#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Fëmijët emigrantë mes shqipes dhe greqishtes (VIDEO)

femijet

Marina është vetëm një nga 1500 femijët që kanë ardhur në Shqipëri pas emigracionit disavjeçar në Greqi apo Itali. Lindur dhe rritur ne Athinë ajo po përballet për herë të parë me një tjetër realitet, atë të shkollës shqiptare.

Ka vështirësi jo vetëm në të folur, por edhe në të shkruar. Edhe pse është në klasë të gjashtë, 11-vjeçarja tani po mëson të shkruajë shqipen.

Anxhi është një tjetër bashkëmoshatare e saj, që na tregon se ka vështirësi jo vetem me gjuhën, por edhe me lëndët mësimore. Programi shqiptar dhe mësimdhënia ndryshon tërësisht nga ajo greke. Mësuesja e gjuhes pohon se me këta fëmijë po punohet me orë shtesë.

Nxënësit e ciklit të ulët kanë edhe më shumë vështirësi, e për këtë arsye mësuesit u bëjnë këtë apel prindërve. Vetem në Tiranë ka 300 fëmijë që jane kthyer nga emigracioni së bashku me familjet e tyre.

34 komente në “Fëmijët emigrantë mes shqipes dhe greqishtes (VIDEO)”

 1. arvanites says:

  Katunaret e Shqiperise e vujn shum kompleksin e inferioritetit ndaj Grekeve dhe duan te cnjerrosin cdo gje shqiptare. Arrin deri aty sa brezi i pare mos dije gjuhen e prinderve. Me vjen me qesh gjate verese kur degjoj prinderit tu flasin femijeve italisht ose greqisht kur edhe vete nuk dine ta flasin mire ate gjuhe. Komunitetet e tjera ne emigrim edhe pasi kane kaluar disa brezni akoma ruajne gjuhen zakonet dhe kulturen.

  1. Bossi says:

   Shume dakort jam me ty arvanitas.Prinder injorant dhe me komplekse.Une talli by…n me ta kur i degjoj qe u flasin kalamajve ne gjuhe te huaj.Por fatkeqesisht jane shume.

  2. Landi- Sverige says:

   E ke plotesisht gabim. Kete e them nga eksperienca ime si ne Greqi, ku natyrisht nuk behet mesim i gjuhes se nenes neper shkolla, por edhe ne Suedi, ku behet mesim falas nje ore ne jave i gjuhes se nenes. Femijet ne te dy rastet e perdorin gjuhen shqipe me probleme, sigurisht ne dialektin qe e perdorin prinderit dhe jashtezakonisht gabime ne gjuhen e shkruar, ose nuk dine te shkruajne fare ne gjuhen shqipe. Mund te them se kjo eshte normale per kedo qe ne jeten e perditeshme eshte ne kontakt te vazhdueshem ne nje ambjent dhe shoqeri te nje gjuhe tjeter. Shoqeria shqiptare nuk jeton ne geto, nuk eshte fondamentaliste qe duhet te veproj si popujt islamike qe mesojne Kuranin ne arabisht. Ne fund te fundit, kultura greke, italiane, por edhe e vendeve te tjera europiane jane teper te aferta me kulturen shqiptare. Sigurisht qe cdo vend ka te vecanten e tij, por dhe cdo familje shqiptare ka mundesi qe te perqafoje ate qe eshte pozitive dhe ti shmanget negatives. E njejta gje eshte edhe brenda shoqerise shqiptare ne Shqiperi qe sigurisht nuk eshte me e mira dhe aq me shume me absolutja.

   1. preshevali says:

    Fjala ashtë për gjuhën dhe jo kulturën,
    dhe nuk ashtë as pak normale të harrohet gjuha,
    fundja; për të qen shqiptarë, duhes të flasësh shqip,
    dhe ata që flasin gjuhët e huaja dhe nuk din shqip, nuk janë as shqiptarë, as të atillë çfarë gjuhe flasin, sepse edhe çdo shqipfolës nuk ashtë shqiptarë.

