Amnistia për 100-vjetorin, miratohet nisma për lirimin e 2546 të burgosurve | Gazeta Tema
 

Amnistia për 100-vjetorin, miratohet nisma për lirimin e 2546 të burgosurve

Postuar në: Aktualitet,Kronika,Kryesore |

Komisioni i Ligjeve ka miratuar në parim nismën për amnistinë e të dënuarve me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë.

Nisma e cila u paraqit sot në komision nga Ministria e Drejtësisë dhe Prokuroria është miratuar me votat e të dyja palëve.

Drejtoresha e Kodifikimt në Ministrinë e Drejtësisë, Marsida Xhaferllari, ka deklaruar se nisma për amnisti për 100-vjetorin e pavarësisë është për humanizëm dhe për përmirësimin e kushteve të të dënuarve.

“Falet dënimi për ata të cilët janë dënuar me 1 vit burg deri në 28 nëntor. Ulet ¼ e dënimit për kategorinë e atyre që kanë kryer vepra penale që nuk cenojë sigurinë e qytetarëve. Lista e veprave penale që përjashtohen nga amnistia është më e madhe. Kodi penal është shtuar me vepra penale dhe prioritet është parandalimi i kriminalitetit”, tha Xhaferrllari.

Sipas Xhaferllarit, nisma për amnistinë për të dënuarit është hartuar me konsensus nga Prokuroria, Drejtoria e Burgjeve, Ministria e Mbrojtjes dhe e Drejtësisë dhe në përputhje me standardet  e kërkuara.

Por Xhaferllari theksoi se për këtë nisëm nuk kanë dhënë konsensusin e tyre shoqatat e avokatëve dhe të të burgosurve.

Do të jenë 2546 personat që do të përfitojnë nga dhënia e amnistisë me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë.

13 Pergjigje per Amnistia për 100-vjetorin, miratohet nisma për lirimin e 2546 të burgosurve

 1. Albanian Forever  --  6 Nëntor, 2012 në 12:03 pm

  Berisha po e mbush Shqiperine me kriminele per 100 vjetor te Pavarsise. Eshte krim i dyfishte. Eshte skandal.
  http://gazetavotra.blogspot.it/2012/11/90-e-shqiptarve-te-kosoves-jane-dakort.html

  Përgjigjjuni

  • Slayer  --  6 Nëntor, 2012 në 5:54 pm

   Le ta liroje kriminelin Aldo Bare ta shnderoje Berishen ne prostitute se e mesiton kurva sali.

   Përgjigjjuni

 2. Xen Berish Deledashi  --  6 Nëntor, 2012 në 12:04 pm

  opaaa, u formua dhe regjimenti “Berisha Task Force” per zgjedhjet e 2013’s !

  Përgjigjjuni

 3. Latif Dreqi  --  6 Nëntor, 2012 në 12:53 pm

  Kjo shifer me ben me turp..Nje komb rreth 4 milion banore, i cili prodhon mijera te burgosur..rreth 2500 veta amnistohen?! Mendo sa jane ende ne qeli?! Shifer shume e larte.

  Përgjigjjuni

 4. altin  --  6 Nëntor, 2012 në 2:28 pm

  Ne usa kam degjuar jane reth 2-3 milion te burgosur ose dicka me shume se 1% ,ne shqiperi normalisht duhet te jene aty te 30,000.

  Përgjigjjuni

 5. Liri  --  6 Nëntor, 2012 në 2:34 pm

  Dhe Iliri beri si shpirt i keq per nje cope video. Ja tani do kishte dale nga burgu kollaj fare. Fundja burgu per burrat eshte.

  Përgjigjjuni

 6. Enver Hoxha  --  6 Nëntor, 2012 në 4:03 pm

  O sali thuaj edhe kryetareve te shteteve te europes, te bejne amnisti per shqiptaret, se do ta kesh te sigurte fitoren.

  Përgjigjjuni

 7. ciu  --  6 Nëntor, 2012 në 5:02 pm

  ja se si po planifikon fitoren e rradhes sali bucja. prit se ka dhe me se ai po nuk i fitoi zgjedhjet nuk e sheh me driten e diellit. o prapa hekurave o poshte 2 metra. por ka hall te madh dhe familjen se ajo eshte me e perlyera , saliu para atyre eshte lule. keshtu burra rembeni armet e fitojeni te drejten tuaj se saliu nuk mund te mos i fitoje keto zgjedhje se i hiken koka bashke me familje.

  Përgjigjjuni

 8. Evgjiti amerikan  --  6 Nëntor, 2012 në 7:03 pm

  SHQIPETAR O POPULL I NEMUR DHE I SHASHTISUR, COHUNI DHE VRISNI SALI BERISHEN QE TE SHPETONI. KETE E THEM NE KONFIDENCE MOS PRISNI ME SHUME NGA AMERIKA, KY SADIST DO TA BEJE PRAP SI NE 97-ten PRANDAJ EVITONI TRAGJEDINE O NJEREZ, DUKE EKZEKUTUAR KETE DEMON TE PA PERMBAJTESHEM…

  Përgjigjjuni

 9. fieraku4u  --  6 Nëntor, 2012 në 8:06 pm

  AHHHHH SA MIRE…TANI DO NXJERRI SALI PROTOPAPA BANDITET E TIJ NGA BURGU, DHE TE BEJE MASAKRREN E RADHES PER ZGJEDHJET E 2013.

  Përgjigjjuni

 10. Enver Hoxha merhumi  --  6 Nëntor, 2012 në 8:21 pm

  bravo o”Enver Hoxha”,idjot,palaco e pa mend ne koke ne cdo shkrim qe fut ate turi te pa lare….

  Përgjigjjuni

 11. juli  --  7 Nëntor, 2012 në 6:07 pm

  turp te keni qe jeni kaq paragjykues ndaj te denuarve se aty ka nga ata njerez qe nuk e meritojn te jen ne burg por cti besh fati i tyre i keq.

  Përgjigjjuni

 12. refugjatja  --  10 Nëntor, 2012 në 11:44 am

  te gjith ato qe marin amnistin per politik,rafshin ne vend te atyre qe do dalin.rrofte sala dhe liri dememokraci se ne te gjith boten behet amnisti vdekje komunisve :)bianca hhahahaha

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *