#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Neonazistët e “Agimit të Artë” kundër mësimit të shqipes, kërcënojnë kryebashkiakun

Neonazistët e “Agimit të Artë” në Greqi kanë ndërmarrë një varg  sulmesh dhe kërcënimesh kundër futjes së gjuhës shqipe në shkollat greke.

Pas vendimit të marrë nga Bashkia Domoko në kryeqytetin grek, Athinë, që në shkollat e kësaj Bashkie të fillojë të mësohet gjuha shqipe, këshilltarët e partisë neonaziste kanë kërcënuar kryetarin e Bashkisë se “nëse nuk hapen shkolla dhe kisha ortodokse në Epirin e Veriut dhe krahinat me minoritarë grekë, nuk do të lejojnë që fëmijët e emigrantëve shqiptarë të mësojnë gjuhën shqipe”.

Ata kanë vijuar më tej duke thënë që: “Kryetari i Bashkisë, në vend që të shikojë dhe të kujdeset për fëmijët grekë, për ngrohje nëpër shkolla, për të vënë autobusë për këta fëmijë, na nxjerr vendime të tilla të papranueshme”.

Kjo ka sjellë edhe reagimin e kryebashkiakut Stelio Siros, i cili siç citohet tek gazeta “Shekulli”, ka pohuar se: “Mësimi i gjuhës shqipe në këto shkolla do të zhvillohet një herë në javë dhe vetëm një orë”.

Sipas tij kjo bëhet në kuadër të fqinjësisë së mirë dhe parashikohet në konventën e Këshillit të Integrimit të Emigrantëve.

45 komente në “Neonazistët e “Agimit të Artë” kundër mësimit të shqipes, kërcënojnë kryebashkiakun”

 1. Ramy says:

  Nuk arrije tê kuptoje pse Shqiptaret jetojen ne kête Shtetê tê ndyrê! po ikêni more budallinje nga ky vend i qelburê

  1. Shtegtari says:

   O Ramush/Ramadan/ o bythelepires i Komandantit,
   Shqiptaret jane aty se Komandanti yt i adhuruar nuk mund tu siguroje dot as pune e as mjete jetese, ai di vetem ti vrase kur protestojne paqesisht me duar ne xhepa siç beri me 11 janar 2011

  2. Alma Kosturi says:

   Ku te mbyten o Ramy???
   Ne Shqiperi jane me ekstrakomunitare se sa ne greqi!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/rojet-bregdetare.html

  3. Ton says:

   Ku do shkojne o Ram Plehu? Ne Shqiperi, tek Saliu? Apo te maloket qe kane zaptuar Tiranen dhe gjithe Jugun??

   1. Rozi says:

    Ata do benin mire te vinin ne shqiperi oh Ton dhe ta largonin kete qeveri qe eshte e urryer nga populli, sa per maloket, kjo teori nuk eshte shqiptare, keta fjale e pehapin armiqte tane. Nga jugu ne veri te gjithe shqiptare jemi.

    Rofte populli shqiptar, dhe gjuha e tij me e vjeter e Evropes.

  4. abdyl frasheri says:

   Po Shqiptaret jetojne edhe ne Shqiperi dhe nuk po bejne gje per te rregulluar situaten.

   Ca pret te behet ne Greqi. Pastaj ata qe kane mbetur ne Greqi jane ne pergjithesi hallexhinjte e hallexhinjve, shumica aq kane pare dhe te tjeret kane ngecur.

   Jemi nje popull i prapambetur e famekeq, dhe me thene te drejten edhe shume nuk kemi ca te hahemi me greket a turqit a serbet ose me ndonje tjeter, kemi nje shumice popullsie te prapambetur.

   Dhe ti o Ramy, nise nga vetvetja, meso gjuhen shqipe njehere se nuk di ta shkruash akoma, ne nje fjali te shkurter ke bere mbi 8 gabime :)))))))))))):

   1- arrij, 2- ta kuptoj, 3- shqiptaret, jetojne, 4 shtet, 5- ikni, 6- budallenj, 7- i qelbur

   (jo arrije, te kuptoje, Shqiptaret, jetojen, Shtete, ikeni, budallinj, qelbure)

   Megjithate nuk ke se cben, te ka lene regjimi i Enverit a Saliut injorant, se ka sjelle dot shkollen tek ti, nuk besoj te nxesh me tani :).

