#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Papulias letër OMONIA-s: Krenar për helenizimin në Vorio Epir

papuliasOrganizata “OMONIA” ka festuar të dielën 22-vjetorin e krijimit të saj. Gjatë festimeve për këtë aktivitet është lexuar dhe një letër urimi e Presidentit të Greqisë, Karolos Papulias.

“Prania shekullore e helenizmit vorioepiriot në shtëpitë stërgjyshore, është gjithmonë një burim frymëzimi dhe krenarie për të gjithë grekët, sidomos në një kohë kur atdheu, por edhe rajoni më gjerë, përballet me një numër të madh sfidash”, shkruan në mesazhin e tij presidenti grek, raporton “AS”.

Ai i bënë thirrje të gjithë bashkatdhetarëve që të mblidhen rreth “OMONIA-s” dhe të punojnë për kauzën e përbashkët.

“Me rastin e këtij përvjetori, dua t’ju bëj thirrje të gjithë bashkatdhetarëve tanë që të mblidhen rreth “OMONIA-s” dhe të punojnë për kauzën e përbashkët. Unë shpresoj që në të njëjtën kohë dhe “OMONIA” të marrë të gjitha ato nisma të cilat do të tregojnë se nga lufta e përbashkët për të mbrojtur të drejtat e grekëve në Shqipëri nuk përjashtohet askush, pa ambicie personale dhe rivalitete”, shkruan Papulias.

Krahas figurave të njohura të minoritetit grek në Shqipëri, të pranishëm kanë qenë dhe ambasadori grek në Tiranë si dhe konsujt grek të Gjirokastrës dhe Korçës.

141 komente në “Papulias letër OMONIA-s: Krenar për helenizimin në Vorio Epir”

 1. 1444 says:

  nje leter e shkruar nga nje CAM SHQIPTAR….cfare maskarai…

  1. zito o tagip papoulias!! says:

   kamaronoume gia sena k proedre!!rrofte cameria jone historike

   1. Marko Bocari says:

    ade GA-mi-su vre paloshqilo pu gavgizis eqi pu se taizun,
    rac inferiore qe pagueni per te lehur dhe per te thene se cjeni,….kur sju shfarosi ALIU i MADH,se sa per turkun jo e jo se ju donte per te te argetuar Jeniceret dhe Zapiet

   2. zhaku i pamposhtur says:

    janullato agjentura 007 shif sa bukur z papulias do ti faturoj omonias dicka qe ajo as nuk e ka bere dhe as ka leva qe ta beje…..
    o shqiptare kuptojeni drejt qe MESZHI i ketij qenefi i drejtohet drejperdrejt JANULLATO 007 sepse ai kerkon qe ta ‘lehtesoje’ agjenturen janullato perballe rrebeshit kuq e zi qe po e izolon dita dites…pra fqinjet tane i ka kapur frika…dicka dine ata qe kane vene alarmin…

   3. zhaku i pamposhtur says:

    mesazhi i papulias eshte ne adrese te JANULLATO 007 dhe askush nuk mund te me mbushi mendjen per te kunderten….lexova shume nga komentuesit ketu ne forum por askush nuk e shikon keshtu sikurse e shikoj une kete fakt(mbase jam edhe gabim..),nuk ka arsye papulias te falenderoj nje formacion politik sepse tek e fundit eshte detyra e partise te drejtoje organizoje apo mobilizoje perkrahesit e saj dhe ne kete rast nuk ka ndonje gje per lavderim…ndersa nje klerik te cilit ‘nuk lejohet’ te merret me politike dhe ka arritur kaq e kaq suksese per helenizimin e jugut te shqiperise sigurisht qe i takojne ‘medalje’te kesaj natyre per te cilat referohet z papulias…daullet bien per ata qe kan veshe…ishte rastesi qe tritan ‘preshi’ para nje jave i doli ne mbrojtje janullatos dhe akuzoi AK si agimin e arte shqiptar?? ishte rastesi qe te njejtat deklarata nje dite mbas tritan ‘preshit’i beri edhe ambasadori grek ne tr?? ishte rastesi perkrahja e janullatos nga ana e mitropolitit te korces (papa ioanit)?? sot presidenti papulias i cili njihet per diplomaci te holle na pergezon krejt ‘rastesisht’ omonian….do te me pelqente qe te lexoja ndonje replike te ZIGURIT ose te PLAKU per kete hipotezen time…..
    ?????????????????????????????????????

    1. Zigur Qarri says:

     se nga lufta e përbashkët për të mbrojtur të drejtat e grekëve në Shqipëri nuk përjashtohet askush…., shkruan Papulias.

     Mendon,edhe Janullaposin???Ore,eshte Janullaposi ky,apo sozia e tij?Me demek,i ngrohin shpatullat Janullaposit!-po kembet e ftohuara?Ngritja e Janullaposit behet me qellim per erresimin e ikones nacionaliste shqiptare F.S Nolit.
     Papulasi esht i pjerdhur,nuk e njeh realitetin shqiptar(edhe Sala nuk e njeh me),thjesht esht i porositur,ashtu si thua ti i mobilizuar.Falanga e pjerdhur greke ne ekspansjon.Idjotsia greke nuk ka fund.E kunderta po u ndodh.Braktisje e Kishave,per mos tu indetifikuar si grek.
     Vellezerit ortodoks duhet te konvertohen ne protestante.Eshte besimi me liberal Kristian,ashtu si Bektashizmi per myslimanet.

     1. tourkofagos says:

      ja kkkkkkkk i par,kush tjeter pervec se Zike kkkkkkkkk.ri hahhahahaha

     2. franko says:

      Mire o zagar, une per vete do konvertohem ne protestant.
      Po ti turk do ngelesh? Si do ja behet me ti?

    2. tourkofagos says:

     Si kkkkkk qe je dhe per kkkkkkklliqet qe shkruan,eshte teper normale qe ,vetem kkkkkkkkkk.ret Zike e plaku cam mund te te pergjigjen………………hahahahahah
     Po nuk tu mbush koka,ke ne dispozion edhe kkkkkkkk.in Hajriu…………..hahahahahaha

     1. Zigur Qarri says:

      tourkofagos mor narke,çfar te pickovi,mos te ka lidhur gje Lopa?
      Ti sikur ishe ne rregull.
      Temiani eshte per te larguar djallin,por djalli eshte vete Janullaposi,kurse ju lapanjozat jeni lakejt e tij.

    3. ar says:

     Sa shume rendesi qe u jepni ketyre “pershendetjeve” mor!Po jane krej te pa rendesishme,thjesht figurative jane!Punet nuk behen me deklarata pershendetese,por nen rrogoz!Keshtuqe mos u merzisni me pershendetjet qe i dergohen shqiptareve greqisht-foles,kesaj pakice te parendesishme qe eshte tkurrur shume!Edhe ata nuk jane aq “greke” sa mund t’ju duket!Po ti futesh vezhgimeve,do kuptoni se ne thelb ata jane po ashtu shqiptare,qe ne rrethana te caktuara historike nderruan gjuhen!Faktikisht pervec dialektit katunaresk te greqishtes qe ata flasin,ngjashmerite e tyre identitare jane te njejtat me shqiptaret perreth dhe jo me greket e sajuar te Greqise!Thjesht ata i perdorin te shkretet,shteti grek per synime qe s’kane te bejne fare me zonen e minoritetit!Synimet e Greqise jane shume me te medha,per gjithe Toskerine (Epirin e veriut) dhe jo per zonat e kufizuara te minoritetit dhe ata jane si gozhda e Nastradinit!Kjo eshte si puna e asaj: si keni qene,mire?Ju dergoj te fala!Te jeni mire dhe ju uroj shendet,e terci e verci! 🙂
     Ky Karol Papuli nuk eshte cam!Madje ai nuk eshte as epiriot ne pergjithesi!Familja e tij eshte e ardhur ne Epirin e jugut,e vendosur ne fshatin shqiptar Voshtine(ndermjet Janines dhe Konices)!Kjo zone e Epirit te jugut nuk i perket gjeografikisht Camerise!Cameria eshte pjesa jug-perendimore e Epirit,perposhte Llakes!Ndersa fshati Voshtine ndodhet ne pjesen jug-lindore te Epirit,ne zonen e Fushe-Janines e Maleve te Pindit,qe gjeografikisht i perket Toskerise!Sidoqofte ai eshte i ardhur ne Epir,nuk eshte vendali!Meqe eshte rritur ne nje fshat shqiptar(sot pothuaj te braktisur) ka shume mundesi te dije shqip! 🙂

     1. ar says:

      Se harrova! Ka dhe nje variant se familja Papuli eshte nga Parga e vajtur ne Voshtine,por varianti shtyhet me tej se familja eshte nga Anadolli te vajtur pas nje ushtaraku me sherbim ne Parge!

  2. dhaskal Todri says:

   stefanopoulos dhe papoulias dy presidentet shqiptare te fundit nga me te nderuarit ne greqi por sigurisht qe edhe ne jemi krenare qe kombi yne ka nxjerre burra qe perfaqesojne shtetet fqinje..

   1. Doni ALBO says:

    E kurse une nuk jam aspak krenar per keta shkerdhatash qe bejne deklarate kunder shtetit te vete te origjines, si ky prsh ose ai trapi me heret.

    1. Hektori says:

     sa do qe te besh cam je nuk behesh dot grek.

     1. mirel says:

      Po greket nuk e kane per rrace te jene came.
      Camet jane dembabadem sojllinj dhe te fisem, zot te vendit atje, dhe nuk ishin endacake e sherbetore si greket-arabet.

     2. Doni ALBO says:

      NUK JAM CAM, se here duhet ta them kete per cdo injorant qe nuk ka simpati per came.

     3. hajriu says:

      Or hektor 300 , Çam nuk behesh dot or hajvan , se grek nuk ngeli jevgjit dhe kkku..ve pa u bere.

    2. DUMBABEN says:

     Eh mor doni albo ,tani i shan se deri dje krenoheshim me ta .krijuan greqine ,i dhane nje shtet etj ,,etj ,,,kur i thosha hajriut qe arvanitasit nuk duan tu shikojne me sy me quajti produkt greqie dhe se une duhet te kerkoja babane tim .E verteta eshte se camerit muslimane i luftuan vellezerit e tyre ortodoks ne emer te padishahut ,edhe ortodokset shqiptare te maqedonise dhe ne troje te tjera shqiptare percmoheshin nga muslimanet shqiptare i dhe i mbanin larg derisa u detyruan per te mbijetuar te ktheheshin ne sllave .Prandaj edhe sot e kesaj dite nacionalizmi shqiptar eshte akoma i markes dumbabiste

     1. hajriu says:

      Ik o gje babane ti se nuk kemi nevoje per gjakprishur si ty dhe Papulias or idiot. Qe nga shkrinmi dukesh qe ke ment sa ai “miku” i raimondit or palle . Po papulias a nuk ishte mysliman ne ate kohe ??? Atehere pse papulias eshte i mire dhe une i keq???? Ju e keni gritur historine mbi genjeshtra dhe si do qe te rrotulloheni dhe te thoni po brenda e keni or pallavesh . Ik futi nje rruge stambolli se bene vaki e gjen babane …

     2. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

      @DUMBABEN,
      HAHAHAAHAA ti me te vertete dashke baben…hajt mos ki merak se ne shpine do ju rrine synetllinjte,vecse pak durim duhet….

      1. DUMBABEN says:

       Obobobob cme the more tajar synetlliu ,per nder, ju ta rruani per dimer, se per vere e rruaj vete

     3. hajriu says:

      Ik o gje babane ti se nuk kemi nevoje per gjakprishur si ty dhe Papulias or idiot. Qe nga shkrinmi dukesh qe ke ment sa ai “miku” i raimondit or palle . Po papulias a nuk ishte mysliman ne ate kohe ??? Atehere pse papulias eshte i mire dhe une i keq???? Ju e keni gritur historine mbi genjeshtra dhe si do qe te rrotulloheni dhe te thoni po brenda e keni or pallavesh . Ik futi nje rruge stambolli se bene vaki e gjen babane ……….

