#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Viti i klonimit të Berishës

mero-baze2-150x150Nga Mero Baze

Viti që sapo lëmë, nga pikëpamja politike është viti i klonimit të pushtetit të Berishës, por dhe atij personalisht në politikën shqiptar. I kapluar nga ethet e ikjes nga pushteti dhe i stresuar nga ideja e një pasardhësi, që mund të bëjë politikë në PD duke u distancuar prej tij, Sali Berisha e ktheu vitin 2012 një vit të klonimit të pushtetit të tij në të gjitha aspektet.

Gjesti i parë i rëndë i klonimit të pushtetit ishte marrja e Presidencës. Me një skemë makaveliane, Sali Berisha manovroi brenda partisë së tij dhe koalicionit, duke shkuar drejt një kandidature që plotëson gjithë dimensionet e një klonimi primitiv dhe besnik të Sali Berishës. Me aftësi fizike të kufizuara, me aftësi intelektuale të një personazhi qesharak, që manifestohen më së miri tek teksti banal i urimit të tij për fundvitin, dhe mbi të gjitha i gatshëm të veprojë për të klonuar institucionet e tjera në favor të Berishës, Bujar Nishani ishte objektivi i një kalkulimi mizor në procedurën e zgjedhjes së presidentit. U propozua fillimisht Zaganjori, një jurist karriere, të cilit iu vu kushtëzimi të ishte konsensual për tre raunde garë. I sigurt se opozita nuk e pranonte si njeri i afërt i Berishës, Berisha kishte nisur ndërkohë konsultimet me kandidatin e dytë në radhë, Artan Hoxhën. Edhe pse Zaganjori vazhdonte garën formalisht, Berisha kishte thirrur Hoxhën ta kandidonte, edhe pse në vitin 1993 kishte detyruar kryeministrin Meksi ta largonte nga detyra, për shkak të ‘së shkuarës”. Hoxha e pranoi kandidimin zyrtarisht të premten që doli nga gara Zaganjori dhe të dielën në mbrëmje u bë publike. Të hënën në mëngjes Berisha mblodhi formalisht firmat, por sapo Hoxha u nis drejt Kuvendit, ai i kërkoi të kthehej në zyrën e tij. Aty i komunikoi se shefi i SHISH e kishte njoftuar shefin e tij të kabinetit për një dosje të tij me Sigurimin. Ishte e qartë se Hoxha nuk mund të avanconte më tej. Edhe pse ky i fundit e kishte hëngër lojën e Berishës, sërish nuk ia doli as ta kundërshtonte dhe të vazhdonte garën. E zbritën nga makina e gardës dhe gjysmë ore më pas Bujar Nishani u kandidua për president. Në zyrën e tij  ishin bërë gati lulet dhe gjithçka për ceremoninë qysh ditën e shtunë.

Kështu Berisha shmangu koalicionin Meta- Basha që ishin kundër Topallit, bëri sikur iu nënshtrua procedurës dhe përfundoi tek njeriu që kishte piketuar qysh në janar.

Dhe Nishani nuk e zhgënjeu. Hapi i radhës ishte klonimi i SHISH. Visho Ajazi (Lika), një ndihmës dhe njeri i afërt i Gazidedes, i ikur në Kanada pas vitit 1997, shtetas kanadez dhe shqiptar, i thirrur qysh më 2005 nga Berisha në përpjekjet e herëpashershme për të marrë SHISH, zëvendësoi Bahri Shaqirin. SHBA, e cila ishte përballur me Ajazin në vitin 1997, përmes fjalimit të famshëm të Gazidedes lexuar në parlament për planin “Lotus” grek për pushtimin e Shqipërisë dhe rolin e SHBA, e kishte tani të ringjallur fantazmën e luftës së vjetër me Berishën. E gëlltitën në heshtje kandidaturën, por ende nuk janë parë publikisht me të.

Hapi tjetër i Nishanit ishte klonimi i KLD. Me emrat e rinj të futur aty dhe emërimin e një shoku të djalit të kryeministrit në krye të saj, u mbyll dhe cikli i drejtësisë. Prokurori i Përgjithshëm, i cili ishte hallka e fundit e këtij klonimi, u zgjodh dikush që shquhet për të mos bërë keq, ashtu siç i duhet për momentin Berishës.

Kësisoj Berisha mbylli ciklin e klonimit të institucioneve të pushtetit, duke siguruar vazhdimësinë e pushtetit të tij në rast dështimi të mbajtjes me dhunë të pushtetit në qershor.

Por, klonimi i Berishës vazdoi dhe në më tej. Në PD ai nuk guxoi të përfundojë zgjedhjet që kanë nisur qysh në vitin 2005. Ajo parti nuk ka ende një Sekretar të Përgjithshëm, nuk ka ende nënkryetar partie, nuk ka ende zgjedhje, pasi nuk ka ende siguri se cilët janë njerëzit që mund të sigurojnë pushtetin e familjes në parti. Nuk dua të bëj kasandrën, por jam i sigurt se zgjedhjet në atë parti do përfundojnë pas zgjedhjeve të qershorit, kur Berisha të jetë i qartë se kush i duhet në krah për të ruajtur pushtetin.

Një hap të madh ka bërë dhe në klonimin e medies. Shembulli i Tv Klanit dhe ABC News si vegla të shpërblyera të pushtetit, ka nxitur një fushatë të paimagjinueshme servilizmi dhe ngarendje për të qenë me Berishën në gjithë medien, me shpresë se të gjithë do kenë përftimet e pronarit të Tv Klanit. Dhjetëra biznesmenë në hall, të mbytur me borxhe e dështime, investojnë pa iu dridhur dora në media të reja, me shpresë se një ditë do të bëhen të dobishëm për Berishën  dhe do t’i hedhin hallet përtej. Një konformizëm i pashoq dhe një cektësi e padurueshme ka pushtuar medien e shkruar dhe televizive, të cilat shpesh i bëjnë aq dëm dhe pushtetit, sa do t’ja vlente t’i paguaje për këtë gjë. Fjala vjen, mediat që transmetuan urimin e Bujar Nishanit, pa i thënë që është një idiotësi, nuk mund t’i bëjnë më keq se kaq imazhit të pushtetit.

Dhe, si për të vënë kapakun, Berisha ka klonuar portretin e tij shpifarak dhe agresiv në familjen e tij. Reagimet publike të vajzës, djalit dhe dhëndrit të tij, janë jo vetëm të neveritshme, por një imitim qelizë më qelizë i Sali Berishës. Një grua në moshë të mesme si e bija e tij, me aq shumë para dhe mundësi për të qenë njeri në punë të vet, jo vetëm që rrezaton urrejtje dhe frustrim në deklaratat e saj publike, por dhe një perversitetet alla Sali në detajet e akuzave të saj për kundërshtarët e babait. Përfytyroni një femër që u referohet akuzave të babait të saj si fakte dhe flet për operacione plastike të liderit të opozitës, proteza të shtrenjta dhëmbësh dhe udhëtime në vendet e Gjirit Persik, ku Rama nuk ka shkuar ndonjëherë për pushime, thjesht se s’i pëlqen. Gjithë frustrimet e saj dhe nevojat e saj për operacione plastike, hotele të shtrenjta, ndërhyrje kirurgjikale në nofulla dhe dhëmbë, mendon se janë nevoja të çdo njeriu tjetër në këtë botë dhe flet njësoj i ati, plot urrejtje dhe mungesë finese. Dhe, pretendon që është femër, vetëm pse quhet vajza e babait.

Njësoj dhe i biri, por për atë nuk ka njeri keqkuptimin që është i zgjuar. Njësoj dhe dhëndri, por për atë e dinë të gjithë që ka identitet martesën. Të gjithë së bashku janë klonuar jo si fëmijë apo dhëndurë të tij, por si Berishë të vegjël, që do të vazhdojnë më pas rrugën e tij.

Berisha bëri gjithçka që viti 2012 të punonte si një vit që do të klononte gjithë gjymtimet e tij, gjithë perversitetet e tij, gjithë regresin dhe agresivitetin e tij në politikë, me shpresë se e ardhmja nuk do ta prodhojë dot ndryshimin. Gabohet rëndë. Shqipëria nuk ka punë me kopjet e shëmtuara të tij. Ka punë vetëm me origjinalin. Më 23 qershor ai ose do t’i bindet votës së shqiptarëve, ose betejës me shqiptarët. Të dytën e ka provuar një herë në vitin 1997 dhe gjithë këta të klonuarit e sotëm e lanë vetëm në zyrë me dritë të fikur poshtë tavolinës, nga frikë e plumbave. Është më mirë t’i bindet votës së shqiptarëve. Pas kësaj të klonuarit e tij nuk na hyjnë më në punë. Shkojnë pas tij.

77 komente në “Viti i klonimit të Berishës”

 1. Ne grope 2013 says:

  Mos e gezofte vitn 2013, shkofte ne grope.

  1. alban vlora says:

   Nje vleresim vertete analitik.
   Te gjithe te vendosurit neper institucione,
   ngjasojne me kufiza te nje ekuacioni,por meqenese
   te gjithe jane iracionale,ekuacioni nuk ka zgjidhje…
   Ne fund politika berishjane,ka marre trajten e nje integrali
   ku Ligji(per mbare kombin) shkone drejte Zeros, determinanti Korupsion
   (per oborin)shkone drejte Infinitit.
   Ketu vijme ne perfundimin e jetuar:-
   Renim.Varferi.Papunesi.Jo Liri.Kursesi jo Demokraci
   dhe aspak Perspektive.Te permbledhura ne nje terem te vetem;
   “Perpjekje per te mbijetuar!”
   Ky eshte pra rregjimi i qeverise berisha,ku edhe
   matematikisht i provuar.Ky eshte edhe morali i analizes
   nje vjecare i z.Baze,me te cilin jemi ne mbeshtetje te plote.
   Respekt.

   1. Shefqet Cela says:

    Qartesi gjykimi per tu admiruar.
    Me ngelet ti uroj nje vit te mbare Mero Bazes!
    Do te deshiroja te kishin te njejtin gjykim analitik politikanet driteshkurter qe nanurisen me shpreesa te kota.
    Gezuar edhe per stafin e TEMES, qe u gjind edhe ne kete gezim fund viti per lexuasit e vet te shumte!

