#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Gratë shqiptare vishen shumë keq

moza demiri

Nga Moza Demiri

Qe te jem e qarte qe ne fillim,gjithmonë merret e përgjithshmja duke pasur parasysh qe nuk futen te gjitha ne ketë shkrime, ka përjashtime, qe  për mua janë gjithmonë pakice. Rasti me i mire për te vërejtur këtë fenomene dhe për te rikujtuar qe ti evidentosh janë festat ku demonstrohet një gardërobë shume e papëlqyeshme dhe  te thuhet pa ndrojtje, shume vulgare. Gjithmonë ky fenomene ka rene ne sy dhe nga te huajt ku me pyetjen e tyre te bënin te s’kuqeshe duke ditur se ku donin te dilnin…

Pse gratë e vajzat shqiptare vishen kështu?! Shume kollaj mund ta justifikojmë me gjendjen ekonomike,por ja qe dhe kjo nuk qëndron pasi shumica ku vërejtëm këtë shëmti ishte e grave te kamura dhe me mundësira te mira për zgjedhje,por jo, mendoj qe mentaliteti  dhe shija si ne te gjitha aspektet na mundon dhe këtu.

Këto gra e vajza nuk bëjnë dallim ne veshjet qe përdorin si ne rruge apo ne lokal,ne te përditshmen apo mbrëmjeve, si ne diskoteke apo ne zyre,  ne piknik apo ne plazh, por i bëjnë lëmsh e li duke veshur takat e larta qe ne mëngjes për te pire një kafe me një mike apo ne pune me veshje diskoteke,  pa le  te flasim për gratë me ne moshe me fustane me xixëllonja duke menduar qe vetëm një me shkëlqim tregon elegancën e tyre,  për te rene ne sy. Një grua për te evidentuar bukurinë e saj  i duhet patjetër te nxjerri gjoksin apo te veshi minifund për tu pëlqyer? Mendoj se është tërësisht e kundërta.

Bukuria e femrës tërheq pikërisht ne brendësinë  ku atje fshihet dhe thesari i saj. Një grua me bukurinë e saj e gërshetuar me një veshje me gusto sipas okazionit apo me mënyrën e lëvizjeve femërore, pa diskutim qe do lëshoje dhe hijeshinë dhe okazionin për tu pëlqyer.Siç thashë me larte festat me dhanë një shtyse për te shkruar pasi  kolori i veshjes se grave ishte tërësisht i papëlqyer, stolira te vena pa karar dhe te shpërndara neper trup ne mënyrën me te babëzitur, pasi ato nuk ndihmojnë femrën për te qene e tille nëse asaj i mungon te qenurit vetvetja dhe jo te plotësohet me to.

Një nga momentet me te vështirë për tu veshur tek gratë shqiptare është momenti elegante,veshin një fustan elegante me çizme qe janë për përdorim te përditshëm apo këpucë qe nuk kane lidhje me okazionin. Gra te politikes qe janë skllavëruar me fundin sipër gjurit apo kostume me modele te rëndomta qe duken me te vjetra ne moshe se sa janë, vajza te reja qe lyhen e vishen ne jetën e përditshme si prostituta dhe qe këto janë dhe me problematiket. Na mungon gustoja e përditshme dhe pse pjesa me e madhe ka dale jashtë vendit ku ky fenomen është i qartësuar me kohe, por qe nuk marrin asgjë pozitive dhe ne vend te shohin mënyrën e te veshurit te një studenteje normale me xhinse e atlete imitojnë atë te prostitutës qe del ne rruge dhe ka gardërobën e përshtatshme për punën qe bën, ku tek ne, e veshin si  veshje luksi. Pastaj, mos te flasim për ngjyrat qe veshin neper okazione spektaklesh te nja nate speciale  me kostume te bardha ne një mbrëmje te rëndësishme ku duken sikur janë ne plazh dhe me modele qe anojnë me tepër nga burrat “me qëllimin qe këto kostume t’u japin një hije te rende” apo me lëkura tigrash dhe me bizhu një kg ne qafe.

Veshja është e rëndësishme aq sa dhe mban tek çdo njeri pa u ekzagjeruar për tu dukur bukur, por qe kur kalon masën dhe është e gabuar, pa dashur dukesh shëmtuar,thjeshtësia është një nga sekretet për tu ndjere rehat dhe me një paraqitje te këndshme. Nëse një grua do vishet thjesht pa u renduar dhe me një tualet qe mos te bjeri ne sy qe e ka bere, duke pasur gjithmonë  parasysh qe edhe tek eleganca pak sportivitet është e garantuar qe do krijoj një figure te pëlqyeshme, sidomos duke pasur parasysh dhe anën fizike te çdo personi, e cila nuk është e njëjte për te gjitha, përshtatja duhet te jete akoma me e kujdesshme. Janë një mase shume e vogël e grave qe vishen me elegance duke pasur sportivitetin brenda saj, thjeshtësia është ajo qe bën elegancën e një femre,e cila nuk kërkon shume salltanete e cila kur është e gabuar kalon ne vulgaritet.

82 komente në “Gratë shqiptare vishen shumë keq”

  1. Epirioti says:

   E Vertete dhe Shpresoj qe Grate Shqiptare ta lexojne pak shtypin dhe te Shohin cthot cmendon 1 Femer apo edhe te tjeret per veshjet e tyre Karnavale. Saher shkoj ne Shqiperi pasi Udhetoj Shpesh me bie shume ne Sy ajo Veshje Kurvash ne Shqiperi. se kane IDENE e Veshjes se thjeshte te PerDiteshmes por e ngaterrojne me ate te FundJaves qe vishet kendej nga ne EU.

   1. raimondi says:

    Une mendoj se grate shqiptare nuk vishen keq , vishen normal –Tani ka edhe qe vishen keq apo qe bejne tualet te renduar, por ne pergjithesi vishen normal,

    Ne Shqiperi meshkujt vishen keq.

  2. Reni says:

   E nderuar Moza, ju lutem, mundoheni te shkruani me drejtshkrim te sakte sepse qenka lodhje te te lexosh me tere ato gabime drejtshkrimore dhe gramatikore. E tmerrshme! Ne çdo fjali nga 2-3 gabime. Dhe, nuk di ku eshte kryefjala dhe se ku mbaron nje fajli e fillon tjetra. Keni bere Gjuhe Shqipe ne shkolle e dashur Moza???

   1. mona says:

    Reni,Moza ka shkruar artikullin,ka pasqyruar shqetesimin !Redaktori i gazetes duhet te beje redaktimin drejtshkrimor .Nderkohe qe problemi qendron shume me lart se keto gabime .

  3. Margarita says:

   Tematike reale, dilni njehere nga blloku e te shihni me syte tuaj vajzat e reja me taka 10 cm te larta ne nje dite te zakonshme pune, per te mos permendur make-up-in e ngarkuar.

  4. liri says:

   Grua e nd sje per te shkruar Moza gazeta SEsht FB.do exper,ke len namin le grat shqiptare si vishen regulo nderin tend.ke len namin .Grat shqip.jan ne regul jepi ti trurit e mos fliq.grat shqipt.duke len femit rugve.

 1. ona says:

  Je mundu shume o goce.

  1. Era says:

   Shkoj vit per vit ne shqiperi dhe nese ky shkrim ishte shkruar 5-10 vjet me pare do bija dakort me autoren e ketij shkrimi. E verteta eshte qe sa vjen dhe vajzat shqiptare po vishen me thjeshte dhe me tualet natyral. Ka shume pak qe e ekzagjirojne prandaj me cudtit kjo Moza Demiri.

   p.s. Moza nje keshille te vogel: Para se te botosh nje shkrim ne kete gazete, pervec ndjekjes se llogjikes qe eshte opsionale, duhet te kete te pakten nje drejtshkrim/ gramatikisht te rregullt, sepse eshte kerkes themeltare!

   1. wert says:

    Ju shkoni cdo vit? Si duket syte tuaj nuk jane plotesisht te hapur.
    Shkrimi eshte me te vertete i goditur dhe nuk ka se per cfare te kritikohet.
    Une Era, shkoj pervit ne Shqiperi dhe numri i vajzave qe ti i pershkruan sa vjen dhe zvogelohet.