      1. DUMBABEN says:

       Hahahahaha na u nxeh hajriu ,e bere edhe papuliasin gjakprishur more i pabese ?po kete pse nuk e quan jevgjit? ,apo ty kthye rrota e historise mbrapa,pranoje hajri cami qe ata qe ju moren me dru ishin po ata bij arvanitaresh qe perzune me pushke shekuj me pare gjysherit e ty ,sa per babane me qe po me thua ta kekoj ne stamboll ,e kam gjalle dhe ne shtepi ,eshte goxha burre 78 vjecar .Sa per babane tend shfleto ndonje faqe historie mos shikosh ndonje andart grek me buzuk ngritur ,se historikisht ju kane leruar dy here

     4. Doni ALBO says:

      Mendon ndonjehere qe ka qene e kunderta, se ne cameri askund nuk me rezulton qe viktima kryesore kane qene ortodokset po e kunderta, suliotet o dumbabe ca kane qene….natyrisht qe shqiptar ortodokse, po si nxorren nje kriminel si milloshevici as vete nuk e di por kete e dini vetem tipat si ti dhe fagu te na i spjegoni, por nje gje eshte e sigurt qe ne ate mes myslimanet shqiptare te camerise kane qene viktima si te qeverise greke si te popullates atje por si dhe te vete shtetit shqiptar.

   2. Epirioti says:

    Krenar qe jam EPIRIOT, por JO Grek.

  3. Doni ALBO says:

   Qenka pas kane dita e cameve gjakprishur sot, natyrisht atyre qe jetojne ne shtetin e helaqeve.

   1. hajriu says:

    Lexo edhe ndonje liber qe flet per Çamet dhe Çamerine o Kosova . Se me sa shohe nuk eshte se e njihke mire historine dhe per kete nuk ke faj . Tung

    1. Doni ALBO says:

     E lexove cka kam shkruajtur a veq mjaftoi gjysmen ta lexosh dhe ta kthesh ne nje pergjigje rrufe, besoj nuk e lexove ate qe thashe per camet ne shtetin grek atyre gjakprishurve qe urrejne vetevehten e JO ty dhe camet ne Shqiperi o hajri, dallojne si dita me naten.

    2. Doni ALBO says:

     E lexove cka kam shkruajtur a veq mjaftoi gjysmen ta lexosh dhe ta kthesh ne nje pergjigje rrufe, besoj nuk e lexove ate qe thashe per camet ne shtetin grek atyre gjakprishurve qe urrejne vetevehten e JO ty dhe camet ne Shqiperi o hajri, dallojne si nata me diten.

  4. Artisti says:

   Keta jane krenar edhe per te qenit homoseksual per ate pune, keshtu qe skemi pse tju besojme kot…

   http:// gazetatema.net/web/2012/11/20/bollano-deklaron-se-vorio-epiri-ka-400-mije-grek/

  5. Luan Polican says:

   Dihet boterisht qe eshte sterni i Taip Papulias.

  6. zhaku i pamposhtur says:

   o fago ku je mer horr se plasi peshku ketej hahahaaaaaaaaa…oh sa me pelqejne keto replikat me sfond younanistanin…elladara eisai kavlla!!shiko ci bere patrioteve te mi albanos …ej cuna shqyjani marmiten turkofagut dhe elladares se e meritojne ha ha haaaaaaa!! me pelqen ndjeshmeria e shqiptareve per te replikuar kur behet fjale per problemet greko-shqiptare….ne kohen rekord mesazhet futen me bresheri…Zigur te lutem pranoje me te madhe se kujt duhet tia dime per nder ne shqiptaret per kete shpirt kaq luftarak dhe nacionalist qe shfaqim keto kohet e fundit??

   1. Zigur Qarri says:

    Zigur te lutem pranoje me te madhe se kujt duhet tia dime per nder ne shqiptaret per kete shpirt kaq luftarak dhe nacionalist qe shfaqim keto kohet e fundit??zhaku i pamposhtur

    Janullaposit dhe lakejve te tij,si trapi tourkofagos,sum sum,e kompani.
    tourkofagosit i pelqen melankolia greke orientale.Koalidimin e marmites e ka pervoj te hershme.

    1. zhaku i pamposhtur says:

     hahahaaaaaaaaaa….pikerisht…..ata jane me te vertete te keqinj por kane edhe dicka pozitive dhe duhet tua njohim keto merita aaaahahaaaaahaaaaaa…
     zike vllai e respektoj mendimin dhe formimin tend ,ne mesazhet e mesiperme une jam pozicionuar se cfare ka dashur dhe ku ka dashur ta dergoj papulias kete ‘dekoraten’ e sotme….ngaqe me beri pershtypje qe askush ketu ne forum nuk i ka pare si un keto deklarata te papulias kam nje fare dyshimi te vogel prandaj edhe kerkova mendimin tend ose te PLAKU ngaqe ju vleresoj mbase jam edhe un gabim por gjurmet e ‘ngjarjeve’dhe diplomacia e papulias me cuan ne deren e janullato 007…

  7. qytetar says:

   MALAGA, MALAGA

  8. qytetar says:

   Papulias i shkruan letër OMONIA-s,

   Tw dashur Vorrio Epirias krenar por te dhjere
   pasi te qepim breket e te vjedhim ndonje lek nga evropi
   te luftojme për te vendosur ndonje helen ne veri
   te krahines time Çameria, se ata jane bujar dhe
   do te na i mbajne me buke.
   keshtu si jami katandisur, te sulmojme e
   dhe ne turqi e bullgari e maqedoni mos ka ndonje hale hapur.

  9. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

   Thone se ky sojsez ka origjine stergjyshore mazlleme ,mos gabofsha….

  10. Mr. G says:

   Ky eshte rasti me egzemplar i nje pinjolli renegat shqiptar qe ka shitur dhe baben per pese aspra te dhiera greke. Kjo eshte ironia e fatit, pinjolli i Tahirit dhe Sulejman Camit eshte sot President i Greqise dhe po bene propagante per henelizimin e shqiptarve.

   Ja kush eshte linja fisnore e Presidentit greke Karlos Papuljas qe esht sternipi i Tahir Papulies, kurse djali i Tahirit eshte Sulejman Papulia dhe djali i tij eshte Grigori ,babai i Karlo Papulias.

   Per Tahir Papuljan na flete gjenerali britanik Thomas Gordon ne librin e tij “History of dhe Greek Revolution, Volumi I, Kapitulli V, faqia-259, viti i botimit 2005” .

   Ja si shkruan : – (Ne Mai dhe Qershor Suliotet munden dy here nje Bej shqiptar te quajtur Tahir Papulia, heren e dyte Marko Bochari e zuri rrobe Tahirin ne Kandja…….) .

   Kurse sot pinjolli renegat i Tahirit dhe Sulejmanit, Karlo Papulia, mashtron boten mbare duke pretenduar se eshte greke dhe mohon me paturpesi identitetin e tij shqiptar . Ja keta gjak prishur jane “grekerit” sot.

   1. kodrasadikit says:

    Shum me vonese por te falenderoj Mr.G.per shkrimin e detajuar ne gazeten tema ,kam pase njohuri se ky ka origjine shqiptare edhe gjate vizites se tije te fundit ne Shqipni por se ku jan gazetaret shqiptare qe as se ceken as qe e permenden nji fakte te tille bile ne kuptimin se njohja e gjuhes,shkollimit etj te ishte reciproke kur dihet se ne shqipni ka nji grushte greke e grekofile kurse ne Greqi jan te pakten gjusma e popullsise Arvanitase pa asnji shkolle shqipe ,si shpjegohet ky absurditet se kam idene por ne nji komente te atyre ditve e krahasova Papuliasin me Fadil Hogjen nji kosovare qe kishte pozita te larta ne ish JU kur u bene demostratat e 81 me lindi ideja se ky pasi ishte plak dhe e kishe hanger te veten si thuhet ne Kosove mendova se do te shperthen ne interesin kombetare e ti mbrone studentet por ai ishte ma radikale se serbet per te na denuar e sakrifikuar para sllaveve ,tani ky ka kohe pasi qenka bire shqiptari ka nji raste te rebelimit e ta thote te verteten per Arvanitasite e per problemin Qame ,por nese sreflekton e mbetet vegel renegate Greke zoti e marrofte dhe do te ngordhe si qene pa u permende e pa u perkrahe nga populli i vete siq shkuan edhe F hogja Ali Shukrija ose ali qeni etj.Rrnofte Shqipnija etnike …

  11. kuq e zi says:

   nuk eshte maskara por po shpeton koken meqe agimi i arte e ka kercenuar hapur se eshte shqiptar!!!!!!!!!!!!!

 2. ben says:

  eh o grek o grek hajd ma lepij njehere se kush spo te nget
  ti je turpi i europes ndoshta dhe me gjere i botes
  mos harro historine se shqiperia ta q… mamine

  1. 'kodoshi' says:

   kujt i drejtohet z papulias kur thote se ‘i bej thirrje te gjithe bashkatdhetareve tane’?? sepse ai eshte me origjine shqiptare…spo marr vesh gje…jane bere gjerat lemsh, z papulia nuk iu pergjigje atyre gazetareve grek qe te pyeten mbi origjinen tuaj,perse??

  2. majmuni ' hirko' says:

   z papulia i bej shum te fala turkofagut dhe xhaxhait tuaj taip erdogan papuliasit (hi hi hiiiiiiiii!!!!!!!!!!)

 3. ben says:

  eh o grek o grek hajd ma lepij se kush spo t nget
  ti je turpi i europes ndoshta dhe me gjere i botes
  mos harro historin se shqiperia ta q… mamine

  Respekte Shqipatare

 4. alban4eva says:

  po mire more Papuli, si ka mundesi qe te gjithe ju shqiptaret e Greqise jeni kaq cinike dhe te pafytyre?? pse nuk i keni ngjare cik arberesheve te Italise?? dalin ca nga keta te Agimit prej bakri, qe disa prej tyre jane shqiptare dhe flasin budalliqe, del ti, gjoja zoteri, gjoja i nderuar dhe ne flet pallavra per Pordhio Epirdha dhe per helenizma.. po pse nuk flet cik per arvanitizmin e Greqise? ata te paret e tu arvanitas more Papul i dhane pavaresine Gerqise, kurse ti hedh shashka helenizmi.
  mos harro ore Papuli, se cfare te mbjellesh do korresh, po peshtyve lart, ne fytyre do te bjere..

  1. hajriu says:

   O alban4eva , mos i ngaterro gjerat , Papulias nuk eshte arvanitas , ai eshte den babaden Pargali d.th.th Çam ortodoks nga Parga . Kur u krijua shteti grek , kush ishte ortodoks u quajt grek pavaresisht rraces dhe koha bene te sajen asimilon gjithmone e me shume . Por ne brendesi te shpirtit ai e dine qe eshte Shqiptar dhe çeshte me kryesorja eshte ushqyer e rritur nga Nena e te madhit Fuat Boçi(Boçari). Tung

   1. Kristiani says:

    Hajri

    Ne cfar periudhe jane konvertuar ne muhamedan Camet e Greqise dhe pse ? Pse nje pjese e tyre ngelen Cam orthodokse ?

    Si vertetohet se nuk jane pasardhes spahinjsh te cileve sulltani u fali toka per sherbimet e kryera portes se larte.