    1. raimondi says:

     Mirpo problemi eshte se Salen kerkone ta klonoje edhe Forbesi per qeverine amerikane ..
     Kesaj si tja bejme ? hahahahahahahaahahahaha

     Keto qe thote Mero jane te verteta,por Sala nuk i bumbet zgjedhjet
     sepse u tregua inteligjent ne momentet e fundit .Ai ka kapur nje ceshtje sensitive , Patriotizmin, nderkaq qe opozita po diskretitohet ne kete ceshtjen e Patriotizmit duke e stigmatizuar patriotizmin si nje ceshtje _Turbo-folklorike …
     Se ca ka dash te thote me kete term onnovative opozita , vetem ata e dijne…

     Shqiptaret, si gjithe kombet e tjere, jane nje komb qe kane respekt per identitetin e tyre, per historine e tyre , dhe jane te ndergjegjeshem se problemet e Kombit shqiptar tani jane me shume se kurre
     nje ceshtje e shtruar per zgjidhje….. dhe me pake sforco te politkes shqiptare , ato zgjidhen njehere e pergjithmone

     Ne , nuk jemi nje komb bageti qe kemi nevoje vetem per ushqim dhe te bejme beee pas idhullit tone politik–Ne jemi njerez me ndergjegjen tone historike , dhe kekrojme nga politka jone te ndikoje me instrumentat e saj politke ne zgjidhjen e “brenges” sone historike……
     .Sepse ne te gjithe e kuptojme qe sot te gjitha shanset jane favor te ceshtjes shqiptare, ndaj eshte mekat te mos perfitosh nga situata gjeopolikte e sotme

     Dhe Berisha po tregon se po vepron ne kete drejtim te ri te zgjidhjes se ….”brenges” shqiptare te Ballkanit, duke filluar me pashaportat dhe me vone duke punuar paralelisht me idene e Bashkimit ne lobet e Washingtonit e me gjere

     Nderkaq qe ne shikojme se ne politken shqiptare ka politkane drejtues te cilet i bejne propgande nje ideje qe thote :… ta leme per me vone ket punen e bashkimit dhe tani te mos merremi, sepse “prishim” maredhenjet e mira me miqte tane te medhenj …!!!!????

     Keta politkane qe kerkojne te shtyhet ne kohe procesi i bashkimit jane politkane qe nuk punojne per Shqiptaret

     Sot jetojme ne kohe moderne, dhe armiqesia e nje politkani nuk tregohet se duhet te flasi hapur kunder teje, porse ai perpiqet te te humbi ty shansin historik qe te ka sjelle koha …..dhe po humbe ne kohe, ke humbur gjitheshka….

     Sic humbem psh ne kohe ne vitin 1999, kur ndersa amerikanet kerkonin qe politkanet shqiptare ta kerkonin bashkimin me Kosoven, por politkanet tane e lane te shpetonte ai moment , duke i sherbyer ne kete menyre …..interesave te Greqise,…

     Edhe tani , te njejten gje bejne disa politkane qe pretendojne te marin pushtetin –Ata thone qe nuk eshte koha tani te merremi me bashkimin se ……”na zemerohen” miqte e medhenj..!!!??

     Fyerje per intelektin e njeriut te thjeshte jane keto lloj justifkimesh kunder Bashkimit tone-
     -Sepse ne kur flasim per bashkimin me Kosoven , nuk themi se do behet menjehere , porse paraprakisht do fillosh me propagandimin e kesaj ideje , duke krijuar mbshtetje tek kongresmenet pro -shqiptare ne Washington , dhe pastaj gradualisht qeveria shqiptare e kekron edhe zyrtarisht pasi ka marre nje mbeshtetje nga ligjevenesit amerikane…

     ___Ndaj do thosha se duke pasur nje opozite te tille , ku mbizoteron vesi me shume se virtyti , perseri ne zgjedhjet qe vijne do fitoje Berisha…..aq me teper qe EU i krijoi te gjitha kushtet Berishes , duke i hequr standartin e zgjedhjeve te 2013 nga kushtet per statusin –Kjo ishte nje goditje shume e rende kunder opozites, qe tregon se opozita ka humbur mbeshtetjen nderkomebtare ne menyre ..Drmatike

     Gjerat duhen thene sic jane, nuk ka kuptim te fshihesh pas gishtit, kur thote Prec Zogaj ne nje figure te tij letrare

     1. anti berishizmit tashma ne kalbezim says:

      A c,na grise menderen me keto bejte
      qe po i leshone si Lopa bajgen o
      sterrnip i berishes me emrin mender
      rajmond.Nuk me vjen aspak keq per simptomat qe ke,
      por as edhe per nje te ardhme te pasherrueshme.
      Zaten nuk ka si te ndodhi ndryshe,kur ati juaj
      shpirteror mender Sali,do perfundoje ne grope te Derrit,
      ti pa dyshim qe do shkosh ne grope te halese.
      po e mbyll me kaq se po me vjene per te……(vjelle)

   2. shigjeta says:

    Mos u merrni me analiza shkencore matematikore
    e verteta eshte qe gjendja ne EUROPE eshte veshtirsuar kudo dhe per Shqiperine
    nuk bdhet fjale qe te jete zhvillim ose prespektiva te reja pune.
    duhet te jemi te gjithe objektiv qe bashkimi europian ka shkataruar shume shtete
    Iralia eshte nje shembull i mire jane mbyllue dhe vazhdojne te mbyllen shume fabrika.
    si mundet qe te hapen fabrika tek ne ne shqiperi ????????????????????
    Ky popull sic duket jeton vetem ne shqiperu dhe nuk marrin vesh se cfare ndodh ne bote
    KY POPULL TEPER IDIOT DHE I PA INFORMUAR MENDIN DHE SHPRESON SE KUE TE VIJ PS
    NE QEVERI DO TE BEGET SHQIPERIA NJE PARADIS DO TE HAPEN VENDE PUNE DO TE RRITET MIRQENHA E POPULLIT E SHUME E SHUME PREMETIME BOSHE DHE TE TURPESHME.
    O POPULL PA TRU NE KOKE SHQIPERINE NUK E. RREGULLON DOT EDVINI
    EDVINI NUK RREGULLON DIT NJE SAKE JO TE REGULLOJ SHQIPERINE .

    RAMA I RRUN BYTHEN SALES DHE JO E HEQ NGA QEVERIA.
    KOHA DO TE TRGOJ SE KUSH ESHTE RAMA . ESHTE NJE MIKI MAUZ

    1. profesori says:

     O shigjet,me ben pershtypje fakti qe fjalen shigjet e ke shkruajtur pa gabime,si duket do ta kesh kopjuar diku.Shpresoj qe ta dish edhe kuptimin e fjales,mirepo sic duket muhabeti ajo sallata qe ti ke gatuar(megjithse je munduar te perdoresh shqipen letrare)nuk eshte as sallat as sup as mish e as peshk or tej.Nga gjith ajo perzierje fjalesh pa kuptim mund te nxjeresh vetem nje konkluzion,qeni leh atje ku ha.Por sot moj shigjet zonja(me fal po fjala shigjet eshte e gjinise femerore)nuk behet fjal per fatin e Sali Brek”skisha-s dhe as te Edi Rames,jo mor djal e ke kuptuar gabim behet fjal per DICKA SHUME HERE ME TE MADHE,behet fjal per ATDHEUN ton te perbashket(nqs ti je shqiptar )qe si thot poulli po katandiset si ai kokshi nje thel,or tej.Te lutem me bej nje nder mundohu te shkruash ne shqipen letrare se ashtu tregon sa e do Shqiperine,se ajo qe na bashkon eshte gjuha,kurse ai qe na ndan eshte Saliu.

     1. Tironci Lugano says:

      profesori
      Eshte e vertete qe behet fjale per Atdheun.Por…dhe Edi Rama nuk ka kellqe per kete pune
      pershendetje

  2. Gon Duraku says:

   Jo ne grope! Ajo eshte kapak floriri per te.
   Ai duhet te jape llogari deri ne nje se e ka tradhetuar, grabitur dhe vrare kete popull per 20 vjet.
   http://imazheshqip.blogspot.com/2012/12/mos-e-beso-po-deshe.html

 2. kola@aol.com says:

  Urime epr te gjithe artikujt dhe punen tenda gjate 2012. gezuar dhe suksese te metejshme dhe te medha per vazhdimin.

 3. Horri i Bulevardit says:

  Ky eshte komenti i fundit per kete vit dhe sdua te merrem me familjen e barbarit, dua qe te jem nje dite i qete dhe te shoh perpara.
  Per kete komenti im sot shkon per te gjithe komentuesit qe mendojne si mua dhe per ata qe mendojne pak me ndryshe, natyrisht jo per barbaret qe jane themeli i rregjimit berishian.
  Ky koment shkon per gazetat opozitare dhe ne vecanti per stafin e gazetes TEMA dhe pronarin e saj zotin Mero Baze, per hapsiren qe na jep per te shprehur pikpamjet tona, duke u bere keshtu nje gazete e mendimit ndryshe dhe nje opozite e forte dhe shume e qarte, nga diktatures qe eshte instaluar ne Shqiperi.
  Ju uroj te gjitheve, komentuesve, stafit te kesaj gazete dhe gazetarit shembull, te gazetarise shqiptare Mero Baze, viti qe vjen tju sjelle gjithe te mirat dhe mbaresi, ne familje, pune e kudo.

  URIME DHE GEZUAR VITIN E RI 2013.

 4. Celesi says:

  Hahaha sa e madhe, “jane klonuar jo si femijet dhe dhenduret e tij por si berishe te vegjel”.

 5. titi says:

  nuk ka njeri qe e njeh me mire se ty Mero. Shpetofte Shqiperia nga sala.

 6. burreli says:

  Nje vdekje natyrale i uroj sales per te mire te popullit shqipetare.

  1. zefi says:

   Jo vdekje natyrale,por DAMLLA i rente,qe te rroje i PARALIZUAR e ta tallin njerezit!!
   Duhet te vuaje shume ky njeri aq sa te DJEGE VETEN ME BENZINE ose te fute duart ne KORENT,qe te KARBONIZOHET!!!
   Me e bukura do ishte,qe ne rast VJEDHJE TE VOTAVE,ky bandit te provoje ne kurriz URREJTJEN E POPULLIT NDAJ TIJ!!!
   Do kisha shume deshire,qe te isha njeriu,qe do ta RIPTE TE GJALLE KETE BARBAR!!!

