#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

PD heziton për rezolutën çame.Grupi parlamentar pa qëndrim

Pavarësisht se deputetët e Parlamentit shqiptar janë shprehur pro zgjidhjes së çështjes çame, hezitimi për miratimin e rezolutës së paraqitur nga PDIU-ja në Kuvend është i dukshëm. Kjo, për shkak të presionit të madh që po bën pala greke në rast të miratimit të kësaj rezolute, presion i cili mund të përkthehet në përkeqësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, apo edhe me një presion me veton kundër integrimit në Bashkimin Europian. Pavarësisht se partia më e madhe e mazhorancës, Partia Demokratike, duhet të ishte në radhën e parë të mbështetjes së kësaj nisme, ende nuk ka një qëndrim zyrtar të shprehur nga kjo parti për mbështetjen apo jo të rezolutës. Nga ana tjetër, pavarësisht se disa deputetë të Partisë Socialiste kanë shprehur mbështetjen e tyre individuale ndaj kësaj nisme, ende nuk ka një qëndrim zyrtar pro apo kundër për votimin që pritet në Kuvend të kësaj rezolute. Partia e vetme, e cila është shprehur qartë se do ta miratojë rezolutën në Parlament, është Lëvizja Socialiste për Integrim e Ilir Metës, e cila ka lidhur gjithashtu një marrëveshje të ngushtë bashkëpunimi me Partinë Drejtësi Integrim dhe Unitet të Shpëtim Idrizit. Një tjetër çështje e lënë pezull aktualisht është dhe koha në të cilën kjo rezolutë do të miratohet. Aktualisht deri në fund të vitit miratimi i saj në Kuvend nuk është përfshirë në kalendarin e punimeve. Por një vullnet i përbashkët i forcave politike mund të bënte që me nismën e Kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli, kjo nismë të miratohej brenda këtij viti. Por fakti që miratimi i saj konsiderohet si delikat, pritet që janari të jetë muaji kur Kuvendi do të kalojë “provën e zjarrit”.

Partia më e madhe qeverisëse në vend ende nuk ka një vendim për sa i përket votimit apo jo të rezolutës për çështjen çame. I pyetur nga “Shqip”, nënkryetari i grupit demokrat, Edi Paloka, theksoi se ky grup ende nuk kishte marrë një vendim në lidhje me këtë çështje. Nesër, sipas burimeve, kjo çështje pritet të diskutohet në grupin parlamentar të Partisë Demokratike dhe aty pritet të kuptohet edhe qëndrimi i grupit më të madh të deputetëve në Parlament. Ende nuk dihet sesi do të jetë ky qëndrim, pasi kryetari i kësaj partie, njëkohësisht Kryeministri Berisha, duket se e ndien më shumë nga gjithë të tjerët presionin e palës greke për këtë hap që pritet të hedhë Parlamenti i Shqipërisë.

49 komente në “PD heziton për rezolutën çame.Grupi parlamentar pa qëndrim”

 1. vlonjat.itali says:

  sa turp qe ky parlament heziton te miratoje nje rezolut me se te drejt.

 2. homeri says:

  —-me ne fud dhe camet po luajne bukur , pak si von por e rendesishme eshte qe do hapen letrat . —-Nacionalizmi eshte retorik elektorale apo nje plateforme e studiar kombetare. Menyra si do trajtohet kjo rezolut do percaktoi dhe rrugen tone nacional-integruse—

 3. tourkofagos says:

  cdo aprovim i rezolutes se te pabeseve,do te ishte me pasoja per 1+1mln shqiptare qe ushqehen nga greqia.
  sa per te pabeset …….st’arxidia mas.

  1. Gano says:

   Me te pabese se ty nuk ka, por do ta gjem nji dhender per cupen tende qe te mos ushqesh me urrejtje per Camet por vetem DASHURI…..

  2. seul says:

   Ka me te pabese se ty o turkofagos.

   Ti nuk je shqiptar, dukesh o byt–ir !

   O grek i pabese !

   pse e lidh ceshtjen came me refugjatet , o qen, o kelysh i grekut.

   Ska asnje kidhje.

   camet luftojne per te drejtat e tyre legjitime.

   Per ate qe the me siper (cdo aprovim i rezolutes se te pabeseve )perendia te godise ty atje ku te dhemb me shume.

