#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Nafta shqiptare, një faktor mbijetese në 100 vjet shtet!

Nga ing.Ahmet Collaku


Cfare nuk po behet ne kete 100 Vjetor, te mira dhe prapesi, dekorohen tradhetare te vjeter dhe rinj, te vdekur dhe te gjalle, ndersa heronjte e vertete digjen. Po shalojne kuaj dhe mushka, po zgjojne lepuje dhe minj te hane “Torten Demokratike”, po dekorojne a cdekorojne (cnderojne) ke duan, afrojne Kadaren, shtyjne Qosen, Nuk lane dele dhe qengja pa trembur e qylaf pa vene ne kryet e bacave… U soll Meshari dhe relikat e Skenderbeut, u permbyten me levdata me ngjyra neper gazeta, po si nuk tha dikush dy fjale per naften tone, ti jepnin nje naftetari nje medalje te thjeshte? Kaq shpejte u harruan heronjte e naftes ata qe ngrohen me fuqi kalorifike shekullin Shqiptare qe shkoi? Heronjte e djeshem qe u pushkatuan, apo ata qe bene stazhet demokratike neper burgje? Po ata qe zbuluan vendburime? Nje vendburin nafte eshte sa per dhjetera pavarsi! Llogarisni ne para nga litri I pare I naftes shqiptare deri tek keta tone nafte qe vidhen tani ne demokraci, sa do te ishte shifra? Pyetni Prof Dr. Gjergji Foton, sa xero do te leshoje?! Kjo eshte jubilee dhe pavarsi!

Nafta jone vjen nga legjendat dhe mitet shqiptare, eshte ajo nafte qe nuk e hapi Mesharin qe nuk donte te ia dinte per relikat e Skenderbeut. Nafta jone eshte djepi I Pavarsise tone.

A e di ky 100 vjetor se ka nje vella te ri, ate te 100 vjetorit te Naftes Shqiptare?! Me siguri, asnje qeveritar kete nuke di! A duhet te ishte kujtuar dikush, qeveritar, gazetar, apo shkrimtar, te shkruante keto dite dy fjale per Naften Shqiptare, se nafta jone e ka ndricuar kete jubile, se, edhe ajo e ka kancelarine atje ne Vlore, ne Drashovice ne Muzeun e Shqiperise!

Te shkruajne per naften tone qe na beri te flakim bishtuket dhe te mbushim kandilet me vajguri, te djegim erresiren e nates dhe ate turke, per naften qe nuk e la nje Shqiperine nje “pike gjeografike” po e prezantoi ne bote, per naften tone qe levizi lokomotivat e Italise, te Serbise… a shtroi rruget e Parizit, a nuk eshte nje detyrim sublime?!

Kurse keta te kohes modern, te vendit dhe te huaj, naften tone Shqiptare, duan ta fshehin, ta lene ne fund per vete si embelsirat… Mos harrojme te kaluaren. Konsulli britanik ne France Eden qe ishte edhe person I Inteligjence Servisit, qe nga Parizi ne vitin 1934, I deklaronte nje miku te vej, “…Zogun e pruri ne Shqiperi vajguri…” Dekorojne Mbretin Zog, kurse per heronjte dhe shkencetaret e naftes nuk levizin gishtat te shkruajme dy rreshta, apo te mberthejme nje symbol ne xhepin me naftet te ndonje naftetari? Zot na ruaj!

Historine nuk e bejne vetem historianet, gjuhtaret, koreografet, shkrimtaret, por edhe nafta. Me nafte shkruhen libra per jubilera, prodhohen parfumerira, behen arme per te mbrojtur pavarsira, behen neilone e perlone per te brendsheme dhe te jashteme grash dhe burrash… Hidrokarburet sot sundojne boten. Hitleri luften me Rusine e beri per naften!

Nafta jone eshte me e vjeter se Pavarsia jone, me e vjeter se vete ne shqiptaret. Nafta jone, ajo e legjendave te “zjarreve te shenjta” eshte nervi i Shqiperise. Lexoni fillozofet e vjeter, ose keta shqiptaret qe kemi ketu rrotull si, Prof.Dr. Ramadan Perhatin, ai ka shkruar per lashtesine e naftes tone…

Te huajit e shetiten kete vend si para dhe pas ’12 vetem per ta shembur, per ti vjedhur pasurite, emisaret qe u sistemuan neper garnizonet ushtarake, ishin gjenerale (gjeologe-topografe) me spaleta te fshehura… Ne vitin 1915 gjeologu(kapiten) F.Plate shkruan per te paren here per daljet e shtresave te vajgurit ne luginen e Shushices, afer Drashovices se Vlores. Shqiperise nuk iu vodh Pavarsia, Shqiperise iu vodh nafta. Si tani qe u vodh Abpetroli, po I vidhet nafta ne toke, nafta ne det bashke me detin… Mallkim!

