#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Tension dhe incidente në Këlcyrë, sulmohet makina e ambasadorit grek

Shënohen incidente në Këlcyrë ku grekët mbajnë homazhet për ushtarët e rënë në Luftën e Dytë Botërore, e që ata pretendojnë se janë të varrosur në varrezën e Kosinës.

Sipas njoftimeve paraprake të TCH, mësohet se është qëlluar me gurë makina e ambasadorit grek, por ky i fundit nuk ka pësuar lëndime. Forca të shumta policie kanë ndaluar aktivistët e Aleancës Kuqezi që t’i afrohen varrezave ku pala greke zhvillon homazhet.

Mësohet se katër autobusë kanë ardhur nga  Greqia për këto homazhe dhe janë kryesisht të afërm të ushtarëve të vrarë, ndërsa nuk raportohet për aktivitet të neonazistëve të Agimit të Artë.

Ishte lajmëruar se në ceremonitë që do zhvilloheshin në Këlcyrë të Përmetit do merrnin pjesë edhe aktivistët ekstremistë grekë për të përkujtuar ushtarët grekë të rënë në luftën italo-grekë.

Disa dhjetëra mbështetës të Aleancës Kuqezi u grumbulluan të shtunën për disa orë në Urën e Dragotit për të protestuar ndaj “marshimit të fashistëve grekë”, siç i etiketuan ata drejt territorit shqiptar, përfaqesuesit e ekstremit të djathtë grek “Agimi i Artë”.

Dita e “jo”-së që Greqia i ktheu Italisë gjatë Luftës së Dytë Botërore e që pasoi me luftën mes dy vendeve, por që u zhvillua në kufirin shqiptaro-grek, përkujtohet me ceremonitë në varrezat e ushtarëve grekë.

Në Këlcyrë është zhvilluar një nga betejat më të mëdha mes ushtarëve grekë dhe italianë dhe në këtë qytezë të vogël të rrethit Përmet nisin ceremonitë përkujtimore që përfundojnë në Bularat, ku ndodhet një varrezë e ushtarëve grekë.

185 komente në “Tension dhe incidente në Këlcyrë, sulmohet makina e ambasadorit grek”

 1. AK & V V says:

  BRAVOOOOOOOOOOO SHQIPTARE AK & V V!
  Amasadori kurve grek le te veje te festoje ne Greqi a ne Turqi ku e ka zanafillen.
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/albania-is-not-for-sale.html

  1. Te Revoltuarit says:

   Ato vijne me urdher te SALI KOQE ZIUT FAQE ZIUT.
   PROTESTAT E AKTIVISTEVE TE AK JANE NJE PIKE UJE NE DET

   1. Uarda says:

    Mendoni sikur nje grup shqiptaresh te shkonin ne Greqi per te nderuar te renet e Camerise. Asnje nuk do kthehej ne Shqiperi pa bere ca kohe burg. Ose nuk do ti lejonin fare te hynin ne Greqi.
    Shqiperia perfundimisht ka pjerdhur… Perfundimisht!

    1. raimondi says:

     Ama edhe ju te Aleances vetem llafe keni, se ja ata paskan kaluar aty dhe ju hodhet dy gurre dhe aq

     Merni armet or vella dhe qelloni njeehere lart qe te degjohet zhurma e kallashit , pastaj ja fusni me kallash rotav e te autobuzit qe te bllokoheshin e t emos leviznin dot …….

  2. homogen says:

   Nuk arije te kuptoj pse keto tensione me popullin velle grek?!!!!!
   Keni nje kultur nje fe nje mentalitet po thuaj se te njejte.
   Mos bini ne kurthe te Albin Kurtit dhe Kurtav tjere ne Kosove
   Ky eshte musliman dhe kuptohet qe eshte kunder juve te krishtereve.
   Cfare te keqe ka ketu kur greket bejne homazhe ke vellezerit e tyre.
   Na rrofshin greket dhe shqiptaret.

   1. Zigur Qarri says:

    Greket duan te ngulin gozhden e Nastradinit,ky eshte qellimi.
    E para,nuk esht verifikuar jan apo sjan eshtrat e ushtareve greke aty ku eshte ngritur memoriali.
    E dyta,greket nuk erdhen si çlirimtar por si pushtues,per te realizuar endrren e Vorio Epirit.
    E treta,le ti marrin eshtrat dhe ti qajne prane familjeve te tyre.
    Greket qajten dhe qajn token qe nuk e mbajten dot dhe jo eshtrat e ushtareve qe nuk u dihen se ku jan.
    Perse greket nuk e njohin emrin e Shtetit Maqedoni???-kufijte nuk levizin,apo jo!?
    Ymer Beu hodhi disa gure te kodra ku kullosin bagetite i gjith Fshatit.Kodra mori emrin Ymer Beu,djali i te cilit e pronesoi Kodren me pretendimin se i takon te Atit me qe mban emrin e tij.
    Greket nuk na duan dhe ne nuk i duam dhe nuk kemi me i dashte asnjhere,sepse jan armiqt tane.
    Perderisa nuk lejojn varreza dhe memorial te popullsise çame qe ishte ne vendin e tij,perse duhet ti lejojm memorial ushtareve te nje ushtrie pushtuese qe akoma ka pretendime dhe eshte armike e betuar e kombit shqiptar??????????????
    Ajo qe ben djemt e AKZ eshte minimale,dhe vetem fillimi i nje zgjimi patriotik.

    1. patrioti says:

     bravo,,ke shkruar cdo gje perfekt

    2. Sali Berisha says:

     E nxorre koken ti prape ti muxhahedin? Ata po rrespektojne te renet e tyre gjate luftes, ashtu si edhe i rrespektojne, edhe Gjermania, Franca, USA, Anglia ne cdo cep te botes ku kane rene ata. Eshte nje e drejte morale dhe legjitime per ata qe luftuan dhe u flijuan per vendin e tyre dhe te drejten e tyre, ne luften e dyte boterore, per te drejtat qe ti kerbythje lavire ke sot.

     Megjithate si Turkoshak race bastardesh qe je, ti neser do shash edhe nenen tende pse te polli dhe te solli ne kete bote te keqe.

     Ptuuu legena!

     1. antiregjimi says:

      ty me emrin Sali Berishe
      siç je vete nje plehre grekoshake, ke zgjedhur edhe pseudonimin me “sali berisha”, nje plehre dhe tradhetar serbogrek.

     2. Doni ALBO says:

      O zgjove ti nga krevati i janulles me duket keni be treshe me salen e janaqen ne manifestimin e clirimit te greqimse, bile “turkoshaket” s’paku jane duke e mbrojte kombin dhe shqiptarin po ti cka m… je.

      1. Sali Berisha says:

       Epo shyqyr qe e nxorre koken, se na vdiqe!

   2. genti says:

    Sepse , i dashur Homogjen , greket dhe politika e tyre largpamese , te vijne ne shtepi , te ngulin nje gozhde ne mur , dhe pas shume vitesh vijne per te varur pallton duke pretenduar se po e varin ne gozhden e tyre.

   3. ilir says:

    me ne fund shqiptaret po zgjohen!!!!BRAVO!!!

    1. zhaku i pamposhtur says:

     po ku po zgjohen shqiptaret mor ilir?? kjo dite ishte nje triumf i plote i politikes ngulmuese greke….kjo dite do te mbahet mend si nje ogur i zi per kombin shqiptar,si njefare gjunjezimi perballe kerkesave (te pa denja)te kalit te trojes,mendoj qe greket ia arriten qellimit 100% per cka donin,ata sot vine 100 vete e vendosin nganje kurore me lule por ju nuk i njihni aspak traditat greke…mbas 5 apo 10 vjetesh greket do te parakalojne me ushtrine e tyre ne kelcyre dhe ne shqiptaret do te jemi krejtesisht te pafuqishem per ti ndaluar pasi atehere ata do te kene edhe te ‘drejte’ pasi bejne homazhe ne varrezat e tyre (imagjinare) por bota do ti njohi per varreza ushtaresh perderisa shteti shqiptar i njohu dhe i lejoi(nenkupto saliu)….nuk ka asnje gje te keqe nese greket do te respektojne te renet e tyre ashtu sikurse ne greqi ka varreza te ushtrive franceze angleze apo amerikane..problemi qendron qe politika e klerikeve greke ‘triumfoi’ ne kosine me ndihmen e pushtetit lokal apo vendor (pak rendesi ka…)oguri i zi qendron ne faktin se greket e ngulen ‘gozhden e nastradinit’ sic e thote edhe ziguri me larte dhe tani hajde ta heqesh….mendoj qe per momentin e keqja me e madhe e shqiperise eshte agjenti i gr sali b,ate duhet ta nxjerrim ne banken e te akuzuareve e te japi llogari….

   4. genus says:

    Sigurisht qe ti nuk e kupton pse eshte situata keshtu. Prandaj te lutem vazhdo te jetosh ne endrren tende ku te te rroje greku.

   5. edi says:

    i mendon mir ato qe shkruan.po ju greker nuk doni te na shihni surratin tani na quan vellezer.sa per myslymanet,ata jane njerez njesoj si ortodokset dhe katoliket ne nuk ndahemi per keto si ju qe keni shpirtin e zi sa te merni eshtrat e myslymanve te fshatit te beni ceremoni shtetrore me ambasadorin tuaj dhe te na i servirni si ushtar.po zona e cameris e tregon me mir sa vllazeror jan grekerit .albin kurtin si politikan eshte per tu vlersuar se jan te pakt ata politikan qe ne fushaten zgjedhore shiti apartamentin e tij per te financuar fushaten per te pasur dinjitet per tu perballur ne parlament.prandaj nuk jemi vellezer dhe ju na keni shum borxhe dhe borxhe nje dit lahen shpresoj te ket ardhur ajo dite

   6. POPULLI GREK NUK ESHTE I KEQ POR KJO SDO TE THOT SE FASHISTET GREK TE HEDHIN VALLE NE SHTETIN SHQIPTAR PER MENDIMIN TIM NE SHQIPTARET JEMI TE TREDHUR NUK BEJM DOT ATO QE BEJN GREKET SERBET APO EDHE MAQEDONSIT PSE E DIM TE GHITH

  3. Shqiptar i revoltuar. says:

   Ti ore kerbythje, e do nje dacke surratit ( pe te te njihja se kush je ). Ti shko dhe festo ne Turqi, sepse aty e ke edhe vendin!

  4. Χιμαρα says:

   Po c’bravo more te mjere qe ju heqin per hunde dy xhonturq.
   Festimet u bene me madheshtine e duhur si cdo vit dhe sa per deputetet e Agimit te Arte, aty ishin 4 nga ata ne Bularat, pata ju ndonje ti pengonte??? u mblodhen aty ne Kelcyre 100 vete te paguar sa per te bere zhurme dhe me parulle se do te perballen me 10.000.000 shqiptare!!!!prape per te qeshur me nje popull 10 milionsh qe me zor arin te mbledh 100 vete per te protestuar per kete ofendim te rrende qe po u behet!!! une per vete qesha…

   1. elio says:

    ishte vetem fillimi o xaxiq…dalengadale ky popull po gjen identitetin dhe mjere ju…o njerez pa identitet…hic..

 2. DRINI says:

  Jo vetem ambasadorin e Greqise por edhe kryetari i Greqise po te jete, duhet gjuajtur me gure dhe çdo mjet tjeter te forte sepse,kjo vizite dhe vete ndertimi i varreve te te reneve ne luften greko-italiane eshte me karakter politik dhe shprehin pretendimin e Greqise per tokat shqiptare,nje pjese e te cilave gjenden te okupuara nga shteti fqinj grek.Ne qofte se Italia i ka marre trupat e te reneve italiane ne teritorin e Shqiperise gjate LDB,perse,Greqia nuk e ka bere kete pune me te renet greke ne teritorin shqiptar.Ftoj te gjithe shqiptaret kudo qe gjenden,te fshijne çdo gjurme me natyre greke ne teritorin e Shqiperise duke mos perjashtuar edhe varrezat politike te ndertuara nga politika shoveniste dhe hegjemoniste greke.Tani,per çdo dite po shihet politika antikombetare e Sali Berishes,Panaritit,Janullatosit,historianeve,shkrimtareve,akademikeve,disa gazetave dhe gazetareve,lidereve politik etj.te cilet Shqiperine e konsiderojne arene per zhvatje dhe jo atdhe te cilin duhet mbrojtur edhe duke dhene jeten.KJO ESHTE MARRI KOMBETARE QE MUND TA GJESHE VEC TE SHQIPTARET!

  1. Sali Berisha says:

   Po beje shtet ti pra, dhe pastaj akuzo te tjeret dhe fqinjet ,per fatkeqesite dhe padrejtesite qe po te behen si “shipta”. Ti vetem Shqiptar qe nuk je, por je nje bajge anadolli qe je shtruar kembekryq ne Ballkan, duke vjedh identitetin tone.

   Ti nuk je i afte as te fshish qurret e tua dhe as te lidhesh as poturet, dhe per kete ta kane fajin Greket, Serbet, Italianet dhe Europa. Beje shtet pra, mbro interesat e tua, sakrifikohu per te drejten dhe te miren
   pa tarafe dhe miqesira e dallavere, dhe pastaj do shikosh si do te rrespektojne.

   Zakonisht k….rven nuk e rrespekton njeri, sepse ka opinion te keq.

   1. Zigur Qarri says:

    Sali Berisha,mos ke gje pervoje familjare qe thua se kurven nuk e rrespekton njeri?Perderisa jeni kaq i sigurt!
    Ik ore kerm qe qelbesh nga permjerrja Janullaposit.

    1. hajriu says:

     … ti e ve ne dyshim kkkkku…vllikun e ketyre jevgjiteve? Keta e kane ne gen , keta jane te perdhunuar qe ne embrion .

 3. Udheheqesi says:

  GREK! Merrni eshtrat e ushtareve tuaj,dhe i varrisni ne vendin tuaj!
  Renja e tyre ne fushen e luftes italo – greke,nuk ka lidhje me
  me vendin tone.Nuk u vrane se do mbronin interesat e Shqiperise.

