#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

E kishte në dorë të mos na turpëronte!

Nga Mero Baze

Të gjithë e dimë se Sali Berisha nuk është një udhëheqës që mund të festojë apo të dijë të bashkoj njerëzit në gëzime, por në këtë 100 vjetor ka pasur plot mundësi të mos bëjë dëme dhe të prishte festën.

Ka pasur së pari mundësinë të bënte një komision feste me njerëz autoritarë, historianë, akademikë dhe njerëzit e mëdhenj të këtij kombi, që të baraspeshonin axhendën politike me rëndësinë historike të këtij 100 vjetori. Nuk e bëri. E nisi me njëmijë tinzarira, të shmangte Vlorën dhe Ismail Qemal Vlorën dhe të promovonte Monarkinë dhe Ahmet Zogun. Kjo bëri që festa të përfundonte në dy shfaqje të saj, në një pamje evropiane në Vlorë ku 500 mijë njerëz nga gjithë trojet shqiptare mbushën bulevardin Sheshi i Flamurit- Skelë dhe festuan si qytetarë, dhe një skenë primitive në Tiranë, ku shija e hidhur e tortës të njeriut fallco Lulëzim Basha, do të na shoqërojë gjatë si imazh.

Ishte rrëqethëse të shikoje në Vlorë se shqiptarë të ardhur nga Struga, Kaçaniku, Prizreni, Tetova e Shkupi, shkruanin sipër makinave të tyre “Struga pro Vlorës”, “Kaçaniku pro Vlorës”, “Tetova pro Vlorës”. Arsyeja e vetme ishte se Sali Berisha ndau kombin shqiptar mes Kryeqytetit të Flamurit dhe Tiranës, ku tentoi të zhvendoste rëndësinë e festës. Shoqëria shqiptare i dha një përgjigje të hidhur duke shkuar vullnetarisht në Vlorë dhe duke i dëshmuar atij humbjen e thellë të betejës së Vlorës.

Dëmi i madh i dytë që kishte mundësi ta shmangte ishin artikujt fyes dhe poshtërues për Shqipërinë në Corriere Della Sera, Guardian, Standard dhe qindra gazeta perëndimore që ricikluan lajmin mbi therjen e 2 mijë deshve dhe qengjave. I pasigurt se do të joshte turmat në shesh në betejën e tij me Vlorën, ai tentoi të gënjejë pjesën jo-urbane rreth kryeqytetit për ta ndjellë në Tiranë me mish dhe pasta falas si në mitingjet e Ahmadinexhadit. Kaq e kishte gjithë gënjeshtrën për mish sa të gënjente fakirët e Bathores e Paskuqanit dhe të na nxinte faqen në Perëndim. Si përfundim nuk e bëri ata masakër, por Shqipërisë i mbeti nami dhe si një vend që bën kurban për festa pavarësie.

Dëmi i tretë që i bëri këtij vendi ishte brenda këtij konteksti torta e Lulëzim Bashës. Ky njeri, që nuk ka bërë asnjë gjë në jetë të vet veçse të serviloset dhe të denoncojë dikë fshehur, tentoi të gënjejë “haxhiqamilistët” e periferisë me tortë për t’i ndjellë në shesh dhe prodhoi një shfaqje të turpshme për Shqipërinë. Unë nuk u vë faj atyre njerëzve të uritur me kova, me çanta, me çizme dhe duar të palara që iu turrën pastës së Lulëzim Bashës. Ashtu mund të ndodhë dhe në SHBA, nëse shkon në një lagje të varfër të Bronksit dhe tenton të sillesh sikur aty është Uoll Strit. Ata njerëz të babëzitur janë produkti real i Sali Berishës dhe karta me të cilën ai qëndron në pushtet. Ata të shkretë, të uritur, të pangrënë, të padalë, të palexuar, të pakuptimtë për historinë e tyre, nuk ishin në shesh për pavarësinë, por se bajraktari i tyre i kish thirrur në një gosti, që do ta shiste si tubim patriotik për t’i bërë karshillëk Vlorës. Ata ishin të sinqertë në urinë dhe zemërimin e tyre. Ajo është Shqipëria e Sali Berishës. Ky njeri mund ta mbante në strofkën e vet këtë Shqipëri sot dhe t’i bashkohej festës perëndimore që u bë në Vlorë, aty ky gjysmë milioni njerëz erdhën, hëngrën, fjetën, dhe u larguan dhe i vetmi problem ishte trafiku në rrugët e ndyra të Sali Berishës, që asnjëherë nuk janë të përfunduara, por mbyllen si salsiçe në çdo dhjetë kilometra.

Sali Berisha mund ta na kishte kursyer dhe një armiqësi fallco me fqinjët tanë. Do t’i bëja hallall po të ishte nacionalist dhe do të isha gati unë dhe shumë të tjerë të përballonim ose korrigjonim pasojat e një politike të tillë nga Sali Berisha. Por ky njeri nuk është as nacionalist dhe as tradhtar. Ky është pazarxhi i pacipë, që shet dhe blen gjithçka vetëm për pushtetin. I duheshin votat e grekëve në vitin 2009, u fali detin, i duheshin votat e maqedonasve, i dha liri Gruevskit të tallej me faktorin shqiptar në Maqedoni, ka parë tani që një valë nacionalizmi mund ta rrëzojë nga pushteti dhe flet dokrra si patriot me fjali me 200 kuptime për t’i përdorur si të jetë nevoja. Fqinjët u kthyen rrugës dhe nuk erdhën në festë, jo se e kanë frikë nacionalizmin e tij, por se janë njerëz normal dhe nuk mund t’i japin dorën në njeriu, që çfarë u thotë në mëngjes, nuk u thotë në darkë.

Sali Berisha mund të na kishte kursyer fjalimin mediokër, diletant, primitiv dhe gati- gati otoman të atij që ka emëruar president. Ishte i gjithi një gjë e pështirë, pa kulturë, pa takt, pa finesën e një presidenti dhe mbi të gjitha pa pikën e kulturës historike. Fliste dhe përsëriste disa herë për 40 firmëtarë të pavarësisë, kur të gjithë e dinë, biles dhe Jozefina, se janë 83, fliste për një vend të lirë, duke qenë vetë simbol i dhunimit të së drejtës së shqiptarëve për zgjedhje të lira, tentonte të rehabilitonte historinë e firmëtarëve dhe kishte në mendje Monarkinë, fliste për qytetarët e Vlorës dhe kishte në mendje a po i pëlqente Sali Berishës. Ishte aq i neveritshëm sa dhe Sali Berisha mezi po priste ta mbaronte. Por ne nuk ia patëm borxh.

Në fund për t’i vënë kapakun dëmeve të tij, organizoi dhe një paradë ushtarake në Tiranë, ndoshta e vetmja paradë në botë e organizuar në errësirë, a thua se po bënin stërvitje ushtarake në Mamurras me një palo performancë, sikur ishin ca ushtarë të ndonjë reparti xhenierësh me lopata në brez. Nuk di kë krenonte apo kë trembte ajo ushtri, që u shfaq në bulevard natën, siç thoshte një miku im si një ushtri e një fshati të vogël dhe të varfër. Mund të na kish kursyer këtë turp në sytë e të gjithëve, pasi ne vetë e dimë që nuk kemi ushtri, por vetëm ministër që shet ndonjë pronë të mbetur dhe ndonjë fishek me sekserin e familjes Berisha.

Të gjitha këto dëme që ky njeri i shkaktoi kësaj feste i kishte në dorë të mos na i bënte. Do të mjaftonte vetëm kaq që festa të shkonte shumë mirë dhe shqiptarët të ndjeheshin të bashkuar dhe të gëzuar. Mjafton që ky njeri të rrinte larg 100 vjetorit për të mos na kthyer 100 vjet pas.

135 komente në “E kishte në dorë të mos na turpëronte!”

 1. loni says:

  z mero dhe te gjithe shqiptaret e vertete gezuar festen tone kombetare,,,maloku serb saliu e ka per nder te na turperoje,,sepse keshtu tregon perpara malokeve te tjere se eshte bashke me kafshet maloke,,per te njejten gje,,turperimin e shqiperise dhe falementimin e ketij kombi,,bashke me maloket e tjere,,keshtu qe i plotesojne urdhat e serbit duke na shkaterruar dhe turperuar si komb,,shikoni or maloke te peshtire se cbete me torten,,te gjithe ishin cecen nga gjuha e rende qe flisnin,,shikoni mor maloker si na felliqet para botes edhe ne diten me te madhe te historise shqiptare qe mbas vitit 1912,,poshte kjo rrace e shumtuar me preardhje nga kafshet e egra,,rrofte shqiperia e shqiptare,,rrofte pavarsia jone,,rrofte vlora heroike…poshte tradhetaret veriore te ketij kombi….klm z mero dhe gezuar edhe ti…urime

  1. Bajram says:

   Loni, nuk me pelqeu paraqitja juaj …!

   1. Vlora says:

    ky 100 vjetor beri nje vleresim shum real.

    tregoi vloren e qyteteruar nga njera ane qe di te organizoje dhe festoje,,,,dhe malokerine nga ana tjeter qe di vetem te xhvasi sa me shume nga malli i perbashket.

    turpi i kombit.

  2. aeto says:

   nuk eshte e drejte ajo qe beri sala por nuk duhet te jemi ekstremiste me vellezerit tane nga veriu

  3. andi says:

   tutje loni se te cau lepuri
   dhe ty loni te shkonte goja leng per torten, por nuk ta mbante te afroheshe

  4. shpati says:

   -LAVDI 29 NENTORIT,DITA ME E MADHE E HISTORISE SE SHQIPERISE!!!
   -LAVDI LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE DHE PARTIZANEVE TANA TRIMA!!!
   -LAVDI UDHEHEQESIT TE LAVDISHEM TE USHTRISE NACIONAL-CLIRIMTARE DHE KRIJUESIT TE SHTETIT MODERN SHQIPTAR,TRIMIT ENVER HOXHA!!!
   POSHTE FASHIZMI BERISHIAN DHE KRYE TRADHETARI ME I EGER I SHQIPTAREVE,agjenti serb,Sali Berisha!!!

   1. riku says:

    Shoku Shpati harrove te thuash rrofte shoku Edi Rama.

  5. shqiptare i ballkanit says:

   ju te gjithe i ketij mendimi -ju beni si gjithmone fajtore njeshin psh fajtor enver hoxha tani per cdo gje fajtor berisha si do qe ta bej ai eshte fajtor-une po ju them qe njeshi nuk eshte fajtor por masa qe mendon si puna juaj por ju lumte kur gjen shesh i thone beni pershesh .kjo lloj mase apo popull eshte per cdo gje pesimiste nuk ben asgje qe te ndryshoje apo ndihme por vetem kritikon jep keshilla cdo gje keta e din ma mire etj punojne per idene e Pasicit qe thoshte shqiptaret jane evgjitet e europes -keqe shume keqe faji ne nje popull ndahet njesoj e paguan cdo banor -qofte per racizem apo vrasje apo per diktature kete mos e harroni eshte i perbashket se aty me duket se atij te zgjuarit hemo se ka bo maloku por edhe ai eshte shqiptare pra eshte njesoj me ate tironsin -gjithe bota i heqe gjerat e vogla vetem shqiptaret i bejne jehone gjithe botes a thua marrin rroge se bejne te huajt qe jane me kamra aty e ben shqiptari propogane e reklame se kuptoje -150 dipllomate shteti do i priste vlora po ku ne kinema apo ne lokal me muzike jasha –

  6. bora e malit says:

   Z. Mero dhe ju mund ta na e kishit kursyer komentin e turpshem te zotit Loni(qytetarit me “kulture” nga vlora) ……i cili po me kujton lonin-kunatin e shokut xhemal

   1. mjeku says:

    cudisi tu kujtua dhe kunati i zotit Xhemal se ju tani keni vetem kunatin e Lulit…

  7. afro says:

   Valla bre ti Mero Baze veq keq po folshe kam mendu se je pak ma realist dhe me i menqur, nuk folet per nje njeri veq keq ne qdo prononcim tuajin qoft te shkruar qoft medial. E di qe Saliu nuk eshte bash ashtu siq shitet por jo edhe aq i keq ashtu siq po e pershkruni ju.
   Keto shkrimet tua jan tendencioze dhe personale dhe nuk i keni realiste

   Respekte

   1. kledon says:

    ore afro, perdore dhe shkronjen c ndonjehere se nuk behet hataja!!!