   1. Keshtu eshte says:

    Paske vene emrin abdyl frasheri, ore qelbaniku turgofagos, sa emra te ndryshosh ti, era jote e qelbur vjen nga larg. Kur nje njeri ofendon popullin e tij, kjo tregon qe kultura e tij eshte zero.

    Cfar do presesh nga njerz si ty te paguar nga qarqe antishqiptare, greket e tu, serbet edhe turqit, kurre nuk mund te krahsohen me kulturen e lashte shqiptare. Largohu qe ketej qelbanik, nuk ka mbetur shqiptari te japesh mend ti.

  5. BERISHA LARGOHU, KURSE POPULLI TE LARGOJE KAFSHEN BERISHIANE. says:

   O Ramy budallai, mos bej gjoja si patriot duke ofenduar shqiptaret qe jetojne ne Greqi. Eshte Berisha qe i deboj dhe i detyroj shqiptaret te largohen nga Shqiperia per nje jete me te mire, injoranca e juaj nuk paska fund mor Ramy budallai.

  6. Adi says:

   Cfar te bejen shqiptaret, jo se duan te qendrojne ne greqi, por ne Shqiperi nuk ka pune fare. Shqiperia do te ndryshoj vetem kur kjo qeveri qe e drejton shqiperin sote te marri fund. Nese do kemi nje Shqiperi te fort atere gjerat do te ndryshojne, dhe do tia fusim kembet ne nje kepuc te gjithe ketyre plerave, jo vetem qe bejne nje propogand antishqiptare aty ne greqi por paguajne edhe njerz te ulet, si torgofagosi me shoke, per qellimet e tyre keqdashese.

 2. Kol Tivari says:

  Ke te drejte Ramy apo Ymer,s’kan c’far duan shqiptaret ne Greqi.Ata nga qefi shkojne.Pse nuk rrijne ne Shqiperi,ku Sali Trap Vicidoli ju ka siguruar pune,mirqenje e jete luksoze.Te pakten pune te siguronte Shpellari,qe e ka fundos vendin per 22 vjet

  1. Ramy says:

   ORe ti karbush , nuk po them tê rrijne ne Shqiperi por them pêr ata qê dojên te largohen pse nuk ikin tek kêto vende demokratike duke filluar nga Finlanda, Nervgjia, Suedia, Danimarka, Germania, Franca, Belgjika, Anglia etj , po ikin ne Greqin e qelbur , e kam fjalen pêr Shqiptare e jo pêr Grek shqipfoles

   1. Shtegtari says:

    Karabush e koqe je ti vete o Ramush/Ramie qe ma shkruan e flet shqipen si ne Viçidol.
    Jane atje se atje kane gjetur pune deri tani (megjithese jane rjepur gjer ne palce).
    Ne vendet qe permend zotrote nuk na pranojme se fale Komandant Saliut tend te dashur, kemi damken e drogaxhinjeve, trafikanteve, e jemi te infektuar nga kolera etj. etj; ky eshte nami qe na ka hapur Saliu yt i adhuruar

   2. Kopenhagen says:

    O karagjoz,
    listen e vendeve ku rekomandon shqipot te shkojne e paske bere te gjate, njelloj si lista e sukseseve te Kryegomarit, tope i te cilit je edhe ti.
    Per te ardhur ne Dk, (per te jetuar) e ke te domosdoshme te kesh nje pasaporte te KE (EU), ose nje profesion shume te kerkuar i cili ndodhet ne listen pozitive. Rroga ne rastin e fundit duhet te jete e garantuar mbi 37,500 DKR (5.000 Euro).
    E kuptove o bathors me emer amerikan?
    Pash zotin, cfare pune ben? Polic apo ndonje te ngjashme?

   3. espinoza says:

    tani e gjete te shkojne ne vende te tjera nuk eshte aq e lehte e para eshte se ne greqi shumica qe jane kane dokumentat e dyta eshte problemi i gjuhes dhe e treta kush eshte familjar dhe ka femije nuk iken dot aq lehte ne vend tjeter vertet udhetojme pa viza po jo se ske nevoje per dokumenta nuk e di en shtetet e tjera po per ne angli te siguroj se dokumentat merren shume me veshtiresi ka shqiptare plot qe kane vite pa dokumenta dhe punojne sa per nje cope buke …

 3. Dru me pre says:

  Ramy e,po ku te vene e ,ne malet e tua te vuqidolit e ,apo ne bathore e.

