#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Martiro: Ngjela s’u dënua për përmbysjen e pushtetit, por për sjellje ekstravagante e liberale

Kristofor Martiro, një nga ish- oficerët madhorë të Sigurimit, mohon akuzën e Spartak Ngjelës, i cili e denoncon Martiron për sjellje banditeske gjatë procesit të hetimeve, kur ai ishte i idënuar.

“… Desha të sqaroj se unë nuk kam qenë hetues i Spartak Ngjelës dhe nuk kam pasur lidhje të drejtpërdrejtë me procesin  etij. E vërteta është se kam qenë pjesë e grupit hetimor të babait të Avokatit, Kiços,që ishte akuzuar për sabotim ekonomik”, pohon Martiro për gazetën Panorama.

E ndonëse ai pohon se nuk ka qenë hetues i këtij procesi, puna ia ka diktuar ta ndjekë nga jashtë për të përmbushur detyrën si kryetar i Degës së Veçantë në Ministrinë e Brendshme, e krijuar enkas për zbulimin dhe goditjen e elementit antiparti.

“Proceduralisht me të pandehurin përballej hetuesi. Hetuesi në rastin e Ngjelës ishte Elham Gjika. Të gjitha seancat i ka ndjekur ai. Me çështjet që dilnin gjatë hetimeve, pa dyshim njiheshim periodikisht. Ajo që mbaj mend nga raportet që vinin në Ministri për këtë çështje, lidhej me karakterin e vështirë të të pandehurit. Që në ballafaqimet e para, ai ishte paraqitur rebel e shpërfillës”, tregon Martiro.

Krstifor Martiro tregon se Avokati nuk u dënua për përmbysjen e pushtetit popullor, por për sjellje ekstravagante e liberale.

“Ai më së shumti ishte penalizuar për mendime dhe sjellje ekstravagante, për shfaqje liberale të llojit borgjezo-revizionist, për prirje dekadente në letërsi e muzikë etj. Të dhënat për këto, me sa më kujtohet kishin ardhur me shumicë nga miqtë dhe shokët e tij, menjëherë ps arrestimit të të atit. Sakaq, një mori faktesh ishin siguruar në rrugë agjenturore. Avokati edhe më herët njihej për qëndrim rebel e shpërfillës. Tani që nuk kishte mburojën e Kiços, ndryshonte puna. Asokohe flitej se për sjellje të tilla Spartaku ishte konfliktuar disa herë edhe me të atin”, pohon Martiro.

Kristofor Martiro pohon se me Ngjelën është takuar vetëm një herë pas viteve ‘90, gjatë një procesi gjyqësor, ku mbronte një të afërm të tij.

“Iu drejtova me mirësjellje, por ai m’u përgjigj shpërfillshëm dhe me një ton brutal”, rrëfen Martiro.

67 komente në “Martiro: Ngjela s’u dënua për përmbysjen e pushtetit, por për sjellje ekstravagante e liberale”

 1. Gjon says:

  Pse si duhej te te pergjigjej moj larve komuniste?

  1. emigranti says:

   Z. Gjon nese Martiro ishte nje larve komuniste, ishte familja Ngjela qe e kishte pjelle. Duhet te ishe deshmimtar i asaj periudhe per te pare poshtersite e te jemes se Ngjeles dhe pordhet e Spartakut, xhajes se tij Temes ne nje ambjent ku populli mesi mbushte barkun me buke thate. Avokati shkruan libra per te mbushur xhepin me poshtersite e prinderve dhe kastes ku ai militonte.

   1. raimondi says:

    Ky Kristofori ka bere punen qe i kishin ngarkuar ,se do ushqehej edhe ai

    Ne kete rast Ngjeles nuk ja ka bere ky te keqen-

    Per ate kohe nuk mbahet inat ndaj njerezve se atehere ashtu ishte koha, dhe cdo njeri ruhej se mund ta hante per vete

  2. xhoni says:

   T’i pergjigjej sic po te pergjigjem une ty,o LARVE FASHISTE:SHPORRU FASHIST I NDYRE!!!

  3. antonio says:

   Spartak Ngjela eshte i biri i Kico Ngjeles,ish MINISTRIT TE TREGETISE SE JASHTME TE SHQIPERISE KOMUNISTE!!!
   Spartaku dhe familja e tij NUK E NJIHNIN LEKUN,POR DOLLARIN,LIRETEN,FRANGAN apo STERLINEN!!!
   Ai terbohej nga PASURITE,qe vidhte i jati i tij,ndaj hiqej si garip!!
   Pasi i jati u FUT NE MENGENE(nuk ishte si shteti i sotem,qe mbron vrasesit,hajdutet e atdheshitesit),TAKU,qe ishte mesuar me DOLLARE,filloi te hidhte VICKA!!!
   Keshtu u fut ne burg,jo se ishte kunder SISTEMIT,por se ju prene BENEFICET!!!
   Keshtu bente edhe djali i Mehmet Shehut,Bashkimi,tani mbahet per “SHKRIMTAR I MADH”,qe NUK LINTE VAJZE PA PROVUAR PO T’IA VINTE SYUN!!!
   E KUNDERTA ISHIN FEMIJET E ENVERIT,SOKOLI ,ILIRI DHE PRANVERA,QE NUK U ESHTE DEGJUAR ZERI AS ATEHERE E AS SOT!!!
   Per krahasim me te SAKTE,shikoni se cfare bejne KELYSHET E SALI BERISHES,QE E VODHEN DHE E VRANE KETE POPULL!!!

   1. renegat says:

    “Ai më së shumti ishte penalizuar për mendime dhe sjellje ekstravagante, për shfaqje liberale të llojit borgjezo-revizionist, për prirje dekadente në letërsi e muzikë etj. Të dhënat për këto, me sa më kujtohet kishin ardhur me shumicë nga miqtë dhe shokët e tij, menjëherë ps arrestimit të të atit. Sakaq, një mori faktesh ishin siguruar në rrugë agjenturore. Avokati edhe më herët njihej për qëndrim rebel e shpërfillës. Tani që nuk kishte mburojën e Kiços, ndryshonte puna. Asokohe flitej se për sjellje të tilla Spartaku ishte konfliktuar disa herë edhe me të atin”, pohon Martiro.
    Nga keto rrjeshta qe pohon ky Martiro, une nxjerr konkluzionin se Spartaku (Ngjela) ka qene (dhe eshte) shume me burre e me karakter se ky Martiro. Perse?
    Sepse Spartaku doli ne konflikt me ideologjine diktatoriale te kohes, ai guxoi ta denonconte ate brenda familjes dhe ndonese e kishte te qarte se mund te kishte pasoja e te humbte “privilegjet” qe ia sjellin ketu disa ne kujtese.
    Ai te pakten ju permbajt ideologjise se tij, kurse ky satrap Martiro me sa shkruan me siper, e pranon se nuk kishte mendime te tijat, vetem zbatonte vijen e partise, se helbete “duhej te hante” bashke me familjen, edhe pse per kete gje duhej te nxirrte sebepe te sjelljeve borgjeze ndaj tij e budallallaqe si keto etj. Shife sa gje te ndyre pohon Martiro: Të dhënat për këto, me sa më kujtohet kishin ardhur me shumicë nga miqtë dhe shokët e tij, menjëherë ps arrestimit të të atit.
    Po pse more qen bir qeni, sa nuk ishte rrezuar i ati, kush ishte ky Spartaku. Kjo do te thote se edhe per ty Spartaku nuk ishte i degjeneruar para arrestimit. Mjafton te arrestohet, apo rrezohet babai, e na doli i degjeneruar.
    I shkruaj keto, jo se kam ndonje afinitet me Spartakun, se as e kam njohur e as kam ditur keto gjera qe kane dale me vone, por me nervozon ky pohimi haptas me gejen e tyre qe bejne keta felliqesirat e regjimit (puthadoret). Ne vend qe te rrine squp, leshojne veçse bajga vetdemaskuese nga goja.
    Sidoqfte nuk habitem, se kete shkalle inteligjence kane patur (sic i donte edhe regjimi).

   2. Jona says:

    Antonio, ti e di po ta them edhe njehere: Femijet e Diktatorit e dinin me ke kishin pune, prandaj dhe nuk guxonin se i vriste dhe femijet e tij.Sa keq qe nuk i vojten njere ter ato barbarizma qe kane bere, i shpetuan komunismit pa u lagur!!Si Ngjela ata ishin te gjithe NJE MUT I madh.

  4. elio says:

   Troc muhabeti Ngjela eshte denuar sepse ka patur sjellje dhe opinion te ndryshem me pikpamjet e diktatures…Eshte krim te denosh dike per menyren e tij te sjelljes qe nuk demton askend..Imagjinoni sa do te denoheshin ne te gjithe Shqiperine…bile edhe shumica jone ketu qe shprehim lirish opinionin tone…Megjithate ku plehra ja paska ruajtur inatin avokatit, filloi te derdhe helm…Si pretendonte ky se do ti sillej Ngjela pasi ka bere dhjetra vite burg per sjellje shperfillese e prirje kulturore dekadente…

   1. Argita_B says:

    Eshte kollaj te manipulosh popullin, te flasesh per shkelje ligji, korrupsion; po kur je i pari qe nuk respekton asnje lloj etike si mund te pretendosh te perfaqesosh popullin!
    Shoferi i Ngjeles, i futur nga ai ne pune ka shtene disa here, tentative per vrasje me arme, kjo dihet nga te gjithe dhe perseri Ngjela e mbajti ne pune.
    Kur dikush qe pretendon se lufton krimin, korrupsionin, shkeljen e ligjit dhe per vete e shkel me te dyja kembet, nuk ka se si te shihet si njeri i ndershem.
    Mund te thote njeri vetem nje gje qe ka bere ngjela ne 22 vite qe merret me politike, vetem nje gje qe do ti ngelet Shqiperise ?

    1. raimondi says:

     Emeroi ne Vlore ne krye te PD-se , Adrian Kollozin qe nuk kishte qene asnje dite ne PD .
     Ngjela e solli dhe e vuri ne krye , se ashtu i pelqente

     Pse kjo nuk te duket pune ty ? lol

     Ngjela eshte nje karagjoz plak , qe nuk ka parime fare, dhe ne te njejten kohe ka nivel teper te ulet per politke

 2. Horri i Bulevardit says:

  Duhet te dalin me emra te gjithe spiunet dhe bashkepunetoret e sigurimit, hetuesit njhen une per vete e njoh me emer dhe mbiemer, por spiunet nuk njihen se ata ishin heronjt e heshtur, qe te benin gjemen mbas kraheve dhe sot nuk eshte cudi qe te rrahin shpatullat dhe te japin keqardhjen qe ke vuajtur ne burgjet politike te Enver Hoxhes.

  Kur dosjet te hapen, do te kemi nje qetesi, hapja e dosjeve nuk do te thote te merret haku, por do te beje qe asnje nga keta plehra, mos te guxoje te hedhi kandidatura dhe te perfaqesojne shqiptaret ne vende qeveritare dhe me keq akoma ne ato vende ku kerkohet drejtesi.