  8. tironci - usa says:

   Hajde Tort me kile….blini Tortet me kile o milet…nji burr ne fillim dhe masnej nji gru …me rradhe blini Tort me kile…

  9. aleksandra says:

   Pershendetje Z,Baze , Berisha sic po e tregon sot e nga mot eshte nje felliqesire, por qofte dhe keshtu ne menyre brutale per dy vota mire ja beri grekut dhe cdo politike qe nga mengjezi ne darke ushqen te njerzit e saj mesazhin Enverist, ne jemi mire ne boten jashte bejne greva, dikur nena ime kur ‘fshehur shikonim kanalin ERT , me kujtohet qe ne diskutim e siper tha, po keta greve greve po duken te ngrene dhe te veshur/keshtu dhe greku ne shkolla ne rruge ne medja cdo vjedhje cdo gje jo shoqerore e lidh me shqiperine , dhe me ndonje shqiptare duke na pergjithesuar dhe duke hedhur kaq balte mbi atdheun tone qe ju as moret kurre mundimin ndoshta te shikoni ose te kerkoni, pse ky shtet e ben kete, doja te pyesja nje gje ju dhe gjithe te tjeret qe shkruani sot ku ishit gjithe kete kohe qe berisha bente budalleqet perse e late te na turperonte? perse e late te na bente rrezil. Per te pasur sote nje teme per te shkruar? per te na dhene sot nje artikull, thjeshte per te dukur sot me artikullin tuaj dhe per te marre BRAVOT e popullit por ju , ilir meta. lulezim basha dhe shume si ju jeni nje funderina te cilet doni te dukeni mbi gabimet e tjetrit, dhe mendoni se kaq meriton ky popull , fshihuni mos u dukni ikni nga nje vend qe ka nevoje per njerez te zgjuar, per diplomat, te lindur per patriota , ka nevoje per nje drejtim brenda dhe jashte vendit,

  10. veriori says:

   Loni, vertet qenke patriot, pa pa fije mendje. Do Zoti qe patriote te tille te kete sa me pak ne Shqipwri! Ndersa e permend serbin, filozofia apo cmenduria jote do te paguheshin shume nga serbi…

  11. Durim says:

   Ku e ka gjetur Imami kete uniformen e re se eshte njesoj si uniforma e ushtrise serbe. Mos ka qene sekseri i njejte, Damir Fazllic ?

  12. zefi says:

   Ke te drejte,loni,por mos na ve faj ne te shkreteve!!!
   Jemi pa pune,pa buke,pa pasuri,se Birisha na rrejti,dyke na pru ne Tirone,por na tha vetem kaq:VIDHNI SIC VJEDH UNE!!!
   Ata qy vjedhin,si Birisha,jon mire per bukuri,nersa ne te qerete nuk kemi brek per me i vesh!!!
   Pranej ju turrem turtes si qente!!
   Sikur te ishin shpername mishi,ta shifshit ju se cfare KATRAHURE DO bahej!!!
   Do kerciste kocka ne maje te krese,kush te merrte sa ma shume!!!
   Kishim marre thaset me vehte,por na shkoi rruga kot!!!
   Prisnin kalamajte mish dele,por nuk u dhame gjo!!!

  13. IVANA says:

   Mbetesh pa mend dhe skuqesh deri tek veshet kur sheh pamje te tilla primitive… Ka dy ane ketu per te komentuar:
   E para: C’mund te presesh nga qeveria e Saliut, qe nuk ka liber e nuk ka kulture qe ta gdhende? Torta e madhe nuk ishte per te mbushur barqet e barkzbrazurve, ishte per te bere shfaqje ( te turpshme perpara gjithe botes). Po te donte te mbushte barqet, kishte e ka menyra te tjera, ne qendra te ndryshme, me kupona e me radhe njerezish. Ka lypesa e te pashtepi kudo ne bote, edhe ne Amerike, po ata shkojne ne vende te caktuara e rrine ne rradhe si njerez per te marre ushqim, nuk shkelyhen neper sheshet kryesore te qyeteteve. Ka vullnetare e donatore qe ndihmojne ne keto raste.
   E dyta: Nuk mund ta mohojme sado e hidhur te jete qe neve shqipatreve na mungon kultura elementare…Nuk kam pare kurre ne asnje vend te botes qe te uriturit e lypesat te turren me nje babezi te tille primitive mbi ushqim…pastaj mos ishin te paushqyer prej disa ditesh apo muajsh ata qe pame te turren me legena e te shkelyejne nga nje dore torte? Jo, ishin ” goxha” burra e gra per nga veshja e shendeti..po ketyre njerezve u mungon kultura elementare edinjiteteti…Nuk e kane per gje te tregohen si te babezitur edhe pse i sheh nje popuull e nje bote e tere…mjafton te marrin dy grushta torte qe ndoshta edhe s’kane mundur ta hane dot te gjithen..Nuk ishin lypesat e vegjel qe jane vertet barkzbrazur ata qe u versulen mbi torte…ishin fqinjet tane qe i shohim e i pershendesim perdite ne lagjet tona e qe me te pare nje torte te stermadhe nga ” goxha” burra e gra, transformohen ne primitive.

  14. f.ymeri.mills@yahoo.com says:

   O Loni po ça thua ere??? po ti qenke shume i eger ere !! po qetsohu ere se malsoret jane shqiptar. Po pate gje me Salen fol ne njejes.
   me pak fjal, na hape barkun me komentin tend.

 2. 21janari says:

  Saliu e ka bere gjithshka qellimisht, qe ti tregoje botes se ky lloj kombi mund te drejtohet nga nje satrap sic eshte ai.

  1. misionari says:

   Mero, ur ka ikur truri?!

   (Sali Berisha… nuk është as nacionalist dhe as tradhtar.)

   Nuk eshte … tradhtar?!

   1. iliri uk says:

    Mero e ka me kuptimin se saliu nuk eshte aq i vlefshem sa te beje tradhetarin, te gjitha qe i ben i ben nga babezia shpellare qe e karakterizon, pastaj te tradhetosh vendin tend duhet te jesh pak trim se eshte gje e madhe kurse saliu nuk eshte dhe aq trim eshte thjesht i pa-atdhe.

 3. O Mero ke harruar te shkruash se per here te pare ne bote u organizua nje parade me kthese.Nuk e di se cfare oficeresh e drejtojne ushtrine e mbetur shqiptare.

  1. Dean says:

   O po lene Paraden me kthese ti,se une e kom pa njenin me syte e mi duke mbush canten e shpines me torte.Kjo eshte me shqetesuese se parada,mor byrazer.

 4. joni says:

  e kishte e kishte por nuk mund te rije dot ai pa bere te tijen .

 5. tefta says:

  ZOTI MERO JE NJE ANALIST E PERKRYRE DHE UROJME QE NE TE ARDHMEN POLITIKANET SHQIPERISE TE JENE TE CLIRUAR NGA MARRITE E POLITIKANEVE TE SOTEM NE SHQIPERI! SHQIPETARET DUHET TE PUNOJNE KUDO QE JANE PER LULEZIMIN E SHQIPERISE DHE TE JETES SE TYRE PA E PRISHUR DHE SHITUR SHQIPERINE ! GEZUAR FESTEN E FLAMURIT ;FESTEN 100 VJETORIT TE PANVARESISE DHE FESTEN E CLIRIMIT TE ATDHEUT ME DATE 29 NENTOR i944 !

  1. Nadia Shabani says:

   Ah Mero e kishte ne dore per te mos e prishur festen por qellimi i tij ai ishte qe ta prishte o Mero qysh kur ai nxorri nje bust te ndryshkur per Ismail Qemalin dhe e fshehu ne pyll qe te mos e shikonte njeri dhe i beri bustin madheshtor Ahmet Zogut. Jo se ai e donte Ahmet Zogun ai nuk do asnje, thjesht e beri qe te provokonte ndjenjat e shumices se popullit shqiptar duke nderuar nje hajdut dhe kriminel dhe duke ulur vlerat historike te Ismail Qemalit.Gjithmone qellimet e sali Berishes ne lidhje me Shqiperine dhe historine jane te mbrapshta. Ja arriti qellimit: “Me pamjet e tortes sot ne you tube e pa gjithe bota delenisjen e popullit shqiptar si te zgjosur sikur nuk kishin pare embelsire me sy. O zot o zot cfare turpi, me legena e me kova kush te merrte me shume. Ku jetojme o njerez? Mire thua o Mero ata njerez nuk e kishin mendjen tek shpallja e panvaresise por erdhen aty per te marre ndonje kocale dhe ndonje cope torte te zezte se ashtu i ka katandisur “mireqenia” e madhe e kesaj qeverie me udheheqjen dhe korrupsionin e saj. Nuk kane faj njerezit por ata qe e bene gjithe ate rremuje per te na nxire faqen perpara botes.Sot qenka bere patriot i madhe dhe provokon Greqine, mire se me Maqedonine ndikuan edhe trazirat atje.E megjithate ai nuk e konkuroj dot Vloren se te gjithe shqiptaret aty shkuan e gjithe Kosova edhe diaspora nga Zvicrra e nga Viena, Amerika, Gjermania e shume e shume shqiptare erdhen te gjithe ne Vlore. Kjo ishte nje fitore e madhe sado qe Sali Berisha u perpoq ti ndante shqiptaret me ndarjen e festes ata u bashkuan vete ne Vlore nje gjysem milioni me ca mijera ne Tirane me shume administrata dhe periferia e Tiranes dhe fshatrat perreth per te marre pjese me shume per interes se sa per fest.Pacin faqen e zeze te gjithe ata qe e perkrahin percarjen e popullit qe po ben ky sharlatan por populli ja dha pergjigjen qe meritonte Sali Berisha dhe faqja e zeze perpara botes do ti mbetet atij se populli i thjeshte nuk ka faj, turmat duhen drejtuar!

   1. tefta says:

    NUK ESHTE ASNJEHERE TURP SE CFAR BEN POPULLI ;TURPI ESHTE I QEVERRISE , QE E TRAJTON POPULLIN PA DINJITET DHE NE KETE DITE TE FESTES NUK INVESTON PER TI SHERBYER ;POR QELLIMI ESHTE QE TJA MARRE VOTEN PAS 7 MUAJSH DHE PERSERI NUK DO TI SHERBEJE ;SE PRAPE SHQIPETARET NUK DO TRAJTOHEN TE BARABARTE ME NDIHME SOCIALE;ME UJE 24 ORE ;ME DRITA 24ORE ;ME INFRASTUKTURE RRUGE ;KANALIZIME ;URA;SHKOLLA TE RREGULLTA ;NGROHJE;KOPESHTE;CERDHE: DHE DASHURINE VELLAZERORE VERI JUG DHE LINDJE PERENDIM

 6. ??????? says:

  artikull si gjithmone i sakte, na e peshtirosi saliu me lulken festen ketu ne tirane si gjithmone rrumpalle.nuk ndanin dot nje torte po ua lane njerezve te hanin vet turp. rrofte kombi shqiptar.

 7. majmuni afrikan says:

  e po hajde thuj cecenve ti!
  se cecent ashtu dun te rrojn te festojn te gzojn!
  le qe ku din me gzu ata!
  ata jan le e rrit shpellave te ngujimeve e mes sharjeve fyerjeve dhe inateve primitive fqinjsore me hasmit..
  ata edhe kur duan te qeshin duken sikur qajn..

 8. Dulla says:

  Keshtu ndodh kur gjithshka e perdor per kapital politik.Realiteti i hidhur shfaqet lakuriq.Kur nacionalizmi i perdorur politikisht mplekset me salltanete te panevojshme del ne pah realiteti.Patriotizem i vertete eshte tu sigurosh buken e perditeshme ketyre njerezve.Nacionalizem i vertete eshte te mos fshihesh pas realitetit mbuluar me nje torte gjigande.Mjerimi eshte kafshate qe ngec ne fyt.Me keto pamje kafshata ka ngecur ne fytin e te gjitheve.

 9. kelmendasi says:

  Berisha i ben nder cdo shqiptar .U pa pritja ne Vlore e Tirane.
  Festen e turperoji Rama me Meron por te dy keta nuk turperohen me shume.
  Rama me Meron si tellall qe e ka e kane henger turpin me buke ka motit
  Shqi[taret nuk kane nevoje te turperohen nga komunistet inatqare e breke grisur te tipit Mero Rama.Ky Mero shkerllata po pelcet nga inati e shkruen ne kete gazete qe as per leter higjenile nuk vlen
  Jashte qitja e kombit Mero Baze po shperthen. Por Mero je i vogel dhe ti dhe Rama vetem Ps e qelbet me eren tuaj o ndyrsire e kombit.
  Plas Mero shkerrdhata.Kete koment ta botova sipas standartit moral e edukates qe ke ti Mero dhe Rama me gjithe Gazete

  1. homeri says:

   —-Edhe nje kompani rezerviste femrash ne diktaturen e proletariatit kishte me shume dinjitet se kjo ushtria e tanishme si turma te Haxhi Qamilit para 100 vjeteve—-dhe pastaj mendo ti dalim per dalezotesa bashkimit kombetar ne trojet etnike —Per kete qenke revoltuar o KELMENDAS , apo per torten qe talebanet e brezit te ri te Bathores u turren si te babezitur

  2. Besmir says:

   Ti Kelmendas: me cfar ishe atje me legen apo me qese. I mjeri ti u prefe per mish, u tallen me ty dhe familjen tende. Qytetaret patriotet nacionalistet ishin ne Vlore sot. Ju mjeranet ishit ne Tirane, sigurisht se tani jeni tironsa ju.Ju jeni grigja ose kopeja si i thone.

  3. arrixhiu says:

   kelmendasin e paska zene torta qe zhgerryhej si derr per ta honger.

  4. ZGJOHU says:

   Tortë ha delja e tortë ha dhija
   tortë ha blloku e ministria
   tortë ha moska edhe pekini
   tortë ha shkodra edhe ulqini

   hani burra se do vdesim
   për mbi tortë heronj të mbesim
   për mbi tortë do ngremë folenë
   kush s’ha tortë
   nuk do atëdhen

   1. tefta says:

    RESPEKT PER VJERSHEN

  5. deso74 says:

   o kelmedas jashteqitja e SHQIPERISE,,,a e hengre torten?ishallah te ze barku e te merr muti shalet themi ne laberit,,,,,,,,o kafshe qe na bete boze ,,na e bete ket dite te madhe zeher me ato pamje te turpshme te sulmit kunder tortes…..o LUL BASHA,,,mos pafsh hajer per ket tallje qe i bere ketij kombi….

