mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët

Një studim mbi religjionin i Pew Research Center, thotë se më shumë se tetë në dhjetë njerëz identifikohen me një grup fetar.

Një studim gjithëpërfshirës demografik në më shumë se 230 vende dhe territore, i kryer nga Pew Research Center, vlerëson se janë 5.8 miliardë të rinj dhe fëmijë të lidhur me religjione në tërë globin, duke përfaqësuar 84 për qind të popullatës botërore të vitit 2010, kur kishte 6.9 miliardë, raporton REL.

Studimi gjen se në vitin 2010, në tërë botën ishin 2.2 miliardë të krishterë (32 për qind e popullatës botërore), 1.6 miliardë myslimanë (23%), 1 miliardë të besimit hindu (15%), afër 500 milionë budistë (7%) dhe 14 milionë hebrenj (0.2%) .

Përveç kësaj, më shumë se 400 milionë njerëz (6%) ushtrojnë forma të ndryshme të traditave fetare, përfshirë religjionet tradicionale afrikane, ato popullore kineze, religjionet e amerikanëve autoktonë dhe ato të aborigjinëve në Australi.

Rreth 58 milionë, pak më pak sesa 1 për qind e popullatës globale, i përket religjioneve të tjera si besimi Baha, Jainism, Sikhism, Shintoism, Taoism, Tenrikyo, Wicca, Zoroastrianism etj.

Në të njëjtën kohë, studimi i ri gjen se afër një në gjashtë njerëz në glob (1.1 miliardë ose 16%) nuk kanë lidhje me ndonjë religjion.

Grupi i të painkuadruarve në ndonjë grup fetar, kësisoj, paraqitet si i treti më i madh në botë, pas të krishterëve dhe myslimanëve dhe pothuaj në masë të njëjtë me popullatën katolike.

23 komente në “Fetë në botë: Krishtërimi, islami dhe… jobesimtarët”

 1. tourkofagos says:

  nje bote kristiane,por qe ne syte e korrakeve shqipfoles duket myslimane[bazuar ne deklaratat e shumices arape ne kete site]

  1. der kommentator says:

   keto shifra jane joreprezentative. ketej ne perendim jane te krishtere me zor se i regjistron kisha per taksat e njerzit pertojne te merrem me byrokracine e saj. me mire paguajne sesa te merrem me prifterinjte.

  2. etresta says:

   mosssss net&hajri &talebanet nga maqedonia dhe kosova ky lajm i kobshem per trurin e tyre te vogel dhe pantallonat te kyci i kembes

  3. Latif Dreqi says:

   figure,te ka mbetur ora ne mesjete..ende i ndan njerezit sipas fese..fiuuu!nqs do te behej nje bilanc, nuk besoj se bota e krishtere do dilte ‘e virgjer’.Mjaft et te kujtoj vetem shek.XX qe mu ne mes te Europes kristiane jane lindur 2 lufterat boterore, me miliona viktima.Histori e erret!Mijera raste te jap.Krishterimi njesoj si islami nuk eshte perhap me lule, perkundrazi me tehun e shpates.Meqe jemi prane dates 21..psh.kultura Maja, njihet se kishte nje sistem tjeter vlerash,njohurish,sjellje etj,kishin biblioteka, dhe gjithe kjo pasuri, u shkaterruar ne shek XVI-XVII, nga nje prift spanjoll, te cilet pushtuan A.Latine.nuk eshte kaq roze sa e ben ti..Marksi ka thene nje gej te mencur, e ti duhet ta dish..

   1. JC says:

    Mos ngaterro Katolicizmin me Krishterimin. Doktrinat Katolike nuk jane Biblike. Fjala e Zotit eshte Bibla, jo Papa.

    1. Pirro says:

     Kush e paska rregjistruar fjalen e Zotit? Kur na paska folur Zoti? I sigurt qe ishte Zoti dhe jo mendja e çifutit ne shkretetire qe per mungese uji e nga i nxehti i madh, nuk ia beri fap?
     Katolicizem, Ortodoksi, Krishterim, Islamizem, çifuteri etj. nje muuuuut i madh jane, kush ngjyre kaf e kush i zi, kush me ere te ndyre e kush me ere pak me te ndyre.
     Zoti nuk eshte feja edhe s’ka fare lidhje me fene! NUK KA FE NE BOTE QE TE TREGON ZOTIN DHE NUK KA NJERI NE BOTE TE KETE NJOHUR ZOTIN FALE FESE! Te gjithe ata qe predikojne te kunderten, jane mashtrues!
     Tek Zoti shkon vetem ai qe nuk behet ushtar i asnje feje, por ne heshtje e me modesti, reflekton thelle mbi gjithçka dhe sidomos mbi identitetin e vertete te vetin!
     Meditoni njerez meditoni, se librat fetare vetem nje udhetim u garantojne: ATE DREJT FERRIT!

