#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

250 azilantë në 6 muaj në Francë (nga vendlindja e kryeministrit)

tropojeNjë nga qytetet shqiptare me numrin më të lartë të atyre që po kërkojnë azil në BE, argument ky që ka nervozuar Brukselin deri në pikën që po tenton rivendosjen e regjimit të vizave, është vendlindja e kryeministrit Berisha. Dhe për ironi të fatit preferenca për azil në rastin e Tropojës është Franca.

“Tropojanët po emigrojnë masivisht drejt Francës. Të paktën 50 familje nga Tropoja janë vendosur në Francë që prej qershorit të këtij viti, me statusin e azilantit. Papunësia dhe vështirësitë ekonomike i kanë detyruar të paktën 250 banorë të Tropojës të aplikojnë si azilantë në Francë. Që nga qershori, shumë prej tropojanëve kanë rezultuar me fat në aplikimin e bërë për emigrim drejt Francës, po kohët e fundit, banorët shprehen se fluksi i të emigruarve ka rënë disi, kjo për arsye që ata nuk dinë t’i shpjegojnë. Gjithsesi, ata që ia kanë dalë të largohen i kanë informuar familjarët se në provincat franceze ku janë vendosur kanë gjetur përkrahjen e shtetit, si në aspektin ekonomik, ashtu edhe atë social,” raporton e përditshmja DITA.

http://respublica.al/artikuj/2012/12/20/250-azilante-ne-6-muaj-ne-france-nga-vendlindja-e-kryeministrit

29 komente në “250 azilantë në 6 muaj në Francë (nga vendlindja e kryeministrit)”

 1. filan fisteku says:

  Tema! Dakort qe jeni gazete opozitare…..poooor nuk eshte mire te beni opozite duke nxitur ne menyre indirekte tropojane te tjere te kerkojne azil ne France (fragmenti i fundit i artikullit), duke shpresuar qe te perkeqesohet situata e liberalizimit te vizave….. Ne fillim vijne interesat kombetare

  1. fl says:

   Po pse nuk i din ate ne Veri se kush ka levizur jashte, ngelen ta lexojne nga Tema? Simpas Mulit te Sales duhet te ndodhte nje levizje e kundert.

  2. Heron says:

   Sa koketrashe …..

  3. Landi- Sverige says:

   Filan fisteku! Fragmenti i fundit i artikullit eshte marre sipas te perditshmes DITA dhe nuk eshte ide e gazetes TemA! Megjithate qe te shkruash nje realitet more filan fisteku, ti e quan opozite, bile shkon deri aty sa e vlereson si anti-kombetare??!!
   Dicka tjeter, duhet kuptuar se ne “statusin e azilantit” nuk nenkuptohet se ata dhe mijra shqiptare te tjere ne Europe do e fitojne ate. Nga statistikat e deritanishme vetem 2% e tyre kan mundur te fitojne qendrim te perhershem. Pjesa tjeter eshte kthyher ose po kthehet ne vendlindje. Ndaj dhe BE po mendon seriozisht heqjen e vizave per disa vende ballkanike dhe ne vecanti per Shqiperine.

   1. Zigur Qarri says:

    Po ti e ke fituar “statusin e azilantit” ,apo je regjistruar si grek (me privelegjet e emigrantit ekonomik qe i afron qenesia e Greqise ne KE)?-per te mos pasur problemet dhe ngaterresat ligjore qe kan shqiptaret me vendosjen e tyre ne perendim!