    1. tourkofagos says:

     Presh,qe te jesh shqiptar duhet me besu ne;
     -fene qe te lane te paret e tu[jo ne ate te Sulltanit…]
     -pagezosh femijen me emrin e stergjysherve te tu[jo hasa,hysen,sali,hamdi……]
     -te flasesh gjuhen e tyre[jo selam salek,allah akberr….]
     -te ruash ritet e traditen e tyre[e jo te martohesh me kushuriren 13vjece……,apo te marresh gruan e byrazerit……]
     -te jesh krenar per ate qe trashegon e ta lesh ne femijet e tu[shqiptarizmin]

     ”…..pra mallkue njaj bir shqyptari[nuk flitet per gyzelet]qe ket gjuhe te perendise trashigim sic na la i pari,trashigim sja le ai fmise……”

     pra,jo cdo kush qe flet shqip,eshte shqiptar……

     1. rudini says:

      torkofagos. per mua edhe ti qe e flet shqipen nuk je shqiptar,dhe nuk je i vetem!!!!!per te vetmen arsye se:ve fene para kombesise ore kajmeni………fene tashme europa po e harron sepse eshte legjende e vjeter.shqiptari eshte per natyre ATEIST.mbahesh edhe per i mençur pale!

     2. Mr. G says:

      Ketu ke te drejte o “turgofagot” leshi dhe shembulli me i mire per te treguar kete fenomen je ti mor qirje pseudo-greku “turgoleshi” qe ke shitur dhe baben per pese aspra te dhiera greke. Fati i madhe qe zoti te ka bere injorant klasi se ne te kunderten do te na beje gjemen me kete pafytyrsi qe ke. Ndoshta shqiptaret kane te njejtin fe me turqit, kurse ti dhe pseudo-greket e tjere jeni e njeta rrace dhe gjake. Racen dhe gjakun nuk ta jepe shura e “bekuar” e Papulit te Stambollit por ta jepe nena dhe baba qe te sjellin koken ne kete jete. Si ta kuptosh ti kete ndryshim o produkt sillogjesh? Cfar mund te presesh me shume nga pjellat bastarde kaure te derit greke Janullatos. I pabes, i paburre, i pandershem, injorant klasi, afie e perdale dhe me kryesorja je nje krijese e shemtuar pa asnje vlere dhe norme ne kete shoqeri globale. Tani bej te fala KarritXhafer dhe KaramanLisit,Tahir Papuljes dhe Sulejman Papuljes,HaxhiJanit dhe Pano-Palaglulus, mos haro dhe Haneme Sulltanen.
      ——————————-

      Dimitris Epikouris:

      “Greqia moderne nuk ka asnjë nyje që e lidh me Greqinë e lashtë dhe njerëzit që dikur jetonin në atë vend, e parë kjo si në aspektin kulturor, ashtu dhe në atë gjenetik. Grekët e sotëm janë një mishmash i fiseve ballkanike, shqiptare arvanitë, sllave dhe vllehe të cilët gjatë periudhave të ndryshme kohore u përzien gjithashtu me afrikano-veriorë, armenian dhe fise të tjera të Anadollit, pa harruar të përmendim këtu dhe frankët me venedikasit të cilët ishin po ashtu të shumtë në atë rajon”

      Dimitris Epikouris:

      “Revolucionin I vitit 1821 nuk ishte perpjekja e pare e grekeve per te fituar lirine nga Osmanet. Edhe me para aty jane bere shume perpiekie, por te gjitha ato deshtuan sepse Kisha Ortodokse greke mbajti anen e Sulltanit. Per sherbimin e tyre kundrejt Portes se larte, Kisha Orthodokse Greke perfitoi prona te shumta tokash dhe privilegje te vecanta “

      Kjo eshte Greqia dhe rraca bastarde greke sot.

      More haberi more koktrash sillogjesh, more mbetrine azjatiko-ballkanike. Ptuuu race bythe.

