Himarë, vendosin flamurin kuqezi në ballkon, i dëbojnë nga shtëpia | Gazeta Tema
 

Himarë, vendosin flamurin kuqezi në ballkon, i dëbojnë nga shtëpia

Postuar në: Aktualitet,Kryesore,Sociale |

Ka vendosur flamurin kuqezi në ballkonin e banesës ku jetonte me qira dhe kjo gjë i ka kushtuar dëbimin nga shtëpia.

Sipas uebsajteve greke, pronari grek i banesës është njoftuar nga fqinjët, të cilët janë ankuar për flamurin e vendosur në ballkon nga familja shqiptare në qytetin e Himarës. Kështu që pronari ka vendosur t’i përzërë ato nga shtëpia.

“Sot shumica e Himarës është greke, ndaj duket absurd një flamur shqiptar në një ballkon. Nuk duhet të vazhdojmë t’ua shesim tokën tonë shqiptarëve”, citohet në GSH përgëzimi që i bën faqja greke pronarit.

Ndërsa në fund të lajmit nëpër uebsajtet shkruhet: “Himara është në duart tona dhe ne duhet të ruajmë atë që kemi marrë nga paraardhësit tanë, një Himarë greke”.

135 Pergjigje per Himarë, vendosin flamurin kuqezi në ballkon, i dëbojnë nga shtëpia

 1. 1  --  21 Nëntor, 2012 në 12:07 pm

  ne zgjedhjet e fundit nuk doli greke…,por po te jene trima,le te shkojne tja heqin flamurin himarioteve te tjere qe nuk jane me qera aty,por jane ne shtepite e tyre…

  Përgjigjjuni

  • Gani  --  21 Nëntor, 2012 në 1:42 pm

   Pse ke pare ndonje flamur shqiptar tjeter ne himare??? Himara per momentin eshte e grekve,dhurate nga tosi pijaneci dhe sali bushtra. Gezuar 100 vjetorin e ” shtetit” tone

   Përgjigjjuni

   • 1  --  21 Nëntor, 2012 në 3:13 pm

    o kokebosh,Himara ka qene eshte dhe do te jete e shqiptareve,dhe po kam pare flamuj shqiptare ne Himare,ka sa te duash,per ata qe kane sy te shohin!

    Përgjigjjuni

   • palikari  --  21 Nëntor, 2012 në 3:17 pm

    thike me dy presa eshte ky komenti yt o Gani apo Ganisos!
    Me rastin e 100 vjetorit shume shtepi ne Himare valevisin flamurin kuq e zi,po ti mos u merzit nuk ka pse te te djege kaq shume,ne fund te fundit jemi ne Shqiperi !

    ps:Himara nuk eshte me bashki e grekeve,koha e Bollanos dhe Ganisosve mbaroi .

    Përgjigjjuni

  • irgeni  --  21 Nëntor, 2012 në 4:28 pm

   mos u lodhni shume o djema ,,,,me thoni nje grek qe do himariotet,vorioepiriotet .dhe ne pergjithesi keta qe kujtojne qe jane greke ne toke shqiptare ….1000 vjet te kalojne alvanoze i ulin alvanoze i ngrejne.do tju vije ora mos u beni merak po afrohet dita

   Përgjigjjuni

  • Dani Klosi  --  21 Nëntor, 2012 në 5:15 pm

   Heu, po a e ka marr vesh baca kyt lajm?!!!
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/rojet-bregdetare.html

   Përgjigjjuni

 2. Anton Nepravishta  --  21 Nëntor, 2012 në 12:16 pm

  Nuk me pelqejne pergjithesimet, por Himariotet jane te me te vertete per tu rrahur mengjes, dreke, darke!

  Përgjigjjuni

 3. Horri i Bulevardit  --  21 Nëntor, 2012 në 12:17 pm

  AKZ-ja duhet urgjentisht dhe ta skuqi Himaren Kuq e Zi, ti tregoje grekerve se kush jane shqiptaret dhe ti tregoje atij greku qelbanik qe qenka pronari i asaj shtepie, se merre mor qen shpin dhe coje ne Greqi, ne qofte se ai nuk e terheq vendimin per debimin e familjes shqiptare ti digjet shtepija, duhet qe njehere e pergjithmone te vendoset ceshtja e Himares, po te doje Greqija te beje lufte gati jemi kemi per tja u shk….er grate dhe gocat atje ku jane , biles do te jete dhe nje sebep qe tja mesyjme Camerise deri atje ku jane tokat shqiptare.
  Nje lufte e re do te sjelli ne vend gjerat ku dhe turku sot nje superfuqi, do tja fuse shkopin e flamurit tone kombetar grekerve ne bythe.

  Përgjigjjuni

  • misionari  --  21 Nëntor, 2012 në 3:18 pm

   Horri i Bulevardit, pse AKZ-ja dhe jo ti duhet ta skuqi Himaren? larg penen nga “TEMA”, provokator i ndyre!

   Përgjigjjuni

   • Horri i Bulevardit  --  21 Nëntor, 2012 në 5:08 pm

    Misionari grek edhe une jam Kuq e Zi dhe do te vi edhe une aty ta skuqim Himaren shqiptare me flamuj kuq e zi, sdo ti por duam ne dhe do ta skuqim himaren kuq e zi, ti shko bej jeshil me kryqe Athinen.
    Une jam ne shtetin tim dhe sprovokoj shtetin tim, por ti mor grek i ndyre cilin provokon, apo te kruhet shume.

    Përgjigjjuni

 4. tom  --  21 Nëntor, 2012 në 12:22 pm

  Atehere Himara duhet cliruar….

  Përgjigjjuni

  • E.Ramaj  --  21 Nëntor, 2012 në 7:29 pm

   @Tom.
   E bukur kjo. Himara do cliruar. Hahahaha.
   O Burra ne Himare.

   Përgjigjjuni

 5. labi kropisht  --  21 Nëntor, 2012 në 12:28 pm

  himara eshte nje nga qendrat e laberis….po qe ka edhe ysmeqar greker…po kohet e fundit nuk e njeh qeni te zon…me pak llafe jemi ber si kembet e dhise….

  Përgjigjjuni

  • eleYΘeriskepsi  --  21 Nëntor, 2012 në 1:58 pm

   Himarjotet leberit i quajn hajduta pulesh !!
   Dhe kjo nga bastisjet dhe sulmet tuaja me turkalvanezet ndaj gjithe krahines epirote.
   Perrallat qe keni krijuar nuk besoj se ju bejn shoqeri as ditet e ftohta te dimrit!

   Përgjigjjuni

   • palikari  --  21 Nëntor, 2012 në 3:26 pm

    Epriri deri ne 1945 ishte shqiptare moj e uruar,me gjej nje harte para 1800 qe thote Epiri eshte Greqi,jo per gje, por se ne kemi disa dhjetra harta qe pas renies se Bizanit qe thone qe eshte Albani…
    Me perralla zoterote merreni ju,jeni te fyshkur nga trute e kokes,kisha juaj qe vetem per zotin nuk punon,ju ka shpelare trute!
    Shqiptari ju dha lirine,gjermani ju beri shtetin dhe historine dhe nuk keni as miresine te na falenderoni,ik pastro halet dhe mos u masturbo shume me Himaren,ajo ta dha pergjigjen ne 2011 !

    por jo te gjithe greket jane te shpelare nga koka si ti eleYΘeriskepsi :

    Përgjigjjuni

    • Χιμαρα  --  21 Nëntor, 2012 në 5:32 pm

     pali kari,
     Ne botkuptimin e himariotit nuk hyni dot as 3000 vjete te tjere te kalojne, jemi bote te kunderta, nje popull qe ne shekuj ka qene i lire eshte veshtire te kuptohet nga nje popull qe nuk e njeh akoma lirine.
     Se cfare pergjigje dha Himara ne 2011 mund ta degjosh ketu, dhe po nuk di greqisht kerko te te perkthejne fjalet e kenges dhe do e kuptosh pergjigjen e 2011 si e festuan himariotet mbarimin e votimeve…

     Përgjigjjuni

     • palikari  --  21 Nëntor, 2012 në 5:57 pm

      hahahahahaha,e degjova,nje kenge labe e kenduar ne greqisht,tani degjoji labet himariote si e kendojne ne shqip….

      http://www.youtube.com/watch?v=lKpYvip_-UY&feature=related

      ps: o kapterr,
      per te pare se cfare ishin Epirotet para 3000 vjetesh,mjafton te lexosh historianet e lashte si;Tukididi, Skymni,Polibi, Livi, Plini etj …,e cuditshme eshte qe helenet e lashte(te vertetet),epirotet i quanin barbare popuj jo greke,kurse keta jevgjit e sotem turko-arvanitko-persiano-Hellas, i bejne me greker se veteja…!
      Kurse si kane qene himariotet “luftetaret e lirise” para 500 vjetesh,ik shko ne ne Itali,quhen arbereshe,flasin shqip prej 500 vjetesh,nga zona e Himares jane…por ndryshe nga Arvanitasit qe jetojne ne nje shtet Shovinisto-Nazist,dhe kane frike dhe turp te tregojne prejardhjen arberore,ne Itali,nje nga krenarite e Arberesheve eshte pikerisht prejardhja e tyre si luftetare te lirise,qe as shiten dhe as blihen…!

      Përgjigjjuni

   • Χιμαρα  --  21 Nëntor, 2012 në 5:23 pm

    gia sou Xristina!!
    filluan ta koutabakia te lehin.
    Himara aty eshte, pse nuk shkojne atje ti shprehin dhe ti vene ne zbatim keto qe thone ketu?
    I mirepresim…..

    Përgjigjjuni

    • eleYΘeriskepsi  --  21 Nëntor, 2012 në 6:42 pm

     Χειμαρρα ,te pershendes !
     “”” πάντα ο επιθετικός άνθρωπος φοβάται κατά βάθος και είναι σαν το παιδάκι που φωνάζει στο σκοτάδι για να νικήσει τον φόβο του..”””
     σε χαιρετω !
     Υ.Γ.
     Isha e zene dhe nuk e perktheva nxitimthi shkrimin e mesiperm.
     Mund ta gjesh ne internet ta lezosh nese te intereson!

     Përgjigjjuni

     • eleYΘeriskepsi  --  21 Nëntor, 2012 në 6:56 pm

      Korrigjim ; e perktheva !
      jo nuk e perktheva

      Përgjigjjuni

    • xxxx  --  21 Nëntor, 2012 në 8:24 pm

     Himara ju jeni nga pjella e atyre zagareve arvanitas qe nuk kane as dinjtet as krenari nuk kan as b… te thone te verteten se kush jane jene thjesht hajdute bagtishe si dikur dhe te tilla kan mbetur edhe sot nga menyra sociale thjesht bagti mund tju mohosh cdo te drejt e dinjitet dhe nuk flasin por kthehen kunder gjakut te vet te tille plehrash jane per ju disa himarjote si puna jote “heronj” dhe cfare mund te presesh pastaj nga rraca juaj e poshter pervecse te shiteni e te bliheni sipas pazarei te te tjerve kete e keni tradite ju himarjotet prej kohesh

     Përgjigjjuni

    • tini  --  23 Nëntor, 2012 në 9:54 am

     po vijme mos u merkosni dhe mbani kombesine e pashaporta greke se shqiperi e shtepi s ka me per ju

     Përgjigjjuni

   • ar  --  21 Nëntor, 2012 në 5:59 pm

    Bazar-kryqezata+,o malok i Bregut,mos ka gje te konvertuar ne islam aty ne fshatin me te poshtem te Himares,ne Ilias!? Po ne fshatrat e Bregut (16 fshatra) ka te konvertuar ne islam!? Po kretas te konvertuar ne islam,ka mo Korovesh Gjikcani?
    Shqiponja dykrenore si simbol,eshte me shekuj me e lashte se Perandoria Romane e Lindjes (Bizanti)! Perandoria e Lindjes e trashegoi nga Perandoria Romake (unite),e cila e kishte simbol nga Garda Pretoriane Romake (qe ishin mercenare illyre)! Nje variant tjeter per shqiponjen eshte i lidhur me Pirron e Epirit,qe e quante veten shqiponje,ndersa helenet e lashte (jo greket e sotem) i quanin epiriotet “barbare”!Ne cdo rast simboli i shqiponjes dykrenare eshte shume me i lashte se Bizanti,ndaj mos ju gezo shume “flamurit te Bizantit”,po ruaj ate te Gjergjit te pakten :)

    Përgjigjjuni

   • hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 6:57 pm

    …………dhite , dhite oj elefteriqqqqqiiiiiiiqiiiiii …. nxirri ne kullote se qimara eshte nisur ne mal qe pagdhire …..

