#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Mbrëmja gala e Liri Berishës, ja LISTA e pikturave që u shitën 544 mijë euro

Fondacioni “Fëmijët Shqiptarë”, që drejtohet nga Liri Berisha, ka publikuar listën e pikturave që janë shitur për plot 544 mijë euro. Fondacioni thotë se të gjithë lekët do përdoren për fëmijët autikë. Ata theksojnë se veprat janë blerë në përputhje me ligjin. Në një deklaratë të tyre, theksohet se “blerësit e pikturave janë kompani dhe individë bujarë, që duan të përmbushin misionin social të bizneseve të tyre”.

Gjeni më poshtë listën e pikturave dhe shihni se si kanë lëvizur çmimet nga vlera fillestare, me të cilën i ka blerë Liri Berisha.

 

Pikturat që morën pjesë në ankand ishin:

Arben Golemi, “Peizazh”, 2006, tush në letër

Çmimi fillestar 800 Euro – çmimi i shitjes 10 000 Euro

Shkëlqim Kokonozi, “Peizazh”, 2011, vaj në kanavacë       

Çmimi fillestar 700 Euro – çmimi i shitjes 30 000 Euro

Denis Kapo, “Peizazh”, 2012, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar 1.100 Euro – çmimi i shitjes 20.000 Euro

Milto Jorgji, “Peizazh”, 1974, tush në letër

Çmimi fillestar 500 Euro – çmimi i shitjes 50 000 Euro

Milto Jorgji, “Peizazh”, 2001, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar 900 Euro – çmimi i shitjes  20 000 Euro

Parid Teferiçi, “Interierë”, 2012, vaj në kanavacë  

Çmimi fillestar 1.300 Euro – çmimi i shitjes 17 000 Euro

Alush Shima, “Natyrë e qetë”, 2006, vaj në kanavacë   

Çmimi fillestar 5000 Euro – çmimi i shitjes 100 000 Euro

Genti Korini, “Natyrë e qetë me strukturë”, 2012, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar  1.100 Euro – çmimi i shitjes 20 000 Euro

Sali Shijaku, “Legjenda”, 2012, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar 4.000 Euro –– çmimi i shitjes 70 000 Euro

Eltjon Valle, “Peizazh urban”, 2012, vaj dhe naftë në kanavacë   

Çmimi fillestar  3.500 Euro – çmimi i shitjes 15 000 Euro

Orion Shima, “Struktura e jetës”, 2012, akrelik në kanavacë

Çmimi fillestar 2.200 Euro – çmimi i shitjes 53 000 Euro

Alban Hajdinaj, “Origjina e së majtës dhe së djathtës”, 2007, pastel mbi karton

Çmimi fillestar 1.600 Euro – çmimi i shitjes 15 000 Euro

Alush Shima, “Peizazh”, 2006, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar 5.500 Euro – çmimi i shitjes 100 000 Euro

Ibrahim Kodra, “Gruaja e peshkatarit”, 1975, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar 11.000 Euro – çmimi i shitjes 55 000 Euro

Ali Oseku, “Peizazh”, 2012, vaj në kanavacë

Çmimi fillestar 1.500 Euro –  çmimi i shitjes 10 000 Euro

29 komente në “Mbrëmja gala e Liri Berishës, ja LISTA e pikturave që u shitën 544 mijë euro”

 1. likja says:

  Shqipria, “Albpetrol dallavere naten”, 2012, vaj medet

  Çmimi fillestar 50 milion Euro – çmimi i shitjes 0 Euro

 2. Altin-K says:

  Nga disa përllogaritje rezulton se:

  – Fondacioni ka shpenzuar për blerjen e pikturave 40.700 euro dhe ka krijuar të ardhura nga shitja e tyre në shumën 585.000 euro.

  – Shuma e shpenzimit zë 6.96% të shumë së të ardhuarve.

  – Janë shitur gjithsej 15 piktura. Vlera mesatare e pikturave të vlerësuara rezulton 2.713 euro, kurse pas shitjes së tyre në ankand, vlera mesatare e secilës del 39.000 euro.

  – Të ardhurat janë 14.4 herë më shumë se sa shpenzimi.