  3. ai says:

   arvanites: FAJI E KA Berisha se i turperon SHqiptaret qe te thon qe sjemi si ata SHqiptaret e babezitur…(per tre her si san PJETRI qe thot per zotin qe se njo se kam par ndo nje her….Kush ka kohe te me numeroj turpet e te babeziturve e ishjaneve”.

  4. Epirioti says:

   ARVANITAS ke shume te Drejte, Veres ne Shqiperi i degjoj shpesh Prinderit Shqiptar qe u flasin Femijve ne gjuhen e vendit Emigrus. eshte me te vertete per te ardh Turp……

 2. Ramy says:

  Nuk ka ndonje broblem , goca do mêsoje gjuhen e prinderve tê tyre . Ata qê largohen nga Grreqistani bêjên shume mirê, nuk jetohen nên thundren e armikut, rrace e poshter

  1. WEB says:

   Shpetojne nga nje thunder ,per te perfunduar ne ate bathoriste

 3. Bossi says:

  Eshte faji i prinderve te tyre qe i kane sorollatur andej-kendej me demek se bo bejme emigracion.Vetem emigrantat shqiptare harxhojne gjithcka kane per bashkime familjare, per dokumenta leshi dhe pastaj kthehen me bisht ndershale.Shqiptaret e kane ngaterruar konceptin e emigracionit.Tere popujt e botes kane njohur emigracion por asnje nuk ka bere sic bejne shqiptaret.Marrin gra e kalamaj e u nxijne jeten ne vend te huaj e pastaj po kthehemi perseri ne Shqiperi.Si rasti i ketyre femijeve ka me mijera.Shteti duhet te hape shkolla dhe kurse te vecanta per ta.

 4. dhaskal todri says:

  faji eshte i prinderve kryesisht qe nuk dine shqip femijet e tyre per aresye se ne shtepi nuk komunikojne ne gjuhen shqipe por ate te vendit perkates me kompleksin e te qenit shqipetar duan te hiqen si vendas, harrojne se arvanitasit dhe arbereshet kane mijra vjet ne greqi dhe itali dhe e flasin akoma gjuhe e embel shqipe .turp per ata prinder..

 5. Petro says:

  Katër vjet në dhè të huaj

  Ulur në tryezën pranë
  S’ishit djem, por ishit yje
  Nga larg ardhur me babanë
  Gjuha u ish lidhur nyje.

  Flisni more, ç’ kini kështu,
  Kur ju pyesin: Akullore?
  Nga ky vend, a s’ jeni ju?
  Ngrini supet: “Per favore”!

  Katër vjet në dhè të huaj,
  Si s’ mësuat dot një fjalë.
  Një cicërim’ të vendit tuaj
  Prindërit kurrë nuk do t’i fal.

  1. Zigur Qarri says:

   Dritheruese,mbreslenese,e bukur,e fuqishme me aq pak rreshta.Petro flm.

 6. tourkofagos says:

  nuk do te bej asnje analize se si mund te zgjidhet ky problem,por ajo qe do te thexoja eshte se keta vogelushe qene te pa fat ne jete …..
  dhe per kete ”katara” bie mbi prinderit qe, jam i bindur se ne thellesi te shpirtit ndjehen te plagosur………

  1. ALTIN says:

   Si tia bejne hallit prinderit e gjore kur fillojne punen ne oren 8 dhe mbarojne ne 19 ?
   Femija shkon ne shkolle ne 8 e 30 dhe vjen ne shtepi i rraskapitur ne oren 16 e 45
   Te pakten ky eshte sistemi italian
   Atehere , dua tju bej nje pyetje juve llafembedhenjeve
   Te ishit ju ne vendin e ketyre prinderve te “keqinj”, si do ti mesonit femijet tuaj te flisnin rrjedhshem dhe te shkruanin gjuhen letrare ???
   Eshte e thjeshte te shkruash dhe te shash neper komente , por viheni veten ne pozicionin e tyre
   Thjesht fakti qe kata femije flasin shqip eshte nje merite e ketyre prinderve
   Do te ishte nje utopi qe te pretendoje qe keta femije te flisnin gjuhen letrare te kulluar pa gabime
   Pasi edhe ju qe keni komentuar dhe keni share keni bere kaq shume gabime trashanike per te cilat do te kishit mbetur ne klase per 8 vjete rresht
   Pershendetje te gjitheve

