#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kurban Bajrami ‘ndan’ Shqipërinë me Kosovën, shqiptarët festojnë në dy data

Festa e Kurban Bajramit duket se e ka ndarë Kosovën dhe Shqipërinë. Besimtarët e Shqipërisë do ta festojnë Bajramin me 25 tetor, ndërsa sivëllezërit e Kosovës më datë 26 tetor.

Shkak i këtyre dy datave duket se është bërë nga njëra anë Tirana, e cila e ka vendosur datën sipas kalendarit hënor, ndërsa Prishtina ka marrë për bazë ditën e Arafatit.

Por në GSH mësohet se në të gjithë botën festa festohet në dy data.

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar se dita e Bajramit është më datë 25, ndërsa Komuniteti Mysliman i Kosovës ka njoftuar se dita e parë e Bajramit është të premten, për shkak se autoritetet e Arabisë Saudite kanë konstatuar se e enjtja është dita e Arafatit, kurse dita e Bajramit duhet të jetë një ditë më vonë.

“Mbasi janë vëzhguar fazat e hënës, është marrë vendimi se data kur duhet festuar Kurban Bajrami është 25 tetori. Për këtë datë është rënë dakord me Kosovën, Maqedoninë, Turqinë etj,” është shprehur Agron Hoxhaj nga KMSH-ja shqiptare.

Sipas tij, kjo nuk dëshmon një përçarje fetare.

“Kjo nuk është herë e parë që ndodh. Ne me të vërtetë kishim rënë dakord ndryshe, por kjo nuk përbën problem as për ne, as për ata. Ne kemi marrë parasysh kalendarin hënor, ata vendimin e marrë nga Arabia Saudite, por kjo nuk përbën shqetësim”, ka deklaruar ai.

Hoxha është shprehur se Kosova është e pavarur dhe asnjëra palë nuk e ndikon tjetrën.

85 komente në “Kurban Bajrami ‘ndan’ Shqipërinë me Kosovën, shqiptarët festojnë në dy data”

 1. Burgaxhiu UK says:

  Ne Kosove po perhapen vehabiste talebane mjekrroshe, mysliamanet shqiptare gjithmone kane ndjekur fene sipas ritit osman jo arab….shikoni si pergjigjet hoxha shqipfoles kur e pyesin a mund te martohesh me vajzen e tezez, xhaxhait etj me kusheriren e pare dmth……kulmi

  1. ar says:

   DETYRE HISTORIKE E SHQIPTAREVE ESHTE ZHDUKJA E ISLAMIT NGA TROJET HYJNORE TE ILLYRISE,EPIRIT,MAKEDONISE,DARDANISE! 🙂

   1. preshevali says:

    Ti do të zhdukesh, ndërsa islami jo, të jesh i sigurt.
    Ti fletë per hyjni dhe njëkohsisht mohon ate, vërtet ose je i marrë ose ke barkun e zbrazët dhe kjo ka ndiku ne aftesin e mendimit.

    1. ar says:

     Katunar i trashe,varet se c’fare koncepton me “hyjnore”!Islami yt nuk ka asnje lidhje me hyjnoren tone parafetare tradicionale! Islamin tend te ndyre te turkoshakeve do t’a zhdukim nga trojet tona hyjnore! Thjesht ka rradhe puna,punet e mira behen ngadale!! Trurin tuaj te zbrazet nga dija dhe mencuria,por te drobitur nga tru-shpelarja do t’ia tregojme perfundimisht historise si rast te mashtrimit klasik! 🙂

     0 vullnete të ndrydhuna ndër grushta të çelikta të shekujvet t’kaluem!
     0 vullnete të shtypuna me themra të ngurta të titajve të tërbuem!
     Të cilët n’udhë për në theqafje këtejpari i ranë
     dhe vatrat tona në mjerim i përlanë…
     0 vullnete të ndrydhura!
     0 vullnete të shtypuna!
     Shkundni prangat të mbrapshta! E me brimë ngadhnyese,
     me hove viganash, dëshirash flatruese,
     turniu në të gjitha anët dhe poshtë në dhe zbritni
     ndosht’ aty keni për të gjetë fillin e një hymni,
     që Illyri e vjetër ndër kremtime këndonte,
     ndërsa zemra e kombit në liri kumbonte.
     0 vullnete të ndrydhuna!
     0 vullnete të shtypuna!
     Tash shëgjetat e flakta të shprehjes suej zharitse
     drejtoni kah qiella në ball të hyut a të dreqit,
     i cili fatin tonë mbytte në mnijë të vet përpise
     ta dijë se të Birt’ e Shqipes folen ia ngrehën vetvetit.

     S’duem me humbë
     në lojë të përgjaktë të historis njerzore,
     jo! jo! s’i duem humbjet prore –
     duem ngadhnim!
     ngadhnim, ndërgjegje dhe mendimi të lirë!
     S’duem, për hir
     të kalbsinave të vjetra, që kërkojnë “shejtnim”,
     të zhytemi prap në pellgun e mjerimit
     që të vajtojmë prap kangën e trishtimit,
     kangën monotone, pa shpirt, të sklavnis –
     të jem’ një thumb i ngulun ndër trutë e njerzis.
     Na të birtë e shekullit të ri,
     me hovin ton e të ndezun peshë,
     ndër lufta të reja kemi m’u ndeshë
     dhe për fitore kem’ me ra fli!

     1. Naile says:

      ju lutem nese keni dijeni per fene tuaj mendoj se nuk duhet trajtuar ashtu njerezit e tjere edhe pse jane kunder pergjigjes tuaj 🙁

  2. bani says:

   burgaxhiuUK je grup

 2. alban4eva says:

  allah allah therrisnin turqit, kurse shqiptaret, Skenderbe..!!!