    Me cfar argumente dhe fakte i kundershtoni greket te cilet i kane akuzuar camet muslimane se kur ata luftonin maleve kunder italianeve dhe gjermaneve, camet muslimane u vidhnin shtepite dhe u masakronin familjet.

    Sado ti kesh inat, nuk besoj se greket jane totalisht te cmendur dhe ja fusin kot. Apo jo ?

    Ju thoni se kane qene te paket ata Came qe mund te kene bere ndonje krim. Cdo te thote kjo ? Kush ka qene ?

    Me jep nje pergjigje te ftohte Hajro se nuk marr 300 euro dhe e shof qe je shume emocional.

 5. nacionalisti says:

  papulias ty ta ka harru pordha vrymen,hajdeni e merreni vori0n se po ju presim

 6. mergimtari fv says:

  Kush eshte mekemsi i shpellarit ne kete davet anti-shqiptar ?

 7. Onufri says:

  nqs 10 mije pleq e plaka (gjysma vllehe)quhet “helenezim” i jugut me 1 milion shqiptare,atehere jeni me te mjere nga c’mendohej.

  meqe ra llafi,pas Kosoves dhe pjeses sone ne Maqedoni,gjeje pak o Pule kujt do ti hedhe shqiponja kthetrat…te fala 😉

 8. ΕΦΚΑΡΙΣΤΟ ΠΡΟΕΔΗΡΕ says:

  PRESIDENT FALEMINDERIT , JE NGA NGA NJEREZIT ME TE MIRE POLITIKANE QE NXORI GREQIA KETE SHEKULL

  1. Aurel Begaj says:

   Ca thua ti, as qe behet llaf, mire qe eshte allvanoz se te ishte per ju nga Ellenika vetem sallate domate me djath dhie…..

   pethame ellava, pethame……..

  2. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

   Thone se ky sojsez ka origjine stergjyshore mazlleme ,mos gabofsha….

 9. xxxx says:

  Gri pordh me rigon o shqiptari i ndyre bla bla bla “vorio epiri” juaj eshte si puna asaj lules artificiale keni 200 vjet qe i hudhni uje po kurre nuk u rrit po 1 perqind mbeti si dje edhe sot e po ashtu do te mbesi edhe ne te ardhmen o Taip i Athines ha ha ha ha ha

 10. arrixhiu says:

  Cpate or majmun
  sikur te kishe bese me shume
  do ishe djale i mire
  por ti na dole bythqir
  sikur te ishe pakez burre
  shqiptarine s’do e haroje kurre
  na vjen keq se flet dhe shqip
  s’kemi cbejme,ke greku je shit
  nuk po te shaj nga robt e shpis
  se ashtu jane rregullat e burrnis
  po nje te shame do ta qes
  je LEGEN dhe i PABESE

 11. era says:

  alban4eva fiks fare, po peshtyve lart ne surat do te bjere.

  A e dini ate thenien : jevgun e kishin vene perposhte, ai bertiste “dale se po u ngrita po nuk ju shqyeva” Po mire mo, ngriju njehere pastaj shohim dhe bejme.

  Jevgut grek i kane rene breket pertoke ai shet pordhe dhe kapardiset.
  Nuk ka nevoje tu tregosh turpin ketyre. Jane race inferiore dhe nga kjo kane dhe komplekset e jevgut.

 12. Tan_Tironci says:

  E ka thone bukur: Te mblidhen te tere rreth organizates se “Bashkimit” me i llaf, ta bojme Greqine , Shqiperi. Dhe me ne fund te nderrojne gjakun e jevgut me Ate te kuq, Shqiptar.
  Mos harroni, se Papuliasi para se te kalonte moshen per pension tha: “Qe Une, Kar-olios Pap-ulias kam pire Qumesht gjiri nga nena e nje Shqiptari Fierak, qe Zervaz, e deboi nga Cameria.
  Doni me per Belulin?

 13. dr alban says:

  ore mos na e shani z.papulia sepse ne nga fshati yne i themi nje fjale qe ‘peshtyn lart dhe te bie ne surrat’,ai ka presion te fuqishem atje ne greqi dhe ja do puna te sillet ne kete menyre,do ta shikoni ju kur te dali ne pension ai se ca sensacionesh qe do deklaroj…si puna e stefanopoulos qe tani qe doli ne pension e deklaroi origjinen e tij shqiptare…jemi te nderuar qe i kemi dhene kaq luftetare e heronj kaq ministra dhe presidente greqise e po kaq edhe turqise, o sa mire me qene shqiptar !!!!!

 14. Zigur Qarri says:

  Para disa vitesh bleva nje makine ne Gjermani(Essen) tek nje tregtar vlonjat.Ortakun e Sulos e quanin Kristo.Vlonjat je e pyeta un,duke e vleresuar nga dialekti,jo me tha,jam arvanit,ILIR,mu pergjigj me krenari.E kam mesuar un o Zike me tha Sulo,se pak shqip dinte ne fillim,i thash po je ILIR meso shqip.
  Nje shembull se sa shpejt kthehesh ne indetitet,nese ke vertet gjak shqiptari.
  Forcimi i ekonomise dhe ushtrise perkrah aleateve tane,USA,Itali dhe Turqi pershpejton qellimet e shqiptareve.
  Nje kronikan i mesjetes shkruan:Albanet mbrenda njeqid vitesh populluan rajonet me te medha te Ballkanit.
  Mos te kishte qene invazioni turk,nuk dihet se deri ku do te shtriheshin trojet dhe banimet e tyre.

  1. tourkofagos says:

   e lidhe lopen o Zike???
   ……mos te kishit qene ju fara e keqe azere,Shqiperia dhe Greqia do te ishin nje shtet,enderr kjo e pa realizuar,pas refuzimit nga ana e marmidave shqipfolese,te delegacionit arvanitas,derguar nga vet M.Botsari ne Shqiperi mbas zbimit te turqeve nga Greqia.Eshte pikerisht koha kur fillon urrejtia e arvaniteve ne Greqi,ndaj shqipfolesve myslimane,urrejtie kjo e cila vazhdon e do te vazhdoi per shume shekuj……….
   Shiko K.Papoulia-an,pergezon greket e OMONIAS dhe i fton ata per ”lufte” te pareshtur per ruajtien e helenizmit ne B.H.

   1. arrixhiu says:

    bythofagos dihet mire sesi perfunduan te gjithe kapedanet luftetare arvanitas e suliote pasi perfundoi revolucioni, shumica u presekutuan u torturuan dhe u vrane, te tjeret u asimiluan nga greket e pabese.

   2. plaku says:

    gojor,
    Ti thua : “pas zbimit te turqeve nga Greqia…”
    Ti duhet te dish se, ne vitin 1920 qrekeve ju keruajt bytha dhe hyne ne Lufte me Turqine. Fale flotes angleze, se turqit kishin marre Athinen.
    Ne Lozane te Zvicres u be traktati i Lozanes dhe midis te tjerave u vendos edhe shperngulja e grekeve qe, jetonin ne Turqi dhe e turqeve qe, jetonin ne Greqi. Prandaj mos thuaj kot, zbimi i turqeve nga Greqia. Kjo gje u be sipas traktatit te Lozanes. Mos genje more hor.Mos shtrembero faktet historike. Eshte interesant, se sic thua vete, ha buken e turkut dhe ben duvane e grekut, mosmirenjohes. Si je me gojen pas operacjonit??

    1. Aurel Begaj says:

     O Plaku po me vjedh te “drejten e autorit” po me vjedh copyright, gojor ja kam ngjit une Jorgos 😀

     Shaka se i pershtatet fiks si pseudonim!!!!!

     1. plaku says:

      Aurel Begaj,
      Te kerkoj te falur, por emri qe i ke vene ti i shkon shume horrit.
      Pershendetje.

      1. Tironci Lugano says:

       plaku
       Sa shpejet harrove.Gojor e kam vene une dhe duke ju pyetur dhe juve.Hajriu mund ta konfermoje kete.Se sot mungojne komentuesit e asaj “kohe” e ka te rinj si Aureli
       pershendetje

       1. Aurel Begaj says:

        Kam qene gjithmone ketu, em nick tjater “langaraqi” e kisha nickname, edhe pse kohet e fundit nuk te kam pare ta ndjellesh Jorgon sic i ha hije.
        Fundja e kemi kafshen tone te dores Jorgon une dhe Hajriu 😀
        Hajriu mund ta konfirmoje qe ja kam vene une emrin 😀
        qe te mos kete konflikt interesi rendesi ka qe nuk ja harrojme emrin Jorgos

       2. hajriu says:

        Ke shume te drejte o Tironci Lugano . Ate dite , mbaj mend qe kam qesh me lot kur plaku te pyeti : mire qe do ta quajme gojor , por me thuaj se ç’kuptim ka????…….hahahaaa …edhe sot kur e kujtoj qesh me lot . Respekte o Tironso , Respekte te gjithe patrioteve Shqiptare .

   3. durresstar says:

    ti o arqidhofagos..!!

    e vetmja,gjo qe mund te bosh,eshte te lash halet
    se per gjo tjeter,nuk je,sepse nuk ke indetitet.

    sa per histori,o pusht burre(gei)aleancen me shqipetaret
    e prishen,aziatiket fanariot,vellezerit e tuj,dhe jo
    shqipetaret mysliman,i te krishtere,sepse ne jemi te
    gjithe shqipetare,pervec ca plerave,si ju 330tat.

    lexo librin e Aristidh kolia,,,arvanitet dhe preardhja e grekeve
    dhe do te kuptosh,se kush e prishi aleancen,,,

    ai gamisou tora,,,

   4. Mbreti Gent says:

    Dhe cfare te mire fituan arvanitasit,pervecse ju mohua gjuha e nenes,zakonet dhe kulturen e tyre te paster iliro-shqiptare!
    Te shohesh ndryshimin midis grekeve-neonaziste ne gjeneze,dhe europianeve mjafton te shkosh ne Italine mike,te shohesh arvanitasit e vertete,qe edhe pas 500 vjetesh valevisin flamurin e kuq e zi,dhe me krenari thone prejardhjen e tyre shqiptare.Pasi Italia i mbeshtet,per ti perdorur si ure miqesie mes dy popujve,jo si greket qe percmojne cdo gje te huaj…tamam kafshe mesjetare…

    ps:Pervec neverise dhe perbuzjes shume te thelle qe ndjej per mendjen tende te mjere dhe te dhjere,me ler te them per here te pare dhe te fundit,qe rendesia jote ne kete bote eshte me e vogel nga nje spermatozid shqiptar i shperndare ne surratin e nje bushtre greke…

   5. danaos says:

    Greko-turko-mongol, ata qe refuzuan idene e krijimit te nje shteti me gifto-helenet paskan qene burra fisnik, po si mundet nje rrace e paster pellazgo-ilire, te jetoj ne nje shtet te perbashket me semito-egjiptianet e ardhur nga siria?,po a behet stan me pula? po a mund te bej marveshje shqiponja e lire pellazgo-ilire me gjarprin zvarranik helen? pse nuk thua se edhe Marko Bocari paska qene i helmuar nga ky gjarper

   6. hajriu says:

    Meqenese me dole edhe ne teme (per shtetin e perbashket Shqiptaro grek) , po te tregoj diçka . Kur evropianet propozuan nje shtet Shqiptaro- grek , grekerit i thane menjehere PO , kurse Shqiptaret e refuzuan direkt dhe ne menyre kategorike nje shtet te tille . Dhe ketyre jevgjiteve ju ka ngel gozhde nje refuzim kaq kategorik nga ana e Shqiptareve dhe nuk e thone shpesh se ndjehen te frustruar dhe tregojne inferioritetin e tyre ndaj Arjaneve te Shqiperise .
    Hahahahaaaaa….gojor je 1 , si me goje edhe me byç . Ik bo ndonje evro se te vajti ora per ne pune nuseeeeee…..

