mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

“Shota” e Zvicrës, nga Gjeneva drejt Vlorës me kalë të bardhë

Një grup kalorësish, të prirë nga Teuta Biba nga Gjeneva, me veshje kombëtare dhe me kalë të bardhë, kanë nisur në rrugëtimin historik nga Kulla e Jasharajve në Prekaz dhe për 8 ditë do të rrugëtojnë nëpër shtigjet, të cilat kanë kaluar Isa Boletini me delegatët nga Kosova para 100 vitesh me destinacionin e fundit Vlorën, më 28 Nëntor, për të nderuar Përvjetorin e 100-të të Pavarësisë së Shqipërisë.

Teuta Biba, e rritur në Zvicër, ku edhe ka mbaruar studimet në Universitetin e Gjenevës, është e njohur në Zvicër si kalorëse e mirë e kuajve. Për tetë vjet me radhë ajo ka marrë edhe disa mirënjohje në këtë drejtim si sportiste e shkëlqyer me kuaj në disa gara.

Teuta Biba i ka deklaruar agjencisë informative “Presheva Jonë”, se “grupi do të ketë disa ndalesa nëpër disa nga vendet historike të trojeve shqiptare dhe do ta shpalosë kohë pas kohe edhe flamurin kombëtar gjigant me 3050.95 m. gjatësi”.

Siç mësohet nga Teuta, grupi i kalorëve ka hyrë sot në Prekaz. Tek kulla e Adem Jashar-it janë pritur nga kryetari i komunës, Rifat Jashari, ambasadori i Shqipërisë, shefi i ri Protokollit të Shtetit, por gjithashtu edhe nga fëmijët e SOS.

“Tek kulla e Jasharëve u kënduan këngë nga fëmijët, pastaj hymë në odë dhe brenda në kullë të Adem Jasharit për një kafe. Drekë për fëmijët dhe ushqim tradicional për rrugë; fli, pite, ammm..sa të mira!” tregon Teuta.

Ky aktivitet tërheqës vjen si ide e Enver Raqas dhe Hysni Sadikajt, Artan Mjekiçit, Jeton Gashit, Agron Ivanit dhe Fatmira Gjonit në bashkëpunim me Shoqatën e Turizmit Alternativ të Kosovës dhe të disa sponsorëve. Teuta Biba, një shqiptare e rritur dhe e shkolluar në Gjenevë, ka premtuar se pas kthimit nga Vlora do ta sjellë një flamur kuq e zi për Preshevën. /preshevajonë/

29 komente në ““Shota” e Zvicrës, nga Gjeneva drejt Vlorës me kalë të bardhë”

 1. Horri i Bulevardit says:

  Bravo, po e pe Rita Oren rruges ne autostop, merre me vehte dhe sille ne Vlore, se do me e marr Berisha ne Tiran.

  1. raimondi says:

   Shume bukur e kane bere kete vajten me kale ne Vlore ……

   Kujdes ruges …. Udha e mbare per ne Vlore !

   Kete vajzen qe po vjen ne Vlore mund ta quaja _-Doruntina po kthehet ne Vlore…

   Si thote Lasgush Poradeci:

   Cu mbush mali me deobre
   C’u mbush deti me pampore
   Se c’u mbush e shkreta Vlore
   Plot me krushq e me dasmore

   S’jane krushq e dasmore
   Jane Toske e Malesore
   Me flamure te kuq ne dore
   Si dhendure me kurore …..

 2. shpatar says:

  Ky eshte partiotizmi i munguar tek shqiptaret dhe jo ato budadalleqe qe bene Qeveria me 1000 desh e me 1000 qengja e me flamuje kombetare me 100 lloje shqiponjash .Turp me te madh nuk ka. Shqiptare e ndershem dine se si festohet.Ne se nuk ishte kjo ndjenje bota do na nxirrte gjuhen .

 3. dario says:

  Po Tirona osht Kryeqytet e te gjtha festat ne te gjithe boten e qyteteruar kane epiqender Kryeqytetin o horri i katunit.

  1. Horri i Bulevardit says:

   Horri katunit o qyp pekmezi e ka pas dhe e ka shpin e stergjyshin mrena ntiron, o katunar me emer qytetar.
   Kuptoje pak pse e kam shkrujt ashtu masnej jep replik trap fshatari duhet me ju pershtat juve fshatarve qe te komunikojm me ju.

   1. Ben Chicago says:

    Horri,kuptohet qe ke pas edhe stergjyshin “Tirons “,prandaj je kaq i trashe,,,.