  1. Ramy says:

   Ikni more gabelet e PS se lat nam

   1. mikel says:

    ti je i mete o lale ti ke shkel ndonji gjo tronte, eshte e pa mundur qe nuk kupton se ato nuk mund te ikin mo sepse 1 kushtet ekonomike 2 jane te integruar dhe per ata eshte sketerr tja vidhojne prap nga e para 3 eshte dhe diferenca e kultures ku ato psh nuk duan te kene te bejme me rob si puna jote ose e nje pjese injorante hajtutesh,kriminelash,etj. etj.

   2. Shtegtari says:

    Ne fakt duhen ca si ty e si Tourkofagos per ta na argetuar sadopak ne kushtet e stresit te tmerrshem nen te cinin jetojme fale ATIJ te cilit ti nuk le rast qe te te shpetoje pa i lepire bythen (me falni ju te tjeret per fjalorin)

 4. Fllad says:

  E dine jevgjit e greqise qe nuk ka shtet shqiptar, prandaj hedhin pordhet perpjete.
  Nje shqiptar i vertete ne krye te shtetit shqiptar ja dhiste t’emen grekeve, u mbyllte te gjithe shkollat greke ne Shqiperi, ju bente dhe bllokade gjithe mallrave dhe tregut grek, dhe e shihnit ju si do na lepinin bythen jo ca rrugaçe qe jane problem dhe per vete greket por dhe gjithe greqia.
  Emigranteve shqiptare nuk kane se ç’fare tu bejne me shume se kaq.Pa pune pa kursimet e tyre….

  Shpresojme se djemte qe do marrin ne dore Shqiperine ta bejne kete gje!!!

 5. hajriu says:

  Kesaj i thone pordhe jevgu . Nejse , dava jevgjitesh , dava grekesh …

  1. Evgjiti says:

   ore pse kur shani, permendni shprehjen evgjit,komuniteti jone ketu ne shqiperi ka rreth 300mije antare,une psh jam nga Vlora babane e kam Evgjit dhe mamane came ka ndonje te keqe ketu? epo kur u bete dhe ju racista qe keni ngel zhulca skeni uje e drita akoma,kokpllake kokcep veshllapushe 1 meter mbi toke,fytyr djegur te rrudhur qe 20 vjec dhe racista ska b… ku rrije kjo gje.

   1. Shtegtari says:

    E kush flasin ata qe qelbin ere edhe kur lahen 2 here ne dite.
    Ku i gjete 300.000 apo ti polli joteme. Megjthese po ta mendosh holle holle nuk duhet te jesh shume larg se ju shtoheni si lepujt e bute.
    Te keshilloj te mos e kruash me vlonjatet es ata kane alergji kur te shohin e ku i dihet…

    1. Zigur Qarri says:

     Shtegtari,nuk eshte nga keta jevgjitet tane ai,por nga ata grek.
     Me ato qe shkruan me siper kerkon te tregoje “dinakrine greke”.

   2. hajriu says:

    Emrin e ke vene tamam , por duhet ta theksoje qe je jevgjit dhe pusht greqie . Tani or jevgjit nisu per ne pune , ik pastro gojen dhe menderen duke i nderruar turnin gojorit . Dhe lahu here pas here or zhuls …

 6. Zigur Qarri says:

  Edhe jevgjiter edhe nazista.
  Shpresojm jevgjiter qe ta koalidoni marmiten me turqit qe te arrini kulmin e orgazmes,ashtu si ne Qipro.Jo per gje,por si pjelle bastarde e tyre ja njihni te fshehtat njeri tjetrit.

