#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Grekët u vënë kryq pasaportave të fëmijëve shqiptarë, të lindur në Greqi

Duket që incidentet me grekët nuk janë edhe aq të pamenduara. Pas përmbysjes së shqiponjës dykrenore, pengesa të tjera shfaqen për shqiptarët. Në gazetën Shqip kanë mbërritur disa denoncime,  ku policia greke ju ka vendosur kryq pasaportave që posedojnë emigrantët shqiptarë.

Edhe pse gjatë qëndrimit në Shqipëri emigrantët janë pajisur edhe me dokumentin identifikues sipas standardeve të kërkuara nga BE-ja, që është pasaporta biometrike, grekët vazhdojnë të përdhosin dokumentet shqiptare.

Ata kanë vijëzuar me kryq pasaportat dhe i kanë kthyer mbrapsht disa nga emigrantë për motive totalisht banale.

“Djali im ka lindur në Kefaloni dhe për arsye tepër qesharake i është vënë kryq pasaportës së tij. Djali im, i cili quhet Gerald, është vetëm 6 vjeç. Nuk e kuptoj pse mund t’i vendosësh kryq pasaportës së tij”, tregon Gramoz Marashaj.

Ai tregon se arsyeja që dhanë për këtë veprim ishte se “ata kërkuan që në pasaportë të mos shkruhej shqip vendi i lindjes dhe shteti i lindjes, që në këtë rast është Greqia, por të shkruhet greqisht. Vetëm në këtë rast, sipas tyre, mund të kalojë djali im në Greqi”, deklaron Marashaj.

E njëjta situatë i ka ngjarë edhe Edmond Avdylit.

“Unë isha me dy fëmijët, Serxhio, i cili është 6 vjeç dhe Skerdi, i cili është 1 vjeç. Erdhëm në Shqipëri dhe me këtë rast u bëra edhe pasaportat biometrike, por grekët nuk e njohën, duke vendosur kryqe në to, pasi kërkohej të shkruhej greqisht”, shpjegon Avdyli.

Ata i bëjnë thirrje ministrit Panariti dhe kryeministrit që të ndërhyjnë sepse nuk është rasti i parë që ata keqtrajtohen nga shteti helen.

Ata iu bëjnë apel që kjo situatë të zgjidhet sa më shpejt, pasi  humbasin punën, gjysmën e familjarëve i kanë në Greqi dhe iu shkon dëm e gjithë sakrifica në shtetin e huaj.

45 komente në “Grekët u vënë kryq pasaportave të fëmijëve shqiptarë, të lindur në Greqi”

 1. Ramizi says:

  S’ka komb perendimor te sillet si keta. Keta skane lidhje fare me evropen. Ptuuuu rrace muti uroj te deshtoni e te hani kokat.

  1. Albani UK says:

   Nuk ka faj greku, fajin e kemi ne!
   Udhetova me makine per ne Greqi me nje makine te marre me qera dhe ne kufi doganieri grek, ne vend qe te na falenderonte qe do shpenzonim disa mije EVRO ne Greqi, na kerkoi llogari perse dokumentat nuk ishin greqisht por ishin anglisht!!!
   FLAKA TU BJERE, KETYRE TANEVE TE PAREVE.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/rojet-bregdetare.html

  2. Nadia Shabani says:

   Rrace e poshter, keshtu jane sjelle gjithmone me shqiptaret, edhe flamurin qellimisht e kthyen me kembe perpjete por kerkuan falje se gjoja e ben aksidentalisht.

