#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kartolina e mortjes

bld (1)Nga Bledi Mane- Public Enemy

-E kujt është kjo dhuratë?- thirri i ngazëllyer Babagjyshi i festave. Në sallën e zbukuruar, por pa drita, ra menjëherë qetësia.

-O ho, ho, ho!-shfryu gëzueshëm babagjyshi, pse luani me mua kështu?- pyeti, por asnjë mimikë fëmije nuk lëvizi. I ftohti u dyfishua dhe atmosfera festive ngriu…

-Babagjysh, babagjysh! Qetësinë e shkriu një vogëlushe nga fundi i sallës së errët, e cila u shkëput rrëmbimthi e iu lut babagjyshit t’i pëshpëriste diçka te veshi.

-Kjo dhuratë xhaxhi babagjyshi është për Arsela Vladin nga Durrësi, por ajo nuk erdhi dot sonte këtu në festë se e vdiqën xhaxha doktorët te spitali. Tani Arsela nuk vjen më as këtu dhe nuk do shkojë më as në shkollë. Ne e pamë mamin e saj në televizor që qante mbi librat e Arselës. Arsela ka vdekur!-pëshpëriti frikshëm vogëlushja dhe vrapoi për tek qoshja e ftohtë ku u struk si në fillim.

Babagjyshi e humbi disi toruan e pasi u kapërdi shtrëngueshëm u mundua tu buzëqeshte i sforcuar fëmijëve.

-Vazhdojmë me dhuratat e tjera. Janë të gjitha të bukura dhe i kam përzgjedhur për fëmijë të mirë siç jeni ju të gjithë. Ftoj këtu vogëlushin Shkëlqim Keta nga Bulqiza, të cilit i kam blerë një makinë dhe një libër me aventura. Eja Shkëlqim- e ftoi babagjyshi duke parë nga fëmijët.

Heshtja vetëm sa shtohej më e ftohtë.

-Me leje babagjysh! Unë e kam pasur shok Shpëtimin se bashkë shkonim edhe në shkollë, edhe mblidhnim krom te kodra afër lagjes. Ai duke ardhur sot për te kjo festë vdiq te rruga se e shtypi një xhaxhi me makinë. Mua nuk më besohet babagjysh që Shkëlqimi ka vdekur dhe unë nuk dua dhuratë hiç fare. Të lutem ngjalle pak Shkëlqimin, ngjalle pak babagjysh se e kam shok. Djali fliste me mjekrën e rrumbullakët që i dridhej e ndërkohë vuri kujën si një i rritur.

Babagjyshi i festave i shokuar dhe si i zënë në faj shkoi u fut mes turmës së fëmijëve. Nga afër i dukeshin të zbehur dhe të zverdhur të gjithë. Mundohej t’i ledhatonte e t’i prekte, por fytyrat e tyre të ftohta e ngjethnin më tepër. Një prej fëmijëve te rreshti i dytë e kapi nga dora dhe pa iu dridhur qerpiku i foli me zë të lartë:

-Edhe Albani nga Gjorica e Dibrës nuk do e marri pakon o Babagjysh. Ai bëri fjalë me babin e vet dhe u mërzit shumë e iku te një kasolle dhe vari veten.

-Babagjysh, edhe Sidriti i vogël fare 2 vjeçar po luante me babin e vet me një granatë atje në Divjakë dhe ajo shpërtheu si fishekzjarr dhe vdiq edhe Sidriti, vdiq edhe babi i Sidritit.

Sytë iu zgurdulluan frikshëm babagjyshit. Rrotullonte kokën majtas-djathtas dhe indiferenca e fëmijëve po e lëndonte më shumë se lajmet e kobshme të sapomarra. U shkëput prej tyre, shkoj në anën tjetër të sallës, zhveshi kostumin bardh e kuq të festave, hoqi kapelen dhe mjekrën e improvizuar, u ra me shkelm dhuratave të mbetura ndërkohë hapi derën dhe iku.

-Babagjysh, babagjysh!-i klithën vocërrakët njëzëri dhe iu sulën nga pas. E arritën te shkallët në dalje të shtëpisë së festave, e rrethuan të gjithin dhe po njëzëri i klithën:

-Babagjysh mos e vri veten. Këtu nuk merakoset më askush!

 

*facebook.com/bledi.mane

twitter.com/blediMANE

59 komente në “Kartolina e mortjes”

 1. Epirioti says:

  TragjiKomedi e Vertete kjo Jeta e Shqiptareve…..

