mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Presidenti grek është me origjinë çame nga Preveza

Presidenti grek Papulias është me origjinë çame nga Preveza. Sipas librit të autorit grek, Panajotis Aravadinos, ‘Kronografia e Epirit, ngjarje dhe të dhëna mbi krahinat greke dhe ilire’, i vitit 1856, në një nga kapitujt i referohet sunduesit çam nga Preveza dhe komandantit të regjimentit të kësaj zone, Taip Papulias, i cili është stërgjyshi i parë i Karol Papuliasit.

Origjinën e Papuliasit e pohon në një nga librat e vet edhe  shkrimtari arvanitas Aristidh Kola, i cili botoi një shkrim në gusht të vitit 1995 ku thuhej se: “Karolos Papulias është me origjinë të pastër shqiptare. Babagjyshi i toj quhej Sulejman dhe i përkiste fesë islame dhe ishte nga fshati Voshtina”, citohet autori në gazetën Shekulli.

Presidenti Papulias është betuar si president i Greqisë më vitin 2005, por origjina e tij shqiptare e ka vënë në shënjestër të ekstremistëve dhe nacionalistëve, të cilët i drejtohen me pyetjen: Zoti President i Republikës, çfarë lidhje keni ju me Taip Papulian, beun sundimtar shqiptaro-turk të Epirit. Kjo pyetje i është parashtruar edhe nga një gazetare, por presidenti e ka anashkaluar pa përgjigje.

82 komente në “Presidenti grek është me origjinë çame nga Preveza”

 1. Dhembeli says:

  Shqiptaret e ndershem e te zgjuar kudo kane bere emer.

  1. Fred.Dibrani.Hamburg says:

   Shqiperia dhe Greqia jan dy popuj miq.Dihet qe arvanitasit kan kontribuar ne krijim dhe forcimin e shtetit grek dhe mos harroni populli grek qe hapi dyert per qindra mijra shqiptar pas vitit 1991.
   ne keto momente te veshtira per popullin grek nuk duhet me i hedh zjarr kesaj miqesie mijra vjecare.
   Problemet qe kane dy vendet tona duhet te diskutohen dhe te kerkohet zgjidhje te pranueshme per te dy palet.
   Si ka thene i madhi Anthoni Athanas,..”Nuk jam grek,por nje fiqinj i mire i tyre”

   1. gjergj says:

    deri diku jam dakort por problemi nuk qendron tek kufijte se per te skemi byth edhe miqe por problemi qendron ketu qe shkon ne dalmaci ne gjithe arkivat e shteteve njihet province ilire ata nuk thone qe diokleciani – shqiptare harroje se menjehere ndizet lufte por ta thone e shkruajne ilir e njejta gje per konstandinin per leken justijani pastaj per pirron koloktroni bocari ali pashane -kete duhet ta kerkoje shteti jone zyrtarisht se turku italiani apo shtet e tjera e bejne e shkruajne nuk i pervetesojne kjo eshte absurde qe shkoj si turist ne janine apo preveze e ata te ngopin me rrena bile na e nzjerrin epirin te pushtuar nga shqiptaret greku do bente mire qe ti respektonte shqiptaret e te tregonte te verteten edhe se ja ka obligim arvanitesve ti njihte si minoritet minimumi sic ka bere garibaldi per arbreshet se ata e ndihmuan -kurse keta te greqise nuk ndihmuan e organizuan e bene revolucionin edhe me heronje e gjake edhe te mos ju japesh asgje, nuk ben vaki -sa per kufijte kete e rregullon vetem ekonomia e perbashket ata qe flasin duan vota -klm

    1. kulmaku says:

     E ce gjeti ne pleqeri kete te shkretin,,,,,ne jemi shqiptar dhe po mundohemi ketej rreth botes ta harrojme kete emer,,dhe ketij qe ka 5 breza qe eshte konvertuar ne grek ja kujtojne tani.

   2. Aurel Begaj says:

    me mikun nuk mbahet hasmeri, me mikun nuk mbahet ligji i luftes

   3. tt says:

    Mjaft mer kallare Hamburgu se na cave trapin me kto hajvonlliqet e tuja trongull

  2. x says:

   Allahu paste meshire per Gerrqine qe ka ikur per lesh.

