mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Ministrat e BE NUK do i japin Shqipërisë statusin e kandidatit, por Serbia do nisë negociatat

Nuk do marrim statusin tani, por do priten zgjedhjet. Nëse plotësojnë kushtet, atëherë do marrim dritën jeshile

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian nuk do i japin Shqipërisë statusin e vendit kandidat kur të mblidhen javën që vjen në Bruksel.

Në takimin e 10 dhjetorit, Shqipëria nuk do e marrë statusin, raporton agjencia e Brukselit EurActiv. Sipas burimeve të saj, Serbia do të marrë dritë jeshile për nisjen e negociatave.

Sipas EurActiv, të paktën një vend, Holanda, ka kritikuar ashpër dhënien e statusit kandidat Shqipërisë.

Diplomatët perëndimorë i thanë EurActiv se nuk do marrin vendim për Shqipërinë, duke shtuar se vendi duhet të bërë më shumë për 12 kushtet e vendosura nga Komisioni Europian. Kështu nuk krahasohemi dot as me Turqinë, Malin e Zi e Maqedoninë, që e kanë marrë me kohë këtë status.

Diplomatët thanë se një çështje që i shqetëson ata janë zgjedhjet. Sipas tyre, vendimi për Shqipërinë nuk do merret pa u garantuar vendet e BE se zgjedhjet ishin të lira dhe se shqiptarët ishin në gjendje të votojnë lirshëm për parlamentin e qeverinë e re.

Ndërkohë Serbia do marrë një tekst inkurajues, sidomos tani që gjërat me Kosovën janë përmirësuar.

31 komente në “Ministrat e BE NUK do i japin Shqipërisë statusin e kandidatit, por Serbia do nisë negociatat”

 1. David says:

  Kete radhe opozita e ka menderosur fare.Nese qendrimet e meparshme kishin njefare logjike, ky qendrimi i fundit per te mos votuar ato tre ligjet e rekomanduara eshte krejt pa kuptim.Po te vini re me kujdes edhe diplomatet e huaj ia kane vene ne dukje kete gje opozites.Eshte hera e pare qe ia kane thene kaq hapur se pengoi kot se koti.Me kete Rama i ka dhene nje arme te forte Berishes, i cili, do ta perdore fort e me fort.Ky qendrim ndoshta do te jete nje bumerang i madh per Ramen, PS-ne e opoziten ne pergjithesi.

  1. armand says:

   Shqiptaret s’duan te hyjne ne Europe me kete lloj qeverie.Mos kujtoni se shqiptaret jane bageti.Delet kane teseren e PD ne xhep.Atyre mund tu shisni si te verteta pordhet tuaja por jo shqiptareve qe e duan me te vertete kete vend.

  2. danko says:

   STATUSIN SHQIPERIA DO E MARRE VETEM KUR TE SHPORRE NGA FAQJA E DHEUT KRYE ISLAMIKUN SHPELLARIN saleh turk berisha EUROPA KERKON ME CDO KUSHT HEQJEN E SHQIPERISE NGA OKI qe saleh shpella e futi ne 92 SKA EUROPE PO NUK IKU QENI KELYSHI I PABESE ISLAMIKU BERISHA

  3. viktor says:

   Boll u talle Evropa me Shqiperin.Un them te ngrihet ENVER HOXHA te bllokoj kufinjt me te gjith evropenjt. mos te hyn as nje shtet ne teritorin kyc.

 2. ada says:

  Sa te lumtur duhet te jeni ju te Tema..eeeeeeeeeeeee

  1. mikel says:

   po pse mi ada duhet te jem i lumtur une i temes! jo ada jam indergjegjshem se e kam bredh europen dhe skam par nje shtet si i yni per arsye qe i dime te gjithe , mos mendo qe jemi aq te zote sa tja fusim evropes, per vete faktin e thjeshte qe ne BE nuk ka asnje shtet si i yni , dhe ti e din mire qe nuk ka shqiptar qe nuk don BE por je pak nevrike qe na quan te lumtur por do te shikosh qe nje dite njersit do te ndergjegjesohen dhe atehere do te hyme ne europe dhe jam i sigurte qe ti ate dite do te thuash shume fjale te mira.