  1. Luli Vocer says:

   Po,e vertete o Bledi.
   Dikur mbi Germadha ngrihesh nje Qytet.
   Sot bashke me kufoma po rrenohet nje Shtet.
   Sa shume.Sa shume jane edhe Ata,qe me Duar
   te shtrira presin dicka qe nuk po ju vjen kurre.
   ndaj edhe gezuar mos ju thuaj,se ne barkun e tyre
   Zorret bejne revolucion.
   O sa i mbrapsht edhe ky Vit,madje me i keq se
   ata qe shkuan…

  2. N.VJOSA says:

   Nje shkrim brilant!
   I denje per tu krahasuar me Poemen e Mjerimit!
   I denje per tu krahasuar me mjerimin e Lulit te vocerr!…
   Kur vdes nje Femije per faj te Shtetit, te vet Shoqerise eshte nje alarm i Vertete!
   Ndeshen dy bote:
   BOTA E QENVE TE ZGJEBOSUR, QE SA HAP E MBYLL SYTE GDHIHEN MILIONERE,
   (Dhe gdhihen milionere jo per meritat e tyre, por per zhvatjen e paskrupullt qe i bejne Shoqerise!)
   DHE BOTA E TE VARFERVE, TE URITURVE, QE ÇDO DITE E ME SHUME BEHEN ME TE URITUR, ME TE VARFER, DERI NE EKSTREM, NE HUMBJEN E JETES!…
   Dhe kerpushat e dhjamosura, që gati nuk pelcasin nga gjaku qe kane pire,
   zgerdheshen se se gjoja , keshtu e ka ky sistem!….Se gjoja,
   ështe vet shoqeria e ekonomise se tregut!
   Jo vellezer,nuk e ka fajin sistemi, se te tille sistem kane edhe vende te tjera.
   Por atje femijt rriten te lumtur, si ata qe vijne nga familje me pasuri te fituar ne breza ne konkurencen e ndershme te tregut te lire…
   Por edhe ata femije qe vijne nga familjet e zakonshme, te njerzve te thjeshte punetore!
   POR NE SHQIPERINE TONE PUNA NDRYSHON.
   SHQIPERIA ESHTE MJAFT E PASUR, PER NJERZIT E SAJ, ME PASURIT E SAJ!
   Por pasurit e shqiptareve i rrembyen shpejt e shpejt nje grusht njerzish, nje grusht njerzish qe u erren si qen te zgjebosur dhe u gdhine Milionere!
   Shikoni Berishajt!
   Shikoni Ilir Kokelopen!
   Shikoni Taçet dhe Farinjt, Fevzit dhe Frangajt dhe kerpushat e tjera qe u pasuruan sa hap e mbyll syte, nen Hijen e Pushtetit te Barbarit!
   Edhe ne shtete te tjea ka plot te pasur, por jane te pasur qe jane pasuruar ne breza te tere!
   Dhe keta te pasur i takson per dite shteti qe vjen nga VOTA E NUMERUAR DREJT DHE JO NGA VOTA E VJEDHUR…
   Dhe ky shtet e taton çdo te pasur, sipas pasurise,
   qe te kete te ardhura,
   te kene te hane ,
   te kene te drejte te lozin,
   te gezojne edhe femijt e familjeve qe fitojne me pak,
   Qe te mos vriten enderrat e femijve, te ardhmes se Shoqerise!
   Nje femije i vdekur nga pakujdesia e Shoqerise eshte nje A l a r m i vertete per Shoqerine.
   Kjo është domethenia e vertete e Prozes se Mjerimit te Nonda Bulkes se ri….
   ——————–
   Dhe mos u merzit fare Bledi nga sharjet e mustaqedhjamve te Pushtetit.
   Ata do vegjetojne deri atehere sa te mos vidhet me Vota e Popullit, siç e vjedh Barbari dhe Kerpushat e tij….

   1. er-ba says:

    Entuziazem i tepruar me duket… nuk mund te krahasoje cdo gje qe lexoje me ikonat e letersise… kesaj i thone se ju zoteri ne jete keni lexuar vetem Poemen e Mjerimit dhe kete shkim te Bledit se ndryshe nuk mund te shpjegohet qe e krahasoni me Migjenin… Me vjen keq! Gjths Bledi ide e kendshme kjo, por nuk me duket tema e duhur per te bere satire… eshte shume e zeze.

  3. mariglen says:

   o zot,edhe sa do vuajme ne shqipetaret me kete qeveri qe po na vret çdo dite!!!!???

 2. ILIRET says:

  Eh, mor Bledi! Na mallengjeve!
  Pese femije te vrare ne prag te Vitit te Ri. Dhe mender Sali Berisha thote jemi vendi i katert ne bote per mireqenie. Mos ka dashur te thote:
  – jemi vendi i katert ne bote, ku eshte me mire qeni, sesa njeriu…

 3. aron says:

  Z.Bledi! Ju uroj per shkrimet dhe mendimet tuaja.Ju doni te ndryshoni shpirtin e kafsheve qe dine te helmohen vetem per vete ,pa pyetur per vuajtjet e hallet e popullit te vet.Keta kafshe nuk kursyen prinderit dhe baballaret e atyre femijve qe cdo 21 janar pale edhe Vit te Ri duhet te luten per shpirtrat e tyre para se te ulen ne tryeza.Femijet e tyre do te presin dhurata nga babagjyshi por me teper do donin prinderit prane.sado te kalojne vitet nuk do harrohen qe u vrane nga kafsha pse kerkuan jete me te mire per femijet e tyre.Po pse merr jete te pafajshme o mortje!