   1. Aurel Begaj says:

    paste meshire Kristoja jo allahu

  3. loni says:

   po mire ky papulias doli me orgjine came,,po camet cfare origjine kane???se nuk po marre vesh pse duhet ti japim kaq shume rendesi kesaj rrace anonime,,per tu habitur…

   1. Ariani says:

    @loni,
    ti nuk kupton nga keto gjera a i vrare, se je gjakdhjere e gjakprishur,jashteqitje janullatiste ne gropen e qenefit te kombit shqiptar.Ju gjakdhprishur grek e grekofile janullatiste ,kaq rrace qenefi jeni sa keni nevoje here pas here edhe per gjakun e trashe te shqiptarit.Edhe censusi i fundit ju nxori si te paafte ti beni balle seleksionimit natyror o rrace haleje…hihihihhihihihii

   2. armando says:

    Ne camet meqe pyet ti loni jemi po aq shqiptare sa tiransit, vlonjatet, shkodranet, gjakovaret, ulqinaket, tetovaret, gjirokastritet, arbereshet etj.nese thua qe camet jane race anonime ke hedhur poshte identitenin e shqiptareve dhe per pasoje edhe tendin. shiko veten ne pasqyre dhe pyet se cfare je?!

   3. Doni ALBO says:

    Sic jane Shqiptaret e Kosoves pasardhes te dardaneve legjendar ashtu jane Camet bij te epiroteve trima, thjeshte margaritar te historise kombetare dhe nuk thuhet rastesisht nga ismail qemaili “pa kosove e cameri nuk ka Shqiperi” qe eshte me se e vertet ngase pa keto te dyja nuk ka Shqiptari te plote.

   4. VLONJATI NGA VLORA says:

    o loni prej betoni po mos e lesho veten keshtu o burre i dheut,ca jane keto pyetje,mos se tallin bythen njerezit pastaj!!!

  4. user says:

   Vetem ne shqiperi nuk lejne emer,por jashte saje po.

  5. Ariani says:

   @Dhembeli,
   ky nuk eshte me shqiptar.Ky eshte gjakdhjere e gjakprishur.Paska qene edhe korrak zorzopi i djallit!Ptu fare e keq gjakdhjeresh

 2. tourkofagos says:

  oxi moreeee, te jete korrak allvanie dhe ky?!

  1. arrixhiu says:

   ti sikur vete thua here pas here qe je allvano, pse tani do te behesh grek, apo nuk je as grek as allvano, por rrace bastarde.

   1. plaku says:

    arrixhiu,
    Greket nuk jane budallenje qe, te bejne “grek” nje funderine si puna e gojorit.Ai, sic thua edhe ti eshte nje bastard si puna e atyre qenjve bastarde qe sorollatien neper rruget e Athines.

  2. anticensurë says:

   po moj bythë po!
   njëlloj si ty është!asgjë më tepër!
   ashtu si dhe ti e fsheh origjinën e tij!ti ke diçka më të mirë se ai,flet akoma shqip!për fatin e keq tonin!gjithnjë ka një shpresë!kur të cofësh ti kalamajtë e tu nuk do të tallin më bythën e tyre me k..n tonë!si bën ti tashti!

  3. Aurel Begaj says:

   Po korrak allvanos eshte si puna jote, korrak allvanos ka qene edhe Skenderbeu, Ismail Qemali, Francesco Crispi, Girolamo De Rada(Jeronim De Rada) Ismail Kadaré, edhe Shoku Enver allvanos ka qene, te gjithe ne korraker jemi por jo kaq k*r si puna jote.
   E kemi per nder qe jemi korraka, se fundja ballkanas jemi, nuk ka njerz ne Ballkan o Mr.Turkofagos, ka vetem idiota edhe kafsheri ne Ballkan, perfshi ketu edhe mua edhe ty 😉 kuptove babale?

  4. gallata says:

   Ai po e po ,por edhe ti tf je korrak e shkuar korrakut oooor tu….f…!-Pyeti mire te tute si e qysh se mbase te del edhe ty ndonje stergjysh Sulejman a Taip .

   1. Aurel Begaj says:

    X gallata

    Ate komentin mos e kishe qe per mua? se mesa duket s’po e kap fare ironine time, lodhe mendjen lodhe.

  5. hajriu says:

   Piete nje here Vangjelin moj gojore, ate te partise , a i sjell ndonje gje neper mend emri Avdul????????? O laraman , nuk mbulohet dielli me shoshe .

   1. WEB says:

    Hahahahaha hajri ,po papuliuas pse nuk e quan jevgjit ti

 3. ujk marsi says:

  ja kam then me kohe fagosit qe kalaja eshte marre nga brenda po nuk me beson, hahhah gjyshi i tij quhet tahip.

  1. arrixhiu says:

   nacionalistat dhe nazistat grek jane me teper te rraces arvanite, dhe eshte qesharake qe i bejne presidentit te tyre pyetje te tilla, kur e dine mire kush jane vete.