  2. Los Alamos says:

   Moj bije te lumtur a te deshperuar qofshim,eshte fakt qe nuk morrem gje,kjo moj bije nuk eshte nje gare sportive ku e rendesishme eshte te marresh pjese dhe jo te fitosh,kjo duhet te ishte dhe mbetet per gjith ata qe e duan kete vend( pertej butaforive nacionaliste ,me mbledhje pompoze, me flamuj gjigande e me torta me krem kuq e zi) nje Gare Me Kohen, per tu dhene femijve Tane ,edhe te tuve neqs ke nje te ardhme si ajo e femijeve te luksemburgut,e te norvegjise.Nje gje eshte e sigurte moj bije nqs une e enderroj per femijen tim, femijet e qeverise e Kane kete te ardhme,jetojne mire vishen mire shkojne ne shkolla te shtrenjta dhe zbaviten me alternativa luksi,prej ketej konkluzioni per mua eshte i QARTE :ATA E KANE,ATE QE NE E ENDERROJME,prandaj moj bije nuk iu rruhet shume TRAPI per INTEGRIMIN,PER VEHTE JANE INTEGRUAR.Sa per Europen ajo e ka kuptuar qe vetem duke shkarkuar nje gjyqtar te korruptuar nuk i hedh dot hi syve keshillit te ministrave te BE,disa dite para vendimit.Kushti per zgjedhjet eshte i drejte dhe absolut te gjithe e dime qe zgjedhjet Vidhen,por Bije e dashur duhet ta dish qe vota eshte e DREJTE THEMELORE NE DEMOKRACI…dhe nese e lejon vjedhjen ne origjine te ndertimit apo nderrimit te pushtetit atehere mund TE LEJOSH,VJEDHJEN NE CDO FUSHE TE JETES.Prandaj del dhe ai z.Arvizu dhe ben si i skandalizuar qe ne shqiperi vidhet 50% e energjise,apo qe vidhet pronesia intelektuale..etje…dhe kjo eshte vetem maja e ajzbergut.Te fala nga lagja moj bije

  3. lili says:

   Llogjike tipike prej shpellareje.

 3. Albogentivlora says:

  Shqiperi e dhjere cep e me cep.

 4. Beso says:

  Ti Ada mos je zedhensja e sali sheqeres? Tema nuk eshte lumtur per popullin shqiptar qe peson, po e lumtur qe Evropa nuk i ha mashtrimet vucidolase me. Europa na duhet kur te shporrim faren tuaj malokjane nga vatrat tona

 5. gjergj says:

  urra urra sa po u behet qefi disave edhe bare dohame por doren nuk ja shtrijme ballit -parti …………

 6. victory says:

  Per Aden,
  Ta kishte mbushur mendjen Salihi se po te jepte pelqimin opozita per 3 ligjet do te merrnim statusin?. Sa gjynah qe je!

 7. plaku says:

  Ju nxi trapi Berishes. Ai ate do. Hyrja ne BE do te thote rregulla shume te forta per demokracine, gje qe Sala nuk i do.

 8. karamanxulli says:

  ada, tema eshte shume e lumtur se me ne fund u vertetua qe fajin e ka opozita per mosmarrjen e statusit dhe termetin qe ra mbreme ne japoni! ti duhet te jesh shume e lumtur tani me siguri ! apo jo karafilja lalit ?