 7. profesori says:

  Nuk ka emer qe te jete lakuar aq shume gramatikisht ne shqip sa ai i Saliut.Edhe heroi yne kombetar Skenderbeu nuk eshte per mendur kaq shum sa kjo krijes qe te ndjell neveri.Jam kurioz te di po atij vet akoma nuk i eshte neveritur vetja?Sa bukur do kishte qene sikur ai te kishte mbetur ne” zanatin”e tij mjek kardiolog.Natyrisht edhe aty do kishte mar njerez ne qaf,por jam me se i bindur jo kaq sa ka mar si k/m.Shume njerez do festonin 2013-en bashk me ne dhe jo ne ate bote ku i nisi ky perbindesh.Une nuk kam qene ndonje here mik i statistikave por shpreh bindjen se as Enver Hoxha ne 41 vjetet e sundimit te tij nuk ka shkaktuar kaq viktima sa kjo krijes njerezore e pa meshireshme.Nuk thone kot ndonjehere nxenesi behet me i mire (ne kte rast,me i keq )se mesuesi.Mesuesi po te kishte mundesi ta shikonte nxenesin e tij do behej xheloz.Ai do terbohej fare kur te shikonte cfar industrie e tere mediatike qendron ne sherbim te ketij debili.Ajo dalja nje here ne jave,vetem si portret,pa ze e xhaxhit duket tani qesharake kur e krahason me gjith ate ushtri te tere televizionesh privat qe e shoqerojne “udheheqesin” deri dhe ne hale.Dhe nje popull i tere shikon dhe bene sehir,degjon budallalleqet qe ai nxjer nga goja.Me qe ra fjala e mesuesit te tij eshte per tu permendur fakti qe ai i keq ishte sa te duash por nqs do ta krahasojm me kete qe kan sot shqiptaret mbi koke duket me i dobet.Ai nuk kishte femij qe te zoteronin miliarda si puna e ketij,ai nuk kishte kunat qe te zoteronte miliarda si puna e ketij,nqs do kishte vjedhur si puna e ketij jam i bindur se do ti kishin dal lakrat ne shesh.Qe ai vrau e preu dihet boterisht eshte fakt i pa mohueshem dhe ajo dit mos u kthefte kurre,por kjo qe po ben kynjeri ja ka kaluar atij disa here.Ne nje kohe qe shqiptaret marin buk me liste familja,por edhe klani i tije numeron miliardat.Ai qe nuk ka besuar kurre te zoti los tani rrolin e tije.Kush udheheqes shteti ne historin ton ka dhuruar tokn tone amtare pervec atij dhe Zogut? Enver Hoha nuk do ta bente kurr kte gje.Nuk jam per glorifikimin e Enverit por jam per gjuhen e fakteve.Kush me pare ariti ne kaq pak vjete sundimi te mbjelli percerje ne mes shqiptareve sa ky sharlatan?Ka ardhur koha ti themi gjerat pa dorashka gjermani thot :me mire nje fud i tmershem se sa nje tmer i pa fundDo vij ajo dit kur ne te marim frym te qete pakte perbindesh?Si tha Naimi i madh ?Manushaqe bukuroshe pse s’ngre kryet perpjet,pse s’zbukurohesh e shendoshesh po ri e mpit dhe e qete?Me duket se ezgjata pak po iki tja fus nonje cop torte(me falni bakllava)Do zoti del ne pension ky doktori qe na eshte kthyer ne pacient.Gezuar vitin e Ri 2013 te gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen.PS demokraci do te thote te shprehesh hapur dhe pa frike mendimin tend.Faleminderit,ne radhe te pare gazetes TEMA dhe Meros.

  1. Meleku says:

   Qenke “profesor” me te heq kapelen!

 8. Antikrishti says:

  Mero,mos pretendo qe je ‘krijues’.’vetem njeri eshte krijuesi’ tha nishanlliu.Per ke ta kish fjalen?Per Saliun,per keshilltarin politik,per vehten e tij?NUK MA DO MENDJA TA KISH PER ZOTIN JO VETEM SE ESHTE ‘KRYETAR’ I SHTETIT LAIK POR PO TE JETE ME TE VERTETE QE BESON NE TEORINE E KREATIVITETIT E JO ATE TE EVOLUCIONIT DARVINIAN TREGON QE -‘ZOTI’ KA QENE I PA MESHIRSHEM QEI KA KRIJUAR NDRYSHE NGA SHUMICA.Nuk thone kot qe ‘zoti’ nuk eshte marre asnjehere me te keqen.

 9. 21janari says:

  Gezuar Mero!
  Pushka top ne 2013 ne ballin e SB-se & company!

 10. hasan says:

  Tama=Mero Uroj nje vit me te mire se ky qe lame pas.

 11. bejdo malo says:

  terroristi ke noten 10

 12. draizen England says:

  Kjo do te ishte per Opoziten, ti sherbeje popullit pas marrjes se mandatit nga votat e popullit, te permirsoje jeten e popullit po duke mos harruar DERGIMIN E BERISHES, te Femijve te tij dhe Oborrtareve ne QYGJ per krimet dhe Vjedhjet MARRAMENDSE deri ne sekuestrimin e shumave qe nuk verifikon te paguara nga puna e tyre si PEDAGOGE( as pedagoget e OKSFORDIT ketu ne Angli nuk paguhen kaq)Kjo do ishte nje fillim dhe mesim i mire per te gjithe ata kolltukofage qe cenojne buxhetin e popullit. Atje do te shohim trimin cub Sal shpellari se si ngerdheshet para gjyqtareve si Sadami deri sa te perfundoje ne birucat e erreta te burgut, plaku Mere u shofsh me sua qe mos ti trashegoje njeri pronat e parat e vjedhura nga TI, JOT SHOQE, FEMIJET E TU, Kuneterit e Mbesat baldosa. u shofshi te tere nje ore e me pare Ju fare kriminelesh e hajdutesh.

 13. Ai Burri says:

  Hahahah nga i gjen kto tituj.

 14. besniku says:

  Z. Mero Baze! Per here te pare, kohet e fundit, po thoni nje te vertete te madhe, jo se heret e tjera nuk keni thene te verteten. Ajo qe keni thene kete radhe eshto kjo: “Më 23 qershor ai ose do ti bindet votës së shqiptarëve, ose betejës me shqiptarët!”

  Eshte krijuar pershtypja se viti 2013 do te jete viti i ndryshimit, i rotacionit te pushtetit. Edhe mund te ndodhe keshtu, por Sali Berisha nuk e leshon pushtetin, gjalle ose vdekur. Ai do te vjedhe dhe do te manipuloje perseri zgjedhjet si ne vitin 1996, 2009, 2011. Nje gje nuk e di Sali Berisha eshte fakti se nese ai do te vjedhe perseri ne qershorin e 2013, ne Shqiperi do te behet me keq se ne vitin 1997.

 15. LORA says:

  Te klonuarit e tij jane te gjithe te ngecur ne breket e tij te dhjera.Ky eshte “suksesi” ne 2012-en e brekedhjerit te historise.
  Gezuar Mero dhe krejt stafi i Temes,dite te bardha na presin.

 16. fl says:

  Gezuar Gazetes Tema dhe Z.Baze – per kontributin ne mos-fundosjen e Opozites perballe presionit te pushtetit. Viti 2013, viti i shpagimit per te gjithe!

 17. saliu says:

  CDO SHQIPTAR PERVEC KOSOVAREVE INJIORANTE E DI QE SALIU ESHTE E KEQJA ME E MADHE E SHQIPERISE QE NGA KOHA E SKENDERBEUT .Kushdo qe te vije dhe MUT po te jete me i mire se ai eshte per te gjithe shqiptaret.ndaj ta largojme kete vit qe te shpetoje Shqiperija

 18. sherifi says:

  “saliu”, jam plotesisht me ty,pa i lodhur lexuesit.
  Urime z.Baze dhe gjith stafit te gazetes “T E M A” Gezuar v.2013.

 19. misionari says:

  Mero, ke harruar edhe te klonuarin e katert te Berishes: Reshat Kripen, i shderruar ne kukull-Kryetar i Shoqates Antikomuniste te Perndjekurve Politike te Tiranes qe e ka botuar fjalimin e tij ne http://www.fjalaelire.com.

 20. Ericson says:

  Demaskimi total qe ju Mero i dashur i keni bere kesaj figure fatale ne “Viti 97” mjafton e tepron per t’a zgerlaqur kete fare “trimi” ,kur desh i fluturoi koka me 97-en.

  Mirepo jo vetem ,qe shpetoi pushti politik e autori kryesor i katastrofes ku u rrenua shteti shqiptar, por vendi u perball me nje pothuajse lufte civile.Reparte te armatosura dhe bashibozuke nga verilindja e Shqiperise moren yxhymin per te shtypur “rebelimin e kuq” te vellezerve te tyre kryesisht nga Vlora.U derguan avione per te bombarduar Vloren.

  SHIK-u ,nje organizate shteterore gestapoviste hitleriane,u be tmerri i opozites politike dhe atyre qe nuk e pelqenin Salih Berishen,president qe ne emer te ‘antikomomunizmit’ shkaterroi nga themelet te gjitha vlerat ekonomike e kulturore qe populli shqiptar krijoi per 45 vjet.

  Klonimi i vertete qendron ketu, qe cdo zyre shteti mban emra malokesh {me falni nese ka malesore fisnike te kohes se Skenderbeut e te Lek Dukagjinit) drumepre,qe te bejne gjemen po u shave nje monster folklorike me nje profil zogu grabitqar,tepke si ai merhumi ‘mbret’ qe inauguroi!

  Nuk po zgjatem ketu per te thene qe njefare Argita Berisha e soji e sorollopi i saj,na qenkan kaq te talentuar, sa qe te sfidojne edhe professoret e HARWARDIT e te YALES ,…T’emen,bre …po ,or taj,e kan ba nji shpikjet, jane kah studjojne nji doktrine fringo te re, se si baba i tyre e ka ba Shqipnin bash si Azerbaixhani,vend mjaft i perparuem ne nafte e demokraci!

  Qe te zhduket Salihi dhe kolera berishiste,nuk eshte nje pune kaq e kollajte.Vertet u permbys nje regjim komunist si ai i Bashkimit Sovjetik, por ketu u vendos nje tip regjimi tepke fashist nga ata te Amerikes Latine,nen masken e Demokracise.

  Me vjen keq vetem per popullin e Republikes se Shqiperise, Kosoves e me gjere,…sado trim qe ka qene per te mbetur koke me vete, i shtypur denbabaden nga perandori,mbreteri e regjime tiranike ,qofte edhe i “pavarur” nga satrapi Zogolli e stalinisti E.Hoxha,prapeseprape gjendet ne nje udhekryq historik ,ku cdo qeveri te vije ne pushtet nuk i vendos dot ekuilibrat sociale,sidomos nen hyqmin e nje plaku shtrig,…Salahudin Rrahman Berisha ,nje larve e rendomte komuniste qe u rrit e u zhvillua nen kujdesin e evlateve te Enver Hoxhes.

  Klonimi,i dashur Mero,(mjeshter i shquar i gazetarise investigative),eshte nje nocion i inxhinierise gjenetike (pavaresisht se ne te dy kemi mbaruar per inxjinjeri gjeologjike) ,por kjo shkence moderne dhe e fisme nuk ka te beje hic me halabake politike si pune e Salahudinit dhe sharabajges se Parlamentit,Topalles.

