mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Robert Elsie: Shqipëria në kohën e komunizmit, më keq se Afrika

Robert Elsie është i njohur si studiues i gjuhës shqipe dhe përkthyes i shumë gjuhëve si në anglisht, gjermanisht, frengjisht etj. Ai ka mbi njëzet vite punë shkencore në fushën e Albanologjisë. Dr. Robert Elsie i lindur në Kanada ka studiuar edhe në Universitetin e Bonit dhe ka qenë përkthyes i dy delegacioneve nga Gjermania dhe Shqipëria për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes tyre në vitet 80′. Me zotin Elsie bisedoi Mimoza Cika-Kelmendi.

Me 2 tetor u mbushën 25 vjet nga nënshkrimi i marrëdhënieve diplomatike gjermano-shqiptare. Një ngjarje kjo shumë e rëndësishme për Shqipërinë e asaj kohe komuniste. A mendoni se kjo marrëdhënie ka qenë e vonuar dhe nëse po, pse?

Në krahasim me shumicën e vendeve të Evropës perëndimore, marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Gjermanisë (perëndimore) si dhe marrëdhëniet diplomatike me Mbretërinë e Bashkuar (Anglinë) sigurisht u vonuan shumë. Problemi kryesor ishte qëndrimi i paparashikueshëm i regjimit komunist në Shqipëri, pra luhatjet e brendshme të politikës shqiptare.

Thuhej në atë kohë se pengesa kryesore ishte kompensimi i lartë i kërkuar nga Shqipëria komuniste për dëmet e shkaktuara nga regjimi nazist gjatë pushtimit gjerman të Shqipërisë në vitet 1943-1944, kurse pengesa me Mbretërinë e Bashkuar ishte ari i thesarit të shtetit zogist i cili kishte përfunduar në Bankën e Anglisë në Londër dhe i cili nuk iu kthye Shqipërisë për shkak të incidentit të Kanalit të Otrantos.

Por hedhim një sy posaçërisht mbi marrëdhëniet gjermano-shqiptare. Në vitet ‘50, Shqipëria ishte anëtare e Paktit të Varshavës dhe kishte kështu marrëdhënie të ngushta, ndër të tjera, me Republikën Demokratike Gjermane (RDGj), pra me Gjermaninë lindore komuniste, por jo me shtetin tjetër gjerman. Me kalimin e kohës dhe me “Ostpolitik-ën” e Gjermanisë perëndimore, Republika Federale e Gjermanisë (RFGj) lidhi marrëdhënie diplomatike me “republikat popullore” të Evropës lindore, përfshirë në fund edhe me Republikën Demokratike Gjermane (1972), por jo me Shqipërinë. Duke patur marrëdhënie diplomatike me gjithë botën komuniste, RFGj-ja nuk kishte pse të mos lidhte marrëdhënie zyrtare edhe me Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë. Problemi qëndroi kryesisht në këmbënguljen dhe ekstremizmin politik të drejtuesve të regjimit stalinist në Shqipëri, por duhet të pranojmë gjithashtu se Gjermania nuk tregoi asnjë interes të veçantë për Shqipërinë, një vend i vogël, tepër i prapambetur dhe pa interes gjeopolitik apo ekonomik.”

 

Zoti Elsie, cilët ishin faktorët favorizues për vendosjen e marrëdhënieve pikërisht në këtë kohë, pra në vitet 80′?

Në vitet ‘80 situata ndryshoi. Megjithëse Shqipëria, si i vetmi shtet evropian, nuk nënshkroi Aktin e Helsinki-t në vitin 1975, u pranua përgjithësisht se nuk shkonte më, që dy shtete evropiane të mos kenë të paktën marrëdhënie zyrtare diplomatike. Edhe fryma në Shqipëri kishte ndryshuar rrënjësisht. Pas prishjes së aleancës me Kinën revolucionare në vitin 1978, Shqipëria ngeli pa aleatë dhe – akoma më e rëndësishme – mbeti pa ndihmë ekonomike, të themi troç pa bukë. Politika e izolimit të skajshëm ishte treguar e dëmshme për zhvillimin e ekonomisë shqiptare dhe regjimi filloi të interesohej sadopak për të përforcuar marrëdhëniet e saj me vendet të Evropës perëndimore për të kompensuar ndihmën jugosllave…, sovjetike…, dhe kineze…. Prodhimet e saj të pakta (kryesisht agrare) kishin nevojë edhe për tregun gjerman.

Unë pata fat të merrja pjesë drejtpërdrejt në procesin e afrimit të të dy shteteve. Në vitet ‘80 punoja për Ministrinë gjermane të Punëve të Jashtme, atëherë në Bon, si përkthyes, kryesisht për anglishten. Më 26-27 prill 1984 na erdhi një delegacion nga Shqipëria për të trajtuar çështjen e fillimit të bisedimeve për marrëdhëniet diplomatike. Në Ministri ende nuk kishte një përkthyes të kualifikuar për shqipen dhe i vetmi njeri që dinte dy fjalë shqip isha unë. Prandaj u caktova përkthyes për bisedimet. Të them të drejtën, kisha shumë merak dhe stres sepse nuk kuptoja mirë shqipen dhe edhe sot nuk di se si arrita të kryeja funksionin tim të ndërmjetësimit.”

Bisedimet paraprake janë zhvilluar në Vjenë, apo jo. Por nëse ju kujtohet si ishin këto bisedime, a kishte mosmarëveshje mes palëve ose le të themi në gjuhën diplomatike, kushte për vendosjen e këtyre marrëdhënieve? Ju kujtohet atmosfera e atëhershme?

 

Bisedimet zyrtare filluan gjashtë muaj më vonë. Ishte hera e parë që unë merrja pjesë në një delegacion diplomatik jashtë Gjermanisë. Bisedimet u zhvilluan në Austri – shtet neutral ku edhe Shqipëria kishte një ambasadë – më 8-9 nëntor 1984, kështu që u nisëm me Zotin von Braunmühl dhe 2-3 të tjerë me trenin e natës dhe arritëm në Vjenë të nesërmen. Përfaqësuesit e delegacionit shqiptar ishin Sofokli Lazri, Engjëll Kolaneci dhe Anton Bërxholli. Me gjithë se bisedimet ishin tepër sekrete, kishte një atmosferë disi festive. Përveç bisedimeve, mbaj mend pritje dhe darka në hotelet dhe restaurantet më luksoze dhe më të shtrejnta të Vjenës. Zoti von Braunmühl, i cili u vra pak më vonë nga terroristët, u shpreh i habitur se pala shqiptare harxhonte kaq shumë para për t’u përfaqësuar si vend gjoja i begatë evropian, pasi i kisha shpjeguar atij privatisht se niveli i jetesës në Shqipëri ngjante më shumë Afrikë se sa Evropë.

Në bisedime u trajtua fillimisht çështja e kompensimit për dëmet e Luftës së Dytë Botërore. Pala shqiptare prezantoi një faturë tepër të fryer për dëmet e shkaktuara. Nga ana e saj, Gjermania tregoi mirëkuptim në parim, me gjithë se jo për shumën e kërkuar, por shpjegoi se sipas Marrëvëshjes së Londrës për borxhin gjerman (Londoner Schuldenabkommen) të vitit 1953 nuk mund t’i paguante asgjë Shqipërisë, pa rregulluar paraprakisht kompensim me të gjithë shtetet e Evropës në tërësi. Në bisedimet për marrëdhëniet diplomatike me shtetet e tjera të Evropës lindore, Gjermania kishte gjetur një zgjidhje për problemin e kompensimit: jo me kompensim financiar, i cili ishte ndaluar sipas Marrëveshjes së Londrës, por me kredi financiare me kushte të lehtësuara. Mirëpo në rastin e Shqipërisë, kjo zgjidhje nuk ishte e mundur për shkak se, në kushtetutën e saj komuniste, Shqipëria e kishte të ndaluar marrjen e kredive.”

 

Por pas shumë përpjekjesh, u arrit që këto vende të vendosin mes tyre marrëdhëniet diplomatike, edhe pse pak të vonuara?