    Shikoji mire vajzat shqiptare, se shumicen i ke me shale e gjokse te dala vend e pa vend, me nje tualet skandaloz, me floke te bera ne menyre fshatareske.

    Shikoji si vishen, si te perdala, pa pike gustoje.

    Shikoji edhe djemte, shumica i ke me xhinse e atlete te bardha.

    Lere pastaj per bukurine e brendeshme. As behet fjale.

    Era, do doja te ishte si ne enderrat e tua, se nese ne realitet do ishte pikerisht keshtu atehere Shqiperia do ishte nje vend me i mire 🙂

    1. migena tresa says:

     E dashur grate shqiptare jo vetem vishen keq, por edhe ecin shume keq dhe sillen shume ashper..

 2. Horri i Bulevardit says:

  Sjam dakort me artikullshkruesen, megjithese nga bukuria duket qe eshte nje femer simbol.
  Sjam dakort se ne ato ambiente ku ka pare zonja apo zonjusha, kane qene vetem grate e pushtetareve qe lene shume per te deshiruar, nga format e tyre te trupit dhe rasti i zonjes Meta qe megjithese kishte veshur nje fustan qe shume femra seksi do ta kishin zili, nje fustan 7000 euro, nje pale kepuce qe kushtonin rreth 2500 euro e me byzylyke e varse, qe jane me shuma te medha, perseri zonja Meta dukej si nje karikature.
  Po keshtu edhe zonjen e pare Argita, apo Lirije dhe shume te tjera qe marrin pjese ne bankete VIPA-sh.
  Shqiperia dhe Kosova kane shume femra te bukura dhe shume seksi, por qe skane mundesine te kene at veshje aq te shtrenjta se si i thone qe zoti sti jep te gjitha, ne qofte se zonjave te qeveritareve u ka dhene te drejten te vjedhin dhe te vishen me veshje te shtrenjta, perseri zoti i ka dhene shemtiren, qe te kompesoje pasurine, ndersa shume femrave qe kane klas, tani per tani ja ka privuar pasurine.

  1. Ramy says:

   Bravo zgjebe, me thenê tê drejten ky komenti yt me ka pelqyre, i ke ren pikes, pa ironi po them

   1. Horri i Bulevardit says:

    E di qe e ke thene pa ironi se akoma ske arritur deri ne ate faze zhvillimi.

   2. Oj Ram, mos rri shum me kta Temistat se ke me u ba komunist e pastaj ku t’gjejm dhe ty i vend per deputet ne lista

 3. burreli says:

  Nje shkrim mjaft i goditur.Ne tentative per tu treguar moderne degradohen ne veshje dhe makjazh sa qe sinqerisht te fusin nje far frike per te komunikuar me kte kategori.Nga pervoja ime dal ne perfundimin se ato qe e kalojn kufirin e normales ja me te pa arsimuarat me provincialet.Ndofta syri mund ti pelqeje keto lloj por kur nis diskutimin me te kalon ne nje neveri ekstreme.Jam krejt dakort me zonjushen Moza qe femra shqipetare bejne nje perzierje lidhur me vendin dhe kohen e veshjes.Ne fakt nuk eshte e nevojshme pasi nga natyra jemi rrace e bukur.Bukurine e nje pikture nuk ja jep korniza shumngjyreshe por vet piktura.

 4. tina says:

  nuk jam hic dakort me shkrimim tuaj zonje e rende,ku ne pjesen me te madhe te shkrimet ke perdorur fjalet prostitute.. shkrim i mbushur me mllef dhe me cinizem dhe ironi…
  ku i pini kafet ju, ku i kaloni mbasditet dhe cfare ambjente frekuentoni…
  me vjen keq po nuk jan te pakta gati te rralla femrat qe dine te vishen, grate ne shqiperi kan ndryshuar dhe kjo kategori per te cilen ju flisni mendoj se eshte rralluar…
  Pastaj njerezit vazhdojn akoma te jene te uritur per veshje e mbi te gjitha nuk dalin dhe kaq shume jashte shqiperie qe te kene mundesi te shikojne e te bejne dallimin e okazioneve se kur dhe si duhet te vishen…
  po mbi te gjitha 22 vjet jane akoma shume pak per te ngopur syrin e akoma me shume dollapet e femra shqiptare te cilat i kalonin sezonet me nga nje kostum…
  Sot ke mundesi te shikosh feram te veshura aq hijshem e te lyera aq bukur e zonja aq te fisme qe i kshtojne me shume rendsi detajeve se cdo gjeje tj…
  ashtu sic ka dhe gra qe akoma fukaresha nuk e kan gjetur veten dhe nuk kane krijuar nje identitet te tyre ne paraqitjen e jashme dhe ne zgjedhet ne rrobave qe i shkojne per shtate…
  gjithsesi mendoj qe ishe sh ofenduese..

 5. tree says:

  U ktheva ne shqiperi per here Te pare vjet qe prej 1993. Nje nga gjerat me Te theksuara qe me ra ne sy ishte veshja dhe tualeti I femrave si prostituta!

  1. nyc says:

   Jam plotesisht dakort me komentin tuaj dhe me artikullin sensibilizues. Megjithate, nuk i ve faj femrave shqiptare sepse jo cdokush ka aftesine e kombinimit dhe coordinimit per te fshehur defektet qe cdokush ka. Televizionet japin vetem politike ose big brother dhe asnje emision keshillues. Dita eshte e mbushur vetem kafene dhe thashetheme e rrethuar nga njerez pa shkolle ose pa vizion. Nje ndihme jo e vogel eshte fb nese do qe te mesosh nga te tjeret. Po ve ketu edhe nje website te nje stacioni keshillues per ato qe kane interes. http://www.livewellnetwork.com/mirror-mirror.

 6. TTT says:

  Shkrim I sakte per mendimin tim!

 7. Dr John says:

  Qe shumica e vajzave dhe grave vishen si prostituta kete nuk e luan as topi. Vetem kush eshte qorr ose prostitute vet nuk e dallon dot kete. Qe nuk respektohet veshja nga shumica (burra apo gra qofshin) edhe kjo duket cdo dite. E ka thene tamam, qe dalin me pi kafe te lokali posht lagjes me 15cm taka, gjoksin dhe bythet te fryra me sfungjer, kush e kush tja kaloj shoqes. Burra qe ne party shkojne me atlete dhe te kafja me kemishe. Njerez qe vishen me napa transparente kur jasht temperatura eshte vetem 5 grade. Torturohen vet dhe torturojne dhe hallatet kush e kush ti veshe me te ngushta xhinsat. Burra qe veshin kemisha qe u duken cicat e gjoksit. Ca nuk shikon. Dhe mos leme pa permendur dhe ekstremin tjeter qe nuk e di po me duket se lahen nje here ne jave akoma dhe hedhin parfum siper djerses qe te vjen te vjellesh nga era qe del nga reaksioni. Kam pare qe veshin minifunde aq te shkurtera sa qe edhe vete sikletoheshin dhe kur ecnin ulnin cdo sekonde fundin me dore. Po kur e di dhe vet qe me ate fund te duken breket pse e vesh? Derisa ke dal nga shpia me ate veshje mos rri rruges duke ul fundin pastaj. Po siduket nuk kane vlera te tjera per te treguar pervec bytheve. Por ka edhe nga ata qe e bejne nga injoranca se si i thone nje fjale i papami me mire mos pafte se s’permbahet me. Nejse po kjo shoqeri eshte aq e pjerdhur sa qe kjo veshje i pershtatet dhe me ate veshje identifikohet

  1. fl says:

   Ha ha. Me bukur se i ke thene nuk behet. Nejse shpresoj qe femrat te pakten te kene parasyshe kete:

   “Derisa ke dal nga shpia me ate veshje mos rri rruges duke ul fundin pastaj”

 8. Katina says:

  Ky artikull eshte 75 % i vertete per mendimin tim gjithmone.
  Ne bllok por dhe ne vende te tjera ajo qe te ben me teper pershtypje jane vajza gjimnazi te veshura e lyera si prostituta.Se marr vesh a kane prinder ne shtepi kta kalamaj, pastaj mos te flasim per cunat me ata pantallonat qe u bien kepucet e bardha dhe kemisha vjollce, le pastaj xixat pantallonat me shkelqim ose leopard ne mes te dites,mos te harrojme dhe kutine e xhelit ne floke te bejne me dhimbje koke kur i shef. Nejse me thene te drejten kjo po ndryshon per mire kohet e fundit, kur jam kthyer ne Tirane kam pare njerez te veshur mire dhe kjo ska te beje me gjendjen financiare se mund te vishesh bukur dhe me rroba te perdorura(gabi) apo te ngjash si barbone me firmato. Nuk jam dakort kur thote jo per dekoltene apo fundet e fustanet e shkurtra sepse skane asgje te keqe ne kohen dhe vendin e duhur dhe se fundi mund te jesh koke e kembe e mbuluar e te jesh sh me e perdale se nje vajze me fustan te shkurter. Se fundi hajt se me mire do behet 🙂

 9. Tani nga Londra says:

  e pra cilat jane arsyet?

  te lexova me kenaqesi. Sic duket ne kete ndikoj dhe fotoja qe keni vene. E cila la imagjinaten time ne shfrenim te plote… 😉

  Pershkrimi eshte mjaft vivid dhe kurajoz. Nuk ka dy menyra per te thene si vishen shume femra ne Shqiperi, dhe kjo e vetme eshte si prosituta. Bile semafori.