  Nje gje nuk duhet te harroni,…Salahudini ka nje beteje per jete a vdekje per te fituar zgjedhjet,… me administraten e trembur frikamane,policine e garden maloke,burgaxhinjte ordinere te liruar,kosovare te blere qe votojne ilegalisht per te (keta lloj kosovaresh nuk pera i kane qejf ketu),turma qytetare e sidomos rurale te genjyer per nje cope rruge e nje thes miell,blerje me shuma qesharake te komisionerve ,dhe mbi te gjitha nje propagande e shfrenuar mediatike per gjoja sukseset e kesaj qeverie ku ben ligjin nje psikopat klasik qe reklamon ne mbledhje qeverie se ka folur me Zotin e ka “notuar” nja dy ore!

  Me ne fund te uroj i dashur Mero,taman ne oren 12 e 10

  GEZUAR VITIN E RI !

  Brooklyn, New York USA

 21. nyc says:

  Gezuar vitin e ri 2013 per mero bazen,stafin e gazetes dhe gjithe komentuesit ne kete forum from NYC The Greatest City in the World.

 22. ALBAN DEGA says:

  VITI I SHEMBJES SE QEVERISE ME TE KORRUPTUAR DHE ME ANTISHQIPTARE NE HISTORINE TONE KOMBETARE

  23 qershori 2013 do te futet ne histori si viti i rivendosjes se demokracise mbi kusarine e vrastarin e stalino- enveristit te fundit ne Evrope Sali Berisha dhe klanit te tij te sterkorrutpuar familjar e politik.
  Turpi dhe fatkeqesia me e madhe kombetare shqiptare e 22 vjeteve te fundit e ka emrin Sali Berisha…
  Te tjerat do ti marrim vesh mbas 25 e ca vjeteve kur te hapen nje pjese e arshivave te fshehta te UDB-es serbe dhe Sllobodan Milloshevicit!

 23. Linda says:

  Kete e caktoj presiden Ambasada amerike.1- Astrit Pullazi, nga Tirana.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane sapo ajo hapi portat e saj në Tiranë më 1991. Ky privilegj i është rezervuar prej amerikanëve për merita të veçanta: Pullazi ka qenë shofer i Enver Hoxhës.

  Në çdo rast që ndodhet vetëm, Astriti këndon këngën e tij të preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa të drejtë.

  2- Belul Cuka, nga Peshkopia.

  Ish-shofer i Kadri Hazbiut.

  Krenarinë për të kaluarën e tij e përmbledh në këto fjalë:

  «Kudo që e çoja me veturën luksoze “grushtin e hekurt të diktaturës” dridhej foshnja në bark të nënës.»

  3- Besnik Malo Çala, nga Vlora.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane bashkë me Pullazin më 1999.

  Cilësia e tij më e preferuar prej amerikanëve: Ka qenë kuadër i mirënjohur i Ministrisë së Punëve të Brendshme të diktaturës, ekspert i stërvitjes së grupeve terroriste marksiste-leniniste të mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», të cilat stërviteshin në Shqipërinë diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin në kampet stërvitore në malet e Burrelit dhe në Pishë Poro të Vlorës.

  Lidhur me të kaluarën e tij, Besniku i Partisë shprehet me krenari:

  «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftësinë time stërvitore të terroristëve.»

  4- Emri Baja, nga Kukësi, survejues i ambasadës amerikane në Tiranë.

  Gjatë veprimtarisë 15 vjeçare në Ministrinë e Punëve të Brendshme të diktaturës ka qenë krahu i djathtë i Kadri Hazbiut. I mirënjohur për egërsinë e tij ndaj “armikut të klasës”, Hazbiu e emëroi për disa vjet shef të kampeve të internimit në rrethin e Lushnjës për të mbjellë terror. Të internuarit e rrethit të Lushnjës të asaj periudhe shpreheshin:

  «Xhebraili nuk mund të ketë pamje tjetër veç asaj të Emri Bajës.»

  Lidhur me veprimtarinë e tij përkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:

  «Ministri më kishte thënë disa herë: Kur ti mendon se lufta e klasave është zbutur, unë ia bëj të njohur këtë shokut Enver dhe për armikun e klasës bien kambanat e vdekjes».

  I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometër i luftës së klasave», komunistit veteran Baja i është besuar survejimi i ambasadës së «imperializmit amerikan».

  5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.

  Kuadër i sprovuar i Sigurimit të Shtetit i rekomanduar për punësim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur për të:

  «Sikur shoku Enver të më pyeste: “Pas teje, kush është personi që më do mua më shumë?”, unë do t’i përgjigjesha pa u menduar: Hasani.»

  Hasani ka qenë sekretar partie ne Farkë të Tiranës, tek helikopterët. Në çdo xhep të tij mban një fotografi të Enver Hoxhës, ndërsa në shtëpi ruan me mall një statujë të vogël fildishi të diktatorit, të cilën e ledhaton në mbrëmje deri sa e zë gjumi.

  Tiranë6- Selami Liço, nga Peshkopia.

  Ish-oficer zbulimi në kohën e diktaturës dhe oficer ushtrie deri më 1997. I akuzuar për kontrabandë masive armësh prej vitit 1997 e në vazhdim, Liçon e mori në mbrojtje ambasada amerikane në Tiranë, ku edhe u punësua në vitin 2000. Atje vazhdon të jetë edhe sot. I befasuar prej ngrirjes së dosjes së tij penale mjaft të ngarkuar, nuk lodhet së përsërituri fjalët:

  «Mallkuar qoftë kush mendon se amerikanët janë antikomunistë!»

  Gruaja e tij ka punuar gjithmonë në “Bllok”.

  7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane qysh më 1991, me “ajkën” e të punësuarve atje.

  Deri më 1973 – sa kishte gjallë babanë –, ka jetuar në “Bllok”. Është dëgjuar të përmendë shpesh kujtimin më të shtrenjtë që ruan nga jeta në «Bllokun e Udhëheqjes”:

  «Sa herë që vinte për vizitë tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorët e vendosur si ti janë maja e shpatës së diktaturës së proletariatit, shoku Misto. I tmerrove klerikët me pretencat e tua, që s’njohin dënim tjetër veç atij me vdekje. Uroj që edhe Agimi të eci në gjurmët e tua.»

  Për meritat e babait dhe të tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen të dy të punësuar në ambasadën amerikane.

  8- Bashkim Male, nga Erseka.

  Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikëqyrës në ambasadën amerikane. Bashkëpunëtor aktiv i Sigurimit të Shtetit. Shokët e tij të punës trembeshin më shumë nga Bashkimi, se sa prej kryetarit të Degës së Brendshme.

  «Përpiqem të jem më tolerant kur më shajnë për familjen, se sa kur më përgojojnë karrierën time si anëtar besnik i Partisë së Punës», pranon me çiltërsi Bashkimi.

  9- Sadik Hasko, nga Skrapari.

  Një tjetër rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili është shprehur me respekt të thellë si për patriotin e tij edhe për ambasadorin amerikan në Tiranë:

  «I vetmi komisar që i ka lexuar nga tri herë të gjitha veprat e shokut Enver është pikërisht Sadiku. Një ditë Sadiku, i përhumbur në kujtime, shkroi instinktivisht me bojë të kuqe mbi një mur të ambasadës emrin e pavdekshëm “Enver”. Falënderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, në vend që ta pushonte nga puna mikun tim për pakujdesinë e treguar, e thirri në zyrë dhe i dhuroi një flakon parfumi Nostalgji. Vetëm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollë që më kishte përsëritur disa herë shoku Enver gjatë viteve të fundit të jetës së tij të ndritur:

  “Sillo, në politikë gjërat nuk janë ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanët ti? Aq sa jam unë besimtar se kam mbiemrin Hoxhë, aq janë edhe ata antikomunistë”. »

  10- Veli Varfri, nga Tepelena.

  « Bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit për mua ka qenë po aq i domosdoshëm sa edhe frymëmarrja», thekson Veliu me modesti.

  «Edhe sikur të mos quhej “Lug i Zi”, ai vend atë emër do të kishte marrë prej nënave të shumta tropojane që veshi me të zeza Veli Varfri, duke iu vrarë djemtë në kufi.»

  Sa herë që bie fjala për Enver Hoxhën në ambasadën amerikane, Veliu përdor epitetin «I paharruari», duke psherëtirë dhe sytë e tij mbushen menjëherë me lot. Nëpërmjet një sajti privat shpërndan stema të ish-diktatorit.

  11- Bardhyl Poda, nga Erseka.

  Një ndër komunistët fanatikë që e ka vizituar më shpesh shtëpinë muze të diktatorit në Gjirokastër, duke pozuar çdo vit para saj.

  «Sigurimi i Shtetit për mua ka qenë Zoti në tokë», shprehet Bardhyli në konfidencë.

  12- Qemal Bashkurti, nga Tropoja.

  I pyetur nëse do të dëshironte që t’i ngjallej njeriu i tij më i dashur që nuk jetonte më apo ish-diktatori, Qemali është përgjigjur pa ngurruar:

  «Nuk kam pasur në jetë njeri më të dashur nga Enver Hoxha.»

  13- Kasëm Ymeri, nga Skrapari.

  Dëshira e tij më e madhe në jetë:

  «Të kisha vdekur në të njëjtën ditë dhe orë me Enver Hoxhën!»

  14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.

  Ky është i rekomanduari i tretë i Sulo Gradecit, për të cilin Sulua vetë shprehej dikur me modesti:

  «Sikur shoku Enver të kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do të kishte mbetur pa Sillo.»

  15- Aleks Ndini, nga Korça.

  Shprehja e tij më e spikatur:

  «Një ditë pësova një krizë kardiake pranë vendit ku ka qenë liceu francez në Korçë, të cilin e vizitoj shpesh. Në çast mendova: “Ç’vdekje të lumtur paskam pasur fat! Duke u rrëzuar përtokë, do të kem rastin të vë kokën atje ku ka vënë këmbën dikur shoku Enver!”»

  16- Peti Çala, nga Fieri.

  Ditën që u rrëzua monumenti i diktatorit në Tiranë, duke u ngashëryer Peti deklaroi:

  «Do të kisha qenë i lumtur sikur të vdisja duke më rënë përsipër ai monument.»

  17- Shkëlqim Xhagolli, nga Tirana.

  «Po të kisha vdekur duke qenë anëtar i Partisë së Punës, me siguri vdekja do të kishte qenë shumë më e ëmbël për mua nga ç’do të jetë një ditë në të ardhmen», është shprehur mes miqsh Xhagolli.

  18- Hajri Mazaj, nga Vlora.