  3. bilanci says:

   ——familje shqiptare ne greqi –200 000 x 200euro qiraja –40 000 000
   ——shpenzime per konsum—–200 000 x 600 euro—–120 000 000
   ——shpenzime te tjera per cdo person –persona 7 000 000 x 200 euro—-1 400 000 000
   —————-shuma qe lene emigantet ne greqi—-1 560 000 000 euro
   ——-interesa bankare——–
   —————-a humbet greqia apo fiton

   1. Zigur Qarri says:

    bilanci,mos e merr seriozisht nje budall si tourkofagos.

    1. Zigur Qarri says:

     Çudi,kur shkruaje me nickname “i pashprese” flisje me rrespekt per turqit.P.Sh,lavderoje turqit qe po i kthejn pronat Kishave.
     Mos ke prish gjë pazaret tani?

     1. Zigur Qarri says:

      Hahahahahaha…..i vjen keq kur i shan byrazeret turq!
      Ej,si quhet ajo firma turke qe shet bakllava ne Greqi?

      1. gallata says:

       Lere a derebardhe ta haje dhe ky nje cope buke(m…) ,se po s’llomotiti ketu ja pret janulla 300-shen.

   2. LIQUID says:

    Duam s,duam eshte e vertete ajo qe thote tourkofagos ,kusherinjte e mi punojne ne ishujt e rodosit dhe te santorinit ,ne periudhen dimerore kur turistet zhduken dhe ishulli kthehet ne shkretetire shteti grek u paguan rregullisht periudhen e papunesise ,dhe po ne kete periudhe ke te drejten e uljes se fatures mbi qerane dhe ngrohjen ,mjafton te prezantosh letren e papunesise prane zyres kompetente ,po ashtu edhe mbi ilacet ne farmaci ke te drejten e nje uljeje ,sigurisht duhet te tregosh qe ke pasur nje pune dhe qe ke paguar rregullisht taksat dhe kontributet gjate periudhes kur punoje

   3. Ilir Gruda says:

    OOOOOOOOOOOOOO POrdhe greku….Edhe femijet tuaj lindin me lepur ne bark..Ma te pabese se grekun nuk ka europa…Turqit i moren perpara si dhite ne vitin 74 qe njihet si konfliti me i shkurter ne histori………………Cfare faji kemi ne????????????O by..mu….pordhe e qelbur

   4. Spirro (gjakdhjere-orthodoks) says:

    @tourkofagos,
    shteti grek eshte me breke neper kembe a i vrare,po ja fut kush te munde.Per 500 vjet turq e shqiptare kane ngulur e shkulur ne kaurrkat e trembura e te dridhura nga afshi tejet mashkullor i shqipove por dhe turqve.Edhe keta lapangjozet greke kane lypur dikur ne shqiperi ,kane ardhur si lypes ne fund te luftes dyte,por aoj baxhella jote jot eme nuk ta paska treguar o kopil synetlliu.Po ju jeni rraca e bq-ve si ky bq.iri me i madh janulla qe kemi ketu

  4. Skela says:

   Po pse more nuk thua te kunderten qe Greqia po ushqehet tek ne. Po sikur qeveria shqiptare ti perzinte gjithe ato biznese greke qe jane me qindra ne shqiperi, atehere greqia do te fundosej edhe me keq nga ceshte. Ja ku eshte Italia vend me i industrializuar dhe me me potencial. Eshet Graqia qe na e ka nevojen jo ne. Bilanci i shifrave e verteton kete.

  5. hajriu says:

   E dine se si i thone punes tende moj gojore , reciton puta per virgjerine. Ça turni je kete jave moj nuse?????????

  6. Ilir Gruda says:

   OOOOOOOOOOOOOO POrdhe greku….Edhe femijet tuaj lindin me lepur ne bark

  7. eni says:

   i sakte si gjithmon turkofagos

  8. Spirro (gjakdhjere-orthodoks) says:

   @tourkofagos,
   me fal zoti turkofag, por nuk mund te pajtohem me qendrimin tuaj.S’besoj se mund te kete pasoja.Nese do kishte athere do ngriheshin ne kembe te gjithe kaurrkat greke ne protetste per azganet shqiptare synetllinj qe bejne ate pune qe se bejne dot greket tashme te shburreruar.Por edhe ato qindra e qindra prifterinj ne mal te shenjte e anemabane greqise qe i bien qe shtypin sallam shqiptari.Edhe ti do protestoje bashke me tere moterdefloluarit e tjere nga azganet shqipo

 4. Zigur Qarri says:

  “provën e zjarrit”.Hahahaha……e bukur.
  Besoj se PD dhe PS do merren vesh me njeri tjetrin qe mos ti japin mundesi AK-s ti spostoje me “radikalizimin” nacionalist.Greqia domosdo do te pranoi “nacionalizmin” e PD dhe PS si alternativ.I lumt PDIU-s qe po tregon vertet zgjuarsi duke vene ne prove kurvllikun politik.
  Ne rezoluten Çame nuk ka as edhe 0,1% kerkesa me tendenca nacionaliste.
  Kjo eshte ajo qe bind se kerkesat PDIU-s do te aprovohen.
  Berisha ka koh te konsultohet me Amerikanet,qe natyrisht nuk do te jene kundra.Çameria esht Atdheu i çameve,kete nuk e mohon dot askush.

