mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

SHENIM/ Berisha humb thellë betejën kundër Kryeqytetit të Parë të Shqipërisë

Mijëra njerëz prej së dielës po vërshojnë drejt Vlorës. Qytetarë nga çdo qytet i Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe diasporës po shkojnë në Vlorë. Me gjithë përpjekjet e Berishës për ta mbajtur Vlorën jashtë vëmendjes kryesore të 100 vjetorit, shqiptarët po i japin atij përgjigjen e duhur.

Është ndoshta nga të paktat raste ku shumë njerëz që udhëtojnë pa i organizuar askush drejt Vlorës, motivohen mes të tjerash nga prirja publike e qeverisë për ta anashkaluar atë. Udhëtimi drejt Vlorës është një shenjë e fortë patriotizmi, por duket se është dhe një qëndrim politik ndaj Sali Berishës, njeriut të cilin ky qytet e ka detyruar të tregojë mungesën më të fortë të dashurisë për Shqipërinë, duke pranuar të digjet për të mos ikur nga pushteti.

Vetë Berisha do të detyrohet të shkojë në Vlorë nesër në mbrëmje si shoqërues i Bujar Nishanit dhe të ikë andej herët në mëngjes më 28 Nëntor. Ka marrë masa të forta sigurie pasi nuk e ndjen si festë 28 Nëntorin në Vlorë, por si një ditë kundër tij.

Shko i qetë Sali Berisha në Vlorë. Askush nuk të prek me dorë. Askush nuk ka ndërmend të hedhë qoftë dhe një qese me miell kundër teje. Nuk je ti në qendër të festës. Nuk është festa jote. Është 100- vjetori i Shqipërisë.

65 komente në “SHENIM/ Berisha humb thellë betejën kundër Kryeqytetit të Parë të Shqipërisë”

 1. mjeku says:

  Po mos i ngelet hatri Lulit qe po shkon ne Vlore ky se mbase pihet e nuk kthehet dot ne 28 per te ngrene mishin e dashit?

  1. Ti says:

   Cuna te gjithe ne Vlore te merkuren…moret vesh e gjithe Shqiperia en Vlore….

   1. Dante says:

    O cuna, Sala osht maestro verdi ,
    edhe do tja boj pucin Vlores,,, kom Informacion qe shume klasa nxenesish shkollash mesme, gjimnazesh edhe te larta nga maqedonia edhe kosova qe kan pagu autobusin per ne Vlore,, ja kan ndrru
    (pa i pyt njeri Nxonsit) destinacionin per ne Tirane,,
    Kshu qe rujuni Sales osht dobic i vjeter…..
    RRoft Vlora!!!!!

   2. elinor says:

    Hajt me shprese se mos i kercet damari kapedanve dhe na nisin ndonje revolucion per nje pavaresi te dyte e te vertete!

    1. Taulant-podujeve says:

     Mendoj se ne kete jubile,
     qe po festojme 100 vjetorin e pavaresise se shqiperise,
     te mos ket sharje dhe fyerje neper portale,
     por te festojme, te kenaqemi,te ndjehemi krenar,
     ta duam njeri tjetrin, jemi Shqipetare,
     mos te ndahemi ne parti, religjine e krahina ne kete 100 vjetor,
     gezuar edhe shume shekuj Shqipetare,

  2. Lavdosh Isufi says:

   VLORA

   Ne tere gjithesine
   Vec Vlora ka bukurine
   Krenare per trimerine
   Qe ja shton me shume lavdine

   Ti moj Vlor e pavarsise
   Manushaqe e lirise
   Vetetim e stuhise
   Barikad e pa drejtesise

   O moj Vlore e flamurit
   Ne ball te ndrin ylli i nurit
   Si fanar ne breg te detit
   Mbledh sinjalet e planetit

   Ti moj Vlora trendeline
   Lulekuqe mbi lendine
   Shoqet c’ta kan ziline
   Per te bukur trimerine

   Nuk je zok por gjeraqine
   Fluturon e can stuhine
   Pershkon tej Siberine
   Je Krenare per Ilirine

   Ti moj Vlora bregdetare
   Me limon e portokalle
   Renje e deg hedhin valle
   Vloren ngren ne pjedestale

   Ti moj Vlora trimeresh
   Vallen heq si mbreteresh
   Me djem e vajza ne shesh
   Qe bejne detin te buzeqesh

   O moj Vlora legjendare
   Je zhgabonj dy krenare
   Fluturon e s’ndalesh fare
   Me ato vajza beqare

   Te bukura kanakare
   Te mira si kokra are
   Te embla si sheqer pare
   Belholla lozonjare

   Djemte e Vlores si azgane
   Si petrita ne cdo ane
   Detin cajne tej matane
   Se kan Vloren per vatane

   Ti moj Vlora halle madhe
   Zbret nga mali si sorkadhe
   Buza gaz ball krenare
   Per ata qe iken fare
   Nga kjo bote zullumqare

   Ti moj Vlora bukuroshe
   Esmeralde ne cdo qoshe
   Det e male te rethojne
   Bashke me henen vezullojne

   Si kurore me dafina
   Ne ballkon te ri kanina
   Me kalan e trimeris
   I ben nder laberis

   Pak me tutje Orikumi
   Dallget e detit ci ze gjumi
   Embel token ledhatojne
   Pulbardhat mbi te vallzojne

   O moj Vlor e historise
   Je simbol i pavarsise
   O tribune e vegjelise
   Ti je djepi i trimerise
   Me e bukura e Shqiperise
   Je kurora e lavdise
   O statuj e lirise

   Lavdosh Isufi
   Chicago, IL

   1. Hithri says:

    Vlorës.