  1. Sali Berisha says:

   Ti ore majmun! Shko thuaju edhe Gjermaneve qe ti marrin eshtrat e ushtareve te tyre te vrare nga franca, sepse nuk luftuan per interesat e Frances. Po ty nuk ta mba menderja, sepse si nje selef i peshtire qe je dhe i rrahur nga Greket, ben trimin pas kompjuterit.

   Ik edhe ti majmun burre, dhe nxirri kockat stergjyshit tend nga Turqia dhe ktheja atje (As Erdogani nuk ti pranon me), sepse kur erdhi ai muxhahedini gjyshi yt ketu, nuk perfaqesonte inerest e Arberise, por te Turqise!

   1. Zigur Qarri says:

    Ik more legen i grekut,e mos permend emrin Arberi se qelbesh.
    Perse more pevers ke nderruar nickname?-sepse je nje ndyresire greke.Ju njeh e gjith Bota per genjeshtar e bastarde.
    Ptyh rrace e qelbur.

 4. DUMBABEN says:

  Po lajmi qe do vinte partia” AGIMI I ARTE” nga doli? ,nuk i informuat petritet e AKZ ?

 5. iliri uk says:

  une desha te di ku i marrin te dhenat keto te ak per nazistet greke dhe a e dine keta se te sulmosh ambasadorin e nje shteti te BE krijon nje precedent te keq qe i sherben vetem politikes percarese anti-europiane te saliut? une ndihem i ofenduar nga keto pseudo shqiptare qe i kane kthyer simbolet kombetare ne banderola partiake dhe me vjen keq qe nje turme e paditur i ndjek si dele pa pasur idene se interesi kombetar eshte mbi partite e sidomos mbi partine fashiste te quajtur ak qe duhet te vendose, ose te merret me politike ose me ceshtjen kombetare.

 6. Bekimi says:

  Të festosh fillimin e një periudhe pushtimi duhet të ketë lidhje me fenë orthodokse. A e vini ngjashmërinë mes grekëve dhe serbëve? Edhe këta të fundit festojnë fillimin e 500 vjetëve të sundimit prej turqve, në Fushë-Kosovë.
  Ore, le të festojnë grushtat turinjve dhe përdhunimin, po pse në tokën shqiptare, s’e marr vesht. Edhe kjo duhet të ketë lidhje me orthodoksizmën e tyre, ose më tregoni, pse?

  1. Landi- Sverige says:

   Kjo eshte ajo qe skuptoni ju. Ajo betej (15 qershor 1389) ishte beteja e kombeve te krishtere te Ballkanit ndaj atyre osmano-aziatik. Ne kualicionin e kombeve te krishtera, nga 12 princa qe morren pjese, 6 prej tyre ishin arberesh, por fatkeqesisht mbas islamizimit tuaj ja lat te drejten e festimit kombit serb duke u kthyher delja e zeze e Ballkanit. E njejta gje ndodhi dhe ne 1940, kur vullnetar nga gjthe Greqia nuk lejuan fashizmin italian te futej ne token e tyre. Betejat ndodhen ne jug-lindje te Shqiperise ku nje ndihme te madhe dhane popullsite e zones (te krishtere dhe jo) dhe per kete ata ndihen krenar dhe do ti perkujtojne perhera. Eshte kaq e veshtire te kuptoni festimin e betejave historike te popujve per liri ndaj pushtuesve te huaj?! Ne qoftese vazhdoni te mos kuptoni, te pakten respektoni kujtimin e atyre qe dhane jeten per liri ne ato zona ku perkujtohen keto beteja, qe te mos ju denoj perseri historia!

 7. Zeni says:

  Mire ja kane bere anbasadorit grek,Shqiperia nuk eshte vend per festimet antishqiptare greke,Fajet i kane politikanet tane qe i lejojne greket te bejne parada ne territorin shqiptar. Le t’u thuhet grekeve qe t’i terheqin kockat e ushtareve greke ne Shqiperi,nese i duan shume dhe te pastrohet vendi nga ato ndyresira.

 8. zum zum says:

  keta talebane vetem keq na bejne ,keta nuk jane patriota sic pretendojne ,keta jane kosovare qe paguen nga organizata islamiste ,per destabilizimin e ballkanit ,mallkuar qofte amerika qe i cliroi talebanet ,gezuar te ghithe femijeve shqiptare qe parakaluan sot ne cdo fshat dhe qytete te greqise ku jetojne dhe shkolloen

  1. kela says:

   e ore zum zum, qe ofendon shqiptaret, sa paguhesh ore evgjit te flasesh kundra shqiptareve. Shqiptaret jane kombi me i vjete i evropes, dhe kane vuajtur shume nga njerz te kallepit tuaj. Largohuni nga forumi ju felliqesira. Rrofte populli shqiptar.

   1. Gjergj Kastrioti says:

    Shqiptaret jane komb i vjeter, por Turqit Shqipfoles qe ndyjne identitetin Shqiptar, nuk jane. Sa te zhduken keta bastarde nga toka jone, ky vend ka per te vuajtuar. Duhet nje lufte tjeter Ballkanike te ndizet flake e zjarr perseri, per ta pastruar Arberine perfundimisht nga mbetjete Osmane!

    Une besoj se kjo do te ndodhe se shpejti!

    1. hajriu says:

     … me goje dhe me mendere jeni njesha ju jevgjitet e athines , por mbani edhe nje big pessh me vete se ne pastertine intime e kemi shume merak. E more pensionin per kete muaj? Dhe ik lahu jevgjit …

    2. plaku says:

     Gjergj Kastrioti,
     More Gjergj Kastrioti kam frike se ajo qe mendon ti nuk do te ndodhe. Kam frike se do te ndodhe dicka tjeter dhe konkretisht :
     – Turqia ka nje zhvillim ekonimik gjigand qe po habit boten.
     – Pranvera arabe e forcoi shume Turqine nga pikpamja strategjike.
     – Ushtria turke eshte ne vend te pare persa i perket numurit te ushtareve dhe eshte e armatosur ne menyre moderne nen kuadrin e Natos dhe jo si Greqia qe eshte e detyrur te bleje nendetse te vjetra gjermane ne te njejten kohe qe populli vuan per buke.
     – Strateget ne bote thone se Turqia do te behet nje superfuqi sepse do te lidhi aleanca te ndryshme ne fushat ekonomike-politike dhe ushtarake me vendet e rilindura arabe.
     – Nuk e ke vene re se qeveria turke nuk ka asnje interes qe te futet ne BE.
     – Turqine e ke ne kufi dhe sic duken bathet Turqia ka nevoje per hapsira te reja jetike per popullin turk. Kujto, ne lidhje me kete pune, librin “Jeta ime” te Hitlerit dhe do te kuptosh se ku e kam fjalen me shprehjen “HAPSIRA TE REJA JETIKE”.
     Keshtu more liliput, me nje emer te madh, dardha e ka bishtin prapa. Bota nuk eshte ajo qe te meson ty Janullatosi, por eshte dicka tjeter. Harta strategjike e botes po ndryshon po dalin superfuqi te reja si Kina, Brazili, India, Turqia. Janua yt predikon se Athina eshte mesi i botes, por fatmiresisht nuk eshte keshtu. Hiqi syzet qe te ka shitur Janua qe te shofesh realitetin me mire.

    3. Doni ALBO says:

     Provojeni ju 10% me greqine tuaj ne krahe e shihe c’fare perfundimi do kete rrace juaj e poshter bastarde.

 9. nirvana says:

  Goditja me gure e makine se ambasadorit? Akt i turpshem … Kjo gje te kujton vrasjen e ambasadorit amerikan ne Libi ! Mos harroni se ne Greqi, jetojne qindra mijra shqiptare, dhe askush nuk do te deshironte, besoj, qe ata te qelloheshin me gure !

  1. meritan says:

   por ju zoti apo zonja nirvana a e dini qe neve qe jetojme ketu ne greqi per gati 22 vjet jemi akoma pa asnje dokument serioz ?qe kemi lene rinine tone kemi derdhur djersen dhe gjakun tone ketu ne truajt greke ,jemi rritur dhe kemi lindur brezin e ri ,po plakemi dhe nuk kemi akoma nje dokument prestigj?nuk kemi akoma asnje te drejte shoqerore????qe kemi ngelur si peshku pa uje (pa pune pa leke pa ndihme sociale,pa te drejte te shkojme te punojme ne ndonje shtet tjeter me te zhvilluar qe egziston mundesia e punesimit?jemi ne nje rruge qe nga nje krah kemi gremine dhe ne anen tjeter lume !!i dini keto juvezoteri ????nese nuk e njihni gjendjen e shqiptareve te greqise mire beni te pyesni ndonje te afermin tuaj dhe pastaj flisni )!!!!!!

   1. Χιμαρα says:

    meritan,
    ne Greqi, nuk te mban njeri me zor, mqs. qenka gjendja kaq e rende aty per juve pse rini aty, nuk e kuptoj kete…pse nuk kthehesh ne vendin tend??? po ri dhe i ankohesh bashkkomentuesit me larte..

   2. moni says:

    Po pse rrini aty zoteri? Me vjen keq qe s’keni patur fat, por une per vete njoh shume shqiptare qe u ka ecur mire ne Greqi.

   3. eleYΘeriskepsi says:

    Me tregoni zoteri nje shtet ku mund te hyjn klandestan me mijera dhe milmion veta sic bete ju ne greqi ,ne nje shtet me kapacitetin dhe mundesit ekonomike te greqis, te sillen dhe te vazhdojn te sillen si shumica prej jush !!!!
    Mosmirenjohes, te rrezikshem ,krimet tuaja vazhdojn te jen akoma lajme dite, dhe akoma me keq te pretendoni se e kan fajin greket per katandin tuaj !!!
    Sinqerisht ,nuk e kuptoj !
    Nese nuk ju pelqen merrni kapelen dhe ikni !

    Y.Γ.
    Gia soy χειμαρρα και χρονια πολλα !

 10. Lidi says:

  te mos harrojme dicka qe eshte shume e rendesishme se ushtaret greke qe luftuan kunder italianeve ne luften e dyte boterore erdhen si pushtues tek ne,ata duhet ta kishin luftuar italianet jo ne territorin e Shqiperise por ne territorin grek,E dine shume mire popullata e zones se jugut ckane hequr nga masakrat e ushtareve greke qe erdhen si pushtues dhe bene krime makabre dhe sot dhe Sali Berisha i ben varreza dhe memoriale.mje ne kush na qeveris sot???

 11. xha Jaho says:

  Per here te pare ne Shqiperi dhe Kosove patriotizmi po del nga llafet e kafeneve dhe po merr veprime konkrete. Le te shpresojme qe kjo do te shenoje nje kthese te madhe ne politikat shqiptare.

  1. anila says:

   Ne jemi kundra nacionalizmit kosovar, atij te shemtuar.

 12. fitimi says:

  ne si shqiptar duhet ti heqim prej pushteti sali kalin hashim kalin e ali kalin se jane virus vdekjeprus per shqiptaret e pastaj ata vizitor te mjer grek nuk do te vishin ne shqipri edhe po ti pagueshim me para se greket jan te mjer ne koke dhe po e perfundoj se problemin ne e kemi ne qeverit tona antikombtare

  1. LORA says:

   E K Z A K T. Ja kaq e thjeshte eshte e verteta.Pershendetje Fitim.

  2. Sali Berisha says:

   Po cfare do heqesh ti o mavri. Ty as ta fershellen njeri fare, bashke me keta ketu qe bejne kot Ham-Hum, sepse Sali Berishen nuk e solle ti ne pushtet, por te tjere. Ti nuk je popull, por nje bajge ballkanike qe bejne cfare ti doje menderja secilit! Voten tende as e pjerdh njeri fare, sepse ti nuk ke bythe dhe moral qe ta mbrosh ate. Ti nje dajo e ke ne dogane me PD-ne dhe nje tjeter me PS-ne, sepse do qe te hash nga te dy krahet!

   Imagjinoni, kur tall menderen me ju, nje cope Kreshnik Spahiu, qe deri dije ka qene nje kulish qe po ti hidhje nje cope buke, vinte me vrap duke tundur bishtin, atehere kjo do te thote qe jeni totalisht pa sherim.

   Popull legen!

   1. Zigur Qarri says:

    Talljen e bythes e keni tradite ju bijt e Mykonosit,per kete ju njeh Bota.
    Ka me legen qe je ti,ka me bastard qe je ti more kelysh i Janullapusit.
    Ajo qe ka nisur Kreshnik Spahiu eshte vetem nje fillim more bastard,more produkt i perdhunimit osman.
    Ptyh funderrine.
    Sa me shume te shani Ak ju more bastarde,aq me shume do rritet.

    1. Sali Berisha says:

     Ta thashe edhe njehere, Spahiun une e vura aty ku eshte, sepse e zija me dacka qe kur e bera jurist ne shkollen e plepave. Edhe prape e ze me dacka, po te me doje ajo poshte ne cdo kohe.

     Ti ha se te ben mire.