 3. Obergruppenfuhrer says:

  Pashe Zotin c’eshte ky lajm kot! E kujt i plasi se kur festohet Bajrami. Kjo eshte feste arabe dhe si e tille nuk ka vend ne Europe.

  1. alban koliqi says:

   o B… e madhe, mos shit mend o katundar i Saukut. Evropa tashme po e zyrtarizon islamin, e ti i dhjere shet evropeanizem. futja me koke murit

   1. Obergruppenfuhrer says:

    Alban qetesohu, qetesohu! Sa shpejt qe hidheni perpjete xhanem. Feja jone eshte Shqiptarizmi.

    1. jwjhejj says:

     ti ne cillin koh je o i cmendur simundesh te folish ashtu ti kone fshi krejt ta paskan bo lavazhin e kokes po nuk ka fe per vec islamit feja e vertet eshte ajo e vetmja ne bot ce te con direk ne xhehnnet.e jo shqiptarizimi po as budizmi,e as krishterizmi. shko e pendohu e ben taube o i mjer, inshalla allahi te mvarson te con ne rug te trejt amin

   2. raimondi says:

    Shume mire thote ai me siper _-Keot jane festa arabe e nuk duhet te na ruhet fare,per Islamin

    Festojme keto festa te pista dhe jemi bere si delja e zeze e Europes

    Edhe une myslyman jam , por me vjen ndohte nga keto festa te pista e kaq primitive

    Te vjen per te vjelle kur i degjon keto lloj festash primitive

    Hiqini more keto pislleqe morale !

    Ua beri mire Enveri qe i hoqi fare, po pse nuk i prishi nga themelet te gjitha keto kisha e xhami

    1. preshevali says:

     Nëse ti je musliman a’there unë jamë papa Benedikti i IX

     1. franko says:

      E sigurt eshte qe je turkeli.

      1. preshevali says:

       Un dhe ti bejme testin e ADN dhe e shohim se kush me shum eshte turkeli dhe kush shqiptar i kulluar.

     2. leonardi antwerpen says:

      preshevali
      MOS Ja ze per te madhe dje musliman sot kristian
      neser demokrat pasi qe eshe ne amerik
      pas neser e ke puro grek ça me then per te
      Ske çi thua me nje fjale nga jugu
      ik mos u merr me te se sja vlen

      1. ar says:

       Leo,mos i ngaterro rradhen historike gjerave :
       Dje kristian,sot musluman…e me rradhe! Shqiptaret jane kristiane para grekeve e para serbeve! 2000 vjet kristianizem e vetem 300 vjet muslumanizem.Po shqiptaret jane hyjnore,para kristianeve e para muslumaneve! Por kur kodoshet e preshevaliut qe zbriten nga rrepirat turko-mongole dogjen zjarr e flake trojet tona,nje pjese e shqiptareve veshen callmat ne vend te qelesheve te bardha, e ben sikur u binden! Po gjaku vloi e nuk hupi,kodosheve te preshevaliut u ngulem kamen ne zemer,e zemra shqiptare mori krahe,e fluturimi na mbajti gjalle! Shqiptaret MBIJETUAN, e turkoshaket e preshevaliut nuk kane shance! 🙁

       Na të birtë e shekullit të ri,
       që plakun e lamë në “shejtnin” e tij
       e çuem grushtin për me luftue
       ndër lufta të reja
       dhe me fitue…

   3. bani says:

    po more po e zyrtarizon kujtoni se po ja hap rrugen vetshkaterimit edhe kush …Evropa endrra ne djell

  2. vlora says:

   jo ignorant e ke gabim, eshte feste muslimane, sic ka fese krishtiane si ne Evrope ashtu edhe ne Arabi, kur festohen festat kristiane, nuk festohen vetem ne Evrope por ne tere boten, si e njejta me fen muslimane.

   1. Vlora1 says:

    Eshte e vertete qe festat islamike jane te lira te festohen ne europe sepse ka nje demokraci europiane por kete punen e festave kristiane ne Arabi e ke komplet genjeshter sepse atje as mund te mendohet te festohet feste kristiane. Intoleranca dhe injoranca nuk lejojne as te drejtat elementare te grave dhe jo festime kristiane..

    1. franko says:

     Festohen ore si s`festohen.
     Po nuk e festuan Koptet ne Egjipt naten e vitit te ri ne kishe me bomba dhe me te vdekur?

  3. presheva says:

   Oo quski Bajrami ashtë festë Islame, e shqiptarët mbi 80% i takojnë ksaj feje.
   E edhe krishterizmi simbas teje nuk paska vend në Europ pasi ashtë hebraike, thuja ti këtë të krishtereve dhe ata te tregojnë ty.

 4. Dean says:

  Me mire keshtu.Keto ndryshime te vogla dhe te paperfillshme,ne pamje te pare,perbejne edhe Diferencen e Madhe midis nesh dhe atyre.Ne fund te fundit,sikur e tha edhe zoti Agron Hoxhaj kosova eshte e pavarur.

  1. vlora says:

   Kosova nuk eshte e pavarur, por eshte shkeput nga Serbija, Kosova eshte koloni e Evropes dhe e zoteron Evrope dhe Amerika. Kosova nuk ka kurfar te drejte as ne qeveri as ne rajon, po qe se ishte Kosova e pavarur ish bashkua me Shqiperine. Poashtu Shqiperin e zoteron dhe kontrollon Amerika dhe BE, jo aq shume se sa kosoven.

