#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Rrëfimi: Si mbijetoi Enver Hoxha në Francë, humbja e virgjërisë dhe biseksualiteti

Në rrëfimin e Thomas Schreiber “Enver Hoxha-sulltani i kuq” tregohet se Marseli, propaganduesi i Partisë Komuniste në Francë, i kërkoi Enverit të lexojë librin e George Politzer, filozof i famshëm marksist francez me origjinë hungareze.

Ky shkrimtar ndikon shumë tek Hoxha, ndërkohë që edhe interesi i tij për shkencat humane vazhdon të rritet vazhdimisht, duke mos e menduar neglizhencën ndaj shkollës.

Në vit të tretë Enveri dhe miqtë e tij njoftohen se do t’ju shkonte për vizitë inspektori i Ministrisë së Arsimit, i cili habitet kur mëson se studenti Enver Hoxha është i panjohur për  orët e shkencave të natyrës, që është ndjekës i lirë i orëve të mësimit, pa detyrim dhënie provimesh në një fakultet tjetër dhe kalon kohën me miqtë e tij të Partisë Komuniste.

Inspektori i zhgënjen studentët e zhytur në borxhe pasi nuk e kishte marrë me vete çekun që prisnin prej tre muajsh dhe i mbledh ato në kafe “Riche” ku u foli për mbretin Zog.

“Ju duhet të jeni besnik dhe duhet të luftoni komunizmin, në të kundërt rrezikoheni që t’ju hiqet bursa, madje mund të burgoseni”, iu thotë inspektori.

Kështu që më 6 nëntor 1933 Enverit i hiqet bursa, mirëpo ai as që mendonte të kthehej në Shqipëri pa diplomë e pa punë. Por, pasuria e tij arrinte 1500 franga, ose një muaj rrogë, kështu fillojnë kursimet nga jeta që bënte.

Ai lë Monpelienë dhe niset për në Sorbonë me ftesë të disa shokëve të liceut që vazhdonin studimet, ku disa ditë i kalon te Abaz Omari, djali i kushërirës së ti, ku vizitoi ekspozita dhe sitet kryesore turistike në Paris.

Ai u nis për në Sorbonë dhe takoi Qemal Karagjozin, me të cilin ndau dhomën pa dijeninë e pronares. Pasi siguroi të fjeturën dhe ngrënien, ai fillon të kërkojë punë. I zhgënjyer ai shkonte nëpër kafene, lexonte shtypin, derisa kamerierët i kërkonin të largohej ose të merrte një pije tjetër.

Qemali dhe doktor Remzi Fico, një kushëri i largët i së ëmës, i jepnin  ndonjë të hollë, por nuk i mjaftonin.

Kur ishte gati të braktiste gjithçka për tu nisur në Shqipëri, sheh një njoftim ku kërkohej “kopjues adresash”. Ai merr punën ku do paguhej 30 franga për një pjesë të adresave, por të paktën s’do të vdiste urie.

Ndonëse tenton sërish për të marrë bursë, takon sekretarin Noçka  në legatën shqiptare, i cili i pohon se ka marrë përgjigje negative nga Tirana, por i siguron një vend pune si sekretar i konsullit  të ardhshëm në Bruksel, i cili së bashku me atasheun  do të mësonin shqipen dhe do të bënin dy orë mësim në javë dhe do të paguheshin për 20 franga. Me 40 franga e kursit dhe 60  frangat e adresave ai mund të siguronte mjaftueshëm para.

Sipas Schreiber, Hoxha nuk ka qenë shumë i suksesshëm me vajzat pasi ata kishin sy vetëm për Nedin Kokonën një student për të cilin Hoxha bëhet xheloz.

Takimi i parë i tij seksual mund të ketë ndodhur në pranverën e vitit 1929 në një hotel të Korçës në moshën 21 vjeçare. Autori shkruan se ende nuk dihet cila ishte vajza me të cilën shkoi.

“Në moshën 21 vjeçare ai zbuloi dëshirën e mishit. Edhe pse për një kohë të gjatë kishte miqësi vetëm me miq nga Korça e Gjirokastra. Episodi ndodhi në hotelin e Korçës do të shënojë edhe biseksualitetin e tij,” shkruan autori.

Ai ishte narcist dhe sillej si ylli i Gjirokastrës. Në vitin e katërt ai i vardiset Sabiha Kasimatit, një vajzë jo e shkëlqyer në mësime, e përkëdhelur dhe e parfumosur, të cilës i vardisen shumë meshkuj. Faktet tregojnë se Hoxha kishte shumë afinitet me këtë borgjeze.

46 komente në “Rrëfimi: Si mbijetoi Enver Hoxha në Francë, humbja e virgjërisë dhe biseksualiteti”

 1. Ben Chicago says:

  Homosexualiteti i Hoxhes ishte gjeja me pak e rendesishme tek ky vampir.Por perversiteti ka qene dhe eshte tipar dallues i te gjithe udheheqesve komunist duke filluar nga Hoxha dhe perfunduar tek Rama.

  1. coku says:

   eshte treguar ndonjehere pervers rama me ty qe je kaq kopetent. po doktorin e ke kaluar tangent.

