#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Zëdhënësi i Avramopulos: Panariti i përmendi shkurt pasuritë e çamëve dhe mori përgjigje të menjëhershme

Ka pasur dyshime nëse ministri i Jashtëm, Edmond Panariti, e ka përmendur çështjen çame gjatë bisedimeve që ka patur në Athinë me homologun e tij, Dimitris Avramopulos.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Gregoris Delavekuras, thotë se Panariti e ka përmendur shkurtimisht këtë çështje dhe ka marrë një përgjigje të menjëhershme.

“Gjatë bisedimeve mes dy ministrave, ministri i Jashtëm i Shqipërisë Edmond Panariti, përmendi shkurtimisht pasuritë e çamëve dhe shqiptarëve në Greqi dhe për këtë mori përgjigje të menjëhershme nga ministri i Jashtëm grek, Dimitris Avramopulos, se Greqia është shtet i ligjit dhe kushdo që ka pretendime për pronat, duhet të përballet me drejtësinë greke,” tha Delavekuras.

34 komente në “Zëdhënësi i Avramopulos: Panariti i përmendi shkurt pasuritë e çamëve dhe mori përgjigje të menjëhershme”

 1. saliberberi says:

  sigurisht qe e ka permendur shkurt. Nuk besoj se ka kellqe t’i bjere gjate, qeveria shqiptare.
  Edhe qe duhet perballje me drejtesine greke, e sakte. Pyetja eshte qe a ka drejtesi greke per kete ceshtje dhe cili shqiptar mund te perballoje fizikisht, financiarisht e psikologjikisht gjithe kalvarin neper ato labirinthe. Sa per qeverite, nuk besoj se mund te perballojne probleme te tilla, nuk munden, nuk duan, nuk dine. Perfshi Idrizin.

 2. Diplomaci e Dhjere says:

  Ha ha h ahahahahaha!
  Po si ta dije protokollin Pano, kur veteriner medioker eshte.
  A mund te me thote kush/e ka pyetur kush Panon, nese ka qene e perfshire ne protokoll “ceshtja came”?
  Besoj se jo. Keshtu e kuptoj pergjigjen e grekut. Ceshtjet qe nuk jane ne protokollin e takimit, konsiderohen si te permendura shkarazi!
  Po ceshtjen e detit, si e klasifikon ky ” raca ariane bythzi”?
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/rojet-bregdetare.html

 3. HORRI bulevardit says:

  Prandaj ishte shume i gezuar Idrizi?

  1. Uarda says:

   Ministri ka bere shume mire qe e ka permendur.
   Por kjo pune nuk zgjidhet keshtu.
   Kjo zgjidhet duke u krijuar nje UCC (Ushtria per Clirimin e Camerise) si UCK ne Kosove.
   Pastaj ta ndajme Greqine ne mes nesh dhe Turqise.
   Turkofagosin them ta mbajme nje jave ne nje jave Turqit.

 4. Mallakastrioti says:

  …@Delakurvas! si zedhenes i ministrise se jashtme greke, ju e dini me mire se ne se c´fare Shteti te se drejtes keni Ndertuar dhe keni tani.
  Shteti greke po mbane akoma ne Fuqi ligjin e luftes me Shqiperine qe me 1940-ten…Ky Ligji i “Shtetit te Drejte”, filloj dhe Konfiskoj pasurine e Shqipetareve qe jetonin ne Greqi, ashtu sikurese bane edhe nazistet ne Gjermani.
  2-Me 1944-ren, edhe Bandat e kolonelit famekeq Napoleon Zerva, ne Emer te “Ligjit Greke” filloj Spastrimin Etnik te Shqipetareve Came, nga trojet e tyre duke vrare Therur, Vjedhur Pasurine…Nuk u Kuresyen as edhe ata te pakte greke, qe u dilnin ne Krah Shqipetareve..(Vriteshin edhe ata, akoma edhe prifterinjte).
  3-me 1949-en, perseri ne Emer te ligjit greke, filluat Provokacjonet e Armatosura kunder RPSH-se.
  Deri me 1969-ten -trupat greke rrinin ne gatishmeri te Plote, dhe gati per te Hyre ne Lufte me Shqiperine.
  Me 1993-shin, Hyjne bandat tuaj Specjale ne Territorin Shqipetare, duke Therur ne Gjume Ushtaret Shqipetare, dhe perseri ne Emer te Shtetit ligjore greke..
  Ne Emer te Shtetit Ligjore qe keni Ndertuar, Shfrytezuat ne Menyre Barbare Mijera shqipetare Emigrante, pa siguracjon, dhe pa asnje te drejte.
  Per me se 20-te vjete “Demokracie Marrdhenjesh Shqipetaro-Greke” sa Qytetare Shqipetare jane vrare ne Kufirin shqiperi greqi??Sa Vajza dhe gra u perdhunuan???Po ne Emer te Shtetit tuaj ligjor??
  Na thoni i Nderuar, ju vete ku jeni me “Ligjet tuaja”??
  Ligjet tuaja jane te “Drejta” vetem per ju..Mijera Shqipetare Came te detyruar me Forcen e bajonetes, qe te linin Vatrat e tyre kane te drejte qe te kerkojne Trojet e tyre dhe pasurine e tyre.
  Se sa Dashamires jeni kundrejt Shqiperise dhe shqipetareve kete e dime fare mire, fakti i fundit eshte Presjoni kunder qeverise se Korruptuar Berisha per Nenshkrimin e marrveshjes detare..
  Dhe se fundi, Shtetin e se “Drejtes dhe Mashtrimit” qe keni ndertuar, mbi bazen e manipulimeve, dhe genjeshtrave, po e njeh me se miri tani Gjithe Bota…Juve mbase ju Lepihet ndonje Pushtetare apo Qeveritare i Korruptuar shqipetare..por kurre sesi Shqipetaret e theshte dhe Patriota..nje dite do te merrni reston qe ju takon..lol