 4. jozi says:

  Jo eBled mane e ka gabim ,ne vendin e katert me te zhvilluar nuk ndodhin gjera te tilla,keto fjale i perhapin komunistet,bllokmenet,ne ecim te sigurt ne rrugen e zhvillimit

 5. Meleku says:

  A e kete drejten e udhetimit ne Shengen? Me siguri se jo. Edhe sa vite te kane mbetur?

  Me ngjarje te tilla te dhimbshme nuk behet politike, mirepo ky eshte morali qe mbart. Nuk pritet me shume prej teje.

  1. beleku says:

   e melek, a lexon ti a jo. bled mane e ben publike cdo gje. para nje muaji e takova ne viene bled manen ne aeroport ishte ne paris dhe ne bruksel. mos ia qaj hallin se leviz lirshem kudo po gjeni vend dhe fshiuhuni ju shiksit e gazidedes se erdhi 23 qershori a u shpelafte panuklla

   1. Sali Fuckface Berisha says:

    Evolimi i zvarranikeve PD-iste,Berishist eshte i mahnitshem.Nga zvarranike kanalesh ujrash te zeza,tani kane mesuar si te shkruajne dhe komentojne online.Krimba qe komentojne me disa psudonime per ti bere qejfin vehtes se jane shume.Tremben se pse Bledi i perdor fatkeqesite ne Salistan per politike.Po si te mos reagosh ndaj ketyre fatkeqesive or krimba melek e trekendsha?Vajza vdiq ne spital se te tilla jane spitalet e Salistanit.Femija tjeter u var sepse i ati nuk kishte ti blinte nje dhurate per vitin e ri,sepse nuk e kuptoi qe ne jemi vendi me rritje ekonomike me te madhe ne bote.Ai tjetri u shtyp nga makina,sepse ne nuk kemi polici rrugore,por thjesht bazhibozuke qe dalin rrugve te te zhvatin 2 mije lekshin.Ai tjetri u vra kur i plasi granata ne dore te atit,sepse ne Salistan granatat dhe kallashet jane bere si lodra qe i ka kushdo e kudo. E si te mos e lidhesh me politiken or te vjella qenesh??Po cfare duhet te lidhim me politiken sipas jush or truthare??Nje vend ku mbizotron anarkia dhe nuk funksionon asnje qelize shteterore,sipas jush or dobiça kooperative kush e ka fajin??Nuk e kuptoj as vete por cdo mengjes me shfaqen para sysh fytyra si tuajat,por pastaj shtyp shkarkuesin dhe cdo gje eshte ne rregull.

  2. homeri says:

   —–melek —keto gjera dramatike ndodhin kudo , por moralisht nuk e pranoj politiken qe te mashtroi ndergjegjen e njerezve se ne kemi nje zhvillim qe e kemi kthyer ne mireqenie , Ne se ju jeni nga ata militante qe e shikon mireqenien brenda oborrit tend dhe sje ne gjendje te shikosh mjerimin tek te tjeret eshte e kot te lexosh BLENDIN —-ky eshte morali qe mbart artikulli , por per ju eshte veshtire te kuptohet

   1. Meleku says:

    Homer varet se si e kupton lajmin qe sajon Tema per mireqenjen. Pastaj Shqiperia krahasohet me vetveten, sepse ate mund te marre si reference.
    Investimet e kryera ne dsa vite ne infrastrukture e kane ndryshuar shume vendin, ndonese ende jemi larg referimit me shtetet anetare te BE.
    Ndersa varferia ekziston edhe ne shtetet me nivele te pamimagjinueshme ekonomike per ne, mirepo fuqia ekonomike e tyre i ben balle dhe arrin qe te siguroje minimumin jetik.
    Po do te sjelle une ty me mijera lajme ditore nga bota ku nga deshperimi ndodhin ngjarje nga me makabret e ketu nuk ka se si te beje perjashtim dhe Shqiperia. Askush nuk i mohon problemet e thella sociale, sepse ato ekzistojne dhe do te ekzistojne.
    Mirepo te besh hartim me to dhe te besh sikur vajton, kjo eshte me shume se poshtersi.

    1. agim says:

     MELEK MUT MUTI MOS NA CAJ TRAP,,N, DERR DERR DERR SPIHUN MUTI TI SHKERDHATE DO TE NA MBUSHESH MENDIEN SE MENDER MALOKU ESHTE ME I VLEFSHMI PER SHQIPTARET YYYT,,FARE E QELBUR SPIHUN SERBI I PAGUAR LANGARAQ PD,,JE QORR HAPI SYTE SI ESHTE DREJTESIJA NEPER BOTE O SY LESH O LLUMI SHQIPTARISE SE E MORET ME QAFE O FUNDERINA, TE ME FALE TEMA POR KETA TIPA MERTOJNE 24 ORE VETEM TI SHASH SE KESHTU NDJEHEN REHAT,

     1. mari says:

      Kujdes o Gimi se u bere gjithe peshtyme a ke ndonje leter te fshihesh

     2. Bekimi says:

      O Melek (Malok)!
      Pse, hartim po bën Bledi, ë?
      O të përdhunofshin me bishta lopate në çdo vrimë të trupit, or qelbësirë muti. Pse, hartim po bën Bledi, ë. Paske hallin e Shengenit bytha jote, se andej kalërohesh vetë, a. PO ty s’të bën dëm përdhunimi, se kënaqesh me to si Rajmonda Bulku gjatë xhirimeve të dikurshme.
      Qelbësirë!