   1. cami says:

    arrixhiu
    Eshte plotesisht e vertete ajoqe thua,ne shqiptaret ja kemi
    bere te keqen njeri tjetrit duke u identifikuar perhere
    me te huajt.
    Edhe Napolon Zerva me origjine Came ishte dhe beri krime
    ndaj popullsise Came.
    Fatkeqesia eshte qe i behet nje larje e trurit duke i
    ndare ne baze te fese popullsine qe rrjedh nga nje trung.

    1. hajriu says:

     O Çami , kush ta ka thene ty qe zerva ishte Çam se po me habit fare????????? Zerva eshte nga fshatrat e gjirokastres dhe i gjithe fisi i tije edhe sot e kesaj dite jetojne aty. Prinderit e tij jane larguar nga ai fshat dhe jane vendosur ne Arte por kjo nuk te bene Çam. Eshte Shqiptar , kete po qe mund ta thuash. Tung

     1. cami says:

      hajri me te thene te drejten nuk jam i sigurte ne
      ishte cam apo jo, por diku e kam lexuar.

      Por ndoshta edhe gabohem.

      1. DUMBABEN says:

       Cami@shume mire e ke lexuar po hajro gerdalles nuk i intereson ky fakt ,qe 90% e atyre qe moren pjese ne debime ishin bije arvanitaresh

  2. Aurel Begaj says:

   e drejte, Tahip jo Taip, taip ne lituanisht do te thote PO 😛

 4. Sem Luma says:

  Ka dy menyra reagimi per kete zotni Presidentin e Athines:
  1. Te pranoj kete fakt lidhur me Taipin dhe te behet gati per doreheqje, ose
  2. Te mohoj kategorikisht kete “fyerje” qe po i behet,
  …te filloj me pallavrat heleno-patriotike mbi “rrenjet” e tija greke dhe sharjet e fyerjet ndaj Taipit, Cameve dhe Shqiptareve ne pergjithesi…

  Kjo menyra e dyte me duket me reale. Ne fund te fundit eshte burre plak, i gjori, dhe nuk ka kohe te filloj dhe te tregoj kurajo dhe burreri, tash kur kane filluar ta leshojne gjunjet (qofshin ata helen apo shqiptare!!!)

 5. Lex Rex says:

  Karolos Papulias eshte shok femijerie me aktorin e estrades se Fierit Fuat Boci. Me poshte intervista e ketij te fundit: http://www.youtube.com/watch?v=kGpxqDohzcY

  1. hajriu says:

   Nuk jane shoke feminie me Fuat Boçin(ai qe luan rolin e Belulit tek estrada e Fierit) por jane vellezer(byrazera). Presidenti grek ngeli jetim qe ne moshe te vogel dhe e ka rritur nena e Fuat Boçit(Boçari).

 6. Zigur Qarri says:

  Nuk mbulohet Dielli me shosh.
  Ate e dijm ne,e din Bota,por greket nuk duan ta besojn.
  Gerriceni,gerriceni akoma kombin te vetquajtur “grek”,te shikoni se ç´plage do te hapen!

 7. Girokastriti says:

  Kjo tregon cdo te thote demokraci pa paragjykime
  Pavarsisht nga prejardhja vendoset ne krye te shtetit
  Nqs ky eshte cam vertet lind pyetja mos ata qe zbuan ishin vertet fundurinat e cameve

  1. anticensurë says:

   ke të drejtë për demokracinë e brëndëshme greke,pavarsisht sakrificave që duhet të bësh për të “gëzuar këtë demokraci”?!?!por harron se demokracia e jashtëme për gërkun nuk egziston!bashkë patriotët çam të presidentit çam të gërqisë,ndalohen në kufi!sepse janë po çam si presidenti!
   etj,etj,etj …..!

  2. denbabaden gjirokastrit says:

   Gjirokastrit,nje njeri me mend ne koke nuk duhet ta mendoje idene qe eshte normale te ndjekesh njerezit e shtetit tend,pavaresisht jane te mire apo te keqinj.Une nuk merrem fare me faktin se sis ishin.Nese kishin shkelur ligjet te denohej personi qe I ikishte shkelur.Por eshte absurditet qe te vritej nje popullsi e tere(me gra dhe kalamaj) sepse disa persona ishin lidhur me gjermanet.Kjo eshte nje kafsheri vertete shume e rralle dhe nuk ka justifikim.