  Çfar nuk pritet,por Meta sikur tha se do ta perkrahi rezoluten e PDIU-s per Çamerine!
  Megjithate,rezoluta Çame eshte ne momentin me perfek ne kete periudhe para zgjedhjeve,ku gjithkush mundohet te genjeje.Rezoluta Çame do te tregoi se kush e ka vertete seriozisht dhe esht gati te ndihmoj dhe ti hapi rruge zgjidhjes se problemit Çam aq shum zvarritur dhe lene pas dore.Mosvotimi do te tregoi se sa thelle i ka rrenjet sherbimi sekret grek ne politiken shqiptare.

  Përgjigjjuni

 5. mergimtari fv says:

  Kjo rezolute me te dy rezultatet qe priten do unifikoje me shume shqiptaret e vertete duke ndare sharpin nga sheqeri siç thote populli , tradhetaret e shitur tek greko-serbet do da lakuriq zbuluar e fundi i tyre po afron , populli keta felliqesira do i hedhi ne koshin e pleherave te historise si çdo here . Urko leshi te fala te ben AVEROES .

 6. skela says:

  Edhe shqiperia ka ne dore te beje pression Grekut dhe me shume bile. Vetem bankat greke sikur te tentoje te largoje qeveria shqiptare dhe grekut i vete frika ne palce. Sikur ti largoje vertet Grekut i bien breket fare. Ketu nuk po llofaris ato qindra biznese greke qe ushqehen ne shqiperi.

  1. franko says:

   Si thua ti, me vendime qeverie largohen bankat?
   Mos jeton akoma ne kohen e Enverit?

 7. xxxx says:

  “Nacionalizmit” te Sal sorrogatit po i del boja me ket rezoluten came

 8. X1 says:

  Per rrobin ketu siper, qe u shprehka si kujdestari te ‘Lulekuqet mbi mure’; qe nje e dy i permende buken jetimeve. Ti ke ndonje fakt personal apo historik qe i quan Camet te pabese? Apo thjesht ato gjonat(propagande) bajate qe perhapi E.Hoxha para 50 vjeteve? Mesa di une per pabesi ne histori, vetem ajo puna Kalit ka hyre ose cifutet qe i mbyllen ne Selanik, per t’i puthur arxidia-t Gjermanit.

 9. Kavajoti says:

  Alfred Mojsiu e firmosi rezoluten came.
  Tregoi ate qe thote me fjale e ben me vepra.

 10. tani says:

  po ça te kan bo çamet o turkogrek i perzim o ta ka abandonu mamen nei çam kur linde dhe spo te del urrejtja .

 11. ILIRET says:

  Cfare thoni keshtu? Nuk kane asnje qendrim deputetet e PD? Kjo eshte genjeshter me brire. Kush i le ata te mos kene asnje qendrim .
  Kane qendrim gatitur para Berishes, me goje kycur. Kane dhe nga nje kopje disku, qe ja shtyp butonin Berisha. A kane te incizuar ate qe do te thone.
  Se ndryshe na moren me qafe Idrizin, i cili deklaroi se po te mos miratohej rezoluta do te largohej nga politika. Dhe kjo te na gjej neve…

 12. Faku says:

  edhe une si refugjat si mijra refugjat te tjere,jam dakort qe hajriu te mari tokat,le te na mari perpara fshesa greke mjafton qe hajriu dhe timi do marin tokat,te luftojme vllezer per tokat e timit dhe muedininit ata te kene toka dhe ketu dhe atje pa neve le te na prishet jeta ska problem,jo se do i marrin me gjithe mend ,po ja sa per te na djegur dokumentet neve,he si mendoni shteti shqiptar do mbroje interesat e paartitshme te cameve apo ineresat e prekshme te 1 milion shqiptareve?

