#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Studimi: Njerëzit po bëhen gjithmonë e më budallenj

Njerëzimi po vjen gjithmonë duke u bërë më budalla. Ky është përfundimi i një studimi të bërë nga profesorët e universitetit të Stenfordit në SHBA. Sipas tyre, truri i njerëzve po humbet kapacitetet intelektuale dhe emocionale për shkak se tanimë nuk na duhet shumë inteligjenca për të mbijetuar.

Por profesorët e universitetit thonë se lajmi i mirë është se të paktën teknologjia po vjen duke u zhvilluar kaq shumë, sa do të gjejë zgjidhje edhe për këtë çështje.

Shkencëtarët thonë se janë pikërisht mutacionet në gjenet tona, sidomos ato të trurit, që do bëjnë që të bjerë aftësia intelektuale e njerëzve.

“Por deri në atë kohë ndoshta ne do jemi në gjendje që të korrigjojmë çdo mutacion që ndodh në qelizat dhe organizmin tonë në çdo fazë të zhvillimit,” thanë shkencëtarët.

4 komente në “Studimi: Njerëzit po bëhen gjithmonë e më budallenj”

 1. truri says:

  …nje “zbulim qesharak;
  Njerez budallenj,vec teknologjine
  do ta bejne edhe me te perparuar.
  ajde dhe mos qesh…neser,po nga keta Prof.
  do degjojme te thone se njerezit kane filluar
  te shurrojne me shume,nga qe pine me shume
  edhe ky do quhet zbulim…
  dhe vertete,zbulime te tilla padyshim
  qe shtojne numurin e budallenjeve.

 2. Ligor Luarasi says:

  MUTACIONET TEK DISA POLITIKANE.
  Mutacionet Nr1 qe duhet te piksynojne gjenetistet, jane ato qe peson truri i atij politikani qe pasi mer fronin,prokllamon dhe zbaton te tjera ide nga ato qe deklaronte para se te ulej ne fron.
  Keto ndryshime te pa pritura apo mutacione te qelizave te trurit,duhen frenuar ne keta lloj politikanesh,ndryshe ne piu e zeza.

 3. nxenes-e says:

  DO KENE MARE NDONJE NGA “TANET”PER KAVIE
  -INTERESANT C’SAKTESI.

 4. klea says:

  Te mos ju duket cudi masa me e madhe e Amrikaneve nek jane ne gjendje te bejne veprimet me elementare matematikure , dhe ketu flas per mbledje e shumezime me numrat deri e dhjete . Nxnesit e klasave te njembedhjeta kerkojne makine llogaritese per te kryer veprime te thjeshta matematikore. Po ashtu edhe per sa i perket spellimit te fjaleve . Sa me shume perdoret teknologjia aq me pak perdoret truri dhe keto jane rezultatet. Sigurisht ka dhe shkolla ku pergatiten kokat qe cojne perpara teknologjine .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22635
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22635
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X