 

Më 1 tetor 1987 u lidhën marrëdhënie diplomatike midis Republikës Federale të Gjermanisë dhe Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, dhe tri javë më vonë, më 23 tetor 1987, erdhi Ministri i Punëve të Jashtme, Hans-Ditrih Gensher, në Tiranë për një vizitë zyrtare gjashtëorëshe. Që në janar 1988 erdhi ambasadori i parë gjerman (perëndimor), Dr Friedrich Kroneck, në Tiranë, kur selia e ambasadës gjermane ishte ende në Hotel Dajti. Me në fund, në qershor 1990 u hap ndërtesa e re e ambasadës gjermane në Rrugën e Skënderbeut. Nje muaj më vonë, kjo ndërtesë u demolua nga që mësynë rreth 3000 shqiptarë të cilët kërkuan strehim politik në atë kohë aty, dhe ambasada u mbyll prapë.”/DW

55 komente në “Robert Elsie: Shqipëria në kohën e komunizmit, më keq se Afrika”

 1. BERISHA LARGOHU, KURSE SHQIPTARET TE BASHKOHEN KUNDER LLUMIT BRISHIAN. says:

  Sikur nuk ka informacione te tjera, nuk duhet te merremi se si ishte Shqiperia komuniste, por duhet te shikojme te tashmen dhe te ardhmen. Mbushja e gazetes me intervista qe pasqyrojne te kaluaren nuk jane te frytshme, por thjesht jane humbje kohe dhe lodhje truri. Komenti im bazohet nga titulli, pra nuk i hyra thelle per te lexuar te kaluaren sepse eshte humbje kohe.

 2. Ben Chicago says:

  Jo more,Shqiperia si Afrika??/.Po hajde mbushju mendjen ketyre nostalgjikeve enveriste qe thone se ishim me mire atehere se tani.

  1. Dean says:

   Ku i ke ”nostalgjiket enverist”,ti mor bir bushtre?????????
   Shumica qe komentojne ke Tema jetojne jashte shtetit dhe as qe u plas fare per komunizmin imagjinar me te cilin po lufton ti,mor shqiptar i TRASH.

   1. Ben Chicago says:

    Prandaj je kaq i zgjuar dhe i kulturuar o race bastarde,sepse jeton jashte.Kur injoranca perzier me arrogancen dhe mungesen e normave elementare te edukates,dalin cavie bastarde si puna jote;delllli Dean.Me vjen keq qe harxhova 2 min nga koha ime per nje Garbage si puna jote.

   2. vlora says:

    Te gjithe ju bijte e bushtres qe mendoni se mbroni ende 1944-1990
    jeni sigurimsa qe jetoni jashte dhe ne Shqiperi do tju kthej interpoli per krimet qe keni bere.Per ju , Shqiperia s´ishte me keq se Afrika!!! sepse ju kishit uniforma , kompesime ,rroga te mira (se ishit arma e dashur e ppsh)apartamente ,kavalishenca !(dhe prap fshatar mbetet) TE GJITHA TE MALLKUARA !! POR JU SISHIT SHQIPERIA .Zoti Robert ELSIE E KA FJALEN PER SHQIPERINE E SHQIPETAREVE QE NGJANTE ME KEQ SE AFRIKA .

    1. xhoni says:

     Ti vlora e TRopojes,je nje kelysh bushtre,se kujton,qe populli sot jeton me mire se atehere!!!
     BENI NJE REFERENDUM ME NJE KERKESE TE VETME:
     “KUR JETONIT ME MIRE,NE SOCIALIZEM APO KAPITALIZEM” dhe do ta merrni vesh perfundimin e mendimit te shumices se popullit!!!
     Boll na cate TRAIN me mbrockullat tuaja FASHISTE!!!
     Sot ne Shqiperi sundojne FASHISTET,KRIMINELET,HAJDUTET,SERBET DHE GREKET!!!
     POPULLI SHQIPTAR ESHTE KTHYER NE SKLLAV!!!
     JUVE,Ca zagareve te pushtetit,u jane errur syte nga favoret,qe u ben KRIMI POLITIK duke ju mbajtur si QEN ROJE!!!

    2. mikel says:

     po pse mor ballist nga fshatrat e vlores tashi ku e rendit shqiperine ti? mor idiot me pupla shko e thuaj atyre fukarajve ne shqiperi se si jetojne , per ne qe jetojme jashte rrofte demokracia,po fykarejte qe skan buke ,shkoll , pare per tu kuruar te mjeku, cfar mendimi kane thua ti?

   3. Miri says:

    Sa shume te paska djeg suma mer Dean.

  2. zefi says:

   Mos more!!!
   Si paska qene Shqiperia SOCIALISTE si Afrika KAPITALISTE???
   Mire ne Shqiperi fajin e paska patur Enveri,PO ME AFRIKEN,pse nuk ka bere gje ky KAPITALIZMI MODERN???
   MASHTRIME JANE TEGJITHA KLETO,QE DERDELLITNI SOT!!!
   PROPAGANDE E FELLIQUR FASHISTE!!!
   Atehere Shqiperia nuk kishte LUKS,por njerezit JETONIN ME MIRE E ME TE LUMTUR SE SOT!!!
   Boll me Sali Berishen,qe e VRAU E VODHI KETE POPULL,QE E PERCAU DHE PO UA SHET SERBEVE E GREKEVE,dalin e teprojne MASHTRIMERT TUAJA!!!
   Kemi 22 vjet,qe degjojme PELLITJET TUAJA FASHISTE DHE TE HAVDALLIT BERISHA,ndersa s populli nuk ka buke te haje!!!
   Shqiperia sot eswhte SHUME ME KEQ SE SHQIPERIA E KOHES SE ENVERIT!!
   E KAM FJALEN PER POPULLIN E VARFER,SE POLITIKANET DHE MAFIOZET JANE PASURUAR!!!

 3. Te vjen turp says:

  Te vjen per te vjelle kur I lexon keta genjeshtare me dy api treqind fytyra.
  Bir fashistesh kemi qene, bir fashistesh di te ngelim.
  Turp kysh I interviston keta qelbesire me fytyra prej njeriu.
  Fytyra te buta qe fshehin egersine.
  Ptu fashist I qelbur

  1. raimondi says:

   Elsie eshte nje medioker qe hiqet sikur kupton por eshte pyke ne diell

   Shqiperia atehere kishte difektin e shperndarjes se te ardhurave sepse praktikonte
   te “Ardhuren e centralizuar te shtetit” dhe qe bente qe 99% e te arhdurave
   te shkonin per investime nderkaq qe njerezit vuanin per buke

   Por kjo nuk do te thote se ishte si Afrike, sic thote ky trapi, se Shqiperia
   kishte nje industri Moderne, TE TE GJITHA LLOJEVE QE NGA AJO E RENDA DHE DERI
   TEK Industria Nxjerrese dhe perpunuese e Naftes dhe nje sektor Bujqesor
   e Agrokulturor tejet te mekanizuar dhe nga me modernet per kohen ,me kanalizime ne cdo cep te Shqiperise ,
   sa atehere cuditeshin agronomet italiane kur vinin ne Shqiperi ne kryesimin e zotit Baltadori
   qe ishte nje agronom klasi me origjine shqiptare nga Vlora, por qe jetonte ne Itali
   Mos permendim ketu Plantacionet e pafund qe ishin me limona e Portokalle ne gjithe bregdetin e Jugut, apo plantacionet me Molle ne Korce, Kolonje Pogradec, Peshkopi, –Plantacionet me gesjshtenja etjetj

   —-Ndaj edhe Enciklopedia Britanike thote se :’…..Shqiperia ishte nje vend
   Modern Industrialo-Agrar ne kohe te Komunizmit….”