  1. Nordi says:

   Ky person eshte kontradiktor me theniet e veta. Shiko sec shkruan;
   “Ai më së shumti ishte penalizuar për mendime dhe sjellje ekstravagante, për shfaqje liberale të llojit borgjezo-revizionist, për prirje dekadente në letërsi e muzikë etj”. Po do me shume ky per ta rrasur per agjitacion e propagant. Pse cbene te tjeret me shume, rrembyen dyfekun?
   Spiunat eshte e veshtire te evidentohen nepermjet dosjeve tani. Ata kane vite qe i kane pastruar ato, duke filluar nga kryeministri Sali, Kryeparlamentarja, etj.
   Spiunet mund ti zbulojne vetem ata qe kane vuajtur prej tyre.

   1. fule says:

    Jam shume dakort

    Ki parasysh se keta jane fakiret e Sales sot qe do sulmojne opoziten per ti bere qejfin ketij per nje rroge etj.

    Keta legena te pyesin veten, kur Ngjela denohej, ca bente Doktori i tyre? – Porpagandonte marksizem-leninizmin.

    1. Enver Hoxha says:

     Ju lutem, saliu ska faj kur u arrestua Spartaku, se ai ishte per rruge se po conte shurren time per analiza.

 3. Albert says:

  Ti more i pafytyri Martiro duhet te shkosh ne ndonje pyll,te behesh murg dhe te lutesh qe Zoti i madh t’i fale sadopak mekatet!
  Por kjo qe po them une eshte nje iluzion i madh,aq i madh sa mali i krimeve qe keni ngritur”lavdishem” ti,se bashku me vellezerit e tu xhelate! E ka thene Arshi Pipa se komunistet nuk kane marre! Shpella eshte habitati yt normal,i natyrshem,tek egersirat!…

 4. Stef Staku says:

  ANALIZE : Maskarej e budallej me koeficient te larte kriminaliteti ne kemi njohur mjaft !
  Haxhi Aliko, dr. Dragush Totozani, Ermir Dobjani, krim Berisha etj atj !
  Por ajo qe veme re ne eshte se keto kriminele si cuditrisht jane bere te preferuarit e BE e te Etore Sequit !!!

 5. king says:

  Ky Elham Gjika cfar lidhje do te ket me kryetarin e bashkis Vlores?

  1. zefi says:

   Me kryetarin e Bashkise se Vlores nuk kaq lidhje,o king,por eshte DASHNORI I GRUAS TENDE,prandaj te ka rene shume ne sy!!
   TA GEZOSH CUNIN E RADHES!!!

  2. tyty says:

   King, e ka nga lagjia, kane lozur me shpata bashke kur kane qene te vegjel.

   Di gje ti king? Po Alking Berisha c’e ka Sali Ram Berishen?

 6. kol Tivari says:

  King! Elham Gjika asht vellai i Elena Gjikes.{Humor} Mos kerkon ti king,si Enveri i juaj,te kerkoje ne biografite e njerezve??? Ky plehu,duke u munduar te godase Av Ngjelen,idioti e ngre me larte figuren e tije.Krahaso Ngjelen me Berishen.Ngjela i kishte te gjitha kushtet,por karakteri i tije liberal dhe demokrat,e shtyn te ngrihet kunder shtreses se tije.Saliu i ardhur nga Shpellat,bahet spiun,pleh e sherbetor b,,,qire i bllokut,per te hyre atymku Ngjela doli me dinjitet.Edhe kepucet e Ngjeles te ishin si Berisha,Avokati le te ece zbathur.

  1. Dean says:

   ”…per te hyre Aty nga ku Ngjela doli me dinjitet…”
   BUKUR,shum bukur, kol Tivari.Dhe ironia me e madhe eshte se dhimbjet dhe vuajtjet e mijra njerezve ne ate kohe sot i ka privatizuar sali berisa,njeriu qe nuk doli dot KURRE nga Blloku.Dhe 1 tufe barbaresh,servilesh dhe bythlepresish,,qe nuk do nguronin ta quanin Ngjelen dhe shume te persekutuar te tjere Komunist,vetem e vetem per hir te faktit se kan qene dhe vazhdojne te jene KOMUNIST,por qe e therrasin veten Demokrat.Ironi e gjalle kjo ”Demokracia” Shqiptare.

  2. ALpini says:

   Kol a harrove qe je prezantue me nickname tjater,me duket se Astrit Dobraçi nga Bajri a Bajza.
   apo nuk e ke shenuar kun nofken e re dhe e ke harruar se çfare ke shkruar ate dite qe u bone trim i çartun.
   A e din Astrit qe kur zdrypi hotjani ne sheher pa berberhanen dhe desh me u rrujte.Berberi filloj qe ta lagte qe tja zbus qimen e hotjani desh qe te rruhej pa u lag.-Jam nga Hoti,rruhem pa u lag.-
   e kur filloj brisku me i djeg filloj hotjani me leviz e me ju dredh briskut.o berber me zbut pak mjekren se nuk jam bash prej Hoti por jam pak me poshte.dhe keshtu ka ngel ulu mushak deda.

   1. tim timi says:

    Alpin, po ku je mo SHIK-s?! Do dalesh andej nga Vlora per pavaresine mo?

  3. Uarda says:

   Burri im eshte me origjine nga Shkodra dhe di te beje bejte. Ja nje per kete malokun e trashe:
   Na ben vjersha Kol Tivari
   I lexojm na ngrefet k..ri

   1. plaku says:

    Uarda ose Aketa 85,
    Dhe te mendosh se ti je femer dhe e “bukur” bile. Nuk kemi cfare te te bejme do te durojme deri kur te mbarohen zgjedhjet.
    Kaq e mire qenka ajo supa e kazanit te Sales moj buçe forumesh ?
    Hik moj jashteqitje tek Gazeta 55 !