   1. tourkofagos says:

    sakt,por mos i merr seriozisht ”kritikat” e gyzeleve se,i mbyturi kerkon te te mbys………

  2. Mr. G says:

   CfarE analize do te beshe ti mor te rente pika mu ne bythe se ne koke te ka rene me kohe. Ti je nje injorant klasi qe slidhe dote dy fjale, tani kerkone te na beshe dhe analiza?! Epo kjo gjeme, na doli dhe Turkofagot nje analist i famshem???HA….HA..HAA…..

 7. diplomati says:

  edhe diplomatet ne emigracion nuk i mesojne femijve shpipen. Jane te gjithe te barabarte me shtresen me injorante qe mohojne gjuhen e nenes.E them kete pasi njoh femij diplomati 15 vjec qe nuk din te flasin shpip dhe kur u vjen gjyshja apo gjyshi nga Shpiperia ndodhen perballe njeri tjetrit si te huaj. Diplomati Granit Dervishi me gruan e tij te famshme Armela Dervishi i kane mohur femijve te drejten per te folur shpip.
  Kjo eshte idiotism. Te uresh gjuhen tende do te thote te uresh vetveten.

 8. durrsaku says:

  gjithsesi do ktheheshin 1 dit ,por keta te greqis kan veshtiresi me te medha per arsyen se aty perdoret alabeti cirilic . kurse ne itali flas x eksperiencen time djemte flasin mir shqip ,por nuk e shkruajne x arsye qe dihen dhe jo x komleks inferioriteti sic shkruajne ata barkboshat me siper . me respetkt x emigrantet se jan ata qe mbajten shqiperin ne kete tranzicion te pafund ….

 9. shqiptari i ITALISE says:

  Nuk e di sa nga ju qe komentoni,jane Prinder dhe a keni qen ndonjehere ne Emigracion.apo edhe krevatin dhe dreken ju a ban prap Mami?!TE gjith Emigrantet do te ktheheshin ne Shqipri me shum deshire,nqs nuk do shihnin neglizhencen e Mediokritet aty,apo Sherbimin Mjeksor si dhe rasti i fundit i asaj 7 vjecares se gjore ne Durres(Ngushellime familjes!)…,e la pastaj SHTETIN e NeperKembur te SULTANIT SALI BERISHOVIC dhe Hienave qe i mbajne iso?!

 10. shqiptari i ITALISE says:

  Nuk e di sa nga ju qe komentoni,jane Prinder dhe a keni qen ndonjehere ne Emigracion.apo edhe krevatin dhe dreken ju a ban prap Mami?!TE gjith Emigrantet do te ktheheshin ne Shqipri me shum deshire,nqs nuk do shihnin neglizhencen e Mediokritet aty,apo Sherbimin Mjeksor si dhe rasti i fundit i asaj 7 vjecares se gjore ne Durres(Ngushellime familjes!)…,e la pastaj SHTETIN e NeperKembur te SULTANIT SALI BERISHOVIC dhe Hienave qe i mbajne iso?!Le te perpiqet Opozita te beje te mundur qe Shqiptaret ne Emigracin te votojne ON LINE.,qe Shqipria te behet nji Vend Normal..