   ___Kur flet Enciklopedia Britanike ne kete menyre, eshte mire qe Robert Elsie te heshte
   , se na hap barkun me propgandne e tij diletante dhe e tregon vetem shume qesharak

   __This interviw of R.Elsie tells me that he has a superficial mind, lacking that intelectual complexity in this case .Given to that compelling evidence lol, He is not a mere ass

   … I think we
   should put this definiton a little bit further , than we can touch the truth about him : ….He is an incredible Ass..looooooooooooooooooooooooooooooool

   1. rudini says:

    raimond pallaveshi!!qe shqiperia ishte Afrike nuk duhet vene ne dyshim,dhe jo ajo veriore por renditej me zimbabve e kongo.nuk kam kohe te humb me ty vllaçko,ti qeke nostalgjik.kur kam ikur nga shqiperia isha 30 vjeç dhe per lidhje pune njihja çdo cep te shqiperise.ndryshimi i madh qe ishte perendimi me anakroniken shqiperi me shokoi duke mallkuar fatin perse kisha lindur ne ate vend qe vuajten prinderit tane edhe ne gjysmen e jetes……….

    1. raimondi says:

     Natyrisht nuk me cudit mendimi jot i pjerdhur, por cudia eshte se edhe ky Elsie
     paska te njejtin mendim me ty, qe ke IQ te njejte me prpanicen time

    2. emigranti i frustuar says:

     —–rudin—ne se shqiperia e komunizmit me shkolla te mesme ne cdo qender fshatrash dhe me qendra shendetesore ishte si afrika , si do ta pershkruante shqiperin e zogut me gomar e me brekushe —ik mo se ne se ke ndonje formim personal ate e ke marre ne periudhen komuniste qe ky na e quan afrike

 4. alban says:

  Z.Elsie,c’donin patriotet tuaj nga Dresden qe ne 1943 erdhen dhe vrane e dogjen ne fshatin tim qe edhe sot shkohet me rruge dhish?

  1. Dean says:

   KY eshte Anglez,JO Gjerman.Ndersa pyetja jote duhet te ishte trajtu nga Qeverite shqiptare,tashme.

 5. tefta says:

  sot eshte shqiperia nje afrike me shume ndertime dhe pa asnje lloj industrie n njeslloj si afrika dhe me shkolla hale

  1. shqiperia says:

   KETO NGJARJE NUK JANE TE REJA PER NE, BESOJ QE SHUME
   PREJ SHQIPETAREVE I KANE DDGJUAR KETO HISTORI.
   POR BERI BMIRE QE KY ZOTNIA FOLI PER PROBLEMIN
   E THESARIT ZOGIST SEPSE 90% E SHQIPETAREVE
   MENDOJNE QE THESARIN E VODHI ZOGU KUR HIKU .
   ( ZOGU NUK ISHTE SHOKU I SALES E AS I METES APO RAMUSHIT.

 6. ilir says:

  po mire ky zoteria se bashku me gjithe perendimoret ne 50 vjet perse nuk bene as edhe nje perpjekje te vogel per ti dhene ketij vend driten jeshile te demokracise apo permbysjes se sistemit??? Te na krahasosje me Afriken ne nuk eshte se ka bere ndonje gjetje gjeniale sepse ate e kemi ditur ne vete qe e kemi jetuar ne shpine ate fatkeqesi. Ky zoteria se bashku me kopene e perendimoreve ne 50 vjet te perkrahnin me mire grupet e rezsitences shqiptare dhe mos ti dekonspironin tek UDB-ja dhe Sigurimi, tashi te na bejne teori me Afrike dhe varferi sja kemi borxh aspak ketyre, por mesa duket ky dhe ndonje tjeter ne Shqiperi paskan ca leke qe i kane tepruar dhe do botojne ndonje shkarravine liber thjesht per tja hedhur trute e gomarit ketij milet.
  Ky Elsieni me mire te tregoje sesi perse perendimoret e perkrahnin Eneverit ne izolimin e tij sepse ishte me e leverdisshme per ta te mbetej nje Shqiperi e cunguar dhe e varfer ne menyre qe te mos i prishej terezia Jugosllavise dhe Greqise, kete te na tregoje ky MIKU dhe jo perrallat me mbret e mbretereshe. Te na tregojne sesi e lane te vdese ne shtrat nje diktator si Enveri pa i hyre gjemb ne kembe atij dhe as familjes se tij, dhe sesi bizneset e nomenklatures shtrihen ne Britani dhe SHBA pa asnje fare pengese……Per pershkrime idiote te ketij tipi nuk kemi nevoje sepse e kemi perjetuar vete…

 7. Korcari says:

  ROBERT ELSISES.
  ~~~~~~~~~~~~~~~
  ~~~~~~~~~~~~~~~
  Albanologu shkencetar
  S’kish pse te mashtroje
  C’eshte Shqiperia sot
  Ta dredhoje o deformoje
  Ai burre me karakter
  Tej e mbane i njohur
  Gjuhetar encikloped
  Te verteten ka folur
  S’eshte politikan
  llafollogjine ta vertite
  Sipas qyleve ta ndrite
  S’kerkon toka ne Allbani
  Te ngrere vila e saraje
  O te jete ryshfetxhi
  Se do mbroje ca kodoshe
  Fronin mos tu a beje shoshe
  Te lere punen ku punon
  Qe te mbrije ne Tirane
  Te fitoje nje milion
  Sepse na thote dy fjale:
  Politikan te zote kini
  Rini urte edhe flini.
  Nderkohe ne bange sekrete
  Milioni te degrgohej
  Populli me dy fjale
  Krejt te narkotizohej
  Lexoni Robertin ne fytyre
  Talljen shpreh me te qeshur
  Sytet e tij na thone
  Jo, s’ma kini hedhur
  Ato reflektojne
  Pune dhelperije
  Sa here shikojne
  Vepra djallezije
  Mjeshtri i Albanologjise
  Roberti s’desh terxhuman
  Te verteten t’ja deformojne
  T’ja shkelqejne o lartesojne
  Kodoshet nga kjo perfitojne
  C’vijne burra me ndershmeri
  Ne katrauren Shqiperi
  Shqip s’kuptojne s’flasin
  Ndaj dhe ju a rasin
  Si e qysh idete ti desherojne
  Qe ua hedhin qe te shpetojne
  Roberti ke hyre ne histori
  Te Shqiperise plot me dredhi
  Shqiptaret e ndershem
  Te falinderojme
  Si burre i ralle
  Te admirojme.

  Korcari

 8. ylli says:

  O Zoti Mero BAZE

  Me vjen shume keqe qe ju botoni kete artikulle te keti ndyresire, ju jeni dhe ngavendi i kengetarit Ylli Bako i cili ne njer nga kenget e tije thote lerme o zote te roje ne kete vende qe e ka bekuar perendija

 9. emigrant i frustuar says:

  —-Edhe pa u lidhur mardheniet diplomatike me RFGJ. kemi patur mardhenie tregetare—-Personalisht kam qene ne vitin 1983 ne LEVERKUSEN i ftuar nga departamenti i plastikes i koncernit kimiko-farmaceutik te BAYERIT, sepse nga ky koncern blinim lende te para per plastiken—Kam kujtime te pa harrushme nga ky takim qe ndikoi edhe ne mentalitetin tim te me vonshem—ajo qe me impresionoi ishin njohurit e takuesve tane mbi politiken dhe resurset e shqiperise , aty mora vesh se ne kemi nje bregdet prej 380 km. shtrirje.dhe padyshim korrektesia gjermane.
  —-Kur u ktheva ne ndermarjen time me pyeten koleget dhe miqet e mi per impresionet nga ky takim –pergjigja qe ju kam thene ka qene –Ne se ndihesh krenar se je njeri ate e gjen tek nje gjerman

  1. rudini says:

   edhe une jetoj ne gjermani dhe nuk ndihem i frustruar siç thote merua .nuk kam asgje kunder gjermaneve,biles ta mbeshtes mendimin,por po ti thoshe kolegeve per gjermanet,batuten qe po na trgon ne te vinte sigurimi ne darke ne shtepi e te tridhnin!!!!!!!!!