   2. Enver Hoxha says:

    Or Kol Tivari, po ta luka kjo Uarda.

    1. raimondi says:

     hahahahaahahaha i madh je o Dulla ..loooool

    2. ALpini says:

     shoku enver si gjithmone ju e ktheni dhimbjen ne force.

 7. Zigur Qarri says:

  “Iu drejtova me mirësjellje, por ai m’u përgjigj shpërfillshëm dhe me një ton brutal”- rrëfen Martiro.

  Mirsjellje….hëm……servilizem thuaj,specie e ndyre.Ti ben pjese tek falanga e xhelateve,shperfillja eshte pak per ty halabak.
  Ti kerkon te lehtesosh veten duke ulur vlerat e Spartak Ngjeles!?
  Bah,zhaba moçalesh qe servilizmin kerkoni ta shisni per mirsjellje.
  Permbyesja mund te behej vetem nga mbrenda ne ate sistem aq te çentralizuar.Nuk e di se si mund te jete shprehur Z.Ngjela.
  Por menyra e te kuptuarit ndryshe e te shkuarit jo per shtat edhe ne shije te shoqerise se atehershme,natyrisht qe cilsohej veprimatari subversive.Dhe Ngjela per kete e ka paguar teper shtrejt,me humbjen e lirise.Sido qe te jete,Spartak ngjela eshte dikushi dhe teper origjinal,eshte vetvetja,nuk esht hipokrit.Nuk eshte pragmatist ne politik,dhe kjo e ben te mos kete shum pasonjes,eshte fodull,krenar,individualist,tipik shqiptar me vlera njerzore dhe burrerore shume me shum se shum politikane te kopese politike.
  Spartak Ngjela i ka mbetur besnik vetem interesave te Atdheut dhe berthames se tij intelektuale-rrebele,dhe per kete meriton rrespekt.

  1. Dean says:

   FRIKE,vlla,FRIKE.As servilizem nuk ishte,por FRIKE nga Hakmarrja.Por ajo qe nuk e paska kuptuar dot ky Martireo dhe gjithe kelyshat si puna e tij eshte se te Burgosurit Politik ishin 1 shtrese e Lodhur,Terrorizuar dhe te Pamundur te merrnin frenat e pushtetit ne dore.Dhe me e bukura eshte se tipa si puna e ketij shkerdhate mbushen rradhet e partive politike dhe luajten rolin e ”demoratit” ne Shqiperi.Dhe sikur te mos mjaftonte se c’a kishin bo,por donin edhe Respekt.

   1. Zigur Qarri says:

    Hetuesit tim

    Në urrejtjen tënde jam gjak i pangrirë,
    unë s`di të vras.
    Ti-ançar ne shkretëtirë.
    Unë-palmë në Oaz.

    Ty krahu te rri i mpirë
    se mbi mallkim ke goditjet për jetë.
    Plagët prapë po më rrjedhin gjak zinxhiri.!
    (Kur shuhet flaka,mbetet hiri,
    dhe hiri nuk humbet).

    Pano Taçi

   2. sorge says:

    Ju ka redhur TRUTE Sali Berisha,o shpellare,prandaj vazhdoni te merreni tere jeten me FANTAZMEN E KOMUNIZMIT,duke harruar se FASHIZMI I BERISHES PO JU PI GJAKUN E PO JU BEN TA DIGJNI VETEN ME BENZINE!!!
    Sali Berisha ka bere aq KRIME ne keto 22 vjet,sa nuk ka bere asnje pushtues i huaj ne shekuj!!!
    Ai i PERCAU SHQIPTARET,I VODHI PASURITE,I VODHI ZGJEDHJET,I VRAU dhe tani ferkon barkun nga LIGESIA!!!
    BOLL U SHATE ME NJERI TJETRIN O ZOGJ GOMARI,POR SULUNI ARMIKUT ME TE MADH TE SHQIPTAREVE,sebin Sali Berisha!!!

    1. Dean says:

     Me ke e ke,or trim???????????????

 8. Mira says:

  Akoma ka pislleqe te sigurimit famekeq si ky mertiro sa keq qe nuk eshte denuar

 9. leka says:

  Jo hoxhe aliu,por ali hoxha,shoku hetues.Mbas 90-es cfare prisje ti shoku hetues te puthte Ngjela.Ke nje te drejte se ish sekretari me njerez te llojit tend ka 2 dekada qe vazhdon te sundoje. Ngjela mbetet nje trim i ralle keto kohe ne keto anet tona, qe kerkon ti jape Saliut ate qe meriton dhe qe nuk arrin do ta beje rama me spurdhjaket e vet.

 10. ERA says:

  ZOTI MARTIRO, AMA MARTIR NUK JE,
  JU PERSHENDES PER SINQERITETIN, E KENI LARE ME FLORI AVOKAT NGJELEN.FIGURA E TIJ TASHME U NDRICUA PLOTESISHT.
  A KENI NDONJE FAKT PER bERISHEN? PO TA BENIT PUBLIK , ATEHERE DO QUHESHIT MARTIR SIC E KENI EDHE LLAGAPIN DHE DO QETESONIT SHPIRTIN TUAJ

 11. vloraku says:

  PONC PILATET komuniste.Mos u fshihni pas gishtit.Keni fat qe demokracia nuk hakmeret,ndaj falenderoheni 1000 here dhe hani pensionin…………..Vete emri i hetuesit tregon se rasti i Spartakut ishte special per DIKTATUREN dhe jo ashtu ordiner siç perpiqet ta paraqesi Martiko……..Duhet te HESHTNI,e pakta qe mund te beni per te lare pislleqet qe keni bere me shume devotshmeri.

