vuan,politikanët e të dy krahëve pasurohen!bëjnë pazare ndërmjet tyre gjithnjë për “interes kombëtar”,sikur kombi të ishte i përbërë nga një grusht i qelbur politikanësh dhe jo nga një popull që vuan!
  kurse ti o mero më shkruan se qënka për shkak të një berishe!!!
  jo o mero jo!është poshtërim që na bëhet ne,poshtërim që e meritojmë!poshtërim që pranojmë zgjedhën e një diktatori të ndyrë në shqipëri!poshtërim që çdo gjë të ndyrë e kalojmë pa hapur gojë,në më të shumtën themi”do ta gjejë nga zoti”!poshtërim për institucionalizimin që i kemi bërë korrupsionit dhe frikës!
  poshtërim dhe për censurën që bëhet dhe në gazetën tënde kur sulmohen beniaminët e tu!tek “Sagë e padenjë!”e arben manajt nuk ka asnjë koment,e vështirë se nuk ka shkruar njeri,të paktën komenti tim nuk kalon pavarsisht se thot se “U kap koment i përsëritur; duket sikur e keni thënë një herë këtë!”(për herë të pestë dhe prej 3orësh)!
  pposhtërim për thënjen e thaçit drejtuar vetvendosjes “se jua bëjmë si në 21 janar”!poshtërim për thaçin që ka humbur kujtesën dhe tia bësh si ia bëri berisha në periudhën e tij të parë(para ’97ës)!
  poshtërim për përçarjen e partive shqiptare në maqedoni,që megjithëse janë kombësia më e madhe vazhdojnë të jenë në minorancë!nën siglën “maqedonas”grumbullohen 5 kombësi,maqedonë,bullgarë,sërbë,grekë e turq,kurse shqiptarët janë të ndarë në 10 parti që luftojnë kundër njëra tjetrës!
  poshtërimin e meritojmë përsa kohë ne do të lejojmë të POSHTËROHEMI!!!!!!

 40. Dukati says:

  REALITET! Ky pseudonim juaj më kënaq shpirtin, pse do thaush të more kozmopolit?: Po ja më kënaq se ti realisht nuk e shtir veten më lart se je. Të jep të kuptosh se je një agjent i mirëfilltë i Sërbëve dhe punon bashkë me babain shpirtëror ndofta dhe biologjik për të shbër shqipërinë, dhe po e zhbëni.
  Ju diku gaboni pa dashur kur mua më thpni Enverist pa më njohur. Nejse kjo është veti e kurvave, të cilat mbasi dalin nga burdelloja u thonë vajzave të ndershëm kurva. Ju ini shok me Stalinistin Sërbin Sali, drejtusin e luftës së klasave voluntariste dhe shdukjen e dhjetra nacionalistëve e intelektualëve bashkë me Enverin, dhe na thua nevej nacionalistëve ndër ta dhe yje të kulturës fisnikërisë dhe dizidencës
  anti komuniste si të persekutuarit Agim Hamiti Enverist. Shkurt je një mostrë malok i zhdukjes pas krahëve që po e mbuloni kombin me gjak. Je injorantë në nivel dhe nuk e vlen të merrem me ty veçse të të ngushlloj ta shkëputësh shpejt pa të ardhur mbas koke dënimi i kombit more Esat Pashë.

 41. bija e Zotit says:

  nje bravo e madhe, nje flm dhe shume komplimente nga Ferizaji per autorin e ketij shkrimi te papare.

  1. Tepelensi says:

   bije Zoti, i ndrrove fjalet per Meron? Qenke dyfytyrshe.

   1. bija e Zotit says:

    kurre, asnje koment nuk e kam shkruar per autorin e shkrimit, per shkrimet po, dhe kam komentuar vetem ne nje rast. Nuk e kam ndrushuar mendimin per kete gazetar, sepse kurre asnje mendim per te nuk e kam pasur! pastaj, nuk jam dyfytyreshe-por nuk marr’ vesh ne politike, e gaboj, pastaj gabimet e mia duken cinike, sic me paska quajtur cinike komentuesi me nofken Niti. Ani une cinike. kisha dashur shume, po jo…

 42. Illo says:

  Nuk do te kete ndonje darke tjeter te “Krokodili ” ? Mund te jete nje nga altenativat. Illo

 43. arberia says:

  Europa ka marre fund me kohe eshte shvleftesuar me kohe , tani i paskan hequr dhe
  12 kriteret se jane te bindur qe ne nuk i plotesojme kurre.
  Me qellim qe shqiperia mos ti shpetoj pa zhvatur , po na
  pranojne keshtu sic jemi te dhjere dhe te permjere.
  por ky status nuk duhet te influencoje tek votimet negstivisht.
  popullit shqipetar nuk duhet ti interesoj ky status .
  shqiperia i din vete hallet qe ka,kurse halli i europs eshte
  te kete sa me shume pjesemarres ne BE.