 5. misionari says:

  Drejtesia greke vihet duke i perzene minoritraret grek nga Shqiperia dhe konfiskimin e pronave te tyre ne favor te cameve.

  1. minoritari says:

   Kam burda.
   Mund te te thosha “mollon llave”, por ti vetem gjuhen e gyzeleve kupton.

   1. martini says:

    kur je ne minoritet nuk mund te besh shumicen o minoritari vurkari,juve do te ju mbeten kockat ne greqi si minj te shitur,ne shqiperi as qe behet fjale qe do te keni me trashegimetare se lepujt qe pjellni nuk dijne as gjuhen tone por jane duke u mbarsur me arapet e zinj greke.kur mesove dhe ti .molon lave,jo mollon llave palio vllako.kujdes gruan nga te pasmet edhe ti se ne greqi po i ngasin keq vurkarkat po ja u hapin keq marmiten pisoglendat e zinj arape.ik ore fakir ik ben ndonji pune ne kallupe apo ne kanale dhe lere shqiperine se nuk ke byth ti as gjithe minoriteti te vendosni ketu.juve jeni me sallam grek ne byth sa here ju ha ja u vendos arapi grek dhe ju thote dhe koloalvani nga mbrapa.te zgjuarin bene ne greqin qe rrahen per patate jo me shqiptare a degjon kodosh.kujdes gjineken dhe tripen se po ja u hapin keq.

  2. antiregjimi says:

   Ku kane prona minoritaret more ?!
   Apo e ke fjalen per tokat qe u dhuroi sali tradhetari me ligjin e 7501/shit. Po ato do tu merren prape ore, se nuk jane pronat e tyre, por tonat. Ja sa ta peryeme sali serbogrekun dhe spiunet rreth tij.

   1. preshevali says:

    Bash me vend e ki, po ku kan prona rrogtarët.
    Ata ishin rrogtarë dhe çoban që i solli turku.
    Për bisedime me grekët, qeveria shqiptare duhet të angazhoj një turk,
    sepse ata dinë më së miri se si bisedohet me grekë.

 6. Andreas says:

  Perkethim tendenzioz i mediave shqiptare. Nuk perkethehet “do te perballet me drejtesine greke” po “le ti drejtohet drejtesise greke”.

  Si gjithnje shqiptaret i dalin per zot problemeve qe vete i prodhojne.