  3. ermir says:

   pershendetje!edhe mua me ka lindur vajza ne greqi.te njejten gje kam pesuar edhe une.me ka ngelur gruaja dhe vajza ne SHqiperi,keto dite kishte per te bere edhe vaksinen e radhes.kam pershtypjen se ua kane dhene te drejten organet e ministrise se brendshme te vendit tone se po te ishte shkruar edhe ne anglisht(athens/grecce)perbri athine greqi nuk do na benin numra ne keta se nuk kishin ku te bazoheshin.prandaj duhet tu kthehemi atyre analfabeteve tane qe kane formuluar pashaportat biometrike te na i korrigjojne pa paguar asnje leke sepse faji eshte i tyre

 2. alban4eva says:

  kot u beni thirrje panaritit o shqipeeeeeeeeee.. panariti kur ishte ne greqi para ca ditesh, eshte e sigurte qe homologu i tij grek do ia kete bere te qarte edhe kete ceshtjen e kufirit dhe te pasaportave, dmth, do ua shkaterrojme pasaportat ne kufi, keshtu do i kete thene me siguri greku, dhe panatiti me siguri i ka thene, si urdheron, lepe peqe,, keshtu qe kot i ankoheni panarit pordhes,..

 3. 1 says:

  greket jane kafshe jo njerez….(i kerkoj falje kafsheve,pasi ata nuk jane te vetedishem per atop qe bejne,kurse greket po)

 4. KOMBI says:

  Po dhe ju o te uruarit e perendise filloni e qaheni tani kur ministri jone sapo u kthye nga greqia, me sa pate edhe vete ne dekleraten qe beri KRYEHAJDUTI ILIR me Greqin problemet u zgjidhen,edhe vete ministri e cilsoj si te shkelqyer bisedimet. mos u merzisni do shkojne prape ata dhe cdo gje do vihet ne vije.

 5. TALEBAN SAL VICIDOLI says:

  MOS U MERZISNI TE NDERUAR PATRIOTE NJOH NE NJE QE TE NEGOCIOJE ME GREKUN , ESHTE NJE FARE SALI EEE SALI B QUHET AI , AI ESHTE I SHITUR TEK ATA TE GREKERIT DMTH , PRA AI SALI SHEQERE MALOKU JU RREGULLON PUNE!!!

 6. luli says:

  I marte mortja ata greket e qelbur te paret ,dhe keta poitikanet tane mizerje,luli@yahoo.com

 7. ajdin says:

  SA PER DIENI::Ky Gramozi eshte me i menquri ne te gjithe ne qe punojme ketu.Ky punon ne arat e Greqis te mbjella me domate,prej aty ka marre mende.NE DO VENDOSIM NE PASHAPORTA SHQIPTARE,vendelindja Shqiperi ,banimi Greqi.Ky qenka si puna e Idrezit te cameve.Kame ketu mbi 500 familje qe kane lindur femije ketu NUK KAM DEGJUAR NJE GJE TE TILLE.

  1. mirel says:

   Cfare thua mori minoritari se nuk kuptova

 8. bato says:

  ore cfare presim ne kur kemi nje qeveri te degjeneruar,prishja pashaporten nje greku ketu ne shqiperi ene shiko cfare i bejne sales ija fusin nga mbrapa,po duhet ai enveri per greket,se te jete per kete qeveri qe kemi ne me shume do na bejne greket,qeveri ordinere ne vend qe te mbroje shtetasit e tij po i sulmon,ptuj rrac e poshter kemi nje qeveri me te qelbur se greku vete.

 9. MOS U MERZISNI vellezer te dashur a nuk e kuptoni qe e kane nga xhelozia?????? na duan , Por na duan qe te jemi greke.ha ha ha ha ç’fare faji kemi ne qe ndihemi shqiptare??e vlersojme shume dashurine e tyre , por; dy rruge ka. O ata te behen shqiptare, o ne te behemi shqipetare.

  1. astriti says:

   jam dakort me ty

 10. Jogy says:

  Mir te na e bejne ata grek LEGENA….. Kur kemi nje qeveriq e nuk na mbron asnje te drejte tonen. Jemi tamam popull jetim

 11. ajdin says:

  O BURRA lini shtatezane grate ne shqiperi,merni pastaj te lindin ne greqi se ketu eshte falas.NUK MARRIN PARA SI NE SHQIPERI per lindje.