 10. Geg Toskani says:

  Zoti Elsie nuk jeni aspak simpatik, pèr mè tepèr paskeni njè shikim prej pederasti. Nuk mè hyn aspak nè punè se si e shihnit ju shqipèrinè tonè.
  TI dhe ata qè e mendojnè ngjshèm, po tè kishit ndjekur rrugèn e kètijè populli sigurisht do tè mendonit ndryshe. Qoftè Gjermania apo Kanadaja nuk kanè qènè nè konflikte shekullore dhe pèsuar me fqinjèt si shwqipètarèt.
  Nuk keni aspak tè drejtè morale tè ofendosh jo vetèm shqipètarèt por dhe afrikanèt qè janè popuj tè masakruar, tè shfarosur, tè shpronèsuar por krenarè pèr vetitè e vyrtitet e tyre fisnike.
  We are africans, you are big shit

 11. SKENDER BEU I VJETER says:

  KY KANADEZI DO KETE NDONJE DORE NE BAKLLAVANE E ALBPETROLIT DHE NA SHET PROFESORLLEQE.ME KE SYE PE O KOKE DER ME ATE ME XHAM APO ATE PA XHAM.DHE QE KU E VURE DYLBINE ,NGA OTRANTOJA APO NGA VANKUVERI.JANE KOQE DHE KETA TE TEMES QE MEREN AKOMA ME KARLLEQET JO KOMUNIZMI KESHTU JO ASHTU.KOMUNIZMI KA NGORDHUR MIZAT PO I NEMEROJNE DHEMBET GOMARIT DHE ZHUKATIN SEPSE POSHTE GOMARIT ISHTE DHE NJE QESE ME FLORI DHE DUANTA REMBEJNE FSHEHUR,PA PER GOMARIN SI ZE SHUME MERAKU SEPSE KANADAJA ESHTE SHARTIMI I PARE KOMUNISTO -KAPITALIST.

 12. Hesapi says:

  E vertete qe kurre nuk e treguan te verteten ne kohen e komunizmit,tregonin fytyra te tjera,ndersa sot i fshehin te gjithe fytyrat e sa per shendetin ka hyre edhe malarja qe ne ate kohe e zhduken.Kjo nuk eshte nostalgji nje e vertete e vogel por e vertete.

 13. kel ukaj says:

  Duhet te kemi te dhena per te dhene vleresime. Meqenese te dhenat nuk jane te pavarura e te politizuara si atehere edhe tani ne mund te flasim vetem mbi hipoteza.
  Zoteria ne fjale nuk sqaron se behet fjale per afriken e zeze o te bardhe. Afrika e bardhe eshte veriu i Afrikes dhe me kete eshte e vertete atehere dhe eshte edhe sot. Se zoteria e krahason me afriken e zeze atehere nuk e di çfare mund te them por eshte injorance.
  Sistemi socialist eshte nje sistem ekonomik joefiçent e kjo nuk don shume inteligjence per ta kuptuar, por edhe modeli ekonomik i shqiperise per nga kostoja e sakrificat humane po e kalon sistemin socialist. Ju jap nje kuriozitet se shqiperia eshte parashikuar ne vitet 90 qe do te arrije prodhimin e 1990 ne vitin 2020. Pra do te duhen 30 vjet plot per te arritur prodhimin e 1990. Dikush habitet e nuk i kupton gjerat e per kete shtoj se pasi te prodhohet fillon shperndarja e rishperndarja e pasurise se krijuar. Persa i perket socializmit e vendoste PPSH menyren e shperndarjes dhe rishperndarjes, tani e vendos mafia, Sali Krimineli, monopolet etj. Te dyja modelet jane modele qe bota oksidentale as qe mund ti imagjinoje. Me vjen keq qe gjerat i themi shkurt e nuk kemi kohe per tu zgjat per shkak te punes, ate te cilen shqiptaret nuk e pelqejne.

 14. KASOLLE says:

  Kush me thote, ndonje demshperblim per kohen e luftes na dhan keta gjermanet neve.Sic thot dhe ky ilua ata komunistet e veros e kishin vene si kusht po me pas cndodhi,apo u harua.

 15. demokrati says:

  Pak me profesional z.Elsie, me ngjan me ate perkthyesen ne Gjykaten e Selanikut qe perkthente shqip ne gjyqet e shqiptareve pa ditur shqip, dhe ditezinjte po in ngrysin ditet ne burgjet e Greqise. Shqiptari ka dinjitet more kanadez i kenduar qe paske mesuar shqip po nuk njeh shqiparet, mos prisje qe te conin per te ngrene wurster te tymosura ne ndonje pijetore. Edhe ketij si ish kryeministri i Bavarise qe i kishte bere pershtypje pse perfaqesuesit e MPJ te Shqiperise ne 1986 kur kishin dale per ta pritur ishin te veshur me kostume dhe kollare, ky qe shqeu nje derr per nje darke, kishte ardhur me pantallona te shkurtra, tani mbase priste qe pala homologe te dilte me breke me ishte vere. lexova intervisten e Gensherit, kishte degjuar per here te pare ne kohe te Musolinit, cudi si nuk ju kujtua Hitleri dhe si nuk ju kujtuan Boroven.Del se delegacioni shqiptar ka qene me i pergatitur dhe me profesional, por elsie shokin si gjithnje shikon qimen ne sy te shqiptareve por jo trarin ne sy te vet, ende sot ka nje njohje minimale te shqipes.

  1. shqiperia says:

   O Z. Elsie mos i ul shqiptaret deri me afrikanet
   qe ne vend te bukes hajne krimba te pjekur

 16. historia e shqiptareve says:

  Ylli koqia,ylli kungulli pa fara dhe analoget e tij,duket qe jane kelyshe komuniste,si te tille ne Kube te jetojne,o ne Korene komuniste.
  Perendia bekoi truallin or koqe, jo komunistet qe per nje fjale te varosnin,Perendia nuk vret or idiot anadollak.

 17. Drenica e Kuqe says:

  Kete fare Elsie-n e kane çuar ne qiell “shqiptaret” e pushtetit te Titos. Ata e keta te KSAK qe u kthyen ne “kosovare” e antishqiptare!!…
  Ai fare Elsie eshte nena e viqit dhe e Sali Millosheviq Fazlliqit!!…
  Elsie eshte nje plesht qe po rritet nen sqetulla te huaja dhe antishqiptare.
  Elsie-n e quajne “burre te mire” vetem “kosovaret” dhe antishqiptaret si Ibrahim Rugovs se Elsie punon per ta.
  Me kete kete qe ka thene ne titull po tregon qarte sa “mik” i madh i shqiptareve qe eshte – he ja lofsha me pod!!..

  Drenica e Kuqe

 18. toni says:

  Ha,ha, ha, e mer komunista me keq se zulute por per ju ishte mireqenie
  se bij cobanesh keni qene. Yt rrace e poshter rrace e kuqe anti
  SHQIPETARE. Afrika e kuqe e Enver bythes arkitekti i pare Gay ne kampin e lindjes qe e shkepte berberi Tirons DEM XHEPA.

 19. Claus says:

  Me te vertete nje interviste pa nerv. Perseritje te merzitshme pa ndonje gje te re.
  Nejse, dicka te re kishte, por nuk e di perse mu duk nje gajasje pa vend, me nota tallje-populiste sikur kerkonte te thoshte dicka interesante.

  E kam fjalen per nje pasazh te shkurter te tij:

  “Përveç bisedimeve, mbaj mend pritje dhe darka në hotelet dhe restaurantet më luksoze dhe më të shtrejnta të Vjenës. Zoti von Braunmühl, i cili u vra pak më vonë nga terroristët, u shpreh i habitur se pala shqiptare harxhonte kaq shumë para për t’u përfaqësuar si vend gjoja i begatë evropian, pasi i kisha shpjeguar atij privatisht se niveli i jetesës në Shqipëri ngjante më shumë Afrikë se sa Evropë.”