Me naften tone u ndertuan mira bunkiere, ajo mbajti nje sistem moniste 50 vite. Me nafte shpall qindra pavarsi! Te gjithë e kane kafshur Shqiperine, si para dhe pas Pavarsise se ’12. Ne vitin 1939, me dhjetera shoqeri dhe koncensioniste te huaj. Atehere 25% e Shqiperise u dha me koncensione, sado luften qe beri ne Parlamentin Shqiptar patrioti Luigj Gurakuqi. U shit Albpetroli, kuzhina jone. Pra sot edhe me keq. Emisaret e huaj heqin vija ne token dhe detin Shqiptar si ne rerat e Saharase. Pasi mbarun me token, po I versulen detit, po vjedhin ujrat e detit Jone dhe Adriatik. Per naften tone.

Enver Hoxha cdo jave niste sekretaret e tij ne Fier, jo per te pare a kisha shtepi ku te jetoja une, por per naften, kurse qeveria e atehersheme, ne anen tjeter niste agjentet e saj, te gjithë dyndeshin ne Fier. Nafta I ulte ose I shtonte Enver Hoxhes, sheqerin e diabetit. Kur ai ishte me sheqer te larte, krijote nocionet “letra e zeze”, “sabotatore te heshtur”, “hileqare”, burgoste me dhjetera specialiste. Ne raste embargoje nga jashte, miqte I thoshin Enver Hoxhes, mos ki frike se ke naften! Nje analist thote: ngadale, shume ngadale do te zbulojme nje deshmi te pa njohur te mohuar, nafta eshte nje fenomen I rralle. Ndersa qeveritaret tane, ne kete jubile 100 vjecar, nuk kujtuan te dekoronin ndonje nga ata shkencetaret te mberthyer nga inkuzicioni komunist si S.Zuber, Sh. Toptani, A.Xega, K.Plakut, M.Gjikopulli, K.Rama, Dh. Stefa, R. Perhati..? Ndonje nga ata qe projektuan apo shpuan 6700m dhe 6100m. Nafta eshte gjaku I ekonomise, ajo po tremb vitet qe po vine.

Ne kemi Muze Kombetar te Pavarsise, por per te naftes kujtohet dikush?! Ku duhej te ishte numuri me I madh I vizitoreve, ne Muzeue e Pavarsise apo ne Muzeune naftes? Nafta krijon pavarsi, Pavarsia nuk krijon nafte cfaredo qe te beje,e sado larte ta ngreje flamuret!

Perse te mos citohet ne kete jubile “shteti nafte”, ai nga Saranda deri ne Shkoder? Perse te mos kujtohen punetoret(fshateret), specialistet, gjeologet, ata qe u plaken turneve, ata qe nuk lane kodra dhe qafa pa shkelur ne ngrica apo ne debore, gjithmone te sperkatur nga fontanat, gati per tu ndezur?! Keta heronje e mbajten ndezur Jubileun e 100 vjetorit te Pavarsise qe ne festojme sot.

Shume shpejte, ne vitin 1918, do te festojme 100 Vjetorin e naftes Shqiptare, edhe ate ne Vlore, ne Drashovice, ngjitur me Pevjetorin e Pavarsise. Ne Vloren e dy jubileve, ne Vloren heroike e cila ka nje te kalusr te lavditsheme dhe nje te ardheme trimerije.

Kjo qeveri u ka shume borzhe naftetareve dhe naftes tone! Qeveritaret nje dite do ti zere buka e popullit, ndoshta ne 100 vjetorin e naftes Shqiptare! Nafta eshte e tmerreshme, vetem nafta e presuar ne nje cakmak djeg gjithë boten, kuptohet, keta lloje qeveritaresh nuk I ka ne liste!

3 komente në “Nafta shqiptare, një faktor mbijetese në 100 vjet shtet!”

 1. shqiptar says:

  me shkrime militantesh po e mbush gazeten o Mero.Pona merzit gazeten ne kete menyre.ne eshte per militantet gazeta e humb interesin!!!!!!!!!

  1. Ben Chicago says:

   pse nuk shkon te 55 ku i thuren lavde uturakut tend saliut

 2. era says:

  Fjala ” nafte” per serbin sali dhe cubat rrotull tij, (nuk i harrojme dhe cubat e kohes se Fatos Nanos) mire eshte te mos permendet.
  Pse do te thuash ti?
  Shume e thjeshte. Populli edhe ata qe flene, do te kujtohen dhe do te thone ore po ku eshte nafta?, ku jane parate qe dalin nga nafta?,(kujtohen dhe per TACIN-in pastaj), pse nuk rafinohet nafta?, cfare behet ne Ballsh? a ka punetor dhe a paguhen punetoret ne Ballsh? pse mjetet tona perdorin nafte me 7% squfur dhe helmojne mushkerite e shqiptareve? dhe qindra pyetje te tjera.
  Me mire mos e kujtojme fare kete fjale, populli te fleje, dhe ne vazhdojme punen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 11
      [name] => Blogu TemA
      [slug] => blogu-tema
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 11
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8177
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 11
      [category_count] => 8177
      [category_description] => 
      [cat_name] => Blogu TemA
      [category_nicename] => blogu-tema
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X