  Vetem se me arsyet je mjaftuar duke thene vetem dy fjale pikerisht mentaliteti dhe shija dhe pa i shtjelluar me shume. E pra cili mentalitet apo shije dhe pse? Po te ishte nje shkrim pershkrues reviste mbase do mjaftonte por si teme sociale ne nje gazete besoj se do meritone me teper vemendje.

  Nuk eshte se une jam ne gjendje te jap nje pergjigje te duhur mbi arsyet por mendoj se emancipimi, apo mungesa e tij eshte nje faktor paresor. Per sa i perket askesuareve e salltaneteve vulgare mendoj se e kemi nga kultura orientale arabo afro-veriore deri diku mesdhetare. Ne kete pike ta shpifin dhe meshkujt me varese apo byzylike, pa jo se ata vishen me mire.

  pa dashur ta trajtoj femren si placke apo objekt, si ishte puna e asaj qe the se “Bukuria e femrës tërheq pikërisht ne brendësinë ku atje fshihet dhe THESARI i saj”. Apo ti e kishe peer tjeter gje? 🙂

 10. Mariana -Milano says:

  Shkrim i sakte,qe ngjall diskutime!Veshjet e femrave ne Tirane jane krejt kunder veshjeve ne Rome e Milano!Viahen si prostitutat vertet dhe jane te paedukuara me sa pash.Vij nga Italia dhe veshja e dites eshte krejt e ndryshme,mungon sportivia,serioziteti femeror,por del ne pah veshja seksore!Tamam veshje trotuaresh te prostitutave me pagese ne Milano qe dallohen nga perlyerjet,takat,cizmet,kofshet perjashta gjer mali me unaza e bizhuteri!Shume prostituta paska Tirana,tha miku im italian,ne dy gra ketu duket qe njera eshte prostitute,ne Milano ne 20 gra nje mund te ngjaje prost!Teme e bukur!Ate qe bota e le grate tona e rrembejne!Shikoni Italianet,francezet,mos shikoni turket,moj qyqe shqiptare!Le pastaj turlia e ngarkesave ne shtepite pa estetike!Gjuthe mbeturinat perendimore ne dhoma!…Mode?Aspak!Budallalleqe shqiptarkash!

 11. kushtrimi says:

  Por grate shqipetare jane me te bukurat ne bote. Si do qe te vishen ato.

 12. edhe ti era nuk je me e mire motra ime,,,,,,sa per dijeni jane redaktori dhe moderatori i gazetes qe e ujdisin shkrimin e mozes

 13. aleksandri i madh says:

  Shkrimi ne thelb eshte i sakte por fjalet e huaja qe perdor autoria vend e pa vend dhe me shumice ja ul vleren shkrimit.

 14. Roland Ora says:

  Shkrimi i Mozes apo i Mimozes si problematike eshte plotesisht i drejte.Por ky shkrim ka vetem hyrje nga fillimi deri ne fund.Shtjellimi i ketij problemi eshte sa i lehte po aq i koklavitur.Aryeja e vetme dhe e perhereshme eshte qe te jepen vazhdimisht recetat te duhura per menyrat se si duhet te vishemi ne dite te zakoneshme apo te shenuara sipas diteve e oreve te caktuara te dites.Paria e shqiptareve ne kohe te ndryshme(ne shekuj)ka qene gjithemone kontemporane.Lidhja me europen ka qene gjithemone prezente.Kjo tradite eshte vazhduar dashurpadashur deri ne vitet “90,sidomos ne kryeqytet(Tirane).Ndryshimet sociale pervec zhvillimeve demokratike sollen njekohesisht edhe nje fare provincializmi ne menyren e te shprehurit e te veshjes.Detyra jone e perdteshme eshte jo te shajme e denigrojme,por te percojme vazhdimisht kulturen, si duhet te sillemi e te vishemi,ne cdo ore apo dite te javes.Ne cdo sistem te caktuar ne shekuj e deri me sot,lideret per tu prezantuar kudo,kane patur perhere keshilltare(kryesisht kryeqytetas),si te komunikonin apo te visheshin…Verejtje per gjithe klasen politike shqiptare aktuale(pevec Aleksander Meksit, Fatos Nanos e Edvin Rames)….

 15. luis says:

  Jo me larg se sot me nje mikun tim ketu ne USA edhe ky shqiptar si une e kemi bere kete verejtje per veshjet e femrave shqiptare,dhe sinqerisht i them bravo kesaj gazetareje per kete shkrim te goditur.
  Femrat shqiptare jo vetem atje ne Shqiperi por edhe ne vendet e huaja ku jetojne nuk po dijne te dalin jashte kornizes se budallallekut te veshjes me shije dhe me kulture dhe sidomos sipas rastit dhe moshes.
  Femrat shqiptare nuk dijne te dallojne se kush eshte nene dhe kush eshte vajze,biles jane ne konkurence pjesa e madhe e tyre qe vajza te mos ia kaloje nenes per nga shija dhe bukurija.
  Kjo tregon shkallen e ulte te intelektit dhe mbi te gjitha femrat shqiptare edhe pas shume vjeteve te marteses vuajne te gjejne princin e endrrave te tyre,kuptohet per te gjetur dashnor.
  Fenomeni i veshjes ne menyre ekstravagante eshte thjeshte joshja qe duan tua ofrojne meshkujve te tjere dhe ne pergjithesi kjo eshte nje dobesi e burrave qe nuk nderhyjne qe ne fillim dhe pastaj me vone behen shkaktar edhe te vrasjeve te tyre per motive xhelozie,ne te shumten e rasteve jo pa te drejte por perseri e theksoj per faj te tyre.
  Duhet te ndahen vendet sic e thekson zonja se si duhet te vishesh,prandaj e theksoj kjo tregon nivelin e ulte te tyre.

 16. ciksi says:

  e drejte z/zj Demiri. Grate apo vajzat shqiptare ( te pakten 95% e tyre ) mire qe nuk kane shije ne veshje por dhe ate qe kopjojne nuk dine ta kopjojne. E trishtueshme.

 17. mergimtari fv says:

  Z.Demiri shkrimi juaj eshte me vend ,ne qe jemi merguar ne perendim shikojme me keqardhje çoroditjen e pergjithshme te shoqerise shqiptare ku vlerat morale jane zevendeuar me ato materiale ,familja shqiptare eshte tronditur sa nuk ka ku te shkoje ,mungon respekti si brenda familjes dhe jashte ne publik ,shkurt them te me falni por shoqeria shiptare ne plan kombetar eshte kurveruar ne te gjitha nivelet .

 18. be says:

  bravo per artikullin qe ke bere te lumte qe ke vrejtur nje gje te rendesishme qe po e shohim perdite dhe po na hapin barkun ishallah e lexojne te gjitha budallackat shqiptare ,se na e shpifen me stonimet ne veshje ne varesi me moshen ,me menyren e veshjes me vendin se ku vishen .lene shume per te deshiruar .ishallah me ment ne koke pasi te lexojne kete artikull.

