#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Serbët bëjnë djathin më të shtrenjtë në botë me qumësht gomarice

Ata që janë të apasionuar pas djathit dhe natyrisht kanë xhepa të thellë, mund të shijojnë djathin më të shtrenjtë në botë, që prodhohet nga një fermë në Serbi.

Ai quhet pule dhe prodhohet në Zasavica, një nga rezervatet natyrore më të famshme në Serbi.

Ndoshta nuk do të guxoni kurrë të paguani një mijë euro për një kilogram. Por kur të mësoni se djathi bëhet nga qumështi i gomaricës, do stepeni edhe më shumë.

Duhen plot 25 litra nga qumësht i freskët gomarice për të prodhuar një kilogram të vetëm djathë.

Po ashtu ferma shet edhe qumësht gomarice në shishe, që thuhet se ka qenë sekreti i bukurisë së Kleopatrës. Kjo e fundit lahej çdo ditë me këtë qumësht.

23 komente në “Serbët bëjnë djathin më të shtrenjtë në botë me qumësht gomarice”

  1. ka mundesi says:

   Per moderatorin!
   Faleminderit qe ma degjove keshillen!
   Do ishte mire qe kete ta botoje.Te paren as une nuk e dua tani sepse nuk ka vlere. Pershendetje.

  2. gallata says:

   Per te gjithe ketu thelbi i muhabetit u bene serbet !!!-Une do te shtoja ndonje informacion modest se per serbet nuk me plas shume. Ky qumeshti i gomarices eshte shkencerisht i vleresuar si QUMESHTI ME I AFERT, ME I NGJASHEM NE KARAKTERISTIKA DHE PERMBAJTJE ME QUMESHTIN E GJIRIT TEK GRUAJA.Eshte jashtezakonisht i vlefshem per femijet(qe nuk jane pak) me probleme alergjish te çdo lloji,pra eshte shume kurativ(si mjalti).NJe gomarice jep nga 2 deri ne 4 litra qumesht ne dite,dhe jo çdo dite.Kjo shpjegon pjeserisht edhe koston e larte.Nuk gjendet ABSOLUTISHT neper dyqane apo supermerkata,sepse ajo pak sasi qe prodhohet eshte e shitur qe pa u prodhuar. -Tani urdheroni e shani serbet e greket e ke te deshironi ,boll qe edhe ju te beni diçka ne jete .

 1. Iliri, Kaçanik says:

  Serbet janë bijtë e gomaricave, për atë edhe e pijnë këtë lloj qumështi. Qe besa, edhe për nga fizionomia ju përngjajne gomarëve.

  1. enea says:

   Nderkohe qe injoranca juaj shan serbet, ata jane duke bere leke me kete produkt, kurse ti je perpara nje ekrani duke shprehur mllef e zili.

   1. Shqiptari says:

    Me injorant se ti qe i shane vellezerit e tu ku ka te vej me!

    1. enea says:

     Une nuk i shaj vellezerit e mi, une shaj ata qe i kane bere 1001 te keqija vellezerve te mi, pra, shaj shqiptaret e semure nga nacionalizmi ekstremist. Djathi ska lidhe me politiken, o kokemushke

   2. preshevali says:

    S’pari shkiët i pafsha gjithmonë me magar.
    S’dyti për ty o trupeshk: po sa lekë mund të bohet me magar,
    25 litra tomël për 1 kg djathë, a din ti sa dit i duhen magarit
    për 25 litra tomël, nuk osht magari lop me mush ni kusi tomel, edhe
    sa njerz janë gjendje me pagu 1000 Euro për 1kg djathë.

    Thjeshtë : Je më budall se sa lejon policia !!

 2. Pelasgian says:

  edhe flori te ket brenda se nuk e pij

  1. enea says:

   Ti shko e pi qumesht muxhahedineje, se te ben mire, madje akome me mire te thithesh qumesh talebanesh

   1. Pelasgian says:

    me duket qe i paske serbet shume perzemer prandaj merrke flake si pushka jevgut . po shkoj te pij qumeshtin e mamit tend se eshte edhe me i mire se i talebanve dhe serbve .
    ps – jo i kosoves , jomysliman o INJO .

    1. enea says:

     O shqiptar i prapambetur, akoma vazhdon me kapjet nga nena?????? Po nuk te vjen turp? Je si ata femijet e vegjel qe kur i kane mbaruar argumentat perdorin nenen.

     Po cope injoranti ngelesh, djathi ska lidhje me politiken, o horr

     1. Andi says:

      o enea a na ha mutin ti bashke me serbet.

      1. enea says:

       O Andi, o shqiptar funderrine, o fare e keqe shqiptare qe i rendon tokes se vet.

       Poshte injorantet, rrofte Shqiperia e njerezve te kulturuar

 3. greta says:

  Ilir,Kacanik!!!!Ncncnc te thuash bijte ‘e gomaricave’ automatikisht duhet te fusesh dhe Nenen tende ne ate llum! Ska lidhje djathi me i shtrenjte me politiken.

  1. leonardi antwerpen says:

   Te lumte greta
   Ja mbylle gojen malokut Kosovar.
   E ke hallall nje mushk nga Kragujevci

   1. ketij lart says:

    A gjalle qenke o viktime, thashe se mos kishe vdeke….ik shko laj pjatat e restoranteve te kuskusit ne Anvers se s’je per komente ti.

    1. leonardi antwerpen says:

     po ore kuskusit sateme.

     1. Andi says:

      leonardi antwerpen a na ha mutin ti bashke me serbet.

     2. leos nga anversi says:

      Ore ju te Temes ça mut gazete jeni ju qe lejoni plehra si puna e ketij katunarit te kosoves leonardi anversit qe ka shkuar ne Belgjike e ka pare bote me sy te shaje ketu pa te keq, jeni normal ju apo jo? Po te ishte per te share une do t’ja qija ropt e motrat perballe ketij plehres po perfiton nga rasti qe eshte ketu ky prandaj. Behuni serioz se nuk po dini te administroni komentet. Komentoj edhe ne gazeta te huaja dhe ju jeni te vetmit qe lejoni sharjet, edhe ju jeni shqiptare nuk beni perjashtim sado qe mundoheni te dukeni serioze.

 4. toni says:

  O ti lart ke fol si ky posht,dihet se kush lan pjata ne Antwerpen.Jan disa Kosovare,jo te gjithe,qe kur vjen fjala per Serbet dhe te bardhen e bejne te zeze,kur krisi lufta te gjithe iken nga syte kembet dhe degjonin kenge patriotike ne Brussel e pinin biirre stela e tani hiqen patriote.Danky well o ti lart

  1. leonardi antwerpen says:

   Kus m°n kloten jullie allemaal.

 5. kosovariantwerpen says:

  Na lini rehat na kosovareve, se ne veq gjamia dim te ndertojme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22613
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22613
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X