   1. vesa says:

    Vlora ashtu eshte,ke te drejt,kosova mori mesime hajdutesh nga shqiperija,e korruptuar,populli vuan,politikanet i mbushin gjepat,shkau jav qift nanen atyre.

 5. Sali=Geddaf says:

  Edhe une do e festoj kurban bajramin me berxolla derri e raki !

 6. gjilani says:

  Dean
  Nje pyetje
  E shef qe nuk kemi probleme ne mes veti
  Ne dhe ju çdo gje ne rregull mire eshte keshtu.
  Po me geget qe perbejne gjysmen e Shqiperis si qendron puna .
  Kjo ishte pyetje per ty.

 7. martini says:

  mish per top.evropa dhe amerika i duan shume keta taboret e islamikeve te mbetur ne vitin 700AD.te gjitha lufterat behen ku ka islam????? kjo tregon sa e duan paqen e zotit qe aq shume gjoja lexojne.larg nga shqiperia taboret arabe te qynefit,nje islam moderator otoman i pershtatet disave ketu sipas historise,por jo gjithe shqiptareve.sa per keto kopet e infektuara qe ka fotografia larg nga vendi yne shqiperia e shqiptareve jo arabeve.evropa as ka pasur as do te ket sundim arab.sa per shqiperine sundimi otoman ishte ketu,por otomanet i urrejne arabet dhe nuk i duan ti shofin me sy.shikoni turqine me sirine.per disa te shitur tek arabet qe duan islam radikal ne brigjet e romes se lashte ,duhet ti bejne mire llogarite.sa per kosovostanin aty jane puro shtet islamik le te hajne koken kur nuk duan evropen mos te qajne se i vret serbi.o evrope o azi te dyja nuk behen.shqiperia e shqiptareve jo e kulteve fetare qe nuk jane aspak shqiptare.

  1. Muslimani Shqiptar says:

   O te vrafte i madhi Zot ty…I GJITHE UNIVERSI I PERKET FESE ISLAME,EUROPA,AZIA,AMERIKA TE GJITHA JANE NE DUAR TE MUSLIMANEVE DHE NUK KENI QKA TE BENI JU….Edhe ti qe aq shum e deshiron Shqiperin po shihet se qysh i kemi punet na Shqiptaret tashti…Duke pasur derra sikurse ti jemi ketu ku jemi dhe jemi bere objekt talljeje e te gjith botes…Madje edhe Arabet i kane punet me mir se Shqiptaret mund te them….Derisa te kete derra sikurse ti ne trojet Shqiptare,SHQIPERIA ETNIKE do te jete e mbushur gjithmone me fatkeqesi…InshAllah Allahu i madheruar ta jep denimin qe e meriton….

   Dhe sa per ne fund sa per te te kall per se gjalli…ESH-HEDU EN LA ILAHE IL-LALL-LLAH WE ESH-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU WE RESULUHU…

   1. martini says:

    mos more majmun se me fute friken,me sharjet e tuja prej nje fukaraje te pa shkolle.duart e mia rrezuan kisha e xhamia dhe zoti im eshte darvini.racizmi i islamikeve kundrejt ateisteve eshte pa kufi.por ti mor i shkrete kur nuk respekton ate qe quan zot e qe nuk e shikon,si do te respektosh mendimin e tjetrit.direkt me kercenime direkt me sharje,ja keta jeni juve gjoja qe zoti juaj ju meson si te doni njeriun e panjohur.ti je nje mbeturine qe ose ty ose baben tend ose dajen ose nenen,dike diku dikur e beme te prishte nje kult gjakapires.ju vuren nga nje shalle te kuq te gjitheve si delet dhe ju mesuam shkrim kendim dhe si te lanit bythen se vinit era qen.sot ju hapi salihi ne bote dhe prape po qelbni boten.nuk ka njeri ne boten moderne te mos ju urreje juve dhe jeten tuaj prej gjakpiresash dhe luftenxitesish morracake.ku islam=lufte dhe ashtu do jete deri ne fund.minjte me mire ti futesh ne lufte midis tyre dhe kush fiton ha tjetrin keta jeni juve.amerika ju ka mish per top.ku ka islam nuk ka demokraci apo te drejta njeriu.sot na hiqeni dhe juve minjte e shqiperise si islamiste te perkruer dhe na shani ne internet juve qe ju beri xhaxhi fuksa dhe qe kishit frike te hapnit nje xhami ne shkoder.rrofshin parate e piste te arabeve qe po bejne politike ne shtetin shqiptar.une kur vdes do ta shkruaj emrin ne shqip po ti si do ta shkruash tek varri???me siguri te presin virgjeresha ne boten tjeter o injorant qen arab qe leh ne token tone shqiptare.

   2. DUMBABEN says:

    Shikojeni cfare shkruan muslimani “shqiptar” i devotshem ,e pastaj thone qe nuk eshte feste arabe