 44. beso says:

  me kusht do pranojne kanditaturen,me kusht do na anetaresojne,me kusht do na degjojne e me kusht do na suportojne.Evropa eshte nje projekt me i madh se ne,me ose pa berishe,me ose pa ed rame e namik dokle.Evropa lindi si nevoje e tregut dhe tashme nevojitet edhe si bashkim poiltik,por natyrisht qe presidentet e Evropes se bashkuar do jene gjermanofranceze,kurse popujt si puna jone do jene per dekor.Ne vuajme tranzicionin sepse nuk na lejon kush te komandojme veten fatin tone.Te tjerat jane demagogji.

 45. mirel says:

  Mero,
  Ne cfare do lloj menyre te iki Berisha,,me zgjdhje te lira apo me grusht te forte, ne prape do themi ” iku Qelbesira”
  Po kjo nuk na ben per ironi para Evropes.
  Iku Qelbesira, duhet te jete shprehja e shekullit ne Shqiperi dhe Evrope.
  Qelbesirat duhet te largohen.
  Po e beme kete jemi ne Evrope me shume se kushdo tjeter.
  Po perzume qelbesiren dhe qelbesirat e tjera qe i vijne verdalle si miza pas mutit.
  Atehere nuk do jete me ironi qe te jemi Europiane.
  Ironia eshte tani, qe duam te behemi Europiane me nje qelbesire te paikur.

 46. analfabeti says:

  Europe “troja”e di shume mire qe kurva nuk e harron kurre zanatin prandaj tall bythen me ne ka te pakten qe ne 1913-en.

 47. analfabeti says:

  O Ajet Delja me fal qe e lexova me vonese kete komentin tend “largpames”dhe paskam patur “fatin e keq” qe nuk i paskam lexuar dhe ato “analizat e tua me vlera”qe paske bere , po dhe nga emri qe paske me duket se je ti qe po kullot ne ndonje cep livadhi te saliut aty ne Tirane meqe qenke me mire se para 8 vjetesh ja lepike mire bythen Salihovicit po dhe ai ta shperbleka mire,se po te jetoje ne Amerike si thua nuk do te shkonte ndermend te mendoje per hallet tona po vazhdo “bej detyren”me zell si e ke bere.

  1. Ajet Delaj says:

   Nuk po e marr mundimin me u pergjigjur pasi pseudonimi juaj i tregoka te gjitha

 48. usa men says:

  Te gjitha keto poshtrime gjate 21 vjeteve duke perfshire dhe kete te fundit e kane nje spjegim:
  Ne vitet 1989-1991 udb jugosllave ishte mbeshtetur nga cia amerikane per te rrezuar “komunizmin” ne shqiperi.Ishte koha kur keto dy sherbime sekrete kishin me shume se “lidhje vellazerore” Nuk do shume mend te kuptohet qe krye zagari berisha eshte nje hibrid i ketyre dy sherbimeve .
  Nqs qenberisha “deklasifikohet” do te nxjerre shume sekrete per “dirty job”
  qe eshte bere ne ate kohe.Keshtu ai mbahet me cdo kusht ne fuqi edhe duke vrare njerez,dhe duke vjedhur votimet pra duke poshtruar per 21 vjet nje komb te tere.
  Keto felliqsira ikin ose me egzekutim me atentate ,ose me revolte popullore.Te pretendosh te largosh me vote kete perbindesh eshte tradheti kombetare dhe anti shqiptare e kujtdo niveli apo shteti qofte.