 12. alban4eva says:

  pune grekesh, pune korrakesh, pune bythofagesh, me pak fjale, pune jevgjish..

 13. peci luku says:

  ju thafshin duart e i mallkofte zoti ata zagare greke qe bejne keshtu
  kemi armikun sali ne krye cpresim

 14. Mallakastrioti says:

  …keto jane si rezultat i Vizites “Shume te Suksesshme” te Ministrit te Jashtem Shqipetare ne Greqi….
  Nuk me mbetet gje Tjeter po te perdore ate shprehjen tone Popullore qe duket edhe banale por eshte me se reale:GREQI TE KAM DHJER QE DITEN QE KUR KAME LERE”::::

 15. Zigur Qarri says:

  Duket që incidentet me grekët nuk janë edhe aq të pamenduara. Tema.

  Natyrisht qe incidentet jan te paramenduara,te kalkuluara deri ne detaje nga burimi i se keqes,Kisha greke ose sherbimi sekret grek.
  Nuk e kuptoj,ka akoma naive qe besojn se incidentet jan te pamenduara,ka akoma qe e vene ne dyshim kete!?
  Greket jan te ndyre ne çdo qelize,te pabese e me shpirt te zi ashtu si Kisha e tyre qe nuk eshte ndermjetesja e Zotit,por e Djallit.
  Edhe nese ne ndonje moment historik Greqia kerkon te ndryshoje,poshtersia eshte akoma me e kalkuluar.Megjithate me mire qe ndodh keshtu,me mire qe i ndodhi edhe Menduh Thaçit icidenti me greket qe te binden edhe naivet e fundit,qe platforma greke e armiqesise eshte programuar per te gjith shqiptaret dhe se greket as kan qene dhe as do te jene kurre miqt e popullit Shqiptar.Prandaj asnjehere e ne asnje koh Greqia nuk do te llogaritet si vend mik,por si vend armik i perjetshem.Partneret e Shqiperise duhet te jene dhe do te jene patjeter vetem armiqt e Greqise dhe te Serbise.

  1. koqezi says:

   Ti shfryhu ketu se tjeterkund s`ke ku shfryhesh.
   Je patriot i madh, ndaj hajde kendej nga stani jone te te jap nje post Kryetari yne koqezi.

   1. hajriu says:

    Ty duhet me te fut nje pale koqetezeza ne goje e nje pale ne mendere qe te mos kesh mundesi te “hash” me dhe nje kohesisht me te te nderuar siç nderohet nje posaqi greqie … Mos u merzisni mor jevgjiter se ne hell dhe hellin do ju rrasim.

   2. Zigur Qarri says:

    Hahahahaha……..zagari jevgjit ne gadishmeri.
    Po komento diçka o nastradin,pro ose kundra.
    Qe mos e marri vesh njeri,vetem ne te dy,greket e kan genjeshtren dhe pabesine ne gjak.12 perendi dhe 12 apostuj,si thua ti o i Stanit,te jete rastesi valle???-apo i kan perkthyer greket si pas qejfit te tyre?Ama edhe ti mos u shqetso per ato palo grek qe genjejn sa hapin gojen.

 16. ajdin says:

  ME FALNI!Per mendimin tim ligji greke flet shume mire.NENI X>>>Y Te gjithe femijte qe kane lindur ne greqi te marrin me deshiren e prindeve PASHAPORTE GREKE.NENI y…z Te gjithe femijte qe kane shkuar ne shkolle 9 vjeqare,kane te drejte aplikimi per pasaporte.LIGJI I SALI SERBIT…….Per te marre pashaporte SHQIPTARE 100 mije ero investim.KUSH E KUNDERSHTON KETE?????????te shkruaj ne cofte se nuk eshte keshtu.

  1. mirel says:

   ori ajdini gajdhuri,..
   Po mori minoritari e mesuar kaq mir ligjin grek, dhe ai shqiptari tu dilka me i veshtire.
   Po une paskam lene mendjen qe nuk kam vajtur te mbjell domate aty te fshati juaj ne pitharia,,se paskeni goxha te ardhura.