 12. Kolonjari says:

  Ti je Kristofor Martiro? Ti vetem duhet te heshtesh, per bemat
  e tua, edhe njerezit e tu nga rrethi i Kolonjes te kane bere lanet.
  Hesht se ti nuk ke goje te flac.
  Kolonjari

 13. ilir-krimi says:

  ‘idjoteve’ komentues
  ———————–
  Qe jeni shumica te pa shkolluar e kunguj meret vesh edhe nga fakti qe jeni skllever partish apo me mire bandash.
  KU I KERKONI SPIUNAT E FUKSAT E 50 VITEVE KUR ATA I KINI TE TERE NE PUSHTETQE NGA E MAJTA NE TE DJATHTE?
  Hetuesit,sigurimsat,palaço apo prokurore jane nepunes admonistrate.Nomeklatura e Mihal Bishes qe bente pjese Kiço Ngjela e Vera Pojani ishin duart e ‘pista’ te regjimit,hetuesit ishin vetem masha perfshi edhe ata te rekrutuarit si sali topalli.

 14. genti says:

  Si eshte e mundur qe nuk ajane ne burg keta kriminele te pashpirt si mertirot e gjikat etj.
  Kane edhe kurajon dhe paturpesine te japin edhe intervista neper media.
  Per keta duhej te benin greve urie ish te burgosurit politik e jo per para.

 15. Tropojani says:

  Ky avokat Ngjela, me nene e babe anetar te KOQES (Komitetit Qendror), me dy vetura ne shtepi (se i ati ishte minister i Tregtise, ndersa e ëma, Vera, zebendesministre e Shendetesise, donte demokraci?! Dëngla! Ky kelysh komunisti donte te livadhiste pa fre, prandaj u rras brenda. Moshatar jemi me te, por nuk e pame nje here te afrohej me ne, bijte e njerezve te zakonshem, sepse qndronte me hunden perpjete, si nje alabak ordiner. Shikojeni kontributin e sotem; asnje gjyq nuk ka fituar si avokat! Na ben libra per t’u shitur i madh, por i ka thjeshte gjepura dhe budallalleqe. Njerez te ketij kallepi siç e paten nisur, keshtu edhe po e bitisin. Si dhe ku paloavokat.

 16. ndershmeria says:

  REALITET ALLA-SHQIPTARO-MONIST.
  Kristofor Martiro ne je burre me nder e namus kerko falje para Ngjeles,para shqiptareve me homologet e tu, ne doni respekt per jeten qe ju ka ngelur ndryshe me veze te kalbura do tu gjuajne ne rruge.
  Kancerin komunist e coi lart enver kasapi,ramizi per egot e tyre.Ne tranzicion po e vaditin nekokomunistet e maskuar:nanoja,saliu,meta,gjinushi,ruci,balliu,pellumbi, me bishtat e tjere nga pas.
  Konkluzion :PD + PS = PKSH.

 17. Sharlatani Tak Ngjela says:

  Po nuk ka pasur nevoj per keto qe ka thene ky Martiro, se Ngjelen e njofim te gjithe cfare sharlatani eshte. Ka qe ne 90 qe hidhet sa tek nje parti tek tjetra, ate qe peshtyn sot e lepin te nesermen pa asnje problem. Humbje kohe te merresh me nje budalla si Ngjela qe edhe Sali Bajges nuk i hynte ne pune. Interesante do ishte sikur Ngjeles ti kishte dhene post ministri Sali Bajga. Shume ndryshe do ta hidhte vallen Sharlatani…po as kjo nuk eshte interesante se Shqiperia eshte vendi ku nuk te ben pershtypje cudia.

 18. VL.HAS says:

  E ore Martiro, ky Ngjela per vec flokeve as gje ne trupin e tij nuk E KA te bardhe . Emrin e ka spartak, por nuk i ngjan atij qe njohim ne historine e vjeter. Edhe pse rebelohet nga nje here, por ato qe thot e qe shpreh, si ato ne numrin e kaluar te gazetes se koqe kokedhimes,ne shekulli, jane teper budallalleqe qe vetem nje njeri apolitik mund ti thot e ti shprehi. Me kujtohet dhe ne momentet e para te demokracise kur ne krahe te berishes neper mitngjet e PDse u bente thirrje demonstruesve qe te shkaterronin gjithecka te ndertuar ne kohen e socializmit ne SHQIPERINE tone te dashur . shtroj pyetjen per EDI RAMEN , se cfar i duhet ky tip ? Kurse sa per Berishen ne ate kohe ka qene shemelltyra e prototipit te tij .

 19. opo says:

  pse ka pas ligj qe denonte njerzit liberal e extravagant a?
  car neni i kodit penal?

 20. martin says:

  avokat ngjela eshte 100vjet para berishes dhe klubit te katnareve qe qeverisin.avokat ngjela eshte realist dhe i thote hapur mendimet,nuk ka vrare njeri dhe ka bere burg se ishte njeri inteligjent dhe nuk pajtohej me regjimin e xhaxhit te saliut.ne ndryshim me salihin .ngjela e beri burgun si burre per agjitacion dhe propagande,dhe burgu ne ate kohe ishte sketerre.kurse salihi nuk beri burg por po burgos ngjelen dhe gjithe kombin shqiptar ka 22vjet.qeni serb i shpella nuk i afrohet as tek k..i ngjeles as nga inteligjenca as nga sjellja as nga enderat.pershendetje AVOKAT NGJELA je nje njeri qe i duhet vendit,por si gjithmone,shkerdhatat ,hajnat,fuksat,dhe mafiozat po qeverisin.