  1. mirel says:

   100% dakort me ty usa men

 49. realiteti says:

  Vjosa,
  s’po e zgjas shum se koka yte nuk zen me teper se ato me c’ta ka mbushur Xh.Enver.Vetem nja dy fakte thjeshta tregojne se sa i “varfer” eshte ky popull sot, ne krahasim me te kaluaren tuaj,madje edhe ne krahasim me disa vendje te lindjes,megjithse ju e late 100 vite pas te tjereve:
  1-Trecereku i familjeve shqiptare kan vetura,shqiptaret kane blere dhe celulare per fryme me shum se ne Amerike(Shqiperija 1,1 per banore,Amerika O,98 per banore).Ne qytetet shqiptare sot ka me dhjetra restaorante,me menu te shumllojshme,e qe freukontohen mire, se ndryshe do te mbylleshin.Shih tregun plot e perplot,shih ndertimet e paisjet shtepijake bashkekohore qe ka cdo familje.Me Austrine,me nivel te larte shekullor,ku ti jeton, nuk mund te krahasohet Shqiperija, se dihet se si e la regjimi juaj…Fundja LIRIJA qe solli demokracija e Berishes te krijoi mundesine te shkojsh e te jetojsh atje,apo s’eshte keshtu?
  2-Qe ti biem shkurt, shih dhe kazanet e mbeturinave se si mbushen dhe s’eshte nevoja ta zgjasim…

  Me ju, Dukat,nuk ia vleka fare te polemizosh.Mire se shani e akuzoni me plot gojen,qe e pasket boll te paster,por keto i mbeshteskeni edhe ne genjeshtra qe as kalamajte s’i hane,me agjente e spiune serb e tj.,Nuk kam pare e degjuar per nacionaliste qe urrejne Ameriken dhe Europen e sotme demokratike,qe mburrin antiamerikanizmin e Hamidit.Nuk kam degjuar per nacionaliste qe adhurrojne ish ministrin dhe te birin e gjejneralit te asaj diktature qe i cfarosi nacionalistet.Nuk e beson kush se jeni nacionalist e jo ish komunist, kur thoni se ne kete gazete jane grumbulluar e komentojne nje mase e madhe patriotesh te vertete,ne nje kohe qe dihet nga kushdo se shumica e atyre qe komentojne ketu jane puro mbeturina te ish komunisto-sigurimsave.Nuk besohet te jeshe ptriot e intelektual i vertete,kur gjysmen e popullit shqiptare i perbuz e i percmon me nosken percarese “malok” e tj. e tj.,o zoteri,me e vogla qe mund te thuash per ju,eshte se ju mund te jeni thjesht nje anarshist i coroditur…

 50. nastradini says:

  PSE SHQIPTARET DUHET TE FUTEN NE BE?