  1. Latif Dreqi says:

   Andreas, besoj qe je shtetas shqiptar me kombesi greke! Atehere le te flasim pak hapur, sbesoj se te mbetet hatri.A eshte e vertete qe camet jane perzene nga Greqia me dhune ne bitet ’40?vete ata nuk erdhen ketej, apo jo? Une nuk di ndonje rast qe nje minoritar grek te jete perzene me dhune nga Shqiperia, ta pakten sa kohe ekziston shteti shqiptar. Une e kuptoj problemin, qe sot ta zgjidhesh eshte e veshtire, por nuk duhet ta mohojme. Une di gjithashtu qe Greqia beri shkembim popullsie me Turqine. Erdhen ne Greqi 1.5 milione greke,nga Azia e Vogel e ata donin strehim. Por jo keshtu.Mos te flasim, kush eshte i mire apo i keq, por te jemi realiste. Nuk prish pune media, e perktheu keshtu apo ashtu,sic nuk prishte pune ai djali qe pengoi policia greke. Ne me Greqine jemi fqinje, dhe sic ka greka njerez ketej, kane dhe shqiptaret njerez matane.Ne nuk kemi bere as lufte me njeri-tjetrin. Mendo te ishim therur si francezet me gjermanet apo britaniket?!Nqs greket duan te vizitojne njerezit e tyre, ku i kane, edhe shqiptaret kane varret e tyre andej. Kjo eshte njerezore. Papa Kristo Negovanin, skemi pse te mos e nderojme, apo jo?Mos te flas per shume figura arvanite, te cilat kane nje histori apo lidhje me shqiperine si Aristidh Kola psh.Ajo pjese qe ndihet greke, shume mire ben.Nuk te duket tmerr ty, qe ne Univ.Selanikut ende s’eshte hapur dege e Gjuhes Shqipe, nderkohe ne Tirane ekziston prej vitesh?!Une jam nje nder ata, qe besoj se me Greqine kemi lidhjet me te aferta, si kulturore, historike, njerezore,etj..por qe kombet tane sillen si hiena me njeri tjetrin, pa asnje baze. Jo se ne jemi pa faj, por Greqia, sdi pse ka nje pergjegjesi me te madhe ne kete pune.
   Njatjeta!

  2. martini says:

   po ti cfare muti je??? o andreas ti je shqiptar apo grek,po nuk te pelqejne shqiptaret shko ha sto mouni tis manas sou palio poushti i shitur.mos shkruaj ne gazetat tona shko shkruaj ne gazetat greke apo nuk din te shkruash greqisht se je coban i shitur ne grek keto 2o vjet.ik ore arap i zi ik pastro halet e grekeve ose shperndaj picat ose jepju vajzen gruan motren.ti je nje kolloalvano ne greqi o i shkrete sado qe te hiqesh grek,mos shaj vendin qe te rriti dhe shqiptaret se nuk je ti me i mire ,ti je nje mi pa identitet qe as grek as shqiptaret nuk te duan per qytetar je nje asgje.kodosh qe hiqesh grek kujdes te mbrapmet e gruas ne greqi se po ja u hapin keq juve gjoja grekeve te epirit.qen pa atdhe pa shtepi pa toke pa krenari.

   1. PrapambetjetOsmane says:

    Vendalinje ne ballkan jane cok gyzel-et e mahmut sulltanit!!! Konstandinet jane te ardhur sipas mahmuteve!!!

 7. ATILA says:

  Popullsia shqiptare e camerise duhet ti drejtohet Gjykates se Strasburgut dhe asaj te Hages pasi ao kane tedrejte mbi shtetet per te zgjidhur probleme si ai Cam. Shteti Shqiptar duhet ti asistoje qytetaret came nga ana juridike per tu perbalur me gjykatat greke nese ajo trajtohet si problem pronesor dhe nga gjukatat nderkombetare nese trajtohet jo vetem si problem pronesor por persepari msi problem i te drejtave te njeriut.Se pari qytetareve came duhet tu hiqet njolla si bashkpunetore te pushtuesive nazi-fashist e dhene ne grup per tere popullesine pasi mendoj qe kjo eshte bere vetem per arsye fetare pasi po te mos ishte e tille duj te ishin debuar edhe camet orthodhokse gje qe nuk ndodhi. Se dyti duhet tu kthehet shtetesia Greke ne menyre qe te perfitojne edhe nga ana gjuqesore kthimi ose kompesimin e pasurive aty ku eshte e mundur.E se treti njohja e statusit pakice etnike per shqiptaret e Greqise.Vetem keshtu dy popujt tane do paqetohen e do rrojne si dy popuj jo vetem miq por edhe vllezer duke ditur se kemi nje origjine ate pellazgjike dhe nje perzierie te asj mase sa ajo qe na bashkon eshte perpjestimisht me emdhe se ajo qe na ndan.