    Ti je balli me florinj,
    ti je lulja e Shqipërisë
    dhe trumbeta e lirisë.
    Pleq që ngjalle dhe të rinj,
    tërë kombi të sjell nder,
    me lavd emrin ta ka shkruar
    se ti trime vet’ me duar
    fij’t e flamurit ke tjerr!

    Je kurora me shkëlqim
    gurështrenjt’, margaritarë,
    që do mjeshtër magjistarë
    t’i radhuan me qëllim.
    Zjarr lëshojnë, që verbon,
    si yj rrotull të shëndrisin,
    rreze njyrash, llamburisin,
    për sy bërë që lakmon!…

    …Rrotull fqinjët sa fuqi,
    sa mënyra nuk përdorin,
    me pahir që të na korrin
    çdo send, Vlorë, mban në gji!
    Mund e bij ke pas’ armiq,
    me syt’ katër gjith’ pas arit,
    jasht’ zakonit të shqiptarit,
    që s’shet besën për ca fiq.

    Por ti, Vlorë, mos u dro!
    Mbaj mburojën me qëndresë,
    se kush vetes i zë besë,
    e mat grushtin me këdo.
    Se dhe Deti mik kur fle,
    n’ëndrrat kryen një dëshirë
    mbret të jet’ e zot i lirë
    veç për tokën q’i dha bè.

  3. marsela says:

   Luli me duket se do i dalin huq te gjitha pregatitjet me tortat dhe me deshet, gjithe ate shi qe mund t bjeri do e bej ushqimin qe ta haj vetem qeni i tij…. EDHE NESE NUK BIE SHI, DYSHOJ SHUM TE CILESIA DHE HIGJENA QE MUND TE KET NE QENDER NESER…..

 2. alban4eva says:

  po normale, kujt i rruhet per saleh shpellen.. vlora vlora bej fora, poshte Saleh gojorja..

 3. Horri i Bulevardit says:

  Edhe Vlora di te prese. Jo per inat te Sali Berishes, por per ti treguar fqinjeve tane antishqiptare, se shqiptaret jane bashke, si ndan dot asnje kufi administrativ.

 4. kola@aol.com says:

  perkundrazi Berishes ne vlore duhet ti gjuajne me qese mielli e cti zeje dora qe e iki me turp nga vlora .

  1. gimi says:

   provoje po ta mabajti

 5. Adoleshent says:

  Kjo ishte mese e pritshme, por Sali Berisha me date 27 do jet ne Vlore?
  Jozefina do haj darke atje, po Saliu pse nuk thot PO ose JO?
  Aty rri o kelysh Serbi o frikacak ferrash, ptuhhh!

  Kosove Shqipni nuk ka KUFI!

 6. Neser avazi says:

  Neser fillon embargua kunder kuajve!

 7. kola says:

  Si zakonisht fjale para kohe.Me 28 tash e shifni diferencen kut ne Tirane te festojne 4 fish apo edhe me shume se ne Vlore.Kudo ne bote kur i pyesin shqiptaret se nga jane Thone:Albania Tiran.Ju per inat te Berishes jeni rrezik mos me banue ma ne Tirane dhe do benit mire se do kishim me pak truthare komuniste ne qender ndersa ne periferi flisni sa te doni se sja ndjen kujt.Vrora njifet per vetdjagejen e 1997 dhe te Shqiperise.
  Ajo Rita Ora ku po feston me yjet e muzikes shqiptare ne Tirane apo Terbac? Rrena Rrena zoterinje te Temas .Vazhdoni

  1. VERONIKA says:

   Kolèèèèèè,po ò’farè ke mor biiiir njeriuuuu???Do festojè nè TR,malokèria
   do u japin nga njè cop mish qeni,ktu te VLORA,po vijnè me xhepin e tyre,unè jam kètu te VLORA,nuk ka mè asnjè hotel qè nuk èshtè plot,kemi hapur dhe shtèpitè,unè kam nja 10 vetè qè as nuk i kam parè ndonjèher,me thèn tè drejtèn as shqipen nuk jua kuptoj,kalamajtè e dinè si merren vesh me ta–por tè garantoj se nuk ka mè bukur…nuk po flemè as dit as natè.
   Jo andej nga bota kemi thèn gjithmonè Albania-Valona!!
   trutharè komunist???100 herè mè mirè sesa malok-shpellar-tradhètar tè vendit tè tyre.Lère 97,se mos na shef ndonjè èndèrr tè keqe.
   Rita Ora u bè yll nè Amerikè,se po tè rrinte ktu te Tirania e Salès do bèhej yll si Qiljeta,do ti duhej tè ngrinte 2 gishtat dhe 2 kèmbèt,pastaj tè bèhej *yll* i partisè.
   Kolèèèèè mos shiko tv klanin,hajde kètu te Vlora,se do e harrosh saliun

   1. Ela says:

    Shko mi llapazone se nuk tu mbyll goja!