  http://i4.ytimg.com/vi/7qSzVko0oWk/mqdefault.jpg

  http://edo-makedonia.pblogs.gr/files/f/448233-ArticleImage_16732-png.xpng.png

 7. BERISHA LARGOHU, KURSE POPULLI TE LARGOJE KAFSHEN BERISHIANE. says:

  Veprimi i Agimit te Arte eshte i nxituar, por shpresoj se do ta kuptojne levizjen e kryebashkiakut. Mbeshtes inisjativen e kryebashkiakut te Athines per lejimin e mesimit te gjuhes shqipe, pra shpresojme se ne te ardhmen te kemi mardhenie me te mira me shtetin Helen. Kurse marrezirat e Ramyt nuk paskan fund, pra tregoj qe eshte kunder atyreve shqiptareve qe jetojne ne shtetin Helen edhe duke i ofendur ato qe Berisha i detyroj te lejne shtepite per nje jete me te mire duke emigruar ne Greqi.

 8. Landi- Sverige says:

  Ne oret e vona te mbremjes se djeshme, mbasi ndoqa ndeshjet ne Champions League, rastesisht duke kontrolluar kanalet, shikoj ne kanalin grek SKAI te ftuar ne studio kryetarin e “Agimit te Arte” Nikos Mihaloliakos duke dhene nje “interviste” live. Nje perkrahes i nazizmit hitlerian dhe i diktatures Metaksa, nuk i pergjigjej pyetjeve te gazetarit, nuk lejonte te kishte vidio e fotografi mbi aktivitetet, shkrimet dhe emblemat naziste te partise se tij, kercenonte , shante, shfrynte si nje i semure psiqik, nuk dialogonte, por vetem propagandonte ne emer te nacionalizmit me nje fjalor rrugesh. Ishte pacavurja me e qelbur qe kam pare e degjuar live ne tv. Ky nazistik po shfrytezon ne maksimum ne interes te tij krizen ekonomike, sociale dhe politike ne vend, po shfrytezon pasigurine e qytetareve per te ardhmen, po shfrytezon masat e rrepta qe i kushtezon Europa, po shfrytezon korupsionin ne vend, papunesine, depresjonet e vetvrasjet, po shfrytezon numrin e madh te refugjateve me ngjyre dhe me besime te tjera qe futen cdo dite per nje jete me te mire, po shfrytezon krimin ne rritje ne ate vend, po shfrytezon 7-perqindeshin dhe prezencen ne parlament, po shfrytezon edhe friken e qytetareve per tju perballur ketij krimineli dhe bandave te tij me uniforma te zeza dhe shkopinj gome e zinxhira nder duar ne emer te “dinjitetit, sovranitetit, besimit dhe identitetit” te atij kombi. Si armik i kesaj rryme (ne cdo vend qofte ajo), jam i bindur se ligjet demokratike dhe qytetaret do ta izolojne kete gjarper te zi. Vendimi per mesimin e gjuhes amtare per femijet emigrante ne nje shkolle te nje bashkie te Athines dhe pikerisht ne kete periudhe te veshtire, pa folur me tej per protestat e shumta anti-fashiste, anti-raciste dhe anti-dhunes nga ana e qytetareve te atij vendi, tregon me se miri kete gje.

  1. Bazarxhevap says:

   Epo keshtu o Landi, kohet e veshtira gjithmone sjellin llumin e shoqerise ne krye. Po marrim per shembull ne Shqiptaret. Kohet e veshtira ekonomike te diktatures post-komuniste Shqiptare, sollen me plehrat e shoqerise Shqiptare ne krye te ketij vendi, te cilet ne si popull, po i vuajme akoma dhe sot! Sot ti edhe une, nuk kemi as goje qe tj’u flasim ketyre plehrave, sepse jane bere me para dhe pushtet tashme, dhe vrasin e presin sa majtas dhe djathtas!

   Po do nje shembull ideal, filloje qe nga kryeministri shqiptar i sotem me ermrin Sali Berisha, i cili zbriti me valixhe druri ne Tirane nga Tropoja! Leri pastaj te tjeret, te cilet nga buka e misrit te koperatives se Hoxhes, gjeten drogen e mashtrimin, dhe sot jane bere ndertuesa e “biznesmena”.

   Ske ci ben o miku im, eshte bote shkerdhate eshte kjo.