 11. zum zum says:

  femijet e migranteve te kthyer pervec ghuhes ,kane dhe probleme te tjera ,popullarizimi i shumte i shkollave ,tre -kater veta ne nje bange ,shkolla pa xhama ,ngrohje ,eshte e veshtire te zene shoqeri ,sepse nuk munde te harojne shoqerine ne greqi ,me shpresen se do te kthehen nj dite perseri ,shteti shqiptare nuk ka bere asghe per emigrantet e kthuer ,

 12. nuk e ka fajen emigrantet .fajen e ka shteti shqiptar qe nuk eshte ne pozita te shendosha ,.te gjithe emigrantet qe kane femije nuk duan te kthehen ne vendin e tyre vetem per te ardhmen e femijeve.,jo per shkollen se femijet ku do qe te jene do te arijne ,por per sigurine ,per mjeksine qe jane gjerat kryesore per jeten e njeriut qe ne SHQIPERI jane te nivelit me te ulet.e keni degjuar ate shprehje perpara eshte ,,,gremine dhe mbrapa eshte rryme.,,,, …. me respekt nje emigrante qe do kthehesha dhe me kembe ne SHQIPERI po te ishte per femijet me e mira aty//////

  1. tourkofagos says:

   po si keshtu me,patrida alvania te pret me krahe hapur dhe ti ”pa te drejte” shane mjexine,arsimin ,kulturen etj….!!!!
   po keta gyzelet Zike,ramy,hajriu ,plaku,argita b[kjo eshte xanthia] nuk shikojne nga site keto qe thua ti mori alvaneza……..!!!!!
   po si me,qenka…..bros gremo e piso rema ne Elada!!!???
   shko ne Alvania te kesh isio[shesh],qe te hashe edhe ndonje cope tourta……….

 13. Hermes says:

  Ky eshte nje jo-lajm. Pse i vendosni femijet ne pozite te veshtire. 11 vjec ato vajza do mesojne jo vec Shqipen, po brenda shkuarjes ne Universitet do dijne edhe Anglisht edhe Frengjisht, nje nga avantazhet e pakta te sistemit tone, por qe ne fakt nuk eshte nga sistemi por nga gjuha Shqipe, e cila te jep elementat e duhur per ti mesuar pa asnje pik problemi pothuajse te gjitha gjuhet e familjes Europiane. Ne te kundert Italianet jane qesharak kur flasin gjuhe te huaj, ndersa Greket kujtojne se vetem Greqishtja ka vlere dhe jane po ashtu qesharak kur flasin nje gjuhe te huaj. Shqiptaret te pakten kete e kane natyrale.
  Persa i perket prinderve ai eshte nje problem me vete por ndoshta askush nuk e kishte bere llogarine te kthehej ne ate vend. Kjo eshte nje tragjedi qe nuk zgjidhet duke e vendosur femijen ne nje pozicion te veshtire sic bejne keta. Me pak mesim jashtklase e me disa ekstra ore me nje here futet ne standartet, e ulta do thoja qe kemi ne, sepse ne Shqiperi edhe mesuesit nuk dijne Shqip mire e jo me nxenesit.

 14. Aleko says:

  Pa shkolle asgje nuk mesohet mire.As shqipja.Greket ne shqiperi e ruajten gjuhen se funksionojne shkollat ne gjuhen e tyre.Mesimi i shqipes kerkon shkolla shqipe ne Greqi per femijet shqipetare ,te pakten 4 vite.Rruge tjeter nuk ka.Po kushe do ti beje ato. Greket nuk jane te interesoar per to ndersa shqiperia nuk ka para.Megjithate numuri shume i shqipetareve ne kete vend,do te bente te mundur hapjen e shkollave shqipe me investimin e emigranteve.Por edhe nga keta nuk ka shume interesim’Nje gje eshte e vertete: Qe mesimi i gjuhes eshte gjeje me e rendesishme nese do te percjellsh indetitetin tend.Ndryshe te pret asimilimi….

