#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

100 vjet më të varfrit në Europë

Në vitin 1910, sipas revistës prestigjioze “The Economist”, të ardhurat për frymë në Shqipëri, ishin sipas standardit të fuqisë blerëse, sa 25.1 përqind e mesatares së Bashkimit Europian, edhe pse ky organizëm nuk ishte krijuar ende. Në fund të vitit 2011, shifra ishte 31 përqind.

100 vjet histori varfërie, që i lë shqiptarët sot po aq të varfër ndaj europianëve sa ishin një shekull më parë, kur Shqipëria shpallte pavarësinë. Të dhënat e fundit zyrtare të Institutit Europian të Statistikës tregojnë se fatkeqësisht historia ka përsëritur vetveten.

Në vitin 1910 Shqipëria ishte vendi më i varfër në Europë, ndërsa sot është e parafundit duke lënë pas vetëm Bosnjen e përfshirë nga konfliktet pafund etnike. Të gjitha ekonomitë e tjera, përfshirë dhe ato të rajonit, kanë një nivel dukshëm më të lartë mirëqenie.

Sipas EUROSTAT në Serbi të ardhurat për frymë ishin në 2011 sa 35 për qind e mesatares së BE-së, ato në Maqedoni sa 36 për qind dhe më pas Mali i Zi dhe Turqia me një nivel të ardhurash për frymë respektivisht sa 43 dhe 52 për qind e BE-së. Njëqind vjet pavarësi janë një motiv i fortë feste, por tre ditë më parë shqiptarët mund dhe duhet të kishin shumë më tepër arsye për të festuar dhe për të qenë krenar./TCH

40 komente në “100 vjet më të varfrit në Europë”

 1. Miti says:

  Vetem injorantet votojne per Sali Serb Laviren.
  SALI SERB LAVIRIA 1992-2012. FITOIA E OPOZITEZ SHQIPETARE ESHTE E VULOSUR.

  1. van says:

   po tosi i pd-se ishte?

   1. Shefqet Cela says:

    Tosi, tani mik i Saliut, ka qene ne krye te PS.
    Jane i te njejtit brume. Ka nje ndryshim midis tyre: Tosi, se paku nuk ka genjyer si derr per TE ARDHURA MESATARE VJETORE 9000 EURO PER FAMILJET SHQIPTARE.
    Ky edhe i ka bere me fukarenjte ne Evrope por edhe i tall sheshit ata qe nuk ngopin barkun me buke.
    Po ti vete i ke 9000 euro te ardhura ne vit?

  2. Vlora says:

   e kan gabim statistikat se ne vetem gjermania ne i kalon

   HA HA HA .

  3. tani says:

   O cun spiuni

   Hapi syte ke grafiku
   dhe shif statistiken e vitit 1980 dhe 1990.
   Ishin ato pallat si puna jote qe na cune ne kete derexhe

   1. Lleshi says:

    O Tan toc kuklle ! Ajo statistika eshte nje genjeshter formale ! Ajo ben fjale per sa dollare merrte nje shqiptar , por nuk ben fjale se sa i kishte cmimet nje shqiptar ! Qe do te thote se edhe sikur statistika te jete e vertete ne mase dollaresh per fryme , eshte e genjeshtert persa i takon pages reale per fryme ! D.m.th. nivelit te mireqenies !

    Ehheee kujtojne idiotet se shqiptaret jane akoma idiote dhe analfabete ! Se e hane sapunin per djathe ! Ne kemi idiote dhe injorante , por kemi shume edhe njerez normale qe nuk i ka lene truri akoma qe te hane genjeshtrat e Europes apo Sali gropes!

    1. tani says:

     O Llesh ke shku per lesh.

     kur ishin cmimet e ulta atehere qe u blente televisori me autorizim dhe tu donte 1 vjet pune per ta pagu, apo 5 vjet pune per 1 motor,2 muj pune per 1 biciklete.
     Po te kishe kategorine e shtate, mershe 250 lek ne dite sa per 5 buke te zeza

     1. Lleshi says:

      O Tan o toc kuklle ! Po qiraja e nje shtepie a ishte 15 leke ne muaj ? Sa televizora blen ne 5 vjet dhe sa qira mujore paguan ne 5 vjet nje familje ? Tani edhe taksa e gjelberimit per apartamentin eshte 100 here me e shtrenjte se qiraja e apartamentit ne nje muaj ne ate kohe !

      Ka shifra Tano qe te zene mat dhe nuk te lejne me e drdh bishtin sado gjarper i zoti me qene !

      1. Tani says:

       O lesh leshi
       Se S’di ca me te thone mo.
       Cfar qiraje thu ti mer palle ato te thoshin do shpi ti Mire hajde puno ore vulnetare masdite per masdite.Masi bojshe 500 ore pune vulnetare tu ndertu pallatin te thojshin mire po e meriton me ta shkru emrin ne liste.Masnej te jepshin 1 dhome 1 guzhine dhe 1 hale edhe pse kishe 2 kalamoj.
       Megjithate ti qeke kari lales dhe s’ja vlen me hum mo kohe me ty

 2. saliu kujton se populli USHQEHET me perallat qe tregon.POPULLI do buk e pune o NASTADIN…………..

 3. alban4eva says:

  ganjen Europa kamuniste, ne shqyptaret me ne krye bacen tone te shpellave, kena ba arritje te madhaja, ne cdo fushe, jena superfuqi arrash dhe kumbullash.. edhe Gjermanise jam i sigurte se ia kena kalue..

  pra, mos tia fuse kot Europa, se ne jena mrekulli keonomike, miracle of fredoom, all rights reserved by Zhellefina and C.O.

  poshte Europa, jashte europianet prej Europe, poshta kamunistat qe na kan inat, rrofte sullatni jone Saaleh sa malet e Serbise dhe Greqise..

  1. Dean says:

   Genjejne bre.Po Evropa asht katandis ne kamuniste,c’a me prit prej tyre??????
   Pastaj,Evropa po te ket bythe te flas per Torten ma t’madhe ne bote,qy e hongrem ne Shqiptaret. Qysh keshtu,ene ma t’vorfnit ne Evrop,ene me u ushqy me torte me Shege,qy asht aq e pasur me anti-oksidant?
   Sikur nuk shkon dhe kjo tregon se jane rrenacak dhe na kon inot.

 4. kel ukaj says:

  Mua me duket se gazeta jep pike me shume se sa eshte ne te vertete te ardhurat e shqiptareve. Sigurisht kjo gazete llogarit te ardhurat dhe ndoshta i fryn te ardhurat e mafjes. Nuk eshte e mundur qe te jemi me mire se Bosnja.
  “Akili nuk arrin breshken” kjo eshte nje thenie qe perfaqeson “sofismin” ne greqine e lashte. Ne vrapojme jo si Akili por si sorra e breshken Europe nuk e arrijme. Diferenca e Italise me Zvicrren para 100 vjetesh ka qene 1 me 2 edhe sot eshte e nejta gje. Ekonomite si shqiperia ne nisje kane nje vrapim te Akilit, meqenese jane pa themele te shendosha, shume shpejt vrapimi ndalohet. Shqiperia nuk ka ekonomi te shendoshe, eshte me e semure se ne kohen e komunizmit. Ekonomia nuk ka raporte strukturale qe te jep shprese per perparim, kjo sepse eshte ekonomi mafioze e monopolistike qe len forcerisht jashte zhvillimeve shumicen absolute te shqiptareve.

 5. kapo says:

  Saliu ka dozen e vet te fajit nga 2005 deri ne sot, dhe kjo nuk mohoet. Po artikkulli thote 100 vjet me te varferit , perkthyer qe dhe te tjeret na kane pire gjakun kush me shume e kush me pak.

  1. antonio says:

   Shqiperia edhe per dhjetra vjet ka per te qene e FUNDIT NE EUROPE!!
   Kjo,sepse Europa eshte kontinenti me i pasur ne bote,pra te gjitha shtetet e saj kuptohet se do e ecin perpara,ndaj ne ne fund do jemi!!1
   Sa per VARFERINE Shqiperia nuk duhet te ishte sot,jo me e VARFRA,por as thjesht e VARFER!!!
   Ketu nuk llogariten te ardhurat per fryme,por mireqenia ne teresi e shtetit!!!
   Pas 90-tes,REGJIMI KRIMINAL,qe u vendos ne Shqiperi,e coi EKONOMINE NE “ZERO’duke shkaterruar e grabitur cdo gje,qe ishte ndertuar per vite me radhe!!!
   Me parullem anti kombetare “KOMUNISTET NE LITAR”,klika gjakatare e Sali Berishes,zhduku dhjetra uzina,fabrika,kombinate,miniera,stalla,baxho qumeshti,me mijra HA ullishte,vreshta,pyje,drufrutore,grabiti dhe zhduku pa asnje llogari te gjithe ARMATIMIN DHE MUNICIONET E USHTRISE,Floten Detare Tregetare prej dhjetra VAPORRESH TRANS-OQEANIKE,dhjetra avione luftarake,tanke,nendetese,katera silurues,shkaterruan te gjithe hekurudhat dhe trenat etj,etj,etj!!!
   TE GJITHA KETO PASURI,PO TE ISHIN TRAJTUAR ME ATDHETADHURI DHE ZOTESI,mund te kishin bere,qe sot,shqiptaret te ishin populli me i PASUR I EUROPES!!!
   Politika ANTI KOMBETARE e agjentit serb Sali Berisha e ka cuar Shqiperine ne nje vend te shkrete,pa asnje te ardhme!!!
   Vetem nje SISTEM QEVERISJEJE ME NJEREZ IDEALISTE E JO POPULISTE TE TIPIT BERISHA,Kreshnik Spahiu ,Ilir Meta,Fatos Nano etj,do te mund ta kthejne jeten e shqiptareve per se mbari!!!

 6. kapo says:

  Shikojeni pak indeksin e viteve 50 70 dhe 90 e e kuptoni kush ka qene shqiperia .

 7. dorand says:

  e vertete eshte po qe nga 1924 zogu e majti 15 vjet pushtimi e majti 5 vjet enveri e majti 40 vjet ramizi e majti 5 vjet saliu e majti 14 vjet e fatosi e majti 8 vjet. Si perfundim fajin e ka saliu. Juve ju eshte pjerdh truni aq keq sa llogjika ju ka thone ik e pirdhu. Komunistat jon fare e keqe.

  1. Miti says:

   Ik mor rrumpalle. Jo po eshte i mire Sali Serb Laviria. Sali Serbi eshte me komunist se vete Marksi. Megjithese, ka mundesi se Sali Serbi pretendon se e ka shkruajt ai manifeston komuniste.

   1. antonio says:

    Sali Berisha eshte AGJENT SERB DHE FASHIST!!!
    FASHIST!
    FASHIST!!
    FASHIST!!
    FASHIST!!!
    FASHIST!!!
    FASHIST!!!
    E moret vesh ,o trushplare???
    KOMUNIZMI NDERTOI E NUK SHKATERROI!!!
    KOMUNIZMI NUK E SHISTI SHQIPERINE!!!
    ENVER HOXHA NUK KISHTE FJALORIN DHE SURRATIN KRIMINAL TE Sali Serb Berishes!!!
    Sali Berisha eshte SOZI e HITLERIT!!!
    Shikojeni kur ngredoren lart me dy gishta:
    “HAIL HITLER”
    “HAIL SALI”!!!
    VDEKSH,O SALI NJE ORE E ME PARE!!!

  2. Dean says:

   C’a thu ti?
   Komunistin e ke Kryeminister,ene ti humbet kohen ke Tema duke sha te tjeret si komunist.
   Boll mor karagjoz,se lat kokren e namit me ket llogjiken tuaj prej Idioti.

   1. dorand says:

    ok o Dean me llogjiken tende te ndritur kryeministrin e kemi komunist po ti qe je antikomunist per ke voton?

    1. Dean says:

     NUK KA dhe nuk ka per te pas Kurre te DJATHTE ne Shqiperi,plako.
     E Djathta si ideologji ka lind ne funksion te menyres se prodhimit dhe te shperndarjes se te mirave materiale te Prodhuara.Ka zanafillen e vet ne Itali,por ne formen me te kristalizuar u shfaq ne Evrope(Angli,France,Gjermani…etj.) pas Revolucionit Industrial si rrjedhoje e avancimit ne teknologji dhe rritjes se prodhimit.Ne Shqiperi fenomene te kesaj natyre nuk kane ndodh Kurre pasi ne nuk nxjerrim dot as buken e gojes,lene mo me pas superprodhim.Shqiperia eshte 1 vend FEUDALO-Bajraktaro-Malok,ku te ”Djathte ” quhen zakonisht ”TE FORTET”.
     Pra ne Shqiperi,maksimumi ke 1 qeveri qe mbledh taksa dhe paguan disa ”Kompani” te vetat per disa Tendera.Vetem KAQ.

     1. Dorand says:

      O mik une te pyeta ti per ke voton ti me bo historine e te djathes
      Per ke voton ti o antikomunist I shquar

      1. Dean says:

       Eh lesh,lesh,lesh…..lesh.
       Ti s’hake pyka fare,plako.

 8. plaku says:

  Me falni miq, por grafiku me siper flet fatkeqesisht per Salen, ne kuptimin qe, te ardhurat per fryme ne Shqiperi jane rritur . Ne vitin 1990, kur hyri demokracia ishin vetem 15,1% dhe ne vitin 2011 arriten ne 31 % te te ardhurave mesatare per fryme te Europes.
  M.gj.ate une nuk i besoj grafikut te mesiperm sepse, Europa i merr te dhenat nga Instati shqiptar i cili qysh para 6 muajsh eshte ne vartesi direkte te Sales ( sipas miratimit ne Kuvend ) dhe te gjithe ne e dime se, Sala nuk e ka problem te genjeje si DERR.
  Kjo me kujton historine, kur ne kohen e diktatures,kur lulezonin listat e ushqimeve, diku ne nje kongres diku ne Ameriken Latine Shqiperia u shpall si POPULLSIA ME E USHQYER NE TE GJITHE BOTEN. Kjo gafe kuptohet se, u bazua ne te dhenat genjeshtra te regjimit te Enver Hoxhes.
  Historia perseritet.

  1. nastradini says:

   PSE HISTORIA PERSERITET? – HULUMTIME NGA NASTRADINI.

   HISTORIA PERSERITET o plaku-Miku thote nastradini jo vetem per periudhen 1990-2011, por edhe me pare. Shiqo o milet MANIPULIMIN per 1910-1937 se si luhet KOMEDIA me Shqiperine dhe shqiptaret. Ne vitin 1910 nuk ekzistonte koncepti Shqiperi dhe shqiptaret konsideroheshin si fis barbar te ardhur nga Anadolli. Cila STATISTIKE famoze Boterore ka matur ate kohe te Ardhurat per Fryme te ketij fisi barbar gjysemkanibal ZULU per ta krahasuar me pas ne % me te Ardhurat per fryme te vendeve industriale te Evropes? Po te shikojme grafikun e vitit 1937 KOMEDIA STATISTIKORE ne TEMA mer karakter tragjik. Ky eshte edhe viti i BUMIT italian te investimeve. Te gjitha BUKURITE qe ka sot Tirana dhe Shqiperia i perkasin kesaj periudhe qe nastradini do ta quante VIKTORIANE per vendin tone. Vetkuptohet ne saje te investimeve bujare te Italise dhe DUCES me zarin e tij Ciano, por edhe me fintet dipllomatike te Monarkut dinak matjan Ahmet Zogu. Ne vitin 1937 Evropa perjetonte nje nga krizat me te medha ekonomike, Mbreteria e Shqiperise ishte ne BUMIN investues si kurre me pare ne histori. Nga del atehere qe ne krahasim me vitin 1910 shqiptaret ne 1937-n kane pasur me pak te ardhura per fryme? Industrializimi qe filloi pas 1928 ne infrastrukture pervec qe rriti prodhimin vendas, hapi shume vede pune. Filloi te krijohet Borgjezia shqiptare me biznesin e vogel dhe te mesem. Ajo qe fitohej investohej menjehere, sepse sillte fitime te menjehereshme dhe ENDERRA nje Shqiperie Kapitaliste te sistemit Perendimor po behej REALITET. Ate kohe kane hyre ne vendin tone edhe BENCAT e pare qe kane mbetur edhe sot si krenaria familjare e shqiptareve. Ketu lind pyetja: PSE GENJEJNE STATISTIKAT? Le t’ja leme kete here pergjigjen TEMES per spjegime me llogjike. Si nje obligim per lexuesit e saj.

   1. vini says:

    Statistikat historike per te ardhurat per fryme sipas vendeve kane vetem nje burim. Eshte nje ekonomist hollandez i quajtur angus maddison, i vdekur ne vitin 2008. Po te kerkosh ne google do e gjesh. Ai eshte burimi nga merren te dhenat per te ardhurat per fryme qe nga viti 1 dhe ku bazohen te gjithe ekonomistet ne bote kur bejne studime.

 9. tourkofagos says:

  hallall[kur thone byrazeret…]kane aq sa meritojne
  nje thes mjell,koranin dhe nje flamur te jeshil e tut’okay…….pune gyzelesh…………

 10. agronomi says:

  pse ne koh te zogut kur t’hante malarja me gjith brek,kishte shqiptari a?
  genjeshtra!

 11. x says:

  Shqiperia ka qene jetime nga 1912 e deri ne 1990.!! Te mos shkojme me larg se para pak ditesh kur Gjermani e shpetoj Greqine me miliarda po mos te ishin keto miliardat si do te behej me kete shtet????? Pres pergjigje.

 12. EDI RAMA LARGOHU SE SHKATROVE SHQIPERINE says:

  ESHTE NORMALE QE SHQIPERIA TE JETE ME E VARFUR NE EVROPE KUR XHAXHI ENVER PUNONTE ME FORCAT E VETA EVROPA TALLEJ ME KETE PSIKOPAT KJO ESHTE NJEJTE GREQIA CDO BENTE MOS TI MIRRTE MILIARDAT EVROPIANE PER FAT TE KEQ KETE RRUGE PO MUNDOHET TA VAZHDOJ DERRKUCI RAMA

  1. Miti says:

   Ke frike se nuk do ta keshe me punen kur te vije Rama ne pushtet he. Ja ku erdhi Qeshori 2013. Ti me gjithe Sali Serbin skeni me vend ne Shqiperi.

 13. banija01 says:

  Mjerr Shqiptaret 100 vjet ne nje nivel po jetojne;
  as para,as prapa i. vetmi ngushellim qe nuk bejme prapa

 14. vladimir says:

  Grafiku qe shohim mund te jete i sakte ne baze te te dhenave statistikore te te ardhurave per fryme ne keto 100 vjet. Por mendoj se ai eshte i pasakte per te treguar zhvillimin real ne keto 100 vjet.Ne grafik po ta shikoshme kujdes vihet re nje renie e lehte ne vitet50dhe qe vazhdon deri ne vitet 90.Pastaj kemi nje rritje te ndjeshme deri ne 2011.Jane dy faktore qe duhet te meren parasysh. Cili ka qene ndryshimi i popullsise ne kete periudhe 100vjecare . popullsia ne vitet 50 ka qene rreth 1.000.000 ndersa diku rreth 83 ajo ka shkuar 3.000.000.dhe ne regjistrimin e fundit diku4.200.000 ne mos gaboj.Si ka qene ky ndryshim i populllsise ne Evrope .(une mendoj ka qene me i ulet.)Faktori tjeter eshte shpejtesia e zhvillimit ne kete periudhe. Pas mbarimit te luftes se 2 boterore evropa pati nje zhvillim shume te shpejte dhe prej 2007 ajo ka ngecur madje ka bere prapa per shkak te krizes.Ka dhe faktore te tjere si te ardhurat nga emigracioni dhe aktivitetet e paligjeshme (droge,prostitucion etj).

 15. nastradini says:

  PSE “THE ECONOMIST” FLET ME GJUHEN E ENVERIT?

  Indeksi “Te Ardhurat per Fryme” nuk kane te bejne fare me “Fuqine Blerese” te popullates. Gabimi TRASHET akoma me teper kur krahasimi behet me % me mesataren e vendeve te BE-se. Cdo te thote kjo? Brenda BE-se ndryshimi eshte shume i madh per vende te “pasura” si Gjermania apo te “varfra” si Greqia apo Portugalia. Prandaj edhe nastradini thote se krahasimi i kryer eshte jollogjik dhe nonsens. Shkrimi ne TEMA ose eshte publikuar dhe cituar gabim, ose prestigjozja “The Economist” ka publikuar nje material te paredaktuar nga specialistet e fushes. Rusia, Kina, Arbabia Saudite etj. jane vende me te Ardhura te Larta per fryme, por me Fuqi Blerese te vogel. Shqiperia e viteve 1910 nuk ishte sic eshte sot Shqiperia e viteve 2012. Nuk kishte te Ardhura nga prodhimi dhe eksporti i energjise elektrike, as nga kromi, as nga bakri, as nga Droga e Lazaratit apo nga Plehrat e Sali Berishes. Po te heqim keto te ardhura nga totali, del se ne vitin 1910 shqiperia ka qene me te vertet nje vend i varfer ne krahasim me vendet e zhvillluara te Evropes Qendrore, por ne krahasim me fqinjet ka qene e barabarte. Eshte tendencioz grafiku qe pasqyron vitin 1910 me vitin 1937, njesoj sikur ta kishte vizatuar me doren e tij Enver Hoxha. Ne 1937 Shqiperia ka pasur nje BUM te vertete zhvillimi industrial, kryesisht ne saje te investimeve italiane dhe te politikes se flirteve te Ahmet Zogut me DUCEN. Ne grafik del me ulje qe tregon per nje manipulim tipik komunist te statistikave. Prandaj edhe nastradini pyet TEMEN:

  PSE “THE ECONOMIST” FLET ME GJUHEN E ENVERIT?

  1. vini says:

   ja ke fut kot ja ke fut kot plako. Indeksi i te ardhurave per fryme eshte sipas standardit te fuqise blerese, qe e zhvesh efektin e ndryshimit te cmimeve nga nje vend ne tjetrin. Dmth mat fuqine blerese reale. Edhe kur e ben kinen vend me te ardhura te larta per fryme ja ke fut prape kot. Kina sipas te ardhurave per fryme ne PPP eshte njelloj me shqiperine diku tek 9 mije dollare

 16. sindikalisti says:

  N.q.se shqiperia dhe shqiptaret sipas “The Economist”, kane qene me te varfer ne 2007 se ne 19910 dhe ne 2004 se ne 1950 atehere Amet Zogut i takon nje shtatore 100 meter e larte ,dhe Enver Hoxhes me te larte ,keto jane turpe qe shkruhen.

 17. banija01 says:

  Per plakun…
  Per cmimin qe na kane dhene ne Meksike nuk na e shane si te ushqyer mire por per cilesine dhe pastertine se ishin origjinale pa kimikate dhe jo hibride.Ne ate kohe edhe une mendova se ishte demagogjia e partise,tani kur shikojme se cfar hame u binda se kishin te drejte qe na i dhane.
  Per nastradinin..

  nastradin,e shohe qe ke nostalgji te madhe per Zogun dhe periudhen e tij dhe e quan gabim te TRASHET statistiken,se qe bumi[ se edhe saliu e ka qejfe kete te shkret BUMIN]po te ardhurat nuk mund te maten borxhet po nga prodhimi brendshem bruto.Ato para qe ”zemergjeri ” Duce i dha Shqiperise dhe qe zhvillimi VIKTORIAN populli i pagoj me lirine e tij
  se ai ishte edhe shkaku i pushtimit.

  Per plakun…
  nuk eshte ashtu si e komenton cmimin qe na dhane ne Meksike.Cmimi nuk na u dha si me te ushqyerit po per pasterine ushqimeve ishin origjinale,nuk ishin hibride e as me hormone si jane sot.Edhe une ne ate periudhe kujtoja se ishte demagogjia e partise,por tani qe shohe se cfare hame i jap te drejte,nuk e di moshen ,po te jeshe te 60 si une duhet te mbash mend shijen e perimeve dhe prodhimet e fushes ,haje shalqi qe i embel,kurse sot ka asnje gje te perbashket me ate te periudhes qe na dhane cmimin.

  +

 18. banija01 says:

  Per nastradinin…
  Qe ke idhull Zogun dhe periudhen e tij,kjo nuk do shume per tu kuptuar,deri ketu nuk asnje te keqe,e keqja eshte se ate periudhe e shikon te bardhe dhe gjithe te tjerat i shikon te zeza,ketu eshte gabimi.Tani vime tek dyshimi qe ke per grafikun dhe vecanerishte 1910-1937 citon se si mund te bjere niveli kur 28-37 kishte nje BUM [ kesshtu thote edhe Saliu per qeverisjen e tij]Ai BUM qe u be me investimet ”BUJARE” te DUCES .Statistikat nuk matin me llogjiken tende,parate qe mer borxh nuk mund te numerohen ne te ardhura per fryme,po matet prodhimi brendshem bruto cfare prodhon ti.{ketu dyshonte edhe PLAKU per periudhen e Saliut,ate e ngriti shume parata qe dergonin emigrantet dhe nuk qen te pakta shiko sot qe nuk dergojne.]Bujaria e DUCES nuk ishte bujari se populli Shqiptare i pagoi edhe me shume bile edhe me lirine etij.sa per findet e idhullit tend i beri GOL popullit te TIJ,ajo finde nuk ishte si e futbollit se ato jane te bukura po ishte nje finde si te SALIUT,qe i kushtojne shume POPULLIT.

  1. nastradini says:

   Gabon o miku i nastradinit sepse politika nuk ka te beje fare me ekonomine. BUMI i Shqiperise ne vitet 1928-1937 matej me investime te papara deri atehere ne infrasktruture. Po krijohej borgjezia shqiptare duke hapur firma private dhe duke eksportuar mallrat jashte vendit. Kush e ka njohur Shkodren ate kohe mund te kujtoj edhe anijet ne Bune, qe benin tregeti ne muaj sa eshte xhiruar vjetore e shtetit sot. Prandaj mos e bej lemsh politiken me ekonomine. Se LEKAT nuk kane ngjyre kur futen ne buxhetin e shtetit dhe prej andej maten te Ardhurat per Fryme. Si ka mundesi qe viti 1910 te jete me i larte ne te ardhurat per fryme se viti 1937? Kjo eshte ceshtja dhe jo DUCE-Musolini dhe politika e tij per Shqiperine. As DUCE-Enveri qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin ne vitet 80-90. As edhe DUCE-Saliu qe njehere i vuri zjarrin VATANIT ne 1997 dhe tani po ecen ne te njejten rruge. Sepse Shqiperia or mik nuk prodhon pothuaj ASGJE me perjashtim te atyre qe ja ka falur Zoti me kaq bujari. Remitancat e emigranteve nuk perbejne te Ardhura, por rrisin Fuqine Blerese te popullates dhe kane qene keto 20 vjet SHPETIMI nga rezili i te gjitha qeverive postkomuniste. BUMI i Saliut mund te krahasohet me BUMIN e reme te Enverit, sepse jane mashtrime te nje ideollogjie te ideollogjise se Partise se Punes, por kursesi nuk mund te krahasohet me BUMIN real te viteve 1928-1937, sepse kjo periudhe ka lene gjurma te pashlyeshme ne vendin tone. Sepse gjerat me te bukura qe kane qytetet tona mjerane kane mbetur nga ajo kohe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82154
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82154
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 7
      [name] => Ekonomia
      [slug] => ekonomia
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 7
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 5232
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 7
      [category_count] => 5232
      [category_description] => 
      [cat_name] => Ekonomia
      [category_nicename] => ekonomia
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X