    1. Scanderbeg says:

     HHhahahhhahah Arian me emrin Hajri,haahhahahhaha ik o hajri kthe bythen nga dielli e fut koken ne dhe.Qe te jesh ajo qe the sduhet te jesh turkoshak shqipfoles.Sa te lezetshem jeni ju mbeturinat islamike ne token e Arbrit.

     1. Mr. G says:

      O “Skenderbeg” nga te kemi ti mor jahu qe e hidhke shurren kaq perpjete? Te duket vetia me shqiptar se Hajriu ngaqe je bekuar me shurren e djalit te kurrves se Jerusalemit? Mor legener te pacipe qe gjithe kohes vetem i keni rene me dore, se per tjeter gje nuk jeni. Cfar shqiptari je ti mor zagar i ndyre, ti je vecse nje produkt katakombesh qe nuk shefe me tutje se hija e kryqit qe mbane mby krye. Lexoje historine dhe shif aty se kush ka luftuar per kete truall. Sjhqiptaret musliman te dhuruan ty Shqiperine, kurse ndjekesit e djalit te kurves se Jerusalemit u peroqen te ngrinin Kaurristanin. E shefe ndryshimin more produkt kryqezatash?

  2. zhaku i pamposhtur says:

   ‘zike’ jam dhjer duke qeshur kur lexoj mesazhet e ketij forumi…nuk e di ne e ke kuptuar por ‘turko f’ eshte kripa e forumit ku te gjithe i drejtohen dhe tallin k@ret ne surratin e ketij fukarait dhe ky nga ana e tij na ‘respekton’ me menyren dhe gjuhen e tij…eshte shume e cuditshme sepse me pelqen te replikoj me tf por ky ka qejf vetem me ty…shiko ta respektosh ate sepse te sillet si nje dashnore besnike,une te bera nje pyetje aty me siper ndersa ky te ish ngjitur nga pas…hahahaaaaaaa

   1. Zigur Qarri says:

    zhaku i pamposhtur……hahahahaha,flm.Me akordet,jo me basët.
    Njeri nga keto skuthat bythshitur me shkruante,prit edhe pak,se me faturen e Cezi-it do te marresh edhe plumbin.
    Ke parë ti,të të urrejn sepse i ndihmon te mesojn te verteten!
    I thote nje nga keta skuthat Pellumb Xhufit:Profesor,perse ti do te më tregosh mua se kush jam!Se çfar je ti eshte pune per ty i thote Xhufi,un te tregoj se çfar ka qene yt Atë.Babi e beri tourkofagosin
    kapterr,nari Polenës perseri i pakenaqur.

    1. hajriu says:

     O zigur , thuaj asaj kiurves qe te ka shkruar qe me faturene CEZ do marresh edhe plumbin qe para se ta jape plumbin te ta beje edhe nje bokino ……. jo per ndonje gje por qe te dali ne gjak kiurva e athines .
     Kurse kjo e profesor Xhufit eshte madheshtore ….hahahaaa….po keta dalin te gjithe sternipa te Aliut dhe Sulltanit …hahaaa…
     Gjithone e me shume Respekte per ju o Zigur vellai!

   2. WEB says:

    Xhavit i pamposhtur ,cdo njeri tregon edukaten e tij neper komente ,fakti qe shan apo ofendon komentues si tourkofagos apo komentues te tjere ne kete site nuk te ben me te zgjuar se te tjeret ,apo kujton se kush shan me shume ai ka te drejte .Fakti i sharjeve apo ofendimeve kundrejt komentuesve te tjere nuk te ben me superior,por tregon vetem mangesi argomentesh ,injorance ,mungese edukate ,dhe i pa afte te perballosh tjetrin me diskutime te vlefshme .Dhe behesh akoma me i peshtire kur kerkon mbeshtetjen e komentuesve te tjere per te bindur vetvehten se ke te drejte ne ato qe shkruan

    1. tourkofagos says:

     lere file mou,arapin se ai shpreh ate qe ka brenda tij,ADN turkoshake,nje korrak nuk mund te jete ndryshe.Kjo pasqyrohet kur eshte ne distance,sepse kur je prane tij,nuk nevojitet te degjosh se cfare thote,sepse era arabe,e ”zbulon” ADN -ne e tij…..pune korrakesh!

  3. Landi- Sverige says:

   Hahahaha! Sa kondradiktor qe je more Zigur! Na thua se “nje kronikan mesjetar shkruan se albanet brenda 100 vitesh populluan rajonet me te medha te Ballkanit”!!!! Kur ka ndodhur kjo?! Sipas teje (kronikanit mesjetar) albanet qenkan te ardhur ne keto troje te cilat i populluan brenda 100 vjetesh?! Me pas shkruan se “po te mos kishte qene invazioni turk, nuk dihet se deri ku do te shtriheshin trojet dhe banimet e tyre”!!! Para invazionit turk, principatat shqiptare ishin nen Perandorine Bizantine me kryeqender Konstandinupolin. Princi i Arberit Gjergj Kastrioti, luftoj per mbrojtjen e kristianizmit me flamurin e Bizantit ndaj barbareve otoman qe per ty qenkan aleatet tane!!! Ishin keto popullsi qe u larguan ne trojet e aleateve te tyre, ne Greqi e Itali per ti shpetuar turqizimit, duke vazhduar kulturen, traditat dhe qyteterimin e perbashket. Arvanitizmi nuk do te kishte kuptim pa qyteterimin helen dhe me pas ate romak. Ishin keto qyteterime qe i dhan jete, e zhvilluan dhe qe krijuan mundesine e nje bashkejetimi per mijra vjet. Nga ana tjeter ishin arvanitasit qe ndihmuan per kauzen e perbashket, per lirine dhe mbrojtjen e helimizmit nga otomanizmi dhe qe cuditerisht ju perpiqeni ta luftoni me ndihmen e aleatit tuaj te politizuar ne AK duke na kujtuar kufijte e perandorise otomane te vitit 1821!!! Pra rikthimin e barbarizmit otoman apo te islamizmit te “moderuar” te vitit 2013!!!

   1. Ben Chicago says:

    Nje gje ka treguar historia:Qe antishqiptaret me te medhenj jane shqiptaret e greqizuar,Pra arvanitasit,apo keta kokpalaret e sotem si vilahet etj.Krimet e tyre ndaj shqiptareve jane me te medha se te grekeve.

   2. Zigur Qarri says:

    Para invazionit turk, principatat shqiptare ishin nen Perandorine Bizantine me kryeqender Konstandinupolin.Landi- Sverige

    Eshte e vertete.Pikerisht kjo hapsir pa kufi ishte dhe mundesia per tu hapur.Ne ate koh nuk njihej nacionalizmi,hapsirat ishin pa fund.Shqiptaret kan pasur rritje biologjike me shume se te tjeret.
    Komuniteti Europjan e afron perseri kete mundesi.Shum qellime arrihen edhe me evolucion.

   3. danaos says:

    Landi verige e papjekur, per alvanoi, ose albanet dhe albanopolin, i ka permendur Klaudio Ptoleme, teoria juaj greko-ortodokse se gjoja ortodoksizmi juaj paska mbrojtur arvanitasit nga “muslimanizmi i shqiptareve myslyman” eshte e njohur dhe e dale boje,sepse dihet nga te gjithe se shqiptaret jane myslymane jo praktikane,dhe me se shumti besojne ne zot sesa ne fe pra jane dei-st, fakteqesisht per ju keto teori ne kete shekull nuk i beson askush pervecse ultra ortodokseve greko-serb,fatmiresisht per ne shqiptaret te gjitha shtetet europiane sot jane shtete laike dhe multifetare,qe respektojne besimin e tjetrit,por edhe ate qe nuk beson, pra e drejta e te besuarit eshte e lire, gje qe shqiptaret e kane arritur shekuj me pare,nese ti akuzon shqiptaret per nderrim feje atehere natyrisht lind pyetja ju “helenet” perse i braktiset zotat e olimipit dhe perqafuat fene ortodokse? ju greket e sotem nuk jeni mbartes se kultures se vjeter helene se ska sesi te jesh ultra-ortodoks dhe helen, nuk ka kulture helene ekskluzive vetem ju injorantet e greqise e besoni kete gje sepse popujt e nje rajoni japin dhe marrin nga njeri tjetri,

 15. Lidi says:

  Ky ka frike qe vlet keshtu se eshte me origjine nga Vroshtina e Camerise dhe se disa media greke e akuzuan se ka prejardhje shqiptare prandaj ky pjerdh keshtu nga halli i shkreti se eshte prethident.

 16. Horri i Bulevardit says:

  Ti mor grek i qelbur qe ke hengur buken e shqiptarit, ske nevoje te falenderosh OMONIAN, falendero Sali Berishen, qe e solli kete gjendje, sic e urdheruan qarqet antishqiptare, se ishte Sali Berisha qe hodhi idene se jugu jane greke, apo i keni harruar deklaratat e Berishes, qe per tju kundervene shqiptareve te Jugut qe nuk ishin berishiane, ky qen monster i quante greker, sa edhe kosovaret se paten te lehte te shkojne ne pushime ne bregdetin jugor se mendoni se atje jetojne greket.
  Por po vjen koha qe edhe Cameria ose me mire te themi Epiri i Pirros, qe do te shqiptarizohet perseri ashtu sic ka qene me shqiptare edhe atje do te valoje flamuri Kuq e Zi.
  Shikoje edhe aleati juaj sllav Rusia po mesohet me kete idene e Shqiperise Etnike.

 17. zum zum says:

  dolen camoket dhe komentojne , zikja me mbiemer qari ,apo kari. hajria xxxxx dhe komentojne nga 20 here , respekt per presidentin , dhe gezuar omoniaaaaaaaa, zito i vorio ipiros

  1. 1 says:

   ik mor rrugac,mbush breket…

  2. arrixhiu says:

   Me cfare te zifto, me 0.83%, nuk beni as 1%, edhe aq jeni ortodoks te asimiluar.

  3. hajriu says:

   Na ngaterron me veten ti or jevgjit , he o laraman ???????? Po ne nuk jemi as te zi qe te na ngaterrosh me jevgjiter si puna jote. Ik nderroja turnin gojores oj gore se keshtu pastron edhe emrin o n’sumsum.

 18. Mbreti Gent says:

  Papulias,nje spermatozoit cam …tradhetar,asgje me shume se kaq .

 19. salk,,, says:

  vafshi ne veren e grekeve,,,,,

 20. vlora 1912 says:

  Kjo eshte te gjithe ata teveqelat, injorantet e pagdhendur shipetare dhe vecanerisht per orthodokset e qorruar shqiptaret; per ata qe genjehen per dy lek dhe nje cape buke, per ata qe thone se Jonullatos ka kontribuar ne Shqiperi. Greku po grek mbetet; race e basarduar.

 21. alban4eva says:

  zum zum, po mire o mire, beja “zito” ti beja, se pastaj do e shohim kush do ia beje “zito”, o u befsh i zi katran.. po ca them edhe une, ti i zi je, se je grek..

 22. Dukati! says:

  Papumats. Ti ke ardhur disa herë në vorjoepir: Disa u ka pritur Dukatai orthodhoks dhe kini skuqur detin jonë, Tasht ejani kollofirak bashkë me renegatët që kini në himarë, Ju japum fjalën e nderit se këtë radhë do ju fusim dhe një dru në bzthë.
  Rroftë Shqipëria etnike, Poshtë shovinistët e veladobëve.