  3. SS says:

   Ti vetem gjirokastrit nuk je o rrumpalle minoritare!! Ti je shtetas shqiptar shqipfoles, me kombesi greke dhe qe paguhesh nga greku per te shkruar keto pislleqe anti-shqiptare ketu.
   PTUUUU fare e ndyre!

  4. Gjirokastrit ja kaloke edhe shkodraneve per nga trashesia.

  5. hajriu says:

   Pse si ke bere ndonjehere pyetje vetes se kush je ti o dropuliti?????
   Pse nuk del para pasqyres dhe ta pyesesh pse e ke lekuren e zeze???? Pse si bene pyetje vetes se ç’bene ne keto troje dhe si perfundove ner dropuli????? Apo ke harruar qe ke ardhur si hyzmeqar dhe si hajdut bagetish . Ju greket , jeni kombi me bastard ne bote . Themelet ku mbeshtetet kombi juaj jane kiurvelliku,hajdutlliku dhe pabesia . Ndersa per Çamet muk ka kelysh kkkuuu…ve qe te flase , se Çamet e kane treguar gjithmone se kush kane qene dhe kush jane . Te marrim gjak ne vetull , i kemi dhene leksione trimerie dhe besnikerie kujtedoji . Lexo Edit Durhamin , lexo Pukvilin , lexo Nolin , lexo Dymane(te riun) dhe pastaj folim or 300 dropuli. Lexoji keto me poshte dhe pastaj shko e punohu fanareve te athines or jevgjit.
   F.S. NOLI 1924
   “Ne do buke e bujari
   Ne do bese e trimeri
   Ne do njerez per katandi
   Shko e gjeji ne Çameri ”
   EDIT DURHAM
   “Brodha te gjithe Shqiperine nga jugu ne veri por burra me te pashem,me trima dhe me besnik i gjeta ne Çameri”

   1. Horrat dhe laviret e bulevardit says:

    Mire e ke o hajri po noli as nuk u kujtu fare per kete 100 vjetor o lum jarani.

   2. hahahuha says:

    hahahahahaa, burra te pashem kakacer te gjithe hahaha

 8. mergimtari fv says:

  O Turko-leshi po po para 100 motesh kjo Elladha jote quhej Rumeli nga Turqit e evropa , Para kesaj Rumelie quhej nga mbare bota e qyteteruar ALBANI e me para ILIRI , meso shih hartografine boterore te bindesh , qirie presidenti Papu-Aliu-is eshte Pogonit nga Voshtina , ky si dhe ti per 300 euro i fal çte keshe per Elaqen ,Papuli e mohoi gjakun e vet per disa kacidhe me shum , te mos e zgjat pune bastardesh anadollake. Nga Averoes

  1. Horrat dhe laviret e bulevardit says:

   Allahile po thojn bre se edhe bushet e amerikes jane me origjine nga bushatllinjte e shqypnise popo njashtu po flitet. Heu, a thu te jete e vertete ?

 9. BERISHA LARGOHU, KURSE VOTA PRO BERISHES ESHTE ANTI SHQIPTARE DHE KRIM. says:

  Jane thjeshte fashathemet e shtypit ne lidhje me presitentin e Greqise.

  1. taku says:

   Edhe mund te jete thashethem sic tha ti, por duhet te
   theksohet qe Greqia nuk eshte popull omogjen sic pretendojne.

   Kete e thone shkrimtare dhe studiues te huaj, qe Grekerit
   modern nuk kane lidhje me hellasit e lashtesise.

   Jo vetem Greket por edhe Shqiptaret nuk jane omogjen per
   te njejten arsye te mesiperme.

   Ketu kemi vetem kundershtime kulturore, psh, Greket identifikohen
   me kryqin, kurse shqiptaret identifikohen me flamurin.

   Po te pyesesh nje grek ne fillim thote jam i krishtere
   dhe pastaj te thote jam grek.
   kurse po te pyesesh nje shqiptare thote jam shqiptare,
   dhe me mbrapa identifikohet ne fene.

   1. Doni ALBO says:

    Popujt superior dhe intelegjent identifikohen se pari me kombesi/gjak/histori ne krahasim me popujt pa identitet dhe te prapambetur ne mendje sic jane greket dhe bosnjaket qe identitetin e tyre e bazojne ne fe.

 10. Taulant says:

  Ky debili Berisha Largohu dhe perversi TFG.. jane dhe kunder shqiptareve te Kosoves dhe kunder cameve,pro grekeve…nuk e kuptoj pse diskutojne apo Ramen,kur nuk ka ca I duhemi ne shqiptaret.Debila te tille nuk dallojne dot raportet opinion-fakt

  1. Zigur Qarri says:

   Me qe thua se te dy jan debila(dhe jan vertete),atehere jan pa vlere,nuk llogariten.