  2. plaku says:

   martini,
   Une vete nuk besoj se ka zot dhe jam ateist. Por nga ana tjeter une respektoj te gjithe fete e botes per sa kohe qe ato te jene nje ceshtje personale, te jene te ndara nga shteti dhe te mos merren me politike. Ti shua se kudo ku ka islam ka lufte. Desha te te kujtoj se pothuaj ne te gjitha vendet ku ka islam ka edhe nafte. Ti e di se ne se industria boterore do te vazhdoje me te njetjin ritem atehere ne fund te shekullit nuk do te kete me nafte. Prandaj luftrat ne vendet arabe behen vetem per problemin e naftes.Ti e di se Bushi luften ne Irak e beri “zyrtarisht” sepse Sadam Hyseni kishte “arme kimike te shfarosjes ne mase” dhe “kishte prova se kishte filluar prodhimin e armeve atomike.” Ti e di vete se amerikanet pasi pushtuan Irakun nuk gjeten asgje.
   Qeverite perendimore duhet te sigurojne energji per vendet e tyre sepse energji do te thote industri, prodhim dhe jo papunesi dhe probleme socjale.
   Une mendoj se ne duhet te kemi kujdes qe te respektojme fene e tjetrit ne se duam te respektohemi nga ai. Mos harro te lutem se cfare i ka dhene kultura arabe botes.
   Pra une mendoj se respekti reciprok, dialogu midis te barabaratesh ehte ne rend te dites.
   Desha te te kujtoj se Turqia ka nje zhvillim gjigand ekonomik dhe ka perfituar shume politikisht nga pranvera arabe. Shume politikane dhe specialiste politike mendojne se Turqi do behet nje superfuqi sepse ajo do beje aleanca te ndryshme ekonomike-politike dhe ushtarake me vendet arabe.
   Pershendetje.

   1. ar says:

    Plak,kujt i plasi per Turqine! Ti je turceli? Futja nje vrap andej nga Turqia,ke afer dhe arabet! Bie rehat,degjo mua! He t’u bofte axha t’u bofte!

  3. plaku says:

   marTINI,
   Une personalisht jam ateist dhe nuk besoj se ka zot. Nga ana tjeter une respektoj cdo lloj feja per sa kohe ajo eshte nje ceshtje personale, eshte e ndare nga shteti dhe nuk perzihet me politike.
   Ti thua se te gjitha lufterat behen ku ka islam. Une mendoj se lufterat ne vendet arabe behen sepse keto vende kane rezervt me te medha te naftes ne bote dhe qeveritaret kudo ne bote duan sigurne e furnizimit me nafte sa me te lire te industrive te tyre. Ne kete menyre industria do punoje, do kete prodhim, jo papunesi dhe probleme socjale dhe qeverite do kene qetesi dhe nje fare sigurie qe te zgjidhen perseri pas kater vjetesh (pasi te behen zgjedhjet). Kjo faktohet edhe me luften ne Irak ku Bushi pretendonte se Iraku kishte arme kimike te cfarosjes ne mase. Faktet treguan se kjo lufte u be vetem per naften dhe se amerikanet nuk gjeten asnje arme kimike ne Irak.
   Martini historia na meson se kultura arabe i ka dhene shume njerezimit.
   Kam mendimin se respekti reciprok, dialogu dhe respektimi i dinjitetit te cdo feja jane rruga e te ardhmes.
   Kohet kane ndryshuar shume. Shif pranveren arabe nga e cila po perfiton shume Turqia e cila ka nje zhvillim gjigand ekonomik. Ekspertet strategjike thone se Turqia do behet nje superfuqi dhe se ajo do lidhi shume marreveshje politike-ekonomike dhe ushtarake me vendet arabe. A e ke vene re se turqit nuk kerkojne te hyn me ne BE ?
   Pra une mendoj se per te miren e femijeve dhe mbesave dhe niperve tane bota duhet te respektoje fete e secilit komb. Urrejtja nuk eshte zgjidhja, ajo i takon te shkuares. Globi ka tani me shume se 7miljard banore dhe lufta per burime energjitike dhe ujore do behet shume me e veshtire. Uroj qe shperndarja e ketyre burimeve ne te ardhmen te behet ne menyre paqesore dhe jo me lufte. Pra uroj qe DASHURIA DHE RESPEKTI REZIPROK te qendrojne me lart se URREJTJA DHE LUFTA MIDIS FEVE.

 8. agron sela says:

  Këpucari. _ Është mbushur Tirana me pisanjosë kokepalare mjekercjapë që të jep idenë e nje vendi musliman, turp per ne që duam të hyjmë në Europë. Shpresoj se koha do punojë mbi këta që të heqin dorë nga feja e pushtuesve.

  1. Ajn says:

   Mos u merzit se kur te hysh ne Evrope(po hyre) do te mbushet shqiperia me homo.

  2. alban koliqi says:

   Agron, me mire kokepalare se sa bythpalare sic je ti. Ik nga ketu se te vie era

 9. asllan says:

  shqiptart s’merren vesht kurr me njeri tjetrin..

 10. BERISHA LARGOHU, KURSE POPULLI TE LARGOJE KAFSHEN BERISHIANE. says:

  Kjo trekon qe kjo fe islamike nuk eshte e shqiptareve.

  1. Muslimani Shqiptar says:

   Wallahi bilahi Feja Islame eshte qe 13 shekuj e Shqiptareve dhe na identitetin tone e kemi ISLAMIST dhe nuk do te lejojm qe ju grekofilet te na e shkaterroni identitetin tone aspak….

   1. myzeqari says:

    nqs ti identitetin e ke islamist atehere gjej e shko keput qafen edepsez ne ndonje komb qe quhet ‘islamist’. KEtu i thone Shqiperi, dhe ne kemi identitet shqiptar,arberor o jenicer me citjane osmane! Lavdi dhe NDer shpates se Prijesit tone, Heroit tone, Gjergj Kastriotit!