    Përgjigjjuni

   • adi nga vlora  --  23 Nëntor, 2012 në 12:32 am

    Or grek i biresuar kari.Ca karin je duke thene.Ne greqine e falimentuar i mesove kto gjera o bir bushtre.Shko thuaje ne vlore kte gje po pate bythe ,se mbas kompjuterit fshihesh mire edhe behesh kurajoz.Ti sje himarjot,se himarjotet kan shkuar gjithmon dakort me vloren.ti do jesh ber pede grek ndaj dhe flet ashtu.Vlora ka qene eshte dhe do mbetet fisnike,dhe nje fisnik nuk ka nevoje te vjedhe

    Përgjigjjuni

   • tini  --  23 Nëntor, 2012 në 9:51 am

    andej nga anet tona ne lebrit tregojme nje histori nje here e nje kohe lebrit bastisnin e vidhnin kaluan ca vite dhe shkuan prape po i ndoqen fshatce himariotet u mblodhen burrat dhe thane si eshte e mundur ne kuvend e siper u hodh nje plak i mencur dhe tha e mbani mend kur ishim te rinj dhe vidhnim e sh…… himaren epo tani u rriten djemte tane tha keshtu zotri dhe muhabeti himares keshtu qe mos llapatitni shume edhe 1000 vjet shqipe kudo qe jeni

    Përgjigjjuni

 6. kryqzata+  --  21 Nëntor, 2012 në 12:30 pm

  himara i takon himarjoteve.gjithmone kemi patur flamurin tone dhe traditat tona,100vjet pushtim nga shteti i anadollakeve nuk na e humb ndjenjen tone per nje himare puro evropiane si na e lane te paret tane.kush habitet nga keto lajme duam ti themi se ne himare dhe ne gjithe fshatrat tone rreth saj i njofim dhe katragjysherit tane qe nga viti qe filloi te shkruhet gjuha e pemes familjare.ne himare dhe zonen tone nuk ka islam dhe ka vetem kisha dhe shtepi me arkitekture si ne fshatrat mesdhetare ne itali spanje apo ne greqi me kishe ne mes te fshatit,nuk kemi as kolone turq shqipfoles,kush bleu nje toke apo e vodhi me zorr me qeverite e tiranes shume shpejt do ti largojme nga toka jone e shenjte himarjote.himara eshte nje krahine si basket,katalonia dhe korsika,nuk duam te jemi nje pjese e nje shteti te kalbur anadollakesh qe 100vjet as ujin nuk na sjell dot as drita nuk na bien as na shkollojne as na punesojne.nuk kemi gje per te ndare me shqiptaret por provokime nuk duam ne token tone.flamuri i bizantit eshte i mire pritur ne himare ,por jo kur ai valevitet nga ata qe perfaqesojne vlerat dhe fen e anadollit.shqiperia feston 100vjet pamvaresi nga turqit,himara feston 100vjet pushtim nga ata qe bejne punen dhe fen e turkut.pa sharje pa ofendime sa te jete drita gjalle himara do jet si ishte kolonet do ti heqim duan apo nuk duan anadollaket e tiranes.maloket dhe hajdutet e tiranes qe po qelbin drimades dhe gjithe bregun tone do ti heqim nje dite nga andej.ne nuk shkojme te marrim tokat e shqiptareve prandaj zhdukuni nga erdhet.komplet krahina jeton ne represion nga qent e tiranes dhe arxhite e zinj cobane te tepelenes qe i vesh xhandare saliu.mos luani me zjarrin se do digjeni e provuat dhe ne 1914 por e pate se cfare ndodhi.himara i ka miqte qe nga moska deri ne amerike.HIMARA PER HIMARJOTE -THUAJ JO PLEHRAVE TE ANADOLLIT.

  Përgjigjjuni

  • edi  --  21 Nëntor, 2012 në 12:53 pm

   You jeni aq greker sa Pirro Dhima qe ja dhjeten gazetaret qe i thane Alvane. Prandaj mos e kruani bythen se mjafton nja dy obuze ne qafe te llogarase qe te lajme duar me qimaren tende.
   PO sikur shqipatret te refuzojne te pushojne ne Qimare si do te jetoni ju tani “i patridhasu Fucking eladha” ka ik per lesh.

   Noem Malcom thote qe Himariotet ishin te paret qe nenshkruan marreveshje me Turqit pra bashkepunuan me pushtuesit ne kurriz te shqipetarve te tjere.Lexo pak histori se ke nevoje dhe leri bizantizmat

   Përgjigjjuni

   • kryqzata+  --  21 Nëntor, 2012 në 1:27 pm

    edi -se kushja futi shqiperise dihet,ti po shikon drurin jo pyllin sa per dijeni NOEL MALCOLM thote qe krahina e himares nenshkroi me turqit autonomin e saj per te qenderuar si ishte autonome me taksat dhe traditat e saj dhe mbajtem fen e aterve tane,turqise i paguam nje takse te madhe por sot jemi nje ne dna dhe jemi po aq himariote si para 500vjetesh,nje gje qe nuk mund te thuhet me ata qe shajne dhe bertasin ne forume,se kush nderoi fen emrat traditat dhe gjuhen ajo dihet ne shqiperi nuk ka nevoje per komente.himara ishte djepi i epirit dhe do te jete perjete.sa per sharjet kunder greqise nuk na behet vone neve lemi mesuar me bukeshkelesit shqipfoles,por greqia ka dhe shume shqiptare njerez te mire dhe punetore,dhe me zorr nuk mban njeri,kush urren greqin le te ikij dhe te vije ne parajsen e plehrave dhe te mesjetes anadollake te saliut.greqia ka probleme ekonomike por sikur te terhiqje zotrote 1millon shqiptaret mire do te beje ti lehtesoje pak greket,se edhe te ju hash buken edhe ti shash nuk shkon apo jo.himares nuk ka nevoje ti dalin per zot disa lango te turqise qe pasi shiten fen dhe token e shqiperise tek turqit dhe nuk kane turp qe jane puro anadoll sot po na hioqen dhe trima patriote per token tone.ore maskarenje toka ne himare i perket himarioteve dhe jo juve.dis apo na kercenojne te na djegin dhe shtepite,kjo pra eshte republika e shqiperise qe juve doni himaren te bashkejotoje me juve,nuk duam.as femijet tane nuk do te duan as brezat qe vijne.me siguri kush ka vajtur ne zonen tone e din se jemi shume shume te vjeter aty para se juve te ju sillte sulltan mehmeti ne shqiperi.HIMARA ESHTE TOKE HIMARIOTE-JASHTE PLEHRAT QE PO QELBIN AMBIENTIN TONE.duam autonomi dhe vetevendosje,pse vetem kosova ka te drejta kujtoni juve,apo mos kujtoni se evropa do ju mbroje gjithe jeten.rracizmi i poshter i shqipfolesve nuk pi uje tek ne.jemi rregjur me baballaret tuaj para juve.

    Përgjigjjuni

    • ardian ahmeti  --  21 Nëntor, 2012 në 1:45 pm

     Kryqzata+, zakonisht llogjet grekofile s’i duroj dot por gjej shume interesant cfare ke shkruar. Jam shume dakord qe ju ka ardhur ne maje te hundes me maloket e Tropojes qe ju dhjesin detin e evgjitet e Tepelenes qe ju mbajne rendin. Po mos harroni se shume nga mutrat tuaj – te paster etnikisht – po na qelbin Tiranen.

     Përgjigjjuni

     • Luan targaj  --  21 Nëntor, 2012 në 2:44 pm

      Ti qenke me i degjeneruar se ai pederasti kryqezata! Mos i lesho fjalet per tepelensit si lopa bajgen, se pastaj perfundon qe i ha vet! Me kupton?

      Përgjigjjuni

      • crown  --  21 Nëntor, 2012 në 3:17 pm

       ti luan te rruan targajn,,dmth trap,n

       Përgjigjjuni

       • lt  --  22 Nëntor, 2012 në 12:08 am

        Po deshe na ler nje adresapo vend takimi dhe piqemi e llafosim bashke si ta kesh deshiren,me brisk e pa brisk

        Përgjigjjuni

    • Burgaxhiu UK  --  21 Nëntor, 2012 në 1:54 pm

     o trap me zile cfare flet, ate e beri edhe zona e Mirdites qe nuk nderruan fene, ca do thuash qe ata jane shtet me vete meqe nuk u perulen para sulltanit jane pjese e Shqiperise sic eshte Himara leri pallavrat 300 euroshe pipaxhi

     Përgjigjjuni

    • Aleksander  --  21 Nëntor, 2012 në 2:09 pm

     Kryqzata+ nuk eshte nevoja te kalojme ne sharje e perçmime.Kam kaluar nje vit te jetes sime ne Himare,dhe kam miq himariote.NJoh mire bujarine e himarioteve dhe mund te them qe jam ndiere si ne qytetin tim.Faji qe shqiptaret sot e njezet vjet por edhe me shume, ndihen si te njerkes ne shtetin qe duhej te ishte i tyre nuk e kane as himariotet as tropojanet as shkodranet e as shqiptaret e tjere.Eshte normale qe ne kete krize e tranzicion pa fund ,disa prej nesh te kerkojne diçka me te mire,nje atdhe qe na mungon.Dikush e ka gjetur ne Amerike ,dikush ne Itali a ku di une e nuk mund te bejme me faj qe u ka ardhur ne maje te hundes as ate pjese te popullit shqiptar, qe per nje arsye a nje tjeter flasin nje gjuhe qe nuk eshte ajo shqipe.Ajo qe ne te gjithe bashke duhet te bejme ,eshte qe TE MOS LEJOJME ASKEND TE LUAJE ME DINJITETIN TONE, dinjitet qe himariotet e kane me bollek ,dhe mesa kuptoj une nga shkrimi yt e ke edhe ti.Me vjen mire qe shan politiken dhe jo shqiptaret si popull …pershendetje .

     Përgjigjjuni

    • edi  --  21 Nëntor, 2012 në 2:25 pm

     Sa per mareveshjen e autonomise qe ju pretendoni nu ka te beje fare me “trimerine e himarioteve” por thjehs me perkrahjen qe Himariotet dhe Mirditoret i dhane sulltanit ne luften e fushe-kosoves ku keto dy krahina u rreshtuan me osmanet.
     Perkatesia fetare eshte nje fenom,en i vone dhe fakti qe ju mbajtet fene eshte thjehst nje pjese e marveshjes me sulltanin mbeshtetjen dhe ska te beje me trimerine tuaj.
     Une jam i sigurte qe mbiemrin e ke me origjine krutane apo mirditore dhe tani me hiqesh si vorio epriot pa lidhje.

     Greqine qe kemi sot e krijuan Anglezet me qellim kundravenien ndaj Turqise po nuk besove shiko dokumentarin e Sky TV qe ka dhene para disa vjeteve ku tregon qe fillimish Greqia u projektua si shtet Arvanito- Helen apo Krisitano – musliman por keta te fundit u prene ne bese nga Grekerit.
     Madje edhe vete Kolokotroni kur vajti ne Tripoli u tmerrua nga masakrat e bere ndaj muslimaneve dhe arvaniatasve.

     Per sa i perket Epirit, ai eshte nje term gjeografik qe perket nje periudhe mijera vjecare qe nocioni komb nuk ekzistonte. ashtu i bie qe Greqia e sotme te quhet Rumeli qe ishte pjese e Perandorise osmane.

     Përgjigjjuni

     • hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 4:29 pm

      ……po çmundohesh ti shpiegosh ketij gjakprishuri mor edi … laramanin ka bere jete e mot dhe laramanin do beje edhe sot …dava laramanesh , shkojne me ofertuesin me te mire .

      Përgjigjjuni

    • Muslimani Epirot nga Delvina  --  21 Nëntor, 2012 në 4:51 pm

     O ti i kryqëzatës me sa po shoh juve ju kanë bërë lavazho truri nga Grekët dhe të gjithë flisni përmedësh fjalët që ju kanë mësuar,mirëpo ne nuk habitemi që ju jeni të tillë.Mëso ca gjëra po munde.-E para-fjala Himarë vjen nga fjala shqipe I-marrë ,dhe këtë emër e ka që në Bizant ,muslimanët që u bën nuk ja ndruan emrin që nga 1300-ta e deri sot se në arabisht (që është gjuha e fesë islame) fjala himar ka kuptimin gomar(pyet).E dyta -fjala Lab vjen nga fjala lap ,lapanjoz dhe është përdorur nga popullsia aristokrate e qyteteve për fshatrat tuaja dhe të malësis për shkak se ishin të varfër dhe për ti përçmuar që ishin të krishter .Nga ajo periudh ju kanë mbetur mbiemrat fyes -Lapa ,Zhapa dhe plot dy fshatra të krishtera që quhen Labov e madhe dhe Labov e kryqit.Në 1700 kurë shumica e fshatrave të labëris u bën musliman e përdorën fjalën lab për krenari dhe ashtu mbeti dhe kështu quheshit dhe ju derisa Greku ju peshkoj me termin epirot .