 19. fatmiri says:

  Pavaresisht se nuk jam femer, mendoj se nje mashkull gjykon me mire per to se sa vete femra. Ne Shqiperi ka hyre babezia per çdo gje. Moza ka te drejte per ato qe shkruan.Dhe jane femrat qe po e shkaterrojne me shume ate vend. Ato jane komandante dhe urdherojne burrin, duan te hane nga te gjitha krahet, nuk pyesin se nga del e ku do shkoje. Shumicen e femrave qe shikoj, ashtu jane kudo ne rruge, televizion me gjoksin jashte edhe ne dimer. Perse duhet ekspozuar? Pa le kur rrine kembe mbi kembe e u duken breket! Perse duhet? Pa le kush te kete diçka ndryshe qe te bjere ne sy: Perse duhet te bjere ne sy? Kush ka nevoje per gjera te tilla, eshte mire, qe shteti te legalizoje shtepi publike (bordello) dhe te shkojne te punojne atje, bile te nxjerrin dhe leket vete me pune e te paguajne dhe taksat shteti qe e ka rritur borxhin mbi62%. Edhe gaetat kane me shume shpegime seksi sa probleme social-ekonomike e shoqerore per te zgjidhur. Po pse , or tartakuter, kush e mesoi babane tim te beje seks qe beri mua gazeta, televizioni apo edukimi seksual ne shkolle? Idjotesira te kohes. Eshte e vertet qe sot femra ben ligjin dhe burri pastaj ngrihet e vret me kosor se nuk i ka ngele gje tjeter. Ja psh nje here ne parlament Saliu shkalloi e filloi te shaje mbare e prape nje deputet me nene , moter , grua e ç’nuk i tha, ndersa gruaja e Saliut mori telefon nje minister qe i thuaj Saliut te mbyll gojen dhe ai ja tha ne vesh. Menjehere Saliu heshti. Dhe kush? Sali Berisha “heroi” demokracise e i lirise. Grate jane terbuar dhe kete na e thote vete nje vajze apo grua çfare eshte, por ne e shohim ne çdo moment. Burrat jane kthyer si ato bletet meshkuj qe pasi mbaron fekondimin mbreteresha, jep urdher dhe i nxjerrin jashte dhe i vrasin te gjithe meshkujt.Po se mos bejne punen e bletes puntore 40 diteshe!Megjithate terbimi ka kapur dhe shume meshkuj te rinje e pleq. Te shkretet ata qe vrasin veten se s’paguajne dot kredine ne banke qe kane marre per shtepine. Shoqeria eshte çfazuar dhe mbahet si e tille qe pushteti te sundoje. Perendimi ka nje eksperience edhe per veshjen, edhe per komunikimin qofte ne zyre, rruge, metro , magazine e kudo. Veshja duhet pershtatur stines, trupit dhe ambjentit se ku do te shkosh, duke i sherbyer ne radhe te pare shendetit tend personal. Shiko: malli qe reklamohet shume eshte i pa vlere, prandaj i behet aq reklame. Kujt i behet me shume reklame Bensit gjerman apo fitait italian? Patjeter fiatit. Edhe grate qe reklamohen, do te thote se nuk vlejne, ne radhe te pare nga mendja, pastaj femra ka kudo. Keq eshte, po nuk kemi ç’bejme, do hame kete qe kemi perpara, fundja do mbyllim dhe syte mos ta shohim e te jetojme ne boten e endrrave, se vertet shpresa vdes e fundit, si thone, por kjo do te thote qe vdes pas une kam vdekur. E atehere ç’ngelet, une nuk eshoh shpresen qe po vdes!

   1. albatros says:

    Misandroniste,ku e kopjove kete fjale moj baxhelle e ksemaforeve qe as kuptimin nuk ja di.Ju doni ferexhene dhe ksemaforin.Dihet pse i mbushen me prostituta rruget e Botes Baxhellat shqiptare.Shikoji rruges dhe do e kuptosh femren

 20. E bukura says:

  Moza po te shkosh tek GABI,grate shqiptare nuk lene roba te vjetra pa trazuar.
  I zgjedhin ato me shume kujdes,i pershtatin dhe duken perseri bukur.
  Per nje grua ka shume rendesi veshja,por kur e vlerson nje burre,nuk niset asnjehere nga veshja.
  Burri nuk i gezon rrobave,nen perçe ka aftesi ta zbuloi gruan e bukur.
  E bukura i ngacmon seriozisht te dy sekset, veshja bukur nuk eshte kryesorja.

 21. Aida says:

  Moza, e nisa gjithe kersheri leximin por ngeca ne rreshtat e pare nga gabimet gjuhesore. Beji nje kontroll te gjuhes me check spelling (se eshte programi dhe per shqipen). Mbi te gjitha, nuk thuhet s’kuqen por skuqen… Sa per permbajtjen, per aq sa ka, ky shkrim mund te ishte interesant para nja 10 vjeteve jo tani.

 22. ALBAN says:

  Shkrim shume i sakte nga zonja Moza Demiri. Me te vertete te vjen keq kur sheh vajzat shqiptare te veshura shume extravagante dhe me vjen zore ta them si prostituta ne disa rate. Me e keqja eshte se nuk dallojne ditet dhe oret apo vendin se si te vishen. Edhe neper televizione, femrat qe transmetojne dalin shume te ekspozuara, me gjoks shume te ekspozuar dhe me kembe apo shale te ekspozuara kur jane te ulura neper karrige. Mbase dhe bosat e tyre e kane ne norme kete paraqitje qe nuk e sheh ne televizionet europiane apo amerikane. I them tim shoqe qe : keto gra qe japin emisionet televizive ketu vishen kaq thjesht por qe jane madheshtore nga menyra qe japin proprogramin dhe nga sgjuarsia e tyre i rritet vlera shume pamvarsisht nga mosha, po te jene ne televizionet shqiptare, do i thone rri aty te porta se ketu brenda s’ka vend per ty.

 23. Tani says:

  Te lumte dora o goce si me porosi e paske bo ,me vjen turpe nga grupi i punes ku punoj me gjerman kur hujne punonjeset ne fabrike sikur do ushtrojne prostituten dhe kush kritikon anan gramatike ja fut kot asnje gabim nuk gjej por ndonje cupke nga xhelozia nuk di ku te kapet,por qe e ke cilesuar qe nuk eshte per te gjithe,shume bukur te lupte.

 24. Ani says:

  Me shkriu ajo Reni se duket asheqare qe eshte nga keto xhelozet e fb qe po kritikon Drejteshkrimin qe perpara korigjohet nga redaktore dhe eshte shume sakte por qe dhe ti e dashur reni xheloxja qe e paske “pike te dobet” Mozen ne gazete ka liri menyre te shprehuri dhe hapesira drejshkrimore dhe pse autorja ka thene disa here qe nuk eshte gazetare por shkruan me shpirte per problemet qe ti xheloze nuk je marre fare me shkrimin cfare thote por direkt me kritika hahahah jeni dhe te drashe diktoheni menjehere….megjithate e shkruajtura eshte korekte per ata qe dine ta lexojne

 25. Dita says:

  Bravo,se na u cpif si putana neper rruge,dhe pse e thekson qe nuk jane te gjitha prape une them e pergjithshmja eshte per hall te zotit shkrime thjeshte dhe bukur dhe jo shkrime per tu duk,qe nuk marim vesh asgje,ky shkrime sherben

 26. Ana says:

  Nje problem i madh ne vendin tone dhe pse shume gra qe mund te kundershtojne jane pikerisht atyre qe ju djeg,se ajo qe nuk hyne ne kete kategori e di veten shume mire.na vjen turpe perpara botes,vellai im me tha nje dite neper rruget e Milanos,qe hajde bejme gara kush do dalloj femren shqiptare ketu mes mijra te tjereve dhe ka te drejte dhe jashte nga veshja njihen menjehere,por sic thote artikulli qe nuk hyjne te gjitha,femra e ka bukurine tek karakteri dhe jo te paraqitja.

 27. Dita says:

  Ne radhe te pare desha te falenderoj zonjen qe ka shkruar mbi kete TEME, pasi le vertet per te deshiruar veshja e femrave shqiptare , por une mendoj se TV shqiptare duhet ti japin hapesire me shume ketyre temave pasi ndikojne ne imazhin dhe kulturen tone se sa rrine gjithe diten nga mengjesi ne darke me cunin e sheqeres , shokun Sali . Pergezime zonje e nderuar qe ke prekur nje teme qe pakkujt i shkon ndermend ta diskutoje.