 23. kola says:

  Rri urte o Papuljas se po te vjen atje Kreshniku i Spahijve me Myslimin e Pashajve e po te bene mut

 24. el greco says:

  O njerez te trashe, mesoni te lexoni mire, te perktheni mire dhe pastaj te komentoni.
  Papulias tha se eshte krenar per helenizmin (dmth greket) e Vorio Epirit.
  Dicka mese normale, eshte krenar per bashkekombasit e tij qe jetojne ne Shqiperi.
  Kurse redaksia e Temes, ndonje dallkauk kuptohet, e ndryshoi thenien duke e bere “jam krenar per helenizimin e Vorio Epirit”.
  O dallkauk, eshte tjeter gje “helenizmi” dhe tjeter gje “helenizimi”.
  Ikni merruni me ata te Agimit te Arte dhe flisni brockulla, por mos pergojoni Presidentin helen.
  Merrni flake si kashta sa lexoni fjalen grek dhe nuk e merrni mundimin njehere te shikoni si jane saktesisht gjerat.

  A se harrova, mos harroni te paguani faturat e KESH (se CEZ ju la shendene, s`merret me me ju).

  1. mirel says:

   sa i mencem je ti el-greko,. aq i mencem sa nje grek i trashe dhe maskara.
   Ah, harrova, ne Gjermani ju nxirrnin me shqelma prapanices nga vendet ku hynin gjermanet, dyqane lokale, stadium , teater..
   Dilni derra grek iu thoshin.
   E kuptoj perkatesine tende me ta.

  2. arrixhiu says:

   el gaygreco keni gati 1 jave po sulmoni nga gazetaret e deri tek politikanet me bomba.

 25. zum zum says:

  alban respekt per ty , kemi dhe ndajme te njejtin qellim , te heqim satrapin berishe , dhe mos haro camoket ,kosovaret jane te ghithe me te , besnik te tij me fakte , i njoh mire , ata na thone se jane vlonjat dem baba dem ,kjo sduroet .

 26. dritani says:

  Kauza e perbashket…?!
  Cila eshte? “Megali Idea” e Shekullit XIX?!

  Ka rrjedhur apo e kane kapur per koqesh?

 27. tourkofagos says:

  pershendetja e OMONIA-s nga Papoulia,eshte nje shuplake ndaj gjithe cameve te pabese,por edhe majmuneve shqipfoles gyzele,kete pak arrijne ta kuptojne.Edhe nqs supozojme se Papoulias ,vjen nga nje prejardhje myslimane shqipfolese,ai u perplas ne fytyre ”origjinen” korrakeve te sotem shqipfoles edhe ketu ne site,duke thexuar se;eshte turp me qen korrak.Por keta zoulou nuk arrijne te kapin thelbin e deklarates se tij dhe si gjithmone i fryjne marmides[si perhere],duke share apo gajasur me injorancine qe i karakterizon……….pune zoulou-she!

  1. hajriu says:

   Po mire moj gojore , kur eshte ortodoks eshte i mire dhe kur po i njejti person eshte myslimane eshte i keq???????? Te jesh kaq hipokrite moj gojore??? Vetem nga nje grek mund ti degjosh keto teori absurde … grek hesapi puna jote …. hajt ik merr turnin se te vajti ora per ne pune nuseeeee … puç puç

 28. alban4eva says:

  zum zum, mos ofendo te lutem, une jam shqiptar, dhe mbroj ceshtjen shqiptare, ashtu si ti qe je grek dhe mbron ceshtjen greke. ti nuk ke aresye te shash Berishen dhe aq me pak ta heqesh qafe, sepse fale Berish kucedres, vijne greket e tu ne toke shqiptare dhe shesin pordhe.

  keshtu qe je i lutur mos te besh rolin e kamaleontit. ata qe jane besnike te Salehut, nuk ka rendesi qe jane shqiptare, se edhe shqiptaret nuk jane engjej, ka nga ata qe jane te ndyre dhe te poshter, biles jane shume.. dhe keta pisa shqiptare i shkojne mbrapa Salehut per interes.

  sa per camoket dhe kosovaret, ata jane shqiptare, keshtu qe je perseri i lutur mos ta kruash me rracen shqiptare, nga cdo krahine qofte, Shqiperi, Maqedoni, Cameri, Kosove, Mal te Zi, etj.. pra, pavaresisht krahinave, shqiptari mbetet shqiptar, me te gjithe veset dhe gjerat e keqija qe mund te kete..

  dhe mos bej rolin e dhelpres kur thua “ndajme te njejtin qellim”, se me lart ke shkrujtur rrofte Vorio Epiri.. dhe une nuk mund te ndaj kete qellim absurd me ty fashist grek.

  e drejta jote te bertasesh rrofte Vorio Epiri, si gerk qe je, por mos hajde dhe te na shesesh sapunin per djath, more vesh o greku?? ik e berit neper ishujt e Greqise rrofte Pordhio Epiri, se atje i keni tokat ju greket, ne mes te detit, more vesh gerku???

  hajt bej cicin andej.. eladhishte…!!!

  1. eleΥΘeriskepsi says:

   alban4eva ,
   nuk e kuptoni sesa kontradiktor jeni ?
   Shkruani dhe kjo eshte e sakte se ” iliret dhe greket e lashte ishin kusherinj”.
   ….pastaj beheni “athirostomos – ne greqisht shkruhet ,αθυρόστομος kur flisni per “kusherinjt tuaj”!!

   Vertet arvanitet dhe arbereshet filluan te emigrojn ne shek.12 !

 29. alban4eva says:

  bythofagos, ty eshte e kote te ta marrim per keq ate qe thua, se ti je nje cope kerme greke, cfare mund te presesh nga ty. ne nuk e kemi me ty problemin, se problemi jot eshte i zgjidhur, biles as mund te quhet problem i joti, ti je nje cope vemje aziatike.

  problemin ne shqiptaret e kemi brenda, e kemi ne krye te shtetit, qe aty fillon dhe buron e keqja e ketij vendi.. peshku qelbet nga koka…

  kurse ty, ehhhhh, cte te thuash ty mor i permjere.. ti je nje cope turk bythzi, asgje me shume..

 30. dhembeli says:

  500 vjet sundim kane lene gjurme. Per nje kothere buke e nje dylym toke turqit kane lene rasatin e tyre.
  Jane keta qe llomotisin e qe nuk kane gjak shqiptari dhe e ndajne shqiperine ne grekjevgj.
  feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

 31. eleΥΘeriskepsi says:

  Epiri eshte nje dhe vete fjala epir eshte greke dhe gjithe bota e di
  Name and etymology

  The name Epirus comes from Greek: Ἤπειρος, Ēpeiros (in both Doric Greek and the native Northwestern Greek: Ἅπειρος, Ápeiros), meaning “mainland”. It is thought to come from an Indo-European root *apero- ‘coast’, and was originally applied to the mainland opposite Corfu and the Ionian islands. Epirus for the Greeks represented the “epitome” of a hardy, often inhospitable land that was unsuited for cultivation and therefore needed hard labor to yield a livelihood; hence it was called “εὔανδρος” (eýandros, i.e. [land] of hardy -literally: “good”- men). The local name was stamped on the coinage of the unified Epirote commonwealth: ΑΠΕΙΡΟΤΑΝ (Āpeirōtān, Attic Greek equivalent: Ēpeirōtōn, i.e. “of the Epirotes”, see image right). The Albanian name for the region is Epiri, deriving from the Greek.

  Problemi i shqiptareve ka qene eshte , dhe do te jete mosnjohja e historis,duke filluar qe nga prohistoria (koha e gurte,pellazgeve,grekeve,romakeve,ilireve shqiptareve,arvanitesve .
  PARADOKSET SHQIPTARE NUK KAN FUND.

  Perse nuk ka gjuhe ilire,alfabet ilir,filozof ilir,.shkrimtar ilir,arkeolog ilire ,matematicin ilir,monedha ilire,teater,tragjedi,komedi ilire etj etj etj
  Perse per gjithcka u referohen filozofeve grek ?!!
  Perset pa fund nuk jepen me thenjet “studimet e paguara gjoja historike te te huajve per arsye thjeshte strategjike per interesat e shteteve te tyre te cilat shqiptaret u referehen dhe nuk kan asnje baze shkencore,historike ,arkeologjike etj etj..
  Keto jan vetem per konsum te brendshem all-ban.

  DOKUMENTET TUAJA HISTORIKE JAN AQ QESHARAKE saqe nenvleresojn intelegjencen njrezore.
  Arrini te quani dokimanter historik financimin e soros ne televizionin SKAY (nuk ja vlen te flasesh per kete plak vampires ),se gjoja pamvaresin ndaj turqeve greket e kane nga shqiptaret dhe se arvanitet jan shqiptar tipu hajri & co!!!
  Lufta per pamvaresin greke filloi vite me para nga FILIKI ETERIA me te cilen u bashkuan edhe arvanitasit kunder ottomanizmit.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Filiki_Eteria

  Perse te ashtequajturit arvanit iken nga shqiperia dhe erdhen ne greqi ne shekujt e 14-15 dhe luftuan kunder turkalvanezeve tipu hajri?!!!
  Perse nuk luftuan me all-banet kunder ottomanizmit?!!!
  Perse nuk e quajn veten all-ban, (per ata all-ban eshte sinonim turkoshak)etj etj ?!!!

  Sepse arrijn deri ne paradoks sa te mburren tipat hajri & co me heronjt arvanit te cilet nuk erdhen nje mengjez te bukur ne greqi te luftonin perkrah grekeve ashtu sikurse ju paraqiten juve ne librat historik.

  Mqs u referoheni arvanitesve ,po marrim si shembull Mark Bocarin .
  ne shqip
  http://sq.wikipedia.org/wiki/Marko_Bo%C3%A7ari
  ne anglisht
  http://en.wikipedia.org/wiki/Markos_Botsaris
  ne greqisht
  http://en.wikipedia.org/wiki/Markos_Botsaris
  lexoni edhe per suliotet
  Lhttp://en.wikipedia.org/wiki/Souliotes

  P.S.1
  I referohem vikipedias thjeshte per munges kohe .

  1. 1 says:

   O mjerane,Epir quhej Shqiperia ne mesjete,Epiri i siperm dhe Epiri i Poshtem,deri ne vitin 1912 Greqia Epirin e quante “Shqiperia e poshtme”!Sa per historine,nuk ka falsifikatore me te medhenj se greket!
   Me permend filozofine zoterote po harrove qe ti je e krishtere fale peranndorit romak Konstandin i lindur ne Nish te Dardanise, me prejardhje boterisht te njohur Ilirie…

   Fjala Epir,rrjedh nga helenishtja e vjeter(jo nga greqishtja e sotme qe nuk ka lidhje me helenishten e lashte),dhe nuk percakton etnine e vendit por gjeografine e tij, Homeri me fjalën Epir nënkuptonte vendet përballë ishujve, duke përfshirë Leukadën.Më vonë banorët e Korkyrës dhe të ishujve përreth me emrin Epeiros quanin tokat përkundrej ishujve, që shtriheshin gjatë bregut të detit Jon, të banuar nga fiset kaone e thesprote. Fjala Epir rrjedh nga fjala e greqishtes së vjetër Apeiros, që në dialektin dorik do të thotë stere, ose kontinent (tokë). Ajo ka pasur kuptime të ndryshme gjatë historisë së kësaj krahine. Kështu pra emri Epir në fillim ka pasur kuptim gjeografik e jo etnik.
   Epirin vete historianet helene Tukididi,Skymni, Polibi, Livi,Plini e shume te tjere e quanin toke barbare,njelloj sic quante iliret,toke jo greke…
   Kundershtaret me te medhenj te “historianeve greke” nuk jane shqiptaret,por historianet e lashte helene,qe kane thene te kunderten qe “historianet” greke te sotem thone!