     Përgjigjjuni

    • petro  --  21 Nëntor, 2012 në 5:18 pm

     e dini ju si thone vunjotesit per himariotet? qe jane burra pa bese. pse nuk ndihet njeri ne vuno e ne qeparo te dale e te bertase se sa grek ndihet sot? pse nuk ngriheni vendit e tu thoni te flasen greqisht edhe ata? apo s’ua mba bitha me ate gjethe fiku? vunjotesit dhe qeparotsit jane himariote edhe ata dhe me trima se ju spurdhjaket e spilese qe shitet njeri tjatrin per nje kore buke tek enveri. po te jete e vertete himara e himarioteve, le te behet qe neser si ka qene, po jo me deputete greke e organizata fashiste qe me himaren nuk i lidh asgje. himara duhet te jete e himarioteve, ashtu si vlora e leberve e mirdita e mirditoreve, por per plehrat e ndertimet me vend e pa vend qe po shkaterrojne edhe token e te pareve te mi ne himare, duhet zene prej gurmazi i pari i himares, qe le pleqte e plakat pa nje doktor e me hap sezonet e turizmit me muzike hajvanesh per te bere reklame. himara e himarioteve, por e himarioteve te drejte e te ndershem e jo nga ata qe jane palo burra. dhe ne himare si kudo ne shqiperi e ne bote, ka plot. te jesh himariot nuk do te thote se s’ben te jesh grek dhe per kete edhe burre me i mire se te tjeret. une jam himariot dhe shqiptar, dhe kete s’e luan as topi. dhe po te ngelem i fundit nga fara ime, flamurin do ta ngre perhere ne dritare e le te paraqitet ndonje nga ata dobiçat e papasit te dhermiut po nuk ja numerova ne lule te ballit.

     Përgjigjjuni

     • Strugan  --  23 Nëntor, 2012 në 9:45 am

      Po te lumte goja bre petro!!! E gjithe Shqiptaria eshte me ty dhe Shqiptaret e Himares.Nese nuk te dalin plumbet prej Struges ne kurriz do ti mbaj e do ti sjall.Mjaf me me keto grekofilet se na beren gjakun uje. Faji mbetet ne Tirane ama fajin do hajn keta legenat qe i kemi liruar te lefin si qen para syve tona.Rroft flamuri Kqq e Zi dhe ne lele te ballit ketyr tradhetarve te qelbur!!!!!

      Përgjigjjuni

  • Nardi  --  21 Nëntor, 2012 në 1:06 pm

   Ore tope:)
   Ku e gjete Himaren greke ti???
   Ik ore legen se per nja pese vjet do dale ndonje variant tjeter dhe po ti
   do jesh flamurtari i mbrojtjes se asaj teze…
   Me pese franga ty te kthen si te duash ( 90 grade, 180,270 etc (gjithmone me nga 90))
   hajt Tung dhe rrofshin shqiptaret ngado te jene…

   Përgjigjjuni

  • Genti  --  21 Nëntor, 2012 në 1:57 pm

   Ne disa pika jam shum dakort me juve! Por ne disa te tjera nuk jam dakort! Per shembull ndihem shum keq nga injoranca qe ju keni, ju nuk e njihni historin me sa duket! Tirana eshte felliqur nga ato “anadollak”- sic i quani ju- dhe nuk meritojne te ken respektin e askujt, sepse jane me te vertet filo-turq, filo-serb dhe filo-grek (sic jeni dhe juve me keto te fundit). Himara eshte Shqiptare, ka qene Shqiptare dhe do te jete e tille derisa planeti Toke te ekzistoje. Eshtrat e Ilireve prehen aty, sepse ato jetonin aty, eshtrat e pasardheslle te tyre prehen aty, sepse ato jetonin aty! Greket jane shum te dobet moralisht, sepse ju ka pelqyer gjthmon te jene dominator dhe perfitues ne fatkeqesite e fqinjeve (keshtu jane dhe me njerin tjetrin ato). Historia tregon qe shqiperia ka pasur gjithmon tradhetar, por tregon qe ka pasur edhe shum patriot te cilet nuk kan reshtur kurr se mbrojturi vendin e tyre. Ju, mesa arrij te kuptoj qenkeni patriot grek (prandaj nuk ju quajta tradhetar) dhe aty ku jetoni qenkeni i huaj. Ne vend qe te falendorini shqiptaret, te cilet ju lejuan te jetoni aty, ju kerkoni qe ti deboni shqiptaret nga aty dhe kjo nuk eshte aspak e drejt! Prandaj pergatituni per nje jet te keqe ne te ardhmen tuaj jo shum te larget sepse “sic e ka thene zoti me goje, cdo gje do te shkoj ne vendin e vet” dhe juve nuk do pushoni se qari per injorance tuaj…..

   Përgjigjjuni

  • mervet  --  21 Nëntor, 2012 në 2:28 pm

   O babush mon na trego histori me kisha e xhamia se dihet si ka kene SHQIPERIA mot ..dderi aty mire po ma tej ke shume gabime himara ndodhet ne anen tjeter buze deti e ju thoni eshte greke apo minoritare. Dakort ti dhe shume te tjere jeni minoritare. Praa do te thote vete fjala se jeni te ardhur aty pra ne Himare, atehere logjika e nje njeriu normal del ne perfundim se ajo eshte e do te jete toke Shqipetare pamvaresisht kush banon aty. Flm aah harrova ato maloket qe thua ti flas per njerezit normal laje gojen para se te flasesh per ta sepse ne saje te tyre sot egzistojne ato kishat ne mes te fshatit apo jo, ato iken e shkuan ne male vetem per te ruajtur besimin e tyre. Prsh

   Përgjigjjuni

  • zhaku i pamposhtur  --  21 Nëntor, 2012 në 2:29 pm

   mire e thua ti himara per himariotet por duhet te pozicionohesh pak me qarte… a ka komb himariot?(pak me qarte greke apo shqiptar?) apo nuk e thua dot akoma qe himara eshte greke sepse nuk ke marre ndonje ‘ok’ nga shefi apo sponsori yt ne athine?..qe greket kane investuar ne himare per te krijuar vatra te tilla infeksioni kjo eshte fare e qarte por faji nuk eshte i grekerve por eshte i popullit tone qe nuk e terheq saliun zvarre ashtu si ata palestinezet dje ku terhoqen pas motorrave personat qe jepnin informata tek izraeli per eksponentet e hamasit…ne bejme shum gabim qe irritohemi me politiken greke…ata mire bejne ne dobi te kombit te tyre,problemi jone eshte sepse kemi nje qeverri ose me sakte nje parlament te zgjedhur posacerisht kokrra kokrra per te shperbere kombin tone,kemi nje shtet krejt te pafuqishem per tu perballur me nje grup gangsteresh ordinere te sponsorizuar nga qarqe te caktuara greke per te futur percarjen midis nesh,prandaj ti miku im kryqezata bashke me shoket e tu dilni me flamuj te ndryshem dhe beni propagande sa te doni sa te keni sali vicidolin se po iku ai kerkoni vend ku te futeni ju me ‘kombesi himarjote’…

   Përgjigjjuni

  • andi  --  21 Nëntor, 2012 në 2:44 pm

   o plako e ke lexu mbarpsh librin e historise ti ose e ke pas mbajt poshte jastikut se himara nuk eshte e jorgaqerve por e himarjoteve shqiptare atyre si puna jote duhet me ja u bo si papajani bashke me ate organizaten e felliqur te pederasterve grek qe kur behen bashke jan si hijenat sylmojn kush tu dali para kur jan tek e tek ikin si kurvat po kur skemi politikan ne mire e keni juve po do vij ndonji tjeter si ai qe ishte dhe do ja u presi koqet ty dhe noj tjetri ashtu sic nuk ja mbante butha gjyshit ose babes tat me fol keshtu ne kohen e tij po si kurvat e shitet bythen me lek sa vdiq xhaxhi

   Përgjigjjuni

  • andi  --  21 Nëntor, 2012 në 3:06 pm

   o plako kryqezata+ e ke lexu mbarpsh librin e historise ti ose e ke pas mbajt poshte jastikut se himara nuk eshte e jorgaqerve por e himarjoteve shqiptare atyre si puna jote duhet me ja u bo si papajani bashke me ate organizaten e felliqur te pederasterve grek qe kur behen bashke jan si hijenat sylmojn kush tu dali para kur jan tek e tek ikin si kurvat po kur skemi politikan ne mire e keni juve po do vij ndonji tjeter si ai qe ishte dhe do ja u presi koqet ty dhe noj tjetri ashtu sic nuk ja mbante butha gjyshit ose babes tat me fol keshtu ne kohen e tij po si kurvat e shitet bythen me lek sa vdiq xhaxhi

   Përgjigjjuni

  • ALpini  --  21 Nëntor, 2012 në 3:28 pm

   kryqzata+
   ai i zoti i shtepise ka qen i merzitur se Greqia nuk mori kestin e ndersa shqiptari donte te festonte.Nuk e din shqiptari se ne shtepine e atij qe e ka pllakosur zija nuk ka feste,ja e mori vesh.
   dhe nje gje ju shqiptarevet grekfoles te himares,pse Petro Marko ja vuri djalit tij emrin JAMARBER dhe nuk ka vuri makari Panajoti,apo Vangjel apo Sotir???

   Përgjigjjuni

  • Taulant-podujeve  --  21 Nëntor, 2012 në 4:36 pm

   @kryqzata+
   Shqiperia dhe Kosova jan Shqiptare ne cdo cep te tyre se bashku,
   do i mbrojme shtetet Shqiptare se bashku,
   e mundem serbin, do i’u vi edhe grekeve radha,
   sepse jan territore te okupuara nga greqia qe nga 1912,
   dmth, Qameria,
   ti je brenda kufinjeve te Shqiperise,
   duhet te sillesh si shtetas shqipetar ose shporru nga Himara Shqiptare,

   Përgjigjjuni

  • Dardan Mazreku  --  21 Nëntor, 2012 në 4:40 pm

   Oh ju keni shpëtu nga kta lopt e shqipërisë që ju lajn rehat e te lirë se unë ja kisha qir juve 10000 nena ja kisha hup faren juve bre ja cifsha magjypt e nenes!

   Përgjigjjuni

  • pasarela  --  21 Nëntor, 2012 në 5:05 pm

   edhe komandanti i trupave britanik ne Himare, qenka himariot…………pse nuk na thone, na e paskan mare kalane nga brenda..

   http://www.smarkos.blogspot.com/

   Përgjigjjuni

  • adi nga vlora  --  23 Nëntor, 2012 në 12:55 am

   Ore, po ti qeke patriotaqis mor plak.Deri ne 1940 ne gjith zonen e camerise flitej vetem shqip , keshtu qe edhe himara o tru bosh fliste shqip.Po te lexosh ca shkruajn greket nje dite edhe zimbabwe do dali greke. Edhe nje gje, e vertete qe nje pjese jane myslimane ne shqiperi ,kjo sdo te thote qe ne jemi turq.ne jemi shqiptare.sa per dritat dhe ujin etj do rregullohen gjerat nje dite dhe te gjitha do shkojne ne vendin e vet,ashtu sikurse dhe historia jone.greket kane 70 vjet qe manipulojne historine,e shkruajne neper libra si i do qejfi,eshte e mjaftueshme ti bej larje truri njerezve tru bosh si ti.ti nuk je himarjot por pseudohimarjot.himarjotet e vertete jane trima dhe nuk e kane shitur asnjehere shqiperine.Je ne Shqiperine kuq e zi dhe jo ne anadoll.Ti je ne greqin e pedove edhe ata prifterinjte e tu jane te gjith pede.Me fakte.

   Përgjigjjuni

 7. nga deti kuq e zi  --  21 Nëntor, 2012 në 12:44 pm

  Kjo eshte pabesia greke, qe kerkon te bej greke nje cop tok shqiptare pse aty banojn nje minoritet qofte dhe i vjeter disa shekuj. aty eshte shqiperi , dhe flamuri do vihet ne cdo ballkon, dhe ata qe e quajn veten grek le te rine mire e ta mbajn fort flamurin e tyre, po flamurin tone nuk duhet te guxojn ta fyejn se kjo eshte fyerje e kushtetutes dhe simboleve kombetare !

  Përgjigjjuni

 8. Anti talebani  --  21 Nëntor, 2012 në 12:49 pm

  Po bashkia cben? Kishin kontrate qeraje, kishte kritere diskriminimi te tilla kontrata. Apo kane punuar nen dore.

  Bashkia duhet te gjobisi pronarin nese nuk ka bere kontrate qeraje dhe nese nuk e kane paguar detyrimin 10% qe duhet ti japi shtetit. Tatimi mbi te ardhurat.

  Po ka kontrate, ska si ta heqi se vuri flamurin ne ballkon. Ky eshte diskriminim.

  Ja greket.

  Përgjigjjuni

 9. Bardhi  --  21 Nëntor, 2012 në 12:54 pm

  Nese nuk gabohem himariotet kane votuar si shumice per Partine Socialiste e jo per Sali Berishen.Andaj ju komentuesit (e parapaguar) te kesaj gazete(te mjer)sikur po heshtni per kete fakt.Nuk po u jepet mundesia qe edhe per kete ta fajsoni “malokun”.une jam i vetdijshem per leshimet deri ne poshtersit e Sali berishes,por kujt ti besohet pushteti,kujt,apo ndoshta bashkebiseduesit te Millosheviqit ne Krete,apo dhuruesit te qelsit te Tiranes nje kengetari serb(Edi Rama).ju komentues ,te parapaguar,po u mundon fakti se Sala e ka shit lekuren me shtrejt se Ju.Se te shitur jeni qe te dy palet.Turp e per faqe te zez.Sala do te hum zgjedhjet 2013,por nuk do i fiton jo Rama,Amerika do bene cdo gje e asnjeri prej tyre te mos fitojne me,se kane shit interesat e shqiptareve e pse jo edhe te amerikanve

  Përgjigjjuni

 10. sadiku  --  21 Nëntor, 2012 në 1:00 pm

  SA TE JENE SALI ZOG BERISHA FLAMURI GREK DO TE VALVITET KUDO NE KORCE.GJIROKASTER BILE EDHE NE LEZHE.