 13. mergimtari fv says:

  Faku-faqiri si qen te vdesesh se jeton gjalle me miellin kancerogjen te grekut , aq mend ke ti , ha e dhit per dite , tipat si jane si ata qe hane ca buke e bejne ca mut , po pse more merhum me leket qe bere ne fillim pse nuk shkove ne Amerike,Kanada e Europe si nje pjes e shqiptareve qe mezi e shkonin buken poshte se u ngecte ne fyt ajo buke e helmatisur e grekeve ?

 14. Fllad says:

  He mo PD-ista patriote, lerini pordhet e patriotizmit,votojeni rezoluten came. Apo nuk keni bere hesapet akoma?!!

 15. fotaqi says:

  PD po nuk e votoi rezoluten per Camerine nuk dote mare dot as 30 deputete ne zgjedhjet e 2013 prandaj kujdes,ome grekun o me shqiptaret rruge te mesme nuk ka.

 16. tonini says:

  PD dhhe Sali krimineli jane te shitur te greku dhe serbi si aleate kunder popullit Shqiptar, pra si mund te pritet te miratojne rezoluten Came qe duhej bere qe para 20 vjetesh?

  Krimineli serb nuk mund te jete patriot pervecse me llafe, kjo eshte fytyra e vertete e PD qe eshte bere kurve e grekut.

 17. Mic Sokoli says:

  O Faku mos u merzit se nuk kalon jo. Por duhet ta dish qe nje padrejtësi I eshte bëre popullit Shqiptar mbas luftes dyte botërore dhe duhet çuar ne vend. Shteti shkër…t grek kercenon te bëj nje padrejtësi tjeter nqs ne guxojme te kerkojm drejtësi per te parën. Shqipëria nuk ka shtet, por kjo çeshtje do ishte zgjidhur me koh. Saliu eshte njeriu me keqberes per Shqiperine, po ia kalon edhe Esat Pash Toptanit ne disa raste. Njerez te mire e te pabese ka kudo; eshte injoranc t’i kategorizosh gjithe çamet te pabese!?! PDIU-ja u kujtua von… Rezoluta duhet te ishte kushti I pare, dhe jo i fundit!!

 18. tani says:

  ça pler shtet esht greqia qe ben presion nje shtet tjeter me ane te emigracionit po çfare duhet me bo americanet me kta kur hoqen bazat ti kthej kta bythzi nga erdhen esht e pa degjuar.europa per here e me shume po ben presion ket shtet fashist qe te ndryshoj trajtimin e te huajve duke i kujtu se eshte nje shtet qe prodhon emigracion.çfare do te ndodhte me ket hale shtet ne qofte se te huajt sdo harxhonin paret me bo turizem a e keni mendu ne i here.problemi i greqis nuk jan kater prona te çamve asnje rezolut per ket pun problemi i greqis esht se esht nje shtet korrupt dhe ket nuk e rregullon dot duke pare nga emigrantet o fqinjet,po duke larguar fen nga shteti se jan si taliban dhe duke sheruar ket nacionalizem te semur qe kan pa lidhje.ky mut shtet nuk shkon mir me asnje fqinj vetem synime grabitqare kan.

 19. Doni ALBO says:

  O sali greku shko ne partine e dulles ta besh politiken e grekut se shqiperia nuk ka nevoje per ty…….ky shkerdhata ndryshon fjalorin sipas situates po KURRE veprimin konkrete te nje tradhtari.

 20. I larguari says:

  Partia came ne radhe te pre duhet te jete ne krahun e popllit qe perpiqet per te hequr nga qafa diktatorin e pa skrupuul qe e ka detyruar me shume se 1 miljon shqipetare te bejne pune te rendomta ne greqi e gjetke dhe mos te behen pale me qeverine jashte ligjshme per interesat e saj . Kur camet jane me padrejtesine per rrembimin e pasurive te shqipetarve si pretendojne se u takon te gjejne drejtesine ne shtetin grek

 21. jul cezari says:

  Qe te dyja forcat parlamentare si PD dhe PS bejne mire qe ngurrojne dhe mendoohen mire para se te miratojne rezoluten came. Ceshtja came nuk eshte ceshtje kombetare,eshte ceshtje e nje grupi te vogel,qe gjithmone hiqen si te persekutuar,por e kane mbushur shqiperine me trafiqe dhe korrupsion.

 22. vlonjat itali says:

  ceshtja came eshte ceshtje kombetare.o me popullin tone o me grekun.ska ruge tjeter.o politikane te pacip,keni ndergjegje kombetare apo jo.pozite dhe opozite.