   Sa per kujtese,e vetmja gjuhe ne planet ku fjalet ilire kane kuptim eshte SHQIPJA…

   ps:ajo qe quan ti “histori e fallsifikuar e sorosit”,nihet nga te gjithe historianet qe kane dy fare tru ne koke,te vetmit qe vazhdojne te thone qe Jezusi ishte grek,eshte kisha dhe shovinisto-nazizmi juaj i semure,qe nuk ka sherim!
   ps2:Kur mbreti Oto zbriti ne Greqi,tha; KU JANE GREKET…,pa merak madheri u shpreh nje tjeter afer tij,greke nuk ka,por shqiptaret do te jene gjithmone besnike…

  2. dritani says:

   Te pjerdhsha trute! Ku do te dalesh me keto idiotesi! Ju kujtoni se koha ngel ne vend!
   Sipas teje te fillojme te ndajme tokat si para 3000 vjetesh meqenese na u quaka Epir?!
   Ameriken dhe Kanadane t’ia japim indianeve sipas atij trurit tend qe ka zene merimanga?

   Per mungese kohe lexo se kur kane filluar te tjeret te shkruajne:

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_languages_by_first_written_accounts

   Mos ju duket vetja me superiore se Italianet, Gjermanet, Holandezet, Nordiket, Zviceranet, Anglezet, etj?!

  3. juliusx (ose gjakdhjere i janulles) says:

   Nese ka origjine shqiptare ky Papuliasi…sikter…c’na duhet

  4. hajriu says:

   Ti je bere si papagalli oj elefteriqiiiiiqiiiiiii …….. ik oj nuse kullot dhite …. dhe leri prrallat me grek oj tyryfyçke ….

 32. tourkofagos says:

  per gjithe zoulou-te ne kete site;

  1. Aurel Begaj says:

   Kjo gje ne polici te kishte ndodhur ketu ne Itali do ishin varur per gjuhe gjithe Mareshallet e Carabinieri, por ne Itali policia merret me gjera serioze, merret me mafjen me te fuqishme ne bote, me evazoret qe nxjerrin miliarda euro ne vit nga Italia.
   Por ketu Policia eshte institucjon serioz, nuk merren me budalleqe si ne Greqi, nuk merren me flamuj si ne Greqi, se vetem flamuri u ka ngel grekeve.Ketu policia ka ne radhe te pare kulture “njerezore” edhe ne radhe te dyte kulture juridike(gjera qe si kane politikanet greke lere me policet greke) policia ne Greqi eshte si ne Shqiperi, maqineri votimesh. Te kishte ndodhur kjo gje ne Itali, do kish marre nami uraten me kete vend, ne Greqi nuk respektohen e drejtat e njeriut, jane komb qe jetojne ne primitivitetin “osman” u duket sikur e gjithe bota i ka syte nga Greqia.Sot degjova ne autobuz rruges per ne shtepi, njeri kishte qene ne Greqi edhe ishte “pataksur” se ne Greqi po fillojne te djegin mobiljet edhe rrobat e vjetra ne soba se skane “evrò” per te paguar ngrohjen, ja pra e gjithe bota i ka syte nga ju se ini bere gazi i botes, “magjypet e evropes”,te them te drejten me erdhi per te “qare” por kur shikon qe dhia e zgjebosur e mban bishtin perpjete, kaposhat pa bisht ju ini.U duhej kjo “fundosje” qe ta kuptoni mire ku do perfundoni, t’u futet hunda ne m** edhe juve, efekti bumerang do u godase mos kini merak, do dilni te lypni tek gjyzelat tyrq, mi beni selam Erdogani dhe Davitogluse……

 33. zum zum says:

  ha haaa haa e nxore koken o turk i qelbur ,ty qe shan greket ke par picir ne kufij , ose ke qene ajdut dhe nuk munde te jetosh si te tjeret m ade ja ghyzel ,se me te mire nuk do . ti duet te jesh i shartuar pa indetitet

 34. toni says:

  Nje llogjike te tille per historine mund ta kete vetem nje njeri qe ha xaxiq gjithe diten dhe loz domino,shkoni mor pabuksa punoni se lat nam duke dhene mend dhe kur nuk dini asgje,hyzmeqare keni qene dhe do ngeleni. Shqiptaret mos te merziten per komente te tilla ti kthejne ne humor dhe te kuptojne se deri ku shkon mendja e nje Greku.

 35. monitor says:

  obobobo ,,,, filluan tani ti shajne arvanitasit ,deri dje te gjithe krenoheshim se krijuan greqine ,tani mbas deklarates se papuliasit nuk i duan me ,hajde merre vesh kete pune .mjafton te shikosh ne you tube videot e nacionalisteve me fotot e arvanitareve ne luftim ,kollokotronit ,bubulines etj ,,,po tani si do ja bejme me historine tone ?ajo qe deri dje krenoheshim na doli huq .E verteta eshte se na urrejne se i kemi luftuar per hir te pushtuesit dhe ata akoma nuk e kane harruar ,na kane bere lanet

 36. alban4eva says:

  eleΥΘeriskepsi , nk ka alfabet ilir sepse gjuha ilire (pellazge) nuk ishte e shkruar, por vetem e folur, sepse ashtu sic arsyeton ti, dmth, qe cdo gjuhe qe nk shkruhet, i bie qe nuk egziston. pra edhe gjuha e Sioux-ve te Amerikes i bie qe nuk egziston, sepse edhe ajo nuk shkruhet, keshtu??

  dhe si ka mundesi qe nje pjese e mire e fjaleve te Homerit shpjegohen vetem ne gjuhen shqipe, a ma thua? si ka mundesi qe emrat e perendive te olimpit shpjegohen vetem me ane te gjuhes shqipe??

  dhe ti eleΥΘeriskepsi duhet ta dish shume mire, qe iliret dhe greket e lashte ishin kusherinj, por ne faza te ndryshme zhvillimi kulturor, greket ishin me te avancuar sepse ishin ne kontakt me popujt e mesdheur, kurse iliret me te prapambetur, sepse jetonin ne male.

  por je i lutur te mos ngaterrosh grekerit e dikurshem, me grekerit e sotem, Greqia e sotme eshte nje mozaik popujsh, ku jane mbledhur nje sere rracash nen emrin “ortodoks”, kush eshte ortodoks eshte grek, dhe automatikisht identifikohet me grekerit e lashte, kjo ehste poshtersi, keshtu qe ti eleΥΘeriskepsi, mos e mbaj veten per pasardhes te grekeve te lashte, sepse e ke prejardhjen nga Azia..

  arvanitet zbriten jo ne shekullin e 14, 15 sic te pelqen ty, por kane zbritur shume me heret, qe ne shekullin e 12, dhe ishin ata arvanitas dhe te tjer me vone qe luftuan per clirimin e Greqise dhe i dhane pavaresine Greqise..

  ajo Fili-qi Eteria qe thua ti, eshte e vertete qe ishte nje shoqeri qe u krijua per clirimin e Ger-qi-se tende, por ne fund doli se ajo mbronte interesat e kishes, sepse pas revolucionit vendin e moren ne dore prifterinjte, dhe ma pas filluan ndejekjet e egra kunder arvanitasve, ose behuni te krishtere dhe mos flisni per prejardhjen tuaj, ose largohuni nga Greqia, pra po ndiqeshin ata qe i dhane fitoren Greqise tende te qelbur..

  ata all-banet qe thua ti eleΥΘeriskepsi me tallje, luftuan jo vetem ne Gre-qi-ne tende, por kudo qe kane vajtur, Mehmet Aliu e nisi “karrieren” e tij vetem me 5 luftetare, dhe pas disa vitesh u be perandori i Egjiptit, dhe biles ndermori fushate luftarake kunder Turqise dhe desh e derrmoi, po mos te nderhynin fuqite e medhaja per ta shpetuar..

  dhe ata all-banet qe thua ti eleΥΘeriskepsi, nuk lufutan ne Ger-qi turk-allvanezet, sic mesoni ju ne shkolla prifterinjsh ne Gre-qi, por ata luftuan turqit. po greket c’benin sipas teje? greqerit rrinin dhe mbanin kishat, mos tu prisheshin kishat, sepse greqerit ate donin, ate kishin si qellim ne jete, kishat e tyre.

  kurse shqiptaret donin LIRI, ky ishte ndryshimi mes arvanitasve dhe greqerve.
  ata all-banet qe thua ti eleΥΘeriskepsi, luftuan turkun me nje egersi qe asnje popull tjeter nuk e ka luftuar, hiq ndoshta armenet. dhe prandaj edhe turku kur bente raprezalje i grinte shqiptaret, i shfaroste, sepse ishin nder te pakte popuj qe benin kryengritje here pas here.. kurse greqerit e tu ishin te matufepsur me kishat dhe Janullat e asaj kohe..

  dhe luften e pavaresise se Greqise nuke filloi Filli-qi Eteria, ajo u krijua si organizate, por ne terren fushaten e filluan te paret arvanitasit, ose me sakte Ali pashai, nese do ta dish ti.. Filli-qi Eteria nuk beri gje tjeter vecse mori ne dore freret e kryengritjes, qe pastaj ne fund fare tia linte ne dore Patriarkanes dhe despoteve dhe goxabasheve..

  luften e vertete e bene arvanitasit, do apo nuk do ti eleΥΘeriskepsi. shkendijen e dha Ali pashai, dhe me vone u perhap ne gjithe Greqine.. 90/100 luftetare ishin arvanitas, kete e pohojn edhe te huajt qe vinin ne Greqi ne ate kohe.
  keshtu qe mbaje Filli-qi Eterine ti eleΥΘeriskepsi dhe ta gezosh, peshen derrmuese te puftes per pavaresi te Greqise e mbajten ne kurriz paraafdhesit e ketij Papulit qe flet pallavra, se mbase ka rrjedhur..

  dhe persa i perket lashtesise, ta thashe me lart, si ka mundesi qe shumica e emrave te perendive te Panteonit grek, shpjegohen ne gjuhen shqipe..dhe jo vetem emrat e perendive, por nje mori fjalesh te shkeputura nga Iliada e Homerit.

  besoj se i ke lexuar librat e Aristidh Koles, “Arvanitasit dhe prejardhja e grekerve”, dhe “Gjuha e perendive”..
  po i ke lexuar dhe vjen dhe ben keto komente ketu ne forum, te kuptoj, sepse do mbash anen e grekeve te tu, por nese nuk i ke lexuar, te keshilloj ti lexosh, keshtu qe ti hapesh ti syte o greku, jo ne shqiptaret.. (Aristidhi ishte qytetar grek, me origjine arvanitase..)

  dhe ata qe bene lavdine e Greqise se vjeter, zbriten nga malet e Shqiperise, more vesh?

  1. hajriu says:

   Hallall o alban4eva , nje shpiegim perfekt ! Po kujt ja shpiegon bareshes elefteriqiiii..???
   Po te jap nje shembull te idiotesise se kesaj tyryfyçkes . Fjala epir thote tyryfyçka elefteriqi eshte fjale greke , OK. Dhe si rrjedhoje thote ajo eshte toke greke . Tani une e pyes tyryfuçken elefteriqi , edhe fjala evrope eshte fjale greke dhe sipas llogjikes se kesaj bareshe i bie qe edhe evropa te je te greqi??????????????!!!!!!!!!!?????????????
   Sikur te lexoje Strabonin tyryfyçka elefteriqiii , i bie qe te shkuli floket nga deshperimi kur te marri vesh se ku jane kufinjete e vertet te greqise . Nejse , eshte humbje kohe te merresh me elefteriqite she jevgjitet e tjere te athines , keta jane indoktrinuar nga kisha greke aq shume sa kujtojne se dielli nuk lind po nuk u zgjuan keta nga gjumi.
   Edhe nje here Respekte!