   2. Sejfiu says:

    O Veronik

    A mundesh me me ndihmu me nji informacion te lutem

    Du me ardh ne Vlor per festa dhe du me u akomodu tek pallati i Lul Bashes dhe kunatit qe ndertun ne Vlore. A e ka mbaru dhe a jep dhoma me qera,e sa e ka cmimin.

  2. trojani says:

   u gjend kola ne pune…… kujt po i rruhet per ty,rita oren dhe saligadafin or taj,kur me je dhe “tirons” i vjeter !!! meso njehere si shkruhet emri i kryeqytetit ,pastaj fol ne emer te tij o kol ba(y)thorja…

   1. &&& says:

    Ja si feston Sali Sulltan Pasha Berisha me horrat e tij:

  3. elio says:

   @Kola, Plako i pive ilacet apo po shkrun “me u gjin kola ne pune”…

  4. Maloku says:

   O kole… po ti kur u bone tirons mer brekpalare…Me duket se do ja skuqi sumen prap Sales Vlora

  5. 1997 gjithe shqiptaret humben djersen e tyre dhe shume shtepite ku fusnin koken ! si thua ti kush e kish fajin per ekonomin piramidale me te paster ne bote ???!!!

 8. mergim tari says:

  Berisha e ka vrare Voren.

  Sipas kanunit ai ka hyre ne gjak me Vloren.

  Ne raste festash te ftuar jane heronjte, luftetaret, ata qe perfaqesojne shqiponjen dhe gjakun. Berisha nuk perfaqeson shqiponjen, pasi zvarraniket nuk mund te fluturojne.

 9. sinar says:

  eshte shume e thjeshte kush eshte shqiptar i vertet shkon dhe feston ATJE KU U NGRIT FLAMURI dhe jo pas bythes se lirise dhe zhosefines ne tirane

 10. Nadia Shabani says:

  Populli yne eshte patriot, kjo do ti jape nje mesim te mire Berishes qe te mos luaje me ndjenjat patriotike te popullit se ato te djegin dhe te pervelojne kur behen te nxehta. Te gjithe ne Vlore, bravo na behet zemra mal, festoni edhe per ne qe jemi larg e nuk mundem te vinim dot!!!!!!!!!

 11. emigranti says:

  VLORA DITEN E FLAMURIT DUHET TI TREGOJE SALI SERBIT SE KUSH JANE SHQIPTARET PATRIOTE DHE SI FESTOHET 100 VJETORI SHTETIT SHQIPTARE,LE TA PRESIN E MBAS TI THONE SHKO E FESTO NE TIRAN ME TRADHTARET E KOMBIT.SEPSE TI JE VLLAVRASESH,JE PERCARES I KOMBIT,NUK ESHTE LAGERT DITA DO TE DENOHESH EDHE TI.

  1. luis says:

   kur na dolet shqiptare te medhej ju vlonjatet ? ne 1997 i keni djeg flamujt shqiptare , keni manifestu me simbolet serbe e greke .

 12. iliri uk says:

  me 27 ne darke ta lejojne saliun te hyje ne vlore dhe me pas ta therin ne vendin e qingjave keshtu me 28 te festojme te lire pavaresine.

 13. Daku says:

  TALLNI TRAPIN DHE JU TE TEMES TANI. Te pakten mos politizoni keto dite feste. Duke shkruajtur keshtu ja prishni fare qejfin festes. VARJANI SALIUT KETO DITE,SE KA NJERI MENDJEN TEK AI

  1. tefta says:

   Fshati qe duket sdo kallaure,,,,ska ca mbulon tema ,,,,ky eshte realiteti i hidhur i Shqiperise sone sot ne 100 vjetor dhe duhet ta dije bota mbare!

 14. SKRAPALIU 2 says:

  FESTA ESHTE E MADHE. PO FESTOHET KUDO . KARVANET ME MIQTE QE DO SHKOJNE NE VLORE SA VJEN E BEHET ME I MADH. KAEVANIN ME KUAJ TE BARDHE E UDHEHEQ SHOTA. ESHTE E MBESA E SHOTE GALICES. TE ZOTE E SHTEPISE JANE PERGATITUR PER TE PRITUR MIQTE E TI KENAQIN PER FESTEN E MADH
  Muhabetin do ta hapi i zioti i shtepise SHPETIM GJIKA. Dolline e pare ,te shohim kush do ta beje ,po vlonjat me taban do te jete . Keshtu e do zakoni.Do ta filloje me 12 gota pastaj me te rinjte do ta cojne seri ne 100.Keshtu e do nderi,keshtu e do festa.Kendoni e kerceni deri naten vone.Per te fjetur mos u beni merak,se vlomjati nuk i le perjashta njerezit e mire. Atyre qe vijne vetem sa per te par pak e ikin, jepuni mje cop buke me mish e te largohen ,s
  ipas zakonit.Raki mos u jepni se nuk dine ta pine,jepuni kafe qe tu forcoje zemren e mos tu bjere te fiket,pasi rasti ka ndoshur.
  HADE SHPETIM GJIKA, PIJE ME FUND PER NDER TE ISMAIL QEMALIT, PO ATIJ GJIGANDIT QE ESHTE ATU ,PA AI i tiranes eshte per ta pare liliputet se ai i VLORES ESHTE KOLLOS E NUK E SHOHIN DOTE.PIJE DHE NJE PER POPULLIN E VLORES TRIM E MIKPRITES.! ASHTU DE ME FUND! JA ASHTU TE PACIM! RROFTE 28 NENDORI. RROFTE POPULLI SHQIPTARE.!