 23. vlonjat itali says:

  pos u votua rezoluta do te thote se ne shqiperi komandojne korofillaket e greqise ,sa turp.

 24. templari46 says:

  Nuk ka çeshtje çame dhe as nuk do te kete. Kjo eshte e thjeshte, sepse çamet arvanitas aty jane, aty kane jetuar, aty kane bere histori, aty kane prona, aty kane bere emer dhe pasuri.
  Ne fakt nuk ka çam po ka aravanitas, arvanitas te besimit kristian dhe musliman.
  Termi çam eshte nje term i huazuar nga osmanet dhe qe ata e perdornin ne kohen e sundimit te tyre.
  U shkon per shtat muslimaneve te Epirit te veriut, qe fatin e tyre e lidhen me besimin islamik, qysh nga pushtimi turk e deri sot.
  Toponimi Çameri lidhet me lumin Thyamis dhe u perdor nga Perandoria osmane.
  Ai vend quhet Thesproti.
  Karakteristike eshte identiteti i çameve islamike shqipfoles dhe veprimtaria e tyre.
  Islamike te dores se pare ne gjithe historine e tyre dhe pjestare te ushtrise se Aliut ne masakrat e tij nga Kurveleshi, Suli etj.
  Kuislinge te regjur, balliste te dores se pare, fashiste dhe naziste te dores se hekurt dolen nga komuniteti çam islamik.
  Tahirat dhe Nuredinat e tyre u shquan ne krime, kunder kristianeve arvanitas dhe greke gjate luftes se dyte boterore.
  Pastrimi i territoreve nga kristianet, djegjet, plaçkitjet dhe vrasjet qe xhandarmeria çame kuislinge ka bere aty kane lene gjurme.
  Nuk eshte thjesht fakti qe ata i perzuri gjeneral Zoto i Zerves, por eshte edhe kompleksi i fajit qe ata kishin, frika per krimet e kryera.
  Abuzohet shume me faktin e persekutimit te çameve, por asnjehere nuk thuhet arsyeja, se perse kjo ndodhi dhe gjithmone hiperbolizohet me kete fakt.
  Nqs Xhafer Deva i Kosoves vrau 84 shqiptare te pafajshem ne 4 shkurt 1944, me pak vrane forcat e Zerves.
  Asnjehere nuk permenedet arsyeja, se pse çamet islamike dhe vetem keta iken???
  Sa çam islamike ka pasur aty? A kane qene ata kolone turq? Pse çamet islamike nuk protestuan kur ne 1923 qeveria e Metaxa-it i shkembeu me grek turq?
  A eshte e mjaftueshme vetem gjuha e çale shqipe e tyre qe ata te pretendohen dhe hiqen si shqiptare?
  A nuk ka mbeturina garnizonesh turke, qe vetdlarohen turq (psh Mes Shkoder) dhe flasin me mire shqip se çamet e dikurshem qe erdhen ne Shqiperi? A jane ata kolone turq apo mbeturina te tyre?
  Si ka mundesi qe gjithmone ne trojet shqiptare, gjen pjesetare te komunitetit islamik shqiptar, qe gjithmone kane dal kunder interesave madhore te kombit shqiptar dhe kane bere dhe krime kunder shqiptareve???
  A nuk jane mercenaret e Halil Alise apo Gani Kryeziut, Xhafer Deves apo Tahirave te Çamerise duke e njollosur luften per liri dhe emrin e shqiptarit?
  Dhe eshte pikerisht lloji i ketyre qe eshte eksportuar ne Turqi.
  A ka çeshtje çame, a ekziston ajo? A mund ajo te behet causus beli me nje vend fqinj shekullor me te cilin kemi fatin dhe kemi ndare kulturen dhe jeten ne shekuj?
  A mund te quhet çeshtje pretendimi çam? A eshte ky pretendim i barabarte dhe i njevlershem me te drejten e pinjolleve kuislinge, fillimisht kanakare, kopila dhe te perkedhelur te osmaneve dhe pastaj bashkepuntore te nazifashizmit edhe ne Shqiperi?
  A flasin ndonjehere prinderit e ketyre çameve te perzene dhe te ikur per krimet e xhandarmerise çame ne zonen e Çamerise, per ballistet çam qe ishin me aktivet ne jug? Duhet patjeter, folur.
  Por a mund te kthehet e drejta apo e padrejta e çameve ne nje kauze, ne nje mllef, ne nje urretje, ne nje prishje te miqesie dhe afrimitetit te dy popujve, thjesht me pretendime banale posthistorike?
  Kush e merr kete pergjegjesi ne Shqiperi? Kush i ve ne shenjester raportet e fqinjesise se mire, miqesine dhe bujarine e dyanshme?
  Kush e arnon çeshtjen çame, kush perpiqet te ktheje persembari xhaketen e grisur dhe te palare çame?
  Nje ish palokadi i Saliut, nje Spahi eunuk dje dhe dem i çeshtjes kombetare sot?
  Kush e fryn nacionalizmin ne Shqiperi, ne kete Shqiperi te raskapikur, te pakallur, ku akoma s’ka uje dhe drita, ku akoma listat jane refren i dites, ku papunesia dhe krimi jane fasada e shtetit, ku ligji eshte vetem adresa e humbur e nje shteti islamik?
  Ku jane mendjet e ndritura, akademiket, historianet, studiuesit, te urtet, intelektualet, qe nuk i thone boll çmendurise dhe pordhacerise pseudoshqiptare, nacionalizmit te rreckosur, pseudoalbanofobise se Vezir Berishes, qe rivalizon ish kadiun e tij Spahi ne rrugetimin e raskapitur nacionalist islamik shqiptar?
  Kush eshte ai qe mund te thote se Çameria eshte shqiptare? Sa eshte shqiptare Çameria dhe sa eshte greke?
  A eshte ajo pjese e Epirit? Kur ka ekzistuar nacinalizmi athere, kur kufijte kane qene te hapur, levizja e lire dhe kultura sunduese?
  A eshte ndonjehere i drejte kufiri ndermjet shteteve? Kurre.
  Aty ne kufi, sa eshte shqiptar eshte dhe grek dhe sa eshte grek eshte dhe shqiptar.
  Sa e veshtire eshte bota dhe sa e nderlikojme ne me izma dhe krenarine tone te dhjere.
  Eshte budallalleku i radhes i politikes, i idrizeve shqiptare shtrimi i çeshtjes çame ne Parlament.
  Çeshtje çame ska. Ka çeshtje individuale qe gjykata e Strasburgut mund ti zgjidhe.
  Çeshtja e sajuar çame eshte nje paterice e shkerrdhatave aventuriere politike, qe duan akoma te heqin vemendjen e popullit nga jeta e veshtire e perditshme, dhe qe duan te kanalizojne vullnetin e popullit ne hullite e betejes elektorale te radhes.
  Boll me me çeshtjen çame dhe çamet. Boll me me nacionalizmin fallc, qe nuk eshte aspak sentiment i popullit shqiptar, por vetem kali i betejes politike, qe turkoshaket shqiptare e keqperdorin perhere e me teper.
  UBI BENE IBI PATRIA thone latinet.