 37. alban4eva says:

  zum zum, je i lutur mos te shash rracen tende turqit, ashtu sic ben bythofagu.. nuk shahet rraca jote o zum zum..

  une nuk kam pare picir ne kufij, por te shohesh picir ne kufij, nuk eshte per te qeshur, eshte fatkeqsi, eshte nje gje shume e peshtire ajo qe bejne ushtaret greke ne kufij, sepse aq trima jane, saqe merren me emigrantet qe shkojne ne kurbet se s’kane buke te hane.

  ty te duket per te qeshur o plehre greke, se i tille je, grek i qelbur, qe tallesh me fatkeqsite e te tjereve, ti e tradheton veten me keto qe thua, si grek qe je..

  ti e ke te kote qe i identifikon shqiptaret me turqit, sepse ti nuk e di ose ben sikur nuk e di, qe Ger-qi-a jote sot eshte nje perzierje rracash, mjaft te shkosh ne Ger-qi dhe e verifikon kollaj.. ti dhe gjithe greket ketu ne forum, tu rruani 1/16 e boleve shqiptareve, ju vetem dini te villni vrer dhe te hani mut, duke filluar qe nga turkofag vrima..

  por te gjatin do merrni, mbajeni mend.. se me shqipet nuk ua mban bytha ta kruani, e shumta mund te hani jashteqitje ketu ne forum.. vemje te plevitosura aziatike..

 38. CAM SHQIPTAR ILIR PELLAZG says:

  greqi moj dhelpra plak boll rrojte me genjeshtra trillime e pabesi,camet krijuan shtetin tend te felliqur camet do ta japin goditjen perfundimtare kur te japesh shpirt,dita po afron….

 39. Adrian says:

  APPIAN, The Foreign Wars ( The Illyrian Wars) Ill. 1.1

  I. Ἰλλυριοὺς Ἕλληνες ἡγοῦνται τοὺς ὑπέρ τε Μακεδονίαν καὶ Θρᾴκην ἀπὸ Χαόνων καὶ Θεσπρωτῶν ἐπὶ ποταμὸν Ἴστρον. καὶ τοῦτ’ ἐστὶ τῆς χώρας τὸ μῆκος, εὖρος δ’ ἐκ Μακεδόνων τε καὶ Θρᾳκῶν τῶν ὀρείων ἐπὶ Παιονας καὶ τὸν Ἰόνιον καὶ τὰ πρόποδα τῶν Ἄλπεων. καὶ ἔστι τὸ μὲν εὖρος ἡμερῶν πέντε, τὸ δὲ μῆκος τριάκοντα, καθὰ καὶ τοῖς Ἕλλησιν εἴρηται. Ῥωμαίων δὲ τὴν χώραν μετρησαμένων ἔστιν ὑπὲρ ἑξακισχιλίους σταδίους τὸ μῆκος, καὶ τὸ πλάτος ἀμφὶ τοὺς χιλίους καὶ διακοσίους.

  The Greeks call those people Illyrians who occupy the region beyond Macedonia and Thrace from Chaonia and Thesprotia to the river Ister (Danube). This is the length of the country. Its breadth is from Macedonia and the mountains of Thrace to Pannonia and the Adriatic and the foot-hills of the Alps. Its breadth is five days’ journey and its length thirty — so the Greek writers say. The Romans measured the country and found its length to be upward of 6000 stades and its width about 1200

  Qenien Barbare te Epirotve e konfirmon edhe Thucydides, pra jo-grek

  Thucydides, The Peloponnesian War 2.80.1
  καὶ αὐτῷ παρῆσαν Ἑλλήνων μὲν Ἀμπρακιῶται καὶ Λευκάδιοι καὶ Ἀνακτόριοι καὶ οὓς αὐτὸς ἔχων ἦλθε χίλιοι Πελοποννησίων, βάρβαροι δὲ Χάονες χίλιοι ἀβασίλευτοι, ὧν ἡγοῦντο ἐπετησίῳ προστατείᾳ ἐκ τοῦ ἀρχικοῦ γένους Φώτιος καὶ Νικάνωρ. ξυνεστρατεύοντο δὲ μετὰ Χαόνων καὶ Θεσπρωτοὶ ἀβασίλευτοι. [6] Μολοσσοὺς* δὲ ἦγε καὶ Ἀτιντᾶνας* Σαβύλινθος ἐπίτροπος ὢν Θάρυπος τοῦ βασιλέως ἔτι παιδὸς ὄντος, καὶ Παραυαίους Ὄροιδος βασιλεύων. Ὀρέσται δὲ χίλιοι, ὧν ἐβασίλευεν Ἀντίοχος+, μετὰ Παραυαίων ξυνεστρατεύοντο Ὀροίδῳ* Ἀντιόχου ἐπιτρέψαντος. [7] ἔπεμψε δὲ καὶ Περδίκκας κρύφα τῶν Ἀθηναίων χιλίους Μακεδόνων, οἳ ὕστερον ἦλθον.

  The Hellenic troops with him consisted of the Ambraciots, Leucadians, and Anactorians, and the thousand Peloponnesians with whom he came; the barbarian of a thousand Chaonians, who, belonging to a nation that has no king, were led by Photius and Nicanor, the two members of the royal family to whom the chieftainship for that year had been confided. With the Chaonians came also some Thesprotians, like them without a king, [6] some Molossians and Atintanians led by Sabylinthus, the guardian of king Tharyps who was still a minor, and some Paravaeans, under their King Oroedus, accompanied by a thousand Orestians, subjects of King Antiochus and placed by him under the command of Oroedus. [7] There were also a thousand Macedonians sent by Perdiccas without the knowledge of the Athenians, but they arrived too late.

  enjen “barbare” te epiroteve na e konfirmon dhe Straboni ne librin e tij te 7-te:

  Strabo- Book 7.7.1

  Ἑκαταῖος μὲν οὖν ὁ Μιλήσιος περὶ τῆς Πελοποννήσου φησὶν διότι πρὸ τῶν Ἑλλήνων ᾤκησαν αὐτὴν βάρβαροι. σχεδὸν δέ τι καὶ ἡ σύμπασα Ἑλλὰς κατοικία βαρβάρων ὑπῆρξε τὸ παλαιόν, ἀπ’ αὐτῶν λογιζομένοις τῶν μνημονευομένων, Πέλοπος μὲν ἐκ τῆς Φρυγίας ἐπαγαγομένου λαοὺς εἰς τὴν ἀπ’ αὐτοῦ κληθεῖσαν Πελοπόννησον, Δαναοῦ δὲ ἐξ Αἰγύπτου, Δρυόπων τε καὶ Καυκώνων καὶ Πελασγῶν καὶ Λελέγων καὶ ἄλλων τοιούτων κατανειμαμένων τὰ ἐντὸς Ἰσθμοῦ καὶ τὰ ἐκτὸς δέ· τὴν μὲν γὰρ Ἀττικὴν οἱ μετὰ Εὐμόλπου Θρᾷκες ἔσχον, τῆς δὲ Φωκίδος τὴν Δαυλίδα Τηρεύς, τὴν δὲ Καδμείαν οἱ μετὰ Κάδμου Φοίνικες, αὐτὴν δὲ τὴν Βοιωτίαν Ἄονες καὶ Τέμμικες καὶ Ὕαντες· ὡς δὲ Πίνδαρός φησιν,
  ἦν ὅτε σύας Βοιώτιον ἔθνος ἔνεπον.
  καὶ ἀπὸ τῶν ὀνομάτων δὲ ἐνίων τὸ βάρβαρον ἐμφαίνεται, Κέκροψ καὶ Κόδρος καὶ Ἄικλος καὶ Κόθος καὶ Δρύμας καὶ Κρίνακος. οἱ δὲ Θρᾷκες καὶ Ἰλλυριοὶ καὶ Ἠπειρῶται καὶ μέχρι νῦν ἐν πλευραῖς εἰσιν· ἔτι μέντοι μᾶλλον πρότερον ἢ νῦν, ὅπου γε καὶ τῆς ἐν τῷ παρόντι Ἑλλάδος ἀναντιλέκτως οὔσης τὴν πολλὴν οἱ βάρβαροι ἔχουσι, Μακεδονίαν μὲν Θρᾷκες καί τινα μέρη τῆς Θετταλίας, Ἀκαρνανίας δὲ καὶ Αἰτωλίας τἆ ἄνω Θεσπρωτοὶ καὶ Κασσωπαῖοι καὶ Ἀμφίλοχοι καὶ Μολοττοὶ καὶ Ἀθαμᾶνες, Ἠπειρωτικὰ ἔθνη.

  Now Hecataeus of Miletus says of the Peloponnesus that before the time of the Greeks it was inhabited by barbarians. Yet one might say that in the ancient times the whole of Greece was a settlement of barbarians, if one reasons from the traditions themselves: Pelops {395} brought over peoples {396} from Phrygia to the Peloponnesus that received its name from him; and Danaüs {397} from Egypt; whereas the Dryopes, the Caucones, the Pelasgi, the Leleges, and other such peoples, apportioned among themselves the parts that are inside the isthmus–and also the parts outside, for Attica was once held by the Thracians who came with Eumolpus, {398} Daulis in Phocis by Tereus, {399} Cadmeia {400} by the Phoenicians who came with Cadmus, and Boeotia itself by the Aones and Temmices and Hyantes. According to Pindar, “there was a time when the Boeotian tribe was called “Syes.” {401} {402} Moreover, the barbarian origin of some is indicated by their names–Cecrops, Godrus, Aïclus, Cothus, Drymas, and Crinacus. And even to the present day the Thracians, Illyrians, and Epeirotes live on the flanks of the Greeks (though this was still more the case formerly than now); indeed most of the country that at the present time is indisputably Greece is held by the barbarians–Macedonia and certain parts of Thessaly by the Thracians, and the parts above Acarnania and Aetolia by the Thesproti, the Cassopaei, the Amphilochi, the Molossi, and the Athamanes–Epeirotic tribes.

  http://i85.servimg.com/u/f85/13/95/49/70/pictur11.png

  It is comparatively easy to say what Albania proper is. It is the mountainous home of an unconquered race which faces the Adriatic from the Gulf of Arta in the south to Montenegro in the north. It includes the greater part of Epirus with the town of Jannina, the regions round Koritza and Elbasan as far east as the Lake of Ochrida, and the
  wild northern highlands on whose fringe lie the towns of Dibra, Prizrend, Ipek, and Scutari. Within these limits, save, indeed, within the walls of these four towns, there are few Slavs, and the population is the most homogeneous which can be found anywhere within
  the Turkish Empire. But for the Jews and Greeks in Jannina town, and some scattered villages of VHachs, it is purely Albanian.
  “Macedonia; its races and their future” Henry Brailsford

  “…After the Epeirotes and the Illyrians, then, come the following peoples of the Greeks: the Acarnanians, the Aetolians, and the Ozolian Locrians…
  ~Strabo Geography Book VIII, Chapter 1, 1

  Ephorus says that, if one begins with the western parts, Acarnania is the beginning of Greece; for, he adds, Acarnania is the first to border on the tribes of the Epeirotes. But just as Ephorus, using the sea-coast as his measuring-line, begins with Acarnania (for he decides in favour of the sea as a kind of guide in his description of places…so it is proper that I too, following the natural character of the regions, should make the sea my counsellor.
  ~Strabo Geography Book VIII, Chapter 1, 3

  http://i38.tinypic.com/2i6p5w4.png

  1. 1 says:

   eleΥΘeriskepsi,kjo qe ka shkruar Ardiani,eshte historia e vertete qe eshte shkruar te bardhe ne te zeze,nga historianet e lashte greke,dhe te huaj te tjere jo nga shqiptare….

  2. 1 says:

   eleΥΘeriskepsi,kjo qe ka shkruar Ardiani,eshte historia e vertete qe eshte shkruar te zeze ne te bardhe,nga historianet e lashte greke,dhe te huaj te tjere jo nga shqiptare….