 28. Sheri says:

  Vit shum i veshtir per mua beri mir qe iku me mart me vete te gjitha zhgenjimet qe mora edhe pse shum me lenduan, e para ti Moza se nje grua as te tradhton e as te len ne rug, por ti e bere me le ne rug te amerikes .” ne djall te shkosh , shkojn asme shko menja per ty me .Po e filoj nje vit te ri te mbar qe sot jeta po ndryshon do lusja zotin qe i gjith vitin ta bej si diten e sotme per mua dhe te afermit e mi ndersa malkoj te pabeset njerzit qe gjith jeten e tyre kan len ne dor te tjetrit .njerzit falco pa shpirt e dinjitet qe vetem din te keqen.po e keqja i prift te keqit mosmirnjohsit.dhe e mira te gjith ato me shpirt

  1. Femrat Shqiptare says:

   Kjo qenka bombe. Do te ishte shume e bukur neqofte se do te shpreheshit pak me hapur Sheri. Cfare ju ka bere zonja Moza qe kritikon femrat e tjera per veshjen? Ju ka lene ne mes te rruges ne Amerike? Tingellon pak sikur jeni bashkeshorti saj. Jeni vertet? Pask edhe mendje zonja Moza te flase e kritikoje te tjeret? Cfare nuk degjon e lexon sot. Turp.

 29. Femra shqiptare says:

  ‘Tema’, keni filluar te publikoni lloj lloj shkrimesh qe edhe gramatikisht jane te mangeta, pa i hyre pastaj gjuhes gazetareske apo kritike qe nuk egziston fare ne kete shkrim.
  Zonja Moza le te na nxjerre nje foto te veten ketu qe te dallojne njerzia se cfare duhet te ndjekin. Une nga fotot qe pashe ne llogarine e saj ne facebook, nxora konkluzion qe vete kjo zonje nuk di te vishet dhe vishet si cingie.
  Shume tipa ketu po i thurin levdata zonjes qe ka shkruar kete hartim tetevjecareje. Nje femer qe fillon urren dhe drejton gishtin nga femrat e tjera, ka probleme me ndergjegjen e saj dhe sigurisht me plakjen. Kjo zonje duket diku tek 50 vjec dhe nga menyra e shperthimit kunder gjinise femerore, duket qe ka probleme te forta ndoshta edhe konkurence. Por mund te jete edhe periudha e ‘semundjes se grave ne moshe te madhe’ qe e quajne menopauze. Dy artikuj dalin me emrin e kesaj zonje dhe qe te dy jane shperthyes dhe keqdashes ndaj femrave te tjera. Gjynah.

 30. Liberali says:

  Lexova me kujdes artikullin e zonj/zonjushes Demiri. Ka kapur nje problem sa real aq edhe te rende ne shoqerine tone. Ketu nuk eshte problemi per te dal si moralista fanatik, apo liberal gjoksesh e vithesh’ mund te dalesh dhe NUDO, po kjo behet ne plazhet NUDO. ‘Pra, ajo qe ngren aritikull shkruesja eshte se ne nuk kemi nje kod moralo-etik qe si thote populli, ” simbas vendit dhe kuvendi”. Mendoj qe zonj/ zonjusha , ne shkrimin e saj as nuk predikon moral, as nuk cfaq supermaci mode, por ne te kundert, ndjen keqardhje per menyren se si degradohet ne pergjithsi femra shqiptare, me menyren e veshjes dhe te paraqitjes se saje deri ne neveri. Me vjen keq, por kjo nuk eshte vetem ke femrat ne Shqiperi por edhe te Shqiptaret femra e meshkuj qe jetojne ne perendim dhe Amerike. Me ka rene rassti te shoh dasma, festa kombetare, veshjet dhe menyra e festimit karrnavaleske. Femra, nuk te josh ,as me gjoksin e as me vithet edhe kur ato mund ti kete te persosura, me menyren si paraqitet, vishet, flet, te gjitha keto tregojne boten e brendeshme, kulturen, psikoologjine dhe shijet e nje femre. Nje femer qe duket si karrnaval dhe qe kur hap gojen te ben te vjellesh, (po asshtu dhe per meshkujt) jo vetem nuk te terheq, po ne te kundert te ngjall neveri. Moza ka hapur nje teme shume interessante dhe aq me teper, kur kjo shkruhet nga nje femer. Me vjen keq, per disa komentues ketu qe flasin per drejtshkrimin, ne nje kohe qe une e lexova shkrimin dhe shkruesja, jo vetem qe duket qe eshte e kulturuar dhe kete e tregon ne portretin e saj SHARP, por edhe e njeh mjaft mire ndertimin e frazes. E n.q.s se ka ndonje gabim, nuk eshte aspak i rendesishem dhe nuk ndikon fare ne ate cfare ngren kjo femer , e cila me artikullin e saje mundohet te filloj nje fushate civilizimi etik-moral, ne nje shoqeri qe nuk po ndalet degradimi etik, moral, kulturor, politik, social, ekonomik, atdhetar. E nderuar Mimoza shkruani edhe pse do tju “shajne”.

 31. Sheri says:

  Vit shum i veshtir per mua beri mir qe iku me mart me vete te gjitha zhgenjimet qe mora edhe pse shum me lenduan, e para ti Moza se nje grua as te tradhton e as te len ne rug, por ti e bere me le ne rug te amerikes .” ne djall te shkosh , shkojn asme shko menja per ty me .Po e filoj nje vit te ri te mbar qe sot jeta po ndryshon do lusja zotin qe i gjith vitin ta bej si diten e sotme per mua dhe te afermit e mi ndersa malkoj te pabeset njerzit qe gjith jeten e tyre kan len ne dor te tjetrit .njerzit falco pa shpirt e dinjitet qe vetem din te keqen.po e keqja i prift te keqit mosmirnjohsit.dhe e mira te gjith ato me shpirt

 32. Bardha says:

  Hahahaha ja niveli i shqiptarit te gjithe ata te exselences qe ju perveloi po perdorin nje gjuhe primitive qe ta ndrydhur Mozen pa e ditur qe ajo as qe ka burre nene qe e ndal dhe jeta private e saj eshte ne piedestal …po shikoni cfare bajgsh jeni qe kur nuk keni cfare ti beni gomarit i bini samarit….Plus keta maskarenjte fshatare shpellare qe nuk kane cfare ti bejne personalitetit te saj te pathyshem shkruajne maskaralleqe si ne kohen e Enver Hoxhes per ti ndrydhur femrat me prishjen e imazhit,pa ditur se ja NGRENE ATE NE PIEDESTAL

 33. Genci says:

  Hahahah Moza fshi prapanicen me keta se jane femra te mjera qe po cmenden nga xhelozia hahahaha sa te trasha qe jeni moj,sa hyni dhe te mosha qe dhe 100 vjec te jete eshte BOMBA ne karakter veshje stil klass dhe ju pellcisni se nuk keni asgje pervec cmires qe po ju djeg.

 34. Meraklliu says:

  Te hengesha syrin Moza !
  Lezetin femra e ka siç e ka bere nena !

 35. Lesbian says:

  Mund te jet lesbike tjetra. Ka ndonji te keqe?

 36. leshteriku says:

  perfundimisht me keto komentet e fundit u binda qe ne shqiptaret jemi nje popull leshi, qe merremi me gjera personale , dhe nuk kena byth me qit ne drite asigjo vetem bejme gam-gam ktu si i thojn muhabetit PIRDH SE LIROHESH ….

 37. Anita says:

  Turp qe komentusit hyjne ne privat injoranca te ne nuk ka brire,Moza shkruaj se je talent,Nuk i nxihet Berishes qe bene krime e politikes cfare nuk ju thone dhe jo ti qe je si YLL,dhe sic thone komentusit me lart simbol i thjeshtesise shih foton pa piken e tualetit uje e sapune dhe mos te flasim per ekspresionin KLASS ec goce mos u ndal

 38. beni says:

  mendova se do te isha i vetmi qe do te beja koment, megjithe rendesine qe ka ky artikull, por ne fakt mendova se nuk do te kishte vemendjen e duhur ky artikull.

  jam dakord me gjithcka shkruan autorja. Pergezime per kete vemendje.
  Cfaree duhet bere, te transferohet pasuria: nga idiotet dhe injorantet tek ata njerez qe kane pare dhe kane dale dhe per me teper kane mesuar sadopak.