 17. Ilirida says:

  Jam nga FYROM’i dhe dua te shprehem se nuk kemi politikan asgjekundi apo patriot. Gjithe tanet u shiten …!

 18. hajriu says:

  O produkt i turnit te trete , po ty ta kane vene kriqin?

  1. Taqo Dhemballa says:

   Tourkofagos ku je bre kepedanos te te mare taqka njehere opa te gjezdisim andeja nga Shetro te pime nje birre

   1. xxxxx says:

    O Taqke hajde te jap daja ket hajdarin tim dhe merre e gjesdise por mos e merr hopa por merre ne at llojin tjeter se te lezeton me shume ha ha ha ha ha me thuaj po te pelqeu se ta jap prap ta marresh me vete sa here te duash o Janulle

 19. kuq e zi says:

  me siguri keto jane frytet e vizites se panaritit te cilen dhe z.meta e konsideroi si te shkelqyer hahahaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!! BIR SELMANI NENES KE TE QAJ ME PARE…

 20. mahmuti says:

  Bravo u qofte Maqedonasve qe i kane bere greket me dhimbje koke dhe depresive me q.. nenen e vet,bravo u qofte shikoni cfar komb i keq jane jevgjitet greke duan ti nderrojne emrin shtetit Maqedonas dhe ti humbin identitetin,skane per tja arrit kurre se s,eshte Gruefski si Saliu por eshte burre e nuk ben kompromise kunder shtetit te vet,e per cfare per tu fut ne BE qe sot a neser do shperbehet me siguri.

  1. mirel says:

   mahmuti,,problemi eshte se kompromisin nuk e ben Berisha e Meta.
   Kompromisin e bejme ne si popull.
   Ka mbi 20 vjet qe pranojme ofendimet dhe poshterimet nga me te ndyra te propagandes antishiptare greke, dihen cfare kane organizuar greket kunder nesh gjithmone, dhe shqiptaret vene e puthin kryqin qe ju sjell Janullatos, me nje fjale shkojne direkt i puthin, b grekut.
   Ka mbi 20 vjet qe Berisha, Nano, Meta , kane bere akte te pashembullta tradhetie dhe spiunazhi, akte te pashembullta kriminale ndaj rendit ekomomise, pavaresise se vendit, ndaj popullit te vet, dhe ne heshtim.
   Ka mbi 20 vjet qe ne heshtim ndaj heshtjes se qeverise ndaj cdo lloj poshterimi qe iu eshte bere shqiptareve ne Greqi.
   Heshtje, vetem heshtje, bile falenderime dhe perulje sa here ka qene fjala per perfundime te mareveshjeve vrastare te popullit shqiptar dhe shqiperise.
   Cngeli me tani per greket.
   Eshte e qarte, tani kerkojne te hiqet shqipja dhe anglishtja si version zyrtar ne pasaporta dhe te vendoset Greqishtja.
   Kjo eshte baraz me pushtim te Shqiperise.
   Dhe qeveria jone ben vizita te suksesshme ne Greqi.
   Nuk them se jane te pasuksesshme per misionaret qe i kryejne keto vizita.
   Ne thjesht jemi bere ura qe te kalojne mbi ne greket.
   sepse leme ne krye tradhetaret.

 21. D s says:

  keto lloj lajmesh te paverteta ,jane ilac iritues per korrraket, Tema mban pergjegjsi per shendetin mendor te lexuesve

  1. mirel says:

   e turkofak, sado nderron emer vjen era mut.
   era korrak azie vjen.