 10. Dhe me te peshtire se sa vete Sali idioti jane ata shqiptare qe masturbohen gjithe diten me nje krenari fallco per vendin e tyre dhe qe me siguri do te shajne kete artikull per te vertetat e hidhura qe nxjerr ne shesh. Shqiperia u be 100 vjet shtet, por Saliu dhe hyzmeqaret e tij duan dhe minimumi 100 te tjera qe te behen njerez.

 11. Blerim Morina says:

  A jeni Greke apo serb ju me kete Meron qe po flisni palidhje breh po ju nuk di qka është festa veq ja futni kote . Nese nuk ju pelqen largoni prej Shqiptarie sepse ju nuk keni gjak Shqiptari.

  1. loni says:

   o morina ne jemi shqiptare,,ti nga je se nga shkrimi dhe mbiemri dukesh nga trojet serbe qe u shkepute para kater vjetesh me bolet e amerikes dhe akoma nuk e di se kujt shtetit i perket,,mos u be me shum shqiptare se vet shqiptaret,,e kuptove z malok qe nuk duhet te shkruash ketu se je i padeshiruar rrace muti..

   1. Taulant says:

    Po Ty Loni kush ta futi?Nuk I ndan dot shqiptaret ti mushkonje .Jane nje dhe te shprehin mendimet e tyre.Pavaresisht se une nuk bie dakort me Morinen,nuk mund ta quaj serb vetem pse eshte pro Berishes.Berisha sot rron,neser vete ne hale te gomares.Shqiptaret mbeten perjetesisht!

   2. Peti pe verteti says:

    Llap o loni llap se qenke nje koqe gomari qe se paske shokun, po s’bene njeriu keshtu per nje cope torte a der zi se na merove a i vrare.

   3. labi says:

    o loni po ti qenke vertet koqe kandari ik e coi lule enver hoxhes te varri se e ka mbulu bariù

  2. ZGJOHU says:

   Ca eshte festa o zoti Blerim? Ne cilin vend te botes e ke pa ti ate lloj feste? Se edhe kafshet presin rradhen kur hane. Ne sjemi as Serb as Grek por as Kafshe, por njerez normal me gjithe kuptimin e fjales qe ja dime vlerat vetes. Ti ndoshta nuk je as Serb e as Grek se sado qe i urrejme se kane kete lloj kulture. Por edhe Shqipetar nuk do ta pranoja te ishe me kete mentalitet qe ke e me keto lloj festash qe kenaqesh. Edhe tek kafshet e kam shume te veshtire te te fus se je akoma me poshte por meqenese flet gjuhen time po te fus tek Kafshet e Egra dhe shume e ke. Me kete qe bete sot na keni cuar -100 vjet pavaresi. E vetmja pavaresi qe keni fituar ju eshte ajo me trurin e vogel, se jeni shkeput komplet e skeni me lidhje me te. Jeni komplet te pavarur.

 12. elinor says:

  Eshte e vertete qe na turperoi por une mendoj se pergjegjesia kryesore per kete turp na ngelet te gjithe ne qe e lejuam te na baltose nje dite te tille. E meritojme kete turp fund e krye!

 13. Adrian says:

  I madhe Mero. E verteta gjithmone dhemb po kesaj here te dhemb shume. Pershendetje nga Kosova.

 14. banija01 says:

  O kelmend
  se kelmendas nuk je.Me dhine fole ,me cjapin fole me gjelin fole ,po me njerzit dot nuk komunikove. Sot te shohe shume te nervozuar ne komentin tend ,mos pe gje vehten ne vidjo duke henger torten e lulit.se ashtu e katandisi babai yt politik e shpirteror qe vertet na nxiu faqen si POpull se ju e kini te nxire dhe nuk ju duket

 15. Adoleshent says:

  Mua sot me ato pamje mu ka sos vertet durimi, ka ndonje udheheqes qe ofrohet te bashkohemi 1 grup njerzish ta luftojm Saliun aty ku vrau 4 qytetar, vllezer, bij, baballar, njerez, Shqiptar… aty duhet luftuar ajo esht fusha betejes.
  Po e riperseris ka njeri qe esht pro kesaj nisme ‘clirimtare’? Nese po ju lutem kontaktojm dhe sakrifikohemi per atdheun ton sic u sakrifikuan ato burra per te na len nje Shqiperi te Pavarme, te bashkuar dhe me nje Flamur aq te bukur.
  Nuk me intereson as mosha as jeta, un jam gati per te dhen jeten per atdheun, nese ka akoma shqiptar qe e duan Shqiperine le te bashkohemi, aq sa te jemi 10-20-30-50…

  1. Antigrek says:

   Nuk e di cfare moshe ke more djale,por kjo qe thua ti,eshte zgjidhja e vetme per ta ‘cliruar vendin nga hordhite mafioz-fashiste te cubave , me ne krye qenin e terbuar SRB !!!

 16. fushe\dukat says:

  pamjet e para tek 7 news vertet rrenqethse,nuk e imagjinoj sec mund te behej po te kishte therur dhe deshte e cjepte sala me lulin,kasaphane.festa e tiranes tregoi primitivizem e injorance perballe qytetarise e patriotizmit shqiptar te vlores

 17. analist says:

  Une prita me padurim paraden “ushtarake” te Forcave te paArmatosura dhe sidomos ate pjesen me ato repartet e zgjedhura te forcave ushtarako-ajrore dhe u rrasa fort mbas kolltukut se prita qe paralelisht te shperthenin ne qiellin e Tiranes se bathorizuar ata gjuajtesit e bombarduesit famemedhenj te shtetit tashme 100 vjeçar Natoist shqiptar.
  Pata fat,se me sa u mor vesh NATO kishte anulluar paraden e tyre me arsyetimin e ruajtjes se sekretit te ketyre armeve ultra moderne te Salistan Vicidolit.
  Nejse,ne vend te tyre parakaluan nja tre zjarrfikse te tmerrshme qe do u kene futur llahtarin armiqve shekullore te Kombit tone tashme te rilindur…

 18. 100% PURO SERB says:

  NUK ARRITI TE BEJE AQ SA DESHIRONTE, OSE ME MIRE ENDERRONTE TE BENTE.
  100% TRADHETARE.

 19. Bora says:

  Deri dy ore me pare enderroja vetem te isha ne shqiperi. Roma me dukej e shemtuar sot, skishte flamuj shqiptar as njerez qe festonin vetem fytyra te panjohura qe shkonin ne punet e tyre. Ju kisha zili te gjithe ju qe jetoni ne shqiperi para disa oresh kurse tani…..
  Nuk me vjen turp per pamjet qe pashe,nuk u revoltova sic benin sh miq te mi te mbledhur ne nje lokal te vogel per te festuar.
  E gjithe kjo situate me beri te kuptoj dhe nje here sa te varfer jemi.
  Jemi te varfer ekonomikisht, shpirterisht, dhe te varfer si intelekt.
  Me erdhi gjynaf per ata kalamaj te rinj apo dhe te moshuar qe shtyheshin e capetoheshin per nje cope torte.
  Me merzit dhe e verteta qe keni shkruar ju Z.Baze sepse eshte e verteta e njerzve te mi.
  Me irritojne komentet qe lexoj ketu por qe me thone dhe te afermit e mi per zbarkim malokerie e bathoreje.
  Te thuash nje gje te tille eshte ti shtosh listes se turpeve te 100 vjetorit dhe ate te percarjes jug-tirane-veri.
  Aty sot kishte nga cdo krahine e shqiperise dhe na pelqen apo jo sot turperoi gjithe shqiperine mbare botes.
  Tani jam e lumtur qe nuk isha ne Shtepine time, qe nuk isha ne Shqiperi.

  1. Gjak Shqiptari says:

   Bora,

   Jam dakord me gjithcka qe ke shkruar. Dhe une gjithashtu si ty u mundova te justifikoja me varferine cdo gje qe pashe aty. Megjithate u mendova pak dhe thashe jo. Nuk ka arsye qe njeriu te mos kete dinjitet dhe respekt per veten edhe ne varferi. Ata njerez qe ishin aty nuk dukeshin si Afrikane te dobet qe nuk kane ngrene per dite me radhe. Perkundrazi dukeshin goxha te ushqyer. Cfare mungonte aty ishte respekti, dhe dinjiteti njerezor. Njerezit poshterohen ne menyre sistematike nga gjithcka ne Shqiperi: nga politikanet e te dyja paleve (Perpara Lulit ishte Edi, dhe perpara Saliut ishte Fatosi – asnje ndryshim), nga titullaret ne zyrat e qeverise, pushteti lokal, biznesmene te fuqishem ose jo, njerez te lidhur, kriminelet e cdo njeri qe ka para ose ‘krahet e ngrohte.’

   Pra e kuptoj kete, e kuptoj poshterimin, por prape nuk mund ta fal sepse nuk pashe asnje nga ata qe ishin ne krye te tortes te kthehej pas, te refuzonte ose te tentonte te mposhtte grykesine, por pashe te pafytyre qe fshihnin fytyren me njeren dore nderkohe qe me tjetren ushqenin babezine. Le te kujtojme dhe gruan me legen ne dore, gruan qe mbushi qesen, ose tashme te famshmem fotografi te te riut shqiptar me nje tezge te mbushur me torte qe do te behet simboli i injorances dhe babezise ne nje moment qe kemi pritur 100 vjet per ta festuar.

   Bie dakord me ty per etiketimet e njerezve nga zona te ndryshme. Jam shqiptar dhe si ty jetoj jashte Shqiperise. Nuk jane te dobishme te tilla shprehje rraciste per njerezit qe flasin te njejten gjuhe. Ky lloj demonizimi nuk i sherben askujt, pervecse atyre qe shesin dhe nenat e tyre per pushtet. Shqiperia eshte nje, dhe kjo duhet kuptuar sa me shpejt qe te kemi mundesi pasi percarjet jane fundi yne.

   Perfundimisht cfare u be, u be. Nuk mund te ndryshojme gje nga ato qe ndodhen sot. Jam i lumtur qe cdo gje tjeter qe u be ne Shqiperi ne 28 Nentor ishte frymezim krenarie per te gjithe ne (me perjashtim te eventit te shume permendur). Perfundimisht kemi shume per te bere perpara se te behemi njerez. Dhe nuk eshte gjithmone faji i atyre qe jane hallka e fundit ne ekosistemin xhunglor Shqiptar. Shpresoj qe dikur ne te ardhmen, tu kthehemi vlerave qe na kane mesuar se na bejne Shqiptar.

 20. ilir says:

  Mero si gjithmon nje hero,ajo qe ndodhi ne Tirane me torten ishte vertet nje turpe i madhe, tmere,shyqyr qe nuk u theren qinqate dhe dhashet se ai milet do fillonte te thereshin me njeri tjetrin per nje cope mishe me keq ardhje po nje e vertet e hidhur.
  Bravo Vlores per organizimin e shkelqyer .
  Ta gezojme 100 vjetorin dhe viti 2013 te na gjeje me salen ne cmendim.

 21. Kelmendasit. che schifo, che schifo, che schifo…. schifo prej teje dhe njerezve si ty tek shqyeniT torten e pavaresise. Che schifo prej ketij gogol berishes qe nuk na u nda gjithe diten. LAJM I FUNDIT, SCHIFO Berisha, shoqeron RITA OREN NE SKENEN E KONCERTIT, dhe si ndahet, IDIOTI… CHE SCHIFO… CHE SCHIFO. VOTA …RITA…VOTA…RITA…VOTAAAAAA. MOR KAQ BUDALLEJ I DI SHQIPATERET KY SCHIFOZ.

 22. england says:

  Mor morracak vella me Edisonin,o vegel e Fahriut,mbylle ate halen qe te mban ere,se per ndryshe do hash ndonje pras lushnje mbrapa bythe qe mos kete doktorr te marre persiper.Ti Kelmendas nese nuk je vete Sandri i klanit,me siguri do jesh njeriu qe i lan kembet Saliut mbremjeve,por ky sherbim e ka nje limit,cfare do besh kur bytha e Saliut te ulet pas hekurave?do shkosh tja lash kembet dhe atje ne biruce?nese do e besh kete nuk do besh keq!pasi baca do kete nevoje per ty ti heqesh dhe bebelinat qe do i mbushen gjate nates…

 23. kol Tivari says:

  Mos mja prish qefin Kelmenit
  Mero mos e ban nervoz
  I rrin mire zinxhiri i qenit
  Mos e ban per kocifoz

  Ah sa m’dhimbesh mor Tutkun
  Se t’ka ik truni n’pleqni
  Shko e cof more majmun
  Se t’ka dek ora n’malsi

  Qeni asht nji kafsh fisnike
  Ti nuk mundesh me ken qen
  Por ti je Malok Belgjike
  Vec zagar je mor kelmen

  A e pe kushrinen tane
  Tue shky torten me legen
  Tane maloke trapa “Tirane”
  Tue u gri e shky si qen

  Ti Kelmend ke pas nji hall
  Nuk t’ka ece fati per s’marit
  Te asht mbars nana me cakall
  E t’ka lind zagar pazarit.

  Hej Kelmen a i pe shoket
  Ishin mbledh mbas Sal lamashit
  N’mes t’Tiranes tan maloket
  Tue u ngop me bole dashit

  Kjo ushtri e Salistanit
  Te pa lare e morraxhi
  Europiant e Pakistanit
  Tue u shkep me kabuni

  Si Enver ky soj pederit
  Flokt e ngrim perpjet si hala
  Por nje bole e Enverit
  Ka peshu dy cope si Sala

  Keta maloke,zagare e qen
  T’ ikin shpejt,mos bahen vone
  T’shkojn ta bajne festen n’Kelmen
  Se na ndyne Tiranen tone

  1. Une says:

   Rrofsh o Kol Tivari

 24. CHE SCHIFO says:

  BERISHA SAID> RITA ORA ASHT E PD DHE VETEM E PD…HAAAAAAA. CHE SCHIFO.
  BERISHA SAID> ME RITA OREN FITOJME ZGJEDHJET…. HAAAAA. CHE SCHIFO.