   1. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

    Hallall i qoft palla Enverit.Cfardo qi te ket qen bio apo hetero,sa ishte gjall s’munde me bo as gek as mek kurkush.Nga jugu ne veri.
    Prandaj mos na e hapni barkun me libra te till kot fare,po shikoni dhe merruni me hund-skifterin e Tropojes,qe po shkatarron tan Shqipnin dhe don me ja vu zjarrmin dhe Kosoves.
    Shikoni Sali Berishen qe kerkon ta ndaj Kososven me Serbin…
    Automatikisht bashkimi i Shqiprise me Kosoven don me than ndarje e Kosoves me Serbin.
    Enver Hoxha nuk bon ma nona as per bukuri as per trimeri.

   2. Nje Enver tjeter por i vogel. says:

    Thomas Schreiber ti i ke mbajtur qirin Enverit? Nejse ,kero qe shkruan ky e ben me qellimin qe kibri ti shitet e te mbledh ca leke te pistë.
    Po t,i kishte keto gjera nuk do te qendronte e luftonte kaq gjat me tegjithe ata qe ja kishin me te pabes Shqiperise. Librat e verdh kete gje kan.

  2. Tani says:

   Ke te drejte, perversiteti prek njerezit jo kafshet. Saliu hyn tek shtazet, ka probleme thelbesore me qenien njeri. Nuk e prekin keto teorite urbane.

   Ps. A lave ndonje pjate per sot?

  3. Horri i Bulevardit says:

   O jashteqitja e Saliut, Rama ska qene asnje dite komunist, edhe Rama si te gjithe ne te tjeret qe benim xhiron e zakonshme te darkes, kur arrinim tek KQ; ISHIM TE DETYRUAR TE ZBRISNIM NGA TROTUARI.
   Ndersa depozita jote e jashteqitjes, Sali Berisha, jo qe skishte nevoje te zbriste nga ai trotuar i ndaluar, por kishte te drejten te futej ne strofken e diktatorit dhe te ulej aty kembekryq me vampirin.
   Prandaj o mbledhes i jashteqitjes se Saliut, nxirre kaken e Saliut, atje ku e pelqejne dhe ku e hane, jo ketu e as tek Edi Rama. Kopuk maloku i trashe, ta paskan hap gojen zezaket e chikagos dhe spaske me frena.

  4. erik says:

   Pse e anashkalove Sali psikopatin mor Ben.Sic duket i perkaske edhe ti familjes se vampireve.Politikanet ne tersi,si ne monizem ashtu edhe ne demokraci,kane te njenjtat tipare,jane gjakpires te shtresave popullore.A po kete s’ta kishte mesuar plaka kurve….

  5. Toni says:

   Kerko ne internet per jeten e Hitlerit i cili ishte nje atdhetar i flakte dhe nje njeri qe ne raste festive te madhe pinte uje te gazuar.
   Sipas kesaj logjike ai do te duhej te ishte njeri i mire por historia flet ndryshe…………

   Pale po te permendim jeten e crregullt te Ataturkut apo te Cercillit per te cilet historia flet ndryshe……………

   Disa pune nuk kane receta………

  6. +10 says:

   Mund te jete e vertete, c’i ka pare suma Sales, nates varrit me ja tregu…

  7. Ben Bathorja says:

   O Bathors, po nuk i kupton ti ca gjera mor hajvan. Po ti me injorancen tende te eger je per kafaz mor legen, jo per prapashtesen qe i ke vene emrit. Kafshe si ty ndjellin turbullira ne kete vend, keqdashje, injorance dhe urrejtje krahinore ne 300 km diameter… vemje e ndyre!

  8. sorge says:

   Me pervers i ndyre se ty nuk ka,o kelysh i Berishes!!!
   Llap sa te duash per Enver Hoxhen,por atij as me jashteqitjen e tij nuk krahasohesh!!!
   Ti je nje PLEHRE e urryer,qe nuk ja vlen te te pergjigjesh,por kete e bej per lexuesit e shumte!!
   Ti me siguri do jesh ne nje nga zyrat e KRIMIT teBerishes ketu ne Shqiperi,pavaresisht se ke vene NOFKEN “CHICAGO”!!
   Nuk e mbron dot kete agjent serb,me te gjithe KRIMET E SHUMTA,QWE KA BERE!!
   Ai bashke me te gjithe ju te tjeret zagare te tij,shpejt do ju vije FUNDI ne qershor!!!

  9. albaniafirst says:

   Ti Ben nga Cikago duhet te jesh ca si pyke se ndryshe s’ka si spjegohet qe e ke aq shume me Ramen. Rama s’ka qene kurre udheheqes i Shqiperise qe pershkruan zotrote. Por ne se thua:
   …. nga Hoxha tek Saliu, jam dakort me ty.
   Saliu yt i vjen anes edhe nje perversi si Hoxha, se sa per gjakatare jane qe te dy njelloj. Se fundi, Rama ka qene disident i vertete qe ne kohe te merhumit. Kete e dime ne qe jemi lindur e rritur ne ate qytet qe quhej Tirane dhe qe sot quhet Tiranastan, qe per ironi Rama e cliroi nga kioskizimi qe i beri Salushi yt me ata idjotet qe kishte vene ne Bashki.