   2. plaku says:

    Sali Berisha,
    Desha te te tregoj nje barcalete shume te perhapur ne Zvicer. Nje korespondent gazete vajti ne nje kopesht femijesh dhe i pyeti se cfare donin te beheshin kur te riteshin. Njeri tha se donte te behej mesues, tjetri pilot etj. Njeri tha se donte te behej grek sepse greket nuk punojne dhe ju lepijne bythen gjermaneve per te jetuar.
    Kete nam keni ju tani ne Europe more derezi. Papandreu ra dakord ne Bruksel se do te zbatonte masat e kursimit ( ti merrte shpirstin sic ja mori ne fakt popullit grek). Papritmas kur u kthye ne Athine u be trim ( grek hesapi ) dhe ju tha europjaneve se perpara se te vendosi per masat e kursimeve do te beje referendum, sepse kjo na ishte nje tradite e demokracise greke. E theriten dhe i thane se ne se ben referendum nuk i japin leke per te paguar rrogat e nenpunesve, zjarrefikesve, pensionisteve greke. Papandreu lepiu ate qe peshtyu, uli koken, futi bishtin nen shale dhe referendumi nuk u be.
    Pse nuk dilni nga Eurozona dhe ktheni Dhrahmine ? I jeni ngjitur Gjermanise si muti pas kepuces dhe ushqeheni vetem me lemoshat e saja.
    Edhe emri yt i ri ketu ne forum eshte nje prove e paburerise suaj.E haruat trektatin e Lozanes te vitit 1920. Juve ju krua bytha deshet territore te reja, luftuat me turkun dhe pastaj i kerkuat ndihme flotes angleze dhe qeverise angleze qe te nderhynte per paqen sepse turku po hynte ne Athine.
    Dje kryeredaktori trim i gazetes greke “Hot Doc” i quajtur Kostas Vaxevanis u arrestua nga policia greke sepse kishte botuar me te drejte listen me 2059 horrave pasanike greke te cilet ne kohen kur populli grek kerkon ushqim neper kazanet e plehrave, kane derguar ne Zvicer mbi 200miljarde Euro. Keto gjera shif ti more grek i ndyre dhe leri shqiptaret te diskutojne me njeri tjetrin ne forumin e tyre. Hik more vemje ne ndonje forum grek dhe prit te jetosh me lemoshat e reja te gjermaneve.
    Nga njera ana e nxirni Merkelin me uniforme naziste dhe nga ana tjeter kur ajo vjen ne Athine i serviloheni pa turp. Gjermanet kane nje proverbe te bukur : “Wer bezahlt, befehlt” qe do te thote kush paguan, urdheron. Pra gjermanet paguajne dhe ju urdherojne juve se si duhet te jetoni.Shifni more hora hallet tuaja ne Greqi dhe lerini festat tuaja ultra nacjonaliste dhe ultraorthodokse ne Shqiperi. Shqiperia ka qene, eshte dhe do te jete per jete e Shqiptareve. Fakti qe njerezit si puna jote ( Agimi i Arte ) kane ne parlamentin grek vetem 7% tregon se sa ju “mbeshtet” juve populli i thjeshte grek. Agimi i Arte eshte pjelle e nje situate jo normale sic eshte kriza dhe une jam i bindur se populli grek do te dije te dali nga kriza dhe tju flaki juve ( pasuesit e Agimit te Arte ) ne halen e historise, more qen bir qenesh.
    Ne e dime se qeveria jone eshte nje qeveri bythe dhe se kete problem do ta zgjidhi vete populli shqiptar sic do tju heqi juve (Agimi i Arte ) qafe populli grek. Popujt shqiptar dhe grek nuk jane budallenj. Faktin qe ne jemi fqinje nuk e vendosem ne te dy . Ne te dy popujt e dime se me e mira per femijet tane dhe brezat qe do vine nuk jane fishekzjarret qe hedh Janullatoisi dhe Agimi i Arte. Te dy popujt tane e dine se e ardhmja jane jane bisedimiet, gjakftohtesia, interesi reciprak, paqja dhe jo lufta. Dy popujt tane nuk duan te derdhet gjak sic kerkoni ju more horra. Ju nuk keni te ardhme, e ardhmja ju takon te dy popujve grek dhe shqiptar. Ju nuk perfaqesoni popullin e thjeshte grek ju perfaqesoni llumin grek. Ju dhe ultranacjonalstet dhe ultraorhtodokset greke jeni jashteqitja e popullit te thjeshte grek dhe mos harroni se Europa e bashkuar ka te gjitha mjetet (ekonimike, ushtarake, policore, ideologjike etj ) qe tju shkeli si krima te ndyre.

    1. Gjergj Kastrioti says:

     Qe ti je Turk me prejardhje dhe Cam. Ti nuk je Shqiptar dhe as ke per tu bere kurre, sepse gjaku yt eshte nga lindja. Pavaresisht se ti ben ben shqiptarin sepse ke vjedh identitetin e arberit, prape ti kurre nuk ke per tu bere i tille! Komentet e tua e tregojne me se miri, qe ti ke ne zemer Turqine pushtuesin, shkaterruesin dhe tjetersuesis, qe shkaterroi keto troje, dhe e la Ballkanin 200-vite mbrapa Europes. Ju nuk beheni kurre Shqiptare, sepse nuk e keni ne gjak!

    2. mali fusha says:

     i nderuar plak!komentin e mbyll mire,por fillimin e ke si pakez gabim.nqs greket rrojne papunuar por duke lepire bythen e gjermaneve cfare mund te thuash per shqiptaret qe lepijne bythen e saliut dhe shelleren ne diell.
     te mos harojme kurre se ishte greqia ajo qe mbajti me pune mijra shqiptare dhe mijra te tjere familjare te tyre ketu ne shqiperi.ne shime raste une nuk jam dakord me politiken zyrtare greke ne pergjithesi dhe per camerine ne vecanti,por problemi cam eshte problem i nje pakice te cilet per ta zgjidhur nuk bejne mire qe perfshijne te gjithe popullin shqiptar.nje avokat i mire ne strazburg do tu bente nje pune te madhe.
     turqia eshte ashtu si thua zotrote por mos harojme keshillat e ministrit te jashtem turk per te rishikuar historine dhe turqia te mos njihet si pushtuese.’sa per lumturine e tij janullatos-in
     ben gabim te madh kur e pergojon.eshte nje njeri i nderuar dhe i respektuar per dijet e tij dhe per kontributin e tij per paqe ne bote.lexoje me kujdes dhe do te shohesh.
     sa per akz e kam theksuar dhe me pare nje njeri me mbiemrin “spahiu”nuk mund te mbroje ngjyrat kuqezi,nqs do ta kishte mbiemrin spahidhis ,besoj e mer me mend reagimin e komentatoreve qe jane koleget tane.
     me pershendetje.

 13. ALpini says:

  me behet qejfi qe midis alencisteve ka shqiptare te vertete.bravo djema dhe vajza,mendoj se nderin me te madh pas Shqiperise ja beni AKZ,sjellja juaj mundet qe te vere ne levizje moralin e lidershipit te kesaj levizje qe ta kuptoje se duhet me shume veprim kombetar dhe nacionalist se ta slogane e qendrime politike………..

  1. Ben Qikago says:

   Me duket se e paske hengur edhe ti nga taksidaret e Berishes, se po shof qe po nderron drejtim, po fillon te anoje krahu nga ana tjeter.

   1. ALpini says:

    Ben Qikago.
    me letrat kam qen gjithmone ne rregull.asnjehere nuk kam qen ne medyshje qe ti shmangem taksave edhe kur kam patur mundesi te medha.
    asnje nuk guxon te me tatoj as nje qindarke me shume se me takon se pastaj atij tatimorit ja marr me perqindje te larte ato qe me merr dhe ja marr ne mes te bulevardit dhe do doja me mire kur te ish i shoqeruar nga gruaja apo e fejuara e tij…….ball per balle nuk ka lindur akoma ai bir kurve,ketu ne forum ndryshon puna,pamvaresisht se do doja qe te ishim me identitetin e vertete..

    1. Ben Qikago says:

     Qe ketu si Alpin dukesh qe je trim

    2. Ben Qikago says:

     Edhe dicka ste ndalon njeri te dalesh me emrin tend te vertete, apo mos na del ndonje ish spiun i atij te parit he…….. se maloket per te nxjerre buken e gojes pa punu, te parin profesion kan patur spiunllikun.

 14. ne fakt ky perkujtim duhej te ishte i perbashket greko-shqiptar..por meqenese mlicia fashiste shqiptare ishte perkrah italianeve fashiste edhe ne kete rast ashtu si ne betejen e fushe kosoves meriatt i ngelen serbve edhe grekeve kurse shqiptaret ngelen zagar te te huajve turqve edhe italianeve ..nga kufiri shqiptar e sulmoi italia fashiste greqine ne bashkepunim me qeverine reaksionare shqipetare…tjeter gje se nacionalistet greke i japin ngjyra poshtersie kesaj ngjarjeje..po te mos ishte lufta e partizaneve shqptar qe u njoh nga aletatet anglo-amerikan sot as shqiperi e as kosove sdo te kishte…mundohuni ti veshtroni ngjarjet ne realizem e jo ne bardh e zi…spahioglluja esht ai qe ne stadiumin e koreces perdori parrulla turke antigreke kur mund te kishte perdorur ato shqiptare…spahiogllu esht nje maskara i pashoq qe sdihet akoma kujt i sherben ..edhe nga kush financohet…kishim nje ilir meta tani u shtua edhe ky maskara plus shpetim idrizin tre maskarenj qe do tjau shihni sherrin ne zgjedhjet e ardhshme..spahiogllu esht vegel e erdoganit ..qe esht dyfish me i lig per shqiptaret sepse ja kalon greko-serbeve…

  1. Shqip says:

   Mos bëni dërr dërr kot kur nuk i dini të gjitha. Gjyshi im ka marrë pjes në atë luftë dhe ushtria/xhandarmëria shqiptare nuk është përfshirë në luftime gjerë në momentin që ushtria greke hyri në territorin shqiptarë dhe ka filluar terrorin në popullsinë shqiptare. Nga ai moment Moisiu ka dhën urdhër që të përfshihej në luftime ushtria shqiptare. Rezultati i kësaj përfshirje ishte ndjekja e ushtris greke matan kufirit se italianët luftonin si femra kurse kur ju futën shqipot ja futën me vrap malakat.Sa për Dule jevgun dhe jevgjit e tjer që e ndjekin nga mbas, shumë shpejt do ju ……

   1. Ben Chicago says:

    Shqip,komenti juaj me i sakti dhe me argumente.Greku erdhi ne Shqiperi per te rrembyer,nuk luftoj italianet.Greku i mire eshte nje grek i vdekur.

   2. Cakalli7 says:

    ja dhe historianet alternative te jugosllavise, keta selefe te titos jetojne ne nje univers paralel. NUk ishte gjyshi jote bythperjete po hitleri qe i mundi greket per ndryshe do vinin per pashke ne beograd o gallof maqedonie.

   3. mali fusha says:

    gabim.batalionet shqiptare asnjehere nuk u futen ne luftime por dezertuan te tere.ushtria greke u terhoq vetem se italianet kerkuan ndihme nga hitleri i cili e goditi ushtrine greke nga mbrapa shpine,atehere italianet irimoren pzicionet e tyre gjoja si fitimtare.me kete rast edhe vete duce ka bere nje vizite sekrete ne frontin e luftes ne kelcyre(nqs nuk gabohem).kishte edhe raste te vecanta qe ushtaret greke silleshin njesoj si ballistet duke plackitur familjet shqiptare,por keto ishin raste te ralla.

 15. PO vjen fundi i politikave antishqiptare. Bravo Vetvendosje AKZ. Iu lumte djema. Keni mbeshtetjen e te gjitheve. http://gazetavotra.blogspot.it/2012/10/shqiptaret-u-ungjillizuan-nga-shen-pali.html

  1. ALpini says:

   Albanian Forever
   nuk e kuptoj se pse duhet Shen Pali ne kete ngjarje,ndoshta me treguar se ti je nje orthodoks i qelbur qe del ketu me shume nofka

 16. salistalin says:

  IT’S ABOUT TIME !

  Rrofte Aleanca Kuq E Zi & Vetevendosja !

 17. shpellar says:

  Policia greke e ndoqi Marin Memen deri ne kufi dhe pastaj nuk e lejoi te hyje me ne Greqi vetem sepse ai raportoi nje fakt.Policia jone ndalon protestuesit e AK ne toke shqiptare dhe mbron fashistet greke qe te propagandojne te qete synimet e tyre territoriale kundra shtetit shqiptar.
  Edhe sa kohe do vazhdoje ky shtet te jete vasal dhe inferior ndaj te gjitheve.

 18. patrioti says:

  rrace greku rrace e ndyre..cdonin te token shqiptare greket, ata kan qene pushtusa cne ata heronj..bravo AK..posht sali qelbesira

 19. Mbreti Gent says:

  JU LUMTË DORA!!!
  Përgëzime edhe Vetvendosjes për pjesëmarrjen e këtij veprimi të përbashkët me Aleancën KuqeZi.
  RROFTË KOMBI SHQIPTAR E VDEKJE GREKËRVE DHE SERBËVE!!!

 20. Atila says:

  Me duket te tepruara keto veprime te AKZ perderisa eshte dite perkujtimi e nje beteje ku jane vrare me mijra ushtare. S’ka pse te mos lejohen te afermit e te vrareve ti kujtojne aty ku kane rene perderisa eshte ngritur edhe nje memorial. Nuk duhen ngaterruar femiliaret e ushtareve dhe ambasadori Grek me neonazistet e Agimit te Arte qe nuk guxojne te hyjne ne token tone.

  1. armand says:

   Po me popullsine çame qe s’lejohet te hyje ne vendet ku kane lindur si t’ja bejme?

   1. Ministria e brendshme. says:

    Do ti leme aty ku jane, sepse po te ishin te sakte dhe te ishin sjelle mire, do te rrinin aty ku ishin.

 21. BERISHA LARGOHU, KURSE POPULLI TE LARGOJE KAFSHEN BERISHIANE. says:

  Veprimet ekstremiste te AK-se dhe te Vetevendosjes me kujtojne ekstremistet e Agimit te Arte, shqiptaret ne zgjedhjet e arrdhshme duhet te votojne per ato parti qe kerkojne paqe dhe zhvillim per te arrdhme e te gjith shqiptareve. Eshte e fatalshme te mendosh konflikt me fqinjet tane, veprimet e AK-se dhe te Vetevendojes nuk kane ndryshim me ato te Agimit te Arte, por jane edhe te denueshme nga te gjith shqiptaret e ndershem qe deshirojne paqe dhe hamoni me fqinjet qe na rrethojne. Mbeshtes qeverine e Berishes per qe mundohet te ndertoje marredheniet te mira me fqinjet tane.

  1. Burgaxhiu UK says:

   Dole prape ti koqe te mbrosh greket,,,,kur je injorant ne fushen e historise eshte mire te heshtesh_______________

  2. gani says:

   ore ti me kete emrin kaq te gjate, ore ndyresire miku i ciu ciu a do ikesh nga ky forum sa na cave b…n, me falni per zhargonin por ky ndyresira qe kerkon te largoje salen kerkon ta zevendesoje ate me ciun ose me edushin ose me tosin e xhoanes, rucin e meten. t rrace e ndyre plehrash qe nuk u ngopet akoma edhe pse keni 20 vjet qe po na cani trapin here njeri dhe here tjetri

   1. BERISHA LARGOHU, KURSE POPULLI TE LARGOJE KAFSHEN BERISHIANE. says:

    C’far ndryshimi ka AK, VV me Agimin e Arte? Pyetja behet per gani. AK, VV dhe Agimi i Arte kane nje program, patriotizem dhe prodhim per urretje. Edhe ato qe kane protestuar me flamurin shqiptar nuk jane 1 milion shqiptar, por jane nje grup qe perdorin flamurin shqiptar per te prodhuar terror kunder fqinjeve tane. AK te mos perdore flamurin tone per te urryer fqinjet qe na rrethojne.