 25. Mangalem says:

  Me shume se turp!Asnje kryeminister europian perjashto hungarezin qe dihet kush eshte!Shkrimi i sakte,por dhe nje keqardhje duhet te ndjejme per maloket tane(jo malesoret vigane)qe per nje copez tortê u filmuan per gallaten e rradhês ne televizionet europiane!Neser shikoni internetin,Striscia la notizia,ne Itali dhe aty do shohim turpin tone qe quhet Sali!Eshte koha te kuptojne pikerisht keta maloke,se ne Europe keshtu nuk vihet!Vlora shkelqeu!Jam i emocionuar!Tirana kurre nuk do kete per Pavarsine vlerën origjinale te Vlores dhe fal opozites,kryetarit te Bashkise Vlore,kemi kete nder te madh te festes!Vlora e pushkatoi politikisht Berishen qe desh ta spostonte turpesisht!Vlora dha mesim kombetar te jashtzakonshem atdhetarie!Fal edhe shqiptareve te ardhur ngado!Berisha tanime eshte nje i vdekur qe duhet cuar atje ku duhet,per cfare ka berê!Faleminderit Vlore e Flamurit dhe Pavarsise!Shkrimi i sakte,por ka ende per të varrosur kermen e lyer me torten e shkelur!…

 26. EMIGRANT says:

  O KELMENDI TI DHE SALIJA JENI TE DY PACIPE DHE TE PAFYTYR DERA.LAJENI GOJEN KUR FLET PER MERON DHE GAZETEN TEMA.O PLERA.

 27. kandari says:

  NJERIU ESHTE AI QE ESHTE,JO AI SI DUAM NE.
  ***************************************************************
  Demet qe beri saliu per festen nuk i kishte ne dore qe mos i bente.Kjo, thjesht sepse ai aq e ka kapacitetin sa beri dhe si e beri.Me mire se kaq ai nuk mund te beje, me keq po.
  Shkurt ky eshte saliu,ky me gjithe idiotizmat dhe te mirat qe shohim qe kur u shfaq i maskuar nga zyra e ramkes.
  Totali c’eshte saliu e thote kandari kur ta peshojme, se ala s’ka mbaruar nga gafat e tij.

 28. alban4eva says:

  Mero, si gjithmone shkrim i shkelqyer, e paraqet realitetin ashtu sic eshte, nuk ke as cfare ti shtosh as cfare ti heqesh.. urime..!!

  sa per kurvat e Salehut qe lehin ketu ne forum, mos e vrij mendjen, ata ate pune kane, ate detyre u ka ngarkuar babai i tyre kafsheror shpellar.

  detyra e tyre eshte te hane mut dhe te vjellin diarrè ketu ne forum, kunder gjithckaje qe kundershton erresiren dhe kancerin Saleh.. po hajt, se edhe pak po u vjen fundi, mbaruan kockat, Salehu do hiqet zvarre nje dite, dhe kurvat e tij do ngelin pa kocka..

  ai sta ate bulet ka, felliqesira Saleh keta njerez ka rrotull vetes, ashtu sic eshte vete, ashtu ka edhe kurvat dhe larot rreth e rrotull..

  gezuar pavaresine te gjithe shqiptareve te vertete, rrofte Shqiperia etnike, poshte kafsha dhe kurva Saleh plehu, poshte kurvat e Saleh pedofilit…!!!

 29. assault says:

  Nje sarkazem e gjalle. Mero vdeksh duke shkruar! Kam qesh me lot.

 30. riku says:

  Mero une te them te drejten do ti besoja keto qe shkruan ne kete artikull dhe ato qe ti shkruan sistematikisht per Sali Berishen nqs ti qofte dhe nje here te vetme do kishe shkruajtur qe ka bere diçka te mire ky njeri.Nuk mund te thuash qe nuk ka bere asgje te mire perderisa e do dhe e mbeshtet te pakten 50% e popullsise.Ty o Mero nuk te qan zemra as per shqiperine dhe as per shqiptaret, por eshte mllefi dhe urrejtja jote personale qe ke per Sali Berishen.

 31. shkodrani says:

  ‎”Shqipnia u ba, tash duhen ba shqiptarët.”

  Ate Gjergj Fishta

  NJe deklarate para 100 vjetesh po me thoni a nuk eshte aktuale edhe sot

 32. claudius says:

  Nuk eshte ceshtje varferie e gjithe kjo qe ndodhi,eshte ceshtje e deformimit
  te thelle qe kane pesuar shqipetaret.Izolimi i thelle ne vite ka ngjallur nje babezi
  te papare,sensi i vetkontrollit thuajse zero,dhuna qe shtohet perdite sa neper rruge
  madje mund te vritesh edhe ne shtepine tende duke u perpjekur te te vjedhin
  apo te te plackisin.Ne sheshin -livadh skenderbeu u shkulen edhe lulet.
  Njerez qe nuk njohin rregulla,njerez qe nuk njohin rradhe,qe nuk respektojne
  thuajse jetojme ne xhunglat e afrikes.Europa dmth liri,liria maksimale eshte
  edhe vetkontroll maksimal.Kjo skena e tortes mjafton per ti mbajtur edhe nja
  dhjete vjete shqiptaret larg BE.Trumbetohet ka 20 vjet BE,po ne po nuk krijuam
  standarte te jetojme si njerez ne vendin tone te respektojme njeri tjetrin,do perfundojme
  lagjia geto e europes.Ndonjehere eshte me mire te mos na njohin fare se sa te na njohin per keq.
  Na duhet shume pune,nuk mjafton valevitja e flamureve ballkoneve.

  1. assault says:

   Claudius, je nje komentues i ri shume i zgjuar. Nuk mund te shtoj asgje asaj qe ke shkruar.

 33. pelivan says:

  I perkryer shkrimi i Meros,por dhe vargjet e Koles s’mbeten pas,urime Kol…

 34. riku says:

  Pse nuk vini nje lajmerim: Nuk lejohet te shkrujne ata qe jane kunder Mero Rames

 35. adriatik says:

  Vend islamik…ca pret

 36. BERISHA LARGOHU, PAVARSIA E SHQIPTAREVE U KTHYE LUFTE ME TORTEN E TURPIT. says:

  Shqiptaret na ofenduan duke treguar ekonomine Berishiane, lufta me torten e pavarsise u kthye turp per nji komb. Nuk festuan, por luftuan me torte duke treguar turpin dhe injorancen e Lul Bashe dhe Berishiane.

 37. elinor says:

  Sala dhe Luli nuk i kishin thirre njerezit per t’i nderu me rastin e festes por per t’i poshteru. Nuk me hiqet nga syte ajo gruaja qe mbulonte syte me nje dore dhe me tjetren hante torten si me e pase gjete ne nje ishull te braktisun. E nderkohe qe hante shikonte ate qe kishte ngjite se sa po han ai. Me vone u shtrengu tu i mbushe qeset me torte te ngjeshun.
  Ndjeja keqardhje per njerez te tille qe kishin ra ne nji nivel ma poshte se kafsha por ne te njejten kohe perjetoja edhe nje tjeter ndjenje, ate te turpit, duke mendu se si do te tallet bota me ne.
  Festa e Tiranes me bani te ndihem keq kurse ajo qe pashe ne Vlore m’i mbushi syte me lot.
  Edhe njehere Gezuar 100 vjetorin o miq se don apo s’don shpellari i Vicidolit ne do t’i tregojme botes se jemi me te mire se kaq.

 38. Dardan says:

  Po si guxon ti o Mero Baze ti thuash Sali berishes qe nuk eshte as nocionalist as tradhetar?

 39. dumdum says:

  Artikull i kthjelltë si përherë!
  Saliu deshi të tregonte forcën me rastin e 100 vjetorit, herë duke shpallur festën në Tiranë, herë duke u përpjekur për të rishkruar historinë e herë duke thirrur në shesh gjithë fukarenjtë që gënjen me një copë tortë ose me mospagim dritash.

  Por nuk ia doli asnjërës. Nuk ia doli mbi të gjitha sepse të gjitha forcat opozitare u mobilizuan për t’ia përplasur fytyrës. Nuk ia doli sepse opozita e çdo krahu diti ta demaskojë dhe të mbledhë njerëzit rreth vetes, pa dallim krahine. Vlora qe shuplaka më e mirë që ne i dhamë përçarjes që Sali Berisha kërkon të mbjellë ndër ne, atje ishin shqiptarë nga gjithë vendet ku banojnë, sidomos nga veriu i Shqipërisë që Berisha përpiqet ta quajë bajrak të vetin.

  I vetmi popull që ngeli në Tiranë ishin batalionet e të pashpresëve dhe të uriturve të rrethinave të Tiranës, të cilët dinë vetëm që barku duhet mbushur. Dhe atyre batalioneve po tu japësh pak shpresë për një të ardhme më të mirë e hedhin Berishën në WC.

  Sot Luli i Kunatit dhe Saliu treguan se nuk arrijnë as të shpërndajnë nga një copë tortë, lëre më të mbajnë shtetin apo edhe partinë e tyre.

 40. Kotropuzi Mullarek-Koki USA. says:

  Hahahahahaha Saliu i Shiqeres, O MERO mavria, SALIU i Shiqeres te nxori BLLOF ME TE GJITHA PARASHIKIMET TUA TASH NJE MUAJ hahahahahahahaha.Mero po ngelesh ne Lekuren e nje liliputi hahahahaha, mos e botoni ju moderatoret se ju pushon Mero nga puna hahahahaha.

 41. ligji says:

  Kelmendas,
  Mos u merzit fare.Keta 30 a 40 persona qe komentojne me lart dihet se cilet jane.Jane te rregjistruar ne kete gazete dhe mezi presin te turren cdo dite pas nje kocke qe u hidhet dhe me aq knaqen duke e lepire, cfryre mllefet qe kane zemer dhe duke i bere qerfin vetvetes dhe njeritjetrit.Dhe,e bukra eshte se,ngaqe jane mbyllur ne kete vorbull komentesh nuk shohin asgje tjeter se c’dodh perrreth,por kujtojne se gjithka eshte dhe ndodh ashtu sic prallisin ata.Nuk e kupton ti se shumica e njerzeve i kan lene ne qejfe te vet dhe su perzihen.Le te kenaqen me enderrat qe shohin…
  Ndersa,persa i perket tortes,te babziturit dhe injorantet nuk mungojnne ne asnje vend sado i pasur te jete.I kemi pare se si bejne edhe ne Amerike e kudo per dicka qe mund ta sigurojne qyl.Megjithate,keni per te pare kur te rezultoi se ndermjet tyre ka dhe te futur posacerisht per ta shumtuar ate pamje,p.sh.Ci duhej ta mirte me vete ate legen legen nje grua e pa turp.Ka antishqiptare edhe ndermjet shqiptareve…
  Adolishenti,
  Ndersa ti zoteri,qe eksiltohesh kaq teper nga fantazite e Bazes dhe na ben thirrje te te kerkojme,mos u bej merak se do te kerkohesh dhe dikur do te gjendesh.Por halli eshte se ti e ca si puna jote,eshte e sigurte qe jeni agjente te qarqeve armiqsore te vendit tone,pasi elemente terroriste si ju nuk i perkasin asnje partije politike shqiptare.Ju pikrisht ate deshironi,vllavrasje ndermjet shqiptareve.Kete misjon ju kan ngarkuar.Fajin e kan organet tona te shtypit qe lene hapsire terroristave si ju te beni thirrje te tilla vllavrasese ne shtypin shqiptare.Megjithate meqe vete lutesh te te kekojne,mos merzit….Vetem ki kujdes e merr nje mase parakohe,haja pak thepin asaj kobures tende se nuk dihet…

  1. Adoleshent says:

   Mund te kontaktojm dhe te vertetoj kush jam un dhe me cfare merrem e a kam parti qe ndjek… Mos ju fusni mendime te thella.
   Pershendetje.

  2. fl says:

   Nuk jane 3-40 i cnderuar shpellar. Shiko aty ku behet ranking i faqeve Shqiptare per te kuptuar se sa e lexojne Gazeten Tema dhe sa lexojne 55 e ftyre-spiunit te Partise se Druvarve (PD), Balli Fariut tuaj.

   Ju funderrina pate ne ato pamje veten tuaj, njerzit tuaj. Kuptuat qe po mos ishti kaq servile dhe me fat, edhe ju do kishit dale me legen si ata njerez dje.

   Sa per terrorista, e dime se kush masakroi popullin me 97 pse nuk donte ti zbriste “kalit”. Se kush ekzekutoi 4 veta te pafajshem dhe doli ti hidhte fajin te tjerve.

  3. trojani says:

   “ligji” une ty do te sygjeroja,jo vetem te “haje” thepin, po ta zhdukje fare koburen se nuk do mjaftohemi duke te futur vetem gryken ,po do ta shqepim fare kopertonin. per te tjerat ,sec ndodhi ne tirane me bythorsiteshte e tu !!!?? eshte shume e qarte dhe e kuptushme, mos u lodhni me komente dhe justifikime se vertetoni me shume injorancen tuaj.kur na ben dhe trimin!!!

