mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Gjiknuri mbi ndarjen e vjetër dhe të re të mandateve parlamentarë

-                                                                                gjiknuriNë një intervistë dhënë televizionit Ora News, Damian Gjiknuri, Sekretari i PS-së për Çështjet Zgjedhore, foli për çështjen e mbetur pezull të ndarjes së 140 mandateve parlamentare sipas qarqeve. KQZ-ja nuk arriti të marrë një vendim me 5 vota për këtë çështje, sepse komisionerët e opozitës kërkuan sqarime nga Ministria e Brendshme mbi rritjen e dyshimtë të popullsisë në 4 komuna të qarkut Kukës. Ndërkohë, asnjëra palë nuk iu drejtua Kolegjit Zgjedhor për këtë çështje brenda afatit 30-ditor të ankimimit.

Gjiknuri tha se, brenda datës 7 mars, Kuvendi duhet të vendosë për ndarjen e 140 mandateve parlamentare sipas qarqeve, pasi KQZ-ja të ketë marrë një vendim me 5 vota për këtë çështje. Dhe kjo mund të arrihet vetëm në qoftë se Ministria e Brendshme jep informacion mbi rritjen e dyshimtë të popullsisë në 4 komuna të qarkut Kukës. Sipas Gjiknurit, alternativa e mbajtjes në fuqi të ndarjes së vjetër të mandateve është antikushtetuese, sepse kushtetuta përcakton qartë që mandatet duhet të ndahen në mënyrë të përpjesshme me popullsinë e zonave zgjedhore në prag të zgjedhjeve.

Ndarja e vjetër i intereson PD-së, në qoftë se LSI-ja futet më vete në zgjedhje, si 4 vjet më parë. Ndërsa, në qoftë se LSI-ja futet në zgjedhje në koalicion me PD-në, kësaj të fundit i intereson ndarja e re e mandateve parlamentarë.

E.Zaloshnja

http://respublica.al/artikuj/2013/01/09/gjiknuri-mbi-ndarjen-e-vjeter-dhe-te-re-te-mandateve-parlamentare

14 komente në “Gjiknuri mbi ndarjen e vjetër dhe të re të mandateve parlamentarë”

 1. tironci says:

  Ta kom thone Damiano. Ke per ta honger mer lal. Ed Roma ka per ta lone tollumin per humjen si Kac Islomit!!!!!!

 2. pd-isti says:

  O Damian, mos u merr me pune qe nuk di!

  Vendimi i Kolegjit eshte shkelje e paster e kushtetutes si dhe e cdo principi ligjor boteror. Eshte ABC-ja e cdo sistemi ligjor:

  NUK SHKOHET NE APEL PA U MARR NJE VENDIM NE SHKALLE TE PARE!

  PD e shkeli dhe ju merreni akoma me xhingla-mingla, jo sa ZAZ duhen, jo sa thame ne, jo sa tha PD, etj…
  Kjo shkelje e rende e PD-se ka per te qene baza per te tera hilet ne qershor-korrik te ketij viti, ku per cdo ceshtje qe ka PD interes, do te anashkalohet KQZ-ja duke u derguar ceshtja direkt ne Kolegj. Dhe duke ju hequr mundesine e APELIT mbi te gjitha. Pak a shume sic ju ndodhi ne zgjedhjet e kaluara lokale, ku late nam ne Tirane duke u terhequr nja dy here pasi kishit bere padine….sepse mesuat ne moment te fundit qe e kishit bere gabim!

  Per lexuesit e thjeshte te TemA Online, ajo cka po ndodh mund te permblidhet ne nje shembull te thjeshte:

  nje nxenes ngrihet ne mesim dhe pasi mbaron pyetjet e mesuesit, mesuesi refuzon t’i veje note sepse nuk e ndan dot mendjen se cfare t’i veje. Keshtu qe therret Drejtorin e shkolles ne ndihme, dhe eshte ky i fundit qe jep noten!!!

  Dhe duke qene se disa “juriste” te PS-se do te ankohen me shpjegimin tim, po u them qe mjaftohej qe te lihej ne kembe numri i ZAZ-ve ne zgjedhjet e meparshme! Ne kete menyre evitohej kalimi ne Kolegj direkt.

  Ia pafshit hajrin marrezise tuaj dhe te Ed shalegjatit!

