#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Pamjet dëshpëruese të jetës së përdoruesve të drogës (FOTO)

Me një bum të përdoruesve të drogës gjatë dekadës së fundit, policia braziliane ka ndëmarrë një aksion masiv kundër përdoruesve dhe shpërndarësve të drogës, çka ka shkaktuar debate të shumta në vend.

Sot Brazili është konsumatori më i madh në botë i kokainës dhe derivatit të saj, crack.

Rreth 6 milionë brazilianë, ose 3% e popullsisë, kanë provuar kokainën në disa forma.

Që nga maji i vitit 2011, shpërndarësit dhe përdoruesit e drogës në Brazil janë vënë në qendër të bastisjes së policisë, ndërsa janë arrestuar 5.582 njerëz, mes të cilëve 734 fëmijë.

droge

k

n

No help: An alleged crack addict, second from right, tries to bite a social worker as she is taken to a nearby shelter

bobo

bobo

bobo

Money making: Bobo pushes his cart containing recyclables he collected at a slum. He spends his day sorting through trash for recyclables to sell. At night, he turns the day's profit into crack

bobo

bobo

Caught: A young alleged crack addict is surrounded by officials during a raid to take addicts to a nearby shelter in Rio de Janeiro

bobo

Meager: Crack addicts gather at a slum in the Brazilian capital, huddling around small fires to keep warm

bobo

Street life: A drug dealer smiles for pictures at a drug selling point in a slum of Rio de Janeiro

Crackdown: Police officers surround alleged crack addicts during a raid to take them to a nearby shelter. While some people go meekly, many fight, cry, scream out in desperation in their altered states

Home: A man thought to be a crack addict lies on a makeshift bed made with a cardboard box

For sale: A man holds narcotics at a drug selling point in a slum. The South American country began experiencing a public health emergency in recent years as demand for crack boomed

Help: A young alleged crack addict plays checkers with a social worker, left, at a shelter. With a boom in crack use over the past decade, Brazilian authorities are struggling to help such users

Young age: A boy, allegedly addict to crack, sleeps into an official vehicle as he is taken to a shelter. Human rights organizations in Rio oppose the forced commitment of children by the crews

Brazen: A woman, left, and a man smoke crack on the street.The federal government announced in early 2012 that more than $2 billion would be spent to fight the epidemic

11 komente në “Pamjet dëshpëruese të jetës së përdoruesve të drogës (FOTO)”

 1. kulla bjeshkve says:

  Ne nje foto jane py persona tu lujt tavell,nuk e kuptoje se ca lidhje kane me drogen.

  1. Vlonjati says:

   Me e forta eshte ajo fotua e xakut me komjuter laptop, bo ben llogarine e perzjerjes se droges ..hahahahahaha, kot fare

 2. Mirditori says:

  Te ishte e legalizuar dhe kontrolluar nga shteti(ligjerisht) do kishim SHUME ME PAK probleme te tilla. Me teper vret alkooli sesa drogerat, nga me te fortat te jene.

 3. fatmiri says:

  A jane fakte keto? Pa tjeter. Atehere çfare duhet bere? Duhet lene e lire droga, duhet liri pa kufi se preken te drejtat e njeriut (!) , çfare duhet bere? Po liria e pjeses tjeter te shoqerise a preket ne kete menyre? Pa tjeter. Ke duhet te mbrojme lirine e droges, apo lirine e njeriut? Fatkeqesia eshte se ekonomia e tregut e do lirine e droges, e do vdekjen, e do pornon, i do te tredhurit apo homofilet…, i do dhe kriminelet…dhe nuk i denon me vdekje, se me ta leviz parane dhe ka nxjerre ate ligjin e famshem te lirise dhe te drejtave te njeriut qe femija i thote prindit: s’ke pune me jeten time personale! Pra keto i do ekonomi e tregut me shume se do bisneset e ndershme. Sikur keto te kufizoheshin, valle do prishej bota, apo do te ishte me mire? Ma merr mendja se kushdo i arsyeshem do ta pranonte te ndaloheshin. Po ne bote ka me shume te arsyeshem apo te pa arsyeshem? Ma merr mendja se ka me shume te arsyeshem, por ligjin e bejne politikanet e pa arsyeshem dhe keshtu bota u intereson e tallavitur dhe jeta e njerzeve e pa perfilleshme, pavaresisht se “pertekohen gjoja” per njerezit. Kjo sjellje eshte tradheti ndaj popujve, por ata po te duan vendosin dhe me kazma e lopata apo shkopinj thane. Heshtja eshte vdekje; ne mos sot, neser.

 4. I Larguari says:

  Pa ndihmen e ZOTIT asnje reforme e terapi nuk mund ta luftoje krizat shoqerore te tille.eshte njesoj si te luftosh kundra tanksit me grushta e vetmia rruge qe te ndihmon eshte Jesus eshte rruga e drejte eshte e verteta .Ne duhet ta kerkojme kete ndihem vetem prej Tij .

 5. sokoli says:

  Lufta kunder droges nuk mund te perqendrohet tek perdoruesit sepse ata jane viktima te saj ajo duhet te perqendrohet tek trfikantet te cilet behem per dite e me shume te pasur ne rruge jo ligjore sot rendi boteror vetem se ben nje perpjekje fasad ne kete kufte dhe me kete perkushtim vetem e stimulon tregtine e droges e cila mund te jete e treta ne radhe e fitimit te parave ne menyre te shpejte.

 6. kol tivari says:

  Nuk kalon shume kohe kur ta shifni edhe EDi Rame si keta ne foto

  1. fatmiri says:

   Ty kol tivari te rekomandoj te lexosh editorialin e Mero bazes:Qetesohu.

 7. kapo says:

  Eshte per e ardhur keq si katandiset njeriu i shkrete, te mendosh qe dhe keta qyqare kane shpirt e ndjenja po fati i keq i ka cuar ne kete aventure te poshter. Droga eshte 1 nga plaget me te llahtarshme te sistemit qe mbahet ne kembe vetem per interes te parase se lige.

 8. tefta says:

  NUK NA DALIN DHEMKAT TONA ;PSE EDHE DHEMKAT E TERE BOTES DO MBAJME NE O DEREBARDHE?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82152
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82152
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 9001
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 9001
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X