  1. Taulant says:

   Palacolliqet dhe injoranca jote keqadashese anti-njerzore duket qarte ne cdo rresht.
   GENOCIDI ndaj Cameve eshte rast unikal dhe i paster i filluar si spastrim etnik me 1913 me PUSHTIMIN e trojeve Shqiptare, duke kulmuar me nji GENOCID te pa shembullt ne histori ku vetem brenda 1 nate vetem ne Paramithi u vrane ne menyra makabre mbi 800 banore nga ushtria Greke ne mbeshtetje te plote nga autoretitet Greke si dhe QI-SHA bizantine greke.
   Greqia trembet shume nga fakti qe Cameria ishte dikur popullsia elitare e Epirit. Keshtu qe u intereson ti quajn Arvanit popullsine Came pasi kjo popullsi ka testamentin historik te kesaj krahine qe mbeshtet tezen qe Cameria eshte pjese integrale e Shqiperise ETNIKE.

   Templar vajzen tende do ta propozojme ne gritje detyre……te jesh i sigurt…………..

  2. Arian says:

   @templari46,
   eshte e kote kjo propagande prej gjakdhjeri e gjakprishuri te Janulles,tashme shqiptaret po e verejne se ju gjakdhjere jo vetem qe jeni jashteqitja e neveritshme e ketij kombi,por po ju humbet fara e felliqur qe ka ndotur ambientin shqiptar per shume kohe.Prandaj edhe jeni konder bashkimit kombetar sepse e dini qe do jete fundi i sigurte i demosllikut tuaj te degjeneruar.Heret a vone , me hir a me pahir edhe Camet do te perfitojne sadopak nga ajo qe kerkojne, se s’mund te perballohet furia shqiptare qe po merr vrull edhe me te madh.Te gjith zuzaret e zagaret e gjakprishurit brenda e jashte vendit por edhe fqinjet ,po dridhen nga frika e ketij hovi alla shqiptar.Shqiptaret kane aleat te natyrshem Turqine , e nuk do ta kene kurre Greqine edhe pse gjakdhjeret e gjakprishurit thone te kunderten.Bashkimi kombetare do ta zhvendos qendren e gravitetit ne veri e ju gjakdhjereve as zeri nuk do ju degjohet.Hajt me te mira e te knoft bira,sic i kendon janulles e dikur Shen(b..th q..ire)Kozmait…..