    1. Landi- Sverige says:

     O Zigur mavria! Une kudo qe kam shkuar kam punuar me djersen time dhe jo vetem qe skam kerkuar ndonje forme azili, por perkundrazi kam paguar e paguaj taksa si ne vendlindjen time ne Shqiperi, por edhe ne Greqi e Suedi. Sigurisht qe Greqia ishte stacioni i pare dhe me i rendesishem per mua duke me dhene mundesine qe te jem nje qytetar i lire europian. Me vjen keq per keta fatkeq, por nga ana tjeter ndjej neveri per shume te tjere qe atje ku shkojne mbasi perfitojne leje qendrimi te perhershme, kthehen edhe vet ne dembela te perhershem duke jetuar vetem me asistencat sociale, por jo vetem kaq, shume prej tyre (si puna jote) kan urrejtje per vendin mikprites dhe per kulturen europiano-perendimore ne pergjithesi. Megjithate, ne keto dite prag festash le te leme menjan pikpamjet e gjithsecilit dhe te urojme te gjitheve Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri me shendet, fat, lumturi, dashuri ,paqe e begati! Gezuar!

  4. elio says:

   Patriotizmi eshte prioritar sidomos per Tropojanet…Se jo per gjo po do rriten edhe deputetet nga kuksi e tropoja se po “shtohen numerikisht”…Keta qelben Shqiperine, ju boni llafe patriotizmi…

 2. Xhozi Plehra says:

  Merrini, merrini ! kur tju “xajne” tokat, tjua mbushin Parisin me kioska te shurrosura, te shtohen si minj e per nja 30 vjet tju “zhdukun” fare.

 3. Zigur Qarri says:

  Nese viçidolsat llogariten per tropojane,i bie qe edhe baldushksit te llogariten per tironas!

 4. sali hajni says:

  more sala i meson ata njerez me shku drejt europes çobanet e mutit nje fshatar i qelbur qe e qelbi europen me çobanet e ndyre hajdut mafioz
  ka faj fajoni qe nuk ven regjim vizash vetem per tropojen e bathoren

 5. saliheqenefi says:

  i zgjut saliu gjysmen e tropojaneve i ka ne qeveri gjysmen tjeter i coi ne paris ,te shohim edin ku do i degdisi ato dy qytetare qe i kane mbetur tiranes,

 6. albi says:

  Hajde lajm hajde…

 7. LOLA says:

  po eshte me se i vertete ky lajm edhe ata qe kane kryer vjedhje kerkojne azil ne bruksel ose ne france dhe thone qe jemi ne gjak ja kete ka bere sali berisha e futi vendin ne skamje dhe mjerim dhe njerezit skane cte bejne tjeter shkojne dhe marrin rruget

 8. emigracioni says:

  Han buken e kaurit, ben duvane turkut.
  turqit e allbanise si spjegohet, nuk shkojne ne turqi por i sulen perendimit?
  turqit shqiptare ne perendim,han buken e Jezusit dhe bejne duvan e allhut,kuptohet jo te gjithe.

  1. bc says:

   ka me shum shqiptar qe i sulen lindjes,
   vetem ne turqi ka minimalisht 2.5 milion shqiptar, keshtu qe ja fute kot

   1. Ik ore pirdhu! says:

    Ne Turqi rroga mesatare, eshte rreth 200 Euro ne Muaj! Neqoftese ty te del llogaria, mbathja ne Turqi dhe mos na trego demografine e Turqise ketu, se nuk ka ndonje njeri me tru ne koke qe te shkoje dhe emigroje aty ne halen e Europes e Azise.

    1. ik pirdhu keshtu te ka mesu babai te flasesh says:

     turqia eshte i vetmi vend qe nuk jeton me borxhe dhe me kredi, europianet jan deri ne gryke me kredi.

     pastaj toka eshte e rrumbullaket, edhe kohaka treguar se cdo vend, cdo popull cdo perandori e ka nje ngritje pastaj nje ulje.

     tashme i ka ardhur koha lindjes te ngrihet dhe perendimit te ulet sepse kjo eshte edhe e natyrshmja qe lind dielli dhe pastaj perendon…

     1. arrixhiu says:

      Si ka mundesi qe turqit ikin akoma si emigrante klandestine nqs qenkan kaq mire. Mos ja fut pordhes kot o pordhe.

 9. ida says:

  eshte e vertete une njoh fare mire dy familje tropojane qe jane ne france me 6 femijet qe prej qershorit te vitit te kaluar.