  1. Shkembi says:

   Ada,po ai qe vodhi gomarin nuk ka faj? Pastaj,ne keto 22 vjet “Demokraci Berishjane” serbet kane qene me te favorizuar prej Berishes se sa shqiptaret . Edhe per kete rast ai do serbet te jene pjese e Europes para shqipetareve. E harrove naften per “Kasapin e Ballkanit” ?, po vrasjen e patriotit R. Hoxha ,po marrdhenjet me Fazllicin ? etj etj.Eshte shume e njohur thenja: Heren e pare e ke fajin ti qe genjen; per se dyti e kam une qe te besoj. Akoma duhet ta besojme Berishen. E ke pare sa i eshte bere hunda nga ginjeshtrat?

 9. ciko nili says:

  me ndryshimin e qeverisjes aktuale pas zgjedhjeve Europa do te di te gjykoje e te vleresoj pozitivisht perfshirjen e Shqiperise ne dhenien e statusit. Qendrimi sot i KE eshte vleresimi negativ qe i behet kesaj qeverije. Kush e kupton le ta kuptoj. Ky sinjal eshte nje terheqje vemendje e apel per zgjedhesit me 23 Qershor 2013.

 10. Baca says:

  Nuk eshte pjekur akoma Shqiperia per tu futur ne Europe.Me votime problematike,me vjedhje te votave ,me nje katrahur ekonomike,me vjedhje te pronave,me genjshtra ritjen ekonomike me te madhe se Gjermania;me nje korupsjon te pa par e pa degjuar ne heinie vend te Europes.NUK mund te te pranoje Europa mbase ESHTE e denje per Afrike ose per Kirsten en Islamike.Per ne Europe JO!

 11. Kevin Debruges says:

  Kevin

  Supozojme se fiton Rama dhe del Berisha ne opozite , por Rama nuk i ka 2/3 e votave per votimin e ligjeve qe kerkon Bashkimi Europian dhe PD nuk i jep konsensusin, cdo beje Rama, do qeverise 4 vjet pa marre aureolat se futi Shqiperine si kandidat ne BE?
  A i ka bere keto llogari Rama?
  Ja cdo te thote te kesh ne krye aventuriere, qe llogarisin vetem fitoren e karrikes dhe jo te zgjidhin ceshtjet e popullit shqiptar qe si 100 vjet perpara ashtu dhe sot eshte vendi i fundit ne Europe per demokraci, mireqenie, etj

 12. liezh says:

  Haha,mire na i bejne.Perpjekjet e Saliut me Evropen jane si levizjet e theniet djallezore te nje njeriu te hurit e te litarit,te nje kurvari qe do t’i prishe mendjen nje vajze te ndershme.Por jo Sali,ndalu bek se ka hendek.Nuk po te shof si zakonisht ne kete foto me Fyle,shume i dhjere dukesh,ta paska hequr perkrenaren e Skenderbeut,teutoni.

 13. nila says:

  Po si mund te futet ne BE nje xhungel ne mes te Europes sic eshte Shqiperia. E cuditshme do te ishte ne fakt.

 14. TROJA says:

  Europe,100 vjet qe po e poshteron kombin Shqiptar.Jo se ke dashur ti,por se kane dashur vete Shqiptaret.Qe mijera vjet ky komb eshte rudhur nga tradhetia.Vetem kjo fjale dhe veper e ka mposhtur kete komb,vetem kjo fjale po e mposht edhe sot.
  Ju kujtoni se do beje zgjedhje te ndershme Sali Berisha? Ju jeni budallinj apo beni vete? Akoma nuk e keni mare vesh se si do behen zgjedhjet e reja ne 2013? Akoma se keni mare vesh se do vidhen,edhe me eger se ne 1996? Akoma besoni? Ju lutemi na thoni cilat jane motivet qe sot akoma beson burokracia Europjane tek Berisha?
  OPOZITA QE SOT SHET MEND PER TE MBROJTUR VOTAT ME 20 QESHOR 2013,DO DEKLAROJE BOJKUTIMIN E TYRE.DO E DETYRONI TE VOTOJE ME ZOR JU EUROPJANE?POPULLI NUK DO BINDET DHE ZGJEDHJET DO DESHTOJNE.OSBE DO PERZIHET NGA SHQIPERIA,SI NGATRESTARJA KRYESOR E NE DEM TE POPULLIT SHQIPTAR.AMERIKA DO KERKOJE QEVERI TEKNIKE QE SHQIPERIA TE BEJE ZGJEDHJE TE REJA.KETE GJE PARASHIKOJ UNE.