 22. prandaj says:

  Prandaj se kemi degjuar turkofagos. Paska shkuar ne kelcyre per homazhe. Paska shkuar te coj lyle te varri I vet.
  E dini ju qe turkofagos ka vdekur? Ka vdekur I shkreti dhe shkoj ne ferr. Atje ka marre dhe loptop_ in. qe andej I ben komentet. E dija qe kishte vdekur, po se dija qe ishte varrosur ne kelcyre.

 23. Ermal says:

  Shkoni mer maloke ju me gjithe Aleancen Turqezi dhe Xhonturkun e Prizrenit qe bini viktima me kaq pak. Harruat qe jane 500,000 emigrante shqiptare ne Greqi?
  Njerez idiote, pastaj keni edhe shume çfare te jeni krenare, nje nder vendet me te prapambetur ne Europe eshte Albanistani.
  Fare e keqe turke!

  1. deso 74 says:

   O Ermal,emrin e ke te bukur,po mendimet i ke sketere,ndrroje emrin dhe ti mor B …K….VE se s’te takon ta mbash ket emer.E dime qe jemi sketerre se BACA YT BERISHE KESHTU NA KA KATANDIS,po kjo s’do te thote qe te lejme te tjeret te bejen ca u do bytha me ne,,,,BRAVO AK,BRAVO VETVENDOSJA,vetem se e kane ngritur zerin,kane arritur serbet te bejne evropen te harroje gati 700 000 te vraret e shkaktuar nga prej tyre,,,,,

  2. armand says:

   500.000 emigrante ne Greqi.
   Ok shume bukur.Po kjo s’do te thote qe per 500.000 emigrante ne pjesa tjeter duhet te ulim breket ne fund te kembeve.
   Sipas llogjikes tuaj prej inferiori duhet te presim qe çdo vend ku ndodhen emigrante shqiptare duhet te vije dhe te beje si i do menderja ne truallin tone?
   Politikat e emigracionit jane te rregulluara nga ligje nderkombetare dhe Helenia eshte e detyruar ti zbatoje.Kini me shume respekt per veten o shqipetare.

  3. hajriu says:

   … erdhe prap ti or jevgjit , hajt tani ik lahu dhe vrap tek fanari…

 24. mire ia bene grekut te m... says:

  kokat e tyre hengershin greket e m…

 25. Lisi says:

  Komentet redaksi?!

 26. Bardhyli says:

  O blogera mjaft me, me komente. Ejane ne rruge dhe proteste se k’tu behet ndryshimi. Nuk eshte e mjaftueshme te protestosh ne anonim. Mjaft me. Po patet gjak Shqipetari ejani ne rruge. Dhe mos thoni se jemi jasht shtetit se une kam ardhe nga Londra per k’te.

 27. amerikani says:

  Akt i turpshem dhe burracak.
  Nacionalizmi shqiptar po merr formen e Fashizmit.

  1. armand says:

   Po jo mor Amerikano se s’eshte ashtu si mendon zotrote.Ne kemi ligjin e luftes akoma ne fuqi dhe ti biesh me gure eshte shenje demokracie.Pyet njehere ato familje qe u jane kthyer djemte ne arkivole te vrare prej ushtrise Europiane Greke se ç’mendojne?

   1. enea says:

    Cope injoranti, shko e lexo mire, Ligj lufte nuk ka. Mos harro qe ne 1996 eshte nenshkruar traktati i miqesise me greqine, pra te dy palet nuk njohin ligh lufte.

    1. armand says:

     Enea eshte normale qe qeni leh ku i japin per te ngrene.Nqfts na eshte nenshkruar traktati i miqesise s’do te thote qe automatikisht na eshte hequr edhe ligji i luftes.E bene vetem parlamenti dhe deri me sot parlamenti i Helenise se ka bere diçka te tille o njeri i ditur.

     1. enea says:

      Me vjen keq per injorancen tuaj. Nuk ka patur dhe nuk ka ligj lufte, shko lexo mire historine e luftes greko-italiane.

      1. hajriu says:

       O ena sa bukur qe ma beke greken , po tek fanari ke qene keto dite? Se po nuk vajte nuk quhesh greke. Ik lahu , oj lapanjose…

  2. Ervini says:

   Mos-ulja e brekeve qenka Fashizem? Pra ne t’i lejojme keta megalomane greke te bejne homazhe ne tokat tona (te lara me gjak deshmoresh) per ushtaret e tyre pushtues, nderkohe qe ata nuk lejojne Camet te vene nje lule ne varret e te pareve te tyre autoktone. Logjike prej bythelepriresash te grekut ose ultra ortoleshesh, qe jane njerez te pabese ndaj atdheut te tyre!

 28. Trishtimi says:

  Fajin nuk e ka ambasadori grek, por kryelavirja Berisha – i shitur familjarisht koke e kembe tek Athina

  1. Se shqiptaret nuk jane te zote te zhdukin berishen ,organizatorin
   dhe mbeshtetsin kryesor te varrezave greke ne shqiperi ,
   kjo sdo te thote se,duhet te lejojn shkerdhatat e greqise
   te poshterojn shqiperine .
   Bravo Albin Kurti dhe Ak Rrespekt qe ne vend te vezes se saliut,
   moret guximin te merrni guximin shqiptar.

 29. raimondi says:

  Aleanca i godisni me plumb kokes, jo me gure –Me plumba kokes

  _-Nuk keni ju aty njerez qe t eken arme ?–Aty gjithe shqiptaret jane te armatosur

  Gjeni ore nga ata cuna qe nuk ta pertojne por ta fusin me plumb , dhe ata i coni aty ku kalojne autobuzet greke…

  Si lejohen keta ne token tone keta krimba te zinj greke !!

  Mos i lini me te afrohen ne Shqiperi . C’jane keto festime te tyre ne token tone

  Hiquani edhe varrxzat–I lejoi Sala se dihet ajo pune Sala shet edhe te jemen ,
  por opozita duhet te ngrihet kunder ketyre cfaqjeve naziste te grekut

  1. gjirokastriti says:

   Ti je vertet kaq idiot apo ben vete
   Dihet historikisht qe greket ndoqen italianin ne token tone dhe shume u vrane ketu
   Ku eshte e keqja per te kujtuar te afermit e tyre????
   Po jane kaq trima keta te AK pse nuk i presin rrugen saliut kur shkon ne zyre???
   Apo aty kane frike
   Si do ndiheshin njerezit tane ne greqi po te fillonin ti zbonin te linin shtepite e tyre punet e tyre dhe ti sillnin ne kufi apo do dilte AK ti priste e ti ndihmonte
   Mos bini pre e AK se eshte po aq ektremiste sa agimi i arte votat tona do se nuk i plasi shume per ne
   Bolle me me keto ekstremizma skemi cti bejme gomarit dhe i biem samarit ( gomari eshte ne tirane)

   1. Doni ALBO says:

    Edhe gjirokastrit edhe grekofile nuk quditem fare sigurisht te preku ne tel biri i janaqes, po greket tuaj duhet te varen e jo te priten vetem me veze.

  2. Cakalli7 says:

   pse nuk vjen ti bre rahmuto tu biec grekeve me pushke, me duart e te tjereve do i ndjeresh geshtenjat nga zjarri o ameriqen fallco

   1. raimondi says:

    Vitin qe vjen jam aty __Dhe kur te jete festa e tyre do shikosh se ca do ju bej ……… mbaje mend

  3. Kryqezata says:

   Toka jote eshte ne Turqi o Rajmond dhe jo ne Shqiperi. Po thuaj qe gjete Shqiptaret merhuma dhe te toleruan e te lane qe te hedhesh rrenje ne token e Arberit duke u bere edhe zot shtepie, sepse po te ishe ne Greqi do ti kishin prere dhe do ti kishin fut ne goje ato te poshtmet!
   HAMDYRYLAH!

   1. raimondi says:

    Ne Turqi eshte toka jote ore shoku kaur , se ju kauret jeni sperme turku Janisari ,
    kur ishit ne Stamboll dhe Sulltani ju ndoqi nga andej dhe erdhet e u vendoset ne Shqiperi ,

    Ndaj ju duhet tu shporrim ne Greqi , pastaj shkoni hani kokat andej ,
    po ne Shqiperi s’keni pune se jeni fare e keqe, te pab-bese

    , Jeni tamam race e kalbur nga geni turko-grek

    Ndaj shporruni nga Shqiperia Kaure te ndyre qe vini era qen i ngordhur !

    1. Kaurri says:

     Ti ore kerbythje muxhahedin Turqie! Hajde dhe na shporr ti, se do ta shikosh se sa te vlen ajo lekura e Erdoganit! Ta presim dhe ta futim ne goje deri ne rreze, dhe ta rrjepim lekurren si te kecit!

     Hajde pra c’pret kerbythje burre, se ta tregojme ne ty te Hanemes. Filloje dhe do te shikosh se sa shpejt do shkosh te flesh me Kurdet ne malet e Turqise dhe te Sirise!

 30. shqiptar says:

  po greket kur do ti lene camet te shikojne te vdekurit e tyre.ska faj policia po ai qe u ka dhene urdher te ndalojne aleancen kuq e zi.jane tradhetar. imagjinojne te festojne shqiptaret ne serbi apo greqi keshtu as qe nuk mendohet ja ky eshte ndryshimi
  bjeruni qeneve grek familjet ku i kane nga a deri te z .

 31. Alpidhi says:

  Alpidhi. Sa kopila ke lene nga mbrapa ne berat.
  Rraca jote lika kopila nga mbrapa. Shko e numeroi dhe bindi te votojne per bacen, gjyshin e tyre

 32. kalorsi i zi says:

  Mos bieni viktima o shqiptare te AKZ dhe VV se po tregoni patriotizem te tepert. Nga njera ane “huliganet” serb deklarojne se do vijne ne maqedoni dhe do rrafin shqiptaret ! cfare pame ne mediat e BE, dy te rinj serb te gjakosur nga turma te pakontrolluara shqiptaresh !!! Do vijne fashistet e Agimi arte ne kelcyre ! Cfare do japin mediat ? Disa autobuza te mbushur me familjare te ushtareve grek te vrare per te cliruar Korcen dhe perfaqesuesi diplomatik i greqise ne shqiperi i sulmuar me gura nga kacaket e paguar nga AKZ !! Kush fiton nga kjo sjellje “patriotike” ? Mbase Saliu mund tju fusi edhe neper gjygje per agresion, sulm kundrejt perfaqesuesit dipllomatik te nje shteti te huaj me legjimitet ne vendin tone me qellim. Spahiu sikur eshte jurist apo jo ?
  Epo te hedhesh gjithe ate parti per toke vetem se je i papjekur turp, dhe vetem sa keq na vjen. Opozita behet kundra qeverise jo kundra fqinjeve.

  1. armand says:

   Po jo or Kalores.Mjafton qe AKZ te distancohet nga ata qe gjuajten me gure dhe çdo gje mbyllet pa shume buje.Ne na vune flamurin kuq e zi me koke poshte dhe s’u nxehem kaq shume se e kuptuam qe ishte nje veprim pa dashje i nje greku te stresuar nga kriza.Midis dy fqinjeve qe jetojne ne harmoni incidente te tilla harrohen shume shpejte.(te pakten nga ana jone).

 33. Albann says:

  Bravo aktivistet e AK.Njerezit qe e duan atdheun duhet ti dalin zot…Tradhetaret ate pune kane te shesin bythen….S mund te presesh nga nje njeri si Sali Berisha qe ka bere be te shkateroje Shqiperine dhe shqipetaret te frenoje pushtimin rishtazi te Shqiperise nga greket dhe serbet.Ai eshte sinonim i tradhetise…

 34. FASHISTA MONGOLE says:

  TALEBANET KOSOVARE BASHKE ME CAMOKET JESHILE JANE NJEREZ PA KULTURE PERSHENDETJE GHITHE FEMIJEVE SHQIPTARE QE PARAKALUAN SOT NEPER FSHATRA DHE QYTETET GREKE KU JETOJNE DHE SHKOLLOEN ,DHE I THONE JO FASHIZMIT MONGOLEZ BERISHIAN KOSOVAR

  1. armand says:

   Fashizem Mongolez?
   Po me mongolet, o njeri pa identitet, ç’pate?
   Ata femijet qe sot na kane parakaluar neper fshatra dhe qytete Greke,SHKOLLOEN ne gjuhen amtare o ne gjuhen e qytetit ku parakalojne?
   Se dija qe eshte akoma ne mode parakalimi i femijeve.Me kujton kohen e diktatures kur na detyronin edhe ne te parakalonim.

 35. Genjejne says:

  Genjejne gazetat.
  Greket erdhen se ja vdek turkofagos. Tre autobuza I erdhen ne varrim. Edhe vete ambasadori. E kane shpallur dashnor I heshtur. Do I bejne edhe mauseleum si te zogut.
  Gjynah, e shtypi makina qe lan rruget. Makina mutit.

 36. Cakalli7 says:

  Jashte turqit e dardanise edhe engatias nga permeti!

  1. Klajdi says:

   Paska ardhur Cakalli7, per bere propogande kundra shqiptareve. Shqiperia nuk ka turq por shqiptare. Felliqesira si puna jote nuk i ze gjumi po mos te ofendoj shqiptaret. Larg nga Shqiperia ju endacak evgjit, shqiperia nuk nevoj per ju.

   1. Cakalli7 says:

    nga ishe ti bylmez nga engatia apo nga dardanistani qe te doxhi?