 11. 1 says:

  Name:Károlos Papoúlias
  Profession: PRESIDENT OF GREECE,10 milion greek FAGGOTS under my balls…hahahahahahhaa EPIC!

 12. vesel says:

  Gjyshi I turkofagos e kishte emrin vesel..
  Tirkofagos shkoi ne greqi e kthehu ne vasil.
  mbiemrin turkofagos e kishte kasemi.
  Tani e ka kostas.
  Puro grek tjetri. Pak germa lozin.
  Shkelzenos berishis

 13. Kotropuzi Mullarek-Koki USA. says:

  Turkofagos, edhe ky Allvanos eshte, se shikoja surratin dhe tiparet e bardha, shife veten ne pasqyre o turkofagos, po qe i bardhe je yni i teri dhe i beri ,po qe KORRAK I ZI(ne fakt duhet te jesh i zi)je nga ata te afrikes veriore qe jeton aksidentalisht ne token e Shqipeve, shifu shifu nje here ne pasqyre o turkofogas i leshit, dhe vendos si burre nje here ne jeten tende qe kujt rrace i perket.

 14. neti says:

  Allahu te udhezofte zoti Papulias.Mos e moho origjinen!

 15. tourkofagos says:

  kollodoku gunga gunga ooo e kam ne mendje dite e nateeeee!

  1. hajriu says:

   ……..mire ne mendje qe e ke por mbaje edhe brenda e mos e nxirre se tu turren 300 e tjera oj gojore. Kane ardhur kohe te veshtira per ju 300…

 16. dhembeli says:

  pergjigje -x
  Shqiperia para se ta pushtonte Turku kish vetem nje fe Shqiptarine.
  Zoti eshte nje per te gjithe .
  Te mos sjellim percarje dhe ortodokset ti quajme greke ,jane shqiptaret me te ndershem qe se tradhetuan kure besen e tyre,por kane kontribuar shume per kete vend.
  Keto dallime nuk i kemi pasur perpara,ortodokset e katoliket kure nuk i jane kundervene fese tjeter,perkundrazi i kemi miq shtepie e shoke.
  Nga mbiu kjo fare e keqe qe po na percan vendin.
  meruni me allet e shtepise e te atdheut.

  1. Nadia Shabani says:

   Ne fakt eshte nje teme shume delikate dhe nuk me duket me vend qe e ngaterroni emrin e presidentit grek me goje tani ne kete moshe. Qe ta dini ju greket e respektojne shume presidentin e tyre dhe nuk ka burre nene ta quaje ate “horr bulevardi” cfare do origjine qe ai te kete. Me kujtohet njehere ne nje debat televiziv ndermjet disa analisteve ne studion e Skait ne Greqi beri debat te madh Liana Kaneli me nje arvanitas per problemin e Kosoves ne vitin 1999 sa kishin filluar bombardimet e NATOS. I tha Liana Kaneli arvanitasit se ti i mbron shqiptaret e Kosoves sepse edhe ti ke te njejtin gjak si ata, je shqiptar. Por cfare ndodhi ne kete moment menjehere doli ne televizor Arqipeshkvi i madh i Greqise Madridi e kishte mbiemrin me duket dhe mbasi i beri verejtje Liana kanelit i tha tekstualisht keshtu: Kjo eshte nje teme shume e rrezikshme qe shkaton nje percarje te madhe te kombit Grek, ne te gjithe jemi grek dhe ta pandare dhe u mbyll muhabeti dhe Liana Kaneli e mbylli gojen.Edhe tani nuk keni pse i bini me qafe presidentit grek per problemin cam se ne e kemi te keqen brenda:O balo te hengert tenja se e kemi te keqen brenda.I ka shteti shqiptar fajet qe nuk ka gjetur forcen dhe menyrat se si ta ngreje kete problem ne arenen nderkombetare. Cope muhabeti kjo do shume pune.

 17. tourkofagos says:

  Qilies ekato dmth 1000 here b,, q,, sesa korrak allvanie.