  Respekte

 39. beni says:

  mendova se do te isha i vetmi qe do te beja koment, megjithe rendesine qe ka ky artikull, por ne fakt mendova se nuk do te kishte vemendjen e duhur ky artikull.

  Mam dakord me gjithcka shkruan autorja. Pergezime per kete vemendje.
  Cfaree duhet bere, te transferohet pasuria: nga idiotet dhe injorantet tek ata njerez qe kane pare dhe kane dale dhe per me teper kane mesuar sadopak.

  Respekte

 40. Mirela says:

  Bravo Moza Demiri, per këtë temë shoqerore që kini zgjedhur dhe shtjelluar me art, llogjikë, gusto dhe gjuhë te kthjellet Shqipe. Jeni shumë origjinale ne mendimin dhe observimin tuaj ashtu si dhe ne fjalën mprehëse dhe me humor. Si femër shqiptare ju mbeshtes ne kete inisiativë te sensibilitetit te opinionit ndaj artit te te veshurit qe reflekton pozicionin e gruas ne shoqerine shqiptare. Kjo eshte nje çeshtje etike qe lidhet me shikimin qe ka gruaja mbi veten e saj nga njëra anë dhe se si ambjenti fizik shoqeror e kerkon, e nderton dhe e adhuron figuren e gruas.. Te themi atë qe eshte çdo grua ka deshire të jetë e pelqyeshme dhe ka nje lloj konkurrence kush te jetë me e Bukura .. Rafinimi i te veshurit nuk eshte spontan por kushtezohet Nga syri i meshkujve… Nqse gruaja shqiptare eshte veshur dhe makijuar per teater qoftë edhe ne moshe te ré eshte se roli i saj i parë Nga Ana e meshkujve eshte i tille… Ky eshte shikim dhe kultura qe mashkulli shqiptar i jep gruas per ta neneshtruar dhe shfrytezuar..ose per ta ngritur ne piédestal…ka nje lidhje kafsherore sado-mazoshiste ne marredheniet burre -grua..po citoj shprehjen : “të dua moj qëne” ose ajo tjetra “Flokëgjatë e mendjeshkurtër”
  Mos te permendim vargjet e Çajupit: burrat nene hije lozin kuvendojnë, pika qe s’ju bie se Nga gratë rrojnë..
    Dhe kjo sjellje apo ndersjellje eshte kthyer ne kulture te pergjithshme..forma e flokeve te grave ne shqiperi ngjan me parruket, asnje prerje origjinale…Jam per atë qe gruaja te jetë e paraqitshme dhe ne harmoni me atë qe vesh dhe mban..dhe qe gratë me moshë ta mbajne veten duke provuar çdo stil te veshuri makijimi zbukurimi  per veten e tyre dhe per te tjeret..Sidoqofte gratë shqiptare, ato qe vrapojne te kapin autobuzin, apo te shoqerojne femijet ne shkolle, ato qe rrine ne shtepi per te sherbyer dhe pinë kafen me shoqet apo ato qe nxitojnë te hapin dyqanin se Jane vête burre vetë grua per femijet , jane më origjinalet plot vitalitet bujari dhe te Bukura si lulet mengjezore..

 41. Ambra says:

  Ti femra shqiptare e paske lepurin ne barke me Mozen dhe ju mbyti xhelozia boll me keto presione per imazhin se tashme dhe macja eshte mesuar duke u kap me jeten private qe nuk krahasohet me tuajen qe nxirrni burrin ne fb duke e ushqyer dhe nga krahet i beni nje qind te zeza turp tju vij qe jeni kaq primitive nuk flisni per temen qe e ka pelqyer gjithe opinioni po ju mbyti klasi i Moza Demirit

 42. Franceska says:

  E tmerrshme,jetoj ne Itali,por vetem te shqiptaret has saime kaq ordinere duke marre nje personazh dhe vene ketu si burri apo gruaja qe “ankohet” sa turp,po kush i ha keto,ngeli burri apo gruaja te ankohet ketu te nje shkrime?! shume nivel i ulet dhe duket hapur qe xhelozia qe kane karshi kesaj femre qe me guxim te madh shkruan nje tematike qe ne qe jetojme jashte dhe sjellim nje te huaj me vete te na vizitoj vendin,na vjen turpe se pyetja e pare behet pikerisht per kete.nuk shohe as tendence por thjeshte nje deshire per ti pare bukur dhe ne stil,lexova nje injorante qe te kete turpe,po si duket i ka djegur keq,pasi thote qe ka hyre ne fb e ka pare garderoben e saj,me beri kurioz dhe hyra dhe ja u keshilloj te gjitheve ta bejne.Nje grua qe nuk ja di moshen por nuk i dhash me shume se 35 vjece me nje stil europian pa tualet ne asnje foto dhe me beri pershtypje portreti origjinal dhe me nje shikim te hatashem shume femerore dhe mbi te gjitha me vetulla si ja ka bere nena kur ne nje kohe te grate shehe qe i bejne si filispanje qe ngrejne moshen dyfish.Garderoba e saj e thjeshte dhe Shik spoertiv dhe qe ne europe do ja kishin zili.Le te kemi gra te ketij niveli dhe do ishim ok,basta me primitivitete se sot askujt nuk i nxihet nga presionet,mendoni se nuk i ka marre parasysh?Te lumte Moza se qenke dhe kinge.

 43. Coldplay says:

  Një shkrim i tmerrshëm i shqipes. Pa pikë, pa presje; fjali pa fillim e një fund; fjalë të shkruara rrapa-zhdrapa. Me gjithë dëshirën për ta lexuar deri në fund shkrimin, më lodhi. Megjithatë, nga fotografia e zgjedhur s’ma mbushni mendjen se ju personaloisht dini të visheni zonjushë. Më vjen keq… asgjë personale.

 44. Teuta says:

  Kush e ka sajuar kete Sherin me ate koment ordiner turp,Pikerisht jane ato qe me dalin ne resme me burrin si te ndershme madje duke ma perqafuar dhe ne turnin e nates ne pune, nuk lene pisllek pa bere,keto sharlatane qe me vishen si elegante por hyjne vetem te ordineret,mendojne se askush nuk i sheh dhe ne fb fotot e tyre si prostituta duke u ndruar vetem per foto.Kjo debilja qe eshte dhe shume e trashe ja njohem stilin, po kesaj rradhe nuk po ja themi emrin, po qe eshte nje e shtirur dhe i ka djegur keq si ne artikullin e pare.Turp se e mban veten dhe per ekselente,por je thjesht nje ordinere qe u cmende nga inteligjenca dhe personaliteti qe ka kjo femer qe shkruan ketu pa kerkuar kurre shperblime por qe nuk i heq atletet nga kemba dhe pse mirqenia nuk i mungon.Ti moj qe ke dale me emrin “femra shqiptare” je vetem nje pike ne oqean qe cdo gje qe bene e blene me para te Berisha qe je e cmendur per te.ik mos u duk me po gezo shalet qe nuk le vend pa i nxjerre.Ik se po te del emri ketu si pleh.

 45. Elida says:

  E lexova me vemendje kete shkrim. Nuk jetoj ne Shqiperi por e vizitoj vendin tim te pakten nje here ne vit.
  Ka disa te verteta ne kete opinion te paraqitur ketu. Une kam qene dhe jam modeliste e rrobaqepese, per gra e per burra dhe mendoj se kuptoj dicka nga ky profesion e mundem te jap nje opinion:

  Vajzat e grate shqiptare nuk kane patur kurre mundesine te hyjne ne nje dyqan ku munden te zgjedhin veshje te tilla, qe i pershtaten moshes, permasave, stilit te tyre te vecante sepse asnjehere ne sjqiperi nuk jane hapur e funksionuar dyqane normale te nje serie nga veshjet sportive ne ato te darkave. Femrat shqiptare kane plot gusto. Kete e kam pare gjate 22 viteve qe kam qepur ne Tirane e kudo kur ato me vinin ne shtepi e me kerkonin tu qepja pas gustove te tyre.