   2. Ore byrazer, Taqua ka nevoje ta di kur eshte festa me 25 apo me 26 ?
    Se kam kete hajrien qe do qe ta bej kurban, te lutem byrazer me njofto se po pret Taqua me kopan ne dore

   3. BERISHA LARGOHU, KURSE POPULLI TE LARGOJE KAFSHEN BERISHIANE. says:

    O Muslimani Shqiptar, te jesh kunder fese islamike nuk do te thot te jesh grekofil. Shqiptaret e vertete nuk kane te bejne me islamin dhe injorancen qe prodhon kjo feja islame, ju nuk jeni te sigurt edhe me daten, prandaj i bie qe nuk eshte feja e shqiptarit kjo e islamizmit. Une jam shqiptar, por kurr nuk mund te jem islamik i turkut. Per fene islame qe hyri ne Shqiperi nga turku ka edhe nje histori, prandaj Gjergj Kastrioti luftoj kunder ketyreve mllefave turk.

   4. kanacja says:

    13 shekuj qe feja islame eshtee shqiptareve ??? hahahahahahahahahahahahahahha ,,,o musliman ,se shqiptar nuk je , nuk ke me shume se 400 vjet musliman ,baraz me vjetersine e banjove publike te parisit ,keto tregime dalin nga ligjeratat e nganje hoxhe

    1. ar says:

     Banjove publike,ahahahaaaaaaa,uhuhuhuuuu… 🙂

 11. Roberta says:

  Shqiperia vjen era islam! Sh te rinj dhe te reja jane konvertuar ne rradhet e islamit. Eshte bere ky konvertim sepse jane te dobet karakterialisht apo se edhe paguhen per nje gje te tille, kete nuk e di…

  Pashko Vasa foli ne vesh te shurdhit kur u shpreh:
  Mos shikoni kisha e xhamia
  Feja e shqipetarit, eshte shqipetaria.

  1. alban koliqi says:

   Roberta, cne qe flet per Pasho Vasen oj kuder, as qe e ke kuptuar ndonjeher ate. Gjithsesi, nuk besoj se muslimanet harxhojne me shume para se sa harxhohen me te zhvesh ty. Zhveshu se ashtu ashtu, dukesh si lope

   1. Roberta says:

    Zoteri, besoj se nje njeri i mencur do te komentonte artikullin dhe jo te me shante mua, jo per gje, ti vazhdo sha… por njerez si ty na kane nxirre faqen neper bote, nje dhe e dyta, akoma me e rendesishme, keshtu nuk ben te qarte konceptin apo mendimin tend lidhur me eventin per te cilin flitet ne artikull… kuptuat cfare thash? Pyes seeee nuk i dihet, nga shkrimi duket sikur e keni mbaruar shkollen pa e filluar akoma;)

    Meso shqipen para se te rikomentosh ketu dhe meso te komentosh pa share dhe ofendura heres tjeter sepse na nxive faqen, he bir!!!
    Te jesh mire me mend ne koke dhe me edukat ne te sjellur!

   2. frank says:

    ti para se te flasesh per islamin o mi kanalesh qe po ofendon te gjithe qe jane kunder,fillo nga emri yt qe nuk ke asgje islame se koliqi eshte mbiemer serb.sa per evropen ti mos jeton ne marok se kudo ne keto 22vite qe jemi ne evrope nuk don njeri islam as islamike .arsya eshte e thjeshte nuk integrohen dot ne shoqerine evropiane se jane ne vitin 700akoma.eshte turp qe ne shqiperi kan mbetur pak shqiptareqe te mbrojne shqiperine,dhe po mbijne morra qynefi si puna jote.as ne histori as ne kulture as ne gjuhe nuk ka as nuk do te ket shtet islam ne shqiperi o hale e piste me emrin alban koliqi.mos vdis per islam por per shqiperi.kodoshi i anadollit dallohet lehte ne shqiperi dhe gjithmone do te jete nje kodosh i shitur tek feja e atyre qe nuk kane asgje te perbashket me shqiptaret,pra arabet e qelbur qe vrasin njerezit akoma me gure dhe vrasin grate ne stadiume se bejne sex.ik ore mi kanalesh se tu be hashurja dhe futi nje te marre eres se bythes mamutit qe ke para ne zyren e fidaneve qe ngre teroriste,dhe qe shqiperise emrin vetem per keq ja baltosin ne bote.

   3. myzeqari says:

    Ik mor ske turp qe fyen nje femer, se nuk po dua te prish gojen..Me mban dhe emrin alban ti!!Shkoni mor ne Arabi nqs doni, shqiptari ska pune me fene e pushtuesit…Ne jemi shqiptare, na del e mjafton ky identitet.Se si i lutet Zotit secili eshte pune e tij!
    Dhe nqs Islami ka 13 shekuj jete, shqiptari qyteterim ka mbi 20 shekuj, i gjendur ketu ne keto troje Ilire, midis dy qyteterimeve me te medha te botes, atij romak dhe grek!

  2. Muslimani Shqiptar says:

   Esselamu Alejkum moter e nderuar..
   A thua a mund te kete edhe te rinj dhe te reja qe me para jane konvertuar ne Katolicizem apo vetem ne Islam? Nuk mundet askush te mashtrohet prej parave dhe te e nderroj fene kjo eshte e pamundur,pasi ata te ‘rinj’ mund te mashtrohen 2-3 jave mirpo jo me vite,jo ata e kane zgjedhur Islamin pasi e kane pare se Islami eshte rruga e shpetimit,rruga e vertet dhe ndryshe eshte qe juve ju pengon qe Shqiperia eshte Islamike….