  Përgjigjjuni

  • kali kuq e ka nji huq  --  21 Nëntor, 2012 në 5:14 pm

   ne Korçe..?! Hahahahahaa…me dashje e the apo te shpetoi?!
   ne Korçe,grekut edhe lekat jau marim edhe motrat jau q.me..sa per flamur krenohemi me tonin shume me teper sesa cdo qytet tjeter I Shqiperise

   Përgjigjjuni

   • Strugan  --  23 Nëntor, 2012 në 9:51 am

    Forca Korca!!! Qendroni te fort!!!

    Përgjigjjuni

 11. Bylis  --  21 Nëntor, 2012 në 1:14 pm

  o Vlora shkoni dhe ne himar ta ngrini flamurin,,le te futen ne vrim minjt,,vetem mos u bashkoft Shqiperi Kosov se do ta shikojm edhe greket

  Përgjigjjuni

 12. Luan Poliçan  --  21 Nëntor, 2012 në 1:17 pm

  E bukur : HIMARA PER HIMARJOTE -THUAJ JO PLEHRAVE TE ANADOLLIT !

  Kush mendon nga ju qe keta jane grek ?! Ata jane himariot , as me shume as me pak .

  Përgjigjjuni

 13. Reflection  --  21 Nëntor, 2012 në 1:30 pm

  @kryqzata+ : Jam nje djale i urte dhe i bute, por kur degjoj ju qe flsni se gjoja Himara toke greke etj., ma shpifni, me hipen ne fytyre gjaku i nxehte, shqipetar…
  Si ka mundesi te jesh “grek” kur greket jane sajesè?!
  Me kete qe do t’te them tani (duke qene se je nje injorant i shitur) do t’te dridhen themelet:
  – Mitologjia “greke” eshte thjeshte shqipetare; Shih, Afrodite/a (ç’dmth greqisht?! NOTHING-greek), Agamenon (Ai qe menon 😛 ) Athina (E thena), si ma quajne ate ishullin ne fund te “Greqise”….ah, po Kretè, pra kryet, koka 😛 , etj., etj., etj., gjitheçka, krejt Shqipetare, pra toke Pellazgo-Ilire 😛 😛 😛

  Shteti modern grek i sajuar, nga kush, nga ne (pse s’falendero & nuk ulesh ne gjunje para kombit EAGLE ?! ). Heronjtè e saj “greke” ne fakt ishin Karaiskaki, Kolokotroni-Bytheguri, Laskarina (“laskare”) bubulina, etj., etj.,qe te gjithe keta ishin; shqipetare. 😛

  Veshjet tradizionale “greke”?! – JOOOO,nc,nc, shqipetare (..tra-la-la, fustanella 😉 ),edhe historiani i ndershem Kristos Sofos qe e mban veten grek, si ti, e ka pohuar, shih ketu:
  http://www.youtube.com/watch?v=DKSS4-sQAkM Kus TV-SKY grek ka trasmetuar kete te vertete i eshte vene bomba por ata thane se e verteta duhet thene, pelqen apo jo 😛 😛 😛

  Po presidenti i pare i shtetit modern grek, kush ishte; per greket (zyrtare) Joannis Capo’D’Istria origjina qipriote, rritur ne Korfuz, kur ai ishte thjeshte Gjon (Gjika) Capo D’Istria, kusheri i Viktor (Gjika) Capo D’Iatria, i biresuar, pra nga kusheriri i tij(kishin mbetur jetime gjoni me gjithe moter):P 😛 😛

  kA 1000 te tjera gjera themelore por….Por BOMBEN ta ruajta per ne fund:
  Mitologjia “greke”?! – Cfare greke, ESHTE SHQIP (!!!), ja, ti qe ke fatin me te madh,te dish gjuhen me te lashte, shqip, pra, hidhja nje sy:
  Ja si nis në të vërtetë Iliada:

  Μῆνιν ἄειδε θεὰ Πηληφάδευ Ἀσιλῆορ
  Menin aeidhe thea peliadheo akileos
  Mënin ja dhe hyjnesh Akil Pelidit

  οὐλομένην, ἣ μςπί᾿ Ἀσαιοῖρ ἄλγε᾿ ἔθηκε
  ulomenin, i miri akaiois alge ethike
  ulo mënin, i miri akejte i larti njeri i thonin

  πολλὰρ δ᾿ ἰθθίμοςρ τςσὰρ Ἄφδι πποΐατεν
  pollas d’ifthimois psikas aidi proiapsen
  pëllet di fryn dhe thimos trurin ai di psenë e parë

  ..E di, e di, te ka rene krenaria jote “greke”, me gjithe te mbathura te kembet, por (jo gjithçka eshte e humbur) kam nje keshille, mesohu ta gelltisesh, ta pertypesh avash-avash, se e verteta, e di, eshte e hidhur, por me mire nje e vertete e hidhur se nje genjeshter e bukur.

  Përgjigjjuni

  • kryqzata+  --  21 Nëntor, 2012 në 2:05 pm

   nuk dua te debatoj por ti meqe je kaq i mencur more djale ,mire do te ishte te shkruaje nje leter grekeve,pse dreqin keta shqiptare sipas tej nuk bene shqiperine por bene greqine???
   pse shqiptaret u quakan greker???
   pse enciklopedite e botes dhe wikipedia nuk te pyeten ty para se te benin historine e evropes??
   po gjithe keta shqiptare more aman po pse dreqin paskan shkruar ne greqisht gjithe germimet qe gjenden??
   SHQIPTARET KISHIN HISTORI TE NDRITUR DERI NE SHEKULLIN XIV,pastaj erdhi injoranca,anadolli,islami,dhe skllveria.deri me sot ato po ju dominojne taboret qe erdhen nuk iken por u shumuan si lepujt dhe sot hiqen shqiptare.himara respekton popullin trim shqiptar,por jo legenat dhe pushterit e shitur te anadollit keto 500vjet.a ke menduar ndonjehere sa ngjason shqiperia sot me turqine??? eshte turp ne evrope,por disa trima shajne dhe bertasin per nje zone qe eshte krenare per ate qe eshte.
   ti shko ha hashuren dhe ik ne xhami se erdhi ora dhe lere shkencen per dike tjeter,deri athere lere greket e lashte dhe himariotet dhe shiko te pastrosh token tende qe qelbet nga plehrat,nga krimi nga mafia dhe nga pa punesia dhe injoranca,kur te zgjidhesh te gjitha keto dhe te ushqesh popullin tend me buke,athere zbrit poshte kendej nga jugu dhe te mesojme pak histori.deri athere larg nga himara se nuk jeni te denje per bashkejetese.HIMARA PER HIMARJOTE-THUAJ JO PLEHRAVE TE ANADOLLIT.

   Përgjigjjuni

   • Tani  --  21 Nëntor, 2012 në 3:01 pm

    Se ca je duket qarte qe nga emri dhe “argumentet” qe jep. Ti nuk ke lidhje as me grekerit,por ke me ata mjekroshit e kishes, me ata qe kane qejf te rrisin femije te dashur si ty me duart e veta, ti perkedhelin e ti ferkojne nga byca vogel. Ju jeni ata qe edhe vete grekerit i deformuat,ia nderruat emrat nga emra mijera vjecare te greqis se lashte, ne emra kishe dhe i mbushet te tere me vangjelis dhe janis. Ju shkaterruat nje nga djepet e civilizimit duke e asimiluar me injorancen tuaj dhe kur nuk arritet te asimilonit dhe djepin ilir, vendoset ta luftoni me poshtersit tuaja,nje nga te cilat ti!

    Përgjigjjuni

   • PrapambetjetOsmane  --  21 Nëntor, 2012 në 5:19 pm

    @kryqzata+, qetesohu dhe mos u mundo te futesh ne absurditetin e cok gyzel-ve te ballkanit sepse do humbasesh fillin e puneve te dites. Atyre nuk u ka dhene do te zgjidhje nje perendim i tere ne shekuj.

    Përgjigjjuni

    • hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 5:43 pm

     Shume mire e ke keshilluar çupken oj ProdukjtOsmane ….. çupka te qetesohet , te mos futet ne absurditete , por te futet menjehere ne hareme , ashtu si dikur te paret e saj .

     Përgjigjjuni

    • dmx  --  21 Nëntor, 2012 në 8:49 pm

     Mbetja Osmane bijt e Mahmut Sulltonit te atyre Sulltonve qe e shkerdhyn Greqin 400vjet para dhe mbrapa dhe e shkerdhejn dhe sot po te duan ha ha ha ha ha ha

     Përgjigjjuni

   • adi nga vlora  --  23 Nëntor, 2012 në 1:13 am

    o kryqzata.mos u ngroh shum plako.shqiperia ka problemet e veta po shiko se greket po te ishin kaq te zgjuar dhe te zot nuk do ishin falimentimi total qe po perjeton tani.Jane populli me dembel ne kore te tokes.Bota keshtu i trajton,si qylaxhinj dhe bembela qe skan qef punen.E meirtojn falimentimin.Rrofshin pensionet e atyre qe besonin se greku do i mbante me pensione pa punuar.Greku smban dot brekt e veta ,tani po i varet qurrat edhe ska leter me fshi hundet qurrashe.Smile.Fuck the greece

    Përgjigjjuni

  • eleYΘeriskepsi  --  21 Nëntor, 2012 në 2:59 pm

   Pergjigjen ja u jep shkrimtari
   Jean Rispen Jean.


   1. Shkaterroni të gjithë Greqinë në një thellësi prej 100 metra.
   2. Boshatisni të gjitha muzeumet tuaja nga e gjithë bota.
   3. Shkateroni gjithçka greke nga e gjithë bota …
   Pastaj fshihni shuani gjuhën greke nga kudo.
   1. Nga mjekësisa, …… ilaçet
   2. Nga matematika tuaj (, gjeometri algjebër)
   3. Nga kimia fizika…
   4. Nga astronomija tuaj
   5. Nga politika tuaj
   6. Nga jeta e përditshme.
   Fshini matematiken tuaj , fshini çdo formë, beni trekëndëshin -tetëkëndësh, drejtimin-kurbë, fshini gjeometrinë tek ndërtesat tuaj,tek rrugët tuaja ,tek , lojrat tuaja,tek makinat tuaja, fshini emrin tek çdo sëmundje dhe çdo ilaci, fshini Demokracia dhe politikan, fshini varititan … ndryshoni satelitët..doriforet dhe jepni forme katror orbitave, ​​ ndryshoni të gjitha librat tuaj…ndryshoni librat tuaj mos te ndodhet asnje fjale greke..), fshihni te gjithe Ungjijtë, ndryshoni emrin e Krishtit, dhe kjo vjen nga greqishtja dhe do të thotë se ai ka ndryshuar, emërimoni dhe ndryshoni cdo tempull gjeometrin greke), fshini nga historia Aleksandrin e Madh, ndryshoni dhe vini tuajt te gjithe heronjtë mitik dhe historik ,ndryshoni kulturën, ndyshoni alfabetin tuaj emrat e universiteteve, të ndryshoni mënyrën tuaj të të shkruarit, dhe zevendesoheni me ate arbae,fshihni filozofin ,, fshini, fshini …
   Pergjigja eshte “NUK MUND TE NDODH është”.
   Kjo eshte Greqia !!
   JU PEQEN I JO !!!

   Përgjigjjuni

   • Palikari  --  21 Nëntor, 2012 në 3:35 pm

    eftiqi,shqiptari ka marre cmimin Nobel se shpiku vjagren,ju greket duhet ti jeni shume mirenjohes per kete,ju ka shpetuar rracen…

    ps:per here te pare emri Greqi doli ne vitet 1800,a mund te me thuash cfare te ben te mendosh qe greket e sotem jane greket e lashte…,a po,pervec pederastise qe e keni te njejte,nga te tjerat asgje nuk ju lidh…falenderoni gjermanet per perrallat Helene…

    Përgjigjjuni

    • armand  --  21 Nëntor, 2012 në 5:19 pm

     Palikari thuaji Lefterise te lexoje librin e Luis Benlow “Greqia para Grekerve”.E shkroi ne fund te 1800 dhe shkaktoi termet ne qarqet e akademive Europiane.