  Thjesht ky artkull em ka kujtuar mungesat tona, pamundesite, limitet dhe pamundesine per ti ndryshuar faktet, me merziti pa mase. Lerini njerezit te bejen ate cka munden te arrijne ne nje vend qe askujt si behet vone per ta si qenie njerezore e jo me menyra se si te paraqiten.

  Me shume rezerve por pa dashur ta fyej gazetaren, do me kishte pelqyer qe ajo ti kishte zgjedhur pak fjalet.
  Be good to each other!

  Love, Elida

 46. Komentuesit e jetes private says:

  I paska djeg Mozes puna e burrit te vet qe ka dal dhe ja ka nxjer horlliqet. Personazhe te tjer po ankohen se po ju cenoka jeta private zonjes Moza. Po kjo zonja nuk esht duke cenu jeten perivate te tjerve? Te tjeret do vishen si te dun dhe nuk do marin mendimin e Mozes qe hyn te jeta private e tjerve, po nuk do me i hy ke asaj. Po i mshove do ta hash thot pleqnia.

 47. Ilir says:

  Se pari te pergezoj per shkrimin dhe temen qe trajton,jam I nje mendjelehte me Ty.Jetoj ne Michigan USA prej 14 vjetesh ,udhetoj shpesh me pelqen e bukura sidomos femra nuk ka rendesi se cmoshe ka,por veshja eshte ajo qe te afron apo te largon prej saj.Me te vertete femrat tona ne pergjithesi vishen shume keq si ne jeten e perditeshme po ashtu dhe ne fund jave,dhe me keq mund ti shikosh neper dasma,apo ne mbremje party me rastin e festave dhe vihesh ne siklet kur I ke prane ne tavoline me dekoltera te hapura sa ju duken komplet ballkoni,dhe me tej veshin brecka te vogla ne kundershtim me masen e bythkave.kjo vjen se Jane nen nivel,ne ne pergjithesi jemi si race mjaft e mire,me bukur I femerore apo dhe mashkullore,por nuk e kemi kete kulture te te veshurit.Ne kete drejtim duhet me shume te beje televisioni shtepite apo sallonet e bukurise modelistet robaqepsit etj.Shikoni dhe afroni ne shtepite dhe familjet tuaja tv dhe kanalet Italiane,franceze apo Gjermane te mesoni si te hani e te ushqeheni,si te visheni dhe te dukeni bukur dhe te mos bini ere shurre dhe djerse.keto vende qe permenda me lart Kane mesuar boten.une dhe ketu ne USA shoh vetem kanalet Italiane vetem ato me sjellin kenaqesi,kam blere dhe paketen shqiptare dhe aty shoh vetem abc news,tv klan vetem ne lajme pastaj te tjeret te duket vetja si kur je ne turqi apo ne meksike.nuk ke se cfare meson prej femrave te tyre ne drejtim te estetikes mbas e ne krevat mund te jene te vecanta,gje qe nuk e dime kur si provon.Sa here shkoj ne Korce e shoh kete gje tani me levizjen e popullates shikon femra te tjera qe akoma nuk e Kane idene e kultures qytet are dhe kjo kategori femerash te ardhura ne keto vite ka hedhur tutje shamine dhe shaten dhe na tregojne gjoksin shalkat bythkat me veshjen e tyre.Tani te mos merzitemi mundohuni te mesoheni dhe me keto femra dhe veshjen e tyre deri sa ato te mesohen me asfaltin e bulevardit te qytetit ku ju banoni ,duhet disa vite..Prandaj ky shkrim I mesiperm eshte real dhe Mimoza ka shume te drejte,,,,ilir

 48. Roberta says:

  C’i paska rene pikes me kete shkrim gazetarja!
  … dhe vec veshjes, tek femrat ne Shqiperi te trondit edhe menyra e shprehjes se tyre: burrerore, arrogante dhe pushkatuese ne te njejten kohe.

 49. tefta says:

  grate shqiptare jetojne shume keq ;se skane drita E uje;infrastrukture te rrugeve ,kanaleve te zeza ,e te gjitha pusetat errugeve ne kryeqytet e ne gjithe shqiperine marin jete femijesh dhe te rriturish se jane pa kapak;rruge te shkaterruara ane mbane;ndotja e ajrit ne gjendje skanadaloze ne tirane dhe qytetet e tjera te medha; qendrate e elektikut jane jasht cdo lloj standarti dhe pa dyer duke ngrene viktima dita dites; ushqime ,perime e fruta pa asnje kontrol shendetesor;jane te papuna pa mbeshtetje sociale te shumtat dhe me familie te sakatosur ketu e 23 vite ; cmimet ne qiell dhe keshtu qe veshja mbetet e fundit per tu diskutuar kur te tjerat jane ne rregull ,pra GRATE kane nje jete QENE!

 50. Çekiçi says:

  Me kete shkrim nuk eshte se na thate ndonje gje te re. As ato qe thuhen gjithandej nuk i keni paraqitur ne ndonje menyre interesante. Nejse… Fole e fole per veshjen, ku shkon e ku nuk shkon, por une ju jap nje keshille e dashur. Hapi te gjitha gazetat e vendeve perendimore dhe shiko – a ka ndonje gazetare qe t’i nxjerri floket para surratit ne fotografi sic i keni nxjerre ju? Nuk ju njoh, por thjeshte nga ky detaj une ve re se edhe ju nuk jeni ndryshe ne mentalitet nga ato qe pershkruani ne artikull. Me respekt!

 51. Horri i Bulevardit says:

  Nganjehere me vjen te qesh, kur shof kengetare tallavash qe dalin ne skene me fustane teper te ngushta dekolte dhe shume te shkurtra dhe kur kendojne, rrine gjate gjithe kohes duke ulur fustanin qe i ngrihet deri sa ju dalin breket, fillojne me duar duke muluar gjoksin, njehere duart posht njehere lart, kane vetem nje qellim te mbulohen.

 52. Sheri says:

  Femra shqiptare, bur i Mozes jam. Moza e beri me la ne rug te amerikes, perndryshe iku me tropojanin demaliaj mosmirnjohsit Vit shum i veshtir per mua beri mir qe iku me mart me vete te gjitha zhgenjimet qe mora edhe pse shum me lenduan, e para ti Moza se nje grua as te tradhton e as te len ne rug, por ti e bere me le ne rug te amerikes .” ne djall te shkosh , shkojn asme shko menja per ty me .Po e filoj nje vit te ri te mbar qe sot jeta po ndryshon do lusja zotin qe i gjith vitin ta bej si diten e sotme per mua dhe te afermit e mi ndersa malkoj te pabeset, njerzit qe gjith jeten e tyre kan len ne dor te tjetrit .njerzit falco pa shpirt e dinjitet qe vetem din te keqen.po e keqja i prift te keqit mosmirnjohsit.dhe e mira te gjith ato me shpirt

  1. Femra shqiptare says:

   Falemnderit per pergjigjen. A kishit femije me te? Po tropojani Demaliaj kush eshte dhe cfare lidhje ka ne kete histori se nuk po ju kuptoj?

 53. Nevila says:

  Mama mia sa turp,kam te drejte qe nuk vij ne Tirane vetem i here ne 2 vjet,shih cfare fjalori njerez qe sajojne dhe burrin hiqen si kunata si vjehra pupupu ky vend eshte kanibalde,kete gjuhe e perdore vetem kryeministri jone me jeten e tjetrit dhe deri tek femija se me ke e kish lideri i partise tjeter.Erdha me qef te kom se ky artikull ka rene ne koke vetem te atyre ordinereve pa ju ka djegur se kush e ndjen te kunderten eshte ok.Moj ti Moza po ti qenke talent o goc shkruaj se keta po te bejne yll brenda nates ju digjka kaq shume sa gjumi nuk i paska zene.Jam ne Milano dhe Italianet kur duan te me tallin me humor kete me thone cfare ke shkruar ti.Saper floket mor ti nje qe i ka perpara mire ka shkruar nje Mirela qe me pelqeu mos do floket permanent qe ngjajne si paruke apo origjinale si ketu mos do ti kapi me karfice si gjyshja jote apo si hahahahah kam vdek tu qesh nga fshatarlleku i ketij milet,prandaj i them goces ketu qe shkruaj se askush nuk u merka me temen por me Gocen qe shkrune qe do te thote paska suksese te madh qe ju bie ne sy kaq shume (Masakrimin e figures e kam ngrene ne rini se bia ne sy) por shoh qe ky mentalitet nuk paska leviz nga vendi por qenka shtuar hajde fusni fisin xhaxhallaret hallat vjehrat ketu me shumice per te tere TURP si nuk u ndreq ky milet qe na vjen turp.bravo Moza ec bej qef dhe mos e rruj per keta horresha se jane femra ato qe te shajne se meshkujt po meken me figuren tende kaq KLSSI qe ndoshta ai nuk ka pare me floke por une kurre nuk kam pare kaq klass,mos u merzite se ka dhe gazetare qe trillojne se e kane zanat se ju ke konkuruar keq,nuk kane ku te kapen dhe merren me frazat qe nuk eshte as puna jote por e gazetes qe ti boton me kenaqsi hahahahah milet anadollak

 54. Luli says:

  Ec motra se te paskan inat,i ke rene pikes, inteligjente plus dhe e bukur te pershendes nga Kanadaja.