 8. mirel says:

  Shkurt Greqia eshte shteti i ligjit dhe gjthkush do pergjidjet para drejtesise Greke.
  Perkthimi,,Shqiperia nuk eshte shtet i ligjit dhe askush nuk pergjigjet per asgje, as dhe per provokacionet e perditshme greke, ne Himare, e Korce e kudo ku kane ndodhur..dhe as per shitjen e fshehte te detit grekerve, qe me kushtetute nuk eshte e lejuar, po shteti grek e pretendon te mbyllur dhe kete ceshtje.
  Tani them qe duhet ti veme flaken vetes se Berishes dhe ketyre grekeve te ndyre qe na cenojne perdite integritetin dhe pavaresine territoriale nuk po i djegim dot.
  Eshte bere mielli qull..duhet zjarr dhe hekur per banditet ne te dy anet e kufirit.

 9. tourkofagos says:

  pune camesh,pune te pabesesh……..

  1. pellcia says:

   per turkofagos une nuk jam cam, por te qeshesh me dramen e nje populli si ai popullit cam eshte gjynah. Por nje gje te them o turgofagus se na ke car trapi me ato qe shkruan.

   1. mirel says:

    Ca i sqaron atij plere.
    Lere eliqiirin pa kocke ne goje sot.
    Do nje dru ne b..me mire.

  2. Zigur Qarri says:

   Karathomai Polenes,gazetari dhe eksperti grek Tasos Teloglu,per problemin e pasurive shqiptare ne Greqi ka thene:….borxhin e madh që mbetet edhe për pak koh ne sirtar dhe qe “nuk keni ditur ta kërkoni”…..
   I more pasurite e gruas ti,ate shiko korrak anadollak.

  3. VERONIKA says:

   Tourkofagos,simpatik ky zedhenesi,te kishte vendosur dhe pak buze-kuq,do ishte pak keshtu—-me ze—dhenes do e quaja une…,,grek–nuk degjova njehere mire per ata.

   1. tourkofagos says:

    Veronika,mos do te ishte nje Hasan shqipfoles,pa dhemballe e ere korraku,qe te pelqente??????
    Persa i perket cameve,ata nuk meritojne azgje ne Greqi,sepse nder shekuj kane qene bashkepuntore te turqeve dhe se fundi te SS-ve gjermane.Si te tille,shteti grek i ka denuar me vendim kushtetute,si tradhtare!
    Mendoj se kjo fare e keqe,duhet denuar edhe ne shqiperi,per grabitje pasurie e bashkepunim me islamikun Berisha.

    1. ar says:

     Pisoglendi,pa na thuaj po greke bashkepunetore te gjermaneve ka patur gjate luftes!? JO! Ik se tallesh! Ka pasur aq sa arkivat jane plot, o shpirtqelbur. U denuan,u perzune,u vrane kolaboracionistet greke mo jashteqitje njerezore? E!? Ke degjuar gje ti moo!? Pthuu race e keqe. Fashistet greke pasi terrorizuan epirotet-came si “bashkepunetore” te gjermaneve,ju hodhen ne gjak vete grekeve te rezistences (komunisteve) dhe hengren njeri-tjetrin si cakej,o BAJGE. Po epirotet-came te lidhur me rezistencen (2 batalione ne Greqi dhe 1 ne Shqiperi) perse i terrorizuan,se ishin bashkepunetore te ruseve?! Po sllavo-maqedonasit e veriut qe ishin me rezistencen,pse i vrane e i perzune? Apo ishin “bashkepunetore” me tet eme! Mbylle halene o i paditur dhe mos i kunderve minoritaret me shqiptaret,se do te te marre bytha flake o koktrash! (Ej lexojeni : shteti grek i ka denuar me vendim kushtetute! Ooo zot,sa i trashe duhet te jete njeriu qe te mund te nxjerre shprehje te tilla te pakuptimta!)

  4. ellenidaqiva says:

   turkopucofagos,kur te hash gjithe turkopucofagot e azise hajde na ha edhe topet ne shqiptareve ketej nga shqiperia.edhe neve jemi kristiane por kristiane shqiptare jo legena greke .oust pisoglendi adherfara qe hiqesh me grek se greket nuk je gje vec se nje mbeturine qe te lerojne gruan greket.je tek te tridhjetat dhe dukesh qe je fshatar i piste me shtepi pa hale.shqiperine e shan por ketu ke shtepine o qen arap grek,greket nuk jane me pak cok gyzela se turqit nje mut jane nje mut gatuajne dhe hane nje mut arabo-turke muzike kane se nga fytyra jane me te bardhe turqit se giftot e ellades se piste qe nuk e konsideron njeri evrope edhe pse jane ne te.ik laj pjata se per ate pune ju kane greket se per gje tjeter nuk ju mbajne.kujdes gruan ore se mos ta lerojne shume dylberat pantazi te zinj dhe te del djali puro ellinopulo por pak si arap i zi qe jane dhe vete greket.gjysem millione ellinopula nuk kane buke te hane thote nje media evropiane,po ti po u merzit se ka plot turkopucofagos dhe do ngopesh o trim katundar me shtepi pa hale.