     Përgjigjjuni

     • Palikari  --  21 Nëntor, 2012 në 5:34 pm

      nuk kam pse tja them,se e di mire,por ben sikur skupton…

      Përgjigjjuni

  • alkin  --  21 Nëntor, 2012 në 3:19 pm

   he he hallalle qumshi nenes mor djale ja dhe vertetimin me te bukur ketij grekos te qelbur

   Përgjigjjuni

 14. bato  --  21 Nëntor, 2012 në 1:49 pm

  o ti me emer kryqzata+ po ngatarron politiken ,fene me kombesine je bere lemsh fare do te jesh grek apo turk eshte puna jote dhe problemi jot apo kenaqesia jote ,tema eshte per flamurin e kombit dhe ai qeraxhi qe ka ngrit flamurin ka te drejte sikur dhe une qe jetoj jashte shqiperise dhe kam flamurin ne dritare dhe nuk me thot askush gje ,kurse ai ne himare qe eshte toke e republikes se shqiperise nuk paska te drejte ,hey ca beni jeni ne rregull nga trute apo jo?

  Përgjigjjuni

 15. Horri i Bulevardit  --  21 Nëntor, 2012 në 1:55 pm

  Reflection, bravo te lumte, jo per te sqaruar kryqezaten se ai si do qe tja thuash me dokumenta apo edhe me gojedhena, sdo qe ta marri vesh, se Greqia i paguan 300 eurot si kembim per kthimin e tij ne grek.
  Por per sqarimin qe i ben kesaj periudhe edhe per ne qe sjemi aq te informuar per keto ceshtje.
  Ne nje diskutim te historianeve rreth ceshtjes se Himares, historiani Pellumb Xhufi, jepte me dokumeta te pakundershtueshme se shumica e mbiemrave qe ekzistonin ne Himare dhe qe jane akoma prezente, panvaresisht nga shtesat hreke, jane mbiemra qe vijne nga zona e Krujes, qe kane qene ne principaten e Skenderbeut.
  Per kete edhe papa Piu, kur u nis per ti dhene Skenderbeut detyren e komandantit te pergjithshem, ne kryqezaten qe po bente perendimi, kunder ushtrise osmane, kishte edhe si qellim qe ti jepte kuroren e Epirit, si mbret te Epirit, skenderbeut, si pasardhes i Pirros.
  Por ky kryqezata si merr vesh keto pune, keshtu tja lejme aleances Kuq e Zi ta zgjidhi, se metodat antishqiptare, dime si ti kollandrisim shume mire.

  Përgjigjjuni

  • Reflection  --  22 Nëntor, 2012 në 3:05 am

   ..Ne fakt, e bera qe te dijne (shqipetaret) te tjeret, dmth, ata qe s’kane patur fatin t’i dijne keto fakte historike… Gjithesesi, flm! Pshn :) !

   Përgjigjjuni

 16. bato  --  21 Nëntor, 2012 në 1:56 pm

  ky qenka pall ai flamur qe ai ka vendosur nuk perfaqeson as turkun dhe as grekun o tru that

  Përgjigjjuni

 17. Shqiponja  --  21 Nëntor, 2012 në 1:59 pm

  Per kete 100 vjetor jo ne vlore per te festuar, por per ne himare per ta cliruar!

  Përgjigjjuni

 18. HAKMARRJA SHQIPTARE  --  21 Nëntor, 2012 në 2:04 pm

  DUAM EMRIN E GREKOFONIT?! SE ME TE TJERAT MERREMI NE.

  Përgjigjjuni

 19. Geni  --  21 Nëntor, 2012 në 2:07 pm

  @ Kryqzata
  Ky kolopuci e lexon historine greqisht dhe meqe i vjen turp ta therrasi veten Grek na permend Bizantin.
  Lezoje mire historine kolopuc se ne kohen e Bizantit, Greqia kufijte i kishte me pak se gjysma e atyre cka sot, nuk kishte greqi ne Epir e jo me vorio epir, nuk kishte greqi as ne selanik. Edhe pasi Bizanti u pushtua kufijte e pupujve Shqiptare u respektuan sepse u mbrojten me gjak nga gjysherit tane edhe te tu. Shqiptaret luftuan kundrejt cdo pushtuesi si ottoman ashtu edhe greko/sllav. Grekerit nepermejt kishes kan shfrytezuar vazhdimisht kryengritjet shqiptare kundra Otomanve sic eshte edhe rasti i Himares. Historia tregon se ne perandorine Otomane si Muliman edhe te Krishtere kan jetuar ne shum kryeqendra banimi jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Greqi, Bullgari, dhe viset Sllave por vetem pas renies se perandorise verehet efekti i spastrimit etnik dhe luftrat midis krishtere vs krishtere dhe muslimane. feja krishtere dhe muslimane kane histori ekspansioni te dhunshme…keshtuqe mos u vej faj atyre qe u konvertuan se donin te jetonin….shiko veten dhe komshijte e tu qe per nje pension jan shitur kundrejt interesit me te mire….dhe jo vetem kaq por shum te tjere jan te gatshem ta bejne….eshte mbijetese.
  Si ka mundesi kur familje himariote kane mbiemra nga shqipria veriore….lexo pak histori shqiptare ose internacionale.
  dhe mos harro te jesh krenare qe je shqipare se fundja SHQIPTARET I DHANE PAMVARESINE GREQISE ne 1821 …. kryengritja ARVANITE qe sot greket i quajne ARVANITASIT me prejardhje te paditur por qe jan bere greke…mos harro se vetem pas luftes Ballkanike , Greqia pushtoi viset shqiptare dhe pretendon edhe me tej. Sot per Sot kufiri Greko-Shqipar nuk ekziston as toksor as detar….dhe do te vij dita qe historia do te korigjohet.
  Hidhi nje sy ketij dokumentari historik i hershem ..nga nje historian Grek mbi te verten e pamvaresise greke.
  Mund ta gjesh thejsht me titullin Dokumentari SKAI 1821 …eshte greqisht em titra shqip.
  http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CEwQtwIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D23kvAhdYgwY&ei=GcCsUODZEszNsgbVtYHoCQ&usg=AFQjCNFae6damUkRzWazRfqAOprCz4s7yw&sig2=HFWBPkfKHN5q4AtpppkA_g

  Përgjigjjuni

 20. Baloteli  --  21 Nëntor, 2012 në 2:13 pm

  Edhe ne shqiptaret e Maqedonise do marrim pjese ne çlirimin e Himarës pasi qenka greke. Po çbeni ju të Shqipërisë, si lejoni këto gjëra të ndodhin në tokat shqiptare unë nuk e kuptoj. Duhet urgjentish protesta te Saliu para shtëpisë dhe ta djeg atë shtëpi greke.

  Përgjigjjuni

 21. sotir  --  21 Nëntor, 2012 në 2:20 pm

  ore ti kryqezata kush mutin je ti qe na shet pordh?

  Përgjigjjuni

 22. leri  --  21 Nëntor, 2012 në 2:32 pm

  po atyre grekve ne himare do ju Q……nenen se do vij edhe dita jon kure te kemi qeveritar te zot si kreshnik spahia me aleacen kuq ezi njeura te madhe per shqiptarin qe vendosi flamurin ne ballkon rofte dita e flamurit

  Përgjigjjuni

 23. luli  --  21 Nëntor, 2012 në 2:35 pm

  kur ishte ai miku himarjotet nuk perpinin se ja kripte koken ,por sot politika e interesave te oborrit ja lejon ,e per me teper i jep dhe pjese nga ujrat .turp.

  Përgjigjjuni

 24. tani  --  21 Nëntor, 2012 në 2:43 pm

  ky i kryqezates eshte famozi
  turkofagu POR NDERON EMRIN PER TE EMRIN PER TE TREGUAR QE JANE SHUME.

  Përgjigjjuni

 25. Reflection  --  21 Nëntor, 2012 në 2:44 pm

  @Cakalli7 (sepse ne s’kemi bere kurre per vete, gjithmone altruiste 😀 ): E verteta, ne kete rast eshte e hidhur, dmth, sespe na e kane hedhur europianet!
  Ne fakt, shqipetaret, nuk shkuan, ishin aty (dhe jane, veçse nje pjese e madhe kane humbur rrenjet per arsye te propagandes se palodhur te shtetit fqinj) sepse jemi autokton…ne fakt, po te jesh i vemendeshem, edhe autokton (u=i etruske) ai-tok-ton,(ne te vertetè, fjala e sakte sot, do ishte, sipas njohurive te mia, te pakten; ai-tok-ton, pra dikush i huaj,i ardhur tek ne, por gjithesesi eshte shqip. ..edhe gazeta jone ketu; Tema, s’eshte fjale greke, eshte shqip; Thema, them, the, thashe..T-h-ema) por, perandori bavarez, Ludovich I(ketu fillon tragjedia, me tanet, atje)per hir te dashurisè per Mitologjise “greke”, vendosi te krijoje nje shtet grek (kujtojme qe greket e lashte ishin shqipetare,per kete te mjafton prova e mesiperme e Iliades se homeri-t)e me ke do e bente, me ata te ashtuquajtur greke?! – Kurre jo, keshtu, dergoi historiane e oficere, te cilet, mbeten te hashtisur kur mberriten ne Athine dhe i thane se atje s’kishte gje greke, flitej, per çudi, shqip(!!!), por i fiksuari, gjithesesi vendosi t’i binte Turqise, ne fakt, shqipetareve iu ishte premtuar shume…per hir te kesaj vendosen edhe presidentin shqipetar (nga Gjirokastra..mirditor i merguar ne kete qytet, per arsye hasmerie, shume e mundeshme) , veshjet e gardes shqipetare, etj…por edhe kjo ndodhi sepse luftetaret shqipetare kuptuan se i kane perdorur..ne fakt, disa nga keta luftetare qe tentuan te marrin pushtetin (1821-28) u vrane ne rrethana te fshehura, nga keta “grekerit” dhe gjermanet, ndonese sot, gjoja, jane heronj te ketij vendi!!!
  Ishin edhe Franca e Anglia qe bene shume, ne fakt, i famshmi (m*t) Victor Hugo ka shkuar atje vetem per kete motiv, ka bere personalisht propagande duke kerkuar te bindin shqipetaret se ishin (popull tjeter)”greker”, ne fakt, arvanitasit, kane filluar te zgjohen, sot, por shume prej tyre ndonese flasin shqip, thone se jane grekè, per keto (propaganda) arsye(fatkeqesisht, gjithmone ka qene qe i zgjuari ndikon tek i mè pak i zgjuari)!!!!! Pra, fatkeqesisht, na kane perdoruar…. mire qe jemi rrace e keqe e s’zhdukemi lehte 😀 Pshn!

  P.S (me fal rremujen ne te shkruar por jam me ndut)
  ..Edhe flamuri grek eshte vènè nga (gjermanet) djali i Ludovikut (Otto, 18 vjeç!), tani, keta qe i kane sajuar t’iu japin edhe parate…
  Pra, keta (s)kane kostumet, veshjet, heronjte, gjithçka shqip. Greket, mund te themi me plot gojen qe eshte nje shtet (i sajuar) bordello i ngritur mbi genjeshtera ne kurrizin e shqipetareve. pastaj, kanceri e ka kete; hapet si vaj ne det(e kerkojne territoret tona, vazhdimisht………..

  Përgjigjjuni

 26. Ballkan rushfet  --  21 Nëntor, 2012 në 2:44 pm

  Jemi shume mbrapa civilizimit,akoma me flamure meremi kemi demokraci apo jo ,secili le te ngreje ke flamur deshiron,disa te ngrehin flamurin shqiptar disa te tjere flamurin grek apo cfare te duan,ballkani eshte cop cop per keto gjera,Le te ngrihen 100 flamure dhe te rrojme ne paqe,kjo eshte bukuria e jetes.

  Përgjigjjuni

 27. Shkupi  --  21 Nëntor, 2012 në 3:07 pm

  Kam thene se Grekshnik Spahiu eshte lepurosh,ku eshte patriotizmi i Aleances Kuq e Zi,pra vetem p.rdha ka.

  Përgjigjjuni

 28. alba aba  --  21 Nëntor, 2012 në 3:07 pm

  Mire kane bere sepse ne Tirane flamujt jane biznes me shumice e per pasoje nuk kane vlere.

  Përgjigjjuni

 29. XHA SULA  --  21 Nëntor, 2012 në 3:08 pm

  UNE JETOJ DHE PUNOJ NE ITALI JAM ME QERA DHE KAM NGRIT FLAMURIN SHQIPETAR NE BALLKON…..ASNJE NUK ESHTE MARRE ME ATE PUNE…GREQISE NUK EDI PSE I DJEG….PO PSE TE DJEG MOR XHAN….RROFTE SHQIPERIA DHE SHQIPETARET..

  Përgjigjjuni

 30. fiku  --  21 Nëntor, 2012 në 3:12 pm

  Gjithe shqiptaret jane kurva dhe hajdute.Ti rruni karin Himares

  Përgjigjjuni

 31. Kasimati  --  21 Nëntor, 2012 në 3:12 pm

  Pse nuk prononcohet Petrit Vasili, apo eshte i zene me problemin e sheshit Avni Rustemi.

  Përgjigjjuni

 32. himarjoti  --  21 Nëntor, 2012 në 3:16 pm

  O HIMARE E TOSKERISE
  MOSMU QESH KETE RADHE.