 18. Landi- Sverige says:

  Para se te kerkoni rrenjet e babagjyshit te presidentit greke, per nje moment kujtoni se babai i presidentit te superfuqise me te madhe boterore eshte nje afrikan me ngjyre. Megjithate kombi amerikan e zgjodhi Obamen per here te dyte ne postin me te larte. Edhe atje, u tha e u ctha nga nje pjese e konservatoreve per origjinen e Obames qe ne fund te fundit eshte brezi i pare i nje emigranti afro-amerikan, por ne rastin e Papulias te flitet per nje origjine, kur te pakten deri pas Luftes se I Boterore (1918) popullsite e jugut te Shqiperise ishin de facto ne shtetin grek dhe kur deri 100 vjet me pare te dy keto shtete (zona e Ipirit dhe e Thesprotise) ishin te perbashketa nen Perandorine Otomane, atehere eshte e veshtire te vendosesh nje ndarrje fikse per origjinen e gjithsecilit. Ne kete kendveshtrim, personalisht nuk mund as te pohoj dhe as te mohoj origjinen e stergjyshit te Papuliasit se ne fund te fundit ajo pak rendesi ka. Ajo qe ka rendesi eshte se Papulias eshte nje njeri i nderuar qe ka luftuar e punuar gjithe jeten per me te miren e atdheut te tij. Kur mendon gjithashtu se shume arvanitas shkuan ne ate toke mbas pushtimit otoman, kur shume heronj arvanitas luftuan e punuan per pavaresine dhe ndertimin e shtetit te ri grek, kur mijra emigrante u bene pjese e shoqerise greke mbas viteve 1990, verteton se kjo histori e perbashket midis dy popujve ka shume, shume me teper lidhje miqesore e tradita te njejta se mosmarveshje. Ne fund te fundit jane dy popuj gjiton qe per mijra vjet, si askush nga popujt e tjere, nuk ka bere kurre lufte ndaj njeri-tjetrit.

  1. Kurre skemi pas lufte ( ne shqiptaret me greket) ?!!!!

  2. eleYΘeriskepsi says:

   Landi, te pershendes !

   P.S.
   tani duhet hungarezet te mburren per Sarkozin,
   dhe thesalonikiotet mqs mamaja e tij ishte ebrea(evrea) nga selaniku.

   1. Ariani says:

    Si?! Edhe presidenti grek na qenkerka KORRAK??!!-HAHAHAHAAHAHAHA
    AGAGAGAAGAGAA
    HIHIHIHHIHIHIHI

  3. arvanitis says:

   arvanitis nuk “Shkuan” ne token greke o kercu i thate, po ishin dhe jane outoktone ne token e ture, tani nje pjese nen shtetin helen. Sa antagonist qe je, thesprotia dhe epirus kane qene te populluar nga fise shqiptaro/arvanite.
   boll me historite e shtremberuara te kamikazeve me mjeker e rrase te zeze more mavri, hap ndonjehere syte dhe lezo ndonje liber te huaj pervec atyre me pernbajtje te forte teologo-orthodokse greke.
   p.s. shume universitete me fame boterore kane vene bibliotekat e tyre online GRATIS per vizitore, kerko e hidhu nje sy. E trishtueshme qe nje si ty ( gjoja ne suedi ), nuk shikon dot me larg se hunda.

 19. lini says:

  greket duhet te krenohen me kete president se te pakten qenka me origjine bejleresh e sundimtaresh jo morracak si jan me origjine pjesa me e madhe e politikaneve ballkanike ..

 20. SD13 says:

  Kjo dihej me kohe. Nuk na thate ndonje gje te re dhe nuk e kuptoj se cfare impakti do kete kjo ne maredheniet shqiptaro-greke aq me teper qe te dy vendet po behen gjithmone e me te trashe.

 21. ATILA says:

  Dihet shume mire se greket e sotem si edhe ata te vjeter jane nje gjak me ne.E s’ka si mos te jete edhe i nderuari Papulias nje gjak me ne pra shqiptar edhe grek nese do ai te quhet keshtu.Sipas grekeve te vjeter grek quhej ai qe ka kulturen e larte pra i arsimuar.Ne dhe greket as duhet te zihemi as te shahemi se eshte njesoj sikur te shajme veten.Ndarjen dhe problemet qe na shkaktoje historia dhe percarja fetare duhet te zgjidhen mes nesh.Edhe “turkofagos” po te pyes gjyshin do kuptoje se deri tani ka share veten ashtu nsi edhe ne kur shajme greket kemi share veten.

 22. larg nga presidenti says:

  boll more shqiptare me budalleqet tuaje ,papulias eshte nje president shume i nderuar per popullin e tij ,dhe ne qoftese eshte me orighine arvanitase ,jo cam sic e quani ju prape shume mire ,populli grek dhe shqiptare jane me shume vellezer .makari dhe piro dhima te behet me poste te ngritur ,greket tregojne qe sjane racista ,proedhre zagapame

 23. Horri i Bulevardit says:

  Kete gje Karolo Papulias e ka thene vete me gojen e vet se eshte nga ajo pjese dhe qe ka hengur me nji sofer me humoristin e shquar fierak Boci, se emri sme kujtohet.
  Kete e ka thene kur ishte minister i jashtem i Greqise.