 15. Fr. Gjoka says:

  Pergjersa ia mberriti (edhe falë ne, te gjitheve), qe 100 vjetshin tjeter ta nisim me SRB-in, le t’i themi:
  “Shko i qetë Sali Berisha në Vlorë. Askush nuk të prek me dorë. Askush nuk ka ndërmend të hedhë qoftë dhe një qese me miell kundër teje. Nuk je ti në qendër të festës. Nuk është festa jote. Është 100- vjetori i Shqipërisë.”
  Populli yne kurre s’i ngaterron gjerat, sidomos ne kete zenit historik!

 16. kurjani says:

  VLORA-VLORA-VLORA-VLORA-BUCET KLITHMA per LIRI
  ja do te mbetet VLORA jone ja do te behet shkrump e hi..
  RROFTE VLORA E LAVDISHME dhe biri i saj ISMAIL QEMALI

 17. mustafa says:

  popo keta qe po shkojn me kali jan kali vet jan shpijuna te thaqit komunistatte regjep qosiqit

 18. niku says:

  cfar eshte ky titull, po lernja mor urrejtjen midis jugut dhe veriut, vetem nga urrejtja per veriun shani kryeqytetin tuaj qe eshte tirana, po juve te jugut keshtu patrijotash jeni si ne 97 qe e e dogjet vloren dhe gjith jugun, ndersa tirana nuk pesoj gje ne 97 keshtu qe tirana posedon kulturen e duhur per te qene kryeqyteti shqiptarise, e per sa i perket se saliu humbi vloren un do te them se vlora humbi saliun dhe vlores i ngeli prap enveri se vlonjatet perfaqesojne te keqen. te jeni kaq trima dhe patriota juve vlonjatet nuk u perdhunon nje bollano, le te dal nje bollano ne veri, te veriut e moren kosoven por edhe ne maqedoni e ne preshev e ben nje lufte le ta bejne te jugut tani per camerine nese keni byth, apo doni qe edhe camerine te vijne te veriut ta marrin dhe te veriut do ta morin se sa per juve kufiri grek vjen ne shkumbin, prandaj juve zemer lepuj mos u ngrricni me ariun, e mos u ngrricni me shqiponjat, e sa per kryeqytet nese dikush mendon se duhet nderrohet tirana atehere eshte kruja zoterijn dhe jo vlora prandaj mos shihni endrra me sy hapur, por juve keni 100 vjet pavarsi dhe greker e turq mbetet.

  1. Labi Vlore says:

   Niku.Me duket se eshte e kunderta.Pa pyete vehten??Me duket se je ti qe ke urrejtje ndaj Jugut dhe Vlores??Megjithate,te uroj gezuar 100 jetorin,se Shqiptar je dhe ti.

 19. ANONIM says:

  Dilni shihni si do e “prese” neser, spiunin e Serbise “populli” i Vlores!
  Gjate gjithe autostrades deri ne Levan, jane caktuar “kuadratet” ku do te vendosen nxenesit e shkollave dhe administrata, e ku s’do mungoje te behet edhe apeli…

 20. niku says:

  shih se kush e beri pavarsine e shqiperise shihi te veriut qe e kane pushtuar vloren, me kuaj me bicikleta ne kembe e cfar po beni juve vlonjatet asgje vecse po shijoni trimerin e ariut dhe juve po hani lakra. dashkit dhe kryeqytet, kryeqytet e bene te veriut dhe po ashtu te veriut prap tiranen e bene kryeqytet, flamurin e keni prap nga veriu, pse nuk flisni per rrethin e matit juve qe u dha skenderbeun u dha flamurin u dha mbretin u dha dhe tiranen qe sot e shijoni te gjithe se eshte krenaria e kombit, po per krujen pse nuk flisni? por enderroni me sy hapur per kryeqytet, juve vetem enverin doni te gjith si jug se vetem ate doni, se kot nuk vazhdoni e votoni per ps, edi rama nuk eshte nga jugu por ps eshte nga jugu prandaj votoni, juve prezantohuni akoma me enverin sa mbrapa jeni o te shkrete, dhe ismail qemali nuk u besonte juve prandaj krahun e djathte dhe trimat i kishte nga veriu.

  1. vlora 1 says:

   Ngushellime Niku …sinqerisht

  2. Labi Vlore says:

   niku.Kjo gjuhe qe perdor,me ben te dyshoj,se mund te jesh ish-anetar i SHIK-ut te Gazidedes.Se ata ishin si te droguar me urrejtje anti-Jug e anti-Vlore me se shumti.Mblidh mendjen e kokes,se je ne gjendje shume te mjere.

 21. zapata says:

  ku jane (labi vlores dean loni) e plot muter te kuq qe shanin kosovaret dite e nate se jane me berishen??I keni pare valle??