 22. Per te gjith mamqirat pro grek says:

  Esht me te vertet gje e ber me qellim se me ka ndodhur edhe mua shkova ne Grqi ne rregull u ktheva me vun kryqin desha te shkoja per her te dyt SME lan te hyja ka dy dit qe ndodhem ne ITALI e sma cau kush trapin .simbas meje e bajn me qellim me skadu kohen e qendrimit . Per te gjith Greqistat rrini urte se ju q.n sa her te dojn

 23. KERCOVARI says:

  ne rregull jan GREKET po ne jo

  vllazerim e bashkim me te huajt si greket duam ne, perqafojm qdo gabel te botes sikur lumturia dhe mirqenia na u sillet nga to

  lexoni vetse qfar emrash u kan ve femijve ?? turp turp turp jo kryq mir tua djegin pasaporten se as shqiptar nuk jan

  bravo greqi

 24. Obergruppenfuhrer says:

  Eh more koqezi Anastas! Nuk je ne gjendje qe t’a kuptosh e di, por Auschwitz-i ju pret te gjitheve, rrace e zeze gerko etiopiane. Dhoma gazi dhe kreamtorium!

 25. HORRI bulevardit says:

  Keto jane marreveshjet e fshehta te Sali Berishes, me Greqine qe kjo e fundit te mos veje veton per Shqiperine, ne statusin kandidat.
  Sali Berisha po e shet Shqiperine, po i shkaterronb shqiptaret, vetem qe ti thote opozites se une ju futa ne Europe.
  Ska kohe deri ne zgjedhje, deri ne zgjedhjet e ardhshme, do te jete bere qameti ne Shqiperi, tani duhet te coheni dhe ta terhiqni zvare Sali Berishen me gjithe pinjollet e tij.

 26. piskuriqi says:

  Sa te marrim tokat/pronat une dhe Hajriu pastaj cdo gje do te rregullohet. Pastaj ne do tu veme grekeve gjysemhenen ne pasaporte kur ata te kalojne kufirin ne Filat. Hajde Hajri mos u dorezo. Edhe pak. Po vjen dita jone.

 27. emigranti says:

  Turp per qeverine shqiptare qe nuk di te mbroje me force te drejtat e qytetareve te vet.
  Merreni me mend sikur kjo gje te kish ndodhur me Maqedonine e vogel, neqoftese do te guxonte Greqia, te shihnit se cfare reagimi do te kish.

 28. Lenci says:

  Vetem Enveri ja u tregoi vendin Grekeve, shikojeni fjalimin e tij ne YouTube per greket e krahasojeni me kete bythlepirsin serb qe kemi ne.

 29. ballaboksi says:

  Per Lencin

  Ke te drejte ti Lenci. Enveri jau tregoj vendin grekeve duke ju q. nonat shqiptareve

 30. thithlopa says:

  o njeres nuk e kuptoni qe sala ngeli pa lek po i zbrazen breket,sa femije jane lindur ne greqi ta zem 100000 llogariteni nga 70euro lart e posht si mbushen breket prap.nuk e ka fajin greku me veprimet e sales e te min.se jashtme grekun e bejm ne me dinak sec eshte .

 31. vasil says:

  po shqiptar te dashur keni shum te drejt jan shum rracista banoi ne greqi tani 10 vjet dhe ne itali 3 vjet por shum ndryshe italia nga greqia gabimin e ka dhe shteti jon qe nuk u ve renci ketyre gjerave pse pakistanet qe ndodhen ne greqi jan me te mbrojtur nga ne jan me te mir shteti jon duhet te mar masat per keto gjera ju falenderoi te gjith shqiptaret ku do qe ndodhen

 32. ensilico says:

  Jam 15 vjec djale u linda ne greqi ber kopshin ne greqi shkolle deri ne klasen e 3 dhe pastaj ika ne shqipri per 2 vjet……. u ktheva nga shqiprija dhe ika ne greqi prape ber klasen 6,7,8 dhe pojetoj ketu tani…degjova qe shqiptaret qe kan lindur ne grqi nuk kalojne dot???..nuk ka mundesi te kaloj une ne shqipri.?
  JU LUTEM KTHEMNEI NJE PERGJIGJE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X