 15. alban4eva says:

  Landi Sverige, meqe permende “eksperiencen” tende, po te permend edhe une te timen.

  ne Itali, shikon femijet e arabeve dhe kinezeve, nga 2, 3, 4 vjec, qe flasin rrjedhshem edhe gjuhen e nenes edhe italishten. biles prinderit u flasin femijeve gjuhene tyre, kur shkojne ne shkolle mesojne edhe italishten.
  te ben pershtypje kur degjon femijen e vogel arab dhe kinez qe flet ne menyre perfekte gjuhen e vete dhe kur i kthehet italianit i flet italishten rrjedhshem.
  dhe keta arabe dhe kineze nuk jetojne ne geto sic thua ti, por jetojne ne bashkesine italiane..

  e perseris, prindi i flet femijes ne gjuhen e vete, arabe apo kinezce.
  dhe te vjen veshtire kur shikon shqiptarin qe i flet femijes se vete italishten cope cope, dhe ta vrasesh, nuk do ti flase kurre femijes shqip.

  ja, keta jane shqiptaret injorante, qe zbriten nga shpellat dhe bjeshket, apo erdhen nga mocalet dhe kenetat e Shqiperise, pane rruge dhe pallate me sy, dhe u duket sikur kane kapur qiellin me dore, dhe urrejne dhe percmojne cdo gje qe ka te beje me vendin e tyre..

  eshte turp dhe peshtiresi, sepse keta njerez nuk ulin vendin e tyre, por VETEN e tyre, tregojne qe jane kafshe, injorante, njerez me bisht. askush nuk do te te vleresoje nese nuk vlereson veten tende..

  perfundimisht , injoranca dhe budallliku nuk paskan kufij..!!!

 16. Doni ALBO says:

  Ja ckerdheu greku edhe mendjen shqiptareve atje, mesimi ne gjuhen greke se s’bene ndryshe…..E more te mjere po me shume ju sjelli greku te zeza se te mira atje.

 17. zito i elas says:

  greket dhe shqiptaret nuk kane armiqesi o kokder kosove , emigrantet nuk duan tju mesojne shqipen se shqiptaret jane raca me e keqe ne bote ,ku ka kriminalitet ,vjedhje ,droge , te piste ,te palare ,te pa kulture ,jane te paret ,shikoni lajmet ne ghithe boten c thone per shqiptaret ,edhe kur udhetojne ne evrope nuk thone jemi shqiptare .

  1. Papa Jani says:

   Ik ore dhjar, dukesh nga llogjika qe ke 2 klase e gjysem shkolle.
   Meso nga Landi i suedise se ai i llustros e hekuros gjithmone pergjigjet e tij te dhjera.

  2. Mr. G says:

   Greket dhe shqiptaret kane nje armiqesi mijra vjecare mor produkt silogjesh, prandai ndali ato mashtrime. Me greket nuk na bashkone asgje, pervec kujtimeve te hidhura dhe pabesive te tyre. Ky eshte realiteti mes neshe mor produkt sillogjesh. More veshe tani o koktrrash i fshatit Himare qe ke shitur dhe baben per pese aspra te dhiera greke? Po do fakte te sjelle une nje duzine. Kur u bene dhe vurkaret te na shesin dengla, mos ngelte me evgjit pa u bere greke.

 18. drini gega says:

  U kthyen kafshet e punes ne atdhe? Dykembeshat shqiptare qe jane te lumtur vetem kur kane samarin ne shpine dhe kur mohojne veten e tyre pa jua kerkuar kush kete gje. Sa qesharake, sa e turpshme, sa e neveritshme eshte kur mendon se si viheshin shqiptaret ne gare njeri me tjetrin kush te behet ortodoks me shpejt dhe me i devotshem se shqiptari tjeter, kur u flisnin femijeve vetem greqisht packa se vete e fisnin ne menyre qesharake e shume e shume te tjera qe nuk eshte vendi per ti thene ketu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82084
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82084
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34799
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34799
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 5
      [name] => Sociale
      [slug] => sociale
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 5
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 6860
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 5
      [category_count] => 6860
      [category_description] => 
      [cat_name] => Sociale
      [category_nicename] => sociale
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X