 2. populli e di se kush ka qene enveri, sepse e kemi jetuar kohen e tije.. POR enveri ka vdekur, POPULLIT i interesojne te gjallet, e tashmja, popullit i INTERESON ENVERI SALI ky qe po kjetojme tani,..I vdekuri me te vdekur . E i gjalli me te gjalle.

 3. tom says:

  Ky “autori” duhet te kete qene pasivi….ndryshe nuk ka asesi te kete kete alamet kujtese….

 4. ardi says:

  o beni pa shko shih pak berishen nga prapa,se ai rrinte shume pas enverit……dhe po deshe per Ramen-besoj se e ke pare fotografine e tij nudo,me hanxhar ne brez……….dil ndonje xhiro andej,por mos harro te maresh saliun…..

 5. ardi says:

  do ti lutesha redaksise se gazetes tema qe ti pasqyroje keto qe komentojme se shpesh here disa i hedh e disa jo-kjo te ve ne dyshim…..dikush ofendon dhe e pasqyron,dikush tjeter i pergjigjet dhe nuk pasqyrohen………athere o i hidhni te gjitha,o mos hidhni asgje nga ato qe kalojne temen ne te cilen keni pasqyruar…..ju lutemi…..

 6. ATILA says:

  Se c’ben njeriu me seksualittin e vet dhe me jeten e tij intime eshte gje personale. Secili ben ate qe i duket me pershatshme dhe e drejte. Per mua ka rendesi se sa punon dhe si punon se kjo i jep shoqerise zhvillim po se c;far ben X-i apo Y-i me hallatet dhe menderen e vet eshte puna e tij. Enveri dhe te tjere politikane duhet te peshohen per sa i kane dhene Atdheut por jo kujt ja kane ngop ose kuash ja ka ngop. Mjaft me keto budalliqe se u ngopem.

 7. Horri i Bulevardit says:

  Lexova nje koment te Nastradinit ne komentin e meparshem per hoseksualitetin apo bisesksualitetin e Enver Hoxhes dhe aty Nastradini me te drejte shkruan se tek Enver Hoxha nuk ishte e keqja e tij tek keto gjera, por jep te kuptoje se keto vese te tij, sollen ate vrrer te pashembullt tek populli i tij duke e shkaterruar Shqiperine dhe shqiptaret deri ne asfiksim.
  Per nje te vdekur mund te shkruhen shume gjera, nga me te keqijat, por mua sme interesojne aferat e Enver Hoxhes, mua me intereson vetem ajo pjese ku ai shkaterroi dhe la nje popull te varfer dhe te shkaterruar ekonomikisht.
  Me intereson se Enver Hoxha edhe kur vdiq, la litarin e shkaterrimit te Shqiperise, si nje forme hakmarrjeje jashte varrit.
  Na la Sali Berishen dhe berishianet e tjere, na la ish spiunet e sigurimit famekeq te partise shtet.
  Kjo duhet ne sot te na interesoje, tek figura e shkaktarit te tragjedise shqiptare Enver Hoxha.
  Prandaj jam dakort me komentuesin Nastradin qe thote se veset e Enver Hoxhes, jane dytesore, ato qe jane te parat, jane shketrrimi dhe devijimi total i shqiptareve nga rruga e vertete demokratike.

  1. antonio says:

   Horrit te Bulevardit alias SHPELLARIT MALOK I Berishes:
   Te jane erresuar syte,o TRUSHKULUR nga KRIMET MAKABRE TE Sali Berishes kunder popullit SHQIPTAR!!!
   Enver Hoxha CLIROI SHQIPERINE ME NJE LUFTE TE LAVDISHME,QE E RRESHTOI SHQIPERINE NE RADHET E KOALICIONIT BOTEROR FITUES ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN!!!
   Enver Hoxha NDERTOI SHQIPERINE NGA SHKATERRIMET E LUFTES per 2-3 vjet e jo si Berisha,qe ka 22 vjet qe e quan TRANZICION, kur ai i vuri FLAKEN gjithckaje qe NDERTOI ENVERI!!!
   Enveri e beri popullin 90% analfabet te kohes se Zogollit me SHKOLLA E UNIVERSITETE,PUNESOI NE UZINA,FABRIKA E KOMBINATE,FLOTA TREGETARE DETARE CANTE DETE E OQEANE,DRITAT I COI FALAS NE CDO SHTEPI,BUJQESIA KONKURONTE TREGUN BOTEROR ME CILESI E SASI!!
   INDUSTRIA E KROMIT,BAKRIT,UZINA E INSTRUMENTEVE TE PRECIZIONIT NE KORCE etj ishin ME EMER NE BOTE!!!
   Uzina e KABLLOVE ELEKTRIKE NE SHKODER ekpsportonte 95 % te prodhimit,Uzina e Bakrit ne Rubik prodhonte FLORI,UZINA 12 E KOBALTIT ishte nje nga 4 UZINAT PRODHUESE TE KOBALTIT NE BOTE etj!!!
   Po Sali Berisha cfare ka bere keto 22 vjet???
   KA SHKATERRUAR ATO,QE U NDERTUAN NE 45 VJET NGA POPULLI NEN UDHEQEJEN E ENVER HOXHES!!!
   Hyyyyy,PLEHRA!!!