 24. erion says:

  dyndjet dhe imigracionet e njerezve dhe te popujve ne greqi, qe nga antikiteti e me tej akoma, deri tek doret, kane ardhur gjithmone nga veriu i saj, ndaj mos te çuditen per prejardhjen e “urryer” te ndonjerit. mpiksja e shtetit me teorite mesjetare te kishes ortodokse, çon ne rezultatin qe shohim, mijera qytetare greke qe nuk mund te pranojne e te respektojne prejardhjen e tyre shqiptare dhe njekohesisht te jene edhe krenare qe jane greke, sepse jane te zhytur ne injorance.

 25. Epirotarum Verum says:

  Perse duhet te pranoje Papuli-as origjinen e mohuar shqiptare, kur u biresua,konvertua,arsimua dhe u gradua nga antishqiptaret.ne fund te fundit a nuk vepruan njelloj dhe arvanite te tjere te shquar perpara tij,qe pasi bene revolucionin e 1821 moren ofiqe dhe u transformuan ne antishqiptare(nenkupto ata myslimane) dhe bashke me cakejte e Sulit kryen masakrat e perbindeshme ndaj bashkekombasve te tyre came.kjo jashteqitje e kombit erdhi e u be nje me evgjito-vllaho-sarakacanet e elladhes dhe meriton te trajtohet me perbuzje.

  1. Kristi_devil @ hotmail.com says:

   Epir Vero ; Nje pyetje , Tradhetar jane ata qe lane besen e te pareve ( Gjergj Kastriotit ) dhe u bene Turq (keshtu thirreshin te islamizuarit ne komunitetet e krishtera ) apo ata qe u mbeshteten te fqinjet dhe i rezistuan presionit ? [nuk dua te bej analize te arsyeve te konvertimit ( nenkupto shitjes te pushtuesi)] .

 26. alban4eva says:

  Lndi Sverige, ti thua: ..”se shume arvanitas shkuan ne ate toke mbas pushtimit otoman”..

  je krejt gabim, arvanitasit, ose me mire, arbereshet, qe me pas u quajten arvanitas nga greket, kane shkuar ne ato territore qe ne 1200, 1300..
  dhe shkuan me gjithe familjet e tyre te ftuara nga popullsia vendase (greke dhe venedikase) me vule mbreterore, per shkak te pakesimit te popullsise, pra shkuan te ftuar, iu falen toka per ti punuar dhe per mos ti lene te djerra, por me shume u ftuan per te shtuar popullsine, dhe si faktor mbrojtes..

  ne shkrimet e tyre vete venedikasit pohojne se tani, ..” mbas ardhjes se arberesheve me vule mbreterore, “vendasit” ndihen me te qete dhe me te sigurte, sepse iliro-arbereshet njihen per trimerine dhe guximin e tyre te pashoq”…

  ne Greqi ate kohe shkuan me mijera arbereshe, me gjithe familjet e tyre..
  dhe luajten nje rol vendimtar ne historine politike dhe shoqerore te atij vendi, sic e dime te gjithe..

  por megjithate, asnjehre nuk kane rreshtur zbritjet e arberesheve apo edhe ilireve ne Greqi, ne shekujt e meparshme, sepse ata nuk shkonin ne vend te huaj, por shkonin ne nje vend “kusherinjsh”, sepse greket e vjeter dhe iliret e vjeter ishin kusherinj gjaku me plot kuptimin e fjales..

  nk mund te thuhet e njejta gje sot, ku Greqia eshte kthyer ne nje mozaik rracash te ndryshme, ku nuk ka ngelur me jevg me pasaporte greke qe pretendon te jete pasardhes i grekeve te lavdishem..
  biles ca tipa i kemi edhe ne Shqiperi, mjaft te shohesh tipat Ksera dhe Dule, tipike turq apo araber..

  keta shurranjose nuk jane as ballkanas me origjine, e le me pastaj te jene pasardhes te Greqise se lashte..

  qe mos ta zgjas akoma me shume, ti Landi Sverige, duhet te lexosh cik me shume persa i perket ketyre temave, nuk mjafton te jetosh ne Suedi dhe te jesh “qytetar modern i botes”..