  Përgjigjjuni

 33. laura  --  21 Nëntor, 2012 në 3:22 pm

  Nivele te larta te polemikave por jo dhe aq te arsyeshme ! Tone te ashpra jo aq me baze ! Mendoj se ka thene nje armik i yni qe duhet ta citoje : ” te kujt jane delet i atij eshte edhe livadhi “! Ne baze te emertimeve te njerezve as 10% nuk jane shqiptar ne Shqiperine e tanishme! Ne baze te asaj qe u zhvillue qe sa e di une dhe qe kam lexuar atje(ne Shqiperine e sotme) cdo gjuhe pritet me mire qe eshte jo shqipe madje cka do qe te jete ,muzike,art,sheknce,teknologji nese prezanuesi flet jo shqip do ta kete edhe mbeshtetjen e shtetit dhe te qytetareve! Ky infeksion me te madhe po i kaplon edhe trojet shqiptare ne Kosove pos enklavave serbe te cilat e kan organizimin e tyre tipik kombetar serb te pa demtuar nga “qytetrimi modern” dhe per kte tani kan filluar te ju vijne ne ndihme donacione nga Europa si “trashegimi kulturore”! Shqiptareve legen politik dhe intelektual nuk ju ka faj askush qe ne menyre vullnetare per hire te “modernes” ,perveq nje pakice kan hequr dore nga elementet origjinale identifikuese kombetare shqiptare! Injorimi i reales i ka bere euforik ne cdo sfere te jetes! Vetem me hove e per te gllaberuar pasurine shoqerore dhe per te ju shmangur obligimeve prifesionale sajojne festa.Nga Kosvova e varfer me parane publike organizohen per te shkuar ne Vlore per 100 vjetorin e pavarsise.Jane qindra te persekutuar ne forma te ndryshme nga regjimi kriminal serb me banim be Kosove apo jasht Saj dhe asgje per ta.Ambasadat ka qen dasht ti identifikojne individet qe kontrubuan per Kosoven mbi me shume se 40 vjet dhe nga kriza e moshes dhe ajo ekonomike qe i ka kapluar as TV nuk kane per ta percjellur kte manifestim me madhorin per Ne shqiptaret! Mosndeshkimi i kriminelve qe po vrajne ne Veri e po ngujohen sipas Kanunit,gjykatat korruptive,asimilimet ,martesat me armiqt Tane nepermjet emisareve qe i njeh edhe shqteti.Gjendja totalisht me kahje asimiluese tek Shqiptaret e Maqedonise qe me ato kapela te zesa me shume ju gjasojne atyre te AAfganistanit dhe binjda e tyre primitive fetare dhe aboslutisht fare morale sa i pwerket barazise gjinore.me emretimet e tyre krejtesisht turko-arabo-rome sikur edhe muziken qe e kultivojne ne pergjisi tallava! Ne jemi duke shkuar me vullnet ne QKOMBTARZIM! Urime pavarsia e Shtetit Shqiptar dhe 100 vjetori i Pavarsise se Shqiperise-drites Sone te vetme qe na mbajti gjalle kombetarisht deri tani! Te rikthehet dinjiteti i Yne Kombetar Shqiptar! Perndryshe ATDHEU NE RREZIK !

  Përgjigjjuni

 34. enea  --  21 Nëntor, 2012 në 3:24 pm

  Himara ka qene, eshte, dhe do jete greke. Keshtu thote historia dhe emri i himares.

  Përgjigjjuni

  • hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 6:55 pm

   ……..uuuuuuuuuuuuuu…ena !!!! Nga ke punuar keto dite moj e janulles , po gojorin e ke takuar ????? Po nuk je ti moj ena qe thua shpesh “Ne Shqiptaret” ….etj etj ? Ç’ne sot nuk qenke Shqiptare moj nuse ????? Hajt se per nder te ju 300-ave dhe gjakprishureve te athines kemi me i hap prap haremet , se ju e meritoni nje nder te tille .
   Puç puç … jevgjitke

   Përgjigjjuni

 35. kryqzata+  --  21 Nëntor, 2012 në 3:28 pm

  himariotet jane himariote dhe lojen midis shqiperise dhe greqise nuk do ta luajme ne.nuk duam as me ju as me ata,duam si ishim autonome himariote,i respektojme shqiptaret dhe nuk ndihemi me te mire as me te ulet,por nuk mund te rrime pa ju treguar faktet qenve shqipfoles te anadollit atyre qe qelben shqiperine dhe himaren.edhe nje here kush ka gje me greker i dini ku jane mos llapni kot.sa per kercenimet e disa na plasi trapi.kush kalon gardhin e pret vdekja thone amerikanet.
  shikoj disa trima ketu qe per gjithcka e paska fajin himara dhe greket,dihet boterisht qe himara ka lidhje tradicionale me greqine por kurre nuk i ka bere keq shqiperise.shikoni se hajdutet tradhetaret,vrasesit,mafiozet,i keni ne tirane jo ne himare,ne himare keni pleq pa drita,pa uje,shkolla te prishura.rruge te prishura,xhandare te korruptuar dhe as edhe nje spital apo kopesht.kjo eshte fytyra e shtetit te kalbur te anadollit qe po na shitni dhe po mbroni.HIMARA PER HIMARJOTE- JASHTE MBETURINAT E ANADOLLIT.detin po ja u shet saliu.iliri,shpetimi dhe jozefina jo himara,prandaj ulini pak puplat dhe hapni syte se nuk ja u ka njeri friken.

  Përgjigjjuni

  • Horri i Bulevardit  --  21 Nëntor, 2012 në 7:10 pm

   Po Himara e himarjoteve kjo po qe eshte e vertete, por jo qe Himara eshte greke, se kete sta pranon Shqiperia.
   Shumem mire qe mbani fene e te pareve, dhe as nuk duhet edhe pjesa tjeter te jene anadollake dhe turkoshake, por Himara eshte greke, kjo ska byhte ku te rrije dhe nje deklarim i tille sjell ate qe te vine shqiptaret atje ne Himare dhe kush te deklarohet grek ta cojne atje ne Greqi me qe dashka te jete grek.
   Je himariot dhe je shqiptar, jo se te paguan 300 euro dhe shpejt e shpejt behesh grek. Legena.

   Përgjigjjuni

 36. wee  --  21 Nëntor, 2012 në 3:36 pm

  per grekofilet….

  Përgjigjjuni

 37. VendaliU  --  21 Nëntor, 2012 në 3:49 pm

  Ja cfare thote Petro Marko per Himaren…

  Shkeputur nga libri i Petro Markos “Interviste me vetveten”, faqe 47 – 51.
  Pyetje : – Pasi fole per shkollat shqipe, pa me thuaj pse fshati juaj e humbi gjuhen, pse flet greqisht ?
  Pergjigje: – Kete do ta zgjidhin mire kompetentet : historionet, gjuhetaret.Une vete jam interesuar dhe kam qene shume kureshtar. Shume shoke me kane pyetur : Po ju, jeni shqiptare apo greke ? Te jesh i cdo kombesie nuk eshte turp, por une para disa vjetesh, kur isha ne fshat, dhe pasi kampistet (punetoret qe shkonin ne kampin e Dhermiut per te pushuar) me pyeten nese ishim shqipetare apo greke, u pergjigja me siguri : “Ne jemi shqipetare!” Me pyeten pastaj pse flisnim greqisht. Me sa munda, u thashe arsyet. Te nesermen provokova nje mbledhje te gjere ne fshat. U mbush oborri i shkolles me burra e gra. Menjeane ishin nxenesit dhe gjithe te rinjte, se e kishin merre vesh qe une do te flisja rreth temes : “jemi shqiptare apo greke?”
  Biseden e nisa pak a shume keshtu :
  – Duhet ta dime mire se c’jemi, c’kombesi kemi, se degjohen poshte e lart fjale se keta jane greke, keta nuk dine se c’jane! Pra fillojme : Ti, shoku Pavllo Beja, nga e ke origjinen?….
  – Familja jone, si gjithe Gjileku, jemi krutane. Erdhem ketu pas vdekjes se Skenderbeut.
  – Po ti, Vangjel Liza, si e di origjinen e familjes sate ?
  – Ne vijme nga Terbaci. Ketu erdhen tre vellezer nga Terbaci. Dhe nga te tre vellezerit u shtuan lagjet Lizaj, Cacedhimitret dhe Trekot.
  – Po ju o Koste nga vini ?
  – Ne vijme nga Velca! Jemi Tavajt, – dhe qeshi. – Ju e keni degjuar ate breg-shkemb atje lart, qe quhet Trapeza ose Kont-Tava.
  Rrjedhim nga Kontet, si ju nga Buajt. Aty tek Trapeza paguanin venecianet, prandaj quhet dhe sot e kesaj dite Kont-Tava ose Trapeza…
  Keshtu me rradhe te gjitha familjet thane se nga rridhnin. Na doli se vetem nje ishte i huaj : Josif Averbahu, me origjine cifute, nga Austria. Kjo eshte nje histori e cuditshme : Nje konsull i Austro- Hungarise, qe ishte ne Vlore, dashuroi nje fshataren tone qe mblidhte myshqe ne Llogara me shoqet e saj. Ky konsull shkonte ne Llogara per gjah. E pa kete vashez dhe u cmend pas saj. Erdhi ne Dhermi dhe e kerkoi per grua. I thane te nderronte fene.
  U be ortodoks dhe banor i fshatit….
  Pra c’jemi ne ? Shqiptare! Po pse e humbem gjuhen ?
  Une do te them ato qe di : Pse nenat plaka, gjyshet dhe gjyshet dine me mire shqipen se greqishten? Pse qajme e kendojme ne shqip ? Pse fjalet e urta i themi ne shqip ?
  Sic duket qe nga viti 1820 e tehu, greqizimi u be me qellim politik nga vete Greqia, qe fitoi lirine me gjakun e shqiptareve, qofte ne Mesolongji, qofte ne revolucionin grek. Suli dhe Himara ishin shqiptare, po dy krahina autonome qe nuk njihnin as Greqine, as Shqiperine, se ciles i kishte humbur edhe emri. Suli dhe Himara ishin kurdohere ne lufte me turkun.
  Erdhi koha qe himara u nda : Himara bregdetare mbeti e lire dhe e krishtere, kurse Himara e mbrendshme , Laberia, Kurveleshi, Lumi i Vlores e Dukati u myslimanizuan dhe u ndane. Megjithese u ndane ne dy fe nuk e humben kurre lidhjet e gjakut dhe te fisit. Cdo fshatar kishte te tijte ne nje fshat te myslimanizuar qe ne kohen e Ali Pashe Tepelenes. Kur beheshin operacione ndeshkimore nga turqit, bregasit nuk shkonin pertej maleve, ne Mesaplik e ne Kurvelesh, per t’u mbrojtur, sic benin gjer ne ate kohe, por iknin me varka per ne Korfuz ose per ne Gjirit, nen mbrojtejen e venecianeve. Aty shkonin pleq e plaka dhe femijet. Burrat luftonin. Aty rrinin shume vjet, gjersa mbaronin operacionet ndeshkimore. Thone se banoret e Dhermiut shkonin ne ishullin grek, kurse ata te Himares ne Gjirit.Prandaj dhe, kur flasin greqisht, dhermijasit flasin si korfjanet, kurse himarjotet, si gjiritlinjte.
  Pastaj shkollat ishin greke. Mesha kendohej greqisht. tregtine e benin me Korfuzin, Janinen. Pak nga pak u shkeputen lidhjet me Laberine, me Dukatin. Greqia, qe u clirua e para, thoshte se kudo ku jane ortodokse, jane greke ;myslimanet jane turq.
  Nisi antagonizmi turq e kaurre! Propoganda bente punen e saj. Kjo u thellua ne kohen e Ali pashe Tepelenes, i cili dergoi nje delegacion ne Himare, qe dhe Himara te myslimanizohej. Paria e Himares delegacionin e priti ne Qeparo, se kishte me shume kapedane.
  Delegatet e Ali pashe Tepelenes u thane mendimin dhe qellimin e vizites. Me plaku i kuvendit himarjot u tha delegateve :
  – E falenderojme pashane, qe mendon per te miren tone. Po i thoni pashait se ketu poshte, ne fshat, kemi nje fushe qe s’ka uje.
  Thahet ne vere dhe nuk na jep asgje. I jemi lutur Krishtit dhe Shen Merise, Shen Kozmait dhe Shen Spiridhoit, po s’na dhane uje. Ne na dhente Muhameti uje, menjehere behemi myslimane. Keshtu i thoni pashait.
  Kur vajten e ia thane pashait pergjigjen e bregasve, ai qeshi me zemerim dhe tha :
  – Eh kauret e dreqit, do te ma paguajn ! – Pastaj, duke qeshur shtoi – Pizevenget, jane te zgjuar, s’ke c’thua, jane rrufjane te medhenj !
  Pak nga pak propoganda greke behej me e madhe, duke pretenduar se Himara ishte krahina heroike e Greqise. Shume kapedane, sidomos paria, kishin privilegje. Dhe parate e mireberesve himarjote, qe i kishin lene ne bankat greke per shkollat e Himares, ishin nje
  shkak shume serioz per propoganden greke. Gjike Bixhili nga Dhermiu
  kishte fituar shume para ne Rusi, ku e kishte marre Pano Bixhili, perfaqesues i himarjoteve prane Carit, ne Peterburg. Mesuesit dhe shpenzimet per shkollen merreshin nga fondi i Gjike Bixhilit.
  Gjike Bixhili ndertoi dhe nje shkolle, qe eshte sot e kesaj dite.
  Ne kur ishim te vegjel, ne shkollen e fshatit shihnim portretin e tij , te varur ne klase. Sic i la Gjike Bixhili parate ne banken greke, ashtu i lane dhe shume mireberes te tjere nga Jugu, si Zhapa me shoke. Ishin miliona, te cilat u bene burim per te ushqyer propoganden greke ne vendin tone, sa u krijua miti i Vorio Epirit dhe sillogu vorioepiriot, qe merrej me clirimin e Vorio Epirit, domethene te Shqiperise se Jugut. Parate u vune ne dispozicion te parise, e cila merrte nje mije dhe shpenzonte nje… Paria merrte parà nga banka greke, e cila qe e autorizuar nga qeverite reaksionare nacionaliste te Megali Idhese ( Megali Idheja : qe Greqia te behej e madhe duke perfshire ne kufijte e saj jugun e Shqiperise dhe vendet ballkanike ku jane ortodokse).
  Himarjotet qe emigronin ne Greqi, kishin privilegje : perkraheshin si bij te nje “krahine heroike greke” me histori trimerie e burrerie. Fatkeqesia ishte se Shqiperia u clirua e fundit ne ballkan. Himara kishte ushqyer shpirtin e aneksartise, autonomise, si Suli, i cili pak nga pak u greqizua. Dhe, pasi u clirua Shqiperia, me kufijte te cunguar shume, propoganda greke e ushqeu shume idene e autonomise se Himares : as shqiptare, as greke!
  Kishte hedhur rrenje te thelle kjo propogande ne shpirtin e himarjoteve, te cilet syte i mbanin nga Greqia. Kreret himarjote, si Spiro Miloja, nje luftetar qe e ndihmoi shume Greqine, ishte ne krye te kesaj propogande, me gjithe farefisin dhe sojin e tij te
  perndare ne Dhermi, Vuno e gjetke. Spiro Miloja ishte nga Progonati. Ne fshatin tone ai kishte farefis LLuke Zh. e te tjere, qe propogandonin ndarjen e Himares nga Shqiperia. Si baze kryesore te propogandes perdornin dhe kete : Pse laberia u be turke ? E pse te mos behemi edhe ne me Greqine, qe eshte armike e betuar e Turqise, sic jemi dhe ne armiq te betuar te turkut. Shume fanatike ishin fshataret e mi ! Njezet e gjashte kisha kishte. Mbaj mend une se kishte tete prifterinj.Lidhjet ekonomike, privilegjet ne Greqi, interesimi i greqise per himariotet, sillogu vorioepiriot ndikuan shume per ti bere himarjotet t’i kthenin syte nga Greqia dhe te enderronin per nje autonomi. Pastaj, edhe ne
  kohen e pavaresise himarjotet pane se asnje qeveri e Tiranes nuk u kujdesua asnjehere per ta. Nuk shkonin as xhandare dhe nuk merreshin ne asnje pune. Ata pelqyen te mergonin : heren e pare ne Llavrion, ku kishte miniera ; ne Korint, per te hapur kanalin; ne Vllahi, ne Rusi, pastaj ne Amerike, ne France, ne Meksike, ne Argjentine, ne Australi, Kanada e gjetke. Keshtu ne dinim me mire
  ku binte Buenos Ajresi sesa Kukesi, qe nuk ia kishim degjuar kurre emrin. Dinim ku binte Australia dhe jo Kosova, qe nuk ja kishim degjuar kurre emrin. Dinim ku binte Athina dhe Korfusi ose Tirana
  e Shkodra. Ishim pa asnje lidhje me atdheun tone. Disa percares, vete regjimi i Zogut, sidomos Musa Juka, na percau. U ndame ne fshat ne dy parti: pendekuqet qe deshen Shqiperine dhe shkollat shqipe ;
  dhe pendebardhet, qe deshen Greqine e shkollat greke ne fshat. Kete percarje e ushqeu shume Musa Juka, duke na armiqesuar vella me vella. Familja jone bente pjese ne partine e pendekuqeve dhe mbanim ne ballkon kurdohere flamurin e Shqiperise.
  Kapedanet e Spiro Milos na kishin ardhur disa here ne shtepi, duke ne thene se Andrea Markoja ishte vrare per Greqine, Marko Jani ishte internuar nga italianet per Greqine e te tjera. Deshen qe ne te linim shtepine e te shkonim ne Korfuz, ku do te na mbante me shkolla e me pensione Athina. Qofte im vella, Fotoja, qofte kushuriri im Jani, i sikterisnin duke u thene : “Andrea Markoja u vra per Himaren dhe Marko Jani vdiq i veremosur nga internimet dhe vuajtjet e
  shumta per Himaren dhe jo per Greqine. Himara sot eshte dhe mbetet shqiptare. Prandaj mbajme dhe flamurin dite e nate ne ballkon. Ne e dime gjakun tone se nga buron”.