  Perse merren me keto gjera pavlere kur nuk kane gje per te thene?
  Po 50 mije shilinga austriake i kishte shteti shqiptar, i nderuar. Te dilnin dhe te tepronin per dy a tre darka me 6-8 vete. Pjestuar per shtate me kursin e DM te asaj kohe ja 7 mije DM kushtonin. Sado lokal i shtrenjte te kishte qene, 1000 DM pro person nuk ka ngrene dhe nuk ka pire.
  Nejse, nuk po hyj me thelle ne menyne austriake dhe madhesite stomaqeve se nuk ka aspak vlere. Por edhe dicka tjeter dua te shtoj.
  Ne Jug te Gjermanise eshte nje rajon qe njihet per shpirtin e kursimit. Ka barcaleta per ate popull ne tere Gjermanine. Ja pra qe dhe ky von Braunmühl, ndjese paste, me rezultoi me rrenje schwäbiane. Shkurt, jane Lej-Fener te Gjermanise qe mbledhin “vida ne rruge per ti futur ne garazhin e tyre, se kushedi do ti duhen nje dite!!!!.”
  Besoj se Elsie e njeh Lej-Fenin nese ka studiuar albanologji ne vitet `70-`80.
  Pra krahaso nje bavarez si Franz-Josef Strauss qe hengri nje qengj dhe rrufiti vere me kuinjtal dhe ofroi para ( ne fund u ul ne cockpit dhe fluturoi) dhe nje shvabian qe mendjen e ka sa kushton pjata, se ka frike se mos paguan ai.
  Ja pra qe me keta tipa bisedimet deshtojne se shpirti kurrnac nuk i ben te hapur dhe te qeshur ne tavoline. (Me besoni, nuk bej fajtor ate.)
  Kam dhe kam patur respekt per Elsie-ne. Por keto info nuk ishin te nevojshme, duke mos harruar qe edhe ai ka kaluar shume dite te gezuara dhe plot liresi ne ato vite kur vinte per vizite ne Shqiperi, dite qe shqiptaret e tjere nuk i kishin.

 20. Ate qe se beri hitleri says:

  Ate qe se beri ytate hitleri me ushtri e bere ti me para.
  Ju kyjtohet o shqiptare perralla e ujkut me kecat.
  Ate perdori perendimi per te na kollofitur

 21. Gezimi says:

  Jam dakord me ju Margarita. Profesioni i perkthyesit eshte vertete shume i veshtire. Vite me pare, me ra ne dore nje perkthim shume i bukur i vetem strofes se pare te Bageti e Bujqesise ne anglisht, i bere sigurisht nga ndonje shqiptar i talentuar. Une po e shkruaj ketu:

  O mountains of Albania, you mighty stalwart oaks,
  You blooming plains, you meadows, lush, my memory evokes,
  Your gentle hills, your smiling vales, your lively limpid streams,
  Your snow-capped peaks, your slopes, your cliffs, your woods that fill my dreams
  I sing to your white-fleeced flocks and to their pastures green
  O blessed land, to me you are the finest ever seen!

  Shiko me cfare talenti jane perkthyer keto vargje. Une mendoj se kemi patur (ndoshta dhe kemi) perkthyes shume te mire, dhe s’kemi pse t’ia leme kete pune te huajve, por te pergatisim specialiste ne kete fushe.

 22. genti says:

  Per cilen Afrik e ke fjalen o Robert Elsi,per Afriken e Jugut? Ik mer….

 23. I ati says:

  Ate qe se beri I ati I ketij, ai mo ai muti hitleri me tabore.
  E beri I biri ky muti tjeter me para ne dore.
  Ha ulet breket ramiZ alese deri ne kavile.

 24. HORRI bulevardit says:

  O Sali Berisha, po mire qe vjedh hapur fare, sa na hudhe hi syve, duke na then se po e blejn Merikonet Albpetrolit, por sa ja fute firmen doli Rezart Taci, domethene dole ti.
  Por mos paguj pare kot edhe per ato qe jemi dakort se ne e dime se ne kohen e ati merhumit, kena qen me keq se ne Afrike, ske nevoje te pagujsh nga paret e shqiptareve, trapa qe te na thon ne se paskeni qen keq, keq kena qen se kena pas plehra si ju atje nolt, por tani ne qofte se jena me mire so merita jote, por rrofte qe ja msym otes se qyteterume dhe ca punun, ca bon biznese te pista, dhe fale dhe millit te bardhe, investun emigrantet gjithsejcili ne shtepin e vet dhe rregullun mirqenien, te ishte per ty dhe ata te majtet, se sje vetem i, ti je me qeni, por dhe fatosat e iliret njesoj jane, ne do kishim bo vetvrasje masive nga skamja.
  Mos paguj kot plehra neper bote te na thone se ti ke jetu keq, e dime kete gje, por dime qe pa buke ai mesuesi jot, ak lon njeri, kete maje vath ne vesh ti dhe ai plehra qe ke pagujt.

 25. Koke Llulla says:

  CURICULUM VITAE E Z. Bert Ali (ne shqip)
  “Robert Elsie është i njohur si studiues i gjuhës shqipe (Cfare të rejash ka prodhuar, apo kopjuar?) dhe përkthyes i shumë gjuhëve si në anglisht, gjermanisht, frengjisht.(Asgjë nuk e dallon Bertin nga dhjetra mijëra te rinj dhe pleq shqiptare). Ai ka mbi njëzet vite punë shkencore në fushën e Albanologjisë. ( Ka te pakten nja 300 emra shqiptarësh, me mjekra deri ne toke, qe jane marë e meren me kete shkencë qe ne kohën e Sami Frashërit 1850). Dr. Robert Elsie i lindur në Kanada. (Kanadaja e nderon ate Zotni), ka studiuar edhe në Universitetin e Bonit( Asgje e vecante nga Darmshtad, Paris, Stokholm, Rome, Torino, Kembrixh, Oksford, Vjene, Selanik, Stamboll, etj.,etj., ku kanë studiuar qysh 150 vjet përpara gjyshërit, prindërit,ne, fëmijet tanë) dhe ka qenë përkthyes (punetor krahu i kualifikuar) i dy delegacioneve nga Gjermania dhe Shqipëria për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes tyre në vitet 1980”.
  Me zotin Elsie bisedoi – në Afrikë – Mimoza CiCa-Kelmendi.

 26. tom says:

  Elsie, e ke thene vertet se Shqiperia ishte si Afrika perpara 1990? Elsie, duket nuk njeh Afriken ose Afrike quan Afriken e Jugut. Mos e tepro….afrikane ishin ata me te cilet pate te beje ne 1989 – 1992? Une jam afrikani me te cilin u ballafaqove ne Esen per nje perkthim kontrate, dhe u terhoqe verejtje pas verwjtjeje….e pra afrikan….Kisha sh respekt per ty….

 27. Votren says:

  Do bente mire qe te mbante pozicionin e perkthyersit.

 28. Arberor says:

  Author: Eugene K. Keefe Sarah Jane Elpern William Giloane James M. Moore, Jr. Stephen Peters Eston T. White

  THE PEOPLE

  The population increased by about 71 percent from 1950 to 1969 and in 1970 was increasing at a rate that would double the number of inhabitants in approximately twenty-six years. The median age, about nineteen years, was increasing slowly. The abundance of rural population and the increasing tempo of industrial development provided potential for rapid urban growth, but government controls and a scarcity of housing tended to restrict population movements.

  The development of industry and the program to achieve eventual self-sufficiency in agriculture. Reduction of disease and improved health were the most important gains countrywide. Also, by 1970 electricity had been extended to over two-thirds of all villages.

  The total population in January 1970 was an increase of approximately 500,000 over the 1960 official census total of 1,626,315. The distribution by age groups in 1970 was: under fifteen years of age, 42 percent; fifteen to thirty-nine years, 37 percent; forty to sixty-four years, 16 percent; and sixty-five years and over, 5 percent. With almost 60 percent of its inhabitants under forty years of age and a median age of approximately nineteen years, the population was extremely youthful, and indications were that it would remain so into the 1970s. The proportion of persons in the dependent age groups, under fifteen and over sixty-four years, to the working age group, fifteen to sixty-four years, was 887 to 1,000.