  I paepur në zhvillimin e luftës së klasave edhe brenda fisit të tij të cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhënë urdhër të prerë postave të kufirit në Peshkopi:

  «Ose asgjësoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugë të mesme nuk ka.»

  Idenë e tij për vlerën e jetës, Hajriu e ka përmbledhur në pak fjalë:

  «Sa boshe do të më dukej jeta, sikur shoku Enver të mos më dilte çdo javë në ëndërr!»

  19- Fejzi Hoxholli, nga Korça.

  «Shumë herë u kam tërhequr vërejtjen prindërve që nuk më kanë çuar emrin Enver», ka thënë Fejziu me keqardhje.

  20- Mels Arapi, nga Vlora.

  Të afërmve të tij u ka lënë këtë amanet:

  «Nuk duhet të harroni të çoni mbi gjoksin tim në arkivol teserën e Partisë së Punës.»

  21- Isa Lumani, nga Erseka.

  Çdo i interesuar mund të gjejë në shtëpinë e Isait secilën prej “veprave” të ish‑diktatorit. «Veprën 19» në anglisht ia ka bërë dhuratë ambasadori amerikan më 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit të ditëlindjes së diktatorit.

  22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.

  «Sikur shoku Enver të kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipëria do të kishte mbërritur në komunizëm», ka profetizuar Shtepani.

  23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.

  «Po ratë në vështirësi, kujtoni shokun Enver; po ratë në nevojë, kujtoni Partinë e Punës!», i ka këshilluar të afërmit e tij Muharremi.

  24- Halit Haliti, nga Erseka.

  «Kur mora teserën e Partisë së Punës nuk më ka zënë gjumi dy net nga gëzimi», është shprehur i përlotur Haliti.

  25- Jorgo Kaçi, nga Saranda.

  Kur ishte komandant kufiri në rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte në çdo mbledhje forcave të mbrojtjes:

  «Çdo shqiptar që arrin të arratiset bëhet vegël e imperialistëve, për të luftuar kundër popullit e vendit të tij. Një atdhetar i vërtetë pranon më parë të vdesë, se sa të vihet në shërbim të amerikanëve.»

  Kur “atdhetari i vërtetë” Jorgo Kaçi pranoi të vihej në shërbim të amerikanëve në ambasadë (sigurisht pa vdekur), atje mësoi disa gjëra që nuk i dinte më parë dhe thirri i entuziazmuar:

  «Nuk ma priste mendja kurrë që karriera ime komuniste, e ideuar në Komitetin e Partisë të Sarandës, do të realizohej në selinë e ambasadës së “imperialistëve amerikanë” në Tiranë! I ftoj gjithë shokët e mi të idealit që parullën “Lavdi Marksizëm-Leninizmit!” ta zëvendësojmë me “Lavdi prapaskenave të politikës!”».

  26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

  Shef i kufirit të jugut deri më 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend për vrasjet e shumta në kufirin e jugut të shtetasve që tentonin të arratiseshin. Për këtë “meritë të spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaçërisht në fund të vitit 1990. Po për të njëjtën meritë, ambasada amerikane e punësoi duarpërgjakurin Rrapo pak kohë pas dekorimit.

  Prej datës 03 shkurt 1990 deri në datën 23 gusht 1990 (pra, brenda një periudhe më pak se dyqind ditë) me urdhër të Rrapo Hazizit janë vrarë prej postave të ndryshme të kufirit të Jugut 23 shqiptarë me moshën mesatare 27 vjeç. Ky krim i përbindshëm ka ndodhur disa muaj pas përmbysjes së komunizmit në Evropën Lindore dhe në një kohë që në Shqipëri ligji i vendosur rishtas parashikonte një dënim maksimal deri në pesë vjet heqje lirie për shkelje kufiri.

  Të gjith personat e listës janë me testa partie,20 prej tyre marrin dhe pinsion nga shteti janë mbi 60 vjeç.

  1. Shpend Bardhi says:

   Ky ose kjo komentuesja “linda” shpreh qarte idiotizmin e saj me kete dacibao kunder ambasadas amerikane dhe kunder enver hoxhes pra me nje gur do te vrasesh 2 zogj.
   E para punes ju ose ai qe e ka bere kete artikull qe shumfishohet kaq shume ne forumin e kesaj gazete duhet te jete me profil ose fashist ose islamist ose te dyja bashke.Me shume bie ere merlike e hamit meli.
   E dyta punes personi ose personat qe e kane shkruar kete futen e detaje teper te imta te ketyre personave qe tregon se ka qene e ish sigurimsa nga ato te qelburit fare qe demaskon shoket e tij.
   Do te ishte fisnike dhe do te fitonte simpati qe keto autore te dilnin me emrat e tyre orgjinale dhe jo te fshihen si puna e jevgut prapa ferrave.
   E treta:ne kete artikull ku flitet per mizorite dhe felliqsirat e patriotit kinezfoles hamdi deges me emrin saleh berisha eshte “non sens” te shperqendrosh lexuesit ne drejtinm tjeter duke share ambasaden amerikane dhe enver hoxhen.
   E katerta :Berisha ka qene zagar i enver hoxhes deri ne 1991 ku pastaj u vu ne sherbim te udb jugosllave.Pas kesj kohe ai i nxorri uje te zi
   komandandantit te tij duke i perdhunuar dhe varrin keshtu qe nuk mund te quhet me nxenesi i tij por tradhetari dhe bukeshkali i tij.
   e pesta:te merresh me enverhoxhen tani dhe te mbyllesh syte para tradhetive dhe mizorive te devilit berishe tregon se ai paska pasur te drejte qe ja ka shkedhyer nenen reaksionareve,ballisteve,fashisteve,zogisteve,diversanteve,spiuneve qe po shesin dhe vjedhin totalisht kete vend.
   e gjashta:duke marre ne pune keto njerez ambasada amerikane vlerson ndershmerine dhe atdhedashurine qe ka patur ish armiku i betuar enver hoxha per vendin e tij.Shume here ne historine e njerzimit kundershtare te betuar kane vleresura njeri tjetrin pas mbarimit te luftrave.Keshtu ka ndodhur me Gjergj Kastriotin nga sulltanet e Turqise.Nuk kam degjuar te shaje enver hoxhen as bushet,as klintonet as obama.Ate e shan ndonje njeri pa vlere si rajersoni apo kinezi i tropojes hamdi dega.Ata e shajne ata pinjolle te fashizmit dhe zogizmit qe ai ua leroi nenet me te drejte ashtu si dhe grekut dhe serbit.
   Jeni ju qe i keni lepire bithen enverit dhe nexhmijes per 50 vjet duke spiunuar vellezerit dhe shoket tuaj dhe kalonit ne orgazem kur shikonit enverin e juej dhe i kendoshit keshtu mor fare e keqe:

   Plot pese shekuj nana priti
   Skenderbeut nji vella ia rriti
   legjendar n’lufte e n’liri
   enver hoxha emni i tij
   gjysem shekulli kombi t’pat
   lum si shqipja qe t’pat djale
   tan’ Shqipnia per ket emer
   me dy sy e me nji zemer
   ushton vaji, vaditi token
   shpi per shpi e ne çdo voter
   per ket’ vdekje t’burrit dheut
   qau dhe shpata e Skenderbeut

   Per Enverin qau dhe moti
   tan’Sshqipnin e ka shtang topi
   monumenti Nan’ Shqipni
   i ban roje birit te tij
   asht perkul i perkedhel ballin
   thue e ka t’pavdekshem djalin.

   S’mbahem vllazen
   E dhimbjen n’force do ta kthejme sot.
   E si ka dasht Enveri jone
   O ai ka dasht vetem qendresen
   O ka dasht punen, ka dasht besen
   Ka dasht nder, ka dasht trimnie
   Keto na i meson gjithe jeta e tij
   O s’ka nevoje kush t’na qaje hallin.
   I zoti shpise e ka lan djalin.

   (borxh nuk kem as borxh nuk hyjme
   kush eshte miku mire e dime)
   ………..
   E shqipnia e Enverit
   Ne rruge te kuqe ne rruge te nderit
   E dil Enver na prij n’ fitore
   E je ne çdo zemer permendore
   Me partine do jem gjithmone.
   Kjo asht fjala, betimi jone!

   Nqs ka njerez ne kete bote qe duhet ti ndalohet te shajne enverhoxhen ato jane ish komunistet tropojane qe nga krimineli berishe dhe spiunet mehmet elezi hamdi dega dhe dhjetra gazetare te zerit te popullit dhe institutit te studimeve m-l ,qen ambasadash se jane fare poshter e perzier me gjak shkjau.

 24. TROç says:

  troç SALI BERISHA ME kujton filmin ”’ FAMILJA ADAMS”

 25. Antoni says:

  z ,Mero BazGzuar e per shum vjet vitin e ri.2013.çdo artikull i shkruar ne Gazeten “TEMA” nga ana juaj,lexohet me andje ga çdo shqiptar i vertet.
  Dot ishte fat i madhe per kombin dhe atdheun qe çdo gazet qe botohet ne Shqipri te kishte nga nje MERO,qe gazetat e shqipris te shkruenin vetem te verteta.
  Kame nje kerkes,jo vetem nga une por dhe nga shume lexues te tjer,qe Shkrimet uaja ne TEMA ti botosh ne nje Liber.

 26. Male Osdrimi says:

  Salioshka. Prodhim i patriarklizmit feudosocial.
  Vetem mbrojtja e votes me cmimin e jetes,i jep goditje te rende fenomenit klonim.
  Njerez, te jemi vigjilente ! Fenomeni klonim eshte I perseritshem.
  Qe mos te kemi pas zgjedhjeve ramioshka, topioshka ( alias -pace-pilaf fanioshka) e huajdutioshka,
  Te vendosim rregulla loje dhe qeverisje politick.

 27. Ben Chicago says:

  na u lut amerika nepermjet forbsit te klononte vete mender saliun
  po te kishte ndodhur klonimi amerika do kishte shpetuar nga kriza

 28. ilpipita says:

  Mero urime per shkrimin, dhe ky vit te jot plot gezime per familjen tuaj.

 29. Platoni ne tiranistan says:

  C’do problem ka tre zgjidhje thosh Platoni:

  1-Zgjidhja ime
  2-Zgjidhja jote
  3-Zgjidhja e duhur

  Saliu qe kur ju fut politikes si spiun e deri sot si politikan, ka kryer vetem zgjidhjen e tij per egon e tij, ata qe s’ka kryer gjithe jeten ka qene pika 3.