 42. besniku says:

  I nderuar gazetar! Ju shkruani: “Të gjithë e dimë se Sali Berisha nuk është një udhëheqës që mund të festojë apo të dijë të bashkoj njerëzit në gëzime, por në këtë 100 vjetor ka pasur plot mundësi të mos bëjë dëme dhe të prishte festën!” Kjo eshte me se e vertete. Ky njeri, nuk eshte se nuk di, dhe se nuk ka mundesi te festoje dhe te bashkoje njerezit, si p.sh., ne nje dite teper te rendesishme per shqiptaret dhe Shqiperine. Problemi eshte se ky njeri nuk i do keto gjera. Festimet e diteve te shenuara per Shqiperine dhe bashkimi i njerezve, pra i shqiptareve, eshte pikerisht ajo cka nuk do ky njeri. Ky i do njerezit te percare, te urrejne njeri-tjetrin dhe te jene ne gjendje lufte, qofte me njerez te vecante, qofte duke i cilesuar te veriut dhe te jugut, duke ushqyer keshtu momentin e nje lufte civile. Sa per ate tjetrin (Lulzim Basha, kryetarin kuisling te Bashkise se Tiranes), nuk eshte se “Ky njeri, që nuk ka bërë asnjë gjë në jetë të vet veçse të serviloset dhe të denoncojë dikë fshehur, …)!” Nuk jane vetem keto dy vese: te serviloset dhe te denoncoje (kallezoje) te tjeret, por di edhe te vjedhe, edhe te vrase, etj.

 43. mentari says:

  Ne festen e 100 vjetorin e pavaresise nuk ka vend per te hedhur helm kunder Berishes dhe presidentit te republikes por ka vetem solidarizim dhe gezim e dolli.Berisha ka bere kete e Berisha ka bere kete dit per dit dhe eshte bere bajat fare ose me shkurt eshte bere pa shije.Berisha eshte dhe do te mbetet heroi i ketij kombi duan apo nuk duan disa njerez te helmatisur me propaganden hipokrite Bolshevike.Ne shqiperi nuk i ka te gjitha fajet berisha (ne te vertet ai nuk ka asnje faj pervecse gabimeve njerezore te pranueshme)por fajet me te medhaja ne shqiperi i ka Opozita qe i mesoj Enver krimineli si parazite e hajdute,vakabonde e intrigante te shpifur dhe antishqiptar me damke qe nuk lejne media te botes pa disinformuar apo shtremberuar rialitetin shqiptar.Erion veliaj (Hajduti i granteve) i dergoj E-Mail disa gazetave te Europes dhe me tej vetem e vetem te diskretitoj Kombin shqiptar se gjoja po diskretiton Berishen.Edvin Rama shkoj ne Greqi ,Selanik se gjoja per te qene prane shqiptarve por ne fakt takoj Samarasin dhe ministrin e jashtem Grek qe ti kerkonte qe ai te mos vinte ne shqiperi per festen se gjoja mbeshtetet Berisha etj.Keto qelbesira e rrufjane e prishin shqiperine dhe jo i Ndershmi Berisha.Meru pak me Erion veliajn e Edvin Ramen dhe lere Berishen rehat se ai nuk pyet nga kritkat e tuaja pa asnje fakt.hajt te na rroje shqiperia edhe nja 1 milion vjet te tjera se 100 vjet iken shum shpejt.

  1. Taipi says:

   Po o Menkar te na rroj Shqypnia e Berishes, se sa te rrojn vllezrit e tu ne Bathore e Paskuqan do rroj ene Berisha.

   Edhe Hugo Caves ne ket menyr fiton zgjedhjet ne Venezuele, me votat e shtresave ne nevoj, te tipit Bathore dhe Paskuqan.

 44. Mentari says:

  Festa e 100 vjetorit te pavaresise u festua me dinjitet te madh,me madheshti dhe me entuziazem e pjesemarrje te papare ndonjehere nga Kombi shqiptar por e them edhe pa frike e papare asnjehere ne ballkan.Natyrisht kryearkitekti i ketij festimi eshte pa asnje dyshin i madhi dhe legjendari Berisha i cili gjate te gjith muajit nendor e furnizoj me energji (Fjalime e diskutime) te gjith kombin tone. dhe une personalisht e falenderoj zotin Berisha per gadishmerine dhe gjenerositin e tij te madh ne festimin e 100 vjetorit te Pavaresise shqiptare.Te tjerat jane perralla Leberish pa fruta.Nuk mund ta e mendoj dot shqiperine e sotme pa prezencen e zotit Berisha dhe kete e them sepse duke pare rrugacet politike te partise se mbeturinave Enveriste qe larg qofte ti lihet perseri shqiperia ne doren e tyre zagareve te pabese se cfar mund ta e gjej perseri kete popull te vuajtur shqiptar ashtu sic e gjeti me 1943-1992 dhe 1997-2005 zot ndaloje me force ardhjen e tyre me krye te shtetit shqiptar.rrofte Berisha dhe pike

  1. fl says:

   Ti e falenderon Berishen se te zbriti mga vrima arushes dhe te mbushi barkun me torte e toke qe s’te perkiste. Po, ju jeni garda revulucionare qe falenderon Ajatollahun per energjine qe i dha kombit. Race bastarde…dum zogun, dum enverin, dum salen

 45. BERISHA LARGOHU, KURSE TORTA E BASHES GJOJA E PAVARSISE ZBULOJ INJRANCEN QE KANE SHQIPTARET. says:

  Lulzim Basha duhet te shkarkohet per keqorganizimin e shperndarjes se tortes, ky i fundit nuk e meriton te qendroje si kryebashkijak as edhe nji ore. Paramendoni se c’fare mund te kete menduar Basha per popullin e Tiranes qe u zhyten ne torten e Bashes, mendohet te kete thene se ja c’far legenash dhe injorantash na mbajne ne pushtet dhe perseri do te na votojne duke qeshur me te varferit e Tiranes.

 46. Georges says:

  Ato qe shkruan Z.Mero Baze jane shume te verteta te hidhura.Ky pusht qe abuzon me pushtetin e fituar me ndihmen e ca zagareve nga BE, dhe SHBA po na e ben borxh. Nuk ia kemi per borxh as Europes as SHBA te na servirin per burre shteti kete palaco qe na morri erzin na morri! Shikoni turpin ne paraden ushtarake flet i pari Hashim Thaci, pasta kllouni shqiptar, mire qe s’doli edhe policia Atifete Jahjaga!! O turp! O turp! Faqia e zeze!
  Faleminedrit o amsadore kodoshe te TROJKES se mirenjohur ne Shqiperi na e futet bukur per 100 vjetor me kete HORR!

 47. Antoni says:

  Mero|Urine ,kame nje kerkes:Te gjitha analizat e bera ne editorialet tyaja tek Gazeta “TEMA”permblidhi ne nje liber dhe na knaq te gjith shqiptarve.
  Aman o kelmend,Nuke te ka borxh kelmendi ta turprosh me shkrimet e turpshme .ti nuke ke asgje te perbashket me kelmendin zamadhe qe ka mbrojt me gjake kufijt verior te shqipris,por ti “kelmendas” me si shkruen ti ,jeni te dashuruar pase atyre qe duan ta shesin e ta falin shqiprin Serbit e Grekut.Turpi esht i juaj,Ne kelmendasit e vertet jemi shume te indinjuar qe kemi nje “kelmengas” kaq budalla e te pa ftyre-si ty.

  1. N.VJOSA says:

   I nderuar Mero,
   Ne radhete pare te falenderoj per editorialet e tua brilante!
   Ne qe shkruajme ketu komente, shkruajme impresione te Çastit dhe shpesh here nuk i kushtojme kujdes qe çdo fjale te zere vendin e vet.
   Lexoj ketu shume komentues me te cilet ndaj te njejtat mendime, por desha te ve diçka ne dukje:
   Ne bejme gabim qe u turremi Kelmendve, Mentareve,Ligjve etj etj.
   Sigurisht, eshte e drejta e tyre te mendojne si te duane!
   Fajin nuk e kane ata!
   Fajin e ka nje dhe vetem nje!
   Ai eshte D E R R I
   M A Ç
   K L L O U N I
   S H A R L A T A N I, B A B A I K A O S I T DHE
   R R Ë M U J E S !….
   Dua te terheq nje paralele Mero Vellai:
   Te gjithe e pame kaosin dhe figuren e shemtuar qe u be me Torten gjigante te Pamvarsise….
   AI KAOS ESHTE ME GJITHE SHQIPERINE….
   Edhe Shqiperia ishte ajo Torte e madhe,
   ku nen drejtimin e Babait te Kaosit,
   njerzia ju sulen si te babezitur….
   Delirantin Haulicinant e pame qe do te organizoje gjera te medha, por pa asnje rregull e disipline….
   Se Rrumpalla yne nuk di te organizoje!
   Ai nuk di te flase normal….Vetem si Haluçinant…. : (ju jeni të gjithe jeni Ismail Qemal, Isa Buletine, Mic Sokol….)
   Nje Kryetar Qeverie normal nuk mund te menjanoje Opoziten dhe organizma te tjera nga nje Feste e tille mbare popullore!
   Nje Kryetar Qeverie Normal nuk mund te lejoje te flase e te beje politike partiake ne nje Feste te tille nje zyrtar i Partive konservatore Europiane!
   Nje Kryetar Qeverie normal nuk mund te lejoje Protokollin e shtetit te ndertoje Mauzole per nje Mbret të vetquajtur mbret qe braktisi vendin si Tradhetar!
   Dhe te beje demagogji me krijuesit e vertete te shtetit, firmetaret e Aktit te Pamvarsise, te cilet ne kete pervetor Shekullor e meritonin nje Mauzole!…
   Nje Kryetar Qeverie normal nuk mund te lejonte te hidhet balte mbi nje gjysem Shekulli Histori te Kombit dhe te quaj Neron ate qe krijoi shtetin e vertete MODERN, pamvarsisht nga sistemi dhe gabimet e sistemit!
   Pse nuk u be rremuje ne Vlore?
   Nje Festim MADHESHTOR ishte ai i Vlores!
   Madheshtor ishte nga pjesmarrja edhe ai i Tiranes, por nje Parade ushtarake si ajo qe pame, ishte diskretituese!
   Mire thote ketu nje koment, edhe nje njesi me gra nga forcat teritorjale te dikurshme ishte me i mire se Parada e Sali Euforikut, qe nuk dite flase si njeri normal, por si nje
   H i s t e r i k
   P a t o l o g j i k !
   Sharlatani yne nuk di te organizoje, te qeverise.
   Dhe pike.
   Leri kelmenin, mentarin dhe kompani te mendojne si te duane…. Eshte e drejta e tyre.
   SHQIPERIA VUAN SINDROMEN E TE SEMURIT HALUCINANT,
   BABAIT TE KAOSIT DHE TE RREMUJES,
   BACES SE KRIMIT….
   Dhe pike.
   Pershendetje Mero,
   Pershendetje komentuesve te mrekullueshem te Temes, vertet me nje Horizont Europerendimor per Demokracine e Vertete.
   NERONI I SHQIPERISE ESHTE NJE DHE VETEM NJE:
   B A C A
   I
   K R I M I T….

   1. Tepelena says:

    I ke pi ilaçe vlla, se qenke shume rende.

 48. Tani says:

  Torta vellezer eshte realiteti jone shqiptar na pelqen ose jo.Ashu si rrembye torta u rrembyen pasurite, gjaku e shqiptareve,territori, pasurite dhe bizneset e shqiptareve, zgjedhjet, drejtesia,historia,mjekesia punesimi dhe flakjen ne rruge te intelektualeve, jemi rrembyer dhe ne te gjithe bashke veri,jug.

 49. denisi says:

  Zoti Mero, a mund te pergjigjesh nje pyetjeje? Kush ka interes qe Shqiperia te mbetet nje vend i pastabilizuar dhe karikature? Pas pergjigjes do ta kuptosh menjehere se e ke kryekeput gabim kur thua qe baca nuk eshte tradhetar.

 50. Din Kruja says:

  Parade ushtarake kane bere qe te gjithe te paret e ketij vendi nga Zogu tek Berisha. Por me dinjitozet ka qene ato te zhvilluara nga Enveri ne 20 vjetorin dhe 25 vjetorin e clirimit, pra ne 1964 dhe 1969. Kjo sepse ushtria jone ne ate kohe posedonte armatim, mjete teknike dhe pergatitje luftarake ne nivele mjaft te larta te krahasueshme me shtetet ne rajon si Greqia dhe ish Jugosllavia. Mbi te gjitha Shqiperia ne ate kohe pati ngritur nje arsim ushtarak kompleks me akademi per te gjitha specialitetet duke filluar, nga ajo shumearmeshe, detarise, aviacionit, artilerise, tankeve etj.
  Sot vertet jemi vend anetar i Natos, por na kane pranuar pa brekushe. Kemi nje ministri mbrojtjeje pa ushtri, pasi per shkak te papergjegjshmerise se kesaj klase politike i shkaterruam te gjitha. Ne ate kohe Tito nuk guxoi te thoshte si Miloshevici qe Shqiperine po te dua e marr edhe vetem me shoqaten e gjuetareve.
  Beni vete krahasimin Greqia me nje popullsi 3 fishin e tones, ka nje ushtri te pakten ne numer mbi 10 fishin tone.

 51. baro çorrogjafi says:

  Demet qe i ka shkaktuar Sali Berisha Shqiperise , nuk kane te sosur,por ato de djeshmet i vune kapak. Na turperoi ne sy te botes.Turpi rente mbi ‘te dhe gjithe ata qe i servilosen atij.