  About two-thirds live in villages and in the countryside. Urban population increased from about one-fifth to one-third of the total during the 1950-70 period and would have increased to a greater extent had the government not taken measures, beginning in the mid-1960s, to build up agriculture and to restrict city growth. During the drive to reduce the number of people involved in administration and to increase production forces in the mid-1960s, thousands of persons living in the city, including some from the bureaucracy and the Party, were sent to the country.

  The expansion of medical services and improvement in the standard of health during the 1950s and 1960s resulted in a marked decline in the mortality rate, from 14 per 1,000 in 1950 to 8 per 1,000 in 1968. The age structure of the population, with a preponderance in the lower age brackets, provided the potential for a continuing low mortality rate.

  A concomitant of the reduced death rate was an increase in life expectancy. Data from domestic sources indicated that the average life expectancy at birth increased from 53.5 years in 1950 to 66.1 years in 1965.

  The pattern of sustained high birth rates and declining death rates resulted in high rates of natural increase. Total population increased by 71 percent from 1950 to 1969, whereas the average increase for all other East European Communist countries, excluding the Soviet Union, was 18 percent. The growth rate for 1970 was estimated at 2.7 percent.

  The standard of living was the lowest in Europe and was improving at a slow pace because priority was given to industry, to increasing the means of production, and to developing eventual self-sufficiency in food production, especially of cereal foods. The most widely felt improvements were in health services and in use of electricity, which resulted from expanding the electrical network to many villages.

  Plans for the late 1960s and 1970 called for 23 to 25 percent of the state budget to be spent on social and cultural sectors. In 1967, when total planned budget spending was 3.6 billion leks (5 leks equal US$1–see Glossary), the sum for social and cultural sectors was 837 million leks, of which 189 million were for health, 167 million for social insurance, 143 million for assistance to mothers and children, and 338 million for education and culture.

  The government maintained that it was improving living conditions by increasing food supplies and commodities and by construction of public facilities and structures. In February 1970 the chairman of the State Planning Commission reported that 1,200 dining rooms, 1,140 bakeries, 1,850 public baths and laundries, and 187 water mains had been built and that electricity had been supplied to 1,096 additional villages in 1968 and 1969, leaving only 663 without electricity. Although these additions added to the amenities of life, the rapid growth of population caused heavy strain on the very limited total resources available.

  Medical authorities asserted that many diseases and afflictions that had taken heavy tolls of life and tended to debilitate large segments of the population before 1950 had been greatly reduced or eliminated. These successes were primarily attributable to large-scale inoculation programs, elimination or reduction in the number of disease-spreading pests, and expansion of health services. Malnutrition, unsatisfactory sanitary-hygienic conditions, and indifference to medical aid in some areas posed problems for further improvements.

  The United Nations Relief and Rehabilitation Administration provided food, medicine, and antimalarial assistance in 1945 and 1946, and the Communist regime followed up with a concerted effort against the disease, which reduced the percentage of persons afflicted to approximately 7 percent in the early 1950s. Health officials declared in 1970 that malaria had been eradicated by 1967, and no cases had been recorded after that date.

  Workers who became incapacitated and had over ten years of work credit received payments at the rate of 85 percent of the average wage for the last month worked; persons with less than ten years’ service received 70 percent, except that temporary or seasonal workers were given less. When disability resulted directly from work, pay was given at the rate of 95 percent for most trades and 100 percent for persons working in mines. Compensation was less when incapacity resulted from an accident unrelated to work. Payments under these circumstances depended on age and years of work credit. Veterans who served in the Army of National Liberation before May 1944 and some of the Party elite were allowed an extra 10 percent when incapacitated (see ch. 2, Historical Setting).

  Pregnant women were given eighty-four days’ leave under normal circumstances and 95 percent of their monthly wage if they had worked over five years. They received 75 percent if they had worked less than five years. Workers could remain at home for limited periods to care for the sick and receive 60 percent of their pay. When children under seven years of age were ill, the worker was permitted up to ten days’ leave during a three-month period. A subsidy, a one-time payment, of 280 leks was provided for each child. Upon the death of a family head or his spouse, 300 leks were provided for funeral expenses.

  Old-age pensions were based on age and years of work. Payments were computed at the rate of 70 percent of the worker’s average monthly wage. The minimum pension was 350 leks, and the maximum was 900 leks per month; two exceptions were veterans of the Army of National Liberation who served before May 1944 and Party leaders, who were awarded an additional 10 percent. Women who reared six or more children to the age of eight were permitted to retire at age 50 when they completed fifteen years of work, instead of the usual requirement of twenty years.

  Soon after the adoption of the Constitution in 1946, a number of laws were adopted regulating marriage and divorce. The law on marriage, adopted in 1948, provided that marriages had to be contracted before an

  official of the local People’s Council, and strong penalties were prescribed for any clergyman performing a religious ceremony before a civil ceremony had taken place. The legal age for contracting marriage was set at eighteen for both sexes, but persons as young as sixteen years of age could enter into marriage with the permission of the

  people’s court. In such cases the minors did not need parental consent, and the law considered them “emancipated.”

  Marriage was based on the full equality of rights of both spouses. Thus the concept of the head of the family, recognized by pre-Communist civil law and so important for Albanian family life, was eliminated. Each of

  the spouses, according to the 1948 law, had the right to choose his or her own occupation, profession, and residence. Marriage with foreigners was prohibited unless entered into by permission of the government.

  The laws on divorce were designed to facilitate and speed up divorce proceedings. The separation of spouses was made a ground for divorce under the law, and in such cases a court could grant a divorce without considering related facts or the causes of the separation. The basic divorce law, which was originally passed in 1948 and, after some modifications, was still in effect in 1970, provided that each spouse may ask for divorce on grounds on incompatibility of character, continued misunderstandings, irreconcilable hostility, or for any other reason that disrupted marital relations to the point where a common marital life had become impossible. Certain crimes committed by the spouse, especially political crimes, the so-called crimes against the state, and crimes involving moral turpitude, were also made causes for divorce.

  Education Under Communist Rule

  Immediately upon seizure of power in November 1944, the Communist regime gave high priority to opening the schools and organizing the whole educational system along Communist lines. The Communist objectives for

  the new school system were to liquidate illiteracy in the country as soon as possible, to struggle against “bourgeois survivals” in the country’s culture, to transmit to the youth the ideas and principles of the Party, and to educate the children of all classes of society on the basis of these principles. The first Communist Constitution (1946) made

  it clear that the intention of the regime was to bring all children under the control of the state. The state, constitutionally, took special care for the education of youth, and all schools were placed under state management.

  The Educational Reform Law of 1946 provided specifically that Marxist-Leninist principles would permeate all school texts. This law also made the struggle against illiteracy a principal goal of the new school system. A further step in this direction was taken in September 1949, when the government promulgated a law requiring all illiterates

  between ages twelve and forty to attend classes in reading and writing. Courses for illiterate peasants were established by the education sections of the people’s councils. The political organs in the armed forces provided parallel courses for its illiterate military personnel.

  The 1946 education law, in addition to providing for seven-year obligatory schooling and four-year secondary education, called for the establishment of a wide network of vocational, trade, and pedagogical schools to prepare personnel, technicians, and skilled workers for the various social, cultural, and economic fields. Another education law adopted in 1948 provided for the further expansion of vocational and professional courses to train skilled and semiskilled workers and to increase the theoretical and professional knowledge of the technicians.

  A further step was taken in 1950 to expand technical education. Secondary technical schools were established along Soviet lines by the various economic ministries. In 1951 three higher institutes of learning were founded: the Higher Pedagogic Institute, the Higher Polytechnical Institute, and the Higher Agricultural Institute, all patterned along Soviet models. The Council of Ministers said that their purpose in founding these institutes was to create conditions for further development “according to the example of science, culture, and technique of the Soviet Union.”

  In the 1949-54 period the school system was given a thorough Sovie orientation both ideologically and structurally. Most textbooks, especially those dealing with scientific and technical matters, were Soviet translations. Soviet educators were attached to the major branches of the Ministry of Education. The Russian language was made compulsory as of the seventh grade, and Soviet methodology was applied. Large numbers of students and teachers were sent to Soviet pedagogical schools for study and training.