 21. saliheqenefi says:

  ska shqiptare ne bote qe flet mire per x person,sikur ti kete shpetuar dhe jeten,deformime te kromozomit racor.simptome qe e njeh dhe bota per ne

 22. SKENDER BEU I VJETER says:

  KUR ENVERI TAKOI NJEHERE PATRIOTIN AGUSH GJERGJEVICA QE KA MARE PJESE NE NGRITJEN E FLAMURIT NE VLORE I THA XHA AGUSHI:-TE NA RROSH SA MALET SHOKU ENVER.ENVERI JU PERGJIGJ:- TE ROJE PARTIA DHE JU NJERZIT ESAJ XHA AGUSH.AGUSHI SHTOI:-TE ROJE O SHOKU ENVER,POR PARTISE I DUHEN BURRA.ISHTE KOHA KUR KISHIN GODITUR TE JATIN E TAKUT,KOKE TOKMAKUT,PER SHPERDORIME DHE SABOTIME TE EKONOMISE,KOHA KUR TE QUAJTURIT “BURRA “RROTULL ENVERIT THURNIN INTRIGA DHE CFRYTEZONIN POSTET,LIDHESHIN ME AGJENTURAT E HUAJA SEPSE MENDONIN TE GJENIN PERKRAHJE PER TE ELEMINUAR ENVERIN DHE TE DILNIN NE KRYE PER TE SUNDUAR SI PUNA E SALIUT.KETA ISHIN ME SHUMICE NE UDHEHEQJEN E MAJMUR DHE KRIMBUR TE PPSH SEPSE NUK SHKUAN ME IDEAL NE LUFTE PER SHQIPERINE ERE DHE SOCIALISTE POR PER TA RJEPUR PER TE SHERBYER NE INTERES TE PASURIMIT TE TYRE.KURSE NJEREZ SI KRISTOFOR MERTITI KANE QENE NJEREZ TE PSTER 100% QE I SHERBENIN IDEALIT DHE JO XHEPIT TE TYRE,PRANDAJ SPARTAKU ,KY PSEUDO DEMOKRAT E SULMON ME REVANSHIZEM SEPSE ISHTE NE GRUPIN QE HETOI DHE DENOI TE JATIN.TEME SEJKUA ISHTE AGJENT I GREKUT DHE KICUA QE I KISH MARE TE MOTREN ISHTE SHERBETOR I INTERESAVE TE GREKEVE.ME SIGURI SPARTAKU I KA PERTERITUR LIDHJET EVJETRA TE TE JATIT DHE U SHERBEN INTERESAVE TE GREKEVE.SHIKU DUHET TI VIHET PRAPA KETIJ KARAGJOZI SPEKULLANT DELIRANT,QE PO VDES TE BEHET PRESIDENTOSE TE KETE THELE NE PUSHTET.ME SA DUKET SHERBETORI I SERBIT BERISHA KUPTOI LOJEN E SPARTAKUT DHE JA FUTI GISHTIN.ALEANCA KUQ E ZI ESHTE PER SHTET DHE SHQIPERI.

 23. orli says:

  Fluturaku ngjela,ka vuajtur luften brenda llojit e brenda bllokut e cila ka qene e tmerrshme per humbesit dhe ngadhnjimtare per fituesit.Ngjala si bllokmen njef dy ngjyra gjeneral(e quante salen kur bashkepunonte me te per nje kocke,qe ç’eshte e verteta sala nuk ja hodhi)dhe ushtar(qe eshte vet taku)per mendimin tim ngjales do ti shkonte me mire”kiu-fiu”…

 24. Taku says:

  Spartak Ngjela eshte nje karagjoz, qe vetem injorantet e marrin per demokrat. Sikur Berisha ta kishte emeruar minister Drejtesia, ky karagjoz do te ishte beniamini numer nje i Salibegut. Nuk e vuri minister, atehere ky iu hodh ne qafe Saliut. Habitem me disa qe i qajne hallin ketij grafomani pa asnje ide ne koke, se paska bere burg ne kohen e Enverit! Ashtu siç jetonte ai, mes njemije te mirave, shtoj ketu edhe karakterit te tij prej karagjozi te lindur, ne burg do te perfundonte. Zoti Martiro do te bente mire te na tregonte edhe ca hollesira te tjera per kete tip, qe vetm disa injorante i mbajne avazin. Si ish anetar i Komitetit Qendror te PPSH dhe si ish minister i Tregtise, Kiço Ngjela kushedi se sa njerez ka rrasur ne burg! Por keto nuk i fut ne liber karagjozi Spartak.

 25. lungara limaj says:

  eh kristofer duhet te jesh i vogel ti e nuk i njeh regullat e komunizmit.po te shkiste njeri pjestar i familjes e gjithe familja ishte dermuar perfundimisht dhe besoj ju e dini qe spartaku eshte djali ikico ngjeles idenuar nga komunizmi pra spartaku u denua si antar i nje familje disidente dhe jo per pantallona cowboy.