    2. Dukati says:

     More Melek, apo meleq,apo melaqe! vërtet nuk kuptoni apo ju ka urdhruar sërbi të hidhni tollumbace për të hutuar të pa formuarit. Ti po na kujton ivestimet në ifrastrukturë që po na sigurojnë “Mirë qënje”, por harroni se ç,do fëmijë lind me lakun në grzkë. Shko more analfabet dhe pyet babanë gjyshin se historinë ju dhe gjithë saliistët e keni dhier dhe do mësoni sa miliarda dollarë ivestoi populli për pariudhën 45 vjeçare për industrin, bujqësin, ifrastrukturën, art kulturë, mbrojtje. Turp tu vijë që po ngrini kultin e një diktatori psiqik , i cili e mbyti atdheun me borxhe dhe shiti Shqipërinë te Greku. Pa të ofendusr, por lere Blendin se atë e ka regjistruar historia për njeri të shquar se e don popullin ndërsa tyj dhe gjithë Sërëve shqip folës edhe krymbave të varrit do ju dënëjnë.

    3. Ben Chicago says:

     oj meleqe ik laj ndonje pjate

     1. Bekimi says:

      O Melek (Malok)!
      Pse, hartim po bën Bledi, ë?
      O të përdhunofshin me bishta lopate në çdo vrimë të trupit, or qelbësirë muti. Pse, hartim po bën Bledi, ë. Paske hallin e Shengenit bytha jote, se andej kalërohesh vetë, a. PO ty s’të bën dëm përdhunimi, se kënaqesh me to si Rajmonda Bulku gjatë xhirimeve të dikurshme.
      Qelbësirë!

  3. Dukati says:

   Kuptojnë dhe kafshët sërbë se paska dhe moral. O injorancë qëp na ke pushtuar. Mor koodash mbzllebi atë gojë erëqelbur!

 6. Diktatori says:

  Gjynahet e qeveritareve tane nuk kane te sosur.
  Uroj qe te mos harrohen kur ata te mos jene me ne pushtet.
  http://imazheshqip.blogspot.com/2012/12/gjeli-i-vitit-te-ri-2013.html

  1. Anarkisti says:

   Or Meleq pse merresh me ate qe denoncon kte situat migjeniane te krijuar nevitin 2012 dhe anashkalon pa denoncuar krijuesin e ksaj situate te mjerueshme.Nese Bledi ka zgjedhur kete forme denoncimi qe ty s’te pelqen,pasqyroe edhe ti kte situat sipas kendveshtrimit tend realist dhe mos gjyko te tjeret se te gjithe kane te drejte ne demokracin e vertet te pasqyrojne mendimin e tyre si te duan dhe ti pelqej atyre.

   1. Meleku says:

    Sepse keto lloj hartimesh i kemi lexuar qe sa e sa dekada, pas 8 Nentorit 1941.

    Askujt nuk i vlejne “lotet” e nje kontrabandisti.

    1. Maloku says:

     A mer Melek…ke femijt e tu ishalla se vetem keshtu e din pastaj…

     1. Bmiekimi says:

      Veçse po qe baba Xenit vetë, se fëmijë të tjerë ja fusin koqet në bigë Melekut, por, megjithatë:
      Amin , Maloku! E pësofshin fëmijët e tij

 7. Milloshi i vocerr says:

  Babagjysh degjome edhe mua
  —————————
  ‘PSE ZGJEDHJET NUK BEHEN SOT SA NUK KANE VDEKUR AKOMA TE TERE POR PAS 6 MUAJ E PIKERISHT NE QERSHOR APO FESTEN E FEMIJEVE TA KTHEJME NE DITEN E TE VDEKURVE’?

 8. Baro çorrogjafi says:

  ” Babagjyshi … u largua …” dhe femijet i thirren : – Babagjysh, babgjysh, keni harruar nje kartoline ketu !
  -Po,-u tha babagjyshi femijve.- Ajo eshte kartolina e mortjes, per mortjen (vdekjen ) e ketij vendi, eshte per kryeministrin tone , Sali Berisha. Ai e meriton kete kartoline , dhurate nga une per kete Vit te Ri-ja u ktheu me ze te ngjirrur Babagjyshi femijve.