  1. Labi Vlore says:

   zapata.Une nuk i kam share asnjhere Kosovaret.Po me ngaterron me ndonje tjeter.

 22. Kastrioti / Prishtinë says:

  Une s’di pse dikutohet kjo pune. Kur vjen 28 nentori nuk egziston qytet tjeter perveç Vlores. S’ka komune (bashki) te madhe e te vogel ne Kosove qe nuk kan organizue udhetime n’Vlore. S’ka bir e bije shqiptari n’Kosove qe se din rendesine e Vlores, madje edhe e mitizojn shume Vloren. S’ka pushke n’Kosove qe ka kersit per vatan qe s’u knue Vlora. Ne Kosove ka me mijera femra qe mbajne emnin Vlora. Po m’kallxoni ju mue a ka emen ma t’mire se Vlora. Por pse s’ka femen n’Shypni qe ka emen Vlora. Qyteti i Vlores eshte qyteti i Bab’s Ismail. Ismail Qemalin na n’Kosove e thrrasim BABË. m’kujtohet qe gjyshi jem e thrriste BABË Ismail Qemalin. Prandaj mos e diskutoni kete pune se Kosova e dine rendesin e Vlores dhe te ismail Qemalit, madje njeriu me i besuar i Ismail Qemalit qe Hasan Prishtina.

 23. king says:

  Ne fakt edhe ketu ne USA festa e shtetit amerikan nuk festohet ne Washinton ,ikni mor idjota se festa festohet aty ku eshte kryeqyteti,jo neper katunde si eshte Vlora ,nje gje dua te ju sygjeroj qe themelet e shtetit Amerikan jan hedhur ne Pensllovenia ,po festat behen ne Washinton DC,pra ne kryeqytet jo ne fshat

 24. Dardan says:

  Jane qindramije qe nuk shkruajne neper blogje. Shkojne ne Vlore sepse atje i therret dashuria per dheun, sepse atje eshte fillesa e te qenit i lire. Secili ka nje kujtim per Vloren, ka nje fjale per te thene, ka nje deshire per tu rrasur ne qytetin qe u shenjteruar prej patrioteve me te shquar dhe me fatlume. Sa shume deshire kisha te vija tek ty o Vlora ime. Nuk te erdha dot ne viitn 97. as sot ne kete dite, dita me e madhe pas 100 vitesh. Si duket tokat e ftohta te Veriut kane per te me mbajtur pergjithmone. E cdo me mbajne? Ja ate grusht kockash spese shpirte dhe mendja aty do vijen te pushojne, tek Shqiperia, Jug dhe Veri si po e shqipton per here te pare ne keto dite madheshotre nje shqiptar i zakonshem, Kreshnik Spahiu. Mbase i erdhi rradha Veriut qe te kete nje Ismail Qemal te kohes sotme! Shpresoj!

 25. vz gjirokastriti says:

  Nje popullit kur i mungon lirija,dhe eshte i pregatitur per ta fituar ate ,ai pret nje grumbullim ,qe aty te filloje revolta per ta fituar ate.Ne qofte se ky grumbullim bhet dhe me pas shperndahet,ketu nuk flitet fare per liri,por per nje turme pa forme qe eshte e shtipur si mos me keq.

  Ku po veni o Resule
  kuturu per ne Vlore
  per mos pare ate flamure
  qe eshte ngritur nga nje dore

  Dje kush vajti,per ta pare
  thelle ne shpirt,kishte lirine
  kembe sbathur plage vrare
  per nje ndere per Ismaile

  Mos ju shkoni per inate
  jo per nder e per flamure
  s shkoni per te ndruar faqe
  o brek lidhurit me ushkure

 26. Sali Berisha says:

  Po mir,Kol,e di un e di.Ti nuk je Tiranas se Kol qytetar nuk ka,por mos me me ardh ne Tirane ju malsoret e katunaret,kush ka me durtrokit.Ty Kol du me t’ba polic,apo don me ken minister?/ Hajt se te baj drejtor te ujsjellsit.Du me hjek Dollapin.Due me e ba rektor universiteti tek Cili.Kol mblidh sa ma shum maloke e mi bjer ne shesh.Rroft Kola,Rrofsha une zoti e bekoft Malokistanin

 27. kasa says:

  nuk e di ca filmi keni par po sa per vlonjatet ja treguan vendin bollanos vet pa ndihmen e njeriut dhe kush flet per ata mrapa nje kompiuteri se ka provuar ca do te thot te jesh i zoti vetes

 28. Elton says:

  Or nik ca flet mor daj? A esht festa e pavarsise apo festa kryeqytetit? O zot ju ka Bo sala pa arsye, nuk dini ca flisni. Po me siguri do Jesh me fillore ku as te kan mesuar qe flamuri u ngrit ne vlore. Ndoshta ti mendon u ngrit ne bathore nga xhelal mziu. Bobo sa te trashe jeni gjith ju te pd me Kelli,kelmendi, etc.

 29. ard koLLOZI says:

  Ne do ta presim Berishen ashtu sic e meriton se me urdher te partise(dmth timin) do dalin gjithe mesuesit te shoqeruar nga klasat e tyre dhe drejtoret me lista ne dore per t’i kontrolluar.
  Rrofte heroi yne kombetar Sali Berisha.