  Courses for teacher preparation were established in which the Russian language, Soviet methods of pedagogy and psychology, and Marxist-Leninist dialectics were taught by Soviet instructors. A law adopted in 1954 reorganized the Ministry of Education, renamed it the Ministry of Education and Culture, and, among other things, provided for the dissemination of Communist principles “supported by the school experience of the Soviet Union.” In 1957, when the State University of Tirana was opened, a team of Soviet educators laid its structural,

  curricular, and ideological foundations.

  Parallel with the Sovietization of the school system in the 1950s, the government made a concerted effort to implement the idea that education must be directly connected with daily living. A large number of white-collar and blue-collar workers were registered in evening andcorrespondence courses in the various trade and professional schools. According to government statistics, in the late 1950s one out of every four workers was taking some kind of course. Importance was particularly given to improving polytechnical and related work experiences and to the

  dissemination of manual work in most of the schools. Attempts were made to build vocational workrooms in most elementary and secondary schools. Emphasis was placed on technical and agricultural subjects.

  By 1960 the system of elementary and secondary education had evolved into an eleven-year program made up of schools of general education and of vocational and professional schools. The schools of general education

  consisted of primary grades one to four, intermediate grades five to seven, and secondary grades eight to eleven. In October 1960, however, as the Soviet-Albanian conflict was reaching the breaking point, the

  Party adopted a resolution calling for a reorganization of the whole school system, the real aim being to purge the schools of Soviet influence and rewrite the textbooks. One more year was added to the eleven-year general education schools, and the whole school program was integrated more closely with productive work so as to prepare youths to work in industry to replace some of the Soviet specialists should the latter be withdrawn, as they actually were in January and April 1961.

  Another far-reaching school reform became effective on January 1, 1970. Two factors seemed to have accounted for the new reorganization: the apparent lack of success in completely ridding the schools of so-called revisionist Soviet influences and the decision, evidently related to the Soviet invasion of Czechoslovakia in 1968, to introduce military training in the whole school system. The reform was decreed by the Party’s Central Committee in a special plenum held in June 1969. At the plenum the principal speakers were Party First Secretary Hoxha and Prime

  Minister Shehu, the latter in his capacity as chairman of a special education commission attached to the Central Committee. Hoxha charged that the old school system had left vestiges of the past in the consciousness of many intellectuals, teachers, professors, and men of science.

  According to Hoxha the aim of the reform was to revolutionize the schools so that the new generation would be imbued with scientific and theoretical concepts of Marxism-Leninism and to combine these concepts with physical and military training. The new educational system was to persist in its struggle against old customs in society and in its efforts to inculcate youth with atheistic ideas. The new system, Hoxha declared, was intended in particular “to safeguard our schools from the Soviet revisionist school,” which in a “demagogic way was degenerating into a bourgeois school.” Accordingly, the Soviet concept in pedagogy was to be eradicated from the Albanian schools.

  By the beginning of 1970 the regime seemed to have scored substantial progress in the field of education. Illiteracy had been reduced considerably, if not actually eliminated. Through an intensive program to train elementary and secondary school teachers, build schoolhouses, and make schooling obligatory up to the eighth grade, the government had enabled all the country’s children to obtain some kind of rudimentary education. It had also instituted a system of higher education and had founded the first university in the history of the country and was thus no longer dependent on foreign universities to train people in the various professions. It had also instituted a widespread network of professional and vocational schools intended to train badly needed technicians and skilled workers.

  1. Ilir, Freiburg says:

   E pra o shqypo ja ku e keni sqarimin per faktin se sa e varfer ishte Shqiperia: 1/4 e buxhetit perdorej per social/kulturen! E pra e rendesishme per ate rregjim/pushtet ishte ti krijohej mundesia per tu shkolluar cdo femije anekend Shqiperise, edhe nga shpellat e Tropojes, pre nga na ka dale edhe doktori qe po i ha shpretken Shqiperise, apo te gjalleronte jeten kulturore biles edhe ne fshatrat me te thella, se c’fare e dallon njeriun nga kafsha vec kultures, te conte librat edhe ne skajet e atdheut qe te lexonte i madh e i vogel e te mos ngelej si sot nga mengjesi deri ne darke neper kafene e mejhane duke u zene me njeri tjetrin per shalet e Xhozit apo topet e Topit, te nxiste rinine te merrej me sport, teater, kulture! E sigurisht, te mos linte pas dores edhe zhvillimin industrial te vendit qe u jepte pune shume njerezve (sot lexova p.sh. tek Shekulli qe ne Albpetrol punonin reth 25000 Naftetare dhe nxirrnin 2200000 Tone nafte ne vit, te bonifikonte gjithe ish-kenetat e vendit, te xhdukte malarjen dhe conte sherbim mjekesor anekend, ku doktori dhe infermierja nuk te shikonin nga duart dhe nuk benin pazar me jeten tende (pa perfillur ndonje rast te vecante)! E sigurisht qe nje vend te varfer si i joni, ritmi i ketij zhvillimi ishte vertet shume me i shpejte se c’duhej, por te jemi te sinqerte qe ishte vendimi me i mire i mundshem qe u mor, packa se shume prej nesh mezi ngopeshim dhe ishim te varfer materialisht. Me pasurite e krijuara dhe vena ne ate kohe qe jane shitur dhe po shiten, me punen dhe djersen e emigranteve, si dhe me paret e pista te trafikut po jetojme sot materialisht (ndoshta) me mire por: shume zona te vendit jane bere serish te pabanuara, arsimi ka vajtur ne nje nivel te mjerueshem, macalet dhe kenetat po rikthehen, sporti eshte bere per tu vajtuar, kultura eshte zevendesuar me imitimet e politikaneve dhe Big Brother, industria perfaqesohet vetem me shkrirjen e hekurishteve te veprave industriale te shkaterruara nga dora kriminele e per shendetesine nuk kam me fjale!

 29. Kreshnik Martini says:

  Ky Berti paska ba krahasim te qelluem. Horoskopi s’e luen. Ne Afrike si ne Shqipni qe ne at’ kohe vdisnin prej AIDS-SIDA me qindra e mija njerez. Zhdukja e shkollave, universiteteve, spitaleve dhe shtimi i malarjas, mocaleve e anfalfabetizmit pergjysmuen popullsine prej 6 ne 3 milion. Sa mire kemi kene nen Naltmadhnine Zog. I patem te tana! Na i mor Enver Hoxha.

 30. l says:

  Vagabond i batezuar . e Nuk ja u mori Enveri po populli i uritur e i shtypur nga dhuna fodulle e buracake Zogiste ..

 31. VERONIKA says:

  hahahaha ,çfare i ke bere vetes me kte shkrim mor zt.ELSIE,nuk lexova artikullin,as komentet,[uuuuuuu]po per nje gje jam e sigurt,do lexosh gjera per veten tende qe as ti si dije,do lexosh qe hehehe ne ishim fanari ndriçus,ne ecnim dore per dore,se ishim yllka shembullore ,nga fitoria ne fitore,,,po te na lexosh do shohesh qe ne do e kthejme gjithe Evropen kapitaliste te mjeruar,ne begatine socialiste,sepse Europa qe nuk pati nje *xhaxhi*si i ktyre ,eshte keq,shume keq,kta nuk jane te gjithe andej,,,,joooo refuzoj te lexoj,mjafton titulli,e rendesishme eshte qe xhaxhin nuk e kane me,dhe te shpresojme qe kte semundjen tjeter bolshevike qe na e ulen ne karrige po ata, ta zhdukim!!!

  1. aldo says:

   Komentet e VERONIKES me medikamente, jane njesoj si fjalimet e Saliut perpara femijeve. Saliu ka andropazue, ndersa VERONIKA, menopauze. Ik Veronike, se i le kalamaqrit e burrin pa buke.