 15. bamka says:

  vetem kur te civilizohemi,te dime te njohim humbjen,te rrespektojme fituesin etj etj………….qe duhen 70 vjet atehere mund te pretendojme ne per ne evrope!!!!!!

 16. asgje nuk harrohet says:

  A ju duket vendim i drejet ky i ministrave te jashtem te shteteve te BE-se, per Shqiperine. Besoj se shumica juaj eshte dakort me kete vendim, edhe pse nuk u pelqen. Si duam te futemi ne BE, kur nuk dime se si te kerkojme te drejtat tona. Filloni duke reflektuar nga gjarat me te vogla, a i flisni ndonje komshiu qe hedh mbeturinat nga ballkoni i pallatit, a i beni me dije ndonje drejtuesi mjeti qe eshte futur kundravajtje ne rruget me nje sens, patjeter qe jo, sepse mendojme le ta gjeje nga shteti. E pra shteti nuk mund te gjendet ne cdo situate per te marre masa ndaj cdo qytetari.Por jemi vete ne qe duhet te ngrejme zerin per tu pershtaur me europen.Shumica e shqiptareve kane dale jashte shtetit dhe te gjithe jane me te kulturuar se vete qytetaret e atij vendi ku shkojne, kurse kur kthehen ne shqiperi, fillojne e bejne te njejtat veprime qe kane bere me pare, si kafshet, ecin ne rruge me makina, si kafshet hedhin mbeturinat nga ballkoni e shume e shume gjera te tjera. Po te fillojme te kerkojme gjerat tek vetja me pare duke kritikuar dhe duke menjanuar personat qe sillen ne kete menyre nga shoqeria, edhe ata do te detyrohen te sillen me kulture. Pastaj vijne organizimet me te medha qe kane te bejne me kushtet ekonomike dhe sigurine brenda kufijve te shtetit tone, atehere mund te kemi goje te ngrihemi dhe te kerkjme te zbatohen reformat dhe ligjet qe votohen ne parlament, por te paret qe nuk i zbatojne jane ata qe i votojne, sepse kane gjetur ne si komunitet qe e shikojme cdo gje me syrin e dyshimit, se nuk kemi cfare tu bejme. Qe te futemi ne europe duhet te regullojme veten, pastaj te detyrojme politikanet te sillen si njerez normale, keshtu rjedhimisht Europa nuk do kete goje te thote nuk jeni gati per ne BE. Reflektoni o njerez se e kemi vete fajin qe kemi keta politikane qe ngjajne si barriere dhe jo ligjvenes.

 17. aqifi says:

  Fierin aman e “fitoi populli opozitar” se per kete dogji Statusin. Shok te Temes dini gje cu be me Fierin u be “Nderko Shiatiku Krietar i Qarkut”, apo jo. A ta hanksha zemren moj “Opozite Rilindase” qe e gjete nje sebep dhe kete here per me e mbaj larg Shqiperine nga EU. (si babai juaj shpirteror Enver qe e mbajti 45 vjet larg nga USA dhe EU)

 18. x says:

  pse po ti kishim plotesuar kushtet kujtoni se do na kishin pranuar.o njerez a e dini qe sipas anketave qe njerzit qe europianet urrejne me shume jane ballkanasit dhe shqiptaret bashke.qe na shohin si kafshe.a e dini qe europa kurve do me shume zezake e arabe se ballkansit.ata u duket sikur e gjithe e keqja u vjen nga ballkani edhe shqiperia.harruan qe europa perendimore eshte shkakatajra sot e gjithe lufterave genocideve dhe kufijve qe i kane bere lemsh si 1912 qe ballkani te rrije gjithmone i trazuar.lereni europen se nuk ka te mire prej saj.po na pranuan vetem po te kene interes.europianet gjithcka e bejne per interes.