 37. Enver Hoxha says:

  E mor saliu im, te dhashe buke, te ushqeva, te dhashe detira te medha, se nuk mund te ishte ndonje dosido qe te me mbante mua uturakun, te mesova per problemet e partise, ma shperbleve, me solle armiqte qe ti preja kokat, biles edhe kur une kisha pak meshire, qe ti falja, ti me heroizmin tend dilje ne balle, te varet ne litar me thoshje, aty une pashe se ti je nje nga ne, qe ti per partine, ke per borxh te shesesh e bithen edhe gruen e ciken.
  Por tani me ke zghenjyer, Si more lumemadh e ke bere policine kundra popullit tend, ne vend qe policija te jete mburoje atje ne ure dhe mos te leje kembe greku te festoje ne vendin tone, ti ben te kunderten, del dhe rreh pikerisht ata qe po e mbrojne ate ure, kur ishte detira e policeve te tu bazhibozuke ta mbrojne, del dhe vjen greku dhe mbrohet nga policet e tu, se mos i rrahin irredentistet shqiptare.
  Kur te fus ne dore, do te jap te gjithe mllefin qe kane shqiptaret kunder teje, do te mallkosh ate verren qe te beri, do mallkosh ate dite kur te thirri Ramizi per te dhene sihariqin se je caktuar nga partija dhe sigurimi shtetit, per te marre persiper demokratizimin e Shqiperise, nen urdherat e partise qe formova une.

  Ma GJENI ATE TRIMIN AVNI RUSTEMIN, se vetem ai e di se si duhet te vi saliu tek une, ai e di se ku jam.

  1. meritan says:

   axaxaxaaaaa po kur do vije avniu se e shoh qe ky ja ka hipur kalit perseprapthi dhe nuk di te zbrese me qe andej!

 38. DRINI says:

  Per,Amerikani,qenke analfabet ne politike.Cdo gje mund t’iu thuash shqiptareve por,nacionaliste dhe fashiste kurre se,nuk jane,perkundrazi,altruizmi i tyre dhe jo arroganca sllavo-greke,ua ka sjelle shtetin prej 110 mije Km2 me heret ne 28 mije sa i kane sot gjithmone me pretendime te fqinjeve tane grek dhe sllav per te marre ende dhe per ta shpall shtetin shqiptar,inegzistent.Me vjen keq qe nuk mu ka botur nje koment andaj,shfrytezoj kete moment per t’i uruar:Rrofshin,AKZ,VV dhe te gjithe ata shqiptare qe kane marre pjese ne kete proteste te denje anti neonaziste greke ne tokat shqiptare!Lideret politik dhe organet e shtetit shqiptar,populli duhet t’i nderroje me motivacion:si barinj qe humbin livadhin dhe kopene!

 39. enea says:

  Talebanet e AKZ, keta muxhahedin pa kulture. Jashte AKZ nga trojet shqiptare

  1. Adi says:

   Larg nga Shqiperia ilrio- pellazgo ju oh enea, qe jeni turgofagosi i ndyre, race e qelbur a-rom -anian, jevg i poshter. Ju jeni endacak ne shqiperi, dhe kultures se lashte shqiptare ju nuk i vini anes. Rrofte aleanca kuq e zi, qe do pastroj vendin nga jashteqitje si ju.

   1. Antifa says:

    dylberi myslym pashes je zoterote apo i kreshnikut??

 40. enea says:

  Shpresoj qe te jene mbajtur ne foto fytyra e ketyre larove te AKZ, qe kurre te mos shkelin me kembet e tyre te ndotura ne token e bekuar te Greqise. Spresoj qe Europa tu heqe te drejten europiane ketyre funderrinave.
  Sulmi ndaj ambasadorit eshte akt i denueshem.
  Poshte turqit e AKZ

 41. dritan says:

  AKZ eshte nje force e financuar nga turqit dhe talebanet kosovare, qe duhen mbajtur sa me larg tokes tone.
  Tju vije turp fare e keqe. Jazek ju qofte (ne gjuhen tuaj).

  1. e verteta keshtu eshte says:

   Paske vene emrin “dritan” ore turkofagos i ndyre. Jane ketu ndonje si puna jote qe financohet, sepse ndryshe nuk shpjegohet urrejtja juaj per shqiptaret.

   Qerrohu qe ketej ju endacake i qelbur, qe shisni nene dhe babe per leke.

   RROFTE POPULLI SHQIPTAR.

   1. Gjergj Kastrioti says:

    Rrofte Populli Shqiptar, poshte Neo-otomanet dhe pjellet e tyre!

    Poshte Turqit dhe selefet te cilet kane 200-vite qe po ndyjne emrin Shqiptar. Luftrat Ballkanike nuk kane perfunduar ende per Arberine, dhe do te vije dita qe ajo do te clirohet nga muxhahedinet!

 42. matrix says:

  Keta maskarenj te AKZ duan te prishin ekuilibrat e brishte shqiptare, keta duan kaos, duan te promovojne akte dhune per destabilizime, sepse keshtu kane mesuar, neper medresera e finacuara nga terroristeve islamike

 43. toni says:

  Rrofte populli grek e shqiptar, rrofte miqesia jone.
  Poshte ndyresirat e AKZ

 44. jugor says:

  po keta kelcyrasit jane jugore,si ka mundsi edhe antigrek?
  ka ndonje malok veriu qe te pergjigjet ?
  apo ndonji kosovar nga ata qe e mbyll gojen kur serbi vjen ne mes te tiranes si ne shtpin e vet,dhe sala e ka mik shtpije serbin qe don ta sjell edhe ne parlament..
  ku jeni kosovare b***qira qe shani jugun si progrek

 45. a says:

  Bravo AK dilini zot SHqiperis se…..

 46. Udheheqesi says:

  ILIR UKUT. Me vejn mire qe ke ven si emer indentifikimi ,Ilir,po ate
  fjalen uk duk e di se c’do te thot.Ndoahta nga komenti qe ke shkruar duhet te jeshe Ilir ujku.Ju kini nje fare te drejte per ate qe thoni,se prekja e ambasadorit te nje vendi te huaj ,mund te jete edhe me pasoja,po kur ky ambasador kerkon te shije sipas qefit ne vendin tone,i themi ndal se ky vend ka zot!.Cdo ambasadori qe organizon festen greke ne teritorin shqiptare?A e di ti,qe te ardherka keq per te ,se edhe varret nuk u takojne te jene ne token shqiptare,pasi nuk u vrane per interesat e Shqiperise?Pse nuk e ngre zerin kunder ambasadorit grek,ku camet nuk lejohen te hyjne ne teritorin ,ku kane te paret e tyrene Cameri? Si ta nxe goja ta quash partine AK parti fashiste,ku militojne djem e vajza,burra e gra qe duan vendin e tyre?Si mund ta quash fashiste ,zotin Pashaj qe mbrojti me perkushtim teritorin e vendit te tije?Pse i quan turme te pa ditur dhe dele pse perkrahin nje alternative qe ty nuk te pelqen.Na thuaj cilat jane veprimet fashiste qe bene kjo force politike meqene se ti nuk je dele po ujk qe don te shqyesh keteo dele se bashku me nje far Cakalli.Si duket do te jeni
  shqiptar te shitur. Pse nuk ngriheni e te thoni: ” O GREK,O AMBASADORI
  I GREQISE NE SHQIPERI,LEJONI CAMET TE SHOHIN VARRET E TE PAREVE TE TYRE!TE VENDOSIN EDHE ATA LULE MBI VARR TE NENES E BABAIT,MOTRES APO VELLAJIT,E TE AFERMEVE TE TYRE!Pastai kerkoni te nderoni te vraret ne luften Italo -greke,po jo varrin ne token Shqiptare,po ne token greke,ne token qe linden,ku kane njerezit e tyre.PO SHOVINISTET grek ,qe ty te ardherka keq se u priten me demostrata,nuk e kane hallin te eshtrat e tyre ,po ne nje te ardheme tjeter,ate te Vorio -Epirit.PO ju
  kini te drejte te flisni e ti mbroni,pasi ai qe u vuri kufirin te thana,e i krahasoi me qenin e zgjebosur ,i vuri krahet dherit.Keta tani
  e kane mendjen te miljardat ejo te mbrojtja e atdheut.Te te vij zore nga vetja jote,familja jote e farefisi qe quan vellezrit e motrat e tua
  fashiste,ku nuk ke asnje prove,vetem se jane per mbrojtjen e vendit te tyre e kundershtar te qeverisjes se sotme.

 47. toni says:

  Mbas gozhdes te ngulur minoritaret thone jashte AKZ nga trojet tona,pra jashte Shqiptaret,harron ky enea qe hyzmeqari nuk mund te behet prnar ne shtepi te tjetrit,gjithe jeten hyzmeqar do ngelet,bisht qeni.

  1. enea says:

   Po po, jashte, Shqiperia eshte e njerezve te quteteruar Shqiptare. Kjo forca misterioze AKZ te na thote nga financohet, jo per gje por ne krye te saj qendron nje i perlyer me korrupsion ne drejtesi.

 48. enea says:

  Ishin pikerisht rilindasit tane te cilet luftuan qe shqiperia te ishte e lire nga muxhahedinet, talebanet, por fatkeqesisht qe prej asaj kohe, sot ne kohet moderne kane dale perseri ne shesh ata qe duan ta mbajne te ndryshur vendin tone, dhe ata perqafesohen nga AKZ

  Poshte aleanca e se keqes zi e zi

  1. Shqip says:

   Kush e theri Negovanin?

   1. Gezimi says:

    Te vije burri i botes, dhe nje njeri jo dosido, por me funksione shteterore, e te deklaroje rrofte Vorio Epiri ne Bularat, kjo eshte me te vertete e pafalshme, nderkohe qe reagimi i qeverise sone dhe i partive opozitare eshte nje zero me xhufke! Per mendimin tim i del detyre AK dhe organizatave te tjera patriotike te sensibilizojne opinionin, dhe me greket te vihet menjehere ligji i reciprocitetit. Inferioriteti nuk duhet te kete me vend ne Shqiperi!

  2. ngajugu says:

   bravo te qofte per komentin.poshte turko-mongolo-arabet e AK + te agimmit te leshte

 49. Antifa says:

  delire talibanoislamofashiste njesoj si ndyresirat fashiste te agimit te arte. kush ua jep urdhrat o nizame qelbesira patriote myslym pasha apo kreshnik spahiu???

 50. kuksjani says:

  BRAVO.Te gjithe ju jeni shqiptar qe mbroni vendin tuaj neper ekranat e laptopit.O patriota mos u merni me llave si puna….. (nuk po e them).Cfare te keqe ka te vijne ne shqipri 4 autobuza me greke,pse frikeni.PO TE ZONJAT NE P……,le te flasin cfare te duan.Ne ne greqi flasim e bejme cfare te duam,I KEMI SHARE,,I KEMI Q……se te gjithe djem te rijne jane,vetem e mbajne ne dore e bejne yrysh se ciles me ja fute.Ne qofte se nuk doni te huaj shkoni se keni SERBE,GREKE,ITALJANE,MALAZEZE,qe Sali Berisha po ju prishe shtepite tuaja dhe ju po rrini LEPE_PEKE. I keni kudo ne Tirane,Durres,Vlore Fire……etje qe Salia i ka bere EFENDI tuajNga greku nuk kemi patur lufte.Lufte kemi patur me SERBIN,,e keni kembe kryqe,malazeste i keni kembe kryqe,italjante kembe e kryqe me firma moderne,ku Saliu nuk u merre as takse.Keni ju qytetaret e thjeshte te paguni taksen e tyre.E NDIGJUAT SALEN DJE kur fliste,kishte frike se ata mos ulenin fitimin.NUK E SHIKUAT SOTE SE CFARE BERI POPULLI I THJESHTE GREKE,perleshje me policin me gure e cfare nuk bene.Ato erdhen ne Shqipri,per pak me qete.I thoni Dules te shikoj PARADEN E SOTME GREKE SE CFARE U BE NE GREQI…pastaj te flase.

 51. Alban - Cansas says:

  Populli grak e ka feste kombetare kete dite e ne nuk duhet t’ia prishim kete dite. Duhet te mesojme njehere historine. Populli grek ne kete dite i tha JO Italise fashiste, tregoi konceptin qe nje vend i vogel mund t’i kundervihet nje superfuqie fashiste, eshte vendi nga i cili filloi rezistenca kunder fashizmit e nazizmit, eshte veprimi i pare ne Evrope qe anulloi planet e Hitlerit perkohesisht e i dha kohe Aleateve antifashiste te pregatiten. Ketu ne biblotekat e Amerikes kete histori mund ta mesoje gjithkush. Kjo eshte domethenia e kesaj dite, per te cilen “bashibozuke” te llojit Spahiu apo Kurti nuk mund ta kuptojne kurre. Ndoshta ngaqe rezistenca greke nuk ka asnje lidhje me shitjen qe i ofruan “patriotet” shqiptare Italise fashiste. Le te mesojme te gjithe historine, pa nuanca te qellimshme e pastaj te dalim e te qellojme me gurre pasardhesit e atyre qe sakrifikuan jeten per nje kauze antifashiste. Kjo eshte kultura jone. Keshtu na njeh bota kudo. Le te shesim mendje akoma, se “te zgjebosur” do te mbetemi per sa kohe nuk mund te kuptojme disa vlera te njohura tashme ne gjithe boten. Kemi mbetur akoma “te verber” postkomunist – enverist.