 32. ALBAN DARDANI says:

  — Bashkoj mendimin me kometuesit sa me lart, se nuk ja vlen te humbasesh kohe me kete lloj kategorije….,te vetquajtur “Albanolog”” ,…me gjithate…po them dicka.
  — A e di ky lloj “albanologu” se kush ish Shqipeija para 100 vjetesh? A eka perkthyer mir thenien e Bismarkut,”Shqiperija shprehje gjeografike”?
  Po SHQIPERINE E VITEVE 40 ,para vendosjes sistemit komunist ?..
  — Me gjith arritjet e zhvillimet e periudhes Mbreteror, ishte nga vendet me te prapambetura te globit,dhe kjo jo per fajin e shqiptareve.
  — Ne se Anglija, apo Gjermanija e z.Elsie kishin Universitete mbi 500 vjecre, Shqiperija ish akoma nje vend me mbi 80% analfabet,–Mbi 95% jetonte nen driten e pishes dhe te kandilit, mbi 65% ne vend te opingave te llastikut perdorte lekuren e bagetis(sbehej fjal per kepuc) ,flinte e jetonte po bashke apo prane kafsheve shtepiake, me nje jetegjatesi mesatare nen 40 vjec, pa asnje lloje sherbimi shendetsor etj etj..shumices popullsis i mungonte edhe buka e misrit.–
  — Ne se Gjermania naziste e z.Elsie prodhonte ne ate kohe (SHUM KOHE ME PARE) mijra artileri,tanke e aeroplne nga me modernit e kohes per te pushtuar boten, Shqiperija sprodhonte dot as plugje per te punuar e prodhuer buken.
  ….EEEEhhh..mor zoti Elisje…!!!!JUVE, DHE JO VETEM JUVE E DISA SHQIPFOLESVE (qofshin edhe ngaata qe e quajne veten shqiptare) do tu duhet ndofta edhe shume vite dhe kohe qe te njihni e pohoni te vertetat reale te padrejtesive te Bismarkeve ,te hartave e lapsave te Stalineve e Curcilleve qe percaktuan krahun e Shqiperis mbas luftes dyte botrore si dhe tallavite e pista qe po vazhdojne te behen edhe sot ne kurriz te Shqiperis,Kosoves dhe kudo te shqiptareve ne trevet e tyre.
  —- PERSA I PERKET SHTETIT SHQIPTAR TE MBAS LUFTES DYTE BOTRORE, AI NE SHUME DREJTIME BERI ZHVILLIME TE PA KRAHASUSHME ME ASNJE PERIUDHE TJETER TE EKZISTENCES SE SHTETIT SHQIPTER, PERFSHI EDHE ATE TE SOTMEN (panvarisht se kush sistem ishte)
  —- NE KETE 100 VJETOR PAVARSIJE TE SHTETIT SHQIPTAR, AJO MBETET PERIUDHA ME ARRITJET ME TE MBEDHA, ME SERIOZET E NGA ME DINJITOZET, pavrsisht se ne, nje pjese, brezi qe jetuam e punuam ne ate peridhe, mbetem brezi me i sakrifikuar, me i humbur dhe me i djegur ekonomikisht (duke i perjashtuar ata qe moren urat e zjarrit,dogjen,vodhen,grabiten, shiten, e u pasuruan duke lozur akoma me dinjitetin e fatin e kombit shqiptar)
  ….pershendetje,ALBAN DARDANI

 33. ballaboksi says:

  Nuk ka mundesi. Shqiptaret kane pase buke misri. Afrikanet sma do mendja. I vetmi popull qe thote “po hajme buke” dhe jo ushqim si thone gjithe popujt e botes eshte populli shqiptar. Kaq keq ka qene per buke thate ne ate vend. Edhe sot jeni me keq se Afrika. Ai Rajmondi eshte me i trashi te gjitheve ne kete forum.

 34. Sali Protopapa says:

  Ky Elsie qenka trap i gjithi. Kraheson nje vend me nje kontinent. Thote se Shqiperia ishte me keq se Afrika. Po se cili shtet i Afrikes mor trap? Afrika e Jugut? Egjipti ? Algjeria ?
  Kjo eshte e para. E dyta eshte se edhe historine e di se prapthi. Psh thote se marredheniet me anglezet nuk u ludhen per shkak te incidentit te kanalit te Otrantos. Por incidenti eshte ne kanalin e Korfuzit, mor pyke!
  E treta eshte qe delegacioni shqiptar hante dreka dhe darka ne restorantet me luksoze te kohes. Kjo po, eshte per t’u besuar. Sidomos me dietat strikte qe kishte ne ate kohe Shqiperia.Tani na kenaqi fare.

 35. Leo says:

  Ky Roberti paska qene nje njeri shume siperfaqesor dhe çudi qe eshte gjerman! Gjermanet jane njerez te zgjuar e te thelle, jo tralala si ky.
  Shqiperia e 80′ nuk ishte si Afrika, ishte nje shtet me dinjitet edhe pse me probleme te shumta ekonomike. Njerezit fitonin pak, shume dyqane ishin gjysme bosh, disa artikuj ishin te racionuar, por perseri njerezit nuk kishin fytyra te ngrysura si sot! Te varfer por te qeshur. Kriminaliteti i paperfillshem, ajri dhe ushqimi i paster, natyra e virgjer. Si mos te kesh nostalgji per ate sistem!?
  Sidomos kur ke provuar kete te sotmin, ku hahet e pihet me shume, por edhe me keq se ne fakt hahet e pihet kancer nga ndotja mjedisore, nga ndotja akustike, nga ndotja elektromagnetike, nga marazi dhe pasiguria, nga vjedhja papunesia dhe instabiliteti. RENDI I SOTEM ESHTE SHKERDHATE QE AS SHKERDHATAT E DEGJENERUARA GREKO-SERBE NE PUSHTET, NUK PO E GEZOJNE DOT! UA KENI PARE SURRATET VALLE, KANE MILIONA POR ASNJERIT S’I QESH BUZA, JANE ME TE NGRYSUR SE NE VIKTIMAT E KETIJ REGJIMI TE SHPIFUR TE QUAJTUR “DEMOKRACI” POR QE NE FAKT ESHTE SHKERDHATOKRACI!

 36. Karamahmut Qebap Cafterrja says:

  dhe pa interes gjeopolitik apo ekonomik.”

 37. babai says:

  z.Elsee qe ben kete krahasim a mund t’i pergjigjet ketyre pyetjeve?:

  -a ka Afrika nje shtet qe shenben pa dallim race,krahine,ideje apo pozite shoqerore, si Shqiperia e para v.1990?

  – a ka Afrika nje shtet qe mbron interesat e vendit dhe popullit te tij, puneson cdo individ qe te jetoje e vdes me dinjitet, si Shqiperia e para v.1990?

  -a ka Afrika mijra ndermarrje, uzina,kombinate,kanale vaditese,hidrovore,etj,etj, si Shqiperia e para v.1990?

  – a ka Afrika mijra shkolla qe nga me te ultat deri ne universitete,akademi,insitute,etj.etj, si
  Shqiperia e para v.1990?

  -a ka Afrika ne sherbim te popullit mijra ambulanca,spitale, infermjeri (ne cdo qender pune),etj,etj, si Shqiperia e para v.1990?

  -a ka zhdukur Afrika semundjet ngjitese si malarja,sifilizi,leproza, etj,etj, si
  Shqiperia e para v.1990?

  -a ka ne Afrike solidaritet dhe ndihme pa interes midis shokesh,miqsh,e midis te gjithe popullit, ashtu si Shqiperia e pare v.1990?

 38. Rita says:

  Z. Elise s”i ka dhene emertim te sakte asaj kohe te shemtuar qe patem fatin e zi te perjetonim ,” Si Afrika !! Une do te shtoja se ja kishim kaluar dhe Afrikes pasi afrikani atehere e sot s”e provoi kerbacin e diktaturres se proletarjatit , fliste ate qe mendonte , kecente e kendonte si t

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81771
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81771
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Dossier
      [slug] => dossier
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 1514
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 1514
      [category_description] => 
      [cat_name] => Dossier
      [category_nicename] => dossier
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34758
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34758
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X