   1. Horri i Bulevardit says:

    Ne te komunistit Antonio

    Mbas luftes se dyte boterore, ishte e kuptueshme qe do te vinte zhvillimi, se bota po ecte perpara dhe skishte si te rrinte edhe Shqiperia, e prapambetur.
    Por Enver Hoxha, ate zhvillim ne qofte se do ta quajme, e pranoj se ishim atje ku stregohet me, e zhvilloi me nje cmim shume te larte, ku nga nje ane, varrosi per se gjalli me mijra shqiptare qe i perdorte si krahe pune te rende, duke i burgosur, per pikpamje qe nuk perpuqeshin me diktatorin dhe nga ana tjeter me nje rroge minimale, qe mund te jetoje vetem ne Shqiperi dhe mos harro se ajo rroge per cudi, ishte llogaritur qe te mbaronte tre kater dite perpara se te vinte rroga e rradhes dhe ato tre kater ditet e fundit, ishin tmerr per shume familje, qe i skuqeshte faqja se duhej te kerkonin per te njeqindten here borxhin e rradhes, se barku shoku A. Gramshi sishte komunist, barku donte cdo dite buke dhe gjelle.
    Enveri ishte i zgjuar se po te ishte hajvan, mund ta linte popullin analfabet, por sdo ta kishte te gjate pushtetin, por ai e la te shkollohej dhe nga ana tjeter, i vuri spiunet nga mbrapa, qe kush ta ngrinte koken, tja hiqte me lehtesi.
    Zhvillimin e Shqiperise e pame mbas vitit 90-te, aty e kuptuam se sa te zhvilluar paskemi qene, sa kur mungonin parate per te blere lende te pare, komunizmi enverian, me doren e R. Alise, shpiku 80% duke i nxjerre me mijra familje te papuna.
    E sa per Berishen te pakten ata qe me kane lexuar e dine se sa jam i afeksionuar mbas Berishes, keshtu qe mos bej lojra fjalesh me zhvillime fiktive te diktatoreve, qe me TV-te e tyre partiake, na nxirrnin gjithmone ne vendin e pare ne bote dhe si me te lumturit e kesaj bote, qe kur u hap per shqiptaret, lane parajsen komuniste enveriane dhe shkuan drejt ferrit kapitalist me deshiren e tyre.

    1. antonio says:

     O HORR!
     Se cfare ka bere Enver Hoxha per kete popull dhe Shqiperine e dinte te gjithe shqiptaret!!!
     Nga nje vend MESJETAR DHE I PRAPAMBETUR,ANALFABET E I DRITES ME KANDIL,U KTHYE NE NJE VEND INDUSTRIUAL ME NJE JETE TE SIGURTE E TE GARANTUAR!!!
     PO SOT E 22 VJET,O FAQEZI FASHIST,PSE NUK NA THUA SE CFARE KA BERE REGJIMI KRIMINAL I SALI BERISHES,FATOS NANOS E ILIR METES???
     – I gjithe VERIU eshte NGUJUAR NGA GJAKMARRJA E EGER,VRASTARE!!!
     -PAPUNESIA ESHTE MBI 50% e popullsise,gje qe mbjell KRIMIN DHE PROSTITUCIONIN MASIV!!!
     -mbi 40% e femijve jane ANALFABETE se nuk kane mundesi te shkojne ne shkolle!
     -SHENDETESIA KA MARRE FUND dhe nga MJEKET NE CDO FSHAT,NE KOHEN E ENVERIT,TANI PO VDESIN NJEREZIT RRUGES SE NUK SHKOJNE DOT TE VIZITOHEN ME DHJETRA KM,NE QYTETE TE LARGETA!!
     -BURGJET JANE MBUSHUR PLOT SE KRIMI ESHTE ULUR KEMBEKRYQ NE CDO QELIZE TE JETES!!!
     LUFTA E KLASAVE ESHTE NGRITUR NE QIELL,SE PO NUK ISHE ANTAR I PD-se NUK FUTESH NE PUNE!!!
     -VOTAT E POPULLIT VIDHEN HAPUR DHE NE PUSHTET VJEN KRIMINELI E JO NJERIU I POPULLIT!!!
     -Pas 90-tes,REGJIMI DEMOKRATIKO-FASHIST I BERISHES I VURI KAZMEN DHE FLAKEN TE GJITHE PASURIVE TE NDERTUARA NE 45 VJET DHE SOT NUK KEMI AS PYJE,AS ULLUSHTE,AS VRESHTA,AS PEMTORE,AS MINIERA,AS HEKURUDHA,AS SHENDETESI E AS ARSIM!!!
     -DROGA KA MARRE DHENE,DEGJENERIMI KA NGITUR FOLENE DHE DIVORCET,VETEM NE TIRANE NE NJE VIT BEHEN ME MIJRA,qe do te thote se MIJRA FEMIJE BEHEN JETIME!!!
     DIVORCET NDODHIN SE IMORALITETI KA MARRE DHENE DHE CIFTET SHKATERROJNE FAMILJEN PER QEJFET E DEMOKRACISE KAPITALISTE!!!
     MALLKUAR QOFTE KJO JETE!!!