  3. Arian says:

   @templari46,
   eshte e kote kjo propagande prej gjakdhjeri e gjakprishuri te Janulles,tashme shqiptaret po e verejne se ju gjakdhjere jo vetem qe jeni jashteqitja e neveritshme e ketij kombi,por po ju humbet fara e felliqur qe ka ndotur ambientin shqiptar per shume kohe.Prandaj edhe jeni kunder bashkimit kombetar sepse e dini qe do jete fundi i sigurte i demosllikut tuaj te degjeneruar.Heret a vone , me hir a me pahir edhe Camet do te perfitojne sadopak nga ajo qe kerkojne, se s’mund te perballohet furia shqiptare qe po merr vrull edhe me te madh.Te gjith zuzaret e zagaret e gjakprishurit brenda e jashte vendit por edhe fqinjet ,po dridhen nga frika e ketij hovi alla shqiptar.Shqiptaret kane aleat te natyrshem Turqine , e nuk do ta kene kurre Greqine edhe pse gjakdhjeret e gjakprishurit thone te kunderten.Bashkimi kombetare do ta zhvendos qendren e gravitetit ne veri e ju gjakdhjereve as zeri nuk do ju degjohet.Hajt me te mira e te knoft bira,sic i kendon janulles e dikur Shen(b..th q..ire)Kozmait…..

  4. Arian says:

   Petro Marko tregonte sesi ne kohen e zogut,xhandaret e mbretit qe ishin burra veriu jo shaka,iu benin vizita ‘kortezie’ virgjereshave greke, dhe te tremburat nga afshi mashkullor i veriorit lengonin e lengezonin ne heshtje nga frika e kenaqesia njeheresh

 25. SKENDER BEU I VJETER says:

  REZOLUTA CAME MESA E KEMI LEXUAR NUK PERBEN NDONJE REZIK RIVENDIKIMI TOKSOR PER GREQINE DHE NESE NE GREQI KA POLITIKANE REALISTE QE TE KUPTOJNESE AFRIMI I POPUJVE KERKON ZGJIDHJE TE CESHTJEVE PEZULL MIDIS TYRE DUHET TE MOS TREMBEN NGA MIRATIMI I REZOLUTES CAME DHE TE MOS BEJNE PRESIONE NDAJ POLITIKES SHQIPTARE,PERKUNDRAZI TE KUPTOJNE DHE VEPROJNE NE PRAKTIKE PER TRI CESHTJE TE MBETURA PEZULL QE AGRAVOJNE SITUATEN E SINQERTE.1-HEQJEN ELIGJIT TE LUFTES ME SHQIPERINE NE MENYRE TE PLOTE PERFUNDIMTARE,ME PARLAMENT.2-NJOHJEN E GENOCIDIT QE U KA BERE SHOVINIZMI GREK CAMEVE DHE TE KERKOHET BFALJE.3-TU NJIHEN DHE RIKETHEHEN PRONAT CAMEVEME LIGJ OSE TE KOMPESOHEN NE BAZE TE REGULLAVE NDERKOMBETARE.PERSA I PERKET RIKETHIMIT TE SHTETESISE ,KJO ESHTE NE TE DREJTEN E VENDIMIT QE MER PARLAMENTI GREK,POR MUNDET TE LIHET EHAPUR CESHTJA ME FUTJEN E SHQIPERISE NE EUROPE.

 26. mahmuti says:

  Nuk dote ishte keq qe PDIU ne qoftese nuk miratohet rezoluta per Camerine,te nxirrte nga sirtari planin B qe te mblidhte 50 mije firma dhe te kerkojne referendum popullor per kete ceshtje qe zvarritet me pa te drejte nga dy partite e medha PS e PD gjate 22 viteve.