  1. Landi- Sverige says:

   Po cfar ishin arberesht qe u ftuan nga popullsite vendase qe te mbushnin tokat djerre te Greqise e Italise dhe te shtonin popullsite e vendeve fqinje!!?? Mos ishin turma nomadesh pa atdhe dhe u bene nder per gjakun e embel!!?? Ne ate periudhe, qe ti shkruan ne komentin tend, principatat arbereshe kishin kulmin e zhvillimit te tyre dhe nuk kishte asnje arsye qe te linin pasurite dhe trojet e tyre dhe te fillonin jeten nga e para me familjet e tyre ne toka djerre te falura nga popuj miq. Largimi ne mase i tyre ndodhi pikerisht mbas vdekjes se Gjergj Kastriotit dhe kjo eshte vertetuar shkencerisht nga te gjithe historianet.
   Behuni pak me serioz ne arsyetimin e komenteve tuaja qe te kete kuptim edhe dialogu!

 27. Horrat dhe laviret e bulevardit says:

  Qe eshte qelb greqia kjo duket, mjafton te besh nji xhiro ne athine dhe e shef ,po problemi eshte kush do ta pastroje.

 28. trak says:

  Ky lajm nuk ndryshon gje ne marrdheniet tona me orjentalet lekur zinj te Ballkanit

  1. Horrat dhe laviret e bulevardit says:

   Turru trako se na myti jevgjilliku orjentalve ktu ne ballkan.

 29. SKENDER BEU I VJETER says:

  O HAJRI ,QE NGA EMRI ME DUKESH CAM ,PO TE PYES ME QENE SE THUA ZOTROTE QE ZERVA NUK ESHTE CAM POR SHQIPTAR NGA GJIROKASTRA QE KA ZBRITUR NE ARTE:-C’FARE JANE CAMET PER TY?A JANE CAMET SHQIPTARE? UNE DI QE JANE SHQIPTARE DHE PAVARSISHT SE NE RRADHET E TYRE KA PATUR EDHE TRADHETARE,SHUMICA JANE NGA AJKA E PATRIOTEVE SHQIPTARE.

  1. arbenishi says:

   Sa cam dhe sa kosovare e kane firmosur Deklaeaten e Pamvaresise ?

 30. ana says:

  Papulasit ti japim pasaporte shqiptare kurse Idrizit pasaporte greke dhe mbaroi kjo pune.

 31. alban4eva says:

  Lndi Sverige, zbritja e arberesheve ne vitet 1200, 1300, vertetohet nga kronikat venedikase, te pelqen apo jo ty.. keshtu qe i bie qe duhet te behesh ti serioz, jo une..

  une flas per ato qe kam lexuar ne kronika, nuk shpik gjera. kurse sipas teje, historia e arberesheve ne Greqi filloka pas vdekjes se Skenderbeut, keshtu???
  dhe persa i perket “ndereve per gjakun e embel”, ne fund te fundit me te fituar dolen vendasit me ardhjen e arberesheve. sepse ne vitet ne vazhdim, me mesymjen e turqve, ndersa “vendasit greke” strukeshin neper keshtjella, arbereshet luftuan deri ne pike te fundit kunder turqve, ne nje lufte te pabaarabarte.. ne cdo kryengritje ata ishin gjithmone ne balle. kurse hellenet ishin me shume te interesuar per kishat dhe fene e tyre..

  pra, kronikat e venedikasve qe flasin per zbritje grupore arbereshesh shume kohe para Skenderbeut, ia fusin kot Landi??? o Landi, shiko, se te jesh shume i “demokratizuar” dhe i “globalizuar” nuk do te thote te dish histori..
  une per vete nuk pretendoj se jam historian, po per gjerat qe kam lexuar nk ka nevoje te me mbushe mendjen njeri per te kunderten..

  keshtu qe sic te thashe edhe me lart, per keto gjera dhe fakte, mund edhe te hapesh ndonje liber me shume.. tung..!!

 32. aleks says:

  Ballkani eshte shume i ngateruar dhe shte shume veshtire te gjesh origjinen e dikujt.Mereni me mend qe per me shume se 2000 vjet ballkani ka qene poshte romes bizantit dhe osmanllinjve,Kjo nenkupton qe popullsia levizte lirshen ne shume drejtime, bile nje fshat ekzistonte i perzier persa i takon etnive, po ashtu dhe qytetet popullsia e perzier .Me shembjen e perandorise osmane krijohen shtete e reja ne ballkan , po ashtu dhe shqiperia, dhe per cudi brenda nje nate krijohet historia dhe ne te gjitha shtet e balklkanit si dhe ne shqiperi ku popullsia shqiptare eshte 99% e paster shqiptare.po si ka mundesi .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81883
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81883
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34780
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34780
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6841
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6841
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X