   1. che gomara says:

    shko ne turqi dhe ne arabi o kodosh po nuk te pelqen shqiperia,nuk ka as histori as gjuhe as shkrim islam ne shqiperi.po lepini gjuhen kot,boll ja nxit emerin shqiptareve dhe shqiperise keto 500vjet,edhe nje shtet islamik ne kosove e keni,po filluat te provokoni ne shqiperi do te jet fundi i juaj.jeni nje pakice qe faleni rrugeve si kopet me dele.kush mbron islamin e arabeve eshte nje pleh kunder kombit te vuajtur shqiptar dhe po ndihmon serbet dhe greket qe ti thone botes se ja kush jane shqiptaret.po muhameti nuk fliste as shqip as ishte shqiptar pika qe nuk ju bie deri dje ju bere enveri te rrezonit xhamite sot na hiqeni dhe islamike.ikni mor haxhi qamila se po provokuat shtetin laik shqiptar do vije rusi dhe serbi dhe italiani dhe greku te na ndajne.shqiperia e shqiptareve jo e mbeturinave te ricikluara arabe ne token ilire.gjithe historia e shqiptareve lidhet me evropen dhe pak me turqine,jo me arabet e poshter qe po ju blejne trurin juve mjekercjapave te piste.

   2. LIQUID says:

    O muslimani shqiptar ,po thuaj pershendetje e jo salam alekum,o shqipe i 1600 , jeni bere shpatare te medhenj te ideollogjise islame ,ti mos u be me arab se arabi se behesh qesharak ,rruga e shpetimit thua ti na qenka islami,rruga e shpetimit e shqiperise eshte heqja e korrupsionit o mjeran

 12. Tingujt e Kosovës says:

  Ne kosovaret e kemi mire. 1 dite pas arafatit eshte festa e Kurban Bajramit, e jo pikerisht ne diten e arafatit. Arafati eshte te enjten sipas kalendarit tone sunar, edhe t’a festojme ate dite, eshte e papranueshme nga Allahu (Perendia). Ndaj te mos e cojm mundin kot, duke pre kurban, e qe festa eshte te nesermen.

 13. pisi says:

  sepse jane te dobet te varfer dhe super injorant!!
  prandaj eshte bere ky konvertim Roberta!

 14. alban4eva says:

  mjekrra, morra, carcafe, ulerima per allah.. ky eshte albanistani.. vari leshte..

 15. net says:

  Islami dhe festat e tij bazohen ne Kuran dhe ne rrugen e profetit a.s.

  KMSH shqiptare nuk mund te beje ndryshe nga ajo qe ben tere globi, edhe nese e ben ndryshe eshte mekat i liderve te KMSH te cilet jan te influencuar nga interesa jo fetare…

  Un vete bashkohem globit, pra muslimanve anembane botes dhe e festoj me 26 diten time.

  Po ti shihni shqiptaret qofte musliman qofte te krishtere jan te ndare sepse ju duket vetja me te mire se bota…

  as te krishteret nuk jan te bashkuar as muslimanet sepse jan disa forca poilitike qe i mbajne peng…

  Por eshte dhe mentaliteti i gabuar shqiptar qe eshte arrogant, mendjemadh.

 16. test says:

  qe jeni islamofobista kete gje e kam thene dhe kjo e verteton akoma me shume…
  doni te beni lajm me nje artikull qe nuk ka lajm pasi vete te intervistuarit thone qe nuk ka asnje gje per tu bere lajm…
  dhe pastaj komentet pasohen nga filogreket dhe te ashtuquajtur evropiandashes
  qe shesin cdo gje vetem per te hyre ne evrope…
  ene aq me shume tani qe BE eshte ne tatepjete keta duan te futen aty me breke neper kembe…
  e rendesishme te shohim cfare mund te bejme per shtetin tone te zhvillohemi si komb…
  ju uroj nje feste te mbare te gjithe myslimaneve mbare boten…

  1. Burgaxhiu UK says:

   Islami nuk grup entik ore tenxhere, hiqe ate “fobine” eshte ideologji se as fe nuk eshte_____ti dhe neti me shpjegoni nese ky hoxha ketu poshte ka te drejte apo ja fut kot???

 17. Cakalli7 says:

  hall i madh na ka rene ne pjese nuk bien dakort selefet e tiranes me selefet e dardanistanit kur te festojne byrazer day. Merrni edhe sellef saline edhe selef lulin edhe festojini te dyja ditet ne rradhe se keta i keni gjysma mut e gjysma kake.

 18. bajrami says:

  eshte shume rendesishme dita e faljes se bajramit dhe kjo dite nuk ka te beje ma kalendarin henor por me haxhin kur haxhijte gdhijne ne arafat ajo dite eshte bajram . nuk ka problen thote KMSH ka shume problem sepse riti behet ne diten e caktuar ai i faljes dhe cdo dite tjeter eshte e kohe pra si gjithmonedhe selim mica komunists si sali berisha shpikin dite tjeter eeeshte mekat i madh per ata qe falin bajramin jo ne diten e duhur . injorante e KMSH as qe e kane haberinnga besimi dhe zoti por mezi po presi qe te shkoje dhe te flase berisha . dhe festat ftare do ndyshojne keta

 19. kurban says:

  dita e bajramit eshte 26 andaj falja dhe kurbani fillojne ate dite .kurbani i therur me 25 eshte haram . prandaj faljen e bajramit e beni me 26 dhe kurbanin mund ta beni me 26,27, 28 tre dite sira .kjo sepse nate e dt 25 haxijte flejne ne arafat dhe dita e neseme quhet bajram . eshte rit i percakruar nuk ka te beje me pamjen e henes qe thote kryatari i KMSH