 52. artur says:

  Sa thjeshte mund te perzihen mizat e keqija dhe u mbyllet realisht goja:
  Bashkim, tek e verteta e thjeshte dhe vetem pune.
  Per te miret qe mund te heshtin, sidomos gjate festes, informacionin i meposhtem. Le ta shijojme se bashku pa u bezdisur. I Falemi Nderit.
  Per te gjithe ata shqiptare qe s’kane mundesi te shohin logon e googles me flamurin shqiptare mund te klikojne tek kjo faqe dhe do te hapet Google me siglen e 100 Vjetorit te pavarsise…. http://www.paragrafi.org/

 53. Saimir says:

  Fjale te verteta te gjitha. ky njeri eshte problemi jone.

 54. banija01 says:

  Nje pergjigje per mentarin,do ta shkruaja me m te madhe po vete e ka shkruar me te vogel se i tille eshte.Te erdhi keq se kritikuan Berishen per ato qe beri se e pranone dhe vete,se eshte bere bajat,po nuk te erdhi keq per bemat e Berishes, qe te gjithe shqiptareve qe jetojne jashte ju vjene turp,se kane kontakt te perditshem me te huajte ,ne qofte se ti mentar jeton ne Shqiperi je imunizuar me te keqiat e Berishes dhe jo vetem per torten e Lulit po edhe per organizimin e festes ne gjithe muajin Nentore .Edhe ti je nje enverist si Berishta,enverist nuk eshte ai qe do Enverin, po irezikshem eshte ai qe sillet si Enveri kur vrete si Enveri,kur faj per te keqiat i kane te tjeret etj.banija

 55. Tepelena says:

  Te pakten mos hidhni balte mbi ushtaraket,qe jane pjese e ketij populli si socialist dhe demokrat, te cilet ne cdo rast(permbytje, zjarre, etj qer ka patur nevoje vendi i jane gjetur prane, te cilet vetem urdherat zbatojene . Parada Shkelqeu doni apo nuk doni ju te nderuar.

 56. bora e malit says:

  Zoti Mero mund te na i kishe kursyer te gjtha keto komente te turpshme vlla-percarese, duke na kursyer edhe nje turp tjeter dhe handicap te madh te shqipetareve ne diten e pavaresise.
  Ksoj analizash te “thella” njerezit mund t’i bejne dhe vete …s’kemi nevoje per analiste qe i vene flaken benzines …mendoj une ….
  lufta dhe percmimi jug-veri nuk eshte gje e re ne shqiperi(jo rastesisht dhe shqiponja jone ka dy koka qe shohin ne drejtime te ndryshme), por ju dhe keta te “kulturuarit” e komenteve te turpshme mund edhe te heshtnit keto dite feste. Them se heshtja do te kishte shume me teper vlere se sa politizimi i mungeses se qytetarise se cdo shqipetari qofte nga veriu apo jugu i shqiperise e cila u reflektua si ne shesh ashtu edhe ne keto komente te turpshme pa fund.

  1. valadrinit says:

   Bravo, Kelmendas, Bora, Ligji, Bora malit..!. Mero me Muc e me shoke jane plenra qe po i vene flaken shqiperise…. Lehni sa te mundeni…!

   1. fl says:

    Po i hapin syte atye qe duan te shikojne. Po ju doni erresiren don Bacen, doni Gadafin. Doni dike qe ti dhoni i pare i tribuse

    Ju jeni maloko-gadistet e Sales. Jo ata qe rrine me kollare kryqezimeve te Tiranes, te pakten ata jane me dinjitoz.

  2. elinor says:

   Dy kokat e shqiponjes qe veshtrojne ne drejtime te ndryshme simbolizojne gatishmerine dhe vigjilencen per te ruajtur trojet si ne jug ashtu edhe ne veri. Nqs nuk e dije nje gje te tille, tani ke rastin ta mesosh!

 57. Viktor Hoti says:

  Kete koment e kam shkruar e botuar me 23 gusht 1998 ne “Koha Jone”

  “Fenomenet negative të sotmet veçanërisht në rradhët e rinisë e kanë një spjegim historik : Shqiptari jetoi në vathën e diktaturës së proletariatit për afro 50 vjet dhe papritur u la i lirë totalisht. Gabimi fatal i idealistëve të dhjetorit ishte se në programin e tyre nuk parashikuan se kopeja e një vathe nuk mund të lihet e lirë menjëherë, pa përçor, pa bari e pa një qen, sepse duhet kohë që të mësojë rrugën e pyllit, të dallojë gjethin e ngrënëshëm nga filizi, këpurdhën e helmët nga e ngrënëshmja. U la ariu të hyjë në dyqanin e qelqurinave.

  Një njeri që ka jetuar 50 vjet me rroga, të ardhura e kondita minimale, nuk mund dhe as duhej lënë i lirë në fitime të menjëherëshme. Të rrish pa ujë e pa bukë edhe për 10 ditë e të hash e të pish me tepri, vdes në vënd.

  Një njeri që ka qënë i ndaluar të ndjekë e të kultivojë fenë, që ka qënë i detyruar të ndjekë vetëm një art, që ka qënë i detyruar të njohë vetëm një pronë e që hidhte firmën vetëm në bordero, për gjysëm shekulli me rradhë, duke dalë papritur e menjëherë në një liri ekstreme është e natyrëshme që si i guluritur t’i turret çdo gjelle.”

 58. Luçiani says:

  O Kelmend po korit fisin
  Përmbi fisin,po hedh pisin.
  Po e ban fisin katran
  Shkruen e flet si me ken zhgan.

  Hajd Kelmend se po vjen “erë”
  Kokë e kamb i lye me serë.
  Mend në kokë s’ke nji thërrime
  Sa din ti,din bytha ime.

 59. dok.prof. says:

  flm kol tivari…..ste krahasoj me florinin se te humbas vleren.

 60. qytetar says:

  ISHTE ARTIKULLI I Z.MERO QE BERI TE MOS KTHEHET NE SKUP MEDJATIK THERJA E BAGETIVE NE MES TE NJE KRYEQYTETI EUROPIAN.
  POR NUK MUNDI TE NDALOJE FENOMENE TE TJERA,
  SI DEKORIN ME SHIRITAT E FLAMURIT TE JEMENIT,
  DHE PARAQITJEN GABIM TE LOGOS NE DEKORIN E TIRANES.
  KTHIMIN NE NJE FESTE TE RENDOMTE PARTIE,E TJE.
  PO PYES ?
  PSE NUK ERDHEN MIQT E MEDHENJ TE BERISHES?
  PERSE NUK FESTUAN PER 100 VJETORIN PERFAQSITE TONA NE BOTE?
  PERSE SHERBYET ME TEZAT NACIONALISTE?
  (KUR POPULLI DESHMOJ VETE BASHKIMIN,DUKE I TREGUAR BOTES SE SHQIPTARI NE MOMENTE HISTORIKE BEHET NJE KUDO QE TE JETE).
  PERSE PERMENDEJ VETEM E DJATHTA,TE MAJTET NUK KISHIN FESTE SIPAS JUSH?
  NDJEHEM I FYET NGA FSHATARIZIMI QW I BETE KESAJ FESTE.

 61. Vlonjati says:

  …bej çudi, paska endé shume enveriste ne Shqiperi !
  Dhe pyes veten: Si mund te jesh kunder mafies, rrembimit te pushtetit, dhunes dhe agresivitetit te Sali Berishes e ne te njeten kohe, te ngresh lart kriminelin dhe asgjesuesin e kombit shqiptar, diktatorin Enver Hoxha?

 62. beso says:

  100 vjetori i Pavaresise nuk e meritonte kete editorial,por saliberisha e meriton qe ç’ke me te.Po e nis nga fundi kete tragjikomedi absurde te 28 nentorit te saliberishes,qe vetem seriozitet protokollar nuk demonstroi asgjekund.Ne darke ky inaguroi ate monumentin tek parku Rinia;as dritat e nevojshme nuk qene per te pare se ç’po behej,le qe s’kam pare gjekund ne bote te inagurohet naten nje monument.Pra,monumentin mund ta inaguronte ta zeme kryetari i bashkise paradite,duke argumentuar qe berisha ishte i zene me nje aktivitet tjeter,por jo,berisha duhej te hiqte litare kudo.Me pare u krye parada ushtarake.Parade naten vetem saliu beri,se gjithe bota i ben diten,biles pergjithesisht paradite.Une kam parakaluar ne’89,ne 45 vjetorin e çlirimit,degjohej hapi unik gjer ne Beograd.Dje marshuan Focat e (Ç)armatosur,se te shumtet dukeshin si punetore kombinati,pa lere rreshtat qe ishin per faqe te zeze.Ushtarake qe nuk dinin te marshonin,o perendi!Pyes veten pse u organizua kjo parade,qe per ke ka qene ose eshte ende ushtarak ishte per faqe te zeze?Ai president mustaqja duhet te shkarkoje urgjentisht shefin e shtabit per ate nivel skandaloz,sikur marshonin veteranet e Luftes,biles veteranet e shkrete dikur marshonin me mire.Vura re qe sheshi Skenderbej nuk ishte adat per parakalimin,duhej bere ne bulevard parada ushtarake,por edhe veprimtarite e tjera,pasi sheshi Skenderbej dukej si e ndare ne kullota dhensh.Kushdo qe e ka minimumin e konceptit kapacitet/hapesire e ve re kollaj qe sheshi Skenderbej keshtu si eshte nuk ben per festime te ketij lloji.Biles torta gjigante qe tamam”qershiza”ne torte e ketij organizimi skandaloz.E marr me mend mundin dhe deshiren e madhe te atyre qe gatuan kete torte te madh(550 m2,14 tone)ndoshta edhe per Guinnes,komplimente per pastiçieret)por vendi ku u ekspozua ishte shume i ngushte,e doemos limitonte shperndarjen.Kryesisht jam kunder nje marrezie te tille,se ishte e paevitueshme qe do ndodhte ajo qe ndodhi.Kur saliu po fliste perpara tortes(pra edhe aty duhej dora e saliut se s’ben)pashe mbrapa ca pasiçiere me maska.Po deshen ata ua shpjegoj une rregullat a Haccp,por ato maskat ishin jshte konteksti,biles te krijonin pershtypjen e nje atmosfere toksike.Kam marre pjese ne mjaft organizime dhe ekspozime te tilla,por guzhinire me maska s’kam hasur gjekundi,biles as ne guzhine nuk rrine me maska.Ata mesa kuptoj une kishin ngaterruar nje element fillestar,duhej kapelja e guzhinierit dhe jo maska.Ne rremuje hengri torte edhe lideri(ne fakt une pashe Atifeten qe hengri nje cope sa tre racione)pa pasur aty nje tavoline,por ne kembe.Kur pame pamjen e pushtimit te tortes dhe çarjen e gardhit te policeve ne televizor dhe sidomos ate gruan me legen qe po e hidht torten brenda si harapash,gruaja ime uroi qe ishalla Striscia La Notizia nuk do denjonte te na skandalzonte duke e dhene kete pamje.Por nese s’e dha dje,nuk i dihet sot.Pamja e pushtimit te tortes me kujtoi 14 shtatorin e ’98,veç se mungonte tanku dhe ai tipi qe sot eshte zv/minister i mbrojtes.E njejta hallduperi.Gruaja konkludoi se duheshin me shume police per”mbrojtjen” e tortes,e kur ia kthej se duhej ca me shume durim nga njerezit,se nuk do vinin 1000 police,se ku ti gjente?Gruaja me kujtoi se per 21 janarin i gjeti,se kur i duheshin per karriken i perdori dhe vrau biles.Vajza e vogel me tallje tha se policet do kene marre ca copa per vete.Une me ne fund e vulosa qe propaganda zyrtare do thote neser qe ato grate me legene do i kete derguar Rama,se atij i intereson qe per inat te tortes Volfarthi nuk do na fuse ne Evrope.Meqe ra fjala,si ia doli Volfarthi me qengjat,i shkoi te tere ne hell?Pati shume e shume mangesi kete 100 vjetor e natyrisht çdo feste ka difektet e veta,por mania e saliut per te qene kudo ai preresi i shiritit i zmadhoi dhe gjigantizoi keto difekte duke i dhene kesaj feste te shenuar tamam fytyren e Farses.Tamam nje Farse feudale,a thua sikur Pavaresine nuk e deklaroi I.Qemali ne 1912 por sali berisha ne 2012.

  1. usa men says:

   per komentuesin beso

   lexova me kenaqesi komentin tuaj dhe te falenderoj per menyren
   e trajtimit te kesaj feste e cila u kthye si festa e hashures.

   kur pashe masakrimin e tortes mu kujtua kostandin kristoforidhi te “gjahu i malesoreve” ku pas show-ut te shemtuar te malesoreve
   sal shalgjatit
   hashim shalgjatit
   atifute shalgjates
   lul shalgjatit
   sllobodanka shalshkurtes

   filloi cfaqja me e shemtuar e ndodhur ne shqiperi per te gjitha kohrat pikerisht ne ditet me te shenuar te historise se saj..race pafundesisht inferiore

   pershendetje beso

 63. ILIR KRIMI says:

  I nderuari kryeredaktor,pas 22 vjet ‘vakum’ po do qe te shitet gazeta meru me politiqi se edhe komentuesit ate nivel kane shumica u intereson vetem rrokja e fundit.Po kerkon te formosh ‘shtetin e katert’ median e pa varur e profesionale ktheju ekonomise se po shkojme drejt dites se zise e fukarallekut.
  KEMI 22 VJET QE NUK DIHET SISTEMI EKONOMIK E SHOQEROR.FLASIM PETR ADAM SMITHIN NE MENGJES E DARKOSEMI ME REZART TAÇIN NE DARKE QE I SHPIJE PARATE E NDERMARJES SOCIALISTE TEK PRIVATI SHKELZEN.TI BIEM KOKES PAS MURIT SE DO NA MALLKOJNE FEMIJET.PO TALLEN ‘ILIRJANET’ ME GJAKUN E FEMIJEVE.