 3. tironci says:

  Nuk e morr vesh kte Ed Romen.. Punen e don ne qender te Kryeministrija por shpine e do ne katun!!!!!!
  Mosanej sha malok ene shpine do me e bo ne mol te Dajtit!!!!
  http://www.shqiptarja.com/fotogaleri/index.php?id=7713&IDCategoria=4

 4. LORA says:

  Sa here qe del gjiknur-efendiu,per ceshtjet ligjore te pregatitjes se zgjedhjeve 2013,aq here me shtohet mosbesimi tek ky koqe kandari.I deshtuar publikisht ne procesin e marrjes zvarre te Bashkise se Tiranes me 2011,per dy muaj rresht,e vetmja gje qe duhej te bente do ishte doreheqja.Kaq keq qenka Opozita sa ka mbetur ne duart e ketij humbamenoje?????

 5. Shkodrani says:

  Ka vetem nje menyre.Ato arme qe kerciten per festa,vajisni mire e ruani fisheket. Sali Kurva e Vicidolit,kerkon nje 97-te te dyte,por te cuar deri ne fund.Jo ma amnisti,por litar ose plumb si Gedafit.Shumica e popullit e urren kete monster antikombetare,aqe shume,sa asht gati me e shky me duar.Qershori do sjedh gjera interesante.

 6. kola says:

  Shkodranit
  Po pata arme ti hiqja thepin e fute mbrapa vetes bre trim ne bythe tande ishalla

 7. Goni says:

  Ore spo arrini qe ta kuptoni ju qe ky kryekrimineli si te humbase si te fitoje do ti vjedhi zgjedhjet dhe se nuk pyet per asnjeri qofte dhe keta sahanlepiresit ambasadore te jene kunder. Ai nuk e derzon kurre vendin pa e vjedhur deri ne qindarken e fundit dhe pa e shkateruar nga themelet, qe te mos derzoje asgje dhe te mos kete fakte.

 8. tironci says:

  Mos e bo me nerva Kolë se nuk osht shkodran por noj legen qe ko qef me djeg ene nji here shqiperine per b..then e vet!!!!

 9. Din Kruja says:

  Ke te drejte o “pd-isti”, kjo kur gjykohet problemi brenda nje platforme llogjike. Por ana allogjike e problemit eshte se Shalegjati po aplikon nje strategji se si ti humbe zgjedhjet. Pjese e kesaj strategjie eshte e mbajtja e te njejtit ekip, ashtu sikunder me te drejte e theksoje edhe ti, me te cilet humbi dy pale zgjedhje 2009-ten dhe bashkine ne 2011-ten. Kujdesi i vetem i Edit ne kete drejtim ka qene qe stafi i cili ndjek problemet ligjore te jete sa me i pa afte. Nje aspekt tjeter i kesaj strategjie eshte palo ligji elektoral qe e pergatiten vete dhe po vete po e hane prej tij. Rama ka bere kujdes qe te hyje ne keto zgjedhje i vetmuar dhe per kete e ka shparrtalluar ne menyre perfekte ish koalicionin e majte shqiptare. Elementi me tragjik ne kete proces eshte edhe ftesat dhe lutjet e vazhdueshme qe i ben Ilir Metes qe LSI te lere qeverine dhe te futet nen sqetullat e Edit. Kjo ftese qysh tani i ka hequr PS_se 20-30 % te elektoratit qe voton PS-ne. Ne vazhdim Shalegjati do te nderrmarre masa te tjera po ne fuksion te humbjes te se majtes. Nje nga keto do te jete lista e deputeteve e cila do te perbehet nga persona nga me te papershtatshmit. Do te arrije te marre njerez qe i sherbejne se djathtes. Rezultati me 3 qershor PS-ja me pak se 20%. Si do qofte Edi do te perpiqet qe rezultatin ta kete te perafert me aq sa mori Pasoku ne Greqi, pasi ata ka per model. Nje varjant alternativ eshte qe ti shkaterroje zgjedhjet, qe ato te mos behen fare dhe ta zhyse Shqiperine ne kaos.
  Meqenese deri ne qershor spektri politik i majte nuk mund te formatohet, llogjikisht PS-ja nuk ka asnje shans te fitoje zgjedhjet. Alternativa progresiste te tjera te konsoliduara ne kampin e majte tani per tani nuk ka. Mundet te ndodhe si alternative qe pjese te konsiderueshme te elektoratit te majte te pakenaqur si nga qeveria si nga Edi ti cojne votat tek AK-ja.
  Tani per tani koalicioni me i konsoliduar eshte ei i Sales me Meten te cilet me shume force dhe ashpersi dhe me kontributin e Edushkes do ti kapin zgjedhjet e ardheshme.

 10. Arlind says:

  Ama pd-isto, sa bukur e paske sqaruar lexuesin e thjeshte te Temes:).
  “nje nxenes ngrihet ne mesim dhe pasi mbaron pyetjet e mesuesit, mesuesi refuzon t’i veje note sepse nuk e ndan dot mendjen se cfare t’i veje. Keshtu qe therret Drejtorin e shkolles ne ndihme, dhe eshte ky i fundit qe jep noten!!!”