 20. frank says:

  perdite e me shume po vertetohen tezat serbe dhe austriake,se nje pjese e shtetasve te ashtuquajtur shqiptare,ose shqipfolesite kane prejardhjen nga azia.nuk ka kuptim tjeter se si ne mes te evropes te ket nje pakiceqe duket dhe ka tipar komplet aziatike.ndoshta ne puro shqiptaret duhet te kuptojme qe armikun e vertete e kemi brenda shtepise dhe ai flet shqip shkruan shqip edhe pak,ndoshta shpejt do te kerkoje te kthehet tek rrenjet e tij “duambaben”.nuk ka pse te perlyhet me balte shqiperia dhe ata qe nuk jane aziatike ose islam ,duhet distancuar nga keta,nuk na lidh asgje me ta.ata per hater na vrasin te gjitheve se ashtu ju thote libri i urrejtjes qe i ushqen trurin e tyre te vogel.shtete nga me te fuqishmet ne bote jane munduar ti inkuadrojne ne shoqeri keta aziatiket e ardhur ne evrope,dhe ate qe marrin si shperblim eshte pabesia dhe nje bombe apo akte terroriste,kush jeton ne angli dhe ne france e din te verteten.fakti eshte qe shqipfolesit duan me shume arabine se shqiperine,edhe turqia qe eshte mysylmane distancohet nga islami i arabeve .po luhet me zjarrin ne token 1ore larg vatikanit.dhe e dini kush do te paguaje kusurin,shteti i brishte shqiptar.keta qe donin baben para 100vjetesh po kthehen prape dhe historia po riperseritet.a mund te me thote dikush cfare te mira i solli feja islame shtetit tone keto 100vjet????

  1. DUMBABEN says:

   FRANK ,fatkeqesisht per ne ,dhe them me plot gojen fatkeqesisht, serbe dhe greke kane 150 vjet qe po ulerasin qe ne mesin tone ka niper te erdogan beut ,nuk i kemi besuar asnjehere, vetem qe kalaja po na plas nga brenda kesaj rradhe dhe ne gjithmone e kemi mohuar kete gje,me e bukura eshte se fene e tyre ta shesin per patriotizem

   1. ar says:

    Ej cuna,vertet ne mes tone ka jashteqitje haxhiqamiliste,por ne jemi shume me shume se ata! Thjesht tash per tash duhet te tregohemi te duruar,sa te mbarojme ca pune te rendesishme qe kemi neper duar! Nderkohe keta dumdumsat duhet ti tkurrim sa me shume,ne rradhe te pare me indiferencen tone! Sapo te mbarojme punet rreth e rrotull,pastaj i degdisim dhe keta ne WC! 🙂

 21. xxxx says:

  Kujt po i ha palla per diten e Kubonit a te Bajromit pune arabesh pune jevgjish c pune kena ne shqiptaret me kto pislliqe arabesh jena mes Europes

 22. Den says:

  Ikni more primitive qe jetoni me libra te vitit 600 ne shekullin e 21
  simbol i poligamise, prapambetjes, injorances, dhunes, dhe festa eshte
  me kurban dmth prerje koke si SHABAN NORJA 80 VJECARI PERDHUNUES.

 23. no vatican no taleban says:

  net net! Ko nuk eshte nje gje e re ne fene tuaj. Kini 1400 vjet qe po hani shoshoqin, jeni me te percare se kurre. As diten e kurban bajramit nuk bashkohi dot. Prerje kokash , sopata, therje , gjymtime dhe dinamit me shumice. Luteni allahut qe te vrisni sa me shue shiite se me kete gjest do shkoni ne xhenet. Mbaj mend nej skene horrori ne irak ku nje kamikaz vrau me qindra besimtare shiite ne xhamine e tyre, dhe pse e bejen kete gje?! se gjoja ju jeni ne rrugen e allahut dhe kush del kundra ju e vrisni. me pak fjale net , glorifikoni vdekjen jo jeten.

 24. hasan spacca tutto says:

  Ya Hussain Ya Ali. Net nuk jeni te sinqerte fare. Pse nuk tregoni te verteten? Po pate kohe dhe deshire mu pergjigj! E para! Pse urrehet aq shume Umari?! C’fare i beri Umari Fatimese? mos i theu gje nje brinje dhe e godiste me grusht ne bark qe te deshtonte?! Dhe zotrote e din mire se kush ishte Fatime. C’fare ka then profeti para se te vdiste?! Dy gjera te mbani Kuranin dhe familjen, apo e kam gabim?! Nje here tjeter do te te pyes per Aishen dhe per Aliun,sot po deshe mu pergjigj per kete pyetjen lart.

 25. Din Kruja says:

  Festimi ne dy data te ndryshme ketej dhe andej kufirit, nuk eshte percarje fetare, por kombetare. Kuptohet qe kjo mesele eshte gatuar nga qarqe antishqiptare. Me te interesuar per keto lloj kombinacionesh jane serbet. Keta e shfrytezojne kete rast vec te tjerash edhe per tu futur neper blogje dhe nepermjet komenteve ndezin percarje midis shqiptareve te Shqiperise dhe Kosoves. Te tilla mund te kete edhe ne komentimin e ketij lajmi.

 26. hasan spacca tutto says:

  Jam i sigurte net qe di anglisht, pa kendoje nje cike .http://www.youtube.com/watch?v=euf1o9RnhEM&feature=player_detailpage

 27. alpin gomari says:

  Hoxha është shprehur se Kosova është e pavarur dhe asnjëra palë nuk e ndikon tjetrën.Jan keta qe ndan SHqiptarin nga njeri tjetri qe qemoti…feja e SHqiptarit eshte SHqiptaria…

 28. hasan spacca tutto says:

  net- ju jeni nje monafik, prandaj nuk pergjige.

  1. NUKI says:

   Cfare pergjigje kerkon nga net-i ti hasan! E di ti se cfare do me thene “monafik”, apo ja fut kot!