 9. ''evgjitngrenesi'' says:

  po cfar shkollash! pse talleni!
  ne greqi jane me shume se 100 mije nxenes shqiptare. dhe funksionimi i nje klase nje here ne jave dhe vetem nje ore besoni se eshte zgjidhja?keto ishin genjeshtrat e grekeve ne kembim te ”reciproritetit”,hapjes se shkollave greke ne himare ,korce e tirane. ai qe eshte shqiptar nuk ka nevoje fare per keto pseudo-kurse qe mbulojne vetem 0,001% te nxenesve shqiptare.shqipja mesohet nga prinderit.pike.

  1. Evgjiti says:

   he!! te duket e shijshme ajo pjese e trupit qe u ha evgjitve??

   1. Shtegtari says:

    Po mbylle ate hale se qelbe dynjane or fare e keqe, u lave apo jo? Se deri ketu prapa PC te vjen era. Jo t’ju hash, po dhe mish qengji te pjekur te kesh perpara, po te shohesh rracen tuaj te pritet oreksi

 10. ALpini says:

  Neo naziste nuk jane keta,keta jane nje fotokopje e shtrember e neonazismit .
  keta jane me sakt karikatura e neonazismit dhe jane neonaziste aq sa jemi ne shqiptaret kinez.

 11. Obergruppenfuhrer says:

  Edhe jevg i zi Afrike, edhe Nacional Socialist!!!!!! Eshte njesoj sikur te thuash edhe cifut edhe Nacional Socialist! Erdhi fundi i botes!!! Erdhi!!!

 12. plaku says:

  Historia ka treguar se kur nje popull vuan, ka papunesi dhe varferi, kjo situate eshte shume e favoreshme per “populistet” e djathte dhe te majte. Pra shoqeria polarizohet. Kujtoni ju lutem vitet e krizes se madhe ne vitet 1929 – 1933 kur Gjermanise nepermjet Traktatit te Paqes se Versajes se vitit 1918 ju vune kushte shume te renda demshperblimesh sidomos nga Franca dhe Anglia. Atehere anetar i delegacjonit angles te bisedimeve ishte edhe ekonomisti i madh anglez Kyeeness. Ky njeri i madh kundershtoi kushtet e renda te demshperblimeve qe po i vinin Gjermanise dhe ne menyre shkencore provoi se Gjermania do humbte demokracine. Ky njeri i madh nuk i degjua dhe si shenje proteste hoqi dore nga anetar i delegacjonit anglez ne konferencen e pages ne Versaje ne vitin 1918.
  Fatkeqesisht parashikimi i Keyeness u be realitet, politika gjermane u polarizua ne te majte ( komunistet e Ernest Thelmann) dhe nacjonalsocjalistet e Hitlerit dhe ne vitin 1933 Hitleri ne menyre paqesore e mori pushtetin.
  Eshte nje anologji e tmereshme midis Gjarmanise se atehereshme dhe Greqise se tanishme. Greqise i jepen gjoja paketa ndihmese qe nuk jane gje tjeter vecse kredi te reja me interes. Pra ne Greqi po keqesohet gjendja se po i behet presjon per kursime monstruoze. Leket qe BE i quan ndihma shkojne ne pjesen me te madhe ( te luanit ) per bankat franceze dhe Gjermane. Ja se si do e behet ndarja e lekeve te paketes se dyte te “ndimes” qe do marri Greqia :

  Nga 130 miljardet e paketes se dyte leket do ndahen keshtu :
  35,5 miljarde per institutet private si bankat gjermane plus interesat .
  23miljarde per bankat greke te cilat pas Haircut kane nevoje per rifinancim.
  30miljarde kthimi i borxheve per FMN
  6 miljarde per qeverine greke per te mbyllur faturat e hapura.
  30miljarde per normat e interesit per borxhet e mbetura.
  Pra per njerezit e thjeshte greke, pensionet etj. asgje

  Une uroj popullin grek qe te mos humbi demokracine se vetem ajo do ta shpetoje nga kjo krize ekonimike qe nuk e shkaktoi ai vete por industria financjare kjo kafshe e eger mishengrenese sic e ka quajtur kanzelari i vjeter gjerman Helmut Schmidt.
  Djema, e di qe do te me shani,por une nuk e ndjej vehten mire kur lexoj RACIZMIN TUAJ ne lidhje me evgjitet. Edhe evgjitet jane njerez dhe duhen respektuar. Kam permendur disa here ketu ne forum se edhe shefi im ne Kombinatin Misto Mame ne Tirane ishte jevg, me kater gjuhe te huaja dhe me dy diploma si inxhinjer elektrik dhe mekanik. Nje njeri i shkelqyer ai quhej Ruzhdi Baçova. Nuk e di ne se ai jeton por di se ai gezonte respektin dhe dashurine e sinqerte te te gjithe mekanikeve dhe eleltricistave te Misto Mames.
  Pershendetje.