  Përgjigjjuni

 38. duro  --  21 Nëntor, 2012 në 4:14 pm

  Meqe Himara eshte greke atehere perse nuk i vendosni te gjithe flamuret shqiptar ne ballkone??Nuk u a mba bytha mos flitni e shani por veproni ashtu si eshte dhe sic duhet

  Përgjigjjuni

 39. alban4eva  --  21 Nëntor, 2012 në 4:28 pm

  ju kurvat greke, elevtherisqeps, kryqezata fashiste, dhe pisa te tjere greke, vazhdoni edhe pak beni gam gam, se do ju vije fundi edhe juve..

  ju kurva flisni per fe dhe per greker, ngaterroni fene me rracen qellimisht.. ose nga budallalleku..

  ju quani “grek” kush eshte ortodoks dhe “turk” kush eshte mysliman.. po atehere cduhet te themi qe nje pjese e mire e popullsise qe jeton ne Ger-QI u mbaron mbiemri ne fund me -oglu …!!! dhe eshte prapashtese tipike turke.. ca duhet te themi per kete fakt?

  sot GerQIa eshte nje konglomerat rracash, e perbere nga turq, hebrenj, sllave, arvanitas, armene, egjiptiane, etj etj etj.. dhe te gjithe keta quhen me emrin e perbashket “greke”..
  kete e di gjithe bota dhe eshte shume e lehte ta kuptosh, mjaft tu hedhesh nje sy fytyrave te zeza dhe te verdha te banoreve te GerQIse..

  qe GerQIa eshte cliruar nga arvanitasit edhe kjo eshte e faktuar, qe Shqiperia shtrihej deri ne Arte edhe kjo dihet boterisht.. kurse ju vemje “himariote” na kerkoni GreQi brenda ne Shqiperi..

  po skeni faj ju kurvat greke, kemi faj ne shqiptaret, qe mbajme ne pushtet nje kryegrek dhe kryeserb si Salehu.. sa kohe te jete ai ne pushtet, shteti juaj byth..ir e ka te siguruar detin dhe jugun e Shqiperise.. por ne fillim do hasni ne inatin dhe egersine shqiptare, dhe besoj se e njihni mire, qe nga koha e Teutes, kur ju vinte perpara si berrat, sa here qe benit marreveshje te pista dhe te fshehta me romaket..

  ju pisa qe e mbani veten per greke dhe qe pretendoni se keni lidhje me greket e lashte, duhet te shifni nje here veten ne pasqyre, se mbase pa dashje arrini te kuptoni se origjina juaj eshte Azia e thelle dhe Egjipti..

  kemi ca halle keto 20 vjetet e fundit ne shqiptaret, por gjithcka do shkoje ne vendin e vete, dhe do ta shohim pastaj ate “lavdine” e GerQIse tuaj, qe nuk eshte gje tjeter vecse lavdia e famshme pellazge..

  ata qe krijuan qyteterimin helen zbriten nga malet e Shqiperise, si Odisea me shoke, dhe pas tij te njejten gje bene iliret, albanet dhe arvanitasit.. historia perseritet dhe nuk genjen, se eshte kokforte..

  keshtu qe vazhdoni edhe ca kohe te mburreni me krijimet tona pellazge, se do vije dita qe do dalin shume gjera ne siperfaqe..

  dhe jo me qe nuk do guxoni te abuzoni me historine mijeravjecare pellazge, duke e ngaterruar me Bizantin e leshit dhe kishat e deforme me pleq prifterinj pedofile, por nuk do keni guxim te flsini as per Himare, as per toka shiptare.. nuk do guxoni te ngrini as syte per te na pare ne sy..

  ju aziatike shpirtvegjel, njerez uritha, krimba haleshe..

  Përgjigjjuni

  • eleYΘeriskepsi  --  21 Nëntor, 2012 në 6:32 pm

   @ Forever IDIOT !

   Mund te karakterizoni dhe te vini c fardo epiteti mua dhe kujdo qe nuk i pershtatet sjelljes tende ordinere si mbeturina turkoshake qe jeni ne shqiperi !

   Përgjigjjuni

   • hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 7:01 pm

    Hahahaaaaaa…. kjo fjale e thene nga nje idiote me brire si ty , ka kuptim te kundert oj elefteriqqqqiiiiqiqiiiiii………… ik kullot lopet bareshe

    Përgjigjjuni

 40. Adriatik  --  21 Nëntor, 2012 në 4:38 pm

  Media shqiptare eshte bere si tv greke ne kohen e qepes qe cdo gje ja atribuonin shqiptareve.

  Ndersa turkoshqiptaret obsesion greqine kane.

  Himara zemren ne Athine e ka. Ju e keni ne anadoll.

  Përgjigjjuni

 41. i  --  21 Nëntor, 2012 në 5:15 pm

  Himara do te haj nga te dyja krahet…Te mari pension ne SHqiperi se eshte SHqiptar dhe ne Greqi se eshte Grek,dridhe like e beje trike .Po ti marim kater fiet te kuqe,zi,qelli,e te bardh e ti bashkojme del ngjyr muti si HIMARJOTET…qe nuk din me ke te jen per faj te qeverive….

  Përgjigjjuni

 42. Himara toke shqipetare  --  21 Nëntor, 2012 në 5:18 pm

  thirje qe javen qe do te kremtohet 100 vjetori i pavaresise, te nisen ndac nga Vlora ndac nga te duan e te ngrejne flamurin tone kombetar ne qender te Himares.

  Përgjigjjuni

 43. PrapambetjetOsmane  --  21 Nëntor, 2012 në 5:31 pm

  cok gyzel-et e ballkanit, stersternipat e mahmut sulltanit.

  Përgjigjjuni

 44. ec himara  --  21 Nëntor, 2012 në 5:32 pm

  ec himara drejte evropes ,sa per ate turkomanin kokevar dardanin eshte mire mos ta komantoje fare eshte 0 0 o .himara dhe jugu jane nje

  Përgjigjjuni

 45. Reflection  --  21 Nëntor, 2012 në 5:44 pm

  @Adriatik (shih si quhesh, Adriatik! E mban veten grek por perseri, eshte semundje, kthehesh ne origjine ;-)):
  Nese Himara e ka zemren ne Athine (dyshoj per kete fakt) perseri shqipetar je! Athina shqipetare eshte. U themelua nga ne (Shih emri; Athina; E thena), jo-rastesisht lagjia me e vjeter e Athines quhet? – Bravo, Plakat,lagjia e vjeter, pra. mè lejo ta ve nje buzeqeshje tani per theniet (ups, sapo thashe ‘thenie’ me vjen perseri ndermend emri i Athines 😉 ) e tua ; 😀

  Përgjigjjuni

 46. tourkofagos  --  21 Nëntor, 2012 në 5:52 pm

  kace kalla korrekerit e erdoganit. degjoni nje kenge polifoniko nga qimara.

  http://www.youtube.com/watch?v=Fw4d4YKVoZ8&feature=player_detailpage

  lote nga site me dalin kur degjoj polifoniko

  Përgjigjjuni

 47. ujk marsi  --  21 Nëntor, 2012 në 5:56 pm

  Himariotet jane te gjithe Muhamedane, te gjithe synet jane bere. Hiqen si te krishtere diten dhe naten praktikojne islamin. Do kuptuar keta e kane nga halli qe thone jane greke.