 40. Sum Gruda says:

  Papulias eshte rodi tradhetari si ne Kosove e jugosllavi te gjithe udheheqesit ijshin tradhetar, bile Sinan Hasani ishte kryetare i Jugosllavise Federale qe u burgojshin e pushkatojshin shqiptaret.
  Me vone erdhi nje kriminel me Millosheviqin qe e vrane , thone se vrau vehten! Edhe Papulias eshte nga ata Epiriote qe ka dale “kopile” dhe sundone Greqine.

 41. BERISHA LARGOHU. VOTONI KUNDER BERISHES, POR EDHE MBRONI VOTEN DUKE PERDOR EDHE FORCEN POPULLORE. says:

  Mesazhi i Papulias nuk eshte anti-shqiptar, pra nuk duhet te beni panik duke ofenduar njeri-tjeterin.

  1. 1 says:

   ahhahahahah ti te shkrin…

 42. Turi says:

  Ore akoma me keto perralla ju. Kush tha qe Papuliasi e Stefanopulos jane me origjine shqiptare. Ata jane grek e deklarohen grek, kane bere gjithcka per Greqine e nuk i bejne leshime Shqiperise. Kjo eshte e verteta. Akoma historine e Enverit po pertypni?…..

  1. me xham apo pa xham says:

   Turi lexo me lart, nuk ka histori Enverjane, por histori te ashtequajturve historian dhe autore grek te lashe.

 43. Qelo Mezani says:

  hajri, ate rezolluten qame ta votuan mo?

  1. tourkofagos says:

   e votuan kkkkkkkk………

 44. tefta says:

  HELENIZMI KA FOLUR SHQIP DHE GJERMANET LIGESISHT JUA JU ATRIBUAN JUVE KETE KULTURE GREKE FASHISTE QE NUK KENI SHKOLLE DHE PROFESIONE SI POPULL :NDERSA NE E KEMI TREGUAR VEHTEN TEK JU NE KETO 20 VITE DHE PER KETE U BE FILMI GJERMAN ( EINE WUNDER I ATHEN) DHE T GJITHE NE EUROPE SHPREHEN QE SHQIPETARET NE GREQI NJEREZ SHUME TE ZOTE DHE TE PUNES DHE JO SI POPULLI HETEROGJEN GREK QE SDO AS PUNEN DHE AS SHKOLLEN SE TE SHUMTET JANE ANADOLLAKE ME KRYQ

 45. tourkofagos says:

  Zoulou-te shqipfolese zike,hajri ,plaku cam,etj,etj [se nuk ja vlen te vrasesh mendjen per emrat e zoulou-ve te tjere]vazhdojne te rrine me marmide perpjete.Ne nje vend ku robi shkerdhehet 24ore, non stop,nje vend ku nuk mbushet barku me buke[kete e tregoi big torta],ku vrasjet,grabitjet,mashtrimi ,korrupsioni,therrja me thika i femrave,abortimi i foshnjeve femra[lejohet vetem lindja e Hasaneve,hajrive,zikeve….etj]……….mizerje e pa fund,na dalin keta kopuke e na diskutojne per Papoulian i per Stefanopoulos…!!!!
  O Zot keta ,njethundrake vijne era korrak nje km larg,ketyre gjysma e dhembeve u ka shkuar per lesh,akoma 85% e njerezve ne Shqiperi veshin rroba dhe kepuce te perdorura,blere ne tregun cigan apo cam.Nje qethje ne Shqiperi ,nuk kushton me shume se 0,40 cent……kjo,sepse vlera e kokes nuk i kalon 2 evro.Sipas kokes edhe feste.
  Ja keta jane votuesit e politikes shqiptare dhe keta jane viktimat e ardhshme,pas 23 qershorit, te Berishes……….fatale!

 46. Lisi says:

  Papulias:”…pa ambicie personale dhe rivalitet”.Keshtu i keshillon,presidenti grek,ndersa Edvin Rama,Sali Berisha,Hashim Thaçi etj.per ambicie personale dhe poste shteterore nuk shqetesohen nese humbin Jugun e Shqiperise dhe veriun e Krahines se Kosoves te Shqiperise.Papulias,flet per kauzen e perbashket,te cilen shqiptaret e verber nuk e kuptojne as akademiket shqiptare sepse,po te kishin kuptuar nuk do te propozonte ardhjen e agjentit grek Janullatosit ne krye te KOASH me mision per helenizimin e Shqiperise se Jugut nga ish-kryetari i ASHSH,Ylli Papa dhe perkrahur nga kreret e shtetit shqiptar.Te gjithe popujte ne Ballkan dhe bote kane strategjine kombetare,kauza te perbashketa,ndersa shqiptaret kane per kauze fotelen e cila ua siguron kushtet per t’u pasurur vete dhe Klani i tyre i Negativitetit.Kreret e shteteve te Ballkanit dhe botes i akuzojne,likuidojne,denojne ata qe punojne kunder interesave kombetare te shteteve te tyre ndersa,shqiptaret i dekorojne antishqiptaret siç ishte rasti i Topit,kur ky e dekoroi agjentin grek Janullatos,i cili dite e net,po punon per te perhap helenizimin nder shqiptare me ndertimin e kishave,rindertimin e tyre dhe ka arrite deri ne Tirane pa e anashkaluar edhe hapjen e shkollave dhe blerjen e kombesise me te holla te taksapaguesve te Europes (jane te regjistruar afer 20 mije vete ne Shqiperi qe kane marre paga nga Greqia).Per habine e botes,Greqia edhe njerezit e lindur brenda kufijeve te vet por te ndjekur nga organet e ketij shteti me heret si shqiptar,nuk i lejojne te shkojne per t’u çmallur ne trojet e tyre denbabaden shqiptare dhe prape,shqiptaret nuk kerkojne reciprocitet dhe largim nga teritori shqiptar i te gjithe atyre qe bejne propogande dhe veprime antishqiptare.Greket e permendin Vorio Epirin sepse shqiptaret nuk e permendin EPIRIN shqiptar,siç e ka deklaruar Virgjili vete ne vepren e tij.

  1. zhaku i pamposhtur says:

   lisi po ke te drejte per kete pozicionimin tend..
   ne mesazhet e mesiperme une kam theksuar qe z papulias me kete ‘levizje diplomatike’ kerkon qe ti largoje ose ndryshoje vemendjen te gjithe shqiptareve qe :’ja eshte omonia ajo qe po mban barren e madhe te helenizimit te jugut te shqiperise’ gje kjo qe per mua nuk egziston,omonia kuptohet qe ben politiken e saj por nuk ka as fuqi dhe asnje lider harizmatik i cili do te luante nje rol te fuqishem tek minoritaret shqiptare apo edhe nje pjese e ortodokseve shqiptare ne jug te shqiperise te cilet drejtpersedrejti apo terthorazi kane tendenca dhe flirtojne me identitetin grek(dhe kur greqia jep ndihma materriale per kete grupim publik si psh kredi afatgjata pa interes ose pensione te tipit 300 euro etj atehere ky flirt behet edhe me i fuqishem ok?..) … pra edhe njehere z papulias kerkon te c’orientoje popullin tone dhe ta lehtesoje agjentin janullato 007 nga barra e ‘mekateve’ qe ky person ka bere ne token dhe ne popullin e pirros se epirit te skenderbeut te ali pashait dhe te ‘tahip papuliasit’..mekate keto qe vetem nje person kaq harizmatik dhe i djallezuar si janullatos mund ti menaxhoje kaq bukur per 20 vjet rresht ne nje vend ku ai eshte krejtesisht i padeshirueshem nga shumica derrmuese e popullates vendase ortodose mysliman apo katolike,madje edhe qente e rruges qe kalojne perpara arqiepishkopise e tallin dhe e percmojne janullato 007…keshtu qe mbijetesa e ketij ‘kleriku'(qe vetem klerik nuk mund ta quash)eshte per tu patur zili(kuptohet qe nje medalje te arte ne kete drejtim e meriton edhe politika shqiptare jo vetem saliu por edhe opozita),
   pra ne kushtet e nje presioni te fuqishem ne te cilin po perballet agjenti 007 prej AK kryesisht dhe te gjithe formacioneve te ndryshme shqiptare z papulias me dinakeri te holle kerkon ta ndaje barren e ketij te fundit duke hedhur ne fushen e lojes ‘pergezimet per omonian mbi ceshtjen per vorio epirin’…. besoj qe te me kuptojne shume shoke ne kete forum interesant….

 47. SKENDER BEU I VJETER says:

  THONE QE CAMET JANE TE PABESE ,POR UNE KETE NUK MUN TA BESOJ,MEGJITHSE DEKLARATAT EPAPULIASIT DHE DEPUTETIT TE AGIMIT TE ARTE ME ORIGJINE DHE GJAK CAMI ME VERTETOJNE TE KUNDERTEN E ASJ CKA BESOJ .THEM QE KA DHE CAME TE PABESE QE I THONE VEHTES GREKE SEPSE KETE JA U KA IMPONUAR ME DHUNE GREKU I KISHES QE NE FEMINI,KURNE VEND TE THIRJEVE FEMINORE TE TYRE KENDOI KAPOI ,PRIFTI DHE DHASKALI DUKE U GODITUR DUART ME VIZORE OSE SHKOP DRURI PREJ THANE U THOSHTE OXI KAPOI ,KOKORAQI,KOKORAQI.PO SI E HAROVE SISEN E NENES SHQIPTARE QE TE USHQEU MOR GAMISU PAPU ILIA.DHEN ISE PALIKARI,ISE PALIPIDHI FILE MU.

 48. tahipi says:

  Sa te jete Saliu ne pusht-et rezoluta Came nuk dote votohet ne parlament se Saliun bashke me banden e tij se lejojne padronet ne Athine dhe Beograd

  1. hajriu says:

   O tahip , Çameria nuk eshte vetem e Çameve por e te gjithe Shqiptareve . Prandaj nese Berisha nuk e voton rezoluten do te thote qe do votoje kundra vetvetes dhe njekohesisht hellin ka per te marre nga Çamet dhe Shqiptaret e vertet . Zgjedhja i ngelet ne dore sales, o hellin o voten.

 49. gent says:

  te Wikipedia pashe se Karolos Papulias ka tituj akademike edhe nga Universiteti i Kelnit (Gjermani) dhe nga nje Universitet ne Milano (Itali).

 50. kavitha says:

  Përshëndetje Shikuesit
  Unë jam Znj Kavitha me emrin rreth 7yeras më parë kam menduar një njeri të cilin kam dashur,
  pas lindjes të tij ai shkoi përpara dhe u martua me një grua
  quhet Safari dhe ata të dy shkuan në uk.I thoshte një mik i imi i cili
  janë përballur me të njëjtin problem para se ajo më tha se e tyre ishte një
  Profeti që pa zgjidhur problemet e saj për të nuk ka qenë kurrë i interesuar dhe ajo
  kontaktuar piperi magji në emrin tim. pasi profeti ka
  përfunduar hedh burrin tim që të spell udhëtuar në Britani të Madhe me i ri i saj
  Gruaja u kthye tek unë dhe filloi të lypur dhe sot ne tani kemi një të lumtur
  familja. Unë jam shumë mirënjohës dhe në sajë të piperi madhe magji .. nëse
  ju keni probleme të ngjashme si bëj unë do të ju këshilla kontaktoni
  piperi madhe magji nëpërmjet email.prophetruclef @ gmail.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82152
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82152
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 4
      [name] => Politika
      [slug] => politika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 4
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 24845
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 4
      [category_count] => 24845
      [category_description] => 
      [cat_name] => Politika
      [category_nicename] => politika
      [category_parent] => 3
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X