 10. Miri says:

  Tropoja vendlinda e Berishes? Qe kur? Mos i beni nder TARALLAKUT se nuk eshte nga Tropoja (hajvane jane dhe tropojanet gjithsesi). Ky eshte me keq, eshte katunar i Tropojes, me hajvan se hajvanet e lindur.

 11. komenti says:

  Lola me ka bere pershtypje qe komenton me sens. Lexoi ca ketu. Kafshe me bisht.
  Ne cfo artikull te temes shkruajn se cna intereson ky lajm dhe pastaj bejne dhe koment. Kush I detyroi keta tr lexojne e komentojne? Aha blendi fevziu.
  Kellira

 12. tropojani says:

  O njerez, o vllazen shqiptar te te tana krahinave dhe feve!!

  pse o njerez na urreni?
  edhe na kena te drejte te posedojm pakez mirsi, paqe, prosperitet.

  mos i ngaterroni njerzit e thjeshte me politikanet, me vjen keq qe silleni kaq keq me ne ne nje kohe qe tropojanet jan njerez jo ashtu sic i paraqisni ju ne media apo ne mendjet tuja.

  ku mbeti ai humanizmi apo patritizmi juj?

  toka asht e gjan per te tan dhe ka buke per te tan, ka edhe uje, edhe dielli asht per te tan.
  perse jeni kaq cinik?

  perse duhet qe disa te jetojne mir dhe tropojanet te mos jetojne mir?

  secili ka te drejte te jetoj mir ne ket bot.

  mos na hyni ne hak vetem per arsye se jeni me mllef kunder disa politikanve.

  asht gabim kjo qe bani, por ani ska problem, Zoti sheh per te tan

 13. Sali Berisha -d.v. says:

  Ehhhhh more kafshe social-bolshevike po cfare rendesie ka pse ikin 250 vete ne nje popullsi 2 miljonshe sic eshte TROPOJA.

 14. skorp says:

  amon edhe vizat le te rikthehen, vetem te ikin te gjithe…..se me mire rri vetem aty..haha

 15. KRIMINELET says:

  KETA JANE KRIMINELA QE KANE VRARE KUNDERSHTARET
  ME URDHER TE SALI KRIMINELIT, SALI BISHES.

 16. fushori says:

  shpifje!
  malsoret ‘krenare stoike trima te paepur,shtylla e kombit shqiptar,gjergjelezalite e micsokolat tane,kryetrimat e trimave te shekujve,te fortet’, te jene ulur kaq shume si karaktere dhe tipa aqsa te behen azilanta ,dmth lypsare te kategoris nderkombetare!!<? qe u bijen me trokitje te lehta dyerve te botes
  "ej ju lutemi,na vrasin komunistat ne shqipni,asht cu enver hoxha prej vorri dhe po na pjek te gjall.."
  "jemi jevgj dhe na shtypin te bardhet"
  "jemi pedera dhe nuk na jepen te drejtat e pederit"
  "kemi hasem"
  e turlilloj genjeshtrash te tjera te ktij karakteri si mesiper..
  ata qe edhe "plumbin han me dhambe" sic thot legjenda,por lesh lesh se paskan ken genjeshtra se k…in po hajn me dhemb ata.

 17. llogjika says:

  C’jane keto lajme tendencioze percarese,more zoterij!Nuk e kuptoni se po beni punen me te ulet ndaj popullit dhe vendit tuaj?As grate e keqija nuk flasin keshtu per komshiun e ju se keni pergje te perbuzni krahinat dhe bashkombasit e tuaj.Llumi i ketij vendi…

 18. Bruksel says:

  shume shpejt do vendoset sistemi I vizave per shqiperine

 19. Bruksel says:

  loje naïve e malokut berisha per te perfituar pare nga BE ..nuk eshte rastesi qe qe te gjithe keta jane malok Tropoje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82401
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82401
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34834
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34834
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6894
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6894
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X