 30. ALBAN DEGA says:

  Para- Kronike e nje qintvjetori te deshtuar ala- turk

  NJEMIJE QINGJA E NJEMIJE DESH…
  SALI BERISHA SHKOI PER LESH !

  – Kremtim ala- turka i njeqintvjetorit te pavaresise se Shqiperise nga Turqia me qingja e desh te blere sa frengu pulen nga nga nje ish- pushtues tjeter i saj… Edhe kenga eshte gati!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Mbrapsht edhe per se vdekuri

  Ka nje thenie filozofike vendlindja e Sali Berishes dhe i imja, Malesia e Gjakoves…. Berishsin edhe kur mbytet ne lume kerkojeni perpjete e jo pjetposhte ( teposhte ) Mesazhi filozofik eshte se jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri berishsi shkon mbrapsht…
  A ka shembull me te qarte e me te gjalle te kesaj prirrjeje te berishsit se simboli i tyre me makaber ne historine e Shqiperise, kryeministri Sali Berisha dora vete.
  As programi i tij per festimin e njeqintvjetorin e pavaresise se Shqiperise nuk mudn te bente perjashtim. Perkundrazi e perforcoi edhe me tej kete filozofi popullore te Malesise se Gjakoves kesaj perle te natyres dhe mendjes shqiptare….
  Në mbledhjen e 14 nëntorit kryeministri Berisha i kërkoi ministrit të Bujqësisë, Genc Ruli, që të merrte masat dhe të siguronte një mijë qingja dhe një mijë deshë, të cilët më 28 nëntor do të vihen në radhë dhe do të bëhen kurban, si një mënyrë për të festuar 100-vjetorin e Pavarësisë.
  “Ju gazetarët e shihni me habi pasjen e deshve, por ju garantoj se nuk është origjinale. Kjo është një praktike e ndjekur edhe nga lartësitë më të mëdha shtetërore…” theksoi Berisha para kamerave te verbiara dhe syve te zgurdulluar te gazetareve nga marria e kryeministrit shqiptar.

  Menuja ala – turka e nje kryeministri ala- turk

  Per cfare lartesish shteterore e ka fjalen kryeministri shqiptar… Si lartesia maksimale shteterore ne Boten e sotme mbahet nena e demokracise boterore- Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Me ka rastisur te marr pjese ne disa ceremoni festive amerikane ne keto gati njezet vjet ne Amerike dhe ne meuute e tyre kishte gjithcka pervec mishit te qingjit e aq me pak te desheve, qe amerikanet nuk i perdorin as per qente.
  Aresyeja eshte madhore, Yndyra, kolesteroli teper e larte vdekjeprures!
  E dyta lartesi shteterore bashkekohore eshte ajo evropiane, ku kemi si synim paresor integrimin si shtet e si komb, qe akoma nuk kemi plotesuar as kriteret e as standartet minimale demokratike per tu bere kandidat ne saje te politikes se gabuar e bolshevike te kryeministrit Berisha dhe katrahurave te tij te njepasnjeshme! As menuja e saj nuk permban nje zgjedhje te tille.
  E treta dhe me e lashta eshte ajo kineze, pa dyshim me e pasura ne Bote …. Larg qofte!
  Ruset kane derrin…

  Duam Baben edhe njeqint vjet pas pavaresise

  Askush me mire se nje doktor , sidomos zemre si Sali berisha nuk e di me mire se cfare perfaqeson qingji e sidomos dashi ne menune e nje feste….
  Atehere pse e zgjodhi pikerisht nje menu te tille !?
  Atehere pse e lartoi ate ne majen e lartesive shteterore te manuve!
  Sepse ora e mendjes se kryeministrit shqiptar eshte ala- turka. Akrepat e saj kane mbetur tek shprehja makaber “ ne kofsh turk !“ apo tek thirrja haxhiqanmilse “Duam Baben!”
  E nje kryeminister ala turka nuk mund te zgjedhe vecse nje menu ala- turka edhe per kremtimin e njeqintvjetorit te pavaresise se popullit e shtetit te cunguar te tij nga pushtuesi peseqintvjecar Turqia.
  Gjysma e se keqes!
  E keqja e madhe eshte se ai jo vetem ben zgjedhjen e gabuar si ne cdo hap te sundimit te tij ala- turk e anadollak gati njezetvjecar, por orvatet ta shese ate si majen e lartesive shteterore , sigurisht dhe vetem sipas ores se tij politike ala- turka e anadollake. Eshte pikerisht kjo mendesi prej skllavi qe e afron Berishen aq shume me Ahmet Zogun saqe e katapultoi ne majat me te larta politike ne kete njeqintvjetor ashtu si qingjat e deshte qe mungonin ne haurin ekonomik te”mrekullise ekonomike” te shtetit te tij, sipas gjuhes e mendesise se tij po aq ala turka!
  A ka ku te shkoje me tutje marria e marrezia e nje kryeministri te nje populli, me properendimori e me proamerikani ne Bote , sic jemi ne shqiptaret!?

