mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Amnistia për 100-vjetorin, miratohet nisma për lirimin e 2546 të burgosurve

Komisioni i Ligjeve ka miratuar në parim nismën për amnistinë e të dënuarve me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë.

Nisma e cila u paraqit sot në komision nga Ministria e Drejtësisë dhe Prokuroria është miratuar me votat e të dyja palëve.

Drejtoresha e Kodifikimt në Ministrinë e Drejtësisë, Marsida Xhaferllari, ka deklaruar se nisma për amnisti për 100-vjetorin e pavarësisë është për humanizëm dhe për përmirësimin e kushteve të të dënuarve.

“Falet dënimi për ata të cilët janë dënuar me 1 vit burg deri në 28 nëntor. Ulet ¼ e dënimit për kategorinë e atyre që kanë kryer vepra penale që nuk cenojë sigurinë e qytetarëve. Lista e veprave penale që përjashtohen nga amnistia është më e madhe. Kodi penal është shtuar me vepra penale dhe prioritet është parandalimi i kriminalitetit”, tha Xhaferrllari.

Sipas Xhaferllarit, nisma për amnistinë për të dënuarit është hartuar me konsensus nga Prokuroria, Drejtoria e Burgjeve, Ministria e Mbrojtjes dhe e Drejtësisë dhe në përputhje me standardet  e kërkuara.

Por Xhaferllari theksoi se për këtë nisëm nuk kanë dhënë konsensusin e tyre shoqatat e avokatëve dhe të të burgosurve.

Do të jenë 2546 personat që do të përfitojnë nga dhënia e amnistisë me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë.

13 komente në “Amnistia për 100-vjetorin, miratohet nisma për lirimin e 2546 të burgosurve”

 1. Berisha po e mbush Shqiperine me kriminele per 100 vjetor te Pavarsise. Eshte krim i dyfishte. Eshte skandal.
  http://gazetavotra.blogspot.it/2012/11/90-e-shqiptarve-te-kosoves-jane-dakort.html

  1. Slayer thotë:

   Le ta liroje kriminelin Aldo Bare ta shnderoje Berishen ne prostitute se e mesiton kurva sali.

 2. Xen Berish Deledashi thotë:

  opaaa, u formua dhe regjimenti “Berisha Task Force” per zgjedhjet e 2013’s !

 3. Latif Dreqi thotë:

  Kjo shifer me ben me turp..Nje komb rreth 4 milion banore, i cili prodhon mijera te burgosur..rreth 2500 veta amnistohen?! Mendo sa jane ende ne qeli?! Shifer shume e larte.

 4. altin thotë:

  Ne usa kam degjuar jane reth 2-3 milion te burgosur ose dicka me shume se 1% ,ne shqiperi normalisht duhet te jene aty te 30,000.

 5. Liri thotë:

  Dhe Iliri beri si shpirt i keq per nje cope video. Ja tani do kishte dale nga burgu kollaj fare. Fundja burgu per burrat eshte.

 6. Enver Hoxha thotë:

  O sali thuaj edhe kryetareve te shteteve te europes, te bejne amnisti per shqiptaret, se do ta kesh te sigurte fitoren.

 7. ciu thotë:

  ja se si po planifikon fitoren e rradhes sali bucja. prit se ka dhe me se ai po nuk i fitoi zgjedhjet nuk e sheh me driten e diellit. o prapa hekurave o poshte 2 metra. por ka hall te madh dhe familjen se ajo eshte me e perlyera , saliu para atyre eshte lule. keshtu burra rembeni armet e fitojeni te drejten tuaj se saliu nuk mund te mos i fitoje keto zgjedhje se i hiken koka bashke me familje.

 8. Evgjiti amerikan thotë:

  SHQIPETAR O POPULL I NEMUR DHE I SHASHTISUR, COHUNI DHE VRISNI SALI BERISHEN QE TE SHPETONI. KETE E THEM NE KONFIDENCE MOS PRISNI ME SHUME NGA AMERIKA, KY SADIST DO TA BEJE PRAP SI NE 97-ten PRANDAJ EVITONI TRAGJEDINE O NJEREZ, DUKE EKZEKUTUAR KETE DEMON TE PA PERMBAJTESHEM…

 9. fieraku4u thotë:

  AHHHHH SA MIRE…TANI DO NXJERRI SALI PROTOPAPA BANDITET E TIJ NGA BURGU, DHE TE BEJE MASAKRREN E RADHES PER ZGJEDHJET E 2013.

 10. Enver Hoxha merhumi thotë:

  bravo o”Enver Hoxha”,idjot,palaco e pa mend ne koke ne cdo shkrim qe fut ate turi te pa lare….

 11. juli thotë:

  turp te keni qe jeni kaq paragjykues ndaj te denuarve se aty ka nga ata njerez qe nuk e meritojn te jen ne burg por cti besh fati i tyre i keq.

 12. refugjatja thotë:

  te gjith ato qe marin amnistin per politik,rafshin ne vend te atyre qe do dalin.rrofte sala dhe liri dememokraci se ne te gjith boten behet amnisti vdekje komunisve :)bianca hhahahaha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 79485
      [filter] => raw
      [object_id] => 133252
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 79485
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 15798
      [filter] => raw
      [object_id] => 133252
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 15798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34460
      [filter] => raw
      [object_id] => 133252
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34460
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X