 9. Albann says:

  Nje “e vret” doktori,nje tjeter vetvritet:nje e shtyp makina tjetrin e vret babai qe mban granaten dhe femijen ne nje vend….Te gjitha format e mundshme per te “asgjesuar” femijet….
  Rastesi “qe e vret pakujdesia e mjekut”,rastesi qe vetvaret,rastesi qe e shtyp makina,rastesi qe vdes nga granata.Sa shume rastesira brenda nje kohe te shkurter qe rastesisht ndodhin ne te njejtin vend , ne Salistan.
  Te marra vec e vec mund te jene rastesi…por te gjitha se bashku brenda nje jave , s jane me rastesi ,por jane rezultat i nje plitike papergjegjshmerie,makuterie vrasese,i nje politike shfarosese e antishqipetare,nje politike qe po shtyn shqipetaret ne vetvrasje dhe krim kolektiv.
  Komplimente per artikullin “Public Enemy” Por shkruaji ata emra femijesh ne nje kartoline te vertete dhe ia dergo kartolinen Saliut.Ti shtohet listes se femijeve te Gerdecit,dhe femijeve Jetime te 21 janarit.
  …Dhe nese nje dite do bjere nga pushteti dikush duhet ta beje te paguaje per keto lista te vdekjes…

 10. tefta says:

  o SHQIPERIA JONE , QE VETEM VATjON

 11. TIRANA says:

  KY ESHTE PERFUNDIM ME I MIRE SE I PARI ISHALLA TE PELQEN BLENDO. AMIN FJALA JOTE NE VESH TE PERENDISE.

 12. Olti says:

  Edhe kjo eshte Shqiperia e Doktor Mortjes.

  Nderkohe mos harroni ate 10-20 perqind te popullsise qe anashkalon cdo problem sepse vete jane mire.

  Ata ju shohin si te huaj ne lemshin e vendit tuaj te ndare jo ne te varfer e te pasur, por tmerresisht me keq: Ne indiferent dhe te vuajtur, ne fatkeqe dhe harbute, ne te dalldisur e te rropatur.
  Cdo Civilizim qe nuk kujdeset si duhet per femijet tregon shenja sosjeje…
  REspect.

 13. Horri i Bulevardit says:

  Me siguri ne gazeten 55, Fahri Balliu ne editorialin e tij te rradhes, do te jete akoma ne dyshim se a e ka nxjerre si duhet spikeren e parlamentit me femijet e baballareve te pushtetit, atje ku Zhozefina e ekzaltuar nga lumturia e mrekullise qeveritare dhe me perkrahjen e femijeve te veshur dhe ushqyer mire nga baballaret dhe mamate e tyre, beniamine te pushtetit.
  Dhe mrekulline e ketyre femijeve berishiane, ose mund edhe ti quajme Fatosat e Saliut, se kur pranuam ti benim Fatosat dhe pionieret e Enverit, perse mos ta pranojme edhe kete dhurate partije.
  Keshtu qe Fatosat e Saliut, me prinder berishiane, i shef ne mediat e pushtetit, te veshur bukur qysh tani me sqime, te ushqyer me ushqimet me te mira qe ofron pushteti dhe marketet, te gezuar se lodrat sjane me dicka qe mund ti gezoje, se ato i kane ne cdo dite te vitit.
  Me kujtohet Franci dhe e pershendes po te lexoje kete, ai qe luajti rolin e cunit te beut tek mengjeze lufte.
  Femijet e bllokut me te ri ne bote.

  1. homeri says:

   —–mezi presin femijet e MENSILES se palmes qe te behen mazhoren , do hapin bisnese me tenderat e mamas se shembull kane Argiten dhe Shkelzenin —rrituni femijet e mi , populli eshte injorant . Sa te jete baca Berisha pushtetin e kemi ne —bijet e bllokut te ri –se ne kemi mbeshtetesa tribal si MELEKU

  1. Beo të kimi says:

   E si mundet ndryshe?
   Vetëm kafshë me dy këmbë si Meleku nuk mundet të përlotet. Ai ngazëllehet!
   Madje, edhe kafshët do të përloteshin po ta kuptonin gjuhën tonë.
   Fatkeqësi e madhe të kesh specie të tilla rreth teje. Pikërisht me këta mbahet në pushtet monstra Berisha, si Meleku. (Po të lexoni me kujdes komentet e tij do të kuptoni se ai është edhe në moshë madhore, se i kujtohen dekadat e pas 41-shit. Madje, edhe të shkruarit e ka si malok. A thua të jetë monstra vetë, Saliu?)
   Mero, të lutem shikoji IP address se nga komenton.

 14. titi says:

  shkrim qe te ben te ndjehesh keq. Ngushellime per familjet e ketyre vogelusheve. Shpresojme qe kjo situate fatkeqesish te mbaroj, mjaft vuajten shqiptaret, 40 vjet me enveri dhe 12 vjet me salen. 23 qershori do beje qe te zhduket sala dhe mbeshtetesit e tij karaktershkerdhyer, loqelepiresit e PD-se, dhe gjith melek-erat varikarsa.