  – Shitja në ankand e vetëm një pikture ka nxjerrë shpenzimin e kryer nga blerja fillestare për të 15 pikturat.

  1. Nordi says:

   Po si u katandisen 2 milion Euro qe u deklaruan pas ankandit ne gjysem miljoni dhe si mundet qe te ardhurat te jene kaq te larta nga nje ankand ordiner.
   Prokuroria duhet te hetoj kete rast. “Miss Silvja Konti” nuk duhet ta kete mendjen vetem per parfumra te shtrenjte, udhetime jashte vendit pune e papune, qefe e bizhu, por te punoje per ate qe paguhet nga taksat tona.

   1. Vangjeli says:

    Ina Rama po punon, mos u anko kot! Punon naten, diten, shtrire, ne kembe, ne zyre, mbi tavoline, ne motel, ne plazh, me burrin, me shoke, etj.etj…
    Po vdes ne pune e shkreta.

 3. Qytetari i vertete says:

  Z.Mero! Sipas mendimit tim nuk perben ndonje lajm per gazeten tende prestigjoze pikturat me autoret e tyre por kush i ka blere ato do te ishte nje lajm shume interesant per te gjithe.
  Vlera e pikturave te shitura eshte 585,000 euro dhe jo 544,000 euro sipas deklarimit ne lajm apo nga fondacioni.

  1. Vari Wool says:

   @ Qytetari i vertete

   Milto Jorgji, “Peizazh”, 1974, tush në letër
   çmimi i shitjes 50 000 Euro, blerë nga Artan Santo

   Alush Shima, “Natyrë e qetë”, 2006, vaj në kanavacë   
   çmimi i shitjes 100 000 Euro, blerë nga Rezart Taçi

   Alban Hajdinaj, “Origjina e së majtës dhe së djathtës”, 2007, pastel mbi karton; çmimi i shitjes 15 000 Euro, blerë nga Shkëlqim Beshiri

   Ibrahim Kodra, “Gruaja e peshkatarit”, 1975, vaj në kanavacë
   çmimi i shitjes 55 000 Euro, blerë nga Astrit Veliaj

   Orion Shima, “Struktura e jetës”, 2012, akrelik në kanavacë
   çmimi i shitjes 53 000 Euro, blerë nga Francesco Becchetti ose Françesko Beketi administrator i “Albanibeg Ambjent” (lobojnë për plehrat, Meros duhet ti kujtohet se e ka denoncuar skandalin e plehrave ne 2004)

   Alush Shima, “Peizazh”, 2006, vaj në kanavacë
   çmimi i shitjes 100 000 Euro, blerë nga Françesko Beketi (Francesco Becchetti )

 4. alban4eva says:

  ja ta shohim sa do shkojne per femijet e semure ato pare.. une ve bast se ato pare shkojne per fushaten e Sali kafshes..

 5. anim says:

  Eshte mire qe te nxirrni dhe te mbani shenim edhe emrat e atyre gjoja-biznesmeneve qe kane blere keto piktura.
  Te dy palet piktore dhe bleres duhet te behen publik dhe tju kujtohet gjihtmone bashkepunimi me regjimin e Berishes.
  Dhe neser burimi i pasurive dhe fitimeve te tyre – me te gjitha gjasat shumica te paligjshme – duhet te kalohen ne tihsen e antikorrupsionit jo per qellime politike por si prioritare ne berjen e transparences dhe pastrimin e biznesit shqiptar dhe jetes kultorore e artistike.

 6. Daja nga Kavaja says:

  Monter grua,hijena,shpirtzeze e boll se na hape barkun cdo dite ne TV me gjithe kriminelin tend te felliqur.

 7. mah! says:

  ajo cka me cudit, eshte qe Alush Shima shitet me dyfishin e Ibrahim Kodres… hahhahahahahah! Vetem ne Albanistan!!!!

 8. elona says:

  do pare puna e ketij Alush Shimes,se i paska shit te gjitha nga 100.000 euro.