  4. FATI i KEQ says:

   Po Jar Nishanlliut a ja mban te prononcohet ne menyre te pavarur mbi kete ceshtje?
   Kam frike se deri kur te thyejne qafen keta berishianet, do e kene mbjelle sherrin midis besimatreve ne Albanistan
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/09/nastradini.html

  5. Spirro (ose gjakdhjere-orthodoks) says:

   @tourkofagos,
   ke te drejte vella, ke te drejte! Vetem ata si ne jane rrace persembari e kane gjak te paster

 2. dritani says:

  Impresionues numri i hebrenjve!
  Dhe te mendosh sa nobeliste, filozofe, shkrimtare, artiste e shume figura te medha kane nxjerre ne shekuj.

  Te vjen ta besosh me te vertete qe jane “Populli i zgjedhur”…

  1. preshevali says:

   Natyrisht.
   E sheh 32% te krishter dhe 23% musliman dmth mbi gjysma e Botës besojnë ne demagogjin hebreje.
   Edhe krishterizmi edhe islami rrjedhin nga Beni Israelitet.

 3. mergimtari fv says:

  Te dhjefsha Kristo Mohamedin turkofagot me gjithe qorrat te rrangut tend .Shqiptaret e zgjuar i kane pasur syte e mendjen gjithmone drejt oksidentit dhe jo orientit perçares te Bizances e Mekes .Europa eshte shumice katolike dhe per te si ortodokset e muslimanet nuk bejne dallim ,(mua nuk me plas per fene si ateist qe jam,por dua njerezit qe me rrethojne te te gjitha besimeve pa perjashtim)

 4. FAIK KONICA says:

  Na nuk jena te zot me vesh breket tona, jo ma me i dhane mend dynjase.Per fat nuk jane shumica dhe ma te emancipuem muslimanet..!Por jam i bindun se jena vllazen me cdo njeri te kesaj dynjaje.Keshendellat jane simbol per dynjane,e jo simbolike per harlisje Babeliane

 5. Vari Wool says:

  Dilni nga erresira!

  Regjistrohuni,

  http://www.atheistcensus.com

 6. I larguari says:

  Kristjanizmi nuk eshte pushtet shoqeror eshte eshte besim hyjnor dh si i tille nuk mund qe ta numerosh por duhet te vleresosh rrugen e gjate qe ka pershuar per 2000 vjet ne ndertimin e qyteterimeve te botes .Kush e ndjen se ka mardhenje me Jesus eshte qytetar i parajses ne qiell dhe qytetare botes ne toke

 7. caker says:

  te gjitha fete jane si jane , por feja myslimane eshte kanceri i botes . mjere shqiperia qe perfaqesohet me shmice myslimane .e keqja shqiperise ka qene myslimanizimi i shqipetareve.

 8. Belisarius says:

  Ne vitin 1900 ateistet ishin thuajse 0% e Botes, sot jane 23% (ose te pakten 16% sipas ketij artikulli). 😀 E ardhmja eshte ATEISTE!

  1. YAHYA says:

   Belisarius, je vertete nje qenie e cuditshme!
   Nga e more “statistiken” qe ne vitin 1900 ateistet ishin thuajse 0%?! Pse flet me hamendje? Mos fol percart se perndryshe humbet kredibilitet; karakteristike e ateisteve te humbur! 🙂

   1. Belisarius says:

    Yahya – nga e mora statistiken? Nga fakti qe ne fillim te shek 20 edhe ne vendet me te avacuara si ne SHBA, Britani, Gjermani dhe France te qenit ateist shikohej si dicka negative dhe idomos thuajse nuk ka asnje te dhene per ateiste te deklaruar. Mua nuk me shqeteson fakti qe ju fetareve deshtake nuk iu pelqen rritja jone, por, me shqeteson fakti qe njerezit mashtrohen nga deshtaket si puna juaj. Por mos u merzit. Sipas te njejtit studim qe keta te TEMA-s nuk e kane publikuar te plote rezulton se me kete tendence ne vitin 2050 grupi i jo-fetareve do arrije ne 35% te Botes duke qene me shume mundesi grupi me i madh me shumice relative. Dhe pastaj ku i dihet se sa e bukur do jete Bota ne vitin 2100 apo 2200. Mbase do jeni 50% jo-fetare dhe me ne fund njeriu do shpetoje nga kanceri i quajtur “FE”. 😀