     1. Horri i Bulevardit says:

      Dhe meqe keta berishet e nanot me metet, spaskan bere kurgje dhe une duhet te shkoj perseri te flej me mullixhine?, jo mor shok, keta qe ti permend jane litari i lene jashte per ti dhene goditjen e fundit shqiptareve dhe ky litar eshte futur ne qafen e Enverit dhe pjesen jashte tij e kane pervetesuar shoket e tij te idealit ose nxenesit e tij dhe kete e bejne per ti thene popullit se nuk deshte te rrinit me diktatorin, tani rrini po me diktatorinb e ri qe ne fakt zbaton politiken e diktatorit te vjeter.
      Se di a e ke haberin se si eshte ne fakt demokracia e vertete?, se kur ti mi ben krahasimet me berishiane e nanoiste, me duken si krahasimet qe bente diktatura me vitin 38-te, megjithese ishim ne vitet 80-ta, kur bota bente pushimet neper perlat e turizmit boteror dhe ne skishim mundesi te shijonim bregdetin tone.

 8. king says:

  ardi ato qe ofendojn jan te pergedhelurit e gazetes Tema /po mos harro se kushti eshte qe te ofendohen kush eshte ne mazhorance cfardo fjalorit banal te perdoresh,ndersa po gabove te opozites as nuk behet fjal per botim

  1. korca says:

   Nuk besoj qe ai te ishte BI ,sepse ai ka pasur vsjza shume te bukura dhe te zgjuara ,por e tregonin shume medjemadh ,fodul arrogant dhe vajzat e zgjuara i jane larguar.
   ish te dashuren e tij ne korce e kam njohur para shume vitesh , ka qene ylli i korces
   nuk e di nese jeton me .
   AI MERREJ VETDM ME FEMRA , POR KANE FOLUR GJITHMON KEQ PWR TA ULURUR FIGUREN E TIJ AI ISHTE ME FAT . MBASI NDERPREU STUDIMET GJETI PUNE NE AMBASADEN BELGE DHE ATY FILLUAN
   DIREKTIVAT E KOMUNIZMIT NE SHQIPERI .ENVERI KY QENE GJITHE KOHES I MBROJTUR NGA SIGURIMI ANGLEZ . SHQIPERIA ISHTE VENDOSUR TE BEHEJ SHTET KOMUNIST.

 9. fatmiri says:

  Eshte injorance te merresh me gjera te tilla qe ka qene homoseksual apo biseksual Enver Hoxha, sidomos sot. Kjo tregon se sa pase eshte media dhe gazeta , por ne radhe te pare njerezit ne Shqiperi qe kerkojne te nxjerrin dhjame nga pleshti. Po ju jape nje shembull: kryeministri Belgjikes, Elio Di Rupo eshte homoseksual dhe e deklaron ne çdo takim me njerezit si çdo bisede tjeter. As shkruajne e as thone gje. E lexova dhe pak te shekulli a panorma, keto shenime te librit te publicistit me shtetesi franceze dhe me duket se i ka ikur koha. Ai do tu shese libra per leke shqiptareve. Por mos bini me ne grep ju gazetaret se nuk kemi kohe per te humbur. Kemi homoseksualin me te madh sot: Sali Berishen. Nuk u vjen gje e keqe se ne ç’vrime u fut, por kur s’ke fuqi ta futesh ne asnje vrime.

 10. alba aba says:

  Njerezit e vegjel gjithmone ndjehen keq nga prania e njerezve te medhenj, qofte edhe ne histori. Qe do te thote se te jesh i vogel nuk eshte turp, mekat, paaftesi sepse shumica e individeve ne kete bote te tille jane, eshte normale. Drama e te voglit, procesi i zvogelimit- peshtirosjes te tij, lind ne momentin kur ai tenton te kaperceje kufijte e vet natyral dhe social. Konkretisht. Alpinisti ka lindur dhe jeton ne mal. Kur ai vjen ne qytet, dhe nuk ka perse te mos vije, hidhet ti kaperceje kufijte e vet me galop – ne vend qe ta mare ecjen shtruar. Prandaj ai behet i urryer per qytetaret. Kete pune ben edhe Thomas Schreiber. Kerkon te behet interesant me mishin dhe me gjakun tone, me historine tone, nderkohe qe ka kokeloqe sa te doje ne shtetin e vet. Por, jo nuk e ben kete sepse ruan faren dhe fisin e vet, krenarine e vendit te vet. Dhe na gjuan ne si derra qe jemi. Dhe mire e ben per aq kohe sa te tille do te jemi.

 11. lili says:

  o fatmir:francezi vetem tregon nje fakt:enveri ishte bisexual,nuk gjykon.ti gjykon kur duhesh me anashkalluar kete teme,dmth ty te pengon ,jo shkrimtarit!

 12. Andon says:

  Nuk ka rendesi nese ishte bi apo homo, rendesi ka qe te mos harrohen ato qe Enver Hoxha I beri popullit shqiptar, te cilin e vriste ne emer te popullit.

  Shume komentues e duan Enver Hoxhen dhe regjimin diktatorial, por, ne te njejten kohe, shajne hapur regjimin e Sali Berishes. Regjimi I Enver hoxhes, po ta shaje, te eleminonte (jo pak here edhe po te mos e shaje), pra ju qe e doni ate regjim duhet te pranoni qe Sali Berisha duhet tu eleminoje ju, ashtu si eleminoi ata te 21 Janarit. Perndryshe jeni hipokrite.