  1. Ilir says:

   Po te ishte keshtu sic thua ti more kepedan perse organizata greke (te mbeshtetura nga shteti Grek – Konsullatat e Ambasada) pretendojne tokat shqiptare, nderkohe qe kane keputur Shqiperine e Jugut deri ne Preveze e Arte. Po te qe keshtu sic thua ti perse ky shteti grek nuk e heq ligjin e luftes me Shqiperine qe prej me shume se 70 vjetesh. Ne i luftuam vete Italianet dhe sulmi qe ata i bene Greqise nuk ka lidhje me shqipetaret dhe Shqiperine e pasluftes qe u fitua nga komunistet. Komunistet shqiptare dhe i gjithe populli shqiptar qe ju bashkuan komunisteve dhe qe fituan luften u hodhen ne lufte kunder fashizmit italian dhe gjerman, dhe i njohin shume mire vlerat e luftes antinaziste. Shqiptaret filluan luften menjehere kunder italise. Atehere, sipas logjikes tende te felliqur greke, perse Greqia mban ligjin e luftes me Shqiperine. Kjo tregon qe Greqia eshte gati te sulmoje Shqiperine ne cdo moment qe ata e shohin te volitshem. Por ka nje qellim tjeter edhe me djallezor se ky. Ky qellim eshte qe duke patur ligjin e luftes te mos kthehen pronat dhe tokat e shqiptareve te te zotet. Kjo eshte ajo poshtersia greke qe po i ben Shqiperise. Por Perendia ju solli ne gjunje dhe tani jeni bere per ti ardhe keq botes. Jeni katandisur si mos me keq dhe prap bishtin e zgjebosur doni ta mbani larrt. Populli shqiptar as qe ju ka sulmuar ndonjehere ne historine e tij dhe as qe ju ka sjelle as edhe nje dem. Mos ngaterroni sulmet e Turqise apo Italise apo Gjermanise te nisura nga tokat e pushtuara shqiptare. Vete populli shqiptar gjate kohes qe ka qene ne fuqi i pavarur nuk e ka sulmuar Greqine as edhe njehere. Ndersa greket e kane sulmuar Shqiperine ne 1948-en. Kultura jone eshte shume e larte. Greket nuk lejojne pleq e plaka te hyjne ne Greqi vetem sepse jane nga Cameria apo gazetare qe jane kritik ndaj ceshtjeve Shqiptaro-Greke kurse ti na tregoke se perse nje grup shqiptaresh kane dale te protestojne hyrjen e fashizteve grek ne Shqiperi qenka jo kulture e mire sipas bythe tende. Po ashtu, Gjermania e Italia nuk vijne te festojne te renet e tyre ne tokat shqiptare, perse juve u dashka qe te vini e te festoni te renet per token tuaj ne token tone. Ata nuk u vrane per clirimin e Shqiperise apo te miren e Shqiperise. Lufta u be ne territorin tone duke na shkaktuar neve si popull humbje te medha ne materiale e njerez (viktima) qe jane vrare nga bombat e te dy paleve. Qellimet jane me te erreta se kaq. Greqia do qe te shpalle keto territore si toka te tyre duke ngritur Kihs a greke dhe varreza greke qe ne te ardhmen ato te shpallen si toka te Greqise. Kjo eshte poshtersia greke qe nuk na hedh do hi syve ne Shqipetareve. Une do te propozoja qe njerezit e Permetit e Kelcyres te marrin 3-4 buldozere dhe te shkaterrojne kishen dhe te ashtuquajtura varreza greke ne tokat shqiptare. Rrofte Shqiperia! Poshte atyre qe duan ta shkaterrojne!

 52. Arber says:

  Ka momente qe keta romet i kreqise i pelqej per solidaritetin evgjiteror qe kane kur bie fjala per te ndare parate e asfalise. Te afermit e te vdekurve i bie te jene 150 vjec nese verete kane varre.
  Ketu ne trojet tone, ne lodhemi me kot te gjejme armiq jashte kufijve. Shqiptaret jane problem. Gjethe keta halera me siper qe i bejne jehone ketij provokacioni te letyrave qe edhe pse ne prag te mbytjes, perpiqen te kapen ne fije kashte.
  Nje marin Mema u be problem ndrkombetar… ndrsak etu vjen nikolasi na ameriqia, anastasi dhe e bija, vangjeli dhe tere van-pola-kurvat e greqise e bejne c’i do bytha. Ore tata jo vetem qe dihen qelluar me gure por duhen prere gjeniitalesh e me pas t’u a fusin ne b*the. Por me pare di rrjepur ky kokrra e malokut qe kemi ne krye. Cdo dite e me shume po duket sheshit qe qellimi i tij i vetem eshte si te ruaj te paprekura ne te ardhmen, miliardat qe po vjeedh sot.

  Frontete e boboshtices dhendonje boboshtice tjeter po duket se sherbejne per te zhvendosur opinionin publik nga shitja qe po i ben Berisha detit dhe naftes qe ndodhet nen te.
  Une skam respekt per te Kreshnik Spahiun, por voten time alanca do ta kete patjeter. Mund edhe te mos e dua fare krshnikun dhe ata te AK-s, por ajo qe po bejne eshte: ipo i dalin ne zot ATDHEUT qe shovinistet po na e shurrojne sy nder sy dhe diten per diell.

 53. Horri i Bulevardit says:

  Sigurisht qe e ka feste kombetare, por ne qofte se na lejon edhe neve greku te bejme feste perkujtimore ne trevat tona ne Cameri, me rstin e masakrave te Zerves, kunder popullsise came, cfare do te thuash ti, apo aty greket kane te drejte per ty se je nje grekofon qe te leverdis kjo gje.
  Duhet te dish ti dhe ata qe te kane vene ty ketu, se ajo eshte pjese shqiptare dhe kushdo qe kerkon te festoje, te shkoje atje ku e ka vendin, ne festojme festat tona.
  Kjo eshte poshtersia me e madhe qe na ka pllakosur, se te mbrosh dinjitetin dhe ate qe te takon, qenke enverist, se nuk lejojne grekun e serbin ne tokat tona.
  E po qe se enverizmi matet me kete qe thua ti dhe bythlegenet e tu greke, atehere po te themi se jemi enveriste, se me mire te jesh enverist se sa te jesh plehre e shitur greko-serbe.

  1. enea says:

   Ska cameri, ka vetem Vorio Epir

   1. Doni ALBO says:

    S’ka “vorrio epirdh” po vetem epir qe eshte nje dhe vetem Shqiperi.

  2. eleYΘeriskepsi says:

   Ju ishit te respektuar dhe gezonit te gjitha te drejtat ne greqi.
   Por pabesia qe ju karakterizon ,u bashkuat ne pushtuesit dhe luftuat krah per krah tyre,dhe nuk patet meshire as per bashkefshataret tuaj grek, te cilet brenda nje nate pushkatuat me dhjetra veta .Per fatin tuaj te keq ,krimet tuaja dokumentohen ne arkivet gjermane !
   Lereni me mire zoteri perrallat tuaja !!!

   1. plaku says:

    eleYΘeriskepsi
    A e di ti moj zonje e nderuar greke se :
    – Horri Napoleon Zerva ka qene vete bashkepunetor i gjermaneve dhe per kete aresye u largua edhe nga qeveria greke. Ne se do fakte nga Wikipedia me thuaj qe te ti sjell.
    – Ky eshte nje forum ku shqiptaret diskutojne per hallet e tyre dhe nuk kane nevoje per budallalliqet qe thua vazhdimisht. Populli shqiptar ka nje proverbe qe thote : Durimi ka kufi.
    Hik moj zonje e nderuar greke ne ndonje forum grek dhe leri shqiptaret ne hallet e tyre. Hallet e shqiptareve do ti zgjidhin shqiptaret dhe jo greket si puna jote.
    Me sa di une Greqia ka per momentin shume probleme. Keshtu qe zgjidhni ne fillim problemet tuaja dhe na lini neve shqipteve te qete ne problemet tona.
    Keshtu moj zonja e nderuar greke go to hell!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   2. Gjergj Kastrioti says:

    Shume e sakte Lefteri, por nuk jane burra qe ti pranojne zullumet e tyre, por ca k…rva qe ju vjen hidhur kur e hane kopacen kokes dhe ju tregojne qe jane fare e keqe Stambolli! Jo me kote, u be marreveshja qe ti dergonin ne Turqi te gjithe Camet, po nuk ju a mbajti menderja, se do ti kishin degdisur ne shkretetirat e Anadoliit si kurdet. Erdhen na u bene peshqesh ne Shqiptareve ketu, kjo fare e keqe!

 54. fshatari says:

  Sa mire do ishte qe gjithe kete energji qe ushtrohet ne fronte te indryshme te ushtrohej vetem kunder shkaktares kryesore te gjithshkaje. :kunder hienave pol.itike shqiptare te djathta dhe te majta.Cdo humbje energjie popullore ne nje front tjeter eshte vetem favorizim i forcave politike dhe jo ndihmese per popullin

 55. DARDHARI says:

  Nuk e di se kujt i sherben spaiu por eshte e vertete qe ajo qe ka bere ajo organizate politike nderon ate vete dhe popullin shqiptar qe gjithmone i eshte pekulur cdo politike te shteteve te tjera qe nga koha e ismail qemalit deri me sot. simbas sali mutit qe eshte gati te shese edhe bythen e vet jo me shqiperine. Me cfare llogjike qeveria lejon qe te bejne homazhe ne token shqipetare per ushtaret greke atehere duhet te vijne edhe italjanet duhet te shkojne edhe ruset ne gjermani dhe ne gjith evropen se trupat ruse i cliruan ata por kjo eshte politika e zgjuar dhe keqe dashje e politikes greke qe as nje here nuk ka per te hequr dore nga deshira per te cliruar motren e vogel vorio epir por si ka thene ai muti i mutit hozha te shofin majen e veshit greket.Saliu ka krijuar teren te pershtatshem per qellimet greke qe kur sollen ne shqiperi janullatosin keshtu qe mos presim asgje nga kjo qeveri por tdalim perpara te keqes sa nuk eshte vone. Bravo AKZ TE PERSHENDES DUKE SHPRESUAR QE JENI NJE PARTI QE MENDONI PER VENDIN JO SI QEVERITE E PRPARESHME QE MENDONIN VETEM PER BYTHEN E TYRE.

 56. dashi says:

  ju greket qe flisni ketu do ta merni pergjigjenshum shpejt se ky esht vetem fillimi

  1. enea says:

   Ik more mbushu andej nga azia ti, atje e ke vendin

 57. koqezi says:

  Keta talibanet koqezi nuk i duam ne partine tone.
  Mjaft me perrallat per eshtra te Kosines kur dihet qe rreth 8 000 ushtare greke lane eshtrat ne malet e Shqiperise se Jugut kunder fashisteve italiane.
  Turp per ata analfabete qe na servirin historira te tilla si e Kosines, nderkohe qe tere malet e Jugut jane te mbjelle me eshtrat e ushtareve grek.
  Turp per ata anadollak qe te paafte per te bere histori vete, perpiqen tu shkaterrojne historine te tjereve.
  Respekt per ata heronj qe i shkaktuan humbjen e pare ne Evropen kontinentale forcave te Axit dhe vonuan sulmin ndaj Bashkimit Sovjetik.
  Respekt per ata heronj qe i ngriten moralin tere Evropes se hutuar nga creshendoja nazifashiste.
  Keta talebanet koqezi te flasin vetem ne emer te tyre dhe jo emer te Shqiptareve.

 58. gas says:

  falenderojme ak edhe vv qe kan udhetuar nga kosova x ket manifestacion….te mos harrojm asnjehet kush jan greket se cdo shqiptar ka emigruar nje her ne greci dhe si na kan trajtuar dhe si na trajtojne akoma…duhet te jemi me te bashkuar e te jemi me te shumt ne keto manifestocione edhe pse mund te jemi simpatizan i ndonje partie tjeter…te mos lejojme se disa morracak grek te na dhunojm edhe ne token ton sikur na kan dhunuar atje..te bajn cfare te duan ne shqiperi..dhe atij dules ja qifsha robt se shkon mas tij e tan robt edhe atij se e voton…

  1. Cakalli7 says:

   shume u perpoqe o trim i titos po si shqiptar nuk fole dot. Ju bejini derman turqve te prizrenit edhe serbeve te mitrovices pa keto punet e tona dime si i zgjidhim vete ne.

 59. Olimpi i Zeusit Shqiptar says:

  Ju qe i duani greket,sllavet ju kisha lute qe t’i lironi tokat shqiptare sepse,edhe si varre do te kundermoni keq.Hecquard:”Shqiptaret,keta ilire te lashte i perkasin nje dege te lavdishme te races ariane…ne token e greqise ka gjurme te shumta te nje qyteterimi me te hershem ne kohe se sa qytetrimi i grekerve dhe se shume nga emrat e qyteteve,maleve,lumenjeve e personazheve te ndryshme nuk i perkasin mitologjise greke dhe se gjuha shqipe eshte nje çeles per deshifrimin e tyre”

 60. zoro says:

  ju camet jeni cecen nuk dini te festoni ,keni pushtuar tokat tone ne gjithe jugun dhe duet te ikni ,na beni patriotet ,kush ju ,qe me i miri ne shesh te flamurit muzhagediner ,e haruat mbiemrin qe keni ,keni shume

 61. enveri i partis says:

  50 veta?
  shum pak!
  edhe ne koh te luftes se modhe kur u formu partija kamuniste ishin te pakten 200 veta qe e fillun..dhe me tej dihet se cu bo..
  kurse sot 50 vet..dhe kta me paterica m’duket.
  e ku ka shqiptar mo sot!
  ka vec njers qe shiten per lek..sidomos kur leku asht i huj!

 62. Kuq e zi says:

  Krejt ju ketu qe jeni kunder ak jeni antishqiptar
  Krejt ju qe doni miqesi me grek e serb jeni flliqsira dhe turp per shqiperin dhe trojet shqiptare
  Ju njerz si enea dhe te tjert qe jeni kunder ak shkoni ne greqi a serrbi a turqi e shitni bythat atyre si sklav o turpa e kombit

  Rroft ak dhe vv
  Rrofshin shqiptaret e vertet

  1. Cakalli7 says:

   krejt ata si ti or tej e keni shitur by.. ne hamamin turk tek dera e gjamise ketu e 10 breza me pare. shko edhe jeto atje ku ka gamile jo ne shqiperi.

  2. moni says:

   Pse paskeni blere te drejtat e te qenit patriot ju te AKZ-se???? Ju qe mezi mblidhni 100 veta ne protesta? Po pse more zgjuarsire eshte turp dhe keq te duash miqesi me fqinjet?? Po a e di ti se shqiptaret (arberit/iliret) me greket kane jetuar bashke ne Ballkan per mijra vjet dhe s’kemi patur kurre luftra dhe konflikte (pervec shek XX kur do ndaheshin kufijte dhe u shperbe perandoria osmane). Keshtu qe lexo me shume historine se sa Spahine, qe i nxit djemte e rinje te ndermarrin veprime te dhunshme dhe te turpshme.