 15. laraska says:

  Shume e trishtuemshe 🙁

 16. Albani says:

  O qorra shqiptarë (jo për të gjithë, por për ata që I ka verbuar politika, po ç’keni o të marrë që çdo shkrim doni ta politizoni dhe doni të tregoni kahjen tuaj politike. Nga satira e dhimbshme e mësipërme merrni moralin e realitetit. Po vdesin kalamajtë ende pa kuptuar pse kanë ardhë në këtë jetë, po vdesin kalamajtë nga mungesat elementare të rregullave të një shteti sado formal, po vdesin për gjëra më jetike. Turp për këdo që demaskon autorin për përshkrimin plot inteligjencë të një realiteti të hidhur. Nuk duhet të shikojmë se kush ka shkruar, por çfarë ka shkruar, o njerëz të mjerë e skllevër ndaj padronëve të radhës.

 17. liri says:

  A mor Bledi. Te fuqishmit tek ne nuk kane meshire per te dobetit. Respekte. Edhe me te fort penen vitin tjeter.

 18. banija01 says:

  Babagjyshi i Vitit te Ri iku nga ajo salle dhe vajti te nje salle e ndricuar dhe zbukuruar me drita dhe peme te madhe.

  Aty ishin mbledhur femije te veshur shik dhe floket te lyer me xhel dhe aromatisur me parfum .Babagjyshi i shikonte dhe mendonte se dhuratat qe kishte me vete i dukeshin shume te varfera per keta pispilluq.

  Nxori pakon e pare thiri nje femije dhe e pyeti se i kujt je,femija ju pergjigj:Jam i Shkelzen Berishes.

  Babagjyshi i dha pakon dhe femija e hapi,pa nje bluze dhe nje pale pantallona dhe i kthehet babagjyshit-te bukur pako qe me dhe,pse me kete do me genjesh mua, e hodhi pakon dhe iku me turi te varura.

  Babagjyshi nxori nje pako tjeter dhe thiri nje femije e pyeti se i kujt ishte dhe femija ju pergjigj-Jam e Jozefina Topallit.Babagjyshi i jep pakon femijes e hap dhe shikon nje ca biskota dhe cokollata,Edhe ky femije e hodhi pakon dhe iku i zemeruar.

  Pyeti nje tjeter dhe femija i pergjigjet se eshte e Ilir Metes po dhe ajo iku e merzitur.

  Babagjyshi i shkrete u mundua te theriste nje femije tjeter po nuk i vinte asnje se ato dhurata nuk ishin per ata lloje femijesh.

  Babagjyshi e kuptoj se kishte hyre ne salle te gabuar dhe iku i pikelluar.

 19. Liberal says:

  I madhi Migjen :

  Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshatë që të mbetë në fyt edhe të ze trishtimi
  kur shef ftyra të zbeta edhe sy tëjeshilta
  që të shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpita
  edhe ashtu të shtrime mbrapa teje mbesin
  të tanë jetën e vet derisa të vdesin.
  E mbi ta n’ajri, si në qesendi,
  therin qiellën kryqat e minaret e ngurta,
  profetënt dhe shejtënt në fushqeta të shumngjyrta
  shkëlqejnë. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.

  PS : Ngushellime te perzemerta familjareve !

 20. Dardan says:

  Më duket një krijim shumë i bukur mbi ngjarje reale, ngjarje mbi të cilat “shkrimtarët” e mëdhenj shqiptarë do të mund të krijonin tragjedira. Ta lemë këtë, sepse ata, shkrimtarët tanë të talentuar, janë shumë të thjeshtë dhe nuk duan qe të zënë vendet e para në botë ose tja kalonin edhe tragjedianëve si Eskilin dhe Shekspirin.

 21. trekendeshi says:

  Ngjarjet natyrisht qe jane te dhimbshme, dhe perfitoj nga rasti te ngushelloj sinqerisht famljet e ketyre viktimave te pafajshme, por ti o Bledi Mane(Public Enemy=Armiku publik) je i neveritshem qe nga fotografia jote deri te rrjeshti i fundit. Te besh politike me ngjarje te tilla vetem per karriken e Edi Rames keto bejne vaki vetem ne Shqiperi.

 22. Julian says:

  O trekendesh Kjo eshte e verteta e hidhur e Shqiperise Sot.Keto qe shkruan ky jane fakte (jo politike)Ne c’a bote rron?E vetmja gje qe Bledi ka bere eshte ajo qe c’do gazetar paguhet te beje .Histori interesante.Fakti eshte qe femijet jane te vdekur.

  1. trekendeshi says:

   O Julian, do apo nuk do ti, kjo eshte menyra e te berit opozite e Meros dhe e Blendit. Me ane te ngjarjeve te dhimbshme si keto kerkojne te fajesojne qeverine dhe kryeministrin(ky eshte objektivi kryesor). Ata kane gjynahet e tyre, por nuk mund ti fajesosh per çdo vdekje ose per çdo ngjarje te hidhur qe ndodh ne vend. Kemi degjuar dhe degjojme ngjarje shume here me te shemtuara dhe tragjike neper bote por nuk fajesohet qeveria, k/m apo presidenti ne çdo rast, siç behet ne Shqiperi.Per mendimin tim kjo eshte menyre e gabuar dhe e shemtuar e te berit opozite.