 64. Elzir Bushati says:

  Dita e pamvarsise ishte nji feste e madhe per te gjithe , ishte ne vlore si shenje kujtimi dhe ne Tirane ne KRYEQITETIN E te gjithe Shqiptarve ,sheshi Skenderbeg ishte i mbushhur si asnjihere tjeter , sibaS KOMENTEVE TE TOP CHENAL ndofta i tille ishte ne ramjen e komunizmit ne ardhjen e Bekerit ,eshte dashakeqse dhe e turpshme qe ne detaje te disa njerzve injorante ,ndofta dhe te paguar , t’i jepet kaq rendesi , gazetari si nje provincial dashakese mundohet te jape rendesi ketyre detajeve , po ky gazetare ka disa jave qe na thote per izolim te kryeministrit ( pamvaresishte qe ketij kryministri i eshte lepire ne menyre te neveritshme per 15 vite , e sot si lake nuk lene gja pa thane dhe pa shpife)po dje qe ishin kryeministra , zev kancelare kryetare senatesh , min te jashtem per fsaqsues te shume vendeve demokratike , nuk e permende kete argumente qe mashtroi per shume jave , turpe baze dhe ne kete dite te madhe per Shqiptaret tregon se je provincial i shitur .

  1. fl says:

   Jo mer morracak biometrik. Cfare izolimi? Foti gjithe boten Satrapi per kete feste dhe kush e nderoi. Nje plehr si Orbani.

   Keta jeni ju…kete race udheheqsish perfaqson Baca i fisit tuaj.

 65. profesori says:

  Rrofte Sal Berisha,rrofte,shakaxhiu i perparimit, brez pas brezi u kujtofte si sernip i Nastradinit.Me keto vargje i drejtohej Fan Noli Ahmet Zogut para 80 vjeteve.Sote keto vargje tingellojne me aktual se kurre.Nga doli ky perbindesh?Kush e mbolli kete fare te keqe?Kush nuk e ndjene veten mire dhe do te provokoje vjelljen,mjaftone te hapi televizorin dhe do te shofi surratin e Sales,ilaci me i mire per te provokuar vjelljen.

 66. Br8s says:

  Ky eshte nga shkrimet qe do mbese gjate ne memorien e qytetareve Shqiptare. Brilant. Por cfare po ndodh? Detashmentet Talebane te Sali Berishes qe me urdher komentojne ne kete forum duan patjeter qe dhe kjo tribune e lire nga te paktat qe ka ngelur te heshte.i tmerron popullariteti ne ritje dhe na etiketojne ne qe jemi pjese e tij here si Enveriste apo si Komuniste. Personalisht mendoj se je shume here me i nderuar te jesh komunist sesa balist ose zogist. Pra me i nderuar je sot po tejesh ne anen e atyre qe u rreshtuan perkrah aleateve sesa atyre qe luftuan krah fashizmit e nazizmit. Pervec kesaj ne nuk hyme kurre ne forumet e gazetave bythlepirese si 55 etj. Bile na vjen per te vjelle nga propaganda marksiste qe ka infektuar ata. Po keta tipat qe shkruajne kunder Gazetes tema e gazetareve te saj kane thjesht nje sindrome.ata jane te cmendur si udheheqesi i tyre Taleban qe ne mes te Europes e ka kthyer Tiranen ne Kandahar. Edhe nje gje per humor. Dikur kur ishim te vegjel perdornim shprehjen fjalet mbrapsh kush na shan. Mero diten qe hapi gazeten Besoj se ka thene: fjalet mbrapsh per Talebanet qe do me shajne!

 67. tata says:

  ma hani dhe mu mutin qe nuk ma dhate komentin tim se e dini sa demokrate je ti mor mero muti htlm

 68. Hilmosi says:

  Te lumte Mero beni nje pune te madhe dhe te pa kompromis kundr te metave e dobsive te ktyre BOSSVE qe me folrorin gjoja te flamurit e e pamvarsis te organizuar edhe ashtu dobet mundohen ti lajene korupcionin e shkatrrimin e ekonomis se vendit dhe kultures.
  Keta jane Bossat e piramides 1997 , Gerdecit,miq te Zogut, e Fazlliovicve qe po gelltitin ekonomine shqiptare.

 69. Ariana naqe says:

  Duke qene e emigruar ashtu sikunder shume vllezer e motra pata ndjesine per te gezuar ne distance ditelindjen e vendit tim.Ashtu si kunder te gjithe emigrantet ne kete dt te shenuar pervec krenarise kombetare eqe ne asnje aspekt nuk eshte vene asnje gur ne keto 20 vjet te udheheqjes se nje tabori te dhjamur nga fukaralliku i ati populli qe u pa qarte tek ajo torte qe do jete nj ender me gogol per ata femi qe rriten sot.Me kenaqsine me te madhe ndoqa e u kenaqa me kenget e bukura te kohes qe lam pas e nderko ju luta zotit qe shyqyr keto kenge kafsha i zbritur nga malet e vicidolit nuk mundi ti prishte asht sikunder ne kete 20 vjetor sundimi shkatroj gjithcka i uroj te kthehet prapa ne retrospektivedie ky popull pavarsisht i varfer pamvarsisht se ne duar tundete lule prej letrashme ngjyra e kendonte ato kenge qe kendove ti sot ishte me i edukuarndersa ti na mbushe legenat e qeset me torte jo per te kenaqur kete popull po per ti treguar evropes qe shikoni me ckini te beni e njekohesisht per ti bere te qarte se bashkimi doshtoje ne dy fish kete popull qe per ty gjithmone ka qene nje turme.Po kujdes nje filmhorror mbaron me vdekjen e se keqes e triumfin e se drejtes qe meritojme ne te gjithe ndonjeri nga ne pamvarsisht se sa plage xa ne trup e ne shpirt do ta vrase bajlozin e mos harro ky bajloz je ti e ushtriajote jane ata njerez qe drejton ti EVERTETA VONON PO SAHRON. ana

 70. Mehmet Metaj says:

  SHQIPËRIA VEZA E KOLOMBIT APO GURI I SIZIFIT ?!

  Nga: Mehmet Metaj

  • “Mos më lini përjetësisht në pështjellim” ka qënë amaneti i fundit i Kristofor Kolombit, (Cristoforo Colombo/Christopher Columbus, 1451-1506) dhe ky epitaf i tij ka nxitur sot studjuesit e Oxford-it dhe Harvard-it të ti deskriptojnë këtë sentence dhe po “gërmojnë” për këtë zbulues të famshëm Gjenovez të Amerikës (me mbështetjen e Ferdinand-it të II-te të Aragonës dhe Izabelës së Kastilias) origjinën e dyshuar hebreje të tij.
  • Por dhe Shqiperia jonë e vogël edhe pas 60 mije vjetesh krijim e zhvillim të qënies njerëzore, edhe pas 3000 vjetësh qytërim, edhe pas 300 vjetesh kulturë shtetarie dhe përvoje botërore perëndimore, edhe pas 100 vjetësh shtet shqiptar, ç’ka që endet edhe sot në pështjellim dhe katandiset me në krye një njeri si Saliu e mbire si fandi spathi e nuk shkulet nga vendi, që gjoja po rreket të festoj 100-vjetorin e shtetit shqiptare, një njeri që s’do të ishte i denjë as për drejtues i një komune të fshatrave të thellë të Tropojës, se popujt Zulu’ të Konicës kan ecur shumë perpara dhe nuk do ta pranonin në krye të tyre?!

  • Dhe ja kaloi 100-vjetori i shtetit tonë pa asnjë organizim dinjitoz për të zbardhur veprën e papërsëritëshme të burrit plakë të Vlorës, Ismail bej Qemalit, për aktin madhor dhe me të lartin historik që bëri për këte vend, asnjë botim a monografi për të e për të tjerë dishepuj të tij, Luigj Gurakuqin, Dom Nikolle Kaçorrin, Hasan Prishtinën, etj, por vetëm për Ahmet Zogollin e Matit, mbretin e vetëshpallur dhe që qe mbreti më antipatik dhe më injorant në gjithë Evropën. Thuhet se ne s’kemi asnjë akademik të dëgjuar që të ketë prodhuar vepra që të jenë botuar jashtë, dhe s’ka sesi të kemi sepse dhe akademiket tanë janë bërë të tillë me katapult partiake dje dhe sot dhe janë si doktor Adhamudhi me “çantën plotë e kokën bosh”, se dhe ata janë politizuar dhe kan mbetur dy llojesh ose i produkt-byk të sistemit te kaluar ose servilë të te periudhës tranzitive ku kan marrë grada fiktive dhe ato sipas preferencave dhe servilizmave që i kan bërë më të madhit, njëshit…!”. Se sa për humor me kujtohet që vjet beri nje vizitë kryetarja e Akademisë Suedze në Akademinë tonë të shkencave, dhe kur pyeta një kolege timin Suedez prezent në atë takim se si kaluat “mirë më tha, por patëm pak vështirësi se kryetari nuk dinte anglisht, dhe përkthente me zor sekretari sajë..e këshi qyfyresh tonat”.
  • Skënderbeu në kuvendin e parë që ka bërë me shqiptarët ne Kruje me 1443-shin, dhe këta duke brohoritur i janë avitur piedestalit të tij, ju drejtua atyre duke thënë ”Unë erdha për tu dhënë shtysë përpara por tani e kuptoj se ju paskeni nevojë për fre’ “ !
  • Jemi ne ata që ndonëse meritonte lapidar Ismail bej Qemali e lam te ikte dhe syrgjynosej I vetem me 1913-en dhe F. S. Nolin, që kur pasi e mundën dhe e ndoqën pashallarët e bajraktarët më 1925-ën e percollën vetem një grusht njerëzish, saqë ai i mërzitur dhe i indinjuar më shumë se nga humbja duke iu drejtuar tokës shqiptare, thonë se tha ´´Skllevër, bij sklleverish ju kurrë s´keni për ta merituar lirinë´´!
  • Dhe nje shekull shtet yashme ka kaluar dhe ende kjo Shqypni s´po bëhet dot se sé lënë vet Shqiptarët e pamësuar me rregull e pa asnjë vetëdije publike të arrirë. Ndoshta dhe ngaqë ky popull i shkretë me kulture baritore s’ka mësuar fare nga historia e tij. Qe ky popull që e la ne rrugë dhe e përfollen vetëm 5-vetë Nolin e humbur më 1925-ën dhe ai i pezmatuar si asnjëhere tha” Skllevër, bij-skllevërish, ju kurrë s´kini për ta merituar lirinë”. Por nga ana tjeter nga rraca jone kan dalë dhe njerëz të shquar dhe të ditur, që nga ata me emër në botë, por dhe ata që u vetmohuan për ideal dhe prosperietet por në përgjithësi këtu ka prevlauar e keqja sepse ata që dine por s´kan rrinë e bëjnë sehir.
  Në këtë vend vëretet ka patur burra të mëdhenj dhe që kan bërë xheste historike që nga ai i Ismail Qemalit (që pas tij e përdhosi vendin Haxhi Qamili, siç përdhosi Sali Berisha demokracinë tone sui generis, duke kaluar nga feudalizmi ne socializëm dhe . menjëherë në demokraci/kapitalizëm) dhe deri tek mijra intelektualë dje dhe sot të flijuar për ideal. Por në përgjithesi mendoj se në këtë vend asnjëherë s´po i vihet pika mbi “i” gjërave dhe flasim e shkruajmë dhe loja-vandale vazhdon rituali apo avazi i vjetër, dhe vendi i lihet viktime e asaje mendesi qe “sa të mendohet i mënçuri budallai mbaron punë”. Dhe kjo me kujton hosanate panegjirike Solonian, glorifikimi deri në ekstazë i absolutizmit shtetëror, lindja dhe zhvillimi pakufij i fetisheve, hyjnizimi i kultit të njëshit, mistifikimi i të vërtetave historike, robotizimi i trurit intelektual përms inkuizicionit të mendimit të lirë, këto përbejnë tek ne edhe sot e gjithë ditën frymën e ritualit të vjetër të substratit gjiriz, mbi të cilin lëshojnë rrënjë dhe harlisen për bukuri të gjitha llojet e gjëmbaçeve dhe hithrave prej nga do të mund të ushqehen të gjitha segmented e turbullirave të llahtarshme shoqërore.
  • Por me sa duket ky pështjellim dhe kjo tulatje e jona nuk është e rastit nga ç’na mëson historia 100-vjeçare shtetarie dhe realiteti ynë sot. Dhe këshisoj kjo Shqipëri që po ta shohësh nga larg duket si ”Veza e Kolombit” dhe në ka mbetur si ”Guri i Sizifit” që s´gjen derman e s´zë vend kurrë përsa kohë vetëdija publike dhe intelektuale të arrijë në nivelet e standartet e duhuara të kohës dhe të hedh tej Nano-Bershet he pastroj vendin nga llumrat e tranzicionit. Eshtë vërtet rrëngjethëse kur shkon e sheh në skutat okulte te historisë sonë se ideatorëve të përpjekjeve të iluminuara iu është prerë koka ose jane abandonuar në harresën e injorances së kohës ose të Ponç-Pilatë-ve që ky vend prodhon shumë. Sa koka dhe mendje të ndritura tonat janë prerë ose syrgjynosur, filluar që nga Qeveria e Haxhi Qamilit dhe deri tek kjo e Sali Berishës sot, që nga e para mu në mes të ditës u vranë qindra njerëz të ditur midis të cilëve dhe me të mirët e Mallakastres sime, Ismail Klosi dhe Hajredin Fratari, e shumë e shumë të tjerë të këtij vendi dhe që devijoi dhe karakterin tonë që ai i regjimit komunist, ku u shfarosën në masë mendjet e vyera dhe filistine të ideve si Vilson Blloshmi dhe Genc Leka dhe ato familje që kishin taban nga kasapët e Enver Hoxhes, si Koçi Xoxe, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu, Idriz Seiti, Feçorr Shehu, Aranit Çela, apo mendje të ndritura që do ti kishte zili bota ti kishte siç po u mban disave edhe sot eshtrat, si Noli, Konica, Kuteli, Koliqi, Poradeci, Sejfulla Maleshova, Koço Tashko, Zai Fundo, Zef Mala, e shumë e shumë të tjerë .. dhe ne kohen tone te re Sali Berisha i eleminoi të vetët e numrueshëm themelues të PD-së të gjithë dhe gjeti nje infantil, Lulzim Bashën një kalama pa asnjë kontribut apo përvojë jete dhe politike dhe e katapultoi dhe kryetar bashkie te Tiranës qe po tallet me ne qe jetojme në ryeqytet…duke qeshur si ushtar-i-bindur i Saliut dhe kur flet kujton se ka para nje kopsht fëmijësh si vetja dhe jo një kryeqytet me rreth 1 milion banorë (?!) dhe asnjeri s’bëzan se tek ne sundon ende’ injoranca dhe prevalojne njerëzit ose gjysëm të mësuar ose sharlatanë që këta si kudo janë apo bëhen pa dinë e pa iman.

  • Në këtë vend dhe sot e kësajë dite sundon hipokrizia dhe arroganca e injorancës – siç e quante atë Mikelanxhelo që në sh. XV-të. Ndaj foli dhe Zarathustra i Persisë thotë Niçja 3000 vjetë më parë per tu bërë dinjitoz dhe i vetëdijshëm i mjeri njeri dhe ne ende s’kemi kuptuar e zbatuar asgjë nga dija dhe përvija njerëzore se kodet dhe idetë primordiale dhe dijen hyjnore pak e njohin. Kush u kujtua të vërë pikën mbi i’ e të vlerësoj figura të tilla nga tonat të denjigruara apo lëna ende në hije që janë ende gjallë e enden të injoruar mes nesh që rendin të etur vetëm për pushtet e para dhe shtojnë numrin e sojsëzve në këtë vend të pa dinë e pa iman.
  • Ç’do popull ka qeverinë që meriton’, thotë një thënie e vjetër. Dhe nuk është rastësi që pas 100 vjetesh shtet ne kemi rënë kaq poshtë sa të kemi një qeveri me në krye Sali Berishën, që flet që prej 20-vjetesh vetem broçkulla dhe ka bërë aq zullume në kete vend si ajo e ’97-ës që jo kryeministër por as qytetar i këtij vendi s’e meriton, po meriton ta shpallesh si subjekt retroaktiv të ligjit të lashtë Grek të Ostracizmit, ta dëbosh nga vendi se përdhosi gjithça, shtetarinë, drejtësinë, politikën, ekonominë, shkencën, kulturën, historinë, shtetin të tërë, administratën shtetërore dhe s’ka burrë nëne që pas tij ta sjellë më në vete këtë vend.
  • Dhe shpresa e vetme sot është opozita jonë që do jetë qeverisja e nesërme që ka shansin dhe obligimin në këte zgrip PD-istësh të ndërtoj një program të qartë dhe të vërtetë ringritjeje kombetare së pari të dinjitetit të këtij vendi dhe krahas kësajë të ekonomisë, të popullit të thjeshtëe i cili zvarritet që prej 100 vjetësh dhe 20 vjetësh demokraci.
  • Në një takim me intelektual që u zhvillua më 11 Janar 1991, në Institutin e Lartë të Arteve, shkrimtari i madh disident Kasëm Trebeshina kur foli për qeverisjen tha: Qeverisjsa e vendit, është një amanet i lashtë.”Qeveriseni mirë popullin se përndryshe ai ç´do invazion të huaj do t´a quaj çlirim”-ka thënë 3500 vjet më parë mbreti Hemurabiu i Asirisë/Babilonisë së lashtë. Për lëvizjen studentore të Dhjetorit dhe Partinë Demokratike, ai tha ´´Lëvizja studentore është ende para nesh si një afresk i lartë mural dhe ne nga që jemi shumë afër tij nuk e shohim dot se sa i lartë është, do të duhen vite e kohë që të shohim e kuptojmë madhështinë e sajë´´. Dhe ja pas 20 vjetesh ajo shkoi huq përfundoi nën kthetrat e Sali Berishës që s’ndin për njeri sot dhe fjalen demokraci s’e njeh se nga bie me shtëpi. Ndërsa në një miting të PD-së ne opozitë të v. 1992 Kasëm Trebeshina, duke parë sjelljen prej Ponç-Pilati të Sali Berishës i tha “ ti s’bën dot demokraci ty të ka vdekur foshnja në lindje” (në fakt ka pas dashur ti thotë e ke vdekur foshnjën në lindje-se ai vet e përdhosi fillimin dhe po shënon sot fundin e PD-së, por haraç të madh do paguaj shumë Shqipëria dhe populli shqiptar nga ky njeri primordial).
  • Por me sa duket ne mbetemi viktimë e përherëshme e vetëvehtes, si gjithmonë, që durojmë kur duhet ngutur e ngutemi kur duhet duruar, luftojmë dhe bejmë zhurme kur duhet ndenjur urtë dhe rrimë suqut kur duhet thënë açik fjala për ta kuptuar mirë dhe populli se ç´po ndodh në këte vend përpara se të jetë vonë dhe jo post-mortum dhe le të dallohen pastaj ato që duhet të ´´ikin´´ ose të paktën të rrinë ´´urtë´´.
  • Duhet “kërkuar” më shumë dinjitet në këtë vend, se me njerez dinjitoz bëhet pastaj kombi dhe shteti dinjitoz, dhe për ata që i thonë vetes intelektual, me shumë mendime e pjesmarrje në jetën publike dhe politike, se përndryshe do të na sundojë përjetesisht mbretëria e bufave, prevalenca e mediokërve, që kjo Shqipëri e vogël sot me krye n’hi që është si “Vezë e Kolombit” të mos mbete përjetësisht “Guri i Sizifit”.
  • Se qe te kesh te drejten per tu zemeruar duhet te jesh dinjotoz dhe parimor dhe ne krye te kesh njerez nga ky brum e me skrupuj dhe jo monstra e bastarde qe vjedhin perdite dhe nga kemishe-grisur ne vitet ’90 na jane bere super-milionere dhe ne i quajme politikane dhe presim nga nje popull qe 70 % vjen nga fshati qe te na jete si popujt qe dine “te zemerohen”, kjo dite tek ne me sa duket s’ka per te ardhur kurre !!!!!!!!

 71. fox says:

  Ndjehem keq dhe trishtohem kur lexoj komentuesin M.M.
  Nga fillimi ne fund ky i nderuar shperndan vetem shenja kapitullimi,paniku dhe del ne konkluzion qe vend nuk do te behet kurre..
  Meqe je dhe perkrahes i Fan Nolit duhet ti referoheni dhe disa poezive brilante te tij ku jep kushtrim per te shporrur armiqte e kombit MERCANEARET,DERBEDERET..
  Dilni nga kulla juaj e fildishte dhe pushtoni sheshet e shqiperise dhe mos rrini pas fustanit te grave..
  Zogu,Enveri.Berisha pushtuan sheshet dhe shqiperine..
  WAKE UP ZOTI MEHMET..BOLL ME ME KETO RROMANE QARAMANE..
  O DIL NE SHESH OSE HESHT !

 72. EnTELA says:

  Artikullin e vlersoj, nuk e meritojme ne si komb kete kryeminister, edhe sa do te vuajme e do durojme kete njeri te pa bese.

 73. bergin says:

  Turp. Nje njeri qe jep parime mbi qeverisjen, duhet ta beje mes politikes. Te gjithe te deshtuarit vetem vrerin nxjerrin. Kjo per artikullin frymezyes. Per komentet qe lexova, akoma me rrenqethen mish: ne vend qe te lidhemi grusht keto dite vetem percarje me percillni. Torten ju vazhdoni ta shqyeni, por nuk e vini re. Turp.

 74. KASOLLE says:

  Ka per te ardhur ajo dite, dhe shume shpejte besoj,qe cdo Shqipetari ka per ti ardhur turp nga vetja qe ne keto 20 vjet ka lejuar qe te perbuzet, te vidhet, te vritet,ti shperdorohet besimi dhe ti vritet shpresa per nje jete me te mire nga disa pseudo politikan,qe skan menduar kur per kete popull dhe per kete vend.

 75. shkodrani says:

  pse shani maloket se mos ju jeni qytetar baban e gjysherit nga i keni ,nga mali se mos vall qytetet kan pas nje numer te vogel banoresh .na nga shkodra thome qe qytetar jan vetem magjypet ne pazarin e vjeter ,kurse te tjeret kan ardhur nga mali ose nga fshati.te krenohemi me maloket se ata ishin trimat e vertet por jo ata hallexhinjt si ju versulen tortes,tyrp per ata qe e organizuan aq mir se aty nuk pava njerez me qeleshe nga mali por qytetar te uritur.

 76. Pavarësia says:

  Sali Berisha ,,jeton” e ,,vegjeton” ende sepse disa si tipat ,,ligji”, ,,kelmendasi” e ndonjë tjetër, i janë ngjitur nga pas Saliut, jo më si mercenarë por si m…ti pas këpucëve, po aq të qelbura, të Saliut. Lerini në punën e tyre, të zhgërryhen në gjirizët e Saliut!

 77. ligji says:

  fl,
  perderisa ju dhe shumica e injoranteve te kategorise tuaj,e percani popullin shqiptare ne shpellare e qytetare,ne jugore e veriore,eshte e kote te dikutojsh me ju per problemet e keti vendi.Nuk e meritoni.Mos e dhente zoti qe Shqiperia te bi ndonjehere nden drejtimin percares te mostrave me mentalitet si puna juaj.
  Ndersa per 97-n,na e spjegoni pak me shkoqur si eshte e verteta sipa jush,pasi juve s’u mirret vesh: Here here mburreni duke thene “a e pate si jua beme ne 97-n ?”,dhe here tjera qaheni per palen tjeter se ajo e beri 97-n.Por e verteta se kush e beri ate kasaphane kunder demokracise se brishte shqiptare tashme eshte e ditur boterisht:Qe pikrisht kundrrevolucioni i tipit bolshevik i militateve enveriste dhe injorante si puna juaj…

  1. Mali says:

   Koment brilant i “ligjit”

 78. ira says:

  jam shume dakort me kete shkrim , na beri te turperoheshim dhe njekohesisht te na kujtoje qe po vazhduam te presim nga politikan te tille per te realizuar nje shqiperi demokrate dhe mbi te gjitha nje shqiperi ku njerezit te jetojne si njerez dhe jo si bageti jo 100 vite pavaresi te mbushim por dhe 1000 , me kete nivel te ulet nuk ka asnje shprese fatkeqesisht 🙁 me vjen cudi qe flasim per shqiperine e bashkuar kur dhe nje feste e tille u nda mes vlores dhe tiranes ..etj etj …

 79. Per Memedhene says:

  Te gjithe ne e njohim Flamurin tone, Flamurin e kuq me shqiponjen e zeze me dy koke. Te gjithe ne pak a shume i kemi lexuar apo degjuar dometheniet e ndryshme te cilat i jane atribuar ketyre simboleve nder shekuj. Pyes veten por edhe juve o shqipetare nese ndoshta jemi gabuar?! Ndoshta koket e shqiponjes perfajsojne popullin shqipetar,ne? Popullin tone gjithmone te ndare ne dy pjese, gjithmone ne lufte, ne perplasje te egra, te poshtra me njeri tjetrin duke ndjekur kush nje person, ideal e kush nje tjeter. E nga ketu dalim edhe te ngjyra e kuqe e Flamurit tone te dashur. Kjo shqiponje me duket sikur noton ne nje liqen gjaku,qe sa vjen e behet akoma me i thelle nga vrasjet qe i bejne shqipetaret njeri tjetrit.
  Urrejtja per njeri tjetrin duket edhe ketu, ne cdo koment. Qe nga menyra se si shkruani, shaheni.
  Dhe te mendosh qe duhet te ishte nje dite uniteti per te gjithe ne, shqipetaret.
  Turp…!

 80. Hilmosi says:

  Kushe solli krizen e vitetev te PIRAMIDAVE te vitit 1997?
  Me kujtohet nje parolle e “me ne fitoni te gjithe”,e me kete fituan vetem hajnat e Shqipris, dhe plaqkiten pasurin e krsyrer me munde e djers duke shitur edhe shtepi e duke ju besuar parollave qeveris pere kamata interei deri 50 % vjeetore qe ska askund ne beoete, dhe ne kohen kure duhej te kthehej interesi PIRAMIDAT u rrezuan pere toke, paraje iku jasht e mbrenda BOSSVE.
  SHKURT POPULLI HUMBI MALLIN (PARANE) e pastaj humbi edhe shpirti si thuhet.Pra revolucioni i gatshem i hershem apo i vonshem, popli kerkoj djersen e mundin…etj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2161
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2161
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X