  Dhe me demek, kjo eshte metafora jote per KQZ-ne e Kolegjin Zgjedhor eeee?!!!
  Une nuk jam nje nga “juristet” e PS, por jam afer tyre dhe disa te verteta edhe mund ti shpallim boterisht, ashtu sic jane pa i thjeshtuar per “lexues te thjeshte” (dmth te leshte nga mendja e kokes).
  – ZAZ s’mund te mbeteshin 66 se Kodi sugjeron ndryshimin e tyre. Ndryshimi smund te ishte ne zbritje, sepse OSBE_ODIHR kshin sugjeruar shtimin e tyre.
  – Kush e beri Kodin (dhe sugjerimin per shtim ZAZ)? Damiani? Hahahaha! Sa mire e sa lehte do kishte qene. Ndryshimet u bene terhiq e lesho, propozime e kunderpropozime, muaj te tere PD-PS. Rezultati: dispozita oportuniste, qe te nisin per te burimi, po me siguresen (PD-iste) te mbylljes se rubinetit gati. Perndryshe PD nuk i votonte ne Kuvend. PS morri c’mundi. Pazar hesapi. Me mire nga cfare ishte eshte pa dyshim. Kush mendon ndryshe eshte i lutur te jape nr e nenit dhe pse me pare ishte me mire se tani. NQs se ben kush, atehere te pakten te mos llape. I drejtohem posacerisht atyre qe i perdorin keto hapsira per fletrrufe te qelbeta, vetem duke ofenduar, pa dhene njehere nje mendim a ide te tyren.
  – Dy fjale per juristet e PS. PD-isto, ti qe i shan, a i’u ke lexuar ndonjehere ndonje material dhe ke mbetur i zhgenjyer? Cilin, kr dhe pse. Thuaje ketu, dhe une do kerkoj falje dhe do bashkohem me ty e do nis te shaj dhe une. E lexove zotrote vendimin e Kolegjit Zgjedhor (se doli dje) dhe ke mbetur i mahnitur? E pra, edhe kur ankimet e PS i kane pergatitur juristet me brilante ne vend, Koloqet e Koleqit Zgjedhor kane dhene vendime parafabrikat te shkruara ne zyrat e PD nga Viktor Gumi apo Alibeaj. Lexoi dhe lotohu nga mosarsyeja e arsyes. Dhe behu pakez burre e thuaje qe nuk ishte i dobet ankimi, po ishte ndare me kohe vendimi.
  – Dhe e fundit: pushteti fitohet me vota, jo me ankime juristesh, sido qe te jene ato. Nqs PS pret qe te vije ne pushtet permes juristeve te vet, qofshin ata te shkelqyer apo derdimene, te fala zgjedhjeve.

  Keto zgjedhje qe po vijne, nuk jane thjesht beteje per pushtet mes PS&Co dhe PD&Co. Natyrisht qe jane dhe te tilla, por para se gjithash jane beteje mes te mires e se keqes, mes te ardhmes e se shkuares, mes qytetarise e prapambetjes.

  1. pd-isti says:

   Une shoh humbesin qarte, ti perpiqesh te me shpjegosh se kush ta futi e te nxorri humbes!

   Vazhdoni ne kete menyre se eshte nje kenaqesi e vecante te ju shohesh kur jeni kaq arrogante!

   C’te bejme ne qe e hajme prej jush e prej Sales!

 11. Fatmiri says:

  Damian perpiqu te komunikosh me komisionet e tjera, se e ke te veshtire ti kuptosh gjerat,

 12. Shkodrani says:

  Tironci prej Vicidolit,mos u mundo me shkruejt si Tiranas,sepse edhe ne ekranin e kompiuterit te vjen era e qelbun e malokut.A jam apo jo Shkodran,un ta jap edhe emnin e adresen mor kurve rrugicash.Sa per Kolen,ate armen pa thep e kam midis shaleve e ne e dac hajde merre e coja grues a motres e mos i len neper semafore.

 13. qytetar anonim says:

  Lola, e ke gabim se ne 2011 ska qene Damiani ne krye te ceshtjeve zgjedhore ne PS, por tjeterkush..

  Problemi i madh i Damianit dhe i disa tjereve ne PS, pakice edhe ata, eshte se shumica e publikut, e komentuesit on-line, adhurojne kulturen e dhunes, injorancen dhe barbarine qe me shumice e gjen nga PD-ja.

  ky eshte halli i madh i ketij vendi, qe shumica jane anadollake.. e ketij halli ska cfare ti bej Damiani apo Edi Rama qe jane qytetar ne lindje dhe me kulture

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 81791
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 81791
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34764
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34764
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24676
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24676
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X