    1. Horri i Bulevardit says:

     E mor zot kur ka shku dhe katunari ne Chikago dhe na shet pordhe, kujde sa mos futesh ne ato rruge qe sdel mo o fshatar kooperativist i rrethu me stimuj kooperativist i dallum.

 4. pordhaci shqyptar says:

  sa pordhnojn shqiptart mer burr,burra e gra pordhnojn !!
  mir burrat po edhe grat a??

  1. Dardan says:

   pordhac,, Pse ti ke ngel pordhace kjo nuk do te thote se gjithe Shqiptaret kan ngel pordhace e nuk duhet te festojn, Shqiptaret kan shum arsye te festojn asnjeher ne Historin e keti populli nuk kemi qen me mire dhe me afer bashkimit e krijimit te nje shteti te vetem e fuqishem Shqiptare me mbi 8,milion banore me nje Ekonomi e Ushtri te forte e zoja ti dale zote vetes se saje, A ka probleme ka tegjitha vendet e Ballkanit kane probleme por gjerat duhet shikuar ne vija te trasha Shteti nuk kesht Shtepi Private ta perfundoshe se ndertuari per 5-6 vite ndertim dhe futja ne binare te drejt te nje shteti kerkon pune pune dhe kohe dhe me rendesi esht se ne jemi ne rruge te drejt , Kthene pake koken mbrapa dhe shikone se ku ishte kosova dhe Shqiperia vetem para 20,viteve ndersa sote ne kosove dhe Shqiperi jane duke u krijuar disa nga veprat me madheshtore ne Ballkane si Autostradat kur para 20,viteve nuk kishim ase rruge, Reflektoni o Shqiptare mos rrini si plaka te kqija ter diten duke mallkuar vendin tuaj per fajin e deshtimeve tuaja personale, Shqiptaret sot jane populli me vitale ne Evrope dhe Ardhmeria esht e jona nuk ka fushe apo sektore ne bote sote ku nuk ka nje Shqiptare ne piedestale,

 5. DETARI@ says:

  Me emocionuan sinqerisht menyra se si e trajtone rendesine e flamurit tone kombetar !Bravo u qofte !Keta njerez jane per te udhehequr popullin !Do te thosha se eshte e ngjashme me udheheqesen luftetare te Frances ne vitet 1700~1800 , kundra anglezeve ,te madhen Zhan D’ark ,por pa dyshim me Shote Galicen !Dhe nji here Bravo !

 6. vlora says:

  mire se te vish moj trime,jo vetem ti por te gjithe ata qe e ndjejne veten shqipetar,udhe te mbare dhe qofshe faqe bardh…rrofte kosova trime dhe c’do gje qe perendia e ka gdhendur ne shqip.te rroj nena jone e shtrenjte shqiperi…nje perqafim nga kanina e vlores.

 7. liridon drenica says:

  PREKAZI-VLORA dy vendet me te shenjta per ne shqipetaret keto dyja jan meka dhe jeruaselemi yne…

 8. besim says:

  Kjo deshmon se sa shume e duane shqiptaret e kosoves shqiperine me mijra te tille kane per te ardhure ne shqiperi me kuaje dhe ne menyra te ndryshme anuk eshte kjo mos te them sakrifice po nje mundim per vet trupin fizike te ktyre njerzve se kta kishin mujte me ardhe me makina po jo jan njerze vertet qe me gjithe shpirt e duan shqiperin ne e duam shqiperin ne kosovaret e duam te jete e forte ekonomikisht te jemi ne te gjitha sferate te bashkuar dhe te bashkpunoim ne ardhmerin ekombite shqiptare me ideale te reja dhe nacionalizmi yne te shnederrohet ne ekonomi dhe ne nje zhvillim te madhe per te gjith shqiptaret dhe mbi te gjitha ta kemi nje ushtri te forte nja shtatmadhori te forte ushtarake qe eshte enderr e jona se pa ushtri ska shtet dhe ushtria ta kete nje fonde te veqante per mirmbajtjen dhe investimet qe duhet te behen ne ushtrine e kombite shqiptare AMANET NA E LAN TE PARET ME I BASHKU TOKAT SHQIPTARE U REALIZOFSHIN TE GJITHA IDEALET E SHQIPTARVE NGA JANE ATA E DINE SE QKA DUAN RRNOFTE SHQIPERIA DHE KOMBI SHQIPTARE SA TE EGZISTOI NJERZIMI.