 26. fukara says:

  kush di dicka rreth Astrit Mata nga Tepelena ish hetues ne tirane kohet e fundit, yhuhet se esht mik i Arben Males e Fatos Nanos e akoma e ka ne gjak sherminin ne sektorin e disiinformacionit

 27. kelmendasi says:

  Po pse more Martino a si e ke mbiemrin po lodhesh me tregue se Avokati Genjen? Kete e dine te gjithe shqiptaret se avokati ja fut kot e ka humbe ne pyll prej kohesh.
  Po pse nuk thote Avokati se i ka marre 100 milion leke te vjetra per burgun si demshperblim? A e dini ju qe i thurni levdata Avokatit kete gje?Pyeteni se Avokati i mori plot 100 milion leket por ja kane henger kurvat e tash don me shit libra rrenash per leke.Avokati shet dushk per gogla kujt i thone

 28. Per hir te se vertetes Kristofori ka te drejte. Nuk do te jap hollesira per shkakun e sinqete se: kur u arestua Taku une personalisht ndjeva nje humbje ekuilibri social dhe politik ne vetvete dhe ne raport me rendin ne fuqi. Ishte e pabesueshme, pavaresisht atyre qe thote Martino dhe qe qendrojne. Ishte e pabesueshme pasi Taku ishte i ri ne moshe dhe lajthitjet e tij ne raport me kontributin e familjes ishin papeshe keqberese per regjimin. Bindja ime eshte se: n.q.se taku do te kishte arritur te hynte ne familjen e E.Hoxhes, gje te cilen ai e kishte ender, gje te cilen e arriti Saliu nga Tropoja, Taku pavaresisht na renia e Kicos nuk do te perfundonte ne burg. Sepse Taku e dashuronte ate sistem, vetem nese ai sistem ia plotesonte deshirat e tij. Dhe deshira e tij ishte familja Hoxha. Kete gje nuk e arriti sepse Hoxhajt e dinin mendjen tekanjoze te Takut. Dhe pastaj, perfundimisht, Taku e hapi gojen me shume se duhej, dhe atehere kur nuk duhej fare-fare. M.gj.ate une mbetem i dermuar nga fakti qe ai ra ne burg. Burgosjen e tij une nuk e kam pranuar, dhe nuk do ta pranoj sa te kem jete. Ishte nje padrejtesi fatale dhe cnjerezore. Prandaj ai meriton nderim, sepse ai sakrifikoi me apo pa vullnet te lire nuk ka rendesi, perballe faktit qe atij iu renua jeta, dhe jo vetem atij, por edhe te tjereve ne familje. Taku mos u terhiq nga asgje sepse fitorja eshte e jotja. Dhe me merite. Shijoje ate duke qene aktiv dhe i dobishem ne favor te shumices popullore. Shendet.

 29. alban4eva says:

  si do qe te jete Ngjela, problemi i shqiptareve sot nuk e ka emrin Spartak Ngjela, por e ka Saleh kafsh shpellar Berishovici..
  sa kohe qe ne shqiptaret te merremi me budalliqe, me keq ka per te na hipur ne qafe shpellari i maleve..

 30. Bardhyl says:

  Edhe nje dite tjeter kam dhene disa mendime individuale per figuren e avokatit S. Ngjela, te cilin nuk e njoh. Po perpiqem edhe sot.
  Ne se ka pika nga ku mund te gjykosh se c’sistem kemi kaluar, jane referencat ndaj ketyre njerezve, deshmitar te gjalle te dy koheve, te kohes te jetes pa kuptim e te sotmes, ku sidoqofte jeta merr kuptimin e vertete. Per disa humane e per disa kafsherore. Qe te te marrin lirine ne moshen me te bukur e te te burgosin mbi 15 vjet, te te kalbin ne burg nen “vezhgimin” e syrit tend babane, te te palosin ne po ate burg vellane 18 vjec, e te te lene si qyqe e pa buke nenen e motren, me pretekstin e liberalizmit e te ekstravagances, eshte e padrejte dhe mungese e plote dinjiteti te “filozofosh”. E verteta eshte qe ne ato raste (si une), kur individi nuk i ka kaluar keto vepra, qe ngjasojne me denimet qe u behen bishave, e vetem kane ulur koken duke mos kuptuar se ku jane e c’far jane, ja vlen qe te vazhdojne ta mbajne koken ulur, te pakten per te kaluaren. Kejo eshte falja me minimale qe mund te kerkojme ketyre lloj martireve, edhe pse nuk jemi komplekesuar me kete makabritet. Qofshin keta edhe me budallenjte apo naivet e botes. Por kur vjen puna te avokat Ngjela, duhet te matemi mire se si te mund ta respektojme ate sa me realisht e me sinqeritet. Respekt per qendrushmerine e fortesine e karakterit te tij, respekt per intelektin e tij te gjere e vital, respekt per kulturen e tij te gjere e te perpunuar, respekt per mendimet e tij te vyera e te pamvarura, respekt per vizionin e tij te qarte e te thelle. Ai, sidoqofte mbetet modeli i njeriut dinjitoz, liria e te cilit, duket, qe nuk mund te kembehet edhe me gjene me te vyer ne bote. Me tregoni dike nga keta “intelektualet” apo nga politikanet tane qe mund te afrohet sadopak me te. Vite drite larg. Nje burre qe e njeh librin me tru, di ate ta lexoje me shpirt e te shkruaj me nje pene qe merr gjak nga zemra e vet, nuk duhet te jete njeri i zakonshem. Ne rastin me te thjeshte, te pakten nuk duhet te marrim guximin te perpiqemi te hyjme ne jeten e tij, e jo me te kujtojme se mund ta ofendojme. Kejo menyre e ben jeten te marre kuptim kafsheror.