 30. Emig Ranti says:

  Mero,ju uroje Gezuar vitin e Ri 2013,shendet dhe jete e suksese ne botimin e gazates Tema!
  Sot ne diten e pare te vitit te ri,shpresoje qe me 23 Qershor te jete viti i ndryshimit,duke permbysur me vote diktaturen berishjane dhe te gjithe klanit te tij gjuheprere dhe te semure,dua te nise me nje kritike shoqerore.Njeriu me i lig qe ka kaluar ndonje here ne politiken shqiptare , por jo vetem aty,del nga mengjesi deri ne darke vone me dhjetra here ne ekranet e TV-ve private ne anen e tij dhe opozitare,kurse ju nuk arrini te shkruani cdo dite editorialin tuaj.E vetmja gazete qe lexoje cdo dite eshte Tema dhe mbas te gjithe artikujve te tjere qe shkruhen ne gazete ,per ne fund le editorialin tuaj,ashtu sic veprojme me embelsiren mbas nje vakti te shijshem qe e leme per ne fund.Sidomos kur shkruan per familjen “Korleone ” te Shqiperise dhe krimbat e familjes,Argita,Zeni,dhendrri, qe gelojne ne mbeturinat e tij biologjike.Te uroje suksese me te medha kete vit,por jo se nuk ke patur vitet qe kane kaluar.Mos u pendo qe i ke sherbyer ketij perbindeshi,sepse qellimi yt ka qene per t’i sherbyer per te miren e vendit,rendesi ka qe e kuptove se kujt i ofrove sherbimet e tua,dhe qe nuk ja vlente te perfitonte me prej jush.Edhe njehere Suksese Mero.

 31. brigada 8s says:

  Ky shkrim eshte kartolina me e mire qe pena e Mero Bazes i dergon Ambasades Amerikane,BE dhe vete Shqiptareve.Radiografi e perversiteteve te Sali Berishes ,burit te poshter qe akoma vazhdon te shkateroje vendin.
  ” Më 23 qershor ai ose do t’i bindet votës së shqiptarëve, ose betejës me shqiptarët. ” KJO ESHTE ESENCA E SHKRIMIT.

 32. baro çorrogjafi says:

  Jemi lodhur se foluri ndaj te paudhit Berisha gjithe keto vjet, si vite te humbura kot. por themi se edhe kjo tejlodhje , duhet te jape frutet e saj kete vit, i cili me bindje themi se do te jete viti i spastrimit i nje grope septike me plot ndyresira te ketij pushteti qe na eshte prezantuar si demikratik dhe asnjehere nuk ka qene i tille.Te pjellet e Berishes nuk mendojne per neser,nuk mendojne per llogarite qe kane per te dhene,per parate e tyre te vjedhura,por shohin sa u lejon hija e hundes se Argites . Kjo e tremb Berishen, tremb edhe te pjellet e tij.

 33. brace says:

  Z MERO uroje per ju e stafin e gazetes tuaj,qe eshte gazeta me prestigjoze,urime e gezuar vitin e ri 2013,stafi juaj i perkryer po mposhte diktatorin,komunistin,hajdutin e vrasesin barbare te shqiptarve.SHkrimi juaj eshte i mrekullueshem,bindes qe plakun e shqetson tmerrsishte,kure ti i kujton kto klonime barbare,ne deme te vendit e shqiptarve,per interesat e tija te majme ne kurrize te popullit.Pore ditet e ndajne nga fundi tragjike i tije e familjes perbindeshe te tije.Do te pergjigjen deri ne nji ai e familja hajdute e tij,e bijte e bijat e komunistve qe jane pjese e krimeve te tije.

 34. ILIRET says:

  GEZUAR VITIN E RI, gjithe shqiptareve, lexuesve dhe stafit te Temes dhe ju zoti Mero, personalisht.
  Sot lindi nje dite e bukur, ne cdo aspekt. Lindi nje vit i bukur. Kjo eshte shpresa e shqiptareve, qe ditet dhe vitet e bukura, paskesaj do te vijne.
  Sot diten e bukur e solli ZOTI, me 23 qershor, vitet e bukura do ti sjellin shqiptaret.
  Shkrimi juaj, ku tregohet klonimi i jetes politike dhe shoqerore nga Sali Berisha, duhet shoqeruar me nje shkrim tjeter nga ju zoti Mero.
  Me shume se klonimin e Berishes, ne pame fryrjen e tij si bretkosa e La Fontenit, apo gufosjen si nje kaposh i vitit te ri.
  Per te dyja keto gjallesa dihet fundi.
  Kete na e pershkruaj zoti Mero.
  Per bretkosen Sali, qe donte te fryhej sa nje ka, per tja kaluar dhe Gjermanise. U fry e u fry por plasi.
  Kaposhin e detit qe gufoset e ben gullu gullu, duke shurdhuar gjithe dynjane, pa e ditur se e ka jeten deri ne vigjilje te vitit qe vjen, duke mos e gezuar dot ate. Keshtu dhe Sali Berisha. Le te ngrefoset deri ne zgjedhjet e 23 qershorit. Deri aty e ka jeten. Por ne kundershtim me gjelin e detit, le te shohe se si shqiptaret shijojne ditet e bukura, te cliruar me ne fund prej tij dhe nga depresioni i ketij tranzicioni pa fund. Le ti shijoje fundja edhe pas ekranit te televizorit te vendosur ne nje dhome burgu….

 35. alfredi says:

  Nje artikull permledhes per vitin qe kaluam, por edhe nje koment i analizuar me hollesi nga kom.Linda dhe Profesori, i pergezoj dhe i uroj se bashku me bashkepunetoret e temes dhe z.Mero, nje vit te mbare dhe suksese ne punen e tyre.Do te isha kurjoz te di qe a keni ndonje informacion te brendshem per shkruar reagimet qe ndjen kodoshi Sali apo lepiresit e tij per keto shkrime qe ngjallin kaq interes.

 36. mirel says:

  Mero, Gezuar Vitin e Ri 2013!
  Te falenderoj per gjithcka ben per te miren e te gjithe shqiptareve.

 37. gjergji usa says:

  Cfare beri SRB gjate vitit 2012 ishte pushtimi i plote dhe perfundimtar i cdo lloj pushteti legjislativ,gjyqsor,egzekutiv.Ai kontrollon ose ka neutralizuar pothujase pushtetin e katert ate te mediave me perjashtim te fiks fare,gazetes tema,dhe ca analisteve te paperfillshem ne numer, qe me teper po “i lejon” te kritikojne dhe ta bejne “rezil” qe te duket se ka liri shtypi per te shtypurit.

  Ne 29 dhjetor te vitit kaluar ju botuat nje artikull me titull “viti 2012 do jete viti i berishes” dhe doli absolutisht e vertete. Ai tashme kontrollon cdo cenimeter katror te atij vendi dhe ne cdo kat ministrie biles dhe ne cdo zyre admistrate ka nje agron kulish qe eshte syri,veshi biles dhe shkopi qe i rri prapa cdo zyrtari apo intelektuali ne ate vend.

  SRB ka nje arme te forte ne votimen e rradhes per shkak te nje eksperince pothuaj njecerek shekullore qe merret me manipulime votimesh me force ,me para, biles dhe vrasje pas shpine.Ai po perdor me mjeshtri shashka tymuese qe shkojne deri ne pervesitet si koka e pashait te tepelenes per te neuroparalizuar oponionin dhe hallakatur opoziten qe pothuajese eshte e vete-kapitulluar qe tani.

  Ka dicka qe nuk shkon ne analizat tuaja zoti Mero. Duket se ju nuk duhet te kaloni ne kritika qe kane te bejne me ambasden amerikane qe ne fare menyre tregon se juve ju kane vene nje vije te kuqe per te mos e kaluar.Ketu behet fjale per veprime te ambasdorit arvizu qe ben ne menyre te hapur dhe qe bien ndesh me kushtetuen e shqiperise dhe asaj amerikane.Behet fjale per ate qe ju shpenzoni mijra gezhoja kunder SRB ku me pas, me nje levizje apo interviste disa minuteshe te Arvizuse shkaterrohet puna juaj voluminoze kunder SRB.

  Le te marrim shembullin e pseudo presidentit Nishani.
  Nqs do lexosh shtypin e shkruar te asaj kohe dhe te analizosh levizjet dhe takimet me dhjetra ismaile ,kac islame,fatos nano dhe intervistat e Arvizuse krijon idene qe keto manovrime kane qene “balet ne akull” ne nje kohe qe emri i Nishanit ka qene i miratuar qe ne fillim nga treshja ARVIZU-RAMA-BERISHA.

  Le te marrim shembullin e masakres 21 janarit 2011 dhe do te doje zoti mero te pergjigjeshit ketyre pyetjeve:

  1-Ne cfare ligji mbeshtetet arvizu qe pak ore para masakres drekon ne menyre publike me k/m e shqiperise per nje proteste paqesore ?

  2-Ne cfare ligji mbeshtetet arvizu qe behet avokat i masakres te 21 janarit duke quajtur burre shteti nje kryekriminel

  3-Ne cfare ligji mbeshtetet arvizu qe minstrin e mbrendshem e quan yll ne ngjitje.

  Edi rama ka faj qe grumbulloi dhe irritoi protestuesit e tij.Ka faj qe u fsheh si gjirafe frikacake dhe i la ne meshire te fatit mijra protestues duke mos qene ne balle te protestes.Ka faj qe iku me bisht ne shale kur e kercenoi publikisht k/m duke patur ne krah arvizune por te gjitha keto jane kundra vajtje penale dhe duhet te denohet qofte moralisht qofte nga gjykatat se e meriton.

  Por ne asnje menyre nuk duhet te falen fajtoret reale qe jane vrasesit berishe & bashe.Problemi i hajdutelliqeve te berishes nuk duhet te egzagjerohet kaq shume duke zbehur aktin e tij kriminal te 21 janarit dy vjetori i te cilit po afron.

  Supozojme se po e falim SRB per 21 janarin se nuk ka fakte dhe berisha po fshin bythen me analizat e FBI se plumbat paskan bere rikoshete te tulla e arvizuse..Po akti kriminal i masakers se 14 shtatorit 1998 ku personalisht nen udheheqjen e talibanit SRB u perdhosen u shkaterruan u dogjen dhe u perdhosen institucjonet e shtetit shqiptar.

  A e di Mero Baze dhe Aleks Arvizu se SRB duhet te arrestohet qe neser per krimin e 14 shtatorit 1998.Nuk ka nevoje per filmime apo ekspertiza
  tallese me FBI .Filmimet e ketij akti kriminal mund ti gjeni kudo.
  Vetem duke analizuar dy ngjarjet makabre ate te 21 janarit 2011 dhe 14 shtatorit 1998 dilet ne perfundimin se jemi te klonuar te gjithe si popull nga treshja arvizu-rama-berishe dhe duhet te perpiqemi te clirohemi nga kjo gjendje dhe hapi i pare eshte te kundershtojme shkuarjen ne votime ne 2013 me berishen k/m duke kerkuar doreheqjen e tij pa kushte para 21 janarit 2012.