   1. Sali Fuckface Berisha says:

    O trekendesh,dhe ti o Melek,u shkerdhefte ndonje elefant cirku i inatosur juve,Saliun tuaj mbare e prape,Argiten,Shkerdhenin,Edi piktorin,presidentin tuaj sakat fizik dhe mendor,Kreshnikun,Bamirin,Lul byth’q’i’r’in,Zhozin,Ruçin,te gjithe ata qe kane kontribuar ne shkaterrimin ekonomiko-social te Shqiperise,dhe ne fund fare robte e shtepise.Sigurisht qe pasi te kete mbaruar pune ky elefanti i inatosur,u shkerdhefte ndonje elefant i xhindosur,qe t’ia u shkunde bythen mire se mbase u vine trute ne vend dhe llogjikoni me koke dhe jo me bythe.Felliqesira.Po ju qe i beni fresk politikes keqberese,çfare jeni?Shqiperia nuk eshte e Saliut tuaj apo e Edit,por eshte e jona,e te gjithve.Te gjithe kemi nga pak,dhe te gjithe duhet te revoltohemi me keto tragjedi qe politika e mbarapshte shqiptare i ka shkaktuar dhe po shkakton vendit tone.Shumica e ketyre tragjedive jane shkaktuar si rezultat i mosfunksionimit te shtetit o krimba.Por ju nuk keni as formimin minimal per ti kuptuar.Nuk keni faj.Kur po e kryqezonin Krishtin ai tha”Fali o at,se nuk dine se cfare po bejne”.Keshtu dhe puna tuaj.Tu fali zoti,se une nuk u fal.

    1. trekendeshi says:

     Ti te rrosh vet o mik se mendja te paska shku per lesh. Mund te filloj dhe une tani te shaj me liber shpie dhe me far e me fis. Por nuk e bej dhe e di pse, sepse e shikoj qe je aq primitiv dhe injorant sa mbas gjithe atyre sharjeve primitive ke paturpesine ta mbyllesh shkrimin me krisht e me zot. Mostra si puna jote nuk mund te kene as krisht dhe as zot.

 23. JEVI says:

  Merreni kete shkrim dhe jepjani per dhurate ndonje deputeti apo ndonje ministri,jepia presidentit apo ndonjerit qe ka me shume merita per kete
  vend te haruar.Ne 1989 SHqiperia(Morri Cmimin e pare ne bote per ushqimin)Po sot C’far na takon?Turp per ata para 1990-tes e me turp per
  keta te sotmit..

 24. agim korca says:

  bravo blendi,,e keqare me lot.

 25. e verteta says:

  Metode e vjeter dhe pshtire per te shfrytezuar cdo fatkeqesi gjer edhe vdekjet e te miturve per te bere prpogande partijake.

  1. Bekimi says:

   O verteta! (që vetëm me të s’ke punë)
   Po për çfarë të shkruajë mor të qiftë Kina ç’vrimë keni si far e si fis (përfishirë edhe fëmijët tuaj). Për këtë të shkruajë? Atëhere nuk do ketë më nevojë fare , sepse do ngazëllehen të gjithë njerëzit e nëpërkëmbur. Qelbësirë, fëlliqësirë.
   Ti nuk je krijesë nga Zoti, se përdnryshe edhe ai do vriste veten atë krijesë si ti që veç njeri s’mund të jesh- me soj e sorollop që të ka rritur.

 26. naimi says:

  Mesazh per komentuesin e verteta
  Kam pershtypjen se keni deformime te renda mentale qe shkruani kaq shpesh dhe kaq pa argumente ne kete forum.Me keqja eshte se perdorni shume pseudonime qe te mentari,kelmendasi,reali dhe tani e keni freskuar me trekendeshi,meleqi e ca te tjera.
  Ti do jesh ne ndonje truproje e Flamut Nockes ose roje te bashkia e lul b/qimit dhe do te kalosh kohen duke zbrazur mellefin qe ke brenda.
  Blendi Mane ka bere nje krijim artistik duke u mbeshtetut te keto ngjarje teper tragjike por juve ju djegin si spec keto krijime migjeniane.
  Ka qene kryeqelbesira berishe qe i ka shfytezur fatkeqesite per 20 vjet rrjesht.Me kanibalja ka qene ne 2 prill 1991 qe organizoi banda e tropojes qe gjezdisnin martiret e vrare neper shkoder pa i dale akoma shpirti.
  Ka qene ky kriminel qe pasi i organizoi priten azemhajdarit organizoi nje puc taleban shteti duke shqyer dyert e k/m me arkivolin e tij.
  Ka dhe te tjra qe nuk po e zgjas ..
  Dhe 100 pseudonime te nderrosh mor kelmedas te vjen era malokar.