    1. YAHYA says:

     Poll-ingu, censuset moren boom me zhvillimet e 30 vjeteve te fundit ne fushen e teknologjise! Ne menyre qe te arrish ne konkluzionin se ateizmi eshte ne rritje duhet te keshe nje baseline/baze te shendoshe statistikore, te cilen NUK mund ta gjesh ne fillimet e shekullit XX. Cdo hamendje e tipit “Nga fakti qe ne fillim te shek 20 edhe ne vendet me te avacuara si ne SHBA, Britani, Gjermani dhe France te qenit ateist shikohej si dicka negative dhe idomos thuajse nuk ka asnje te dhene per ateiste te deklaruar”, eshte thjeshte…hamendje dhe jo fakt sic e emerton ti me sforco dhe tifozllik! 🙂 Ne rast se nuk jane deklaruar kjo nuk do te thote se nuk kishte te tille! Pra konluzioni i vetem qe ti mund te nxjerresh ne baze te ketyre te dhenave eshte se ne kohen aktuale kemi nje rritje te sasise se ateisteve te DEKLARUAR. Kjo nuk ndryshon mundesite/posibilitetet qe sasia e ateisteve ka qene e njejte ne fillim te viteve XX me kohen aktuale OSE Sasia e ateisteve ka qene me e ulet sesa ne kohen aktuale OSE sasia e ateisteve ka qene me e larte sesa ne kohen aktuale! Ne menyre qe te ilustrosh agjenden tende ti zgjedh opsionin qe te pelqen ty(te dytin)pasi natyrshem ti je nje ateist deshtak!
     Ne lidhje me “Mua nuk me shqeteson fakti qe ju fetareve deshtake nuk iu pelqen rritja jone, por, me shqeteson fakti qe njerezit mashtrohen nga deshtaket si puna juaj.” Ju atesitet dhe ne qe besojme ne Zot nuk kemi nje emerues te perbashket mbi te cilin te ndertojme argumente konstruktive. Argumentet tona juve ju duken qesharake dhe po ashtu argumentet tuaja neve na duken qesharake. Besoj se pika e pare qe ne duhet te biem dakord eshte “to agree to disagree”. Ne rast se e arrijme kete pike atehere nuk ka pse te kete konotime urrejtje ndermjet nesh. Juve paraqisni idete tuaja dhe ne tonat.
     Nuk e kuptoj se per cfare arsyeje e perdorni epitetin “deshtak”! Ne rast se e ke si emertim per arritjet e mija ne kete bote atehere jam gati ti krahasoj me ato te tuat dhe ne kete menyre mund te shohim se kujt i shkon me teper ky epitet! Mund te krahasojme te ardhurat ne vit, ose sasine dhe cilesine e shkollimit, saine dhe cilesine e te mirave materiale etj…
     Ne rast te dukem deshtak vetem per faktin se une besoj ne Zot atehere kjo eshte nje pike e pakonsolidushme pasi edhe une me te njejten arsyetim(me kah te kundert, kuptohet) mund te te quaj deshtak! Prova se kush eshte vertete deshtak ne lidhje me piken e fundit vjen ne rast se do te kete nje Dite Gjykimi nga Zoti. Ne rast se nje gje e tille nuk ndodh atehere argumenting do ta kesh fituar ti. Perderisa te dy ne nuk e shohim dot te ardhmen do te benim mire qe te mos nxitohemi ne emertime banale…
     fat te mbare ateist

     1. YAHYA says:

      *typo…ne fillim vitet e shekullit XX*

 9. niku says:

  vetem nje gje po ju them
  ne angli jane vetem 3% muslimane
  dhe me e bukra ehste se muslimanet ne angli jane feje me praktikuese
  dmth feja qe e praktikohet me shume ne angli eshte islami me 3%

  dua te them se gjejeni vete se car shumice krishteresh llogariten me siper
  hahahaha

 10. DUMBABEN says:

  Te lumte niku ,edhe kur ke perpara syve rezultatin total te besimtareve ne bote ,akoma thua se ke fituar ,ky po qe quhet shpirt optimist,dhe keto rezultate jane nxjerre nga njerez me diplloma e doktorate nuk eshte censusi i bathoristit salehu i gatuar per elektoratin e ardhshem kosovit

 11. Pirro says:

  @ i larguari:
  Kush ta tha qe Krishterimi na qenka “besim hyjnor”, Kongjilli apo prifti i radhes me tendenca te theksuara pedofilie?
  Krishti nuk e tha kurre, as nuk la ndonje paçavure gjoja te shenjte(Kongjillin)ku te raportonte mesimet e veta. Po ashtu Buda, Muhamedi etj. Asnje i shenjte nuk ka lene amanete per ngritje feje ne emrin e tij, por masat idiote mbi imazhin e nje njeriu te shenjte, ndertojne gjithmone nje kult te ashtuquajtur hyjnor – kjo eshte e verteta!
  Nje besim qe pretendon te jete hyjnor NUK e le Boten ne erresire per mbi 10 shekuj, duke terrorizuar, vrare e prere miliona njerez te pafajshem, siç beri Inkuizicioni ne Europe, Afrike, Australi e dy kontinentet amerikane duke lene pas nje lume gjaku qe edhe sot ngelet i pashoq!
  Kujto vetem kete para se te dalin budallalleqe te tjera nga goja:
  8 milione njerez u vrane e masakruan vetem ne Europe prej dores se krishtere, nga viti shekulli i tete deri ne shekullin e 19-te!
  Edhe nuk po te llogaris 30 milione indigjene te masakruar mizorisht ne dy Amerikat, nga Inkuizicioni Spanjoll, ai Portugez e Francez!
  Te vjen te thuash: SHYQYR ZOTIT QE ISHIN “HYJNORE” SE MOS TE KISHIN QENE… DO TE KISHIN SHFAROSUR 90% TE POPULLSISE SE GLOBIT!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 14
      [name] => Lifestyle
      [slug] => lifestyle
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 14
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 22580
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 14
      [category_count] => 22580
      [category_description] => 
      [cat_name] => Lifestyle
      [category_nicename] => lifestyle
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X