  1. Ben Chicago says:

   Krahasimi jot nuk qendron.Greqia eshte nje shtet i vogel dhe i parendesishem jo vetem ne bote,por madje edhe ne Europe.Cfare do humbase Greqia??.Demokracine??.Une mendoj se ajo nuk ka qene dhe nuk eshte vend demokratik.Sa per racist, le te behen,nuk shqetsojne njeri,sepse jane shume te dobet per te kercenuar dike apo te prishe ekuilibrat.Ndersa Hitleri pasi erdhi ne fuqi e shendrroi Gjermanine ne superfuqi,dhe me mireqenien me te larte ne bote.Pikerisht ketu filloi marrezia e tij,por Gjermania ishte vendi me i fuqishem i botes,dhe ai kishte pothuajse gjithe popullin me vete.

   1. plaku says:

    Ben Chicago,
    Une kisha keto gjera :
    – Faleminderit per shkrimin civil.
    – Ti thua : “Greqia eshte nje shtet i vogel dhe i parendesishem…
    Mos harro se duam apo nuk duam ne te dy, Greqia eshte fqinji yne dhe eshte shume i forte se ne nga ana ekonomike, njerezore dhe sidomos ushtarake. Keshtu ajo qe ndodh ne Greqi ka shume rendesi per vendin tone.
    – Demokracia eshte sistemi shoqeror me i mire qe ka njohur njerezimi dhe duhet ruajtur si syte e ballit.
    – Me fal por kam mendimin se ti e “idealizon” Gjermanine. Populli yne i zgjuar thote se nuk eshte flori gjithshka qe shkelqen. Sa per dijeni une jam filogjerman, por ama desha te te kujtoj se :

    Pjesa e siperme prej 10% e personave mbi 18 vjec zene 58,7% te pasurise neto ne Gjermani.
    Pjesa e poshteme prej 50% e personave mbi 18 vjec ka vetem 0,1% te pasurise.
    Pjesa e poshteme prej 10% e personave mbi 18 vjec nuk kane fare pasuri por reth 1,6% te pasurise totale neto kane borxhe.

    Pra sic e shef edhe Gjermania ka probleme sociale.
    – Persa i perket Hitlerit desha te te kujtoj se :
    1.- Ai ishte pjelle e gabimit te madh te Frances dhe Anglise te cilat i vune demshperblime kolosale Gjermanise ne traktatin e Versajes se vitit 1918. Gje qe po bejne tani edhe BE me masat e kursimeve qe po mbysin popullin grek duke vene demokracine greke ne rrezik.
    2.- Mos harro se ky xhelat vrau mbi 6miljon cifute, faji i vetem i te cileve ishte se kishin lindur cifute.
    3.- Me pretekstin e hapsirave jetike per popullin “arian” gjerman beri shkaterimin total te Gjermanise dhe e veshi popullin dhe historine e kulturen gjermane me BALTE.
    Pershendetje.

    1. eleYΘeriskepsi says:

     Shkaku kryesor qe solli ne skene Xrisin Avgin ka nje emer,

     EMIGRACIONI I PALIGJSHEM dhe DUVLINO 2,
     si pasoj e se ciles , emigrantet e paligjshem , nese per here te pare shkelin ne token greke ne kedo vend te evropes qe te kapen nuk dergohen ne vendet e tyre por kthehen ne Greqi.
     Supozoni një afgane ndodhet në Vjenë pa dokumentua. “”””Me mirësi të madhe dhe respekt ndaj të drejtave te njeriut,nuk kthehet në Kabul…por ne Athine!
     Turqia vendi me i qelbur do thoshja dhe nuk ndjej pendim per kete qe them,pasi i grumbullon pakistanezet ,afganet,etj
     i dergon me skafe ne brigjet e ishujve Grek,dhe ne baze te
     te Dublinos 2 po e ben greqin magazina shpirtrash!!!
     Me qindra emigrant cdo dite ,mblidhen neper ishujt grek, ku turqit pasi i sjellin me gomone i rrezojn ne det.