 27. mediu says:

  po ku shikon propogande o shiks moster, o e vertete e kalbur qe vjen era perç. numeroni ditet se u erdhi fundi o argiti

 28. Nje femije nderroi jete ne spital per pakujdesi te mjekeve, nje tjeter nga varferia vetvritet, nje tjeter nuk ka te haje ne kete vit te ri. Bledi ju nuk beni hartim, por kritikoni ashper. Nuk eshte politike por e vertete, nuk eshte propogande por realitet qe nje vend si Shqiperia me ato mrekulli natyrore te jete e zhytur ne nje mjerim te tille. Kjo ndodh sepse ne krye jane spiunet e agjenturave te huaja qe mbushin vetem xhepat e tyre, nuk kujdesen per popuullin qe vuan. Ky vend pikon gjak per shkak te njerezve qe ka ne pushtet. Eshte e vertete se femije vdesin edhe ne vendet me te zhilluara por ne Shqiperi varferia eshte ulur kembekryq dhe ne fakt ata qe jane ne pushtet bejne propogande dhe nuk mund te beje propogande ai qe nuk eshte ne pushtet. Pushteti ben propogande. Radhitemi ne vend te 4 per zhvillim, jeni ne gjendje te kuptoni se cfare thoni more te pangopur qe u dalte nga hundet qumshti i nenave qe u rriti mor edepseze. Salirat, Ilirat dhe cdo politikan i kesaj rrace hajdutesh, qofte i majte apo i djathte qofte i nemur, qe nuk mendon te pakten 5% per ate popull. Migjeni nuk beri politike po ashtu as Bledi nuk ben, Bledi shkruan ate qe Migjeni mund te shkruante po te ishte gjalle.

 29. e verteta says:

  Bekim,
  gjuha jote tregon se je nje mallkim e jo bekim.Dhimbja per cdo vdekje eshte nje ndjenje e larte njerzore,mor injorant,por jo te shfrytezohet e per propogande politike.Eshte vertetuar se ne kete menyre e perdorojne pikrisht ata qe s’kane pike dhimsurije per te tjeret.E jo me ti qe kuptohesh nga edukata dhe fjalori se sa i ndjeshem je…

 30. mehdi u u u says:

  o burre palaco.po ku shikon propogande o shiks moster, o e vertete e kalbur qe vjen era perç. numeroni ditet se u erdhi fundi o argiti

 31. e verteta says:

  mehdi uuu-,
  Me ata “uuu” i qe ke vene emrit mbrapa,ma thote mendja se po te shihesh ne pasqyre do te gjejshe palacon e vertete qe kerkon.Me aq mend sa ke, ti nuk ke se si ta kuptojsh propoganden qe behet me keta lloj qaramaniesh te shtira,per cdo fatkeqesi qe mund ti ndodhin te tjereve.Sa per dijeni:Ne demokraci anje qeveri nuk eshte e perhershme dhe asnje grupim partijak nuk merr fund.Edhe kete gje ti nuk ke si ta kuptojsh,pasi je akoma me ata mend qe ta ka mbushur koken “diktatura “DEMOKRATKE”e proletarjatit”. Ne demokraci fund marrin,pak nga pak,mentalitetet dhe mbeturinat komuniste,injorantet dhe terroristet.
  Naimi,
  Te behej Naimi dhe nje here i gjalle do ti vinte zor qe i ka kenduar shqiptareve te tille qe dine vetem te shajne me fjale te ndyra,te urrejne njeri-tjetrin si kafshe dhe te shpifin e genjejne pa pike turpi.Edhe kete budallallek keni arritur ta shpifni ju,qe thoni se ne 92-shin,kur minister i brendeshem ishte personi qe sot ndodhet mu ne zemer te partise tuaj,demostruesit i vrane dhe i shetiten neper Shkoder Tropojanet?apo te sajoni genjeshtren e pashoqe per vrasjen e A.Hajdarit…?Po si eshte e mundur te mburreni se merakoseni per Shqiperine dhe Shqipetaret,kur nuk e keni aspak problem ti percani e ti kundrviheni gjysmes se keti populli me epitetet fyerse maloke,shpellare,Tropojane e tj.?Me kete gjuhe,me keto mend e me kete “sinqeritet”qe iu karakterizon,vetem injorante e te indoktrinuar si puna e juaj mund tu besojne e tu ndjekin he per he…

 32. e verteta says:

  Mehdi uuu,
  nuk ke aq mend ti,o dordolec,sa te kuptojsh c’eshte c’nuk eshte propogande.

 33. RAJMONDA says:

  .TELUMTE DORA BLEDI.I DERGOFTE MORTJA NJE KARTOLINE DHE E MARTE SA ME PARE ME VETE, TJETER ZGJIDHJE NUK KEMI. JU UROJ JUVE DHE GJITHE SHQIPTAREVE NJE VIT PA SALI BERISHEN.ME SHUME RESPEKT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2159
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2159
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X