  Feste gabelesh e nje qeverie gabele

  E keqja edhe me e madhe eshte se as njemije qingja e as njemije desh nuk u gjten ne ahurin e munguar te ekonomise se sakatuar te Shqiperise se Sali Berishes nga marrezia e tij qe ai e ka quajtur deri edhe nga tribuna e OKB-se se “mrekullia ekonomike shqiptare.. “
  Eshte fakt qe beri e c’nuk beri ministri i tij i Bujqesise Genc Ruli per te siguruar me urgjence njemije qingja e nje mije desh. As ai as kryetari i Bashkise se vjedhur ala – turka te Tiranes Lulezim Basha nuk i gjeten gjekundi.
  Shkurt e bukur qeveria dhe ekonomia e Shqiperise berishiste kapitulloi teresisht ne orvajtjet per te sigurar ziafetet e festes se njeqinvjetorit te pavaresise. Pavaresia njeqintvjecare e Shqiperise ala- Berisha nuk siguroi dot as mishin e pavarur te festes se vet ne nje shtet ku populli per ditelindje ka si urim te pare: Edhe njeqint!
  As njeqint vjetorin e pavaresise se shtetit te vet kjo qeverie nuk po e feston me mishin e trojeve te veta njeqint vjet te pavarura.
  Shqiptaret po e festojne njeqintvjetorin e pavaresise nga Turqia me nje menu tipike ala- turka te nje kryeministri me shpirt e mendesi tipike ala turka ose anadollake me qingja e desh nga nje ish- pishtues tjeter i saj Italia mike!
  A nuk e deklaroi me krenari te cmendur vellazerine me ish- pushtuesin peseqintvjecar dhe debulesen e vellezerve te tij turq per femrat shqiptare pikerisht ne prag te ketij njeqintvjetori!
  Tamam nje feste ala turka ! Tamam nje feste gabelesh e nje qeverie gabele !

  Cfare do te benin qingjat e Naimit po te degjonin kete te shastisur?!

  Valle cfare do te benin qingjat e “Bageti e Bujqesi “ te Naim Frasherit po te degjonin keto deklarata te shastisura te kryeministrit shqiptar….!?
  Me siguri e me e pakta do te lebetiteshin nga syte kembet e sa me larg kopese se munguar te ketij kryeministri e te qeverise se tij gabele qe u detyrua te dilte neper Bote per te siguruar njenije qingjat e njemije deshte e munguar te Berishes dhe te mrekullise se tij ekonomike !!!
  U desh te merreshin rruget e Italise dhe kamionet e Estonise per te siguruar qingjat dhe deshte e munguar te qeverisjes sa te munguar aq edhe te korruptuar te Shqiperise.
  Vendi i mirenjohur per blegtorine e tij ne mbare Ballkanin e Evropen qe kishte numrin me te madh te dhenve, dhive e lopeve per fryme te popullisise ne kontinent deri ne vitet 50 kur filloi kooperativizimi “vulnerary”me qyke te zorit i bujqesise e i blebgtorise keto 20 vjet i rrenoi keto dege jetike te ekonomise shqiptare por ne mos edhe me keq se tufezimi genocidal i paraardhesit dhe idhullit shpirteror e ideologjik te Sali Berishes, Enver Hoxha.

  Nje deshtim spektakular i nje kryeministrit lakuriq!

  Reganomia e tij deshtoi! Modeli e mrekullise ekonomike berishiane pesoi disfate te turpshme ne syte e shqiptareve dhe nderkombetareve. Kryeministri shqiptar doli lakuriq i deshtuar ne syte e shqiptareve dhe te Botes.
  E vetmja gje qe mund te mburret tani ne syte e shqiptareve dhe te Botes mbare jane Aple e djalit te Enverit dhe kurset e tij te reganomise neper transhete e Partise, kur urdheronte student e petagoget zboriste te Fakuktetit te Mjekesise se Universitetit “Enver Hoxha” te hapnin zjarr mbi silueten e ish- Presidenttit amerikan Regan
  Mrekullia reganomike e Berishes e rrenoi bujqesine e blegotrine shqiptare deri ne ate shkalle sa nuk siguroi dot as njemije qingja e njemije desh ne hapesiren kombetare shqiptare .
  Pse !? Cfare pritet nga nje bujqesi e blegtori e nje shteti si Shqiperia qe ne keto njezet vjet demokracie e lirie ka investuar me pak se 6 per qind te buxhetit te saj per keto dege jetike te ekonomise se saj… E vartesia ekonomike eshte edhe vartesi politike….
  Deri ne ate shkalle sa edhe ne festen me te madhe historike te shqiptareve kudo ndodhen ne Bote u detyrua ti marre qingjat e deshte nga nga nje ish- pushtues tjeter i saj si Italia, qe dikur i blente ata nga Shqiperia .