 27. Kaon... says:

  Prona kudo në botë është vlerësuar e shenjtë.Kjo funksionon si për çamët,shqiptarët e tjerë,grekët,turqit…etj…etj…Mirëpo ka një problem të një komuniteti të vogël ose të madh..(nuk mund të them,)çam…i cili ja kërkon këto prona që faktikisht nuk janë në territorin në juridiksion të R.Demokratike të Shqipërisë…pra,ja kërkon shtetit shqiptar.-Së pari qeveria dhe shteti shqiptar nuk janë në gjendje të zgjidhin çështjen e pronave të qytetarëve shqiptarë brenda teritorit të saj.-Kanë 22 vite që e kanë bërë lëmsh…qëllimisht për të mos e zgjidhur…Sepse kanë përfituar,qoftë për vete aq edhe nga mbivendosjet e pronës..duke futur njerëzit në konflikt ,ndërsa kanë vjedhur për vete miljona…Së dyti,një çështje e një komuniteti nuk mund të bëhet axhendë kombëtare sot..Meqënse ka pritur 22 vite…mund të presë derisa Shqipëria (në fakt qeveria aktuale shqiptare…)të zgjidhi problemin e saj me qytetarët shqiptarë…Sot,shqipëria ka një problem madhor me pronat brenda territorit të saj,ka një problem madhor me integrimin europian,etj..etj..,Çështja çame,mund të zgjidhet vetëm në organizmat ndërkombëtarë…Gjykata e Strasburgut,etj…Ska pse ngatërrohet një çështje tjetër në malin e problemeve të pazgjidhura që ka shteti shqiptar me qytetarët e tij…Edhe Idrizi,edhe Murrizi,edhe çamët të gjithë e kanë një çështje gati shekullore punën e pronave…shteti shqiptar nuk mundet tua zgjidhë dot as me ligje dhe as me …Luftë…!Por mendoj se Rezoluta çame vjen në një moment shumë të Pa-volitshëm..si për vetë ata,ashtu edhe për ne të tjerët..SOT,PROBLEMI KRYESOR QË DUHET TË SHTROHEJ ËSHTË:PËRSE NUK U FITUA STATUSI I VENDIT KANDIDAT PËR NË EU PËR TË TRETIN VIT RADHAZI…?!KUSH ËSHTË FAJTORI/(ËT)?!-AI/ATA LE TË SHKOJË PARA DREJTËSISË…?!QYTETARËT SHQIPTARË PRESIN NGA KUVENDI SHQIPTAR NJË REZOLUTË NË KUVEND,E PËRSE JO EDHE NGA KOMUNITETI ÇAM?!

 28. templari46 says:

  @ Taulant.
  Une nuk e di sesa elitare kane qene çamet islamike ne Greqi. Elitare ne ç’pikpamje? Ne ate kulturale, ne ate intelektuale apo ekonomike?
  Ekonomike ndoshta po, se normale, ndoshta turq, islamike po dhe mish per top kunder popullsise vendase ne gjithe Epirin po.
  Ku eshte fakti elitar çam?
  Çamet islamike nuk kane qene faktor dominant ne zone. 28000 ishin ata ne 1941.
  157 çam islamik mbeten ne 1951.
  Ne 1923 çamet islamik u perdoren si mall shkembimi me Turqit. Askush nuk protestoi dhe nuk ka asnje evidence, qe te deshmoje dhune nga qeveria e
  Metaxait ne kete periudhe.
  Nqs je shqiptar, si pranon vullnetarisht te shkembehesh dhe shkosh ne Turqi?
  Çamet kane bere krime. Xhandarmeria e Paramithise e krijuar nga Tahirat, e gjitha çam islamik, ka bere krime monstruoze aty.
  Karakteri i çameve islamik eshte pershkruar bukur dhe ne lagjen Çameria te Vlores, dhe me gjere nga vlonjatet.
  Nuk ka çeshtje çame, por ka çam qe duan te heqin zgjyren e turpit nga trupi i tyre.
  Sa per ate qe thua, mendoj se familja jote femerore,nuk e meriton ngritjen ne detyre, pasi eshte mire ne zanatin e saj te perjetshem, ne harem.

 29. templari46 says:

  @ Arian.
  Hovi nacionalist allaturkoshqiptar, me kujton hovin e familjes tende, kur gjysmen e linte tek semafori dhe me gjysmen tjeter vilte ullinjte e Prevezez.
  Normale qe lloji jot ka aleat Turqine dhe jo Perendimin, dhe po ashtu eshte normale qe portreti jot eshte ai i nje spahiu me jatagan, çallme dhe shallvaret e mbushura plot me bajga.
  Ti je lloji i ri turkoshqiptar qe do dhene pa kembim Turqise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82059
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82059
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34797
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34797
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X