  P.S. Sali Berisha eshte trashegimtar I atij sistemi, keshtuqe duajeni si keni dashur Enverin. Jane I njejti mut.

  1. shpati says:

   Enver Hoxha nuk ka vrare popullin shqiptar,por vetem ata,qe donin te BININ MENXYREN E SOTME,QE QUHET KAPITALIZEM!!!
   Ti llap se Enveri te vriste po ta shaje!!!
   Haaaaa!
   Po Berisha a NUK I VRAU 4 PROTESTUES NE BUKEVARD???
   U VRANE 4 VETE,POR MUND TE ISHIN VRARE 4000 SEPSE GARDISTE QELLONIN DREJT TURMES DHE VETEM FATI APO PA AFTESIA SI QITES,APO TE TMERRUAR NGA FRIKA,NUK QELLUAN NE NJEREZ,POR NEPER PEME E MURE!!!
   PO TREBICKEN ,A NUK E VRAU GJOJA ME AKSIDENT???
   Po 26 VETE NE GERDEC A NUK I VRAU DHE NUK U DENUA NJERI,VETEM SE ISHTE DJALI I TIJ NE KETE KRIM???
   IK,ORE SHPELLAR KRIMINEL!!
   MOS BEJ ULURITJE PER ENVERIN,POR SHIKO KRIMET E BERISHES!!!

 13. Artur Duka says:

  Ore, po ky Enveri paska qene i kohes, se sot i lartesojne homoseksualet, biseksualet dhe perverset e tjere!
  Nga nje ane na ftojne bashke me Ambasadorin amerikan te pranojme dhe te duartrokasim paradat e homoseksualeve, nga ana tjeter na thone qe Enveri ishte homoseksual!
  Nqs homot jane burra te mire, atehere edhe ky Enveri nuk paska patur shume faj qe beri ato qe beri, se shoqeria shqiptare e diskriminonte per orientimin e tij seksual dhe ai e kompensoi ne rruge tjeter!!
  Pra fajin e paskemi pasur ne, shoqeria shqiptare qe prodhoi Enverin, jo Enveri!!!

 14. analist says:

  Shikoni cfare idiotizmash shkruhen dhe shiten si libra:Sipas Schreiber, Hoxha nuk ka qenë shumë i suksesshëm me vajzat pasi ato kishin sy vetëm për Nedin Kokonën një student për të cilin Hoxha bëhet xheloz—-kjo eshte paradoksale,Hoxha nuk gjente dot dashnore sepse te gjitha vajzat e Frances dashuronin nje shqiptar tjeter!!!!!!!!!!

 15. infermierja says:

  Ben qikago e ka pas te emen infermiere ne turnin e trete te kardiologjia. Keshtu qe nuk mund ta shaje shokun e nates se te emes. Beni ngjan shume me zenin. Jane te sjellshem.
  Te atit te benit ja kishte futur enveri. Ja kishte fut ne burg desha te thosha. Atje ne burg e dini vet ju si ta benim rondelen ata burgaxhite.
  Kurse ai qe komentoi nastradinin I dinte me hollesi te medha muhabetet. Duket qe ngjarja kishte ndodhur ne sjtepine e tij.
  Enveri ishte diktatot dhe ja rraste brenda ketyre pederave. Dmth ja rraste ne burg dhe atje ne burg ata ja rrasnin mjeri tjetrit pastaj. Krshtu qe u shtuan shume pederat. Tani sala, dmth shoku I punes mamit te ben qikagos, I marton pederat. I ben parada. Enveri bente parada ushtrie.
  Ben qikago kaqene valltar me ansamblin sumatricia.kishte pyne me hapje kembesh.
  I ati burgaxhi
  E ema infermiere nate
  Vete akrobat.
  Cte te themi. Kane vuajtur si familje