 63. Nuk flas me urrejeteje por flas qe qdo veprim qe ka synim drejtesin duhet perkrahur,mua ma thot mendja se jo vetum AKZ dhe VV te benin ate qe ben por i gjith opinioni shqipetar e sidomos qeveria shqipetare,por qti besh qe kemi nje qeveri kuislinge,dhe sna mbetet tjeter ne ket menyr te ndalojm fshistet te cilet gjoja festimin e kufomave te luftes dhe kan krejt tjeter synim,pote ishin greket disa qe flasin ketu per hmanizem,ateher te njejten gje do naj lejonin ne qameri per ti perkujtuar te gjith ata martir qe vdiqen mu nga fashistet grek,dhe te thuash se une kam drejte ne nderimin e te vrareve qe nuk dihet saktesisht se ajan ushtar grek,dhe njheherit tju ndalohet shqipetareve te njejten te drejte qe eshte edhe e vertetuar,kjo eshte me teper se cinizem qe mund te ket vetum te greket serbet.Pra ky cinizem i grekeve nuk munde te ket as humanizem as drejtesi por vetum ben mjegull dhe ka synim shum te erret per ket pjes te ballkanit,por keta ja din turrin shqipetarit dhe ma mir ti kthehen arsyes dhe te jen gjakeftohet sa nuk eshte ber von se pastaj nuk i dihet fundit dhe munde te ndodh qe prap te jeni varremihes se vetevetes por ksaj radhe jo ekonomikisht por edhe me integritet territorial.

 64. toni says:

  Per kete provokacion te ri qe bene Greket lexojme komente qe do ti kishte zili dhe nje Grek nga ata te agimit te arte.Si te cohet nje shqiptar qe e mban veten te tille dhe te thote Greket i thane jo Italise fashiste dhe bene lufte.Ku e bene luften Greke? Ushtaret Greke jane te vrare ne token shqiptare,pra kane bere lufte ne token Shqiptare,ne kete lufte Shqiptaret ishin ata qe u masakruan me teper si nga Italianet dhe Greket pasi shqiptaret dezertuan luften dhe prapavija Italianeve pati shume probleme pikerisht nga shqiptaret.Greqia i tha JO Italise po Gjermanet ju futen pa lufte.Festa qe sot festohet nga Greket eshte me shume feste per te mbajtur gjalle idene e tyre per epirin e veriut se sa per trimerine e ushtareve Greke.Ata ushtare ne keto pervjetore merren neper kembe nga njerez te tipit Dule per te fituar kapital politik,pasi dhe vete z Dule e di mire se sa ka qene minoriteti ne ate kohe dhe cfare rendesie ka pasur.Ata Shqiptare qe dolen sot atje ne Permet i dhane te kuptoj ambasadorit Grek se jo te gjithe Shqiptaret jane Sali Berisha,ato gure dhe veze nuk do kalojne aq lehte ne mendjen e perfaqsuesitb diplomatik Grek,pasi ai si politikan e di mire qe si fillim fillojne guret e vezet e me vone hidhen dhe gjera te tjera,pasi per te mbrojtur dinjitetin kombetar perdoret cdo gje.Albai cansas ne fund thote se rezistenca Greke nuk ka lidhje me shitjen qe bene patriotet Shqiptar,sigurisht qe jo,pasi M Ulqinaku i priti Italianet ne Durres.Greket nuk bene lufte per mbrojtje nga Italia por per te marr epirin e veriut.

 65. Mallakastrioti says:

  ..te nderuar Komentues!…i lexova me Vemendej Komentet tuaJA:::dhe une thjesht po i Pergjigjem@Gjirokastritit dhe @kuksjanit..
  1-Shume kush ka komentin e vete dhe bindjen e vete rreth Problemit por une do te ndalem, ne Zoterinjte e Mesiperm si p.sh..Himarjoti…Gjiroka..dhe Kuksjani ..qe shikojne ne “Festimet ” Greke ne Token Shqipetare, me shume Dashamiresi..
  A_Te gjithe ata qe dolen me AK_ne apo edhe me WW_Wetevendosjen apo edhe qofshin Shqipetare te thjeshte dhe Pa Bindje Politike BENE SHUME MIRE, sepse se pari u Behet e QARTE GREKERVE, se Shqiperise i Dalin Zote vete Bijet e saj …dhe jo Qeveria Fashiste e Shitur te Greket e Berishes dhe Ilir Metes..
  B_Greket duhet ta dine se nese dikushe do ti “Lepihet” ka edhe nga ATA Qe e kane Barutin te Thate..
  Me Rregjistrimet zyrtare te Shqiperise ne vitin 1945-se..te cilat u Monitoruan nga nje Komisjon Nderkombetare del se ne Shqiperi ka 32.000mije Minoritare…si dhe ne Himare dhe Korce nuk ka ASNJE GREK..te Rregjistruar.
  Shikojme sote se Pas vitit 1991-Greket e “Forte” qe Merrnin dhe marrin Parate e Europes, nje Pjese te ketyre Parave i japin per Asimilimin e Shqiperise se Jugut duke krijuar Greke sa ne Himare..apo Permet apo Korce..nepermjet pensjoneve per Vorio-Epirotet.
  C-C´do Shqipetare qe shkon ne Greqi, e ndjen Veten te “Ndydhur” qe ne takimin e pare me Autoritetet Greke ne kufi, dhe hija e frikes se a do ta lejojne qe te kaloj apo jo eshte bere sa Stresuese aq edhe sa nje Semundje Kronike.
  -C´do Shqipetare qe punon ne Shqiperi, dhe Flet kunder Synimeve Grabitqare Greke, nuk Lejohet te kaloj Kufirin e Shtetit Greke me Formulen se “Jeni i Rrezikshem per Ekzistencen e Shtetit Greke”..
  -ish Ministri i Mbrojtjes Gazment Oketa, u Hoqe nga Posti se kerkoj debimin e Konsullit Greke ne Korce, qe deklaroj :Ne Korce ka Greke..
  Varrezat e ashtuquajtura Te Ushtareve te rene Greke , Ndertohen mbi Varret e Shqipetareve Etnik..Ne Boboshtice te Korces..
  -Gjyqetareja e Korces qe kerkoj Denimin e Naum Dishes -nje i Shitur (Shqipetare), ndalohet perseri te hyje ne Teritorin greke..
  Dhjetra Shqipetare Came..u ndalohet Hyrja ne Greqi…
  dhe se Fundi Reporteri dhe Gazetari Shqipetare Marin Mema, ndalohet nga autoritetet Greke te hyje ne Greqi , se eshte i rrezikshem per Shtetin Greke….e plot shembuj te tjere…Athere Shqipetaret e thjeshte Pyesin :??Deri kur do te lejojme Greket te na Behen Zoter ne Shtepine tone??Na vijne Autobuse me Greke qe te “Festojne”..kujt i Moren Leje..dhe kush jane keta??apo se keshtu u behet mire Grekerve..
  @@Ne Historine e Shtetit Greke, dhe akoma vete Grekerve, Shqipetaret jane Armiqete e tyre…kete ata e Pohojne vete c´do dite..dhe ne te Gjitha sferat e Shoqerise greke
  @@Pse Shteti Greke nuk Heq Ligjin e Luftes me Shqiperine??kane kaluar 70-te vite…athere pse u dashkan qe Greket te “Festojne ” ne Token Shqipetare, kure nuk Lejojne asnje Shqipetare-Came qe te Vizitoje token qe e lindi???…AK_Ja dhe cilido Shqipetare qe doli sote ne kelzyre Nuk meritone nje Bravo te Thjeshte…Grekut duhet Treguar vendi….dhe nese Pretendon se na Do dhe Respekton :ATHERE ; LE TA BEJE ME VEPRA:::MIKU I MIRE NE SHTEPI TE VETE ;THOTE POPULLI SHQIPETARE…Po a eshte “Mike” i mire Greku????

  1. kercikuq says:

   ca thua ti e Kaci ,ata vijne 1 here ne vit 2 apo 3 atobuza ,ti vete dit per dite 30 atobuza ,je ne vete ti e laco, pa provoje nje ndalim reciprok kush del i humbur ,ca thua re kaci islam.

 66. SKENDER BEU I VJETER says:

  O GENT DJALI,GREKET SI NASTRADINI TE NGULIN GOZHDEN NE SHTEPI,SEPSE SHTEPIA KA MBETUR NE DUART E NJE ROJTARI QE E HAP DEREN SA HERE TE DUAN ATA QE NGULIN GOZHDEN.SE DYTI THUA TE VARIN PALLTON,TE ISHTE KJO HAJDE SE PO I LEME DHE E VESHIM VETE PALLTON PAVARSISHT SE DO NA RIJE SI THES APO DO NA SHTERENGOJE NE MENGE.POR ATA NUK VARIN PALLTON O I URUAR POR VARIN NJE THES ME MUT, DHE SHTEPIA BIJE ERE QELBET SA NE DALIM VETE NGA KJO SHTEPI DHE LARGOHEMI SEPSE NUK DUROJME DOT EREN.KJO ESHTE ME E KEQJA SEPSE ATA VIJNE DHE ME PAK PASTRIM E MARIN SHTEPINE DHE HYJNE VETE NE TE DHE THONE ESHTE SHTEPIJA JONE.PRANDAJ QE TE MOS NA VIJNE PASTROJINI KETA THESE ME MUT POLITIKANET TANE SLAIUN ILIRIN EDIN NESE BIE ERE,DHE MBYLLNI DERENE SHTEPISE PER KETA TE HUAJ DHE DO SHIHNI SA E MIRE ESHTE SHTEPIA DHE ASNJE NUK DO LARGOHET POR DO ROJME DHE MBRETEROJME.OBURRA DJEMA,BURRA ,DJEMA PERPIQUNI.

 67. ALBAN DARDANI says:

  — Mos lexoni e besoni shkrimet e komentuseve shqipfoles,gjak pshurrur,dhe anti shqiptar. Mund te ket prej tyre edhe naive truthare apo interesaxhinj konjuktural te castit, por, ne fund te fundit edhe kjo lloj kategorije, pro varrezizimit e greqizimit te jugut te shqiperis ,nuk eshte gje tjeter vecse antishqiptare.
  — More MJERAN..!!! ATO VARREZA, NUK JANE GJE TJETER, VECSE SOT DISA PIKETA KUFITARE,QE JO SHUM LARG DO TE KTHEHEN, KREMTOHEN E FESTOHEN SI BAZAMENTE TE PIRAMIDAVE MADHESHTORE TE GREQISE QE DO I SJELLIN ASAJ REALIZIMIN E ENDRRES VJETER TE SHOVINIZMIT VOROEPIRIOT.
  — ATO VARREZA , DO TE SHERBEJNE NESER SI GROPA VARRIMI TE SHQIPERIS JUGORE, DHE KETU DO TE JEMI (jo ne , se ne do te jemi kalbur deri ateher,por pasardhesit tane do e “shijojne” corben e ndyre qe do u lem pas–TURP!!,MASKARENJ!!!.)
  — Kete pune Greqia ,nuk do ta realizoi me nje her.
  — Eshte vendi qe ne 2 luftrat e fundit boterore, gjeja e pare qe ka ber, ka pushtuar jugun e shqiperis. Ne njeren , ka bere reprezaljet me te tmershme ndaj nje popullsije te pafajshme,te pa armatosur e mbrojtur nga askush.
  –AJO ,Mban akoma(qofte dhe formalisht)ligjin e luftes. Ka te ngritura ne menyre te drejtperdrej apo te kamufluar formacione apo organizime te cilat here pas here, sipas nje platforme e skenari afatgjat, mbajne te ngritur frymen nacionaliste, nxitjen e urrejties per fqinjet ne vecanti per Shqiperin .
  –Aktualisht, ka arritur te hedhe bazat e nje pushtimi ekonomik ,pse jo dhe politil,ku: -Shfrytezon, diskriminon krahun e punes(shqiptaret), ne interes te mirave materjale e te zhvillimit te vendit vet ; -Zgjeron vazhdimisht aktivitetin tregetar, deperton thelle ne sektore te ndryshem dhe mban nen kontroll sektore te rendesishem te ekonomis shqiptare.
  –Jo pak parti e drejtus politik,kane suport te drejtperdrejt apo te terthorte nga LOBET Greke .Ne shume sektore kan njerez qe u sherbejn; ne parlament, qeveri, ne mbrojtien e sigurin e vendit, ne cdo hallke te administrates shtetrore, te shoqatave e shoqeris civile..etj..
  –Kane depertuar,pushtuar(uzurpuar)e futur thelle hundet ne punet e institucioneve e te besimeve fetare. Njerezit e fese,apo dhe hallexhinjt duan ti kthejne totalisht ne”kale troje”. Indirekt fusin frymen e percarjes, te ndasive e te konflikteve fetare, krahinore dhe etnike…
  — Ne planin teritorjal, kane avancuar jo pak.KU:- Deri tani kane vendosur pikat(piramidat)kufitare te te ashtuquajturit “VORIO EPIR”,si psh,:.. Ceshtja Himara, varrezat dhe objektet e kultit Sarande ,
  Gjirokaster, Tepelen, Kelcyr, Permet,Kolonj, Korce…(me synim pogradec) –Direkt e indirekt kane nxitur e favorizuar levizjen, largimin dhe boshatisjen e krahinave jugore te shqiperis, me qellim per ti shfrytezuar e manipuluar ne nje te ardhme jo shume te larget.
  — Me menyrat nga me te nryshmet, kane detyruar popullaten e zonave jugore, ne vecanti emigrantet, hallexhinjt dhe femijet e tyre, te nderrojne emrat, kombesine, besimet ftare per ti shfrytzuar kur duhet.
  –Me plane e veprime te terthorta apo derjtperdrejt, te ndihmuar edhe nga fqinjet dhe nga interesa te lobeve nderkombtare…: KANE REALIZUAR ME SHUME SUKSES SHKATERRIMIN TOTAL TE USHTRIS SHQIPTARE,–Kane cuar ne niveli zero organizimin,fuqine goditese dhe ate mbrojtase te vendit,
  – Kane mare pjese drejperdrejt ne shkaterrimin e teknikes ,armatimit ne vecanti te tankeve e te mjeteve te blinduara ,me kompani e njerez te “TIPIT DELIJORGJ”,NE BASHKPUNIM TE DREJT PERDREJT ME OFICERET E TITULLARET E LART TE MINISTRIS MBROJTIES E TE MENDER QEVERISJEVE SHQIPTARE.
  –DHE TANI…!!! Tani,ushtria shqiptare eshte katandisur me nje grusht ushtaresh hallexhinj qe i pergatit mercenare per te tjeret ,dhe, dhe nje palo garde, qe pergatitet si te vrase popullin e vet.???!!!
  — JANE SHUME ARSYJE E FAKTORE QE KERKOJNE VEMENDJE. Frike e sycelesi duhet te kene shqiptaret dhe jo greket. Ata sot , aktualisht jane ne ditet me te mira. Mos shikoni skenaret, zhurmat e protestave ekonomike. — Kam bindjen (mund te jem gabim) qe “kriza e stergjatur”e Greqis, mund ti ngjaje me shume nje loje se sa nje realiteti.
  –HISTORIKISHT, POLITIKAT DHE LUFTRAT, KURRE NUK ARRIJNE SUKSES PO NUK PATEN BRENDA ARTIN E MASKIMIT DHE TE MASHTRIMIT, NE VECANTI ATE STATEGJIK.