  Nje fabrike parash pa asnje grosh ne humbetirat e saj

  Pse!? Sepse investimet jetike e fitimpruresese ne nje fushe tradicionale si blegtoria e bujqesia organike shqiptare i ka henger e mbuluar zifti i zi i korrupsionit ne rruge qe nuk jane ne gjendje te mbledhin as njemije qingja e njemije deshte e kryeministrit ala turk shqiptar per festen ala turke te pavaresise nga Turqia!
  Nga nje fabrike parash bujqesia dhe blegtoria shqiptare jane kthyer ne nje humbetire pa asnje grosh. Ne saje te politikes “ kuota zero” e Sali Berishes, bujqit e blegtoret shqiptare, pasi i prene e bene zjarr agrumet e frutoret shqiptare sot rrisin blegtorine dhe agrumet maqedone, greke e italiane qe ua blejme ne sa frengu pulen!
  E ku !? Ne nje vend ku vetem nje bari si Zmajl Avdia i Deges se Tropojes, per te mos folur per treva te tjera shqiptare i ka pasur deri ne pese mije krere qingja, dele e desh.
  Po sot !? Viva Italia e deri edhe Brazili per furnizimin me mish te shqiptareve.
  Shkurt e bukur : faktet lakuriqe e nxorren lakuriq ne syte jo vetem te shqiptareve por edhe te mbare Evropes e Botes kryeministrin dritshkurter e anadollak te Shqiperise , Sali Berishen dhe “mrekulline” e deshtuar “reganomike” te tij
  E cfare na ngelet te bejme ne bashkekombasve te tij vecse ne kete njeqint vjetor t’ia marrim ne kor kenges me te re qe askush si ai nuk e meriton:
  Nje mije qingja e nje mije desh
  Sali Berisha shkoi per lesh !

  1. Taulant-podujeve says:

   Bindu se askush nuk e kalexuar komentin tend,
   shkruaj pak rreshta shkurt e Shqip,
   epe mendimin tend dhe rri i qet,
   mos vlo si uj pa kripe hahahhha,

 31. Muhamet says:

  Festa duhet te mbahet ne vlore sepse atje u ngrit flamiri dhe je ne tirane dhe PIKË

  1. Era says:

   Pse ne qytetet e tjera nuk eshte ngritur??? I Kryeqytet eshte Tirana
   hhe pike.

 32. hajriu says:

  O Tema , nje here ne vit Vlora eshte krteqyteti i Shqiperise dhe kete
  nuk e vendos as Saliu e as tjeter kush , kete e vendosi Ismail Qemali me 28 Nentor te 1912 dhe burre nene qe ta luaj nuk ka. Gezuar 100 vjetorin e Pavaresine te gjitheve.

 33. 1 lexues says:

  Populli e di ku e ka zemren, prandaj shkon atje. Vlora eshte pavarsia, eshte kryeqyteti i pare i shqiperise. Neser Shqiperia Do te behet e madhe apo Do te kete shume bjia te saja? Nuk e dime ashtu si nuk mund te dime se kush mund te quhet kryeqytet. E vetmja gje qe nuk mund te ndryshoje per shqiptarin e AL, KS, MK, MZ, GR o kudo qe te jete neper bote eshte ngritja e flamurit dhe kryeqyteti i pare. Per ne shqipot Vlora eshte pike takimi, ashtu si ishte 100 vjet me pare per ata Burra shqiptare te grumbulluar nga deshira per shqiperine. Po te kishin pritur te merrnin subvencione nga shteti, do te kishim akoma turqine. Ata qe varen nga subvencionet, nuk njohin pavarsine. Nuk jane as te lire as te pavarur, ata jane barkthatet injorant rober te injorances se tyre. Rober te nje sociopati me emrin hale berisha!

 34. Bardhi says:

  Kujdes quna,se paku publikisht mos brohorisni per Greqine ne Vlore,se Vlora eshte e jona!!!

  1. Labi Vlore says:

   Bardhi.Pa shfleto njehere Historine,dhe me gjej qofte edhe njhere te vetme,kur Greqia ka pushtuar Vloren??Ta them une.Asnjehere.E jo vetem Greqia,por edhe fuqi me te medha se Greqia,nuk kane qendruar dot ne Vlore.As Italia ne vitin 1920-te.Mos u bej budalla.Se une jam i sigurte,qe ti e di shume mire,se sa vend kane te huajt ne Vlore.Hajt me shendet.

 35. banija01 says:

  O Vilson Zeko Gjirokastriti…ter jeten i dyzuar ne mendime po shohe qe je edhe ne shkrime.Resuli vete ne Vlore jo per te regulluar biografine po per te festuar 100 vjetorin .Se per pamvaresine kane firmosur dhe qene te deleguar edhe gjirokastrite.

 36. bashkim says:

  o vllezer thirini llogjikes dhe mos u merni me fjalet boshe te nonjerit qe jo per faj te tij por ndoshta aq njohuri ka.
  festa e pamvarsise esht e gjith shqiptarve pa dallim feje kraine dhe partije.
  nuk ka lindur akoma as nje bastard qe sot mund te jete ne kryet te shtetit ose nonje moster qe e perkrah ate per te percare kete popull jug-veri.
  populli shqiptar esht me i bashkuar se kure.
  rofte 28 nentori rofte vlora rofte shqiperi e bashkuar.

 37. Andia says:

  Ej boll ju vlonjatet se e bete gropen shpelle!
  Ju dhate mend, luften e beri Isa me shoke!
  Hajt Tung

 38. kasa says:

  shqiptare kudo qe jeni nga jugu ne veri ,ska lidhje politike per te festuar 100 vjet pavaresi kush e ndien veten shqipetar e flet gjuhen shqip leni sharje e komente e festoni shqiperine!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. kameniku says:

  zoti mero neser nuk e presin me miell po me piper te kuq

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81883
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81883
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34780
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34780
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24729
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24729
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X