 16. Enveri kollosi i kombit shqiptar says:

  Keto perralla qe shkruajne keta te degjeneruar i hajne vetem injorantet dhe kaqolat … si puna disave qe komentojne ketu tek tema….hahhahah si shpifin te huajt per Enverin se e din fort mire qe Enveri ja sh…. grate e tyre ne mes te parisit …edhe nga urrejtja qe kan tani per Enverin se i sh….. grate mundohen te shpifin gjera te ulta per figuren e ketij kollosi te madh qe nuk i hante palla per asnjeri .. qe ja futi te gjitheve perfshire ketu edhe superfuqite ..si Rusia Anglia Shba …te cilat deshtuan me rrezimin e komunizmit ne shqiperi…. ahhahahahahah sa rrota k…. jane edhe shqiptaret qe i hajne keto perralla te perendimit …. o trapa ju qe shani Enverin shkoni arsimohuni o njerez te trashe …shkoni lexoni se duke lexuar do jeni ne gjendje te shkruani dhe te jepni mendime me mire o injoranta …. po ku keni bythe ju o minj halesh te merreni me Enverin … koqet e Enverit kishin mend me shume se gjithe shqiptaret ti marresh sebashku … hahahahahah sa inat e kan Enverin se ja ka sh…. nonat te gjitheve ka qen me i zgjuari …edhe tani nuk dijne cfare te thojne nga urrejtja qe kan shpifin gjera te ulta … hahhahahahhahahah o sa te poshter qe jemi ne shqiptaret … e kemi ne gjak kur dikush eshte me i zgjuar mundohemi ta ulim hahahahhaha kjo eshte karakteristike e njerezve shpirtzinj injorante …. kujtojne se duke shpifur per Enverin behen interesante … por nuk e kuptojne qe diskretitojne veten e tyre ….Eh more Enver djali o figure e rralle !! ..nuk kan lene gje pa thene per figuren tende keto 22 vjet ….vecse urrjetje …shpifje … aq shume i zgjuar dhe i forte ke qen or burr i pa vdekshem sa qe edhe sot pas 30 vjeteve qe ke vdekur akoma ta kan friken … akoma dhjesin gjak kur permendet emri yt i paharruar…akoma i frikson hija jote …. rralle lindin nenat burra si ty o figur shteti …. me te futme ta kan pasur ata qe te rrethonin …me te futme ta kan sot e kesaj dite duke shpifur pa fund si e si ta erresojne figuren tende … me te futme do ta kene edhe ne te ardhmen por qe nuk ta fusin dot !!! se ja ke futur ti para se ta fusin… figure e pavdekshme je o Enver djali … te gjitha shpifjet dashakeqe qe adresohen kundra figures tende nuk bejne gje tjeter vetem sa e lartesojne akoma me shume figuren tende prej kollosi …. dhe diskretitojne mijte e haleve qe mundohen te erresojne figuren tende ..

 17. l says:

  Historia mesohet???, per te mos gabuar prap me te tashmen ,nuk duam propagand te bombave me tym, te Zogut,te Enverit,apo te Sales,apo te atyre qe nuk i duan SHqiptaret..Pra veini kembet ne tok dhe pyeteni veten si eshte me mir qe te jetoj neser e mot …???…Ca jan me fat se lindin te pasur??se i ati perfitoj nga rasti qe ju dha ca jan me fat se jan SHqiptar .Pra jan dy duar te nje trupi qe njera nuk ben pa tjetren dhe mos mendoni se eshte ndryshe,se po e jetojm mendimin e gabuar,e per kete jemi ne krize te thelle shoqerore….Ka hikur koha e skllavopronarit,tani quhet Demokraci….Kush nuk e di duhet ven perpara ligjit dhe te denohet bashk me bashkpuntoret….

 18. Enver Hoxha says:

  Atij Kokones, une mbasi i fusja ne bankoprove femrat pariziene, ja coja pastaj atij qe e paskan nxjerre gangster dhe ja merrja njezet franga, per femer.
  Dhe disa ketu qe duan me zorr te me quajne mua dylber, le te me thone emrat e mamave te veta dhe ja u jap une lajmin se cili ka qene babai i tyre biollogjik.
  Eshte shume e thjeshte ate trapin qe ka shkruar librin e kam zgafllu dhe sa here ja bejsha, isha i mire, me mbrapa, kur e sikterisa, u bera si puna e tij.
  Jepini shqipetare por mos harroni se une ju bera syshqiponja me zoor, qe mos tju bente europa dylbere, te gjitheve dylbera dhe rezultati ishte, e gjeta Shqiperine me nje milion shqiptare dhe e lashe me tre milion shqiptare, po te jesha une ashtu sic thone ata qe une ja u shk…dhe…a nenat, Shqiperia do te kishte mbetur me nje milon se do te ishin bere te gjithe shqiptaret dylbera.
  Juve dylberave te salliut, une ju fusja ne burgjet e minjerave dhe atje ju kishin siguruar transport urban, nga njera galeri ne tjatren, ku shfyheshin te burgosurit qe kesha denuar mbi 20-vjet.

 19. vz gjirokastriti says:

  Horrit te Bulevardit,pershendetje.Pak kane mendje ne kete popull,pak
  kane mendje ne kete TEME me komente.Tek nje popull qe nuk mbin e mira
  por e keqija,prit vetem coroditje e marezira per dite.Nje te uriturit
  dhe nje te shtipurit nuk ja heq urine dhe shtipjen bythqyrija e Enverit
  apo e dikujt tjetri.Urine dhe shtipjen ta heq mendija e pastruar,qe te
  ngrit per dite ne revolte kunder marezive.Nastradinin dhe ti o HORR
  duhet tju lexojne te gjithe,per ilac per trute e kokes.

 20. m.m says:

  Si Enver ky soj pederit
  Flokt e ngrim perpjet si hala
  Por nje bole e Enverit
  Ka peshu dy cope si Sala

 21. Arberor says:

  Keta te huajt jane perversa!
  Vazhdon absurditeti!
  Meqe nje djale e supozojme paska vajtur per here te pare me nje vajze ne moshen 21 vjece, ky na u quajtka, bi-seksual, pasi deri ne ate moshe ai shoqerohej shoqerish. Keta ketej sapo dalin nga veza vetem per seksin flasin, dhe ne moshen te pakten 13 vjece nuk jane as femije. Keta nuk e kuptojne mentalitetin tone, qe jo aq sa paska qene Enveri, por edhe mund te ishte me i madh ne moshe per te mos shkuar me nje femer, duke pasur parasysh edhe prapambetjen e vendit tone ne ate kohe. Po ky francezi qenka ekspert fare…Ta mar ta punesoj Saliu tek kabineti i tij…cfare libri thashethemesh bajate. Nuk e kam aspak tek Enveri, kushdo ka preferencat e veta, por edhe menyra sesi eshte treguar eshte komplet e nje niveli qe i shkon pershtat nje njeriu si ky francezi, niveli i te cilit duket ne menyren e shkrimit te thashethemeve.