 9. oraldi says:

  nuk mund te besohet cfar leku qarkullon ketu nderkohe qe femijet shqiptar nuk kane buke te hane, rroba te veshin, e libra te shkollohen…

 10. ADHAMUDHI says:

  ‘KATERSHJA’e rrevolucionit kulturor kinez.MJAFT ME GRUAN E shokut MAO

 11. elvis says:

  Nuk politizohet cdo gje dhe gjithcka. Kjo grua eshte e vetmja qe ka bere dicka ne Shqiperi per ata prinder qe kane femije autike. E kuptoj qe mund te mos e pelqeni te shoqin e saj por pyesni pak ata prinder qe fale ketyre shumave mundesohen te cojne per trajtim femijet e tyre ne kete qender. Zoti mos i dhente asnjerit prej jush femije te tille ne familje dhe pse ndoshta do te ishte e vetmja menyre per te kuptuar tragjedine e ketyre familjeve.

  1. xhoni says:

   Cfare ka bere kjo HAJDUTE per femijet AUTIKE???
   Nje MUT ka bere!!
   Shteti e ka per detyre t’i sheroje te gjithe shqiptaret e jo GRUAJA FANTAZEM E KRYEMINISTRIT VRASES!!!
   Keto jane forma per tergrabitur njerezit dhe per te rritur artificialisht FAMEN E KEQE TE GRUAS SE KRIMINELIT Berisha!!!
   Keta te VRASIN NATEN E TE QAJNE DITEN!!!
   Le te mbushin spitalet me ilace,pastaj te na PRALLISIN MBROCKULLA SI KETO!!!
   Dhe akuzojne Nexhmije Hoxhen,kur kjo Liri Berisha eshte nje ULKONJE E ZEZE,qe po i HA FEMIJET!!!

 12. alban4eva says:

  po elvis po, ashtu eshte si thua ti.. e di ti qe nje femije autik duhet te beje te pakten 4 seksione vizita ne muaj.. minimumi, jo me pak.. e di ti sa kushton nje vizite? 300 mije leke te vjetra.. pra, i bie 1 milion e 200 mije leke ne muaj.. sa rroge mund te marre nje shqiptar? mos me thuaj se do perserisesh pallavrat e babait tend shpirteror, Sal kafsh pall shpellar Berishovicit, qe thote qe nje shqiptar merr 9 000 dollare ne vit.. o elvis, kur e mbaron “punen” per sot?.. sa kocka te takojne te marresh sot?? do punosh me ore te zgjatura? puno puno, se edhe Sali byth..iri do ta shperbleje me kocka sa te ngopesh..

  1. elvis says:

   Alban trajtimi i nje femije autik kushton 30 mije leke te reja ne muaj. Keto para disa prinder kane mundesi t’i paguajn dhe disa jo. Parate qe mblidhen perdoren per mbulimin e femijeve qe nuk paguajne dot 30 mije leke ne muaj per trajtim.

   Ne kete blog jane sh te rralle ata qe nuk perdorin zhargon fyes dhe ofendues une jam njeri nga ata, jo se nuk mundem por sepse nuk dua te behem si ty.

 13. loni says:

  elvis pse mashtron? ti e di shume mire se sa paguhet aty! ti e di shume mire se ate qender e ndertoi tjeter kush dhe ajo jo! elvis dukesh qe ke femije autik por ti e di shume mire qe ne axhende ajo nuk ka zgjidhjen e hallit te femijes tend. ajo ka ne axhende te perdore hallin e femiejs tend per te bere ca para dhe sigurisht per te thene se kryen veprimtari bamirese. ti e di shume mire se si ka degjeneruar kjo pune. ti e di shume mire o elvis se ajo thjesht manipulon sistemin. eshte skeme e vjeter sa bota. ajo thjesh eshte operatore ne treg qe shfrytezon pozicionin e burrit te saj. operatore ne treg ashtu sic jane edhe ne shume biznese te tjera. elvis kjo grua nuk vjen nga ndonje familje e pasur, dhe ….. elvis madje nuk dime nga cfare lloj familje vjen!

  1. elvis says:

   Loni se pari une nuk mashtroj se nuk e kam as per zakon e as per nevoje , se dyti ajo qender eshte ndertuar pikerisht nga kjo zonje dhe une kete e di sh me mire se ti. Nuk do isha perzjere fare ne kete debat se e shoh qe ketu te gjitheve u shohin syte vetem politike, por nuk me duket normale qe dikush kushdoqofte te gjykohet bardh e zi. Njerezit kane te meta dhe kane dhe te mira. Ky njeri ka bere jashte mase per femijet autike ose me mire eshte i vetmi qe ka bere dicka.