  Shkrimi i sotem i Mero Baze nuk duhet te komentohet GABIM si anti BE dhe anti SHBA, sepse perpjekjet e Evropes per te futur ne gjirin e saj Shqiperine e Prapambetur dhe te harruar nga Zoti jane gjeja me e MIRE qe u ka ndodhur shqiptareve ne keto 70 vjetet e fundit te regjimeve me antidemokratike ne rajon, te regjimit te Enver Hoxhes dhe te nxenesit dhe mikut te tij Sali Berishes. Nga antersimi ne BE vendi yne ne radhe te pare do te permiresoje menyren e drejtimit te Shtetit, kjo gje gradualisht hap pas hapi, pavaresisht se kush do te jete BOSI i shqiptareve. Ne radhe te dyte do te fillojne te vijne Fondet Integruese, te cilat ne vlefta reale nuk jane pak. Vendet e tjera te rajonit qe jane bere antare te kesaj organizate kane perfituar shume te konsiderueshme, te nevojshme per zhvillimin e vendeve te tyre. Keto Fonde Integruese nuk jane si CEKU I BARDHE i Pashkos, por kredi te buta, te cilat BE-ja i leshon per projekte reale te miratuara: Per infrastrukture, per zhvillimin e bujqesise dhe blegtorise, per zhvillimin e turizmit dhe ekologjise, per arsimin, shendetesine dhe kualifikimin. Fondet e BE-se vine me Programe te caktuara dhe qeveria duhet te jete gadi per t’i thithur dhe perpunuar ato. Gradualisht ne nje faze te metejshme do te filloje te ndryshoje jeta, te ngrihet standarti dhe mirqenia. Ka vende ne rajon, te cilat nuk kane arritur te pervehtesojne te gjitha Fondet qe ofron BE-ja per shkak te NGATHTESISE se qeverieve ekzekutive te tyre. Ne BE ka nje kriter te pashkruar, qe ndalon Fondet e papervehtesuara te ofohen per here te dyte shteteve DEMBELE. Ne menyre qe te inkurajojne punen dhe inteligjencen tek antaret e saj. BE-ja nese verren se Fondet vidhen nga qeverite perkatese i kerkon te gjitha LEKA mbrapsh me interesa mjaft te kripura dhe me sanksione te renda. Kjo ka bere vaki ne dia vende ish komuniste, te cilat shperdoruan Fondet e BE-se jo ne destinacion. Kete gje synon te beje Bota e Civilizuar me Shqiperine e vogel sa nje gogel. Dhe ka vendosur te antaresoje vendin tone ne gjirin e saj me hir apo me pahir. Ne fillim vuri disa kushte, qe i trumbetoi si 12 kerkesat, me pas i harroi ato dhe sa per sy e faqe kerkoi IMUNITETIN, qe te mos ishte falas fare, tani nuk po pyet fare dhe mesa duken bathet do te na integrojne ne BE edhe sikur te mos duan shqiptaret fare. Por a mundet te na pranojne me Sali Berishen Kryeminister? Kjo eshte ceshtja. Saliu e ka kuptuar DEBULESEN e nderkombetareve per Shqiperine e vogel. por si nje fis i eger ZULU ne mes te Evropes dhe ka filluar te luaje CIRKUN e tij te njohur bythalepires. Mirpo as BE-ja, as SHBA-s nuk japin shenja qe e pranojne kete DEMON te Partise se Punes si nje LIDER normal dhe po e denogrojne me cdo mjet dhe ne cdo rast. U bene mese dy vjet qe Saliun nuk e pret asnje LIDER evropian apo matane oqeanit. Zonja Klinten dhe zonja Merkel i bien Ballkanit kryq e terrthor, bile vizitojne edhe Kosoven, por as ne mendje nuk i shkon qe te vijne ne Tirane. Pse keshtu dhe si keshtu? Ne kete situate te volitshme Opozita me Edi Ramen ne krye ne vend te mare persiper rolin e NEGOCIATORIT dhe te detyroje Saliun e Depresionuar te ulet ne BYTHE per te garantuar zgjedhje te lira dhe te ndershme, ja ka lene kete detyre Botes dhe Zyrtareve me sy prej qelqi qe paguhen mire per te imituar veprimtari. Vetkuptohet qe te detyrosh Saliun qe te ulet ne BYTHE per gjera qe s’i ka qef fare eshte nje detyre e veshtire dhe kerkon shume pune pergatitore dhe organizative, por pa pune nuk mund te behesh Kryeminister i Vendit dhe te maresh pushtetin, aq me shume me pas ta mbash kete pushtet dhe te zbatosh udhezimet rrigoroze te BE ne rrugen e veshtire te integrimit, sidomos ne kohe krize Boterore, sidmos pur pushteti mafioz para teje ka zbrazur Arken dhe Buxhetin e Shtetit dhe e ka mbytur vendin ne borxhe dallkauke. Kete gje nuk e ka kuptuar akoma as Edi Rama, qe kujton se nga TWITTER-i i tij do te binde BE-ne se eshte BOSI i shqiptareve dhe ja ka lene fatin e Vatanit nderkombetareve, kete nuk e kane kuptuar akoma as Partite e tjera te reja qe flasin shume brokckulla dhe thone pak gjera reale dhe pothuaj aspak per ekonomine. Prandaj o milet dallkauk, qe ziheni dhe griheni me njeri-tjetrin ne TEMA si nje fis ZULU afrike mos i meshoni anti INTEGRIMIT, mos e kuptoni gabim Mero Bazen ne shkrimin e tij te sotem, sepse PROFECIA e tij per zgjedhjet 2013 mund te dale e vertete dhe per kete nuk e ka fajin as BE-ja, as SHBA, por fajin e kemi vete, me teper Opozita e Edi Rames, qe akoma nuk e ka kuptuar se GOMARIN E NXJERR I ZOTI NGA BALTA. Prandaj edhe nastradini shkroi me pare se mund te vije dita kur nderkombetaret te thone: “Te rroni vete, se BOSI juaj nuk na intereson fare. Mjafon te mos beni zullume ne rajon!” Megjithese ne aparence mund te duket si nje PROFECI makaber per momentin.

 51. blini says:

  Pse, more, Meroja i shkrueka keto “fajsime”?! Ha-ha-ha. Po opozita cak ban, dredh zinxhirin n’Parlament. Nuk han bar ky popull, jo. E kuptojme dredhine Tuej e t’opozites. Hyrja ne Bashkimin Evropian nuk asht merite vetem e Berishes, po edhe e opozites, po nuk duen, me hamendjen e tyne ,se po merr pike Qeveria. Vertet Qeveria merr pike kur ky popull sheh se opozita minon politiken shqiptare medashje. Pralla n’lesh,shndedja prej nesh…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2164
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2164
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X