  -Cdo shqiptar i vertet ,duhet te jete patriot,nacionalist, por jo shovinist.- Pavarsisht,thirrjen e bente AKZ dheVV, por GRYKA E KELCYRES DUHET TE ISH BLLOKUAR MASIVISHT, ME PERFAQSUES TE GJITHE TREVAve SHQIPTARE.Me aq sa pame, me mir mos te behej fare
  –Varrezat greke skan vend aty. Aty vertet esht ber betej e pergjakshme. Regjimenti italian”LUPO DI TOSKANA” gati u asgjesua plotesisht,(humbjet totale te luftes Italo-Greke arriten ne 50.000) Monumenti i “UJKUT”, qe simbilizonte regjimentin ka qene deri von ne gryken e Mezhgoranit. Kur Italia fashiste u terhoq ne Qafen e Kicokut, Shtepit e fisit tim, rreze mali Trebeshine (ndrtese e larte dhe e madhe, 2 kateshe, e gjithe prej guri , ndodhet edhe sot atje), u perdor mbi 3 muaj si vedkomande e ushtris Greke(deri ne prill te 1941 kur grkerit u terhoqen perfundimisht) me gjith se e kishin djegur nje here ne luften e pare.
  –Panvarsisht barbarive greke te luftes pare, popullata e JUgut dhe 3 bataljonet shqiptare luften e grekeve me italin fashiste e vleresun drejt, e mbehteten ate. Por, qarqet greke,krahas luftes me italin, edhe atehere dhane shenjat e kthimit ne pushtim. Ne se Ata nuk do te ishin pushtuar nga gjermania fashiste , veshtir se do kishin hikur vullnetarisht.
  __ Lufta e grekeve me Italine mir ishte te nderohej edhe nga popullata shqiptare ,por , kur ata te kene hequr nje her e mire mendesit e te kaluares dhe kur tu japin Camerve te drejtat me minimele ,te kthimit tek varret e te pareve te tyre, Nete kundert, qendrimie reagime vazhdimisht dote ket ,bile ehe mete ashpra.

 68. BARDHYLI-FR says:

  I lexova te gjithe komentet e ketij portali,psaqerisht me pelqeu ky i ALBAN DARDANIT por edhe i te tjerve,te cilet e kane hetuar mire synimin hegjemonist te grekerve dhe Greqise.Dallimi nga e kaluara eshte se,punen e kane nisur me metoda me te sofistikuara duke pare,organet e shtetit shqiptar,intelegjencine shqiptare prej akademikeve e deri te gazetaret, mesuesit etj.se,jane te painteresuar per komb dhe atdhe,grekerit,pas ketij hulumtimi,i kane leshuar shigjetat drejt tokave shqiptare me menyra dhe forma te ndryshme,per te gllaberuar edhe nje pjese te kesaj Shqiperije te tkurrur nder shekuj.Ne Ballkan, sot jane te vetmit,shqiptaret,keta te cilet i lejojne jo shqiptaret te bejne çfare te duane,te punojne per cilin do shtet ne dem te shqiptareve,te zene pozita te larta dhe te devijojne nga politika kombetare shqiptare,te perkrahin hegjemonistet greke dhe sllave ne te gjitha nivelet e jetes dhe kurre,dhe kurre mos te kritikohen nga atdhetaret shqiptare,te cilet sot mungojne vetem ne Shqiperi.Lexues te nderuar,ende nuk po mund te bindem si eshte e mundur p.sh.ish-Kryetori i Akademise Shqiptare te Shqiperise,t’i propozoje QSH,qe per krypeshkop te Kishes Ortodokse Shqiptare te zgjidhet agjenti grek,Janullatos,i cili sot eshte fajtori kryesor se çfare po ngjet ne Jugun e Shqiperise dhe ndertimit te katedrales greke ne zemer te Tiranes per te perhape helenizmin sipas parulles:çdo ortodoks shqiptar eshte grek.Bej pyetje:-si nuk turprohen vellazerit e mi ortodoks kur,nje i huaj ua bene meshen ne gjuhe te huaj?!Perse keta nuk shikojne fqinjte tane maqedonas dhe malazez,te cilet,edhe gjuhen edhe fene e kane te njejte me serbet,por kurre nuk pranojne qe Popi serb,t’ua bene meshen ne kishen e tyre e as te shkojne ne kishen serbe.Kesht duhet vepruar edhe myslimanet edhe katoliket ne Shtetin shqiptar.Ne qoft se Rilindesit tane ne nje te kaluar kane thene se e kemi mbjelle nje fare qe do ta shpetoje Shqiperine,sot,me keqardhje po them se,jem duke kultivuar nje fare njerezish qe do ta zhbejne Shqiperine.Dhe kush e done Shqiperine e ketille perveç armiqeve tane?!

 69. adriatik says:

  Ca barbarie!

  Femijet bejne mekatet e baballareve. Camet dhe ballistet shqiptare ju sulen greqise me ushtrine e Duces. Greket e sollen frontin deri ne Permet. Dhe me camet i lane hesapet nje here e mire mbas luftes.

  Sot ca anadollake dalin dhe protestojne pse u be lufta aty.

  Aty u be lufta sepse gjysherit tuaj ishin KOLABORACIONISTE.

  Se ka fajin as vangjel dule as ambasadori grek per kete.

 70. timi says:

  Ka filluar te ju fryej bytha fllad ketyre pederasteve pedofil greke sepse shqipetaret nuk jane me dele por dita dites ujqer te bashkuar dhe te fuqishem. Dita e gjykimit po afron qelbesira dhe duhet te keni frike. Do i paguani te gjitha borgjet qe i keni shqipetareve sepse ne nuk jemi BE-ja qe te ju falim borgjet. Pleherat greke dhe serbe do i kthejm ne Rusi nga kane ardhur se na ndotin ajrin e paster te maleve shqipetare. Qameri me prit se nga kosova do vij.

 71. amerikani says:

  Cunat e AKZ dhe VV mercenare te paguar
  me sanduic dhe koka kola.

 72. Lidi says:

  Shkoni o aman bejini mutin siper varreve qe te mos vijne me geijt ne shqiperi per te festuar

 73. Vlonjati says:

  Jam kureshtar te di, levizja Kuq e Zi, nga dhe ku i merr financimet, per te kryer veprimtari te tilla, te cilat duan mjaft parà ? Dhe se dyti, ku ishte kjo levizje, gjate greves se urise se te burgosurve politike ne Tirane? A mund, te me pergjigjet, ndokush?

  1. Ce Guevara says:

   Te jesh i sigurte se nga qeverija berisha nuk i merr dhe te jesh i sigurte se ate levizje e financojne dhe do ta financojme gjithe lobi shqiptar kudo neper bote, se ai lob eshte ne fakt pronari i natyrshem i fushave te Vurgut, toka qe sot kontrollohen nga greket se vete qeverija berishiane i beri pronare me tapi, kur duhet se ato toka kane qene dembabadem toka te shqiptareve, por ti duhet te jesh ndonje malok i rame ne Vlore, ose ndonje grek qe tani te kane dale puplat.

   1. Gjergj Kastrioti says:

    Me sa di une CE GUEVARA ka kohe qe ka vdekur. Te vdekurit nuk duhet qe te flasin!

  2. Ilir, Freiburg says:

   O, vlonjati (ve bast qe s’je nga Vlora), sa shume para u dashkan more per te organizuar kete proteste, ku po te isha ne Shqiperi do te kisha paguar vete per te qene aty me ata djemte dhe sigurisht si une ka edhe shume te tjere. Po si mendon ti valle, a nuk duhen me shume para per te mbledhur gjithe ata kengetare, ah te me falin kengetaret e vertete, sa here i tekes Sales, Xhozit, kokemadhit, apo qofte edhe Edit (Edvinit) te festojne ndonje pervjetor, a koference ose kongres apo ku di une pse mblidhen ata pothuaj cdo muaj? E pra, perse nuk e shtron pyetjen per keta, te cilete te gjithe pa perjashtim duan ta shesin Shqiperine me mire dje se sa sot? Persa i perket financimeve te AK, apo Vetevendosjes ju lumte dhe respekt atyre shqiptareve te vertete qe i financojne se ne fund te fundit lufojne per komb e prandaj jane te nderuar. Po Ismail Qemalin kush e financoi o Salibir, po Enver Hoxhen, po UCK (per kete te fundit e di qe pothuaj gjithe kosovarete qe jane jashte jepnin nje pjese te mire te te ardhurave, ose dergonin nje djale te familjes dhe bravo ju qofte e zoti jua befte hallall)?

  3. koqezi says:

   Te them une vlonjat.
   Ne te AKZ kur u kruajtem shume me Berishen hengrem ca dacka te mira dhe kryetarit tone Spahiut i shpetonte muti ne pantallona.
   Dhe per shume kohe nuk ndiheshim se s`kishim tematike. Bytha s`na e mbante te shkonim te grevistet. Keshtu qe gjetem rastin dhe filluam prape shitjen e pordhes me shumice. Them pordhe se ata qe kishin per te vajtur ne Kelcyre vajten, ndersa keta langaraqet e partise sime kakarisnin nga larg.
   Une i kam thene kryetarit tone koqezi Spahiut qe ti perjashtojme keta langaraq, por ai me thote jo se na duhen dhe njerez pa mend .

 74. alban4eva says:

  pushtimi i jugut te Shqiperise po afron.. Shqiperine e jugut po e pushtojne GREKET, por me nje ndihme shume te madhe te atyre te ashtuquajtur “shqiptare”.. mjaft te hidhni syte ne keto komente.. fundi i Shqiperise po afron..

  1. Kryqezata says:

   Jo fundi i Shqiperise, por fundi i perandorise Otomane ne Shqiperi! Bile jemi shume te vonuar.

   Ka ardhe koha qe Arberia te shkoje ne identitetin e te pareve, qofte edhe me lufte po te jete nevoja.

 75. IBRI says:

  Per,amerikani,alban4eva,Ne qofte se Greqia do te tentoje te marre jugun e Shqiperis,Shqiperia do te kufizoet shpejt ne kufi me Turqine dhe do ta shpallim Greqine, INEGZISTENTE.Edhe keshtu Greqia po vdes!

  1. Gjergj Kastrioti says:

   Greqia dhe i gjithe Ballkani(pervec Shqiperise) e ka fituar luften me Turqine qe me 1913-en. neqoftese kjo duhet qe te riarfimohet edhe njehere, atehere lufta do te perseritet per ta nxjerre perseri humbese Turqine!

   1. Doni ALBO says:

    O malaka po ju jeni duke dhene shpirt ekonomikisht me nje popullsi te uritur si duket vetem plumbat e shqiptareve ju nevojiten qe t’ju ngopin nje here e pergjithmone, rrace kurve duke menduar qe megalidhea do t’ju funksionoj po do te deshtoni si deshtuat se pari here ne turqi po tash do te zhdukeni si qej edhe prej ballkanit perfundimisht.

    1. Gjergj Kastrioti says:

     Ne ate duam, qe ti dhe Turkoshaket e tjere Shqipfoles te nxirrni koken sa me pare, dhe te mos hiqeni me si Shqiptare. Te tjerat shkojne vete ne vend pastaj! Jemi bere si kembet e dhise ketu ne Ballkan, dhe faji eshte i juaji, dhe jo i popujve autoktone te Ballkanit qe kane histori dhe kulture te cilen e njeh e gjithe bota, sepse eshte e fiksuar ne mermer, keshtjella dhe arkeologji.

    2. Gjergj Kastrioti says:

     Ate do ta shohim!

 76. agbi says:

  Lexova me vemendje shumicen e komenteve dhe pashe qe askush nuk e ka pare dhe nenvizuar fenomenin me absurd te ngjarjeve te dites se djeshme .
  Vijne neonazistet [ te deklaruar ] dhe vendosin kurora dhe nderojne te renet nga dora e fashizmit. Dhe te gjithe te pranishmit [ e kame per greket dhe minoritaret e pranishem] rrinin dhe duartrokisnin dhe pershendesnin perkujtimin qe u benin fashistet viktimave te tyre .
  E , llogjika e thjesht njerezore dorezohet e ngre duart perpjet.
  Dhe hajdeni pastaj te gjithe ju dashamirsit dhe perkrahesit e grekeve e me mbani leksione per ” demokracine ” dhe ” tolerancen ” dhe te beheni te besueshem .

  Te duartrokisni fashistin qe qendron mbi eshtrat e njeriut tuaj te vrare nga dora e tij , e nuk besoj ta kete bere njeri tjeter ne bote .

  1. Antitalebani says:

   Mos fol kot, sepse mjafton qe jeni injorante historike, dhe me cdo koment qe beni po dilni dhe injorant total si njerez. Ka te drejte ky vend qe vuajti dhe po vuan!

   1. agbi says:

    A mundet te me tregoni pak ku qendron “injoranca historike “dhe pak me shtjelluar ate ” injorancen totale si njeri ” qe me drejtoheni [ sepse nuk besoj se njihemi personalisht qe te me keni vleresuar si ; injorant ;]. flm

 77. IBRI says:

  Evropen sot dhe neser do ta mbaje Gjermonia dhe Turqia,aleatet me te medhenj te SHBA.Greqia eshte nje pike uje ne detin Evrope,e cila se shpejti do te humbe gjurmat ne kete alivanosje qe eshte.Rrofte Greqia pa greket!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82154
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82154
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16255
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16255
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X