  POSHTE JUNTA TRIBALE- MAFJOZE E DR EVILIT BERISH !
  LAVDI HERONJEVE TE 21 JANARIT !

 38. Atdhetar USA says:

  Z. Mero te urojme nga zemra shendet te plot personalisht dhe familjarisht. Suksese edhe me te medha ne krimtarin tuaj te paharitshme nga shum kolege tuaj. GJithnje i kini bere autopsin kryebanditit, hajdutit, mashtrusit dhe kryekrimnelit,agjentit dhe sherbetorit te serbis, por editorjali i sotem ju ngren ne piedestal te madherishem. SHpresoj se eshte viti i fundit qe meresh me kete diktator e mashtrues se vitin tjeter i kethen potkonjte nga dielli. Drejtesia vonon por nuk haron nje dite edhe ajo do shkeputet nga komanda e sali kriminelit dhe do bej detyren qe i takon dhe keshtu dote clirohen gjith institucjonet qe i ka zene per gryke dhe veprojne simbas urdherave te tij direkt dhe indirekt qe ai u jep per te mbrojtur interesat e tij dhe te familjareve te tij qe po cuditin shqipetaret me vjedhjet dhe pasurimin maramendes ne ate vend te varfer, vetem e vetem se jane femijet e sali kriminelit.

 39. tomori i beratit says:

  E VERTET o MERO TRIMI.O VOTA E NDERSHME ose ne te kundert saliu do te perballet me URREJTJEN e madhe qe gati 80% e SHQIPETAREVE kane per kete MONSTE dhe per kete qeveri vrasese.

 40. alban4eva says:

  Mero, te uroj ty dhe gjithe stafit tend, gezuar vitin e ri, dhe do Zoti nje vit sa me i mbare per te gjithe shqiptaret kudo qe jane..
  si gjithmone Mero, ti e ben Saalehun me dhimbje koke dhe jam i sigurte qe ai shef endrra te keqija pernate nga shkrimet e tua..
  keshtu vazhdo Mero, te lumte pena!!!

 41. Dukati says:

  Fëlliqësira të globit ju presim në qafë të llogorasë si më 1913. ptu fëlliqësira Greke që nuk e kuptoni veteb se jebi të dhier, por dashkeni të na marrni me teshëtima, Ejabi po kini bztrhë ptu.

  1. e verteta says:

   O MERO BAZE O SOCIALIST I NDYRE .SHPRESON SE PO FITON RAMA
   PO CDARE KA BERE RAMA PER KETE VEND QE KY POPULL TI JAPI VOTEN ?????
   MOS MASHTRONI MORE KOMUNISTE TW NDYRE QE JU JENI SHPETIMTARET E SHQIPERISE
   SHQIOERIA JU PROVOI JU SE KUSH JENI .
   PERSE VETEM ME PD DHE PS DO TE MERRET KU POPULL ?
   JU SOCIALISTE KERMA DO TA MBYLLNI GOJEN NE QERSHOR DO TE DILNI
   ME GISHT NE GOJE .

 42. Pavarësia says:

  E vërteta duhet parë drejt e në sy. Sali Berisha, gjatë 22 viteve ka bërë e realizuar çfar i ka dash zogu i qefit. Natyrisht, në dëm të Shqipërisë e shqiptarëve. Po, ata që duhej(duhet) ta ndalonin (ta ndalojnë), ku ishin (ku janë)? Sali Berisha, përveçse është një kriminel dhe armik i betuar i kombit shqiptar, tani ai është bërë dhe një çështje turpi për shqiptarët. Shumica dërmuese e tyre e kanë për turp që vazhdojnë të kenë k/ministër një personazh kaq negativ e të pështirë. Por, tashmë është mbushur jo kupa por kazani… Nuk mbanë më. Ai duhet e do të shporret turpësisht sa më parë.

 43. shqiptari says:

  Zoti Mero Baze njesh eshte.Kudo neper Zyrat Shteterore,pa dallim krahine.
  Falenderojne Zotin M.Baze.Panvaresisht ne heshtje,nga frika se mos i heqin nga Puna.Te gjithe jane i njeti mendim.Ju Lumnte Z.M.Baze.

 44. assault says:

  Mero, ju uroj nga zemra t’ju realizuan gjithe deshirat, per te cilat keni luftuar gjate pa e ulur tempin. Dje pashe ne treg te gjitha gazetat tuaja te shitura….Jeni nje shembull per gjithe ata qe mendojne se nuk mund ti kundervihesh pushtetit qofte edhe i vetem. Ja dole. Bravo!

 45. assault says:

  Mero, ju uroj per kete vit, punen per te cilin e kini filluar menjehere t’ju realizohen gjithe deshirat per te cilat keni luftuar. Jeni me siguri nje njeri inspirues per gjithe ata qe duan te mbeten profesionist dhe me moral te pacenur. Ja ke dale

 46. KASOLLE says:

  Gezuar Vitin e Ri.Ky urim eshte per ju Mero dhe per stafin e gazetes tuaj.Te jeni perhere tribuna e fjales se lire.

 47. Lil Toronto says:

  Per shkrimet qe paraqet je bere per te hequr kapelen, por rastet jane aq te shumta sa nuk do kishim kohe ta vinin ndonjehere kapelen ne koke.
  Gjithesesi, ju uroj Juve e stafit qe drejtoni GEZUAR 2013!

 48. trekendeshi says:

  Me pelqen entusiazmi qe ti shpreh vazhdimisht ne “Editorialet” e tua Mero.
  Me pelqen dhe aftesia jote per ti parashikuar gjerat, ose me mire te themi largpamesia jote. Flet me nje siguri aq te madhe per ato qe do ndodhin ne 23 Qershorin e ardhshem, a thua se ti ke nje shkop magjik dhe do e perdoresh pikerisht ne 23 qershor dhe ngjarjet do rrjedhin ashtu si po i parashikon ti, ose me mire si do ti. Nuk te duket e nxituar dhe rremujenxitese(kupto luftenxitese)shprehja:” Më 23 qershor ai ose do t’i bindet votës së shqiptarëve, ose betejës me shqiptarët”. Po sikur shqiptaret ne 23 Qershor te votojne perseri Sali Berishen, qe sipas mbeshtetesve te tij dhe forces qe ai perfaqeson nuk eshte e pamundur, atehere si mund ta perkthejme kete shprehjen tende, duke gjykuar me gjakftohtesi dhe jo me barbarizma dhe vandalizma siç komentojne disa ketu ne “Tema”. Prandaj per mendimin tim eshte nje paragjykim dashakeq qe ti i ben rezultatit te zgjedhjeve, qe do te thote po nuk fitoi e majta ne keto votime, ngrihu o popull te bejme lufte. Ti shkruan “bukur” Mero, por ne shkrimet e tua vihet re nje tendence per rritje tensionesh dhe nxehje gjakrash.E keqja jote e madhe Mero eshte se ke qene dhe do mbetesh sherbetor, por jo sherbetor i popullit(do ishte ne nderin tend te ishe i ketij te fundit)por sherbetor i rendomte individesh. Fillimisht si sherbetor i devotshem i Sales, tani si sherbetor (ne nje fare menyre i detyruar) i Edi Rames. Nuk mendon se ka ardhur koha ti themi mjaft luftenxitjes, dhe te punojme per bashkimin e Shqipetareve. Ta denoncojme dhe ta lutojme korrupsionin, por une mendoj se nuk eshte rruga e duhur kjo qe servir ti, sepse kjo na çon ne vellavrasje dhe Shqiptaret nuk e perballojne dot me nje vellavrasje tjeter.
  P.S. Komentues te gazetes “Tema” qofshi perkrahes apo “kundershtar” te saj, mos mendoni per asnje moment se jam nje perkrahes i Sali Berishes. Kam lexuar dike qe aludonte se un jam personi qe nje here çfaqem si Meleku, nje here si Trekendeshi dhe nje here si dikush tjeter. Ju siguroj se nuk kam fare lidhje me ta, une jam vetem Trekendeshi.Faleminderit.

  1. mehmut elezi (emigrant ambasador ne zvicer) says:

   Te lumt biri im dukesh qe je trekendeshi i vertete.Keshtu me thoshte dhe barba sofua mua kok trekendesh.Mos e ler mero bazen ta coje popullin ne vetvrasje.

 49. eli-Tiv says:

  …vete saliu eshte nje produkt i klonuar…eshte “njeriu i ri”..i p.p.sh..POR…lloji me agresiv ..Le te jete ku vit i fundit qe vendi yne te shkeputet nga metastazat e njeriut artificial..nga e shkuara..
  Eshte ky nje urim per vitin e ri…
  Me kete rast uroj e falenderoj gazeten Tema..z.Mero Baze…vit te ri me aktivitet….fillim te mbare…e shendet te gjitheve kudo qe jeni

 50. lalzi says:

  O Mero, kam disa pyetje qe vetem ti mund ta na i sqarosh:

  1. Kush e ka hartuar strategjine per shkaterrimin e Shqiperise
  dhe kush e solli S. Berishen ne pushtet ne 1991 ?

  2. A e dinte S. Barisha se misioni i tij ne pushtet do te ishte
  shkaterrimi i Shqiperise ?

  3. Kush e drejton Shqiperine sot, S. Berisha apo ata qe e sollen (dhe
  risollen) ne pushtet ?

  4. Kush do ta rrezoje nga pushteti ?

  Mero, ti ke nje kontribut te madh ne zgjimin tone nga efekti i genjeshtres dhe mashtrimit, uroj me gjithe zemer qe edhe kete vit si edhe per shume vjite te tjera, te vazhdosh te jesh nje analist dhe kritizer dinjitoz dhe kurajoz i te gjitha pushteteve te korruptuara dhe mashtruese.

  Gezuar Vitin e Ri 2013 !

 51. Dukati says:

  E Vërteta! Në rast se je si pseudonimi që ke, ruaj të pakiën aparencën. Mos krahaso socialisten me komunistët sepse janë larg në formë dhe përmbajtje. Mos krahaso Salin me Edin që shbëri shqipërinë nëpërmjet
  a’- Shitjes,
  b)- aapërçarjes
  c) Vjedhjes
  d)shkatërrimit moral.
  Ndërsa Edi Ktheu Tiranën nga Shurrtore të shpellarëve në qytet të banuar.
  – Mendim i lirë nuk do të thotë mendim shëllirë,

 52. Uarda says:

  Ne se ato qe shkruan Linda per stafin e Ambasades USA jane te verteta, atehere me mire te ikim te gjithe nga Shqiperia dhe madje me vrap. Komunistet e Enverit e paskan marre perseri pushtetin…
  Me ben pershtypje dhe dicka tjeter, sa shume Dibtane paska patur rreth e rrotull Enverit?! Ne i dinim Skraparllinj, ne fakt paskan qene Dibrane…

  1. nigo says:

   Po Uarda, eshte me se e vertete dhe ata te gjithe punojne sot ne Ambasaden Amerikane.