 22. korcari says:

  Enveri me Nedimin ishin kushurinj. Por edhe ky i shkrete nuk mund ti shpetonte paranojes se Enverit. Ashtu si kushdo qe e njohu Enverin ne rini.

  20 Vjet burg beri, pasi Enveri mori pushtetin i shkreti Nedim Kokona, vellai i perkthyesit te madh Vedat Kokona.

 23. Fllad says:

  Ky shkrim ka hallall kete koment :+10 — 11 Dhjetor, 2012 në 2:55 pm

  Mund te jete e vertete, c’i ka pare suma Sales, nates varrit me ja tregu

  Zaberhanet. Po na plas se cfare ka bere Enveri kur ka qene djalosh i ri,mire ka bere.
  Ky klysh po djeg dhe shkateron Shqiperine, keta merren me broçkulla.

 24. Fahrija e Ballinjeve says:

  Ky Thomas Schreiber qenka vellai i Fahri Balliut. Te botosh kumbulla te tilla ne kohe si kjo qe jetojme ne Shqiperi, eshte me se paku humbje hapsire ne gazete. Tema, lerjani Balliut dhe Sandrit keto perrallat per pleq te pjerdhur azili, se kalamajte sot jane te zene me perrallat e xhaxhi Saliut.

 25. llaksi.. says:

  hallall komenti.

 26. ajdin says:

  Si ka mundesi qe nje homo… qe thone disa,i q……. keta te ndershmit per 50 vjet.Ky shk…..j Ameriken,Rusin,Kinen, mos te flasim per disa horra ne shqiperi.Ky klasik njeri qe vdiqe me duarte mbi varre per te treguar se nuk mora gja me vete edhe as femijte.Po keta horra qe nuk lane gje pa vjedhur e vrare sote ne 2013,ku i fusni?

 27. Prec Ulaj says:

  A e mbani mend para nja dy muajsh erdhi nje burre nga Italia dhe qante ne televizor: Enveri me ka palluar Mamin!
  Ai e kishte per nder qe ja kishte rrahur dybekun e mamase , Enveri.
  Po ky qe ka shkuar me pelen e komshiut ne Vicidol?

 28. Tropojani says:

  Ja cili eshte mendimi i akademikut Rexhep Qosja per Enver Hoxhen:
  “Sipas mendimeve të mia, historia shqiptare ndaj Ahmet Zogut dhe tradhtive të tij ndaj interesave kombëtare do të jetë gjithnjë e më zhvlerësuese e kjo më zhvlerësuese do të thotë se do të jetë më shkencore. Historia shqiptare ndaj Enver Hoxhës, ndërkaq, do të jetë gjithnjë e më vlerësuese dhe kjo do të thotë se do të jetë më shkencore. Historianët tanë, që duan të jenë historianë të vërtetë e jo propagandistë politikë a partiakë, çfarë po janë disa, do ta mësojnë mësimin e historiografisë moderne: në sistemet e quajtura diktatura totalitare nuk ka vetëm një diktator: ka një diktator i madh dhe shumë diktatorë mesatarë e të vegjël. Nuk e thotë pa shumë arsye filozofi i njohur spanjoll, Ortega Y Gaset: “Nuk qëndron problemi te Cezari që sundon po te të tjerët që sundojnë me emrin e Cezarit në gojë”. Shumë çka që po hidhet sot në shpinën e Enver Hoxhës, që është një prej figurave me përkushtimin më të madh atdhetar në historinë shqiptare, në të vërtetë është bërë prej atyre diktatorëve të mesëm e të vegjël rreth e qark tij. Kështu, fjala vjen, censurat, ndalesat, akuzat, shpifjet, denoncimet, në fushën e krijimtarisë letrare, artistike, shkencore, në përgjithësi kulturore, nuk janë bërë prej Enver Hoxhës, por prej diktatorëve të vegjël në institucionet kulturore, shkencore, arsimore, shtetërore apo, madje, edhe jashtë tyre. Këta ish-diktatorë të vegjël, që po na terrorizojnë me shpifjet e tyre edhe sot, tani hedhin gurë e drunj mbi Enver Hoxhën për të shfajësuar veten. Dhe, shpesh po shfajësohen! Por, përkohësisht dhe vetëm në sytë e bashkëfajtorëve”.
  Ç’na mbetet neve te komnetojme tjeter?!

 29. beso says:

  Biografi bordellosh.Ka nje problem me keta biografe,keta nuk arrijne kurre tekuptojne se nuk eshte nje personazh qe dikton nje sistem te tere por nje sistem qe pjell personazhet.Komunizmi shqiptar u perfgaqesua nga EH dhe jo EH shpiku komunizmin si nevoje e represionit te impulsit seksual.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Dossier
      [slug] => dossier
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 1519
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 1519
      [category_description] => 
      [cat_name] => Dossier
      [category_nicename] => dossier
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34798
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34798
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X