 29. hasan spacca tutto says:

  posiiiii. do te thote hipokrit. pergjigju ti nuk se net nuk e ndihen

 30. jona says:

  ALLAHU i ndihmofte besimtaret mysliman kudo qe ndodhen,dhe i falte ata qe shkruajne gjerat te tilla,
  Gezuar gjithe besimtareve kudo qe ndodhen.
  Allahu qofte me ne.

 31. arbenit says:

  per haj jukoft bajrami edhejuve gjithkun qe jeni atje kosov shqiperi prehaj jukoft tegjithve bajrami

 32. Joni says:

  Me falni qe ju nderpres.Kur falet kurban bajrami ( ne Shqiperi ) ???

 33. Quo Usque Tandem says:

  Nje ateist qe nuk beson ne azgje gjithnje hiqet si me njerezor se besimtaret e besimeve te ndryshme. Ateist i thenshin se shumica nuk e njohin as filozoifine ateiste. Kur i ze b.tha ngusht nuk gjen asnje ateist.

  …..Besimi hyn tek kultura dhe Kultura eshte menyra e te jetuarit te nje individi, grupi, populli ose nje kombi. Nuk ka te drejte ose te gabuar se gjithkush e jeton ne menyren e vete te konceptuarit per aq kohe sa egziston liria. Mendoni sikur kjo shumice njerezish qe beson ne nje zot te bente kte presion barbar te mendies mbi jobesimtaret se cdo te ndodhte…. nderkohe qe ju qe e njihni veten si te civilizuar dhe ngaqe nuk jeni te afte ne jeten e perditshme kaloni gjithe diten ne boten virtuale dhe sulmoni vlerat e te tjereve.

  …nese ju vertet mendoni se keni te drejte mblidhuni formoni shoqaten apo grupin tuaj dhe protestoni kte padrejtesi qe mendoni se besimet fetare sjellin. Por ju jeni injorante qe nuk lidhni dot dy rreshta mbi cilendo vlere, shkence apo dije qe mund ta argumentoni. e vetmja gje qe beni eshte vetem te shani e sulmoni. Jeni thjeshte nje mase me instikte primitive qe nuk mund te ndertojne dicka por vetem mundoheni te shembni ato cka kane te tjeret.

  Sa per “evropianizma”, “cicilizime”, “prapambetje” etj. jan terma te suksesshme per masat injorante ku nje kulture duhet me patjeter te triumfoje mbi te tjerat. Jeni shum te vegjel kundrejt ketyre nismave. Ju jeni thjesht miskonja qe nuk i sjellin asnje dobi zinxhirit jetesor mbi rruzullin tokesor. PEACE BROTHERS ;P

 34. ar says:

  Shkurt se do iki te festoj Bajromin:
  Ateistet besojne ne vlerat njerezore,fetaret ne bindjen ndaj frikes!
  Shoqeria njerezore perparoi atehere kur lindi DYSHIMI! Dyshimi ndaj zotit eshte arritja me e madhe e Rilindjes njerezore! Bota islame nuk ka arritur ende ne fazen e Rilindjes(dmth te dyshoje zotin)!Kuc,kuc,… 🙂

 35. Toleranca says:

  Njerezit qe besojne Zotin dhe ndjekin urdherat e tij ata jane njerez qe i kane frik atij prandaj nuk bejne padrejtesi.
  Mos te harrojme se ne qofte se nuk ndiqen rregullat e Zotit ne toke ateher do te na godasin te keqija pasi ai qe na krijoi na tregoi si te jetojm me ane te librave te shejt.
  Mekatet e njerezve jane ato qe jane duke bere qe shume njerez te bien ne depresion dhe te bejne vetvrasje.Mekatet si mos besimi i Zotit,prostucioni,mos respektimi i prinderve e shume mekate tjera qe jane perhapur.
  Per sa i perket ofendimeve fetare eshte nje thenie bej te tjereve ate qe deshiron te tjeret te bejne ty prandaj askush nuk do te donte te ofendoj fene e tij,nese ke argumente paraqiti tek njerezit qe kan dije per ate lemi si per religjionin Islam te hoxha ,per religjionin krishter te prifti,per religjionin jehud te rabinit etj.

  1. ar says:

   VERTETIM
   ———
   Sic e tha i zgjuari i mesiperm,besimtaret besojne ne bindjen ndaj frikes!Me ne fund rame dakort!!! Pra ata nuk besojne ne asnje vlere,thjesht i binden frikes! Sa per moralin,ai ka ekzistuar para,paralelisht dhe jashte fese! Feja thjesht e perdor moralin per te trullosur kokgdhet e shkrete dhe pastaj per ti sunduar shpirterisht!
   (Sa te trashe jane keta mo cuna 🙁 )

 36. HAMEZ says:

  SDI SE SI I SHOHIN JERZT KETO FIJAL E KETO OFENDIME PO SKAN FAIJ JO SE TEK NE MUNGON PUNA E SPUNOJ E PASTAJ OFENDOJN PO KIO NUK ASHT AS RESPEK E AS NDER PO GJITH E KUSH E KA DREJTEN E VET DHE LETE BAN QATE DON PO NRASE JAM KAN AQE TE ZOTE PSE NUK PERZUM GREKUN E MALAZEZIN APO MAKEDONIN APO SERBIN NE JEM ATA QE PERLAHEM PER NJE GUR SOKAKAU DHE KQYRIM TIU BAJM KRITIKA DIKUJT PO KOT EDHE UN KETU SHKRUJ SE STE KUPTO KUSH PO TE OFENDON

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X