     Para ca ditesh,revista amerikane New York,shkruajti nje artikull me titull,”Kriza tjeter greke”, New Yorker per mekatet si thekson te politikës se BE dhe marrëveshjen “Dublin II» ku i le vendet e evropes jugore ne meshire te emigracionit sidomos Greqin .
     Artikulli raporton se emigrantët e paligjshem në Greqi “jan për shkak të politikes se gabuar të BE-së,nje politike e gabuar po aq sa edhe per monedhen evro! “Dublin 2″ e cila u nënshkrua në mes të euforisë ekonomike që mbizotëronte në vitin 2003,përcakton se azil kërkuesit në BE kthehen perseri ne vendin nga hyne, Kjo politikë ka lejuar vende të tilla si Franca, Gjermania dhe vende të tjera, të cilat janë destinacionet tërheqëse për emigrantët ekonomikë në Greqi dhe evropa ne vend te jete indiferente duhet te ruaj ashtu sikurse edhe e ka per detyre kufijt e greqis per shkak te Dublino 2. ”
     Siç e thekson edhe me poshte rritja e emigrantëve në vend ka rezultuar në rritjen e, Agimit te Arte!

     KY ESHTE SHKAKU KRYESOR !
     C far duhet te bej athina per mendimin tim?!!!
     TI DERGOJ PESHQESH GJERMANI I FRANC !

  2. Arberia says:

   Bravo Plaku per kete komentin inteligjent, por vetem nje korrigjim kisha: ajo qe ti quan “demokraci”, eshte Kapitalizem ekstrem i llojit oligark, i komanduar nga nje grusht sionistesh qe tallin bythen me ne njerezit e thjeshte te pakten njehere çdo 30 vjet. Socializmi ishte nje tjeter sistem m*ti, por edhe ky po m*t eshte, bile ky pergjate krizave degjeneron gjithmone ne fashizem!

 13. saliheqenefi says:

  fajin e kishte zogu ,pastaj enveri,pastaj ramizi,fatosi, saliu, po si s’doli nje patriot e te thote po ky pis milet qe i shkonte prapa, cfare mut mileti paska qene e pra do te ishte me objektive apo jo bashkekombas. qe nuk e numerojme veten por gjithmone njeshi e ka fajin, lexojeni edhe zeron perpara

 14. xxxx says:

  Ksaj rruge le ti futen kopilat e Janulles rruges se nazizmit se do tja shofin tymin

 15. rrumpalla says:

  Greket nazista ha ha ha ha ha ha a e dini ju mer hajdara greke se car ju ka bo nazizmi ju e rracave te juja shkoni pytni se ma do menja ka plot ne at Greqin e juj qe i majn men mire SS e Hitlerit

 16. kela says:

  Keta te ashtu quajtur grek, jane nje komb qe u formuan nga feja. Keta e urrejne shume gjuhen shqipe, se e dine mire qe ajo gjuha shqipe ishte gjuhe e vendit te tyre, dhe kane frike se po u dalin lakrat ne shesh.

  Dhe te gjithe ata qe shajne popullin e tyre ne kate forum, nuk jane shqiptar, por njerz te ulet, pa nivel.

 17. alban4eva says:

  ku eshte turkofag pordha, ku eshte??? pune jevgjish, pune grekesh.. vari leshte..

 18. tourkofagos says:

  nuk jam kunder nje shkolle shqipe ne greqi,por thexoj se,99% e femijeve te refugjateve qe duan,ose marrin pjese ne keto shkolla jane ”gyzelakia”……..kjo tregon se edhe pse te lindur ne greqi,keta ngelen ”gyzelakia”……..pune gyzelesh!

 19. heee kush flet says:

  hee ore ndyresira turkofagos, race e qelbur arumuni, nuk ri dote ti pa ofenduar shqiptaret.

  Shqiptaret rrjedhin nga Iliro – Pellazget, prandaj e keni zili ju jevgjit e ardhur ne ballkan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X