  Përgjigjjuni

 48. çako çegrani  --  21 Nëntor, 2012 në 6:00 pm

  greket mos mendojn se shqipria esht,vet por ne ta shohin shqiptaret e shqipris se disa shqip foles qe e mbajn vitin si grek mundohen ta ndajn shqiprin,a sa per GREQIN SHTETI SHQIPTAR I KOSOVE DHE I ILIRIDES TE MAQEDONIS,DO TI HIN GREKUT DERI NE ATIN NESE DUHET,SHQIPRIA ESHT NJE SHTETI FORT TASH,A NE TI SHOHIN TASH MIR SHQIPTARET E SHQIPRIS SE KUSH JAN GREK E KUSH JAN MAQEDON E SERB NE SHQIPRI,A SA PER 200 EURO KA DISA NE SHQIPRI QE I SHESIN VAJZAT E VETA PER SERBET E MAQEDONT,MIR PO SHQIPTARET JASHT TROJEVE QE JAN NUK DO TI LEJOJN AS GREQIN AS TURQIN PO AS NJE SHTET TJETER QE TA PERBUZIN SHQIPRIN,KA SHQIPTAR PLOT TASH TUNG NGA GOSTIVARI SHQIPTAR ZGJOHI DHE MOS I LEJONI TE TJERET TE LUJN ME TOKEN E SHQIPRIS.

  Përgjigjjuni

 49. pinxho kapellja  --  21 Nëntor, 2012 në 6:31 pm

  Qaur i derrit.

  Përgjigjjuni

 50. Arber Kastrioti  --  21 Nëntor, 2012 në 6:48 pm

  Kreshnik Spahiu a mundet te dielen me u nis per ne himare me flamurin kuq e zi dhe ta vejme ne mes te himares.Un jam vlonjat dhe te siguroj 30 djem dhe vajza me makina te gatshem diten e diele ne cfar ore te doni.Eshte toka jone dhe duhet ti tregojme te gjitheve qe nuk mund te preket dhe te perdhose flamuri Kuq e Zi qe u ka lare me gjakun e te gjithe shqipetareve qe kan dhene jeten per ta.Se eshte turp per ne se jane duke ardhur ekstremistat e agimit te zi me flamura grek,dhe ne në token tone te kemi frike te ngrejme flamurin.Duhet ta skuqim njehere Himaren sidomos per 100 vjetori e pavarsise.Aleanca Kuq e Zi ju lutem te mblidhemi dhe ti bejme nje vizite Himares tone dhe ti dhurojme nga nje flamur te gjitheve,ose tja vejme me zorr neper ballkone.Duhet levizur para 28 nentorit,se eshte turp per ne po e them dhe njehere se do na qeshin ne greqi.

  Përgjigjjuni

 51. Dukati gjysma e Misirit  --  21 Nëntor, 2012 në 6:52 pm

  Keta ndyresira duan nje mesim , se mesa duket e harruan ate levendin se ce gjeti vjet ne Himare. PO kerkojne dhune , dhe ne do u japim ca duan.

  Përgjigjjuni

 52. alban4eva  --  21 Nëntor, 2012 në 8:01 pm

  ikni o greqer, hani ndonje suvlaki ne athine.. shikoni hallet tuaja, o njerez nga Azia.. mos e kruani me shqipet..

  Përgjigjjuni

 53. Shqipetari  --  21 Nëntor, 2012 në 8:08 pm

  Te dashur shqipetare
  Jam nje djale i ri nga shqiperia qe jetoj jashte edhe me krenarine me te madhe do te coj sa me perpara emrin e SHQIPERISE.
  Pasi lexova disa prej komenteve me takon te them se , deri kur te kemi persona qe per 300 euro shesin bythen e tyre do te vazhdojme te kemi keto debate.Mua personalisht me vjen keq se si politika jon vazhdon ti anashkaloje keto probleme te cilat jan me rendesi te madhe per shtetin shqipetar.
  Personalisht jam i mendimit te bashkohemi te gjithe bashke edhe te shkojme ne himare per te zbukuruar flamurin tone me ngjyrat kuq e zi.
  Nje pyetje kam per greket:me ate flamur si vijat e zebres nk ju vjen turp te pranoni se jeni “grek“(nqs ka nje popull grek gjithmone)

  DESHA TE UROJ TE GJITHE SHQIP FOLESIT NE MBARE BOTEN GEZUAR 28 Nentorin
  dhe se shpejti te kete nje bashkim etnik te gjithe trojeve shqipetare

  une mund te jem edhe gabim ne idete e mia por nk mund te hudh poshte prejardhjen time per disa leke

  Përgjigjjuni

 54. tt  --  21 Nëntor, 2012 në 9:15 pm

  Ha ha ha ha ha ha korraket e Janulles jan hedhur ne sulm per Himaren “greke” ore hajvan mjaft keni lexuar librat e historianeve sharlatan greke dhe prrallat e mjeker cjapve te kishes ortodokse greke hapni syt ore grekofile sa nuk eshte vone shikoni ku e kan katandisur Greqin te tilla prralla psikopatesh te tille fund do te keni dhe ju po te merreni me kto prralla

  Përgjigjjuni

 55. Vlonjati Himariot  --  21 Nëntor, 2012 në 9:45 pm

  Hajde nga nena dhe motra te gjithe Turkoshakeve Shqipfoles dhe bastardeve te tyre! E keni hallall Sali Berishen dhe atyre qe ju genjejne per dite me te mira neser, popull bastard!

  Përgjigjjuni

  • Vlonjat i Vjeter  --  22 Nëntor, 2012 në 9:54 am

   ja dhe ty per te mira e ne koke tende, me liber shtepie ku ti kesh lart apo poshte nen dhe !

   Përgjigjjuni

 56. Mbreti Gent  --  22 Nëntor, 2012 në 5:37 am

  Po përdoret me shumë dinakëri parrulla “Himara,himarjotëve”,sepse greku po përpiqet që të krijojë “popullsi me identitet himarjot”,pra as shqiptare e as greke gjoja. Me kalimin e kohës kjo popullsi me identitet “himarjot”, me anë të presionit të institucioneve të ndërkombëtare,do të përpiqen të krijojnë një autonomi për Himarën, që shpresojnë të kurorëzohet me bashkimin vullnetar me Greqinë(ky është plani i qarqeve shoviniste greke)!!! ËSHTË KURTH PËR TË GJITHË HIMARIOTËT E NDERSHËM PËRDORIMI SI PA E KUPTUAR EDHE NGA ATA VETË I TERMIT “IDENTITET HIMARIOT,as shqiptar, as grek”.
  Vëllezër shqiptarë, të krishter të Himarës heroike,greku po e ngul thikën pas shpinës suaj duke shfrytëzuar pakënaqësitë që kemi të gjithë ,si shqiptarë që jemi, ndaj mungesave në shërbime,korrupsionit të zyrtarëve etj duke ju thënë që juve ju diskriminon qëllimisht Tirana zyrtare,prandaj pranoni termin “identitet himarjot, pra as shqiptar, as grek” dhe nga ana tjetër paguajnë pensionet e famshme, duke shfrytëzuar në fund fare varfërinë,pakënaqësinë thjesht për t’ju bërë “Grekë””,juve që jeni zemra e Labërisë dhe që keni këngët më të bukura polifonike të të gjithë jugut e që janë këngë puro SHQIPTARE ,një provë e fortë e shqiptarizmit tuaj!!!! RROFTË GEGËRIA,RROFTË TOSKËRIA….,RROFTË KOSOVA,RROFTË ÇAMËRIA,RROFTË ILIRIDA(Maqedoni ),RROFTË MALSIA(Mal të Zi),RROFTË LUGINA PRESHEVËS(Serbi),RROFTË HIMARA(Labëri=Shqipëri)!!! Rroftë Kombi SHQIPTAR! !!!

  Përgjigjjuni

 57. adi nga vlora  --  23 Nëntor, 2012 në 1:38 am

  O vllezer.E vertete qe Shqiperia po kalon trazira economike.Por kjo sdo te thote qe ne ta shesim atdheun tone.Greqia po falimenton.Politike e bazuar ne mashtrim ndaj popullit te vet me bilance te rreme.Genjejne njeri tjetrin,pra ja kane me te futur popullit te vet.Himarjotet e adoptuar kujtojne se greket i hengri meraku per ta.Greqia ka synime shoviniste shume te avancuara dhe te koklavitura qe dihen.Jane duke u perpjekur te na e marrin token me ate moton e vjeter romake ” Perca e Sundo”Nuk eshte nevoja qe te thirrni shqiptaret turkoshak apo cfare tjeter.Mysliman apo katolikapo cfardolloj feje mbi te gjitha jemi shqiptare.Sa per turkoshak mos harro se turqine e kane themeluar kokat shqiptare.Ashtu sikurse greqine e kane cliruar trimat shqiptare arvanite,qe greket me shume kujdes jane perpjekur te eliminojne cdo te dhene te dokumentuar ecdo dokument.Neper librat e shkollave u mesojne kalamajve ca u don qejfi.ca pret nga koli trojes.Por nuk do munden kurre te zhdukin memorien e nje populli.Ajo eshte nje gje qe do mbetet sic mbeten legjendat goj pas goje.

  Përgjigjjuni

 58. hajdari  --  21 Nëntor, 2012 në 1:46 pm

  o KRYQEZATA + o kelysh bythe shkruan kollaj ti,shpalose fytyren tende te mutit se kush je se dhe ne greqi nuk te pranojne me

  Përgjigjjuni

 59. Mehmeti  --  21 Nëntor, 2012 në 2:07 pm

  Jan pak leshatore ato tuajat,mos te kam rene gje per pjese po qe i bardh tregon se jemi nje fis,e ta quash per ndihme.

  Përgjigjjuni

 60. Priam  --  21 Nëntor, 2012 në 3:47 pm

  Bravo!!! per te gjitha komentet, sidomos per kete te fundit! Por duke pare se bizantini yne i vogel nuk mbush mire nga arsyetimi, do doja te shtoja dicka ne lidhje me gjuhen. Pozicioni i grekeve ne lidhje me shqiptaret eshte i qarte qe nga fakti se plot fjale te tyre perbehen nga fjale shqip qe i referohen organeve gjenitale. Keshtu qe kryqezata, mos u merzit pallikari!

  Përgjigjjuni

 61. ALpini  --  21 Nëntor, 2012 në 4:17 pm

  cakall7
  po keshtu jemi ne shqiptaret qe ti se kupton,ne i bejne hyzmetin dhe gjitonkes,ja psh te kem ty une komshi tere diten do shof nga ballkoni tend kur ajo te zgjatet te ndere rrobat dhe une do bej sikur me ze kolla,……… .besoj se e kuptove rastin me greqine.

  Përgjigjjuni

 62. hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 4:19 pm

  Ty para se te te rrahesh moj ulkonje , duhet edhe me te q…. mare e prap qe te shkosh ne fis dhe ne gen … te du fort edhe pse je bak bronxato oj nuseeeeeee greki…puç puç. Tik tak , tik tak , tik tak …. behu gati , se dylekshin do te ta kthejme ne govate…

  Përgjigjjuni

 63. Mehmeti  --  21 Nëntor, 2012 në 5:03 pm

  Jo me ty bythzi haleja bythzijt e kan me bythzijt por un e kisha me ata verat leshatoret tuaja qe ja kemi shtypur 400 vjet rresht.Pyte pak gjyshen apo temen se motrat vin vete se i kan qef bardhoshat,

  Përgjigjjuni

 64. hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 5:37 pm

  …. O ALpini , thuaja me troç ulkonjes se nuk i ngel qejfi …. e kemi te civilizuar nusen , eshte çupke greki dhe se ka problem hellin …….. perkundrazi , hellimin e ka ne gjak dhe e ka per nder . Ulkonje mos u merzit nga e verteta , ne prape te dume fort dhe komshije kena me te mbajt gjithmone.

  Përgjigjjuni

 65. loni  --  21 Nëntor, 2012 në 6:30 pm

  haaaaa o cakalli,,e forte per ate trimin,,ky eshte gjaku i vertete i nje shqiptarit,,,llafe shume dhe bytha sja mban,,ha mos vrit shume greke se te denoje kombet e bashkuara…

  Përgjigjjuni

 66. hajriu  --  21 Nëntor, 2012 në 7:10 pm

  Kurse ju o leonesha jeni e kunderta , llafe pak se gojen e keni te zene me suzhuk origjinal , por ama bytha jua mban dhe shume bile ……… ç’eshtje geni , dava jevgjitesh athine.

  Përgjigjjuni

 67. xxxxx  --  21 Nëntor, 2012 në 8:39 pm

  O Cakallis jo ti lepijm kembet Israelit po tu heqim dhembet disa cakalleve te vjeter si puna jote o koqe e Fanarit ha ha ha ha ha ha sa budallenj si puna jote mban kjo toke eshte per te vure duat ne koke

  Përgjigjjuni

 68. Reflection  --  22 Nëntor, 2012 në 3:16 am

  @Priam: Ne fakt, ‘pali-kari’, ‘pidhi-mu’, GreQi…:D
  Me sa duket nuk eshte e vertetè se greqishtja vjen nga shqipja, vjen nga fjalet e “pista” te shqipes 😀 Kjo dmth se per ta nuk mund te ishte per nder te flasim te njejten gjuhe keshtu, per t’iu pershtatur nivelit te tyre vendosen te sajojne gjuhen greke me fjale (qe ne s’na hyjne kaq shume ne pune 😀 ) te pista, shqipetare…:D Flm per komlimentin, gjithesesi eshte detyre (e te gjitheve) ndaj ate/memedheut….

  Përgjigjjuni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *