#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Ambasada e Shqipërisë në Kosovë: Shtetësinë shqiptare do e merrni, por me ngadalë

Ambasada e Shqipërisë në Kosovë, përmes një komunikate për mediat, ka sqaruar për opinionin e gjerë të Kosovës procedurat për marrjen e shtetësisë shqiptare.

Ambasadori Islam Lauka thotë se aplikimi, sikurse edhe deri më tani, duhet të bëhet në mënyrë individuale, duke u mbështetur në kriteret ligjore, e jo në mënyrë kolektive, siç kishte vepruar Lëvizja për Bashkim, duke dorëzuar në ambasadë një dosje me emra të personave që dëshirojnë të marrin shtetësinë e Shqipërisë.

“Më datën 05.12.2012, Ambasada priti në takim përfaqësuesit e Lëvizjes për Bashkim të Kosovës, të cilët dorëzuan një dosje me emra që, sipas tyre, dëshirojnë të marrin shtetësinë shqiptare. Me qenë se, pas këtij veprim kanë lindur disa keqkuptime, bëjmë me dije se marrja e shtetësisë, ashtu si më parë, vazhdon të mbështetet mbi kritere rigoroze ligjore dhe se ajo merret vetëm mbi bazën e kërkesës individuale dhe jo me lista kolektive”, sqaron Lauka.

Ndërkaq, sa i përket fjalës së Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, i cili në mbledhjen e qeverisë, mbajtur në Vlorë më 4 dhjetor 2012, tha se përparësi do të ketë hartimi i një ligji për shtetësinë shqiptare për çdo shqiptar që aplikon përtej Shqipërisë kudo që të ndodhet, ambasadori Lauka rithekson se “rishikimi i ligjit mbi shtetësinë, i cili natyrisht që është i mirëpritur edhe për Ambasadën tonë, është një proces relativisht i gjatë, i cili duhet të kalojë procedurat e parapara në Kuvendin e Shqipërisë dhe se hyrja e tij në fuqi, sipas Kryeministrit, mund të bëhet pas zgjedhjeve parlamentare të qershorit 2013”.

“Ambasada e Republikës së Shqipërisë, përfiton nga rasti për të përsëritur gatishmërinë e saj dhe të institucioneve të Shqipërisë për të ofruar të gjithë ndihmën e nevojshme në ekspertizë dhe legjislacion për të përshpejtuar përfundimin e procesit të Liberalizimit të vizave midis Kosovës dhe BE-së”, thuhet në letrën e Ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka. /Zëri/

73 komente në “Ambasada e Shqipërisë në Kosovë: Shtetësinë shqiptare do e merrni, por me ngadalë”

 1. zyber says:

  Nqs kosovaret vijne dhe behen pjese e manipulimit te zgjedhjeve edhe kete here duhet qe ne shqiptaret e Shiperise ti shporrim me dhune. Nuk pres nga udheheqesit kosovare qe tu bejne thirrje popullit te tyre te mos perzihen ne zgjedhjet tona.Prandaj duhet te veprojme vete.

  1. tiransi. says:

   ne rast se keta vijne dhe arsyeja eshte e qarte qe ti japin 100 000 vota saliut atehere i bie qe ne te kerkojme ti bashkohemi grekut edhe pse se duam.

   me mire me grekun se sa me malokerine berishiane.

   1. raimondi says:

    Nuk ka nevoje te vijne shqiotaret e Kosoves, sepse ne shqiptaret e Shqiperise do ja japim voten Saliut totalisht _-

    Ndaj mos u beni merak fare ju minjte e grekut, se nuk keni per te fituar as per 50 vjet te tjera

    Me kete levizje qe beri Sala ju moret fund njere e pergjithmone
    , Gjithe shqiptaret do votojne Salen, se nuk mund te votojne PS-ne qe po del hapur fare
    se eshte nje parti qe nuk mbron interesat e shqiptareve , POR INTERESAT E Grekut

    1. 7 prilli says:

     me mire grek dhe patriot se sa tradhetar si puna jote dhe e babait tend o shkelzen berisha.

   2. tironsi i hershem says:

    Ore “tiransi” ka kush katun i jugut ke zbrit ti qe po i thu vetes tironas o baltaxhi po deshe te bashkohesh me grekun merri leckat e hik anej ka ke ardhe dikur me moc e me mij ti dhe te gjithe te tjeret qe menojn si ty o a more vesh mer moluk tepelena a skrapari

    1. tiransi. says:

     ore ‘tironsi i hershem” ju jeni katunare tirone se ne jemi tiranas origjinal bathoreje.

     ju sishit te zotet te mbanit tokat tuaja dhe ne prandaj erdhem dhe ju qyteteruam pak.

   3. Tani says:

    Hajt motren ku ta kesh ti dhe zyberi

   4. daki mustafa says:

    me vjen keq per ty zoteri,neve jemi te gatshem te marim nenshtetesin shqipetare per arsye se jemi shqipetare.ndersa sa i perket asaj pjeses ku ti thua qe me mire oshte te jetosh me grek sesa me shqipetaret,mundesh edhe te shkosh te jetosh me ta,eshte deshir e lire kjo.

   5. beka says:

    aje normal more ti q e quan veten tiransi,po ti kokshe serb ose grek,

  2. Liridon Albania on FB says:

   Së pari nuk jemi kosovar por Shqiptar dhe atë 1OO% më SHQIPTAR se ju. Së dyti e shporrëm ne serbin me dhunë dhe jemi ma të fortë se ju, se juve për pak ke tju ardh greki deri n’Tiranë në 1997. Së Treti mate bir vetën se je i vogël me dhanë fjelë të mdhaja. Prizreni SHQIPËRISË

   1. pa hater says:

    Dakort jam, ju shqiptar jeni 100% prandaj dhe nuk boni hajer. Prandaj dhe jeni kaq “trima”, me kujtohet psh. kur erdhet dhe futet kaptinen neper shpite tona ne shqipni, se serbi ju kishte marre perpara. Me kujtohen edhe perpjekjet e qeverise se majkos qe nxiti fuqite e medha te natos qe te sulmonin, se sot zor se do ekzistoje. E paske harruar mor djalosh qe president Rugoven e kishte marre peng Serbi dhe loja diplomatike zhvillohej prej tiranes. Kshu qe mor trim mos me trego forcen se jam vet shqiptar dhe e di ca kombi kemi. Pranojm cdo armik e cdo diktator qe na zen deren 😉

    PA HATER

    1. Edi says:

     O ti grek i poshter une erdha ne Shqipri edhe e futa koken ne qader sepse sma hapet asnjeri deren dhe kisha vetem 7 vjec dhe te tjeret me luftonin ne Ks per tokat tona o malok i Greqis se maloka nga Shqipria nuk ka ti qe sna do neve o i poshter ik duje pasaporten e grekut dhe ve bast qe ti e ke te grekut e sa per te votu Sali Berishen neve mos na merrni fare sepse ai do fitoj vetem me shtetesit qe jane tani ne Shqiperi tfala nga tokat e Dukagjinit

     1. Kritiku says:

      Kush jeni ju që vini nga Kosova dhe na shani dhe na kercënoni ne shqiptarët dhe na quani grek vetëm sepse ne nuk ju duam ju që jeni te prapambeturit e botes?! Ne nuk ju duam ju, sepse e keni treguar me vepra që të mos e meritoni më respektin tonë. Ne shqiptaret e Shqipërise vetëm probleme kemi patur me ju dhe asnjehere te mirë.

      Qe kur keni ardhur ju bashke me maloket tane te veriut eshte shkaterruar jeta shoqerore tek ne. Ne e ndertuam jeten tone pa ju dhe arritem te ecnim shume perpara sa dhe Bota kishte respekt per shqiptaret e Shqiperise. Po qe nuk erdhet ju, punet vetem keq po na shkojne sa dhe tani Bota na i ka kthyer krahet duke na perbuzur me keq se sa cdo komb tjeter.

      Ju te prapambeturit e Kosoves do te benit mire te rrini aty ku jeni dhe mos u perzieni ne punet tona. As qe ju kemi kerkuar mendim dhe as ndihme. Nuk e kuptoni qe jeni njerez te padeshiruar ne Shqiperine tone? Shqiperia eshte e jona dhe jo e juaja. Ju e keni vendi aty dhe ne ketu. Keshtu eshte eshte mire te jetojme te vecuar, sepse kjo eshte per te miren tone. Na jeni bere si ata morrat qe ngjten dhe nuk shkulen dot me.

      1. Albania says:

       Hahhahah o maloka po pse nuk tregoni te drejten qe te gjith ne ia kemi friken vellezerve shqiptar nga Kosova sepse ata jane me trima se ne,ne ja kemi friken atyre cdo levizje qe behet pse nuk i tregoni ketyre se cfare perjetuan grate ne kohen e luftes kur maloket tane i vjedhnin arin atyre te shkreteve qe iken nga lufta…O vellezer shqiptar nga Kosova po te mos ishte kufiri shume nga shumica ketu ne Shqiperine e sotme do i vinim rrota shtepive tuaja dhe do i vjedhnin dhe do i dergonin ne Shqiperi e lere me gjera te tjera qe do benin…

      2. arii says:

       Oooo trutrashe qepe gojen mor shkerdhat mor idiot se neve kosova sherrin juve ju kem pa sepse ju jeni ata qe na lan per shum vite nder jugosllavi politikanet e juv qe kan gjak serbi dhe greki na lan per shum vite mbas duke votu per jugosllavin! juve vetem turkia ju ka shpetu se italiani e greku ju kan qmontu e plus edhe sod sjeni ne gjendje nje konzerv peshku me prodhu po ju shkerdhen greku qysh po don gjith peshqit po ju mer e ne fund edhe nje rezerwar naft poju hedh ne det o fara me e felliqur ne bot jeni ju gjith shqipria esht e mbillur hashash hup mor idiot

   2. Prec Ulaj says:

    O trap i Kosoves,
    Kosoven e cliroi Amerika. Te ishte per ju, ja keni leshuar grate Serbeve, dhe ti do jesh ndonje gjysem Serbi.
    Ju benit plazh ne Durres, aq trima jeni.

   3. anti cam - anti kosovar says:

    Per kete Liridon kosvo tukun siper doja ti thoja qe kosovaret moren arratine ne kohen e luftes dhe iu drejtuan kufijve te shqiperise mor turku i kosoves sa per trimeri ua njohim juve kosovareve neve ju more plehera jeni kombi me i pabese ne europe LAVDI MILOSHEVICIT qe tu kishte shfarosur fare mor komb islamik qe shqip nuk dini te flisni sepse gjuha e juaj e Nenes eshte Turqishtja

    1. pse s'tregon qe je grek says:

     @anti cam – anti kosovar, pse maskohesh si shqiptar , kur je grek,
     vellezer shqipatare te kosoves , mos u mashtroni nga shkrime te tilla , pasi ata nuk jane shqipatre edhe pse flasin shqip, fatkeqesisht keta jane minoritete qe na duan te keqen , ju kemi vellezer dhe keto me lart nuk jane shkrime te shqipetareve te shqipersie, por te disa shqipfolsave qe fshihen pas maskes se shqipaterit , fatkeqesisht jua mesuam atyre shqipen , do tua presim gjuhet qe te mos flasim asnje gjuhe , do te vije dita.

 2. loni says:

  e shikoni perse i urrej keta kafshe,,keta nuk kane ndonje interes per ate vend,,por thjesht do vijne per te grabitur votat dhe per te destabilizuar shqiperine,,kjo rrace do vetem plumbin,,lavdi vepra kriminale e miloshevic kunder ketyre kafsheve…

  1. Sem Luma says:

   @ loni:
   … te uroj bashkim sa me te shpejt me milloshevicin tend te dashur, ndersa shqiptareve (jo vetem atyre te Kosoves) u rrofsh bo…, mor idiot me grada!!!

 3. geno says:

  Kosovaret nuk kane asnje te drejte te votojne ne Shqiperi dhe nese kjo inskenohet nga Sali Serbi, kosovaret duhen perzene me dajak nga Shqiperia

  1. anti cam - anti kosovar says:

   ISLAMIKET E KOSOVES TE MARRIN SHTETESINE TURKE SEPSE MONGOLE TURQ E OSMANE JANE DHE BASHKIMIN ME SHQIPERINE AS NE ENDER SKANE PE TA PARE

   1. Dardan says:

    anti cam – anti kosovar — Kjo tregone se ti je vetem nje ekstremistre ultra Qelbesir Ortodhokse urrene Juge e Veri Kosove e Cameri ather kjo urrejtje burone vetem nga ekstremizmi i semur patologjike gjenocidiale Neo-Bizantin Ortodhokse,,, Shikoni Shqiptare se keta Bastarde qe urrejne gjithe Shqiptaret nuk jane qe tjeter perveqse Ultra ekstremist Ortodhokse

   2. azgani says:

    jo more pis ne jemi kosovaret shqiptar patriota -kurr se
    kemi shitur kombin si ju ne shqiperi.per 100lek e shet kombin
    e gruan ne kosovaret 100 vjet nen serbi dhe sjemi dorezuar.
    e ju dini ta shitni vendin tuaj kombin tuaj dhe ta mbysni
    njeri tjetrin ja kishi hobbi morre te pa fej.

  2. coku i vertete says:

   shume dakort me komentet e mesiperme. kjo do te ndodhe vertet nqs vet populli rruan voten e tij.

  3. Dardan says:

   geno ,,,, Perzeni njeher Greket Vllehet dhe A rumunet te cilet po zhvatin Shqiperin e pastaje Kosovaret,

   1. Kritiku says:

    Kush jeni ju që vini nga Kosova dhe na shani dhe na kercënoni ne shqiptarët dhe na quani grek vetëm sepse ne nuk ju duam ju që jeni te prapambeturit e botes?! Ne qe ngreme zerin kundra jush jemi shqiptare dhe jemi te shqetesuar me ngjarjet qe po ndodhin tek ne per shkakun e juaj. Ne nuk ju duam ju, sepse e keni treguar me vepra që të mos e meritoni më respektin tonë. Ne shqiptaret e Shqipërise vetëm probleme kemi patur me ju dhe asnjehere te mirë.

    Qe kur keni ardhur ju bashke me maloket tane te veriut eshte shkaterruar jeta shoqerore tek ne. Ne e ndertuam jeten tone pa ju dhe arritem te ecnim shume perpara sa dhe Bota kishte respekt per shqiptaret e Shqiperise. Po qe nuk erdhet ju, punet vetem keq po na shkojne sa dhe tani Bota na i ka kthyer krahet duke na perbuzur me keq se sa cdo komb tjeter.

    Ju te prapambeturit e Kosoves do te benit mire te rrini aty ku jeni dhe mos u perzieni ne punet tona. As qe ju kemi kerkuar mendim dhe as ndihme. Nuk e kuptoni qe jeni njerez te padeshiruar ne Shqiperine tone? Shqiperia eshte e jona dhe jo e juaja. Ju e keni vendi aty dhe ne ketu. Keshtu eshte eshte mire te jetojme te vecuar, sepse kjo eshte per te miren tone. Na jeni bere si ata morrat qe ngjten dhe nuk shkulen dot me.

 4. preshevali says:

  Nuk kan pasë faj maxhupt që kan thanë; shqiptart në Shqipëri, shkiët në Shkini e Kosova e maxhupve.
  Por ju or të shkretë vrapo pas passaportave të Shkinis tash të Shqipris vetëm at të Kosovës nuk e doni.

 5. Luan Poliçan says:

  Saliu edhe pasi do te iki nga kjo jete mbi toke , do te na lere litarin e tij mbi varr qe do te na ngaterrohet neper kembe, dhe ky litar do te jene pjestaret e tribuse se vete nga Kosovo.

 6. TIRANA says:

  Tjeter idiotsi e donkishotit te vicidolit shqiptaret do marin nenshtetsi shqiptare.

 7. 'kodoshi' says:

  ju ‘miqte’ e mesiperm jeni qelbesira greke dhe jo shqiptare…ju keni urrejtje per kosovaret jo per ate cka thoni se do te votojne per saliun (saliu se rru trapin per askend nqs do ti japin ok ‘shefat’ e tij nga greqia juaj ai perseri do ti vjedhi votat dhe ne mes te dites e perpara syve tane sic e ka bere edhe here te tjera e nuk pret nga vota e kosovareve..)por ngaqe ia keni friken ribashkimit te kombit shqiptar…sado qe te fshiheni si kameleoni dukeni perselargu sepse kundermoni ere qelbesire greke…ftuuuuu qelbesira…

 8. BERISHA LARGOHU, KURSE SHQIPTAET DUHET TE LARGOJNE BERISHEN ME C'DO SAKRIFICE, NDOSHTA EDHE ME DHUNE. says:

  Kosovaret nuk duhet te perzihen duke i bere keq Shqiperise dhe populli te saj, kosovaret e kane nje pasaporte dhe nuk duhet te behen pjese e manipolimit te zgjedhjeve te ardhshme duke rivotuar Berishen per ne pushtet. Kosovaret nuk kane te drejte te vijne ne Shqiperi per te votuar Berishen, shqiptaret e Shqiperise nuk jane perzire ne zgjedhjet parlementare ne Kosove. Prandaj kossovaret kane shtetin e tyre dhe nuk mund te pretendojne te marrin pasporten shqiptare. Kosovaret nuk duhet te harrojne ndihmen e shqiptareve te Shqiperise qe, u hapen dyert ne kohen e luftes. Kosovaret mund te bejne krim kunder shqiptareve nqs mbeshtesin Berishen, pra nuk kemi nevoje per mercenare kosovar per te votuar ne Shqiperi.

 9. frank says:

  shikoni cfare emer ambasadori islam ???ky eshte joni apo ambasador i tyrkies??? po sali serbit nuk ja ka bere shqiperine as sheqerja as sllobodanka.kosovaret jane me shtetin e tyre sot dhe kane pasoshat e tyre.po duan pasaporta shqiptare le ti marrin por mos te votojne tradhetaret se do te ken probleme ne shqiperi.

  1. preshevali says:

   e çfarë emri ki ti or horr,

 10. ti hedhim ne det says:

  edhe ky ambasodri i leshit koqevare eshte ,ne det ti hedhim ,po na pushtojne me pa e kuptuar ,race serbi ,race turku ,qe te dyja

 11. Eli says:

  po sikur mos fitue DOKTORRI MA CA ME BA NE TASH!!!!!!!

 12. Trimi says:

  kurrrrre pasaporte kosovareve qe na spiunonin ne gjermani!!!!!!!

 13. LIQUID says:

  Shqiptare nga kosova ,ju lutem, mos bini pre e politikes kurve qe po lozet ne shqiperi ,duhet te na lini kesaj rradhe te vendosim ashtu sic duam ,kjo nuk do jete vetem per te miren e shqiperise ,por te gjithe shqipetareve brenda dhe jashte kufirit ,ne qershor te ketij viti vendoset se kush do te drejtoje shqiptaret per vitet e ardheshme

  1. Dardan says:

   LIQUID,,,, Kurren e kurres nuk do e leme Shqiperin te bjer ne dore te vlleho ortodoksve neo-bizantine, Do dalim fare deri ne pula do e ndezim flake ter Ballkanin por nuk do lejojm qe ne keto momente vendimtare per Kombin Shqiptare, Shqiperia te bjer ne dore te Neo-Biznatinve Ortodokse, Po jemi pro ndryshimve ne Shqiperi votone Ilire Meten, Partin Came, Bamir Topin, kreshnike Spahin, keni mjafte Alternativa por jo Neo-Bizantinet Ortodhokse te dirigjuar nga Janullatosi dhe Patriarkana e Stambollit

   1. LIQUID says:

    Dardan ,por nuk e kupton mor njeri se po tallen me ju,po ju shfrytezojne ,dhe ne rastin me te pare pasi do mbarojne pune me ju do ju mohojne ,lexo historine per te kuptuar se sa here lideret nder vite ne shqiperi e kane shitur ,vjedhur ,shfrytezuar kosoven ,e kane perdorur per interesat e tyre dhe per pushtet dhe pastaj ja kane lene ne dore fqinjeve per tu marre me te ,dhe ju jeni gati te vini te votoni njelloj ??? e habitshme

   2. rujna zot says:

    po si mendon ti o Dardan, ta leme shqiperine te bjere ne duart e islamikve (qe jan me shumice ne KS), e te perfundoje si Egjipti! Kultura kristiane, edhe ajo me orthodoksja eshte 1 milion here me e mire dhe me njerzore se kurani i qelbur kunder te cilit luftoi Skenderbeu Mbrojtesi i madh i shqiptarise dhe i krishterimit.

 14. Vjosa VL says:

  Kjo hile e Berishes ,per te thirrur simpatizantet kosovar per te votuar, u duk qysh kur mbine nga dheu njerezit neper komunat e Kuksit. NE zgjedhjet e mepareshme parlamentare si dhe ato vendore u mbushen me banor te rinj ,kasolle bagetish e shtepi te rrenuara neper fshatra,si dhe garazhe neper qytete ,po se ku jane sot ata njesez nuk dihet .Mbijne e zhduken sa here ka zgjedhje ne shqiperi. Me thirrjen qe beri Saliu 7 muaj para zgjedhjeve dihet se shtataniket nga KOSOVA kane lindur dhe do jene paisur me pashaporta si dhe do tu jete bere edhe pashaportizimi sipas “DSHIRES SE TYRE ” ku duan te jetojne. Jo me kot ministri i brendshem nuk i pergjigjet kerkeses se anetareve te manjt ne KQZ. Europa mos te shqetesohet ,pasi SALIU kete thirrje “NACIONALISTE”e ka me afat te shkuter sa te mbarojne zgjedhjet.Shikoni ambasaden shqiptare ne KOSOVE u bene thirrje qe te mbajne radhen se ka per te gjithe.Pse e dashkan me kaq ngut pasaporten shqiptare,kur dihet se jane shqipetar ne krahinen shqipetare te quajtur Kosove? Valle mos do te perfitojne ndonje pervilegj per dalje ne EUROPE? Nuk besoj. Qellimi eshte ardhja ne SHqiperi per votime qe te fitoi perseri Saliu,po kete radhe me te “vertet ME ZGJEDHJE TE LIRA E TE NDERESHME”
  CDUHET BERE? Kete ta zgjidh opozita me nderkombetaret se gjykata ka vdekur me kohe qe kur pranon se plumbi ka hyre ne peme e ka dal prap per te vrare demostruesit.Pa provojeni nje here ,ben plumbi rikoshet ne peme e sidomos te njome? Apo dhe kjo teori pranohet si teoria e banimit te 15 veteve (3-4 vamilje ) ne nje garazh apo kasolle bagetish, e ku ne maj te malit.Vetem nerastese ka ardhur koha e komiteve.Kete e di vetem
  Flamur NOKA,Ferdinant Pone e Arben RISTANI se bashku me trainerin e tyre Sali BERISHA.Te dyshimt jemi per ILIR METEN,Pa Kastriot ISLAMI sipas formules se tij duhet ta dije pa tjeter deri sa thot se Saliu do fitoje.

  1. Dardan says:

   Vjosa VL — O vjosa po nuk vjen njeri te votoje ne Shqiperi mo ca flet ti, Ne jemi lodhe me keta Politikanet tane dhe nuk po votojme ne vendin tone e lere me te vime te votojme ne Shqiperi, por kjo esht propagande gjahu qe bejn klyshet gjakshprishur te Janullatit per te krijuar urrejtje ndaj Kosovarve se jane te shqetsuar nga ajo se si festuam aqe bukur se bashku dhe si dolem te bashkuar nga kjo feste si asnjeher me pare dhe kjo esht duke i shqetsuar keta Bastarde te shitur per pes lek te greku dhe po mundohen me gjdo kushte te na perqajne,

   Mose i gjyko gjerat nga ajo se qfare shkruajn njerzit por nga ajo se qfare qellimi kane dhe qafre fshihet pase shkrimeve te tyre dhe qfare qellimi kane te arrijne me ato shkrime Bastardet Anti Shqiptare neo-Bizantin qe deshirojn te zhbejn Shqiperin,

 15. pjeter gjini says:

  rrofte populli vlla i kosoves ,poshte armiqte sllavo greke …………….

  1. kodoshi says:

   pjeter …
   ..shqiperia ose shqiptaret dhe kosovaret nuk jane dy popuj vellezer por jemi nje popull i ndare me 5 pjese prandaj mos u shpreh me ashtu sepse u jep te drejte te komentojne keto plehrat greke ose me mire antishqiptare…eshte vertet per te ardhur keq me injorancen shqiptare ,akoma nuk njohim trungun tone kombetar…

 16. AY says:

  Votues injorante me shumice dhe pakice do mari Baca ne kosove dhe asgje tjeter.
  Vajti Kuksi 1 milion banore!
  Hajde metropol hajde!

 17. zoro says:

  edhe ti o pjeter te rosh me koqevaet dhe te na lini shume pas maloker te trashe ,anafalbete ,ju me kosoven ne me greket doni apo zdoni ,c fare mendoni se do rime necallmat tuaja ,zito ellas

 18. Pilo Lala says:

  Filluan morrat e Saliut, qe mendojne te bejne nje dore leke me Pashaportat.
  Ky Ambasadori filloi te marri rryshfete, kjo kategori punon per Saliun.
  Do ju rregulloj Edi ju vitin tjeter, se Saliun e kane Haklajt ne “Patronazh”.

 19. SHKODRANI says:

  NE ATE GJENDJE TE MJERUESHME QE E KA CU SALA ATE POPULL JO KOSOVARET POR EDHE TE VDEKURIT E 1000 VJETEVE TE FUNDIT ME U CU PREJ VORRIT NUK FITON GJA MORE IDOT I PERJETESHEM.

 20. kryqzata+ says:

  po moren kosovaret pasaporta do krijojme shtetin e jugut dhe do vendosim kufi ne shkumbin,pa jugun koqevaret dhe maloket do hajne topet e serbeve,sa per ata islamiket qe shajne kristianet shqiptare sa per dijeni kur u ngrit flamuri ishin 14 kristiane 12ortodhokse dhe 2katolike,nuk jane me patriote jeniceret e kosoves se populli ne jug.koqevaret deri dje ishin kelyshe te jugosllavise dhe shumica jane me pasaporta serbe.nuk jane shqiptare dhe kush ka bere me ta ne perendim i din qe jane spiune dhe pushta islami.shqiponjen e bizantit dhe te gjergj kastriotit qe luftoi turqit nuk mund ta mbajne ne pasaporte ata qe u shiten tek turku dhe demtojne kombin me britmat e tyre arabe.sali pushti eshte malok dhe nuk ka byth te fuse jeniceret ne token tone se po i futi neve do kerkojme nje shtet me vete ose federate me grekun.ne funf=d te fundit edhe gjergj kastrioti mbreti i epirit dhe shqiperise, ali pashai edhe ismail qemali ate donin nje federate arvanitase me greket kunder sllaveve dhe turqeve.kosovaret jane shqipfoles jo shqiptare.si jane anglishtfoles edhe nigerianet por anglia nuk i ben qytetare.

 21. Lexova deri tani te gjithe komentuesit lart dhe te them te drejten u ndjeva sinqerisht keq..(jo se jam une me i mencur se ju)..ajo qe ve me shume ne dukje si problematike dhe si nje e keqe e madhe,eshte pikerisht percarja qe nxitet…(gjithmone sipas komenteve tuaja)
  Ajo qe une trishtohem me shume eshte qe politika,(sidomos ne kete rast) ajo qe krijon hendeqe te panevojshme ndermjet popullit shqiptar i kudo ndodhur…(cam ortodoks,kosovar,malok,jugor etj etj)
  eshte turp qe ne keto momente te veshtira te popullit shqiptar(kudo ku jetojne)te merremi me sharje te uleta..(kete gje s’e kane bere patriotet e shquar shqiptare ne momente dhe me te veshtira se kaq)
  Persa i perket kontributeve per shqiperine dhe shqiptaret ka kosovare figura te ndritura,luftetare te paepur per ceshtjen e lirise,Hasan prishtina,Isa boletini,Haxhi zeka etj qe lane gjurme per ceshtjen shqiptare…po kurre nuk do beheshin manipulues sot per interesa politike…kemi ortodokse shqiptare qe kontribuan per gjuhen shqipe..(qe sot shyqyr zotit e trashegojme)Naum Veqi1harxhi,Kostandin kristoforidhi,Vasil Dh. Ruso,Mihal grameno(luftetar dhe publicist)Parashqevi Qiriazi,Themistokli Gërmenji,Prifti ortodoks kapedan Stathi Melani,petro nini luarasi,fan noli,jeronim derada etj etj qe nuk mbarojne…(e si mund ti akuzosh per greke,jugore, apo ku di une,kur kane dhene kaq shume per shqiperine?)
  sigurisht qe kemi dhe katolike e muslimane nga veriu dhe jugu(maloke apo jugore qe kontribuan.vellezerit frasheri,at gjergj fishta,pashko vasa,,(feja e shqiptarit asht shqiptaria)…etj etj
  prandaj o njerez eshte budallallek i madh qe komentoni ne ate menyre..
  politikanet e sotshem do ti gjykoje vete koha dhe do shikoni dhe ju vete se sa armiqesore dhe percarese,(me shume se kurre)eshte ajo sot..
  Historia e kryeminstrit berisha eshte nje mashtrim i rradhes..(ate ka bere dhe me ne shqiptaret e shqiperise prej 20 vitesh,ate do beje edhe me ju o shqiptare te kosoves)thirrjet histerike te tij per nacionalizem,jane vecse thirrje te masturbuara per momentin….Ne jemi shqiptare nderkohe dhe do apo s’do saliu ne do bashkohemi..
  Ndaj mos bini pre e percarjeve me shqiptaret e shqiperise, vetem pse do nje palo politikan te luaje dhe me ju…patriotizmin e tij e dime dhe e njohim ne,sepse e prekim cdo dite,cdo moment dhe sigurisht, vetem per perfitime te ulta pushteti,ai eshte gati te beje cdo gje.,jo vetem ujin te shese,por eshte gati te shese dhe gjakun e shqiptarit,te cilin ne si popull e kemi derdhur ne shekuj….(me falni se e zgjata) pak)

 22. Ju lutem lexojeni deri ne fund…Eshte e vertet qe ne jemi mysliman por ne punojme dhe duam tokat tona eshte e vertet qe te ne ka katolik por ata i duan tokat tona eshte e vertet qe ne gjithmone punojm per te miren e tokes tone o grek te felliqur kthejuni historis o njerez pa shkoll kuptojeni vitin 1912 o njerez qe na urreni(ju urreni sepse nuk keni fe sepse ata qe kane fe nuk urrejne) o njerez te pacipe po do ju thoja vetem nje gje qe Kosova do jetoje me ne Shqiperine o njerez te ndyre qe me prishni fjalorin e Zoti ju mallkofte greku ne 1997 ishte ne Tirane po ju ku ishit une eshte e vertet qe ika ne Durres ne kohen e luftes por isha 7 vjec edhe ate asnjeri nga ju nuk me thirri ne shtepine tuaj po ju njerez qe ju iku mendja per lek na kerkuat edhe lek na vodhet edhe makinat edhe arin hahahah sa te mallkuar qe jeni…sa per Liridon Albanian e prsh se kam degju shume per te do ju preferoja ti shihni fotot e tij ne fb per ta kuptuar se cfare trimi qelbesira edhe pa ne EDVIN LOP RAMA do i humbi zgjedhjet e ne preferojme te mbetemi aty ku jeni pa ju sepse ne jemi nje popull por si duket kur juve vraponi pas epshit ju jeni te mbytur ne ate anije nuk jemi ju…Shqiptare nga Shqiperia mos u kapni per tekstin tim sepse e di qe 95% jeni me vlere dhe na duani dhe ne edhe jeten e japim per ju por per kete 5% me falni qe me prishen fjalorin qelbesirat

 23. Mark Gjonaj says:

  Kemi pase nje minister te Punve te Brendshme per 30 vjet. Kur ai leshonte nje porosi, urdher per tu kryer,por nuk kishte asgje ne te shkruar theksonte se ne rast se per 15 dite nuk shoqerohet urdheri im me akte shkresore normative per tu zbatuar, nuk duhet te aplikohet. Ambasadori ka shume te drejte, ai duhet te kete ligjin dhe aktet normative per zbatimin e tij. Ketu gjene zbatim dhe fillon dhe serioziteti i nje direktive dhe do te thoshnim per te mos perfunduar tek “urdhera” te tjera pa pergjegjesi, ky do te ishte dhe testi per Kryeministrin. Ministria e puneve te jashtme shqiptare ne bashkpunim me ate kosovare, duhet te shikojne bazueshmerine kombetare e nderkombetare; te formulojne projekligjin dhe ta dergojne ne te dy parlamentet. Presidencat aplikojne zbatimin e ligjit. Ndryshe, sic eshte vepruar me ligjin e Tokes, te levizjeve te lira dhe te pakontrolluara me disllokim banimi e biznesesh dhe qe kane krijuar nje kaus te vertete dhe qe eshte veshtire te kethehet persembari; Shqiperise i shtohet me shume kausi dhe krimi i vellavrasjes! Z. Berisha, per interesa te dites nuk duhet te luaje me karten elektorale, kur bashkimi me Kosoven do te vin natyrshem, pjese pjes dhe i shoqeruar me akte ligjore, duke kryer sejcili shtet detyrimet ndaj njeri tjetrit dhe ndaj organizmave nderkombetare! Jam kunder te shprehurit dhe dyshimit per vullnetin dhe pashmagshmerine e bashkimit te Kosoves me Shqiperine. Cdo interpretim tjeter dhe dashakeqes nga shqiptaret dhe kosovaret, me komente e shkrime, jane pre e politikave dhe e veprimeve antikombetare te fqinjeve tane qe kurdohere na kane dashur te ndare. Te mos nisemi, fiton apo jo Berisha, ne plan te pare eshte ceshtja e bashkimit kombetare qe deri me sot eshte menaxhuar nga te huajt. Berisha nuk mund te jete kryeqeveritare i perjetshem!

 24. shqiptari says:

  Limoni Komandanti hyne Legjendar Komunist eshte shtrydhur si “Limoni” Kesaj rradhe USA nuk e ndimon dote,Evropa JO e JO.Se spikon pike “Limoni”.

 25. remi says:

  e more shqipfolsa sikure mose tishte kosova zdo tishte ase shqipria e kosovarete nese deshirojne neshtetesi shqiptare ata e bejne sepse duane te identifikohene si shqiptare e jo per qellime tjera po disa qe i thojne veti shqiptare e ma shume i favorizojne grekune e serbine se shqiptaret ata jane dami i kombite e jo kosovarete

 26. liridon_muqaj@hotmail.com says:

  Mos um bani ndarje o grek o serb se feja shqiptarit asht shqiptaria se une gjysen e jetes e kam jetuar në Tiranë lagjen Ali Demi po deshe flas si ju sdo thotë që jam nga Prizreni qenkam turk unë po ju aq dini aq flisni unë kam shumë miq në shqipëri dhe nga jugu por këto fjalë që po përdorni ju po çuditëm si urreni kaq shumë shqiptarët dhe nëse për ju qenkam malok atëherë vizito Beratin ashtu është dhe Prizreni im. dhe nqs jeni trima flisni me adresa të vërteta se 3 lufta kam qenë ushtar i ks preshevës dhe në iliridë dhe shkruani nr e celularit ju tregoj se kush jam unë. FUCK SERBIA, FUCK TURKEY, FUCK GREECE, I LOVE ALBANIA FROM PREVEZA TO NISH AND TIVAR.

  1. suzana(Kosove) says:

   Liridon Mucaj, nese vertete ke qene luftetar e trim, mos u merr me keta tek TemA, jane greke, serb apo cigan, nje dreq e di, por mua keta nuk me duken aq te rrezikshem, te provokojne e kane nje lloj HOBI te tyre, pra mos u merr shume me keta, por une te propozoj te merresh me shume me ata qe nuk shkruajne por punojne per bastardimin dhe felliqjen e popullit shqiptar duke bere tregeti me vajzat e varfera nga Shqiperia per ne Serbi e Maqedoni. Para ca ditesh pashe ne gezeten “shekulli”, gazete e Shqiperise nje person, burre nga Shkodra me emer mysliman e mbiemer katolik, (nuk dua tia shkruaj emrin ketu, kerkoje, e gjene), kishte dale edhe me foto ne gazete, pra nuk i trembej syri nga askush per ato qe bente, keta jane tradhetaret me te medhenj te shqiptareve sot, dhe ne te tjeret nuk veprojme, asgje nuk bejme, keta pasurohen ne kurriz te vajzave te mjera shqiptare, prandaj patriotet e vertete nuk duhet te flejne e te merren me ca komentues hibrid ketu, por patriotizmin e juaj duhet ta tregoni pak me ndryshe.
   pershendetje,

 27. remi says:

  o jeme ma shqiptare se ju. kosovaret shqiptare te vertete te shqiprise se lashte etnike e per fate tkeqe ju nshqipri shume jeni ber grek po edhe serb me keqeardhe po e theme por eshte e vertete per fate tkeqe

 28. Shqipe says:

  Respekt per shqiptaret e Kosoves per patriotizmin e tyre per Shqiperine.

 29. politikanichicago says:

  ju lutem mos sulmoni ambasadorin z. ISLAM LAUKA AI ESHTE NJERI I PERKRYER QENDRON SHUME ME LARTE SE BERISHA, RAMA, META, TOPI, SPAHIU DHE SHUME POLITIKAN TE TJERE SHQIPTAR. PERSHENDETJE Z. LAUKA.

 30. leon says:

  SHIKONI KUR TE NA IKIN DHE VIZAT…..TE NA JAPIN EDHE NEVE SHTETESINE KOSOVARE DHAE MAQEDONASE….KUR TE BEJNE PISLLEQE KOSOVARETR DO TE THONE JEMI SHQIPTARE RDHE E PAGUAJME NE //saliu do qeruar me c do kusht…KERKON TE DALI SI NACIONALIST KUR NE S JEMI NACIONALISTE…QE TE JESH NACIONALIST DUHET TE KESH TOKEN TENDE..NE JEMI PROLETARE ..SALIU KA PRONA…DO TI LEJE SE SHPEJTI SI SUDJA…..I DUHEN VOTA NGA KOSOVA HAHHAHAHHAHH..KOSOVARET S E MORIN VESH SE DO JA FUSIN VETES SI PO JA FUT THACI….MENDONI O BUDALLENJ SE NE SHQIPERI KA DEMOKRACI TE SALES KU KA VETEM VETEVRASJE ,,KRIME..KY ESHTE SALIU E KY BERI KETE DEMOKRACI…O CUNI I BACE ENVERIT O KOQOVAR…

 31. SKENDER L. says:

  IDEA PER PAISJEN E SHQIPETAREVE TE KOSOVES ME PASHAPORTE SHQIPETARE ESHTE NJE GJE KREJT NORMALE,SE NE FUND TE FUNDIT ATA JANE SHQIPETARE TE BARABARTE SI GJITHE SHQIPETARET KUDO NE BOTE.C’DO SHQIPETAR QOFTE KRYEMINISTER APO JO DUHET TA DESHIROJE KETE GJE.ZOTI LAUKA ESHTE NJE PERFAQESUES I SHTETIT MEME NE SHTETIN E KOSOVES DHE SI CDO I TILLE NE BOTE PERCJELL POLITIKEN E VENDIT TE TIJE ATY KU ESHTE EMERUAR.DUKE LEXUAR DISA KOMENTE NE LIDHJE ME FIGUREN E TIJ E NDJEJ SI DETYRIM TE SQAROJ SE ESHTE NJE FIGURE E KOMPLETUAR NE MAKSIMUM,ESHTE NJE DIPLOMAT I MIREFILLTE,DHE ME KRYESORJA ESHTE NJE PERSON ME INTEGRITET TE LARTE,ZOTERI ISLAMI ESHTE NJE NGA DIPLOMATET ME TE KOMPLETUAR.SINQERISHT I UROJ PUNE TE MBARE.

 32. reshat qamili says:

  un jam Reshat Qamili nga Mitrovica e boj ni lutje per pasoshit Shqiptar dhe nikosisht e kisha pas nderin te jem komplet Shqipta me arsyen e disa gjerave qi nuk i kam treguar askujt po jam i bindun se shteti shqiptar esht i avansuar dhe shpresoj se ju mund te ja dilni per mes meje gjdo pike ne eu dhe me lart falimenderit numri tel 049497719 kosov ju pres me deshir keto jan te verteta…

 33. leotrin says:

  jam nga kosova a muj me morr pasaport te shqipris jam interesun aka dikush qe me njufton per ma detaje

 34. burja says:

  kur te hy ligji ne fuqi rreth qershorit ather gjdon shqiptar mund te paiset me pasaprten shqiptare ju flm presim ta shohim se parlamenti ishqipris duhet ta iratoj ket ligj tung

 35. valoni says:

  mos keni frik se vijm e votojm salen se as aj nuk osht shqiptar me gjak,amo po ju themi se deshet ju apo nuk deshet jo vetem ne ne kosov do paisemi me pasaporta por edhe gjith shqiptaret e tjer kudo qe gjinden dhe do vijm ete ja mysyjm grekut vetem sa te rregullojm punet me serbin. e sa per luften qe u fol me lart veq po ju kujtoj se kur erdhem ne ne shqipri ju ne ora 8 te mbremjes i mbyllshi portat me frik nga rrebelet e banditat qe sorrollateshin neper rrug e ne ju liruam nga ta,po po shihet se juve ne shqipri ju mungon xhaxhi enver se veq aj juve ju ka njoft eka dit qa me bo me juve.
  shqipar mos u deshproni nga keto komente te disa antishqiptarve ose me mir me than te dores se grekut se keta po e shohin fundin e tyre.
  rroft shqiperia natyrale.

 36. bekimi says:

  forca ALBANIJA

 37. baki says:

  kur do te hyp ne fuqi ligji per shtetsin e shqipris

 38. K K says:

  pse mor burr gjith ky inati ne mes shqiptarve. po pse nuk i pranojm te metat dhe gabimet e shqiptarve si te kosoves njashtu te shqiperis. te kosoves nuk mund te mburren me luften e Uck-s e te thojn se lufta e tyre i beri kosoven te lir se te verteten te gjith e dijm,mirpo mbrenda 13viteve te fundit ka pas progres te madh sa qe shqiperia nuk mundi ti beje as ne nje shekull ndaj te behemi nje e mos te behemi armiq te njeri tjetrin mos te behemi grek e serb se e kem kombesin me te bukur qe na dhene Perendia

 39. LATIF KRASNIQI says:

  tung
  dhe mjaft hegret komunistat e enver hoxhes,nese deshironi te shkoni ne greqi largonu sa ma shpejt sali bersha stod del nga qeverija dhe aje dot jet jo veq i shqiperis por edhe i kosoves,rugova 2 njeriu i shejt nese perdoret dhuna kundra saliut donte vinte ter kosova te lufton per saliun dhe ju qe doni grekun largonu sa ma shpejt bane prej shqiperis
  shqiperuja nuk eshte enver hoxha e koqe balosh qe vrajn vllezerit e vet vdekje komunistave,lavdi sali berishes aje eshte njeru i te gjithe shqiptarve

 40. arian says:

  a mundem me nxjerr pasport te shqiperis ju lutem tregomni

 41. mos e fyni njeri tjetrin o vllezer shqipetar se jei nje qe shum dekada edhe keshtu do te mbesim

 42. sylejman says:

  si duhet mu ba banor i shqipnis une jom vet i pesti une gruja 3 thmija a mundesh mem tregue ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16243
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16243
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X