 10. toni says:

  Eshte nje sukses i jashtezakonshem,pasi deri vone aziatiket Greke deklaronin se nuk ekziston ceshtja came.tani na del se duhet te perballen me drejtesine Greke,dmth ekziston po qe duhen te perballen me drejtesine greke.Kaq mjafton sa per fillim,sa per ate qe ha Turq,pra qe ja ha Turqve nuk ke ca komenton,hyzmeqari nuk e kupton fjalen bese pasi hyzmeqar eshte e nuk ja di kuptimin,na eshte bo ktu si Ver llapa dikur.

 11. toni says:

  Po ku ke koke ti te gjykosh camet o pabuks,ata te pakten kane ca kerkojne,po ti qe je pabuks si ne Greqi ashtu dhe ne shqiperi,nje i mbaruar qe nuk di ca gjaku ka nuk mund te na bej gjyqtarin ketu.Per kohen e Turqise nuk marr persiper te flas se nuk e njoh po sa per kehen e SS ve qe na flet e ke gabim,po dhe sikur te kene qene bashkpuntore te SSve ne vendin e tyre kane qe dhe kan pas te drejet te bejen cfare te duan.Nga menyra se si komenton dukesh se ku jeton,dil gje pune o kacidhjar se te ka cu shpia ne kurbet per leke e jo te besh Grekun me shume se vete Greket.

  1. tourkofagos says:

   ik ti ore qafe palar,digj ndonje flamur per Mohammed-in………
   ousttttttttttt,koprroskylo…….

   1. mirel says:

    Ne fakt ne kemi djegur vetem flamur greke dhe serbe.
    Amerikanet i keni djegur ju eliqiiret

 12. toni says:

  Per cilen qaf e ke fjalen o emigrant,nese e ke per ate qaf qe e di ti te hyft e te mos dalt,te thash te kemi Ver lapen ktu

  1. tourkofagos says:

   arapi mou,e kuptoj irritimin tend,eshte e rende te jesh korrak,por Zoti nuk i beri te gjithe njerezit njelloj,ti qe i pa fat……!

   1. Albi says:

    Turkofaku e ka zotin ne veren e b…e ha aq shume sa ngaterron koka njerezish me koka k..
    Ato te njerezve i urren…

 13. Telemak Papa says:

  e tha si e tha .. …evgjitet grek kerkoin vetem plumbin qe te kuptoin…

 14. DRINI says:

  Vetem te verberit nuk e shohin sot se,Shqiperia eshte e sulmuar (ne heshtje)nga greket-Greqia me koken e stacionuar ne Tirane nga ajo dite kur,agjenti grek Anastas Janullatosi,inaguroi katedralen ortodokse greke ne Tirane duke e uzurpuar me heret fronin e KOASH.Serbet dhe greket,dihet historikisht,udheheqin politiken kombetare tok me kreret e kishave ortodokse,te cilet bejne strategjine kombetare hegjemoniste dhe zgjidhen njerezit te cilet duhet ta realizojne kete strategji.Teza e tyre me e suksesshme me rezultate te bollshme ka qene dhe mbetet;rindertimi,ndertimi,uzurpimi i tempujve fetare dhe pervetesimi i tyre nga KO serbe dhe greke dhe shpalljen e atij teritori,djep te ortodoksizmit serb-grek,duke rrenuar çdo gje me natyre shqiptare qe do te jete e mundur,siç po veprojne sot ne Shqiperi (me heret ne Kosove)kur brenda pak ditesh rrenohen vetem ne Korçe disa ndertesa monumentale,ndersa QSH,behet se nuk ka ndodh asgje.Greqia kerkon hapjen e shkollave greke ne Shqiperi ndersa,QSH nuk kerkon reciprocitet ose Hiç.Greket nga Greqia vine ne Himare ne pervjetorin e nje te vdekuri ne menyre aksidentale ndersa,QSH,ia mbysin vete organet e rendit (dihet mbi 100 vete)dhe behet se nuk ju ka ndodhur asgje etj.etj.Kjo sjellje e shqiptareve karshi grekerve,i shtyne keta te kerkojne det dhe toke shqiptare.

 15. tourkofagos says:

  sa me pelqen mandravelloja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82482
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82482
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34848
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34848
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24974
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24974
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X