 9. besim says:

  Tema te lutem postoni temat e mija se une se beje ofendime vetem athere kure jam pake nervoze hahah flm per mirkuptime

 10. besim says:

  O tema qka po ndodhe qe bisedate emija spo i postoni

 11. voten time do ta jipja megjithezemer ker kete vajze patriote kosovare!E kush me teper se kjo vajze do te mund te bente me shume per ceshtjen shqiptare?Pershendetje dhe falemminderit teuta!Nje gjest i rralle nga mund te marrim shembull te gjithe!

 12. ALBAN DARDANI says:

  – Ideja ,nisiativa e ketij grupi, si edhe e shume grupve qe jane degjuar deri tani( ne kembe, me kuaj , me makina etj.etj) jane veprime qe shprehin dashurine, respektin e ndienjen e pergjegjsis per atdheun mem, per gjith trevat dhe kombin shqiptar.
  –Ata si bejne keq askujt, vecse e nderojne festen e 100 vjetorit e Pavarsise, nderojne gjakun e perpjekiet e Rilindasve dhe te reneve, nderojne ter popullin e ndershem e patriot kudo ne trevat shqiptare dhe ne diaspor.
  – Zerat dashakeqes, ironizus, me fjale e gjuhe te helmatisur,qe mbjellin , gatuajn e ushqejne frumen e percarjes, te urrejties dhe te luftes se re te klasave ,sjan vecse mbetjet e plehurinave anti shqiptare te transformuara e kamufluara deri ne dite e sotme. Interesi kerkon qe edhe keto lloj plehurinash te ndreqen e te behen sadopak te dobishme, .Ne te kundert, duhen perdorur te gjitha format e mjetet per ti kthyer te pa demshem e pa rrezikshem.
  – Nderime e respekte te gjith atyre qe ne udhen e rrugen qe bejne ngerene e lartesojne vlerat e kombit tone ne kete 100 vjetor.

  pershandetje ALBAN DARDANI

 13. BALLISTI says:

  Ket nusen kina me e marre partizone ne çeten tone.

 14. interesante says:

  ore interesante,

  ka 100 vite ky muhabet po perse vetem tani u zgjuan shqiptaret te hipin mbi kuaj?

  deri tani kjo teuta me shoqe cil kuajve ju ka hipur?

  varja leshin ketij muhabeti,

  e tera eshte vetem mendjemadhesi, PATRIOTIZMI NUK ESHTE KY.
  njeriu duhet te jete patriot cdo dite cdo here…

  keta filluan te futen ne gare se kush eshte me i forte…


  betohem asnjeri nuk ka ne zemer patriotizmin vetem se shenjen e ‘show’ut, se ja une kete bera etj…
  pa po te kete nje lufte te vertet do ta shohim se cilit kal i hi kjo teuta me shoqe dhe shoke…

 15. si ne mesjete says:

  shko moj shota ne zvizer dhe mos luaj me zjarin ,qe jeni popull i trashe e dija por jo dhe kaq

 16. juve qe nuk iu pelqen po iu them se kosovaret jane zemra e kombit,teuta dhe shume te tjere jane rritur me dashurine per shqiperi e flamur te kuq,,gje qe juve iu ka munguar.Kjo i ben ata te cajne male e dete kurse ju zaberhane jeni si ata sorrat ,njerez kot

  1. na plasi se cmendon ti says:

   ik e pirdhu, ata qe jan patriot luftuan ne kosove kurse “shota” me shoqe ishte ne pub duke ferkuar shalet me ndonjerin…

 17. valter says:

  Bravo shume bukur ideja dhe iniciativa e kesaj vajze se bashku me grupin. Mirse te vini ne Vlore!!! Nje vrejtje per “Dardan”, duhet te dish se per ju eshte e vertet qe po gezoni lirine e munguar prej shume kohesh pasi vendimet e me te forteve penalizojne me te dobetit (ligji i me te fortit). Keshtu qe shtetet qe na ndan edhe do na bashkojne. Puna eshte mor zotri se keto 20 vjet ne pjesa prej kendej (jo kosova por edhe ju rrugen e qeverisjes ton po ndiqni pak nga pak) perveç nje grupi qe u pasuruan me vjedhjen, grabitjen e pasurise kombetare dhe qe edhe ata sdo ti gezojne me sa i gezuan despotet e vendeve arabe, pjesa tjeter eshte me keq seç ka qen mbas luftes se dyte boterore. çi duan rruget e autostradat kurre 80% e popullit merr buken me liste, çi duan makinat kurre njerzit skane pune dhe te mbytur ne borxhe. Ti kujton se je i pavarur? Se shtepia (Shqiperi) eshte e jotja? Jo mor zotri jo ajo eshte e dhen peng tek huadhenesit financjare. Eshte njlloj sikuder ajo kredi bankare qe e merr per te rregulluar shtepin tende per ta bere me te bukur e me te mire dhe le si garanci hipoteken e shtepise qe ne rastin e shtetit jane “BONOT e THESARIT”(si puna e qindra mijra amerikane qe kishinme kredi per shtepi dhe ne fund i humben jo vetem leket por edhe shtepin, kriza e 2008). Edhe ne sot jemi zhytur ne borxhe pikerishte nga keto megainvestime te marra borxh per te mos dal me kurre nga gropa e borxhit (kjo eshte strategji si te sekuestrosh nje shtet, eshte teori ekonomike me vete, por skam kohe te ta shpjegoj, ose me mire shiko videon “strategjia e shokut e Naomi Klein”. Prandaj mos ju gezo shume autostradave se njerzit duan buke te hane duan pune dhe jo asfalte dhe borxhe. Pershendetje

 18. pordhacy i demokratcis says:

  ikni o shqiptarqiqa se vec per llafe jeni ju!
  as per luft as per pun!
  luftrat me te medhaja ne bot i kan bo te tjeret,anglest,francest,amerikont gjermont japonest….. dhe ata nuk mburren kaq shum sa mburren shqiptart gjoja popull luftarak! kur bota lufton shqiptart vrasin grabisin vjedhin njeri tjetrin sipas parimit ujku mjegull do.,dhe ja mbathin me te katerta matan gardhit duke vjedh edhe floririn e shtetit.
  kur bota punon e ndertohet shqiptart po prap vrasin pas shpine neper prita shoshoqin “pse me pe”,vjedhin e grabisin njeri tjetrin dhe pordhnojn me ndonji cop lecke te kuqe me nji njoll te zez si ato qe pastrojn oxhaqet me bloze…
  bota po shko neper planete te tjera e shqiptart rrejn veten se jan me te zgjutit,me te fortet,me te zhvillumit,me trimat(trimat e selfo qorrit),dhe kur kan pes lek bojn edhe si gangsterra…(katunari gangster)..
  ikni o rrac e qelbt e zhdukuni se do bani punen me te mire!!!

 19. qazim mulleti nga qerreti says:

  po pse mos te gzoj shota?
  tan dites ja hyp kalit e tan naten e nats ja hyp kali shotes!!

  hyp e xbrit
  more petrit
  myth e shal
  punon ai kal

 20. ah shota says:

  ju kosovaret mire eshte te rini ne shtepite tuaja ,dhe hiqni dore nga nacionalizmi islamik ,kunder pjeses tjeter qe eshte ndryshe ,nuk u kane faj serbet sepse ju nuk dini te jetoni ,po te shikosh qytetet tuaja serbet ndertojne shtepi te bukura bashkohore kurse ju si ne bagdat ,apo jam gabim ,te drejta kishit shume ,por nuk dini te jetoni ,dhe mos na beni viktimat se ghoja serbet nuk ju jepnin te drejta ,pashaportat i moret jugosllave cfare donit me ,dhe kjo shota ,na ben patrioten se do pushtoj ballkanin yshhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh moj

 21. besim says:

  AH SHOTA i,apo e nderuare ti sigurishte je keq i informuare apo i propaganduare si munem te jem te knaqure ne me nje pasaporte siqe thua ti jugoslave kure ndr shekuje me ka vra me ka gri me ka shfarose pikerishte jugoslavia dhe ajo pa dashjen tone nuk egzistone ma dhe mbetem nen kthetrate e nacionalizmite serbe ti edine shume mire se ne shperberjen e yugoslavise sa njeri u vra u zhduken nga serbet dhe sa per shtepite qe ty te paskane pelqyer shtepite e serbeve dhe te shqiptareve jo ti duhet ta dishe se edhe shtepite ndertohen sipase mundesive familiare dhe ekonomise te families dhe jo qe skemi qefe edhe ne ti kemi si te serbeve qe sipase teje jane te bukura po ne skemi mundesi ma te mira me i marue dhe sigurishte ti per nje pasaporte te afruare nga greku paske shite vatan paske shite ad,dhe paskeshite edhe fen tuj bravo ashtu duhet .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8506
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8506
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X