 55. Tasha says:

  Fakti qe po beheni bajat me nje mes.duke e perserit si burri i saj po beni te kunderten qe e paskeni me Mozen, nje nga keto te ekselenxes qe nuk jane me shume se ordinere se qe ke dhe debile, asnje burre ne bote nuk e bene kete sa do keq te jete o injorante, shume te trashe dhe ordinere ,i paska djeg keq kesaj.kujdes Moza se paske nje armik qe gati po vret veten nga xhelozia hahahahah te puth Moza komshija jote Tasha

 56. Agimi says:

  O Mero Baze ti mo vlla kete qe ka shkruajtur duhet ta pagush shume shtrenjte se te ka bere nje reklame te papame o shit gazeta menjehere dhe komentet nuk pushojne.keshtu zgjidh dhe jo ato katnaret qe na hapen barkun respekte shkrimit

 57. Antikonformistja says:

  Po ti Moza Demiri, si grua shqiptare nga fshati qe je, si vishesh??? Une them se me standardin e shqipes qe paraqet dhe me idete e çoroditura qe perçon, nuk premton asgje te mire…

 58. MORISDRYON says:

  Gjuha shqipe duhet shkruar saktë.Gabimet ,mund të falen në wall-et e fejsbukut,por jo në një gazetë që pretendon se ka seriozitetin e duhur në pasqyrimin e problematikave të shoqёrisë shqiptare.
  Unë, para disa ditësh shkruajta fjalën gur,në numrin shumës,me dy rr,duke harruar se në gjuhën shqipe fjala gurrë ka njё kuptim krejt tjetёr.Natyrisht, e tmerrshme dhe e pafalshme ,nёse ,do t’a shihnim në ndonjë artikull gazete.
  Si lejohet që- e- dhe –ë- të shkruhen pa pikë përgjegjësie?Si lejohet që fjala-‘’ garderobe’’të shkruhet –‘’gardërobë’’
  Do desha nga ty që lexon këto rreshta, të mendosh se unё ,nuk kam si qëllim të tё tregoj njohuritё e mia gjuhësore.(Duke ri lexuar ‘’Lumi I Vdekur’’ kuptova se ato janё shumё tё pakta);jo, unë dua të ritheksoj se në të shkruarit e njё gjuhe fshihet një mision i shenjtë qё i bindet rregullave tё pёrcaktuara.
  Po në zgjedhjen e dikujt pёr t’u veshur.?!
  Vajzat dhe gratë duhet tё kenë kujdes me takat,por ti si gazetare të mos kesh kujdes?; kur shkruan:-‘’ …gusto sipas okazionit apo me mënyrën e lëvizjeve femërore, pa diskutim qe do lëshoje dhe hijeshinë dhe okazionin për tu pëlqyer.’’A nuk e ke veshur KEQ gjuhёn shqipe.
  E tani të kthehem tek hulumtimi. Një titull provokues,(zgjodha këtë fjalё për t’ë shmangur fjalët (ofendues apo mllef i brendshëm).I qëllimte apo jo,zgjedhja e titullit është njё trik . Vetёm për këtë duhesh lavdëruar ,sepse t’ë kujton mësimet në gazetari –‘’Një njeri kafshoi një qen’’.Por ka dhe dicka tjetёr.Titulli intrigon lexuesin duke e thithur atё nё grackёn e qёndrimit.Pohimi ose e thёnё ndryshe ,pёrqafimi me vёrejtjen e autorit (autores nё rastin tonё) t’ё jep mundёsinё pёr t’u treguar tё tjerёve se ti nuk je njё nga ato gratё shqiptare qё vishesh shumё keq.O zot!
  Nёse do tё shkruhej se,-‘’ në x institucion shtetëror pashë; një grua apo vajzë të veshur si për ballo’’dhe ‘’SE KJO NUK DO TE TE DUKEJ ETIKE’’të jeni të sigurtë që do e përgëzoja gazetaren.(Do t ‘i falja dhe gabimet)
  Por të t’ë shkruhet se-‘’ Një grua për te evidentuar bukurinë e saj i duhet patjetër te nxjerri gjoksin apo te veshi minifund për tu pëlqyer? Mendoj se është tërësisht e kundërta.’’’.
  Mё duket gjetje e njё moralisteje tё varfёr.

 59. Dikush says:

  sh i vertet artikulli, femrat ne Shqiperi ngjajne shume orientale, anadoll apo prostituta; kudo qe te shkosh, new york, paris, londer, los angeles etj etj kane stil tjeter ne rruge per shooping, stil tjeter ne pune, stil tjeter ne resto, stil tjeter ne mbremje, po ashtu ne disko, apo stil sport te djelen, nuk i ngaterrojne te gjitha bashke si ne Tirane ku rezultati eshte karnaval, pastaj veshja e stili shkojne me personazhin, kur i sheh ne shqiperi jane reflekt agresiviteti si ne veshje ashtu dhe ne te folur; stilistja e famshme franceze Chanel thonte: kur te dilni per nje mbremje elegante shifuni gjithmone ne pasqyre dhe hiqni dicka te tepert…PRA MOS U NGARKONI SHUME. Vertet ne Shqiperi kane nevoje per leksione stili..

 60. Sherf says:

  ME vjen keq per ca lexoj komentet qe kan ber per Moza Demirin Jam SHERI Ish buri saj dhe Pergenjeshtroj te gjitha shkrimet qe dikush ka ber ne emrin tim qenkemi popul i fliqur tu vi turp te shkruani ne emer te tjetrit do kerkoj REdak.gazetes te dhenat e tyre dhe do perbalen me ligjin Mozes i uroj suksese.

  1. linda says:

   shkrimi juaj eshte shume i sakte,ju pergezoj…ka shume femra qe kane mundesi,por nuk kane shije..une jam studente,dhe shumica e vajzave vijne ne shkolle cdo dite veshur dhe lyer si per party…dhe pa pike turpi dalin edhe para profesoreve me gjoks dhe shale jashte..ky eshte mentaliteti i hidhur shqiptar..

 61. linda says:

  shkrimi juaj eshte shume i sakte,ju pergezoj…ka shume femra qe kane mundesi,por nuk kane shije..une jam studente,dhe shumica e vajzave vijne ne shkolle cdo dite veshur dhe lyer si per party…dhe pa pike turpi dalin edhe para profesoreve me gjoks dhe shale jashte..ky eshte mentaliteti i hidhur shqiptar..

 62. nazi says:

  Une jam dakort me mendimin e mimozes sepse une punoj ne spital ne londer dhe kur kam punuar ne spital ne shqiperi e shikoj ate ndryshim sepse ketu ne pune nuk ka taka dhe minifunde,nuk mund ti pergjigjesh te semurit dhe te afermit me nje gjuhe vulgare sic bejne ne shqiperi per kete jam shume dakord sepse ketu kur je ne pune nuk mund te mbash asnje lloj bizhuterie pervec rrethit te marteses.Prandaj femrat shqiptare duhet ti shikojne gjerat ndryshe kur je per pune vishu simple kur del per kaffe ndryshe dhe kur del per party ndrushe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 11
      [name] => Blogu TemA
      [slug] => blogu-tema
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 11
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8177
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 11
      [category_count] => 8177
      [category_description] => 
      [cat_name] => Blogu TemA
      [category_nicename] => blogu-tema
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X