 19. mustafa says:

  shqiptaret e majt komunist e laluc te enver hoxhes le tiu hypin guxhes se karit te sali berishes i lumt saliut qe nuk leshon banden greke te edi rames

 20. alban4eva says:

  Saleh kurva nuk eshte budalla, ai enkas shpiku ceshtjen e Fierit, si molle sherri, qe neser pasneser, si do qe te shkojne gjerat, tia hedhi fajin opozites per ndonje deshtim te mundshem..

  pra, e detyron opoziten te votoje 3 ligjet, qe do te thote, qe opozita te beje nje veprim ilegal, dhe opozita duhet te zgjedhe, ose te beje veprime ilegale duke votuar 3 ligjet, ose te mos pranoje ilegalitetin duke bere keshtu qe te behet gjasme pengese votimi i 3 ligjeve..

  ehhhh, eshte p..th i zgjuar Salehu, mos mendoni se eshte budall..
  plus, qe ka filluar te shtoje popullsi andej nga Kuksi, po behet Kuksi me me shume banore se Tirana, hec e merre vesh..

  per te mos folur pastaj per dhenine e pasaportave shqiptare, me qellim votimi..
  ehuuuuu, sa do shofim ketu e deri ne qershor, do ta shifni.. tragjikomedi do shohim me syte tane..
  Saleh varkari po pregatit vjedhje spektakolare, ato te meparshmet nuk jane gje fare, keto vjedhje votash qe do beje Salehu kesaj radhe do mbahen mend ne historine boterore..

 21. Pilo Lala says:

  Me ne fund Evropa po degjon Ameriken, qe e di qe Statusi eshte nje shashke qe i duhet Berishes.
  Evropa nuk ka nevoje per Qeveri te mbaruara si ajo e Berishes.
  Bravo Evropa!

 22. banija01 says:

  Per komentuesin
  asgje nuk harohet..
  Ti qe nuk haron je pak idealiste dhe aspak pragmatiste,qe ta fillojme nga vetja do kalojne edhe 100 vjet te tjera pa te ndergjegjesohemi.Per ato shtete qe thua ti nuk u vet ndergjegjesuan po ishin ligjet mesjetare qe u detyruan te jene te ndergjshem para ligjit. Ne kohet qe jemi sot kete duhet ta bejne 140 baballaret e kombit.Ne qofte se ligjet qe bejne nuk i zbatojne atehere bien si dominoja deri tek i fundit.
  Pardje FIKS FARE tregoj nje shkolle me nje nxenes problematik kishte dal gjithe klasa jasht dhe dhe nuk bente mesim,kurse mesuesi qe vetem me nxenesin dhe per te nuk mund te mirte asnje mase.
  Kjo nuk mund te ndodhe ne asnje vend te botes pervec SHqiperise,prandaj te pyes ty komentues se kush duhet ta zgjidhe kete problem pervec qeverise ,raste te tilla tragjike dhe me keq akoma do gjesh sa te duash ne Shqiperi dhe me i fundit Tabaku me 60 vendime te pa zbardhura ,a nuk eshte detyra e qeverise.
  Nuk eshte faji i popullit qe Evropa nuk na jep statusin por qeveria

 23. plaku mero says:

  Ada sa te trashe jeni ju mbeshtetesit e salramsheqeres. Ju akoma besoni te ai dhe genjeshtrat e tij dhe shpifiet e tij,akoma besoni EDI RAMA JU KA BERE GJITH Te KEQIAT ( JA U BEKA EDI)!!! JO MOJ ADA . TE KEQEN JA U BEN PINOKIO ME BANDEN E ALIBABES;edi rama ju eshte bere fantazme, gjith naten i ulet psikopatit afer krevatit dhe i thot do ta mar pushtetin doktor,ooooooo pinok.kete ender e sheh komplet banda e salibabes. me keto thirie histerike sali mashtron njerez si ty ada kelmendasin,ben ckagon dhe shume kuksiane te mulit tropojane qe i ka vesh polica se aty sipas sali Duhen njerez te fuqishem nga trupi jo nga koka,shume lek e pasuri ka falur sali per karige e per pyshtet,ka njerez qe e kane enger mu.. e korupsionit shqipetar edhe ne BE.po gabimet e plakut mero jane aq te trasha sa skan menyre si ta ndihmojne, korupsionin ;qeveritar vjedhjet ,krimet dhe falien e detit kush e boni ooooooooooooo ADA EDI APO SALI, ASHTU SI TIRANEN DHE FIERIN E FITUAN SOC PO PLAKU DJALLEZOR PO BEN LLOI LLOI DREDHIRASH .ME NJE GJE JAM DAKORT ME SALIUN ,KA MESUAR MIRE ZANATIN E VJEDHIES NE MENYRE FAMILIARE, ESHTE NJE MAFIOZ QE I LUAN POLITIKANET NE GISHTA SI PUNA E LSi) DUHET TE BINDESH TI ADA DHE ShOKET E TU MILITANTE TE DOKTORIT NE RADHE TE PARE JU DUHET TE SHIHNI ME SY JO ME BY,,, SHQIPERINE E ALISALIUT, qe e shkateruan me korupsionin ,vendi yne eshte bere kancer i pa sherushem,i cili ka bllokuar arteriet kryesore te vendit,duhet kohe dhe politikane qe e duane vendin (KAM BESIM TE EDI RAMA NE KUALICION ME AK)e, dyta dhe me e rendesishmia eshte qe as nje popull qe jeton ne shtetet e BE nuk eshte i kenaqur nga bashkimi standarti ka rene,karshi BE cdo shtet eshte i detyeuar ti pergjigjet kushteve qe per vendin tone jane te veshtira per tu realizuar, kenaquni dhe ca kohe me gjera te fresketa ,kur ankohen evropianet qe kane udheqie te pa perlyer,po tek ne vaj ,vaj me det,deshira e salit per ne BE eshte nje gejeshter elektorale AI i njeh shqipetaret qe ngopen me lugen bosh dhe duke bere zhurme te pa nevojshme akuzon edin ,SALI ESHTE I PARI QE NUK E DO HYRIEN NE BE ATY I DALIN LAKRAT SHESHIT THIRIET E TIJ KUNDERA OPOZITES JANE SI THIRIET FALLCO QE BENTE KUNDER TOSIT MIKUT TE TIJ ,MENDOI SE KENI ARUAR ( TE SHESHI TE SHESHI TA HEDHIM QELBESIRET) SIC DUKET KESHTU I DO MUSHKA DRUTE SIC DUKET GENJESHTRAT DHE THIRIET HISTERIKE I I BESOJME NE SHQIPETARET,I Drejtohem militanteve demokrate cfituat ju me futien e vendit ne NATO ? PERGJIGJE:- OPINGAT E SHEROS IMAMI ME SALI BABEN POOOOOOOOOOOOO DOLLAR, MLIDHNI MEDIEN VOTONI PROGRESIN NDRYSHIMIN.SHQIPETARE JEMI TE GJITHE SI MYSLIMANET,ORTODOKS KATOLIK;

 24. tahipi says:

  Te qifsha Be ata vetem sklever te rinj kerkojne,per serbine ata bejne shume se duan ta shperblejne si kompesim per sulmin e Natos kunder Serbise,kurse per ne as ja ndin fare dhe mendohet per vendet e ballkaqnit perendimor qe te antaresohen ne BE ndoshta ne 2025,prit gomar qe te hash bar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81883
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81883
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34780
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34780
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24729
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24729
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X