 31. Salah says:

  Spartak Ngjela: ik dhe partner i Kapiti Gani vrasësit (vrasja maj 2009, terroristët dhe Bar Mafia: DRENCIA – Durrës), gangsterëve e Kosovës dhe terroristë Durrës dhe klane vrasje: Skender Kapiti

  Foto

  http://lajme.dervina.com/foto/287abb19da8aadbd118443e92685853e/1.JPG

 32. leon says:

  DY MUAJ TE RRIJE NE BURG TE ENVERIT BEHEJ ANTIKOMUNIST E JO SA NDEJTI SPARTAKU..PO SEKRETAR PARTIE TE RRIJSHE 2 MUAJ JA KALOJE ENVERIT,,NUK KAM SIMPATI PER TAKUN POR I BIEN KRESE GJERAVE DHE SALIU LUAN SKUALIONET E SIG TE SHTETIT PER TE SULMUAR ATE DHE TE TJERET..
  SALIU ,RAMA,GJINUSHI ETJ NUK ZBRITEN NGA VARKA E NOES POR NGA VARKA E ENVERIT QE PO E VOZITIN EDHE SOT..TIMONIER ESHTE SALIU,,,

 33. h says:

  si nuk gjeta nje njeri me prirje demokratike ne kete forum se demokrat dihet qe nuk ka ne Shqiperi. Duan te hapen dosjet, shajne komunistat ,ky ehste biri i komunistit ky i bllokut ,ky ka qene hetues , ky ka qene xhandar,ejt,ejt .O HAJVANER PO QE QNON ME SHUME NGA GOMARI . Ne ate kohe ishte ngritur nje shtet dhe ishte i konsoliduar v do njeri kishte punen e tij dhe duhej ta bente me ndershmeri ndryshe e priste burgu . Neni i pare i kushtetutes ishte ; shqiperia eshte shtet i diktatures se proletariatit( me falni per formulimin jo te mire )kush drithte bythen ne burg , ju keq te zbtohet ligji keqw te mos zbatohet . Kapitulli iEnverit u mbyll i mire ap[o i keq . Lufta e klasave eshte tani me e eger . po qe per lufte klasash ju pseudemokrat te na rruani karin ,se ne duam te bejme demokraci prandaj ju leme ,ne te kunderten kemi shumicen gjitmone dhe ju e keni provur nje here doni ta provoni prap. Labi tha Demo ikim se jane cunat tane keta .Ne dime tua mbledhim dhe cunave

  1. Enver Hoxha says:

   Po pra edhe une ashtu mendoj, por keta navrite e saliut nje e dy Enveri ai krimineli, dhe bam tani vrit e prit, ma kane kaluar mua qe ne vitin 97 me pllanin e vrasjeve, keta te sotmit po kapin shokun Satalin me vrasje, por shiqir qe sjemi 100 miljon se me kete koke qe kane keta, edhe Staline do e kishi nxjerre ne vend te dite.

 34. ijs says:

  Akoma nuk mbush ky popull majmun qe asnje person ne kohen e komunizmit nuk eshte denuar kot ose me te padrejte, por per thyerje te ligjeve te asaj kohe. Cfare do ishin sot keta njerez nese nuk do ishin denuar dje! Shikoni turmen e perndjekurve ku ben pjese dhe ngjela qe vrapojne me vrap per te zene vendin e pare ne podestin e “Viktimave” duke bere viktimen me te kulluar dhe te ndjere kur nderkohe ishin dhe jane monstra te verteta dhe dje me te drejte u denuan,se po te ishin denuar me te padrejte vepra e ketyre te denuarve pas 1990 do ishte nje shqiperi me moral, drejtesi dhe zhvillim me te larte se e kohes se komunizmit qe keta e mallkojne.
  Pikerisht keta monstra e mallkojne komunizmin se sistemi vjeter nuk i lejonte keta horra dhe bandite ta kthenin vendin ne nje katrahure sic e kthyen sot raca dhe lloji i tipit Ngjela.
  Kur shikon sot se si ky vend eshte mbuluar nga krimi dhe padrejtesia vjedhja dhe korrupsioni zeri i ngjeles te duket qesharak pasi kurre nuk mund ti jepet drejtesi njerzve me moral te ndyre dhe te degjeneruar qofte dhe ne rastin me te keq sikur keta te jene denuar gabimisht! Pra Ngjela akoma nuk ka shlyer krimet e tij gjate ketyre 22 viteve te anarshise dhe piraterise te ndertuar prej tij!

 35. Kuq e Zi says:

  Kerkojeni ne Google dhe mblidhni mendjen te merni vesh te verteten e madhe.

  Agim Hamiti: Letër e Hapur drejtuar: Klasës politike të Tiranës e të Prishtinës dhe Ambasadorit amerikan.

 36. toni says:

  Kristofor Martiro ka thene te verteten,mua me beri pershtypje fraza,eshte denuar per sjellje akstravagante dhe liberale te dhena per ketokishin ardhur me shumice nga shoket dhe miqte e tij,kaq mjafton te kuptojme pse ka rene Ngjela ne burg.Ngjela ra nga maja ku kish hipur ne saje te te jatit por dhe nga burgu nuk doli me dinjitet si pretendon nje komentues me siper.Te kish dale me dinjitet nuk ishte marre me S Berishen e me vone me E Ramen se nje ish i denuar politik nuk i ha kokrrat e tyre.Denimi i te jatit erdhi si pasoje e luftes brenda llojit,kete e ka thene vete avokati ne emisionin opinion,dhe si pasoje e hengri dhe i biri qe u lajmerua nga shoket,e mbajme mend se partia kshu i bente punet,besoj se deri ketu nuk ka vend per ta quajtur ish i denua politik.Eshte vete avokati qe ka treguar ne te njejtin emision se shumica e ish te denuarve enderronin dhe ishin te dashuruar per Bashkimin sovjetik, besoj se me kaq kuptohet se nuk ka vend per disidente ketu.flm

 37. king says:

  Nje pergjigje zefit sa per dienije nuk jam i martuar jam beqar ,kurse per cunin e radhes e pret nena e juaj se me sa dije une kopili mbron dashnorin e nenes se e terhek gjaku

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Dossier
      [slug] => dossier
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 1519
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 1519
      [category_description] => 
      [cat_name] => Dossier
      [category_nicename] => dossier
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X