   1. lela says:

    une ju kuptoj mire zonje,kam patur te bej me punen ejashtzakonshmeqe qe irrethon familjet e ketyre femijeve,,,,kam pare nga afer dhimjen e shpirtit te nenave dhe pse ato nuk jane SHQIPETARE

 14. alban4eva says:

  oooooooo elvis presley, 300 mije leke ne muaj kushton, por nje seksion vizite, ose me sakte nje vizite vetem.. femije te tille kane nevoje te pakten per 4 seksione te tilla, qe te quhet se po kurohen ne menyre normale.. a merr vesh?? apo ben sikur nuk kupton?
  po hajt, e zeme se nje vizite ne muaj mjafton.. a e di ti elvis ca do te thote 300 mije leke ne muaj per nje shqiptar?? do te thote nje rroge e mire, qe te mbash frymen gjalle.. e si mund tia dale nje familje te mbijetoje, kur nje rroge iken vetem per femijen e shkrete, pra 1 vizite, 1 rroge.. gjithmone duke supozuar te marresh 300 mije leke rroge, se mund te marresh edhe 250 mije, 280 mije.. po nese punon vetem nje anter? si i behet??
  pra, mos hajde ketu te na besh llogari idiote, se nuk lindem dje ne o Elvis.. pse nuk e pranon qe surrati i poshter sllobodanka liri berishovici e ka vetem fasade ate shoqate leshi..!! qe duket qe ne surrat qe eshte gjakpirese.. duhet ta dish qe syte jane pasqyra e shpirtit.. shikoja pak syte asaj sllaves se Sali shpelles..
  gjej ndonje argument tjeter o elvis, po leri llogarite se sa leke shkojne per femijet e semure, se e di edhe bufi qe ato pare jane per tjeter gje, jo per femijet e semure..

 15. Popull qe dhe "mutin" e hane says:

  Familja “kriminele” Berisha, tani shet
  dhe veprat e artit per ineresat e saj.

  O popull “budalla” si rini e shikoni nga
  kafenete vjedhjet qe po i behen Shqiperise ?

  Ky popull edhe “mut” ti japesh nuk thote jo.

 16. tironci - usa says:

  Ore shkrimtar i TEMA’s, bone i here hesapin prap se mu m’dalin 585 mije eoro dhe jo 544 mije eoro. Kjo kalkulatricja ime nuk para gabo. Cu bon ato 41 mije eurot qe na dalin mongut?

 17. tili says:

  liri buca qe vjedh si engjell

 18. Anonim says:

  Kjo me pelqen qe gruaja e Kryeministrit po vepron ne kete fushe se po ju ngrihen vlerat piktoreve tane.
  Persa i perket identifikimit te blereve ato duhet ti nenshtrohen tatimit mbi blerjen dhe aty eshte e dallueshme gjithcka .Mjere ai qe ka blere per hater te ndonje perfitimi se belerja nuk quhet bakshish dhe nuk vleresohet por eshte si blerje e zakonshme.

 19. flogert says:

  kto jane kanibale..njeri me zi se tjetri..ne emer te fondacionit vjedh miliona

 20. gerti says:

  hani pini vidhni mblidhni gjithe aksione monopole,neneshkrimi zoterise suaj neper banka vlen miliona

 21. loni says:

  elvis i bie qe te jem une mashtruesi?! a je i sigurt? a je i sigurt se kujt po i drejtohesh? me ke po flet? elvis me kete pergjigje qe me dhe pak besoj se je prind femije. edhe nese je ben mire te kuptosh cfare kam shkruar. por po te them qe ato qe shkruan mesiper jane te genjeshterta dhe sidomos keto te komentit nr 2. Elvis po thua qe shumica merren me politike, zotni ose zonje: “po flas per prinder me nje problem te jashtezakonshem, qe keq perdoren” nese fraza ne thonjeza eshte politke ateher ok ndajme perceptime te ndryshme per termin politike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82279
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82279
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34820
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34820
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24901
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24901
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X