 53. Real says:

  Te lumte,”trekendeshi”:
  Arsyetim me i drejte dhe i plote nuk ka se behet.Nje sy qe i veshtron me zgjuarsi dhe me ralizem gjerat.E madhe sidomos shprehja”…e keqja jote eshte se ti do te mbetesh gjithmone sherbetor,por jo i popullit…”. Une do te shtoja:…si dhe ne shrbim te hakmarrjes persononale,qe nuk kursen as gjakderdhjen ndermjet shqiptareve perpara qellimit egoist primitiv…

 54. banija01 says:

  trekendeshit…

  Nje koment interesant me gjakftohtesi, po me pak naivitet ose i qellimshem.Z.Baze nuk ka shkopin magjik,po e do largimin e Berishes ashtu sic e duan shume si ne se po i ben shume dem Shqiperise, po e shkateron dhe po e shpie ne buze te gremines.Ne se do argumenta per kete ,ne pergjigje.

  Ne komentin tend shkruan-Ti shkruan “bukur”Mero, por ne shkrimet e tua vihet re nje tendence per rritje tensionesh dhe nxehje gjakrash-
  Qe Z. Baze shkruan “bukur”mendoj se e ka nga zhgenjimi qe ka pesuar nga Berisha kur erdhi ne pushtet ashtu sic u zhgenjyen shume
  simpatizante.Berisha erdhi ne pushtet me premtimin e duarve te pastra dhe po iken me duar te pista.
  Dhe kur Z. Baze po i nxirte ne shesh pislleqet e tij atehere filloj “lufta”kunder Z. Baze,prandaj nuk jam dakort se shkrimet jane luftenxitese.

  Ne nje paragraf tjeter shkruan-Po sikur shqiptaret ne 23 Qershpr te votojne perseri Sali Berishen qe sipas mbeshtetesve te tij… nuk eshte e pamundur…
  Ketu mendoj se eshte naivitet sepse fituesit nuk i nxjerin deshirat e simpatizanteve!

  Nuk eshte paragjykim dashakeq i rezulyatit te zgjedhjeve,po sontazhet e bera tregon se nuk eshte partia e pare dhe nuk ka njeri dyshimin se Berisha nuk do fut duart ne zgjedhje se deri me sot nuk ka bere zgjedhje te lira dhe mendoni se do ti beje ne 2013-ten.

  Berisha vetem nje shans ka per te qendruar ne pushtet,ti bej kualicion Kreshnik Spahiu dhe atehere do ta kemi peshqesh per kater vjet si nga I.Meta ne 2009-ten.

 55. vlonjati itali says:

  o mero sikur te ish permbysur varka atehere ne drilon do kishim shpetuar nga sali haleja.

 56. mehmut elezi emigrant ambassador ne zvicerrrr says:

  bravo trekendeshi
  ju mbeshtesim ketu nga zviccrra qe asht bo si shqipnija.trekendeshin tuaj bashkia tiranes-shiku-ministria e mulit nuk ka zot qe ta thyeje.shikoni si doli uarda,reali dhe ma vone do dali kelmendasi,benchikago,elzir bullshiti qe tja tregojme qejfin ketyre te zones pare operative tepelene-kurvelesh.hallall

 57. ligji says:

  Jo,banjot01,
  nuk jane te verteta ata qe thua,zotrote.Vjedhje votash jane vene re nga te dy krahet,madje me teper nga krahu juaj,kur kemi pare direkt te ndalohej makina ne mes te rrugez dhe te zbrazeshin e mbushsheshin kutite e votimit.Vjedhje e quani ju faktin qe ne zgjedhjet lokale te 2011 bashkite e qyteteve kryesore i fitoi opozita?Ndersa dhjetra mijra votat qe Rama humbi ne krahasim me zgjedhjet e kaluara,vjedhje ishin?Pse ne 2009-ten Rama nuk iu drejtua asnjehere prokurorise per pretendimin qe kishte,por vetem ankohej rrugeve per te mbrojtur kryetarllekun ne parti?
  Zotri,shqiptaret nuk marramenden lehte nga fjalet,genjeshtrat apo shpifjet dhe mohimet e qellimta,as nga premtimet demagogjike me te cilat jan velur gjate 7o viteve,atyre u interesojne ndryshimet qe i shohin me syte dhe prekin me duaret e tyre,duke i krahasuar me gjendjen tejet te mjerueshme qe trasheguan nga e kaluara dhe qe akoma i vuajme dhe do ti vuajme per mjafte kohe…
  Eshte metode qesharake,qe tregon nderkohe dobsi,mungese pergjegjsije dhe sinqeriteti te fillojsh e te qahesh per vjedhje votash 6-7 muaj para zgjedhjeve.Eshte paralamerim per nje alibi te ardheshme.Ndersa per M.Bazen eshte shkak dhe qellim ogursi per te realizuar percarje, gjer dhe konflikte ndermjet shqiptareve,vetem e vete per te realizuar hakmarrjen dhe urrejtjen e tij ordinere personale,por…

  1. Visho Ajazi says:

   Te me falin lexuesit dhe komentuesit e temes por doja ti coja nje mesazh ketij komentuesit ligji :
   **More idiot nuk e kupton qe po e diskretiton partine demokratike dhe kryeministrin berisha me gjithe keto budallakije qe po leshon ketu?
   Nuk e kupton more tutkun se te gjithe e dine qe ti o kaqol shkruan me 30 pseudonime dhe qe dhe me budallai e kupton.Lat koqen e namit jo jam trekendeshi jo jam kelmendasi a gopi somes.
   Kam leshue nje urdher qe te mblidhen gjithe lap-tapet kapterrave te sherbimit se ju mor jarona po e demaskoni zotin k/m me shume se vete mero baze..Prej jush kam ngrene dhe nje verejtja nga i madhi fare.Kapterre leshi u bete ju me u marre me politike.

   1. trekendeshi says:

    Sa kollaj e ke o Visho Ajazi ti fusesh te gjithe njerezit ne nje thes.Me e bukura eshte se kerkon dhe falje dhe nuk e kuptoj pse, apo me demek po te detyrojne te prishesh fjalorin. Nqs je aq injorant sa te mos kuptosh nivelet dhe ndryshimet qe kane komentuesit nga njeri tjetri, ky nuk eshte faji i askujt, por vetem i joti. Une e kam sqaruar ne fund te komentit(ti si duket ose nuk e ke lexuar fare komentin, ose nuk do ta besosh)qe nuk kam lidhje me asnje pseudonim tjeter, jam vetem trekendeshi. Po te mos ishte keshtu, me beso se nuk do e merrja mundimin te te ktheja pergjigje.

 58. banija01 says:

  Per kom. ligji…

  Nuk di qe nga 91-shi partite e majta te kene vjedhur zgjedhjet.

  Ne 91-in qe organizoje e majta nuk u vodhen votat,ne 92-in nuk u vodhen votat nga e majta se dhe i humbi.

  Ne 98-en zgjedhjet nuk u vodhen nga te majtet,vetem te 2001 -it me k/minister I.Meten ( me ortakun e S.Berishes)u kontestuan dy zona zgjedhore,kjo ishte vrejtja e nderkombetareve dhe e vetmja.

  Ne 2005-en nuk u vodhen zgjedhjet nga te majtet,se po te qe nuk do ti humbnin.

  Tani marim te djathtet…..

  Ne 96-en gjithe nderkombetaret i kontstuan.

  Ne 2009-en OSBE tha se ne 1/3 e gjithe numurimit te votave u numeruan keq ose shume keq,dmth.se 43 vende ne parlament nuk jane te legjimituar. Rasti me flagrant komuna e RUZHDIES.

  Ne 2011-en u detyrua vete Ambasadori Amerikan te cbllokoje bemat e PD.

  Ato qe thua per Fierin qene lajmet e TV Klan se KQZ nuk do ti quante te ligjshme kutite.

  Ne frazen-Vjedhje e quani ju faktin qe ne zgjedhjet lokale te 2011 bashkite e qyteteve kryesore i fitoi opozita?

  Nuk e kuptoje se cfare do te shprehesh,ato u fituan nga opozita sepse PD.qeverisi keq dhe humbi votuesit dhe rasti me i vecante ishte Kavaja qe per 20-te vjet ishte bastion i PD.

  Ne do te dishe nuk jame anetare i asnje partie te majte dhe nuk bej propagant per te majten,vetem komentoj,dhe sa per ndryshimet shih femijet e zones se Pukes qe hanin buke misri me kryp.

  Per ato qe shkruan per M.Bazen mos mi be mua po shkruaj direkt atij.

 59. ligji says:

  Nuk e ke keq ti z.Visho,keto mbeturinat e pariciklueshme komuniste duhen lene rehate e te mos u nderhyhet ne kenaqesine qe ndjejne duke u ngushlluar me njeri tjetrin.Nuk ndjehen mire keta tu perzihet dikush tjeter e tua prishe ate kenaqesi.Po ja qe,edhe ndonjerit nga ne,o z.Visho,tek i degjon te qaraviten per vjedhje votash qe 6 muaj para kohe,se si i vjen.Jo se ia duam te keqen,le ta gezojne fitoren ne e arritshin,por jo ter kohen me genjeshtra e qaravitje.Don ta dishe ti,z.Visho,(megjithese ndoshta mund te mos te te vij mire),une do te deshiroja qe ato ngjalat qe u hengen ne gjirin e Lalzit ta benin efektin e duhur dhe kryetari i tyre le te behej i par vendi.Qe pastaj, keta revolucionaret e revoltuar ta ndjejne ne kurrizin e tyre dhe ta shohin me syte e tyre mrekulline dhe ri-rilindjen e Shqiperise qe ay u ka premtuar…Gjithesesi,z.Visho,te jap fjalen se nuk do tu nderhyje me,le te bejne edhe keta nje dore qejf,se qejfi behet ne te gjitha menyrat,sipas mides,e ketyre ia don mideja te lepijne kockat qe u hidhen dhe askush te mos u perzihet…
  Vetem nje frige kam,o z.Visho:Duke mos u nderhyre,ketyre do tu paksohen mundesite ta ndjejne ate kenaqsine qe u japin sharjet dhe mallkimet e pa dogane,qe i shprehin me ate fjalorin e tyre te njohur per tu pasur zili…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2158
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2158
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X